Ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй “Эрүүл амьдралын хэв маяг. Ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй "Эрүүл амьдралын хэв маяг Ахлах бүлгийн эрүүл амьдралын хэв маягийн сэдэв"


"Хүүхэд ба түүний эрүүл мэнд" сэдвээр хичээлийн хураангуй ахлах бүлэгцэцэрлэг

ЗОРИЛТ:хүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүсэл төрүүлэх.
ДААЛГАВАР.
1. Хүүхдэд витамин агуулсан хоолыг ялгаж сургах.
2. Хүүхдэд витамин хүний ​​биед хэрхэн нөлөөлдөг талаар тайлбарлах.
3. Хүүхдэд эрүүл мэнд хамаарна гэдгийг ойлгуулах зөв хооллолт- хоол хүнс зөвхөн амттай төдийгүй эрүүл байх ёстой.
4. Анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг хөгжүүлэх.
5. Эзэмшлийн шинж тэмдгийг хянана.
6. Хүүхдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүслийг төлөвшүүлэх.
МАТЕРИАЛ, ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ
Хүснэгт, сэдэвчилсэн зураг, бие даасан хүснэгт, харандаа.
УРЬДЧИЛСАН АЖИЛХүүхдүүдтэй эрүүл мэндийнхээ талаар ярилцах, шүлэг сурах, хурууны дасгал хийх, биеийн тамирын дасгал хийх, дидактик тоглоомууд stencils ашиглан зурах.
БОЛОВСРОЛЫН ЧИГЛЭЛҮҮДИЙГ НЭГТЛЭХ Танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, унших уран зохиол, биеийн тамир, нийгэмшүүлэх, эрүүл мэнд.
БОЛОВСРОЛЫН ТЭРГҮҮНИЙ ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА - “Аюулгүй байдал”.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд таны дуртай хоолыг нэрлэнэ.
(хүүхдүүд дууддаг)
Таны дуртай хоол нь төмс, загас, мах, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, амттай, эрүүл хариултуудын ялгаа. Насанд хүрэгчид ихэвчлэн амттай биш шөл, будаа, мах, сүүг хүчээр хооллодог. Хэрэв насанд хүрэгчид, бүх хүүхдүүд зөвхөн хайртай байсан; чихэр, зайрмаг, бялуу болон бусад амттан байсан бол бүх хүмүүс зөвхөн амттай зүйл идэх болно. Дараа нь юу болох вэ; шүд минь өвдөж, гэдэс өвдөж, таргаллаа. Би одоо шүлэг уншина.
ТА БҮХЭНДЭЭ ХӨВГҮҮД, ОХИД,
БИ ТОДОРХОЙЛОЛТуудыг УНШИХ БОЛНО.
МИНИЙ ЗӨВЛӨГӨӨ САЙХАН БОЛвол
ТА ГАРАА алгаа таших.
БУРУУ ЗӨВЛӨГӨӨ ӨГСӨН
ЧИ БОСГО - ҮГҮЙ, ҮГҮЙ.

Байнга идэх хэрэгтэй
эрүүл мэндэд чухал
Жимс, хүнсний ногоо, омлет,
Зуслангийн бяслаг, ааруул сүү.

МИНИЙ ЗӨВЛӨГӨӨ САЙН БАЙВАЛ
ТА ГАРАА алгаа таших.

БАЙЦАНЫ НАВЧИЙГ БҮҮ ЗАЖИЛ.
ОГТ АМТТАЙ БАЙХГҮЙ.
ЧИ ШОКОЛАД ИДСЭНДЭЭ,
ВАФЛ, САХАР, МАРМАЛАД.
ЭНЭ ЗӨВ ЗӨВЛӨГӨӨ ҮҮ?

Та шүдээ угаасан уу?
тэгээд орондоо ор.
боов барина
орондоо чихэр.

Энэ зөв зөвлөгөө мөн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь эрүүл, хүчтэй байхын тулд зөв хооллож, олон төрлийн хоол идэж, мэдээжийн хэрэг амттанаас бүрэн татгалзаж болохгүй гэсэн үг юм. Хоол хүнс нь уураг, өөх тос, нүүрс ус, витамин, эрдэс давс, ус агуулдаг.
УУРАГ нь амьтан, ургамлын гаралтай байдаг. Өсөн нэмэгдэж буй организмд ялангуяа тэдэнд хэрэгтэй. Залуус алхаж, гүйж, үсэрч, ажилладаг, нэг үгээр хэлбэл маш их энерги зарцуулдаг. Мэдээжийн хэрэг, бие нь үүнийг нөхөх шаардлагатай бөгөөд нүүрс ус, өөх тос нь үүнд тусалдаг. Хүнд бас ЭРДЭСИЙН ДАВС, УС хэрэгтэй. Мөн бидний хоол хүнс ВИТАМИН агуулсан байх ёстой. Витамингүйгээр бидний биеийн хэвийн үйл ажиллагаа боломжгүй юм. Тэд хүний ​​​​өсөлт, хөгжилд нөлөөлдөг. Нэг ч гэсэн витамин дутагдалтай байгаа нь биеийн үйл ажиллагааг тасалдуулж, хүргэдэг ноцтой өвчин. Витамин нь ургамал, амьтны гаралтай хүнсний бүтээгдэхүүнд агуулагддаг. Тэдгээр нь A B C D K R гэх мэт латин цагаан толгойн үсгээр тэмдэглэгдсэн байдаг. Гэхдээ хамгийн чухал витаминууд нь A, B, C, D юм.
Би хэзээ ч сэтгэлээ алддаггүй
Мөн нүүрэнд чинь инээмсэглэл тодорно
учир нь би хүлээн зөвшөөрч байна
А, В, С, Д витаминууд.

ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК.

Бид байцаа цавчих, цавчих,
Бид гурав, гурван лууван,
Бид байцаа давсалж, давсалж,
Бид байцаа дарж, дардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид юу авсан бэ? Салат - ямар төрлийн (амттай, эрүүл, хүнсний ногоо, витаминаар баялаг).
Би алимд дуртай
лууван, байцаа бас
Учир нь витамин
Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнээс олддог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: А аминдэм нь биеийн өсөлт, харааг сайжруулахад зайлшгүй шаардлагатай (хүснэгтийг үз). Ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг вэ?
ЭНГИЙН ҮНЭНИЙГ САНААРАЙ
ЗӨВХӨН ХҮМҮҮС ИЛҮҮ САЙХАН ХАРЖ БАЙНА
ХЭН ТҮҮХИЙ ЛУВАНГ ЗАЙЛДАГ ВЭ
ЭСВЭЛ ЛУУВАННЫ ШҮҮС УУ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: В витамин нь мэдрэлийн болон булчингийн тогтолцооны үйл ажиллагаанд нөлөөлдөг (хүснэгтийг үз). Ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг вэ?
ЭХЛЭЭД МАШ ЧУХАЛ
ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨНИЙ ӨГЛӨӨ ИДЭХ.
ХАР ТАЛХ БИДНИЙД ХЭРЭГТЭЙ,
ЗӨВХӨН ӨГЛӨӨ БИШ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Витамин С нь ясыг бэхжүүлж, биеийн эсэргүүцлийг нэмэгдүүлдэг Халдварт өвчин(хүснэгтийг харна уу) ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг.
ХАЙРАХ БОЛОН ХИЙГДЭХЭД ЗОРИУЛСАН
Жүрж ТУСЛАНА.
ГЭХДЭЭ НИМБЭГ ИДСЭН НЬ ДЭЭР
ХЭДЭЭ ИХ ИШГЭЛТЭЙ БАЙДАГ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Д витамин нь нөлөөгөөр үүсдэг нарны цацраг. Бага насны хүүхдүүдэд рахит үүсэхэд хүргэдэг (хүснэгтийг үз). Ямар хоолонд энэ витамин агуулагддаг вэ?
ЗАГАСНЫ ТОС ХАМГИЙН ЭРҮҮЛ
ИХ ЗАМГҮЙ БАЙСАН Ч ЗААВАЛ УУ.
ТЭР ӨВЧНИЙГ АВАРНА
ӨВЧИНГҮЙ - АМЬДРАХ НЬ САЙХАН.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид ихэвчлэн өвддөг өвлийн хүйтэнд байна. Өвдөхгүйн тулд бид сонгино, сармисыг ихээр иддэг.
Би ногоон, гашуун сонгино
Бүх залуусын үнэнч найз.
Би их тустай
Би чамайг өвчнөөс аврах болно.

ФИЗМИНУТ
Цэцэрлэг рүү явцгаая
Бид ургацаа хураана.
Бид лууван чирнэ
Тэгээд бид төмс ухах болно,
Бид байцааны толгойг таслах болно -
Том, шүүслэг, маш амттай.
Жаахан сорол сонгоцгооё
Тэгээд бид зам дагуу буцах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүмүүс боловсорч гүйцээгүй ногоо, жимс жимсгэнэ идвэл юу болдог вэ? (өвдөж).

Хүү эмч рүү явна
Миний гэдэс өвдөж байна.
- Чи юу идсэн бэ?
-Би тоор идсэн.
Энэ нь ногоон өнгөтэй, боловсорч гүйцээгүй.
Эмч нүдний дусаалга өгсөн
Үүнийг өдөрт арван удаа хий.
Магадгүй та илүү сайн ойлгож чадна
Та амандаа юу хийдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийн улиралд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ идэхийн тулд бид юу хийдэг вэ? (лаазалсан, давсалсан, исгэсэн).
Цонхны гадна цас ялаа,
Хоосон цэцэрлэгт ямар ч жимс байхгүй.
Цас нь жимсний хувьд асуудал биш юм
Бид тэднээс эндээс асуух болно.
Шилний ард сайн саванд хийнэ
Жимс нь дулаанаар амьсгалдаг.
Тэд өвлийн улиралд хүүхдүүдэд зориулагдсан байдаг
Зун хэмнээрэй.
Тэд бидний төлөө бүх зүйлийг хадгалдаг -
Витамин гэр бүл.

“Ямар шүүс, ямар чанамал” ДИДАКТИК ТОГЛООМ.
Ямар жимс ирсэн
Вандуй хэр дугуй вэ?
Тийм ээ, бүрэн - бүрэн дугуй
Тэгээд хар тийм жижиг гэж үү?
Хар үхрийн нүд!
Витамин шүүс
Тэд бүгдээрээ илүү эрүүл, амттай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: БИД МӨН ЖИМСГЭГЭЭ ХАТАЙЛАА.
Салбар дээр - дүүжин
Энэ нь ганхаж, найгадаг.
Бөөрөлзгөнө
Үүнийг шүүс гэж нэрлэдэг.
Бөөрөлзгөнө боловсорч гүйцсэн байхад
Та жимсээ хатаах хэрэгтэй.
Эцсийн эцэст тэр чадах болно
Ханиадыг эмчил.

ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК.
Улаан лоолийн шүүсийг бүгдийг нь ууна
Лууванг идээрэй.
ЗАЛУУЧУУД ТА БҮХ БОЛНО
ХҮЧТЭЙ, ЧАДВАРТАЙ.
Томуу, СОЛИШ, СКОРЛАТИНА
ХҮН БҮР ВИТАМИН УУНА.

Хүснэгт зурах.
Гэнэтийн мөч- алим.
ҮР ДҮН. Бид юуны талаар ярилцсан бэ, витаминууд юунд зориулагдсан вэ?

Ольга матова
Ахлах бүлгийн эрүүл амьдралын хэв маягийн төсөл "Бидний эрүүл мэнд бидний гарт"

Сэдвийн хамаарал

Ихэнх бодит асуудалӨнөөдөр бол хадгалалт, бэхжилт юм хүүхдийн эрүүл мэнд. Эрүүл мэндХүний амьдралд идэвхтэй байж, янз бүрийн үйл ажиллагаанд амжилтанд хүрэх боломжийг олгодог бие махбодийн, оюун санааны болон нийгмийн бүрэн сайн сайхан байдал гэж үздэг. Байгаль болон өөртэйгөө зохицохын тулд та өөрөө өөртөө анхаарал тавьж сурах хэрэгтэй бага наснаасаа эрүүл мэнд. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд өөрсдийн хүмүүжлийг хадгалах шаардлагатай гэсэн итгэл үнэмшлийг төлөвшүүлэх нь өнөөдөр маш чухал юм эрүүл мэндболон үүнийг дамжуулан бэхжүүлэх эрүүл мэндийг хэмнэхтехнологи ба оруулах эрүүл амьдралын хэв маяг.

Төрөл төсөл:

Урт хугацааны

Оролцогчид төсөл:

Бэлтгэл сургуулийн багш, хүүхдүүд бүлгүүд, эцэг эх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

1. Хадгалах, бэхжүүлэх үндсэн ур чадварыг эзэмшсэн байх эрүүл мэнд

2. Эрүүл амьдралын хэв маягийг хэвшүүлэх

3. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын эрүүл амьдралын хэв маягийн талаархи эцэг эхчүүдийн мэдлэгийг нэмэгдүүлэх

Зорилтот төсөл:

Эв найрамдлыг бэхжүүлэх таатай нөхцлийг бүрдүүлэх бие бялдрын хөгжилхүүхэд. хэрэгцээг бий болгох эрүүл амьдралын хэв маяг.

Даалгаврууд төсөл:

Хүүхдүүдэд:

1. тухай мэдлэгээ баяжуулж, бататгах эрүүл амьдралын хэв маяг, биеийн тамир, спортын хүний ​​амьдралд үзүүлэх ашиг тусын талаар.

2. Хүүхдийн үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх биеийн тамирспортын арга хэмжээ зохион байгуулах ёс суртахуун, гоо зүйн туршлагаар дамжуулан спорт, чадвар, хамтын ажиллагааны ур чадвар.

3. Хүмүүжлийн хүүхдүүдийн манлайлах хэрэгцээ эрүүл амьдралын хэв маяг.

4. Хүүхдэд зорилготой, зохион байгуулалттай, санаачлагатай, хөдөлмөрч зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан:

Спортын үйл ажиллагаанд хүүхдийн бүтээлч, бие бялдрын чадварыг хөгжүүлэх, хадгалах, бэхжүүлэх идэвхтэй байр суурийг бүрдүүлэх хүүхдийн эрүүл мэнд.

Бэлтгэл үе шат:

Сурч байна арга зүйн уран зохиолэнэ сэдвээр « Эрүүл мэнд» , "Уламжлалт ба уламжлалт бус арга хэрэгсэл эрүүл мэндийг сайжруулахсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд."

Төлөвлөлт хамтын ажиллагаахүүхдүүд, багш нар, эцэг эхчүүдтэй.

Хичээл, яриа, хүүхдүүдтэй тоглоом тоглох материал, тоног төхөөрөмжийг сонгох.

сэдвээр эцэг эхчүүдийн дунд санал асуулга явуулж байна сэдэв: "Нөхцөл эрүүлгэр бүлийн амьдралын хэв маяг"

Энэ сэдвээр эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө бэлтгэх төсөл: "Ямар ашигтай вэ эрүүл мэндАмралтын өдрийг гэр бүлтэйгээ өнгөрүүлээрэй", "Өдөр тутмын дэглэм", "Хэрхэн хэмнэх вэ хүүхдийн эрүүл мэнд» .

Хөгжил сэдвээр төсөл« Бидний эрүүл мэнд бидний гарт байна» .

Үндсэн үе шат:

Уран зохиол унших уран зохиол: К.Чуковский "Доктор Айболит", "Федориногийн уй гашуу", Ю.Төвим "Хүнсний ногоо", А.Барто "Тослог охин", "Би өсч байна", "Төсөөллийн мөрөөдөл", "Тамара бид хоёр журамт хүмүүс", С. Михалкова "Залгавар", "Бүү унт", "Ханиад"; гэх мэт;

Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний тухай оньсого; Хувийн ариун цэврийн хэрэглэлийн тухай зүйр цэцэн үг, оньсого, оньсого гэх мэт, хүүхдийн тухай үлгэр эрүүл мэнд,

Харилцан яриа: “Цэвэр байдал бол гол зүйл эрүүл мэнд» , "Хэн спортоор хичээллэдэг вэ, эрүүл мэнд нэмэгддэг» , "Юуны төлөө төлбөр авдаг вэ?", "Эрэл нь мөчир дээр ургадаг, үрэл нь цэцэрлэгийн орон дээр ургадаг", "Микробууд", "Явган явахдаа биеэ авч явах дүрэм", "Өвчин хаанаас гардаг вэ", "Тиймээс арьс нь ийм байна эрүүл» , гэх мэт.

Дидактик тоглоомууд:"Бидэнд юу байгаа вэ?", "Би шүршүүрт орж байна", "Би нүүрээ угаадаг", "Миний бие", "Шүдээ хүчтэй байлгахын тулд".

Уран сайхны бүтээлч байдал (апликейшн, зурах, загварчлах): Витамин сагс, тавган дээрх хүнсний ногоо, "Амьд витамин", « Эрүүл мэнд - өвчин»

Дидактик тоглоомууд: "Цэцэрлэгт ч бай, ногооны цэцэрлэгт ч бай", "Цэцэрлэгт байгаа эм" "Өдөр тутмын дэглэм", "Спорт", "Хувийн эрүүл ахуйн дүрэм","Гэмтлийн анхны тусламж", "Эрүүл ба эрүүл бус хоол"

Дүрд тоглох тоглоомууд: "Эмнэлэг", "Бид тамирчид", "Дэлгүүр"

Драмжуулах тоглоом: "Мойдодырын сургамж"

Тоглоомын эмчилгээ: ус, элстэй тоглоом (мэдрэгч - кинестетик мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах).

Эцэг эхчүүдэд туслахын тулд:

Зөвлөгөө: "Ямар ашигтай вэ эрүүл мэндамралтын өдрүүдээ өнгөрөөх", "Өдөр тутмын дэглэм", "Хүүхдэд зориулсан өглөөний дасгал", "Бэхжүүлэх зөвлөмжүүд хүүхдийн эрүүл мэнд» , "Хүүхдэд шүдээ угаахыг хэрхэн заах вэ", « Ашигтай зуршил» , « Эрүүл мэндСургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хоол тэжээл"гэх мэт.

Эцсийн шат:

зургийн эвлүүлэг "Бид спорттой найзууд";

хүүхдийн зургийн үзэсгэлэн;

багш нарын хамтарсан бүтээлч зургийн эвлүүлэг бүлгүүд, хүүхдүүд болон тэдний эцэг эх "Улс руу бүхэл бүтэн гэр бүлийн эрүүл мэнд

Энэ сэдвээр гэр бүлийн клуб:"Хэр сайн эрүүл байх

Хамтарсан амралт "Улс руу аялах эрүүл мэнд»

үр дүн төсөл:

Баримт боломжтой мэдлэгхадгалах, бэхжүүлэх арга замын талаар эрүүл мэнд.

Сургуулийн өмнөх насны эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх талаар эцэг эхчүүдийн мэдлэгийг нэмэгдүүлэх.

Гүйцэтгэх шинж чанаруудыг нөхөх хурууны гимнастик, өөрөө массаж хийх.

Хувийн эрүүл ахуйн зүйлс, дүрмийн талаархи оньсого тааваруудын картын индексийг нөхөх аюулгүй зан үйл, спорт

Оюутны эцэг эхтэй ажиллах туршлага хуримтлуулах.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Бидний эрүүл мэнд бидний гарт"Арга зүйн хөгжил: “Бидний эрүүл мэнд бидний гарт” Зорилго. Хүүхдэд хоолны дэглэмээ ухамсарлаж, зурагт үзэхгүй байхыг заа.

Төслийн паспорт: Төсөлд зонхилох үйл ажиллагааны дагуу: мэдээлэл, бүтээлч. Төслийн оролцогчдын тоогоор: 4-5 насны хүүхдүүд, эцэг эх, багш нар.

“Хүүхдийн эрүүл мэнд бидний гарт” эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөөнХүүхдийн эрүүл мэндийг хэрхэн сайжруулах, өвчнөөс урьдчилан сэргийлэх вэ? Эдгээр асуултууд эцэг эх, багш нарын аль алинд нь хамаатай, учир нь бид бүгд хүүхдээ нэг нас хүрэхийг хүсдэг.

Бидний эрүүл мэнд бидний гарт байна 5 бүлэг сунгасан өдөрСурган хүмүүжүүлэгч: Меркулов A.M. Сэдэв: Бидний эрүүл мэнд бидний гарт Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах.

Ахлах бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл "Эрүүл мэнд бидний гарт""Эрүүл мэнд бидний гарт" ахлах бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл Төслийн оролцогчид: ярианы эмчилгээний ахлах бүлгийн хүүхдүүд, багш нар, эцэг эхчүүд.

Татьяна Артемьева
"Эрүүл мэндийн орон" ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зорилтот: хэлбэртухай сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн санаа эрүүл мэндхүний ​​гол үнэт зүйлсийн нэг амьдрал; бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тусгаарлах чадварыг хөгжүүлэх эрүүл мэндхүн, тэдний харилцаа тогтоох; үндсэн зүйлийг нэгтгэх үзэл баримтлал: "хуваарь", "Хувийн ариун цэвэр", "витамин", "Эрүүл хоол хүнс", « эрүүл амьдралын хэв маяг» ; хүүхдийн ур чадвар, хэрэгцээг хөгжүүлэх эрүүл амьдралын хэв маяг.

Өмнөх ажил: харах сэдвээр зураг чимэглэл« Эрүүл мэндийн орон» , ном унших "Мойдодыр"К.Чуковский, Г.Остерийн дагуу унших ба хичээл « Муу зуршил» , харилцан яриа "Юу болов эрүүл мэнд» .

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би өнөөдөр ажилдаа явах гэж байхдаа Kid-тэй уулзлаа. Тэр эмийн сан руу гүйв. Карлсон өвчтэй болсон. Өвдөхгүйн тулд юу хийх ёстойг Хүүхдэд хэлье. Өнөөдөр бид таныг аялалд хүргэх болно эрүүл мэндийн орон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ юу болохыг та мэдэх үү? эрүүл мэнд? Хүүхдүүдийн хариулт.

Эрүүл мэнд- Энэ бол та хөгжилтэй байх үед бүх зүйл таны хувьд бүтдэг. Эрүүл мэндЭнэ нь хүүхэд, насанд хүрэгчид, тэр ч байтугай амьтанд ч хэрэгтэй. Чи байхын тулд юу хийх ёстой вэ эрүүл? Та анхаарал халамж тавих хүсэлтэй, чадвартай байх хэрэгтэй эрүүл мэнд. Хэрэв та өөртөө анхаарал тавихгүй бол эрүүл мэнд, та үүнийг алдаж болно.

Зөвхөн чи л надад хариул:

Нууцлаг зүйлд хүрэх зам улс,

Тэр хаана амьдардаг вэ? Чиний эрүүл мэнд,

Хүн бүр мэддэг үү? Хамтдаа хэлье ...

Хүүхдүүд хариулдаг "Тийм".

Орохын тулд эрүүл мэндийн орон, та гараа барьж, нүдээ аниад ид шид хэлэх хэрэгтэй нууц үг: "Нар, агаар, ус бидний хамгийн сайн найзууд! "

Мөн энд бидний зам байна. Аяллынхаа газрын зургийг харцгаая. Хэдэн өөр хот байгааг хараарай. (Газрын зураг руу харна уу)

Витамин хот.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид Витамин хотод ирлээ.

Хонгор минь, залуус бид хоёр байхын тулд яаж хооллохыг танд хэлэх болно эрүүл. Байх эрүүл, танд тэнцвэртэй хооллолт хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл та ямар хоол идэж болох, аль нь хортой болохыг мэдэх хэрэгтэй. эрүүл мэнд. (Хүүхдийн хариулт)Та хүссэн хэмжээгээрээ шинэ жимс, ногоо идэж болно, тэд эмийн сангаас хамгийн сайн үрэлийг орлуулах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та ямар витамин мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Залуус аа, витамин юунд хэрэгтэй вэ? (Бидний бие хүчирхэгжихийн тулд хүчтэй байсан эрүүл мэнд) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, витамин нь бидний бүх биеийг бэхжүүлж, бие махбодийг өвчинтэй тэмцэхэд хялбар болгодог. Та илүү их ногоо, жимс жимсгэнэ идэх хэрэгтэй.

Багш хүүхдүүдэд А, В, С, Д амин дэм ихээр агуулагддаг гэдгийг хэлж, өөр ямар бүтээгдэхүүн агуулдаг, юунд хэрэгтэйг тайлбарлана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: А аминдэм – лууван, загас, амтат чинжүү, өндөг, яншуй. Алсын хараанд чухал.

В витамин - мах, сүү, самар, талх, тахиа, вандуй (зүрхний хувьд).

Витамин С - цитрус, байцаа, сонгино, улаан лууван, үхрийн нүд (ханиадны хувьд) .

Витамин D - нарны гэрэл, загасны өөх (үрийн хувьд) .

Энгийн үнэнийг санаарай -

Зөвхөн илүү сайн хардаг хүн л

Хэн түүхий лууван зажилдаг вэ

Эсвэл нэрсний шүүс уудаг.

Өглөө эрт бол маш чухал

Өглөөний цайндаа овъёосны будаа идээрэй.

Хар талх бидэнд сайн

Зөвхөн өглөө биш.

Ханиад, хоолой өвдөхөд зориулагдсан

Жүрж тусалдаг

За, нимбэг идвэл дээр

Хэдийгээр энэ нь маш исгэлэн юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тоглоом "Яг!"

Багш нь бүтээгдэхүүний талаар дөрвөлжин уншдаг. Хэрэв тэд ярих юм бол ашигтай зүйлс, хүүхдүүд бүгд хамт байна Тэд хэлэхдээ: "Зөв, зөв, туйлын зөв!"Тэгээд юуны төлөө эрүүл мэндэд хортой, хүүхдүүд чимээгүй байна.

1. Илүү олон жүрж идэж, амттай луувангийн шүүс ууж,

Дараа нь та маш гуалиг, өндөр байх нь гарцаагүй.

2. Хэрэв та гуалиг байхыг хүсч байвал чихэрлэг зүйлд дуртай байх хэрэгтэй

Чихэр идэж, идээ зажилж, гуалиг, кипарис шиг бол.

3. Зөв хооллохын тулд та санаж байх болно зөвлөгөө:

Жимс, цөцгийн тос бүхий будаа, загас, зөгийн бал, усан үзэм идээрэй.

4. Үгүй илүү эрүүл бүтээгдэхүүн - амттай ногооболон жимс.

Серёжа, Ирина хоёр хоёулаа витаминаас ашиг тустай байдаг.

5. Манай Люба боов идэж, аймаар тарган болсон.

Тэр бидэн дээр ирэхийг хүсч байгаа ч хаалгаар мөлхөж чадахгүй.

6. Хэрэв та байхыг хүсч байвал эрүүл, зөв ​​хооллох,

Илүү их витамин идээрэй, өвчинд бүү санаа зов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та бүгд даалгавраа биелүүлэв.

Аяллаа үргэлжлүүлээд Спортландия хэмээх өөр хот руу явцгаая.

Багуудад хуваагдаж, зөв ​​хариулт болгонд чипс авах болно.

Хэрэв хүн спортоор хичээллэвэл урт насалдаг. Өглөөний дасгал хийх шаардлагатай. Хоолойгоо угаах, алчуураар хатаах, гадаа тоглоом тоглох нь тустай.

Өглөө дасгал хий

Чи хүчтэй байх болно

Та зоригтой байх болно.

Би нойрны үлдэгдлийг хөөнө

Хажуу талдаа хөнжил

Надад гимнастик хэрэгтэй

Туслана Агуу их.

Бид өвдөхгүйн тулд

Мөн ханиад хүрч болохгүй

Бид тантай хамт цэнэглэж байна

Сурцгаая.

Залуус аа, та ямар спорт мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

– Залуус бид хоёр хэтэрхий удаан суулаа. Алив тоглоцгооё!

Биеийн тамирын минут "Зверобика"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нар гэдгийг мэдэх үү эрүүл, та зөвхөн витамин идэж, хүчтэй байх хэрэгтэй! Мөн хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг мэдэж, дагаж мөрдөх шаардлагатай. Биднийг хүлээж буй дараагийн гудамж бол Цэвэр ариун хот юм.

– Залуус та гэртээ болон цэцэрлэгтээ эрүүл ахуйн ямар дүрмийг баримталдаг вэ? (Бид өглөө оройдоо нүүрээ угаах, шүдээ угаах гэх мэт)

- Та яагаад үүнийг хийх хэрэгтэй байна вэ? (Цэвэр байхын тулд, зүгээр адилхан харагдахИнгэснээр энэ нь тааламжтай, арьс нь тааламжтай байдаг эрүүлНянгуудыг угаахын тулд хатуурна.)

– Бие махбодид бичил биетэн хэрхэн нэвтэрдэг вэ? (найтаах, амаа таглахгүйгээр ханиах, хоол идэхийн өмнө, бие засах газар хэрэглэсний дараа гараа угаахгүй бол, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ угааж болохгүй.)

-Тэднээс өөрийгөө хамгаалахын тулд яах ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, бид нянгийн эсрэг амжилттай тэмцэхийн тулд бидэнд туслах хэрэгтэй. Би тэдний тухай оньсого хэлэх болно.

Амьд юм шиг гулсаж байна

Гэхдээ би түүнийг явуулахгүй

Цагаан хөөстэй хөөс,

Би гараа угаахаас залхуурдаггүй.

(Саван)

Энд нэгэн инээдтэй үйл явдал байна:

Угаалгын өрөөнд үүл тогтлоо.

Таазнаас бороо асгарч байна

Миний нуруу, хажуу тал дээр.

Энэ ямар сайхан юм бэ!

Халуун дулаан бороо,

Шалан дээр харагдахуйц шалбааг байхгүй.

Бүх залуус хайртай ...

(шүршүүр)

Түүний халаасанд хэвтэж, ажиглаарай

Архирах, уйлах, бохир,

Тэд нулимсны урсгалыг арчиж,

Тэр хамраа мартахгүй.

(алчуур)

Хамтдаа хүүхдүүдбагш хүүхдүүд сайн байх ёстой гэсэн дүгнэлт гаргадаг сурах: гудамжинд идэж уухгүй байх; гудамжнаас буцаж ирснийхээ дараа, хоол идэхийн өмнө, бие засах газар хэрэглэсний дараа гараа савандаж угаах, зөвхөн угаасан ногоо, жимс жимсгэнэ идэх; найтаах, ханиахдаа ам, хамраа амны алчуураар таглах; зөвхөн цэвэр аяганаас идээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Ядарсан уу? Энэ нь ийм болж байна хэцүү замТа бид хоёр давж гарч ирсэн улс« Эрүүл мэнд» . Бид маш олон сонирхолтой, хэрэгтэй зүйлийг сурсан. Гэхдээ бид бүх гудамжаар явж үзээгүй тул энэ гайхалтай замаар аялах болно улс. Хүүхэд өвдөхгүйн тулд юу хийх ёстойгоо ойлгосон гэж би бодож байна, тэр цаашид эмийн сан руу эм уух шаардлагагүй болно.

Витаминыг тараадаг.

"Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал" сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан зугаа цэнгэл

Зименко Тамара Александровна, "Черлакский" MBDOU-ийн багш цэцэрлэг No 2" r.p. Омск муж, Черлак
Материалын тодорхойлолт:Би та бүхэнд "Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал" сэдвээр сургуулийн өмнөх насны (5-7 нас) хүүхдүүдэд зориулсан зугаа цэнгэлийн хураангуйг санал болгож байна. Энэ материал нь ахимаг насны сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно бэлтгэл бүлгүүд. Энэ бол хүүхдийн эрүүл мэндэд ухамсартай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах зорилготой зугаа цэнгэлийн хураангуй юм.
Энэ дахь зугаа цэнгэлийн хураангуй ярианы эмчилгээний бүлэг(ахлах сургуулийн өмнөх нас) "Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал" сэдвээр.
Интеграци боловсролын бүсүүд: Танин мэдэхүйн хөгжил, уран сайхны хувьд гоо зүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.
Зорилтот:эрүүл амьдралын хэв маягийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хүүхдэд эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
Эрүүл мэндийн ач холбогдол, амьдралынхаа туршид үүн дээр ажиллах хэрэгцээний талаархи ойлголтыг бий болгох.
Боловсролын:
Эрүүл амьдралын хэв маягийн дүрэм, хэм хэмжээний тогтвортой сонирхлыг хөгжүүлэх. Сэтгэн бодох чадвар, анхаарал, яриаг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эрүүл мэндийн соёлыг төлөвшүүлэх.
Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг авчир.
Демо материал:цагны загвар, өдрийн аль нэг хэсэгт тохиолддог үйлдлийг дүрсэлсэн зураг.
Тараах материал:ашигтай болон дүрсэлсэн зургууд хортой бүтээгдэхүүн: бяслаг, сүү, төмс, лууван, сонгино, сармис, алим, чипс, кока-кола, Кириешки, хот-дог, шаурма, шарсан төмс, цагираг.
Арга зүйн техник:яриа - харилцан яриа, уран сайхны гимнастик, амьсгалын дасгал, дидактик тоглоом.
Зугаа цэнгэлийн явц:
Хүүхдүүд танхимд жагсдаг. Тэд сандал дээр сууна.
Илтгэгч: - Сайн уу залуусаа!
Та сайн байна уу, хамгийн сайхан үгс гэж хэлсэн. Хэрэв та сайн уу гэвэл эрүүл байгаарай!
Хүүхдүүд хоорондоо янз бүрийн байдлаар мэндчилдэг. Гэхдээ гэж үү? Үзүүлээрэй! (гараараа, бие биенээ тэвэрч, алга таших ...). Сайн байна уу гэдэг нь эрүүл энхийг хүсэх гэсэн үг. Хүүхдүүд ээ, эрүүл мэнд гэж юу вэ?
Илтгэгч: - Эрүүл мэнд бол аз жаргал! Энэ үед та хөгжилтэй, бүх зүйл таны төлөө бүтдэг. Хүн бүрт эрүүл мэнд хэрэгтэй - хүүхэд, насанд хүрэгчид, тэр ч байтугай амьтан. Эрүүл байхын тулд юу хийх ёстой вэ? Та эрүүл мэнддээ анхаарал тавьж чаддаг байх хэрэгтэй. Хэрэв та эрүүл мэнддээ анхаарал тавихгүй бол алдаж болно.
- Залуус аа, “Эрүүл мэнддээ анхаар” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Зөв! Энэ:
Өдөр тутмын дэглэмийг сахих.
Биеэ цэвэр байлга.
Гимнастик хийх, дасгал хийх, хатуурах, гадаа тоглоом тоглох.
Зөв хоолло.
Тэргүүлэх:
- Эрүүл мэнд бол үнэлж баршгүй бэлэг юм

Үүнийг төрөх үед танд өгдөг.
Түүнийг үргэлж хамгаал
мөн бүх талаараа хүчирхэгжүүлнэ.
Өнөөдөр бид эрүүл байхад туслах бүх арга замыг санах болно.
Хүн бүрийн өглөө дасгал хөдөлгөөнөөр эхлэх ёстой. Бид яагаад үүнийг хийж байгаа юм бэ? (хүүхдийн хариулт)
Тэргүүлэх:- Хөгжилтэй, булчингаа дасгалжуулж, хүчтэй байх нь зөв. Биеийнхээ булчингуудыг хэрхэн сургадаг болохыг үзүүлье.
Дасгал хийдэг хүн эрүүл мэндтэй болно!
Хүүхдүүд ээ, хүчтэй байхын тулд хөгжимд уран гимнастик хийцгээе. Нэг нэгээр нь баганад зогс. Алхам марш! 3 баганад сэргээн босгох.
- Цэнэглэсний дараа танд илүү хүч байсан уу?
- Тийм ээ.
Хүн яагаад хүчтэй байх ёстой вэ гэсэн асуултын хариулт энд байна. Хүч чадал нь хүний ​​эрүүл мэндийг сайжруулдаг. Хүүхдүүд сууна.
- Эрүүл мэндийн тухай зүйр цэцэн үгсийг санацгаая.
"Өвчлөхгүйн тулд спортыг хүндэтгэх ёстой"
"Спортод ээлтэй хүн эмч хэрэггүй."
-Ямар спортоо мэддэгээ санаж байна уу? (хүүхдийн хариулт)
-Сайн байна, та олон спортыг нэрлэсэн.
"Бид тамирчид" гэсэн пантомимыг үзүүлцгээе.
(Хүүхдүүд танхимд чөлөөтэй суудаг).
Би энэ спортыг нэрлэсэн бөгөөд та үйлдлүүдийг дүрсэлсэн (бокс, хөл бөмбөг, хүндийн өргөлт (хүндийн өргөлт), усанд сэлэх, цанаар гулгах, уран гулгалт).
- Дэлхий дээр илүү сайн жор байхгүй.
Спорттой салшгүй холбоотой байх.
Спорт хүн бүрийн хувьд маш чухал
Тэр эрүүл мэнд, амжилт!
Тэргүүлж байна: - Залуус аа, шүлгийг сонсоорой:
Амьсгалгүй бол амьдрал байхгүй,
Амьсгалгүйгээр гэрэл бүдгэрч,
Шувууд, цэцэг амьсгалж,
Тэр амьсгалж, би, чи.
Асуултанд хариул. Юугүйгээр амьдрах боломжгүй вэ? (агааргүй)
Босоод амьсгалын дасгал хийцгээе. (Дугуйлан зогсоо).
Амьсгалын дасгалууд
1. "Нэг хамрын нүхээр амьсгалъя" - хамрын баруун нүхийг хаа долоовор хуруу баруун гар. Зүүн хамрын нүхээр чимээгүй, урт амьсгал аваарай. Баруун хамрын нүхээ нээж, зүүн гарын долоовор хуруугаараа зүүн хамрын нүхээ хаа. Баруун хамрын нүхээр чимээгүйхэн амьсгалаа гарга. (3-6 удаа)
2. "Бүлээцгээе" - гараа хажуу тийш нь дэлгэж, дараа нь цээжнийхээ урдуур хурдан гаталж, алгаа мөрөн дээрээ алгадаад "U-H-H" гэж хэлээрэй.
3. “Dandelion” - гараа урдуураа тавь. Хамраараа амьсгалж, амаараа удаан хугацаанд амьсгалаа "данделион дээр үлээл"
(Хүүхдүүд сандал дээр сууна).
- Тиймээс бид бие махбоддоо тусалсан, одоо хүчилтөрөгч ихтэй байна. Бид өөр хаанаас хүчилтөрөгч авч болох вэ? (хүүхдийн хариулт) Зөв, цэвэр агаарт, цэцэрлэгт хүрээлэн, ойд алхаж байна. Алхах нь маш ашигтай, амьсгалах боломжийг бидэнд олгодог цэвэр агаар.
(Хөтлөгч хүүхдүүдэд цагны загварыг харуулдаг)
Энэ юу вэ? (цагны загвар) Цаг нь эрүүл мэндэд ямар хамаатай вэ, бидэнд яагаад хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)
-Тийм ээ, таны зөв, бидэнд цагийг чиглүүлэх, хоцрохгүйн тулд хэзээ сэрэх, хэзээ зугаалах, өдрийн хоолоо идэх, өдөр тутмын дэглэм барихын тулд цаг хэрэгтэй. Өдөр тутмын дэглэм гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Өдрийн дэглэм гэдэг нь өдрийн цагаар бүх ажлыг цаг хугацааны дагуу хийж дуусгахыг хэлдэг. Өдөр тутмын дэглэм нь сахилга баттай байж, бүх ажлаа сайн, үр дүнтэй хийхэд тусалдаг.
Одоо бид "Өдөр тутмын хэвшил" тоглоом тоглох болно. Дараалалд ор. Би зураг үзүүлэх болно, та өглөө ийм зүйл тохиолдвол - бид гараа дээш өргөдөг, үдээс хойш - гараа хажуу тийш нь, орой нь - гараа доошлуулдаг, шөнийн цагаар - бид тонгойдог.
- Сайн байна залуусаа! Бид үүнийг хийсэн.
Залуус аа, "Эрүүл байхын тулд зөв хооллох хэрэгтэй" гэсэн зүйр үг байдаг. Та үүнтэй санал нийлж байна уу?
- Тэд дэлгүүрт маш их зардаг янз бүрийн бүтээгдэхүүн, хэрвээ ээж таныг дэлгүүр орохыг хүсвэл эрүүл бүтээгдэхүүн сонгож чадах уу? Бид үүнийг одоо шалгах болно! Одоо бид "Дэлгүүрт очих" тоглоом тоглож, гэрийн ажилд итгэж болох эсэхийг олж мэдэх болно. Хоёр багт хуваагдъя. Эхний баг эрүүл бүтээгдэхүүн, хоёр дахь нь эрүүл бус бүтээгдэхүүнийг сонгох болно (хүүхдүүд зураг сонгож, сонголтоо тайлбарладаг).
- Сайн хийлээ! Бид үүнийг хийсэн. Одоо бид мэдлэгээ бататгаж, "Эрүүл бүтээгдэхүүн" тоглоом тоглох болно. Би эрүүл хүнсний тухай яривал чи үсэрнэ, эрүүл бус хүнсний тухай яривал чи зогсоно. Тойрог дээр зогс.
1. Илүү олон жүрж ид, луувангийн амттай шүүс уу. Дараа нь та маш гуалиг, өндөр байх нь гарцаагүй.
2. Хэрэв та гуалиг байхыг хүсч байвал чихэрлэг зүйлд дуртай, чихэр идэж, идээ зажилж, кипарис шиг гуалиг болох хэрэгтэй ...
3. Зөв хооллохын тулд та зөвлөгөөг санаж, жимс жимсгэнэ, цөцгийн тос, загас, зөгийн бал, усан үзэмтэй будаа идэх болно.
4. Хүүхэд сүү уудаг, эрүүл байгаарай.
5. Хатагтай, ноёд оо, үүнийг мэдэж аваарай: Snickers бол хамгийн сайн хоол юм.
- Сайн хийлээ! Хэн ч буруугүй. Та эрүүл хоол хүнсийг санаж байна гэж найдаж байна.
Залуус аа, зөв ​​хооллодог, өдрийг хэрхэн зохион байгуулахаа мэддэг хүмүүс бол маш анхааралтай, анхаарлаа төвлөрүүлдэг хүмүүс юм. Одоо бид таны хэр анхааралтай байгааг шалгах болно.
"Хурдан пуужин" гадаа тоглоом
Хүүхдүүд танхимыг тойруулан цагираг тавьдаг. Дараа нь тэд чөлөөтэй гүйж, багштай хамт үг ​​хэлдэг.
Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна
Гариг дээр алхахад зориулагдсан.
Бид алийг нь ч хүссэн -
Энэ рүү нисцгээе!
Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий:
Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй.
Багш хэд хэдэн цагирагыг арилгадаг. Асаалттай сүүлчийн үгсхүүхдүүд цагираг дундуур гүйдэг. Цагирагт байр авсан хүн ялна.
Залуус аа, бид эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэйг санав.
Эрүүл байх нь ямар чухал болохыг та бүгд мэдэж байгаа гэдэгт би итгэлтэй байна. Мөн та эрүүл байхад тань туслах дүрмийг дагаж мөрдөх нь гарцаагүй! Эрүүл байх! Та бүхний ажилд амжилт хүсье!

Хүүхдэд эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Бид таны эрүүл мэндийг аврах болно!"

Зөвлөмж. Энэ материал нь сурган хүмүүжүүлэгчдийн сонирхлыг татах болно.
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Нийгэм-харилцааны", "Яриа", "Бие махбодийн".
Насны ангилал:ахлах бүлэг
Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд өөрсдийн болон бусдын эрүүл мэндэд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.
Даалгаврууд.
Боловсролын.
Хүний амьдралын гол үнэт зүйлсийн нэг болох эрүүл мэндийн талаарх хүүхдийн ойлголтыг төлөвшүүлэх.
Эрүүл амьдралын хэв маяг, биеийн тамирын дасгал, спортыг хүндэтгэх хэрэгцээг бий болгох.
Хүүхдэд витамин агуулсан эрүүл хүнсний талаархи ойлголтыг бий болгох.
Үндсэн ойлголтуудыг бататгах: өдөр тутмын дэглэм, хувийн ариун цэврийг сахих, витамин, эрүүл хоол хүнс, эрүүл амьдралын хэв маяг.
Хөгжлийн.
Хүний эрүүл мэндийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тодорхойлох, тэдгээрийн харилцаа холбоог тогтоох чадварыг хөгжүүлэх.
Анхаарлыг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, санах ой, сониуч зан.
Боловсролын.
Хүүхдэд эрүүл амьдралын хэв маягийн ур чадвар, хэрэгцээг хөгжүүлэх.
Эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүслийг төлөвшүүл. Сурган хүмүүжүүлэгч.Хүүхдүүд ээ, би та нарыг баяр баясгалангийн тойрогт урьж байна. Бие биетэйгээ мэндчилье! Миний араас давт:
Сайн уу Дэлхий! (хүүхдүүд гараа дээш өргөдөг)
Сайн уу, Гэрэл! (гараа хажуу тийш)
Сайн уу, сайхан сэтгэлтэй хүн! (хүүхдүүд гараа урагш сунгана)
Тийм ээ, залуусаа, бусад хүмүүстэй уулзахдаа хүн "Сайн уу!" Гэж гайхалтай үг хэлдэг. Тиймээс тэрээр гэр бүл, найз нөхөддөө эрүүл энх, амар амгаланг хүсэн ерөөе танихгүй хүмүүс, Байгаль эх.
Бид зүгээр л мэндлээд зогсохгүй бие биедээ эрүүл энхийг хүсэн ерөөе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүүхдүүд ээ, би өнөөдөр хүлээн авлаа имэйл, ойртож очоод уншъя. (Зөөврийн компьютерээ нээвэл Матроскины муурны зураг гарч ирнэ.) Та түүнийг таньсан.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Матроскин муур: "Фёдор авга ах Простоквашино хотод өвдсөн. Хоолой өвдөж, толгой өвдөж, халуурч байна. Та бидэнд туслаач! Шарик бид хоёр юу хийхээ мэдэхгүй байна."
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, Матроскин, Шарик хоёрт тусалцгаая? Хэрэв хэн нэгэн өвдвөл яах ёстойг найзууддаа хэлээч?
(Хүүхдийн хариулт.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Тийм ээ, хэрэв хэн нэгэн өвчтэй бол гэртээ байж, эмнэлгээс эмч дуудах хэрэгтэй. Хэрэв энэ нь үнэхээр муу бол маш их дулаан, дараа нь залгана уу түргэн тусламж"03" утсаар. Өвчин тусахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- “Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, та нар эрүүл мэнддээ анхаарах хэрэгтэй. Эрүүл мэнд гэж юу вэ? Эрүүл мэнд хэзээ вэ Өглөөний мэнд, азтай өдөр, хөгжилтэй сэтгэлийн байдал. Энэ нь бүх амьд амьтдад шаардлагатай: насанд хүрэгчид, хүүхдүүд, амьтан, шувууд. Та эрүүл мэнддээ анхаарал тавих чадвартай байх хэрэгтэй. Түүнийг алдах маш амархан.
Найз нөхөддөө эрүүл мэндээ алдахгүйн тулд юу хийх ёстойг хэлж өгөх Эрүүл мэндийн орон руу аялахыг урьж байна. Үүнийг хийхийн тулд бид тойрог дээр зогсож, гараа барьж, нүдээ аниад хэлэх хэрэгтэй шидэт үгс"Нар, агаар, ус бол бидний хамгийн сайн найзууд!"
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүүхдүүд ээ, нүдээ нээцгээе, та бид хоёр "Витаминный" хотод ирлээ. Байшингууд ямар байгааг хараарай. Энд витамин амьдардаг гэдгийг та мэднэ.





- Залуус аа, витамин юунд хэрэгтэй вэ? ( Бие махбодоо бэхжүүлэх, эрүүл мэндээ сайжруулах).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, витамин нь бидний бүх биеийг бэхжүүлж, бие махбодийг өвчинтэй тэмцэхэд хялбар болгодог. Та илүү их ногоо, жимс жимсгэнэ идэх хэрэгтэй.
А аминдэм нь хараанд маш чухал. Зургийг хараад ямар хоолонд А витамин агуулагддагийг хэлээрэй. (Хүүхдийн хариулт).


Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ нь зөв - лууван, загас, амтат чинжүү, өндөг, яншуй. А аминдэм нь хараанд маш чухал.
Витамин В нь зүрхийг сайн ажиллуулж, бидний биед энерги өгдөг. Зургийг хараад В витамин агуулсан хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэрлэ. (Хүүхдийн хариулт).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв - мах, сүү, самар, талх, тахиа, вандуй.
Витамин С нь бүх биеийг бэхжүүлж, ханиаднаас хамгаалдаг. Хэрэв та ханиадтай хэвээр байгаа бол түүний тусламжтайгаар та хурдан эдгэрч чадна. Зургуудыг хар. Витамин С агуулсан хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэрлэ. (Хүүхдийн хариулт).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, цитрус, байцаа, сонгино, улаан лууван, үхрийн нүд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Витамин Д нь бидний ясыг бэхжүүлдэг. Д аминдэм агуулсан хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэрлэ. (Хүүхдийн хариулт).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, нар, загасны тос, сүү, бяслаг, зуслангийн бяслаг, өндөг, загас.
[Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо та эдгээр бүтээгдэхүүнүүд ямар ашигтай болохыг ойлгож байна. Тэгвэл таны мэдлэгийг шалгацгаая. Би чамайг тоглохыг санал болгож байна тоглоом "Яг үнэн!"Би бүтээгдэхүүний тухай quatrains уншсан. Хэрэв тэд ашигтай зүйлийн талаар ярих юм бол та бүгд хамтдаа: "Зөв, зөв, туйлын зөв!" Тэгээд эрүүл мэндэд хортой зүйл яривал дуугүй л байдаг.
1. Илүү олон жүрж идэж, амттай луувангийн шүүс ууж,
Дараа нь та маш гуалиг, өндөр байх нь гарцаагүй.
2. Хэрэв та гуалиг байхыг хүсч байвал чихэрлэг зүйлд дуртай байх хэрэгтэй
Чихэр идэж, идээ зажилж, гуалиг, кипарис шиг бол.
3. Эрүүл хооллохын тулд та дараах зөвлөгөөг санаж байх болно.
Жимс, цөцгийн тос бүхий будаа, загас, зөгийн бал, усан үзэм идээрэй.
4. Илүү эрүүл бүтээгдэхүүн гэж байхгүй - амттай ногоо, жимс жимсгэнэ.
Серёжа, Ирина хоёр хоёулаа витаминаас ашиг тустай байдаг.
5. Манай Люба боов идэж, аймаар тарган болсон.
Тэр бидэн дээр ирэхийг хүсч байгаа ч хаалгаар мөлхөж чадахгүй.
6. Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал зөв хоолло,
Илүү их витамин идээрэй, өвчинд бүү санаа зов.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан, одоо бид аялалаа үргэлжлүүлэх цаг боллоо. Дараагийн гудамж биднийг хүлээж байгаа ч бид гүүрээр гараад л хүрч чадна. (Хүүхдүүд гимнастикийн вандан сандал дээр хажуугийн гишгүүртэй алхдаг.)


- Бид "Физкультурный" хотод байна.
Дасгал нь олон эмийг орлож чаддаг ч дэлхий дээр нэг ч эм орлож чадахгүй биеийн тамирын дасгал. Биеийн тамирын дасгалын ашиг тусын талаар бодъё?
Хүүхдүүд:
Тэд булчинг бэхжүүлж, биеийг хатууруулж, биднийг баяр хөөртэй болгодог. сайн төлөв байдал, ядаргаа арилгана.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар биеийн тамирын дасгал хийдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Өглөөний дасгал, гадаа тоглоом, каратэгийн хичээл, спортын секц, бүжгийн дугуйланд хамрагдах.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Одоо бид үүнийг хөгжимд хийх болно "Гараа хар" өөрөө массаж хийх.


Сурган хүмүүжүүлэгч:
-Бид аялалаа үргэлжлүүлэх цаг болжээ. Харин цэвэр ариун хот гэгддэг дараагийн хотод хүрэхийн тулд хонгилоор мөлхөх хэрэгтэй. (Хүүхдүүд спортын хоолойгоор мөлхдөг).


Сурган хүмүүжүүлэгч.За, бид цэвэр ариун хотод ирлээ. Эрүүл байхын тулд зөв хооллож, дасгал хөдөлгөөн хийхээс өөр зүйл хийх хэрэгтэй. Мөн хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх шаардлагатай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Та эрүүл ахуйн ямар дүрмийг баримталдаг вэ? Та яагаад үүнийг хийх хэрэгтэй байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хамгийн чухал дүрэмХувийн ариун цэврийг сахихын тулд, ялангуяа хэн нэгэн өвдсөн үед алчуур хэрэглэ. Ороолт бидний биеийг нянгаас хэрхэн хамгаалдагийг та мэдэх үү? Туршилт хийцгээе."
Алчуурны туршилт.
Хүүхэд бүр ширээн дээрээс салфетка аваад алган дээрээ тавьдаг. Багш салфетка дээр ус цацна. Салфетка нь усыг шингээж, гар нь хуурай хэвээр байв.
Хүүхдүүд гараасаа салфетка авч, багш дахин шүршинэ. Миний гар норчихлоо. Усны дусал бол бичил биетэн, салфетка бол алчуур юм.


Хүүхдүүдтэй хамт багш нь: "Эрүүл мэндээ хадгалах, бэхжүүлэхийн тулд та хувийн ариун цэврийн дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой: ханиах, найтаах, хамар, амаа алчуураар таглах, гараа савангаар угаах, хоол идэх. цэвэрхэн ба шинэхэн хоол, шүдээ угааж, нүүрээ угаахаа бүү мартаарай, өглөө дасгал хий."
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, бид буцах цаг болжээ. Бид маш олон сонирхолтой, хэрэгтэй зүйлийг сурсан. Гэхдээ бид бүх гудамжаар явж үзээгүй тул энэ гайхамшигтай улсыг тойрон аялах болно. Муур Матроскин, Шарик нар өвдөхгүйн тулд юу хийх хэрэгтэйг ойлгосон тул эмийн сан руу эм уух шаардлагагүй болно гэж би бодож байна.
Бид нүдээ аниад, гараа барьж, нүдээ аниад "Нар, агаар, ус бол бидний хамгийн сайн найзууд!"
За ингээд буцаж ирлээ, манай аялал танд таалагдсан уу? "Эрүүл мэнд"-ийн оронд хамгийн их санаж байгаа зүйлсийнхээ талаар гэртээ зураг зурахыг санал болгож байна.