Дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн тойм “Би бол эргийн эрүүл мэнд. Би өөртөө туслах болно"


Зорилт:

  • тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх эрүүл замамьдрал ба түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүд;
  • мэдрэхүйн эрхтнүүд, тэдгээрийн утга учир, эрүүл ахуйн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
  • харилцааны талаархи ойлголтыг бий болгох Идэвхтэй хөдөлгөөн хийхмөн зүрхний ажил.

Тоног төхөөрөмж: Мэдрэхүйн карт (гар, хамар, нүд, чих, хэл), 2 тойрог өөр өөр өнгө(1 - хоосон, нөгөө нь усаар), хүйтэн аяга ба халуун ус(ширээ бүрийн хувьд), хүүхэд бүрт зориулсан нимбэгний ундаа бүхий аяга, хонх, металл тагтай жижиг сав, лаа, шүдэнз, капсул, жижиг нүхтэй сармисны хумс.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Би юу хэлэх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Сайн уу гэж хэлэх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу гэж хэлэхэд бид мэндчилж буй хүндээ юу хүсдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрүүл мэнд гэж юу вэ? Эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Таны бодлоор хэн эрүүл мэндийн талаар бүгдийг мэддэг, түүнийг хэрхэн бэхжүүлэх вэ?

Би эмч хаанаас олох вэ? Бид бүгд эмчийн цагийг яаралтай авах боломжтой юу? Би түүнийг цэцэрлэгт урихыг оролдож болох уу? Үүнийг хэрхэн хийх вэ? Та ямар дугаар руу залгах ёстой вэ? Хэн манай цэцэрлэгт ирэх эмчтэй тохиролцох вэ?

Хүүхэд утас руу явж, 03 дугаар руу залгаж, эмчийн өмнөөс ярьдаг багштай яриа хэлэлцээ хийдэг. Тэрбээр цэцэрлэгт ирнэ гэж амлаж, ямар бүтээгдэхүүн нь эрүүл мэндэд тустай, аль нь эсрэгээрээ түүнд хор хөнөөл учруулж болохыг бодохыг хүүхдүүдээс хүсдэг. Самбар дээр эрүүл хүнсний бүтээгдэхүүний дүрслэлийг байрлуулахыг санал болгож байна. Хүүхдүүд даалгавраа хийж байх хооронд багшдаашинз цагаан дээлмөн бүлэгт багтсан болно.)

Би хэзээ ч зүрх алдаж, нүүрэндээ инээмсэглэл тодруулдаггүй

Учир нь би А, В, С витамин уудаг.

Хүн цөөн амин дэм идэх нь сайн эсвэл муу гэж та бодож байна уу? Юу нь муу юм бэ? Би хаанаас витамин авах вэ? Тэд өөр хаана байрладаг вэ? Тэдгээр нь хүнсний ногоо, жимс жимсгэнээс олддог. Би витамины тухай шүлэг сонсохыг санал болгож байна.

1 хүүхэд: Би "А" витамин, намайг санахад амархан,

Та намайг луувангаас олох болно - би бол өсөлтийн витамин юм!

2 хүүхэд: Тэд "В" витамин гэж нэрлэв.

"Самар, өргөст хэмх, талх, амтат мөөгөнцөрт амьдрахын тулд!"

3 хүүхэд: Хэдийгээр би исгэлэн амттай, инээмсэглэл, нойрмог толгой ...

Намайг "С" витамин гэж нэрлэдэг бөгөөд би нимбэгээр амьдардаг!

Эмч: Одоо самбарыг харцгаая. Та яагаад эдгээр бүтээгдэхүүний зургийг үүн дээр байрлуулснаа бидэнд хэлээч? Тэд хэр ашигтай вэ?

Эмч: Би чамд илчилмээр байна бяцхан нууц... Бидний эрүүл мэндийг нарны туяа ихтэй нартай зүйрлэж болно. (Багш наран туяагүй наран шарлагын газар дээр тавьдаг).Мөн бидний эрүүл мэндийн нэг бүрэлдэхүүн хэсэг бол зөв хооллолтболон витаминууд.(Багш нарны туяаг наадаг).

Эмч: Манай нарны хоёр дахь туяа юу болохыг олж мэдэхийн тулд бидний тойрогт юу байгааг тодорхойлохыг хичээ. (Ус нь хүйтэн, халуун байдаг). Эмч: Та үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? Үүнд ямар бие танд тусалсан бэ? Шаардлагатай картыг сонгоно уу. (Гар).

Багш ширээн дээр өөр өөр өнгийн 2 аяга тавьдаг (1 нь хоосон, нөгөө нь устай). Эдгээр тойрог яах вэ? (1 - хоосон, нөгөө нь усаар).

Эмч: Та үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? Үүнд ямар байгууллага тусалсан бэ? Шаардлагатай картыг сонгоно уу. (Нүд).

Эмч: Нүдээ аниад миний юу хийж байгааг таагаарай. (Хонх дуугарав.)

Эмч: Та яаж таамагласан бэ? Үүнд ямар бие танд тусалсан бэ? Шаардлагатай картыг сонгоно уу. (чих).

Багш нь жижиг нүхтэй, дотор нь сармисны хумстай ширээн дээр эелдэг сюрпризээс өндөг тавьдаг. Эмч: Юу мэдэрсэн бэ? Үүнд ямар бие танд тусалсан бэ? Шаардлагатай картыг сонгоно уу. (Хамар). Багш ширээн дээр нимбэгний ундаатай аяга тавиад хүүхдүүдийг аяганд цутгаж буй зүйлийг туршиж үзэхийг урьж байна. Эмч: Үүнд танд ямар эрхтэн тусалсан бэ? Шаардлагатай картыг сонгоно уу. (Хэл).

Бидний тэмдэглэсэн картуудыг анхааралтай ажиглаарай. Эдгээр бүх эрхтнүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Эдгээр нь мэдрэхүй юм.) Та эдгээр эрхтнийг хэрхэн арчлахаа мэдэх үү?

Эмч: Одоо би чамд "Зөв, зөв, туйлын зөв" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Хэрэв би зөв тайлбартай дөрвөлжин уншвал та "Зөв, зөв, туйлын зөв" гэсэн үгсийг хэлдэг, үгүй ​​бол та чимээгүй байдаг. Болгоомжтой байгаарай.

  • Өдөрт хоёр удаа шүдээ угаахаас залхуурах хэрэггүй!
  • Шүдээ гэмтээхгүйн тулд карамель чихэр идээрэй!
  • Хоолны өмнө жимс, хүнсний ногоо, болгоомжтой, маш их хичээнгүйлэн уурхай!
  • Хэрэв та өвлийн улиралд гадуур зугаалж байгаа бол гэртээ малгай, ороолтоо тайлах хэрэгтэй!
  • Ээжээсээ хурдан зугт, хумсаа битгий тайруулж бай!
  • Энд бас нэг энгийн зөвлөгөө байна: идэхээсээ өмнө гар минь!
  • Алчуур, үсний сойз нь өөрийнх байх ёстой, танихгүй хүмүүсийг бүү ашиглаарай!
  • Унтахдаа босоод өдөр тутмынхаа дэглэмийг ажиглаарай!

Эмч: Бид одоо юу яриад байсан юм бэ? Эрүүл байхын тулд ямар дүрмийг баримтлах хэрэгтэй вэ? (Хувийн эрүүл ахуйн дүрэм.)

Бидний хоёр дахь туяаЭрүүл мэндийн нарыг эрүүл ахуй, өдөр тутмын дэглэм гэж нэрлэдэг... Надад хэлээрэй, та яагаад өдөр тутмын дэглэмийг сахих хэрэгтэй байна вэ? (Ингэснээр бие нь өөрийгөө сэргээж, амарч, эрч хүчээ цэнэглэж, эрүүл мэндээ хадгалах болно.)

Эмч: Надад хэлээч, бид яагаад дасгал хийх хэрэгтэй вэ? (Булчинг бэхжүүлж, сургах). Зүрхний булчинг оролцуулаад зөв. Зүрх сэтгэл чинь хаана байгааг харуул. Эмч нар түүний ажлын талаар хэрхэн олж мэдэх вэ? (Фонендоскопоор эсвэл судасны цохилтыг шалгах). Одоо таны зүрх хэрхэн цохилж байгааг сонсоорой ... Гимнастикийн дараа ажиллаж байсан шиг ажилладаг уу? (Үгүй. Энэ нь аажмаар ажилладаг.) ​​Одоо бид тантай хамт тоглож, зүрх хэрхэн ажилладагийг дахин сонсох болно).

Биеийн минут "Бид хөгжилтэй залуус"

Бид хөгжилтэй залуус, бид үсрэх, үсрэх дуртай, биднийг гүйцэхийг хичээгээрэй!

Эмч: Та суугаад судасны цохилтоо дахин шалгаарай. Зүрх хэрхэн ажилладаг вэ? (Хурдан, хэцүү.) Залуусаа, энэ нь зөв илүү хэцүү ажил, ачаалал ихсэх тусам бидний зүрх илүү хүчтэй цохилдог. Ийм ажилд бид зүрх сэтгэлээ бэлтгэх ёстой. Үүнийг бид яаж хийх вэ?

Эмч: Манай Дараагийн туяа бол биеийн тамирын дасгал юм.Гэхдээ үүнийг хийх нь дээр цэвэр агаар... Та яагаад гэж бодож байна? Илүү сайн ойлгохын тулд бид туршилт хийх болно.

Багш лаа асаагаад саванд хийгээд таглаатай хаадаг.

Юу болсон бэ? Яагаад? Ийм лаа шиг хүчилтөрөгчгүй хүн аажмаар алга болж эхэлдэг. Галд хүчилтөрөгч хэрэгтэй, хүн амьдрахын тулд хүчилтөрөгч хэрэгтэй! Хүчилтөрөгч хаана их байдаг вэ? (Ойд, гудамжинд.) Тийм ээ, тиймээс бид өдөр бүр зугаалж, өрөөгөө агааржуулдаг.

Тэгэхээр, дараагийн туяа нь цэвэр агаар юм... Одоо манай нарыг хар. Түүний сэтгэл санаа ямар байна? (Сайн.)

Сайхан сэтгэл бол эрүүл мэндийн нарны тав дахь цацрагийн нэр юм!

Манай эрүүл мэндийн наранд таалагдаж байна уу? Энэ нь ямар туяа агуулдаг, тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүд эрүүл амьдралын хэв маягийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг санаж байна).



"2 -р цэцэрлэг"
Хураангуй
"Эрүүл мэндийн орон" сэдвээр эрүүл мэндийг хамгаалах хичээлүүд
хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэг
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Скоснягина О.А.
Полисаево
2013
Эрүүл мэндийн улс.
Зорилтот. Боловсролын үйл явцад эрүүл мэндийг хамгаалах технологи, тоглоомын техникийг ашиглах.
Даалгаварууд:
эрүүл амьдралын хэв маягийн тогтвортой сэдлийг бий болгох
хувийн ариун цэврийн хэрэгслийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг олж тогтоох, тодруулах
ханиадны тархалт, урьдчилан сэргийлэх талаар мэдлэг олгох
өөрийгөө эмчлэх хамгийн энгийн арга техник (acupressure) хэрэгцээг хөгжүүлэх.
эрүүл мэндэд сайн, муугийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх
хүүхдийн авхаалж самбаа, моторт чадварыг хөгжүүлэх
санах ой, сэтгэлгээ, анхаарал хөгжүүлэх
улирлын хувцасны талаархи мэдлэгийг бататгах
танин мэдэхүйн болон ярианы үйл ажиллагааг эрчимжүүлэх
Хүүхдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, туслах чадвар, нөхөрсөг байх хэрэгцээг бэхжүүлэх
Материал: 1. "Эрүүл мэндийн орноор аялах нь" компьютерийн үзүүлэн үзүүлэх.
модны загвар, объектын зураг (шүдний сойз, саван, сам, шүдний оо, шампунь, угаалгын алчуур, алчуур, алчуур), 2 сагс, улаан, цагаан ул мөр бүхий мөр
микрофон
2. Гарын авлагын тэмдэглэгээ
"Цаг агаар ба хувцас" зургууд
Хөгжмийн дагалдан.
Хичээлийн явц.
Зохион байгуулах цаг.
(Хүүхдүүдийг бүлэгт оруулсан болно)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та цэцэрлэгтээ ирэхдээ хамгийн түрүүнд юу гэж хэлдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт) (Сайн байна уу!)
Та нар зүгээр л мэндлээд зогсохгүй бие биедээ эрүүл мэнд бэлэглээрэй, учир нь та: Сайн уу! Танд эрүүл энхийг хүсье! Орос ардын үг"Та мэндчилэхгүй, эрүүл мэнддээ хүрэхгүй" гэж хэлдэг.
Куталка хөгжимд орно. (танилцуулга)
Куталка: Сайн байна уу залуусаа! Бүгд намайг Куталка гэж дууддаг!
Би үргэлж дулаахан хувцасладаг ч яагаад ч юм байнга өвдөж, даардаг. Юу байна
яагаад гэж бодож байна? (Хүүхдүүдийн хариулт)
Куталка: Ойлголоо, одоо би хувцсаа тайлаад зугаалах болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо та нүцгэн алхаж чадна гэж юу гэж бодож байна вэ? Энэ нь зөв, та цаг агаарт хувцаслах хэрэгтэй! Куталкад хэзээ юу өмсөхийг зааж өгье өөр өөр цаг агаар? Ширээн дээр очиж, зургийг сайтар шалгаж үзээрэй, та улирлын онцлогт тохирсон хувцасыг холбох хэрэгтэй.
Дидактик тоглоом"Юу өмсөх вэ?"
Таныг зөв холбосон эсэхийг шалгацгаая. Хүүхдүүдтэй ярилцах. Куталка: Баярлалаа залуусаа. Одоо би өвдөхгүйн тулд хэрхэн хувцаслахаа мэддэг болсон.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Куталка, гэхдээ өвдөхгүйн тулд зөвхөн цаг агаарт хувцаслахаас гадна илүү их зүйлийг хийх хэрэгтэй. Та Куталкад туслахыг хүсч байна уу? (Хүүхдийн хариулт) Та зоригтой, эрүүл, хүчтэй байж, өвдөхгүй байхыг хүсч байна уу? (Хүүхдийн хариулт) Дараа нь би Эрүүл мэндийн улс руу маш сонирхолтой аялал хийхийг санал болгож байна.
Ямар хөгжилтэй, ямар хөгжилтэй юм бэ
Найз нөхөдтэйгээ хамт яв
Нууцлаг аялалд
Бидэнтэй хамт ирдэг!
Гол хэсэг
Багш, хүүхдүүд зам дээр гарч ирдэг. Үүн дээр цагаан, улаан ул мөр байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, замыг хараарай, таны урд улаан, цагаан замууд байна. Таны бодлоор өвчтэй хүн ямар ул мөр үлдээсэн байж болох вэ? Яагаад? (Хүүхдийн хариултууд) Тэгээд ийм зүйл тохиолдоход дулаан? (Хүүхдүүдийн хариулт)
Бүх зүйл зөв. Мөн хүн өвчтэй байхдаа сэтгэл санаа нь муу, хүч чадалгүй болдог.
Та хөгжилтэй, хөгжилтэй байхыг хүсч байна уу? Тэгвэл бүгдээрээ хамтдаа хэдэн дасгал хийцгээе.
Биеийн боловсрол
Өглөө эрт дасгал хийх
Бид ар араасаа явдаг.
Мөн бүх зүйл эмх цэгцтэй байна
Дасгалыг эхлүүлье.
Нэг удаа - бос, өөрийгөө дээш тат.
Хоёр - нугалж, тэгшлээрэй.
Гурав, гурван алга ташилт,
Гурван толгой дохив.
Дөрвөн гар илүү өргөн.
Тав - гараа даллана.
Зургаа - газар дээр нь чимээгүйхэн суу.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр цагаан ул мөр нь эрүүл мэндийн ул мөр юм.
Бид ямар ул мөрийг дагах гэж байна вэ? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт) Сайн байна, тэгвэл явцгаая!
Хүүхдүүд цагаан хөлийн мөрөөр ээлжлэн алхдаг.
Багш, хүүхдүүд "ер бусын" модны дэргэд ирдэг.
Модон дээр дүүжлэх: шүдний сойз, Шүдний оо(хүүхэд, насанд хүрэгчдэд зориулсан), угаалгын алчуур, саван, шампунь (хүүхэд, насанд хүрэгчдэд зориулсан), сам Сурган хүмүүжүүлэгч: Модон дээр юу ургадаг вэ? Эдгээр зүйлс яагаад хэрэгтэй вэ?
(Хүүхдүүдийн хариулт)
Дидактик тоглоом "Өөртөө юу хэрэгтэй вэ, гэр бүлд юу хэрэгтэй вэ?"
(Багш хүүхдүүдийг 2 сагсанд хийж, хүн бүр ямар зүйл ашиглаж болохыг тодорхойлохын тулд модноос "ургац" авахыг хүснэ.
гэр бүлийн гишүүд, аль нь зөвхөн хувийн хэрэгцээнд зориулагдсан.)
Куталка (найтаах)
Багш: Эрүүл байгаарай, Куталка! Залуус аа, бичил биетний дусал нь бөмбөг шиг байдгийг та мэдэх үү, зөвхөн тэдгээр нь маш жижиг тул бид тэднийг харж чадахгүй. Микробууд буцалгаагүй ус, хуучирсан хоол, бохир гарт амьдардаг. Хэрэв хүн шүдээ угаахгүй бол түүний аманд микробууд хуримтлагддаг. Залуус та найтаахдаа юу хийхээ мэддэг үү? (хүүхдийн хариулт) Үгүй ээ, залуус аа, та гараараа амаа таглаж чадахгүй, учир нь таны гарт маш олон нян үлддэг тул амаа алчуураар эсвэл нэг удаагийн салфетка, хэрэв гарт юу ч байхгүй бол ийм ханцуйтай (сурган хүмүүжүүлэгчийн үзүүлбэр).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бичил биетнийг ялж, Куталкаг аврах хэрэгтэй!
Дидактик тоглоом "Микробыг хэрхэн ялах вэ" (танилцуулга) Аль хүү микробыг ялахыг харцгаая? (угаасан эсвэл угаагаагүй); (шүдээ угаадаг эсвэл цэвэрлэдэггүй хүн); энд нян, ханиадыг хэн ялах вэ? (жимс, хүнсний ногоо эсвэл мөсөн бүрхүүл, цас иддэг хүн); тэгээд энд хэн ялах вэ? (цаг агаарт хувцасласан эсвэл өмсөөгүй хүн). Сайн байна, залуус аа, та бүх асуултанд зөв хариулсан.
Залуус та найтаахгүй, өвдөхгүй байхын тулд би танд зүүний цэгийг эдгээх талаар зааж өгье. Нүдний даралтамьсгалын дасгалын элементүүдтэй.
Бид үзэгээ дулаацуулдаг. (Алгаа хавсран, халах хүртэл үрнэ.) Хамрын үзүүрийг дулаацуулаарай. (Хамрын үзүүрийг бага зэрэг мушгина.)
Нарийхан хамар. ( Индекс хуруухамараа бага зэрэг татах.)
Бид чихээ дулаацуулдаг. (Үзүүлэлт ба эрхий хуруубид чихний доороос дээш доош нь зурдаг.)
Хун хүзүү. (Бид хүзүүгээ гараараа цээжний хэсгээс эрүү хүртэл цохив.) Цэрээ гарга, амьсгалаа аваарай! (Баруун хамрын нүхээр амьсгалах, зүүн гараараа амьсгалах. Дараа нь эсрэгээр.) Цасан ширхгийг үлээнэ. (Хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгал авна) (2-3 удаа).
Том хүн гарч ирэв (танилцуулга)
Том залуу: Та нар намайг таньж байна уу? Хүн бүр намайг Куталка гэж дууддаг байсан бол одоо би Том хүн болсон.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Таныг эрүүл хүн болоход хэн тусалсан бэ?
Том залуу: Та нар надад тусалсан, баярлалаа!
Том залуу: Салахдаа миний хүүхдүүд танд өгөх заавар:
Эрүүл, эрч хүчтэй, ухаалаг өсөх
Ядаргаа, залхуурлыг арилгахын тулд өглөө эрт залхуурах хэрэггүй, дасгал хийж эхэл!
Нар, агаар, ус бидэнд үргэлж тусалдаг!
Баяртай, залуус аа!
Эцсийн хэсэг
Хүүхдэд зориулсан асуулт: Залуус аа, та зурагт үзэх дуртай юу? Та сурвалжлагчид хэрхэн ярилцлага хийж байгааг харсан уу? Намайг сурвалжлагч гэж төсөөлөөд үз дээ, би тантай Эрүүл мэндийн хөтөлбөрт ярилцлага өгөхийг хүсч байна.
"Ярилцлага" тоглоом
(Багш хүүхдүүдээс асуулт асуудаг.)
Өнөөдөр хичээл дээр юу таалагдсан бэ? Та шинээр юу сурсан бэ? Хамгийн сонирхолтой нь юу байсан бэ? Залуус аа, сагсыг хараарай, дотор нь витамин байгаа. Энэ - Том хүн чамайг орхисон! Залуус аа, одоо та бүлгэмдээ буцаж очно, гараа заавал угааж байгаарай, багш чинь чамайг витаминаар эмчилнэ, мөн бусад залуустай хуваалцах болно, мөн та нар өнөөдөр бидний уулзалтаас сурсан зүйлээ удирдан чиглүүлэх хэрэгтэй гэж бусад залуустай хуваалцах болно. эрүүл амьдралын хэв маяг, эрүүл хоол хүнс хэрэглэж, витамин ууж, гимнастик, спортоор хичээллэ, тэгвэл та бүгд эрүүл, хүчтэй болно. Зүйр цэцэн үгэнд: "Би эрүүл мэндээ аварч, өөртөө туслах болно."



Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага
"2 -р цэцэрлэг"
Хураангуй
Эцэг эхчүүдтэй спортын хөгжилтэй байдал
"Салшгүй найзууд, насанд хүрэгчид, хүүхдүүд" сэдвээр
ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Скоснягина О.А.
Полисаево
2012
Салшгүй найзууд - насанд хүрэгчид, хүүхдүүд.
Програм хангамжийн агуулга:
Биеийн тамирын сонирхлыг бий болгох; v тоглоомын хэлбэрбиеийн үндсэн чанарыг хөгжүүлэх (хүч чадал, уян хатан байдал, хурд, тэсвэр тэвчээр, хөдөлгөөний зохицуулалт); биеийн тамирын дасгал хийх үйл явцад байнгын сонирхлыг хөгжүүлэх; булчин -моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, зөв ​​байрлалыг төлөвшүүлэх; бие бялдрын хөгжилд цэцэрлэг, гэр бүлийн хооронд тасралтгүй ажиллах.
Хичээлийн явц.
Хүүхдүүд, эцэг эхчүүд хөгжмийн аясаар танхимд орж, гурван баганаар бүтээгдсэн байдаг.
Илтгэгч: Спортын талбай руу
Бид та бүхнийг урьж байна.
Спорт, эрүүл мэндийн баяр
Энэ нь биднээс эхэлдэг.
1-р хүүхэд: Хэрэв та чадварлаг байхыг хүсч байвал
Хүчтэй, туранхай, ухаалаг, зоригтой, олсоор үсрэхийг хайрлаж сур.
Бөмбөг, цагираг, саваа.
2 дахь хүүхэд: Битгий сэтгэлээр унаарай.
Цасан бөмбөгөөр онилсон бай.
3 -р хүүхэд: Уулан дээрээс чаргаар хурдан давхина
Тэгээд цанаар гулга.
4-р хүүхэд: Энэ бол эрүүл мэндийн нууц!
Эрүүл байх! Биеийн тамир ....
Бүгдээрээ сайн уу!
Хөтлөгч: Залуус бид өдөр бүр ...
Бүгд: Өдөр бүр!
Илтгэгч: Энэ нь цэнэглэхээс эхэлдэг ...
Бүгд: Өдөр бүр.
Илтгэгч: Хамгийн бүрхэг өглөө ч гэсэн ...
Бүгд: Өдөр бүр.
Илтгэгч: Биеийн тамирын боловсрол бидэнд хөгжилтэй байдаг!
Бүгд: Өдөр бүр!
Илтгэгч: Мэдээжийн хэрэг, энэ нь маш чухал юм ...
Бүгд: Өдөр бүр.
Илтгэгч: Ингэснээр хүн бүр дасгал хийдэг ...
Бүгд: Өдөр бүр!
Илтгэгч: Одоо халаалт руу ороорой!
Гахайн сүүлээр халаана.
I. p. - гол зогсоол, доод хэсэгт гахайн сүүлтэй гар,
1 - гараа урагшаа
2 - дээш
3 - урагш
4 - ба. NS.
I. p. - хөлний өргөний ойролцоо хөл, урагш сунгасан гар,
1 - баруун тийш эргэх
2 - ба. NS.
3 - зүүн тийш эргэ
4 - ба. NS.
I. p. - хөлийн өргөний зайтай, гар нь дээш,
1 - баруун тийш хазайх
2 - ба. NS.
3 - зүүн тийш хазайх
4 - ба. NS.
I. p. Гараа доошлуул,
1 - суугаад, гараа урагшаа,
2 - I. х.
I. p. - үндсэн тавиур
1 - 4 - байрандаа хоёр хөл дээрээ үсрэх
5 - 8 - байрандаа алхах
Амьсгалын дасгал.
Илтгэгч: Одоо та өрсөлдөхөд бэлэн байна. Ингээд амралтынхаа хамгийн сонирхолтой хэсэг рүү орцгооё. Манай тэмцээнийг тангарагтны шүүгчид шүүнэ (шүүгчдийн танилцуулга).
Багийн гишүүд та бүхэн байраа эзэлнэ үү.
"Дунно" баг, "Буратино" баг.
Буухиа уралдаанууд.
"Гүдгэр дээгүүр алхах"
Хүүхэд, насанд хүрэгчид ээлжлэн гүйдэг дугуй хивс(Нэг багт 5), хонх байгаа куб руу гүйж, түүнийг дуугаргаад буцааж гүйнэ.
Хүүхдүүд болон насанд хүрэгчид цасан бөмбөг бүхий сагс байгаа шоо руу сагс бариад гүйж, цасан бөмбөг аваад сагсандаа хийгээд буцаж гүйж, сагсыг дараагийн тоглогч руу хөтөлдөг.
"Нүүрээ наах" (гэр бүл)
Бөмбөгтэй хүүхэд, насанд хүрсэн хүн шоо руу гүйж очдог бөгөөд дээр нь цавуу, нүүрний хэсэг байрладаг, хүүхэд бөмбөгийг барьж, насанд хүрсэн хүн нүүрнийхээ нэг хэсгийг нааж, нөгөө бөмбөг рүү гүйдэг. тоглогчид.
Хөтлөгч: Манай залуус, тэдний ээжүүд ямар хурдан, авхаалжтай байдаг, гэхдээ зөвхөн хүүхдүүд төдийгүй амьтад ч биеийн тамирын дасгал хийдэг.
"Гэгээн Жонны мөрөг" хөгжмийн тоглоом.
Илтгэгч: Тэмцээн үргэлжилсээр байна!
"Бөмбөгийг өнхрүүл"
Хүүхдүүд болон насанд хүрэгчид бөмбөгийг ээлжлэн дөрвөн хөлөөрөө өнхрүүлж, толгойгоороо шоо руу түлхэж, дараа нь бөмбөгийг аваад буцааж гүйж, бөмбөгийг дараагийн тоглогч руу дамжуулдаг.
"Хонгил"
Хүүхдүүд болон насанд хүрэгчид ээлжлэн ханцуйндаа мөлхөж, шоо тойрон гүйж, гарын алган дээр алга ташилтаар дараагийн тоглогч руу тэргүүлэх бороохойг эргүүлнэ.
Олс таталт.
Илтгэгч: Тангарагтны шүүгчид манай тэмцээний дүнг дүгнэж байхад хүүхдүүд "Над шиг бүх зүйлийг хийцгээе" хөгжмийн халаалтыг үзүүлэх болно.
Хөгжмийн халаалт "Бүх зүйлийг миний хийдэг шиг хийцгээе."
Дүгнэж байна. (Шүүгчийг тангарагтны шүүгч өгнө)
Төгсөлт.
Манай тэмцээний үр дүнг үндэслэн "Салшгүй найзууд, насанд хүрэгчид, хүүхдүүд" гэр бүлийн буухиа уралдааны ялагч, оролцогчдыг шагнахыг хүсч байна.
Мөн манай фенүүд.
Хүүхдүүд "хүндэтгэлийн тойрог" -ыг даван туулж, танхимыг хөгжимд үлдээдэг.


Хавсаргасан файлууд

Зорилт: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эрүүл мэндийг хамгаалах үндсийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаврууд.

1. Эрүүл мэндээ дэмжих, арчлах аргуудын талаар ойлголт өгөх(өглөөний дасгал, цэвэр агаарт алхах, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ идэх, витаминууд).

2. Хүүхдүүдийн багштай харилцан яриа өрнүүлэх хүслийг өдөөх.

3. Сэтгэн бодох чадвар, ой тогтоолтыг хөгжүүлэх.

4. Зарим хүнсний ногоог ялгах дасгал хийх(сармис) ба жимс (алим) анализаторын хамт(үнэр ба амт).

5. Өөрийнхөө болон бусдын эрүүл мэндэд санаа тавих хүслийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн материал:

- дүрийн тоглоом Мишутка; аяга, таваг; нэг савтай зөгийн бал; хуйвалдааны зургууд: "Өглөөний гимнастик", "Алхах", "Жимс» ; хүүхдийн тоогоор алимны зүсмэлүүд; "сармисны үнэрт зориулсан" сав; витамин савтай; явган хүний ​​зам засах; цагираг ба зөөлөн шоо.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Бид бие биенээ инээмсэглэх болно

Гараа чанга атгацгаая

Бид хацар, хамарыг чинь илнэ

Чихээ дулаацуулаарай

Тэгээд гараа алгадвал илүү хөгжилтэй болно.

Багш хүүхдүүдийг зам дагуу ойд зугаалахыг урьж байна.

Зам нь тийм ч амар биш бөгөөд та бие биенээ дагаж явах хэрэгтэй гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг.

(Тэд тойрог хэлбэрээр алхаж, бөхийж, мөлхөж, үсрэх, гишгэх.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та ямар нэгэн чимээ сонсож байна, энэ хэн байж болох вэ?(Баавгайн бамбар модны цаанаас гарч ирэв)... Үүнийг хараарай, бидний найз, баавгай Мишутка! Сайн уу, Мишутка! Та аль хэдийн сэрсэн үү?(Хавар сэрлээ).

Тедди баавгай: (ханиах, найтаах)- Сайн уу залуусаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид тантай уулзсандаа үнэхээр сайхан байна! Залуус бид хоёр ойд зугаалах гэж байна, чи бидэнтэй хамт ирэх үү?

Тедди баавгай: - Үгүй ээ, би огт юм хүсэхгүй байна ...(ханиах, найтаах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, Мишуткад ямар нэгэн зүйл тохиолдсон юм шиг санагдаж байна, яагаад түүнийг ийм гунигтай гэж бодож байна вэ?(хүүхдийн таамаглал).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та яагаад Мишуткаг гэж бодож байна вэ?өвдсөн? (Хүүхдийн таамаглал)... Зөгийн балтай цай түүнд тусална гэж та бодож байна уу?(Хүүхдүүдийн хариулт).

Тедди баавгай: - Баярлалаа, би зөгийн балтай цайнд үнэхээр дуртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Мишутка, та эрүүл мэнддээ хэрхэн анхаарал тавихаа мэддэг үү? Залуус бид хоёр өвдөхгүйн тулд юу хийхээ хэлж, үзүүлэх болно. Мөн та харж, санаж байгаарай!

(Багш хүүхдүүдэд сэжигтэй зургуудыг үзүүлж, ээлжлэн дэлгэн харуулдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Анхааралтай ажиглаад зурган дээрх залуус юу хийж байгааг надад хэлээч? Бид дасгал хийж байна уу?(Өглөө бид цэцэрлэгт ирэхэд).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, зураг дээр юу харагдаж байна вэ?(Жимс, хүнсний ногоо) ... Та яагаад тэднийг идэх хэрэгтэй байна вэ?(Тэд витамин агуулдаг)... Тэд хүүхэд өсч, эрүүл байхад тусалдаг.

- Энэ зурган дээр хэн бэ?(Хүүхдүүд) ... Охид, хөвгүүд юу хийж байна вэ?(Тоглох, гудамжинд алхах)... Бид бас зугаалахаар гардаг. Бид алхахдаа юу хийдэг вэ(хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэгээд бид яагаад гадуур зугаалдаг юм бэ?(Агаар амьсгалах).Зөв, бид гадаа цэвэр агаараар амьсгалдаг. Бид юугаар амьсгалдаг вэ?(Хамар).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мишуткад хэрхэн зөв амьсгалахыг үзүүлье: амаа хааж, хамраараа амьсгалж, амьсгалаа гаргана.

Амьсгалах дасгалууд"Бөмбөгийг хөөрөгтүн."

- Залуус аа, хамар өөр юу хийж чадах вэ?(Хамар янз бүрийн үнэрийг ялгаж чаддаг)... Үнэрийг таахыг хичээцгээе.

(Багш хүүхдүүдэд сармисны үнэртэй лонхтой авчирч, хүүхдүүд үнэрлэнэ).

- Юу болохыг таагаарай? Энэ нь зөв, энэ бол сармис юм.

- Тэгээд одоо бид Мишуткаг үнэрлэх болно.(Мишутка хамар сэгсэрч, толгой сэгсрэв).

- Залуус аа, Мишуткад яагаад сармис идэх хэрэгтэйг хэлээрэй(хүүхдийн хариулт) ... Зөв, сармис эрүүл мэндэд тустай, нян устгадаг.

(Багш хүүхдүүдийг сандал дээр суухыг урина).

- Залуус аа, хэл нь юунд зориулагдсан гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал)... Амтыг мэдрэхийн тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Надад жимс байна, амтыг нь таахыг хичээгээрэй? Нүдээ аниад амаа нээ, чи ч бас Мишутка(багш - хүүхдүүдэд нэг хэсэг алим өгдөг).

- Энэ ямар төрлийн жимс болохыг тааж байна уу?(Хүүхдийн хариулт) ... Мэдээжийн хэрэг, залуус бол алим юм. Энэ нь ямар амттай вэ(хүүхдийн хариулт). Жимс нь витаминаар баялаг тул таны эрүүл мэндэд тустай.

Багш хүүхдүүдэд витаминтай савыг үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ саванд юу байгаа гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн хариулт) ... Зөв, витаминууд. Тэд таны эрүүл мэндэд тустай. Магадгүй бид Мишуткад витамин өгөх болов уу?(Хүүхдүүд зөвшөөрч байна).

Тедди баавгай залууст талархал илэрхийлж, эрүүл мэнддээ анхаарал тавихаа амлаж байна. Тэрээр түүнтэй хамт "Бор дахь баавгай" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мишутка танд тусалж чадсандаа бид маш их баяртай байна! Эдгэрч, өвдөхгүй!

(Тэр хүүхдүүдийг баавгайтай салах ёс гүйцэтгэхийг урина. Баавгай баяртай гэж хэлээд явна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та нар эрүүл байгаарай. Та өнөөдөр бүгдээрээ гайхалтай байна! алгаа ташиж, өөрсдийгөө магт.

Байгууллага: MADOU DS №48 "Алтан Cockerel"

Суурин газар: Тюмень муж, Нижневартовск

Зорилт:Хүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ эрүүл ухамсартай хандах хандлага, эрүүл амьдралын хэв маягийн хэрэгцээ шаардлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

  • Хүүхдүүдэд эрүүл мэндээс хамааралтай байдлын талаархи ойлголтыг бий болгох моторын үйл ажиллагаабиеийн хатуурал, цэвэр байдал; талаарх мэдлэгийг тодруулах ашигтай шинж чанаруудсудалгааны үйл ажиллагаанд үндэслэсэн агаар. Хүүхдүүдийн өдөр тутмын дэглэм, өдөр тутмын дэглэмийн ач холбогдлын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.
  • Хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, төсөөлөл.
  • Хүүхдийг эрүүл мэнддээ анхаарч сургах.

Тоног төхөөрөмж:нарны загвар, ханын сонин дээрх гэрэл зураг, домгийн үлгэрт зориулсан уянгын аялгууны фонограм, "Инээмсэглэл" дуу (хөгжим, үг Шаинскийн).

Туршилтын тоног төхөөрөмж:хүүхдийн тоогоор ус, хоолой, лонхтой сав.

Хичээлийн явц:

(Ахмад бүлгийн хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ! Зүрх сэтгэлдээ сайн уу гэж хэлээрэй. Та зүгээр л сайн уу гэж хэлээгүй, "Сайн байна уу!" Гэж хэлснээрээ бие биедээ эрүүл энх бэлэглэсэн. Танд эрүүл энхийг хүсье.

Таны бодлоор эрүүл мэнд гэж юу вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би танд хуучин домог хэлэхийг хүсч байна (тайван уянгын хөгжим сонсогдож байна)

“Эрт дээр үед бурхад Олимп ууланд амьдардаг байсан. Тэд уйдаж, хүн бүтээж, Дэлхий гаригийг дүүргэхээр шийджээ. Тэд хүн ямар байх ёстойгоо шийдэж эхлэв, бурхдын нэг нь "Хүн хүчтэй байх ёстой" гэж хэлжээ. Нөгөө нэг нь “Хүн ухаантай байх ёстой” гэж хэлсэн. Гурав дахь нь: "Хүн эрүүл байх ёстой." Гэхдээ нэг Бурхан ингэж хэлэв: "Хэрэв хүнд энэ бүхэн байгаа бол тэр бидэнтэй адил байх болно." Мөн тэд хүнд байдаг гол зүйл болох эрүүл мэндийг нуухаар ​​шийджээ. Тэд бодож эхлэв - үүнийг хаана нуух вэ? Зарим нь эрүүл мэндээ хөх далайн гүнд, зарим нь өндөр ууланд нуухыг санал болгов. Мөн бурхдын нэг санал болгов: "Эрүүл мэнд тухайн хүний ​​дотор нуугдаж байх ёстой."

Ийм байдлаар хүн эрүүл мэндээ олох гэж хичээдэг ч хүн бүр олж хадгалж чаддаггүй үнэлж баршгүй бэлэгБурхад!

(хөгжим дуусна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь эрүүл мэнд бол миний дотор, та нарын дотор, та нарын хүн бүрт нуугдаж байгаа гэсэн үг юм. Би чамд жаахан нууц хэлье! Бидний эрүүл мэндийг олон туяатай нартай харьцуулж болох бөгөөд эдгээр туяа нь бидний биеийн эс бүрт амьдардаг.

Таны эрүүл мэндийн анхны туяа бол таны өдөр тутмын ажил юм(нарны загварыг үзүүлж, нарны анхны туяаг нээх)

Хүүхдүүд ээ, та нарын бодлоор дэглэм гэж юу вэ?

(хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, дэглэм бол манай цэцэрлэгийн нэгэн адил бүх ажлыг өдрийн цагаар хийх явдал юм. Та идэх, дасгал хийх, алхах, унтах, гэртээ харих цагтай. Энэ горимоор цэцэрлэгАав, ээжүүд, гэхдээ цаг нь өдөр тутмын хэв маягийг харуулдаг. Өдөр тутмын дэглэм нь сахилга баттай, эрүүл мэндээ сайжруулах, бүх ажил, даалгавраа сайн, үр дүнтэй хийхэд тусалдаг. Энэ горим нь таны бүх ажлыг өдрийн цагаар тодорхой хуваарилах явдал юм.

Одоо гэртээ болон цэцэрлэгийнхээ өдөр тутмын дэглэмийг хэрхэн яаж хийхийг бидэнд хэлээрэй.

Бие махбодоо бэхжүүлж,

Миний бүх гэр бүл мэддэг

Тухайн өдрийн дэглэм байх ёстой.

2) Би нойрны үлдэгдлийг зайлуулах болно

Хөнжил хажуу тийшээ

Надад гимнастик хэрэгтэй байна

Их тусалдаг.

3) ингэснээр бид өвдөхгүй

Мөн даарч болохгүй

Бид тантай хамт цэнэглэж байна

Бид судлах болно.

4) Цэцэрлэгт биднийг анхаарал халамж, энхрийлэлээр угтдаг,

Бид ээж, аавыгаа санадаггүй:

Бид зурж, бүжиглэж, уншиж, дуулж,

Бид алхаж, тоглож, дэлхийг сурч байна!

5) гадуур зугаалах

Цэвэр агаараар амьсгал

Явахдаа зүгээр л санаарай

Цаг агаарт хувцасла!

6) Ээж надад үлгэр уншиж өгдөг

Миний гүн нойр хамгаалдаг!

Залуус мэдэх ёстой

Хүн бүр бага зэрэг удаан унтах хэрэгтэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Юу гэж нэрлэдэгийг олж мэдэхийн тулд ХОЁРДУГААР туяабидний эрүүл мэнд, бид туршлагыг явуулах болно.

Энэ хоолойн дотор талд анхаарлаа хандуулаарай. Та тэнд юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд:Юу ч алга.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо тэнд хэн нуугдаж байгааг харах болно. Нэг, хоёр, гурав, үл үзэгдэх, хоолойноос гүйнэ. (Бид хоолойг ус руу буулгаж, дотор нь үлээж, бөмбөлгүүд хоолойноос гадагш гардаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гуурсан хоолойд ямар үл үзэгдэх хүн сууж байсан бэ?

Хүүхдүүд:Энэ бол агаар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү, хүүхдүүд ээ. Тэгээд агаар юуны төлөө вэ?

Хүүхдүүд:Амьсгалах, амьдрах.

Хүүхэд: (Кирилл)

Амьсгалгүй амьдрал гэж үгүй,

Амьсгалахгүй бол гэрэл бүдгэрч байна

Шувууд, цэцэг амьсгалдаг

Тэр амьсгалж байна, би, чи.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, энэ тийм эсэхийг шалгая. Одоо та агаарыг гүнзгий амьсгалж, ам, хамараа алгаараа таглахыг хичээх болно (хүүхдүүд багшийн даалгаврыг хийж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та хэрхэн мэдэрсэн бэ? Тэд яагаад удаан хугацаанд агааргүй байж чадаагүй юм бэ?

(Хүүхдийн шийдвэр).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү, хүүхдүүд ээ. Энэ бол таны биеийн бүх эсүүд босож, "Надад агаар илгээгээрэй, эс тэгвэл бид үхэж байна" гэж хэлдэг. Цэвэр агаарыг 15-20 минутын турш амьсгалах нь цусыг идэвхжүүлж, найрлагыг нь сайжруулдаг.

Дасгал хийж байхдаа амьсгалын ямар дасгал хийдгийг санацгаая.

Хүүхдүүд:"Хөхөө", "Насос" гэх мэт (шоу)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дасгал хийж байхдаа яагаад амьсгалын дасгал хийдэгээ надад хэлээч?

Хүүхдүүд:Амьсгалаа барих гэж. Тиймээс бидний бие хүчилтөрөгчөөр баяждаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү залуусаа, хүчилтөрөгчөөр баялаг агаар бол цэвэр, цэвэр агаар юм. Тэгэхээр эрүүл мэндийн хоёр дахь туяа гэж юу вэ?

Хүүхдүүд:Агаар.

(Би эрүүл мэндийн хоёр дахь цацрагийг нээж байна - агаар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний эрүүл мэндийн ГУРАВдахь цацраг бол биеийн тамирын дасгал юм(нарны загварыг үзүүлж, нарны гурав дахь туяаг нээж байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, дасгалын ач тусын талаар бодъё?

(хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та өөрөө дасгал хийдэг үү?

Хаана, хэзээ?

Хүүхдүүд: Дасгал хийх, биеийн тамирын дасгал хийх, бэлтгэл хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо "Цэнэглэх:

Бид өшиглөж байна - дээд, дээд,

Бид алга ташиж, гараараа алгадана.

Бид нүдээрээ - хором, хором.

Бид мөрөн дээрээ - дэгдээхэй, дэгдээхэй.

Нэг - энд, хоёр - тэнд,

Чамайг эргүүл.

Нэг нь сууж, хоёр нь босож,

Тэд бүгд гараа дээш өргөв.

Суу, бос, суу, бос,

Ванка - ган шиг.

Гар нь бүх зүйлийг биед дарав

Тэд үсрэлт хийж эхлэв,

Тэгээд тэд хурдан морь унахаар хөдөллөө.

Миний бөмбөг шиг !!!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, надад хэлээрэй, хүн яагаад биеийн тамираар хичээллэх ёстой гэж?

Хүүхдүүд:Өвдөхгүй байх, эрүүл байхын тулд.

Эрик:

1) Спорт, залуус аа, маш их хэрэгтэй,

Бид спорттой дотно найзууд.

Спорт бол туслах,

Спорт - эрүүл мэнд,

Спорт бол тоглоом юм

Спортод хамтдаа хэлье: "Тийм ээ! "

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Одоо оньсого сонс:

Өвлийн улиралд хүйтэн усанд

Би усанд сэлэхээс айдаггүй

Би зөвхөн эрүүл байна

Залуус аа, би болж байна ...

Хүүхдүүд:- Хатуурах

Сурган хүмүүжүүлэгч:- "Залуу байхдаа уур уцаартай болж, бүх зууны турш сайн байх болно." Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

"Та тэр даруй хүчтэй болж чадахгүй - аажмаар уурлах."

Олон төрлийн хатуурал байдаг, надад санахад тусална уу.

Хүүхдүүд:

Шүршүүрт орох

Хүйтэн усаар угаана

Залгих

Сэрүүн өрөөнд гүйж байна.

Агаарын ванн.

(зураг - хүүхдүүд засч залруулах замаар алхаж байна)

Хүүхэд:Цаашид алхах нь маш ашигтай байдаг массажны замууд... Хэрэв та хөл нүцгэн алхах юм бол эдгээр замууд нь эрүүл мэндийг нэмдэг. Бидэнд маш их бий халуун цэгүүдэрүүл мэндийг хариуцдаг дотоод эрхтнүүдБид тэдэнд хүрч, массаж хийснээр бүхэл бүтэн организмын зөв үйл ажиллагаанд хувь нэмэр оруулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Хүмүүс юунд ууртай ханддаг гэж та боддог вэ?

(хүүхдийн хариулт:туршлагатай хүн бага зэрэг өвддөг эсвэл огт өвддөггүй. Өвчин эмгэгийг тэсвэрлэхэд илүү хялбар байдаг. Тэр үргэлж хөгжилтэй байдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Та ямар сайн нөхөд болохыг бүгд мэднэ. Хүмүүс биеэ эсэргүүцэхийг сургахын тулд ууртай байдаг хортой нөхцөл, түүнийг хүчтэй байхыг заа, энэ нь тэсвэр хатуужилтай, эрүүл гэсэн үг юм. Одоо та эрүүл мэндийн гурав дахь туяаны нэрийг мэдэж байна. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд:- Хатуурах.

(Нарны загвар дээрх сурган хүмүүжүүлэгч дөрөв дэх туяаг нээв)

ТАВДУГААР БУУР

Сурган хүмүүжүүлэгч:- "Хүссэн ч эс хүссэн ч идэх ёстой" гэсэн зүйр үгийг сонсоорой.

Зүйр цэцэн үг яагаад ингэж хэлдэг вэ?

Хүүхдүүд:Хүн хоолгүй амьдарч чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүн яагаад хоол хүнс хэрэгтэй вэ? Та яаж бодож байна?

(Хүүхдүүдийн хариулт)

Мөн хоол нь ямар байх ёстой вэ?

Хүүхдүүд:

1) Эрүүл байх,

Та зөв хооллох хэрэгтэй.

Амтат шоколадтай хоол

Битгий холдуулаарай.

Маш исгэлэн, давслаг

Та болгоомжтой байгаарай.

Зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ

Амттай хоол хүнс.

2) Би хэзээ ч сэтгэлээр унахгүй

Бас миний нүүрэнд инээмсэглэл тодорно

Учир нь би хүлээн зөвшөөрч байна

А, В, С витаминууд.

3) Энэ нь өдрийн эхэн үед маш чухал юм.

Өглөөний цайнд овъёосны гурил идээрэй.

Хар талх бидэнд сайн

Зөвхөн өглөө ч биш.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та нартай хамт тоглоцгооё үг тоглооммөн би эрүүл хоолны талаар юу мэддэгээ олж мэдэх болно. Би хоолны тухай дөрөвний нэгийг уншсан. Хэрэв тэд ашигтай бол та бүгдээрээ "Зөв, зөв, туйлын зөв" гэж хэлээрэй.

Хэрэв бүтээгдэхүүн эрүүл бус байвал та чимээгүй байна.

1. Илүү их жүрж идээрэй,

Луувангийн амттай шүүсийг уугаарай.

Тэгээд та гарцаагүй байх болно

Маш нарийхан, өндөр (баруун, баруун, бүрэн зөв)

2. Хэрэв та туранхай байхыг хүсч байвал

Бид чихэрлэг зүйлийг хайрлах ёстой.

Чихэр идээрэй, талх зажил

Кипарис шиг баригдах (чимээгүй)

3. Зөв хооллох,

Та дараах зөвлөгөөг санаж байх болно.

Жимс, будаа, цөцгийн тос идээрэй,

Загас, зөгийн бал, усан үзэм (баруун, зөв, бүрэн зөв)

4. Хүүхдүүд сүү уудаг,

Та эрүүл байх болно (зөв, зөв, туйлын зөв)

Сайн байна уу залуусаа, та нар яаж сонгохоо мэддэг гэдгийг ээжүүддээ заавал хэлье Эрүүл хоол хүнс.

Тиймээс үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ тав дахь туяаэрүүл мэнд?

Хүүхдүүд: Эрүүл хоол хүнс!

(Би тав дахь туяаг нээнэ)

Зургаа дахь туяа

Сурган хүмүүжүүлэгч:(зураг - хүүхдүүд нүүрээ угааж байна) Энд бид юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд:хүүхэд гараа угаана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхэд яагаад угаадаг вэ?

Хүүхдүүд:Цэвэр, эрүүл байхын тулд.

Хүүхэд:

Тиймээс энэ нь ганц бичил биетэн биш юм

Санамсаргүйгээр ам руу цохиогүй,

Хоол идэхээсээ өмнө гараа угаах

Саван, усаар хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Та зөв хэлсэн. Гэсэн үг, Эрүүл мэндийн зургаа дахь туяа гэж нэрлэдэг ...

Хүүхдүүд: "цэвэр байдал».

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цэвэр байдал, эрүүл мэнд хоёр хоорондоо холбоотой гэж та бодож байна уу? Тэд яагаад: "Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн баталгаа" гэж хэлдэг вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цэвэр байдлын дүрмийг санацгаая.

Хүүхдүүд:

Өглөө бүр нүүрээ угаах;

Орой унтахын өмнө усанд орох эсвэл шүршүүрт орох;

Өглөө, оройд шүдээ цэвэрлэх;

Хумсаа цэвэр байлгах;

Чихээ цэвэр байлгахаа бүү мартаарай - өдөр бүр минийх;

Хамраа цэвэр байлга, үргэлж алчууртай байх;

Дотуур хувцасаа өдөр бүр солих;

Хооллохын өмнө болон бие засах газар орох бүрийн дараа гараа заавал угаах;

Сам, шүдний сойз, алчуур, угаалгын алчуур нь хувийн ариун цэврийн хэрэгсэл бөгөөд хүн бүр өөрийн гэсэн зүйлтэй байх ёстой гэдгийг санаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний эрүүл мэндийн туяа наранд хэрхэн гэрэлтэж, гялалзаж байсныг хараарай. Яаж?

Хүүхдүүд:гэрэл гэгээтэй, хөгжилтэй ....

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв та өнөөдөр хичээл дээр ярьсан бүх зүйлийг хийвэл энэ нь ...

Хүүхдүүд:дасгал хийх, хийх амьсгалын дасгалууд, цэвэр агаар амьсгалах, эрүүл хооллох, өдөр тутмын дэглэмийг сахих.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар шиг байх болно - тод, гэрэлтэй, хөгжилтэй, эелдэг, жишээлбэл. эрүүл.

Эрүүл мэнд бол хүний ​​хичээл зүтгэлийнхээ төлөө авдаг шагнал юм. Хүн "Эрүүл байхын тулд эрүүл байж сурах ёстой" гэсэн гол зүйлийг үргэлж санаж байх ёстой.

Хүүхэд:

Бид та нарт найзуудаа хүсч байна

Үргэлж эрүүл байгаарай

Гэхдээ ажлаа хий

Хүндрэлгүйгээр боломжгүй.

Залхуурахгүй байхыг хичээгээрэй:

Ширээн дээр суухаасаа өмнө

Гараа савантай усаар угаана.

Тэгээд дасгалаа хий

Өдөр бүр өглөө.

Мэдээжийн хэрэг, уур амьсгал -

Энэ нь танд маш их туслах болно!

Цэвэр агаараар амьсгал

Боломжтой бол үргэлж.

Ойд зугаалах -

Тэр танд хүч чадал өгөх болно, найзууд аа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо баяртай гэж хэлье. Эрүүл байх! Тэгээд илүү олон удаа инээмсэглээрэй! Эцсийн эцэст инээмсэглэл нь эрүүл байхад тусалдаг !!!

(Шаинскийн "Инээмсэглэл" дуу сонсогдож байна)

KGKP Цэцэрлэг / Атырау хот 6 -р "Гулдер" цэцэрлэг
сурган хүмүүжүүлэгч Жетписбаева Асия

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийн талаархи хичээлүүдийн хураангуй дунд бүлэг

Сэдэв: "Неболика" улс руу аялах


Зорилтот: эрүүл амьдралын хэв маягийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаварууд:хүүхдүүдийн эрүүл мэндийн талаархи мэдлэг, эрүүл мэнддээ анхаарал тавих чадварыг нэгтгэх. "Зөв зохистой хоол тэжээл" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.

сонирхлыг төлөвшүүлэх биеийн тамирын дасгалмөн өөрөө массаж хийх.

Тоног төхөөрөмж:

Хувийн эрүүл ахуйн хэрэгсэл (саван, сам, алчуур, толь, шүдний оо, шүдний сойз, алчуур) бүхий "Мойдодырын цүнх", чимэглэлийн багц - "Хоол хүнс", эрүүл амьдралын хэв маягийн тухай зургууд; фонограм: "Цэнэглэж байна".

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид тантай эрүүл мэндийн талаар ярилцахаар цугларлаа.


"Эрүүл мэнд" гэдэг үг ямар үг сонсогдож байна вэ?

Зөв, эрүүл мэнд гэдэг үг нь "сайн уу" гэсэн үгтэй төстэй юм.

Сайн байна уу гэж хэлэхэд бие биедээ эрүүл энхийг ерөөдөг.

Бие биетэйгээ мэндчилж, тоглоомонд үүнийг хийцгээе.

Тоглоом "Сайн уу, найз аа! "

Сайн уу найз аа! (Хүүхдүүд татдаг баруун гархажуу тийш)

Сайн уу найз аа! (Татаж гаргах зүүн гархажуу тийш)

Дугуйланд орох нь илүү дээр (гараа нийл)

Бид тойрог хэлбэрээр явна (дугуйгаар яв)

Мөн бид хаа сайгүй найз нөхөд олох болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, эрүүл мэнд гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Эрүүл мэнд бол хүч чадал, гоо сайхан, сэтгэл санаа сайхан байвал бүх зүйл эргэж ирдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та эрүүл байхыг хүсч байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар аялах дуртай юу?

- Мөн та аялахдаа юу ашиглаж болох вэ?

Хүүхдүүд:машинаар, галт тэргээр, автобусаар ...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр танд Неболек улс руу аялахыг санал болгож байна. Тэгээд бид тийшээ галт тэргээр явах болно. Та санал нийлж байна уу? Чиргүүлд суудалдаа суугаарай! (бүлгийн эргэн тойронд хөдөлж байна ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид энд Неболекийн нутагт байна.

(Самбарыг агуулсан болно лавлах зургуудэрүүл амьдралын хэв маягийн тухай)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Таны бодлоор Неболек хотод хэн амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд:Өвдөөгүй хүмүүс энд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өвдөхгүй, эрүүл байхын тулд юу хийх ёстой вэ?

Зөв! Залуус аа, та нартай хэд хэдэн дасгал хийцгээе.
Эхлээд би жижигхэн байх болно

Би өвдөгөө тэврээд авлаа.
Дараа нь би том болж өсөх болно
Би дэнлүү хүрч чадна.
(Хүүхдүүд толгойгоо бөхийлгөж, өвдгөө гараараа атгаж, дараа нь аажмаар шулуун, хөлийнхөө хуруун дээр зогсож, гараа дээш өргөөд аль болох дээш сунгана.)
Өдөр бүр,
Өдөр бүр өглөө (Байрандаа алхаж байна.)
Дасгал хийж байна.
Бид дарааллаар хийх үнэхээр дуртай.
Алхах хөгжилтэй, ( Алхах)
Гараа өргө (Гараа өргө.)
Хелж суугаад бос (4-6 удаа сууна.)
Үсрэх, үсрэх. (10 үсрэлт.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрүүл мэндээ сайжруулах өөр нэг энгийн арга байдаг - энэ бол өөрөө массаж юм. Энэ бол илэх, үрэх, дарах явдал юм. Хүн энэ массажийг өөрөө хийдэг.

Өөрөө массаж хийх

Цорго, хошуу! (долоовор хуруугаараа хамрын үзүүрт хүрэх).

Та хаана байсан бэ?

Ам, ам! (бид долоовор хуруугаа (хоёр гар) уруулын булангаас дээш, доош хөдөлгөнө).

Ам чинь хаана байна?

Хацар, хацар! (хацраа дугуй хөдөлгөөнөөр (хоёр гараараа) илж байна) ... Чи хаана байна, хацар?

Цэвэрхэн охинтой болно (цагийн зүүний дагуу дугуй хөдөлгөөнөөр бид нүүрний зууван дагуу зурдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Найз нөхөд минь, олон бүтээгдэхүүн амттай боловч ямар ч витамин агуулаагүй бөгөөд энэ нь ямар ч ашиг авчирдаггүй гэсэн нууцыг танд хэлье.

Ямар бүтээгдэхүүн бидэнд хортой, аль нь ашигтай болохыг олж мэдье.

"Ашигтай - хортой" дидактик тоглоом

Би танд ашигтай, гайхалтай мод ургуулахыг санал болгож байна хортой бүтээгдэхүүн... Энд янз бүрийн хүнсний бүтээгдэхүүн (хүнсний ногоо, чихэр, жимс жимсгэнэ, чипс, сүү, лонхонд хийжүүлсэн ундаа, загас, зайрмаг, өндөг, хар талх гэх мэт) дүрсэлсэн зургууд байна. Та нар бүгдээрээ гарч ирэх болно, нэг зургийн карт аваарай ашигтай бүтээгдэхүүнТэгээд түүнийг модонд өлгө (Сурган хүмүүжүүлэгч яагаад та чипс болон бусад эрүүл бус хоол идэж болохгүй, яагаад чихэрлэг зүйлийг дунд зэрэг идэх ёстойг тайлбарлаж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ цүнх юу болохыг хараарай. Мөн цүнхэнд бидний эрүүл мэндэд анхаарал тавихад туслах зүйлс байдаг. Одоо тоголцгооё.

"Мойдодырын уут" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд хувийн ариун цэврийн хэрэглэлийг (саван, сам, алчуур, алчуур, толь, шүдний оо ба сойз, хувцасны сойз) гараараа тааж, юунд зориулагдсан, хэрхэн хэрэглэхийг хэлдэг.

За, одоо бид гэртээ харих цаг болжээ. Бид тохилог тэргэндээ сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид хаана байснаа санацгаая ???

Хүүхдүүд:- "Неболик" улсад

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэгээд энэ ямар улс вэ? Яагаад үүнийг ингэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:- Тэнд хэн ч өвддөггүй, эрүүл мэнддээ анхаардаг. Эрүүл мэндээ олж, алдахгүйн тулд сайн хооллож, цэвэр агаарт алхаж, өдөр бүр дасгал хийж, гараа угаахаа бүү мартаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Неболейка" улсын оршин суугчид танд зориулж хэдэн хэрэгтэй зөвлөгөөг эмхэтгэсэн:

  1. Өсөж, уурлахын тулд

Бид спортоор хичээллэх хэрэгтэй.

  1. Битгий залхуур

Өдөрт 2 удаа шүдээ угаа.

  1. Жимс, хүнсний ногоог хоолны өмнө

Маш сайн, маш хичээнгүйлэн минийх.

  1. Цагтаа хэвт, бос

Өдөр тутмын дэглэмийг ажигла.

  1. Энд бас нэг энгийн зөвлөгөө байна

Хоол идэхээс өмнө миний гар.

  1. Алчуур, сам нь өөрийнх байх ёстой

Үүнийг санаж, танихгүй хүмүүсийг бүү ашиглаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа! Та өнөөдөр эрүүл мэндийн талаар маш их зүйлийг мэдэж авлаа. Таны нүүрэнд инээмсэглэл байгааг би харж байна, инээмсэглэл бол амлалт юм Сэтгэл санаа сайхан байна уу... Ингэснээр бид бие биедээ эрүүл мэнд, баяр баясгаланг өгдөг! Танд эрүүл энх!