Dhow-ийн дунд бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн талаархи хураангуй тэмдэглэл. Дунд бүлгийн ярианы хөгжил, бичиг үсгийн боловсрол олгох GCD "Эдгээр үлгэрүүд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ?


Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага "Солонго" цэцэрлэг

Багш нь бөглөсөн: Крюкова Оксана Анатольевна

r / p Buturlino 2017

Боловсролын үндсэн чиглэл: ярианы хөгжил.

Интеграц боловсролын салбар: Танин мэдэхүйн хөгжил, нийгмийн болон харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил, уран сайхны гоо зүйн хөгжил.

1. Зорилго: танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх ба ярианы ур чадвар дуртай үлгэрийн үлгэр жишээг ашиглан хүүхдүүд.

2. Даалгавар:

Боловсрол: Оросын ардын үлгэрийн тухай мэдлэгийг нэгтгэх.

Хөгжиж байна: хүүхдүүдэд харилцан уялдаатай яриа, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: соёлын харилцааны ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, үлгэрийн үлгэрийг хайрлах хайрыг бий болгох.

3. Хичээлийн төрөл: тоглоомын хичээл

4. Хэлбэр боловсролын үйл ажиллагаа: GCD (бүлэг)

5. Үргэлжлэх хугацаа: 20мин

6. Оролцогчид: дунд бүлгийн сурагчид

7. Оюутнуудын нас: 4-5 настай.

8. Төлөвлөсөн үр дүн: хүүхдүүд үлгэрийг авч үзэж, ярьдаг бөгөөд ингэснээр тэдний яриаг хөгжүүлж, үгсийн санг идэвхжүүлдэг.

9. Бэлтгэл ажил: үлгэр унших дэглэмийн мөч, хүүхэлдэйн кино үзэх, "Колобок" үлгэрийн зураг зурах

10. Тоног төхөөрөмж: театрын дэлгэц, үлгэрийн баатруудтай зураг, "Үлгэр" зөөврийн компьютер

11. Хүүхэдтэй ажиллах арга, арга техник.

Үйл ажиллагааны нэгдмэл байдал:хүүхдийн харилцааны үйл ажиллагаа.

12. Хичээлийн явц:

Үйл ажиллагааны үе шатууд.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн үйл ажиллагаа.

Хүүхдийн үйл ажиллагаа.

Танилцуулах хэсэг

1. Зохион байгуулах цаг

Багш нь хүүхдүүдийг театрын дэлгэцэн дээр өвөө, эмээ, Колобок нар урьж, үлгэр домгийн хөгжим тоглодог бөгөөд тоглоомын хичээл эхлэх таатай орчинг бүрдүүлдэг.

Хүүхдүүд ажиглаж, багшийг анхааралтай сонсоорой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайнуу Сайнуу Сайнуу!

Колобок: Сайн байцгаана уу, томчууд, хүүхдүүд ээ. Сайн уу охидоо! Сайн уу, хөвгүүд ээ!

Залуус, итгэлтэй найз - Колобок тантай уулзахыг хүсч байна. Бид бүгд бие биенээ таньж мэдэхийн тулд, мөн Колобок бүх нэрийг сонсож, санаж байхын тулд та бүгдээрээ үүнийг бие биедээ дамжуулж, нэрээ хэлээрэй.

D / Тэгээд "Колобоктой танилцъя"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, цагаан гаатай хүн танаас нэг зүйл асуумаар байна. Тэд гэртээ үлгэр уншиж өгдөг үү? Та ямар үлгэр мэддэг вэ? Таны дуртай үлгэр юу вэ?

Надад бас нэг дуртай үлгэр байдаг, тэр шидэт номонд байдаг. Би нээх удалгүй уншаад байна уу? Колобок, миний үлгэрийн шидэт ном хаана байна? Залуусаа хараарай, миний хамгийн дуртай ном алга байна уу? Одоо бид юу хийх гэж байна вэ? Би одоо үлгэрийг уншиж чадахгүй байна ... Залуус аа, Лизагийн биднээс уншихыг хүссэн захиа энд байна.

“Сайн уу, та миний тэмдэглэлийг олсон гэж харж байна. Та үлгэр уншаагүй удсан тул би хулгайлахаар шийдсэн юм. Би бүх үлгэрийг өөрийнхөөрөө дахин хийх болно. Тэгэхээр энэ бол !!! Гэхдээ надад нэг санаа байна ... .. Хэрэв та болон залуус миний даалгаврыг шийдсэн бол та үлгэрийг буцааж өгөх болно шидэт ном... Таны шийдсэн даалгавар бүрийн хувьд үлгэрийн номын хуудас бүхий дугтуйг авах болно. Та дугтуйг хугацаанаас нь өмнө нээх ёсгүй, аялалынхаа төгсгөлд нээж болно. Тиймээс та зам дээр гарсан эсэхээ шийдээрэй. Баяртай!". Сурган хүмүүжүүлэгч: Та аялахад бэлэн үү? Гэхдээ бид хаашаа явах ёстойгоо мэдэхгүй байна уу? Колобокоос асууя, тэр бидэнд замыг зааж өгөх болно.

Багш хүүхдүүдийг зам дээр гарахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Чи өнхөрч, манай боов,

Хажуугаар нь, урагшаа

Зүгээр л цаг заваа гарга

Замаа зааж өгөөч ”гэж хэллээ.

Даалгаврын дугаар 1. Теремок.

Залуус аа, юу харж байгаагаа хараарай? Энд юу болсон юм бол? Таны бодлоор энэ үлгэр юу вэ? Чи яагаад ингэж бодоов? Хараач, энэ бяцхан байшинд хэн нэгэн амьдардаг. Энэ хэн бэ? Теремок яагаад одоо хүртэл эвдэрч байгааг олж мэдье? Энд даалгавар байна: “Сайн уу залуусаа! Харагтун, манай теремок эвдэрсэн, гэхдээ бид үүнийг засах боломжгүй, яагаад гэвэл амьтад багаж хэрэгслээ юу хийхээ мэдэхгүй, юу хийхээ мэддэггүй. Та бидэнд тусалж чадах уу? Сурган хүмүүжүүлэгч: “Залуусаа, туслаач, бид үлгэрийн хуудас бүхий дугтуйг хүлээн авах болно.Д / и "Гайхамшигт цүнх". Зорилго: хүүхдүүдийг үйл үгийн хэрэглээнд сургах. Залуус аа, та бүгд тус зүйлийг авч, нэрийг нь нэрлээд, юунд зориулж болохыг нь хэлэх үү? Барилгад шаардлагатай багаж хэрэгслийг "Теремок" зурагтай хайрцагт хийнэ. Залуусаа, бид хэдэн дугтуйтай вэ? Одоо номноос хэдэн хуудас байна вэ? Энэ номонд хангалттай юу? Та номыг бүхэлд нь цуглуулахыг хүсч байна уу? Дараа нь зам дээр гарцгаая!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Чи өнхөрч, манай боов,

Хажуугаар, урагшаа

Яарах хэрэггүй, замаа харуул - замыг харуул "

Бид удаан алхаж, ядарсан байв. Жаахан тоглоцгооё. Та тоглохыг хүсч байна уу? Дараа нь би хөдөлгөөнийг харуулах болно, та давтана.

Биеийн тамир: Шүлгийн текстийг уншиж, дагалдах хөдөлгөөнийг зэрэг хийдэг.

Хээрийн теремок дээр зогсож, (хоёр гарын алгаа өнцгөөр холбогдсон)

Хаалган дээр цоож байна (хуруугаа түгжсэн)

Үүнийг чоно-Дерг-Дерг, Дерг-Дерг нээдэг. (цоожтой гараа атгасан, урагшаа хойшоо, зүүн - баруун тийшээ)

Петя кокерел ирж түгжээг түлхүүрээр онгойлгов (хуруугаа мултлан хоорондоо холбогдсон "теремок" үүсгэдэг)

Даалгаврын дугаар 2. "Riddles".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, бид тантай хамт ирсэн юм шиг надад санагдаж байна. Энд юу байгааг хараарай! Энэ юу гэж та бодож байна вэ?

D / ба "тааврыг таана уу." (LEPBOOK)

Зорилго: үлгэрийн баатар, үлгэрийн нэрийг нэрлэх.

1. Хамар дугуй, нөхөөс, гэзэг жижиг зүүгээр... Гутал, туурайны оронд гурвуулаа, ижил ах нар адилхан. Саналгүйгээр тааварлаарай Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ? (Гурван гахай ) 2. Харанхуй шугуйд тэр төөрч, овоохойд суурьшжээ.

Тэрээр өөрийн зардлаар баавгай дээр амьдардаг байв. Манай охин зальтай - тэр сагс руу авирав. Бялуу барьсан баавгайн мөрний ард хамт давхина. Тэднийг харах ямар инээдтэй юм бэ? (Маша ба баавгай ). 3. Тэд сүүтэй ээжийг хүлээж, чоныг гэрт оруулав .... Эдгээр бяцхан хүүхдүүд хэн байсан бэ? (хүүхдүүд, үлгэр "Чоно ба долоон ишиг " ).

4. Гурван захын ойн ойролцоо Гурван хүний \u200b\u200bовоохойд амьдардаг. Гурван сандал, гурван аяга, гурван ор, гурван дэр. Саналгүйгээр тааварлаарай Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ? (Гурван баавгай ). Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та даалгавраа амжилттай биелүүлсэн. Сайн хийлээ! Одоо хар даа, бид хэдэн дугтуйтай юм бэ? Тэгвэл хэдэн хуудас байна вэ? Тэд ном авахад хангалттай гэж бодож байна уу? Номыг бүхэлд нь цуглуулахаар надтай хамт явахад бэлэн үү? Манай Колобочк бидэнд туслах болно, замыг зааж өг. "Чи өнхрөөрэй, манай Gingerbread хүн. Нэг талаас нөгөө урагшаа, зүгээр л битгий яараарай, замыг нь зааж өг." Залуус та надтай тоглохыг хүсч байна уу? Бид одоо тоглох болно, миний хурууг анхааралтай ажиглаад давтан хэлье.

Хурууны гимнастик

Бид хуруугаа тоолж, (хуруугаа нударгаараа зангидан зангидан) Бид үлгэрийг дуудах болно: (үлгэрийн нэр тус бүрт бид хуруугаа нугална) Миттен, Теремок, Колобок - улаан тал, Цасан охин байдаг - гоо үзэсгэлэн, Гурван баавгай, Чоно - Үнэг. Сивка - Бурка, бидний зөгнөлийн үнээ мартаж болохгүй. Тухай галын шувуу Бид үлгэрийг мэддэг, манжингаа мартдаггүй, чоно болон хүүхдүүдийг мэддэг. Хүн бүхэн эдгээр үлгэрт баяртай байдаг (биднийг алга таш).Залуусаа, бид тэмдэглэлээс текстийг уншихаар аль хэдийн ирсэн юм шиг надад санагдаж байна.

Тэмдэглэл: Залуусаа, та нарыг миний өмнөх даалгавруудыг гүйцэтгэсэн гэж харж байна! Гэхдээ дараагийн ажил нь амаргүй, маш хэцүү байдаг. Би үлгэр, үлгэр, амьтдын үлгэрийг хольсон. Тэднийг бие биенээсээ салга.Даалгаврын дугаар 3 D / I "Ол үлгэр мөн амьтдын тухай үлгэрүүд үү? " Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад хэлээч, ид шидийн тухай ярьдаг үлгэрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Амьтдын тухай ярьдаг үлгэрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Одоо ид шид хаана байдаг, амьтдын тухай үлгэрүүд хаана байгааг олж мэдье. (Зургийн сонголтууд: "Синдерелла", "Цасан охин", "Гурван баавгай", "Миттен", "Чоно ба долоон хүүхэд", " Цасан хатан хаан". Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар даа, энд хамгийн сүүлчийн дугтуй байна. Бид даалгавраа амжилттай биелүүлсэн гэж бодож байна уу? Одоо миний дуртай үлгэртэй шидэт номыг нэгтгэж болох уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, маш их баярлалаа! Та үлгэрийн номын хуудсыг олоход тусаллаа! Надад хэлээрэй, манай аялал танд таалагдсан уу? Танд хамгийн их таалагдсан зүйл юу вэ?

Хүүхдүүд үлгэрийн баатруудтай мэндчилж, багшийг анхааралтай сонсоорой.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсоод нэрээ дуудаж бөмбөг дамжуулна.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Хүүхдүүд цүнх рүү харж, дотор нь ном олоод, номонд хоосон хуудсууд байдаг.

Хүүхдүүд сонсдог, асуултанд хариулдаг, өөр өөрсдийн хариултыг санал болгодог.

Хүүхдүүд зам дээр гарав.

Хүүхдүүд дээвэр нь эвдэрсэн барилгыг шалгаж, асуултанд хариулна.

Хүүхдүүд тоглоомын дүрмийг сонсдог. Хүүхэд бүр гараа наалдуулдаг гайхалтай цүнх, нэг объектыг гаргаж нэрлээд юунд зориулагдсаныг хэлнэ. Хөрөө (хөрөөдөх), алх (хумсаар цохих), сойз (будах), халив (шураг шургуулах, мушгих, боолтыг нь тайлах), сүх (мод хагалах) гэх мэт.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг

Хүүхдүүд багшийн ар талын хөдөлгөөнийг давтана

Даалгаврыг анхааралтай сонс.

Хүүхдүүд оньсого тааж, тааж сонсдог.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг

Үг хэлэх замаар зам дээр гараарай.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүд багшийн ар талын хөдөлгөөнийг давтана.

Хүүхдүүд тэмдэглэлийн текстийг сонсдог.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг

Залуус үлгэрийн үлгэрийг үзэж, үлгэрийг амьтны үлгэрээс хойш тавьдаг

Хүүхдүүд анхааралтай сонсож, асуултанд хариулдаг.

Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг.

7. Тусгал

Gingerbread хүн тусламжийн ачаар талархлаа илэрхийлж, үлгэртээ эргэж ирэв

Та хүссэн үедээ уншиж чаддаг шидэт номоо танд өгөхийг хүсч байна.

Колобоктой салах ёс гүйцэтгэ.

Ном үзэж байна

13. Ашигласан материал:


1) Андреасова М. Ардын тоглоом сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы харилцаанд бэлэн байдлыг бий болгох хэрэгсэл юм. // Сургуулийн өмнөх боловсрол 2007, № 3

2) Арушанова А.Г. Яриа ба аман харилцаа хүүхдүүд: Цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан ном. - М.: Мозаик - Синтез, 2010.

3) Бондаренко А.К. Цэцэрлэг дэх дидактик тоглоом. - М .: Боловсрол, 1991 он.

4) Гербова В.В. Илтгэл хөгжүүлэх ангиуд дунд бүлэг цэцэрлэг. - М.: Боловсрол, 1999.

5) Гризик Т., Тимощук Л. 4-7 настай хүүхдийн ярианы хөгжил. // 2002 оны цэцэрлэгийн хүүхэд, дугаар.

6) Цэцэрлэгийн ярианы хөгжлийн талаархи ангиуд. Эд. Ушакова О.С. - М .: Боловсрол, 1993 он.

7) Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн тоглоом. / Ред. Новоселовой С.Л. - М .: Боловсрол, 1989.

8) Максаков А.И., Тумакова Г.Т. Тоглож сур. - М .: Боловсрол, 1983.

9) Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх: Тоглоом, дасгал, ангийн тэмдэглэл. Эд. Ушакова О.С.-М: TC Sphere, 2005 он.

10) Сидорчук, Т.А., Хоменко, Н.Н. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх технологи. Хэрэгслийн хэрэгсэл багш нарт зориулсан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд, 2004.

11) Ушакова, О.С. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн онол ба практик: Бид яриаг хөгжүүлдэг.-М: TC Sphere, 2008.

12) Холбооны улсын боловсролын стандарт сургуулийн өмнөх боловсрол /http://www.rg.ru/2013/11/25/doshk-standart-dok.html

13) Shvaiko G.S тоглоомууд тоглох дасгалууд яриаг хөгжүүлэх. - М .: Боловсрол, 1988.

Зорилго: дүрслэх түүх бичих

Даалгавар:
Боловсролын:
Хүүхдүүдэд хөгжмийн зохиол бичихийг заа дүрслэх түүх багшийн санал болгосон загварыг баримталдаг тоглоомууд.

Хөгжиж байна: ажиглалт, ой санамжийг хөгжүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын: тоглоомонд хандах эерэг, хүндэтгэлтэй хандлага, үг хэлэх хүсэл эрмэлзлийг бий болгох.

Материал: Бүлгийн өрөөнөөс биш 4-5 тоглоом, үлгэрийн загвар (схем)

Тархины цус харвалт:
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуусаа, өнөөдөр бид тоглоомын дэлгүүр лүү явах болно. Та тийшээ очихыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүд: - Тийм ээ
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид тийшээ юу явах гэж бодож байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт) Автобусаар. Бид автобус хийх хэрэгтэй.
Хүүхдүүд өндөр сандлуудаас автобус хийж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид барьсан, одоо явцгаая (багш, хүүхдүүд автобусаар явж байгаа дүр үзүүлнэ). Одоо бид ирсэн тул та автобуснаас буугаад сандалаа байрлуулж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хараач залуусаа, энэ бол тоглоомын дэлгүүр. Шинэ тоглоом худалдаж авах гэж байна уу? Та яаж тоглоом худалдаж авах боломжтой вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Манай дэлгүүрт тоглоом худалдаж авахдаа энэ талаар зөв, нарийвчлан хэлэх хэрэгтэй. Тусгай картууд - схемүүд бидэнд туслах болно (багш түүхийн загварыг гаргаж өгдөг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Эхлээд тоглоомоо нэрлээд дараа нь ямар өнгөтэй болохыг хэлэх хэрэгтэй; дараа нь зураг нь тоглоом ямар хэлбэртэй болохыг хэлж өгөхийг бидэнд зөвлөж байна; дараагийн зураг нь тоглоомын хэмжээг мартахгүй байхад тусалдаг. дараа нь дараагийн зураг нь материалын талаар юу ярихыг бидэнд сануулдаг; өөр нэг зураг нь тоглоомын дэлгэрэнгүй талаар юу хэлэх ёстойг харуулж байгаа бөгөөд энэ тоглоомоор хэрхэн тоглох талаар ярихаа мартахгүйн тулд сүүлчийн зураг бидэнд сануулж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та бүх зүйлийг санаж байна уу? Маша түүхийг хаанаас эхлэх вэ? Та дараа нь юу ярих хэрэгтэй вэ? Вовад хэлээрэй. Хэрэв бид түүхийг дуусгавал?
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, бид бүгдийг санаж байсан, гэхдээ тоглоомын дэлгүүр нээгдэхээс өмнө эхлээд нэг тоглоомын талаар хэлье.
Асран хамгаалагчийн түүх: Би танд бөмбөгний талаар ярих болно. Энэ нь нар шиг шар юм. Бөмбөг дугуй хэлбэр... Энэ нь жижиг тул нэг алган дээр багтах боломжтой. Бөмбөг нь резинэн, зөөлөн бөгөөд үүнээс өөр эд анги байхгүй. Бөмбөгийг маш их тоглож болно сонирхолтой тоглоомууд... Үүнийг шалан дээр өнхрүүлж эсвэл гараас гарт шидэж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо манай тоглоомын дэлгүүр нээгдэж байгаа бөгөөд та таалагдсан тоглоомынхоо талаар бидэнд хэлж өгөх боломжтой. Дэлгүүрт орохын тулд тааврыг таах хэрэгтэй. Хэн үүнийг түрүүлж таасан бол тэр тоглоомын талаар хамгийн түрүүнд хэлэх болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, Таня, тааврыг зөв тааварлав. Та ойртож очоод дуртай тоглоомынхоо талаар хэлж өгвөл зураг танд тусална. (Хүүхдийн түүх)
- Өндөр сайн түүх Таня гарч ирэв. Таня хүүхэлдэйгээр яаж тоглож болох талаар ярьсан нь надад маш их таалагдсан. Танягийн түүх танд таалагдсан уу? Сайн байна, Таня, чи хүүхэлдэйгээ аваад бусад залуусын түүхийг сонсож болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өөр хэн тоглоомын дэлгүүрээр зочлохыг хүсдэг вэ? (Багш өөр 3-4 хүүхдээс асуудаг).
Манай тоглоомын дэлгүүр өнөөдөр хаагдах гэж байна. Та маш их шаргуу хөдөлмөрлөсөн бөгөөд одоо дэлгүүрээс ирсэн тоглоомуудаар тоглох боломжтой боллоо.

Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, ярианы хөгжил
Гарчиг: Дунд бүлгийн (4-5 настай) хүүхдүүдтэй яриа хөгжүүлэх GCD-ийн хураангуй "Тоглоомын дэлгүүр"


Албан тушаал: Эхний мэргэшлийн ангиллын сурган хүмүүжүүлэгч
Ажиллах газар: MADOU "Сиверко" 157-р цэцэрлэг
Байршил: Архангельск хот

"Ойн боодол" дунд бүлгийн яриаг хөгжүүлэх GCD

Ажлын тодорхойлолт: "Ойн боодол" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд шууд боловсролын үйл ажиллагааны агуулга. Материал нь сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно сургуулийн өмнөх бүлгүүд... Энэхүү товч агуулга танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа сургуулийн өмнөх насны 4-5 насныханд зориулсан "Зэрлэг амьтад" сэдвийг нэгтгэх, нэгтгэхэд чиглэсэн.
Зорилго: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн зэрлэг ан амьтдын нэрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.
Даалгавар:
1. Зэрлэг амьтдын нэр, түүний зулзага, биеийн хэсэг, байшингийн нэрийг ярихдаа нэгтгэх.
2. Дүрслэх тааварт тулгуурлан сэтгэхүйг хөгжүүлэх.
3. Мнемоник хүснэгтүүдийг ашиглан түүх зохиох чадварыг нэгтгэх.
4. Хөгжил хөдөлгүүрийн нарийн ур чадвар хуруу.
Боловсролын салбарыг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", " Уран сайхны бүтээл"," Нийгэмшүүлэх "," Унших уран зохиол».
Ажлын материал:
- цоожтой илгээмж, захидал;
- зэрлэг амьтдын амьдардаг газрыг дүрсэлсэн картууд;
- дидактик тоглоом: “Хэний сүүл вэ? ”;
- зэрлэг ан амьтад, тэдний нялх хүүхдийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зураг.
Урьдчилсан ажил: Гадуур тоглох, амьтдын хөдөлгөөнийг дуурайлган хүрээлэн буй орчинтой танилцахын тулд ангидаа зэрлэг амьтадтай танилцах. Хийх хурууны гимнастик, таавар таавар таавар дэвшүүлж байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Өглөөний мэнд, залуусаа. Өнөө өглөө манай бүлэгт илгээмж, захидал авчрав. Захидлыг уншицгаая.
Сайн уу залуусаа!
Бид танд зориулж бэлэг бүхий илгээмжийг илгээж байна. Гэхдээ үүнийг нээж, хэнээс болохыг нь мэдэхийн тулд шалгуурыг давах ёстой. Шалгасан шалгалт бүрийн хувьд та түгжээнээс түлхүүрийг авах болно. Танд амжилт хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, шалгалтанд бэлэн үү? (хүүхдүүдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайхан, зөв \u200b\u200bярьж сурахын тулд та бид хоёр хэлний дулаарал хийх хэрэгтэй.
1. "Инээмсэглэл", "Хашаа"
Бидний уруул инээмсэглэв
Тэд шууд чихэнд хүрч ирэв.
Та "би-ба" гэж хэлэхийг хичээ
Хашаагаа харуул.

2. "Хоолой"
Заан бидэн дээр зочлохоор ирэв,
Гайхалтай хүүхэд
Зааны нялх хүүхдийг хар
Пробоскозоор уруулаа татаж аваарай.

3. "Инээмсэглэл" / "Хоолой"
Хэрэв бидний уруул инээмсэглэж байвал
Харагтун - хашаа гарч ирэв.
Хэрэв уруул нь нарийн хоолой юм бол,
Тиймээс бид хоолой тоглож чадна.

4. "Хар"
Ар араасаа, ар араасаа
Сумууд тойрог дотор явдаг.
Хоёр уруулаа долоох

Сум хэрхэн хөдөлж байгааг надад харуул.

5. "Савлуур"
Хэдэн цагийн дотор гаа байдаг:
Зүүн талд нь хачиг, баруун талд нь хачиг байна.
Чи үүнийг хийж чадна:
Шалз, цохих, тэмдэглэх үү?

6. "дүүжин"
Хөгжилтэй савлуур дээр
Таня, Никита нар суулаа.
Савлуур доошоо буув
Дараа нь тэд дээд давхарт хөөрөв.
Шувуудтай хамт, магадгүй
Тэд нисэхийг хүсч байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, тэд сайн дулаарлаа. Тиймээс 1-р тест нь тааврыг тааж байгаа юм (зөв хариултын хамт амьтны дүрсийг харуулсан болно).
Энэ ямар ойн амьтан бэ?
Нарс модны доорхи бичлэг шиг босов уу?
Өвсний дунд зогсож байна
Чих нь толгойноосоо том юм.
Хариулт: туулай
Намар хэн хүйтэн байна.
Гунигтай, өлсөж байна уу? (Чоно)

Энэ алдарт улаач
Өтгөн сүүл, цагаан гэдэс,
Маш аймшигтай зальтай,
Торонд байгаа тахиа тоолно
Эзэд нь айлгах болно
Агшин зуур тэр зугтаж шууд ой руу орно.
Хариулах (үнэг)

Тэр нүхэнд тэр урт өвөл унтдаг,
Гэхдээ нар дулаарч эхэлмэгц
Зөгийн бал, бөөрөлзгөнө идээрэй
Гарч байна ...
Хариулах (Баавгай)

Би сэвсгэр үстэй дээлээр алхдаг, би амьдардаг өтгөн ой.
Хөгшин царс модны хөндийд би самар самар зажилдаг.
Хариулах (хэрэм)

Залуус сайн байна. Бүх тааврыг тааварлав. Түгжээний эхний түлхүүр энд байна. Надад хэлээрэй, бид ямар амьтдын талаар оньсого таасан бэ? (хүүхдүүдийн хариулт). Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг юм бэ? (хүүхдүүдийн хариулт). Зэрлэг ан амьтад ойд амьдардаг нь үнэн бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн байшинтай байдаг. Дараагийн шалгалтыг "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

Ширээн дээр амьтан, байшинг дүрсэлсэн картууд байдаг. Хүүхдүүд амьтан ба түүний гэрийн хоорондох шугамыг холбохыг урьж байна. Даалгавраа гүйцэтгэхдээ багш дараахь асуултыг тавьдаг.
Чоно хаана амьдардаг вэ? (Үүрэнд)
Хэрэм хаана амьдардаг вэ? (Хөндийд.)
Үнэг хаана амьдардаг вэ? (Нүхэнд.)
Туулай хаана амьдардаг вэ? (Бутны дор.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Маш сайн, тэд энэ туршилтыг даван туулсан. Түгжээний хоёрдахь түлхүүр энд байна. Мөн бидний дараагийн шалгалтыг "Зөв бич" гэж нэрлэдэг.
Хүүхэд "Амьтад ба тэдний нялх хүүхдүүд" цувралаас зураг сонгож, дараахь нэрсийг нэрлэв.
Үнэг - үнэг - үнэг (зулзага)
Чоно - тэр чоно - бамбарууш (бамбарууш)
Баавгай - баавгай - баавгайн бамбарууш (бамбарууш)
Туулай - туулай - туулай (туулай)
Хэрэм - хэрэм - хэрэм (хэрэм)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Үүний тулд бид өөр нэг түлхүүрийг авах болно. Одоо би бага зэрэг амрахыг санал болгож байна. (бодит минут)
Золбин амьтад.

Туулай бут дээр үсэрч байна,
Намаг дундуур болон овойлтоор дамжин өнгөрнө.
Хэрэм мөчир дээр үсэрч байна
Мөөг нь хэрэм зулзагыг тээж явдаг.
Хөл баавгай явж байна
Тэрбээр тахир сарвуутай.
Замгүй, замгүй
Rolling нуруутай зараа... Тэд алган дээрээс "чих" хийж, хоёр хөлөөрөө үсэрч байна.

Тэд цээжнийхээ урд гараа бөхийлгөн үсэрдэг.

Тэд сэлүүрдэж байна.

Дугуй нуруугаа хийж шалан дээр хэвтэж бай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тантай хамт амарсан боловч туршилт байсаар байгаа бөгөөд үүнийг "Үлгэр зохиох" гэж нэрлэдэг.
Хүүхдээс нэг амьтны дүр төрхийг сонгож, мнемоник хүснэгт ашиглан үлгэр зохиохыг хүсдэг. Хүүхдүүдийн хариултыг сонсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөр нэг тест дууслаа, бидэнд бас нэг түлхүүр байна. "Хэний сүүл вэ?" Гэсэн нэг эцсийн тест байдаг.
Ширээн дээр сүүлгүй амьтдын зураг байдаг. Хүүхэд хүссэн сүүлээ хайж, хэнийх нь сүүлийг (үнэг, чоно, хэрэм, туулай) нэрлэхийг урьж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бүх туршилтууд тэнцсэн, илгээмж дотор юу байгааг харцгаая (нээлттэй, амттан байна).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Багцыг хэн танд илгээсэн гэж бодож байна? (хүүхдүүдийн хариулт). Яг зөв ойн оршин суугчид чамд хэдэн бэлэг явуулсан.
Хүүхдүүдэд амттан өгдөг.

Боловсролын салбарыг нэгтгэх: "Яриа хөгжүүлэх", " Танин мэдэхүйн хөгжил"," Нийгмийн харилцааны хөгжил"," Уран сайхны - гоо зүйн хөгжил "," Биеийн хөгжил ".

Зорилго: ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох түвшин, эзэмшсэн түвшинг тодорхойлох дуут соёл яриа, хөгжлийн түвшин фонемик сонсгол дуу авианы дуудлага.

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн яриаг идэвхжүүлэх;

Үгийн сангаа баяжуулах;

Тайлбарласан богино өгүүллэг бичих чадвартай байх дасгал хийх;

Ижил утгатай, антоним үг сонгох;

Нарийн төвөгтэй өгүүлбэр зохиох;

Шаардлагатай үйл үг ба олон тооны удам угсаат үгсийг ашиглах;

Өгөгдсөн дууг үгээр сонгож, өгөгдсөн дууны үгийг тааруулах;

Хөгжиж байна:

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;

Шүлэг уншихдаа аялгуугаар илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Ярианы дүр төрхийг хөгжүүлэх;

Идэвхтэй байдал, анхаарал, дүгнэлт, дүгнэлтээ нотлох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

А.С.Пушкины бүтээлийг сонирхох;

Уран сайхны үгийн гоо үзэсгэлэнгийн талаархи ойлголтыг төлөвшүүлэх;

Нөхдийнхөө түүхийг анхааралтай сонсох, хариултыг нь нөхөх чадварыг хөгжүүлэх.

Хувь хүний \u200b\u200bажил: идэвхгүй хүүхдүүдийг ярианы үйл ажиллагаанд уриалах.

Толь бичгийн идэвхжүүлэх: баатар, тэвш, дэлгүүр, цамхаг, овоохой.

Үгсийн санг баяжуулах: сена, воеводез, нүд, усан онгоцны ажилчид, ухсан нүх.

Урьдчилсан ажил:

А.С.Пушкины "Загасчин ба загасны тухай", "Цар Салтангийн тухай", "Үхсэн гүнж ба долоон баатрын тухай", "Алтан кокерелын тухай" үлгэрийг унших;

Сэдвийн талаар таавар таах;

Үлгэрээс ишлэл цээжлэх;

Сэдвийн талаархи чимэглэлийг авч үзэх;

Г / ба "Эсрэгээр нь хэл", "Нэг нь маш их", "Дууг нь бариарай", "Надад үг хэлээрэй", "Яагаад гэдгийг нь тайлбарла".

Тоног төхөөрөмж, материал:

Жагсаал: Александр Пушкины хөрөг, үлгэрийн зураг, ном;

- « Шидэт уут»- алим, толь, тор, нохой, азарган тахиа, торх;

Хөгжмийн дагалдан;

Хөгшин, хөгшин эмэгтэй хүүхэлдэй;

Дохионы картууд;

Сэдвийн зураг;

Танилцуулах хэсэг.

Залуусаа, өнөөдөр би таныг усанд орохыг санал болгож байна шидэт ертөнц үлгэр. Үлгэр домогоор аялахад ямар ид шидийн зүйлийг ашиглаж болох вэ? (Могой Гориных унаж байгаа шүүрэн дээр, Бяцхан бөхтэй морь, Баба Яга суварган дээр гэх мэт.) Илүү тохь тухтай сууж, нүдээ аниад үлгэрийн ертөнцөд явж байна гэж төсөөлье. Санамж нь бидний аялалд туслах болно.

Хүүхэд "Муруйлтын ойролцоо ..." ишлэлийг уншдаг. Сайхан аялгуу эгшиглэнэ. Багш дэлгэцийг нээж, ард нь А.С.Пушкиний бүтээлд зориулсан үзэсгэлэн нээгдэв.

Гол хэсэг.

1. Энэ яруу найрагчийн нэр хэн бэ?

Түүний тухай ямар үлгэрийг та мэдэх вэ?

Түүний нэрийг үлгэрийн хэсгээс таахыг хичээцгээе.

(Хүүхдүүд "Цар Салтангийн тухай", "Алтан кокерелын тухай", "Үхсэн гүнж ба долоон богатирын тухай" үлгэрийн хэсгээс уншдаг.)

2. Сайн байна, та үлгэрийн нэрийг зөв тааварлав. Гэхдээ бид нэг үлгэрээс нэг хэсэг сураагүй. Энэ үлгэр юу вэ? ("Загасчин ба загасны тухай".)

Харагтун, энэ үлгэрийн баатрууд энд байна. Тэд ямар байсныг үлгэрт дурсан санацгаая. Бид тэдгээрийг дүрслэхийг хичээх болно. Хар дохионы карттай хүн хөгшин эмэгтэйн чанарыг, улаан хуудас авсан хүнийг хөгшин эрийн чанарыг нэрлэнэ. (Хүүхдүүд хөгшин эр, хөгшин эмэгтэйн шинж чанаруудыг нэрлэдэг.)

Тайлбар толь: харамч, харгис хэрцгий, бүдүүлэг, атаа жөтөө, шунахай, зүрхгүй, залхуу, эелдэг, даруу, хамгаалалтгүй, ажилсаг, эелдэг, хор хөнөөлгүй, сонирхолгүй.

Хөгшин эмэгтэйгээ сайхан сэтгэлтэй эмээ болгохыг хичээцгээе. Таны нэрлэсэн сөрөг чанарыг би нэрлэх болно, харин та утга агуулгын эсрэг талыг сонгоно. Хараарай, эмээ инээмсэглэж, илүү хөөрхөн, хөөрхөн болов.

3. Одоо би "Нэг - олон" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Үүний тулд шидэт бөмбөг бидэнд туслах болно. Хүүхдүүд олон тоогоор үгсийг нэрлэж бие биедээ бөмбөг дамжуулдаг.

Толь бичиг: баатар, баррель, кокерел, морь, царс, хот, далай, хэрэм, хун, тэвш, загас, шумуул, ялаа, зөгий, усан онгоц, сум, хаан, толь, нохой, алим, ой, самар, эрэг.

4. Залуус аа, та үлгэрт бидний одоо ашигладаггүй үгсийг ихэвчлэн ашигладаг болохыг та анзаарсан. Сена, воеводез, нүд, хөлөг онгоцны үйлдвэрлэгчид гайхамшиг гэж юу болохыг хэрхэн ойлгодогоо тайлбарла.

- Эдгээр үг тус бүрээр өгүүлбэр гаргаж ир.

5. Биеийн тамир.

Харанхуй ойд овоохой байдаг. (Хүүхдүүд алхдаг.)

Арагшаа зогсож байна. (Хүүхдүүд эргэж байна.)

Тэр овоохойд нэг хөгшин эмэгтэй байдаг. (Тэд хуруугаараа заналхийлж байна.)

Яга эмээ амьдардаг. (Тэд нөгөө гарынхаа хуруугаар заналхийлж байна.)

Зүүгээр хамар, (хуруугаараа харуул.)

Том нүд, (Үзүүлэх.)

Шатаж буй нүүрс шиг. (Тэд толгой сэгсрэв.)

Хөөх, тэр ямар ууртай юм бэ! (Байрандаа гүйж байна.)

Үс нь хөдөлгөөнгүй зогсож байна. (Гараа өргө.)

6. Үлгэрт баатруудад үргэлж тусалдаг шидэт зүйлс... Би танд Magic Bag тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Та уутанд байгаа зүйлийг сонгож, энэ тухай ярих хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр бусад хүүхдүүд юу болохыг эсвэл хэн болохыг таах болно. (Толин тусгал, алим, баррель, азарган тахиа, нохой).

7. "Үхсэн гүнжийн үлгэр" киноны нохой эзнээ аврах гэж оролдсоныг та зөв анзаарсан. Одоо танд "Сургагдсан нохой" тоглоомыг манай шидэт бөмбөгний тусламжтайгаар тоглохыг санал болгож байна. Би үйлдлийг дуудах болно, чи нохойд тушаал өгнө үү, жишээлбэл: Хэвтээрэй - Нохой, хэвт.

Тайлбар толь: хэвтэх, харах, архирах, гүйх, суух, хуцах, үсрэх, алхах, уух, идэх, унтах, тоглох, үзэх, үнэрлэх, барих, сонсох, манаач, харуул, усанд сэлэх, алхах, баярлах, шүүрэх.

8. Залуус аа, ном бол үнэхээр гайхамшиг юм. Гэхдээ нууцыг нь бидэнд илчлэхийн тулд бид үүнийг уншиж чаддаг байх ёстой. Одоохондоо бид үсэг, авиатай нь л танилцаж байна. Би "Хэн илүү үг дууддаг вэ" тоглоомыг тоглохыг санал болгож байна.

Багш хичээлийн зургийг үзүүлээд өгөгдсөн үгээр эхний, сүүлчийн эсвэл дунд авиагаар аль болох олон үг гаргаж ирэх даалгавар өгдөг.

Эцсийн хэсэг.

Бидний аялал өндөрлөв. Нүдээ аниад, шидэт аялгуу биднийг буцааж авах болно. А.С.Пушкины үлгэрүүд үзэсгэлэнтэй, ид шидтэй. Тэд бидэнд эелдэг, зоригтой, шударга, өгөөмөр байхыг сургадаг. Тэр бол бидний хайртай Оросын агуу яруу найрагч гэдгээрээ бид бахархдаг.

Залуусаа, та аялалд гарахыг хүсч байна уу?

Та юугаар аялах боломжтой вэ?

Өнөөдөр бид агаарын бөмбөлгөөр нисэх болно.

Гэхдээ эхлээд та бид хоёр үүнийг хийлгэх хэрэгтэй. Тойрог дээр зогсоцгооё. Зөгнөлт шахуургыг аваад “F-f-f! бид бөмбөлөгийг хөөрөгдөнө. Агаарыг хамараар нь амьсгалж, "f-f-f-f" гэсэн дуу авиа гаргаж, амьсгаагаар гаргах хэрэгтэй.

Агаарын бөмбөлөг хөөрөгдөж ниссэн шүү дээ!

Өндөрлөөс харахад доор байгаа бүх зүйл маш жижиг юм шиг санагддаг (багш, хүүхдүүд нь "нүдний шил" -тэй гараа тавьдаг), бид нуга, ой, талбайн хажуугаар өнгөрдөг.

Цэвэр хэллэг

Са-са-са - Би ой харж байна

Ла-ла-ла - Би талбайнуудыг харж байна

Ха - ха - ха - Би нуга хардаг.

Бидэнд хэрэгтэй байгаа цэвэрлэгээ энд байна. Бид буух ёстой, ингэхийн тулд бид нисэх онгоцоо хаях болно бөмбөлөг... Бөмбөлөг хэрхэн яаж гадагшлагдаж байгааг харуулъя. Бид хамараараа амьсгалж, "s-s-s-s" дуугаар агаарыг гаргадаг.

Тиймээс бид газардлаа, эргэн тойрноо ажиглан сандал дээр сууцгаая.

P хар даа, чи бид хоёр үлгэрийн ертөнцөд өөрсдийгөө олсон.

Биднийг гайхамшигтай нар угтаж байна(нарны зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ) 1-р слайд
- Түүнд сайн байцгаана уу.

Нар гэж юу вэ? (дулаахан, хөгжилтэй, гэгээлэг, энхрий гэх мэт)

Залуусаа хар даа, нар биднийг ямар үлгэрт хөтлөв? Ямар үлгэр вэ? (дэлгэц дээр "манжин" үлгэрийн зурагтай слайд гарч ирнэ)

1. "Манжин" слайд2

Энэ үлгэрийн баатруудыг санаж, хэл ярианы дасгал хийцгээе. Би эхэлж, чи дуусна

(үлгэр дээр үндэслэсэн слайдууд 3-6)

Артикуляцийн гимнастик.

Тарьсан өвөө хашааны арын цэцэрлэгт ("хашаа" дасгал)

Нэмэгдсэн манжин том том ("шишүүхэй" дасгал)

Өвөө манжин татахаар явав , гэхдээ энэ нь үргэлжлэхгүй. Дараа нь өвөө хүрз аваад манжин ухаж эхлэв ("Мөр" дасгал)

Өвөө эмээ гэж дууддаг, тэр чанамал хийдэг (жишээлбэл "Амтат чанамал")

Эмээ ач охиноо дуудав , тэр дүүжин дээр явдаг ("Swing" дасгал

Ач охин - Алдаа, тэр цонхоор харна (жишээлбэл "Бегемотик")

Алдаа бол муур юм тэр сүүгээ авдаг("Сүү долоох" дасгал)

Муур бол хулгана юм самар хазаж (жишээ нь "Самар")

Татаж татсан татаж татсан манжин.

Нар бидэнд дараагийн ямар үлгэрийг үзүүлэх вэ?

2. "Колобок" слайд 7

- Санни бидэнд шидэт сагс илгээсэн гэсэн. Тэр хаана байна? Юу сайхан сагс... Тэнд юу байгааг харцгаая(багш сагс руу харна).

Үлгэрийн баатрууд энд нуугдав.

"Үгийг ол" тоглоом (adjectives сонгох)

Gingerbread man (юу?) хөгжилтэй, зоримог, онгироо гэх мэт.

Туулай - хулчгар, саарал, цагаан, үслэг, жижиг

Чоно - шүдтэй, ууртай, саарал, өлссөн ... ...

Баавгай - хөлтэй, том, эвгүй ... ...

Үнэг - улаавтар, зальтай .........

Алжаалаа тайлж нартай тоглоцгооё.

Физикийн минут "Нартай тоглоцгооё"

3. "Маша ба баавгай"

Хэний ул мөрийг та юу гэж бодож байна, хэнийх вэ?

Тэд хаашаа хөтөлдөг юм бол?

Тэд биднийг ямар үлгэрт хөтлөв?

Тоглоом "Том - жижиг"

Залуус аа, баавгай гэж та юу гэж боддог вэ? Түүнд ямар төрлийн зүйл байдаг вэ?

Маша?

Эдгээр зүйлийг нэрлэе

Баавгай халбага байна, Маша байнахалбага;

Баавгай Маша тавагтайхавтан;

Баавгай сандалтай, Маша сандалтайөндөр сандал;

Баавгай ортой, Машад байдагор;

Баавгай ширээтэй, Маша ширээтэйхүснэгт;

Баавгай аягатай, Машад байдагаяга

4. "Теремок" слайд 8

- Энэ ямар үлгэр болохыг хараарай?

"Үлгэр цуглуулах" тоглоом

Зөвхөн "Теремок" баатарлаг түүхийг харуулсан тагийг сонгох хэрэгтэй.

Та мундаг байсан, үүнийхээ төлөө нар танд медалиудыг өгдөг.