Урлагийн бүтээлч байдал (загварчлал) -ын талаар үржүүлгийн бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн тоглоомын хичээлийн тойм “Бид кокерелийг эмчилнэ.


Хүүхдүүдэд зориулсан загварчлалын хичээлүүдийн боловсруулсан тоймыг би та бүхний анхаарлыг татаж байна сургуулийн өмнөх насны 2-3 настай.

Ийм хичээлүүдийн зорилго: plasticine ба түүний шинж чанаруудтай танилцах; уран баримлын янз бүрийн арга техникийг заах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөгжүүлэх хөдөлгүүрийн нарийн ур чадвар.

Татаж авах:


Урьдчилан харах:

Хичээлийн тэмдэглэл

загварчлалын талаар

онд залуу бүлэг

(2-3 настай)

MDOAU crr - d / s

"Час улаан цэцэг"

Хичээлийн зорилго

Материал

Загварчлах техник: "Зуурах"

Хичээлийн явц

Хичээлийн зорилго

Материал

Загварчлах техник: "чимхэх"

Хичээлийн явц :

Хичээл 3. Хуушуур

Хичээлийн зорилго

Материал:

Загварчлалын техник: "Хавтгайруулах"

Хичээлийн явц : (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр).

За, за!

Эмээ нь жигнэмэг,

Би тосоор услав,

Тэр хүүхдүүдэд өгсөн.

Даша - хоёр, Паша - хоёр,

Ваня - хоёр, Таня - хоёр,

Саша - хоёр, Маша - хоёр,

Сайн бин

Бидний сайн эмээ!

Хичээл 4. Котлет хийх

Хичээлийн зорилго

Материал:

Загварчлалын техник: "Хавтгайруулах"

Хичээлийн явц: (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр).

Plasticine зураг.

Хичээл 5. Тахианы махыг тэжээх

Хичээлийн зорилго

Материал

Уран баримал хүлээн авах : "Даралт"

Хичээлийн явц:

Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл.

Хичээлийн зорилго

Материал

Уран баримал хүлээн авах : "Даралт"

Хичээлийн явц

Зорилго:

Материал:

Загварчлах техник: Даралт.

Хичээлийн явц:

Хичээл 8. "Аманита"

Зорилго:

Материал:

Загварчлах арга техник

Хичээлийн явц:

Таавраар эхэл.

Ирмэг дээрх ойн ойролцоо,

Харанхуй ойг чимэглэх

Алга болсон,

Яншуй шиг,

Хортой ...

Цагаан цэг бүхий улаан малгай,

Өндөр цагаан хөл дээр -

Хүүхдүүд ээ, МУХОМОР.

Бид даалгавар өглөө!

Бидний өмнө гарцаагүй ХҮҮ байна.

Би огт ойлгохгүй байна -

Юбка, яагаад тэр тэгэх ёстой гэж?

Хичээл 9. "Алимны мод"

зорилго

Материал

Загварчлах арга техник

Хичээлийн явц:

Энэ бол алимны мод юм.

Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Хичээл 10. "Ladybug"

Зорилго:

Материал:

Загварчлах арга техник

Хичээлийн явц:

Таавраар эхэл.

Ladybug,

Хар толгой,

Тэнгэр рүү нис

Бидэнд талх авчир

Хар ба цагаан

Зүгээр л шатаагүй.

***

ladybug

Цаасан дээр сууна.

Түүний нуруун дээр

Бяцхан хар цэгүүд.

Хичээл 11. "Салют"

Хичээлийн зорилго

Материал (засах)

Загварчлах арга техник

Хичээлийн явц:

Хүн бүхэн баярын үеэр баяртай байдаг

тэд дуу дуулдаг

үдшийн тэнгэрт

салют гялалзаж байна.

Хичээл 12. "Бороо"

Зорилго:

Материал

Загварчлах арга техник: Т рхэц.

Хичээлийн явц

Таавраар эхэл.

Үг хэллэгийг сонсоорой.

Бороо, бороо, хэцүү -

Өвс нь илүү ногоон болно

Цэцгүүд ургах болно

Бидний бяцхан нуга дээр.

Бороо, бороо, бусад

Өсөн нэмэгдэж, өвс илүү зузаан болно.

Хичээл 13. "Цас орж байна"

Хичээлийн зорилго:

Материал:

Загварчлах техник: Даралт.

Хичээлийн явц:

Харилцан ярианаас эхэл.

Хичээл 14. "Нар"

Хичээлийн зорилго:

Материал:

Загварчлах техник: Т рхэц.

Хичээлийн явц:

Нарны гэрэл, нарны гэрэл

Цонх руу хар;

Хүүхдүүд чамд хайртай

Хүүхдүүд-залуучууд.

Хичээл 15. "Hedgehog"

Хичээлийн зорилго:

Материал:

Загварчлах арга техник:

Хичээлийн явц:

Зараа гадуур зугаалахаар гарав

ойн замаар.

Маш хурц зүү

зараа нуруун дээр.

Хичээл 16. "Берри нуга"

Хичээлийн зорилго

Материал (засах)

Загварчлах арга техник:

Хичээлийн явц:

Хичээл 17. "Цэцгүүд"

Хичээлийн зорилго

Материал (засах)

Загварчлах арга техник

Хичээлийн явц

Хичээл 18. "Зул сарын гацуур модыг чимэглэх"

Хичээлийн зорилго:

Материал:

Загварчлах арга техник:

Хичээлийн явц:

Зул сарын гацуур модны тухай шүлэг уншина уу:

Мод бол зүгээр л гайхамшиг,

Ямар ухаалаг, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.

Мөчрүүд бүдэгхэн шуугилдана

Бөмбөлгүүдийг тод гэрэлтдэг

Тоглоом дүүжин -

Туг, од, жигнэмэг.

Энд түүн дээр гэрэл асаж,

Хэдэн жижиг гэрэл!

Мөн оройг чимэглэх,

Энэ нь үргэлж урьдын адил гэрэлтдэг

Маш тод, том,

Хичээлийн зорилго:

Материал (засах)

Загварчлах арга техник:

Хичээлийн явц:

Урьдчилан харах:

Хичээлийн тэмдэглэл

загварчлалын талаар

залуу бүлэгт

(2-3 настай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баран Юлия Яновна

MDOAU crr - d / s

"Час улаан цэцэг"

Хичээл 1. Пластилинтай танилцах

Хичээлийн зорилго : Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай танилцах; хуванцар материалыг хоёр гарынхаа хуруу, алган дээр зуурч сургах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Зөөлөн plasticine-ийн ширхэг, дунд зэргийн өөр өнгө... Стек, эсвэл хүүхдийн хутга.

Загварчлах техник: "Зуурах"

Хичээлийн явц : (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр).

Хүүхдэдээ plasticine үзүүлээрэй. Өнгөт нэрсийг хүүхэдтэйгээ хамт хянаж үзээрэй.

Энэ бол plasticine юм. Энэ нь янз бүрийн өнгөтэй байдаг. Энэ нь зөөлөн бөгөөд та сайхан баримал хийж болно сонирхолтой гар урлал.

Пластилин хэрхэн яаж огтлохыг хүүхдэдээ үзүүлээрэй. Пластилинаас хэдэн ширхэгийг дунд хэмжээтэй хэрчинэ.

Бид хичнээн ширхэг хуванцар авсныг хараарай. Таалагдсан зүйлээ ав.

Пластилиныг хуруугаараа хэрхэн зуурч, янз бүрийн чиглэлд шахаж, хэлбэрийг нь өөрчилж болохыг харуул.

Цаг хугацаа алдалгүй пластилинаар тоглох боломжийг хүүхдэдээ олго. Энэ нь хөдөлгөөн, хурууны хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэхэд маш их хэрэгтэй байдаг.

Загварчлалыг энэ дасгалаар эхлэхийг зөвлөж байна. Дараа нь дараагийн хичээл дээр хүүхдүүд plasticine-ээр сонирхолтой гар урлал хийж, plasticine-ийг тэдэнд хүрч очих боломжгүй газарт зайлуулна гэдгийг тэдэнд хэл. өөр өнгө... (Хүн бүрийг 2-3 өөр өнгө сонгохыг урь. Ирээдүйд өнгөний тоог нэмэгдүүлж болно) ба зургийн үндэс (энэ нь суурьнаас бага байж болно) багаар ажиллах, жишээлбэл, A5 формат). Та зөвхөн "цэцэг сарниулах" төдийгүй бас бий болгож чадна зураг - өвс, нар, цэцэг гэх мэт.

Хичээл 2. Plasticine шигтгэмэл

Хичээлийн зорилго : Пластилин ба түүний шинж чанарын талаар үргэлжлүүлэн танилцуул; том хэмжээтэй хуванцар материалын жижиг хэсгүүдийг хавчих, хавтгай гадаргуу дээр наалдаж сургах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Янз бүрийн өнгөт зөөлөн хуванцар, самбар эсвэл зузаан зузаан картон хуудас (та ижил өнгийн хуванцар нимгэн давхаргаар хучиж болно), мозайк тоглоом.

Загварчлах техник: "чимхэх"

Хичээлийн явц : (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр).

Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл. Тааварт тоглоомыг хүүхдэд үзүүлээд, үүнд анхаарлаа хандуулаарай тод зургууд мөн олон өнгийн ашиглан хээ угалз хийх боломжтой

дэлгэрэнгүй мэдээлэл. Дараа нь шавраа өгч, энэ материалаар хэрхэн мозайк хийж болохыг тайлбарла.

Мозайкны суурийг хүснэгтийн дунд байрлуулна уу. Хэвлэлийн картонон хуудсыг (нимгэн хуванцар давхаргаар хучиж болно).

Үүнийг тантай хамт хийцгээе сайхан зураг хуванцараас.

Хүүхдээ ямар ч өнгийн plasticine сонгохыг урь. Дараа нь plasticine-ийн хэсгээс жижиг хэсгүүдийг хэрхэн яаж сугалж аваад сууринд бэхлэхийг үзүүлээрэй. Хүүхдээ пластилинаас урь олон өнгийн шигтгэмэл... Хүүхэд яарахгүй байгаа эсэхийг шалгаарай. Түүнтэй хамт мозайк хий. Хуванцар материалыг солихыг санал болго. Ажлын төгсгөлд та зураг авах болно. Хүүхэдтэйгээ хамт нэрийг нь олоорой.

Хичээл 3. Хуушуур

Хичээлийн зорилго : Хүүхдийг plasticine ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; plasticine бөмбөлгийг бүх хуруугаараа хавтгайруулж сурах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Зөөлөн plasticine шар өнгө, хуванцар хавтан, хүүхэлдэй.

Загварчлалын техник: "Хавтгайруулах"

Хичээлийн явц : (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр).

Хичээл эхлэхээс өмнө шар өнгийн пластилинаас 2-2.5 см диаметртэй бөмбөлөг бэлтгэнэ.

Бөмбөлөгөөр яаж хуушуур хийхийг хүүхэддээ үзүүлээрэй. Үүнийг хийхийн тулд plasticine бөмбөгийг гартаа аваад хуруугаараа хавтгайруулж аажмаар тойрог болгоно. Хүүхэдтэйгээ хамт бэлтгэсэн хуушуурын талаар бодож үзээрэй. Хуушуурын жигд тэгш, бөөрөнхий хэлбэртэй болохыг нялх хүүхдэд анхаарлаа хандуулаарай.

Хүүхэд өг plasticine бөмбөлгүүд Та одоо хүүхэлдэй бин хийх гэж байгаагаа хэлээрэй. Хүүхдийг өөрөө бин хийхийг урь.

За, за!

Эмээ нь жигнэмэг,

Би тосоор услав,

Тэр хүүхдүүдэд өгсөн.

Даша - хоёр, Паша - хоёр,

Ваня - хоёр, Таня - хоёр,

Саша - хоёр, Маша - хоёр,

Сайн бин

Бидний сайн эмээ!

Бэлэн гар урлалыг цохино. Хуушуурыг тавган дээр тавь, хүүхэлдэйг эмчил.

Хичээл 4. Котлет хийх

Хичээлийн зорилго : Пластилин ба түүний шинж чанарын талаар үргэлжлүүлэн танилцуул; хавтгай гадаргуу дээр алган дээрээ дарж, plasticine бөмбөлгийг хавтгайруулж сур; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Зөөлөн plasticine бор өнгө, арын самбар, хуванцар хавтан, хүүхэлдэй.

Загварчлалын техник: "Хавтгайруулах"

Хичээлийн явц: (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр).

Хичээл эхлэхээс өмнө хүрэн пластилинаас 3 см диаметртэй бөмбөлөг бэлтгэ.

Бөмбөгнөөс хэрхэн яаж "котлет" хийж болохыг хүүхдэдээ харуул: plasticine бөмбөгийг самбар дээр тавиад шулуун хурц алган (нэг эсвэл хоёуланг нь) хучиж, дар.

Хүүхэдтэйгээ хамт бэлэн котлетыг авч үзээрэй. Хүүхдэд plasticine бөмбөлөг өгч, хүүхэлдэйнд зориулж амттай "котлет" хийх болно гэдгээ тайлбарла. Хүүхдээ өөрсдөө хийхийг урь.

Шаардлагатай бол бөмбөгийг хэрхэн тэгшлэх, эсвэл хүүхдийн гарыг атган гараараа хэрхэн яаж хийхийг дахин харуул.

Бэлэн гар урлалыг цохино: котлетыг тавган дээр тавиад хүүхэлдэйг эмчил.

Plasticine зураг.

Хичээл 5. Тахианы махыг тэжээх

Хичээлийн зорилго : Пластилин ба түүний шинж чанарын талаар үргэлжлүүлэн танилцуул; дарж сургах долоовор хуруу plasticine бөмбөлөг дээр сууринд бэхлээд, plasticine бөмбөлгийг бие биенээсээ ижил зайд байрлуулна; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Ногоон картон хуудас (A4 эсвэл A5 формат); 5 мм орчим диаметртэй, 10-20 бөмбөлөгтэй жижиг бөмбөлгүүдэд өнхрүүлсэн шар эсвэл хүрэн хуванцар; тоглоом - хуванцар эсвэл резинэн тахиа.

Уран баримал хүлээн авах : "Даралт"

Дарах - гар урлалын хавтгай суурь дээр тодорхой газарт plasticine бялуу авахын тулд долоовор хуруугаараа өнхрүүлсэн бөмбөлөг дээр дар.

Пластилин дээр дарах (дараа нь т рхэцлэх) арга техникийг сурах нь хуруунаас эхэлдэг баруун гар, цаашид нэгдэх ба зүүн гар хүүхэд. Тэргүүлэх гарын долоовор хуруугаараа ажиллах нь хамгийн тохиромжтой, гэхдээ та дунд ба эрхий хуруухэрэв энэ нь хүүхдэд тохиромжтой бол. Ажлын үеэр хүүхдийн хуруу нугалахгүй, харин шулуун, хурц хэвээр байх ёстой бөгөөд ингэснээр хурууны үзүүрээр үйлчилдэг, мөн пластилиныг хумсаараа мааждаггүй.

Хичээлийн явц: (хичээлийг хүүхдийн ширээн дээр зохион байгуулж, хүүхдэд хормогч зүүж болно).

Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл.

Харагтун - энэ бол ногоон зүлэг ургасан цэвэрлэгээ юм. Цэвэрлэгээнд нэг тахиа ирээд: “Ко-ко-ко! Хоол идэхийг хүсч байна! " Тахиа юу иддэг вэ? Тиймээ, үр тариа. Тахиа нугад үр тариа хайж байна - үр тариа байхгүй. Тахианы махыг хооллож, амттай үр тариа өгье.

Ногоон "клиринг" дээр plasticine бөмбөг хийж, хүүхдийг хуруугаараа дарахад урь. Хэрэв хүүхэд энэ үйлдлийг хийхэд хүндрэлтэй байгаа бол гарыг нь атгаад гараараа жүжиглэж түүнд тусална уу.

Энд үр тариа, энд үр тариа байна. Тахиа үр тариагаа идээд: “Ко-ко-ко! Баярлалаа! Амтат үр тариа! "

Бэлтгэсэн бөмбөлөгүүдийг нялх хүүхдэд санал болгоод түүнийг аваад тавь зөв газар, хуруугаараа дардаг.

Тахиа хэлэхдээ: “Ко-ко-ко! Би илүү их үр тариа хүсч байна. " Тахианы маханд маш их үр тариа өгцгөөе!

Даалгавраа гүйцэтгэсний дараа үр дүнг нь цохино уу: тоглоомон тахиа цэвэрлэгээнд гарч ирээд үр тариа хазаж, хүүхдийг магтана.

Хичээл 6. Тавган дээрх амттан

Хичээлийн зорилго : Хүүхдийг plasticine ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; хуванцар бөмбөлгөн дээр индекс хуруугаараа дарж, суурин дээрээ наалдуулж, хуванцар бөмбөлгүүдийг хоорондоо тэнцүү зайд байрлуулж сурах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Цаасан картон хуудас цагаан (гялгар биш); plasticine улаан, улбар шар ба шар цэцэгойролцоогоор 7-8 мм (10-15 бөмбөлөг) диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдэд өнхрүүлэв; 2-3 резинэн тоглоом.

Уран баримал хүлээн авах : "Даралт"

Хичээлийн явц : (хичээлийг хүүхдийн ширээн дээр зохион байгуулж, хүүхдэд хормогч зүүж болно).

Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зургийн суурийг бэлтгэ. Цагаан цаасан дээр 15 см орчим диаметртэй тойрог зурна уу, та энэ хэлбэрээр хоосон зайг санал болгож болох боловч контурын дагуу тойрог таслах нь дээр.

Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл. Зурсан дугуйлан эсвэл хайчилж авсан тойрог бүхий цаасан дээр хүүхдээ үзүүлээрэй.

Энэ юу болохыг таах. Энэ бол таваг юм. Хавтан ямар хэлбэртэй вэ? (Гараараа дохио зангидах.) Тиймээ, дугуй. Энэ нь ямар өнгөтэй байна? Цагаан. Тавган дээр юм байна уу? Үгүй. Өнөөдөр зочид бидэн дээр ирнэ. Тавган дээр чихэр тавьчихъя.

Пластилин бөмбөгийг "таваг" дээр тавиад хүүхдийг хуруугаараа дарахад урь. Хэрэв хүүхэд алдагдалтай байгаа бол түүнд туслаарай: гараас нь атгаад, гараараа ажилла. Том бөмбөлгийг эрхий хуруугаараа дарж болно.

Хар даа, энд шар чихэр - нимбэг, бас чихэр байна жүрж - улбар шар, энэ чихэр нь улаан - бөөрөлзгөнө. Олон чихэр хийцгээе.

Нялх хүүхдэд бэлдсэн бөмбөлгийг нь өг.Түүнийг өөрөө авч, зөв \u200b\u200bгазарт нь тавиад хуруугаараа дараарай.

Ямар төрөл сайхан чихэр гарч ирэв! Магадгүй амттай! Энд зочид ирж байна. Тог тог! Тэнд хэн байна? Энэ бол би, нохой! Аан! Сайн уу нохой! Манайд зочлоорой! Өөртөө тусал, нохой, чихэр. Аан! Ямар амттай чихэр вэ!

Хичээл 7. "Саванд байгаа витаминууд"

Зорилго: Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах; хуванцар бөмбөлгөн дээр индекс хуруугаараа дарж, суурин дээрээ наалдуулж, хуванцар бөмбөлгүүдийг хоорондоо тэнцүү зайд байрлуулж сурах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цагаан картон хуудас; plasticine тод өнгөойролцоогоор 7-8 мм (10-15) диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдэд өнхрүүлэв.

Загварчлах техник: Даралт.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зургийн суурийг бэлтгэ. Цагаан цаасан дээр 8-12 см орчим өндөртэй лаазны тоймыг зур. Та хоосон зайг энэ хэлбэрээр санал болгож болно, гэхдээ контурын дагуу хасах нь дээр.

Хүүхдүүдэд хайчилж өгсөн цаасан савыг өг.

Хараач, энэ бол лааз. Энэ нь олон өнгийн витамин агуулдаг. Витамин хийж, саванд хийцгээе!

Пластилин бөмбөгийг "саванд" хийж, хүүхдийг хуруугаараа дарахад урь. Хэрэв хүүхдүүд хэцүү санагдаж байвал тэдэнд туслаарай: хүүхдийн гарыг атгаж, гараараа ажилла. Том бөмбөлгийг эрхий хуруугаараа дарж болно.

Дараа нь бэлтгэсэн бөмбөлгүүдийг хүүхдүүдэд санал болгоорой, өөрсдөө аваад, зөв \u200b\u200bбайранд нь тавиад хуруугаараа дараарай.

Танд байгаа гайхалтай витаминууд энд байна! Тэднийг эрүүл чийрэг байлгахын тулд хүүхдүүдэд өгдөг.

Хичээл 8. "Аманита"

Зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг нэг ширхэгээс хэрхэн яаж чимхэж сурах, тэдгээрийн 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлэн өнхрүүлэхийг заахын тулд хуванцар бөмбөлгийг индекс хуруугаараа дарж сууринд наана, бөмбөлгүүдийг тус бүрээс нь ижил зайд байрлуулна. бусад; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цагаан картонон хуудас (урьдчилан бэлтгэсэн хэв маягтай) эсвэл applique; цагаан plasticine; аманита дүрсэлсэн тоглоом эсвэл зураг.

Загварчлах арга техник : "Зулгаах", "өнхрөх" - эрхий болон долоовор хуруу (эсвэл дунд) хурууны хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн жижиг пластилинаас бөмбөлөг үүсэх, "даралт".

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэ - картон дээрх аманита мөөгний дүрс. Үүнийг хийхийн тулд улаан цаасан дээрээс малгай тайрч, цаасан дээр наагаад, хөлийг нь зур.

Таавраар эхэл.

Тааврыг сонсоорой. Энэ нь юу болохыг таахыг хичээ.

Ирмэг дээрх ойн ойролцоо,

Харанхуй ойг чимэглэх

Алга болсон,

Яншуй шиг,

Хортой ...

Тиймээ, энэ бол ялаа мөөгний мөөг юм!

Хүүхдүүдэд нисдэг агарик тоглоом эсвэл түүний зургийг үзүүл.

Ялааны агарикийг нарийвчлан авч үзье. Түүний хөл энд байна. Энэ бол малгай юм. Ялаа агарик малгай дээр юу байдаг вэ? Цагаан толбо.

Хүүхдүүдэд дэгдэмхий агарик хоосон, цагаан хуванцар өг.

Харагтун, таны зурган дээр ялаа агарик байна. Түүнд л дутагдаж байгаа зүйл. Чи юу гэж бодож байна? Яг зөв, малгай дээрх цагаан толбо. Бүгдээрээ танигдах, хорт мөөг түүж идэхгүй байхын тулд ягаан агар малгайнд цагаан толбо наацгаая.

Хүүхдүүдийг толбо бүтээхэд урь. Жижиг хуванцар цааснаас чимхэж, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрүүлээд бөмбөлгүүдийг гаргаж ав.

Хүүхдүүд толбо хийж байх үед та шүлэг уншиж болно:

Улаан малгай, цагаан цэгүүд -

Тэр царайлаг харагдаж байна, юу ч гэж хэлсэн

Зөвхөн бид үүнийг сагсанд авдаггүй,

Тэр бол маш аюултай, энэ мөөг.

Цагаан цэг бүхий улаан малгай,

Хүчтэй, нарийхан, цэггүй,

Өндөр цагаан хөл дээр -

Хүүхдүүд ээ, МУХОМОР.

Бид даалгавар өглөө!

"Мөөг" нь эр хүний \u200b\u200bшинж чанартай бөгөөд энэ нь гэсэн үг юм

Бидний өмнө гарцаагүй ХҮҮ байна.

Би огт ойлгохгүй байна -

Юбка, яагаад тэр тэгэх ёстой гэж?

Хэрэв хүүхдүүдийн моторт хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварын хөгжлийн түвшин, plasticine-тэй ажиллах чадварыг зөвшөөрвөл тэдэнтэй хамт мөөгөнцөр толгойг plasticine-ээс хийж болно. Үүнийг хийхийн тулд улаан хуванцар материалыг цаасан суурь дээр түрхэж, дээр нь мөөгний хэлбэрийг урьдчилан зурдаг.

Хичээл 9. "Алимны мод"

зорилго : Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэсэг хэсгээс нь хавчуулж сураад үргэлжлүүлэн 7-10 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг гаргаж, долоовор хуруугаа хуванцар бөмбөлгөн дээр тавиад сууринд бэхлээд бөмбөлгүүдийг хооронд нь ижил зайд байрлуул. бие биенээ; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Хоосон цаасан цагаан цаасан хуудас (зураг эсвэл аппликейшн); бааранд хийсэн улаан, шар, ногоон өнгийн plasticine, түүнчлэн plasticine-ийг бөмбөлгөөр хийсэн

Загварчлах арга техник : Хавчих, өнхрүүлэх, дарах

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэх шаардлагатай - картон дээр модны (их бие ба ногоон титэм) дүрс. Үүнийг хийхийн тулд өнгөт цаасны ногоон апликейшн, ногоон титэм, хүрэн их бие хийх, эсвэл өнгөт эсгий үзэг бүхий модны тоймыг зур.

Модны зураг бүхий хоосон зайг хүүхдэд үзүүлээрэй.

Энэ бол алимны мод юм.

Гэхдээ алимны модонд ямар нэг зүйл дутаж байна, та юу гэж бодож байна?

Мэдээжийн хэрэг! Алим хүрэлцэхгүй байна.

Ямар төрлийн алим байдаг вэ? Зөв том, жижиг.

Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Алимны хэлбэрийг бодож үзье?

Мод, пластилиний зураг бүхий хоосон зайг хүүхдэд өг.

Алим манай алимны модонд ямар өнгөтэй байх вэ? Улаан, шар, ногоон. Модон дээр ургах алимны өнгийг сонгоод ижил өнгийн plasticine авна.

Алим хийхийг хүүхдээ урь. Жижиг хуванцар цааснаас чимхэж, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрүүлэн бөмбөлөг хийж гаргаарай. Даалгавраа гүйцэтгэж эхлэхэд нь хүүхдэдээ тусал. Хүүхдээ 2-4 бөмбөгийг бие даан хийхэд урь, үлдсэнийг нь урьдчилан бэлтгэ. Дараа нь даралтын аргыг ашиглан бөмбөлгүүдийг модны титэм дээр бэхлэхийг хүс.

Хичээл 10. "Ladybug"

Зорилго: Жижиг хуванцар ширхэгийг хэсэг хэсгээс нь чимхэж сураад 5-7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлж сураад үргэлжлүүлэн долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлгөн дээр дарж сууринд бэхлээд хуванцар бөмбөлгүүдийг ижил зайд байрлуул. бие биенээсээ загварын тэгш хэмийг ажигла; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Хоосон цаас бүхий цагаан картон хуудас (зураг эсвэл applique); хар plasticine; тоглоом - хатагтай эсвэл түүний дүр төрх.

Загварчлах арга техник : Хавчих, өнхрүүлэх, дарах.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэ.

Таавраар эхэл.

Хараач, хэн манайд зочилсон юм бэ? Та таньж байна уу? Энэ бол хатагтай. Мөөгөнцрийн тухай шүлгийг санацгаая.

Ladybug,

Хар толгой,

Тэнгэр рүү нис

Бидэнд талх авчир

Хар ба цагаан

Зүгээр л шатаагүй.

***

ladybug

Цаасан дээр сууна.

Түүний нуруун дээр

Бяцхан хар цэгүүд.

Хүүхдүүдээ хоосон зайг үзүүл.

Харагтун, таны зурган дээр бас ladybug байна.

Зөвхөн түүнд дутагдаж байгаа зүйл.

Та таасан уу? Яг зөв, ар тал дээрх хар толбо. Толбо гаргацгаая!

Хүүхдүүдийг толбо бөмбөлөг хийхэд урь. Жижиг хуванцар цаасыг хавчуураар нь баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрүүлээд бөмбөлгүүдийг гаргаж ав. Хүүхдүүдэд даалгавраа эхлүүлэхэд нь тусал. Хүүхдүүдийг өөрсдөө 2-4 бөмбөг хийхэд урь, үлдсэнийг нь урьдчилан бэлд. Дараа нь даралтын аргаар бөмбөгнүүдийг арын хэсэгт хавсаргахыг хүс.

Үүний зэрэгцээ дунд шугамын тэгш хэмийг ажиглаж сур. Хэрэв хүүхдүүд хэцүү гэж үзвэл навигацийг хялбар болгохын тулд бөмбөлгүүдийг хавсаргасан газруудад цэгүүдийг зурж болно.

Маш үзэсгэлэнтэй ladybugs Та үүнийг хийсэн! Сайн хийлээ!

Хичээл 11. "Салют"

Хичээлийн зорилго : Жижиг хуванцар ширхэгийг хэсэг хэсгээс нь чимхэж сур, 7-10 мм диаметртэй бөмбөлгийг өнхрүүлэн өнхрүүлж, долоовор хурууныхаа хөдөлгөөнөөр картон дээр пластилин түрхэж, бөмбөлгүүдээс ижил зайд байрлуул. бие биенээ; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал (засах) : Хар картон А4 хуудас; баар дахь тод өнгөний plasticine; 7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг болгон хүүхэд бүрт 10-15 бөмбөгөөр хийсэн plasticine.

Загварчлах арга техник : Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), түрхэх.

Хичээлийн явц: Яриа ба шүлэгээс эхэл:

Хүн бүхэн баярын үеэр баяртай байдаг

тэд дуу дуулдаг

үдшийн тэнгэрт

салют гялалзаж байна.

Та харсан баярын салют? Салют ямар байдгийг бидэнд хэлээрэй (тод, гялалзсан).

Хүүхдэдээ картон, хуванцар материалыг блокоор өг. Пластилин бөмбөлөг хийхийг санал болго: хуванцар материалын жижиг хэсгүүдийг чимхээд, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрүүлээд бөмбөлгүүдийг гаргаж ав.

Нэг бөмбөг аваад хуудасны дээд хэсэгт байрлуулж, дараа нь бөмбөгийг долоовор хуруугаараа дарж, картон дээрээс доош нь тараана уу. Үлдсэн бөмбөлгүүдтэй ижил үйлдлүүдийг хийх хэрэгтэй.

Бид эхлээд салютыг ямар өнгөөр \u200b\u200bбудах вэ? Улаан (шар, ногоон гэх мэт) бөмбөгийг сонго. Хуудасны дээд талд тавиад, хуруугаараа түрхээд т рхэц - ийм байдлаар!

Хүүхэд хөдөлгөөнийг мэдрэхийн тулд та хүүхдийнхээ гараас атгаж, түүний гараар хөдлөх хэрэгтэй.

Энд нэг салют буудаж байна - улаан. Тэнгэрт янз бүрийн өнгөт олон гэрэл асахын тулд ийм зураг гаргацгаая. Шөнийн тэнгэрт бид ямар сайхан салют хийв!

IN энгийн хувилбар салютны гэрэл нь нэг гэрлээс (нэг цус харвалт), илүү төвөгтэй хувилбар болох хэд хэдэн гэрлээс бүрддэг бөгөөд энэ тохиолдолд салют нь цэцэг шиг харагддаг (хэд хэдэн цохилт).

Хичээл 12. "Бороо"

Зорилго: картон дээр plasticine түрхэж, долоовор хуруугаа дарж заах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Саарал цаасан хуудас эсвэл цэнхэр; цэнхэр эсвэл цэнхэр өнгийн plasticine.

Загварчлах арга техник: Т рхэц.

Хичээлийн явц : Хичээл эхлэхээс өмнө суурийг нь бэлтгэ - тэнгэрт үүл. Үүнийг хийхийн тулд plasticine-ээс бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд зууван хэлбэртэй болгоно. Хавтгай зууван цаасыг цаасан дээр байрлуулж, алган дээрээ дарж наагаарай.

Таавраар эхэл.

Үг хэллэгийг сонсоорой.

Бороо, бороо, хэцүү -

Өвс нь илүү ногоон болно

Цэцгүүд ургах болно

Бидний бяцхан нуга дээр.

Бороо, бороо, бусад

Өсөн нэмэгдэж, өвс илүү зузаан болно.

Тэнгэрт ямар үүл гарч, нарыг бүрхсэн болохыг хар. Одоо бороо орох болно!

Хүүхдээ хуруугаа дарахад урь доод хэсэг үүл, хуруугаа татаж доошоо татаж борооны урсгал хийнэ.

Энэ бол үүлнээс бороо орж байгаа юм! Дусал дуслаарай! Энэ бол яг ийм бороо юм.

Хүүхдээ бие дааж ажиллахыг уриал. Борооны урсгалыг урт болгохын тулд plasticine дээр илүү хатуу дарах хэрэгтэй.

Хэрэв хүүхдийн нас, пластилинтай ажиллах ур чадварын хөгжлийн түвшинг зөвшөөрвөл та түүнтэй хамт үүл үүсгэж болно.

Хичээл 13. "Цас орж байна"

Хичээлийн зорилго: Пластилин бөмбөлөгийг суурин дээрээ наалдуулж, долоовор хуруугаараа дарж, хуванцар бөмбөлгүүдийг хоорондоо тэнцүү зайд байрлуулж сур. plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: А4 хэмжээтэй хар, саарал, цэнхэр эсвэл ягаан (зураг дээр өдрийн аль цагийг сонгохоос хамаарч - үдэш саарал, шөнө нь хар, нил ягаан байж болно); цагаан өнгийн хуванцар, 7 мм орчим диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдэд (хүүхэд бүрт 10-20 бөмбөлөг) хийсэн.

Загварчлах техник: Даралт.

Хичээлийн явц:

Харилцан ярианаас эхэл.

Аль өвөл цас орсныг санаж байна уу? Цасан ширхгүүд агаарт эргэлдэж, газарт унав. Надад хэлээрэй, цас хүйтэн байна уу эсвэл дулаан байна уу? Хүйтэн. Энэ нь ямар өнгөтэй байна? Зөв шүү, цагаан. Пластилинаар цас хийцгээе. Харанхуй шөнө манай цас орох болно. Энэ бол бидний өнгөрөөх хар шөнө юм.

Хүүхдүүдэд картон цаас өгөөд, бэлдсэн бөмбөлгүүдээ санал болгоод, зурган дээр нь зөв байрлуулж, хуруугаараа дараарай.

Хараач, цас орж байна. Эхний нэг цасан ширхэг. Дараа нь өөр нэг. Илүү их ... Өвлийн шөнө ямар сайхан вэ!

Хичээл 14. "Нар"

Хичээлийн зорилго: Багшаа үргэлжлүүлэн зааж, долоовор хуруугаа дарж, картон дээр plasticine түрхээрэй; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цэнхэр эсвэл цайвар цаасан картон А5 хуудас; plasticine нь шар өнгөтэй.

Загварчлах техник: Т рхэц.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө суурийг нь бэлтгэ - "тэнгэрт нар". Үүнийг хийхийн тулд шар өнгийн plasticine-ээс бөмбөгийг өнхрүүлж, дараа нь хавтгайруулж, хуудасны төв хэсэгт байгаа цаасан дээр дарна.

Нарны тухай шүлэг уншина уу.

Нарны гэрэл, нарны гэрэл

Цонх руу хар;

Хүүхдүүд чамд хайртай

Хүүхдүүд-залуучууд.

Бид зураг дээр хөх тэнгэртэй байна. Нар тэнгэрт тусаж байна. Зөвхөн энэ нь сулхан гэрэлтдэг, огт дулаардаггүй. Та яагаад гэж бодож байна? Учир нь нар ямар ч цацраггүй байдаг. Түүнд тусалж, туяа хийцгээе.

Plasticine нарны ирмэг дээр хуруугаа дарж, илүү хүчтэй дараад хуруугаа доошоо эсвэл хажуу тийш татахыг санал болгоорой.Энэ нь нарны туяа болж хувирдаг.

Энэ бол туяа юм! Нарыг маш их туяа болгоё! Одоо энэ нь гялалзаж байна!

Бяцхан хүүхдүүдийг бие даан ажиллахыг уриал. Хэнд нарны цацраг урт болсон тул та plasticine дээр илүү хатуу дарах хэрэгтэй. Ажлын тав тухтай байдлыг хангахын тулд та бэлдэцийг эргүүлж болно (баруун гараараа дээрээс доош, зүүнээс баруун тийш чиглэсэн үйлдлийг гүйцэтгэх хамгийн хялбар арга)

Хичээл 15. "Hedgehog"

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг нэг ширхэгээс хэрхэн чимхэж сурахаа үргэлжлүүлээд 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлээд өнхрүүлээд ав. картон дээр plasticine түрхэж, долоовор хуруугаа дарж заах; plasticine бөмбөлгийг бие биенээсээ ижил зайд байрлуулах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цаасан картон хуудас цайвар өнгө Зараа тойм зурагтай А4 формат; бааранд саарал эсвэл хар plasticine; 7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг болгон өнхрүүлсэн plasticine; тоглоомын зараа.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), түрхэх.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө пластилиний зургийг бүтээх үндэс суурийг бэлтгэх шаардлагатай - зүүгүйгээр зараа хэлбэржүүлсэн дүрс: бие, хөл, сүүл. Хичээлээ тоглоомоор эхэл; тоглоомон зараа хүүхдүүдэд үзүүлээрэй.

Энэ зам дээр хэн гүйж байна вэ? Энэ бол зараа! Зараа нуруун дээр юу ургадагийг хараарай? Зүү!

Зараа гадуур зугаалахаар гарав

ойн замаар.

Маш хурц зүү

зараа нуруун дээр.

Энд зарааны зургууд байна. Өө! Тэр ямар нэгэн байдлаар хачин юм! Зараа ямар нэг юм дутаад байх шиг байна. Тиймээ, зүү байхгүй! Харин зараа зүү хийцгээе! Үүн шиг!

Хүүхдүүдийг зүүнд хуванцар бөмбөлөг хийхийг урь. Жижиг хуванцар цаасыг чимхээд, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа бөмбөлгүүдийг өнхрүүл. Дараа нь зараа нурууныхаа дээгүүр plasticine бөмбөг тавьж, хуруугаараа дараад хуруугаа доошлуул.

Энэ нь зүү байсан! Зараагаар олон зүү хийцгээе "гэсэн юм.

Зарааны ар тал дээр та 10-15 зүү байрлуулж болно.

Хичээл 16. "Берри нуга"

Хичээлийн зорилго : Жижиг хуванцар хэсгүүдээс 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлэн чимхэж сураад үргэлжлүүлэн долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлгөн дээр дарж сууринд наалдуулж, картон дээрх шаврыг таны долоовор хурууны даралт; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал (засах) : Цайвар өнгийн А4 картон хуудас (цагаан, цэнхэр эсвэл шар); бааранд ногоон, улаан plasticine; plasticine нь 5-7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг хэлбэртэй байна.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зургийг бүтээх үндэс суурийг бэлтгэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд цаасан хуудасны доод хэсэгт хэвтээ шугамыг зурах хэрэгтэй - энэ бол "дэлхий", дээд хэсэгт нар зурна.

Зураг луу хар. Дэлхий доор байна. Дээрээс нар тусч байна. Энэ нь дэлхийг дулаацуулж, үүнээс өтгөн ногоон өвс ургах гэж байна. Хогийн ургамал хийцгээе.

Хүүхдэд ногоон plasticine өгөөд цөөн хэдэн plasticine бөмбөлгийг өнхрүүлж, үлдсэн хэсгийг нь урьдчилан бэлтгэ. Дараа нь "дэлхийн шугам" дээр plasticine бөмбөг хийж, хуруугаараа дараад хуруугаа доошлуулаарай, өвсний ир ирнэ. Хүүхэд даалгавраа биелүүлэхэд илүү тохь тухтай байлгахын тулд та plasticine бөмбөлгийг байрлуулах цэгүүдийг зурж болно. Өшөө илүү хялбар сонголт - цэг, шугам зурах.

Энэ бол клиринг болсон юм! Нар өвсийг дулаацуулж, өвсөөр улаан жимс боловсорч байна. Жимсээ хийцгээе.

Хүүхдээ өвсний ирний дээд үзүүрт plasticine бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дарахад урь.

Хичээл 17. "Цэцгүүд"

Хичээлийн зорилго : Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хавчаараас нь чимхэж сураад 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлэн гаргаж, долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлгийг сууринд наалдуулж, картон дээрх пластилиныг цаасан дээр түрхэж сур. индекс хурууны хөдөлгөөнийг дарах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал (засах) : Нэг хуудсан дээрх зургийн тооноос хамааран янз бүрийн форматтай картон цаас (өнгөийг хүүхэдтэй хамт сонгож болно); янз бүрийн өнгөт plasticine; тоглоом - хүүхэлдэй.

Загварчлах арга техник : Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх.

Хичээлийн явц : Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг бүтээх үндэс суурийг бэлтгэ. Энэ хичээл дээр бүдүүвчийн зургийг шугам (т рхэцэнд) ба дугуйлан (даралтад зориулагдсан) хэлбэрээр ашиглахыг з влжээ. Та картон дээр нэг цэцэг зурж болно (А5 форматын хагас) эсвэл А4 картон дээр хэд хэдэн хичээл хийхдээ цэцэг дүрслэх боломжтой төрөл бүрийн.

Шулуунууд зурсан газраа шавар түрхэж, тойрог зурсан газраа дар.

Өнөөдөр манай хүүхэлдэйний төрсөн өдөр. Түүнд цэцэг бэлэглэе. Тэд ямар өнгөтэй байх вэ? Сонголтоо аваарай. Жишээлбэл, дунд нь шар, дэлбээ улаан, иш, навч нь ногоон өнгөтэй.

Дараа нь дугуйлан дээрх зурган дээр plasticine бөмбөлөг хийж хуруугаараа дарж, дараа нь цэцгийн харгалзах хэсгүүдэд түрхэхийг санал болго.

Манай цэцэг бэлэн боллоо! Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Хүүхэлдэй, цэцэг ав. Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе!

Цэцэг нь өнгө, хэлбэрээрээ ялгаатай байж болно. Эхлээд хүүхдийг нэг төрлийн цэцэг, дараа нь нөгөө, гурав дахь нь танилцуул. Ирээдүйд хүүхдүүд өөрсдөө хэлбэр, өнгө сонгох, цэцгийн баглаа хийх боломжтой.

Хичээл 18. "Зул сарын гацуур модыг чимэглэх"

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэрхэн яаж хавчих, түүнээс 7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлж сурахаа үргэлжлүүлээрэй, долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлөг дээр дараад сууринд наалдуулж, картон дээр хуванцар цаасыг дарж хөдөлгөөн хийнэ. таны долоовор хурууны; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: А4 эсвэл А5 картон цаас (өнгө нь хүүхдүүдтэй таарч болно); өөр өөр өнгийн plasticine.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг бүтээх үндэс суурийг бэлддэг. Энэ хичээл дээр бүдүүвчийн зургийг шугам (т рхэцэнд) ба дугуйлан (даралтын хувьд) хэлбэрээр ашиглахыг з влжээ. Зургийг нарийн төвөгтэй байдлаар өөрчилж болно.

Шугамууд зурсан газраа пластилин (модны мөчир) түрхэж, тойрог зурсан газраа дарна уу (зул сарын бөмбөлөг) гэдгийг тайлбарла.

Хийцгээе зул Сарын мод - үзэсгэлэнтэй, ухаалаг!

Зул сарын гацуур модны тухай шүлэг уншина уу:

Мод бол зүгээр л гайхамшиг,

Ямар ухаалаг, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.

Мөчрүүд бүдэгхэн шуугилдана

Бөмбөлгүүдийг тод гэрэлтдэг

Тоглоом дүүжин -

Туг, од, жигнэмэг.

Энд түүн дээр гэрэл асаж,

Хэдэн жижиг гэрэл!

Мөн оройг чимэглэх,

Энэ нь үргэлж урьдын адил гэрэлтдэг

Маш тод, том,

Таван далавчтай од. (Э.Благинина)

Хүүхдүүдийг харгалзах өнгөний plasticine бөмбөлөг бэлтгэхийг урь (зарим бөмбөлгийг урьдчилан бэлдэхээ бүү мартаарай). Дараа нь зул сарын гацуур мод хийхийн тулд ногоон өнгийн хуванцар түрхэж, дугуйлан дээрх зурган дээр олон өнгийн хуванцар бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дар.

Энд модны их бие, харин мөчрүүд байна. Одоо гацуураа гоёцгооё - дээр нь өнгөт бөмбөлөг өлгөх болно. Энд улаан бөмбөлөг байна. Энд цэнхэр бөмбөг байна. Мөн энэ нь шар бөмбөлөг... Модон дээр маш олон өнгийн өнгөлөг бөмбөлгүүд байдаг - энэ нь үзэсгэлэнтэй, дэгжин болжээ!

Хичээл 19. "Сайхан таваг"

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэрхэн яаж чимхэж, 5-7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлж, бөмбөгийг индекс хуруугаараа дарж сууринд наалдуулж, картон дээрх шаврыг шахаж түрхэж сураарай. долоовор хурууны хөдөлгөөн; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх

Материал (засах) : Цаасан картоноор хийсэн хоосон зай (15-20 см диаметртэй цагаан дугуйлан); өөр өөр өнгийн plasticine.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэхээс өмнө та plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэх хэрэгтэй. Энэ хичээл дээр хавтан дээрх хээ угалзыг бүдүүвчилсэн хэлбэрээр шугам (т рхэцэнд) ба дугуйлан (даралтын хувьд) хэлбэрээр ашиглахыг з вл лж байна.

Хүүхдүүдэд зураас зурахдаа пластилин түрхэж, тойрог зурсан газраа дар.

Харагтун, эдгээр нь ялтсууд юм. Ялтсууд нь зүгээр л цагаан, огт сонирхолгүй байдаг. Тэднийг чимэглэе - тэдэн дээр plasticine хээ хийцгээе.

Хүүхдүүдийг plasticine бөмбөлөг бэлтгэхэд урь (тэр өөрөө өнгөө сонгоорой), зарим бөмбөлгийг урьдчилан бэлдэхээ бүү мартаарай. Дараа нь дугуйлан дээрх зурган дээр plasticine бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дарж, хээ дээр зураасны дагуу будгаарай.

Энд хэдэн сайхан, баярын таваг байна! Сайн хийлээ!

Хээ нь өнгө, хэлбэрээрээ ялгаатай байж болно. Хавтан чимэглэлийг цөөн хэдэн хуралдаанаар хийж болно. Эхний хичээл дээр хүүхдүүдэд хэвлэмэл хэв маяг бүхий хоосон зай, дараагийнх нь хэв загваргүй хоосон зайг санал болгож, хүүхдүүд өөрсдөө өөрсдөө гаргаж болно.


Энэ материал нь хүүхдүүдтэй ажилладаг сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно үржүүлгийн бүлэг (1-р бага).

Хүүхдүүдтэй загвар өмсөх бага нас дангаар нь хийж болно хамгийн сайн үр дүн), 2-5 хүний \u200b\u200bбүлэгт нэгдээрэй (нялх хүүхэд бүрийн чадвараас хамаарч). Эхний хичээлийг дэд бүлэг тус бүрээр 4-8 минутын турш явуулдаг бөгөөд үүнийг анхаарч үзэх нь чухал юм хувь хүний \u200b\u200bшинж чанар хүүхэд бүр.

Загварчлалын хичээлийг явуулахын тулд дараахь материалыг бэлтгэх шаардлагатай: загварчлах масс (шавар, хуванцар, зуурмаг), өмнө нь бэлтгэсэн; товруу болон нэмэлт материал багшийн үзэмжээр (насаар).

Нэгдүгээрт, та шавар эсвэл хуванцар (уян зөөлөн, зөөлөн) шинж чанаруудтай хүүхдүүдийг танилцуулж, дараа нь анхааралтай зааж, ашигласан материалтай харьцах, мөн пластилин (шавар) -аас ямар ч зүйлийг цутгаж болдог гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах хэрэгтэй.

Багш хүүхдүүдтэй хамт ширээн дээр суугаад бүх зүйлийг тайлбарлаж өгдөг шаардлагатай арга хэмжээ plasticine ашиглан тэрээр юу хийж байгаагаа урьдчилан харуулж, тайлбарлахдаа ярианы удаашрал, хичээлийг явуулах тодорхой, тууштай зааврыг ажиглаж байв. Хичээл бүрт хүүхдүүдэд алхам алхамаар тайлбарлах шаардлагатай байдаг бөгөөд зөвхөн гурван настайдаа тэд өөрсдийн үйл ажиллагаандаа зарим ур чадварыг бие даан ашиглах боломжтой болно. Багш нь даалгаврын талаархи хичээлээс гадна төлөвлөгөөний дагуу хүүхдүүдэд уран баримал хийхийг санал болгодог бөгөөд олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, өөрсдийн хүсэлтээр хүлээн авсан маягтуудыг нэгтгэх боломжтой.

Хичээлийг сонирхолтой ба тоглоомын хэлбэрнь хүүхдүүдэд таалагдаж, ирээдүйд хөгжилтэй үйл ажиллагаа болох ёстой. Хүсээгүй бол ямар ч тохиолдолд хүүхдийг загварчлах албагүй. Пластилинаар хялбар аргаар хийснээр та загварчлах хүүхдийн сөрөг хандлагаас зайлсхийх боломжтой. Жишээлбэл, хэрэв багш нь бие даасан тоглоомууд хуванцар материалыг авч, баримал хийх бөгөөд хүүхдүүдийг энэ үйл ажиллагаанд аажмаар оролцуулах болно. ("Та үүнтэй адил зүйл хийхийг хүсч байна уу?") Та мөн хүүхдийг хайрцагт хуванцар цаасаар шалгаж, хүрэхийг, үрчлээтүүлэхийг, эсвэл хуванцар ширхэгийг өөр хайрцагт шилжүүлэхийг хүчээр санал болгохгүй байхыг урьж болно. энэ материал дээр анхаарлаа хандуулах.

Ажлын явцад багш анхааралтай баримал хийх, ширээ бохирдуулахгүй байх, пластилиныг шалан дээр унагаахгүй байх, амандаа авахгүй байх, дуусгасны дараа хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. уран баримал, гараа угаа. Хэрэв хүүхдүүдтэй загварчлах хичээлийн эхний өдрүүдээс эхлэн эдгээр ажлын үндсэн дүрмийг тогтмолжуулсан бол ирээдүйд ямар ч асуудал гарахгүй бөгөөд хүүхдүүд ажлын материалыг сайтар ашиглах болно. Хүүхдүүд материалыг мэддэг болсноор түүнийг хэрхэн ашиглахаа сурч мэдсэнээр та үргэлжлүүлж болно урд талын дасгалууд бүх бүлэгтэй хамт. Заах арга барил нь харааны бөгөөд үр дүнтэй байдаг. Залуус эхлээд багшийн үйлдлийг дууриаж, хэлбэр дүрслэх хөдөлгөөнийг давтана.

Хүүхдүүд үйл ажиллагааны мөн чанар ба үүссэн хэлбэрийн хоорондын хамаарлыг тэмдэглэх нь чухал тул багш зөвхөн харуулаад зогсохгүй тайлбарлаж өгөх нь чухал юм.

Хүмүүс хамтдаа хичээлээ дуусгах шаардлагагүй, хүүхдүүд хичээлээ багшид үзүүлсний дараа дуртай үедээ хичээлээ орхиж болно.

Хүүхдүүдийн өмнө тэдний ажлыг ямар ч тохиолдолд устгах ёсгүй, ингэснээр сэтгэлийн хямрал, сөрөг мөч гарч болзошгүй юм.

Хүүхдүүдийн уран баримал хийх ур чадвар, чадварыг илүү сайн, үр дүнтэй нэгтгэхийн тулд та эдгээр үйл ажиллагааг цаашид аль болох олон удаа хийж, хамруулах хэрэгтэй.

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа 1-р бага бүлэгт.

1-р бага бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн тойм. "Гэгээлэг нар" сэдэв

Интеграц боловсролын салбар: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшүүлэх", "Уран сайхны бүтээлч байдал".
ЗОРИЛТ: Нарны дүр төрхийг дамжуулахыг хүүхдүүдэд заа. Пластилиныг дугуй ба шулуун хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэх чадварыг бэхжүүлэх. Гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх, бэхжүүлэх. Хүүхдэд гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх. Загварчлах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Байгууллагын мөч.

(К.Чуковскийн "Хулгайлагдсан нар" үлгэрийн хэсгийг уншиж өгөх)
Нар тэнгэрийг даган алхав
Энэ нь үүлний цаана гүйв.


Би цонхоор бөжин рүү харав,
Автобусчинд харанхуй болжээ.
Саарал бор шувуу уйлж байна:
Хонгор минь, гараад ир, яараарай!


2. - Одоо наргүйгээр амьтад юу хийж чадах вэ?
- Бид тэдэнд туслах хэрэгтэй!
- Бид тэдэнд хэрхэн туслах вэ?
- будаг эсвэл харандаагаар зурах
- өнгөт цааснаас нарыг нь хас
- бид plasticine-аас хийх болно.
3. Физикийн минут "Нарыг ол"
Өглөө нар манддаг
Илүү өндөр, илүү өндөр!
Шөнө болоход нар жаргах болно
Доор, доор, доор!
Сайн Сайн
Нар инээж байна.
Нарны дор бүгд
Дуулах нь хөгжилтэй!
4. (нарны дээжийг үзүүлэх)
- Нарыг хар, надад хэлээч, энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?
(тойрог, саваа-туяа)
- Нар ямар өнгөтэй вэ? (шар)
- Нар яагаад шар өнгөтэй байна вэ? (өнгө нь дулаахан тул бүгдийг дулаацуулдаг)
- Би чамд нарыг хэрхэн яаж хийхийг үзүүлье. Нэгдүгээрт, том хэмжээтэй хуванцар материалыг аваад алганы завсраар дугуйруулж өнхрүүл. Бөмбөг хийх. Дараа нь бид картон дээр түрхээд гарынхаа алган дээр дараарай. Бид хавтгай бялуу авсан. Дараа нь бид өөр нэг хэсгийг аваад шулуун хөдөлгөөнөөр өнхрүүлээрэй. Бид хиам авсан. Бид хиамаа бялууны ирмэг дээр түрхээд дээрээс нь дар. Үр дүн нь нарны туяа юм. Гэхдээ нар маш их туяатай байдаг тул бид зарим цацрагийг хийх хэрэгтэй. (харуулах) Нарыг хөгжилтэй байлгахын тулд бид нүдний овоолго, ам хийх болно.
5. Гар гимнастик "Үлгэрүүд амьдрал дээр гарч ирдэг"
Пластилины хэсэг
Манай Зина унадаг.
Бөмбөлөг, хиам
Үлгэрүүд амьдрал дээр гарч ирдэг.
Хуруу оролдож байна
Тэд уран баримал хийдэг, хөгжүүлдэг.
6. Практик үйл ажиллагаа.
“Одоо бид ажилдаа орох боломжтой боллоо. (үеэр бие даасан үйл ажиллагаа Би хүүхдүүдэд урам зориг өгдөг, өөртөө итгэлгүй хүүхдүүдэд тусалдаг)


7. Хичээлийн төгсгөлд би хүүхдүүдийн гар урлалын үзэсгэлэн гаргадаг. Сайхан уран бүтээл хийснийг чинь магтаж байна.
Туулай, хэрэм аз жаргалтай байна.
Хөвгүүд, охидууд аз жаргалтай байна.
За баярлалаа залуусаа
Нарны төлөө!

Яслийн бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн тоглоомын хичээлийн тойм уран сайхны бүтээл (загварчлал) "Бид кокерелийг эмчлэх болно"

Зорилго: Хүүхдэд гэрийн тэжээвэр амьтанд анхаарал тавих хандлагыг төлөвшүүлэх; нөхцлийг бүрдүүлэх бүтээлч байдал; пластилины жижиг хэсгүүдийг чимхэж сур, далдуу модны завсраар эргэлдүүлж, бүтээгдэхүүнийг тавган дээр хийж сураарай.

Даалгавар:

    Гараараа өөртөө итгэлтэй хөдөлгөөн хийх;

    Хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх;

    Шүлгийн үгсийг зохих хөдөлгөөнөөр дагуулж явахыг заах;

    Уран баримал хийх сэтгэлийн хөдлөлийг өдөөх;

    Анхаарал, хараат бус байдлыг хөгжүүлэх;

    Бүтээмжтэй ажилд идэвхтэй оролцоорой;

    Хариуцлага, сайхан сэтгэлийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: "Гэрийн тэжээвэр амьтад" цомгийг үзэх,

тоглоом үзэх, үржүүлгийн шүлэг унших.

Материал:

Жагсаал: тоглоомын кокерель, вандуй.

Тараах материал: plasticine, plasticine хавтан, салфетка.

Арга, техник: шоу, тайлбар, уран сайхны үг.

Хичээлийн явц.

Орг. Агшин.

IN: Чухал шувуу одоо манайд зочлох болно. Та хэн болохыг таамаглахыг хүсч байна уу?

Д.: Тийм ээ!

IN: Ку-ка-ре-ку тэр чангаар хашгирч,

Далавчаа чанга, чанга цохино

Бяцхан тахиа бол үнэнч хоньчин,

Ямар нэртэй юм?

Д.: тахиа.

Багш кокерел тоглоомыг бүлэгт авчирдаг. Залуус кокерелд мэнд хүргэж байна.

IN: Кокерел манайд зочлохоор ирэв. Гадаа маш хүйтэн, азарган тахиа хөлдсөн байна. Бид одоо тоглож, тахиа дулаарах болно.

Багш кокерел малгай өмсөөд хүүхдүүдтэй тоглодог.

(дууны дууриамал давтах, алхах, хөлийг нь өндөр өргөх, гараа даллах).

IN: Сайн байна уу хөвгүүд! Бид сайн тоглож, кокерел халсан. (cockerel ku-ka-re-ka-et!). Өө залуусаа, манай тахиа өлсөж байна! Кокерелийг хооллоё. Кокерел юу дуртай вэ?

Д.: Үр тариа.

А: Тийм ээ, үр тариа, тэр бас вандуйд дуртай. (Багш нь нэг аяга вандуй үзүүлэв). Вандуйд хүрье, тэд юу болохыг үзье (хатуу, хуурай, дугуй). Кокерел ийм вандуй дээр боогдох болно, энэ нь маш хэцүү байдаг. Бид вандуйг plasticine-аас хөгцөрүүлдэг.

Хүүхдүүд ширээн дээрээ суудаг. Багш ажил эхлэхээс өмнө хүүхдүүдийг хуруугаараа тоглохыг урьдаг.

А: "Cockerel, cockerel

Алтан хясаа,

Цөцгийн толгой,

Торгоны сахал!

Та эрт босох болно

Та хүүхдүүдээ унтуулахгүй шүү дээ "гэж хэлжээ.

Багш ажил гүйцэтгэх схемийг тайлбарлаж харуулдаг. Ажил дууссаны дараа тэрээр хүүхдүүдийг магтаж, кокерелийг хооллохыг санал болгож байна. Кокерел хүүхдүүдэд чанга KU-KA-RE-KU талархал илэрхийлж байна!

А: Кокерел танд хэлдэг маш их баярлалаа амттан авахын тулд. Бидэнд зочлох нь түүнд маш их таалагдсан бөгөөд тэр дахин бидэн дээр ирэх болно Одоо түүнийг явах цаг болжээ.

Сургуулийн өмнөх насны хувийн боловсролын байгууллага

"Нээлттэй хувьцаат компанийн 238 дугаар цэцэрлэг

"Оросын төмөр зам"

« Бид кокерелийг эмчлэх болно "

Яслийн бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн тоглоомын хичээлийн тойм

боловсролын салбарт "уран сайхны бүтээл»

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Курочкина Галина Юрьевна

2014 он


MAOU "Благовещенскийн Прогимнази"
"Цас орж байна" яслийн бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Крамарчук Жанна Михайловна
Хугацаа: 2016.12.23
Зорилго: Хүүхдүүдэд долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлөг дээр суурин дээрээ наалдаж, хуванцар бөмбөлгийг бие биенээсээ ижил зайд байрлуулахыг сургах, өнгөт мэдрэмжийг бий болгох, пластилинтай ажиллах сонирхол. Хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх. Нарийвчлалыг бий болгох, тэдний ажлыг хүндэтгэх.
Загварчлах техник: бөмбөгийг дээрээс хуруугаараа дарах (цас).
Материал: хүүхдийн тоогоор хар, нил ягаан өнгийн цаасан картон
цагаан хуванцар, 6 мм-ийн диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдэд цувисан (хүүхэд бүрт 8 бөмбөг), бэлэн ажлын дээж, тоглоом - тахө
Хичээлийн явц
Гэнэтийн мөч: Африкийн Зебра Анфиса зочлохоор ирэв.
Хүүхдэд хандах нь:
- Залуусаа, хараач, манайд хэн ирсэн бэ? Энэ хэн бэ? (тахө)
- Залуус аа, тахиа бидэнд Африкаас ирсэн, түүнийг Анфиса гэдэг.Тэнд үргэлж халуун байдаг, зуны турш. Тэр жинхэнэ өвлийг харахаар манайд ирсэн.
- Одоо хэлье, бид ямар өвөлтэй вэ? (хүйтэн, урт)
- Цэцэрлэгт явахад хөлний чинь доор юу хурхирдаг вэ? (цас)
- Цасан ширхгүүд агаарт эргэлдэж газарт унана.
- Тахаанд хэлээрэй, цас хүйтэн байна уу эсвэл дулаан байна уу? (хүйтэн)
Хурууны тоглоом "Хуруугаа дулаацуулъя."
Бид гараараа цас цуглуулж, хуруугаараа ядарсан, бид үрж, дулаацуулах болно. Илүү халуун болгохын тулд (Хоёр гарынхаа хурууг хүчтэй шахаж чангална. Алгыг алган дээрээ хүчтэй илнэ. (2 удаа)). - Анфиса цас ямар өнгөтэй вэ гэж асуув? (цагаан)
Зебра: - Баярлалаа, залуусаа, та цасны талаар дэлгэрэнгүй ярьсан, гэхдээ би гэртээ харихдаа бүх зүйлийг мартах болно гэж айж байна.
Хүүхдэд хандах нь:
- Залуусаа, өвлийн шөнө тахө болон түүний найзуудад зориулж цасан бөмбөг хийцгээе?
- Дулаахан шөнө манай цас орох болно.
- Энэ бол бид харанхуй шөнийг өнгөрөөх болно (би ягаан картоныг үзүүлэв), энэ бол ийм цасан бөмбөг (би бэлтгэсэн бөмбөлгүүдийг үзүүлэв).
Шоу:
- Би гартаа цасан бөмбөг аваад цаасан дээр наагаад бүх цасан бөмбөлгийг ингэж хэвтүүлэв. Тэгээд дараа нь бүх цасан бөмбөлгийг цаасан дээр хийж байхдаа хуруугаараа дарна.
- Хэрхэн цас орсныг хараарай. Эхлээд нэг цасан ширхэг, дараа нь нөгөөд, нөгөөдөх нь бас нэг. ... ...
- Өвөл ямар цастай сайхан шөнө вэ!
- Одоо та өөрийн үзэсгэлэнтэй, цастай, өвлийн шөнийг хэвэнд оруулахыг хичээ, тэгвэл тахө таныг харж, гэртээ найз нөхөддөө цасан бөмбөг хэрхэн хийж болохыг харуулах болно.
Би нил ягаан картонон хуудсыг гаргаж, хүүхэд бүрт бөмбөг бэлдэв.
Ажлын явцад би ширээг бохирдуулах биш харин анхааралтай сийлбэр хийх шаардлагатай болоход хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж байна. Пластилиныг шалан дээр бүү хая, амандаа хийж болохгүй.
Хэрэв хүүхэд амжилтанд хүрэхгүй бол түүнд тусална уу.
Хүүхдэд хандах нь:
- Эдгээр бол гайхалтай нөхөд юм! Хүн бүхэн цастай, өвлийн үзэсгэлэнтэй шөнийг өнгөрөөсөн.
Би тахө руу хандаж: - Анфиса, манай хүүхдүүд хэрхэн хичээж байгааг хараарай.
Хүүхдүүд тахө зурсан бүтээлээ үзүүлсний дараа би түүнд зориулж бүжиглэхийг санал болгож байна, яагаад гэвэл цасан ширхгүүд гудамжинд эргэлддэг. Цасан ширхгийн бүжиг. Хөгжим: Гельсят Шайдулова Зебратай салах ёс гүйцэтгэе.
Хүүхдэд хандах нь:
- Зебра Африкт байдаг түүн рүү гэртээ харих цаг болжээ.
Зебра:
- Надад жинхэнэ цасыг харуулсан залуусдаа баярлалаа. Баяртай!