Өргөдөл дээр байгаа хичээлийн хураангуй, амралт удахгүй ирнэ. GCD "Урилга карт"-ын тойм


Зорилтот.Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ил захидлын талаарх мэдлэгийг танин мэдэхүй, нийгэмшүүлэх, урлагийн бүтээлийг нэгтгэх замаар нэгтгэх.

Даалгаварууд:- хүүхдийн мэдлэгийг бататгах сэдэвчилсэн ил захидалба тэдгээрийн зорилго;

- үндсэндээ хариултаа зөвтгөх чадварыг хөгжүүлэх харааны материал;

- хүүхдүүдэд шинэ төрлийн ил захидлыг танилцуулах - " Үнэгүй тасалбар»;

- цаасны хуудсыг хагасаар нугалах чадварыг нэгтгэх;

- янз бүрийн хэмжээтэй квадратуудыг хоёр гурвалжин болгон зүсэх дасгал хийх;

- Янз бүрийн хэмжээтэй хэд хэдэн гурвалжингаас зул сарын гацуур мод хийж, цаасан дээр найрлагыг сайхан зохион байгуулах чадварыг бий болгох;

- бүтээлийг илэрхий нарийн ширийн зүйлсээр (цас, зул сарын гацуур модны чимэглэл) нөхөх хүслийг төлөвшүүлэх;

- орон зайд чиг баримжаа хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж.Төрөл бүрийн сэдвээр ил захидал. Хэрэглээний хэрэгсэл: урилгад зориулсан үндсэн цаас, зул сарын гацуур модны янз бүрийн хэмжээтэй 2 квадрат, өнгөт цаас, хайч, цавуу, сойз, салфетка, хэвлэмэл урилга.

Үйл ажиллагааны ахиц дэвшил

Багш хүүхдүүдтэй хамт ханыг мэндчилгээний картаар чимэглэсэн танхимд ордог.

Багш хүүхдүүдэд хандан: "Энэ ямар сайхан зургууд вэ?" Гэж хэлэв. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд түүнийг "Эдгээр нь зураг биш, харин ил захидал" гэж засдаг. Багш нь "Яагаад бидэнд ил захидал хэрэгтэй байна вэ?" гэж сонирхож байна. (Хүүхдийн санал болгосон хариулт).

Хүүхэдтэй багш янз бүрийн сэдвээр хэд хэдэн ил захидал авч үздэг.

Та ямар баяраар энэ ил захидлыг бэлдсэн бэ?

Энэ ил захидлаар хэн баяр хүргэж болох вэ? Насанд хүрэгчид эсвэл хүүхэд?

Би энэ картыг хэнд өгөх ёстой вэ? Аав эсвэл ээж, магадгүй ах, найз охин уу?

Та зөвхөн баяраар карт өгдөг үү?

- Ил захидал дуулж чадах уу? (Хүүхдүүдийн таамаглалыг сонссоны дараа тэрээр хөгжмийн ил захидал харуулж байна).

Багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг үзүүлэхийг урьж байна шинэ жилийн карт, Эх орон хамгаалагчдын баярын мэнд хүргэе, 3-р сарын 8-аас эхлэн төрсөн өдрийн мэнд хүргэе, шинэ төрсөн, цэцэрлэгийн төгсөгч.

D / болон "Байшингаа олоорой." (Шалан дээр ил байна том ил захидал- байшингууд: Шинэ жил, 3-р сарын 8-аас эхлэн Эх орон хамгаалагчдын өдрийн мэнд хүргэе. Хүүхэд бүрт тохирох сэдэвтэй ил захидал өгдөг. Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд дохиогоор заалны эргэн тойронд гүйж, сэдэвтээ ил захидал тойрон зогсдог. Тоглоомыг 2-3 удаа давтаж, "байшин" -ын байршлыг өөрчлөх бүрт).

Ухаалаг зул сарын гацуур мод, Цасан охин, Санта Клаустай баяр удахгүй ирнэ гэдгийг багш сануулж байна. Ямар баяр вэ? (Шинэ он). IN цэцэрлэгболно Шинэ жилийн үдэшлэгэцэг эхчүүдийг урьж байна. Зочдын хэн нь ч хоцрохгүйн тулд бид бүгдэд урилга хийх болно, энэ нь бас ил захидал, зөвхөн сануулагчтай. Багш хүүхдүүдийг өргөдөл гаргахад зориулж бүх зүйл бэлтгэсэн ширээн дээр очихыг урьж байна. Ажлын аргуудыг сануулж, хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг. (Шинэ жилийн уур амьсгалыг бий болгохын тулд гайхалтай аялгуутай дууны бичлэгийг асаахыг илүүд үздэг).

Төгсгөлд нь хүүхдүүд хийсэн урилгын хуудсаа эцэг эхдээ гардуулна.

Хийсвэр

Зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагаахоёрдугаар бага бүлэгт өргөдлийн дагуу

Сэдэв:"Нар гэрэлтдэг"

асран хамгаалагч

MDOU D / цэцэрлэг №20 "Сэвх"

Г.А. Леонова

Даалгаварууд:

Хэд хэдэн хэсгээс бүрдэх (тойрог ба шулуун шугам) "нарыг" дүрслэхийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа.

Хүүхдийг шинэ аргаар танилцуулах - өнхрөх бөөгнөрөл

Сойз дээр цавуу болгоомжтой авах, бэлэн болсон хэлбэрийг тосны даавуун дээр түрхэх, салфетка хэрэглэх чадварыг сайжруул.

Гоо зүйн ойлголт, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Бөжин, цагаан цаас, хөгжмийн дагалдах CD, залгуур, сойз, салфетка, тосон даавуу, (хүүхдийн тоогоор),

Хичээлийн явц

1 хэсэг.

V. - Залуус бидэнтэй уулзахаар ирсэн. Түүнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

D. - Сайн уу, Бөжин

V. - Бөжин, чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ?

Bunny найзууддаа зориулж зураг хийсэн гэж хэлсэн ч зурганд ямар нэг зүйл дутуу байна. Юу дутуу байгааг олж мэдэхийн тулд тэрээр оньсого тайлах хэрэгтэй.

Залуус аа, оньсого тайлахад тусалцгаая:

Өглөө эхэлдэг

Тэр туяатай уулздаг.

Цонхоор бидэнд гэрэлтдэг

Хайртай...( Нар)

B. Тийм шүү, хүүхдүүд ээ

Бөжин, хүүхдүүд оньсого таасан, одоо та зургаа дуусгаж болно.

Залуус аа, тэр олон найзтай, бас маш олон зурагтай, ганцаараа зурж амжихгүй гэж хэлдэг. Түүнд зурган дээр нар гаргахад нь тусалцгаая.

2-р хэсэг

V. - Ширээн дээр суу, бид туулайд туслах болно.

Эхлээд бид нарыг хэрхэн яаж хийхийг танд үзүүлэх болно.

Таны ялтсууд дээр байна: тойрог, судлууд, олон дөрвөлжин шар цаас. Эхлээд та нар зурган дээр байрлуулах хэрэгтэй.

Нар ямар хэлбэртэй вэ (дугуй).

Зөв дугуй, би тойрог аваад зургийн дээд талд (модны дээд талд) тавина.

Одоо юуг задлах хэрэгтэй вэ? (цацраг). Би цаасан туузыг тойрог хэлбэрээр байрлуулна.

Манай нар гэрэлтэж, сайхан байхын тулд ингэж чимэглэсэн байх ёстой (дээжийг үзүүлэв). Үүнийг яаж хийх вэ, би одоо танд зааж өгөх болно. Хавтан дээр та дөрвөлжин хэлбэртэй байна. Бид тэдэнд эргэлзэж, гараа дугуй хөдөлгөөнөөр алган дээрээ эргэлдүүлдэг. Энэ мэт. (шоу)

Одоо би бүх зүйлийг сайтар нааж болно. Би гартаа тойрог авч, сойз дээр цавуу аваад, тосон даавуун дээр тарааж, оронд нь тавиад салфеткаар дарна. Одоо би цацрагийг ижил аргаар нааж болно. Энд нар бэлэн болсон ч огт тусдаггүй. Нарыг гэрэлтүүлэхийн тулд би бөөгнөрөл нааж өгнө. Үүнийг хийхийн тулд би нарны дунд хэсгийг цавуугаар түрхэж, бөөгнөрөлүүдийг нь нааж, далдуугаараа зөөлөн дарж, илүү сайн наалдана. Энд надад ийм сайхан нар байна.

3-р хэсэг

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Хүүхдүүд ээ, та нар бүгдээрээ ширээн дээр байгаа нарны зургийг наах хэрэгтэй. Эхлээд бүх зүйлийг байрлуулж, дараа нь болгоомжтой наа. Ажилдаа явах.

үед бие даасан ажилхүүхдүүд Би хүүхдүүдэд ганцаарчилсан тусламж үзүүлдэг

4-р хэсэг

Бүжинд зурсан зургуудаа үзүүлцгээе.(Хүүхдүүдийн ажлыг харж, юу хийснийг нь тодруулж, хүүхдүүдийг магт)

Бүжин, чи зураг дээрх манай наранд таалагдсан уу?

Зайка манай хүүхдүүдийн бүтээлд үнэхээр дуртай байсан гэсэн. Тэр биднийг бүжиглэхийг урьж байна (хөгжим эгшиглэх, хүүхдүүд бүжиглэх).

Бид ямар сайхан хөгжилтэй байсан бэ, одоо Bunny-тэй баяртай гэж хэлцгээе.

(Хамтын найрлага)

Програм хангамжийн агуулга.Хэсгийн хэлбэр, хэмжээг дамжуулж, танил хэлбэрийн хоёр хэсгээс бүрдэх объектыг сийлбэрлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Чимхэх замаар нарийн ширийн зүйлийг (хошуу) дүрсэлж сур. Хамтын найрлагыг бий болгоход хүүхдүүдийг оролцуул. Нийт үр дүнд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Хичээлийн арга зүй.Ширээний эргэн тойронд хүүхдүүдийг цуглуул. Тэд тахианы тухай түүхийг хэрхэн уншсан, энэ ном дээрх зургуудыг хэрхэн харсныг сануул.

Хүүхдүүдэд тоглоомон тахиа үзүүлээд: "Манай тахиа ногоон зүлгэн дээр гарав. Мөн эргэн тойронд хэн ч байсангүй, тахиа гунигтай болов. Түүнд тусалцгаая, тахианы найзуудтай болцгооё!"

Тахианы махыг хүүхдүүдтэй хамт авч үзье, түүний бие, толгой ямар хэлбэртэй, хэрхэн хэлбэржүүлж болохыг асуу.

Бөөрөнхий биетэй, дугуй толгойтой болгохын тулд бөөгнөрсөн шаврыг хэрхэн яаж өнхрүүлэхээ агаарт гараараа үзүүлэхэд хүүхдүүдийг урь. Дараа нь бүхэл шавар (пластилин) -аас толгойн жижиг бөөнөөр нь салгаж, тахианы биеийг том бөөнөөр нь хэвэнд оруулахыг санал болго.

Хүүхдүүд толгой ба биеийг холбохдоо тахианы хошууг хэрхэн яаж хийхийг асуу. Хэрэв тэд хариу өгөхгүй бол чимхэх техникийг үзүүл. Бэлэн дэгдээхэйгээ зүлгэн дээр байрлуулахад хүүхдүүдэд тусал.

Дууссан найрлагыг хамтдаа биширээрэй.

Материал.Дууссан ажлыг байрлуулахын тулд шавар (пластилин), самбар (хүүхэд бүрийн хувьд), ногоон картон хуудас.

Ном уншиж, зураг үзэх. Хаврын тухай, тахиа, тахианы тухай дуу дуулж байна. Хаврын яриа.

Хичээл 81. "Баяр удахгүй болно" өргөдөл.

Програм хангамжийн агуулга.Хүүхдүүдэд бэлэн дүрсээс тодорхой агуулгын найрлага зохиох, туг, бөмбөг байрлуулах газрыг бие даан олоход сургах. Зургийн хэсгүүдийг дундаас нь цавуугаар түрхэх чадварт дасгал хийх; наасан хэлбэрийг салфеткааар дар. Хуудас дээрх зургуудыг сайхан зохион байгуулж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн арга зүй.Хүүхдүүдийг баярын тухай зураг зурахад урь. Үдэшлэг дээр хэдэн туг, бөмбөлөг үзсэнийг тэдэнд сануул.

Хүүхэд бүр өөрийн хүссэнээрээ туг, бөмбөлөг нааж, сайхан болно гэж хэлээрэй. Эхлээд тугуудыг нааж, дараа нь бөмбөгийг наахыг зөвлөж байна.

Бүгдийг харах дууссан ажлууд, найрлага, өнгөний хослолын гоо үзэсгэлэн, олон янз байдлыг тэмдэглэ.

Та хүүхдүүдээс хийхийг хүсч болно хамтын бүрэлдэхүүнэнэ сэдвийн талаар.



Материал. 6х4 см хэмжээтэй улаан цаасан туг, олон өнгийн цаасан аяга, бөмбөлөгт утас зурах хар харандаа, цавуу, сойз, салфетка (хүүхэд бүрт).

Бусад ажил мэргэжил, үйл ажиллагаатай харилцах харилцаа.Амралтын өдрүүдээр эцэг эхтэйгээ зугаалах, ажиглалт хийх амралтын өдрүүдбайшин, гудамжны чимэглэл. Номон дээрх чимэглэлийг харж байна. Цэцэрлэгт баярын бэлтгэлд хүүхдүүдийн оролцоо, баярын дуу дуулах, шүлэг сурах.

Хичээл 82. "Баярын тухай зураг" зураг

Програм хангамжийн агуулга.Хүлээн авсан сэтгэгдэл дээр үндэслэн зургийнхаа агуулгыг тодорхойлох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл. Бие даасан байдал, дуртай зүйлээ зурах хүслийг төлөвшүүл. Будагтай зураг зурах дасгал хийх. Эерэг төлөвшүүлэх сэтгэл хөдлөлийн хандлагасайхан зургууд руу. Зургийнхаа талаар ярих хүслийг бий болго.

Хичээлийн арга зүй.Хүүхдүүдийг баярын үеэр харсан зүйлээ (бөмбөлөг, туг, цэцэг, олон өнгийн гэрэл) санаж, энэ тухай зураг зурахад урь.

Алдагдах хүүхдүүдийн хувьд зургийн агуулгыг сонгоход тусална уу. Хуудсыг бүхэлд нь зургаар дүүргэх, сойз, будгийг зөв ашиглах хэрэгтэй гэдгийг санаарай.

Бүх бэлэн зургуудыг анхаарч үзээрэй, хүүхдүүдтэй хамт гэрэл гэгээтэй байгаарай. сайхан зургуудТэднийг зургийнхаа талаар ярихыг урь.

Материал.А4 өнгөт цаас (цайвар шар, цайвар ногоон), гуаш будгаар улаан, шар, цэнхэр, ногоон, цагаан; сойз, лонхтой ус, салфетка (хүүхэд бүрт).

Бусад ажил мэргэжил, үйл ажиллагаатай харилцах харилцаа.Баярын үдэшлэгт хүүхдүүдийн оролцоо, чимэглэсэн хотоор зугаалж байхдаа ажиглалт хийх.

Арванхоёрдугаар сарын дундуур сүнс хаа сайгүй нисдэг. Энэ бол хүн бүр гайхамшгийг хүлээж байдаг гайхалтай үе юм. Вераксагийн найруулсан "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл" хөтөлбөрт төлөвшилд ихээхэн анхаарал хандуулдаг амралтын соёлхүүхдүүдэд үлгэр, яриа, танилцуулга үзэх замаар баярын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх. Тодорхойлолт хөгжмийн тоглоомууд, ажиглалт, харилцан ярианд чиглэсэн ёс суртахууны боловсролХүүхдүүд, гадаа тоглоом, дасгалын агуулга, унших, цээжлэх текстийг төлөвлөгөөний хавсралтаас олох болно " Сэдвийн долоо хоног"Удахгүй амралт болно!"

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

Хүүхдүүд хувийн ариун цэврийн зүйлсийн талаар оньсого тааварлаж, насанд хүрэгчид ярьж байхдаа хэрхэн биеэ авч явахаа санаж, бүлгийн дэг журмыг сахиж, хүүхдийн нийгэм, харилцааны хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг.

Танин мэдэхүйн хөгжил

Алсын харааг тэлэх ба Танин мэдэхүйн хөгжилбагш хүүхдүүдэд удахгүй болох баярын тухай, Орос улсад шинэ жилийг тэмдэглэх уламжлалын талаар ярьдаг. Явган явахдаа хүүхдүүд өвлийн улиралд шувуудын зан үйлийн онцлогийг олж мэдээд, хооллоход оролцдог. Энэ долоо хоногт хүүхдүүд амьд булангийн оршин суугчдыг асран халамжилсаар байна доторх ургамал. "Хэн урд, хэн ард байна", "Баруун - зүүн" тоглоомуудад өргөжиж байна математик дүрслэлмөн өөрсдөө савангийн хөөс хийхийг хичээ.

Яриа хөгжүүлэх

Бүс нутагт ярианы хөгжилэнэ долоо хоногт төлөвлөсөн хурууны гимнастик"Ёлочка", d.i. "Хэн илүү олон үйлдлийг нэрлэх вэ", "Бэлэг" дасгал, " шидэт уут”, баярын шүлэг сурах гэх мэт.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн чиглэлээр хүүхдүүд нудрах ("зул сарын гацуур мод дээрх гэрэл") -ээр үргэлжлүүлэн ажиллаж, дизайн хийх ур чадвараа бататгаж, бүлгийг чимэглэх туг хийж, хоосон зай үйлдвэрлэх ажилд оролцдог. давстай зуурмаг(дараагийн долоо хоногт тэд шинэ жилийн бэлэг болж хувирна - Христийн Мэндэлсний Баярын чимэглэл).

Бие махбодийн хөгжил

нөхцөлийг бүрдүүлэх бие бялдрын хөгжилбагш "Цасан ширхгүүдийг үлээх" амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал, гадаа тоглоом, өвлийн улиралд хэрхэн өвдөхгүй байх талаар ярилцах дасгал хийхээр төлөвлөж байна.

Сэдвийн долоо хоногийн хэсгийг үзнэ үү

Даваа гараг

ООТанин мэдэхүйн хөгжилЯриа хөгжүүлэхБие махбодийн хөгжил
1 p.d.Хүүхдийн үлгэрүүд "Би Санта Клаусаас ямар бэлэг асуусан бэ?" Зорилго: баярын уур амьсгалыг бий болгох.Шинэ жилийн баярыг хүүхдүүдэд хэлээрэй. Зорилго: хүүхдүүдэд баярын соёлыг танилцуулах.Хурууны гимнастик "Herringbone" Г.Утробин. Зорилго: моторт ур чадварыг хөгжүүлэх."Зул сарын гацуур мод дээрх гэрэл" дэд бүлгээр нудрах аргаар зурах. Зорилго: нудрахаар хэрхэн ажиллахыг үргэлжлүүлэн зааж, орон зайг бүхэлд нь гэрлээр дүүргэж сур.Fizminutka "Намаг дахь хоёр найз охин." Зорилго: үгсийг давтах.
Pro-
шуугиан
"Аз жаргалтай, гунигтай" дасгал. Зорилго: хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, бусдад туслах хүслийг төлөвшүүлэх.Шувуу ажиглах. Зорилго: өвлийн улиралд шувуудын зуршлын талаархи мэдлэгийг бий болгох.Ди. "Хэн илүү үйлдлийг нэрлэх вэ." Зорилго: үйл үгсийг ярианд идэвхтэй ашиглаж сурах, үйл үгийн янз бүрийн хэлбэрийг бий болгох.Зул сарын гацуур мод, бээлий зэргийг stencils дээр зурах. Зорилго: харааны чадварыг хөгжүүлэх.П.и. "Хавтгай зам дээр." Зорилго: тэнцвэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх. П.и. "Трамвай". Зорилго: хүүхдүүдийг хосоороо хөдөлж, үйлдлээ зохицуулахыг заах.
ОД
2 p.d.Этюд "Сайн уу хацар дээр." Зорилго: хүүхдийн багийн эв нэгдлийг дэмжих.Хаалга тоглоом. Зорилго: сурган хүмүүжүүлэгчийн зааврын дагуу өгөгдсөн параметр бүхий объектыг олох чадварыг бий болгох.Арр дээр "Цасан охин ба үнэг" үлгэрийг уншиж байна. Булатов. Зорилго: үлгэртэй танилцах ажлыг үргэлжлүүлэх."Байшин" бүтээн байгуулалтын загвар үйл ажиллагаа. Зорилго: Барилгад дүн шинжилгээ хийхийг үргэлжлүүлэн заах, хүүхдүүдийг хэнд зориулж байшин барьсан тухай ярихад нь урамшуулах."Бөмбөгийг барих" дасгал. Зорилго: хүүхдүүдэд бөмбөгийг хоёр гараараа нэгэн зэрэг барихыг үргэлжлүүлэн заах.

Мягмар гараг

ООНийгмийн болон харилцааны хөгжилТанин мэдэхүйн хөгжилЯриа хөгжүүлэхУран сайхны болон гоо зүйн хөгжилБие махбодийн хөгжил
1 p.d.Ярилцлага "Яаж биеэ авч явах вэ нийтийн тээвэр". Зорилго: олон нийтийн газар биеэ авч явах чадварыг бий болгох.Ди. "Хэн урд, хэн ард байна." Зорилго: орон зайн чиглэлийг өөрөө тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.Н.Нишчевийн "Санта Клаус" шүлгийг сурах. Зорилго: үгсийн санг өргөжүүлэх.Ди. "Зураг дээрх өнгийг ол." Зорилго: зурагт ашигласан өнгийг тодруулах, нэрлэх чадварыг бий болгох.Дасгал "Бүжинд яагаад бүх чихрийг идэж болохгүйг хэлье шинэ жилийн бэлэг". Зорилго: амттангийн хор хөнөөлийн талаар ярих.
Pro-
шуугиан
Өвлийн жижүүрийн ажлын тухай багшийн яриа. Зорилго: хөдөлмөрийг хүндэтгэх, мэргэжлийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх.Эхний хярууг ажиглах. Зорилго: анхны хярууны талаархи санаа бодлыг бий болгох."Шидэт уут" дасгал. Зорилго: M, Mb авиаг үг, хэллэгээр тодорхой дуудах дасгал хийх.-аас барилгын ажил барилгын материалхүүхдүүдийн хүсэл зоригоор. Зорилго: өмнө нь олж авсан дизайны ур чадварыг нэгтгэх.П.и. "Хүйтэн улаан хамар". Зорилго: хүүхдүүдийг гүйлтэд сургах. П.и. "Өнгээ олоорой." Зорилго: дохиогоор хурдан ажиллах чадварыг бий болгох, уян хатан байдлыг хөгжүүлэх.
ОД

Хөгжүүлсэн хөгжмийн найруулагчКлинушкова Н.Н.

Шиг сонсогдож байна хөгжимамралтаа эхлүүлэх. Удирдагч орж ирдэг.
Тэргүүлэх:Мэдээжийн хэрэг бидний хүн нэг бүр хүлээж байна
Шинэ жилийн баярын мэнд хүргэе!
Гэхдээ дэлхийн бүх зүйлээс илүү
Хүүхдүүд энэ баярыг хүлээж байна!
Доод хөгжим хүүхдүүд гар барин танхимд орж, танхимыг тойрон тойрог хийж, танхимын төвд хагас тойрог хэлбэрээр зогсдог..
Тэргүүлэх:Бид энд зочдыг урьсан
Бид нөхөрсөг дугуй бүжиглэж бослоо.
Тиймээс энэ гэрэлт өрөөнд
Шинэ жилээ хамтдаа угтаарай.
Хамтдаа хөгжилдөцгөөе
Дуу дуул, шүлэг унш
Мөн сэвсгэр модны доор
Хамт бүжиглэцгээе!

Реб:Манай танхимд үнэхээр дэгжин
Мөн ийм гоо үзэсгэлэн.
Бид зул сарын гацуур модыг хүсч байна
Тэр галаа асаалаа.

Реб: Гэрэлтэж, зул сарын гацуур модны гэрэл,
Амралтын өдрөө бидэн рүү залгаарай!
Бүх хүслийг биелүүл
Бүх мөрөөдлөө биелүүлээрэй!

REb : Бид бол чи, дэгжин,
Үүнийг дугуйландаа аваачъя
чиний тухай инээдтэй
Нэг дуу дуулъя.
"Ёлочка" дуу Н.Бахутова

Тэргүүлж байна : Тэгээд одоо бид суугаад зул сарын гацуур модыг харна.
Зул сарын гацуур модны дэргэд Шинэ жилийн гайхамшигтохиолдох.
Одоо манай танхимд үлгэр эхэлж байна.

(хөгжим) Залуус аа, би юу сонсож байна вэ?
Тэд ирж байгаа бололтой!
Илүү хөгжилтэй алга ташцгаая
Тэд биднийг хурдан олох болтугай! (Хүүхдүүд алга таших)
(Цасан охин танхимд орж ирэв. Бүжиглэх)
Цасан охин: Өө, хэдэн хүүхэд,
Мөн охид, хөвгүүд
Сайн уу, би энд байна!
Та бүхэндээ шинэ оны мэнд хүргэе, найзууд аа!
Би цасан охин - инээд,
Хөгжилтэй байдал, хөгжилтэй байдал.
Өвөөгийн өмнө гүйж ирэв -
Ямар догдлол вэ!
Аа, чи ямар модтой юм бэ.
Зул сарын гацуур мод дээр хэдэн бөмбөг байна!
Мөн сэвсгэр, туранхай -
Чи түүнд таалагдаж байна уу? (хүүхдүүд хариулдаг)
Тэргүүлэх:Гайхамшиг бол бидний зул сарын гацуур мод юм!
Зочин тавтай морил.
Хамгийн хайртай, хамгийн их хүсдэг.
Тэгээд бүр илүү дэгжин
Хэрэв гэнэт бүх зүйл гэрэлтсэн бол
Өөр өөр гэрэл -
Ногоон ба улаан!
Цасан охин: Өө, тэгвэл би чадна!
Би түүнтэй бага зэрэг шивнэх болно:
"Зул сарын гацуур мод, хурдан асч,
Гэрэлтэй инээмсэглээрэй!
Хамтдаа алга ташцгаая, нэг, хоёр, гурав!
Алив, зул сарын гацуур мод, шатаа!
(алга таших - мод асна)

"Нэг, хоёр, алга" дугуй бүжиг
Цасан охин: Амралт үргэлжилж байна
Үлгэр эхэлнэ!
Цасан хүн:Би энд байна!
Цасан охин: Энэ хаана байна? (модны ард явдаг)
Цасан хүн:(модны өмнө) Би энд байна!
Цасан охин: Энд "- яг хаана?
Цасан хүн: Би энд байна!
Цасан охин: Энэ хаана байна? Өө, энэ юу вэ? Өө, яаж байна? Би Цасан хүнд хамарт нь шинэ лууван авчирсан, гэхдээ би үүнийг олж чадахгүй нь тодорхой байна! Би туулайнд лууван өгнө!
Цасан хүн:(Гуйж) Хүлээгээрэй, цасан охин! Би энд байна! Энэ бол би энд байна!
Цасан охин: Гэхдээ би чамд ийм лууван өгөхгүй! Хүүхдүүдтэйгээ тогло, лууван аваарай!
Цасан хүн: Сайн байна! Би энгийн цасан хүн биш
Би хөгжилтэй, зальтай.
Би тоглох үнэхээр дуртай
Дуулах, бүжиглэх дуунууд.
Надтай хамт цасан бөмбөг байна!
Хүүхдүүдээ тоглоцгооё?
(хөгжим) (Хувингаас цасан бөмбөлөг тарааж) Та цасан бөмбөгийг салгаж ав,
Тэдэнтэй тоглож хөгжилтэй байгаарай!
тоглоом "ЦАС"
Цасан хүн
Нэг хоёр гурав дөрөв тав.
Бид тоглож дууслаа!

Цасан охин: Одоо бид бүгдээрээ, залуусаа,

Цасан хүнтэй нуугдаж тоглоцгооё!

"Нуугдах" Хүүхдүүд цасан охинтой хамт цагаан хөнжил дор нуугдаж байна. Цасан хүн тэдэн дээр ирж, залуус хуцах, мяулах, эсвэл хэрээлэх. Цасан хүн зөвхөн гөлөг, зулзага, кокерел олж байгаад гайхаж байна. Дараа нь тэр зотон даавууг зулгааж, хүүхдүүд түүнээс зугтдаг.

Цасан охин Сайн цасан хүн! Энд шударгаар олсон лууван чинь байна!
Цасан хүнЯмар нэг зүйл маш халуун болсон
Би шөнөдөө хайлахгүй байсан
Хүүхдүүд илүү хүчтэй үлэдэг.
Илүү хүйтэн байхын тулд! (хүүхдүүд цохих)
Илтгэгч:Чамд юу болоод байгаа юм бэ Цасан хүн
Та маш цайвар харагдаж байна
Та өвчтэй биш үү?
Цасан хүн: Өө залуусаа, би дахиад хайлж байна
Би хайлж, хайлж, үхдэг
Гэсгээ, гэсгээ, туслаач!
Та гараа даллаж байна! (хүүхдүүд даллах)
Илтгэгч:Цасан охин, та ус авчрах хэрэгтэй, цасан хүнд ундаа өг.(Цасан охин аяга конфетти өгдөг)
Цасан хүн:(уух) Сайн хүйтэн ус!
Би ус уугаад хүүхдүүдийг өвтгөх болно! (хүүхдүүдийг цацаж)
хөтлөгч: Чи биднийг дахиад айлгалаа!
Цасан хүн:(зохионгуй байдлаар) Би чамаар тоглоом тоглолоо!
Чи хөгжилтэй байна, гэхдээ би явах ёстой. Тэгээд би хайлах болно, энд халуун байна.
Шинэ оны мэнд хүргэе, хүүхдүүд ээ! Баяртай!
хөтлөгч: Өө, залуусаа, чимээгүй - чимээгүй!
Та хэн нэгэн хулгайлж байгааг сонсож байна уу? Модны цаанаас туулай гарч ирэв (хүүхэд)
Цасан охин:Юу болов? Чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ?
Бөжин:Шинэ жил ирж байна!
Би Санта Клаус руу явна
Би бэлэг авахаар яарч байна.
Би жаахан туулай
Гэхдээ том хулчгар.
Цасанд булагдсан
Цасан шуурганд оршуулсан
Би чоно, үнэг хоёроос айдаг.
Би ойд нуугдаж байсан хүн бүрээс
Цасан охин: Чи биднээс бүү ай,
Чи хулчгар аа, тайвшир!
Бид чамайг гомдоохгүй, бид туулайн хамгийн сайн найзууд!
Бидэнтэй тоглож, хөгжилдөж, уйлахгүй байх нь дээр!
Санта Клаус ирж бэлэг авчрах болно!
Бөжин:За тэгвэл би айхгүй ээ, чамтай хөгжилдөх болно!
(хөгжим ) ЛУВАНГАЙ ТУЛААН БҮЖИГЛЭЭ
Тэргүүлж байна
: Бид ямар хөгжилтэй тоглож, дуу дуулж, бүжиглэв.
Удахгүй, удахгүй шинэ жил, Санта Клаус ирэхгүй байна.
Цасан охин: Тэгээд бүгдээрээ хамтдаа Санта Клаус дуудцгаая.
Хэлэх шидэт үгсэцэг эхчүүд бидэнд туслах болно
"Нэг удаа - хамтдаа алгаа ташцгаая!
Хоёр - бүх зүйлийг хөлөөрөө дарцгаая!
Гурав - бүгдээрээ хамтдаа хашгирцгаая!
Санта клаус! Санта клаус! Санта клаус!" (хүүхэд, эцэг эх)

Фрост эцэг : Би сонссон! Би сонссон! Би яарч байна, би яарч байна!
Сайн уу найзуудаа!
Шинэ оны мэнд хүргэе! Шинэ оны мэнд хүргэе!
Бүх зочдод баяр хүргэе!
Бүх хүүхдүүдэд баяр хүргэе!
Та жилийн өмнө байсан
Бүгдтэй дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна!
Тэд том болсон, тэд том болсон.
Одоо ч чамтай хамт
Би бүжиглэхэд бэлэн байна!
Дуу, бүжиг, хөгжилтэй
Шинэ жилийг тантай хамт угтцгаая!

"Санта Клаус" дуу

Тоглоомыг хөлдөөх
Фрост эцэг:
Хүүхдүүд та нар эвшээдэггүй
Хацраа хурдан хаа!
(хацраа хөлдөөх)
Одоо илүү чанга барь
Би чиний чихийг хөлдөөх болно!
(чих хөлдөөх)
Мөрөндөө анхаарал тавь
Хөлдөөх - та анзаарахгүй байх болно!
(түүний мөрнөөс бариад)
Өө, уян хатан хүмүүс,
Энэ цэцэрлэгт амьдардаг!
Фрост эцэг:Сайхан, сайн тоглосон!
Би зүгээр л суух байсан
Хүүхдүүд рүү харав
Яруу найраг зааж байсныг би мэднэ -
Энэ нь намайг гайхшруулах болно.
(Хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

REb: Шинэ жилийн үдэш тогшиж байна
Хөгшин Санта Клаус.
Тэр цасан ширхгээрээ гялалзаж байна
Тэр мөсөнд хучигдсан байна!

Реб: Санта Клаус бидэн дээр ирлээ, бид хөгжилтэй байх болно.
Бид дуулж, бүжиглэж, хөгжимд эргэлдэнэ.

Реб : Сайхан Санта Клаус
Тэр гайхамшигт мод авчирсан.
Тэр модны доор сууна
Тэр хүүхдүүд рүү хардаг.
Реб:Санта Клаус бидэнд зул сарын гацуур мод илгээсэн
Би түүнд гал асаалаа
Мөн зүү нь түүн дээр гэрэлтдэг,
Мөн мөчир дээр - цас!

Реб : Санта Клаус бидэнтэй бүжиглэж байна,

өнөөдөр хүн бүрийг аз жаргалтай болгодог
Мөн модны дор тарааж байна

онигоо, хошигнол, инээд!

"Өвөл" дуу
Фрост эцэг : Сайн байна уу залуусаа!
Фрост эцэг:Танхимд ямар нэг зүйл халуу оргиж,
Өө, би айж байна, би бүрэн хайлж байна!
Алив ач охин минь, найз минь, найзуудаа дууд!
Цасан охин:Цасан ширхгүүд минь, сэрүүн байдлыг авчир!
Цасан ширхгүүд, найз охидууд, илүү хурдан нисдэг
Зул сарын гацуур модны дэргэд хамтдаа эргэцгээе!
Чи нисч, хярууг хөргөнө!
Та, цасан ширхгүүд, нисч,
Надтай хамт дугуй бүжиглэн бос!

Реб: Бид цагаан цасан ширхгүүд
Бид нисдэг, нисдэг, нисдэг.
Замууд, замууд,
Бид үүнийг цасаар бүрхэх болно.
Реб:Талбай дээгүүр бүжиглэж байна
Бид дугуй бүжгээ удирддаг.
Бидний мэдэхгүй газар
Салхи биднийг авч явах болно.
Реб:Бид бол хөгжилтэй цасан ширхгүүд
Алтан хөвсгөр.
Бид нисдэг, нисдэг, нисдэг
Бид гялалзаж, гэрэлтдэг!
(хөгжим) Цасан охинтой ЦАСАН ширхгийн БҮЖИГ
хөтлөгч
: Хүүхдүүд ээ, Санта Клаус бидэнтэй тоглосон уу?
-Тоглосон.
- Та гацуур модны дэргэд бүжиглэсэн үү?
- Бүжиглэсэн!
-Та дуу дуулж, хүүхдүүдийг инээлгэж байсан уу?
- Инээв.
Тэр өөр юу мартсан бэ?
- Байгаа!
Фрост эцэг: Тийм ээ! Одоо! Одоо! Цасан охин минь, цасан бөмбөлөг авчирч, уутанд хийж өг. Миний цасан бөмбөлгүүд ид шидтэй, хэрэв бид хүсвэл бид бүгдийг бэлэг болгон хувиргах болно.
Зул сарын гацуур модыг тойрон алхаж:
Цас! Цас! Мөс! Мөс!
Шинэ жилийн гайхамшиг!
Зул сарын гацуур модны гайхамшгууд бүү тохиог
Шидэт цасан бөмбөгийг бэлэг болгон хувиргаарай! Саваагаар үсээ засдаг. Зул сарын гацуур модыг тойрон алхаж, цүнх сольж, бэлэг өгдөг!

Фрост эцэг : Тэгээд л болоо! Мөн бидний хувьд цаг боллоо! Аз жаргалтай байгаарай залуусаа!
Жилийн дараа Санта Клаус танд баяраар ирэх болно!
Цасан охин:
Шинэ ондоо амжилт хүсье.
Илүү хөгжилтэй хонхны инээд!
Илүү хөгжилтэй найзууд, найз охидууд,
Ингэснээр хүн бүр тантай хамт инээдэг!