Цэцэрлэгийн янз бүрийн насны хүүхдүүдэд зориулсан "хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" програм. Ахлах бүлгийн "Хүнсний ногоо" хэрэглээний хичээлийн хураангуй Хүнсний ногооны сэдвээр цэцэрлэгт хэрэглэх


Хэрэглээний талаархи нээлттэй хичээлийн хураангуй

"Хүнсний ногоо лаазлах"

Дунд бүлэг

Зорилтууд: Хүүхдүүдийг дугуй ба зууван объекттой танилцуул.

Даалгавар: Наалдамхай хийх, хэвний ар тал дээр цавуу түрхэх, маалинган даавуу дээр ажиллах, хэвийг нь салфеткаар цаасан дээр дарах, бүх алган дээр дарах арга техникийг сур. Цэцэрлэгт ногоо тарихдаа насанд хүрэгчдийн үйл ажиллагааг сонирхох. Хүнсний ногооны талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, хэрхэн бэлтгэх.

Материал: цавуу, багс, салфетка, лаазны дүрс, хүнсний ногооны загвар, жолооны хүрд, бөжин, зүссэн зураг.

Хичээлийн явц:

1. Гэнэтийн мөч.

Марина хүүхэлдэй цэцэрлэгт байгаа хүүхдүүдэд сагс авчирдаг бөгөөд тааврыг таавал дотор нь юу байгааг олж мэдэх болно.

Тэр бол ногоон-ногоон, зүгээр л нүд нь өвддөг,

Энэ нь шинэхэн, давслаг, зүгээр л амттай ... (өргөст хэмх) (өнгө, хэлбэр)

Гарын үсэг зурагч цэцэрлэгийн орон дээр гэрлэн дохио шиг улаан зогсож байв.

Тэд ямааг улаанаар хардаг - цэцэрлэг рүү явах арга алга ... (улаан лооль)

Залуус аа, та эдгээр бэлгийг хэрхэн яаж нэг үгээр нэгтгэж болох вэ? (хүнсний ногоо)

Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ? (цэцэрлэгт, хөдөө, цэцэрлэгт)

Одоо бид цэцэрлэгт ногоо тарихаар явах болно.

  1. "Ургац" тоглоом

Бид сагс авдаг

Бид найрал дуугаар дуулдаг:

Ургац хураах

Өвлийн улиралд хадгалах ( гар барьсан зам дагуух хөл, дугуйланд явъя)

Залуус бид мундаг

Бид өргөст хэмх цуглуулдаг,

Улаан лооль, вандуй

Бидний ургац муугүй байна. ( налуу, ногоо түүхийг дууриах)

Бид явж байна, бид гэртээ харих болно

Ачааны машинаар.

Хаалгыг нээ

Ургац хураалт тариалангийн талбайгаас ирж байна.

Өө, нээ,

Ургац хураалт тариалангийн талбайгаас ирж байна. ( багш / жолооч / -ын ард жагссан

  1. "Зүссэн зураг" тоглоом

Залуус аа, бид ачааны машин жолоодож байхад манай бүх ногоо холилдсон байсан, түүгээд цуглуулаад, хичнээн үзэсгэлэнтэйг нь биширцгээе ...

(хүүхдүүд 2 багт хуваагддаг, тус бүр өөр өөрийн дүр төрхтэй байдаг)

4. "Хүнсний ногоо лаазлах" програм хийх

Хурууны гимнастик "Хүнсний ногоо"

Охин Мариночка нь сагсанд хүнсний ногоо хийдэг.

(Алгаа "сагс" болгон нугална уу)

Энд торхонд тавьсан ваартай zucchini, чинжүү, луувангаа чадварлагаар тавь. Улаан лооль, өргөст хэмх. (Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугал)

Марина бол гайхалтай. (Эрхий хуруугаа харуулах)

  1. Ажил дуусах.

Ажил гүйцэтгэх техникт анхаарлаа хандуулаарай: илүүдэл цавууг салфеткаар арилгаж, будгийнхаа буруу талд цавуу түрхээрэй ...)

  1. Дүгнэлт. Бүх лаазыг агуулахын тавиур дээр тавьдаг (бид тэдгээрийг самбар дээр соронзоор холбодог). Хүн бүр туршиж үзэх хангалттай хэмжээний аав, ээж, хүүхдүүд гээд олон тооны хүнсний ногооны нөөцтэй болсонд хүүхдүүд баяртай байна. "

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Хүүхэд хөгжлийн төв - 18-р цэцэрлэг "Родничок"

Сэдэв: "Таваг дээрх хүнсний ногоо" програм.

"Цэцэрлэгт ногоо" дасгалын багц.

Боловсролын салбарыг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй"

(бүтээлч үйл ажиллагаа), "Уран сайхны бүтээл"

(програм), "Биеийн тамир", "Нийгэмшүүлэх", "Уран зохиол унших".

Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны төрөл: хөгжилтэй, үр бүтээлтэй, нийтэч.

Зорилтууд: хэв маягийн дагуу объект байрлуулж, хайчаар тайрч, хоёр хөл дээрээ, нэг хөл дээрээ 4-5 шугамаар урагшилж, 3 объектоор (тус бүрээр нь ээлжлэн) сурч сурах.

Төлөвлөсөн үр дүн: харилцан яриаг хэрхэн яаж хадгалахаа мэддэг, түүний үзэл бодлыг илэрхийлдэг; "манжин" үлгэрийг тавихад эерэг сэтгэл хөдлөлийг (сонирхол, баяр баясгалан, бишрэл) илэрхийлдэг; тоглоом, танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэхэд багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ идэвхтэй бөгөөд эелдэг харьцдаг.

Материал ба тоног төхөөрөмж: улаан, улбар шар, ногоон өнгийн цаас, цагаан цаас, хайч, цавуу.

Хүүхдүүдийн зохион байгуулалттай үйл ажиллагааны агуулга

Зохион байгуулах цаг. Шүлгийн дуудлага.

Тавган дээр - ургац хураалт

Та хүссэн зүйлээ сонгоорой.

Borscht болон салатанд.

Ээж нь маш их баяртай байх болно!

Өргөдөл "Таваг дээрх хүнсний ногоо».

Хүүхдүүд багшийн зааврыг дагаж цааснаас улаан лооль, өргөст хэмх, лууван хайчилж, тавган хэлбэрээр хуудсан дээр наа.

"Манжин" үлгэрийг хөдөлгөөнөөр тайзнаа тавих.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвөө нь манжин тарьсан (хүүхдүүд суудаг). Манжин ургаж эхлэв (тэд үсэрч, улам бүр дээшлэн дээшлэв). Тэр маш том өссөн (хурууны үзүүр дээр зогсож, гараа сунган, хажуу тийш нь гараа дээшлүүлэв). Маш том болсон (бүс дээрээ гараа зүүн, баруун тийш, 3 удаа эргүүлнэ). Миний өвөө ирээд манжинг татаж эхлэв (урагш бөхийж - хойшоо) Юу ч бүтэхгүй, эмээ рүү залгахаар гүйв (газар дээр нь гүйж). Тэд хамтдаа татаж эхлэв (гараа урагш, доошоо, 3 удаа). Тэд ач охиныхоо араас гүйв (тойрог дотор гүйж). Мөн ач охин нь найз охидынхоо хамт үсрэх олсоор үсэрч байна (хоёр хөлөөр үсрэх). Ач охин нь үсрэлтийн олс аваад манжин руу давхиж (нэг эсвэл нөгөө хөлөөр үсрэх). Зулгаах - татах (цээжний урд гар, хажуу тийш гараа татан татах), гэхдээ татаж чадахгүй. Тэд нохой руу залгасан. Нохой яарч байна, объект дээгүүр үсрэх (хүүхдүүд ээлжлэн хоёр хөлөөр үсрэх объектуудыг зохион байгуул). Тэд манжинг дахин татаж эхлэв (тэд бага зэрэг урагш, гараа урагш бөхийлгөв; дараа нь бөхийж, гараа толгой дээрээ 3 удаа хойш татав) Тэд муур руу утасдаж эхлэв. (Хүүхдүүд үсрэх тойрог дотор 4-5 мөр зур (та үсрэх олс эсвэл саваа ашиглаж болно.) Дахин хэлэхэд юу ч болоогүй (бүс дээр гараа зүүн тийш хазайж баруун тийш) Хулгана гүйж байна (байрандаа гүйж, өвдөгөө өндөр өргөөд) муур Тэд манжинг дүүжлүүлж эхлэв (зүүн тийш, зүүн гар нь доошоо бууж, дараа нь баруун тийш бөхийж, баруун гар нь доошоо доошоо урагшаа бөхийж, гараа урагшаа татаж, арагшаа бөхийж, гараа арагш татаад 3 удаа). Тэд манжинг гаргаж ирэв.

Хэмжээст цаасан аппликейшн. Алхам алхмаар зурагтай мастер анги.
"Тавган дээрх жимс" найрлага


Кудинова Галина Ефимовна, нэмэлт боловсролын багш, Санамж бичиг DOD CDT "Seeker", Москва мужийн Лыткарино.
Мастер ангийн зорилго: "Тавган дээр жимс" найрлага хийх
Хүүхдийн нас: Суралцах 2 дахь жил (5 - 8 жил)
Түвшин: дунд. Бэлтгэл цаг:1 цаг 30 минут.
Мастер ангийн зорилго: хэмжээст програм үүсгэх ур чадвар, чадварыг олж авах.
Мастер ангийн зорилго:
Боловсролын:
техникийг үргэлжлүүлэн сурах - хэмжээст хэрэглээ
найруулгын ур чадварыг бий болгох - тайрсан элементүүдийг талбайн дагуу байрлуулах.
Хөгжиж байна:
анхаарал, санах ой, нүд, логик, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх;
орон зайн сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх;
сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
хөдөлмөрийн тогтвортой сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;
Боловсрол:
хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
тэсвэр тэвчээр, үнэн зөв байдал, ажлын явцыг хайрлах, үр дүнд хүрэхийг эрмэлзэх чадварыг бий болгох;
өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг бий болгох.

ТАЙЛБАР!

Энэ ажлыг 5-аас 8 настай хүүхдүүд хийж болно. Хүүхдийн наснаас хамааран багшийн гүйцэтгэсэн ажлын хэмжээ өөрчлөгдөнө. Хэрэв хүүхэд 5 настай бол түүнд багшийн туслалцаа хэрэгтэй болно, жишээлбэл, хэсгүүдийг хайчлах (хүүхдийн бэлэн байдлын түвшингээс хамаарч). Хүүхэд хэсгийг нь нугалж, нааж, наадаг.
Ажил гүйцэтгэх бие даасан байдлын түвшин нь нас ахих тусам нэмэгдэж, хүүхдийн хувийн шинж чанараас хамаарна.

Ажлын хувьд танд дараахь зүйлс хэрэгтэй болно.
1. Цагаан ба улаан картон.
2. Өнгөт цаас: улаан, шар, ягаан, ногоон, голт бор хүрэн
3. Лийр, усан үзэм, гүзээлзгэнэ, алим, чавга, навчны хээ.
4. Цавуу.
5. Хайч.
6. Нүх цоолтуурын (цэцэг).
7. Эсгий үзэг хүрэн.


Явц:

Багшийн түүх:
Жимс, жимс жимсгэнэ, хатаасан жимс, хүнсний ногоо нь хүний \u200b\u200bэрүүл мэндэд маш чухал ач холбогдолтой бөгөөд хүүхэд, насанд хүрэгчид бүгдээрээ хайрладаг. Тэдний боловсорч гүйцсэн, шүүслэг, чихэрлэг амт нь үргэлж тааламжтай байдаг тул хоолны дэглэмд үргэлж хүндэтгэлтэй ханддаг. Нэмж дурдахад тэд зөвхөн амттай төдийгүй эрүүл чийрэг байдаг. Тэд "Эрүүл мэндийн төлөө жимс идээрэй, та үргэлж эрүүл байх болно" гэж хэлдэг нь гайхах зүйл биш юм. Үүнээс гадна, олон шинжээчдийн үзэж байгаагаар хүн бие махбодоо амин дэм, эрдэс бодисоор байнга дүүргэж, үргэлж сайхан галбиртай байхын тулд өдөрт дор хаяж 2 жимсийг идэх хэрэгтэй.
Та ямар жимсийг мэддэгийг санацгаая? (хүүхдүүдийн хариулт).

Би хүчтэй, шаржигнадаг
Жинхэнэ гайхамшиг.
Шар ба улаан -
Сатины арьс.
Рудди алим
Хүүхдүүд бүгд хүссэн!

Тэд намайг лийр гэж нэрлэдэг.
Би хэлье, чи сонсоорой:
Надад хайртай хүүхдүүд ээ!
Би бол дэлхийн хамгийн хэрэгтэй хүн.

Голт бор чавга,
Манай цэцэрлэг бол цэцэрлэг юм
Амтат, зөөлөн,

Маш их тустай.
Мөн боловсорсон чавганаас
Бид чанамал хийж болно!

Би жижиг шувуу биш.
Би эрүүл гүзээлзгэнэ.
Хэн надтай нөхөрлөх вэ?
Өвөл даарахгүй!

Чавга, чавга, миний чавга,
Та үзэсгэлэнтэй бас амттай.
Гайхамшигт зориулагдсан маш их целлюлоз
Ганцхан яс байна.

Усан үзэм, усан үзэм,
Олон дараалсан жимс
Салбар дээр өссөн -
Амтат, хүүхдүүд ээ!

Төрөлх алим,
Бидний шингэн.
Манай цэцэрлэгт ургах болно
Би араас нь намар явна.

Цэцэрлэгийн чимэглэл-
Усан үзмийн баглаа.
Бийр бүрт
Нарны гэрэл -
Зуны халуун дулаан мэндчилгээ.

Лийр нь гэрлийн чийдэнтэй адил юм
Модон дээр дүүжлэ
Үнэр нь татагддаг
Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд хоёулаа:
Шар, анхилуун,
Нарийн алтан.
Тэд унжиж унав ...
Зөгий лийрийг идэж байв. (

1. Бидний ажлын суурь дэвсгэрийг хайчилж ав. Надад 22 см-ээс 20 см байна.


2. Шар өнгийн жижиг цаас ав. Хагас, дараа нь дахин талыг нь нугалав. Загварыг ашиглаж байна лийр дөрвөн удаа нугалсан цаасан дээр дугуйлна уу. Контурын дагуу лийрийг хайчилж ав.





3. Үүнтэй адилаар бид дүрсний дэлгэрэнгүй мэдээллийг бэлтгэдэг гүзээлзгэнэ, усан үзэм, чавга.


4. Алим нь 2 цэцгээс бүрдэнэ. Шар, ягаан өнгийн жижиг хуудсыг аваад талыг нь нугалав. Бид өнгө тус бүрт алимны загварыг түрхэж, тоймлож, тойм дагуу нь хайчилж ав.


5. Энэ нь жимс тус бүрээс 4 хэсэг болж хувирав. Бид хэсэг бүрийг хоёр дахин нугалж, усан үзэм, алим, чавга, гүзээлзгэнэ гэсэн 4 хагасыг авдаг.



6. Гүзээлзгэний дэлгэрэнгүй мэдээллийг авна уу. Бид талуудын аль нэг дээр нь цавуу хийж, нөгөө тал нь чөлөөтэй үлдэхийн тулд наадаг. Гүзээлзгэний 4 талыг цавуугаар нь наа.
Усан үзэм, чавганы бүх нарийн ширийн зүйлийг бид хийдэг.



7. Алим дээр бид хоёр талыг ээлжлэн солино: шар - ягаан, шар - ягаан.



8. Навчийг их хэмжээгээр хийхийн тулд талыг нь нугалав.


9. Хавтангийн загварыг аваад сонгосон өнгөт цаасан дээр буулгана. Контурын дагуу хавтанг хайчилж ав.


10. Хавтанг картон дээр наа.


11. Бүх жимсийг өргөжүүлээрэй. Бид тэдгээрийг их хэмжээгээр хийдэг.


12. Бид картон дээр жимсийг нааж эхэлдэг.




13. Навчнуудын талыг нөгөө талаас нь наа. Бид тэдгээрийг гүзээлзгэнэ дээр наадаг.


14. Чавга, лийр, алимаар хүрэн эсгий үзэг бүхий мөчрүүдийг зур.



15. Мөчрийг усан үзэм дээр наа. Та усан үзмийн ишийг хуруугаараа бөөрөнхийлж болно.


16. Таваг чимэглэж эхэл. Бид нүхний нүхээр хийсэн бэлэн цэцэгсийг наадаг.



17. Хүрээний дэвсгэрийг сонгоно уу. Бид ажлыг хүрээ дээр зохион байгуулдаг.

Алла Сбродова

Дунд бүлэгт өргөдөл гаргах"Таваг дээрх хүнсний ногоо"

зорилго: хүүхдүүдтэй хамт санаж байх хүнсний ногоо, хүүхдүүдтэйгээ өсч томрох газартайгаа ярилц хүнсний ногоо... Зохион байгуулж сур " хүнсний ногоо"

дээр хавтан.

Багш шүлэг уншдаг.

Асаалттай байна таваг - ургац,

Та хүссэн зүйлээ сонгоорой.

Borscht болон салатанд.

Ээж нь маш их баяртай байх болно! (интернэт)

Дараа нь багш үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна програмууд... Бид өөрсдийн байршил тавган дээрх ногоодараа нь наалдаж эхэлнэ.


Дараа нь багш хүүхдүүдийг урьж байна дасгалууд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, чухал улаан лоолийг дүрслэе (бүс дээрээ гараа зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)

Өргөст хэмхүүд нуугдаж байна, та тэдгээрийг олохын тулд бөхийх хэрэгтэй (бөхийж, бүсээ гараараа барьж, дугуйлж сууна)

Салхинд хийсч буй луувангийн сэгсгэр сүүл (гараа өргөж, хажуу тийшээ савлуулна).

Залуус сайн байна, цуглуулав тавган дээр хүнсний ногоо, тоглодог... Одоо бүтээлээ үзэсгэлэнд хүргэе.

Эдгээртэй адил хүнсний ногоо бүхий ялтсууд!

Холбогдох нийтлэлүүд:

Хар цаасан дээрээс цоолтуурын тусламжтайгаар бид хөгцний хувьд хар цэгүүдийн хоосон зайг хийдэг. Хар цааснаас зууван хайчилж ав.

2015 оны 7-р сарын 30-ны Пүрэв гарагт Чуваш Улсын Чебоксари хотын 160-р цэцэрлэгт Цэцэрлэгжүүлэгчийн сэдэвчилсэн өдөрлөг боллоо. Сурган хүмүүжүүлэгчид.

Ульяна Молдованова
"Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" дунд бүлгийн хэрэглээний ангийн хураангуй.

Дунд бүлгийн хичээл.

Програм« Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ» (хамтын ажиллагааны технологи).

Зорилтууд:

* хүүхдүүдийг огтлохыг заах хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ өгөгдсөн контурын дагуу тэдгээрийг цаасан дээр байрлуулах нь оновчтой байдаг

* арга хэмжээ, материал тараахыг хүүхдүүдэд уриалах

* хамтдаа ажиллах хүсэл эрмэлзлийг хадгалах, хүлээх зуршлыг бий болгох

Хичээлийн явц:

Хоёр хосоороо хамтарсан үйл ажиллагааны хувьд орон зайг зохион байгуулах шаардлагатай лхагва гараг(хүснэгтийг хагас тойрог хэлбэрээр байрлуулж, бэрхшээлтэй нөхцөл байдал үүсгэнэ.

Залуусаа, жилийн хэдэн цаг болж байна вэ? (унах)

Цэцэрлэг, цэцэрлэгт намар юу боловсордог вэ? (хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ)

Ямар төрөл та мэддэг ногоо? (төмс, улаан лооль, цуккини, манжин, лууван, байцаа)

Бид газар дээр нь арвин ургац хурааж байна. Бид энэ ургацыг тавиур дээр цуглуулах болно. Үүний тулд бид тоглолт хийх болно програм. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ тавган дээр болгоомжтой тайрч, наасан байх ёстой ногоог харав, хоорондоо наалдаагүй. Энэ ажил нь цаг хугацаа их шаарддаг тул цаг хугацаа бага тул бид хоёр хоёроороо ажилладаг. Хүүхэд бүр хамтрагчаа сонгодог. Одоо та тараах ёстой үүрэг: Нэг хэсэг нь зүсэж, нөгөө нь наалдах болно. Залуус аа, хэрэв та нарын хэн нэг нь завгүй байгаа бол нөгөөг нь хүлээх хэрэгтэй. Өөрчлөх шаардлагатай хэвээр байна үүрэг: хэрэв та нарын хэн нэг нь хоёр дүрсийг сийлсэн бол дүрээ солих хэрэгтэй.

Залуус та нар мундаг байна. Та хамтдаа ажил хийж, хэрүүл маргаан хийгээгүй, тохиролцсон тул амжилтанд хүрсэн. Бид таны эцэг эхчүүдэд бишрэх сайхан бүтээлүүдийг дэлгэн үзүүлэх болно.

Залуус та хосоороо ажиллах дуртай байсан уу? Бид тантай үргэлжлүүлэн хамтран ажиллах болно

Холбогдох нийтлэлүүд:

"Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" бага бүлгийн 2-р бүлгийн нэгдсэн хичээлийн агуулга. Даалгавар: - Хүүхдэд хүнсний ногоо, жимс жимсгэний талаархи санаа бодлыг бий болгох;

"Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" бага ангийн хоёрдугаар бүлгийн нэгдсэн хичээлийн агуулга "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" хоёрдугаар бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн агуулга. Боловсролын салбарыг нэгтгэх: танин мэдэхүй ба яриа.

"Ашигтай ногоо, жимс жимсгэнэ" дунд бүлгийн Ooher (салан тусгаарлах програм) -ын дагуу GCD-ийн хураангуй. Сэдэв: “Эрүүл хүнс, жимс жимсгэнэ”. Зорилго: хүүхдүүдэд витамины тухай ойлголт, түүний биед үзүүлэх ач холбогдолыг танилцуулах, хүнсний ногооны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

"Хүнсний ногоо" сэдвээр дунд бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Хүнсний ногоо" Зорилго: Хүнсний ногоо, хаана ургадаг, ашиг тусын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Дунд бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм. Сэдэв: "Эрүүл хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" Дунд бүлгийн ярианы хөгжлийн тухай хичээлийн тойм. Сэдэв: "Ашигтай ногоо, жимс жимсгэнэ". Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдийг үзэл баримтлалтай танилцуулах.

Ахлах бүлгийн "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" бүлгийн ярианы хөгжлийн тухай хичээлийн хураангуй. Зорилго: хүүхдүүдэд хүнсний ногоо, жимс жимсгэний талаархи санаа бодлыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх. Даалгавар: Боловсрол: -Үгсийг ялгах дасгал.

"Хүнсний ногоо лаазлах" хэмжигч хэрэглээний талаар дунд бүлэгт хийсэн хичээлийн товч агуулга Зорилго: Хэмжээст хэрэглээ бий болгох. Үндсэн санаануудыг өг.