"Элгүй арлаас ирсэн захидал" туршилтын бэлтгэл бүлгийн хичээл. Бэлтгэл бүлгийн туршилтын үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй "Гурилаар хийсэн туршилт


Хийсвэр нээлттэй хичээлагаартай туршилт хийх бэлтгэл бүлэг

Сэдэв: "Манай гарагийн баялаг"

Багш Власова Алла Викторова №4 бүлэг

Москва 2014 он

Зорилго: хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи цогц ойлголтыг бий болгох, судалгаа, сонирхлыг хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаахүүхдүүд.

Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдийн агаарын шинж чанарын талаархи мэдлэгийг баяжуулах, нэгтгэхэд хувь нэмэр оруулах; хүүхдүүдэд анхан шатны туршилтын үндсэн дээр учир шалтгааны холбоо тогтоох, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх; сонирхлыг төлөвшүүлэх судалгааны үйл ажиллагаа. Хүүхдүүдийг танилцуулах уламжлалт бус техникагаараар зурах - blotography.

урьдчилсан ажил: Яриа: “Амьд ба амьгүй байгаль”, нэвтэрхий толь дахь чимэглэлийг үзэх; салхинд алхаж байхдаа ажиглалт хийх.

Материал: Бөмбөлөг өөр өөр өнгөхэмжээ, хүүхэд бүрт зориулсан гялгар уут, соруул, хуванцар аяга, Хатуу таглаатай 2 лонхтой, будаг, цаас, резинэн тоглоом, халуун устай халуун ус, 2 хоосон шил, техникийн сургалтын хэрэгсэл (компьютер, "Fixies" хүүхэлдэйн кино).

үгсийн сангийн ажил: blotography.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Сайн уу гэж хэлье. (Хүүхдүүдийн мэндчилгээ)

Б: Тэгээд одоо хивсэн дээр очоод дугуйлан зогсоод бие биетэйгээ мэндчилье.

(харилцааны тоглоом) харилцаа холбоо

Зэрэгцэн, тойрог хэлбэрээр зогсоцгооё.

"Сайн уу! " бие биенээ.

Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуу биш:

Сайн уу! ' ба 'Өдрийн мэнд! »;

Хэрэв бүгд инээмсэглэвэл -

Өглөөний мэнд эхэлнэ.

- ӨГЛӨӨНИЙ МЭНД!

Юу харж сайхан бөмбөгБи авчирсан: улаан, ногоон, өө, цэнхэр бөмбөлөг юу болсон бэ? Тэр ямар нэгэн байдлаар гунигтай, жижигхэн болсон (хариулт).

Бөмбөгийг дугуй, уян харимхай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Д: - Үүнийг илүү хүчтэй хийлэх хэрэгтэй.

А: -Үнэхээр үү? Одоо би үүнийг хийлнэ (хийлнэ). Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ! Би түүний дотор юу байгааг гайхаж байна, хараач?

Д: Агаар.

А: Өнөөдөр бид жинхэнэ судлаач эрдэмтэд шиг агаарын тухай ярих болно. Эрдэмтэд туршилт хийх олон багаж бүхий өрөөнд ажилладаг, гэхдээ энэ өрөөний нэр юу вэ? Лаборатори.

А: Лабораторид тодорхой дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой: чимээгүй байх, бие биенээ бүү тасалдуулах. бие биедээ бүү саад бол, чимээгүй, болгоомжтой, болгоомжтой ажилла. Өнөөдөр би та нарт зориулж жижиг лаборатори зохион байгууллаа.

Асуулт: Лаборатори руугаа явцгаая, туршилт хийцгээе (дугуйгаар алхаж, дараа нь ширээ рүү яв)

Тиймээс байгаль найз болох,

Түүний бүх нууцыг мэддэг

Бүх нууцыг тайл

Ажиглаж сур

Бид хамтдаа чанарыг хөгжүүлэх болно - ухамсар,

Мөн энэ нь танд мэдэхэд тусална

Бидний ажиглалт.

А: Энд бид жинхэнэ шинжлэх ухааны лабораторид байна. Ширээнүүдэд суу. (хүүхдүүд сууна)

Асуулт: Тэгэхээр туршилтуудаа эхэлцгээе:

Туршилт No1 “Агаарыг яаж барих вэ? »

А: - Залуус аа, агаар харахын тулд түүнийг барьж авах хэрэгтэй. Бид яаж агаар барьж, ямар байгааг нь олж харлаа.

Б: Ав гялгар уут. Үүнд юу байгааг харж байна уу? (хоосон байна).

А: Тийм ээ, хоосон байна, хэд хэдэн удаа нугалж болно. Тэр ямар туранхай болохыг хараарай. Одоо бид уутанд агаар татаж, уутыг мушгина. Багц юу болсон бэ? Үнэхээр цүнх хэлбэрээ өөрчилсөн, агаараар дүүрсэн байна. (хариулт).

Залуус аа, та нар агаарыг мэдэрч чадна гэж бодож байна уу. (Хариулт)

Б: Сайн байна! Шалгацгаая. Хурц саваа аваад цүнхийг сайтар цоол. Үүнийг нүүрэндээ авчирч, гараараа дар. Чи юу мэдэрч байна?

Дүгнэлт: агаар мэдрэгдэж болно.

А: Та агаарыг хэрхэн харж чадахаа мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Туршилт No2 "Бид хоолой, савтай устай агаарыг хардаг"

А: - Тийм ээ, залуус аа, та нарын зөв, агаар тунгалаг, үүнийг харахын тулд барьж авах хэрэгтэй. Тэгээд бид үүнийг хийж чадсан! Бид агаарыг нь барьж аваад уутанд хийж, дараа нь гаргав. Тиймээс бидний эргэн тойронд агаар байдаг. Гэхдээ бидний дотор агаар байгаа болов уу гэж бодож байна, та юу гэж бодож байна вэ? (хариулт).

А: Үүнийг шалгацгаая!

А: - Залуус аа, аяга ус руу буулгасан хоолойд чимээгүйхэн, чимээгүйхэн үлээлгэе. Тэгээд юу болохыг харцгаая.

А: - Өө, залуус аа, ус юу болоод байна вэ?

D: Бөмбөлөг гарч ирдэг.

А: - Бөмбөлөг үү? Тэд яаж тэнд очсон бэ? Шилэн дотор зөвхөн ус байсан (хариулт).

А: - Бөмбөлөг бол бидний дотор байгаа агаар гэж би ойлгосон. Бид хоолой руу үлээж, бөмбөлөг хэлбэрээр гарч ирдэг. Гэхдээ илүү их үлээхийн тулд бид эхлээд шинэ агаар амьсгалж, дараа нь хоолойгоор амьсгалж, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.

Дүгнэлт: Агаарыг их хэмжээгээр гаргахад их хэмжээний бөмбөлөгүүд, бага агаар гаргахад цөөхөн бөмбөлөгүүд гарч ирдэг. Хоолой, устай савны тусламжтайгаар тэд агаарыг харав.

Бөмбөлөг яагаад гадаргуу дээр гарч ирдэг вэ?

Учир нь агаар уснаас хөнгөн.

Туршилт №3 “Агаарт жинтэй юу? »

А: Бид одоо үүнийг шалгах болно.

А: Ширээн дээр эд зүйлсийг тавьсан: резинэн тоглоом, резинэн хэсэг

А: Нэг хэсэг резин аваад усанд хийнэ. Тэр живсэн. Одоо резинэн тоглоомыг усанд оруулъя. Тэр живдэггүй.

Яагаад? Тоглоом нь резинээс хүнд байна уу? Тоглоомын дотор юу байгаа вэ?

(агаар)

Дүгнэлт: Зөв. Учир нь агаар уснаас хөнгөн.

Физминутка. "Савангийн хөөс" Би чамд бяцхан сюрприз барьж байна. (Би авах хөөс). Энэ юу вэ? Бөмбөлөг дотор юу байгаа гэж та бодож байна вэ? Жаахан тоглоцгооё. Би бөмбөлөг үлээх болно, чи барьж ав.

Одоо лаборатори руугаа явцгаая. Бид шинэ нээлтүүдийг хүлээж байна.

А: Та агаар сонсож байна уу? Яаж сонсож чадаж байна аа? (хүүхдийн хариулт)

Туршилт No4 "Бид агаарыг сонсдог"

Асуулт: Хэрэв та лонх эсвэл лонх руу үлээж, эсгий үзэг, савны доороос таглаа эсвэл бөмбөлгийг үлээлгэ.

Б: Шил, таг аваад ирмэгээс нь үлээлгэнэ. Та юу сонсож байна вэ? Дуу, агаар.

Асуулт: Мөн бидний ширээн дээр хийлсэн бөмбөлөг байгаа, та энэ бөмбөлөгөөр агаарыг сонсохын тулд юу хийж чадах гэж бодож байна вэ? Бид бөмбөлөгний нүхийг сунгаж, агаарыг аажмаар гаргах хэрэгтэй, бид юу сонсох вэ? Чичирхийлэл, агаар.

Бид агаарыг хэрхэн сонсдог вэ? (Сав, шил, бөмбөг бидэнд тусалсан).

Дүгнэлт: агаарыг олон янзаар сонсож болно. Салхи салхилах үед агаарыг хөдөлгөдөг тул та янз бүрийн агаарын чимээг сонсох боломжтой (шүгэл, гаслах)

А: Агаар үнэртэж байна уу? Хэрхэн? (хүүхдийн хариулт)

Туршилт №5 "ҮНЭРЭЭР МЭДЭХ"

Энэ юу вэ? Тэд ид шидийн сав байх ёстой.

А: - Хараач, тэдний дотор ямар нэгэн зүйл байгаа юу? (хариулт).

А: - Тийм ээ, агаар, гэхдээ энэ нь ямар амттай үнэртэй вэ, ямар үнэртэй вэ?

А: -Үнэхээр жүржийн үнэртэй.

А: - Залуус аа, хоёр дахь саванд юу байгааг шалгацгаая.

А: - Энэ саванд байгаа агаар ямар үнэртэй вэ? (хариулт).

Асуулт: Та яагаад хоёр лонхтой хоосон боловч өөр өөр үнэртэй гэж бодож байна вэ (хариулт).

А: - Агаарт өөрийн гэсэн үнэр байдаггүй юм байна. Цэвэр агаар үнэртэхгүй. Үнэрийг түүнтэй харьцдаг бусад бодисууд түүнд өгдөг.

А: Агаар нь өөрөө үнэргүй боловч үнэрийг зөөвөрлөх чадвартай. Гал тогооны өрөөний үнэрээр тэд тэнд ямар хоол хийж байсныг бид таамаглаж байна.

Дүгнэлт: Агаар үнэргүй.

А: Залуус аа, та агаараар зурдаг гэдгээ мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт) Энэ аргыг inkblotography гэж нэрлэдэг.

А: Та туршиж үзмээр байна уу?

А: Одоо бид агаар, будаг, хоолойн тусламжтайгаар зурахыг хичээх болно. (бэх арилгах техникийг харуулж байна: цаасан дээр усан будгийн дусал дусааж, хийлээрэй коктейлийн хоолойянз бүрийн чиглэлд. (хүүхдүүд зурахыг хичээдэг)

А: Тэгэхээр бид өнөөдөр маш олон туршилт хийсэн. Та туршилт хийх дуртай гэдгээ хэлээрэй (хүүхдийн хариулт)

Асуулт: - Одоо би "" гэсэн тоглоом тоглохыг санал болгож байна. шидэт бөмбөг". Бид бүгд тойрог дээр зогсож, агаарын бөмбөлгийг бие биедээ дамжуулж, өнөөдөр агаарын талаар сурсан бүх зүйлээ ярина.

А: Танд ямар туршлага хамгийн сонирхолтой санагдсан бэ?

А: Та өнөөдөр юу шинээр сурсан бэ? Агаарын будгийн техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Бидний хичээл дуусч, та бүгд анхааралтай, идэвхтэй байсан.













Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнг бүрэн хэмжээгээр илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та сонирхож байвал энэ ажилбүрэн хувилбарыг нь татаж авна уу.

Практик туршилтын үйл ажиллагаа нь хүүхдийн экологийн анхан шатны мэдлэгийг бүрдүүлж, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлж, хөгжүүлэх боломжийг олгодог. танин мэдэхүйн сонирхолхүүхдүүд, тэдний сэтгэн бодох, дүн шинжилгээ хийх чадвар.

Зорилтот:усны шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах.

Даалгаварууд:

  • Усанд уусдаг бодисыг тодорхойлоход хүүхдүүдэд тусал.
  • Хүүхдүүдийг ус цэвэршүүлэх арга - шүүлтүүртэй танилцуулах.
  • Хүүхдүүдийн дүрмийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх аюулгүй зан үйлянз бүрийн бодисуудтай ажиллах үед.

Байгууллагын хэлбэр:туршилтын судалгааны үйл ажиллагаа.

Тоног төхөөрөмж:Ус, гурил, элсэн чихэр, ургамлын тос. Самбай, калийн перманганат. Усан онгоцнууд өөр өөр хэмжээтэйболон хэлбэрүүд. Юүлүүр, тосны даавууны хормогч, ширээний тосон даавуу. Компьютер, дэлгэц, мультимедиа суурилуулалт.

Урьдчилсан ажил:Хүүхдэд аль хэдийн мэдэгдэж байсан усны шинж чанарыг санаарай: ил тод байдал, амтгүй, үнэргүй, шинж чанарыг танилцуулах - шингэн чанар, янз бүрийн бодисыг уусгах чадвар, нэг төлөвөөс нөгөөд шилжих чадвар. Танихгүй бодисуудтай ажиллах дүрмийг давтан хэл: та бодисыг амталж чадахгүй - хордлого үүсэх аюултай; та анхааралтай үнэрлэж, шилний үнэрийг далдуугаараа чиглүүлэх хэрэгтэй.

Хичээлийн явц

Даалгавар Арга (хүлээн авах) Агуулга Цаг хугацаа
1. Танилцуулга.
Хүүхдүүдийг үйл явдлын сэдэвтэй танилцуулах. Уран сайхны үг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Та усны тухай сонссон уу?
Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!
Шалбагт, далайд, далайд
Мөн усны цорго дээр
Яг л мөсөн бүрхүүл шиг хөлддөг
Манантай ой руу мөлхөж,
Зуухан дээр буцалгана
Данхны уур исгэрнэ
Бид түүнгүйгээр угааж чадахгүй
Битгий ид, бүү уу!
Би чамд хэлж зүрхлэх юм:
Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.
2 минут.
2. Үндсэн хэсэг
Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн сонирхол, ярианы идэвхийг нэмэгдүүлэх.
Яриа. Асуудлын нөхцөл байдлын тухай мэдэгдэл. Таны таамаглаж байсанчлан өнөөдөр бид усны тухай ярих болно. Залуус аа, ус бол илбэчин гэдгийг та мэдэх үү? Би чамайг лабораторид урихыг хүсч байна. Бид одоо шидтэн болж, усаар туршилт хийх болно (Хүүхдүүд ширээн дээр сууна). 10 мин.
Туршилт, судалгааны арга.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Туршилтын бодисыг усанд уусгавал юу болохыг харцгаая. ? (Хүүхдүүд янз бүрийн бодисыг өөр өөр саванд уусгадаг)
Хүүхдүүдтэй ярилцах, хүүхдийн сэтгэхүй. Эвристик яриа (туршлагыг элемент тус бүрээр нь шингээх).
Ус юу болсон бэ?Элсэн чихэр усанд хурдан уусдаг, ус нь тунгалаг хэвээр байна. Гурил бас усанд уусдаг боловч ус нь үүлэрхэг болдог. Ус хэсэг хугацаанд зогссоны дараа гурил нь ёроолд нь суурьших боловч уусмал нь үүлэрхэг хэвээр байна. Калийн перманганатын нунтаг нь усны өнгийг хурдан өөрчилсөн бөгөөд энэ нь сайн уусдаг гэсэн үг юм. Газрын тос нь усанд уусдаггүй: энэ нь нимгэн хальсаар гадаргуу дээр тархдаг, эсвэл шар дусал хэлбэрээр усанд хөвдөг. 3 мин.
Баатартай харилцах, хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлийг өөрчлөх баяр баясгалангийн мэдрэмжийг хадгалах. Биеийн тамирын минут "Хурдан гол руу"
Бид хурдан гол руу буув,
(байрандаа алхаж байна)
Бөхийж, угаасан.
(урагш бөхийлгөж, гараа бүс дээрээ)
Нэг хоёр гурав дөрөв,
(алгаа алгадах)
Ингэж л сайхан сэргэж байна.
(гар барих)
Та үүнийг гараар хийх хэрэгтэй:
Хамтдаа - нэг, энэ нь цээжээр харвалт юм.
(хоёр гараа урагшаа тойрог)
Нэг, нөгөө нь мөлхөж байна.
(гараа ээлжлэн урагш дугуйлна)
Бүгдээрээ бид далайн гахай шиг сэлдэг.
(байрандаа үсрэх)
Эгц эрэг рүү явлаа
(байрандаа алхаж байна)
Тэгээд бид гэр лүүгээ явлаа.
2 минут.
Үлгэрийн жишээн дээр асуудлыг танилцуулах арга. Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, "Алёнушка эгч, Иванушка ах" үлгэрийг санацгаая. Иванушка юу болсон бэ? (Хүүхдийн хариулт) Та яагаад энэ усыг ууж чадаагүй юм бэ? Энэ нь бохир учраас зөв. 10 мин.
Туршлагыг элемент тус бүрээр нь шингээх. Гэтэл ус гэдэг ийм нөхцөл байдал бий ойролцоо цэвэрлэүгүй, гэхдээ ядаж нэг балга ус уух нь чухал. Орших янз бүрийн арга замуудус цэвэршүүлэх. Хамгийн ихтэй энгийн аргаарТаны амьдралд хэрэгтэй байж болохын тулд бид одоо бие биенээ таньж мэдэх болно. Үүнийг хийхийн тулд авна: юүлүүр, алчуур, хөвөн ноос, усны сав. Хүүхдүүдтэй хамт бид цэвэрлэх төхөөрөмж - шүүлтүүрийг хэрхэн яаж хийхийг олж мэдэв. Тиймээс, Алёнушка, Иванушка хоёр ороолтоор дамжуулан усыг цэвэршүүлэх боломжтой гэдгийг мэддэг байсан бол бэрхшээлээс зайлсхийх боломжтой байв.
Физкультминутка. Дидактик тоглоом. "Ус бол ус биш."Оюун санааны тоглоом. Хэрэв нэрлэсэн үг нь ус агуулсан зүйлийг илэрхийлбэл хүүхдүүд босдог. Хэрэв объект устай шууд бус холбоотой бол хүүхдүүд суугаад гараа өргө. Хэрэв объект, үзэгдэл нь устай холбоогүй бол хүүхдүүд алгаа ташина. Тоглоомын үгс: гол, галт тэрэг, цурхай, хөлөг онгоц, үүл, нар, шалбааг, завь, сандал, усан онгоц, галт тэрэг, цас, салхи, нуур, далайн гахай. 2 минут.
3. Эцсийн хэсэг
Хүүхдүүдийг мэддэг зүйлдээ тулгуурлан энгийн ерөнхий дүгнэлт хийхийг урамшуул. Дүгнэлт, дүгнэлт.

Яриа, туршилтын үр дүнг засах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Усыг янз бүрийн бодисоор шүүсний дараа юу болсон бэ?
Газрын тосыг хурдан шүүсэн, учир нь энэ нь усанд уусдаггүй тул шүүлтүүр дээр тосны ул мөр тод харагдаж байна.
Элсэн чихэр нь усанд сайн уусдаг тул шүүгээгүй. Калийн перманганатыг хэсэгчлэн шүүж, учир нь. тэр усыг будсан ягаан өнгө. Гурил шүүлтүүрээр хэсэгчлэн өнгөрч, гурилын нэг хэсэг нь шүүлтүүр дээр үлдэж, ус нь үүлэрхэг хэвээр байв.
5 минут.
Бүлгийн эерэг сэтгэл хөдлөлийг хадгалах, хүүхдүүдийг дараагийн туршилтын үйл ажиллагаанд урамшуулах.
гэнэтийн мөч. Уран зөгнөлт, TRIZ технологи. Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид тантай хамт илбэчин, илбэчин болж хувирах болно.
Усаар заль мэх хийдэг: Өргөдөл
Шилэн усанд зүү дусаана. Гараа норгохгүйгээр яаж зүү авах вэ? (Соронз ашиглан.)
Багш хүүхдүүдэд идэвхтэй оролцсонд талархаж, бүгдэд нь савангийн хөөс өгдөг.

"Элгүй арлаас ирсэн захидал" туршилтын бэлтгэл бүлгийн хичээл

Зорилго: хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаатуршилтын явцад хүүхдүүд.

Даалгавар: * хүүхдийн хайлтын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх

  • одоо байгаа асуудлуудыг тодорхойлж сурах, стандарт бус шийдлийг олох чадварыг хөгжүүлэх
  • хуримтлагдсан практик ур чадварын түвшинг дээшлүүлэх
  • амьгүй объектуудтай туршилт хийх

Тоног төхөөрөмж: тэмдэглэл бүхий лонх; ус шүүх төхөөрөмж (хүүхэд бүрт); "амьд үлдэх соронзон хальс" үүсгэх схемүүд; Бөмбөлөг.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна.

V. - Залуус аа, хуучин танил маань над дээр ирж бэлэг дурсгалын зүйл авчирсан. Хараач, энэ бол лонх. Тэгээд чи мэдэж байгаа, би лонхтой захидал олсон, энэ нь шифрлэгдсэн байсан, үүнийг уншиж үзье.

Хүүхдүүдтэй хамт бид үсгийг тайлдаг.

Захидлын ойролцоо текст "Би долоон өнгийн цэцэг олж, янз бүрийн хүслийг дэвшүүлж, сүүлчийн дэлбээгээр эзгүй арал дээр байхыг хүсч байгаагаа анзаарсангүй. Өөр дэлбээ байхгүй! Авраарай! Туслаач! Валерик!"

А. - Залуус аа, арал гэж юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

-Хэрэв эргэн тойронд хүмүүс байхгүй бол манай Валерик аль арал дээр очсон гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. (хүн оршин суудаггүй)

А. - Эзгүй арал гэж юу гэж боддог вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

V. - Нэгэнт хүмүүс байхгүй болохоор арал дээр түүнд амаргүй байх болно. Хүү амьд үлдэж, аврагчдыг хүлээхийн тулд юун түрүүнд юу хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. (ус, хоол, орон байр)

Асуулт: - Орсон хүн бүрийг баталгаажуулахын тулд бид юу хийж чадах вэ ижил төстэй нөхцөл байдал, алдагдалтай биш, харин амьд үлдэж, тусламж хүлээж байсан уу? "Нулимс уй гашууг арилгахгүй" гэж дэмий хэлдэггүй.

Сонголтуудыг хэлэлцэх. Шийдвэрүүдийг сонгож, "амьд үлдэх соронзон хальс" хэлбэрээр үйлдлүүдийг схемээр дүрсэл.

V.- Та сонголтоо санал болгоно, би тэдгээрийг соронзон хальс дээр бичнэ.

1 цаг тууз. Хоол хай.

а) танил ургамлыг хайх.

б) загас барих.

в) шувууны өндөг цуглуулах.

2цаг. тууз. Орон сууц барих.

а) мөчрөөр хийсэн овоохой

б) агуй

3 цаг. соронзон хальс. Ус олох.

а) хавар

б) бороо

в) уулын цас

А. - Та шууд ууж болохгүй, усыг тохиромжтой болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. (ус цэвэршүүлэх)

Физкультминутка.

Бид хурдан гол руу буув, (Бид байрандаа алхаж байна.)

Бөхийж, угаасан. (Урагшаа хазайж, гараа бүсэндээ барина.)

Нэг хоёр гурав дөрөв, (Бид алгаа ташина.)

Ингэж л сайхан сэргэж байна. (Гар барих.)

Та үүнийг гараараа хийх хэрэгтэй: Хамтдаа - нэг удаа, энэ бол цээжний цохилт юм. (Хоёр гараа урагшаа дугуйлна.)

Нэг, нөгөө нь мөлхөж байна. (Гараа урагшаа ээлжлэн дугуйлна.)

Бүгдээрээ бид далайн гахай шиг сэлдэг. (Газар дээрээ үсрэх.)

Эгц эрэг рүү явлаа (Бид байрандаа алхаж байна.)Гэхдээ гэртээ харихгүй байцгаая.

Асуулт - Би усыг шүүх аргуудын нэгийг үзүүлье.

Туршилтын эхлэл:

Эхлээд би үзүүлээд дараа нь хүүхдүүд туршилт хийдэг.

V. - Бид нэг шил авдаг, үүнийг ойролцоогоор хагасаар нь хасах хэрэгтэй (хүүхдүүд тоног төхөөрөмжийг урьдчилан бэлтгэдэг), дээд хэсэгшил нь шүүлтүүрийн юүлүүр болж үйлчилнэ, мөн Доод хэсэгшүүсэн ус урсах шил.

Юүлүүрийг дараалан давхаргаар дүүргэнэ: хөвөн ноосны давхарга, дараа нь даавуугаар ороосон буталсан идэвхжүүлсэн нүүрс, хайрганы давхарга, дээр нь цаасан салфетка.

Усыг аажмаар хийнэ. Ус хэр их цэвэр болсныг харьцуул.

Хүүхдүүд туршилт хийж байна.

Дүгнэлт: Дүгнэлт гэж юу вэ (хүүхдийн дүгнэлтийг сонсох)Бид бие биендээ наалдсан хайрга чулуу хийж, том хэмжээний шороог нэвтрүүлэхгүй шигшүүр үүсгэж чадна. Ийм шүүлтүүрийн давхарга зузаан байх тусам ус, уусдаггүй тоосонцорыг ялгах болно. Усанд ууссан жижиг хольц, хэсэгчилсэн бодисууд давхаргад үлддэг идэвхжүүлсэн нүүрс, энэ нь зөвхөн хольцыг төдийгүй хий хүртэл шингээх чадвартай.

Асуулт - Яагаад усыг шүүсний дараа буцалгах шаардлагатай байдаг вэ?

А. - Манай "амьд үлдэх соронзон хальс"-ын схемийг анхааралтай ажигла. "Хэрэв би эзгүй арал дээр байгаа бол амьд үлдэж, тусламж хүлээхийн тулд би .........." гэж уншихыг хичээцгээе.

Хүүхдүүд соронзон хальсыг "уншдаг".

V. - Бид гурвын утаснууд дээр туузаа бэхлэнэ бөмбөлөгтэгээд тэнгэрт зугаалцгаая. Соронзон хальс Валерик руу нисэх нь гарцаагүй. Бид хамтдаа Валерикт туслахыг хичээсэндээ баяртай байх болно.

Бэлтгэсэн багш Чегодару Габриела.

"Эзгүй арлаас ирсэн захидал"

туршилтын бэлтгэл бүлгийн хичээл

GBOU SOSH 1985 TO "Nightingale"

Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагахосолсон төрөл No35

Гүйцэтгэсэн: Колвейвина Анастасия Владимировна, нөхөн олговрын төрлийн бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгч, Комсомольск-на-Амур, 2015 он.

Даалгаварууд:

  1. Хүүхдүүдэд агаарын шинж чанарыг танилцуулах (үнэргүй, өнгөгүй, халах үед халж, өсдөг)болон түүнийг олох арга замууд. хүүхдүүдэд өгөх энгийн төлөөлөлагаарын бохирдлын эх үүсвэрийн талаар, цэвэр агаар бидний эрүүл мэндэд чухал ач холбогдолтой.
  2. Туршилтын явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
  3. Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн сонирхол, эргэн тойрон дахь ертөнцийн гайхамшгийг харах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй бөмбөлөг, хүүхэд бүрт зориулсан гялгар уут, соруул, хуванцар аяга, нягт таглаатай 2 лонхтой, жижиг хайрга, 2 том савтай устай, халуун устай халуун ус, 1 хоосон шил).

Дүрүүд: Сурган хүмүүжүүлэгч (IN), хүүхдүүд (д).

Б: Сайн уу залуусаа! Чамайг хараад ямар их баяртай байна! Өнөөдөр бөмбөлөгний баяр гэдгийг та мэдэх үү? Би ямар сайхан бөмбөлөг авчирсныг хараарай: улаан, ногоон, цэнхэр бөмбөлөг юу болсон бэ? Тэр жаахан гунигтай, жижигхэн болсон.

Д: (хариулт).

А: - Бөмбөгийг дугуй, уян харимхай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Д: Та үүнийг илүү хүчтэй болгох хэрэгтэй.

V: -Үнэн үү? Одоо би өмсөх болно (хийлдэг). Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ! Би түүний дотор юу байгааг гайхаж байна, хараач?

Д: Агаар.

А: Ямар агаар вэ? Би юу ч харахгүй байна!

Д: (хариулт)

А: -Агаар харж байна уу? Тэгээд та яагаад бодож байна вэ?

А: - Агаар тунгалаг, өнгөгүй, үл үзэгдэх юм байна.

А: - Залуус аа, агаарт хүрэх боломжтой юу? Тэгээд барих уу? Бид яаж агаар барьж, ямар байгааг нь олж харлаа.

Гялгар уут ав. Үүнд юу байгааг харж байна уу? (хоосон байна).

А: - Тийм ээ, хоосон байна, хэд хэдэн удаа нугалж болно. Тэр ямар туранхай болохыг хараарай. Одоо бид уутанд агаар татаж, уутыг мушгина. Багц юу болсон бэ? Үнэхээр цүнх хэлбэрээ өөрчилсөн, агаараар дүүрсэн байна. Энэ юу шиг харагдаж байна?

Д: (хариулт).

А: - Энэ нь дэр шиг харагдаж байна. Агаар уутны бүх зайг эзэллээ. Одоо цүнхийг тайлж, агаарыг нь гарга. Юу өөрчлөгдсөн бэ? Багц дахин хоосон байна. Яагаад гэж гайхаж байна?

Д: (хариулт).

А: - Тийм ээ, залуус аа, та нарын зөв, агаар тунгалаг, үүнийг харахын тулд барьж авах хэрэгтэй. Тэгээд бид үүнийг хийж чадсан! Бид агаарыг нь барьж аваад уутанд хийж, дараа нь гаргав. Тиймээс бидний эргэн тойронд агаар байдаг. Гэхдээ бидний дотор агаар байгаа болов уу гэж бодож байна, та юу гэж бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

А: Үүнийг шалгацгаая!

А: - Залуус аа, аяга ус руу буулгасан хоолой руу чимээгүйхэн үлээлгэе. Тэгээд юу болохыг харцгаая.

А: - Залуус аа, ус юу болж байна вэ?

D: Бөмбөлөг гарч ирдэг.

А: Бөмбөлөг үү? Тэд яаж тэнд очсон бэ? Шилэн дотор зөвхөн ус байсан

Д: (хариулт).

А: - Бөмбөлөг бол бидний дотор байгаа агаар гэж би ойлгосон. Бид хоолой руу үлээж, бөмбөлөг хэлбэрээр гарч ирдэг. Гэхдээ илүү их үлээхийн тулд бид эхлээд шинэ агаар амьсгалж, дараа нь хоолойгоор амьсгалж, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.

Хамараар дамжин цээж рүү дамждаг

Тэгээд урвуу замдаа явж байна.

Тэр харагдахгүй байна, одоо ч гэсэн

Бид түүнгүйгээр /агаар/ амьдарч чадахгүй.

А: Илүү хүчтэй үлээж, юу болохыг харцгаая.

А: Хөөх, бөмбөлөгүүд маш хурдан өсч байна. Энэ нь надад ямар нэг зүйлийг санагдуулаад байна уу, ямар харагдаж байна, залуусаа?

А: - Хариултууд. Яг л шуурга шиг харагдаж байна. Тэгээд дуугарсан дуслууд дээр, харин тоглоомтой мөсөн дээр??? Мөс дуслах үед мөн шалбаагт бөмбөлөгүүд гарч ирдэг. Хөгжилтэй мөстлөг үзүүлье.

Физминутка "Дэггүй мөс" .

Хөгжилтэй мөстлөгийн тавцан дээр сууж,

Хөгжилтэй мөстлөг доош харав

Юу хийхээ хараарай.

Би дусал шидэж эхлэв.

Хоёр мөстлөг доош харав

Тэгээд тэд наранд дуугарав.

Динг, инг. Малгай, таг.

А: Залуус аа, би бүр мартчихаж. Цэцэрлэг рүүгээ явж байтал замд нэг сагс олов. Тэнд юу байгааг хамтдаа харцгаая. (нээх, харах).

А: - Юу вэ?

Д: (хайрга; хариулт).

А: - Та хайрга чулуугаар юу хийж чадна гэж бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

А: -Тийм ээ, хүүхдүүд шалбааг руу чулуу шидэж байгааг би бас хашаандаа харсан. Тэгээд эдгээр хайргыг усанд хийж, юу болохыг харцгаая, та юу гэж бодож байна вэ?

А: - Залуус аа, хайрга чулууг усанд буулгахад бид юу хардаг вэ?

Асуулт: - Хайрга яагаад живдэг вэ?

Д: (хариулт)

А: - Хайрга нь хүнд болохоор живдэг юм байна.

А: - Тийм ээ, би агаарын талаар хэр их сурсан, гэхдээ бид бөмбөгийг усанд хийвэл тэд живэх болов уу?

Д: (хариулт)

А: Та яагаад тэгж бодож байна вэ?

Д: (хариулт)

А: Шалгацгаая (бөмбөгийг аяга усанд дүрнэ).

А: - Хачирхалтай, хайрга живсэн ч бөмбөг живсэнгүй. Яагаад ийм зүйл болж байна вэ залуусаа? Чи юу гэж бодож байна?

Д: (хариулт).

А: - Бөмбөлөг живдэггүй, учир нь уснаас хөнгөн, хайрга нь хүнд байдаг тул живж, уснаас агаарыг зайлуулдаг тул бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.

А: - Тийм ээ, залуус аа, бид хүйтэн агаараар хүрээлэгдсэн байна. Харин агаарыг халаавал хөөрнө гэдэг сонин байна, та нар юу гэж бодож байна? яаж болдог вэ?

Д: (хариулт).

А: Энэ үнэн эсэхийг шалгацгаая. Сандал дээр суу, одоо би танд сонирхолтой туршлага үзүүлэх болно: би хоосон юм шилэн лонх, бөмбөлөг зүүж, лонхыг нь хийнэ халуун ус, юу болохыг харцгаая.

А: - Бөмбөг юу болсныг харж байна уу?

Д: (хариулт).

Асуулт: -Үнэхээр бөмбөлөг хөөрчихсөн байна, та яагаад бодож байна вэ? Агаарыг лонхонд халааж, өргөсөж, дээшээ өргөдөг тул бөмбөлөг хийлдэг. Тийм ээ, халуун агаар хүйтэн агаараас хөнгөн гэж та зөв хэллээ.

А: - Залуус аа, бидний сагсанд өөр юу байгааг харцгаая.

А: - Юу вэ? Тэд ид шидийн сав байх ёстой.

Асуулт: Хараач, тэдний дотор ямар нэгэн зүйл байна уу?

Д: (хариулт).

А: - Тийм ээ, агаар, гэхдээ энэ нь ямар амттай үнэртэй вэ, ямар үнэртэй вэ?

Д: (хариулт)

А: - Энэ үнэхээр кофе шиг үнэртэж байна.

А: - Залуус аа, хоёр дахь саванд юу байгааг шалгацгаая.

А: Энэ саванд байгаа агаар ямар үнэртэй вэ? (сармис).

Асуулт: Яагаад хоёр лонх хоосон, өөр өөр үнэртэй гэж та бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

А: - Агаарт өөрийн гэсэн үнэр байдаггүй юм байна. Цэвэр агаар үнэртэхгүй. Үнэрийг түүнтэй харьцдаг бусад бодисууд түүнд өгдөг.

А: - Тэгээд би яагаад хаа сайгүй өөр өөр үнэртдэг, гудамжнаас нэг үнэр, өрөөнд өөр үнэртэй байдаг, энэ нь агаарын буруу юм: бусад хүмүүсийн үнэрийг өөртөө шингээдэг гэж би боддог. Саяхан би гудамжаар алхаж байтал хажуугаар нэг машин яваад найтааж, найтаахад хамар хавдсан. Яагаад ийм зүйл болж байна, залуус аа, та мэдэх үү?

Д: (хариулт).

А: - Би бохир агаар амьсгалж, найтаалгасан юм шиг байна. Тийм ээ, одоо би гудамжаар илүү болгоомжтой алхаж, амаа аниад, хамраа барьж, бохир агаараар амьсгалахгүй. Та надтай санал нийлж байна уу?

Д: (хариулт).

А: Бид одоо шалгана. Амаа хааж, хамраа чимхээд, юу мэдэрч байгаагаа харцгаая.

А: - Үнэхээр агааргүй бол бид эвгүй санагддаг.

А: - Залуус аа, та юу гэж бодож байна, хүний ​​амьдралд ямар агаар хэрэгтэй вэ? Д: (хариулт).

Асуулт: - Хотын агаарыг та юу гэж боддог вэ: цэвэр эсвэл бохир уу? Яагаад?

Д: (хариулт).

А: - Та хаана цэвэрхэн амьсгалж чадах вэ? цэвэр агаар? (гадаа).

А:- Одоо би гэдэг тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Шидэт бөмбөг" . Бид бүгд тойрог дээр зогсож, агаарын бөмбөлгийг бие биедээ дамжуулж, өнөөдөр агаарын талаар сурсан бүх зүйлээ ярина.

V: Сайн байна! Залуус аа, би та нарыг маш их сонирхож байсан ч хичээл таалагдсан уу? Юу нь хэцүү байсан бэ? Юу нь сонирхолтой вэ?

Жанна Сафонова

Хотын захиргаа сургуулийн өмнөх боловсролболовсролын байгууллага

№1 хосолсон төрлийн цэцэрлэг

Нээлттэй нэгдсэн хичээлийн конспект

By туршлагатай- туршилтын үйл ажиллагаа

В бэлтгэл сургуулийн бүлэг

сэдвээр: « Ойролцоох сонирхолтой»

Бэлтгэсэн:

асран хамгаалагч

Сафонова Ж.А.

Чебаркул, 2015 он

Зорилтот: хөгжил сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн туршлага судлах сонирхол- туршилтын үйл ажиллагаа.

Туршилтын даалгавар үйл ажиллагаа:

1. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц болон хүний ​​эрүүл мэндийн талаарх хүүхдийн санаа бодлыг дамжуулан өргөжүүлэх туршилтын үйл ажиллагааөндөгтэй.

2. Хүүхэд бүрийн нийгэм, хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх nka: харилцаа холбоо, бие даасан байдал, ажиглалт, энгийн өөрийгөө хянах, тэдний үйлдлийг өөрөө зохицуулах.

3. Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, оюун ухаан, оюун ухааныг хөгжүүлэх чадварууд: дүн шинжилгээ, харьцуулалт, дүгнэлт.

Тоног төхөөрөмж: хүүхэд бүрт - 2 өндөг, 2 цаасан салфетка, 1 нэхмэлийн салфетка, халбага, стек, устай хоёр том хуванцар шил, нэг хуванцар аягадавстай, таваг 2 ширхэг., өндөгний хальс, цавуу, хэрэглэхэд зориулсан хоосон зай.

Тоглох Залуус аа, өнөөдөр би та нар дээр миний сагсанд юу байгааг мэдэхийн тулд хоосон биш ирлээ, та таах хэрэгтэй оньсого:

Энэ нь эвдэрч магадгүй юм

Буцалж магадгүй.

Хэрэв та шувуу хүсч байвал

Эргэж чадна. (Өндөг)

(хүүхдийн хариулт)

Тоглох Зөв шүү, сайн байна! Өнөөдөр бид өндөгний тухай ярьж байна. (сагснаас өндөг гаргаж хүүхдүүдэд үзүүлнэ).

Тоглох Өндөг, залуусаа, амьдралын бэлэг тэмдэг гэж тооцогддог. Эрт дээр үед өндөг нь бэлэг тэмдэг болдог байв хаврын нар, амьдрал, баяр баясгалан, дулаан, гэрэл гэгээ, байгалийн сэргэн мандалтыг авчрах, хүйтэн жавар, цасыг арилгах.

Тоглох Тэгээд юу хэрэгтэйг хэн мэдлээ тахианы өндөгхүний ​​хувьд? (хүүхдийн хариулт). Өндөг нь маш жижиг хэмжээтэй учир тархи, хараа, зүрхийг бэхжүүлдэг уураг, витамин, эрдэс бодисыг маш ихээр агуулдаг учраас гайхалтай бүтээгдэхүүн юм. Өндөг нь ой санамжийг сайжруулж, олон хүнд өвчнөөс хамгаалж, жингээ хасахад тусалдаг. Өндөг нь их хэмжээний кальци агуулдаг тул хоол хүнсэндээ өндөг тогтмол хэрэглэдэг хүмүүсийн шүд нь бат бөх, яс нь эрүүл байдаг.

Тоглох Залуус аа, өндөг хаанаас ирснийг надад хэлээч (хүүхдийн хариулт). Тэднийг зөвхөн тахиа зөөдөг үү? (хүүхдийн хариулт). Тоглоом тоглоцгооё, би шувууны зургийг үзүүлье, та энэ шувууны өндөгийг юу гэж нэрлэдэгийг хэлээрэй.

Дидактик тоглоом "Энэ хэний өндөг вэ?"

Тоглох Сайн байна, та маш сайн ажилласан.

Тоглох Залуус аа, өндөгийг дахин харцгаая. Үүнийг нэрлэнэ үү гадаад шинж тэмдэг (хүүхдийн хариулт). Та юу болохыг хармаар байна уу

Тоглох Хүмүүсийн нэр хэн бэ туршлага, туршилтууд? (эрдэмтэд). Тэд хаана зарцуулдаг вэ туршлага? (лабораторид). Учир нь туршилтуудтуршилт хийхдээ хамгаалалтын хувцас өмсөж, аюулгүй байдлын дүрмийг мэддэг байх хэрэгтэй. Та дүрмийг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт).

Хүүхдүүд дүрмийг давтана. Тэд хормогч өмсдөг. Бариулахын тулд ширээн дээр оч туршилтууд.

Туршлага №1"Дотор нь юу байна"

Тоглох Залуус аа, өндөгөө болгоомжтой авч, халбагаар дунд нь тасалж, таваг руу хийнэ. Энэ нь юунаас бүрдэхийг харцгаая (хүүхдийн хариулт). Бид төвд юу харж байна (хүүхдийн хариулт). Ямар шар? (шар, дугуй ....). Шарын эргэн тойронд юу байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Тэр юу вэ? (шар хүртэл тунгалаг, шингэн, сав хэлбэртэй). Зузаан тунгалаг масс нь уураг бөгөөд бүх амьд организмууд уургаас бүрддэг. Стекийг аваад шарыг нь цоолж үзээрэй. Юу болсон бэ? Яагаад? (хүүхдийн хариулт). Шар нь нимгэн хальсан дахь шингэн масс юм. Бид үүнийг гартаа авч чадахгүй. Өндөгний бүрхүүл гэж нэрлэгддэг бүрхүүлийг харцгаая. Тэр юу вэ? (эмзэг, хэврэг, нимгэн).

Хөвгүүд дүгнэж байна: өндөг нь гурван элементээс бүрддэг (бүрхүүл нь өндөгний бүрхүүл, уураг нь зузаан масс, төвд нь нимгэн хальсан дахь шар).

Тоглох Залуус аа, би жаахан ядарч байна, та нар? Жаахан амарцгаая?

Биеийн тамирын минут "Бид зам дагуу алхаж байсан"

Туршлага №2"Живэх биш живэх"

Тоглох Өндөг усанд хөвж чадна гэж та бодож байна уу эсвэл живэх үү? зарцуулцгаая туршлага! Та ширээн дээр хоёр аяга устай байна. Нэг шилэнд бид жижиг шилнээс давс нэмээд уусгана. Өндөгийг цэвэр ус руу зөөлөн буулгана. Бид юу харж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Хийж байна дүгнэлт: Өндөг нь цэвэр усанд живдэг. Одоо бид өндөгийг нэг аяга цэвэр уснаас халбагаар гаргаж аваад давстай усанд буулгана. Юу болов? (өндөг нь усны гадаргуу дээр хөвдөг). Яагаад? (хүүхдийн хариулт)Учир нь түүний (өндөг)зөвхөн ус төдийгүй түүнд ууссан давсны хэсгүүдийг дэмждэг. Давстай ус нь гадаргуу дээр үлдэхэд тусалдаг. Давстай далайд усанд сэлэх нь цэнгэг устай голоос хамаагүй хялбар байдаг. Давсны маш их агууламжтай Сөнөсөн тэнгист хүн усны гадаргуу дээр аюулгүй хэвтэж чаддаг.

Одоо давсны уусмалыг цэвэр усаар шингэлье, та юу харсан бэ? (дунд нь өндөг хөвнө). За ингээд хийцгээе дүгнэлт: цэнгэг усанд - өндөг живсэн, хүчтэй давстай усанд - гадаргуу дээр хөвдөг, бага зэрэг давстай - дунд нь хөвдөг.

Туршлага №3"Өндөг ба содтой ус"

Хоёрдугаар хэсэг туршлага"Өндөг юу болсон бэ"(Эхний хэсэг туршлагадолоо хоногт хийсэн "Өндөгийг хийжүүлсэн усанд дүрэх").

Багш өндөгийг дүрсэн оргилуун устай аяганд анхаарлаа хандуулдаг. Хүүхдүүд гүйцэтгэх алгоритмыг санаж байна (нэг аяга карбонатлаг усанд өндөг дүрсэн). Залуус аа, бид яагаад үүнийг хийв туршлагата юу шалгахыг хүсч байна вэ? (өндөг юу болох вэ).

Багш хүүхдүүдийг өндөгөнд юу тохиолдсоныг үзэхийг урьж байна. Хүүхдүүд юу харж байгаагаа тайлбарладаг (өндөг нь өнгөтэй, харанхуйлж, бүрхүүл нь зөөлөн болсон). Тоглох Ямар дүгнэлт хийж болох вэ? (карбонатлаг ус нь бүрхүүлийг устгадаг, будаг нь өндөгний гадаргуу дээр үлддэг). Хүүхдүүд яагаад ийм зүйл болсон талаар таамаглалаа илэрхийлдэг.

Тоглох Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, оргилуун ус ууж болох уу? (хүүхдийн хариулт).

Тоглох Бүрхүүл нь маш олон ашигтай бодис агуулдаг бөгөөд хүмүүс үүнийг янз бүрийн хэлбэрээр ашигладаг зорилго: Хэрхэн эм, үүнийг тосонд нэмж, цэцэрлэгчид, цэцэрлэгчид бүрхүүлийг бордоо болгон ашигладаг бөгөөд гар урчууд бүрхүүл дээр хатгамал хийж, маш их хайчилж авдаг. сайхан гар урлал (зурагтай дэлгэц).

Тоглох Залуус аа, та жинхэнэ эрдэмтэд шиг зарцуулсан туршлага, тэгээд одоо би таныг урчуудын дүрд тоглож, хийхийг санал болгож байна хөөрхөн програмөндөгний хальснаас.

Хүүхдүүд хормогчоо тайлж, ажилдаа зориулж тавьсан ширээний ард сууна.

Тоглох Залуус аа, энэ ажлыг хийхийн тулд танд гар ур чадвар хэрэгтэй болно. Хуруугаа сунгацгаая.

Хурууны гимнастик "Хун"

Хүүхдүүд ажлаа хийж байна.

Тоглох Залуус аа, та нар ямар сайн хүмүүс вэ? Манайх таалагдаж байвал хэлээрэй анги? (хүүхдийн хариулт). Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Та хийжүүлсэн ус ууж чадах эсэхээ хэлж чадах уу?