Бэлтгэл бүлэгт зориулсан famp хичээл. "Оны шилдэг сурган хүмүүжүүлэгч" уралдааны бэлтгэл бүлэгт фемпийн тухай хичээлийн хураангуй.


FEMP-ийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл бэлтгэл бүлэг № 24

Сэдэв: "Математик руу аялах"

Зорилтот : Бага ангийн үүсэх математик дүрслэл.

Даалгаврууд

Боловсролын:

  • Хүүхдийн 1-ээс 10 хүртэлх тоогоор урагш болон урвуу дарааллаар тоолох, нэрлэсэн тооны өмнөх ба дараах тоог нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэр, хавтгайд чиг баримжаа олгох талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх;
  • Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллын талаархи мэдлэгээ бататгах;
  • Даалгаврын бүтцийг давт.
  • Хүүхдийн арифметикийн энгийн бодлого зохиох, шийдвэрлэх, 10 дотор нэмэх, хасах, зөв ​​сонгох чадварыг бэхжүүлэх. арифметик үйлдэласуудлыг шийдвэрлэх үед;
  • Хоёр жижиг тооноос 7-г үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Даалгавар дахь нөхцөл байдал, асуулт, хариултыг тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх;
  • Хүүхдүүдийн тоон картыг зөв дарааллаар байрлуулах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Нэг цаг хүртэлх нарийвчлалтай цагийг ашиглан цагийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.
  • Pin орон зайн дүрслэл, алаг цаасан дээр жолоодох чадвар.

Боловсролын:

  • Хөгжлийн нөхцөлийг бүрдүүлэх логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, анхаарал;
  • Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархуруу
  • Уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх харааны санах ой, төсөөлөл;
  • Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, үг хэллэгийнхээ шалтгааныг тогтоох чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

  • Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Бие биедээ найрсаг, харилцан ойлголцол, нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүл.
  • Хүүхдүүдийг бүрэн, нийтлэг өгүүлбэрээр хариулт өгөхийг урамшуулах;
  • Математикийн хичээлд сонирхолтой байх.

Арга, техник:

Практик : хэрэглээ гэнэтийн мөчүүд

Харааны :(үзүүлэх, тараах материал ашиглах);

Амаар: (сануулагч, заавар, асуулт, хүүхдүүдийн бие даасан хариулт);

Тайлбар толь бичгийн ажил:ярианы тоон болон дарааллын тоо, долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг идэвхжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:"Захидал", даалгавар бүхий дугтуй, тоолох саваа, энгийн харандаа(Хүүхэд бүрт 1, даалгавар бүхий картууд), алаг навч

Демо материал:

1-ээс 10 хүртэлх тоо, "Уурын зүтгүүр", геометрийн дүрсийн багц, пирамид, эрвээхэй, цэцгийн зураг, хүнсний ногооны зураг, тоо бүхий карт, математикийн шат, найрлагын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх "Chamomile" цэцэг тоонуудын.

Тараах материал:

Картууд - хүүхэд бүрт зориулсан тоо, хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн дүрсийн багц, хүүхэд бүрт зориулсан объект бүхий картууд.

Хичээлийн явц

Залуус аа, өнөөдөр энд байназочид сайн уу гэж хэлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Өглөөний цугларалт

Бидний хонх дуугарч, дуугарч байна

Охид, хөвгүүд тойрогт цуглардаг!

Өргөн тойрогт би харж байна,

Миний найзууд бүгд боссон.

Бид яг одоо явна

Одоо зүүн тийшээ явцгаая

Зүүн хөлөө дарцгаая,

Баруун гараараа дарцгаая.

Тойргийн төвд цугларцгаая,

Тэгээд бид бүгд байрандаа буцаж ирнэ.

Инээцгээе, нүд ирмээрэй,

Тэгээд дахин тоглож эхэлцгээе.

(Хүүхдүүд дасгал хийдэгтекстийн дагуу.)

Багш: Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт оньсого сонсож, бидний өмнө ямар үйл ажиллагаа байгааг тодорхойлохыг санал болгож байна.

Нууцлаг

Тэр бол бүх шинжлэх ухааны хатан хаан юм

Түүнгүйгээр бид гаргүй юм шиг байна

Бодож, шийдвэр гаргахыг заадаг

Мөн маш олон үйлдэл хийх (математик)

Зөв. Энэ бол Математик, маш чухал бөгөөд шаардлагатай шинжлэх ухаан юм.

Багш: Залуус аа! Хичээлээ эхлэхийн өмнө бид зан үйлийн зарим дүрмийг сурах хэрэгтэй. Би дүрмийг хэлж эхлэх болно, та үүнийг дуусгах болно.

Ширээнийхээ ард сайн суугаад биеэ авч яваарай... (ЗЭВТЭЙ)

Ширээ бол ор биш, дээр нь хэвтэх боломжгүй... (ХУДЛАА)

Хэрэв та хариулахыг хүсвэл чимээ гаргахгүй, зөвхөн гараараа... (ӨСГӨ)

Анги дахь бидний зан үйлийн дүрмийг бүгд сайн санаж байсан.

Боловсролын үйл ажиллагааны логик

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өнөөдөр, намайг ирэхэд цэцэрлэг, дараа нь би энэ хайрцгийг ширээн дээр харсан. Үзээд нэг захидал оллоо. Хэн бичсэнийг та мэдэх болнота оньсого тайлах болно.

Энэ хэн бэ, их хачин

Модон хүн үү?

Газар болон усан дор

Алтан түлхүүр хайж байна

Тэр урт хамраа хаа сайгүй цухуйлгадаг.

Энэ хэн бэ? (Буратино).

Түүний юу бичсэнийг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Захиа уншиж байна:

« Эрхэм залуусаа! Надад туслаач! Муу муур Базилио, үнэг Алис нар намайг хууран мэхэлж, миний алтан түлхүүрийг аваад Карло Папа руу авч явсан. Басилио муур, Алис үнэг хоёрыг олж, түлхүүрийг нь авахын тулд би даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Би айж байна. Би үүнийг даван туулж чадахгүй байна. Туслаач! Даалгаврууд нь захидал бүхий хайрцагт дугтуйнд байна. Эхний даалгавар 1-р дугтуйнд байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч: - За яахав, залуус аа? Бид Пиноккиод туслах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Даалгавар №1. “Математикийн бие халаалт”

1. 10-аас 1 хүртэлх дарааллын тоог санаарай

2.3,5,7,9 тоонуудын хөршүүдийг нэрлэ

3. 5 ба 7, 4 ба 6, 9 ба 7, 5 ба 3 гэсэн тоог таагаарай.

4. Өмнөх 3, 6, 8 тоонуудыг хэл

5.Дараагийн тооны 2, 5, 9-ийг нэрлэнэ үү.

6. Хоёр муур хэдэн чихтэй вэ?(4)

7. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ? (7)

8. Гэрлэн дохио хэдэн нүдтэй вэ? (3)

9. Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (5)

10. Хоёр нохой хэдэн сарвуутай вэ? (8)

11. Хоёр гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (10)

12. Шөнө тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (0)

13. Юу урт долоо хоногэсвэл сар

14. Аль нь 1 цаг буюу 60 минутаас урт

15. Жилд хэдэн сар

16. 7-ын тоог дурдсан үлгэрүүдийг нэрлэ.

17. Өдөрт хэдэн хэсэг байдгийг жагсаан бич

18. “Гурван бяцхан гахай” үлгэрийн баатрууд “Гурван баавгай” үлгэрийн баатруудад зочлохоор иржээ. Тэдний хэд нь хамтдаа байсан бэ?

19. Аль нь 12 сар эсвэл нэг жилээр урт байна

20. “Манжин” үлгэрт гардаг муур хэд байсан бэ? (5)

Даалгавар No 2. Ширээн дээр

Хайчаар ажиллах: Зүсэх геометрийн дүрсүүд.

Цаасан хуудсан дээрх чиг баримжаа.

Дасгал 1. Хуудасны дунд шар өнгийн тойрог наа.

2. Баруун дээд буланд улаан дөрвөлжин байрлуул.

3. Зүүн доод буланд ногоон дөрвөлжин байрлуулна.

4. Баруун доод буланд тэгш өнцөгтийг байрлуул.

5. Зүүн дээд буланд цэнхэр дөрвөлжин байна.

Сайн байна, тэд даалгавраа биелүүлэв. Даалгаврын хуудас, цавуу, салфетка зэргийг ширээний ирмэг дээр тавь.

Даалгавар №3. "7" тооны найрлага. Тоглоом "Chamomile".

- Залуус аа, салхи цэцгийн навчийг урж, тараав. Бид бүх навчийг цуглуулах хэрэгтэй. Зөвхөн нэг дунд зүүн талд байгаа бөгөөд үүн дээр тоонууд заасан байна. Бид тоо бичсэн цаасыг цуглуулж, 7-ын тооны найрлагыг зааж өгөх хэрэгтэй.

Даалгавар No4. "Инээдтэй таавар"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тантай хамт асуудлыг шийдэх ёстой.

1. Таван хэрээ дээвэр дээр сууж,

Тэдэн дээр дахиад хоёр хүн ирэв.

Хурдан бөгөөд итгэлтэйгээр хариулна уу!

Тэдний хэд нь ирсэн бэ? (7)

2. “Танин хүүхэлдэй том буйдан дээр дараалан сууж байна:

2 үүрлэсэн хүүхэлдэй, Пиноккио,

Хөгжилтэй Циполлино.

3. Зургаан хөгжилтэй баавгай,

Тэд бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яаравчлан,

Гэхдээ нэг хүүхэд ядарсан байна

Би нөхдийнхөө ард хоцорсон. Одоо хариултаа олоорой. Урд хэдэн баавгай байгаа вэ?

4. Хоёр бургас ургаж, бургас бүр хоёр мөчиртэй байв. Салбар бүрт 2 лийр байдаг. Нийт хэдэн лийр байдаг вэ?(байхгүй)

5. Нугас сүрэг нисэж байв. Анчин нэг нугасыг буудаж алав. Хэдэн нугас үлдсэн бэ?(Огт биш, бусад шувууд ниссэн)

6. 3 үхэр хэдэн эвэртэй вэ?(6)

Багш: Даалгаврын бүтэц. Даалгавар ямар хэсгүүдээс бүрдэх вэ? Үүнийг хийхийн тулд пирамид угсарцгаая

Нөхцөл гэж юу вэ?(Нөхцөл байдал нь аль хэдийн мэдэгдэж байгаа зүйл)

Даалгаврын асуулт гэж юу вэ?(Асуулт бол бидний мэдэхгүй зүйл, юуг олох ёстой вэ гэсэн асуулт юм)

Асуудлын шийдэл гэж юу вэ? (Шийдэл гэдэг нь нэмж, нэгтгэж, нэмж болно)

Асуудлын хариулт юу вэ?(Асуудлын хариулт нь юу болсон бөгөөд бидэнд мэдэгддэг)

Асуудлыг сонс: "Ширээн дээр 3 өргөст хэмх, 2 улаан лооль байсан.

Ширээн дээр хэдэн ногоо байсан бэ?"

Асуудлын нөхцөл байдал хаана байна вэ? Нөхцөл байдал нь бидний аль хэдийн мэддэг зүйл юм (ширээн дээр 3 өргөст хэмх, 2 улаан лооль байсан).

Багш: "Хэдэн ногоо байна?"

Хүүхдүүдийн хариулт: Энэ бол даалгаврын асуулт, энэ бол бидний мэдэхгүй, олох ёстой зүйл юм.

Багш: Асуудлыг шийдэх гарц юу вэ? Хэдэн ногоо байгааг мэдэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Та нэмэх, нэгтгэх, нэмэх хэрэгтэй: 3 + 2 = 5

Багш: Одоо та асуудлын асуултанд хариулж чадах уу? Асуудлын хариултыг бүтэн өгүүлбэрээр хэлье.

Хүүхдүүдийн хариулт: Зөвхөн 5 хүнсний ногоо.

“Амрах мөч”

"Сумнууд тойрог хэлбэрээр хөдөлж байна."

Эндээс таны цаг, цагийн талаарх мэдлэг хэрэг болно.

1-ээс 12 хүртэлх тоо бүхий картуудыг хивсэн дээр дугуйлан байрлуулна.Хүүхдүүд картуудын дэргэд зогсож байна. Багш нь төвд зогсож, хүүхдүүдтэй хамт яруу найргийн үгсийг хэлдэг.

Бид бол цаг, бидний цаг бол нарийн,

(Хүүхдүүд гар барин тойрог хэлбэрээр алхдаг.)

Сумнууд тойрог хэлбэрээр эргэлддэг

Мөн тэд бие биенээ гүйцэхийг хүсдэг.

Сум, сум, бүү яар,

Цагийг бидэнд хэлээрэй!

Хүүхдүүд зогсоод сууна

хамгийн ойрын карттай.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Таван цаг!

(Хүүхдүүд ойролцоо сууж байна

5 ба 12 дугаартай картууд).

Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдана.

Энд бид бага зэрэг амарч байна. Хичээлээ үргэлжлүүлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо дараагийн дугтуйг нээцгээе.

Даалгавар 5 . Одоо би хамгийн сүүлчийн даалгавраа дугтуйнаас гаргаж байна. Пиноккиод түлхүүрийг буцааж өгөхөд нь туслах. Залуус бид алтан түлхүүр зурах хэрэгтэй. Ширээн дээр цаас, дараагийн даалгавар байна.

График диктант "Түлхүүр"

Алаг цаасан дээрх хүүхдийн ажил.

Бид түлхүүрүүдийг дугтуйнд мл-ээр илгээдэг. багш Хичээлийг дүгнэж байна 1.

Багш: Залуус аа, бидний хичээл дууслаа. Чи Пиноккиод туслах дуртай байсан уу? Бид ямар даалгавруудыг гүйцэтгэсэн бэ? Өөрийгөө хэрхэн үнэлж байгааг харуулсан өнгөт картыг үзүүл (улаан, цэнхэр, ногоон). Даалгавраа биелүүлэх эсэх нь хэцүү байсан.

Хүүхдүүдийн хариулт: нэгтгэн дүгнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Таны мэдлэгт маш их баяртай байна, бүх хүүхдүүд маш анхааралтай, идэвхтэй, хичээнгүй байсан. Та Буратино руу ороход тусалсан хэцүү нөхцөл байдалмөн бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн.

Дүгнэлт

Хичээл зохих түвшинд явагдсан тул хүүхдүүд өгсөн даалгавраа биелүүлэв. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд хамрагдсан бүх материалаар мэдлэгээ нэгтгэж, ур чадвараа нэгтгэсэн: тоолох, тоо харьцуулах, жишээ, нэмэх, хасах энгийн арифметик бодлого шийдвэрлэх чадвар. Хичээлийн үеэр бид ашигласан янз бүрийн төрөлтоглоомын үйл ажиллагаа.

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ.Хичээлд янз бүрийн түвшний мэдлэгтэй 15 хүүхэд оролцов. Хичээлийг зохион байгуулах, зохион байгуулахдаа энэ бүлгийн хүүхдүүдийн бие даасан хөгжлийн онцлогийг харгалзан үзсэн.

Хичээл хэлбэрээр явагдсан математикийн аялалҮлгэрийн элементүүдийг оновчтой хурдаар, бүх хэсгүүд нь хоорондоо холбогддог.

Хүүхдүүдийн өгсөн даалгаврыг эзэмших бэлтгэлийн түвшин хангалттай байсан.

-д урьдчилсан ажил хийгдсэн янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа.

Хүүхдийн гүйцэтгэлийг сайжруулж, ядрахыг багасгах, дараах техникүүд: хичээл, тоглоомын үеэр хүүхдийн үйл ажиллагааг заавал өөрчлөх. Мөн тавьсан зорилго, зорилтдоо хүрэхийн тулд бид ашигласан дараах аргууд: аман (уран сайхны үг, дүрслэл, тайлбарлах - танин мэдэхүйн үйл явцыг идэвхжүүлэхэд тусалсан өдөөлт.

Хүүхдэд хүнд хэцүү нөхцөл байдалд цаг тухайд нь тусламж үзүүлсэн. Хичээлийн үеэр би хүүхдийн сонирхлыг харгалзан сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгохыг хичээсэн хувь хүний ​​онцлог, хүүхдүүдийн одоо байгаа мэдлэгт найдах.

Бүх үүрэг даалгавар биелсэн гэж бодож байна. Хүүхдүүд идэвхтэй байсан. Бид тайвширч, бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Бид хүрсэн үр дүндээ сэтгэл хангалуун байсан.


ХОТЫН АВТОНОМИТ СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

"ҮЛГЭР" ХОСОЛСОН ЦЭЦЭРЛЭГ

Хийсвэр

FEMP-ийн эцсийн хичээл

6-8 насны хүүхдүүдтэй

"Математикийн хотыг аварцгаая"

Боловсруулсан: Таранова Л.Б.

багш

2016 он

Үүнийг сэгсэрнэ үү

Бэлтгэл бүлэгт FEMP-д зориулсан GCD

"Математикийн хотыг аварцгаая"

Зорилтот: олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдүүдэд 10-ын дотор нэмэх, хасах энгийн бодлого үүсгэж, шийдвэрлэхийг үргэлжлүүлэн заах;

Геометрийн хэлбэр, хавтгай дээрх чиг баримжааны талаархи мэдлэгийг сайжруулах;

Сансарт хурдан жолоодох чадварыг сайжруулах хязгаарлагдмал онгоц, үгсийг ашиглан: урд, хойд, зүүн, баруун, дээр, доор.

Бататгах: урагш ба урвуу дарааллаар 10 дотор тоолох, долоо хоногийн өдрүүд, өдөр, огнооны "хөршүүд" -ийг нэрлэх чадвар;

Боловсролын:

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх сонсголын анхааралХөдөлгөөний зохицуулалт, хүүхдийн логик сэтгэлгээ;

Боловсролын:

Математикийн хайрыг хөгжүүлэх; нөхөрлөлийн мэдрэмж, туслах хүсэл;

Үйл ажиллагаа, бие даасан байдал, санаачилгыг хөгжүүлэх.

Материал: Математикийн хатан хааны захидал (болон илгээмж); долоо хоногийн загвар (карт); тоолох саваа; арифметикийн асуудлыг шийдвэрлэх харааны материал; бөмбөг; 1-ээс 10 хүртэлх үсэг, тоон картууд; картон чипс хоёр өнгийн "инээмсэглэл", чихэр.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд багштай хамт зогсож, багш хэлэв:

"Залуус аа, өнөөдөр бидэнд маш олон зочид ирсэн байна ..."

Хөрш зэргэлдээх бүлгийн багш гартаа дугтуйтай бүлэгт орж ирээд: "Чамд зориулсан захидал байна" гэж хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: « Маш их баярлалаа. Харцгаая…"

Тэр дугтуйг үзээд гайхан хэлэв: "Залуус аа, энэ захидлыг Математикийн хатан хаан өөрөө бидэнд илгээсэн. Энд түүний бичсэн зүйлийг сонсоорой." Захиа уншдаг. Захидал бүхий дугтуйг тоо, тэмдэг, геометрийн дүрсээр чимэглэсэн байна.

1. Математикийн хатан хааны захидал: “Сайн уу, эрхэм залуус аа! Хатан хаан Математик танд бичиж байна. Надад таны тусламж үнэхээр хэрэгтэй байна. Миний математикийн хаант улсад ялагдсан, хулигаан хоёр авирсан нь баримт юм. Тэр аймшигтай зүйл хийсэн: тэр долоо хоногийн өдрүүдийг хольж, миний хотод геометрийн дүрсүүдийг устгасан, тэр тоог огт мэддэггүй. Энэ хөөрхий оюутан тоолох саваанаас авсан тоонуудыг эвдэж, алдаатай асуудлыг шийджээ!

Таны найз Хатан хаан математик."

"За залуусаа, Математикийн хатан хааныг математикийн хотод нь эмх цэгцтэй болгоход нь тусалъя?"

Хүүхдүүд: "Тийм ээ, бид туслах болно!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Гэхдээ энэ хотод орох нь тийм ч хялбар биш бөгөөд үүнийг хийхийн тулд та нууц үгээ оруулах хэрэгтэй. Бүх бэрхшээлийг даван туулахын тулд та ухаалаг, зоригтой, анхааралтай, ажиглагч байх ёстой гэдгийг санаарай. Гэхдээ хамгийн гол нь бид бүх даалгавраа биелүүлж байж л буцаж чадна. За, та бодлоо өөрчлөөгүй байна уу? Тэгээд явцгаая!"

Тэд эргэлдэж, эргэлдэж, Математикчдын хотын ойролцоо байв.

Нууц үг нэвтрүүлэх

Зорилтот: хүүхдүүдэд бэхжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээболон ойлголт, даалгаврыг чихээр мэдрэх, оюун ухаандаа тоолох, оюун ухаан, урвалын хурдыг хөгжүүлэх чадвар.

Явц: Хүүхдүүд баганад жагсаж, багшийн асуултад ээлжлэн хариулж, сонголт хийдэг хүссэн тоо(нэг талд нь тоо байна - хариулт, нөгөө талд нь үсэг байна):

1. Хоёр муур хэдэн чихтэй вэ? (4)

2. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ? (7)

3. Гэрлэн дохио хэдэн нүдтэй вэ? (3)

4. Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (5)

5. Тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (1)

6. Хоёр нохой хэдэн сарвуутай вэ? (8)

7. Хоёр гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (10)

8. Долоо хоногт хэдэн өдөр амардаг вэ? (2)

9. 3 хулгана хэдэн чихтэй вэ? (6)

10. Ямар тоо 8-аас их, харин 10-аас бага вэ? (9)

Дараалалд орцгооё. Тоонууд ямар байх ёстой. Таны дугаар дансанд ямар үнэ цэнэтэй болохыг танд хэлье.

Одоо картаа эргүүлээд нууц үгээ уншъя. (картуудыг ширээн дээр тавьдаг. "Математик" гэдэг үгийг уншина уу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Сайн байна, залуус аа, та нууц үгээ амжилттай давлаа, одоо бид математикийн хотод ирлээ. SLIDE 1 Нааш ир. (Тэд нуман хаалга руу ордог. Байшингийн модулиуд болон тус бүрийн хажууд соронзон хальс дээр наасан даалгавар байна)

Энд эхний даалгавар байна: долоо хоногийн өдрүүд холилдсон тул бид тэдгээрийг дараалан зөв дарааллаар барих хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд танд тоо бүхий карт хэрэгтэй болно."

Дидактик тоглоомууд: "Амьд долоо хоног", "Хөршүүдээ нэрлэ".

Зорилтот: долоо хоногийн өдрүүдийг тогтмол нэрлэх чадварыг нэгтгэх, долоо хоногийн өдөр бүрийг тодорхой тоогоор харьцуулах; Тухайн үеийн "хөршүүд" рүү залга.

Материал: тоо бүхий А5 хэмжээтэй долоон картон хуудас.

Явц: долоон картыг дугаарлаж байна. Тоо бүр нь долоо хоногийн өдөртэй тохирч байна:

Даваа гариг ​​- 1,

Мягмар гараг - 2,

Лхагва гараг - 3,

Пүрэв гараг - 4,

Баасан - 5,

Бямба гараг - 6,

Ням гараг - 7.

Хүүхдүүд нэг удаад нэг карт авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч хүүхдүүдэд хандан: "Долоо хоног боллоо, жагсаалаа!"

Заасан дарааллаар зохион байгуулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Долоо хоногийн өдрөө нэрлэ!"

Долоо хоногийн өдрөө нэрлэ.

Хангалттай картгүй хүүхдүүд ээлжлэн "долоо хоног" руу шилждэг. Жишээ нь: "Мягмар гариг, хөлөө дэвс! Хөршүүдээ нэрлэ (Даваа, Лхагва гараг); Баасан гариг, алгаа таш! Хөршүүдээ нэрлэ (Пүрэв, Бямба гариг); Ням гараг, үсрээрэй! Хөршүүдээ нэрлэх (Бямба, Даваа гараг); Бямба гариг, давалгаа! Хөршүүдээ нэрлэ (Баасан, Ням гараг)». (1-р байшин нээгдэнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Сайн байна залуусаа. Одоо дараагийн байшинд даалгавар байна.

Саваа тоолох тоглоомын даалгавар.(хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Зорилтот: Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, даалгаврыг чихээр ойлгох, тоолох саваагаар дүрс гаргах; дүрсүүдийг харж нэрлэх.

Материал: тоолох саваа.

Явц: Багш хүүхдүүдэд дараахь даалгавар өгдөг.

1. 3 өнцөг, 3 талтай (гурвалжин) дүрсийг байгуул.

2. Бүх талууд тэнцүү (дөрвөлжин) дүрсийг байгуул.

3. 2 урт тал, 2 богино тал (тэгш өнцөгт) бүхий дүрсийг бүтээ.

7. Ромбыг бүтээ.

8. Тэгээд одоо - трапец.

12. Одоо тойрог байгуул. (Хүүхдүүд саваагаар тойрог хийх боломжгүй гэж хариулдаг, жишээлбэл. тойрог нь булангүй. Хүүхэд бүрийн хажууд утас байдаг. Хүүхдүүд утаснаас тойрог хийдэг). Дэлгэц шалгахSLIDE 2 (Байшингийн дугаар 2-ыг харуулав)

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Сайн байна залуусаа, та маш сайн ажилласан!

Дараагийн байшинд хийх даалгавар.

Энэ нь интерактив самбар дээр байдаг.

Даалгавар "Тэмдэгтүүдийг байрлуулах" SLIDE 3

Зорилтот: Математик тэмдгүүдийг санаж, нэрлэ

(3-р байшин нээгдэнэ)

Физминутка

Бүх залуус хамтдаа бослооШулуутгах болно.

Тэгээд тэд газар дээр нь алхав.Газар дээрээ алхаж байна.

Тэд хөлийнхөө хуруун дээр сунгаж,Гараа дээш өргө.

Тэгээд одоо тэд хойшоо бөхийв.Тохой, гартолгойны ард тавь.

Бид булаг шиг суувСуух.

Тэгээд тэд тэр дороо чимээгүй суув.

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Гайхалтай, залуус аа, та нар бүгд авхаалжтай, авъяастай! Одоо бид дараах ажлуудыг шийдвэрлэх ёстой.”

Дараагийн байшинд хийх даалгавар.

Асуудлыг зохиож, шийдвэрлэх.САЙД 4

Зорилтот: Хүүхдүүдийн 10-ын дотор нэмэх, хасах энгийн арифметик бодлого зохиох чадварыг бэхжүүлэх, шийдлийг жишээ хэлбэрээр бичиж, хүссэн тэмдгийг ("нэмэх" эсвэл "хасах") бие даан сонгох.

Материал: жагсаал тоолох материалдэлгэц болон ширээн дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Даалгавар юунаас бүрдэхийг санацгаая? (Нөхцөл байдал, асуулт, шийдэл). Багш харуулж байна үзүүлэх материалмөн сэдвийг тогтоодог. Хүүхдүүд өөрсдөө асуудал үүсгэж, яагаад нэмэх, хасах талаар тайлбарладаг.

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа 4 тоо гарч ирнэ

Хүүхдүүд тоо, тэмдгээр асуудлын шийдлийг бие даан гаргаж, яагаад "нэмэх" эсвэл "хасах" гэдгийг тайлбарладаг.

Дараагийн даалгавар№ 5 Энэ байшинд дугаар байдаг (хүүхдүүд үүнийг нэрлэдэг) боловч оршин суугчид гэртээ харьж чадахгүй. Тэд зарим зүйлийг алдсан. Одоо бид энэ объектыг зурахыг хичээх болно. График диктант хийцгээе."График диктант" даалгавар

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн.

(түлхүүр гарч ирнэ) SLIDE 5

Одоо хажууд байрлах орон сууцны тоог нэрлэе.(Интерактив самбар дээрх даалгавар.Слайд 6,7.8.9)

Одоо та нарын хэн нь хамгийн авхаалжтай, анхааралтай болохыг шалгацгаая."

Тоглоом "Юу, хаана?"

Зорилтот: хүүхдийн орон зайд жолоодох чадварыг бэхжүүлэх, зөвийг ялгах зүүн тал, үг, угтвар үгсийг ашиглах (баруун, зүүн, урд, ард; дээр, доор, хооронд); ур чадвар, урвалын хурдыг хөгжүүлэх.

Материал: бөмбөг.

Явц: Тоглоом нь бөмбөгтэй тойрог хэлбэрээр явагддаг. Багш бөмбөгийг аваад хүүхдүүдийн нэг рүү шидээд: "Чиний баруун талд юу байна?" Гэж асууна. Хүүхэд бөмбөг барьж, асуултанд хариулж, удирдагч болно.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд: "Таны толгойд юу байна вэ? Таны өмнө хэн байна вэ? Таны ард юу байгаа вэ? Таны зүүн талд хэн байна? Таны баруун талд хэн байна?" гэх мэт. Тоглоом маш хурдацтай явагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Математикийн бүх адал явдал дууслаа. Залуус аа, одоо надад хэлээч, энэ нь танд маш хэцүү байсан уу? Өөрсдийгөө үнэлье. Хэрэв та даалгавраа биелүүлэхэд хялбар байсан гэж бодож байвал. Дараа нь улаан инээмсэглэл ав, хэрэв та зарим даалгавраа биелүүлэхэд бэрхшээлтэй байсан гэж бодож байвал ногоон инээмсэглэл.

Хүүхдүүд: "Энэ нь тийм ч хэцүү биш, бүр сонирхолтой!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:" Залуус аа, та цэцэрлэгтээ олж авсан мэдлэгийнхээ ачаар математикийн орон болон түүний оршин суугчдад тусалсан. Удалгүй та сургуульд сурч, тэндээс олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно.

Хүүхдүүд шалан дээрх суманд анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сумнууд юунд зориулагдсан бэ? (замыг зааж өгөх) Сум заасан чиглэлд явцгаая. (хүүхдүүд тэнд амтат шагнал олдог)

Одоо тэд эргэн тойрон эргэлдэж, бүгд цэцэрлэгт оров.

« Сайн байна уу, эрхэм залуус аа! Хатан хаан Математик танд бичиж байна. Надад таны тусламж үнэхээр хэрэгтэй байна. Миний математикийн хаант улсад ялагдсан, хулигаан хоёр авирсан нь баримт юм. Тэр аймшигтай зүйл хийсэн: тэр долоо хоногийн өдрүүдийг хольж, миний хотод геометрийн дүрсүүдийг устгасан, тэр тоог огт мэддэггүй. Энэ хөөрхий оюутан тоолох саваанаас авсан тоонуудыг эвдэж, алдаатай асуудлыг шийджээ!

Математикийн нэгэн хотод бүх зүйл буруу болсон! Энэ хотын оршин суугчид маш их айж, бидэнд туслах хүн алга.

Эрхэм залуус аа, хэрэв та зоригтой, ухаалаг, анхааралтай, бэрхшээлээс айдаггүй бол бидний тусламжид яараарай! Математикийн хот аюулд оров.

Таны найз Хатан хаан математик."


Хийсвэр нээлттэй хичээлдээр FEMP бэлтгэл бүлгийн №4 "туяа"

Зорилтот:Хамрагдсан материалын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, ур чадвараа нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Сургалтын даалгавар:

    Үргэлжлүүлэн 10-ын дотор нэмэх, хасах үйлдэлтэй бодлого зохиож, шийдвэрлэх арга барилд суралц

    Цаасан болон дөрвөлжин цаасан дээр жолоодох чадвараа хөгжүүл.

    20 дотор тоолж сур.

    "Хэсэг" гэсэн ойлголтыг бататгах. Эвдэрсэн шугамын дүрсийг танилцуул.

    Дөрвөн өнцөгтийн талаархи мэдлэгээ бататгах

    Үзэл баримтлалыг ялгах чадварыг бэхжүүлэх: өндөр - доод, илүү өргөн - нарийссан, урт - богино, эрт - хожим, хүнд нь хөнгөн.

Хөгжлийн даалгавар:

    Логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, анхаарлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

    Уран сэтгэмж, харааны ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.

    Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, үг хэллэгийнхээ шалтгааныг тогтоох чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Боловсролын даалгавар:

    Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

    Математикийн хичээлд сонирхолтой байх.

Газар нутгийг нэгтгэх: ярианы хөгжил, нийгмийн харилцаа холбооны хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Урьдчилсан ажилхүүхдүүдтэй хамт: оньсого таах, логик бодлого бодох, арифметикийн энгийн бодлого бодох, бие даасан сессүүд.

Арга зүйн техник:

    Тоглоом (гэнэтийн агшин, оньсого ашиглах).

    Харааны (тоо ашиглах, даалгаврын карт).

    Амаар (сануулагч, заавар, асуулт, хүүхдүүдийн бие даасан хариулт).

    Урам зориг, хичээлд дүн шинжилгээ хийх.

Тоног төхөөрөмж: үүрэг даалгавар бүхий дугаарласан дугтуй, тоо, тэмдэг, газрын зураг, аудио бичлэг, USB төхөөрөмж (хөгжмийн чанга яригч), байшин, хавтгай геометрийн хэлбэртэй малгай, хэнгэрэг, физик минутын карт, микрофон, самбар, монтаж, зөөврийн компьютер.

Демо материал: арифметик бодлого зохиох схем, газрын зураг, нугалах тоолуур.

Тараах материал: даалгавар бүхий картууд, тооны багц, харандаа, А4 цаасны хуудас, математик тэмдгийн багц, том дөрвөлжин дэх цаас, захирагч, улаан тойрог.

Хичээлийн явц

1. Оршил хэсэг

Зохион байгуулах цаг.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье:

Сайн уу? - Та хүнд хэлээрэй.

Сайн уу? - Тэр хариу инээмсэглэх болно.

Тэгээд магадгүй

Эмийн сан руу явахгүй

Мөн та олон жилийн турш эрүүл байх болно.

Гэнэтийн мөч.

Манай бүлгийн залуус над дээр ирж, бид илүү олон бичлэг хийсэн сайхан үгс, чи эдгээр залуусыг таньж чадах уу, сонсоцгооё?

(сонсож байх үед "Ирж буй мессеж" гэсэн бичлэг тоглогдоно)

Энэ нь хэр сонирхолтой вэ, бид юу сонсох ёстой вэ? (хүүхдийн хариулт)

Захиа:

"Залуус аа, энэ бол би, профессор Почемушкин. Би 2-р арван жилийн математикийн арлууд руу шинэ нээлт хийх аялалд явсан боловч уугуул иргэдэд баригдаж, архипелагын нэгэн арлууд дээр түгжигдсэн юм.

Надад өөрийгөө чөлөөлөхөд туслаач. Шоронгийн түлхүүр бол таны мэдлэг юм. Мэдлэг бол бүх зүйлийн түлхүүр...

IN Архипелагын арал тус бүр дээр даалгавруудыг гүйцэтгээрэй - ингэснээр та мэдлэгээ харуулж, шоронг нээх болно.

Надад туслаач, тэгэхгүй бол би лабораторидоо орж залуу судлаачдад зориулсан шинэ даалгавар илгээж чадахгүй."

Хүсэл эрмэлзэл / зорилго тавих:

Профессор Почемушкинд туслахын тулд бид юу хийж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Бид түүнд хэрхэн тусалж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Абориген болон архипелаг гэж юу байдгийг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Эдгээр асуултын хариултыг бид хаанаас олох вэ? (хүүхдийн хариулт)

Гайхалтай ном байна - " Толь бичиг", эдгээр асуултын хариулт байна.

(бид толь бичгээс хариултыг хайж, архипелагуудын зургийг харуулдаг)

Бид тийшээ яаж хүрэх вэ, тэнд очихын тулд өөр юу ашиглаж болох вэ? (хүүхдийн хариулт)

Бид хөлөг онгоцон дээр явна, би ахмад болно. Та цэгүүдтэй тэмдэгтэй - эдгээр нь хөлөг онгоцны тасалбар юм. Цэгүүдийн тоог тоолж, ширээн дээрх тохирох тоог олоорой - энэ бол таны газар юм.

(хүүхдүүд суудалдаа сууна)

2. Үндсэн хэсэг

Залуус аа! Бид аялалаа эхлэхээсээ өмнө зан үйлийн зарим дүрмийг сурах хэрэгтэй. Би дүрмийг хэлж эхлэх болно, та үүнийг дуусгах болно.

Ширээний ард сайн суугаад биеэ авч яваарай... (ЗОГТОЙ)

Ширээ бол ор биш бөгөөд та үүн дээр байж чадахгүй ... (худлаа).

Хэрэв та хариулахыг хүсвэл чимээ гаргахгүй, зөвхөн гараараа... (ӨСГӨ)

Газрын зурагтай ажиллах:

Хараач, бидэнд хоёр дахь арван математикийн арлын газрын зураг байна. Таны бодлоор эдгээр арлууд юу вэ? (11-20 хүртэл)

Бид хаашаа явах ёстой вэ? (архипелаг руу)

Архипелаг гэж юу вэ? (бие биедээ ойрхон байрладаг бүлэг арлууд)

Эдгээр нь ямар арлууд вэ? (11-ээс 15 хүртэл)

Бид газрын зураг дээр замын эхлэл, эхний зогсоолыг тэмдэглээд шулуун шугамаар холбоно. Бид юу авсан бэ? (сегмент) Сегмент гэж юу вэ? (шулуун шугамын нэг хэсэг, энэ нь эхлэл төгсгөлтэй)

Залуус аа, газрын зургийг хар, энэ нь бидний мэдэхгүй шугамын дүрсийг харуулж байна. (жишээ нь металл нугалах тоолуур ашиглан дүрсэлсэн)

Тэгэхээр энэ бол шулуун шугам (эвхээгүй тоолуур), одоо юу болсон бэ? (тоолуур хэрхэн эвдэрч байгааг харуулах)(завсарлага)

Энэ нь шулуун байсан, гэхдээ юу болсон бэ? (эвдэрсэн шугам) Ийм шугам (газрын зураг дээр харуулах)дуудсан - эвдэрсэн шугам

Маршрутын дагуух хөдөлгөөн.

За, аялалаа эхэлцгээе, далайд гарах уу? (далайн чимээ)

Усан онгоцоор явахдаа уйдахгүйн тулд бид тоглох болно тоглоом "Бүү эвшээ, асуултанд хурдан хариул!" Та санал нийлж байна уу? (Хүүхдүүддээ хариулна уу)

(тоог харуулж, хүүхдэд хаяглах)

    3-аас 9 хүртэл тоол.

    9 тоонуудын хөршүүдийг нэрлэ.

    5-аас 7 хүртэлх тоог тааварлаарай.

    Өмнөх тоог 8 тоонд хэлээрэй.

    Дараагийн дугаарыг 2 гэж нэрлэнэ үү.

    Хэрэв захирагч нь харандаанаас урт бол харандаа ...?

    Ширээ нь сандлаас өндөр байвал сандал...?

    Замаас өргөн бол зам...?

    Өглөөний цай үдийн хоолны өмнө бол үдийн хоол...?

    Үзэг нь үзэгнээс хөнгөн бол үзэг...?

Эхний зогсоол - 11-р арал.Бид үүнийг яах ёстой вэ? (нээлттэй шорон)

Бид шоронг хэрхэн нээх вэ? (бидний мэдлэгийг ашиглан)

(даалгаврын картыг ав: №11-тэй дугтуй)

Энэ арал гэж нэрлэгддэг "Тоон".

1-р даалгавар: тоглоомын нөхцөл байдал"Тоонууд холилдсон байна"

(тооны уугуул иргэд маш их хөгжилтэй байсан тул андуурсан тул бид тэднийг байранд нь оруулах хэрэгтэй)

(хоёр хоёроороо ажил)

11, 12, 14, 13, 15, 16, 18, 17, 19, 20.

(урд талын үзлэг: 1 хүнтэй ярих)

Бүх залуус адилхан уу? Сайн байна залуусаа даалгавраа биелүүлэв.

(бие даасан даалгавар: тоонуудыг урвуу дарааллаар байрлуул - 20-оос 11 хүртэл)

2-р даалгавар: "Уугуул иргэд хэрэлдэв" тоглоомын нөхцөл байдал

(уугуул иргэд нь тоотой адил бөгөөд тэдгээрийн аль нь их, аль нь бага гэж маргаж байна. Тэдний хооронд эвлэрэх, өөрөөр хэлбэл тоонуудыг харьцуулах)

(нэг хүүхэд гүйцэтгэлийн зөв эсэхийг үнэлэхийн тулд мольберт дээр хийдэг)

(тоо ба математикийн тэмдэг бүхий картууд)

6…7, 5…4, 13…14, 19…18.

Юу болсныг хар л даа... (самбар дээр байгаа хүүхдийн нэр). Энэ нь хүн бүрт адилхан уу?

Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв. Та мэдлэгээ харуулж чадсан уу? (тиймээ) Тэгэхээр танд шоронгийн түлхүүр байгаа юу? (Тийм)

Бид өөр арал руу хөлөг онгоцоор явж байна уу?

(далайн чимээ)

Тоглоом

    Гурван оргил, гурван булан, гурван тал - би энд байна. Энэ юу вэ?

2. Тэр миний найз болоод удаж байна

Түүний өнцөг бүр нь зөв

Бүх дөрвөн тал

Ижил урттай.

Түүнийг тантай танилцуулж байгаадаа баяртай байна

Ямар нэртэй юм?

3. Бид талбайг сунгасан
Тэгээд нэг харцаар танилцуулсан,
Тэр хэнтэй адилхан байсан бэ?
Эсвэл маш төстэй зүйл үү?
Тоосго биш, гурвалжин биш -
Энэ нь дөрвөлжин болсон ... (тэгш өнцөгт).

Хоёр дахь зогсоол - 12-р арал. (даалгавар бүхий 12-р дугтуйг ав)

Энэ бол арал "Зураг."

Даалгавар: тоглоомын нөхцөл байдал "Теремокыг хүн амжуулах".

(зарим нь ширээн дээрээ геометрийн дүрстэй малгайтай, "Дөрвөн өнцөгт" гэдэг жижиг байшин байдаг, зөвхөн тэд л орох боломжтой)

Тоглоомын үйлдэл: ("Теремок" руу орох эхний эгнээний эхний дөрвөлжин нь дөрвөлжин юм)

Би дөрвөлжин хүн.

Чамтай хамт амьдарцгаая. Би алмаз.

Хэрэв та бид хоёрын адилхан гэдгийг хэлвэл би танд мэдэгдэнэ.

Та 4 булантай, би 4 булантай.

(урд талын үзлэг) (Ваня, дөрвөлжин ба ромб хоёр хэрхэн төстэй вэ?)

Тогш, тогш, харшид хэн амьдардаг вэ?

Би дөрвөлжин хүн. Би алмаз.

Чамтай хамт амьдарцгаая. Би тэгш өнцөгт.

Чи 4 булантай, би 4 булантай, чи 4 талтай, би 4 талтай.

(урд талын үзлэг) (Саша Н., эдгээр тоонууд юугаараа төстэй вэ?)

Тогш, тогш, харшид хэн амьдардаг вэ?

Би дөрвөлжин хүн. Би бол ромб, би тэгш өнцөгт

Чамтай хамт амьдарцгаая. Би трапец байна.

Хэрэв та бидэнтэй адилхан болохыг хэлвэл бид таныг оруулах болно.

Та 4 булантай, би 4 булантай, та 4 талтай, би 4 талтай, та 4 оройтой, би 4 оройтой.

Залуус аа, та эдгээртэй төстэй өөр ямар нэг дүрс мэдэх үү? (Үгүй)

Тиймээс бид Теремокыг суурьшуулсан. Эдгээр бүх тоонуудыг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ? Тэд хэр төстэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Та мэдлэгээ харуулж чадсан уу? Түлхүүр байна, бид шоронг онгойлгоно.

(бид шоронг онгойлгож байна, тэнд профессор Пчемушкин байхгүй)

(далайн чимээ)

Тоглоом "Бүү эвшээ, асуултанд хурдан хариул"

1. Энэ нь сагсан бөмбөг байж болно,

Волейбол, хөл бөмбөг.

Тэд түүнтэй хамт хашаанд тоглож,

Түүнтэй тоглох нь сонирхолтой юм.

Үсрэх, үсрэх, үсрэх, үсрэх!

За, энэ нь мэдээжийн хэрэг ... (бөмбөг)

2. Агаар ур чадвар сайтай,

Баруун талд нь бариад, зүүн талд нь бариад,

За, тэдний хооронд олс байдаг.

Энэ бол урт... (олсоор үсрэх)

Дараагийн зогсоол нь 13-р арал (13-р дугтуйг ав, "FISMUTKA" гэж бичсэн байна)

Энэ бол арал "Математик физикийн минут"

(Хүүхдүүд хивсэн дээр гардаг. Дасгал эхлэхээс өмнө текстийг дууддаг)

– Тойрог дээр хэдэн цэг байх вэ, Бид гараа хэдэн удаа өргөх вэ (самбар дээр цэгүүдтэй тойрог байдаг. Насанд хүрэгчид тэднийг зааж, хүүхдүүд гараа хэдэн удаа өргөх шаардлагатайг тоолдог)

– Хэдэн ногоон гацуур мод байна, Бид хэд нугалах вэ, (i.p. - зогсож, хөл нь салгаж, бүс дээр гараа. Гулзайлга хийдэг)

– Шугаман дээр хэдэн нүд байна, Та хэдэн удаа үсрэх боломжтой (3 х 5 удаа), (5 нүдийг самбар дээр харуулав. Насанд хүрсэн хүн тэднийг зааж, хүүхдүүд үсрэх)

– Бид эрвээхэйтэй адил олон удаа бөхийдөг (i.p. - зогсож, хөл нь бага зэрэг зайтай. Хел тавих үед гараа урагш сунгана)

– Цэг хүртэл хэдэн зураас байна вэ? Бид хөлийнхөө хуруун дээр хэдэн удаа зогсох вэ (4-5 удаа), (i.p. - үндсэн байрлал. Хөлийн хурууг өргөхдөө гараа хажуу тийш - дээш, алгаа мөрний түвшингээс доош) )

- Тэд манай нугастай адил олон удаа бөхийж байв. (i.p. - зогсож, хөл нь тусдаа, нугалахад хөлөө бүү нуга)

– Би хэдэн тойрог харуулах вэ, Та хэдэн үсрэлт хийх вэ (5 х 3 удаа), (i.p. - зогсож, гараа бүсэндээ, хөлийн хуруун дээр үсрэх)

– Бид жимсээ тоолж, хамтдаа тонгойх, (i.p. - үндсэн байрлал, гараа бүсэндээ барих. Толгойгоо бүү доошлуул, шулуун нуруу)

Та даалгавруудыг гүйцэтгэсэн үү? Бид суудалдаа суугаад шоронг онгойлгоно.

(бид шоронг онгойлгож байна, тэнд профессор Пчемушкин байхгүй)

(далайн чимээ)

Тоглоом "Бүү эвшээ, асуултанд хурдан хариул"

1. Даша эмээ Маша хэмээх ач охинтой

Муурыг хөвсгөр, нохойг Дружок.

Эмээ хэдэн ач, зээтэй вэ? (1)

2. Вадим 9 мөөг олсон,

Тэгээд өөр нэг.

Та асуултанд хариулна уу:

Тэр хэдэн мөөг авчирсан бэ? (10)

3. Нэг хөл дээр байгаа азарган тахиа 3 кг жинтэй. Тэр хоёр хөл дээрээ хэр жинтэй вэ?

Дараагийн зогсоол 14-р арал. (тоо, тэмдэг бүхий 14-р дугтуйг ав)

Энэ бол арал "Даалгаварууд".

1-р даалгавар: "Асуудал гаргах" тоглоомын нөхцөл байдал.

(нэмэх, хасах үйлдэл дээр бодлого зохиох схемүүд, уугуул иргэд үүнийг юу хийхээ мэдэхгүй байна)

Залуус аа, бид эдгээр схемүүдийг хэрхэн ашиглахаа мэддэг үү? (хүүхдийн хариулт)

Бид уугуул хүмүүст заах уу? (хүүхдийн хариулт)

Энэ схем ямар үр нөлөөтэй вэ? (нэмэлт)

Эхний тойрогт (хоёр дахь тойрогт) хэдэн цэг байгаа вэ?

Бид ямар үйлдлийн тэмдэг тавих ёстой вэ? (нэмэх)

Энэ диаграмын талаар юу хэлэх вэ? (хасах зорилгоор)

Тойрог дотор хэдэн цэг байдаг вэ?

Хэдэн оноо салгасан бэ?

Бид ямар тоо ашиглах вэ?

Бид ямар үйлдлийн тэмдэг тавих ёстой вэ?

Та эдгээр диаграммыг ашиглан асуудал гаргаж чадах уу?

Даалгавраа бичихээсээ өмнө дараахь зүйлийг санаарай.

Даалгавар ямар хэсгүүдээс бүрдэх вэ? (нөхцөл, асуулт, шийдэл, хариулт)

Хэрэв асуултад "үлдсэн" гэсэн үг байвал ямар арифметик тэмдгийг ашиглах ёстой вэ? (хасах)

Хэрэв асуултад "болов" гэсэн үг байгаа бол ямар арифметик тэмдгийг ашиглах ёстой вэ? (нэмэх)

Эдгээр диаграммыг ашиглан нэмэх хасах бодлого зохио.

(2-3 хүүхдээс сонгохыг хүс: тэд ямар асуудал үүсгэсэн бэ?)

(хүүхдийн нэг асуудлыг задалж, шийдвэрлэх)

Асуудлыг шинжлэх асуултууд:

Энэ асуудалд ямар нөхцөл байдал үүссэн бэ?

Асуулт бичих.

Энэ даалгавар юунд зориулагдсан вэ?

Тоо, тэмдэг ашиглан шийдлийг харуул.

Илэрхийлэлийг хэл.

Энэ асуудлын хариулт юу вэ?

Хэн ижил хариулттай вэ?

Сайн байна, та асуудлыг хэрхэн шийдэхээ мэддэг.

Бидэнд өөр нэг түлхүүр бий - эдгээр нь таны зөв шийдэгдсэн асуудлууд юм. Бид шоронг нээж байна уу?

(бид шоронг онгойлгож, профессор Пчемушкин, дуут мессежийн аудио бичлэгийг оллоо)

Захиа:

“Залуус аа, та нарт маш их баярлалаа! Би суллагдсан, одоо би лаборатори руугаа явж байна. Та даалгавраа гүйцэтгэсэн, гэхдээ та архипелагын сүүлчийн арал дээр очих хэрэгтэй. Тэнд таныг гэртээ харихад тань туслах зүйл бий. Залуу судлаачдад зориулж надаас шинэ даалгавар хүлээж байгаарай. Баяртай".

(профессор Почемушкины хөвж буй зургийг хавсаргана уу)

За, залуусаа, бид сайн байна, гэхдээ бид сүүлчийн арал дээр юу байгааг олж мэдэх хэрэгтэй. Хүсч байна? (Тийм)

Дараа нь бид усанд сэлэв. (далайн чимээ)

Залуус аа, бид усан онгоцоор явж байхдаа их түлш зарцуулсан, 9 нэгж үлдсэн, энэ хэмжээний түлш бидэнд хүрэлцэх болов уу?!

Сүүлийн зогсоол бол 15-р арал юм. (даалгавартай №15 дугтуйг ав)

Энэ бол арал "Хэмжих".

(хэв маяг бүхий том дөрвөлжин хуудас цаас)

(үйлдэл хэлэх)

Бидэнд 9 нэгж үлдсэн бол түлш хангалттай байгаа эсэхийг олж мэдэхийн тулд 15-р арал болон цэцэрлэгийн хоорондох зайг цаасан дээр хэмжих хэрэгтэй.

Үүнийг бид яаж хийх гэж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

    Бид замын эхлэл ба төгсгөлийн цэгүүдийг тогтоодог.

    Бид захирагч ашиглан сегмент зурдаг.

    Бид эсийн тоог тоолдог.

Та хэдэн эс авсан бэ? (8)

Эс бүр нь түлшний нэгж юм. Бидэнд хэдэн нэгж түлш үлдсэн бэ? (9)

Бидэнд хэр их хэрэгтэй вэ?(8)

Тэгээд цэцэрлэгтээ явцгаая, чи надад хөлөг жолоодоход тусалж чадах уу? (хүүхдийн хариулт)

Цаасан хуудас, улаан тойрог аваарай - энэ бол таны хяналтын самбар юм.

Бид үүнийг хуудасны голд тавиад бид явлаа.

Урд хаднууд байна - алсын удирдлагыг баруун дээд буланд шилжүүлээрэй.

Бид хадны эргэн тойронд явдаг - алсын удирдлагыг зүүн дээд буланд шилжүүлээрэй.

Урд гэрэлт цамхаг байна - алсын удирдлагыг зүүн доод буланд шилжүүлээрэй.

Бид гэрэлт цамхагийг тойрон алсын удирдлагыг баруун доод буланд шилжүүлнэ.

Бид ирлээ - бид алсын удирдлагыг хуудасны дунд байрлуулав.

За, залуусаа, бид цэцэрлэгт явж, хөлөг онгоцноос гарч байна.

(хүүхдүүд хивсэн дээр гараад тойрог дээр зогсоход би сурвалжлагч болж хувирдаг)

3. Эцсийн хэсэг

Доод шугам.

Сайн уу залуусаа. Би сэтгүүлийн сурвалжлагч "Хүүхдийн нээлтүүдийн ертөнц". Та өнөөдөр аялалд гарсан, хаана байсан бэ?

Яагаад тийшээ явсан юм бэ?

Та түүнийг яаж аварсан бэ?

Танд юу тусалсан бэ?

Арлуудын нэр юу байсан бэ?

Та тэдэнтэй юу хийсэн бэ?

Энэ нь танд амар байсан уу, хэцүү байсан уу?

Танд аялал таалагдсан уу?

Та ямар шинэ шугамын талаар сонссон бэ? (эвдэрсэн шугам)

Надад үзүүлэх үү? (зураг авах)

Одоо хамтдаа зогсцгооё, би ч бас сэтгүүлдээ зориулж таны зургийг авах болно. (зураг авах)

Залуус аа, гэхдээ надад та нарын хэрхэн аялж байсныг харуулсан зураг хэрэгтэй байна. Та зурах уу? Дараа нь хэдэн цаас, харандаа ав. (хүүхдүүд зураг зурахаар сууна)

(хичээл дууссан)

Хавсралт (заавал биш даалгавар)

(логик сэтгэлгээний хувьд, хэрэв хугацаа үлдсэн бол: арлынхны урамшуулал болгон)

Даалгавар: "Инээмсэглэл ол" тоглоомын нөхцөл байдал.

(Логик асуудлыг шийдэх, эхлээд хамтдаа, дараа нь бие даасан даалгаваркартууд дээр)

Нэмэлт нь юу вэ? (улаан биш зөвлөмж)

(зөв хариултын доор - инээмсэглэ)

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Энэ нь нарийн төвөгтэй юм эцсийн хичээлматематикийн үзэл баримтлалыг бүрдүүлэх талаар. Хүүхдүүд хамрагдсан бүх материалаар мэдлэгээ нэгтгэж, ур чадвараа нэгтгэдэг: тоолох, тоонуудыг харьцуулах, жишээ болон хэд хэдэн шийдэл бүхий асуудлыг шийдвэрлэх, анхаарал, логик сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх чадвар. Хичээлд янз бүрийн төрлийн тоглоомын үйл ажиллагааг ашигладаг. Хүүхдүүдэд өөрийгөө үнэлэх, үйл ажиллагааны харилцан үнэлгээ хийх чадварыг системтэйгээр зааж өгдөг.

Оршил

Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд байхаа больсон ч сургуулийн сурагч болоогүй байгаа хүүхдэд сургуулийн босгон дээр "жинхэнэ сургуулийн хүүхэд" гэсэн утга учиртай дүр төрхийг бий болгоход нь туслах зорилгоор бид хичээлээ явуулдаг. Харилцааны хэлбэр, хэлбэрийн хувьд хичээл нь боловсролын хамтын ажиллагааны ур чадварыг заах хэлбэрээр зохион байгуулагдсан. Хүүхдүүдийн ажилладаг материал бол зөвхөн сургуулийн өмнөх насны хүүхэд юм: дизайн, ангилал, үндэслэл, цээжлэх, анхаарал хандуулах, өөрөөр хэлбэл танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн дидактик тоглоомууд.

  1. Тоон болон дарааллын тооцоог ашиглах чадварыг бэхжүүлэх.
  2. 10 доторх тоонуудын найрлагын талаарх мэдлэгээ бататгах.
  3. Хүүхдэд нийлбэр (бүхэл) олох асуудлыг танилцуулах.
  4. Нийлбэр (бүхэл) олохтой холбоотой асуудлыг шийдэж сур.
  5. Бодлого шийдвэрлэхдээ зөв арифметик үйлдлийг сонгох.
  6. Даалгаврын бүтцийг давт.
  7. Математикийн хичээлийн зан үйлийн дүрмийг бататгах.

Демо материал:

1-ээс 20 хүртэлх тоонууд, геометрийн дүрсүүдийн багц, пирамид, эрвээхэй, цэцгийн зураг, хүнсний ногооны зураг, тоо бүхий картууд, математикийн шат, тооны найрлагын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх хүснэгтүүд.

Тараах материал:

Картууд - хүүхэд бүрийн тоо, хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн дүрс, объект бүхий картууд, хүүхэд бүрт Эйлер тойрог.

Нөхцөл байдлын зохион байгуулалт:

Хүүхдүүд ширээн дээр ажилладаг (ширээ бүрт 2-оос илүүгүй). Хичээл эхлэхээс өмнө хүүхэд бүрийн ажлын байранд тоолох саваа, геометрийн дүрс, тооны кассын машин, Эйлерийн тойрог бүхий картуудыг байрлуулдаг.

Хичээлийн явц

Багш: Залуус аа! Энэ жил та үлгэрийн баатруудын хамт Математикийн орноор аялсаар явлаа. Математик бол маш чухал, зайлшгүй шаардлагатай шинжлэх ухаан гэдгийг үлгэрийн баатрууд хүртэл мэддэг.

Одоо бол байшин барьж, машин унахын тулд
Эхлээд бид математикийг “Хармони”-д сурах хэрэгтэй.
Бидний орчин үеийн амьдралд - тайван хөдөлмөрийн жилүүдэд,
Тооцоолол хийхэд математик зайлшгүй хэрэгтэй.
Үүнгүйгээр ямар ч ялалт байхгүй, ялалт бол бид юм.
Үүнгүйгээр Оросын ард түмэн эх орноо мэдэхгүй!

Залуус аа! Өнөөдөр таны зочин бол сайн үлгэрийн математик юм. Тэр таны мэдлэгийг сорьж, хамгийн анхааралтай, идэвхтэйг тодруулж, хамгийн ухаалаг хүмүүсийг шагнахыг хүсдэг. Үүнийг хийхийн тулд та бүх даалгаврыг зөв гүйцэтгэх ёстой.

Математикийн дагина "шидэт" саваагаар гарч ирэв.

Багш: Залуус аа! Бид аялалаа эхлэхээсээ өмнө зан үйлийн зарим дүрмийг сурах хэрэгтэй. Би дүрмийг хэлж эхлэх болно, та үүнийг дуусгах болно.

Ширээнийхээ ард сайн суугаад биеэ авч яваарай... (ЗЭВТЭЙ)

Ширээ бол ор биш, дээр нь хэвтэх боломжгүй... (ХУДЛАА)

Хэрэв та хариулахыг хүсвэл чимээ гаргахгүй, зөвхөн гараараа... (ӨСГӨ)

Анги дахь бидний зан үйлийн дүрмийг бүгд сайн санаж байсан.

Өнөөдөр бид математикийн станцуудаар аялах гэж байна, та тоолох, нэмэх, хасах, тоонуудыг харьцуулах, нарийн төвөгтэй жишээнүүд, "хөгжилтэй" бодлого шийдвэрлэх, мөн оньсого, сюрприз, тааламжтай гэнэтийн бэлэг таныг хүлээж байна. Бид галт тэргээр аялах болно. Буцаж суугаад яв!

Хүүхдүүд “Бид явж байна, явж байна, алс холын нутагт...

Үлгэр Математик "Микрофон"-оо аваад зогссоноо зарлав.

1. “Математикийн халаалт”-ыг зогсоо.

  1. 1-ээс 10 хүртэлх дарааллын тооллогыг санаарай
  2. 10-аас 1 хүртэлх дарааллын тооллогыг санаарай
  3. 3-аас 9 хүртэл, 4-өөс 8 хүртэл, 5-аас 9 хүртэл тоол
  4. 10-аас 5 хүртэл, 7-оос 3 хүртэл, 6-аас 2 хүртэл тоол
  5. 3,5,7,9 тоонуудын хөршүүдийг нэрлэ
  6. 5 ба 7, 4 ба 6, 9 ба 7, 5 ба 3 гэсэн тоог тааварлаарай.
  7. Аль тоо нь 3 эсвэл 4, 7 эсвэл 8, 5 эсвэл 9-ээс их вэ?
  8. Аль тоо нь 1 эсвэл 3, 10 эсвэл 6, 5 эсвэл 8-аас бага байна
  9. Өмнөх 3, 6, 8 гэсэн тоог хэл
  10. Дараагийн тооны 2, 5, 9-ийг нэрлэнэ үү

Аяллаа үргэлжлүүлье

2. “Четная”-г зогсоо

Багш: Та маш их ургадаг сайхан хөндийд өөрийгөө оллоо. сайхан цэцэгсмөн олон өнгийн эрвээхэй нисдэг.

Багш цэцэг, эрвээхэйний зургийг үзүүлэв

Хэдэн эрвээхэй вэ?

Хэдэн цэцэг вэ?

Өөр яах вэ?

Юунаас бага вэ?

Хэр удаан?

Хүүхдүүд тоон карт ашиглан асуултуудад хариулдаг

1. Байшингууд тоогоор дүүрэн байв.

2. Тоонууд энэ буудалд их таалагдсан тул зарим нь зугаалж яваад төөрчихсөн. Тэднийг буцаж ирэхэд нь тусал

4, 5, 6, 7, …, 9, 6, 7, 8, …, 10, 8, 7, 6, …, 4, 3, …, 1.

Бүх дугаарууд байрандаа буцаж ирсэн тул бидний аялал үргэлжилж байна

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

3. "Нэг минут хошигнох"-ыг зогсоо.

Багш: Энд биднийг төвөгтэй оньсого хүлээж байна.

  1. Алимны модонд 5 алим, 3 лийр өлгөөтэй байв. Алимны модонд хэдэн жимс өлгөөтэй байсан бэ? (5 алим өлгөгдсөн)
  2. Хоёр хүү 3 цаг даам тоглов. Хүн бүр хэр удаан тоглосон бэ? (3 цаг)
  3. Хоёр бургас ургаж, бургас бүр хоёр мөчиртэй байв. Салбар бүрт 2 лийр байдаг. Нийт хэдэн лийр байдаг вэ? (байхгүй)
  4. Нугас сүрэг нисч байв. Анчин нэг нугасыг буудаж алав. Хэдэн нугас үлдсэн бэ? (Огт биш, бусад шувууд ниссэн)
  5. Сандал нь 4 хөлтэй. 2 сандал хэдэн хөлтэй вэ? (8)
  6. 7 ах 1 эгчтэй. Нийт хэдэн хүүхэд байна вэ? (8)
  7. 3 үхэр хэдэн эвэртэй вэ? (6)
  8. Нэг саваа хэдэн үзүүртэй вэ? (2)

Аяллаа үргэлжлүүлье

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

4. "Амрах минут"-ыг зогсоо.

Багш: Амрах цаг боллоо.

Бид бодсон, бид бодсон
Бидний хуруу ядарч байна
Одоо бид амрах болно,
Тэгээд дахин тоолж эхэлцгээе.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
Бид бүгд тоолж чадна
Бид бас яаж амрахаа мэддэг
Гараа ардаа тавицгаая,
Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе
Мөн амархан - тайван амьсгалцгаая!

Энд бид бага зэрэг амарч байна. Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

5. "Даалгавар"-ыг зогсоо

Багш: Даалгавар гэж юу болохыг санацгаая. Энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? Үүнийг хийхийн тулд пирамид угсарцгаая

  1. Нөхцөл гэж юу вэ? (Нөхцөл байдал нь аль хэдийн мэдэгдэж байгаа зүйл)
  2. Даалгаврын асуулт гэж юу вэ? (Асуулт бол бидний мэдэхгүй зүйл, юуг олох ёстой вэ гэсэн асуулт юм)
  3. Асуудлын шийдэл гэж юу вэ? ( Шийдэл гэдэг нь нэмж, нэгтгэж, нэмж болно)
  4. Асуудлын хариулт юу вэ? (Асуудлын хариулт нь юу болсон бөгөөд бидэнд мэдэгддэг)

Сайн байна! Нүдээ ань.

Багш пирамидын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг сольдог.

Хараач, пирамид ямар үзэсгэлэнтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Үгүй ээ, энэ бол буруу.

Багш: Тэгэхээр энэ асуудалд байна. Шийдэл нь нөхцөлийн өмнө, асуулт хариултын дараа байж болохгүй. Пирамидыг зөв угсарч, асуудлыг шийдье.

Асуудлыг сонс: "Ширээн дээр 3 өргөст хэмх, 2 улаан лооль байсан.

Ширээн дээр хэдэн ногоо байсан бэ?"

Ширээн дээр ямар ногоо байсан бэ?

Хэдэн хүн байгаа вэ?

Өргөст хэмх байсан шиг олон ногоон зууван байрлуул.

Улаан лооль байсан шиг олон улаан дугуйлан байрлуул.

Асуудлын энэ хэсгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Нөхцөл байдал нь бидний аль хэдийн мэддэг зүйл юм.

Багш: "Хэдэн ногоо байна?"

Хүүхдүүдийн хариулт: Энэ бол даалгаврын асуулт, энэ бол бидний мэдэхгүй, олох ёстой зүйл юм.

Багш: Асуудлыг шийдэх арга юу вэ? Хэдэн ногоо байгааг мэдэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Бид нэмэх, нэгтгэх, нэмэх хэрэгтэй: 3 + 2 = 5

Багш: Одоо та даалгаврын асуултанд хариулж чадах уу? Асуудлын хариултыг бүтэн өгүүлбэрээр хэлье.

Хүүхдүүдийн хариулт: Зөвхөн 5 хүнсний ногоо.

Багш: "Нийт хэд вэ?" Гэсэн асуулт гарч ирэхийн тулд та одоо өөрийнхөө асуудлыг шийдэх хэрэгтэй.

Сайн хийлээ! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн. Тэгээд бид цааш аялахаар явлаа.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

6. "Тоглоом" -ыг зогсоо - Эйлерийн тойрог.

Хүүхдүүдийн ширээн дээр 2 дугуй дүрс бүхий картууд байдаг. өөр өнгө, бие биетэйгээ огтлолцсон.

Багш: Залуус аа, 3 аяга аваад тавь.

Улаан тойрогт 2 тойрог, шар тойрогт 1 тойрог байв

Улаан тойрогт - 3, шар тойрогт - 3

Улаанаар - 2, шараар - 2

Улаанаар - 3, шараар - 4 байна

Улаанаар - 4

Улаанаар - 2, шараар - 2

Улаанаар -3, шараар -3 байна

Саваагаар тоглох.

Минийх шиг дүрсийг байрлуул.

Таван тэнцүү квадрат үүсгэхийн тулд хоёр саваа байрлуул.

Үүнтэй ижил дүрсийг тавь.

Дөрвөн ижил дөрвөлжин болгохын тулд хоёр саваа ав.

Багш: Сайн байна! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үргэлжлүүлье.

Хүүхдүүд "Бид явж байна, явж байна, явж байна ..." дууг дуулдаг.

7. "Терминал"-ыг зогсоо

Багш: Залуус аа, бидний аялал дууслаа. Та аялах дуртай байсан уу? Та өнөөдөр ямар станцуудаар зочилсон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: нэгтгэн дүгнэ.

Үлгэр математик: Сайн байна! Таны мэдлэгт маш их баяртай байна, бүх хүүхдүүд маш анхааралтай, идэвхтэй, хичээнгүй байсан. Тиймээс ухаалаг хүүхдүүдийг мэдлэгийн төлөө шоколадан медалиар шагнадаг.

Дүгнэлт

Хичээл зохих түвшинд явагдсан тул хүүхдүүд өгсөн даалгавраа биелүүлэв. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд хамрагдсан бүх материалаар мэдлэгээ нэгтгэж, ур чадвараа нэгтгэсэн: тоолох, тоонуудыг харьцуулах, жишээ болон энгийн арифметик бодлого бодох, нэмэх, хасах, тэмдэг ашиглан "бичих".

Хичээлийн явцад янз бүрийн тоглоомын үйл ажиллагааг ашигласан.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

1. Т.А.Фалькович, Л.П.Барылкина “Математик дүрслэлийг бүрдүүлэх.”

2. Р.Е.Черенкова “3-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан шилдэг оньсого.” Бид логик, сэтгэлгээг хөгжүүлдэг.

3. Е.В.Колесникова “Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан математик”.

4. Л.П.Петерсон, Н.П.Холина “Нэг алхам, хоёр алхам”.

5. И.Л.Юрковская “Бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан математик”.

6. Ю.В.Гурин “Ирээдүйн нэгдүгээр ангийн хүүхдэд зориулсан 500 оньсого. Математик".

8. Г.С.Михайлова "Хүүхдийг сургуульд хэрхэн бэлтгэх вэ: Дасгал ба даалгавар, тоглоом, тест."

Математикийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

бэлтгэл сургуулийн бүлэгт

"Мэдэхгүйн туслахууд"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын бүс"Танин мэдэхүй".

1. Хүүхдэд 20 дотор тоо болон дарааллын тооллогыг бататгах;

10 дотор тоол.

2. Асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх, зохион бүтээх талаар үргэлжлүүлэн заах

3. "Асуудлын нөхцөл", "асуулт", "шийдэл", "хариулт" гэсэн үзэл баримтлалыг үргэлжлүүлэн боловсруул.

4. Хоёр жижиг тооны 10 дотор байгаа тооны найрлагын талаарх мэдлэгээ бататгах.

5. Өдрийн хэсэг, долоо хоногийн өдрүүд, саруудын нэр, улирлын дарааллын талаархи санааг нэгтгэх.

6. Дөрвөлжин цаасан дээр чиг баримжаа олгох дасгал хийх

7. Геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

8. Логик сэтгэлгээ, анхаарлыг хөгжүүлэх.

9. Сонсох чадвар, туслах хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлэх.

"Харилцаа холбоо"

    Уран сэтгэмж, харааны ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.

    Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, үг хэллэгийнхээ шалтгааныг тогтоох чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

"Нийгэмшил"

    Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Демо материал: Мэдэхгүй хүүхэлдэй, захидал бүхий дугтуй, даалгавар бүхий дугтуй;

Тараах материал: Хүүхэд бүрт алаг цаас, өнгөт харандаа, энгийн харандаа, тоо, цагаан хуудас.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэнтэй чимээгүйхэн мэндэлцгээе.

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Залуус аа, өнөөдөр би цэцэрлэгтээ ирэхэд ширээн дээр ийм ер бусын дугтуй байхыг харсан, нэгээс захидал байсан. үлгэрийн баатар. Энэ хэн болохыг олж мэдэхийг хичээнэ үү? (Хүүхдүүд хариулдаг). Сайн хийлээ! Энэ бол Данногийн захидал юм. Үлгэрийн хотод золгүй явдал тохиолдсон гэж бичсэн байдаг. Муу шидтэн түүнийг илбэв, одоо нар тэнд тусдаггүй, гадаа үргэлж харанхуй байдаг. Бяцхан цөхрөнгөө барсан муу шившлэгСайн тоолж чаддаг, асуудлыг шийдэж чаддаг, туслахад бэлэн хүүхдүүд л зураг авах боломжтой.

Залуус аа, та энэ хотын оршин суугчдад туслахыг зөвшөөрч байна уу? Тэгээд эхний даалгавраа гүйцээцгээе.

1 даалгавар:"Дахин давтах нь суралцах эх юм"!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний даалгавар бол 1-р дугтуйнд байна.

За яахав, залуусаа? Бид Данно-д туслах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Багш: (Хүүхдүүдийн нэг рүү хандаж) 1-р дугтуйг авчирна уу.

(хүүхэд дугтуй авчирдаг; багш дугтуйнаас даалгавартай цаас гаргаж ирээд уншдаг).

Залуус аа, даалгавар дуудлаа"Давтах нь сурах эх юм." Та бид хэд хэдэн энгийн асуултанд хариулах хэрэгтэй; энэ нь хэцүү биш байх ёстой, учир нь бид тантай хамт хичээл дээрээ энэ бүхнийг туулсан.

Асуултууд:

1. Улирлыг нэрлэ - 1-р хүүхэд

2. Жилийн саруудыг нэрлээрэй - 2-р хүүхэд

3. 20 хүртэл тоол – 3-р хүүхэд (нэг, хоёр гурав….)

4. 10 хүртэл тоолж тоол - 4-р хүүхэд (нэг, хоёр, гурав...)

5. 10-аас 1-5-р хүүхэд хүртэл хойшоо тоол

6. 10 – 6-р хүүхэд хүртэлх “тэгш” тоог нэрлэнэ үү

7. 10-7-р хүүхэд хүртэлх “сондгой” тоог нэрлэнэ үү

8. Долоо хоногийн өдрүүдийг нэрлэ - 8 дахь хүүхэд.

9. 3-ын тооны дараах тоог нэрлэнэ үү.

10. 8 тооны хөршүүдийг нэрлэ.

11. 8 ба 10 тоонуудын хооронд ямар тоо байна.

12. 3-аас их, 5-аас бага тоог нэрлэнэ үү.

13. 6 тоо ямар тооны дараа орох вэ?

14. 4-ийн өмнөх тоог нэрлэнэ үү.

15. 7-ын тооны дараах тоог нэрлэнэ үү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Та асуултуудад сайн хариулсан. Дараагийн даалгавар бүхий дугтуй биднийг аль хэдийн хүлээж байна.

Энэ бол 2-р даалгавар юм.

Илюша, 2-р дугтуйг авчирна уу.

Даалгавар 2:"Тоонуудыг харьцуул" (самбар дээр ажиллах).

Залуус аа, Дунно асууж байна, та тоонуудыг харьцуулах ямар шинж тэмдгийг мэддэг вэ? (илүү, бага, тэнцүү).

Дараагийн даалгаварт бид тоонуудыг зөв харьцуулах хэрэгтэй.

3 ба 5 11 ба 20 18 ба 18

6 ба 6 16 ба 8 14 ба 9

4 ба 7 15 ба 3 13 ба 12

Сайн байна уу залуусаа, та энэ даалгавраа биелүүлсэн!

Даалгавар 3:"Нэмэлт үгийг ол."

3-р дугтуйнд юу байгааг харцгаая.

Залуус аа, даалгавар дуудлаа"Нэмэлт үгийг ол."

Би үгсийг нэрлэе, та аль нь илүүц, яагаад гэдгийг нэрлэ.

1. Даваа, Мягмар, Лхагва, Баасан, өглөө.

3. Зун, намар, өвөл, Ням гараг.

4. Өглөө, орой, шөнө, өдөр, сар.

Сайн байна уу залуусаа, та өөр нэг саад бэрхшээлийг давлаа. Одоо жаахан амарцгаая, тэгвэл бид бусад даалгавруудыг ижил аргаар шийдэж чадна.

Биеийн тамирын минут:

Даваа гарагт би сэлсэн (сэлж байгаа дүр эсгэх)

Мягмар гарагт би зурсан, (бид зурж байгаа дүр эсгэдэг)

Лхагва гаригт би нүүрээ угаах гэж нэлээд удсан, (нүүрээ угаа)

Пүрэв гарагт би хөл бөмбөг тоглосон (газар дээрээ гүйж)

Баасан гарагт би үсэрч, гүйж, (үсэрч)

Би маш удаан бүжиглэсэн (байрандаа эргэлддэг)

Бямба, Ням гарагт (алгаа таших)

Би бүтэн өдөр амарсан.

(хүүхдүүд сууж, хацрын доор гар - унтдаг)

4 даалгавар: "Шидэт хайрцаг."

Залуус аа, Данно бидэнд юу авчирсаныг хараарай, энэ нь дугтуй биш, харин бүхэл бүтэн илгээмж юм. Өө, ямар ер бусын боодол вэ, дээр нь юу бичсэн бэ? Мэдэхгүй шидэт хайрцаг, дотор нь юу байгаа юм бол оо. Залуус аа, энэ хайрцагт байна. логик асуудлууд. Даалгавар ямар хэсгүүдээс бүрдэхийг хэн хэлж чадах вэ?

(Нөхцөл, асуулт, шийдэл, хариулт).

За, одоо ажилдаа орцгооё (хайрцагнаас асуудлыг гаргаж, хүүхдүүд хариултыг хэлдэг).

Даалгаварууд:

    Таван зулзага элс ухаж байна

Гурав дээр нарны шаргал,

Хоёр нь үнсэнд угааж байна.

Хэдэн хүн байгаа вэ? Надад хэлээч?

(10)

2. Дөрвөн хулгана жижигхэн,

Маш найрсаг найз охидууд

Бид зугаалахаар талбайд гарсан,

Дахиад тав нь гүйж ирээд

Тэд маш сайн дуулсан

Тэд бүгд яг байсан ...

(9)

3. Хоосон шилэнд хэдэн самар байгаа вэ? (0 - шил хоосон байна)

4. Вааранд 3 алтанзул цэцэг, 7 гүрвэл байсан. Вааранд хэдэн алтанзул цэцэг байсан бэ? (Вааранд ердөө 3 алтанзул цэцэг байсан)

5. Тиймээс зараа хэдэн найзтай байдаг

Ойн баярт урьж байна

Би хоёр бамбарууш урьсан,

Гурван туулай, таван хэрэм.

Хурдан тоол

Зараа хэдэн найзтай вэ?

(10)

Цөцгий ба дэвтэр,

Мөн бичих үзэг

Мөн толбо үүсгэх уян харимхай хамтлаг

Үүнийг болгоомжтой цэвэрлэв

Мөн харандааны хайрцаг, харандаа,

Мөн праймер бол бидний найз юм.

Цүнхэнд хэдэн зүйл байгаа вэ?

(7)

7. Би, Серёжа, Коля, Ванда

Волейболын баг.

Женя, Игорь нар одоохондоо -

Хоёр сэлгээний тоглогч байгаа.

Тэгээд хэзээ сурах вэ,

Бидний хэд нь байх вэ?

(6)

8. Зохиогч Андрюшка

Хоёр эгнээ тоглоом.

Сармагчингийн хажууд -

Тедди баавгай.

Үнэгтэй хамт -

Ташуу туулай.

Түүнийг дагаж -

Зараа ба мэлхий.

Хэдэн тоглоом

Андрюшка үүнийг зохион байгуулсан уу?

(6)

9. Хэрэм тэрэг дээр сууна,

Тэр самар зардаг.

Бяцхан үнэг эгч,

Бор шувуу, толгой хулгана,

Бүдүүн гэдэстэй баавгайд

Сахалтай туулай,

Ороолт хэнд хэрэгтэй вэ?

Хэнд хамаатай юм,

Хэнд хамаатай юм?

Хэрэм хэдэн самар зарсан бэ?

(5)

10. Даша эмээ ач охин Маша, Флуф муур, Дружок нохойтой. Эмээ хэдэн ач, зээтэй вэ? (нэг ач охин)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Та нар бүгд логикийн асуудлыг шийдэхдээ сайн байсан. Одоо би чамайг энгийн асуудлуудыг шийдэхийг хүсч байна (урд талын судалгаа).

Даалгаварууд:

1. “Мөчир дээр 4 алим өлгөөтэй байсан, 2 алим түүсэн. Мөчир дээр хэдэн алим өлгөөтэй үлдсэн бэ?

2. “Ээж 7 лийр худалдаж авсан, Миша 4 лийр идсэн. Тавган дээр хэдэн лийр үлдсэн бэ? (3)

3. Зургаан хөгжилтэй баавгай,

Тэд бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яаравчлан,

Гэхдээ нэг хүүхэд ядарсан байна

Нөхдийнхөө ард үлдсэн

Одоо хариултаа олоорой

Урд хэдэн баавгай байгаа вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та үүнийг дахин хийлээ! Сайн хийлээ! Катя, өөрийнхөө асуудлыг шийдэхийг хичээ (хүүхэд асуудал гаргаж байна).

5 даалгавар"Зураг зурах":

5-р дугтуйнд юу байгааг харцгаая.

Даалгаврыг "Зураг зурах" гэж нэрлэдэг. Даалгавраа эхлүүлэхийн өмнө ямар дүрс байгааг санацгаая ("Геометрийн дүрсүүд" зурагт хуудастай ажиллах). Одоо даалгавар руугаа орцгооё. Чиний өмнө Хоосон хуудас, та бид хоёр геометрийн дүрсийг мэднэ, залуус аа, та өнгөт харандаа аваад дараах даалгавруудыг гүйцэтгэхэд бэлэн байгаарай.

1. Баруун дээд буланд улаан гурвалжин зур.

2. Зүүн доод буланд цэнхэр дөрвөлжин зур.

3. Зүүн дээд буланд ногоон тойрог байна.

4. Баруун доод буланд шар тэгш өнцөгт байна.

Та муу шидтэнг ялахад улам бүр ойртсоор байна! Дараагийн дугтуй руу шилжье.

Даалгавар 6 дуудагдана"10-ын тоог аваарай."

Бид 2 жижиг тооноос 10-ын тоог авах хэрэгтэй. Данно-д тусалж, энэ ажлыг даван туулахыг хичээцгээе (урд талын судалгаа).

Даалгавар 7"Жишээг шийд."

Та нар мундаг шүү! Та өнөөдөр бүх даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн, гэхдээ

Та сүүлчийн барилгатай харьцах хэрэгтэй.

Мөн даалгавар бол бид жишээнүүдийг шийдэх ёстой.

3+3= 8-5=

7+2= 9-4=

6+1= 4-2=

Сайн байна залуусаа! Та даалгавраа хэр сайн даван туулж байна вэ.

Та нар бүгд ядарсан байна, би танд бага зэрэг амрахыг санал болгож байна:

Хурууны гимнастик:

Миний гарт таван хуруу байна

Таван булаагч, таван эзэмшигч,

шүүрч авах, харах,

Авах, өгөх,

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

За, та нар амарсан уу?

Дараагийн даалгавар.№8 "Зураг зур."

Цаг үрэхгүй байцгаая. Тэмдэглэлийн дэвтэрээ хөдөлгөж, улаан цэг дээр харандаа байрлуул. Эхлэх. 4 нүд - баруун 2 нүд - дээш 4 нүд - баруун 5 нүд - доош 4 нүд - зүүн 2 нүд - дээш 4 нүд - зүүн 1 нүд - доош 1 нүд - зүүн 1 нүд - доош 1 нүд - зүүн 3 нүд - дээш, 2 баруун талд байгаа эсүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Юу болсон бэ?

Хүүхдүүд: Түлхүүр.

"Залуус аа, бид муу шидтэнг яллаа. Сайн байна, та бүх даалгавраа зөв хийж, Данно болон Үлгэрийн хотын бяцхан оршин суугчдад тусалсан. Та нар ямар ч үед туслахад бэлэн, ухаалаг, чадвартай хүүхдүүд байгаад би маш их баяртай байна. Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ямар саад бэрхшээл тулгарснаа санацгаая? Та ямар даалгавар гүйцэтгэсэн бэ? Даалгавруудын аль нь танд хамгийн хэцүү санагдсан бэ? Хичээл таалагдсан уу? (Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг). Залуус аа, та аль нь хамгийн сайн болохыг мэдэх үү? хамгийн сайн онооСургууль дээр? Мэдээж 5! Би танд өөрийгөө үнэлэхийг санал болгож байна. Надад 5-ын тоо, 4-ийн тоо байгаа. Өнөөдөр хэрхэн ажилласан, бүх даалгавраа биелүүлж, өөртөө үнэлгээ өгсөн эсэхээ бодоорой."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Саша, чи яагаад өөрийгөө 4 гэж үнэлэв? (хүүхдийн хариулт) Сайн байна, та шударга ажилласан.

(Бага багшшууданчаас илгээмж авчирдаг).

Өө, бид дахиад нэг боодол, түүнд зориулсан захидал хүлээн авлаа (Багш захидлыг уншина).

“Хүүхдүүд ээ, бидний авралд тусалсанд маш их баярлалаа! Та нар байгаагүй бол бид үхэх байсан. Та даалгавруудыг маш сайн гүйцэтгэж, муу шидтэнг ялсан. Одоо манай үлгэрийн хотод нар ахин туяарч, цэцэгс дэлгэрч байна. Баярлалаа, би бусад богино өмднийхөө хамт танд эдгээр амттанг өгч байна.Хайртай шүү, Мэдэхгүй ээ."

(Хүүхдэд амтат шагнал өгдөг).