Бэлтгэл бүлгийн уялдаа холбоотой ярианы тухай товч агуулга. Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн уялдаа холбоо бүхий яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй "Үлгэрийн орон руу аялах.


Сэдэв: Үлгэрээс сэдэвлэсэн КВН.

Зорилго: Проппын хөзөр дээр үндэслэн үлгэр зохиож сургах.

Даалгавар:

Боловсролын

Үлгэрийн бүтэц, тэдгээрийн онцлог шинж чанарын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
- Propp картыг ашиглах чадварыг сайжруулах.

Хөгжиж байна:

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;
- санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
- хүүхдүүдийн бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Үлгэрийн хайрыг хөгжүүлэх;
- найрсаг, зохицуулалттай багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Тоног төхөөрөмж: цээж, үсэг, одод, үлгэрийн хэсгүүд, Пропп картууд.

Хичээлийн явц

Эрхэм хүндэт хүүхдүүд, хайрт насанд хүрэгчид. Бид өнөөдөр "Хөгжилтэй, авхаалжтай клуб" тоглоом зохион байгуулахаар цугларлаа. Манай хүүхдүүд маш ухаалаг, хөгжилтэй, авхаалжтай хүмүүс. Гэхдээ бид юугаараа өрсөлдөх гэж байна вэ? Хэн манай хаалгыг тогшиж байна вэ?
(Би цээж, бичгийг авчирдаг).

Хүүхдүүд, Елена Мэргэн нь түүний дараагийн заль мэхийг шидэт авдар явуулав. Би үүнийг нээж чадахгүй байгаа зүйл. Захидал гэж би цухуйлгаж бодож байна. Би захидлыг уншлаа.

“Түүнийг сонирхолтой үлгэр сонсох үед авдар нээгдэнэ. Залуус та цээжинд гэнэтийн бэлэг барих болно "
Мэргэн Елена.

Та цээжээ нээгээд тэнд юу байгааг мэдэхийг хүсч байна уу? Үүний тулд та үлгэр зохиож, ярихад бэлэн байна уу?
Бид хоёр багт үлгэр зохиох болно. Нэгийг нь "Мөрөөдөгчид", нөгөөг нь "Мэддэг" гэдэг. Зөв хариулт авахын тулд багууд од тэмдэг авах болно. Тоглоом эхэллээ!

1. Халаалтын тэмцээн.
- Надад хэлээч, та ямар үлгэр мэддэг вэ?
- Үлгэрүүд үлгэрээс юугаараа ялгаатай вэ?
(Бүх үлгэрүүд эхлэл, төгсгөлтэй байдаг.
(Өгүүллэгүүд дээр баатрууд үнэхээр байдаг, үлгэрт тэд зохиомол, гайхалтай,
амьдралд тааралддаггүй, үлгэрт гардаг амьтад хувцасладаг, хүмүүс шиг ярьдаг, үлгэрт ид шид, ид шидийн зүйл байдаг.)

- Сайн байна, баг тус бүрт од гарна.

2. "Асуулт ба хариулт" тэмцээн.

Бүх үлгэрүүд хэрхэн эхэлдэгийг та мэдэх үү?
(Нэгэн цагт ... Тодорхой хаант улсад ... Хуучин өдрүүдэд ... Тодорхой хаант улсад ... Алс холын орнуудад ...)

Үлгэрийн ямар төгсгөлүүд байдаг вэ?
Тэд амьдарч, амьдарч, сайн мөнгө хийж эхлэв ... Тэгээд би тэнд шар айрагны зөгийн бал уугаад, сахлаа урсган урсаж байсан нь миний аманд ороогүй ... Мирк, пирк, гэхдээ хуриманд зориулж ... Тэд аз жаргалтайгаар эдгэрсэн ... Бид удаан, аз жаргалтай амьдарсан ... Үлгэр дууслаа, гэхдээ хэн сонсов, сайн байна.
- Сайн хийлээ! Од хүлээн аваарай.



3. "Шидэт туслагчид" тэмцээн.

Олон үлгэрт ид шидийн зүйл байдаг. Баг тус бүрийг ээлжлэн нэрлэх шаардлагатай байна шидэт зүйлсайн баатруудад хэн тусалдаг вэ?

(Нисдэг хивс, гүйлтийн гутал, амьд ба үхсэн ус, шидэт балаар,
kladenets сэлэм, үл үзэгдэх малгай, сам, алчуур, шидэт бөмбөг,
өөрөө угсарсан ширээний бүтээлэг).

- Багууд одтой болно.

4. "Гайхамшигтай салат" тэмцээн

Би үлгэрийн хэсгүүдээс уншиж өгөх болно, аль үлгэрээс та таах хэрэгтэй)
... “Морь гүйж ирээд газар дээр нь үндэслэж зогсов. Иван ахин хувцаслаад цааш явлаа
дөрвөлжин ".
... “Охин амьд ч биш, үхсэн ч суудаггүй. Уйлж байна. Хулгана түүнд: битгий хүлээ,
ахыгаа ав, би чиний төлөө гүйнэ. "
... “Кокерел худаг дээр суугаад ус ууж, хэлэхдээ: цорго, хошуу, ус уу!
Цорго, хошуу, ус уу! "

... “Тэр бүжиглэхээр явж, зүүн ханцуйгаа даллаж - тэнд нэг нуур байсан, баруун гараа даллаад -
цагаан хун нууранд сэлж байв.
... “Энд овоохойд булан тохой нь цуурч, дээвэр нь савлаж, хана нь нисч, зуух нь өөрөө явлаа
гудамжинд"
... “Тэд Смородина гол хүртэл, чулуун гүүр хүртэл машинаар явдаг. Бүх эрэг дагуу худлаа
сэлэм, нум, хугарсан, бүх зүйл шатсан, хугарсан ... "

5. өрсөлдөөн. Ахмадын тэмцээн.

Одоо ахмадуудад зориулсан даалгавар: багийн ахмадууд нэр өгөх ёстой дуртай үлгэрийн баатар, тэр ямар үлгэрээс, ямар сайн зүйл хийсэн, юунд баярлах вэ?
(хүүхдүүдийн хариулт)
- Ахмадууд нэг од авдаг. Одоо амарцгаая.

Хөгжмийн түр зогсолт

Хүүхдүүд ярианы эмчилгээний ард хөгжмийн аянд хөдөлгөөн хийдэг.

6. "Гэрийн даалгавар" тэмцээн.

"Хөгжилтэй, авхаалжтай клуб" -т баг бүр бие даалтаа үзүүлдэг.
Таны зохиосон үлгэрүүд, тэдэнд зориулж зураг чимэглэл зурсан.
- Эхнийх нь хэлдэг кино зурвас үлгэр.
- Хоёрдахь баг үлгэр ярьж, үзүүлбэр үзүүлдэг хавтастай ном.
- Сайн хийлээ. Баг бүр өөрийн гэсэн одтой болдог.

"Үлгэр зохиох" 7 уралдаан

Одоо хамгийн хэцүү даалгавар бол та өөрийнхөө үлгэрийг бодож олох хэрэгтэй.
Танд туслахын тулд бүдүүвч картууд (Propp картууд) байх болно. Тус бүр нь юу гэсэн үг болохыг санацгаая.
- Картуудыг ийм дарааллаар байрлуулъя, энэ схемийн дагуу үлгэр зохиож үзээрэй.

1 багт:

(2-р багийн хувьд Propp картуудын дарааллыг өөрчилсөн)

1 багт:

Багууд маш сонирхолтой үлгэрүүд болсон тул бид тэдэнд зориулж зураг чимэглэл зурах болно.

Дүгнэлт.

Од тоолох. "Хөгжилтэй, авхаалж самбаатай клуб" -д хамгийн чухал зүйл бол ухаалаг хариулт, хөгжилтэй түүх, сайхан сэтгэл юм. Өнөөдөр бидний тоглолт сайхан болсон гэж бодож байна. Бидний тоглоом хэнд таалагдсан, хэнд хэцүү байсан бэ гээд гараа өргөнө үү?

Хөвгүүд, охидууд олон үлгэр мэддэг, шинэ үлгэр зохиохоо мэддэг гэдгээ харуулж, өөрсдөдөө болон бүх зочдод сайхан сэтгэлийг бий болгов.

Одоо Елена Мэргэн бидэнтэй санал нийлж байгаа эсэх, түүний цээж онгойх эсэхийг шалгаж үзье. 1.2,3 - бид нээнэ. - Нээгдсэн! Энд гэнэтийн бэлэг байна - чихэр "баяр баясгалан, сайхан сэтгэл".
Бидний тоглолт дууслаа. Маш их баярлалаа, бүгдээрээ!

Карт дээр дарахад илүү том хэмжээтэй болно

Анхаар! Сайтын удирдлага нь арга зүйн боловсруулалтын агуулга, түүнчлэн Холбооны Улсын Боловсролын Стандартын боловсруулалтад нийцэж байгаа эсэхийг хариуцахгүй.

Үзүүлсэн материалууд нь бэлтгэл бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд сонирхолтой байх болно.

Зорилго: Оюуны үйл ажиллагааг сонирхож, тууштай, тууштай, харилцан туслалцаа үзүүлээрэй.

Засан хүмүүжүүлэх ажлууд:

  • "Байшин ба түүний хэсгүүд" сэдэвт хүүхдийн толь бичгийг нэгтгэх;
  • Яриа үгэнд эзэмшсэн шинж тэмдгийн хэрэглээг нэгтгэх;
  • Сурах уялдаатай, түүхийн явцыг харааны түүврийн схем ашиглан дараалан толилуулах;
  • Өөрийнхөө мэдэгдлийг логик байдлаар тууштай, дүрмийн хувьд зөв бүрдүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Геометрийн хэлбэр, өнгөний талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх;
  • Эрэмбэ тоолох чадварыг бэхжүүлэх;

Залруулга ба хөгжлийн ажлууд:

  • Уялдаа холбоотой яриа, анхаарал, санах ой, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • Харааны ойлголт, орон зайд чиг баримжаа хөгжүүлэх ;
  • Хөдөлгөөний зохицуулалт, гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Засан хүмүүжүүлэх ажлууд:

  • гоо зүйн шинж чанарыг сургах;
  • нөхдүүдийн мэдэгдлийг сонсохыг заах;
  • багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Компьютер, проектор, дэлгэц, таавар бүхий дугтуй, геометрийн дүрс бүхий дугтуй, даалгавар бүхий авдар, бөмбөг, соронзон самбар.

Хичээлийн явц

Сэтгэл хөдлөлийн хандлага

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бол жирийн ажил мэргэжил биш шүү дээ, хичнээн олон зочид ирснийг харцгаая, тэдэнтэй мэндчилье. Бид сайн уу гэж хэлэв - бид зочдод илүү их анхаарал хандуулдаггүй.

I. Зохион байгуулалтын мөч

Эхлээд тойрог дээр зогсоцгооё
Эргэн тойронд хичнээн их баяр баясгалан байна!
Бид бүгдээрээ гар нийлэх болно
Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэх болно.
Бид тоглоход бэлэн байна
Та уулзалтыг эхлүүлж болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч Хүүхдүүд ээ, бид хаана төгсөв? Та бид хоёр зочилсон бөгөөд одоо хэнээс тодрох болно. Би чамайг ширээн дээр суухыг санал болгож байна. Бид зөв сууж байна: нуруугаа шулуун, хөлөө хамт, ширээн дээр гараа тавь.

Харагтун, энэ бол өнөөдөр би энэ байшингийн босгон дээрээс олдсон юм. Энэ бол хайрцаг. Үүнд юу байгааг харцгаая? Тэмдэглэл. Үүнийг уншъя.

Багш нэг тэмдэглэл уншина.

"Сайн уу хүүхдүүд ээ! Сайн уу томчууд аа! Хэрэв та энэ захидлыг уншиж байгаа бол та зөв газартаа ирсэн байна. Гэртээ тавтай морилно уу. Хаалттай картуудаа дэлгээд, тэднээс үг бүтээ, тэгвэл чи намайг хэн болохыг мэдэх болно. "

Багш нь картуудыг соронзон самбар дээр өлгөдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Артем, самбар дээр ирээд үг бичээрэй. Хийсэн зүйлээ уншаарай.

Карт дээр байгаа хүүхэд "Кузя" гэсэн үгийг зохиодог

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тэмдэглэл хэн бэ? Таны бодлоор энэ Кузя гэж хэн бэ? Тэр хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд. Кузигаас. Энэ бол Кузя. Байшинд.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд өөр нэг зүйл бичсэн байна:

“Би чамд видео зурвас үлдээсэн. Миний зөөврийн компьютерийг үзээрэй. "

“Залуус, дөчин, миний сайн найз, чи тоглох, таавар таах, асуудал шийдвэрлэх, ном унших дуртай гэж надад хэлсэн. Тэд бас ухаалаг, ажилсаг, аливаа бэрхшээлээс айдаггүй, ерөнхийдөө зоригтой, найрсаг залуус юм. Тиймээс би танд “дэлхийн хамгийн үнэт эрдэнэсийг” өгөхөөр шийдсэн бөгөөд Баба Яга эсвэл хортой, зальтай хэрээ үүнийг олж авахгүйн тулд би энэ өрөөнд нуув. Би танд эрдэнэс агнах газрын зургийг илгээж байна. Болгоомжтой байгаарай: бэрхшээлүүд таныг хүлээж байна. Хэрэв та миний асуултанд хариулвал эрдэнэсийг олох болно. Амжилт хүсье " .

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуусаа, та эрдэнэсээ хайхаар юу шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд. Тийм ээ!

II. Гол хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс урагшаа. Эхний даалгавар байрлаж буй газрын зураг дээрээс хар.

Айгүл, хайхаар яв. 1 гэсэн тоо тэнд байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Браунигийн эхний даалгаврыг сонсоорой: “Залуусаа, өндөр, нам янз бүрийн байшин байдаг бөгөөд тэдгээрийг янз бүрийн материалаар барьдаг. Таны даалгавар бол байшингуудыг ямар барилгын материалаас барьсан, хаана байрлаж байсныг зөв нэрлэх явдал юм. "

"Аль байшинг нэрлэ" тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та юунаас байшин барьж болох вэ?

Хүүхдүүд: Тоосго, мод, чулуу, бетон, шавар, мөчир, сүрэл, төмөр.

Барилгын янз бүрийн материалаар хийсэн байшингийн зургийг дэлгэцэн дээр харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв байшинг тоосгоор барьсан бол энэ нь юу вэ? Тоосго.

Сүрэл үү? Сүрэл.

Мод уу? Модон.

Чулуу? Чулуу.

Бетон уу? Бетон.

Шавар? Шавар.

Мөсгүй болсон уу? Мөс.

Цааснаас уу? Цаас.

Ямар байшин удаан эдэлгээтэй байх вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Хэрэв байшин нэг давхарт байгаа бол энэ нь юу вэ? Нэг давхар.

Хэрэв байшин гурван давхар бол энэ нь юу вэ? Гурван давхар.

Хэрэв байшин нь есөн давхар бол энэ нь юу вэ? Есөн давхар барилга.

Хэрэв байшин олон давхар бол энэ нь юу вэ? Олон давхар.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Өө, хар даа, 1-р дугаартай "K" байсаар л байна. Энэ юу гэсэн үг вэ? Бид газрын зургийг харж байна. Хоёрдахь даалгавар, бидэнд хаана байгаа вэ? Энд бид үүнийг оллоо. Аилита, хайхаар яв. Дугаар 2 тэнд байх ёстой.

Хүүхэд ажил хайхаар явдаг. Дугтуйг олоод байрандаа эргэж ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Браунигийн даалгаврыг сонс:

“Залуус аа, хүн бүр өөр өөрийн гэсэн байшинтай, амьтантай гэдгийг би мэднэ. Би чамайг "Хэний байшин вэ?" Бөмбөг тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна; багш ээлжлэн бөмбөг шидэж, асуулт асууна.

Баавгай баавгайн байшинтай.

  • Үнэг хэний гэр вэ? - Үнэг.
  • Туулай гэртэй юу? - Туулай.
  • Чоно байшинтай юу? - Чоно.
  • Хэрэм байшинтай юу? - хэрэм.
  • Дорго гэртэй юу? - Дорго.
  • Нохой гэртэй юу? - Нохой.
  • Муур гэртэй юу? - Муур.
  • Хулгана нь хэний гэр вэ? - Хулгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид энэ даалгаврыг даван туулж чадсан. Би ширээн дээр суухыг санал болгож байна. Бид зөв сууж байна: нуруугаа шулуун, хөлөө нийлүүлээд ширээн дээрээ тавь. Та цааш харж болно, гэхдээ энд бас нэг үсэг байна - энэ бол "H" гэсэн 2 дугаартай, бид гуравдахь даалгаврыг хайж газрын зураг дээр харлаа. Арина, хайхаар яв. 3 дугаар тэнд байх ёстой.

Хүүхэд ажил хайхаар явдаг. Дугтуйг олоод байрандаа эргэж ирнэ.

Даалгаврыг анхааралтай сонсоорой.

“Залуус та нар авхаалж самбаатай! 1-ээс 10 хүртэлх тооны дагуу шар дугтуйнаас эвлүүлдэг тааврыг гаргаж тавь.

Даалгавраа биелүүлэхээсээ өмнө барилгачин болж, байшингаа барихыг санал болгож байна.

Би алхаар тогшдог, би тогшдог, (Бид зүүн гарынхаа алган дээр баруун гарынхаа нударгаар цохино.)
Би зуун хадаас хадах болно. (Ижил хөдөлгөөн, гэхдээ гараа соль.)
Би байшин, байшин барина (Бид камыг камерт нэг нэгээр нь тавилаа.)
Бид үүнд, дотор нь амьдрах болно. (Алгаа өргө, холбоорой хуруубайшингийн дээврийг дүрсэлсэн.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, сайн хийцгээе! Бид шар дугтуйг нээгээд даалгавараа үргэлжлүүлээрэй. Чи юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: Бид байшинтай болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид тааврыг дугтуйнд хийв. Одоо байшингийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл дэлгэц дээр гарч ирэх бөгөөд та юунд зориулагдсанаа хэлэх хэрэгтэй болно.

Тоглоом "тулд"

Хур тунадаснаас хамгаалахын тулд байшингийн дээвэр хэрэгтэй.

Байшинд ... хаалга хэрэгтэй.

Байшинд цонх хэрэгтэй ...

Байшингийн хана нь ...

Байшин нь хоолой ...

Байшинд тагт хэрэгтэй ...

Байшинд ... үүдний гонх хэрэгтэй.

Байшинд цахилгаан шат хэрэгтэй ...

Гэрт тавилга хэрэгтэй ...

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн хийлээ! Тэд энэ даалгаврыг амжилттай биелүүлэв! 3-р дугаар дээр "Би" гэсэн үсгийг олсон. Хүүхдүүд ээ, та бүхэн жаахан амарч, жаахан бие халаалт хийхийг зөвлөж байна. Үүнийг хийхийн тулд бид танхимын төвд үзэсгэлэнтэй тойрог дээр зогсох болно.

Биеийн боловсрол: "Тоглоомын барилга"

Бид бэлэг авсан: (Хүүхдүүд бичлэг хийж байгаа дүр үзүүлдэг)
Тоосго, баар, нуман хаалга. (хайрцагнаас авсан зүйлс)
Бид хайрцагнаас авдаг (Камыг камерт байрлуулсан байна.)
Бид сайхан байшин барьж байна. (Бид нударгаараа тогшдог.)
Бид хурдан барьдаг, удахгүй барьдаг (Хүүхдүүд доошоо суув)
Зуурмаг цементгүйгээр. (аажмаар тэгшлэх)
Байшин улам бүр өсөн нэмэгдэж байна (тэгээд хөлийнхөө хуруун дээр зогс.)
Корнис, хоолой, дээвэр байдаг. (Толгой дээрээ гараа хаа.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би таныг ширээн дээр суухыг санал болгож байна. Бид зөв сууж байна: нуруугаа шулуун, хөлөө хамт, ширээн дээр гараа тавь.

Дараагийн даалгавраа хайж байна уу? Бид газрын зургийг харж байна. Дөрөв дэх даалгавар энд байна. Илья, хайхаар яв. Тэнд 4 гэсэн тоо байх ёстой.

Хүүхэд ажил хайхаар явдаг. Дугтуйг олоод байрандаа эргэж ирнэ.

Энд тэмдэглэл байна:

“Залуус аа, би чамайг маш бүтээлч, уран зөгнөлд дуртайг мэднэ, тиймээс би та нарт энэ даалгаварыг бэлдлээ. Та бүхэнд зориулж өөрийн байшингаа барихыг санал болгож байна. "

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан дугтуйнуудыг аваад нээ. Агуулгыг ширээн дээр цэвэрхэн байрлуул. Тэдгээрээс байшингийн дүрсийг хий. ( Хүүхдүүд хийж байна.)

Ажлын үеэр хүүхдүүдэд өгөх асуултууд: тоолох, хичнээн геометрийн хэлбэртэй вэ? Тэд ижил өнгөтэй юу? ( 11 геом. ижил өнгийн зураг)

Олонлог дотор ямар геометрийн дүрс байна вэ? ( 2 дөрвөлжин, 4 гурвалжин, 5 тэгш өнцөгт - 1 том, 4 жижиг.)

Аль геометрийн хэлбэр нь геометрийн хэлбэрийн дээгүүр / доор / зүүн / баруун талд байдаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч.Танай байшингууд надад маш их таалагдсан. Геометрийн дүрсийг дугтуйнд хийж үзье. Бид 4-р дугаарын дор "G" үсэг бүхий картыг хүлээн авдаг. Сүүлийн даалгавар биднийг хүлээж байна. Энэ нь хаана нуугдсан бэ? Манай газрын зургийг харцгаая. Маша, хайхаар яв. 5 гэсэн тоо тэнд байх ёстой.

Хүүхэд ажил хайхаар явдаг. Дугтуйг олоод байрандаа эргэж ирнэ.

“Залуус аа, та бүгд өндөр, нам, тоосго, модон гэсэн өөр өөр байшинд амьдардаг. Би танай байшингийн талаар танд хэлэхийг санал болгож буй хүснэгтийг илгээж байна. Энэ бол амаргүй ажил, гэхдээ та үүнийг шийдэж чадна гэдэгт итгэлтэй байна. "

"Гэрийнхээ тухай яриач" тоглоом

Мнемоник хүснэгтийг ашиглан түүх зохиох.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Илья, байшингийнхаа талаар бидэнд яриач. Айгүл, байшингийнхаа талаар бидэнд яриач. Артем, байшингийнхаа талаар бидэнд яриач. Маша, байшингийнхаа талаар бидэнд яриач.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс бид брауны бүх ажлуудыг хийж гүйцэтгэсэн. Хамгийн сүүлчийн даалгавраар бид 5-р дугаараас "А" үсгийг авсан. Гэхдээ эдгээр үсэг бидэнд яагаад хэрэгтэй вэ? Брауни Кузя гарч ирэв.

Кузя."Баяр хүргэе! Та миний бүх асуултанд хариулж, даалгавруудыг гүйцэтгэсэн, та "эрдэнэс" -ийг авах боломжтой. Гэхдээ энэ нь юу болохыг олж мэдэхийн тулд 1-ээс 5 хүртэлх тооны үсэг бүхий үгсийг оруулах хэрэгтэй. Энэ бол хариулт байх болно. Энэ хариулт ...

Сурган хүмүүжүүлэгч.Аилита, самбар дээр ирээд тоогоор үг хэлээрэй. Хийсэн зүйлээ уншаарай. (ном)

Кузя. Үүнээс та олон асуултын хариуг олж болно. Энд эрдэнэсийн координат бүхий газрын зураг байна. (Хүүхдүүд эрдэнэсийг олдог.) Энэ бол энгийн ном биш, "ухаалаг ном" эсвэл "нэвтэрхий толь" юм. Ялангуяа чухал даалгаврыг биелүүлэхийн тулд би танд зориулж медаль бэлдсэн.

III. Эцсийн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр юу ярив?

Кузя. Залуус аа, танд ямар даалгавар хамгийн их таалагдсан бэ? Танд ямар ажлууд хэцүү байсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, та Кузид зочлох дуртай байсан уу? Ийнхүү бидний аялал өндөрлөв. Кузятай салах ёс гүйцэтгэе.

Илона Осипова
Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжил (ажлын туршлагаас)

« Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжил»

Харилцаа холбооны тэргүүлэх хэрэгсэл болох яриа нь хүүхдийн бүх төрлийн үйл ажиллагааг дагалддаг. Чанараас хэлсэн үг, тоглоом, багш, хүүхдийн хамтарсан үйл ажиллагааны үеэр, зургийг төлөвлөх, хэлэлцэх, алхах үед ажиглалт хийх, гүйцэтгэлийн талаар ярилцах, ашиглах чадвар, хүүхдийн үйл ажиллагааны амжилт, түүнийг хүлээн зөвшөөрөх үе тэнгийнхний зүгээс хүүхдийн нийгэм дэх эрх мэдэл, статусаас хамаарна

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу боловсролын талбайн агуулга "Яриа хөгжил» аман зохиох зорилгод хүрэхэд чиглэгддэг хэлсэн үг мөн ард түмнийхээ утга зохиолын хэлний мэдлэг дээр үндэслэн бусадтай аман харилцааны ур чадвар.

Хүүхдийн яриа баялаг, зөв \u200b\u200bбайх тусам түүний бодлыг илэрхийлэх нь илүү хялбар байдаг, хүрээлэн буй орчны бодит байдлыг танин мэдэх боломж нь илүү өргөн, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй илүү утга учиртай, бүрэн дүүрэн харилцаатай байх тусам түүний оюун ухаан илүү идэвхтэй байдаг хөгжил... Тиймээс цаг тухайд нь бүрдүүлэхэд анхаарах шаардлагатай байна хүүхдийн яриа, түүний цэвэр байдал, зөв \u200b\u200bбайдлын талаар.

Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжил хүүхдүүдэд зориулсан ерөнхий боловсролын хөтөлбөрт чухал үүрэг гүйцэтгэдэг сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудУчир нь түүний ачаар амжилттай бэлтгэл хийх үндэс суурь бэлтгэгдэж байна сургуулийн хүүхдүүд.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжил цэцэрлэг нь дараахь зүйлийг баримталдаг зорилго:

хүүхдийн харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх;

ярианы орчныг хөгжүүлэх;

Идэвхтэй, баялаг үгсийн сан бүрдүүлэх;

хүүхдүүдийн соёлын ярианы үндсийг хөгжүүлэх;

Дууг зөв дуудах чадварыг сайжруулах;

Бичиг үсэг заах урьдчилсан нөхцөл болох дуу авианы аналитик ба синтетик үйл ажиллагааг бий болгох;

Хүүхдийн уран зохиолын төрөл бүрийн текстийг сонсох.

Эдгээр зорилгод хүрэх нь орчин үеийн сэдэв үүсгэхгүйгээр боломжгүй юм хөгжиж буй орчин... Тийм учраас бүлэг ярианы буланг зохион байгуулж, ярианы орчныг бүрдүүлэв хүүхдүүд сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, насанд хүрэгчидтэй харилцан яриа өрнүүлэх, бие даан, тоглох явцдаа амархан, байгалийн жамаар оролцох хүсэл хөгжүүлэх ярих чадвараа сайжруулах.

Би яриа зохион байгуулах олон төрлийн практик материалыг хуримтлуулж, системчилсэн тоглоомууд: үлгэр зохиох материал, олон төрлийн дидактик, самбар дээр хэвлэгдсэн тоглоомууд, тоглоомууд гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх, үе мөчний дасгал хийх гарын авлага, ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.

Учир нь хөгжил буланд байгаа ярианы амьсгал, хурууны хөдөлгөөний нарийн ур чадварууд нь янз бүрийн симуляторууд байдаг ry:

Бөмбөлөг;

Бөмбөлөг;

Нүдний шилтэй жүүс хоолой;

Хөвүүр;

Зураг байрлуулах янз бүрийн үрийн багц;

Хувь хүнд зориулсан жижиг толь хүүхдийн ажил;

Төрөл бүрийн жижиг шигтгэмэл;

Уях;

Хурууны театр;

Тоо тоолох;

Матрешка;

Баяжуулсан бөмбөгийг массаж хийлгэх.

Буланд арга зүйн уран зохиол онцгой байр эзэлдэг.

Карт файл ярианы хөгжил нь дидактик тоглоомуудын янз бүрийн бүлгүүдийг агуулдаг, чиглэсэн хүүхдийн ярианы хөгжил: тоглоомууд уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, тоглоомууд үгсийн сан хөгжүүлэх, тоглоомууд хөгжил дууны зөв дуудлага, ярианы амьсгал, сонсголын анхаарал, ярианы сонсгол, хоолойны хүч, дууны чанга байдал.

Энэхүү картын файл нь системчилэхэд тусалдаг ярианы хөгжлийн талаар хүүхдүүдтэй ажиллах.

Бүлгийн ярианы хөгжил хүүхэд бүрт өөр өөр хандлагатай байдаг, учир нь бүх хүүхдүүд өөр өөр байдаг бөгөөд ихэнх нь өөр өөр, хатуу хувь хүний \u200b\u200bэмгэгтэй байдаг хэлсэн үгминий анхаарч байгаа зүйл. Ихэнх тохиолдолд энэ эсвэл тэр зөрчил хүүхдүүдийн яриа засч залруулах ажлыг зөв зохион байгуулбал амархан засах боломжтой ажил.

Төвийн тэргүүлэх ажил бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжилминий бодлоор бол уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Энэ нь хэд хэдэн нөхцөл байдалтай холбоотой юм.

Нэгдүгээрт, холбоонд хэлсэн үг хэлний үндсэн функцийг хэрэгжүүлдэг ба яриа - харилцаатай(харилцаа холбоо)... Бусадтай харилцах харилцааг нарийн холболтын тусламжтайгаар хийдэг хэлсэн үг.

Хоёрдугаарт, холбогдсон байна хэлсэн үг Хамгийн гайхалтай нь сэтгэцийн болон ярианы харилцаа юм хөгжил.

Гуравдугаарт, холбогдсон байна хэлсэн үг ярианы бусад бүх даалгавар хөгжил: толь бичиг, дүрмийн бүтэц, фонетик тал үүсэх. Хүүхдийн эх хэлийг эзэмшсэн бүх ололт амжилт нь үүгээр илэрдэг.

Уялдаа холбоотой яриа нь утга учиртай гэдгийг санах хэрэгтэй дэлгэрэнгүй мэдэгдэл, харилцаа холбоо, харилцан ойлголцлыг хангаж, логик, тууштай, үнэн зөв, дүрмийн хувьд зөв, дүрслэх байдлаар явуулдаг тодорхой агуулгыг танилцуулах.

Үүнд ажил Би дараахь заль мэхийг ашигладаг уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Visual: цуврал зураг, сэдэв, ландшафтын зураг дээр үндэслэн түүх зохиох; ганц объектын тухай түүхийг зурах. Жишээлбэл, идэж болохуйц, идэшгүй мөөгийг дүрслэх, цэцэрлэгийн жимс, ойн жимсийг дүрслэх, навчит, шилмүүст мод, мод, бут сөөгийг харьцуулах.

Цуврал зураг дээр үндэслэсэн түүхүүд: үед ажил цуврал зураг дээр хүүхдүүд уялдаа холбоотой мессежийг бий болгох үндсэн зарчмуудын тухай санаа бий болсон; болсон үйл явдлын дараалсан танилцуулга. Хүүхдүүд тус тусдаа болон хамтдаа үлгэр зохиодог.

Үйл явдлын зураг дээр тулгуурлан өгүүллэг зохиохын тулд би хэдийг дүрсэлсэн зургуудыг ашигладаг бүлэг жүжигчид, эсвэл хүүхдүүдэд сайн мэддэг нийтлэг талбайн хэд хэдэн үзэгдэл ( "Тоглоомын талбайн тоглоомууд", "Өвөл үзвэр үйлчилгээ» ). Мөн хүүхдүүдэд ландшафтын зураг санал болгодог.

Тоглоом: тоглоомын дүр, ярианы тоглоом, дүрд тоглох тоглоомууд.

Амаар: урлагийн бүтээл унших, хэлэх; цээжлэх; хувийн түүхийг зохиох туршлага; хүүрнэл (бүтээлч байдлын элементүүдтэй хамт); дахин ярих (хэсэгчлэн, дүрээр); ерөнхий яриа. Бүх аман техник нь харааны арга техникийг ашигладаг бид: объект, тоглоом, уран зураг үзүүлэх, зураг чимэглэл үзэх.

Бүтээлч түүхийг зохиох. Бүтээлч түүхийг ярих янз бүрийн сонголтууд байдаг.

1. Төлөвлөгөөний дагуу үлгэр зохиох.

2. Төлөвлөгөөгүй сэдвээр өгүүллэг зохиох.

3. Бие даан сонгосон сэдвээр үлгэр эсвэл үлгэр зохиох.

Төлөвлөгөөнд төлөвлөгөөний дагуу үлгэр, үлгэр зохиох нь илүү их бие даасан байдлыг шаарддаг тул төлөвлөгөөнд зөвхөн ярих дарааллыг тусгасан байдаг. хөгжил хүүхдүүдийн агуулгыг бие даан хэрэгжүүлэх шаардлагатай болно.

Төлөвлөгөөгүй сэдвээр өгүүллэг зохиох нь бүтээлч төсөөлөл, сэтгэлгээний бие даасан байдалд илүү их түлхэц болдог. Хүүхэд бол зохиогч бөгөөд түүний агуулга, хэлбэрийг өөрөө сонгодог.

Бие даан сонгосон сэдвээр үлгэр эсвэл үлгэр зохиох нь түүх ярихад хамгийн хэцүү байдаг. Амжилт хүүхдүүд насанд хүрсэн хүн хэрхэн сонирхож чадахаас ихээхэн хамаарна хүүхдүүд, тэдэнд сэтгэлийн хөдлөлийг бий болгож, тэдний бүтээлч төсөөлөлд түлхэц өгөх. Насанд хүрсэн хүн түүхийн сонирхолтой, зугаатай агуулга, түүнийг дамжуулж буй аман хэлбэрт анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй; бие даасан бүтээлч үйл ажиллагаанд оролцож буй хүүхдүүд сурсан үг, хэллэгийг хэрхэн ашиглаж байгааг ажигла.

Бид үүнийг хэлж чадна хүүхдийн ярианы хөгжил амжилттай болсононы эхээр зорилгодоо хүрсэн бол. Эцэст нь хэлэхэд бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд боломжтой байх ёстой:

Үе тэнгийнхнийхээ хэлсэн үгийг анхааралтай сонсож, харилцан ярианд оролцоорой;

Сэдвээс сэдэвлэн өгүүллэг, өрнөл зураг дээр үндэслэсэн түүхүүд, дараалсан зургуудын багцыг зохио үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Уран зохиолын жижиг бүтээлүүдийг уялдаатай, илэрхийлэлтэй, тууштай, үлэмж цоорхойгүйгээр дахин ярих;

Монолог болон харилцан ярианы хэлбэрийг ашиглана уу хэлсэн үг;

Хувь хүнээс үйл явдлын тухай түүх бичих туршлага, үлгэрийн төгсгөлийг өөрөө зохиох;

Насанд хүрэгчдийн санал болгосон сэдвээр богино, бүтээлч өгүүллэг зохиох.

Ярианд маш их нөлөө үзүүлдэг хүүхдүүд түүний эргэн тойрон дахь хүмүүсийн яриа байдаг хүүхэд, насанд хүрэгчид, ялангуяа багш, энэ нь нэг талаар стандарт юм.

Хэсэг: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Урьдчилсан ажил.

Хүүхдүүд радио, телевиз, сонины хэвлэлийн газарт аялахаар явсан. Үүний зорилго нь хүүхдүүдийг хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр танилцуулах явдал юм. Хүүхдүүдийн мэргэжлийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх, технологийн дэвшил, харилцаа холбооны хэрэгслийг хөгжүүлэх (радио, телевиз).

Бэлтгэл бүлгийн уялдаа холбоо бүхий яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй.

Сэдэв. "Нохой олсон" төрлийн зар сурталчилгааны эмхэтгэл.

Зорилго. Хүүхдүүдэд янз бүрийн төрлийн түүхээс бүрдсэн бизнесийн зарыг амаар бичихэд заах. Тодорхойлсон түүх, хувийн туршлагаасаа зохиож сур. Алдарт амьтанд туслах хүсэл, өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Байгууллагын мөч. Сэтгэц-гимнастик

Сүү хүсч байгаа зулзагыг зур. Гэрээ манаж байгаа ууртай манаачийг зур. Алдагдсан гөлөг зур. Эзнээ олсон хөгжилтэй гөлгийг дүрслэн харуул.

2. "Хариулах" тоглоом.

Залуус та нарын хэд нь гэрийн тэжээвэр амьтантай вэ, гараа өргө.

Асуултанд хариулахыг 3-4 хүүхдээс хүс.

Энэ хэн бэ? Нэр? Тэр юу вэ (тэр)? (3 асуултанд тэр даруй бүрэн хариултаар хариулдаг, жишээлбэл, надад Муся гэдэг муур бий, тэр энхрий байдаг.)

3. "Тодорхойлолтын дагуу таах" тоглоом.

Хүүхдүүдийг "Тааварла" тоглоом тоглохыг урьж байна.

Хэн түүнд ямар гэрийн тэжээвэр амьтан байгааг хэлж амжаагүй байгаа, нэг нэгээрээ гарч, гэрийн тэжээмэл найзаа бидэнд тайлбарлаж өг, бусад нь хэн болохыг таах ёстой юу?

Эхлээд таасан хүн гараа өргөв.

3-4 хүн дүрсэлдэг. Залуус таамаглаж байна.

4. Хичээлийн сэдвийн талаархи харилцаа холбоо.

Хүүхдүүд ээ, өнөө өглөө би гэрийнхээ ойролцоо гөлөг оллоо. Тэр төөрсөн бололтой. Гөлөгний эзэн олоход нь тусалъя. Телевиз, радиогийн зөв сурталчилгааг бид зохиож өгөх болно. Мөн эзэн нь олдоно.

Гол хэсэг.

1. Видео үзэж байна.

Залуус аа, бид гөлөгийг эзэн нь шууд таньж мэдэх байдлаар дүрслэх хэрэгтэй: түүний төрх байдал, бусад нохойноос юугаараа ялгардаг, ямар зан чанартай вэ? Үүнийг хийхэд хялбар болгохын тулд түүний тухай видео үзээрэй (3 мин).

2. Гөлөгний талаархи хамтын тодорхойлолт.

  1. Гөлөг ямар хэмжээтэй вэ?
  2. Дээлний өнгө ямар вэ?
  3. Дээлний урт хэд вэ?
  4. Та түүнийг юу гэж нэрлэж болох вэ?
  5. Ямар нүд вэ? (том, жижиг) Ямар хамар вэ? (хурц, уйтгартай) Чих гэж юу вэ? (цухуйсан, унжсан, жижиг, том)
  6. Ямар сүүлтэй вэ?
  7. Зан төлөвийн онцлог шинж чанарууд.

3. "Ээжийгээ итгүүлэх нь" нөхцөл байдал

Гудамжинд гөлөг олоод гэртээ авчраад гөлөг олсоноо ээждээ зарлаад манай гэрт орхиод өгөөч гэж төсөөлөөд үз дээ. Гөлөгийг түүнд таалагдахаар дүрслэхийг ээждээ ойлгуулж үзээрэй. Багш нь эх хүний \u200b\u200bүүргийг гүйцэтгэдэг. 2 - 3 хүүхэд гөлгийг дүрсэлж, эхээс нь үлдээхийг хүс.

За, чи надад итгүүлсэн. Хэрэв гөлөг аль хэдийн дасчихсан, түүнийг маш их санадаг жинхэнэ эзэн байхгүй бол бид өөрсдөө гөлөг хадгалах болно.

4. "Нохой барих" тоглоом

Гөлөг бидэнтэй хамт байх хугацаанд нь бид түүнд зориулж үржлийн газрыг цаасан дээр цэгүүдээр барина ... Бид цэгүүдийг хооронд нь холбоод зогсохгүй, холболт болгоны хувьд нэг үгийг нэрлэх хэрэгтэй болно.

5. Зарлалын төлөвлөгөө (загвар) -тай танилцах

1) Сонсогчдыг тусгай дохионы үгсээр сонирхох (анхаарал, зарлал)

2) Юу болсныг зарлах (төөрсөн гөлөг олдсон)

3) Тэмдгүүд. Түүний онцлох шинж чанаруудыг тодорхойлно уу (хөгжилтэй, хөгжилтэй ...)

4) Хаяг эсвэл утасны дугаараа үлдээнэ үү. Хүүхдүүдээс юу бодож байгаагаа, яагаад хаяг эсвэл утасны дугаараа үлдээх шаардлагатай байгааг тайлбарлахыг хүс.

6. Загварчилсан төлөвлөгөөний дагуу зар сурталчилгааны хамтарсан эмхэтгэл.

Багш зар сурталчилгааны төлөвлөгөөнд байгаа асуултуудад хариулахын тулд хэд хэдэн хүүхдээс хамгийн сайн хариултаас эхлээд "Бид ямар мэдэгдэл хийснээ сонсоорой" гэсэн зар сурталчилгааны загварыг зарлана.

1 Анхаар, анхаарлаа хандуулаарай!

2 төөрсөн гөлөг олдлоо

3 Гөлөгний шинж тэмдэг: хэмжээ, өнгө, үсэрхэг, нүд, чих, хамар, сүүл, биеэ авч явах байдал (хөгжилтэй байдал), видеон дээрээс тайлбар хий.

4 Гөлөгийг таньдаг хүмүүс 12мкр., D / S тоот 96, бүлгийн No10 хаягаар холбоо барина уу

7. Хүүхдүүдийн тухай түүхүүд.

1-3 хүүхэд дууддаг.

Залуусаа, хэн энэ зурвасыг телевизээр гаргахыг хүсч байна вэ?

Радиогоор сонины зараа дахин хэлээрэй?

Насанд хүрэгчид эсвэл хүүхдүүдийн үлгэр бүрийн дараа хүүхдүүдийн үнэлгээ.

Үр дүн

Хүүхдүүд ээ, өнөө өглөө би гэрийнхээ ойролцоо гөлөг оллоо. Тэр төөрсөн. Би түүнтэй юу хийхээ ч мэдэхгүй байсан. Гэхдээ та бас гөлөгт маш их тусалсан. Телевиз, сонин, радиогийн зөв сурталчилгааг бид эмхэтгэв. Гөлөгний эзэн заавал олдоно гэдэгт би итгэлтэй байна.

Уялдаа холбоотой яриа гэдэг нь харилцаа холбоо, харилцан ойлголцлыг хангаж, логик, тууштай, үнэн зөв, дүрмийн хувьд зөв, дүрслэх байдлаар явуулдаг тодорхой агуулгын танилцуулга юм.

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх зорилго: ярианы чадвар, ур чадварыг хөгжүүлэх, аман харилцааны соёл, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд амьдралын янз бүрийн нөхцөлд практик харилцааны ур чадвар эзэмшүүлэх арга замыг хөгжүүлэх, унших, бичих урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх даалгавар: текстийн бүтцийн талаархи анхан шатны санааг бий болгох (эхлэл, дунд, төгсгөл); өгүүлбэрийг харилцааны янз бүрийн аргаар холбож сурах; сэдэв болон мэдэгдлийн гол санааг илчлэх чадварыг хөгжүүлэх; янз бүрийн хэлбэрийн мэдэгдлийг бий болгох сургалт - тайлбар, хүүрнэл, үндэслэл; тодорхойлолтын агуулга, бүтцийн онцлог шинж чанар, түүний дотор уран зохиолын текстийг ойлгуулах; танилцуулах логикт нийцүүлэн хүүрнэх текст (үлгэр, өгүүллэг, өгүүллэг) бэлтгэх, уран сайхны илэрхийлэх хэрэгслийг ашиглах; хүчтэй аргумент, нарийн тодорхойлолтыг батлахын тулд сонгон шалгаруулалт бүхий үндэслэлийг боловсруулах сургалт; текстийг толилуулах дарааллыг тусгасан харгалзах загвар (схем) -ийн янз бүрийн хэлбэрийн мэдэгдэлд ашиглах.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд дараахь зүйлийг хийх ёстой.

Хариулт, үе тэнгийнхний хэлсэн үгийг үнэлэх, харилцан ярианд оролцох нь үндэслэлтэй бөгөөд найрсаг юм. Сэдвийн талаархи загвар, зохиолын зураг дээр үндэслэсэн түүхүүд, тууштай хөгжиж буй үйлдэл бүхий зургуудын дагуу зохиох. Уран зохиолын жижиг бүтээлүүдийг уялдаатай, илэрхийлэлтэй, тууштай, үлэмж цоорхойгүйгээр дахин ярих. Монологи ба ярианы ярианы хэлбэрийг ашигла. Хувийн туршлагаасаа болж буй үйл явдлын тухай түүх бичих, үлгэрийн төгсгөлийг өөрөө зохиох. Багшийн санал болгосон сэдэвт бүтээлч шинж чанартай богино өгүүллэг бич. Найзынхаа хариултанд өөрийн үзэл бодол, тохиролцоо, санал зөрөлдөөнөө илэрхийл.

Багш нь хүүхдүүдийн ярианд ихээхэн нөлөөлдөг. Багш нь хэлсэн үгэндээ боловсрол олгох ёстой.

Багшийн ярианд тавигдах шаардлага:

Үнэн зөв байдал (хүрээлэн буй бодит байдлын бодит дүр төрх, тухайн агуулгад хамгийн тохиромжтой үг, хэллэгийг сонгох);

Тууштай байдал (бодлыг тууштай танилцуулах);

Тодорхой байдал (бусдад ойлгомжтой байх);

Сэтгэл хөдлөл;

Илэрхийлэх чадвар.

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх аргууд: хамтарсан үйл ажиллагаа, дахин ярих, зураг дээрээс түүх ярих - цуврал зургуудаас - хувийн туршлагаас; тухайн сэдвээр бүтээлч түүх ярих - шүлгээрээ - үлгэрээр - хэл мушгин гуйвуулах; дүрслэх өгүүллэг зохиох, шүлэг цээжлэх, яриа, дүрд тоглох тоглоом, ярианы тоглоом, бие даасан ажил, үйл ажиллагааны уялдаа холбоо, ажиглалт, аялал, жүжигчилсэн тоглоом, тайзны тоглоом, таавар.

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх арга техник:

Дүрс: цуврал зураг, зохиомж, ландшафтын зураг дээр үндэслэн түүх зохиох; ганц сэдэвтэй холбоотой түүхийг зохиох.

Цуврал зургууд дээр үндэслэсэн түүхүүд: Цуврал зураг дээр ажиллахдаа хүүхдүүд уялдаа холбоо бүхий мессежийг бий болгох үндсэн зарчмуудын талаархи ойлголтыг бий болгодог; болсон үйл явдлын дараалсан танилцуулга. Хүүхдүүд үлгэрийг хамтдаа зохиодог. Нэмж дурдахад ийм үйл ажиллагаа нь хүүхдүүдэд харилцан тохиролцох, нөхдөдөө бууж өгөх чадварыг бий болгодог.

Үйл явдлын зураг дээр үндэслэн өгүүллэг зохиохын тулд хүүхдүүдийн сайн мэддэг нийтлэг талбайн доторх хэд хэдэн бүлгийн дүрүүд эсвэл хэд хэдэн үзэгдэл бүхий зургийг ашигладаг ("Бид жижүүр", "Тоглоомын талбайн тоглоомууд", "Өвлийн зугаа цэнгэл" ). Түүнчлэн, хүүхдүүдэд жанрын зургийг санал болгодог ("Deuce again", "Гурван баатар", "Алёнушка", "Нарсны ой дахь өглөө"). Ландшафтын зураг (I. Levitan-ийн "Алтан намар", I. Grabar-ийн "February Azure" гэх мэт).

Зураг дээр үндэслэн түүх зохиох төлөвлөгөө: зургийн нэр, үйл явдлын газар, үйл ажиллагааны цаг хугацаа, зургийн найрлага (урд хэсэг, төв хэсэг, зургийн ар тал), дүрүүд , зургийн баатруудын үйл хөдлөл, хувцаслалт, баатруудын сэтгэл хөдлөл, зан чанар, өнгөт палитр, тэдний дотор ямар мэдрэмж төрүүлдэг.

Амаар: Уран бүтээл уншиж, ярих, цээжлэх, хувийн туршлагаас үлгэр зохиох; түүх ярих (бүтээлч байдлын элементүүдтэй хамт); дахин ярих (хэсэгчлэн, дүрээр), харилцан яриаг нэгтгэн дүгнэх. Бүх аман техник нь харааны арга техникийг ашигладаг: объект, тоглоом, уран зураг үзүүлэх, зураг чимэглэл шалгах.

Хувийн туршлагын түүхүүд: Энэ төрлийн үлгэр нь харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэхэд маш чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Хүүхдүүд өргөн яриа хэлцэлд дасаж, мэдрэхүйн туршлагаа ашиглах чадварыг хөгжүүлж, уялдаатай өгүүлэмжээр дамжуулж өгдөг. Бодол санаагаа ойлгомжтой, ойлгомжтой, тодорхой, дүрслэх байдлаар илэрхийлэх чадвар нь бүрддэг.

Энэ төрлийн үлгэр зохиох үндэс нь хүүхдүүдийн утга учиртай амьдрал юм. Ийм түүхүүд бусадтай шууд харьцах харилцаанд явагддаг - насанд хүрэгчид, үе тэнгийнхэн.Хүүхдийн үлгэрийн сэдэв нь алхах, зугаалах, ажил, амралтаа санал болгодог. Хүрээлэн буй орчны амьдралын объект, үзэгдлийг байнга ажиглаж, шүлэг унших, урлагийн бүтээлүүдээс хуулж авах, дүрслэх дидактик тоглоом, хүүхдийн яриаг дүрслэх үг, хэллэгээр баяжуулах зэрэг нь хүүхдийн чадварыг хөгжүүлэх зайлшгүй нөхцөл, урьдчилсан нөхцөл юм. тэдний амьдралд тохиолдсон үйл явдлын тухай ярих. Туршлага, ёс суртахууны дүгнэлтийг нэгтгэхийг шаарддаг илүү ерөнхий шинж чанартай газар, сэдвийг олох: "Бидний дуртай тоглоом, тоглоом", "Намар хүмүүст юу өгдөг вэ", "Би хэнтэй тоглох дуртай. " Байгалийн түүхийн мэдлэгийг нэгтгэх хэлбэр бол ярианы логик асуудлуудыг шийдэх явдал юм. Хүүхдүүд зарим асуултанд хариулт хайж, сурган хүмүүжүүлэгчийн эхлүүлсэн байгалийн тухай оньсого түүхийг үргэлжлүүлэх хэрэгтэй.

Бүтээлч түүхийг зохиох. Бүтээлч түүхийг ярих янз бүрийн сонголтууд байдаг.

1) Түүхийн үргэлжлэл, төгсгөлийн талаар ярилцаж байна.

2) Багшийн төлөвлөгөөний дагуу үлгэр эсвэл үлгэр зохиох.

3) Багшийн санал болгосон сэдвээр өгүүллэг зохиох (төлөвлөгөөгүйгээр).

4) Бие даан сонгосон сэдвээр үлгэр эсвэл үлгэр зохиох.

Түүхийн үргэлжлэл, төгсгөлийн талаар ярьж байна.

Багш үлгэрийн эхлэл, түүний эхлэл, гол үйл явдлууд, баатруудын адал явдлыг хүүхдүүд өөрсдөө зохиодог. Жишээлбэл, багш Л.А.Пениевскаягийн “Миша хэрхэн митэнээ алдсан бэ” гэсэн дуусаагүй үлгэрийг уншиж, үүний дараа хүүхдүүдэд асуулт тавьж: “Миша бамбаруушаа олов гэж бодож байна уу? Энэ нь яаж бий болсон бэ? Түүнд хэн тусалсан бэ? Энэ талаар бодож, хэлээрэй. " Асуултууд нь хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг идэвхжүүлдэг. Гэсэн хэдий ч багш нь үнэмшилтэй, бодит нөхцөл байдлыг бий болгож, хүүхдүүдийн түүхүүд бие биенээ давтахгүй байхыг баталгаажуулах хэрэгтэй. Хэрэв үлгэрүүд нь нэгэн хэвийн байвал тэрээр хүүхдүүдийг бодож, өөр өөр хувилбаруудыг санал болгоход урих ёстой.

Хүүхдүүдийн үлгэрийн сэдэв нь хоёулаа бодитой байж болно ("Ойд болсон явдал", "Катя юу болсон бэ" гэх мэт), мөн гайхалтай ("Туулайны төрсөн өдөр", "Заан нялх хүүхэд хэрхэн зугаалж явсан", гэх мэт).

Багшийн төлөвлөгөөний дагуу үлгэр эсвэл үлгэр зохиох нь илүү их бие даасан байдлыг шаарддаг тул төлөвлөгөөнд зөвхөн ярих дарааллыг тодорхойлдог тул агуулгыг хөгжүүлэх ажлыг хүүхдүүд бие даан хийх шаардлагатай болно.

Багшийн санал болгосон сэдвээр (төлөвлөгөөгүй) түүхийг авч үзэх нь бүтээлч төсөөлөл, сэтгэлгээний бие даасан байдалд илүү их түлхэц болдог. Хүүхэд бол зохиогч бөгөөд түүний агуулга, хэлбэрийг өөрөө сонгодог. Энэ үг нь өөрөө түүхийг бичихийн тулд хүүхдүүдийг сэтгэл хөдлөлийн хувьд тохируулах ёстой. Зарим түүхүүд нь ганц дүрийн тухай цуврал түүхүүд байж болно. Хүүхдүүд объектыг дүрслэх, дүрслэн дүрслэх, баатруудын мэдрэмж, сэтгэл хөдлөл, адал явдлыг дамжуулж сурч, үлгэрийн сонирхолтой төгсгөлийг бие даан гаргаж ирдэг.

Бие даан сонгосон сэдвээр үлгэр эсвэл үлгэр зохиох нь түүх ярихад хамгийн хэцүү байдаг. хүүхдүүдийн амжилт нь сурган хүмүүжүүлэгч хүүхдүүдийг хэрхэн сонирхож, тэдний сэтгэл хөдлөлийг бий болгож, тэдний бүтээлч төсөөлөлд түлхэц өгөх чадвараас ихээхэн хамаарна. Энэ төрлийн бүтээлч түүхийг заримдаа "Хэн илүү сонирхолтой үлгэр зохиох вэ" гэсэн уриан дор хийж болно.

Хүүхдүүдэд бусад хүүхдүүдийн зохиосон үлгэр, үлгэрийг үнэлэх, үлгэрийн эерэг ба сөрөг талыг олж харах чадварыг заах нь маш чухал юм. Багш түүвэр үнэлгээ өгдөг, жишээлбэл: Олягийн үлгэр надад таалагдсан. Энэ нь хэрэм болон түүний найзуудын адал явдлыг сонирхолтой дүрсэлсэн байдаг. Оля өөрийнхөө түүхийг илэрхийлэлтэй байдлаар ярьж өглөө. Тэр маш сайн хэрэмийг "улаан цув" гэж нэрлэдэг.

Багш нь түүхийн сонирхолтой, зугаатай агуулга, түүнийг дамжуулж буй аман хэлбэрт анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй; бие даасан бүтээлч үйл ажиллагаанд оролцож буй хүүхдүүд сурсан үг, хэллэгийг хэрхэн ашиглаж байгааг ажигла.

Тоглоом. Гэнэтийн мөч, тоглоомын дүр, ярианы тоглоом, дүрд тоглох тоглоом.

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх тоглоомууд

"Саналыг түгээх" тоглоомын дасгал

Зорилго нь үг-объект, үг-тэмдэг, үг-үйлдэл зэргээр урт өгүүлбэр бүтээх чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.

Хүүхдүүд тэргүүлэх асуултуудыг ашиглан эхэлсэн өгүүлбэрээ үргэлжлүүлж, дуусгахыг зөвлөж байна. Жишээ нь: "Хүүхдүүд явж байна ... (Хаана? Яагаад?)". Эсвэл илүү төвөгтэй хувилбар: “Хүүхдүүд ... руу сургуульд явдаг. Энэ сонголт нь дүрмийн туршлагыг баяжуулахаас гадна амьдралын янз бүрийн нөхцөл байдалтай холбоотойгоор хүүхдийн сэтгэлийн түгшүүрийг тодорхойлох боломжийг олгодог нэгэн төрлийн тест болж чадна.

"Намайг ойлгоорой" тоглоом

Зорилго нь тухайн сэдвийн янз бүрийн шинж чанарыг ашиглан зургаас богино өгүүллэг зохиох чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.

Багш хүүхдүүдэд үзэсгэлэнтэй хайрцгийг үзүүлж, энэ хайрцаг нь энгийн биш харин ид шид юм гэж хэлэв. Хүүхдүүдэд зориулж янз бүрийн бэлэг бэлддэг. Зөвхөн нууц хадгалахыг мэддэг хүмүүс л бэлэг авах боломжтой. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? (Энэ нь хугацаанаас нь өмнө хэлэхгүй гэсэн үг юм). Цаашилбал, багш хэн нэгэнтэй уулзахаар ирэхдээ нүдээ аниад, хайрцагнаас зураг гаргаж, хар, гэхдээ үүн дээр байгаа зүйлийг хэнд ч харуулахгүй, хэлэхгүй байх ёстой гэж багш тайлбарлаж байна. Үүнийг нууцлах ёстой. Бүх хүүхдүүд өөрсдөдөө зориулж нэг зураг зурсны дараа багш хүүхдүүдээс хэн юу авсныг мэдмээр байна уу гэж асуудаг. Хүүхдүүд тийм гэж хариулдаг. Дараа нь багш та бэлэг харуулах боломжгүй, гэхдээ тэдгээрийн талаар хэлж болно гэж хэлдэг. Гэхдээ үгийн бэлгийг бас дуудах боломжгүй юм. Дараа нь багш нь түүний бэлгийг хүүхдүүдэд хэрхэн зөв хийхийг зааж өгч, хүүхдүүд багш юу авсныг таамаглаж байна. Үүний дараа хүүхдүүд бэлэгнийхээ талаар ээлжлэн ярьж, бэлгийг нь таавал зургаа нээнэ. Энэ тоглоомыг тойрог хэлбэрээр хивсэн дээр сууж байхдаа тоглох нь дээр.

Тоглоомын дасгал "Хэрэв зөвхөн ..."

Зорилго нь уялдаа холбоотой яриа, төсөөлөл, сэтгэхүйн өндөр хэлбэрийг хөгжүүлэх - синтез, дүн шинжилгээ хийх, урьдчилан таамаглах, туршилт хийх явдал юм.

Багш нь дараахь сэдвээр хүүхдүүдийг мөрөөдөхийг урьж байна.

- "Хэрэв би шидтэн байсан бол ..."

- "Хэрэв би үл үзэгдэгч болсон бол ..."

- "Хэрэв хавар хэзээ ч ирэхгүй бол ..."

Энэхүү тоглоом нь хөгжлийн чиг баримжаагаас гадна оношлогооны ач холбогдолтой юм.

"Өөрийгөө дуусга" тоглоомын дасгал

Зорилго нь төсөөлөл, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх явдал юм.

Багш нь хүүхдүүдэд үлгэр, үлгэрийн эхлэлийг хэлж өгдөг бөгөөд хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэх эсвэл төгсгөлийг нь хийх даалгавар өгдөг.