Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн "Намрын ой" хэрэглээний талаархи хичээлийн тойм. "Алтан намар" сэдвээр дунд бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй


"Намрын модыг чимэглэ"

Зорилтот: Намрын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх; ухуулах хуудсаар тусдаа модыг нэрлэх чадвар; хүүхдүүдэд тэгш өнцөгтийн булангуудыг огтолж, дугуйруулж сургах; хайчыг зөв барих чадварыг нэгтгэх, хайчлах; болгоомжтой наах; Хүүхдэд модыг сайхан чимэглэх хүсэл төрүүлэх.

Материал: Ой мод, модыг дүрсэлсэн зураг; фланелограф; янз бүрийн модны хуурай намрын навч; өнгөт цаасан тэгш өнцөгт; хайч; цавуу; салфетка.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

дахь хэрэглээний талаархи хамтын хичээл дунд бүлэг.

"Намрын модыг чимэглэ"

Зорилтот: Намрын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх; ухуулах хуудсаар тусдаа модыг нэрлэх чадвар; хүүхдүүдэд тэгш өнцөгтийн булангуудыг огтолж, дугуйруулж сургах; хайчыг зөв барих чадварыг нэгтгэх, хайчлах; болгоомжтой наах; Хүүхдэд модыг сайхан чимэглэх хүсэл төрүүлэх.

Материал: Ой мод, модыг дүрсэлсэн зураг; фланелограф; янз бүрийн модны хуурай намрын навч; өнгөт цаасан тэгш өнцөгт; хайч; цавуу; салфетка.

Хичээлийн явц.

(Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна.)

Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ?

(Намар.)

Зөв. Намрын тухай шүлэг сонс.

Намар.

Намар. Манай хөөрхий цэцэрлэг бүгд сүйрч байна.

Шарласан навчнууд салхинд нисдэг;

Тэд зөвхөн алсад, хөндийн ёроолд гайхуулдаг.

Сойз нь тод улаан гандаж буй уулын үнс юм.

А.Толстой

Энэ зургийг эндээс хар. Үүн дээр юу харуулсан бэ?

(Ой, мод.)

Зураач зурган дээр жилийн аль цагийг дүрсэлсэн гэж та бодож байна вэ?

(Намар.)

Чи яагаад тэгж бодов?

(Модны навч шар болж, өнгө нь өөрчлөгдсөн.)

(Фланелграф дээр харуулав.)

Өнөөдөр нэг охин Маша үлгэрийн орноос бидэнтэй уулзахаар ирэв. Тэгээд тэр надад маш их хэлсэн сонирхолтой түүх. Нэг удаа Маша очив дагина ой. Удаан хугацааны турш тэр ой дундуур алхаж, намрын гайхалтай моднуудын гоо үзэсгэлэнг биширсэн. Модны навчнууд нь тод, өнгөлөг, алтан өнгөтэй, гоёл чимэглэлтэй байв. Тэгээд тэр алхаж, алхаж, гэнэт нэг мод харав. Энэ нь бусад модноос тусгаарлагдсан бөгөөд энэ нь маш гунигтай байв. Маша түүн дээр очоод яагаад ийм гунигтай байгааг асуув.

Залуус та юу гэж бодож байна вэ, мод түүнд юу гэж хариулав?

(Яагаад гэвэл энэ нь навчгүй.)

Тийм ээ, мод түүнд хариулав, энэ нь гунигтай, гунигтай байна, учир нь энэ нь бусад мод шиг намрын сайхан хувцастай байдаггүй. Маша модыг өрөвдсөн боловч ганцаараа юу ч хийж чадаагүй. Тиймээс Маша бидэн дээр ирж, модыг намрын үзэсгэлэнтэй навчаар чимэглэхийг биднээс хүслээ. Залуус аа, бид мод, Маша хоёрт тусалж чадах уу?

(Тийм ээ, бид туслах болно.)

Одоо тантай хамт намрын навчнууд болон хувирцгаая. Үүнийг хийхийн тулд ширээн дээр очоод өөрийн болгохыг хүсч буй намрын навчийг өөртөө аваарай.

(Ширээн дээр янз бүрийн модны навчис байдаг: хус, царс, агч ...)

Нэг, хоёр, гурав, эргэх - навч болж хувирах!

(Хөгжим эгшиглэж байна. Физик минут.)

Намрын навчис чимээгүйхэн эргэлддэг

Навчнууд бидний хөл дор чимээгүйхэн хэвтдэг.

Мөн хөл дор, чимээ шуугиан,

Тэд дахин эргүүлэхийг хүсч байгаа бололтой.

Нэг, хоёр, гурав эргэх - хүүхэд болж хувирах!

Чиний гарт навчнууд байгаа, тэдгээрийг анхааралтай ажиглаж, ямар навч, ямар мод болж хувирснаа хэлээрэй.

(Хэдэн хүүхдээс асуу.)

Одоо шидэт навчнуудаа ширээн дээр тавьцгаая.

Одоо ширээн дээр очоод нэг ширхэг өнгийн цаас аваад ширээний сандал дээр суу.

(Ширээн дээр өнгөт тэгш өнцөгтүүд байна.)

Залуус аа, бид өнөөдөр ийм ид шидийн навчийг хайчилж ав. Навч ямар хэлбэртэй вэ?

(Зууван, хоёр хурц үзүүртэй.)

Одоо ид шидийн сегментүүдээ хараад ямар хэлбэртэй болохыг надад хэлээч?

(Тэгш өнцөгт.)

Зөв. Тэгш өнцөгтүүд бүгд ижил өнгөтэй байна уу? Тэд ямар өнгөтэй вэ?

(Шар, улаан, улбар шар.)

Тэгш өнцөгттэй хүүхдүүдийг өсгө шар өнгөодоо улаан, улбар шар.

Зөв. Тэгш өнцөгтөөс ийм хуудсыг хэрхэн яаж хайчлахыг хэн нэгэн надад хэлж чадах уу?

(Булан хайчлах хэрэгтэй.)

Зөв. Намайг яаж хийхийг хараарай. Би нэг гартаа шидэт тэгш өнцөгтийг том ирмэгээр нь авав. Нөгөө талаар шидэт хайч. Би доод талын дундаас зүсэж, зүсэж, том талынх нь дунд хүртэл дугуйруулж, булан нь унах болно. Дараа нь би тэгш өнцөгтийн дээд талын дунд хүртэл зүсэлтийг үргэлжлүүлнэ. Тэгээд хоёр дахь булан нь унав. Дараа нь би тэгш өнцөгтийг эргүүлж, нөгөө талыг нь огтолж эхэлнэ. Та надад туслаач, надад юу хийхийг сануул. Би огтолж эхэлдэг ...

Одоо миний тэгш өнцөгт шидэт навч болж хувирав. Одоо би цавуугаар түрхээд модны мөчир дээр нааж, салфеткаар дардаг. Дараа нь би байрандаа буцаж ирээд цаасны хаягдлыг тавган дээр тавив.

Тэгээд эхлэхээс өмнө ид шидийн хувиралтэгш өнцөгтийг навч болгон, бид хуруугаа бага зэрэг сунгана. "Бид навч цуглуулах болно" дасгалыг хийцгээе.

(Хурууны гимнастик хийдэг.)

Нэг хоёр гурав дөрөв тав -

Навч цуглуулцгаая

хус навч, эгнээ навч,

улиас навч, улиас навч,

Бид царс модны навчийг цуглуулах болно.

Ээж нь намрын цэцгийн баглаа авах болно.

Сайн хийлээ. Одоо хайч хэрхэн ашиглахаа санаарай.

(Өөрийгөө болон бусдыг гэмтээхгүйн тулд урдуураа шулуун байгаарай, янз бүрийн чиглэлд бүү савла.)

За. Одоо нэг гартаа шидэт тэгш өнцөгтүүд, нөгөө гартаа шидэт хайч ав.

(Хүүхдүүд хөгжимд ажиллаж эхэлдэг.)

Одоо мод руу очоод түүнийг харцгаая. Ямар дэгжин, үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай. Чиний дуртай? Тэгээд уйтгар гунигтай байхаа больж, хөгжилтэй болсон. Мөн бид хөгжилтэй байсан. Модод зориулж намрын тухай шүлэг уншъя.

(Хүүхдүүд шүлэг уншдаг.)

Залуус аа, хар даа, манай ид шидийн ойд гайхамшиг тохиолдов. Энд гунигтай мод дэгжин, үзэсгэлэнтэй болжээ. Мод, Маша хоёулаа навч, шүлгийн төлөө бидэнд маш их баярлалаа. Гэхдээ тэдний хувьд буцаж ирэх цаг нь болсон ид шидийн газар. Тэд танд баяртай гэж хэлдэг.


"Намрын" програм- дуртай хоббисургуулийн сурагчид, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд цаасан дээрээс эхлээд байгальд цуглуулсан янз бүрийн үр тариа, үр хүртэл янз бүрийн материалаар ажиллахыг сурч, мөн түүнчлэн эзэмшдэг. янз бүрийн заль мэхболон тэдэнтэй ажиллах арга техник. Үүний үр дүнд бүтээлч үйл явцХүүхдүүд байгалийн өөрчлөлтийн талаархи зөв ойлголтыг бий болгож, үгсийн сан нэмэгддэг. Гар урлал хийх явцад залуус зөвхөн бие даан ажиллахаас гадна хэд хэдэн хүний ​​​​бүлэгт ажиллаж сурдаг, жишээлбэл, гурван хүн нэгэн зэрэг бүтээлд оролцох боломжтой бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн даалгавартай байх болно.

Хичээл: "Намрын" програм

Хамгийн анхны бүтээлч хичээл "Намрын өргөдөл"хүүхдүүд орохыг хүлээж байна бага бүлэг цэцэрлэг, тэд зөвхөн цаасан дээр ажиллах хамгийн энгийн аргуудтай танилцдаг.

Нэгдүгээрт, хүүхдүүдийг бүтээлч үйл явцад бэлтгэх хэрэгтэй: хүүхдүүдтэй тоглоомын талбай дээр алхаж байхдаа намрын эхний сарууд гарч ирснээр байгальд ямар өөрчлөлт гарахгүй байх нь тэдний анхаарлыг татах ёстой. Зуны улиралд навчны өнгө ямар байсан, одоо ямар болсон талаар хүүхдүүдээс асуулт асууж болно. Өдөр бүр навчнууд газарт унаж, удалгүй хавар ирэхэд жижиг ногоон навчнууд дээр дахин гарч эхлэх хүртэл моднууд бүрэн нүцгэн хэвээр байх болно гэдэгт тэдний анхаарлыг хандуулаарай. Байгальд жил бүр ийм өөрчлөлт гардаг, улирал бүр өөрийн гэсэн "ер бусын" байдаг бөгөөд энэ нь зохиолчдын үлгэр, үлгэр, хүүхдийн дуу, оньсого, уран зурагт тусгагдсан байдаг гэдгийг сурган хүмүүжүүлэгч тайлбарлах ёстой.

Та болон таны хүүхдүүд бүлэгт буцаж ирэхэд, бодит байдлаас өмнө бүтээлч ажил мэргэжил, та тэдэнд намрын сэдэвтэй алдартай зургуудыг үзүүлж, хүүхдийн дууг асааж, хүүхдүүдтэй хамт хэд хэдэн зүйлийг тайлах хэрэгтэй. энгийн оньсого.

Залуу бүлэгт бүтээлч хичээл орох ёстой тоглоомын хэлбэр, хүүхдүүд нэг газар удаан суух дургүй байдаг тул байнга хөдөлгөөнтэй байхыг хүсдэг. Зөвхөн хөгжүүлэх тоглоомын дараа багш хүүхдүүдийг ширээний ард сууж, хийж эхлэхийг урьж болно цэцэрлэгт зориулсан намрын сэдэвт програмууд.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүд бие даан (шаардлагатай бол багшийн зөвлөмжийн дагуу) янз бүрийн хэлбэрийн ухуулах хуудсыг цаасан дээр байрлуулж, дараа нь сайтар нааж байх ёстой тул зохиол зохиох анхны ур чадварыг олж авах болно. . Магадгүй энэ нь хүүхдэд цавуу хэрэглэх анхны туршлага байж магадгүй тул эхлээд багш цаасан хэлбэрийг аль талаас нь цавуугаар бүрэх, суурь дээр хэрхэн түрхэх, хэр удаан наалдахыг харуулах ёстой.

Хичээлийн үеэр хүүхэд 10-р сарыг ямар өнгөт төлөөлдөг талаар ойлголттой болно - ажил нь шар, улаан, жүрж.

Бага бүлгийн хүүхдүүд хамгийн их зүйлийг хийдэг тул багш нь тэдэнд шаардлагатай бүх материалыг бие даан бэлтгэж, цаасан хоосон зай хийх ёстой бөгөөд ингэснээр хүүхэд хичээл дээр зөвхөн тэдгээрийг зөв зохион байгуулж, нааж байх ёстой.

Хэрэглээ: хураангуй "Намрын"

Сайн төлөвлөсөн хичээлийн төлөвлөгөөтэй "Хэрэглээ", хийсвэр "Намар"хүн бүр хичээлд бэлтгэхийн тулд урьдчилан бэлтгэсэн байх ёстой шаардлагатай материалболон харааны танилцуулгад зориулсан нэмэлт зүйлсийн тусламжтайгаар хүүхэд "навч унах" гэх мэт байгалийн үзэгдлийн талаар бүрэн дүр зургийг олж авах болно, түүний үгсийн сан шинэ үгсээр нэмэгдэх болно. Бидний хэлсэнчлэн, бага бүлэгт хүүхэд найрлага, өнгө, хэлбэрийн мэдрэмжийг бий болгоно. Бүтээлч үйл явцын явцад хүүхэд илүү шаргуу, санаачлагатай болж, материал, багаж хэрэгсэлтэй бие даан ажиллаж сурах болно.

Анхны үзэсгэлэнтэй болгохын тулд "Намрын" цаасан програм, загваруудбагш урьдчилан бэлдэх ёстой. Хүүхэд бүрийн хувьд бор цаасан дээр наасан "модны их бие" бүхий цаас бэлтгэх хэрэгтэй. Та мөн цаасан хуудас бэлтгэх хэрэгтэй, эхний хичээлд таван ширхэг хангалттай байх болно, тэдгээрийг бас цаасан дээрээс хайчлах ёстой, гэхдээ намрын өөр өөр өнгө - алт, улаан, шаргал өнгөтэй, мөн өөр өөр таван хоосон зайг бөглөх нь зүйтэй. хэлбэрүүд. Энэ багцыг хүүхдүүдэд цавуу, сойзтой хамт тараах хэрэгтэй.

Одоо та найрлагыг эмхэтгэх ажлыг шууд үргэлжлүүлж болно: хүүхдүүдийн даалгавар бол навчийг модноос унаж байгаа мэт мэдрэмж төрүүлэхийн тулд суурь дээр байрлуулах явдал юм. Нэгдүгээрт, хүүхдүүд навчийг суурин дээр байрлуулж, багш нь тэдний ажлыг үнэлж, алдааг нь нарийн зааж өгөх ёстой. Үүний дараа дараагийн чухал мөч ирдэг - наалт, энэ үеэр багш хүүхдүүд гартаа сойзоо зөв барьж, ажлын хэсгүүдийг цавуугаар бүрэх ёстой.

Дууссан ажлуудЦэцэрлэгт байгаа хүүхдүүдийнхээ хичээл зүтгэлийг эцэг эхчүүд үнэлэхийн тулд бүлгийн нэр хүндтэй газар өлгөх ёстой. хүүхдийн програм "Намрын"амралтын өдрүүдээр гэртээ цагийг өнгөрөөх гол аргуудын нэг болжээ.

Хүүхдийн "Намрын" програм

Намрын сэдэвт өнгөт цааснаас хийсэн өргөдөлбүтээлч даалгавардунд бүлгийн хүүхдүүдэд намрын янз бүрийн шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэгээ системчлэх, улирлын байгалийн өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүд аль модноос ямар навч унасныг тодорхойлох ёстой бөгөөд ингэснээр тэдний үгсийн сан нэмэгдэх болно, гэхдээ эхлээд тэд байх ёстой. танин мэдэхүйн үйл ажиллагааТанай нутаг дэвсгэрт ямар мод түгээмэл байдаг, цэцэрлэгт хүрээлэн эсвэл цэцэрлэгийн хашаанд ямар мод ургадаг талаар жишээ болгон харуулах болно.

Явган явах үеэр зарим мод намар, өвлийн улиралд ногоон хэвээр байдгийг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн анхаарлыг татах нь чухал юм. Мөн бүлэгт та навч уналт, намар, мөнх ногоон модны тухай сэдэвчилсэн хүүхдийн оньсого тааварт цаг гаргаж болно.

Хичээлийн гол ажил бол хүүхдийн бүтээлч чадварыг дээшлүүлэх (ялангуяа жижиг элементүүдийг наах) төдийгүй түүнийг хөгжүүлэх явдал юм. логик сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвархуруу, хэлбэр хүрэлцэх мэдрэмж. Хэрэв хүүхдүүдэд анх удаа жижиг элементүүдтэй ажиллахад хэцүү байж болох юм бол цаг хугацаа өнгөрөх тусам тэдний хөдөлгөөн сайжирч, үүнтэй зэрэгцэн сонирхол, хайрыг мэдрэх болно. янз бүрийн төрөл бүтээлч үйл ажиллагаа.

"Намрын" навчны хэрэглэээмээ эсвэл өвөөгийн төрсөн өдөрт зориулсан ил захидлын үндэс суурь болж болно. Мөн ихэвчлэн хүүхдийн бүтээлч байдлын үр дүнг цэцэрлэгийн уралдаанд оролцуулдаг.

Намрын сэдэвт өнгөт цааснаас хийсэн өргөдөл: алхам алхмаар мастер ангиудхүүхдүүдэд зориулсан, хүүхдийн бүтээлч байдалд зориулсан санаануудын цуглуулга.

"Намрын" сэдэвт өнгөт цааснаас хийсэн өргөдөл

Энэ нийтлэлд та хүүхдүүдтэй хамт өнгөт цаасан аппликейшн хийх цуврал семинаруудыг олох болно. өөр өөр насныхан"Намрын" сэдвээр:

  • өргөдөл" намрын мод(Сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан),
  • програм "Заатай хамт намрын алим(Сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан),
  • програм - сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй голограф өнгийн цаасан дээрээс "Намрын" самбар,
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй өнгөт цаасан дээрээс "Ой дахь мөөг сонгогч" сэдэвт өргөдөл,
  • цаасан дээр "Мөөг" програм - нэг удаагийн цаасан хавтансургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан.

Энэ нийтлэлийн бүх мастер ангиуд нь манай руу илгээсэн "Native Path" вэбсайтын уншигчдын бүтээл юм намрын тэмцээнхүүхдийн бүтээлч байдал

Мастер анги 1. Өнгөт цаасны хэрэглээ: намрын мод

Мастер анги нь манай багш Светлана Николаевна Матвиенкогийн "Намрын семинар" тэмцээнд явагддаг. бага сургууль, KSU " Иж бүрэн сургуульСаран хотын 6-р 2 "Г" анги. Казахстан, Караганда муж

Светлана бичжээ: "Өдрийн мэнд, ТӨРӨЛГИЙН ЗАМ. Бид тантай дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна. Бид та бүхэндээ сүүлийн үеийн бүтээлээ толилуулж байна намрын сэдэв. Манай ангид "Бидний бүтээлүүд" нэртэй тусгай булан байдаг бөгөөд бид шилдэг бүтээлээ байрлуулахдаа баяртай байдаг. Манай 2-р "Г" анги 26 сурагчтай тул ажил ихтэй байдаг. Тэд манай ажлын өрөөнд гайхалтай зүйлийг бүтээдэг намрын сэтгэлийн байдалмөн зүгээр л нүдэнд тааламжтай байдаг.

Хэрэглээний алхамууд:

Алхам 1. Бор өнгийн цаасан дээр дүрсийг дугуйл - хоёр алга. Тэднийг хайчилж ав.
Алхам 2. Алга модны зүссэн дүрсийг модны мөчиртэй төстэй байхаар хуудсан дээр байрлуулж, наа.
Алхам 3. Навчны загварыг ашиглан намрын өнгөлөг навчийг хайчилж ав. Тэднийг модны мөчир дээр наа.
Алхам 4. Хүрээг хүрээлээрэй (дээрх зургийг үз). Зураг дээр - 1-р ангийн сурагч Андрей Петерс.

Мастер анги 2. Өнгөт цааснаас намрын эзэлхүүний хэрэглээ: алимтай зараа

Зараа, жимс жимсгэнэ бүхий намрын хэрэглээний үе шатууд:

Алхам 1. Нэг хуудас цаас ав (хэвтээ А4 ландшафтын хуудас). Үүн дээр давхрагын шугамыг тодорхойл.

Алхам 3. Програмын дэвсгэр зургийг зур. Втэнгэрийг нумаар хуваах, нум бүрийг будахдаа хий өөр өнгө, энэ нь зургийг "олон өнгийн сэтгэлийн байдал" өгөх болно. Зураг өвс.

Алхам 4. Зарааг олон зүүгээр "хувцаслаарай" - зурж, дүрсийг будаж, дэвсгэр дээр наа.

Алхам 5 Зараанд зориулсан жимс нь том хэмжээтэй байх ёстой.Үүнийг хийхийн тулд лийр, алимны загварыг ашиглана.

Хэрэгтэй зөвлөмжүүд

Намрын улиралд байгаль бидэнд маш их зүйлийг өгдөг төрөл бүрийн материалажилд.

Юуны өмнө, энэ нь мэдээжийн хэрэг, олон өнгийн навч юм.

Навчны асар том сонголтоос янз бүрийн хэлбэрүүд, хэмжээ, сүүдэртэй, та сайхан програмуудыг хийж болно.

Тэдгээрийг үзэсгэлэнтэй болгохын тулд нарийн төвөгтэй програмуудыг хийх шаардлагагүй - зүгээр л төсөөллөө асааж, хэд хэдэн энгийн нууцыг сур.


Манай вэбсайтаас та дараахь зүйлийг олох болно.

Хийхэд маш хялбар намрын сайхан аппликейшнуудаас хэдхэн нь байна.

Намрын сэдэвт програм: хүрээн дэх навч

Энэ төслийг хэрэгжүүлэхэд маш хялбар юм. Бүрхүүлтэй хүрээ рүү навч оруулснаар та намрын өнгөөр ​​дотоод засал чимэглэлийг (богинохон ч гэсэн) чимэглэдэг.

Хүүхдийн, намрын хэрэглээ: навч - мозайк

Энэ гар урлалд та намрын бүх өнгийг нэг навчаар харуулах боломжтой. Энэ нь маш үзэсгэлэнтэй харагдахаас гадна үүнийг хийхэд маш энгийн зүйл юм - навчийг цуглуулж, өнгөөр ​​будаж, тодорхой дарааллаар нугалж, нэг төрлийн мозайк зураг үүсгэдэг.

Навчны аппликейшн: Унжсан навч

Танд хэрэгтэй болно:

Алтан будаг (шүршигч)

цагаан маркер

мөчир

наалдамхай тууз

1. Муруйж амжаагүй үхсэн навчийг цуглуулж, зузаан номын доор байрлуул.

2. Алтан будгийг аваад навчны үзүүрт зөөлөн түрхэнэ. Будгийг хатаана.

3. Цагаан маркер ашиглан навчнууд дээр ямар нэгэн сайхан зүйл бичээрэй.

4. Хэд хэдэн утас уя өөр өөр урттайжижиг салбар руу.

5. Соронзон хальснаас хоёр ижил хэсгийг хайчилж, тус бүрийг хагасаар нугалав. Гогцоо хийхийн тулд тэдгээрийг тээглүүр эсвэл хадаасаар хана эсвэл самбарт (цэцэрлэг, сургуульд байгаа бол) мөчрийн урттай холбоно.

6. Салбарыг гогцоонд өлгөж, навчийг утаснуудад наа.

DIY програмууд: лааны суурь

Ийм энгийн өлгөөтэй бүтцийг өнгөлөг навчнаас хийж, ямар ч интерьерийг засах боломжтой.

Хэрхэн applique хийх вэ: навчны хэлхээ

Навчийг нэг бүтцэд нэгтгэж болох бөгөөд ингэснээр гарч ирнэ сайхан хэлхээ. Та энгийн навчийг ашиглаж болно, эсвэл дээрх мозайк дээр ашигладаг навчийг ашиглаж болно, жишээлбэл. хэвлэлийн доор тавьж, будсан.

Гар урлал, хэрэглээ: намрын ваар

Гэрийнхээ ийм чимэглэлийг хийх нь маш энгийн - унасан навчтай хэд хэдэн мөчрийг цуглуулж, ваартай усан саванд хийнэ. Та мөн хуурай мөчрүүдийг олж, ил тод тууз эсвэл тод утас ашиглан унасан навчийг холбож болно.

"Намрын" сэдэвт өргөдөл: навчны нэрийн хуудас

Та ийм картуудыг зочин бүрт ширээн дээрх байраа зааж өгөх эсвэл баярын хүслийг бичиж, бэлэг болгон хавсаргах боломжтой.

Танд хэрэгтэй болно:

Сүүлтэй навч (хальсалж, хуурай, жигд)

Алтан будаг (шүршигч эсвэл гуаш)

Олс

өнгөт цаас

Хайч

Нүх цохигч

1. Навчийг цуглуулсны дараа тэдгээрийг угааж, хатааж, тэдгээрийг тэгшлэхийн тулд пресс (жишээ нь зузаан ном) доор байрлуулна.

2. Үүний дараа навч руу шүршигч будаг түрхээрэй - үүнийг болгоомжтой хийх хэрэгтэй гадаа, масктай, болж өгвөл тусгай нүдний шилтэй, учир нь лаазны агууламж нь хортой. Та тэдгээрийг гуашаар будаж болно.

3. Өнгөт картонон дээрээс зочны нэр эсвэл хүслээ үзэг эсвэл маркераар бичиж болох шошгыг хайчилж ав (хэрэв та хэн нэгэнд бэлэг өгөхөөр шийдсэн бол).

4. Утас ашиглан шошгыг будсан навчнуудад хавсаргана.

Хэрэглээ (мастер анги): намрын дэнлүү

Танд хэрэгтэй болно:

Намрын навч

сав

Декупаж хийх цавуу (mod podge)

Цавуу сойз

1. Навчийг цуглуулж, хэвлэлийн доор шулуун, хатаана.

2. Савны гадаргуу дээр декупаж цавуу түрхэнэ.

3. Лаазанд навчны давхаргыг нааж, дээрээс нь өөр цавуу түрхээрэй.

4. Хоосон зайг шөнийн турш хатаана.

* Хэрэв зарим навчнууд вааран дээр бүрэн үлдэхгүй бол тэдгээрийг барихын тулд резинэн тууз (мөнгөний резин) хэрэглээрэй.

Өдрийн мэнд - өнөөдөр бид намрын гар урлалын сэдвийг үргэлжлүүлж байна - Би нийтлэлдээ намрын хэрэглээний хэд хэдэн санааг аль хэдийн үзүүлсэн. Мөн бид нийтлэлд хатаасан цэцэгнээс ямар бүтээл хийж болох талаар дэлгэрэнгүй авч үзсэн. Мөн бид хулуунаас янз бүрийн баатрууд, амьтдыг хийсэн

Мөн өнөөдөр бид програмуудыг хийх болно Намрын навч янз бүрийн арга замууд. Энэ нийтлэлд Би хэд хэдэн цуглуулсан сонирхолтой техникүүд . Хэрэв та цэцэрлэгийн багш, бага ангийн багш, удирдагч бол бүтээлч тойрог- Чамайг энд хүлээж байна бүхэл бүтэн гахайн банк шилдэг санаанууд намрын навчны хэрэглээнд зориулагдсан.

Би эхлээд аппликешны техникийг үзүүлье... дараа нь бид тус тусдаа сэдвүүдийг авч үзэх болно

ТЕХНИК №1

MOSAIC навчны наалт.

Миний танд үзүүлэхийг хүсч буй хамгийн эхний техник (миний дуртай) бол энэ юм Намрын навчийг нэг мозайк дээр оньсого болгон ашигладаг. Тэдгээрийг тодорхой дарааллаар овоолсноор бид хавчны зургийг авах боломжтой (доорх зураг).

Түүнээс гадна, хэрэв та доорх зургийг анхааралтай ажиглавал энэ мозайк дээрх навчнууд байгааг анзаарах болно хүссэн хэлбэрийг нь өгөхийн тулд хайчаар зүснэ.

Ийм наймалж хавчаарыг бүтээх цорын ганц бэрхшээл бол (таны тэмдэглэснээр) - Энэ нь тэгш хэмтэй - зүүн ба баруун талд адилхан.Энэ нь таны хатуу модон материал агуулсан байхыг шаарддаг ижил хос навч- үүний тулд та материалын сонголттой холбоотой байх хэрэгтэй. Доорх зурган дээрх эрвээхэйний хэрэглээний нэгэн адил.

Гэхдээ намрын навч, хуурай оймын ишнээс ямар гайхамшиг бүтээж болох вэ.Нарийвчилж хараарай - бас байдаг навчны тэгш хэмтэй байрлалын бүс - хэвлийн хэсэгтдалайн морь. Үлдсэн навчийг эв найрамдал, пропорциональ хуулийн дагуу байрлуулна.

Мозайк програмыг бий болгохын тулд зөвхөн намрын навчийг ашиглаж болохгүй. Доорх зурган дээр бид жишээг харж байна хатаасан талбай, цэцэрлэгийн цэцэгнээс гавлын ясны мозайк түрхэх.

Бас энд намрын зураг- энэ нь бидэнд бүтээх санааг өгдөг навчит мозайкаар доторлогоотой сайхан силуэт зургууд.

Би чамайг бодож олно гэж үнэхээр найдаж байна мозайк техникээр намрын хэрэглээг бий болгох өөрийн талбай. Надад зураг илгээхээ мартуузай - Би таны бүтээлч сэтгэлгээний үр дүнг харахыг үнэхээр хүсч байна.

Одоо дараагийн техник рүү шилжье.

ТЕХНИК №2

БӨӨНИЙ ХЭРЭГЛЭЭнавчнаас.

Намрын өргөдлийг хийж болно буталсан намрын навчхамгийн олон янзын өнгө. Намрын улаан навчнаас бид улаан өнгө, шар навчнаас шар өнгөтэй болно. Мөн та хуурай хар цай, ногоон цай, мэргэн навч гэх мэтийг нэмж болно..

Энэ техникээр хийсэн appliquous зургийн жишээг энд үзүүлэв.

ТЕХНИК №3

ГРАФИК бүхий хэрэглээний зураг.

Гэхдээ хамгийн их хүүхдүүдийн дуртай технологинамрын програм. Цагаан цаасан дээр хуудас тавиад ... дараа нь хүүхэд тунгаан бодож, харандаагаар уран сайхны хуйвалдаан (хүрээлэн, таяг) дуусгана.

Сайн уран сайхны санааг бодож олвол харандаагаар зурсан ч болно хар бэх эсвэл хар эсгий үзэгээр засах.

Хүүхдүүд навч руу товойсон нүдтэй хөгжилтэй амьтдыг зурах дуртай... Та интернетээс маш их урьдчилан хэвлэх боломжтой Ийм энгийн амьтны графикууд... Хүүхдүүдэд эхлээд навчийг будсан амьтдын дээр тавьж өгөөрэй ..., дараа нь аналогиар (энэ нь дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах туршлагаар аль хэдийн) хүүхдийн намрын хэрэглээнд зориулж хөгжилтэй дүрүүдийг бүтээгээрэй.

Энгийн харандаа графикаас гадна ижил техникээр та чадна гуаш эсвэл усан будгийг ашиглах боломжтой - мөн танд боломжтой ямар ч техникээр.Жишээлбэл, хүүхдүүд байж болно таны гарын хээгээсшувуу хийж, мөчир зурж, мөчир дээр намрын жинхэнэ хуурай навчийг наа.

ТЕХНИК №4

Навч дээр гуаш болон тосон түрхлэгээр ЗУРАХ.

Энд бас нэг гайхалтай зүйл байна гоё техникнамрын навчтай ажиллах. Сайн хатаасан өтгөн навчнууд дээр та чадна хэв маягийг хэрэглэх - тасархай, судалтай, хатгасан.

Дараа нь тэдгээрийг картон дээр наа - төвөөс тойрог хэлбэрээр байрлуулах - радиаль,янз бүрийн чиглэлд цацраг туяа шиг. Навчны нарны зураг төсөл бэлэн болсны дараа танд хэрэгтэй болно энэ навчит нарны контурыг харандаагаар тоймло(гаднах ба дотоод) - дараа нь хайчаар хайчилж ав.

Будгийн тусламжтайгаар та чадна намрын навчнууд дээр ам, нүд зур- ийм хөөрхөн кракозябра болж хувирна.

Тэдгээрийг цаасан дээр нааж болно. будсан өвсний дэвсгэр дээр(мөн тэд шавьж шиг харагдах болно) ... чи наалдаж болно замагтай цэнхэр дэвсгэр дээр(мөн тэд зэрлэг загасыг дамжуулдаг).

Чадах намар хуудас нь ямар ч дүр болж хувирдаг... будгийн тусламжтайгаар - зурах муурны нүдболон хамарБид хуудасны ирмэгийг хайчаар хайчилж, чихийг нь авдаг - энд CATS байна.

Үүнтэй ижил зарчмаарТа хуурай навчийг хүүхэлдэйн киноны Minion, SpongeBob ... эсвэл өөр дүр болгон хувиргаж болно. Илрэх боломжтой таны хувийн уран зөгнөлмөн уран сайхны ТУРШИЛТ хийх хүсэл ... бидэнд маш олон навч байна ... энэ нь ажиллахгүй - шинэ навч аваад цааш яв. Галт тэрэг ... зураг хайх ... нүүр, нүд зурах.

Гэхдээ ямар зургууд Хэрэв та уран сайхны ур чадвартай бол намрын навчийг зурж болно. Цэвэрхэн сойзоор хийсэн цохилт… өдийг дуурайсан… жижиг хушуу…, нүд.

Доорх зурган дээр намрын навчис дээр ийм гайхалтай бүтээлүүдийг урласан зураачийн нэр байна.

Үнэхээр сайхан! Үнэн үү?

Эдгээр бүх санаанууд үнэхээр урам зориг өгдөг.

Би зүгээр л ижил төстэй зүйл хийхийг хүсч байна - гэхдээ ӨӨРИЙН, өвөрмөц.

ТЕХНИК №5

Навчийг картонон дээр түрхэх.

Хүүхдийн бүтээлч байдлын дугуйланднамраас програмууд байгалийн материалКартонон дээр - хамгийн алдартай сэдвүүдийн нэг. Мөн энэ нь үнэхээр тохиромжтой Картон бол нэлээд зузаан материал юм.навч, мөчир, том үрийн зузаан давхаргыг наасан байлгах.

Навч, картоноос ийм төрлийн хэрэглээний хамгийн алдартай сэдэв нь мэдээжийн хэрэг зараа юм.

Мөн шар шувуу.Бид шар шувууны контурыг картон дээр зурдаг ... навчаар нааж - эхлээд доод эгнээнавч, дээшээ хөдөлж давхцаж байна. Та шар шувууг бүхэлд нь хатуу модоор дүүргэж болно, эсвэл та сарвуу, толгойгоо навчгүй орхиж болно, зүгээр л эдгээр хэсгүүдийг гуашаар хучих.

Та доорх зурган дээрх шиг шар шувууны аппликейшн хийж болно. Энд картоноос ердийн тойрог хайчилж ав ...цавуу далавчны навч... бид хоёр нүд, хошууг картоноор хийсэн ... хурц навчны хэсгүүдээр чих, сарвуу хийдэг. Тэгээд шар шувуу бэлэн болсон үед картонны ар талд ердийн хувцасны хавчаарыг наа(цавуу эсвэл соронзон хальс) ... мөн бидний шар шувууг модны мөчир дээр суулгана.

Энд картон дээр суурилсан програм хийх өөр нэг арга байна. Эхлээд бид зургийг картон дээр тавьдаг - дараа нь бид энэ зургийг картонны ар талаас орчуулдаг. Бид хамардагянз бүрийн өнгийн навч бүхий бүхэл бүтэн загвар. Доорх зурган дээрх шиг хэрэмийг контурын дагуу хайчилж ав.

Намрын хэрэглээний СЭДВҮҮД ба Plot

(амьтан, шувууд, шавьж, хүмүүс)

Энэ нь байж болох юм хөгжилтэй хүмүүс ...Цэцгийн даашинзтай гүнжүүд... ойн дагинанавчны даашинз, малгай-цэцэгтэй хээрийн талбайд бүжиглэж байна.

Эсвэл хуурай навчийг хамгийн ихээр тавьж болно хүний ​​биеийн бодит харьцаатай төстэй.Реализмын хэв маягийн уран зурагтай аль болох ойр байх. Доорх зурган дээр бид харж байна хөөрхөн програмхуурай навч охид.

Та шууд чадна картоноос намрын хэрэглээний хоосон зайг хайчилж ав - охины загварэсвэл гүнж - хуурай, шинэхэн навч, цэцэгээр хийсэн хувцасныхаа загварыг гаргахад хүүхдүүдийг урь.

Хийж чадна сайхан програм-ХӨРӨГхатаасан цэцэг, хуурай өвсний иш, навчнаас ...

Оруулж болно картоноос хайчилж авав... цаасан дээр тавиад хуурай цэцэг, навчнаас энэ нүүрэнд зориулсан ҮСНИЙ үсийг гаргаж ирээрэй.

Гэхдээ энэ бол охидын хувьд сонирхолтой гар урлал юм.

Харин хөвгүүдийн хувьдпринтер дээр хэвлэх боломжтой бардам Энэтхэгийн танилцуулга- мөн улаан арьст удирдагчийн энэтхэг малгайн дээрх өдийг навчаар солих болно.

Хэрэв та аль хэдийн насанд хүрсэн зураач бол навчнаас үзэсгэлэнтэй навчийг гаргаж болно. угсаатны хөрөг зургийн тэргүүнүүд.Доорх зурган дээр бид ижил төстэй бүтээлүүдийг харж байна - энэ зургийг эрвээхэйний далавчны мозайкаар бүтээсэн (ийм гоо сайхны төлөө хичнээн эрвээхэй сүйдсэнийг төсөөлөхөд үнэхээр аймшигтай). Тэгэхээр би Үүний төлөөилүү хүмүүнлэг ургамлын материалаар урлагийн бүтээл хийх.

Энд үндэстний сэдэвт хуурай навч, цэцэгээр хийсэн зургийн илүү олон жишээг энд оруулав. Африк ... болон Хятад.

АМЬТГАЛ хэлбэрээр навчнаас авсан програмууд

Хуурай навчнаас амьтдыг хэрэглэх нь хамгийн алдартай хүүхдийн бүтээлч байдал. Ийм намрын програмуудта хүлээж авах болно сургуулийн гэрийн даалгавар болгон... та хүүхэдтэйгээ хамт цэцэрлэгт хүрээлэн, хашаан дундуур авирч, өндөр чанартай, цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй навчийг хайж олох болно.

Амьтан, шувууны зураг дээр янз бүрийн навчийг хэрхэн яаж байрлуулах хэд хэдэн сонголтыг энд оруулав ...

Мөн энд хөөрхөн байна царс модны навч зараамөн нэг улиасны навч. Туулайн бөөр нь нүдний үүрэг гүйцэтгэдэг.

Үүнийг хийх өөр нэг арга энд байна хулганы програмулиас эсвэл линден навчнаас.

Хулганы хажууд та ийм өлсгөлөн муурыг нил цэцгийн нүдтэй тавьж болно ... том туулайн бөөр навчнаас (бие болон сарвууны хувьд) ... эгнээ эсвэл бут сөөг (сүүлний хувьд).

Мөн энд нэг жишээ байна намрын навчнаас яст мэлхий, заанөргөдлийн хэлбэрээр наасан. Зааны соёог цагаан цааснаас хайчилж болно.


Намрын навчнаас ШУВУУДЫН ХЭРЭГЛЭЭ.

Гэхдээ олон төрлийн шувуудын сонголтууд - шувуудын дүрсийг интернетээс олж болно... тэдний зургийг хэвлээд дараа нь навчийг түүж үзээрэй шаардлагатай хэлбэрүүдНамрын гоёл чимэглэлийн зориулалттай шувууны барималыг авах.

Ихэнхдээ тэд хуурай навчаар хийгдсэн байдаг. тогос appliquesбутлаг сүүлтэй.

Түүгээр ч барахгүй тогосны сүүл нь НЭГ агч навчнаас бүрдэх боломжтой ...

Эсвэл сүүл нь сэнс хэлбэрээр байрлуулсан намрын навчны өтгөн баглаанаас бүрдэж болно ... Та энэ сэнсний хэд хэдэн шатлалыг нэг дор хийж болно - эгнээ тус бүр өөрийн гэсэн өнгөтэй - нэг эгнээ шар өд навч. ... эгнээ улаан өд навч гэх мэт.

Та жижиг алин шувуу, бор шувуу хийж болно ...

... эсвэл том цацагт хяруул.

Бас энд тахиа, азарган тахиа аппликейшннамрын хуурай навчнаас. Навч бүрийг ямар нэгэн шалтгаанаар хэрхэн яаж тавьдагийг та харж байна. Навч бүр нь шувууны өдний баримлын хэсэг юм. Өднийхөө дэгжин байдлыг зөв өгснөөр бид тахианы зөвхөн хавтгай дүрсийг төдийгүй бүтэцтэй товойсон хэсгийг нь харах боломжтой болно.

FISH хэлбэрээр намрын өргөдөл ...

Хамгийн бага хүүхдүүд хамгийн их зүйлийг хийх дуртай энгийн хэлбэрүүд. Мөн энэ нь мэдээж загас юм. Илүү энгийн зүйл байж болох юм ... загасны бие аль хэдийн навч хэлбэртэй байдаг ... сүүл, сэрвээ нь ургамлын ертөнцөд түгээмэл байдаг.

Гэхдээ энэ загасны дүрсийг аль хэдийн илүү төвөгтэй болгосон ...

ШАВЖ хэлбэрээр намрын хэрэглээний ...

Мөн энд бас нэг хөгжилтэй сэдэв - ДОРОМЖИЛТ, ЯМАА ... тусламжтайгаар уламжлалт будаг(би дээр хэлсэнчлэн) та энгийн навчийг өнгөлөг цох гэр бүл болгон хувиргаж чадна.


Бүрхүүлийг навчны цохыг бие болгон ашиглаж болно хушга... жимс, хонго жимс ... туулайн бөөрний хясаа ...

Таны бүтээлч ажилд амжилт хүсье.

Ольга Клишевская, тусгайлан сайтын хувьд