Багаж хэрэгслийн сэдвээр зурах хичээлийн хураангуй. "Урлагийн бүтээлч байдал" зангилааны хураангуй (зураг) Сэдэв: "Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй.


Харааны үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Зурах материал, багаж хэрэгслийг таних (ялгах)."

Огноо: 19, 21,26.02.18

Хичээлийн үеэр

    Зохион байгуулах цаг.

Өнөөдөр бид аялалд явж байгаа боловч хүн түүнд туслахын тулд авч явах шаардлагатай зүйлгүйгээр ямар ч аялал дуусдаггүй. Бид танд хэрэгтэй бүх зүйл бүхий үүргэвчийг угсарсан бөгөөд үүнийг нягталж үзээд тэнд юу нуугдаж байгааг харцгаая.

    Хичээлийн сэдвээр ажиллах.

Үүргэвчнээс ямар материал, багаж хэрэгсэл авсан бэ?

Уран зургийн хичээл дээр ашиглах зарим хэрэгслүүдийг нэрлэе. Би таавар асууж байна, таны хариулт нь юу болохыг танд хэлэх болно.

Хар Ивашка -

Модон цамц,

Хамар хаашаа хөтлөх вэ

Тэр тэнд тэмдэглэл бичдэг.

(Харандаа.)

Олон өнгийн эгч нар

Бид усгүйгээр уйдаж байна.

Авга ах, туранхай,

Сахалтай ус өмсдөг

Түүнтэй хамт эгч нар

Байшин зураад тамхи тат.

(Бийр ба будаг.)

Хэрэв та түүнд ажил өгвөл

Харандаа дэмий л ажилласан.

(Уян хатан.)

Цагаан чулуу хайлжээ

Би самбар дээр ул мөр үлдээсэн.

(Шохой.)

Таны гахайн сүүл

Тэр будаг руу дүрнэ

Дараа нь будагдсан гахайн сүүл

Цомогт тэрээр хуудсыг хөтөлдөг.

(Бийр.)

Нарийн байшинд бөөгнөрөх

Олон өнгийн хүүхдүүд.

Зөвхөн зэрлэг байгальд гарга.

Хоосон байдал байсан газар

Тэнд, гоо үзэсгэлэнг харж байна.

(Будаг, өнгийн харандаа.)

Хэсэг хайчлахад хайч хэрэгтэй.

Эд ангиудад цавуу түрхэхэд сойз хэрэгтэй.

Дэлгэрэнгүй зурах, зурахын тулд харандаа хэрэгтэй.

Захирагч - шулуун шугам зурах зориулалттай.

Стек - plasticine хэсгүүдийг огтлох зориулалттай.

Багш ажлын зарим дүрмийг танилцуулж байна.

үсээ үрэхгүйгээр сойзоо усанд зөөлөн норгоно;

будгийг усаар норгох (бага зэрэг), сойз бүрийг зайлж угаана;

будгийг хэзээ ч бохир сойзоор будаж болохгүй (өөрөөр хэлбэл өөр будгаар), өөр сүүдэр, өнгө авахын тулд палитр ашиглана уу;

та сойзоо цаасан дээр үрж, "үсийг нь" сүйтгэж чадахгүй.
мөн усанд удаан байлга (үс буржгар);

харандаа сайн хурц байх ёстой, шугам нь хөнгөн, хүчтэй даралтгүй байх ёстой.

Будаг - будах материал. Дуу шиг өнгө нь баяр хөөртэй, гунигтай байж болно.

Усан будаг эртний Египетийн зураачид мэддэг байсан. Энэхүү будгаар папирус дээр зурсан зургууд манайд хүрч ирсэн. Усан будаг бол өнгөний онцгой тунгалаг байдал, цэвэр байдал, тод байдал зэргээр ялгагдах цорын ганц будаг юм. "Усан будаг" нэр нь латин "aqua" - ус гэсэн үгнээс гаралтай.

IV. Бүтээлч практик ажил.

"Хаврын ландшафт" сэдвээр зураг зурах.

Багш нь ажлыг дуусгахад хэцүү байгаа оюутнуудад тусалдаг.

V. Хичээлийн хураангуй. Дүгнэлт.

Оюутнуудын бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулах.

Сайхан нүд, найрсаг инээмсэглэлд баярлалаа. Тэгээд би тантай хамт дахин инээмсэглэн хичээлээ дуусгахыг хүсч байна. Бие биенээ инээмсэглэцгээе.

Сэдэв: Paint график редакторын зурах хэрэгслүүд.

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн;

Тоног төхөөрөмж:компьютер, проектор;

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:будаг график редактортой танилцах; будгийн график засварлагчийн багаж хэрэгслийг практик дээр судлах.

Хөгжиж байна:компьютерийн бичиг үсгийн мэдлэгийг хөгжүүлэх, Paint график редактор дээр компьютер дээр бие даан ажиллах ур чадварыг бий болгох;

Боловсролын:анги, өдөр тутмын амьдралдаа харилцааны соёл, хяналт, өөрийгөө хянах ур чадвар, бие даан ажиллах, сэтгэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

    Зохион байгуулах цаг

    Шинэ материалыг судалж, олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх

    Хичээлийн хураангуй. Үнэлгээ

    Гэрийн даалгавар

Хичээлийн үеэр

    Зохион байгуулах цаг.
    (
    Оюутнуудтай мэндчилж, мессежийн сэдэв, хичээлийн зорилго )

    Шинэ материалыг судалж, олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

Зураг үүсгэхийн тулд:

    Эхний алхам бол хэрэгсэл сонгох явдал юм.

V Будаг та арван зургаан хэрэгслийг ашиглаж болно.

Хэрэгсэл юу хийж байгааг олж мэдэхийн тулд хулганы заагчийг байрлуулна уу - жижиг хайрцагт хэрэгслийн зөвлөмж гарч ирнэ.

Одоо график засварлагчийн чадварыг судалж, хамгийн энгийнээс эхэлье.

Шулуун шугам зурахын тулд:

Тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, дугуйрсан тэгш өнцөгт, эллипс, тойрог зур

Эдгээр хэрэгслийг сүүдэрлэсэн эсвэл будгаар будаж болно.

Зургийн дараалал

    Тэгш өнцөгт хэрэгслийг сонгох

    Хэрэгслийн мөрний доор гарч ирэх нэмэлт цонхонд бөглөх төрлийг сонгоно уу.

1 төрлийн хэлхээ

Дүүргэлт бүхий 2 хэлбэрийн контур

3 төрлийн хатуу хэлбэрийг бичнэ үү.

    Хулганы заагчийг тэгш өнцөгт зурахыг хүссэн газартаа байрлуул.

    Хулганы зүүн товчийг дараад суллахгүйгээр заагчийг чирээд хүрээг хүссэн хэмжээ, хэлбэр рүү нь сунгана уу.

    Хулганы товчийг суллана уу.

Дөрвөлжин эсвэл тойрог зурахын тулд та Shift товчлуурыг дарж байхдаа ижил үйлдлийг гүйцэтгэх ёстой.

Бид үр дүнг хадгалдаг

Муруй шугам зурах

    Curve хэрэгслийг сонгох

    Шугамын зузааныг сонгох

    Бид шулуун шугам зурдаг

    Гулзайлгахыг хүсч буй шугам дээрх газрыг татаж аваарай. Хэрэв бид нэг нугалж муруй авахыг хүсч байвал ижил газар дээр дахин дарна уу.

    Хэрэв та хоёр нугалсан шугамтай байхыг хүсч байвал шугамын өөр газар дахин татаж аваарай.

Бид үр дүнг хадгалдаг

Олон өнцөгт зурах

Бид үр дүнг хадгалдаг

Багаж хэрэгсэл ашиглан шүршигч, сойз, харандаа.

    Шүрших хэрэгслийг сонгох

    Палитр дээр өнгө сонгох

    Шүрших цэгийн зузааныг сонгох.

    Хулганы заагчийг цацаж буй газарт байрлуулж, зүүн товчийг дарж будгийг шүршинэ. Бид нэг газар удаан барих тусам нягтралыг нь будсан байдаг.

Баллуур хэрэгслийг ашиглан сонгох, дүүргэх, томруулагч

    Баллуур хэрэгслийн тусламжтайгаар та шинэ дүрс үүсгэхийн тулд хэлбэр дүрсүүдийн хэсгийг устгаж болно.

    Сонгох хэрэгслийг ашиглан хүссэн хэсгийг сонгоод зөөх боломжтой.

    Бөглөх хэрэгсэл нь сонгосон хэсгийг өнгөөр ​​дүүргэдэг

    Лупп хэрэгсэл нь объектыг томруулдаг

Судлагдсан материалыг нэгтгэх (бие даан ажиллах даалгавар).

    Хичээлийн хураангуй. Үнэлгээ

Зурах аливаа хэрэгслийг ашиглахын тулд та дараах алхмуудыг хийх ёстой.

    Хулганы заагчийг будахыг хүссэн хэрэгслийнхээ дээр байрлуулаад дээр нь дарна уу.

    Хулганы заагчийг палитрт байгаа өнгө бүхий дөрвөлжин дээр тавиад хулганы зүүн товчийг дарна уу.

    Заагчийг зурж эхлэхийг хүсч буй зургийн талбар руу зөөнө үү.

    Хулганы товчийг дараад суллахгүйгээр заагчийг хүссэн чиглэл рүү чирнэ үү.

    Зургийн төгсгөлд хулганы товчийг дарна уу.

    Гэрийн даалгавар. Гэрлэн дохио зур

Амьдралын аюулгүй байдлын үндсэн хичээл

"ХЭРЭГСЭЛ"

ахмад бүлэгт.

Даалгавар: багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөхийг заах; ажлын багаж хэрэгслийн зориулалтын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх; ажил хийх сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Үгсийн сангийн ажил:Цүүц, түлхүүр, файл, бахө

Давуу тал: Эвдэрсэн сандал, багажны хайрцаг.

Гайхах мөч:Мэдэхгүй.

Хичээлийн явц:

Багш эвдэрсэн сандал авчирч өгчээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өчигдөр шуугиантай тоглолтын үеэр сандал санамсаргүйгээр эвдэрчээ.

Үүнийг одоо яаж засах вэ? Үүний тулд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Багаж хэрэгсэл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өнөөдөр бид ажлын багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилго, тэдэнтэй аюулгүй ажиллах талаар ярих болно (багажны хайрцгийг авчирна).

Багш багаж хэрэгслүүдийг нэг нэгээр нь харуулдаг, хүүхдүүд дууддаг. Хэрэв хэрэгсэл танил биш бол нэр нь зорилгоо хэлж, тайлбарлаж өгдөг.

Энэ бол файл юм. Хурц ирмэгийг хурцлахын тулд энэ нь шаардлагатай болно. Энэ бол цүүц бөгөөд модны нүхийг цоолоход хэрэгтэй болно. Энэ бол эрэг чангалах түлхүүр бөгөөд самарыг нь тайлдаггүй. Эдгээр нь бахө бөгөөд барихад хялбар байдаг. Шураг, боолтыг суллах, чангалах зориулалттай халив.

Тэр хайрцагт юу байгаа вэ? (хадаас, эрэг гэх мэт хайрцгийг харуулав)

Хүүхдүүд: хадаас, эрэг, самар, эрэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэдний зорилго юу вэ? Энэ нь зөв, тэд алх, мушгирах, хэсгүүдийг холбох. Эсвэл та тэдгээрийг шүдээ хавираад авч болох уу? Тэгээд чихээ цэвэрлэх үү? Та тэдэнтэй тоглож чадах уу? (Хариултууд) Мэдээж үгүй ​​- энэ нь эрүүл мэндэд аюултай!

Хурууны гимнастик

Тогших, тогших (нударгаараа өвдөг дээрээ тогших)

Хачирхалтай дуу сонсогдов (нударгаа өвдөг дээрээ тогших),

Алх тогшдог, (камер дээр камер тогшдог)

Тэд зулзагад зориулж байшин барьж байна. (тэмээгээр тэмээ цохих)

Энд ийм дээвэртэй, (гараараа толгой дээрээ харуулав)

Энд ийм цонхтой, (гараа нүүрнийхээ өмнө харуулав)

Энд ийм хаалгатай, (бид гараа урагш сунган, алгаа харуулав)

Тэгээд ийм цоожтой! ("цоож" дахь гар)

Мэдэхгүй орж ирлээ, мэндчилж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй ээ, манай хэрэгслүүд ямар материалаар хийгдсэнийг та мэдэх үү?

Мэдэхгүй: Мэдээж би мэднэ! Пластилин, шил, картоноос!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус та нар бас тэгж бодож байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Тэгвэл тэд юунаас бүтсэн бэ? Металлаар зөв хийсэн! Тэд яагаад металлаар хийгдсэн байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Багаж хэрэгслийг хүчтэй байлгахын тулд! Хэрэв алх нь шил (хагарах байсан), модоор хийсэн хөрөө (үүнийг харах боломжгүй байсан), хуванцар халив (задлах боломжгүй байсан), картоноор хийсэн бахө байвал юу болох вэ? юу ч авахгүй байна уу?)

За, Дунно, одоо та ажлын багаж хэрэгслийг юу хийдгийг ойлгож байна уу? Манай залуус бүх зүйлийг мэддэг!

Мэдэхгүй: Ингээд л болоо юу? Би одоо шалгаж үзье. "Үнэн-худал" тоглоомыг тоглоцгооё?

  1. Тэд хөрөө ашиглан талх хайчилж авав. Зөв үү?
  2. Бахө шүдээ сугална. Зөв үү?
  3. Тэд сүхээр мод хагалдаг. Зөв үү?
  4. Түгжээг онгойлгохын тулд түлхүүр ашиглана уу. Зөв үү?
  5. Хумсыг хананд шургуулдаг. Зөв үү?
  6. Тэд зочлохоор ирэхдээ алхаар хаалга тогшдог. Зөв үү?
  7. Тэд тархийг боолтоор мушгина. Зөв үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та манай залуусыг хуурахгүй, тэд бүх зүйлийг мэддэг бөгөөд танд заах болно.

(Биеийн минут)

"Алх"

Алх тогшлоо, тогшлоо (Бид алхны хөдөлгөөнийг дуурайдаг)

Би хадаасыг самбар руу оруулав

1,2,3,4- Тиймээс бид хадаасаар алх хийсэн!

"Сүх"

Сүх жижиглэсэн, (Бид сүхний хөдөлгөөнийг дуурайдаг)

Сүх хатгав

Сүх логийг хуваасан

"Харсан" (Хүүхдүүд хосоороо нүүр тулдаг

Зузаан хөрөөний их биеийг хөрөөтэй ажиллахыг дуурайж харсан)

Нэг хоёр, нэг хоёр

Халуун цагаан

Нэг хоёр, нэг хоёр

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та оньсого тайлах дуртай юу?

Идэгч нь мод иддэг

Нэг эгнээнд зуун шүд(Харсан).

Хурц хамараа хурцлав

Тэд хурц хамар зоддог,

Хурц хамар ажиллав

Хадлан тэргийг аваад явчихлаа (нулимах)

Жижигхэн биетэй ч гэсэн

Би хүндэлж заншсан.

Түүний өмнө царс, агч,

Мөн хус нум цохино(Сүх)

Би цехийн хамгийн амьд ажилчин.

Шээсний өдөр - өдөр гэж би хэлдэг.

Би залхуу хүнийг яаж харах вэ

Эргэн тойрон хэвтэж байгаа нь ямар ч ашиггүй юм

Би үүнийг самбар дээр түлхэх болно

Би чиний толгой руу яаж тогших вэ!

Хөөрхий нь самбар дээр нуугдах болно

Түүний малгай бараг харагдахгүй байна!(Алх ба хадаас)

Мэдэхгүй: Тиймээс би танай залууст дуртай байсан. Би тэдэнд хэрэгтэй зүйл хийхийг хүсч байна. Та намайг сандалаа засахыг хүсч байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хүсч байна.Та засвар хийхэд ямар багаж хэрэгтэйг та одоо мэдэж байна уу? Залуус аа, Даннод сануулъя. (Хүүхдүүдийн хариулт)

Мэдэхгүй ээ, санаж байна уу! Багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийг дагаж мөрдөөрэй.

Хүүхдүүд: 1. Багаж хэрэгслийг зөвхөн насанд хүрэгчдийн дэргэд авч болно.

2. Багаж хэрэгслээ цүнх гэх мэт тусгай газар хадгална уу.

3. Ажиллаж байхдаа анхааралтай байгаарай.

4. Цахилгаан хэрэгсэлд багаж хэрэгсэл бүү ашигла.

5. Амандаа хадаас бүү хий.

6. Багаж хэрэгслийг зааврын дагуу ашиглана уу.

Данно дүрмийг дагаж сандалаа тохируулна. Хүүхдүүд боломжтой бол түүнд тусалдаг. Данно баяртай гэж хэлэв, багш анхаарал тавьсанд баярлалаа.

Хичээл нь ажлын багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх зорилготой юм. Багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа хүүхдүүдийг аюулгүй ажиллагааны урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ авах талаар танилцуулах. Товч агуулгад таавар, дидактик тоглоом, биеийн минут, хурууны гимнастик ашигладаг.

Сергей Чертков "Аавын хэрэгсэл"

Би энэ хэрэгсэлтэй найзууд

Би түүний тухай танд хэлье.

ХАМР

Ферм дээр алх хэрэгтэй,

Тэр хадаастай маш нөхөрсөг байдаг.

Би хадаасыг алхаар цохино

Би ээж, аавыгаа хөгжөөж байна.

AX

Энэ бол амар зүйл биш -

Сүхийг чадварлаг эргүүл.

Би сүхээр ухаалгаар цавчиж,

Энд танд өөрийн ур чадвар хэрэгтэй.

ШУУРХАЙ

Тэгээд гартаа халив барь

Би өөртөө дуртай.

Бодит байдал дээр зүүдэндээ биш,

Би ямар ч ажлыг даван туулж чадна.

ROULETTE

Би соронзон хэмжүүрээ гаргаж авдаг

Тэгээд шаардлагатай бол би тэмдэг тавьдаг.

Нүд тус болохгүй

Надад яг хэмжээ хэрэгтэй байна.

ХАРАХ

Би байшингаа тойрон уусан

Энэ нь маш их тусалсан.

Би банзнуудыг харсан

Тэгээд шувууны байшин хийсэн.

ШАТ

Нөөцөд шат байгаа,

Давуу тал нь тоолж баршгүй юм.

Маш хурдан бөгөөд хялбар

Би өндөрт босох болно.

LANTERN

Хэрэв гэрэл гэнэт унтарвал

Надад үнэнч найз бий.

Би гар чийдэнгээс айдаггүй,

Би зоригтойгоор урагш алхаж байна.

BRUSH

Та цайруулж, будаж болно,

Та түүнтэй хамт зурж болно

Зүгээр л болгоомжтой байгаарай

Өөрийгөө бохирдуулахгүйн тулд.

Байшингийн хувьд ч, зуслангийн байшингийн хувьд ч

Хэрэгсэл хэрэг болно.

Тэр ферм дээр маш их зүйлийг хэлдэг -

Бүгд хариуд нь танд хэлэх болно.


SI "Ерөнхий боловсролын сургууль - Павлодар хотын 9 -р биеийн тамирын заал"

Энэ сэдвээр хичээл боловсруулах:


Бэлтгэсэн.

Мэдээллийн технологийн багш

Сабитова Р.О.

2013-2014 оны хичээлийн жил

Сэдэв: График редактор зурах хэрэгсэл Будаг.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын: оюутнуудад багаар бие даан ажиллах, растер график редактор дээр зураг үүсгэх үед график засварлагчийн хэрэгслийг сонгох, ашиглахыг заахБудаг.

Боловсролын : хамт чиглүүлэхсурагчид эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлагын төлөөхичээл , сэдвийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.Хөгжиж байна : өөрчлөлтийг хүлээн зөвшөөрч, идэвхтэй оролцох хүсэл, өөрийгөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүсийг хүндэтгэх чадвар... ОРУУЛСАНАсуудлыг шийдвэрлэх, шийдвэрлэх чадвар.

Хичээлийн зорилго:

- график редактор ашиглах ур чадварыг хөгжүүлэх чиглэлээр үргэлжлүүлэн ажиллах;- Paint програм хангамжийн бүтээгдэхүүн ашиглан компьютер дээр ажиллах ур чадварыг төлөвшүүлэх;- хичээлийг сургуулийн хичээлтэй холбох;

Судалж буй сэдэв дэх хичээлийн байр суурь, үүрэг : "График редактор" сэдвээр гурав дахь хичээлБудаг ".

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг шалгах, үнэлэх хичээл. Заах технологи: Алхам алхмаар, шүүмжлэлийн сэтгэлгээний заах аргууд. Програм хангамж:

    график редакторБудаг

    Туршилтын програм.

Хичээлийн материал:
    Идэвхтэй төвүүдийн шошго Төвд ажиллах картууд"Амжилтын мод" үнэлгээний хуудас
Байршил: Компьютерийн ангиОгноо гарсан огноо: 2013 оны 11 -р сарын 22

Хичээлийн төлөвлөгөө: (45 мин)

    Зохион байгуулалтын мөч (3 мин):

    1. Мэндчилгээ.

      Мозайк ашиглан идэвхтэй төвүүдэд хуваагдана.

    Хичээлийн зорилго тодорхойлох (3 мин)

      Бүлгийн ажлын тайлбар.

    Идэвхтэй төвүүдэд ажиллах ( 30 минут):

"Оюунлаг" төв "Полиглот" төв "Практик" төв "Шалгах" төв (Туршилтыг компьютер дээр хийдэг) "Урлагийн" төв

    Биеийн боловсрол (1 мин);

    Хичээлийг дүгнэх (9 мин).

    1. Хичээлийг дүгнэж байна. Кластер хамгаалалт 5 минут

      Тусгал "Амжилтын мод" 3 минут

      Гэрийн даалгаврын тохиргоо. 1 минут

Хичээлийн үеэр:


I. Зохион байгуулалтын мөч (3 мин) .

      Мэндчилгээ.

Сайн байцгаана уу залуусаа. Тиймээс, бид хичээлээ эхлүүлж байна.б. Мозайк ашиглан идэвхтэй төвүүдэд хуваагдана.- Өнөөдөр бид тантай технологийнхаа талаар хичээлээ хийх болно, гэхдээ бид мозайкийн аргыг ашиглан бүлгүүдэд хуваагдах болно. Та нар бүгд зургийнхаа хэсгийг аваад хосоо хайж байгаа тул бид 5 төвд хуваах ёстой. (залуус төвд сууж мозайк хийж байна).
II. Хичээлийн зорилго тодорхойлох (3 мин) .

      Бүлгийн ажлын тайлбар.

Бүлэгт ажиллах дүрмийг тантай хамт санацгаая.

1. Бүлэгт дуу чимээ гаргахгүй байх.

2. Найздаа тусал.

3. Анхаарлаа сарниулах хэрэггүй.

Одоо та идэвхтэй төвүүдэд сууж байна, тэд тус бүр нь аль төв болохыг ширээн дээр бичсэн бөгөөд хүснэгтэд бүгд үнэлгээний хуудас, тайлбартай практик ажил хийдэг. Та бүлгийн ажлын төвд дүн шинжилгээ хийж, хяналт тавих спикерийг сонгох хэрэгтэй. Нэг төвд 6 минут ажилла.

III ... Идэвхтэй төвүүдэд ажиллах ( 30 минут):

"Оюунлаг" төв Хоёр даалгавараас бүрдэнэ.Даалгаврын дугаар 1. Зураг тус бүрээс харгалзах захидал хайж олоорой. Даалгаврын дугаар 2. "Асуулт - Хариулт". Хүснэгтийг бөглөнө үү."Полиглот" төв Ажлын дугаар 1. Та орос хэл дээрх үгсийг бүлгээрээ казак, англи хэл рүү хөрвүүлэх хэрэгтэй.Даалгавар 2. Та бүлэгт орсон зүйр цэцэн үгсийн утгыг хөрвүүлсэн зүйр цэцэн үгсээс олж авах хэрэгтэй.Жишээлбэл, "Хуучин компьютерийг битгий инээгээрэй, тэгээд таных хөгшин болно" (хуучин компьютерийг битгий инээгээрэй, тэгвэл та өөрөө хөгшрөх болно)."Практик" төв

Шатрын самбар

    Paint эхлүүлэх.
Эхлэх - Програм - Дагалдах хэрэгсэл - Будаг
    Shift товчлуурыг дарж + Тэгш өнцөгт хэрэгсэл нь дөрвөлжин зурна (2х2 см) Дөрвөлжинийг хуулж, үүссэн квадратыг хараар бөглөнө үү. Үр дүнгийн квадратуудыг холбоно уу
    Алхамуудыг давтаж, дараах зургийг аваарай
    8х8 хэмжээтэй блок авах хүртэл үргэлжлүүлэн хуулна уу
"Шалгах" төв (Туршилтыг компьютер дээр хийдэг) 1. Хүн бүр компьютер дээр ганцаараа ажилладаг.2. "Test by." Товчлолыг ажиллуулна ууБудаг " 3. Овог, нэр, ангиа оруулна уу.4. Зөв хариултыг сонгох замаар тестийн асуултанд хариулна уу.5. Онооны хуудсан дээр авсан онооны тоо, шалгалтын дүнг бичнэ үү."Урлагийн" төв "График редактор" сэдвээр кластер үүсгэнэ үүБудаг».

IV ... Биеийн боловсрол (1 мин).

Залуус аа, одоо би та бүхнээс босохыг шаардах болно, бид бие махбодийн нэг минут зарцуулж, миний дараа бүх зүйлийг давтах болно.Пиноккио сунав Нэг удаа бөхийж, Хоёр бөхийж, Тэр гараа хажуу тийш нь өргөн, Би түлхүүрийг нь харж чадаагүй. Бидэнд түлхүүр авахын тулд Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

V ... Хичээлийг дүгнэх (9 минут).

Залуус аа, та төвүүд дэх ажлаа дуусгасан тул би танаас асуумаар байна, аль төвд хамгийн хэцүү ажил байсан бэ?

Даалгаврыг шийдвэрлэх явцад танд ямар асуулт байсан бэ?

Аль төв нь хамгийн энгийн байсан бэ?

График засварлагчийн хэрэгслүүдийг жагсаана ууБудаг.

Төвд ажиллахдаа та үнэлгээний хуудсыг бөглөсөн бөгөөд бүлгийн илтгэгч нь бүлгийн бүх хүмүүсийн ажлыг ажиглаж, үнэлэх ёстой байв. Та мөн тестийн асуултанд хариулсан бөгөөд эцэст нь танд оноо өгсөн болно. Та үнэлгээний хуудсыг практик даалгаврын хамт надад хүлээлгэн өгөхөд дүн шинжилгээ хийх болно.

Кластер хамгаалалт.

"Амжилтын мод" тусгал (3 минут). Хуудсан дээр та хичээлийн талаархи сэтгэгдлээ бичих хэрэгтэй, магадгүй хэн нэгэн энэ сэдвээр юу хүсч байгаагаа бүрэн ойлгоогүй байж магадгүй юм. Амжилтын модон дээр навчаа наа.

Гэрийн даалгавар (1 мин).

1. в график засварлагчийн багаж хэрэгсэл, командын тусламжтайгаар зураг зурахБудаг.

2. Мозайк хийхдээ олж авсан ур чадвараа өөр хаана ашиглаж болох талаар бодож үзээрэй.
3. Гэрийн компьютертэй оюутнуудад зориулсан нэмэлт даалгавар.
Өөрийн мозайкийг компьютер дээрээ бүтээгээрэй.
- Хичээлд маш их баярлалаа, хамгийн сайн, баяртай. Зорилго:
- Хуулбар зурах техниктэй танилцах.
- Лаагаар зурах арга техникийг эзэмшүүлэх.
Даалгавар:
өвлийн улиралд хүйтэн жавартай хэв маягийг ажиглах замаар анхаарлыг хөгжүүлэх;
өвлийн улиралд байгалийн үзэгдлийг сонирхож сургах;
гүйцэтгэх явцад нарийвчлалын боловсрол.
Тоног төхөөрөмж: хэв маягийн дээж, цомгийн хуудас; нэмэлт хуудас, лааны нэг хэсэг; усан будаг; өргөн үстэй сойз; нэг аяга ус, салфетка, захидал.
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Психогимнастик: "Рэй"
Наранд сунадаг
Тэд туяа авав
Зүрхэнд минь дарагдсан
Тэгээд тэд үүнийг бие биедээ өгсөн.
Хичээлийн сэдвийн мессеж.
Өнөөдөр залуус аа, боловсролын болон зохион байгуулалтын үйл ажиллагааны сэдэв бол "Хяруу хээ" бөгөөд зөвхөн дасгал биш лаа ашиглан зураг зурах болно.
Гайхалтай мөч.
Залуус аа, жилийн аль цаг вэ? Хүүхдүүд өвөл уулздаг
Одоо өвөл болж байна. Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн улиралд янз бүрийн гайхамшгууд тохиолддог! Тиймээс би жижиг багц авсан. Хэн бидэнд илгээсэн юм бэ?
Энд юу нуугдаж байгааг харцгаая, магадгүй энэ нь хэн болохыг олж мэдэх болно.
Илгээсэн хавсаргасан цаасыг уншиж байна
Залуус аа, энд тааврын шүлэг бүхий цасан ширхэг байна. Үүнийг таахын тулд анхааралтай сонсоорой. Таасан хүн гараа өргөх болно:
Одод тэнгэрээс унаж, талбай дээр унана.
Хар шороо тэдний доор нуугдах болтугай.
Олон, олон од, шил шиг нимгэн;
Одууд хүйтэн, дэлхий дулаахан.
Тэр ямар мастерыг шилэн дээр тавьсан юм бэ?
Мөн навч, ургамал, сарнай цэцгийн иш. Хүүхдүүд цасан ширхгээр хариулдаг, учир нь тэд газрыг цасаар бүрхэж, од шиг харагддаг.
Сайн байна, залуус аа, та маш ажигч хүн тул тааварыг зөв тааварлав.
Сэдвийн танилцуулга.
Мөн өвлийн улиралд үнэнч, орлуулшгүй туслагч нь хэн бэ? Хүүхдүүд хүйтэн жавартай уулздаг
Зөв. Өвөл эхлэхтэй зэрэгцэн хүйтэрнэ. Хүйтэн байшин бүрийг тогшдог. Тэр мессежээ хүмүүст үлдээдэг: эсвэл хаалга нь хөлдөх болно - тэд өвөлдөө сайн бэлтгэгдээгүй, дараа нь тэр уран бүтээлээ цонхон дээр үлдээх болно - Фростын бэлэг. Тэр бидэнд ямар мессеж илгээсэнийг харцгаая
Би боодол дээрээс хүйтэн жавартай хэв маягийн зургийг гаргаж авдаг
Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Хүүхдүүд мөчир, цасан ширхэг, мөстэй цэцэг, буржгар, мөсөн дэгээнд хариулдаг
Үнэн бол энд хүүхдүүд байдаг бөгөөд хяруугаар чимэглэсэн гацуур мөчир байдаг.
Фрост бидний цонхыг сойз, будаггүйгээр ингэж будсан юм.
Залуус аа, Фрост эдгээр загварыг хэрхэн зурсан гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд өөрсдийн таамаглалаа дэвшүүлэв Шилэн дээр хүйтэн үлээж, ид шидээр цасан ширхгийг цонх руу шидэж, тэд цонх руу наалдана.
Үнэндээ хүйтэн, хүйтэн жавартай агаараас агаарт байгаа усны дусал хүйтэн шилэн дээр тогтоод хөлдөж мөсөн хэсэг болж хувирдаг. Шөнийн цагаар олон, олон хүмүүс бүрэлдэн тогтсон байдаг. Үүний үр дүнд өөр өөр хэв маягийг олж авдаг бөгөөд үүнийг бид одоо тантай хамт ажиглаж байна.
Залуус аа, бид хээгээ анхандаа харагдахгүй, дараа нь Фрост шиг гэнэт гарч ирсэн байдлаар зурж болно гэж та бодож байна уу? Үгүй
Гэхдээ та чаднаа гэдэг нь харагдаж байна. Одоо би танд зурах энэ аргыг танилцуулах болно - үүнийг "хуулбар" гэж нэрлэдэг.
2. Практик хэсэг.
Лааны хэсгүүдийг аваад цаасан дээр гүйлгэж үзээрэй.
Лаа нь харагдахуйц ул мөр үлдээдэг үү? Хүүхдүүд Үгүй гэж хариулдаг
Одоо дээрээс нь усан будгаар будна. Чи юу хийсэн бэ? Лаагаар зурсан зургууд будгийн доор гарч ирэв.
Залуус аа, лааны хийсэн зурааснууд яагаад өнгө ороогүй гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг
Лаа нь лавнаас бүрддэг бөгөөд энэ нь усыг няцаадаг тул усан будагтай будгийг шингэрүүлсэн усаар будсаны дараа ус зэвүүн материалаар хийсэн зураг гарч ирдэг. Өнөөдөр бид тантай хамт гайхамшгийг бүтээхийг хичээх болно - бид лаа ашиглан жавартай хэв маягийг зурах болно.
Бид хэрхэн зурж эхлэх вэ? Хүүхдүүд дээрээс доошоо зурах гэж хариулдаг.
Зөв, зурсан элементүүд давхцахгүйн тулд загварыг дээрээс доош зурах нь дээр. Дууссан зургийг усан будгаар будна. Би цэнхэр эсвэл нил ягаан өнгийг сонгохыг санал болгож байна. Хуудас норохгүйн тулд будгийг бүх хуудсан дээр жигд түрхээрэй, гэхдээ нэг газар хэд хэдэн удаа бүү түрхээрэй.
3. Хүүхдүүдийн бие даасан ажил.
Би хувь хүний ​​тунгаар туслалцаа үзүүлдэг

4. Дүгнэж хэлэхэд
Ийм сайхан уран зургийн залуусыг бүтээдэг будгийн техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүд хуулбартай танилцдаг
Та хувилах техникийг ашиглан өөр юу зурж болно гэж бодож байна вэ? Хүүхдүүд цэцэг, хэв маяг, наранд хариулдаг.
Манай хичээл дууслаа, би чамд маш их баяртай байна, өнөөдөр чамайг юу гайхшруулсныг мэдэхийг үнэхээр хүсч байна уу? Тэгээд өнөөдөр танд юу онцгой таалагдсан бэ?