Didaktiskās spēles maņu izglītībai. Maņu attīstībai paredzēto spēļu kartotēka


Valentīna Aleksandrovna Aļeņikova

Uzmanību bērniem agrīnā vecumā ir piespiedu kārtā. Bērni rīkojas spontāni; nav iespējams viņus piespiest klausīties vai skatīties, ja viņi nav ieinteresēti. Šīs funkcijas vecums neļauj veidot nodarbības ar bērniem tikai pēc sarunas vai izglītojošu materiālu rādīšanas. Arī pieaugušā autoritāte nevar mudināt bērnus uz viņiem neinteresantām darbībām.

Darbs ar bērniem agrīnā vecumā ir nepieciešams izmantot tādus spēles, kuras laikā pētītā priekšmeta iezīme kļūst viņiem patiesi nozīmīga. To var panākt, organizējot, atlasot izglītojošas spēles un rotaļlietas, kuru pamatā ir mācīšanas princips. Lai to panāktu, es radīju apstākļus bagātināšanai un uzkrāšanai bērnu maņu pieredze priekšmeta laikā - rotaļu aktivitāte cauri spēles ar didaktisko materiālu.

Didaktiskās spēles :

Spēle "Rudens dārzā"

Mērķis: mācies bērniem atšķirt un nosaukt krāsas: sarkana, dzeltena, zaļa. mācīt bērniem grupējiet objektus pēc krāsas un atsevišķām krāsu detaļām, palīdzot viens otram, pamatojoties uz objektu salīdzināšanu. Nostipriniet spēju atšķirt krāsas, nosaukt tās un ātri atrast vajadzīgo priekšmetu citu starpā. Veicināt savstarpēju palīdzību, savstarpēja palīdzība.

Spēle "Kurš to ātrāk savāks"


Mērķis: iemācieties atrast objektus (pogas) (krāsa, izmērs); Stiprināt spēju atšķirt krāsas, nosaukt tās, ātri atrast vajadzīgo objektu cita starpā, attīstīt novērošanu, attapību, izkopt paškontroli.

Spēle "Laternas"


Mērķis: piestipriniet pie bērniem spēja atšķirt krāsas, kā arī korelēt tās pēc īpašībām (zied). Nostipriniet spēju atšķirt krāsas, nosaukt tās un ātri atrast vajadzīgo priekšmetu citu starpā. Veicināt savstarpēju palīdzību, savstarpēja palīdzība.

Spēle "Atrast savu logu"


Mērķis: mācies bērniem atpazīt objektus pēc raksturīgās iezīmes. Audzināt spēja atrast objektus (Windows) pēc tā raksturīgākajām pazīmēm (krāsa, forma); attīstīt novērošanu, atjautību, izkopt paškontroli.

Spēle “Saskaņojiet krūzes ar apakštasītēm”


Mērķis: mācies bērniem

Spēle "Burvju bumbiņas"


Mērķis: veicina veidošanos bērniem krāsu idejas.

Spēle "Kur ir aplis, kur ir kvadrāts?"


Mērķis: iemācieties grupēt objektus pēc formas.

Spēle "Izrotāsim tauriņu"


Mērķis: attīstīt roku koordināciju un pirkstu smalko motoriku.

Spēle "Atrast pavedienu"


Mērķis: mācies bērniem saskaņot objektus pēc krāsas.

Spēle "Paņem spalvu"


Mērķis: mācies bērniem atšķirt un nosaukt pamatkrāsas, atkārtot vienkāršas un samērā sarežģītas frāzes.

Spēle "Burvju kastes"


Mērķis: mācies bērniem iespiediet ģeometriskas formas atbilstošās veidnēs.

Publikācijas par šo tēmu:

"Jaunākais pirmsskolas vecums - zelta laiks Priekš maņu izglītība bērni" - rakstīja slavens skolotājsŠčelovanovs. Sākot no 1.junioru grupas.

Spēle "Paslēpiet zaķi" Spēlei "Hide the Bunny" ir daudz šķirņu. Tas ir izgatavots no krāsaina papīra, koka un šūts no materiāla.

Didaktiskās spēles agrīnā pirmsskolas vecuma bērnu intelekta attīstībā Pasaule bērnu dzīvē ienāk pakāpeniski. Pirmkārt, bērni saprot, kas viņus ieskauj mājās bērnudārzs. Apmierināt bērnu zinātkāri.

Spēles un spēļu vingrinājumi zīdaiņu un mazuļu mācīšanai pirmsskolas vecums pareiza runa elpošana Mēnesis Gara izelpa Septembris.

Tēma: Ziedi un tauriņi. Izglītības jomas: Izziņa, veidošanās pilnīgs attēls miers, attīstība izglītība un pētniecība.

(Paklāju rotaļlietas 3) Tēma: Māja. Izglītības jomas: Izziņa. Kognitīvi-pētnieciskās un produktīvās (konstruktīvās) attīstība.

Maņu izglītības spēļu kartotēka

"Izrotājiet tauriņu"

Mērķi: attīstīt bērnu spēju grupēt objektus pēc krāsas. Zināšanu nostiprināšana par apļa ģeometrisko figūru, par jēdzieniem daudz - viens, liels - mazs. Attīstība smalkās motorikas.

Materiāli: tauriņi dažādas krāsas, izgriezts no kartona, apļi dažādi izmēri un ziedi.

Spēles gaita:

Skolotāja bērniem rāda tauriņus un saka, ka viņi atbraukuši pie viņiem ciemos. Viņš stāsta, ka tauriņi paņēmuši līdzi dažādu krāsu krūzes un vēlas, lai bērni rotā spārnus. Skolotāja piedāvā palīdzēt tauriņiem. Pirmkārt, viņš lūdz katram bērnam izvēlēties vienas krāsas krūzes no četrām piedāvātajām. Tajā pašā laikā viņš piedāvā vienu pēc otra, tad otru, izvēlēties sev tīkamās krāsas krūzes. Kad visi bērni ir izvēlējušies, skolotājs viņiem iedod tauriņu siluetus un aicina tos izrotāt.

Spēles beigās skolotāja uzslavē visus bērnus par tauriņu izrotāšanu un padarīšanu vēl skaistākiem.

"Sakārto zaķu drēbes"

Mērķi: fattīstot bērnu spēju atšķirt krāsas un izmantot krāsu nosaukumus runā. Atpazīšanas spēju stiprināšana ģeometriskas figūras un nosauciet tos (aplis, kvadrāts, trīsstūris). Roku smalkās motorikas attīstība, krāsu uztvere, uzmanība.

Materiāli: Arapģērbu silueti, no kartona izgrieztas ģeometriskas figūras.

Spēles gaita:

Parādās zaķis ar grozu un raud.

Pedagogs: Kāpēc tu raudi, mazais zaķīt?

Zaķis: Es nopirku dāvanas saviem zaķiem - šortus un svārkus. Ejot pa mežu, pieskāros kādam krūmam un tie saplīsa. (Rāda kartona šortus un svārkus).

Pedagogs: Neraudi, zaķīt, mēs tev palīdzēsim. Bērni, ņemsim ielāpus un aizlāpīsim bedrītes. Kā izskatās caurumi svārkos un šortos?

Bērni: trīsstūris, kvadrāts un aplis.

Pedagogs: Pareizi.

Zaķis savus šortus un svārkus novieto uz “celmiem” (galdiņiem), uz kuriem iepriekš izklāj ielāpus. Bērni nāk pie galdiem un izpilda uzdevumu. Skolotāja jautā katram bērnam, kādas krāsas plāksteri viņš uzliek un kādu ģeometrisku figūru tas atgādina.

Zaķis: Liels paldies, bērni!

"Paslēpiet peli."

Mērķi: PTurpiniet iepazīstināt bērnus ar sešām pamatkrāsām un attīstiet spēju tās atšķirt. Attīstīt reakcijas ātrumu, uzmanību, domāšanu. Stiprināt zināšanas par dzīvniekiem.

Materiāls: demonstrācija: sešu krāsu papīra gabaliņi (20 - 15), vidū balts kvadrāts (8-8), uz kura uzzīmēta pele (peļu māja), to pašu sešu krāsu kvadrāti - durvis (10x10), a liela kartona rotaļlieta - kaķis, mīksta pele.

Izdales materiāls: šis materiāls ir mazāka izmēra - 10x8 krāsainas lapas, uz tām 5x5 balti kvadrāti, krāsaini kvadrāti.

Spēles gaita:

Skatieties, puiši, kāds mazs viesis mums šodien ir. Kas tas ir, vai ne, pele? Cik viņa ir maza, pūkaina un pelēka. Paglaudīt viņu. Bērni pēc kārtas samīļo peli.

Vai jūs zināt, kur pele dzīvo? ūdeļā. No kā pele slēpjas? No kaķa. Paskaties, vai kaut kur nav kaķis, citādi mūsu pele baidās. Vai mēs varam palīdzēt pelēm paslēpties bedrē? Tagad mēs spēlēsim ar jums spēli "Paslēpiet peli".

Mācīsimies spēlēt kopā. Man ir Peļu mājas. Uz demonstrācijas dēļa izkārtoju trīs mājas, blakus novietoju sešus kvadrātiņus pa sešām krāsām. Jūs redzat peles, kas lūr pa logu.

Lai paslēptu peli, vajag aizvērt logu ar durvīm – kvadrātu tādā pašā krāsā kā mājai, citādi kaķis atnāks un paskatīsies, kur ir logs, atvērs un apēdīs peli.

Zvanu pēc kārtas trim bērniem un palūdzu pēc kārtas aizvērt trīs logus, noskaidroju, vai visi logi ir labi aizvērti.

Ja kāds ir kļūdījies, aicinu bērnu, lai to izlabo. Es izņemu iepriekš paslēpto kaķi, kas dodas "ķert peles".

"Es iešu un sameklēšu, kur šeit dzīvo pele. Bērni, vai esat redzējuši peli? Kaķis aiziet, peli neatrodot. Bērniem tiek iedots viens papīrs - “peļu mājiņa” (es katram blakus sēdošajiem iedodu dažādu krāsu lapiņu) un seši visu krāsu kvadrātiņi. "Tagad paslēpiet savas peles, kamēr kaķis guļ. No kvadrātiem, kas atrodas uz jūsu šķīvjiem, izvēlieties kvadrātu ar tādu pašu krāsu kā jūsu peles māja.

Kad visi bērni ir izpildījuši uzdevumu, kaķis atkal “dodas medībās”. Es staigāju zaglīgā solī ar kaķi rokās, eju cauri rindām un redzu, kura pele ir slikti noslēpta. Tajā pašā laikā es dodu iespēju bērniem, kuri kļūdās. Izlabojiet situāciju, pirms kaķis tuvojas viņiem. Ja kļūda netiek izlabota, kaķis ar peli paņem no bērna papīra lapu.

Visi šodien spēlēja labi, visi slēpa savas peles, tikai daži puiši kļūdījās (norādīju tieši kādas kļūdas). Nākamreiz viņi noteikti labi paslēps peles.

DIY drēbju šķipsnas spēles.

Mērķi: Didaktisko spēļu ar drēbju šķipsnām galvenais mērķis ir mazu bērnu smalko motoriku attīstība.

Arī šo spēļu mērķis ir attīstīt spēju salīdzināt un kombinēt objektus pēc krāsas.

Turklāt rotaļas ar drēbju šķipsnām palīdz attīstīt savu kustību izjūtu un veidot pozitīvu attieksmi pret darbu kopā ar pieaugušo. Tie stimulē bērnu runas aktivitāti.

Spēles gaita:

Pieaugušais: uzmini mīklu.

Es peldos zem tilta

Un es luncinu asti.

Bērni: Šī ir zivs. Pieaugušais: (rāda zivs attēlu). Pareizi, tā ir zivs. Paskaties uz attēlu un parādi, kur atrodas zivs acs?

Bērni rāda savas mazās acis

Pieaugušais: Kur ir viņas mute?

Bērni attēlā rāda zivs muti.

Pieaugušais: Kur ir viņas aste un spuras?

Bērni rāda asti un spuras.

Pieaugušais: Tagad gatavosim zivis paši.

Bērniem jāizvēlas krāsai atbilstošas ​​drēbju šķipsnas un katrai zivij jāpievieno aste un spuras.

Pieaugušais: uzminiet, kas tas ir:

Mugurpusē ir adatas, garas, dzeloņainas.

Un viņš saritinās kamolā – bez galvas, bez kājām.

Bērni: Šis ir ezis. Pieaugušais: (rāda eža attēlu). Pareizi, tas ir ezis. Parādi man, kur ir viņa acis, deguns, ausis?

Bērni rāda.

Pieaugušais: Palīdzēsim savam ezim atrast adatas.

Pieaugušais iedod bērnam no krāsaina kartona izgrieztu ezīti, uz kura uzzīmētas acis, ausis, deguns, bet adatas nav. Bērni eža aizmugurē piestiprina drēbju šķipsnas.

Pieaugušais: (glauda ezīti uz viņa jaunajām adatām). Ak! Kāds ir kļuvis par dzeloņainu ezīti! Šeit ir jauns noslēpums.

Dzeltenais, zaļais tika nocirsts ar cirvi.

Mūsu mājā atveda skaistu, zaļu.

Bērni. Šī ir Ziemassvētku eglīte.

Pieaugušais: Jā, tā ir Ziemassvētku eglīte, bet tā raud. Viņa pazaudēja visas savas adatas. Neraudi, neraudi, eglīte! Mēs jums palīdzēsim.

Pieaugušais bērniem izdala no zaļa kartona izgrieztus trīsstūrus. Bērni no kastes izvēlas zaļas drēbju šķipsnas un “atgriež” to skujas kokā.

Pieaugušais: (glāsta Ziemassvētku eglīti). Ak! Ziemassvētku eglītei ir adatas un adatas!

Pieaugušais: Kur ir saule? Tā ir zaudējusi starus. Kādā krāsā ir saules stari?

Bērni. Dzeltens.

Pieaugušais: Tieši tā. Palīdzēsim saulei. Saule, skaties, dzelten, spīd.

"Polyanka"

Mērķi: attīstīt spēju grupēt objektus pēc krāsas,noteikt viendabīgu objektu identitāti un krāsu atšķirības.

Attīstīt spēju saprast vārdus “krāsa”, “tāds”, “ne tāds”, “dažādi”.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Bērni vēlas iet pastaigāties? Ejam pastaigāties pie mūzikas. Ierodamies “izcirtumā”. Ak, kur mēs esam?

Kā tu uzminēji? Pa labi.

Mežā aug zāle, koki, puķes. Tie nav tikai ziedi, bet mājas tauriņiem.

Tagad es došu katru no jums kartona rotaļlieta tauriņš Skan mūzika. Bērni, “lidosimies” ar saviem tauriņiem. Un tagad tauriņi ir noguruši. Ieliksim savās mājās tauriņus. Esi uzmanīgs! Katram taurenim jāsēž savā mājā. Viņi mani ieslodzīja.

Spēle palīdz spēles forma iemācīties vai nostiprināt apgūtās krāsas.

To var atkārtot ar dažādu krāsu lapām.

"Mežģīņu spēle"

Spēles ceļvedis ir vērsts uz rokas smalkās motorikas attīstīšanu, pirkstu kustību pilnveidošanu, koncentrēšanos, veicina acu precizitātes, koordinācijas un darbību secības attīstību.

Tas ir labs veids, kā sagatavot roku rakstīšanai, trenē neatlaidību, un bieži vien šāda spēle bērnu nomierina.

Šajā spēlē netiek aizmirsta arī iztēles attīstība: konvencionālo kontūru “izšūšana” saistībā ar reāliem objektiem ir pamats abstraktās domāšanas attīstībai, īpašību vispārinājumiem, “objekta būtības saskatīšanai”.

Es attīstu roku veiklību

Spēlēju ar šņorēšanu.

Trenēju loģiku

Un smalkās motorikas!

"Luksofors"

Mērķis: mudinot bērnu uz to patstāvīga darbība; krāsu koncepciju veidošana, vāciņu skrūvēšanas prasmes attīstība. Roku smalkās motorikas, sensoro prasmju, sakarīgas runas attīstība. Vārdu krājuma bagātināšana.

Var izmantot sekojošos vingrinājumus ar korķiem - bērni noskrūvē un griež korķus no plastmasas pudeles viņu kaklā.

Lai fiksētu krāsu, pieskrūvējiet daudzkrāsainus korķus pie atbilstošajiem kakliņiem.

"Saskaņojiet krūzes ar apakštasītēm."

Mērķi: stiprinot bērnu spēju atšķirt krāsas un izmantot krāsu nosaukumus runā. Smalko motoriku un uzmanības attīstība.

Materiāli: komplekts audums, apakštasītes un krūze dažādās krāsās.

Spēles gaita:

Vispirms uz veikalu atnesa apakštasītes. Pārdevēji tos salika plauktos. Viņi nolika šīs apakštasītes augšējā plauktā (rāda)

Kuru? (Bērnu atbildes).

Apakšā - šādi. Kādā krāsā tās ir? (Bērnu atbildes). Vai apakštasītes augšējā plauktā un apakštasītes ir vienā krāsā? (Bērnu atbildes).

Tad pienāca krūzes. Palīdzēsim pārdevējiem izvēlēties īstās krūzītes apakštasītēm. Tiem jābūt tādā pašā krāsā kā apakštasītēm.

Skolotājs noliek uz galda plakanas kartona krūzes. Viņš uzdod bērnam pieskaņot krūzītes pie apakštasītēm.

Apstiprina bērna rīcību, kurš, rūpīgi apskatot apakštasītes, atlasa visas nepieciešamās krūzes. Viņš jautā, kādā krāsā tie ir.

"krelles"

Mērķis: smalko motoriku, vizuālo prasmju stiprināšana un attīstība motora koordinācija; objektu atšķiršana pēc formas, krāsas un materiāla; neatlaidības attīstība

Materiāli: dažādu izmēru un krāsu pogas; dažādu formu, izmēru, materiālu krelles; stieple, makšķeraukla, plāns pavediens.

Progress:

Prezentētājs aicina bērnu veidot krelles. Varat ieteikt izgatavot krelles pēc parauga un izvēlēties pogas pēc formas un krāsas. Varbūt pats bērns var piedāvāt savu pērlīšu darināšanas variantu. Pēc tam bērns sāk veidot krelles.

"Bizē matus"

Mērķis: attīstot spēju pīt bizi trīs pavedienos, stiprinot un attīstot pirkstu smalko motoriku, audzinot neatlaidību un pacietību darbā.

Progress:

Skolotājs piestiprina pie statīva vai galda flagellas (mazas pītas bizītes), lai augšējie gali būtu nostiprināti kopā vai atrodas tuvu viens no otra, bet apakšējie paliek brīvi. Kopā ar savu bērnu apskatiet lelles vai viena no bērniem bizes un parādiet, kā jūs varat nopīt vienas un tās pašas bizes no fiksētām “šķipsnām”. Pēc tam aiciniet bērnu mēģināt sapīt savus matus.

"Novietojiet figūras savās vietās"

Mērķis: iepazīšanās ar plakanām ģeometriskām formām: kvadrāts, aplis, trīsstūris, ovāls, taisnstūris. Atlasīšanas spējas veidošanās nepieciešamās formas izmantojot dažādas metodes.

Materiāli: Pplakanas ģeometriskas formas (apļi, kvadrāti, trīsstūri), Montessori rāmja ieliktnis.

Progress:

Izņemiet figūras no padziļinājumiem un spēlējieties ar tām: “Šeit ir smieklīgas krāsainas figūras. Tas ir aplis, tas ripo - tā! Un tas ir kvadrāts. To var uzstādīt. Un tagad figūras lēkā (dejo). Pēc tam aiciniet bērnus ievietot figūras “savās gultās”: “Ir pienācis vakars. Ir pienācis laiks figūrām atpūsties. Noliksim viņus savās gultās."

Iedodiet bērniem katram vienu figūriņu un palūdziet viņiem pēc kārtas atrast vietu katram no viņiem. Kad bērni ir izkārtojuši figūras, rezumējiet spēli: "Tagad visas figūras ir atradušas savu gultu un atpūšas." Pēc tam vēlreiz parādiet un nosauciet visas figūras, neprasot bērniem atkārtot. Šo spēli var atkārtot daudzas reizes, katru reizi mainot tās sižetu.

“Atrast logu figūriņai”

Mērķis : attīstot spēju korelēt detaļu formu ar cauruma formu.

Kustēties :

Spēle tiek spēlēta, piedaloties 3-4 bērniem. Skolotājs uz galda izklāj ģeometriskas figūras un izdala bērniem kartītes ar reljefām figūrām. Skolotājs iesaka apskatīt kārtis un ar pirkstiem riņķot pa logiem.

Kura forma ir piemērota jūsu logam?

Ja bērns izvēlas nepareizu figūru, dod viņam iespēju pārliecināties, ka tā nav piemērota un piedāvā izvēlēties nākamo. Kad bērns ir atradis piemērotu, jāuzslavē, jāparāda pārējiem spēlētājiem, ka logs ir aizvēries, un jāaicina vairākas reizes pašam atvērt un aizvērt logu. Tad nākamais bērns izvēlas figūru savam logam.

Tādējādi mēs varam teikt, ka iekļaušana izglītībā DOW process didaktiskās spēles padara mācību procesu interesantu un izklaidējošu, radot bērnos dzīvespriecīgu darba noskaņu.Daudzveidīgas rotaļnodarbības, ar kuru palīdzību tiek atrisināts viens vai otrs prāta uzdevums, palielina bērnu interesi par mācību priekšmetu,zināšanas par apkārtējo pasauli.

Didaktiskās spēles, kas veicina FEMP pirmsskolas vecumā, ir vērstas uz domāšanas loģikas, spriešanas, domāšanas procesa elastības, atjautības, asprātības un radošās domāšanas attīstību.

Protams, daudzi cilvēki ir dzirdējuši vismaz kaut ko par tādu jēdzienu kā “sensorā uztvere”. Tomēr ne visi var izskaidrot, kas tas ir. Vēl mazāk ir to cilvēku, kuri pilnībā apzinās milzīgo lomu, kāda tam ir katra cilvēka un jo īpaši bērna dzīvē. Mammām un tētiem, kuri ļoti atbildīgi pieiet audzināšanas problēmai, būtu jāzina, kas tieši ir viena no galvenajām bērna personības harmoniskas un pilnvērtīgas attīstības sastāvdaļām.

Sensors - kas tas ir?

Katrs mīlošs vecāks neticami laimīgs, kad viņa dārgais bērns gūst panākumus, kaut arī mazus, bet tomēr panākumus. Svarīgs ir absolūti viss: pirmais neveiklais solis, ilgi gaidītais pirmais vārds, neveikli izrotāts zīmējums. Jebkurš sasniegums ir bērna milzīgo pūļu rezultāts. Tomēr, vai zinājāt, ka mazuļu spējas lielā mērā ir atkarīgas no tā, cik attīstītas ir viņu maņu spējas? Droši vien visi zina, kas tas ir, bet tikai retais īsti saprot tā nozīmi. Termins "sensorisks" nāk no latīņu vārda "sensus", kas tulkojumā nozīmē sajūta vai sajūta. Vienkāršiem vārdiem sakot mēs varam teikt, ka tas ir sava veida sensors cilvēka uztverei par apkārtējo pasauli. Šīs uztveres veidošanās pamats ir dažādu indivīda sajūtu sintēze. Tas ir par par realitātes izzināšanu caur dzirdi, redzi, smaržu, taustes kontaktu utt.

Indivīda sensorā sistēma

Nepietiek tikai iegaumēt “sensoro” definīciju. Kas tas ir, labāk jautājiet speciālistam, kurš varēs sniegt ļoti detalizētas atbildes, ja ne uz visiem, tad uz lielāko daļu jūs interesējošo jautājumu. Jebkurš profesionālis sāks savu monologu, paskaidrojot, kas ir indivīda maņu sistēma. Pārmērīgi neizmantojot zinātniskos terminus, viņš atzīmēs, ka cilvēka maņu sistēmu veido šādas apakšsistēmas:

Kas ir sensorā izglītība?

Jaundzimušo var salīdzināt ar balto tukšs šīferis papīrs. No pirmajām dzīves dienām mazulim ir nepieciešams vecāku aprūpe un palīdzēt, jo viņam apkārt ir pavisam nezināma, bet tik skaista un interesanta pasaule. Bērni informāciju uzņem kā sūkli, bet, ja to uzņem intuitīvi, bez pieaugušo līdzdalības, tad iegūtās zināšanas bieži vien izrādās virspusējas. Tas, par kādu cilvēku nākotnē kļūs bērns, lielā mērā ir atkarīgs no viņa iegūtās audzināšanas, tajā skaitā no sensorās izglītības. Tas palīdz sakārtot bērnu priekšstatus par apkārtējo pasauli, attīsta viņu uzmanību un novērošanas prasmes, attīsta komunikācijas un pašaprūpes prasmes, kā arī ieaudzina cieņas un mīlestības sajūtu pret saviem tuvākajiem. Tādējādi mēs varam apkopot, ka sensorā izglītība ir nekas vairāk kā konsekventas un pakāpeniskas bērna iepazīšanas process ar maņu kultūru.

Maņu izglītības nepieciešamība bērniem

Tāpēc ka maņu attīstība ir neatņemama sastāvdaļa pirmsskolas izglītība, tā nozīme veidošanā intelektuālās spējas Bērnu nekad nedrīkst novērtēt par zemu. Sensorās izglītības loma ir tāda, ka tā:

  • veicina bērna intelekta attīstību;
  • palīdz mazulim sistematizēt zināšanas, ko viņš saņem no ārējās vides;
  • sagatavo bērnus uztvert pasauli tādu, kāda tā ir;
  • pozitīvi ietekmē estētisko sajūtu veidošanos;
  • attīsta iztēli, novērošanu un vērību;
  • sagatavo bērnus turpmākajām izglītības aktivitātēm;
  • labvēlīgi ietekmē zēnu un meiteņu vārdu krājuma bagātināšanu;
  • attīstās Dažādi tēlains, dzirdams, motors).

Kā attīstīt mazuļa sensoro uztveri?

Zināšanas, ko bērns saņēma vienreiz, ir jānostiprina visu laiku pirms skolas. Tas izskaidrojams ar to, ka bērns iemācījies varavīksnes krāsas, dažādas utt. bez periodiskas atkārtošanās tie tiek aizmirsti. Dažreiz gadās, ka pirmsskolas vecuma bērns piecus gadus ( vecākā grupa) sensorā, pareizāk sakot, tās attīstība paliek divgadīga bērna līmenī. Viņš nespēj atšķirt objektu īpašības, jauc krāsas un nespēj koncentrēties uz viņam uzticētā uzdevuma izpildi. Lai izvairītos no šādas problēmas, regulāri jāstrādā ar bērnu, pastāvīgi izrunājot priekšmetu nosaukumus, kas viņu ieskauj telpās un ārā, kā arī pievēršot uzmanību viņa apģērbam. Zēni un meitenes vislabāk iegūto informāciju apgūst rotaļīgā veidā. Tāpēc ideāli būtu parastu ikdienas pastaigu pārvērst par aizraujošu un izglītojošs ceļojums, iepriekš pārdomājis gādīgs vecāks.

Kā pareizi organizēt aktivitātes ar bērniem?

Parasti bērniem, kuri regulāri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, ir diezgan labi attīstītas maņu prasmes. Bērnudārza jaunākajai grupai, vidējai vai vecākajai, vispār nav nozīmes, jo ar bērniem pastāvīgi strādā sertificēti skolotāji. Bet ko darīt vecākiem, kuri dod priekšroku bērnu audzināšanai mājās? Kā nekaitēt bērnam, bet, gluži pretēji, dot ieguldījumu viņa spēju attīstībā? Noteikums paliek nemainīgs – sensorās nodarbības jānotiek rotaļīgā veidā. Piemēram, vizuālā uztvere Viņi labi māca mozaīkas. Tomēr atcerieties, ka bērni, kas jaunāki par trim gadiem, ir jāmudina salikt dažādas figūras, izmantojot tikai pamatkrāsas. Pirmsskolas vecuma bērni var viegli tikt galā ar grūtāku uzdevumu - salikt mozaīkas figūriņas, kurās būs ne tikai vairākas pamatkrāsas, bet arī to nokrāsas.

Nejaucieties, bet, gluži pretēji, iedrošiniet bērna trokšņainās spēles. Tas veicina viņa dzirdes uztveres attīstību. Neiejaucieties sava prāta vēlmei organizēt koncertus vai teātra izrādes. Kas zina, varbūt nākotnē viņu sagaida liela skatuve?

Pērciet rotaļlietas dažādas formas, izmēri un krāsas. Tiem vajadzētu atšķirties arī pēc tekstūras. Tādā veidā stulbie attīstīsies. Jūs varat izgatavot savas somas un aizpildīt tās dažādi graudaugi. Sajūtot tās, mazulis attīstīsies

Daži noteikumi par darba organizēšanu ar bērniem

Mācot bērniem jebko, vienmēr jāatceras, ka bērna psihe vēl nav izveidojusies un viņš informāciju uztver savādāk nekā pieaugušais. Tāpēc sensorās spēles, tāpat kā jebkura cita nodarbe, ir rūpīgi jāpārdomā. Lai novērstu kļūdas, kas neizbēgami parādīsies vēlāk, vecākiem ir jāatceras daži vienkārši noteikumi:


Didaktiskā spēle bērniem "Izrotājiet tauriņu"

Didaktiskajām maņu spēlēm ir dažādas formas, un tās patīk visiem bērniem. Piemēram, viens no tiem ir ļoti interesants, ko sauc par “Dekorē tauriņu”. Tās galvenais mērķis ir iemācīt topošajiem pirmklasniekiem grupēt dažādus priekšmetus atkarībā no to krāsas, kā arī nostiprināt pirmsskolas vecuma bērnu zināšanas par tādu ģeometrisku figūru kā bumba, par jēdzieniem “viens” un “daudzi”. Iepriekš vajadzētu sagatavot dažādu izmēru un krāsu kartona tauriņus un apļus. Spēles gaita ir šāda:

  1. Zēniem un meitenēm tiek rādīti tauriņi, sakot, ka viņi ir atnākuši ciemos un palūguši kādu labumu. Fakts ir tāds, ka kukaiņiem tika doti dažādu krāsu apļi, ar kuriem izrotāt savus spārnus. Tomēr viņi nevar tikt galā ar šo uzdevumu bez ārējas palīdzības.
  2. Pieaugušais aicina bērnus palīdzēt tauriņiem un izpildīt viņu mazo lūgumu.
  3. Pirmkārt, bērniem tiek pateikts, ka jāizvēlas tādas pašas krāsas krūzes. Pēc tam, kad viņi to izdarījuši, atliek viņiem piešķirt tauriņu siluetus, kuru spārni ir jāizrotā.

Spēles beigās ir svarīgi uzslavēt bērnus par viņu centību un atsaucību.

Sensorā attīstība ir pamatuzdevums pirmsskolas vecuma bērnu audzināšanā. Tas bija šajā dzīves periodā maņu pieredze, kas iegūta no apkārtējās vides, ir primāri svarīga mazulim un ietekmē domāšanas procesu veidošanos, smalko motoriku un runu. pirmsskolas vecuma bērniem ļauj attīstīt visu veidu uztveri un bagātināt bērna apziņu ar jaunu informāciju par pasauli.

1-3 gadu vecumā zēniem un meitenēm veidojas tā sauktie sensorie standarti. Bērns mācās pamatjēdzieni, kas ļauj viņam tālāk veiksmīgi klasificēt maņu stimulus, kas nāk no maņām. Standarti ietver skaņu augstumu, dažādus taustes sajūtas, pamatkrāsas, daudzuma, izmēra, ģeometriskās formas jēdzieni.

Kognitīvās didaktiskās spēles kā maņu standartu veidošanas līdzeklis tiek plaši izmantotas pirmsskolas pedagoģija. Šādas tehnikas ļauj mums rotaļīgā veidā nodot zināšanas par dažādību ikvienam mazajam. lielā pasaule apkārt.

Bērnu audzināšana un attīstība caur didaktiskajām spēlēm vecumā no viena līdz trīs gadiem noved pie pozitīvi rezultāti mācībās vecākā vecumā, kad bērni dodas uz skolu. Attīstība maņu spējas, sākot no bērna viena gada vecuma, tieši ietekmē cilvēka intelekta līmeni pieaugušā vecumā.

Ir šāda veida didaktiskās spēles:

  • Spēle, kuras mērķis ir atšķirt pamatkrāsas, ģeometriskas formas, kvantitātes un izmēra jēdzienus - lai stimulētu vizuālās maņu spējas;
  • Spēle, kas attīsta skaņu augstuma atpazīšanu un to diferenciāciju - dzirdes sensoro spēju stimulēšanai;
  • Spēle taustes maņu spēju stimulēšanai;
  • Spēle, kas paredzēta garšas maņu spēju attīstīšanai;
  • Spēle ožas stimulēšanai;
  • Spēle motorikas koordinācijas, rupjās un smalkās motorikas u.c.

Spilgtas un jautras spēles figūriņas var izgatavot ar savām rokām, neviens bērns pret tiem nepaliks vienaldzīgs. Izveidojiet spēles, kas stimulē Dažādi veidi Sensorīgi, intraverti un ekstraverti, kādi bērni var būt atkarībā no viņu psihotipa, būs sajūsmā par šādu dāvanu.

Saskaņojiet krāsu spēli

Pašu rokām radītās didaktiskās sensorās spēles 2-3 gadus veciem bērniem ļauj salikt savu unikālo attīstības palīglīdzekļu komplektu. Apskatīsim, kā izveidot spēli "Match by Color", kas palīdz nostiprināt zināšanas par pamata nokrāsām un uzlabot loģiskā domāšana, krāsu šķirošanas prasmes un ietekmē smalko motoriku attīstību.

Jums būs nepieciešams:

  1. Pašlīmējošs papīrs sarkanā, zaļā, dzeltenā un zilā krāsā;
  2. Taisnstūra kartona kaste;
  3. Bieza kartona loksnes;
  4. Dzeramā jogurta burkas četros pamattoņos, jogurta vāki.

Uz pašlīmējošā papīra uzzīmējiet mazus apļus un izgrieziet tos pa kontūru. Pārklājiet kartona kārbu ar iegūtajiem apļiem tā, lai tā būtu pilnībā pārklāta ar tiem.

A4 kartona taisnstūrveida loksnes sadaliet uz pusēm. Ievelciet katru A8 pusīti 6 pārados taisnstūros. Līmējiet uz viena kartona 6 krāsainus apļus ar vienu no pamata toņiem.

Pārējās kartona loksnes sadaliet uz pusēm un A8 formāta taisnstūrus izvelciet 3 vienādās daļās. Uz katras uzlīmējiet trīs dažādu krāsu apļus, izmantojot pamata toņu paleti.

Bērnam tiek lūgts sakārtot daudzkrāsainas burciņas atbilstoši paraugam (pirmās grupas kartiņas), vai arī veidot vāku un burciņu rakstu pēc “krāsu domino” principa, izmantojot otrās grupas kārtis.

Spēle būs neaizstājama bērnudārza grupa, arī viņu interesēs vidējā grupa. Un pat vecākā grupa atradīs sev ko noderīgu un neparastu, ja parasto apļu vietā izmantos stikla krelles vai sarežģīs spēles noteikumus. Šajā interesanta spēle iesaistīti dažādi veidi maņu (intraverts un ekstraverts ir vienlīdz ieinteresēti spēlē).

Sensorā attīstība bērniem vecumā no 2 līdz 4 gadiem

Spēle "Paslēpiet peli"

Spēle "Paslēpiet peli" - didaktiskā rokasgrāmata, kuras mērķis ir caur radīšanu spēles situācija iemācīt bērniem atšķirt četrus pamata krāsas un uzlabo smalko motoriku. Ja gatavojat maņu nodarbības, pirmā junioru grupa būs neticami priecīgs izmantot šādu attīstošo komplektu.

Bērniem jāglābj krāsainās peles no kaķa, paslēpjot tās atbilstošas ​​krāsas mājā. Stimulējiet vizuālo maņu veidu, intravertam vai ekstravertam jaunībā vienlīdz nepieciešama atbilstoša sensorā izglītība.

Didaktiskās spēles tiek veidotas, izmantojot sensoro sistēmu “Paslēpt peli” no šādiem materiāliem:

  • Flīsa audums sarkanā, zaļā, dzeltenā un zilā krāsā;
  • 8 melnas krelles;
  • Velcro audumam (12 gab.);
  • Putuplasta gumija.

Vispirms uzšuj paliktni – sensoro paklājiņu. Augšpusi veido no 4 pamatkrāsu kvadrātiņiem, kas sašūti kopā, apakšējo veido vienu krāsu. Ievietojiet putu gumiju paliktņa iekšpusē. Katra kvadrāta augšpusē uzšujiet 3 Velcro pusītes.

Lai izgatavotu peli, uz papīra uzzīmējiet rakstu - asaras formas korpusu. Novietojiet gabalu uz auduma, izgrieziet divus gabalus, kurus pēc tam sašuj kopā. Aizpildiet iekšējā daļa mīkstā rotaļlieta dažādas vaļīgas pildvielas vai vate. Piešujiet otru Velcro pusi uz katras peles vēdera. Peles sejā izveido acis no melnām pērlītēm, no tievas vilnas sloksnes, kas piestiprināta pie ķermeņa, nošujiet asti.

Spēle, pateicoties kurai attīstās redzes sensors un domāšana, ir gatava.

Izglītojošas rotaļlietas

Nav iespējams iedomāties bērnu maņu attīstību bez kvalitatīvu izglītojošu rotaļlietu izmantošanas. Tos var izgatavot mājās no improvizētiem materiāliem. Izmantojiet dzirdes didaktiskās spēles, bērni ar viņu palīdzību iemācīsies analizēt skaņu daudz labāk nekā iepriekš. Šis ir pareizais maņu cilvēka tips, intraverts vai ekstraverts – jūsu zēns vai meitene, ikvienam tas būs vajadzīgs.

Apskatīsim, kādas rotaļlietas un maņu spēles bērniem, kuru mērķis ir stimulēt dzirdes analizatoru, varat izgatavot pats. Mēs iesakām izveidot "Astoņkāja trokšņa veidotāju".

Lai to izdarītu, no daudzkrāsainiem pavedieniem tiek adīts astoņkājis, uz kura taustekļiem ir piestiprinātas Kinder Surprises kapsulas. Katrs satur dažādus materiālus, kas rada dažādas skaņas, kad kapsula tiek sakrata. Arī šīs kastes ir sasietas ar daudzkrāsainiem diegiem. Varat izmantot pamata nokrāsas vai paplašinātu paleti.

Nosakiet ar pieskārienu

Pilnīga maņu attīstība bērniem ir iespējama tikai ar pietiekamu taustes jutības stimulāciju. Tas ir īpaši saistīts ar smalko motoriku veidošanos, jo maksimālais nervu galu skaits atrodas pirkstu galos.

Spēlei "Identificēt ar pieskārienu" izmantojiet " burvju soma» – skaista kaste vai auduma maisiņu, kurā ir mazi priekšmeti dažādas tekstūras. Bērnam jāieliek roka somā un, neskatoties, jānosaka, ko viņš tur rokās, un vārdos jāapraksta taustes sajūtas, ko šis priekšmets viņā izraisa - jāpasaka, kāda virsma (gluda, raupja, pūtīga, pūkaina utt. .).

Ir nepieciešams attīstīt visu veidu sensorās prasmes, intraverts vai ekstraverts - jūsu bērns, tas nav svarīgi. Šajā jautājumā jums palīdzēs oriģinālās didaktiskās spēles, kas veidotas ar mīlestību pret bērniem.

Mazu bērnu maņu attīstība

"Izrotājiet tauriņu"

Mērķi:

Māciet bērniem grupēt objektus pēc krāsas. Nostiprināt zināšanas par apļa ģeometrisko figūru, par jēdzieniem daudz - viens, liels - mazs. Attīstīt smalkās motorikas.

Materiāli:

Dažādu krāsu tauriņi, izgriezti no kartona, dažāda izmēra un krāsas apļi.

Spēles gaita:

Skolotāja bērniem rāda tauriņus un saka, ka viņi atbraukuši pie viņiem ciemos. Viņš stāsta, ka tauriņi paņēmuši līdzi dažādu krāsu krūzes un vēlas, lai bērni rotā spārnus. Skolotāja piedāvā palīdzēt tauriņiem. Pirmkārt, viņš lūdz katram bērnam izvēlēties vienas krāsas krūzes no četrām piedāvātajām. Vienlaikus viņš aicina vienu vai otru bērnu izvēlēties sev tīkamās krāsas krūzes. Kad visi bērni ir izvēlējušies, skolotājs viņiem iedod tauriņu siluetus un aicina tos izrotāt.

Spēles beigās skolotāja uzslavē visus bērnus par tauriņu izrotāšanu un padarīšanu vēl skaistākiem.

"Sakārto zaķu drēbes"

Mērķi:

Māciet bērniem atšķirt krāsas un izmantot krāsu nosaukumus runā. Stiprināt spēju atpazīt ģeometriskās formas un dot tām nosaukumus (aplis, kvadrāts, trīsstūris). Attīstīt smalko motoriku, krāsu uztveri, uzmanību.

Materiāli:

Apģērbu silueti, no kartona izgrieztas ģeometriskas figūras.

Spēles gaita:

Parādās zaķis ar grozu un raud.

Pedagogs: Kāpēc tu raudi, mazais zaķīt?

Zaķis: Es nopirku dāvanas saviem zaķiem - šortus un svārkus. Ejot pa mežu, pieskāros kādam krūmam un tie saplīsa. (Rāda kartona šortus un svārkus).

Pedagogs: Neraudi, zaķīt, mēs tev palīdzēsim. Bērni, ņemsim ielāpus un aizlāpīsim bedrītes. Kā izskatās caurumi svārkos un šortos?

Bērni: trīsstūris, kvadrāts un aplis.

Pedagogs: Pareizi.

Zaķis savus šortus un svārkus novieto uz “celmiem” (galdiņiem), uz kuriem iepriekš izklāj ielāpus. Bērni nāk pie galdiem un izpilda uzdevumu. Skolotāja jautā katram bērnam, kādas krāsas plāksteri viņš uzliek un kādu ģeometrisku figūru tas atgādina.

Zaķis: Liels paldies, bērni!

"Paslēpt peli."

Mērķi:

Turpiniet iepazīstināt bērnus ar sešām pamatkrāsām un iemāciet viņiem tās atšķirt. Attīstīt reakcijas ātrumu, uzmanību, domāšanu. Stiprināt zināšanas par dzīvniekiem.

Materiāls:

Demonstrācija: sešu krāsu papīra gabaliņi (20 - 15), vidū balts kvadrāts (8-8), uz kura uzzīmēta pele (peļu māja), kvadrāti vienādas sešas krāsas - durvis (10x10), a liela kartona rotaļlieta - kaķis, mīksta pele.

Izdales materiāls: šis materiāls ir mazāka izmēra - 10x8 krāsainas lapas, uz tām 5x5 balti kvadrāti, krāsaini kvadrāti.

Spēles gaita:

Skatieties, puiši, kāds mazs viesis mums šodien ir. Kas tas ir, vai ne, pele? Cik viņa ir maza, pūkaina un pelēka. Paglaudīt viņu. Bērni pēc kārtas samīļo peli.

Vai jūs zināt, kur pele dzīvo? ūdeļā. No kā pele slēpjas? No kaķa. Paskaties, vai kaut kur nav kaķis, citādi mūsu pele baidās. Vai mēs varam palīdzēt pelēm paslēpties bedrē? Tagad mēs spēlēsim ar jums spēli "Paslēpiet peli".

Pirmkārt, mēs iemācīsimies to spēlēt kopā. Man ir Peļu mājas. Uz demonstrācijas dēļa izkārtoju trīs mājas, blakus novietoju sešus kvadrātiņus pa sešām krāsām. Jūs redzat peles, kas lūr pa logu.

Lai paslēptu peli, vajag aizvērt logu ar durvīm – kvadrātu tādā pašā krāsā kā mājai, citādi kaķis atnāks un paskatīsies, kur ir logs, atvērs un apēdīs peli.

Zvanu pēc kārtas trim bērniem un palūdzu pēc kārtas aizvērt trīs logus, noskaidroju, vai visi logi ir labi aizvērti.

Ja kāds ir kļūdījies, aicinu bērnu, lai to izlabo. Es izņemu iepriekš paslēpto kaķi, kas dodas "ķert peles".

"Es iešu un sameklēšu, kur šeit dzīvo pele. Bērni, vai esat redzējuši peli? Kaķis aiziet, peli neatrodot. Bērniem tiek iedots viens papīrs - “peļu mājiņa” (es katram blakus sēdošajiem iedodu dažādu krāsu lapiņu) un seši visu krāsu kvadrātiņi. "Tagad paslēpiet savas peles, kamēr kaķis guļ. No kvadrātiem, kas atrodas uz jūsu šķīvjiem, izvēlieties kvadrātu ar tādu pašu krāsu kā jūsu peles māja.

Kad visi bērni ir izpildījuši uzdevumu, kaķis atkal “dodas medībās”. Es staigāju zaglīgā solī ar kaķi rokās, eju cauri rindām un redzu, kura pele ir slikti noslēpta. Tajā pašā laikā es dodu iespēju bērniem, kuri ir kļūdījušies. Izlabojiet situāciju, pirms kaķis tuvojas viņiem. Ja kļūda netiek izlabota, kaķis ar peli paņem no bērna papīra lapu.

Visi šodien spēlēja labi, visi slēpa savas peles, tikai daži puiši kļūdījās (norādīju tieši kādas kļūdas). Nākamreiz viņi noteikti labi paslēps peles.

Spēles ar drēbju šķipsnām.

Mērķi:

Didaktisko spēļu ar drēbju šķipsnām galvenais mērķis ir mazu bērnu smalko motoriku attīstība.

Arī šo spēļu mērķis ir attīstīt spēju salīdzināt un kombinēt objektus pēc krāsas.

Turklāt rotaļas ar drēbju šķipsnām palīdz attīstīt savu kustību izjūtu un veidot pozitīvu attieksmi pret darbu kopā ar pieaugušo. Tie stimulē bērnu runas aktivitāti.

Spēles gaita:

Pieaugušais: uzmini mīklu.

Es peldos zem tilta

Un es luncinu asti.

Bērni: Šī ir zivs. Pieaugušais: (rāda zivs attēlu). Pareizi, tā ir zivs. Paskaties uz attēlu un parādi, kur atrodas zivs acs?

Bērni rāda savas mazās acis

Pieaugušais: Kur ir viņas mute?

Bērni attēlā rāda zivs muti.

Pieaugušais: Kur ir viņas aste un spuras?

Bērni rāda asti un spuras.

Pieaugušais: Tagad gatavosim zivis paši.

Bērniem jāizvēlas krāsai atbilstošas ​​drēbju šķipsnas un katrai zivij jāpievieno aste un spuras.

Pieaugušais: uzminiet, kas tas ir:

Mugurpusē ir adatas, garas, dzeloņainas.

Un viņš saritinās kamolā – bez galvas, bez kājām.

Bērni: Šis ir ezis. Pieaugušais: (rāda eža attēlu). Pareizi, tas ir ezis. Parādi man, kur ir viņa acis, deguns, ausis?

Bērni rāda.

Pieaugušais: Palīdzēsim savam ezim atrast adatas.

Pieaugušais iedod bērnam no krāsaina kartona izgrieztu ezīti, uz kura uzzīmētas acis, ausis, deguns, bet adatas nav. Bērni eža aizmugurē piestiprina drēbju šķipsnas.

Pieaugušais: (glauda ezīti uz viņa jaunajām adatām). Ak! Kāds ir kļuvis par dzeloņainu ezīti!

Šeit ir jauns noslēpums.

Dzeltenais, zaļais tika nocirsts ar cirvi.

Mūsu mājā atveda skaistu, zaļu.

Bērni. Šī ir Ziemassvētku eglīte.

Pieaugušais: Jā, tā ir Ziemassvētku eglīte, bet tā raud. Viņa pazaudēja visas savas adatas. Neraudi, neraudi, eglīte! Mēs jums palīdzēsim.

Pieaugušais bērniem izdala no zaļa kartona izgrieztus trīsstūrus. Bērni no kastes izvēlas zaļas drēbju šķipsnas un “atgriež” to skujas kokā.

Pieaugušais: (glāsta Ziemassvētku eglīti). Ak! Ziemassvētku eglītei ir adatas un adatas!

Pieaugušais: Kur ir saule? Tā ir zaudējusi starus. Kādā krāsā ir saules stari?

Bērni. Dzeltens.

Pieaugušais: Tieši tā. Palīdzēsim saulei. Saule, skaties, dzelten, spīd.

Poļanka

Mērķi:

Iemācieties grupēt objektus pēc krāsas.

Noteikt viendabīgu objektu identitātes un krāsu atšķirības.

Iemācieties saprast vārdus “krāsa”, “šis”, “ne tāds”, “atšķirīgs”.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Bērni vēlas iet pastaigāties? Ejam pastaigāties pie mūzikas. Mēs ierodamies “izcirtumā”. Ak, kur mēs esam nonākuši?

Kā tu uzminēji? Pa labi.

Mežā aug zāle, koki, puķes. Tie nav tikai ziedi, bet mājas tauriņiem.

Tagad es katram no jums iedošu pa kartona tauriņu rotaļlietu. Skan mūzika. Bērni, "lidosimies" ar saviem tauriņiem. Un tagad tauriņi ir noguruši. Liksim tauriņus uz viņu mājām. Esiet uzmanīgi! Katram taurenim jāsēž savā mājā. Stāda.

Spēle palīdz rotaļīgā veidā apgūt vai nostiprināt apgūtās krāsas.

To var atkārtot ar dažādu krāsu lapām.

Mežģīņu spēle.

Spēles ceļvedis ir vērsts uz rokas smalkās motorikas attīstīšanu, pirkstu kustību pilnveidošanu, koncentrēšanos, veicina acu precizitātes, koordinācijas un darbību secības attīstību.

Tas ir labs veids, kā sagatavot roku rakstīšanai, trenē neatlaidību, un bieži vien šāda spēle bērnu nomierina.

Šajā spēlē netiek aizmirsta arī iztēles attīstība: konvencionālo kontūru “izšūšana” saistībā ar reāliem objektiem ir pamats abstraktās domāšanas attīstībai, īpašību vispārinājumiem, “objekta būtības saskatīšanai”.

Es attīstu roku veiklību

Spēlēju ar šņorēšanu.

Trenēju loģiku

Un smalkās motorikas!

Didaktiskās spēles, izmantojot M. Montesori metodi

"Luksofors", "Lācis".

Mērķis: Mudināt bērnu iesaistīties patstāvīgās darbībās; veidot krāsu atveidojumu, attīstīt prasmi skrūvēt vāciņus.

Attīstīt smalko motoriku, maņu prasmes un saskaņotu runu.

Bagātiniet savu vārdu krājumu.

Vari izmantot šādus vingrinājumus ar korķiem – bērni no plastmasas pudelēm noskrūvē un griež līdz kakliem korķus.

Lai fiksētu krāsu, pieskrūvējiet daudzkrāsainus korķus pie atbilstošajiem kakliņiem.

Saskaņojiet krūzes ar apakštasītēm.

Mērķi:

Māciet bērniem atšķirt krāsas un izmantot krāsu nosaukumus runā. Attīstīt smalko motoriku un uzmanību.

Materiāli:

Auduma komplekts, apakštasītes un krūzes dažādās krāsās.

Spēles gaita:

Vispirms uz veikalu atnesa apakštasītes. Pārdevēji tos salika plauktos. Viņi nolika šīs apakštasītes augšējā plauktā (rāda)

Kuru? (Bērnu atbildes).

Apakšā - šādi. Kādā krāsā tās ir? (Bērnu atbildes). Vai apakštasītes augšējā plauktā un apakštasītes ir vienā krāsā? (Bērnu atbildes).

Tad pienāca krūzes. Palīdzēsim pārdevējiem izvēlēties īstās krūzītes apakštasītēm. Tiem jābūt tādā pašā krāsā kā apakštasītēm.

Skolotājs noliek uz galda plakanas kartona krūzes. Viņš uzdod bērnam pieskaņot krūzītes pie apakštasītēm.

Apstiprina bērna rīcību, kurš, rūpīgi apskatot apakštasītes, atlasa visas nepieciešamās krūzes. Viņš jautā, kādā krāsā tie ir.

Krelles

Mērķis: smalko motoriku, redzes-motorikas koordinācijas stiprināšana un attīstīšana; objektu atšķiršana pēc formas, krāsas un materiāla; neatlaidības attīstība

Materiāli: dažādu izmēru un krāsu pogas; dažādu formu, izmēru, materiālu krelles; stieple, makšķeraukla, plāns pavediens.

Progress: Prezentētājs aicina bērnu veidot krelles. Varat ieteikt izgatavot krelles pēc parauga un izvēlēties pogas pēc formas un krāsas. Varbūt pats bērns var piedāvāt savu pērlīšu darināšanas variantu. Pēc tam bērns sāk veidot krelles.

Sapin matus

Mērķis:

Attīstīt spēju pīt bizi trīs pavedienos, stiprināt un attīstīt pirkstu smalko motoriku, audzināt neatlaidību un pacietību darbā.

Progress:

Skolotājs piestiprina pie statīva vai galda flagellas (mazas pītas bizītes), lai augšējie gali būtu nostiprināti kopā vai atrodas tuvu viens no otra, bet apakšējie paliek brīvi. Kopā ar savu bērnu apskatiet lelles vai viena no bērniem bizes un parādiet, kā jūs varat nopīt vienas un tās pašas bizes no fiksētām “šķipsnām”. Pēc tam aiciniet bērnu mēģināt sapīt savus matus.

“Novietojiet gabalus savās vietās! »

Mērķis: Iepazīstiniet ar plakanām ģeometriskām formām - kvadrātu, apli, trīsstūri, ovālu, taisnstūri. Uzziniet, kā izvēlēties pareizās formas, izmantojot dažādas metodes.

Materiāli: Plakanas ģeometriskas formas (apļi, kvadrāti, trīsstūri). Montessori ievietošanas rāmis.

Progress:

Izņemiet figūras no padziļinājumiem un spēlējieties ar tām: “Šeit ir smieklīgas krāsainas figūras. Tas ir aplis, tas ripo - tā! Un tas ir kvadrāts. To var uzstādīt. Un tagad figūras lēkā (dejo). Pēc tam aiciniet bērnus ievietot figūras “savās gultās”: “Ir pienācis vakars. Ir pienācis laiks figūrām atpūsties. Noliksim viņus savās gultās."

Iedodiet bērniem katram vienu figūriņu un palūdziet viņiem pēc kārtas atrast vietu katram no viņiem. Kad bērni ir izkārtojuši figūras, rezumējiet spēli: "Tagad visas figūras ir atradušas savu gultu un atpūšas." Pēc tam vēlreiz parādiet un nosauciet visas figūras, neprasot bērniem atkārtot. Šo spēli var atkārtot daudzas reizes, katru reizi mainot tās sižetu.

“Atrast logu figūriņai”

Mērķis:

Māciet bērniem korelēt detaļu formu ar cauruma formu.

Progress:

Spēle tiek spēlēta, piedaloties 3-4 bērniem. Skolotājs uz galda izklāj ģeometriskas figūras un izdala bērniem kartītes ar reljefām figūrām. Skolotājs iesaka apskatīt kārtis un ar pirkstiem riņķot pa logiem.

Kura forma ir piemērota jūsu logam?

Ja bērns izvēlas nepareizu figūru, dod viņam iespēju pārliecināties, ka tā nav piemērota un piedāvā izvēlēties nākamo. Kad bērns ir atradis piemērotu, jāuzslavē, jāparāda pārējiem spēlētājiem, ka logs ir aizvēries, un jāaicina vairākas reizes pašam atvērt un aizvērt logu. Tad nākamais bērns izvēlas figūru savam logam.