"Намрын цэцэрлэгт хүрээлэнгийн аялал." Дунд бүлгийн экологийн хичээлийн хураангуй


Любовь Ананьева
"Ой руу аялах" дунд бүлгийн аялалын тойм.

Зорилтот: Хүүхдүүдэд ой, ойн төрөл зүйлийн талаар ойлголт өгөхийн тулд манай нутгийн модны төрөл зүйлийн талаар үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Даалгаврууд:

Боловсролын: байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, хүүхдийн модны талаарх мэдлэгийг тодруулах, ургамлын сонирхлыг төрүүлэх. уугуул нутагяриаг сайжруулах.

Боловсролын: ой санамж, сэтгэн бодох, хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархуруу.

Боловсролын: байгалийг хайрлах, хүндэтгэх.

үгсийн сангийн ажил :

үгсийн санг баяжуулах: төрлийн ой мод: навчит ой, шилмүүст ой, холимог ой, царс - "урт элэг"

толь бичгийг идэвхжүүлэх: ой, мод (хус, уулын үнс, агч, царс)

урьдчилсан ажил : элсэлт авах менежерийн хөтөчтэй аялал; алхахдаа мод үзэх, зураг чимэглэл үзэх, уран зохиол унших.

Аяллын дараах ажил: сэдвийн талаархи яриаг нэгтгэн дүгнэх « Ойд хийсэн аялал»

Байгууламж: навч (хус, эгнээ, агч, царс)

Хүүхдийн зохион байгуулалтын хэлбэр: урд талын

Арга замууд: гэнэтийн мөч, ой дахь дүрмийг сануулах, ойн тухай түүх, модны тухай, үгсийн сангийн ажил, харуулах, модыг шалгах, хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд, эерэг үнэлгээ.

Хичээлийн явц:

Будгийн ирмэг дээр намар,

Сойзоор чимээгүйхэн навчис дээр зохион байгуулсан:

Хазел шарлаж, агч улайж,

Намрын нил ягаан, зөвхөн ногоон царс.

Намар ая тухтай байдаг:

Зуныг бүү алдаарай!

Хараач - төгөл алтаар хувцасласан байна!

Өнөөдөр би таныг очихыг урьж байна ой руу хийсэн аялал. Гэхдээ эхлээд бид ойд зан үйлийн дүрмийг санах хэрэгтэй.

"Чи чадна - чи чадахгүй" тоглоом тоглоцгооё.

Мод тарих?

Хашгирах, чимээ гаргах уу?

Мод, мөчрүүдийг хугалах уу?

Зам дээр алхах уу?

Хогоо үлдээх үү?

Жимс, мөөг цуглуулах уу?

Үүр устгах уу?

Энд бид ойд байна.

Залуус аа, ой хүн бүхэнд үүд хаалгаа нээж өгдөггүй. Энэ нь зөвхөн нээгддэг сайхан сэтгэлтэй хүмүүс. Ойтой хамт явцгаая сайн уу гэж хэлье: "Сайн байна уу, ой, битүү ой, үлгэр, гайхамшгаар дүүрэн! Навчтай, харанхуй, шуургатай шөнө юу яриад байгаа юм бэ? Цөлд чинь хэн нуугдаж байна вэ? Ямар амьтан, ямар шувуу вэ? Бүх зүйлийг бүү нээ. утай: чи харж байна уу бид биднийх.

Хараач, ямар үзэсгэлэнтэй ой вэ!

Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ? (намрын)

Намар ирснийг яаж мэдсэн юм бэ? (ой өнгөлөг болсон)

Залуус аа, ой гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Ой бол шувууд, амьтдын өлгий нутаг юм. Ой бол бидний баялаг. Ой бол манай байгалийн үзэсгэлэнт газар юм. Ой бол цэвэр агаар, хүчилтөрөгч юм.

Тийм ээ, ой бол байгалийн гайхамшигтай баялаг, том байшинянз бүрийн мод ургадаг, шувууд, амьтад амьдардаг. Хүмүүс ойд зөвхөн мөөг, жимс жимсгэнэ авахаар ирдэг төдийгүй амрах, чимээгүй байх, цэвэр агаар, дуулах шувууд. Ойг хамгаалж, хайрлаж байх ёстой, аль ч улиралд үзэсгэлэнтэй.

Залуус аа, ой мод ямар үнэртэй вэ? (цэцэг, навч, зүү, мөөг, модны холтос, өвс)

Ойн хамгийн чухал оршин суугчид бол мод юм. Тэд өөр өөр байдаг - өндөр, бага, тэдгээрийн олон нь байдаг. хар (хус, линден, агч модыг харуулж байна).

Эдгээр моднууд ямар төстэй вэ? (тэд навчтай)

Энэ нь зөв, ийм учраас ийм мод ургадаг ойг навчит гэж нэрлэдэг. Ямар гэрэл гэгээтэй болохыг хараарай. Ойн энэ хэсэгт юу вэ - харанхуй, гунигтай. Энд ямар мод ургадаг вэ? (Үслэг мод, нарс мод)Гацуур, нарс хэрхэн төстэй вэ? (Тэд зүүтэй)

Гацуур, нарс зүүг зүү гэж нэрлэдэг. Тиймээс ийм мод ургадаг ойг шилмүүст гэж нэрлэдэг. Хэрэв бүх мод хамтдаа ургадаг бол ойг холимог гэж нэрлэдэг. Ой нь хүнтэй өгөөмөр бэлгүүдээ хуваалцдаг. Бид ойд юу цуглуулдаг вэ? (жимсгэнэ, цэцэг, мөөг)

Одоо моднууд бидэнд ямар нэгэн бэлэг бэлдсэн.

Ингээд харцгаая. Энэ юу вэ? (Навчнууд)

Энэ ямар хуудас вэ? (хус)

Энэ навч ямар модны навч вэ? (rowan-аас)

Энэ ямар навч вэ? (агч)

Чимээгүй байгаарай. Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд: Салхи шуугиж, навчис шуугиж байна.

Тэд юу яриад байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Эргэн тойрон эргэлдэж, навч шиг нисээрэй.

Эдгээр навчнуудаар тоглоцгооё.

Тоглоомыг "Ямар модны навчнаас" гэж нэрлэдэг. /

Хүүхдүүдэд навч өгдөг (хус, уулын үнс, агч, багшийн хэлсний дараа хүүхдүүд навчтай тохирох модыг олдог.

- "Салхи салхинд нисч, салхи навчийг тоолдог. Энд агч, энд сийлсэн эгнээ, энд хусны алт байна. 1,2,3 мод руу гүйнэ.

Өнөөдөр бид өөр модны талаар олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах хэрэгтэй.

Ямар мод, оньсого тааварлаарай.

Тэр царайлаг, хүчирхэг

Амьтны хувьд тэжээгч нь хамгийн сайн.

Үүн дээр царс ургадаг

Намар ирж, унах болно.

Үүн дээр навчнууд хатаж байна.

Хавар хүртэл унаж болохгүй

Тэр нэхий дээл өмссөн юм шиг,

Таамаглаж байна уу? Энэ - (царс)

- Царсны үлгэрийг уншиж байна:

“Ойн зах дахь ойн шугуйд би өндөр зогсож байна.

Сүр жавхлантай, хүчирхэг, зузаан титэмтэй!

Өндөр! Би толгойн оройгоор тэнгэрийг гаргаж байна!

Би зурхайч шиг шөнө оддыг тоолдог!

Би энэ ертөнцөд хоёр зуун жил амьдарсан!

Би зүүд харсан, шуурга харсан, пуужин хөөрөхийг харсан!

Нар хиртэлтийг нэг биш хоёр удаа үзсэн.

Би бяцхан дэгдээхэйгээ цаг агаараас нуусан

Аав шигээ мөчир дээр ганхаж, дайснуудаас нуугдаж байв.

Сурахаар нисэхэд тусалсан, дуулах нь тэднийг сонссон!

Мөн түүний хүүхдүүд шиг шүүдэр сэрүүн усалдаг.

Өвлийн улиралд туулай өглөө над руу гүйв,

Тэд үсрэлт, таг, цасанд нуугдаж тоглов.

Миний өргөн титэм дор хүн бүрт хангалттай зай бий.

Би үнэхээр том хүн! Бүх ой миний тухай мэддэг!

Ойн хөвөөнд би амьдардаг

Маш эелдэг, маш ухаалаг - Би хүн бүрийг ойлгодог.

Би бүх хүнд хайр, хүч чадлаа өгөхөд бэлэн байна.

Энэ бол царс өөрийнхөө тухай олон сонирхолтой зүйлийг ярьсан юм. Залуус аа, царс аажмаар ургадаг, эхлээд өндөр, дараа нь зузаан. Хүчирхэг царс модны үндэс нь газрын гүнд ордог, царс модны их бие нь том, хүчирхэг тул царс нь бат бөх зогсож, хүчтэй салхинаас ч айдаггүй. Тэр бүх модноос үргэлж өндөр байдаг, учир нь царс нь нар, хурц гэрэлд дуртай байдаг. Навч, цэцэг 5-р сард царс дээр гарч ирдэг, намрын улиралд навчнууд нь дурамжхан унаж, зарим нь бараг бүх өвөл хатсан мөчир дээр өлгөөтэй хэвээр байна.

Навчийг хар. (Хүүхдүүд модны навчийг хардаг)- Царс бол урт насалдаг мод юм. "Урт настнууд" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Урт насалдаг хүн)

Эрт дээр үеэс хүмүүс царс модыг хүч чадал, эрүүл мэнд, гоо үзэсгэлэнгийн бэлэг тэмдэг гэж үздэг. Царс мод жимстэй. Тэднийг царсны боргоцой гэж нэрлэдэг. (Царсны үрийг шалгаж байна)

Acorns нь баавгай, буга, зэрлэг гахай, хэрэм, зарим шувуудын хувьд маш сайн хоол юм. Гахайнууд ялангуяа царсанд дуртай байдаг. Өмнө нь хүмүүсцарсны үрийг гурил, шатаасан талхаар хийсэн. Өнөөдөр танай ээж нар царс модны навчийг өргөст хэмх даршилж, ванны шүүр хийхэд ашигладаг.

гар утасны тоглоом "Хос ол"

Насанд хүрэгчдийн зааж өгсөн нэг тэмдгийн дагуу хос навч хийхийг хүүхдүүдэд заах, хэлбэр, өнгө, хэмжээсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, сонсголын болон харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц: хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, төвд - навчнууд (тэдгээрийн тоо нь хүүхдийн тооноос хамаарч, навчийг хос навч хийх боломжтой байхаар сонгосон).

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг үгс: "Нэг, хоёр, гурав - хуудсыг аль болох хурдан аваарай!" (хүн бүр цаас авдаг)

Багш хэлж байна үгс: "Өөртөө ижил өнгийн навч олоорой"

(Бусад даалгавар: хос хийх - нэг модны навч, эсвэл ялгаатай навч хэмжээ: том жижиг, эсвэл ижил модны навчис.)

Сайн байна залуусаа!

Одоо гар урлалын зориулалтаар царсны мод цуглуулж, цэцэрлэгт авчирцгаая.

Энэ бол бид царс модны талаар ямар их шинэ, сонирхолтой сурсан. Залуус аа, та ойд дуртай байсан. Ойд сайхан байна, гэхдээ бид цэцэрлэгтээ буцаж очих ёстой. Ойд баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.

Өтгөн ой, баяртай!

Та хүмүүсийн баяр баясгалангийн төлөө өсдөг

Бид тантай найзууд байх болно.

Таалагдсан уу аялал? Юу таалагдсан бэ аялал? Та юу сурсан бэ?

Бидний аяллын төгсгөлд би дахин хүсч байна хэлэх: Төрөлх байгалиа хайрла!”

Одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж байна, бид ёс зүйн дүрмийг дагаж мөрддөг. Бид зугаалах гэж байна.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Голубкинагийн музейн музейд хийсэн экскурсын хураангуйЗорилго: Хүүхдүүдийг A. S. Голубкинагийн амьдрал, уран бүтээлтэй танилцуулах. Арга зүйн арга барил: - уран барималч A. S. Голубкинагийн амьдрал, ажлын тухай яриа;

"Өвлийн ойд зугаалахаар." Хоёр дахь бага бүлгийн моторын үйл ажиллагааны тоймДаалгавар: Хүүхдүүдийг даалгавартай алхаж, объектыг тойрон гүйх дасгал хий. Нуман дор авирах, бүлэглэх ур чадварыг сайжруулах.

-ийн хураангуй хамтарсан үйл ажиллагаахүүхдүүдтэй дунд бүлэг"Аялал өвлийн ой» (

Елена Конопкина

"Манай сайт дээрх мод" экологийн аялалын тойм.

Програм хангамжийн агуулга.

Модны тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

Модыг харьцуулж сур гадаад шинж тэмдэг(их биений зузаан, өнгө, навчны хэмжээ, хэлбэр).

Харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Байгалийн объектуудыг ажиглах, судлах явцад төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Ургамлыг сонирхох боловсролыг дэмжих;

Байгалийн ургамлын ертөнцөд болгоомжтой, мэдрэмжтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах;

Төрөлх байгалийг нь биширч буй хүүхдүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Материал.

Цэцэрлэгийн нутаг дэвсгэр дээрх мод, бут .

Аяллын явц.(Хүүхдүүд, багш нар цэцэрлэгийн талбайд цугларав).

IN.- Залуус аа, бидний танил хэрэм Сэвсгэр өнөөдөр бидэн дээр дахин ирлээ. Бид түүнд модыг үзүүлнэ гэж амласан тул сайтынхаа дагуу хамтдаа алхцгаая. Эхлээд оньсого та:

Цагаан баррель гоо сайхан

Бид хамтдаа зам дээр зогсож,

Салбарууд нь доошилдог

Мөн ээмэгний мөчрүүд дээр.

IN.Энэ оньсого юуны тухай вэ?

D. - Хусны тухай.

IN.- Зөв. Хус руу очиж, түүнийг сайтар харцгаая. Хус модыг их биеээр нь танихад маш хялбар байдаг. Хус нь нарийхан, өндөр, цагаан их биехар толботой. Орос хэл дээр ардын үлгэрдуунуудад үүнийг "цагаан баррель" гэж нэрлэдэг. Хусны холтос нь нимгэн, хөнгөн. Энэ нь тусгай бодис болох бетулинаар шингээсэн тул хус их бие нь цагаан өнгөтэй байдаг. Их биеийг үзэггээр цохиж, хацраараа дэрлэцгээе. Тэр юу вэ?

Д.- Гөлгөр, хатуу, барзгар. (хүүхдүүд модны их биеийг гараараа цохиж, бүх талаас нь шалгана).

IN.- Хусны холтосыг үнэрлэе. Тэр ямар үнэртэй вэ?

(Хүүхдүүд модны их биеийг үнэрлэж, санал бодлоо илэрхийлдэг).

Д.- Их бие нь "мод", "байгаль", "өвс", "мөөг", "хусны шүүс", "шинэхэн" гэх мэт үнэртэй.

IN.- Их бие дээр хагарал байгаа эсэхийг харцгаая? Хоосон уу?

(Хүүхдүүд модны их биеийг сайтар шалгаж үзээд модны холтос нь гөлгөр, хагаралгүй, зөвхөн шувууны байшин мөчир дээр өлгөөтэй байдаг гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг.)

IN.- Хусны их бие хэрхэн гөлгөр үндэс болж хувирч байгааг газар луу хараарай (модны үндэсийн нэг хэсэг нь газрын гадаргуу дээр тод харагдаж байна). Тэд юу вэ?

Д.- Зузаан, болхи, дэгээ шиг. Тэд газрын гүн рүү орж, хус модыг газарт чанга барьдаг байх.

IN.-Тийм ээ, энэ бүхэн үнэн. Гэвч зарим газарт үндэс нь газраас харагдаж байгаа нь хус одоохондоо залуу мод байхаа больсон гэж хэлж болно. Одоо хус мөчрүүдийг хар. Чи юу харж байна?

Д.- Бяцхан навч.

IN.- Тийм ээ, гэхдээ мөчир дээр зөвхөн жижиг зүрх шиг харагдах навчнууд байдаггүй. Оньсого тааварлаарай:

Салбарууд дээр - өтгөн бөөгнөрөл.

Тэд наалдамхай навчтай.

Д.- Бөөр.

IN.- Тийм ээ, хавар та бөөрийг сайтар шалгаж болно. Тэд гөлгөр, зөөлөн, наалдамхай байдаг. Тэдэнтэй зууралдах боломжтой гэж та бодож байна уу? Тэд ямар үнэртэй вэ?

(Хүүхдүүд бөөрийг шалгадаг: хүрч, дараа нь хуруунууд нь наалдсан эсэхийг шалгаарай, бөөр ямар үнэртэй байгааг үзээрэй.)

IN.- Мөн мөчир дээр унжсан ээмэгнүүд байдаг, тэд цэцэглэж, маш анхилуун үнэртэй байдаг. Гэхдээ бид эргэн тойрноо харах болно: манай сайт дээр өөр ямар мод байдаг вэ?

Д.- Хусны дэргэд царс ургадаг.

IN.-Үнэхээр хусны дэргэд залуу хүчтэй царс ургадаг. Үүнийг хараад хустай харьцуулж үзье.

Д.- Хус зузаан их биетэй, царс нимгэн их биетэй.

царс их бие бараан өнгө, мөн хус нь цагаан их биетэй.

Царс модны холтос нь бараан, барзгар, харин хус нь цайвар, гөлгөр байдаг.

Хусны үндэс нь газраас харагдах боловч царс модны үндэс нь тийм биш, тэд газарт гүн нуугдсан байдаг.

Хус нь маш өндөр, царс нь доогуур байдаг.

Навчнууд хус дээр аль хэдийн цэцэглэж, ургасан бөгөөд царс нь хүчтэй хавдсан нахиатай, навчнууд нь дөнгөж гарч ирдэг.


IN.- Та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Бид хоёр модыг хичнээн анхааралтай судалж үзээд олон ялгааг олж мэдсэн бөгөөд үүнээс бид царс нь залуу мод, харин хус нь хөгшин гэж дүгнэж болно. Тэд "Галуу-Хун" үлгэрийн том эгч Алёнушка, дүү Иванушка нар шиг зэрэгцэн зогсож байна.

Үнэндээ царс бол маш үзэсгэлэнтэй, хүчтэй мод юм. Хүчтэй үндэс нь газрын гүнд ордог тул царс модыг "хүчирхэг" гэж нэрлэдэг. Царс модны титэм нь өргөн, өндөр өргөгдсөн, ихэвчлэн царс нь баганатай төстэй байдаг, ялангуяа ганцаараа зогсож, хэн ч түүний өсөлтөд саад болохгүй. Oak навч нь маш үзэсгэлэнтэй, "сийлсэн". Царс бол нэлээд халуунд дуртай ургамал бөгөөд хүйтэнд дургүй, тиймээс навч нь бүрэн цэцэглэж амжаагүй байгаа - энэ нь арай эрт байна. За тэгээд царс модны жимс, үрийг сайн мэднэ. Энэ -…

D. - царсны боргоцой, гахайнууд тэдэн шиг.

IN.- Хараач, манай бяцхан хэрэм боргоцой идэх дуртай гэж хэлдэг, тэдгээрт маш олон самар байдаг. Ямар мод боргоцой ургадаг вэ?

Д.- Гацуур, нарс дээр.

IN.- Эдгээр моднууд дээр адилхан уу эсвэл өөр юу?

Д.- Өөр: зул сарын гацуур мод дээр - урт нахиа, мөн нарсанд - богино.

IN.-Манай нутагт нэг гацуур мод байдаг. Үүн дээр очоод нэг харцгаая.

Энэ охин юу вэ? Оёдолчин биш, дархан биш,

Тэр өөрөө юу ч оёдоггүй, харин зүүгээр - бүтэн жилийн турш.

Ярилцлагад зориулсан асуултууд:

- Зул сарын гацуур мод нь бидний өмнө нь авч үздэг байсан мод шиг харагдаж байна уу, үгүй ​​юу?

Зул сарын гацуур модны навчны оронд юу байдаг вэ?

Зул сарын гацуур мод дээрх зүү хэр урт вэ? Ямар өнгө?

Манай мод өндөр үү, намхан уу?

Ямар төрлийн модны их бие: зузаан эсвэл нимгэн; гөлгөр эсвэл барзгар; гэрэл эсвэл харанхуй?

- Зул сарын гацуур мод үнэртэж байна уу, үгүй ​​юу? Чи түүний үнэрт дуртай юу? Ямар баярыг санагдуулдаг вэ?

Зул сарын гацуур модны яриа, ажиглалтын үр дүнд үндэслэн хүүхдүүд дараахь дүгнэлтэд хүрэв.

Д.- Манай сайтын гацуур мод нь хус, царс шиг харагдахгүй байна. Тэр намхан, нимгэн их биетэй гэрэлтэй Бор, гэхдээ зузаан мөчирний цаанаас харахад хэцүү, модны холтос нь барзгар, "масстай" юм шиг, мод дээр навч байхгүй, тэр ч байтугай залуу, гэхдээ зүү байдаг. Энэ бол зүү юм. Зул сарын гацуур мод бол хус, царс шиг навчит мод биш харин шилмүүст мод юм. Зул сарын гацуур модны зүү нь ногоон, богино, өргөст юм. Хэрэв та тэдгээрийг үрж байвал тэд хүчтэй үнэртэж, баярын өдрийг санагдуулдаг. Шинэ он. Гэхдээ манай зул сарын гацуур мод дээр боргоцой байхгүй, энэ нь залуу хэвээр байгаа бөгөөд хэрэмийг эмчлэх зүйл байхгүй.


IN.-Залуус битгий санаа зов. Бид хэрэмтэй тоглож болно, бид түүнийг дэлгүүрээс самартай эмчилнэ. Одоо тоглоом тоглоцгооё "Нэг, хоёр, гурав - мод руу гүй".

Хүүхдүүд хосоороо зогсдог. Удирдагч-сурган хүмүүжүүлэгч нэг модыг дуудаж, дараа нь нөгөө модыг дуудаж, хүүхдүүд хосоороо түүн рүү гүйдэг.

IN.- За, бид чамтай тоглосон, гэхдээ манай сайт дээр өөр олон мод бий. Тэд бидэнд таалагдаж байна уу? (хүүхдийн хариулт) Модтойгоо нөхөрлөж, тэднийг арчилцгаая. Хэрэв хүн бүр моднуудын дунд найзаа олвол дэлхийн өнцөг булан бүрт хүмүүс, моднууд найзууд болно. Энэ нь мод, хүмүүст аль алинд нь сайн. Шүлэг сонс "Аз жаргалтай мод"В. Мусатов.

Зуны турш чимээ шуугиантай мод

ногоон навч

Тэгээд шар болж, хувцсаа тайлах

Заримдаа намар.

Хүйтэн модноос айдаггүй:

Их бие дээр цас цацагдана.

Үүний дотор мод дулаарч,

Тэр бол үслэг эдлэл шиг мод юм.

Хавар цайруулах нь гэрэлтдэг,

Эргэн тойрон ухсан ...

Аз жаргалтай мод ургадаг

Мод найзтай.

IN.“Алив, бид модтойгоо нөхөрлөж, тэднийг арчлах болно. Тэгээд одоо цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Бяцхан хэрэм чи намар бидэн рүү гүйж ирээрэй, манай сайтын мод хэрхэн өөрчлөгдөхийг бид харах болно.

    Хөгжиж байна:

    Боловсролын:

Арга зүйн аргууд: Цасан бөмбөг.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Урьдчилсан ажил:

Материал:

Хичээлийн явц

А: Залуус аа, ямар улирал вэ?

Д: Хүйтэн байна.

"Хамраа оруулаарай том хяруу»

Д: шажигнана.

А: Цас хэзээ хагардаг вэ?

Д: Хүйтэн үед.

цасан бөмбөг тоглох

Д: Шалбааг хөлдчихсөн.

(Хүүхдүүд мөсийг эвддэг)

А: Тэд өмнө нь ямар байсан бэ?

(хүүхдийн хариулт)

А: Манай хус хаана байдаг вэ?

(Хүүхдүүд олоод харуулдаг)

Алив тоглоцгооё

(сурган хүмүүжүүлэгч дугуй бүжиг дуулнахусны эргэн тойронд

Талбайд хус байсан

Буржгар талбай дээр зогсож байв.

Люли-люли зогсож байв.

Хэн нэгэнд зориулж хус хугал

Хэн нэгний буржгарыг хугал

Люли-люли, эвдээрэй.

Ойд зугаалахаар явахдаа

цагаан хусзавсарлага,

Люли-люли, би үүнийг эвдэх болно.

оньсого

D: Ногоон зүү ба боргоцой.

Д: Ногоон.

D: Гурвалжин.

Алив тоглоцгооё янз бүрийн тоглоомууд .

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Дунд бүлгийн аялал"

Зорилтот:үүсэх экологийн соёлхүүхдүүдэд сургуулийн өмнөх насны

Боловсролын:

    Хүүхдүүдийн өвлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

    Хүүхдүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх онцлог шинж чанарууджилийн өгөгдсөн цаг.

    Өвлийн эхний шинж тэмдгүүдэд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

    Хүйтэн цаг агаарт цасны шинж чанарт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

Хөгжиж байна:яриа, ой санамж, сэтгэлгээ, төсөөлөл, анхаарал, сонсгол, харааны, моторт ой санамж, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    Хүүхдэд эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

    Хүүхдэд зэрлэг ан амьтдын сонирхлыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

    Хүүхдүүдийг байгальд эелдэг, халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

    Байгальд болж буй өөрчлөлтийг сонирхох сонирхлыг төрүүлэх.

Арга зүйн аргууд:яриа, оньсого, уран сайхны үг, гацуур модтой хусыг шалгах, харьцуулах, шүлэг, дугуй бүжиг, өвлийн тухай зүйр цэцэн үгс, тоглоом Цасан бөмбөг.

Тайлбар толь бичгийн ажил:толь бичгийг идэвхжүүлэх, баяжуулах: хүйтэн жавар, цас хагарах, ширхгүүдэд цас орох, салхитай, тайван цаг агаар.

Урьдчилсан ажил:"Өвлийн ой" зургийг үзэж, өвлийн тухай ярьж байна.

Материал:ойд цас, "Өвлийн ой" зураг, зул сарын гацуур мод, хус, оньсого.

Хичээлийн явц

(цэцэрлэгт хүрээлэнгийн үүдэнд бид хүүхдүүдэд түүний өөрчлөгдсөн дүр төрхийг харуулахын тулд зогсох болно)

А: Залуус аа, ямар улирал вэ?

Б: Зөв. Өвөл. Өвөл гадаа хүйтэн байна уу эсвэл дулаахан байна уу?

Д: Хүйтэн байна.

А: Хүмүүс хэрхэн хувцасладаг вэ?

Б: Тийм ээ, тийм. Залуус аа, та нар цас орж, үзэсгэлэнтэй, дэгжин болсныг харж байна. Надад хэлээч, цас хаана байна?

Г: Газар, зам, мөргөцөг, модны мөчир дээр.

Б: Зөв залуусаа. Хүүхдүүд ээ, цас цагаан, сэвсгэр байна. Хэрхэн ширхэгтэй газар унаж, эргэн тойрон дахь эд зүйлс, үслэг дээлийг чинь хурдан бүрхэв.

Өнөөдөр маш хүйтэн байна. Нар хурц гэрэлтдэг ч бага халдаг, салхи байхгүй. Хүүхдүүд ээ, салхины үеэр цас эргэлдэж, салхигүй дулаан цаг агаарт аажмаар газарт шингэдэг.

(Багш зүйр цэцэн үгсийг уншина)

Б: "Бага зэрэг хүйтэн байна, гэхдээ хамар нь улаан болж хувирдаг"

"Их хүйтэнд хамраа арчлаарай"

Б:: Хүүхдүүд ээ, чимээгүйхэн зогсоод цас унахыг сонсцгооё.

(Хүүхдүүдийг чимээгүйхэн зогсохыг урьж, багш цасан дундуур алхаж, хүүхдүүд рүү эргэв)

А: Залуус аа, биднийг алхахад цас юу хийдэг вэ?

Д: шажигнана.

А: Цас хэзээ хагардаг вэ?

Д: Хүйтэн үед.

Б: Зөв залуусаа. Цас нь хяруунд хуурай байдаг тул цас хагардаг.

(Багш үгээ бататган хүүхдүүдэд санал болгож байна цасан бөмбөг тоглох. Хүүхдүүд, багш нар цас авч, шахаж, харин цас сүйрч, цас ажиллахгүй байна. Багш цас яагаад нурж байгааг тайлбарлав)

А: Залуус аа, өнөөдөр маш хүйтэн байна, цас хуурай байна. Түүнээс юу ч хэлбэржүүлж чадахгүй.

Хэрэв маргааш нарлаг өдөр бол Сайн цаг агаарЦасан бөмбөг тоглоцгооё. Нартай өдөр цас наранд гялалзана. Дулаан улиралд цас наалддаг. Энэ нь хүйтэн жавар болж сүйрдэг. Хүүхдүүд ээ, шалбааг юу болсон бэ?

Д: Шалбааг хөлдчихсөн.

Асуулт: Тийм ээ, шалбааг хөлдсөн, хучигдсан байдаг нимгэн мөс. Хүүхдүүд ээ, жижиг шалбааг дээр мөсийг хөлөөрөө бутлахыг хичээцгээе.

(Хүүхдүүд мөсийг эвддэг)

Асуулт: Хараач, энэ нь туранхай, хөл дор хугарч, яаж няцлахыг сонсоорой.

(Багш нэг хүүхдийг өвлийн тухай шүлэг ярихыг урьдаг. Үүний дараа цасыг шинжиж, багш хүүхдүүдтэй хамт мод руу ойртоно)

Асуулт: Хүүхдүүд ээ, одоо ямар мод байна вэ?

(хүүхдийн хариулт: цагаан, цасан дээр)

А: Тэд өмнө нь ямар байсан бэ?

(хүүхдийн хариулт)

А: Манай хус хаана байдаг вэ?

(Хүүхдүүд олоод харуулдаг)

Асуулт: Хус өөр хаана ургадагийг надад зааж өгөөч?

А: Залуус аа, хусны их бие цагаан, мөчир нь нимгэн. Хараач, хусны мөчрүүд бүрэн навчгүй үлджээ. Болъё Алив тоглоцгооё, бид хусаа дулаан дуугаар дулаацуулах болно.

(сурган хүмүүжүүлэгч дугуй бүжиг дуулнахусны эргэн тойронд

Талбайд хус байсан

Буржгар талбай дээр зогсож байв.

Люли-люли зогсож байв.

Хэн нэгэнд зориулж хус хугал

Хэн нэгний буржгарыг хугал

Люли-люли, эвдээрэй.

Ойд зугаалахаар явахдаа

Би цагаан хусыг хугална

Люли-люли, би үүнийг эвдэх болно.

Б: Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Манай хус дулаарч эхлэв. Тэгээд одоо бодож байна оньсогомөн та таамаглаж байна. Оньсого: "Өвөл, зун нэг өнгөөр." (Зул Сарын мод)

Б: Зөв, энэ бол мод. Энд мод байна уу?

(хүүхдүүд хариулж, зул сарын гацуур мод руу ойртоно)

Асуулт: Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, гацуур мод дээр навч ургадаг уу?

Б: Зөв. Модон дээр юу ургадаг вэ?

D: Ногоон зүү ба боргоцой.

Б: Зөв залуусаа. Илүү ойртож, ногоон зүү бүхий мөчрүүдийг харцгаая. Хараач, зүү нь өвлийн улиралд мөнгөн өнгөтэй, мөс нь боргоцойг тогшиж байна. Хүүхдүүд ээ, мод ямар өнгөтэй вэ?

Д: Ногоон.

А: Мөн мод ямар хэлбэртэй вэ?

D: Гурвалжин.

Б: Зөв залуусаа. Мөн хэн зул сарын гацуур модны тухай шүлэг хэлэхийг хүсдэг вэ?

(хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

Б: Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр та бүгд идэвхтэй байж, асуултанд хариулж, шүлэг уншиж, дугуй бүжиг дуулжээ. Тэгээд одоо бидний хувьд цаг нь болсон. Манай сайт руу орцгооё янз бүрийн тоглоом тоглоцгооё.

(Сайтын багш хүүхдүүдийн цасны төлөв байдал цаг агаараас хамаардаг тухай мэдлэгийг бататгаж, цасан дээр зурах, хэвлэх, хэв маяг гаргах, хэвлэсэн зүйлийг таахыг урьж байна)

улсын төсвийн мэргэжлийн

боловсролын байгууллага

Ростов муж

"Волгодонскийн сурган хүмүүжүүлэх коллеж"

(GBPOU RO "VPK")

Экологийн хичээлийн хураангуй "Парк руу аялах"

(дунд бүлэг)

Эмхэтгэсэн: З.А Курбанова

Шалгасан: А., Гришина.

"Нуга дахь зун" дунд бүлгийн GCD аялалын тойм.

Трушева Елена Александровна, сурган хүмүүжүүлэгч MBDOU "Үлгэр" цэцэрлэг с.Ездочное”, Белгород мужийн Чернянский дүүрэг.

Боловсролын бүс: "Мэдлэг"

Интеграци боловсролын бүсүүд: Нийгэм-харилцааны, танин мэдэхүйн, хэл ярианы, урлаг, гоо зүйн болон бие бялдрын хөгжил, аюулгүй байдал.

Даалгаварууд:

Боловсролын.

  • Хүүхдүүдэд анзаарч, нэрлэхийг үргэлжлүүлэн заа улирлын өөрчлөлтхарилцаа холбоо тогтоох: зун ирлээ - нар илүү дулаарч байна - ургамал, шавж гарч ирэв.

Хөгжиж байна.

  • Нугын тухай хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.
  • Нугад амьдардаг шавжны талаархи санаа бодлыг тодруулах
  • Дуу цахилгаантай аадар борооны үед байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг хүүхдүүдэд танилцуулах
  • Хүүхдүүдийн байгальд сонирхол, түүний гоо үзэсгэлэнг харах чадварыг бий болгох

Боловсролын.

  • Байгальд эелдэг, болгоомжтой хандах, хариу үйлдэл үзүүлэх, үнэн зөв байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал:

Урьдчилсан ажил: Зун ба түүний шинж тэмдгүүдийн тухай яриа.

Маршрутын төлөвлөгөөг хянах; тоглоомууд "Лото" , "Нугад хэн амьдардаг вэ" ; сэдэвчилсэн зургуудыг үзэх; шүлэг, зүйр цэцэн үг, зүйр үг цээжлэх, зун, ургамал, шавьжны тухай оньсого таавар.

Арга зүйн аргууд: гэнэтийн мөч, хүүхдэд зориулсан асуултууд, урлагийн үг.

Тайлбар толь бичгийн ажил: Хүүхдийн яриан дахь үгсийг идэвхжүүлэх: нуга, зун, шавьж, анхилуун, анхилуун, өнгөлөг.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ер бусын зочин, царцаа бидэн рүү ниссэн тул тэр биднийг нугад - түүний гэрт зочлохыг урьж байна.

Нар гэрэлтэж, ус гэрэлтэж байна,
Бүх зүйлд инээмсэглэл байдаг, амьдрал бүх зүйл дээр байдаг,
Модууд баяр хөөрөөр чичирнэ
Цэнхэр тэнгэрт сэлж байна (Фёдор Тютчев)

Хүүхдүүд ээ, энэ шүлэг аль улирлын тухай вэ? (зуны тухай)Энд та бид хоёр зуны нугын сайхныг биширч ирлээ. Зуны улиралд нуга юу байсан бэ? (ногоон, цэцэглэдэг, анхилуун, анхилуун, өнгөлөг, анхилуун, нарлаг гэх мэт)

Нугад юу ургаж байгааг анхаарч үзээрэй? (цэцэг, өвс)Аль цэцэг вэ? (баглаа цэцэг, эрдэнэ шишийн цэцэг, хөх, шар цэцэг гэх мэт)

Нугад ургадаг цэцгийн тухай оньсого тааварлаарай.

Би сэвсгэр бөмбөг байна
Би цэвэрхэн талбайд цайруулж,
Тэгээд салхи үлээв
Иш үлдсэн. (данделион)

Цэцэрлэгт буржгар байдаг -
цагаан цамц
алтан зүрх
Энэ юу вэ? (chamomile)

Хөөе, хонх, цэнхэр өнгө,
Хэлтэй ч дуугардаггүй. (хонх)

Нугадаа гоо үзэсгэлэнгээрээ талархал илэрхийлье!

Нуга ямар харагддаг вэ? (хивс, ширээний бүтээлэг)Нуга ямар өнгөтэй вэ? Нугад нэг chamomile олж, түүнтэй мэндчилье! Хүүхдүүд ээ, chamomile навч ямар харагддаг вэ? (завь дээр)Түүний дэлбээнүүд юутай харьцуулагддаг вэ? (цагаан цамцтай)

Царцаа тоглоом тоглодог: "Ой, нуга, цэцэрлэг" .

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гараа доошлуул. Жолооч могой шиг гүйж, үгийн дараа: "Ой, нуга, цэцэрлэг, тэнд юу ургадагийг надад хэлээч?" хүүхдийн өмнө зогсдог.

Жолооч ямар ч ургамлыг дууддаг бөгөөд хүүхэд хаана ургаж байгааг хариулах ёстой. Хэрэв тэр зөв хариулбал удирдагч болоорой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, нуга дахь шороон овоолгод анхаарлаа хандуулаарай. Миний бодлоор энд ухагч ажиллаж байсан байх, та санал нийлэхгүй байна уу? Тэгээд түүний нэр хэн бэ? (мэнгэ)Дэлхий дээр өөр хэн амьдардаг вэ? (хулгана)

Амрах газраа сонгосны дараа багш хүүхдүүдийг чимээгүйхэн суугаад сонсохыг урьж, дараа нь хүн бүр сонссон зүйлээ тайлбарлах болно. Хэрэв шувууны дуу хоолой сонсогдвол тэдгээрийг ялгаж сур. Эдгээр шувуудын талаар хэн юу мэдэхийг асуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, хар даа, энд ямар нэгэн зам байгаа бөгөөд шоргоолжнууд түүгээр мөлхөж байна. Тэд юу авч явааг харж байна уу? (зүү, хуурай өвсний ир)Энэ замыг тойрч тэдний гэрийг харцгаая. Ямар төрлийн гэрийн шоргоолж байдгийг та мэдэх үү? Тэдний хэд нь тэнд амьдардаг вэ? Нугад өөр ямар шавж амьдардаг вэ?

Царцаа: Оньсого тааварлаарай.
Цэцгийн дээгүүр дэгжин, бүжиглэж,
Хээтэй сэнс даллаж байна. (эрвээхэй)

гэрийн эзэгтэй
Зүлгэн дээгүүр нисэв
Цэцгийг илж
Тэр зөгийн балыг хуваалцах болно. (зөгий)

Та өөрийгөө харж чадахгүй
Тэгээд дуу нь сонсогддог. (шумуул)

Загвар өмсөгч далавчтай
судалтай даашинз,
Хэдийгээр үйрмэг ч өсөлт,
Хазах - энэ нь муу байх болно. (загас)

Хэн бидний дээр хөмөрсөн байна. (нисэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шавж нь маш их ашиг тустай боловч заримдаа та тэднээс болж зовж шаналж болно. Тиймээс шавьжнаас өөрийгөө хэрхэн хамгаалахаа мэдэх хэрэгтэй.

Биеийн ил гарсан хэсгийг шавьж үргээгч бодисоор тослох шаардлагатай.

Бид байгальд болгоомжтой, анхааралтай байх ёстой

Хэрэв та эвэрт үүрийг харвал ямар ч тохиолдолд түүнд хүрч болохгүй, эс тэгвээс соно нисч, хатгана.

Хэрэв зөгий таны дэргэд нисч байвал тайван байхыг хичээ, гараа даллаж болохгүй, өөр газар нүү

Замдаа шоргоолжтой таарвал түүнийг бүү гомдоо. Түүнийг бүү зовоо, тэр чамайг хазахгүй.

Багштай хамт бид шавж, тэднийхийг ажигладаг Гадаад төрх, зуршил.

Царцаа тоглоом тоглодог: "Би хожуул дээр сууж байна"

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, жолооч төвд суугаад:

Би хожуул дээр сууж байна
Би нуга руу харж байна
Янз бүрийн цэцэг байдаг.
шар, улаан,

Цагаан ба цэнхэр
Бүгд маш үзэсгэлэнтэй
Би цэцэг сонгохгүй ...
Хүүхдүүд: Та бидэнтэй тоглох уу?

Хөтлөгч: Тийм ээ

Хүүхдүүд тарж, удирдагч тэднийг давсалж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бүгд байгальд амрах дуртай, гэхдээ тэнд олон аюул бий. (аянга, аадар бороо, хар салхи)Хүүхдүүд ээ, жилийн аль цагт ихэвчлэн аадар бороо ордогийг санаж байна уу? (зун)Байгалийн ямар шинж тэмдгээр аянга цахилгаан ойртож байгааг та таамаглаж чадах вэ? Аль нь хамгийн түрүүнд ирдэг - аянга эсвэл аянга? Хүчтэй аянга цахилгаантай аадар бороо нь аюултай. Талбайд, нугад, задгай газарт ихэвчлэн тусгаарлагдсан мод, хадлан болон бусад өндөр объектуудыг аянга цохино.

Хэрэв аянга шуурга таныг талбай дээр авбал нам дор газар, жалгад нугад хүлээх нь дээр, та хэвтээд гараасаа металл зүйл хаяж болно. Та талбай дээгүүр гүйж чадахгүй, модны доор зогсоно.

Өөрчлөлтүүд.

Хүүхдүүд ээ, би одоо ид шидмээр байна: "Нэг, хоёр - одоо би дагина болсон. Тэгээд би чамайг шидэт саваагаар шавж болгоно. .

Шавжны хүүхдүүд нисч, үсэрч, сэгсэрч, шумуул, зөгий, ялаа, зөгий зэрэг өвөрмөц дуу чимээ гаргадаг.

Дидактик тоглоом "Сайн муу"

Цэлмэг газарт амарч, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Гэхдээ багш хүүхдүүдийн сэтгэлийг тайлахын өмнө шавьж байх нь сайн эсвэл муу юу гэдгийг тэднээс олж мэдэхийг хүсдэг.

Хүүхдүүд шавьж алга болвол ургамал алга болно, амьтан, шувууд үхнэ: нэг нь нөгөөгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг. Шавж бол байгалийн нэг хэсэг бөгөөд байгалийг хамгаалах, хайрлах, хамгаалах ёстой.

"Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - энд бид дахиад хүүхдүүд боллоо" .

Бүтээлч ажил.

Аялал жуулчлалын дараа цэцэрлэгБагш нь өнгөт цааснаас эрвээхэй хийхийг санал болгодог (оригами). Хүүхдүүд эрвээхэй хийж, дараа нь тэдэнтэй тоглодог.

Ашигласан мэдээллийн нөөц:

  1. Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Ерөнхий боловсролын үлгэр жишээ хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол/ ред. Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева. - М.: Мозаик-Синтез, 2014. - ISBN 978$5$86775$813-4.
  2. Нэг шүлгийн хэсгээс "Нар гэрэлтэж, ус гэрэлтэж байна" Ф.И. Тютчев. Тютчев Ф.И. бүрэн цуглуулгабүтээл, захидал: 6 боть / RAS. Дэлхийн уран зохиолын хүрээлэн. тэд. М.Горький; Орос улсад. ассан. (Пушкин. Хаус); Редакцийн зөвлөл: Н.Н.Скатов (ерөнхий редактор), L. V. Gladkova, L. D. Gromova-Opulsskaya, V. M. Guminsky, V. N. Kasatkina, V. N. Kuzin, L. N. Kuzina, F. F. Kuznetsov, B. N. Tarasov . - М .: Хэвлэлийн газар. "Сонгодог" төв, 2002-
  3. Таавар. Намраас зун хүртэл. Сэтгүүл "Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд" (хүүхдэд зориулсан байгаль, улирлын тухай шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үг, үлгэрт Ортодокс амралтын өдрүүд, ардын ёс заншилба итгэл үнэмшил)цэцэрлэгийн багш нарт болон хөгжмийн найруулагчид. Эмхэтгэсэн: L.A. Владимирская. Волгоград: Багш, 2004. -160-аад он.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан аялалын хураангуй

"Манай цэцэрлэгт хүрээлэнгийн моднууд"

Зорилтот: хүүхдүүдэд экологийн соёлыг төлөвшүүлэх, модны онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Үзэл санааг бүрдүүлэх: мод бол амьд оршнолууд бөгөөд тэдгээр нь тодорхой нөхцлийн хэрэгцээтэй байдаг: дулаан, гэрэл, ус, тэжээллэг хөрс;

Байгаль орчны нөхцөл ба амьд объектын (мод) төлөв байдлын хоорондох хамгийн энгийн холболтыг тогтоож сурах;

Хөгжиж байна:

Харьцуулах, нэгтгэх сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Модыг бишрэх хүслийг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд зэрлэг ан амьтдын сонирхол, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаанд байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг дамжуулах хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлэх;

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Хүүхдүүдийг байгальд эелдэг, халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

урьдчилсан ажил:

Модны тухай шүлэг унших;

Зураг үзэх;

Модыг дүрсэлсэн зураг, өнгөт гэрэл зургийг шалгах;

тухай яриа аюулгүй зан үйлпаркад;

хөгжмийн бүтээл сонсох;

Цэцэрлэгийн тоглоомын талбайн модыг ажиглах;

"Бөөрөлзгөнө" баримал

Зурах "Хусны навч";

Програм " Царсны навч, царс»;

Энэ сэдвээр оньсого, шүлэг сурах"Мод".

Эцэг эхтэй ажиллах

Модны тухай хавтас;

Хүүхдүүдтэй шүлэг сурах;

Байгалийн буланг дүрслэл, хуулбарлах, мод, зуны ойг дүрсэлсэн гэрэл зургаар дүүргэх.

Аяллын явц

асран хамгаалагч : Залуус аа, өнөөдөр бид цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалж, цэцэрлэгт хүрээлэнд ямар мод ургадаг болохыг харах болно(хүүхдүүд хосоороо босоод багшийг дагадаг).Өнөөдөр цаг агаар ямар байна?(нартай, дулаан)

Залуус аа, оньсого сонсоорой:

"Нэг хөл дээрээ зогсож,

Бүх салбарууд хөдөлж,

Хавар хувцасласан

намар хувцсаа тайлдаг.(мод)

Залуус аа, цэцэрлэгт хүрээлэнд хичнээн мод байгааг хараарай.

Модны хэсгүүдийг хэн нэрлэж чадах вэ?(үндэс, их бие, мөчрүүд, навчнууд байдаг).

Модны их бие нь юугаар бүрхэгдсэн бэ? Мод яагаад үндэс хэрэгтэй вэ, холтос?(үндсээр дамжуулан мод нь газраас хоол хүнс авдаг, холтос нь модны их биеийг хамгаалдаг).Сайн байна, модны бүтцийг зөв нэрлэсэн.

Өвлийн дараа мод юу болдог вэ?(нахиа мод дээр хавдаж, муур, навч гарч ирдэг).

Сайн байна, өнөөдөр тантай хамт цуглуулцгаая сайхан баглаамодны навч, жимснээс гар урлал хийх байгалийн материалболон гербарий.

Залуус аа, би та нарт оньсого хэлье, та үүнийг таахыг хичээгээрэй.

"Оросын гоо үзэсгэлэн
Нугад зогсож байна
Ногоон цамцтай
Цагаан даашинзтай.
(хус)

Энэ нь зөв, энэ бол хус юм. Хусан модны дэргэд зогсоод түүний гэрэл гэгээ, цэвэр ариун байдлыг биширцгээе. Хараач, нарны туяа нэвт шингэсэн навчис дээгүүр шуугиж байна. Энд амьсгалахад хялбар байдаг. Хус бол дэлхий дээрх цорын ганц цагаан их биетэй мод юм. Хүмүүс түүнийг хус цагаан баррель, Оросын гоо үзэсгэлэн гэж нэрлэдэг. Түүний их бие нь нимгэн, нарийхан, шулуун, цагаан, навчтай гурвалжин хэлбэртэйтөгсгөлд нь ховилтой, хус дээр ээмэг байдаг.

Би Оросын хусанд дуртай, заримдаа гэрэлтдэг, заримдаа гунигтай байдаг.

Ногоон сарафантай, халаасандаа алчууртай,

Сайхан тэврэлттэй, ногоон ээмэгтэй. (С. Есенин)

Залуус аа, эдгээр моднууд хус модны дэргэд ургадаг. Оньсого сонс:

Жимс нь чихэрлэг биш юм

Гэхдээ хүмүүс аз жаргалтай байна.

Ой мод - чимэглэл,

Шувууд бол амттан юм.

(Руэн).

Сайн хийлээ! Уулын үнс ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Үүнийг бас буржгар, нимгэн гэж нэрлэдэг! Түүний навчнууд сийлбэртэй, тод ногоон өнгөтэй. Уулын үнсний жимс нь исгэлэн, витамин бөгөөд эхний хярууны дараа чихэрлэг болдог. Эрт дээр үед туулай байшинг хамгаалдаг гэж үздэг байсан муу хүмүүсболон мэдээ, энэ нь гэр бүлийн аз жаргал, амар амгалангийн бэлэг тэмдэг гэж тооцогддог байсан тул тэд үргэлж байшингийн ойролцоо үүлдрийн мод тарихыг хичээдэг байв.


Одоо шүлгийг сонсоорой:

Чи бол миний унасан агч, мөсөн агч!

Чи яагаад цагаан цасан шуурганы дор бөхийж зогсож байгаа юм бэ?

Эсвэл та юу харсан бэ? Эсвэл та юу сонссон бэ?

Та тосгоноор зугаалахаар гарсан юм шиг.

(С. Есенин)

Явж, агч хаана ургадаг болохыг олж мэдье.

Залуус аа, агч модны их бие нь хар саарал өнгөтэй байна, хэлбэр, хэмжээгээрээ анхаарлаа хандуулаарай агч навчтавтай хурц үзүүрүүд. Maple ялангуяа намрын улиралд үзэсгэлэнтэй, навчийг будсан байдаг өөр өөр өнгө: шар, улаан, улбар шар, час улаан, алтан. Мод нь хувирч, нүдээ салгах аргагүй болтлоо дэгжин болсон. Мөн агч жимс нь жижиг сэнс шиг харагддаг, эсвэл тэдгээрийг бас хошуу гэж нэрлэдэг - хамрын хамар.

Maple хамгийн түрүүнд уулздаг

Намрын ирэлт.

Агаарт эргэлдэх нь хөгжилтэй

Дугуй бүжиг навч.

Дэлхий хурдан бүрхдэг

алтан хивс -

Гэр бүлээрээ унтаарай

Өвлийн урт унтах.

Залуус аа, одоо бид ямар мод руу ирсэн бэ?

Би үйрмэгээс мөлхөв - торх,

Үндэс нь эхэлж, ургаж,

Би өндөр, хүчирхэг болсон

Би аадар бороо, үүлнээс айдаггүй

Би гахай, цагаан тэжээдэг

Миний шохойн жимс гэж юу ч биш.

(царс)

Зөв шүү, залуус аа, царс мод. Oak бол хүчирхэг, хүчтэй мод бөгөөд түүний хүчирхэг их бие нь бор саарал өтгөн, хүчтэй холтос, навчаар бүрхэгдсэн байдаг. зууван хэлбэр, долгионтой ирмэгтэй, навчнаас гадна царс нь царсны боргоцойтой. Царс 400-500 жил амьдардаг.

бороо, салхины царс

Огт айдаггүй.

Тэр царсыг хэн хэлсэн юм

Ханиад хүрэхээс айж байна уу?

Эцсийн эцэст намрын орой хүртэл

Би ногоон зогсож байна.

Тиймээс би тэсвэр хатуужилтай

Энэ нь ааштай гэсэн үг.

(И. Горюнова)

За, та энэ гоо үзэсгэлэнг таньсан уу?

Энэ ямар охин бэ?

Оёдолчин биш, дархан биш,

Юу ч оёдоггүй

Мөн бүтэн жилийн турш зүүгээр.

(гацуур)

Тийм ээ, бид шинэ жилээр энэ модыг үргэлж тоглоомоор чимэглэдэг. Гацуур бол өндөр мод бөгөөд их бие нь шулуун, саарал эсвэл улаан хүрэн холтосоор хучигдсан байдаг. сэвсгэр мөчрүүдзүүгээр хучигдсан, мөн боргоцой байдаг.

Хэрэв бусад модны навчнууд шар болж, унадаг бол шилмүүст моднууд өвлийн улиралд ч гэсэн зүү ногоон хэвээр байна.

Та түүнийг үргэлж ойд олж болно -

Алхаж, уулзацгаая:

Энэ нь зараа шиг өргөст,

Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.

Залуус аа, энэ бүх мод Орост ургадаг, бид тэдэнд маш их хайртай.

Залуус аа, зөвхөн хус ургадаг ой модыг юу гэж нэрлэдэг вэ?( төгөл)

Царс ургадаг ойг юу гэж нэрлэдэг вэ?(царс төгөл)

Нарс ургадаг ойг юу гэж нэрлэдэг вэ?(Нарсны мод)

Гацуур ургадаг ойг юу гэж нэрлэдэг вэ?(гацуурт ой)

Хэрэв ойд мод өөр өөр байвал?(холимог ой)

Эцсийн яриа.

Бид тантай хаашаа явсан бэ?

Та ямар мод харсан бэ?

Хусны алдартай нэр юу вэ?

Царс модыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Сайн байна залуусаа.

Бидний байгаль бидэнд ер бусын үзэсгэлэнтэй эдгээр модыг өгсөн. Бид тэднийг биширч, өөрсдийн хэрэгцээнд ашиглахаас гадна халамжилж, хамгаалах ёстой, тэгвэл тэд гоо үзэсгэлэнгээрээ биднийг баярлуулах болно.

Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.