Ахлах бүлгийн мэдрэхүйн хөгжлийн талаархи тойм. "Мэдрэхүйн зам дээр" ахлах бүлгийн хүүхдүүдийн мэдрэхүйн боловсролын талаархи хичээлийн хураангуй.


Хичээлийн хураангуй нь мэдрэхүйн өрөөтэй, ажилдаа ашигладаг сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын сурган хүмүүжүүлэгч, багш нарт сонирхолтой байх болно. тоглоомын материалМ.Монтессори. Хичээлийн явцад хүүхдүүд хүрээлэн буй ертөнцийг ойлгох бүх сувгийг хөгжүүлдэг.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хичээлийн хураангуй мэдрэхүйн хөгжил 5-6 насны хүүхдүүд: "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" сэдвээр.

Зорилго:

М.Монтессоригийн тоног төхөөрөмжийг ашиглан хүүхдийн мэдрэхүйн мэдрэхүйн бүх суваг, мэдрэхүйн эрхтнийг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх харааны ойлголтцилиндрийн хэмжээ, ярианы харьцуулсан зэрэглэлийг засах: өндөр-бага, өндөр-аас бага, зузаан-нимгэн, нимгэнээс илүү зузаан.

Сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх, өөр өөр хэмжээтэй ижил дуу чимээг хослуулах дасгал хийх.

Хүүхдийн үнэрлэх мэдрэмжийг хөгжүүлж, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний үнэрийг ялгах, тэдгээрийг дүрслэх ярианы хэлбэртэй уялдуулах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Хөлний рецепторыг хөгжүүлж, гарны мэдрэх чадварыг хөгжүүлж, харилцан уялдаатай яриагаар мэдрэмжээ илэрхийлэх чадварыг нэгтгэнэ.

Ерөнхий, нарийн моторт ур чадвар, яриа, анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамж, нийгмийн ур чадварыг хөгжүүлэх: хосоор, бүлгээр ажиллах, хэлэлцээр хийх, нөхдийн санаа бодлыг харгалзан үзэх чадвар.

Ижил өнгийн долоон өнгийг таних, ялгах чадварыг нэгтгэхийн тулд эгнээг хөнгөн байдлаар байрлуул.

сонирхлыг төлөвшүүлэх хамтарсан тоглоом, хамтын ажиллагааны мэдрэмж, эмпатик мэдрэмж, бие биедээ сэтгэл хөдлөлийн дэмжлэг үзүүлэх хүсэл.

Сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах.

Тоног төхөөрөмж:

Мэдрэхүйн зам (өөр өөр бүтэцтэй материалаар хийсэн), хонх, намуухан хөгжимтэй аудио бичлэг, М.Монтессоригийн өнгөт хавтан (ижил өнгөтэй, гэхдээ өөр сүүдэртэй долоон), будсан нар, солонго, блокууд М.Монтессори цилиндрүүд, M. дуу чимээтэй цилиндрүүд.Монтессори, зургаан өөр цоожтой авдар, анхилуун үнэртэй лонхтой (өргөст хэмх, банана, нимбэг, алим, лийр, тоор), ижил жимстэй тавиур, салфеткатай.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын үе:

Залуус аа, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэн рүү инээмсэглээд "Сайн уу!" гэж хэлээрэй.

Одоо бид аялалд гарна ... "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" -д. Энэ бол бидний ертөнц

Бид энэ бүхнийг харж, сонсож, мэдэрч, мэдэрч, мөн бусад хүмүүст хэлж чадна.

2. Үндсэн хэсэг:

Залуус аа, та гунигтай байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны нүүрний хувирал юу вэ? Үзүүлэх.

Толинд хар: ямар гунигтай царайтай вэ! Бие биенээ баярлуулахыг хичээцгээе, хонх үүнд тусална. Хонхыг тойрог хэлбэрээр дамжуулж, та найздаа дуртай зүйлийнхээ талаар тааламжтай зүйлийг хэлэх хэрэгтэй. Бид ээлжлэн ярина, би эхлүүлнэ, чи үргэлжлүүлнэ. "ХОНХ" тоглоом эхэллээ ...

Ярослав, та эелдэг, халамжтай ... (хүүхдүүд найз нөхдийн талаар сайн зүйл хэлдэг).

За найзуудаасаа сонсох сайхан байлаа Сайхан үгс? Одоо сэтгэлийн байдал ямар байна вэ? (хүүхдийн жагсаалт: хөгжилтэй, хөгжилтэй, баяр хөөртэй, ... нартай).

Танайхаас сайхан үгснар сэрлээ (багш хүүхдүүдэд зурсан нарыг харуулдаг, гэхдээ туяагүй). Гэхдээ хараарай, нар олон өнгийн туяатай үед л гэрэлтэх болно. Цацрагууд нь нарны төвийг тойрон солонгын өнгөний дарааллаар байрлана. Эдгээр өнгийг ээлжлэн санаж, нэрлэ. Гэхдээ хэн ямар өнгөтэйг дууддагийг санаж байгаарай, дараа нь ижил өнгийн нэг нь эдгээр өнгийн шахмалуудыг эгнээ болгон байрлуулна (багш нь М. Монтессоригийн өнгөт шахмалуудыг тасалгаатай хайрцагт хэвтэх тавиурыг авч ширээн дээр тавьдаг. : тасалгаа бүрт харанхуйгаас цайвар хүртэл өөр өөр өнгөт 7 ширхэг шахмал байдаг.

(Хүүхдүүд солонгын өнгийг дарааллаар нь нэрлэнэ.)

Зөв. Одоо даалгаврыг сонсоорой: та цацрагийн эгнээгээ нэг төвөөс хамгийн хөнгөнөөс хамгийн бараан хавтан хүртэл барих хэрэгтэй болно ("НАРНЫ туяа" тоглоом тоглож байна.)

Сайн байна, танд сайхан нарны гэрэл байна!

Нар инээмсэглэж, аялал үргэлжилж байна! Бүр халууцсан юм шиг санагдаж байна... Би чамд оймсоо тайлж, энэ “шидэт зам”-аар (мэдрэхүйн шалны замаар алхах) хөл нүцгэн замаа үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна. Хөгжим рүү дараалан аажмаар явах шаардлагатай. Заримдаа би хөгжмөө зогсооно, чамайг зогсоход хөл чинь ямар санагдаж байгааг бидэнд хэлээрэй.

("ШИДЭТ ЗАМ" тоглоом тоглож байна, замд багш хүүхдүүдийн мэдрэмжийн талаар асууна: "Таны хөл Игорь юу мэдэрч байна вэ?" Гэх мэт).

Одоо оймсоо өмсөөд энэ ногоон нуга руу яв (М. Монтессоригийн цилиндрийг байрлуулсан хивс: өндөр, зузаан нь өөр).

Үүн дээр хичнээн "шидэт мөөг" ургасныг хараарай! Эдгээр геометрийн биетүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (цилиндр)

Цилиндрүүдийн ялгаа юу вэ? (өндөр ба зузаан)

"Ид шидийн мөөг" цуглуулахын тулд та хос болгон хуваах хэрэгтэй. Миний цүнхнээс ижилхэн "дуу чимээний цилиндр" гарсан хүүхдүүд хосууд байх болно (цүнхэнд хос М.Монтессори дуу чимээний цилиндр байдаг: эзэлхүүний түвшинд тохирсон улаан тагтай гурван цилиндр, цэнхэр тагтай гурван цилиндр)

Цилиндр тус бүрийг ав (хүүхдүүд цэнхэр, улаан тагтай цилиндрийг гаргаж авдаг). Улаан малгайтай хүүхдүүд ээлжлэн сонсож, хөх малгайтай хүүхдүүдийн дунд шүдэнз хайх болно (хүүхдүүд NOISE Cylinders тоглоомтой таарч байна).

Та тохирохоо зөв олсон эсэхийг шалгацгаая? Үүнийг хийхийн тулд цилиндрийн ёроолоос цаасыг хуулж, өнгөт тэмдэглэгээг харьцуулж үзээрэй (ижил шуугиантай цилиндрүүд нь ижил өнгийн тэмдэгтэй байдаг).

За, мөөгний цаг боллоо ... Одоо хос бүр өөрсөддөө сагс-блок авч, түүнд тохирох зузаан, өндөртэй мөөгний цилиндрийг цуглуулах болно.

(Хүүхдүүд "ШИДЭТ МӨӨГ" тоглоомыг хосоороо тоглодог).

Бид шаргуу ажиллаж, бүх цилиндр мөөгийг цуглуулсан !!! Ширээн дээр сагсны блокоо тавиад над дээр ирээрэй.

"Үнэрээр нь сур" нэртэй сүүлчийн тоглоом таныг хүлээж байна. (Хүүхдүүд авдар байгаа лангуун дээр ирдэг, дотор нь хүнсний ногоо, жимсний танил үнэртэй лонхтой байдаг. Тусдаа ширээн дээр байдаг. ижил ногоо, жимс жимсгэнэ бүхий салфеткагаар хучигдсан сагс юм).

Тоглоом нь цээжний дотор байдаг. Цээж нь цахилгаан товчоор хаалттай байна. Тус бүрийг нээхийг хүсч буй цоожны өмнө зогсоо (хүүхдүүд даалгавраа гүйцээнэ).

Даалгаврыг сонсоорой: түгжээг онгойлгосноор та дотор нь юу байгааг олж авах болно (хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг).

Энэ юу вэ? (үнэрт лонхтой).

Цааш нь сонсоорой: хүжний саваа үнэрлэсний дараа дотор нь юу байгааг үнэрээр нь таах хэрэгтэй. Хариултыг чангаар хэлэхгүйгээр хариуд нь салфетка дор байгаа сагсанд хүрэхэд та хариултаа олох болно. Тэр энэ ширээн дээр байна.

(Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, байгалийн хариултуудыг агуулсан сагс руу очно: өргөст хэмх, алим, нимбэг, банана, лийр, сонгино эсвэл сармис).

Үнэрээр таньж, хүрэлтээр олсон зүйлээ нэрлээрэй! (Хүүхдүүд таасан ногоо, жимс жимсгэнэ нэрлэж, үзүүл).

3. Эцсийн хэсэг:

Ингээд... Бидний аялал өндөрлөх гэж байна... Таалагдсан уу???

Бүгдээрээ том тойрог болж хивсэн дээр сууцгаая. Таны санаж байгаа тоглоомуудын нэрийг санацгаая. Тэгээд таахыг хичээцгээе: тоглоом бүрт ямар туслахууд миний даалгаврыг даван туулахад тань тусалсан бэ? (хүүхдүүд өөрсдөө эсвэл багшийн тусламжтайгаар ДЭЛХИЙГ сурсан мэдрэхүйн эрхтэн-туслагчдыг нэрлэнэ)

Залуус аа, өнөөдөр та аялалынхаа туршид хүч чадал, эрч хүчээр дүүрэн байж, нөхөрсөг хүүхдүүд гэдгээ баталж, маш их зүйлийг сурч авлаа. Энэ бүх мэдрэмж, чанаруудыг зөвхөн өнөөдөр төдийгүй үүрд хадгалахыг хичээгээрэй!!! "БИДНИЙГ ХАЙРЧИН ДЭЛХИЙ", БИДНИЙ МЭДРЭМЖ, МЭДРЭМЖИЙН ЕРТӨНЦ рүү хийх аялал маань дууслаа.

Зочид руу инээмсэглээд тэдэнтэй баяртай гэж хэлээрэй: "Баяртай!!!".

Хичээлийн хураангуй мэдрэхүйн боловсролхүүхдүүд ахлах бүлэг

"Мэдрэхүйн зам дээр".

Зорилтот: Хөгжилхүүхдийн мэдрэхүйн хөдөлгөөний чадвар, идэвхжүүлэхмэдрэхүйн ойлголт, харааны, сонсголын, мэдрэгчтэй, үнэр, амтыг өдөөдөг анализаторууд.

Даалгаварууд: 1. Дүгнэж, системчлэх: дүрслэлхүүхдүүдхүний ​​үндсэн мэдрэмжийн тухай(харах, сонсох, амтлах, үнэрлэх, хүрэх); геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэг: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, зууван; хэмжээ, хэлбэр, өнгөний ялгаа. 2. -аас хөгжүүлэххүүхдүүдБүтээлч ур чадвар, моторын үйл ажиллагаахарааны, сонсгол, амт мэдрэхүйойлголт, танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэлгээ, яриа.

Демо материал: "шүмики" янз бүрийн дуу чимээтэй, олон өнгийн дугуйлан, тоолох саваа. хэнгэрэг,"гайхалтай цүнх" , ажлын картууд(хувь хүн)

Цус харвалт:

- Залуус аа, та аялах дуртай юу? Өнөөдөр бидэнд байх болно ер бусын аялал Byмэдрэхүйн замууд. Бидэнтэй хамт явнахөгшин модчин, тэр бол бүх зүйлмэдрэхүйн ойн замуудыг мэддэг. Бидэнд өнөөдөр даван туулах, шийдвэрлэх олон ажил байна. Ингээд ид шидийн аялалд гарцгаая.

Хөгжим сонсогдож байна

Мөн энд анхны баривч байна.

Бид зогсоод суугаад бүх тааврыг шийднэ.

Хийсэн. тоглоом : "Дүрсийг таних" (хүүхдүүдийг цүнхнээсээ санал болгож буй дүрст хүрэхэд урь.)

Хийсэн. тоглоом"Энэ нь ямар тоонуудаас бүрдэх вэ?" (зурагнаас аль нь болохыг тодорхойлох шаардлагатай геометрийн хэлбэрүүдобъект бүрдэх ба тэдгээрийн хэд нь)

Хийсэн. тоглоом : "Зүүлт зүүлт цуглуул" (Дээжийн дагуу олон өнгийн дугуйлан зүүлтийг цуглуулахыг санах ойноос санал болгох)

Хийсэн. тоглоом"Юу өөрчлөгдсөн" (хүүхдийн өмнө 5-6 карт байгаа бөгөөд тэдгээрийг шалгаж үзээд, дээр нь зурсан зүйлийг хэлсний дараа багш нүдийг нь аниад картуудыг газар хооронд нь шилжүүлэхийг хүснэ. Хүүхдүүд нүдээ нээгээд юу өөрчлөгдсөнийг хэлнэ)

Амьсгалын дасгалууд"Мөрөндөө үлээлгэе" . Хүүхдүүд зогсож, гараа доошлуулж, хөл нь бага зэрэг зайтай. Толгойгоо зүүн тийш эргүүлж, уруулаа хоолой болго - мөрөн дээрээ үлээлгээрэй. Толгой шулуун - амьсгалах. Толгойгоо баруун тийш - амьсгалаа гарга(гуурсан хоолойтой уруул) . Толгой шулуун - хамараар амьсгалах. Толгойгоо доошлуулж, эрүүгээ цээжиндээ хүрч, дахин тайван, бага зэрэг гүнзгий амьсгал аваарай. Толгой шулуун - хамараар амьсгалах. Нүүрээ дээш өргөж, хоолойгоор нугалж, уруулаа дахин үлээнэ.

2-3 удаа давтана :

Мөрөндөө үлээлгэ

Өөр нэг зүйлийн талаар бодъё.

Манайд нар халуун байна

Өдрийн цагаар там.

Ходоод руугаа үлээлгэе

Хоолой хэрхэн ам болох вэ.

За, одоо үүл рүү

Тэгээд одоохондоо зогсооё.

Дараа нь бид бүгдийг дахин хийх болно :

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав

Хийсэн. Тэгээд"Цаашид - ойр" (Хүүхдүүд ойг дүрсэлсэн зурган дээр үндэслэн аль мод илүү ойр, аль нь илүү байгааг тодорхойлдог.)

Хийсэн. тоглоом"Эхлээд юу вэ, дараа нь юу вэ" (ургамлын өсөлтийг харуулсан зураг)

Хийсэн. тоглоом"Хос ол" (Хүүхдүүдэд өгдөг"шүмики" янз бүрийн дуу чимээтэй. олохыг санал болгож байна"шумик" ижил дуугаар.

Хийсэн. тоглоом"Савхаас нугалах" (Тоолох савааг ширээн дээр тавьдаг. Хүүхэд яг ижил дүрсийг нугалах ёстой. Дээж нь хүүхдийн нүдний өмнө үлддэг.)

Хийсэн. тоглоом"Намайг хэнгэрэг цохих төдийд ч олон удаа мөөг цуглуул"

Тиймээс бид ойчны бүх даалгаврыг гүйцэтгэсэн.

Танд юу таалагдсан бэ?

гэж хэлье"Би өнөөдөр мундаг байна!" толгойгоо илээд үзье. Та бүх зүйлийг зөв хийсэн учраасоролдсонЛесовичок танд амттан үлдээсэн - жигнэмэг"Мөөг" .

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Зорилго:

  • Хүүхдүүдэд ус, түүний шинж чанар (тунгалаг байдал, шингэн) тухай ойлголт өгөх.
  • Хөгжил хүрэлцэх мэдрэмж, нарийн моторт ур чадвар.
  • Мэдрэхүйн стандартын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: хэмжээ, хэлбэр, өнгө.
  • Харааны болон сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх.
  • Байгаль, түүний үзэгдлийг сонирхох сонирхлыг бий болгох.
  • Хүүхдүүдэд бодол санаагаа тууштай илэрхийлэхийг заа.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

  • Устай сав.
  • Сүүтэй шил.
  • Хавтсууд.
  • Шоо шоо.
  • Товчлуурууд.
  • Цаасан завь.
  • Аудио бичлэг.
  • Тоглоом "Капитошка".
  • Хүрхрээний зохион байгуулалт.
  • Мөстэй лонхтой.
  • Завины програм.
  • Борооны дусал карт.

Хичээл нь ахмад бүлгийн хүүхдүүдтэй мэдрэхүйн өрөөнд явагддаг.

СУДАЛГААНЫ ҮЙЛ ЯВЦ

I. гэнэтийн мөч: "Капитошка" ирсэн

Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Залуус аа, манай найз Капитошка бидэн дээр ирэв.
- Сайн уу гэж хэлье.
- Тэр Водиландия хэмээх үлгэрийн орноос бидэн дээр ирсэн. Энэ улсын оршин суугчид яг түүн шиг дуслууд бөгөөд хамтдаа ус үүсгэдэг.
- Залуус аа, Капитошка биднийг түүнтэй уулзахыг урьж байна.
-Та түүний оронд очмоор байна уу?
- Би та нарын одоо хийх ийм завин дээр явахыг санал болгож байна. (Багш хүүхдүүдэд завины дээжийг үзүүлж, тэдний зөвшөөрлийн талаар асууна. Хүүхдүүд хариулдаг - тэд зөвшөөрч байна.)
- Тэгвэл ажилдаа орцгооё! Хуруугаа бэлдцгээе.

II. Хурууны гимнастик

Цагаан, гөлгөр зам дээр
Хуруунууд морь шиг үсэрдэг.
Чок-чок-чок, чок-чок-чок
Хөөрхөн сүрэг үсэрч байна.

(Шүлгийн хэмнэлээр хуруунууд ширээн дээр "үсрэх".)

III. Тайлбар ба үзүүлэн

Багш завины хэрэглээг харуулж, түүний бүрдсэн геометрийн хэлбэрийг анхаарч үздэг.

-Ямар тоо? (Хүүхдийн хариулт.)
- Тэд ижил өнгөтэй юу? (Хүүхдийн хариулт.)
- Ямар өнгө? (Хүүхдийн хариулт.)

IV. Даалгаврын дараалсан гүйцэтгэл

Таны өмнө хэдэн ширхэг байгаа вэ?
Том гурвалжинг ав. Хуруугаараа дугуйл. Өнцгийг тоол.
Жижиг гурвалжинг үзүүл.
- Сүүлийн хэсгийг ав.
- Өнцгийг тоол. Энэ юу вэ? (дөрвөлжин)
Үүнийг цаасан дээр наацгаая.
- Энэ нь завины их бие, гурвалжин нь далбаа болно.

(Хүүхдүүд загварын дагуу далбаа, жижиг туг наадаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та ямар сайхан завьтай вэ! Манай завь ид шидтэй. Тэдэнд ид шидийн нуур олох шаардлагатай байна. За, нуурыг хайцгаая, тийм үү?

Хүүхдүүд.Явцгаая!

(Багш хүүхдүүдийг ширээгээ орхин нуур руу явахыг урина.)

Жижиг зам дээр
Бидний хөл алхаж байна.
Топ-дээд-дээд-дээд.
By өндөр зам
Яв том хөл
Топ-дээд-дээд-дээд.

(Хүүхдүүд гутлаа тайлж, мэдрэхүйн замаар алхдаг.)

- Залуус аа, нуурыг хар даа!

(Фланелграф дээр том хөх зууван байдаг.)

-Нуурын ус хаанаас ирснийг хэн хэлэх вэ? Капитошка танд хэлэхийг хүсч байна, одоо тэр танд оньсого өгөх болно.

Тэнгэрт үүл алхаж,
Бөмбөлгүүдийн үүл алдагдсан.
Зам дагуу бөмбөлгүүдийг үсрэх
Кристал вандуй шиг.

Хүүхдүүд.Бороо!

- Зөв. Одоо ширээн дээр байгаа картуудыг аваад даалгавраа гүйцэтгээрэй: дусал бүрээс нуур руу шулуун шугам зур.

("Бороо" график дасгалыг борооны дуслуудын хөгжимд гүйцэтгэдэг.)

- Дуслууд хангинаж, хангинаж, горхинд цугларч, шидэт нуур руу гүйж, усаар дүүргэдэг.

V. Физик минут

Түлхүүр, түлхүүр, хавар
Цэвэр долгион.
Хэн нэгний дугуй нударга
Доод талаас нь чанга цохино.

(Хүүхдүүд нударгаараа алгаа чангалж, улам дээш өргөдөг.)

- Эдгээр нь газар доорх булаг - булаг нь нуур, гол мөрөнд ус өгдөг.
- За ингээд завь, нуур хоёр хамтдаа байна. Явах цаг! Капитошка бидний хөтөч болно.
- За, чи сэлж байсан уу?

(Хүүхдүүд шүлгийн хэмнэлээр сэлүүрчдийн хөдөлгөөнийг гүйцэтгэдэг.)

жижиг завь
Нууран дээр хөвж байна
Усан онгоцоор зочлоорой
Хүүхдийг үүрч байна.

VI.- Бид энд байна. Энэ улсын оршин суугчдад дусал дуслаар мэндчилье.
- Бид сав, лонхтой, аяга устай ширээ рүү ойртоно. Энэ бол Водиландия! Энд биднийг ямар сонирхолтой зүйл хүлээж байна вэ? Усны талаар бид юу сурах вэ?
Водиландад нэгэн хатан байдаг бөгөөд тэр бидэнд ус, түүний шинж чанарын тухай тэмдэглэл бичсэн. Үүнийг уншъя: "Би асгаж, тарааж чадна ...". Ингээд шалгацгаая. Нэг аяга ус аваад тавган дээр ус хийнэ. Гэхдээ ус хэрхэн тархаж байгааг харахын тулд аажмаар асгах хэрэгтэй. Ус байгаа эсэхийг шалгасан уу цутгаж байнаТэгээд тархдаг уу?

Хүүхдүүд.Бид итгэлтэй болгосон.

- Таны ширээн дээр модон шоо, бөмбөг байна. Эдгээр нь хатуу зүйл юм. Тэд маягттай, түүнийгээ хадгалдаг. Ус хэлбэр дүрстэй юу? Энэ асуултад хариулахын тулд туршилт хийцгээе: бид аяга, таваг, лонхонд ус хийнэ.
Тэгэхээр бид үүнийг саванд хийх үед ус юу болох вэ? Энэ нь ямар хэлбэртэй вэ? (Савны хэлбэр.)Тэгээд бид түүнийг аяга, тавган дээр асгахад түүнд юу тохиолдсон бэ? Ус хэлбэрээ өөрчилдөг. Үүнийг бид туршлагаасаа харсан: эхлээд ус нь сав, дараа нь таваг хэлбэртэй болсон.
Ус нь цутгаж буй объектын хэлбэрийг авдаг. Ус хэлбэрээ өөрчилдөг гэдгийг та туршлагаасаа харсан.
Цэвэр ус ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд түүнийг цагаан гэж хэлэхэд би итгэхгүй байна: хар даа, би хажууд нь цагаан цаас тавив. Шилэн доторх ус цагаан цааснаас ялгаатай юу?
Тэгэхээр ус нь өнгөтэй юу?

Хүүхдүүд.Ус нь тунгалаг, өнгөгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ бол усны өөр нэг шинж чанар юм. Наташа, надад дахин хэлээч, цэвэр ус өнгөтэй байдаг уу?
Одоо дараах туршилтыг хийцгээе: таны ширээн дээр мозайк, товчлуурууд байна. Тэднийг аваад нэг аяга ус, нэг аяга сүүнд хийнэ. Бид ямар шилэнд объектуудыг тодорхой харж чадах вэ?
Та яагаад дотроо бодож байна цэвэр усЭдгээр объектууд харагдах боловч сүүнд харагдахгүй байна уу? Ямар ус вэ? (Тийм, ил тод.)
Залуус аа, хэрэв та мөсийг алган дээрээ барьвал юу болох вэ? Мөс юу болох вэ? Мөс юунаас бүтдэг вэ? (Уснаас.)Шалгацгаая. (Хүүхдүүд гартаа мөс авдаг.)
- Бид юу харж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)
- Усны бас нэг шинж чанарыг бид олж мэдсэн: ус хөлдөж, мөс болж хувирдаг, хэрэв халаавал хайлж болно.

VII. "Хүрхрээний дэргэд амраарай"

Одоо ус ямар дуу дуулахыг сонсоцгооё. Энэ замаар хүрхрээ рүү яв. (Тэнцвэржүүлэх зам.)

Хүүхдүүд хүрхрээ дүрсэлсэн зургийн дэргэд суугаад хөгжим сонсдог.

Ус ямар дуу дуулж байна вэ?

Хүүхдүүд.Усны чимээ шуугиан, цагираг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн хийлээ. Та ухаалаг, авъяастай.
-Ус юунд хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт.)
Тийм ээ, хүн усгүйгээр нэг ч өдөр амьдрах боломжгүй. Ус ургамал, амьтан, хүмүүст амьдралыг өгдөг. Ус сайн найзмөн хүний ​​туслагч. Усанд шүрших нь хичнээн тааламжтай, хөгжилтэй вэ!

Аа, ус, ус, ус!
Үргэлж цэвэрхэн байцгаая.
Баруун тийшээ шүршиж, зүүн тийшээ шүршинэ
Бидний бие нойтон болсон.

(Хичээл нь устай бие даасан тоглоом болж хувирдаг.)

VIII. Үр дүн

- Над дээр ир. Өнөөдөр бид хэнд зочилсон бэ? Капитошка болон "Водиландия" үлгэрийн оршин суугчидтай баяртай гэж хэлээрэй. Усан онгоцондоо "ороод" цэцэрлэг рүүгээ яв. (Хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд "хөвөгч".)

Хотын төсөв боловсролын байгууллага"Өв" боловсролын төв

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

ахлах бүлгийн математик, мэдрэхүйн хөгжлийн хичээлүүд

сэдвээр:

"Нэмэлт"

Бэлтгэсэн :

сурган хүмүүжүүлэгч

Канзиева Д.Г.

-тай. Шокурово

Үндсэн урсгал: танин мэдэхүйн

Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүд: "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил", " Нийгэм-харилцааны», « Яриа хөгжүүлэх", "Биеийн хөгжил".

Үйл ажиллагааны хэлбэр: насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа.

Үйл ажиллагаа: танин мэдэхүйн, хөгжилтэй, харилцах, үр бүтээлтэй.

Насны ангилал : ахлах бүлэг, 5-6 насны хүүхдүүд.

Зорилтот: объектын бүлгүүдийн нэгдэл болгон хувиргах тухай санааг бий болгох; "+" тэмдгийг танилцуулна уу.

Даалгаварууд:

Боловсролын: суралцах сэдлийг бий болгох, объектын шинж чанар, геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хөгжиж байна: хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээсанах ой, нарийн моторт ур чадвар, бүтээлч төсөөлөл; энгийн дүгнэлт гаргах чадвар.

Боловсролын: ёс суртахууны болон гоо зүйн үнэт зүйлс, хамаатан садандаа хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:

Амаар: Тоглоомын сэдлийг бий болгох, сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ, ярианы явцад үүссэн асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, хүүхдүүдэд өгөх асуулт, тайлбар, асуулт, сануулга.

Харааны: сэдвийн зургийн тусламжтайгаар дүрслэх (үзүүлэх), үзэх.

Практик: хүүхдүүдийн бие даан даалгавар гүйцэтгэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Демо - тунгалаг уут, уут, хүнсний ногооны загвар (2 өргөст хэмх 3 улаан лооль), геометрийн дүрс (2 багц, тус бүр нь 2 тэгш өнцөгт, 3 тойрог), "уутны загвар", "+", "=" тэмдэгтэй картууд.

Түгээгч - геометрийн дүрс, "+" ба "=" тэмдэгтэй картууд, хоёр хуудас ландшафтын цаасаар хийсэн гурван "цүнх" -ийн загвар, геометрийн дүрсээс цэцэг дүрсэлсэн зураг.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бие биенээ, зочиддоо инээмсэглэцгээе сайн төлөв байдалбиднийг өдөржин орхихгүй.

Өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэднийг угтан авцгаая.

Хүүхдүүд : Бүгдэд нь өдрийн мэнд!

асран хамгаалагч : Өдөр бүр таныг ойр дотны хүмүүс: ээж, аав, өвөө, эмээ, ах, эгч гэх мэт хүмүүс хүрээлж байдаг. Энэ хүмүүсийг бид нэг үгээр яаж дуудах вэ? (гэр бүл).

Гэр бүлийн хүн бүр хамт амьдарч, бие биедээ тусалдаг нь маш чухал юм. Та хайртай хүмүүстээ хэрхэн тусалдаг вэ?

1. Объектуудын бүлгүүдийг нэг бүхэл болгон нэгтгэх (нэмэлт).

асран хамгаалагч : Би чамд үлгэр ярьж өгье. Маша, Миша хоёр ээжтэйгээ супермаркет руу хүнсний зүйл авахаар явсан. Ээж Машагаас 2 өргөст хэмх, Миша 3 улаан лооль сонгохыг хүсэв. Машагийн дүрд тоглож буй охин дамми (2 өргөст хэмх) гялгар уутанд хийж, хүү (Миша) 3 улаан лооль тавьдаг. Дэлгүүр хэсээд ээж, хүүхдүүд гэртээ харьлаа. Маша, Миша нарын найзууд хашаанд тоглож байв. Хүүхдүүд найзуудтайгаа тоглох зөвшөөрөл хүссэн бөгөөд тэд худалдаж авсан ногоогоо ээжийнхээ цүнхэнд хийжээ (Маша, Миша хоёр эхийнхээ цүнхэнд хүнсний ногоо хийсэн - бас ил тод).

асран хамгаалагч : "Эвхсэн" гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ? (хослуулах, нэгтгэх гэх мэт)

Маша, Миша хоёрын математикт хийсэн үйлдлийг гэж нэрлэдэгнэмэлт .

Энгийн том уутанд ямар ногоо байдгийг хараарай? Нэмсний үр дүн юу вэ?(2 өргөст хэмх, 3 улаан лооль - нийт 5 хүнсний ногоо)

Тараах материалтай ажиллах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны ширээн дээр цүнхний загвар, геометрийн дүрс (тус бүр нь 2 тэгш өнцөгт, 3 тойрог бүхий 2 багц), "+", "=" тэмдэг бүхий картууд байна. 1-р уутанд 2 тэгш өнцөгт, хоёрдугаарт 3 тойрог хийнэ.Фланелграф дээр бүх үйлдлүүд давхардсан байна.

1-р уутанд юу байгааг шалгана уу? (2 тэгш өнцөгт)

Хоёр дахь уутанд юу байгаа вэ? (3 аяга)

Эдгээр бүх тоог нийтлэг том уутанд хий. Юу болсон бэ? (2 тэгш өнцөгт, 3 тойрог)

Бид барималуудыг юу хийсэн бэ? (Тэд цуглуулж, нугалж, нийтлэг том уутанд нэгтгэв).

Энэ нь зөв, бид эхний болон хоёр дахь уутны хоёр хэсгийг нэг бүхэлд нь нэгтгэж, нугалав.

Бүгдийг эхнээс нь дахин санацгаая.

Эхний уутанд юу байсан бэ? (хоёр тэгш өнцөгт) байнаЭхний хэсэг .

Хоёр дахь уутанд юу байсан бэ? (гурван тойрог) байнаХоёр дахь хэсэг .

Дараа нь юу болсон бэ? (бүх дүрсийг нэгтгэсэн, нугалав). Бид хоёр хэсгийг нийлүүлээд авсанбүхэлд нь . Нэмэлт харуулахын тулд бүх дүрсийг хамтад нь асгах шаардлагагүй, та хэсгүүдийн хооронд "+" тэмдэг тавьж болно.

Фланелграф болон хүүхдийн ширээн дээр зураг гарч ирнэ

Бид хоёр мөнгө авсан. Тэд тэнцүү байна уу? (Зүүн талд 2 тэгш өнцөгт, 3 тойрог, баруун талд 2 тэгш өнцөгт, 3 тойрог байна. Нийлбэрүүд тэнцүү).

Бид тэдгээрийн хооронд ямар тэмдэг тавьж болох вэ? ("=" _ тэмдэг").

Биеийн тамирын минут

Нэг - босох, дээш татах,

Хоёр - нугалах, нугалах,

Гурав - хоёр гартаа алгадах,

Гурван толгой дохив.

Дөрвөн хувьд - гараа илүү өргөн,

Тав - гараа даллана.

Зургаа - дахин суу.

Залуус аа, одоо оньсого тааварлаарай.

Надад булан байхгүй, Би таваг шиг харагдаж байна, Таваг, таган дээр, Бөгж, дугуй дээр. Би хэн бэ найзуудаа? Над руу залга! ...тойрог.

Энд гурван оргил харагдаж байна, Гурван өнцөг, гурван тал, - За, энэ нь хангалттай байх! - Чи юу харж байна? ...гурвалжин

Би хаана ч байсан дүр

Үргэлж маш гөлгөр

Миний бүх өнцөг тэнцүү байна

Мөн дөрвөн тал.

Куб бол минийх хайрт ах,

Учир нь би... дөрвөлжин

Бид талбайг сунгав

Тэгээд нэг харцаар толилуулж байна

Тэр хэнтэй адилхан харагдаж байв

Эсвэл маш төстэй зүйл

Тоосго биш, гурвалжин биш -

Дөрвөлжин болсон ... тэгш өнцөгт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт - энэ бол ....геометрийн дүрсүүд.

асран хамгаалагч : Залуус аа, удахгүй Эх үрсийн баяр болох гэж байна. Хайрт ээждээ бэлэг бэлдэхийг би танд санал болгож байна - ер бусын цэцэг, энэ нь геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг. Таны даалгавар бол цэцгийг будах боловч геометрийн хэлбэр бүр өөрийн гэсэн өнгөтэй байдаг гэдгийг анхаарч үзээрэй. Гэхдээ эхлэхээсээ өмнө үзье хурууны гимнастик"Гэр бүл".

Энэ хуруу бол өвөө юм

Энэ хуруу бол эмээ,

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Энэ хуруу бол би

Энэ бол миний бүх гэр бүл!

Бие даасан ажилхүүхдүүд.

асран хамгаалагч . Энд зарим нь байна сайхан цэцэгсчи ойлгосон байна!

Тусгал .

Бид геометрийн дүрсээр ямар үйлдэл хийсэн бэ? (нэмэлт)

Бид өөр өөр хэсгүүдийг бүхэлд нь нэгтгэсэн гэдгийг ямар тэмдэг харуулж байна вэ?

(+ тэмдэг).

Баярлалаа залуусаа, та нар бүгд сайхан байна!

Мэдрэхүйн хөгжил нь хүүхдийн боловсролын чухал чиглэл юм. Энэ нь мэдрэхүйн тусламжтайгаар хүрээлэн буй ертөнцийн талаарх ойлголтыг сайжруулах, объект, үзэгдлийн шинж чанарын талаархи санаа бодлыг бий болгоход оршино. Мэдрэхүйн хөгжилд онцгой анхаарал хандуулдаг сургуулийн өмнөх насны, учир нь энэ чиглэлд цоорхой байгаа бол байж болно ноцтой асуудлуудэхний болон дараагийн ангиудад.

Мэдрэхүйн зорилго

Мэдрэхүйн хөгжлийн зорилгыг нас тус бүрээр тус тусад нь тодорхойлдог. Тэд зөвхөн оюун ухаанаас хамаардаггүй бүтээлч байдалбага насны хүүхдүүд, гэхдээ сургалтын үйл явцад тэдний тэргүүлэх чиглэлийн талаар. Бүлэг бүрийн ойлголтыг хөгжүүлэх хичээлүүдийн үндсэн зорилго, зорилтуудыг авч үзье цэцэрлэг.

Эхний бага бүлэг

Эхний бага бүлэг нь 2-оос 3 насны хүүхдүүдээс бүрддэг. Мэдрэхүйн хөгжлийн чиглэлээр энэ насны ангилалд ажиллахдаа сурган хүмүүжүүлэгчийн гол үүрэг бол нялх хүүхдийн ойлголтыг сайжруулах, дүн шинжилгээ хийх, судлах явдал юм. практик хэрэглээнэг буюу хэд хэдэн мэдрэхүйн эрхтнүүдийн үйл ажиллагаа, объектыг үндсэн шинж чанарын дагуу судлах.

Хүүхдүүдийн ертөнцийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх нь амьдралын эхний долоо хоногоос эхэлдэг.Цэцэрлэгт орохоосоо өмнө эцэг эх нь хүүхэдтэй энэ чиглэлийн хүрээнд суралцаагүй байсан ч энэ нь бодит байдлын объектыг судлахын тулд мэдрэхүйгээ ашиглаж чадахгүй гэсэн үг биш юм.

Багш нар хүүхдүүдэд заадаг:

  • Тодорхой объект, үзэгдлийн ижил төстэй байдал, ялгааг тогтоож, тэдгээрийн шинж чанарыг онцлон тэмдэглэ.
  • Цуврал, өөрөөр хэлбэл зарим үйлдлүүдийн дарааллыг гүйцэтгэнэ. Энэ нь янз бүрийн хэмжээтэй блокуудаас бүрдэх матрешка эсвэл пирамид цуглуулах зэрэг тоглоомуудад ашиглагддаг.
  • Обьект, үзэгдлийг тодорхой үндэслэлээр ангилах.
  • Объектуудын тоог тодорхойлох гэх мэт.

Видео: анхны бага бүлгийн мэдрэхүйн хичээл

Хоёр дахь бага бүлэг

Хоёр дахь нь бага бүлэгдараа нь мэдрэхүйн хөгжлийн чиглэлээр өмнө нь олж авсан үндсэн ур чадвар, чадварыг системчлэх, нэгтгэх, гүнзгийрүүлэх үйл явц эхэлдэг. Хүүхдүүд бодит байдлын объектуудтай үргэлжлүүлэн танилцаж байгаа боловч тэд хэд хэдэн мэдрэхүйн эрхтэн, объектыг шалгах шинэ аргыг нэгэн зэрэг ашиглаж, үр дүнд нь илүү хурдан хүрэхийн тулд тэдгээрийг амжилттай хослуулдаг. Хэрэв өмнө нь судалж байсан зүйлийг зөвхөн нэг шинж чанараар нь ангилж байсан бол одоо хүүхэд тэдгээрийг нэг дор хэд хэдэн зүйлээр нь уялдуулах ёстой.

Хүүхдүүдийг танилцуулах Хөгжмийн зэмсэгсонсгол зэрэг ойлголтын хэд хэдэн хэлбэрийг ашиглах боломжийг танд олгоно

дунд бүлэг

Цэцэрлэгийн дунд бүлэг нь 4-5 насны хүүхдүүдээс бүрддэг. Энэ насанд тэд бүх мэдрэхүйгээ бүрэн ашиглахын тулд хангалттай хэмжээгээр хөгжүүлсэн байдаг танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа. 4-5 насны хүүхэд гол төлөв тоглоомын явцад мэдлэг олж авахыг эрмэлздэг бөгөөд үүнийг багш анхаарч үзэх хэрэгтэй.

IN дунд бүлэгхүүхдүүдийг өмнө нь судалсан, стандарт бус, үл мэдэгдэх аргуудыг ашиглан объектуудад бие даан дүн шинжилгээ хийх, ярианы явцад олж авсан мэдлэгээ бүртгэхийг урьж байна. Энэ төрлийн үйл ажиллагааны хүрээнд бие даасан байдал, стандарт бус сэтгэлгээ, хүнд хэцүү нөхцөлд ч гэсэн шийдлийг олох чадварыг бий болгодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч нь түүний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи туршлагыг дамжуулдаг - тодорхой объектуудын нийгэмд тодорхойлсон (лавлагаа) шинж чанар, шинж чанарууд. Тэдгээрийг үнэлдэг:

  • хэмжээ;
  • хэлбэр;
  • өнгө;
  • материал;
  • практик хэрэглээ гэх мэт.

Ахлах бүлэг

Хуучин бүлэгт бодит байдлын судлагдсан шинж чанарууд мэдэгдэхүйц өргөжиж байна. Хүүхдүүд одоо зөвхөн өнгө, хэмжээ, хэлбэр, жинг төдийгүй орон зай дахь байршил, тал ба ирмэгийн тоо (геометрийн дүрсийг шалгах), дууны өндөр (хөгжмийн хэрэглүүртэй ажиллах үед) зэргийг үнэлдэг. болзошгүй аюулгэх мэт.

Өнгөний талаархи мэдлэг ихээхэн өргөжсөн. Одоо тэдгээрийг хроматик (улаан, шар, цэнхэр, янз бүрийн харьцаагаар нэгтгэж олж авсан) ба achromatic (цагаан, хар, саарал) гэж хуваадаг. Багш нь сүүдэрт холих, спектр, тэдгээрийн байршлыг судлах замаар хүүхдүүдтэй идэвхтэй харьцах ёстой. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд илүү төвөгтэй сүүдрийг зөв нэрлэж, дулаан, ханасан болон бусад шинж чанаруудын дагуу ангилж сурдаг.

Акроматик өнгөнд байхгүй гэдгийг багш хүртээмжтэй байдлаар тайлбарлах ёстой өнгөний өнгө. Өөрөөр хэлбэл, цагаан ба хар өнгө нь ханасан байдлын хамгийн их өсөлт эсвэл бууралттай аль ч өнгө юм. Жишээлбэл, хамгийн тод улаан нь цагаан, хамгийн бараан нь хар. Саарал өнгийг хоёр үндсэн акроматикийн хоорондох завсрын өнгө гэж нэрлэж болно.

Ахлах бүлэгт Онцгой анхааралнүдийг сайжруулахад зориулагдсан.

бэлтгэл бүлэг

Энэ насны ангиллын гол ажил бол боловсролын үйл явцад аль хэдийн хүрээнд бэлтгэх явдал юм сургуулийн сургалтын хөтөлбөр. Хүүхдүүд гол санааг тодруулахын тулд текст унших, яриа сонсох гэх мэт жижиг боловч чухал нарийн ширийн зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлж сурдаг.

Сайжруулсан нарийн моторт ур чадвар, нүдний хэмжигч. Өнгө, спектрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэсэн. Хүүхдүүд тодорхой сүүдэрүүдийг сэдэвчилсэн байдлаар (лууван, цайвар ногоон гэх мэт) хооронд нь холбож сурдаг.

Бүлэг бүрийн мэдрэхүйн хөгжлийн зорилгыг задлан шинжилсний дараа бид дараахь дүгнэлтийг гаргаж болно.

  • Үр өгөөжтэй мэдрэхүйн хөгжил нь эхнээсээ үргэлжилдэг үйл явц юм. залуу насмөн цэцэрлэгт үргэлжилдэг.
  • Хүүхдийн ойлголтыг төлөвшүүлэхэд чухал ач холбогдол нь цэцэрлэгийн багш юм. Тэрээр объектын шинж чанарын талаархи туршлагыг дамжуулж, тэдгээрийг шинжлэхийг заадаг.
  • Нас бүрт тодорхой, бүх нийтийн даалгавар өгөх боломжгүй юм. Цаг хугацаа өнгөрөхөд тэд зөвхөн илүү төвөгтэй болж, тархах ёстой.

Үйл ажиллагаа

Мэдрэхүйн хуралдаанд ямар үйл ажиллагаа багтаж болох вэ? Мэдээжийн хэрэг, тэд илүү олон янз байх тусам илүү үр дүнтэй байдаг боловсролын үйл явц. Сурган хүмүүжүүлэгчийн даалгавар бол хичээлийг аль болох төрөлжүүлэх явдал бөгөөд энэ нь хүүхдүүдийн сонирхол, сэдлийг нэмэгдүүлэхэд тусална.

Мэдрэхүйг хөгжүүлэх үйл ажиллагаа нь дараахь байж болно.

  • тоглоом ( дидактик тоглоомуудус, элс, шавар, объекттой);
  • хөдөлмөр (сурган хүмүүжүүлэгчийн тоглоомыг байранд нь байрлуулах, ангилах заавар);
  • харилцааны (хүүхдийн тойрог дахь бөмбөгтэй харилцах);
  • танин мэдэхүйн судалгаа (байгалийн ажиглалт, туршилт);
  • үр бүтээлтэй ("Баавгайд бүх жимсийг цуглуулахад нь тусал", "Машинаа гаражид аваач" гэх мэт хичээлүүд);
  • хөгжим, уран сайхны (хөгжмийн зэмсэг, дуут тоглоомтой ажиллах);
  • мотор (хөдөлгөөнт дасгал, "эрүүл мэндийн зам" дагуу хөл нүцгэн алхах).

Цэцэрлэгийн сургалтын үйл явц нь ихэвчлэн тоглоомын элементүүдээс бүрддэг

Даалгавруудыг өөрчлөх боломжтой юу?

Мэдрэхүйн ангиуд нь хэд хэдэн блокоос бүрдэх ёстой бөгөөд энэ нь ойлголтын чадварыг цогцоор нь хөгжүүлэх боломжийг олгоно. Энэ нь даалгаврыг хувь хүн болгох үзэгдэлтэй аль хэдийн зөрчилдөж байна.

Багш бүр хүүхдийн мэдрэхүйн чадварыг нарийн тодорхойлж чадахгүй. Даалгавруудыг хувьчлах, өөрөөр хэлбэл бүлэгт хүүхэд бүрийг чадварын дагуу тусад нь авах. том эрсдэлэнэ чиглэлийн нэг талын хөгжил. Тийм ч учраас сурган хүмүүжүүлэгчид харилцаа холбоо, хөдөлмөр, бүлгүүдэд оролцохыг зөвлөж байна тоглоомын төрлүүдүйл ажиллагаа илүү үр дүнтэй байх болно.

Гэсэн хэдий ч та хүүхдүүд эхлээд янз бүрийн даалгавар хүлээж аваад дараа нь бие биентэйгээ сольж байхаар хичээлийг зохион байгуулж болно. Харилцан туслах боломж бий, хүүхэд гүйцэтгэдэг янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа.

Бүлгийн мэдрэхүйн ангиудын тусламжтайгаар хүүхдүүдийн хооронд харилцах, харилцан туслалцаа үзүүлэх, хамтарсан үйл ажиллагаа явуулах боломжтой болно

Мэдрэхүйн хуралдааны урам зоригтой эхлэл

Хүүхдэд зориулсан аливаа хөгжлийн үйл ажиллагааны эхлэл нь цаашдын үйл ажиллагаанд сонирхлыг төрүүлэх урам зориг өгөх мөч байх ёстой. Энэ нь зохион байгуулалтаас гаралтай танилцуулгахичээлийн явцаас хамаарна. Ихэнх хамгийн сайн сонголтурам зориг өгөх эхлэл - асуудлын нөхцөл байдлыг загварчлах. Бодит болон үлгэрийн хэв маяг, баатруудыг хоёуланг нь ашиглаж болно. Хоёр дахь сонголт нь ихэвчлэн хүүхдүүдэд хамгийн сонирхолтой байдаг. Тэд ном, хүүхэлдэйн кино гэх мэт дуртай дүрдээ туслах боломжтой.

Өмнө нь судалсан материал, хурдан судалгаа, хурдан оюун ухааны тестийг нэгтгэх боломжтой. Үүнтэй төстэй сонголт бол хүүхдүүдийг ур чадвараа сорихыг урих явдал юм (жишээлбэл, хатан хаантай хамт Мэдлэгийн орон руу явах).

Хичээл эхлэх жишээ

Эхлэлийг урамшуулах хэд хэдэн жишээг харцгаая мэдрэхүйн үйл ажиллагааөөр өөр сэдвээр.

"Мэдрэхүйн өрөөг танилцуулж байна"

Энэ хичээлийг эхний залуу бүлэгт анх танилцах үеэр явуулдаг мэдрэхүйн өрөө. Түүний хувьд тохиромжтой урам зориг өгөх эхлэл бол тоглоомтой мэндчилгээ юм.

Хичээлийн эхэнд багш хэлэхдээ: "Залуус аа, энэ ид шидийн өрөөнд биднийг хичнээн олон тоглоом хүлээж байгааг хараарай. Биднийг тэдэнтэй уулзахаар ирсэнд тэд маш их баяртай байна. Тоглоом руу даллаж, хөгжилтэй мэндчилье."