"Цахилгаан хэрэгсэл. Хүүхдүүдийг холигчтой танилцуулах"


Зульфия Миннахметова
Хийсвэр нээлттэй хичээлВ ахлах бүлэг"Технологи хаана амьдардаг вэ?"

Сэдэв:Технологи хаана амьдардаг вэ?

Зорилтот:Хүүхдүүдийн янз бүрийн талаархи мэдлэгийг тодруулах

тоног төхөөрөмжийн төрөл - гэр ахуйн, хүрээлэн буй орчин дахь технологи

техникийн тоглоом; Хүүхдүүдийн дунд "техник" гэсэн ойлголтыг бэхжүүлэх;

"бүтээгч хүн", "зохион бүтээгч"; анхаарал хандуулах

Технологийг бүтээгч нь хүн байсан гэдэг дээр хүүхдүүд

сайжруулж, хувиргадаг; халамжтай хүмүүжүүлэх

харьцах тоног төхөөрөмж.

Хичээлийн материал:Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, зураг

хүрээлэн буй орчин дахь технологийн дүрслэл; авсан зургууд

бусад объектын зураг: ургамал, амьтан,

бүлэгт байдаг техникийн тоглоомууд.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу залуусаа.

Хүүхдүүд: Сайн уу.

Хичээл эхэлж байна.

Хүүхдүүд:Өдөр бүр - үргэлж, хаа сайгүй

Тоглоомын хичээлийн үеэр,

Бид зоригтой, тодорхой ярьдаг

Тэгээд бид чимээгүйхэн сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, технологи гэж юу вэ?

(туслах төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл, машин

хүн олон хэрэгтэй зүйл хийх гэх мэт)

Үнэн хэрэгтээ технологи бол багаж хэрэгслийн багц юм.

төхөөрөмж, механизм,

хүнд туслах төхөөрөмж, машин

олон хэрэгтэй зүйл.

Энд танд өөр өөр зургууд байна. Одоо... Карина)

гарч ирээд бүх зургаас зөвхөн зургийг нь сонгоно

технологийг дүрсэлдэггүй. Та даалгавраа ойлгож байна уу?

Тоног төхөөрөмжтэй зургуудаа үлдээгээрэй... Карина) дээр

байрлуулах, гэхдээ тоног төхөөрөмж байхгүй зургуудыг авч хая

дүрсэлсэн. Бид бүгд яаж хийхийг харах болно

...Карина) даалгавраа гүйцэтгэж байгаа бөгөөд шаардлагатай бол бид туслах болно

түүнд (Гүйцэтгэсэн ажилд дүн шинжилгээ хийсэн).

Өнөө үед маш олон төрлийн технологи бий.

Энэ бол юуны түрүүнд Цахилгаан хэрэгсэл, аль

Бид үүнийг гэртээ өдөр бүр хэрэглэдэг. Тэр бидний амьдралыг илүү хялбар болгодог

амьдрал, бидний амьдралын хэв маяг.

Та ямар гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг мэддэг вэ? Мөн хялбар болгохын тулд

Би чамд туслах болно гэдгийг санаарай:

Би чамд оньсого хэлж өгье, тэгвэл та зөвийг нь олох болно

Манай аав зун дөрвөн хөх нарыг авчирсан

Эмээгийн гал тогоонд цагаан хайрцагт хүйтэн жавар байна.

Дөрвөн хөх нар, одоо саарал хяруу

Тэд шатаж, гарав. Зун, өвлийн улиралд байшингууд.

Байцааны шөл боловсорч гүйцсэн, хуушуур жигнэж байна. Бүтээгдэхүүнийг хамгаална:

Маргааш хүртэл наранд орох шаардлагагүй. Мах, загас, жимс.

(Хийн зуух) (Хөргөгч)

Тэр цаасан дээр хөвж байна

Далайн давалгаан дээрх завь шиг.

Тэр гэрийн эзэгтэй нарт сайн найз

Цахилгаан (төмөр).

Одоо та өөрөө бидэнд зарим талаар оньсого хэлж өгөөч

гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл. Энэ зүйлийг харна уу

түүний тухай оньсого санаж эсвэл өөрөө нэг оньсого олоорой.

(Багш хүүхдүүдэд тоос сорогч үзүүлж, нэгийг нь санал болгодог

хүүхдүүд үүнийг асаагаад тоос соруулна.)

Хүүхдүүд өөрсдөө оньсого олдог:

(Их биетэй, гэхдээ заан биш. Сүүлтэй, харин хулгана биш.

Тоос, хог хаягдлыг залгидаг (тоос сорогч);

Радио биш, харин ярьдаг. Театр биш, харин кино театр (ТВ);

Манай гал тогоонд бүтэн жилСанта Клаус шүүгээнд амьдардаг (хөргөгч);

Эхлээд хонх дуугарч, Дараа нь дуугаар (утас) ярьдаг;

Хэн салхи үлээж, толгой дээр нь ид шид хийдгийг таагаарай? (үс хатаагч); гэх мэт)

Мөн бүх хүүхдүүдийн дуртай гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл байдаг:

1. Хөл дээрээ байшин,

Дунд хэсэгт нь цонх бий.

Цонх гэрэлтэх болно -

Кино гарч ирнэ.

Бид хөгжим, яриа сонсдог

Тэднийг сонсоход бидэнд тусалсан

Энэ гайхамшигт цээж.

(ТВ).

2. Агрегат ямар гайхамшиг вэ

Та бүгдийг хийж чадна -

(компьютер).

Яагаад танд компьютер хэрэгтэй байна вэ? ТВ? (Хүүхдийн үлгэр).

Шаазгай нисч байна: кар-кар-кар, сайн уу хүүхдүүд ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хөөе залуусаа, энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:(шаазгай).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шаазгай чи хаанаас ирсэн юм бэ?

Шаазгай:Би хэлэхгүй.

(багштай шивнэх) ба багш уншиж өгдөг

Белабок шаазгай

Холоос ниссэн

Түүнийг хаана байгааг хэлээгүй

Гэхдээ тэр бол залуус

Сонирхолтой даалгавар

Тэр үүнийг сүүлээрээ бидэнд авчирсан.

Тоглоом "Мозайк цуглуулах"

(Хэд хэдэн хэсэгт хуваасан зураг бүхий зураг эсвэл

мозайк гэх мэт дэлгэрэнгүй мэдээлэл)

Тоглоом "ОЮУ БАЙДЛЫГ ТААГ"

(Объектуудыг цэг хэлбэрээр дүрсэлсэн зургууд: төмөр, оёдол

машин, аяга таваг угаагч, эл. ,данх, угаалгын машин,

цахилгаан зуух, ачааны машин, байшин, пуужин, онгоц, соно).

IN:- Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, бидэнд яагаад хэрэгтэй вэ?

гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл хэрэгтэй (Хүүхдийн хариулт)

IN:-Үнэхээр хөргөгч хоол идэхийг зөвшөөрдөггүй

муудсан, зуух нь хоол хийхэд тусалдаг, машин угаадаг

бохир угаалга, индүү нь цэвэрхэн угаалга индүүднэ, видео камер нь кино хийнэ

Бидний амралт, мөн зурагт шөнөдөө сонирхолтой зүйлсийг хэлж, харуулах болно

үлгэр эсвэл хүүхэлдэйн кино.

IN:- Бусад технологи гэдэг нь бидний эргэн тойрон дахь орчин дахь технологи юм

амьдрал, гудамжинд, үйлдвэр, үйлдвэрт, метронд.

IN:- Та юу нэрлэж чадах вэ? Энэ техникийн талаар бас

олон оньсого байдаг бөгөөд та үүнийг таахад юу болохыг олж мэдэх болно

Технологи нь бидний төлөө ажилладаг хэвээр байна.

1. Гайхалтай сүйх тэрэг!

Өөрийгөө шүүх:

Төмөр зам нь агаарт байгаа бөгөөд тэр

Тэр тэднийг гараараа барьдаг.

(троллейбус)

2. Бөөн, шуугиантай, залуу,

Хот газар дор шуугиж байна.

Тэгээд энд хүмүүстэй гэртээ

Тэд гудамжаар гүйж байна.

3. Ямар зоригтой жижүүр вэ

Та хучилтын цасыг хуссан уу?

Хүрзээр биш, шүүрээр биш,

Мөн төмөр гараар.

(Ангилагч)

4. Хүн зогсож байна уу, шат алхаж байна уу?

(Усдаг шат)

5. Биеийг дээш өргөх -

Ачаанаас сална.

гр., машин)

IN:- Үнэхээр грейдер зам дээрх цасыг цэвэрлэнэ,

ачааны машин түүнийг хотоос гаргах болно; машин нь эд ангиудыг эргүүлж, роботыг эргүүлэх болно

тэднээс машин угсрах болно; галт тэрэг биднийг нэг буудлаас авч явах болно

метрогоор нөгөө рүү, мөн урсдаг шат нь метроноос дээш гарахад тусална

b] II. Физминутка:

Салхи салхилж, үлээж, үлээж, үлээж байна

Модны шар навчис нулимс.

Мөн навчнууд нисч, зам дагуу эргэлддэг

Навчнууд шат руу шууд унадаг.

IN:- Мөн хүүхдүүдэд тусгайлан зориулсан технологи байдаг. чи түүний хажууд

өдөр бүр хэрэглээрэй. Мэдээжийн хэрэг, эдгээр нь техникийн тоглоомууд юм.

Тоглоом "ХЭН ШИЛДЭГИЙГ НЭРЛЭХ ВЭ?"

Бид амьд байдаг техникийн тоглоомуудыг нэрлэх хэрэгтэй.

(Оёдлын машин, утас, индүү, төрөл бүрийн механик

машин, зайгаар ажилладаг машин, инерцийн машин, алсын удирдлагатай

удирдлага, хүүхэлдэй болон Чихмэл тоглоомсуурилуулсан микрофонтой

эсвэл батерейгаар ажилладаг. Энэ бүх техникийн тоглоомууд ийм байна.

тоглоход хөгжилтэй!

Ийм гайхалтай технологи биднийг хүрээлж байна!

Мөн хамгийн эртний шинэ бүтээлүүд энэ гайхамшигтай технологид амьдардаг.

эртний хүн - дугуй ба хөшүүрэг! Гэхдээ ухаалаг технологи болно

хүнгүйгээр хийх үү? Эцсийн эцэст бид ихэвчлэн: "Технологи тусалдаг

бид”, “Технологи бидний амьдралыг хөнгөвчилдөг” эсвэл “Индүү хувцас индүүддэг”,

"Машин өмд оёж байна", "Утас дуугарч байна".

Багш хүүхдүүдэд тоглоомын дасгал хийхийг санал болгодог

Тоглоом "МИНИЙ ТӨЛӨӨ Төгсгөл".

IN:- Эртний зохион бүтээгчийн амьдарч байсан нийгэм,

байнга хөгжиж, түүнтэй хамт нарийн төвөгтэй байдал ба

технологи нь өөрөө сайжирсан. Жишээлбэл,

ухах саваа болж хувирав (хүрз,

Нум сум улам сайжирч...

(буу, гар буу,

завь болж хувирав ... (уурын онгоц, хөлөг онгоц,

зүсэхэд ашиглаж болох хурц чулуу нь...

(ердийн хутгаар).

IN:-Гэхдээ эртний үеийн технологи өөрөө үргэлжилсээр байна

бидний ойролцоо амьдардаг:

тамирчид буудлагын төрөлд өрсөлддөг... (байт харваа,

морь унах эсвэл загас барих ... (завь дээр,

дархан, зуслангийн оршин суугчид ашигладаг ... (гал голомт).

Залуус аа, технологи гэж юу байж болох вэ гэж та нар бодож байна

аюултай юу? Ямар тохиолдолд?

IN:- Үүнээс сэргийлэхийн тулд ямар арга хэмжээ авах шаардлагатай вэ?

(Хүүхдийн хариулт: гал гарч болзошгүй, эвдрэх,

чи өөрийгөө тайрч болно гэх мэт.)

Зорилтот:гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилго, ашиглалтын дүрмийн талаархи ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийн талаархи мэдлэгийг бий болгох, хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, бидний эргэн тойрон дахь объектуудын сонирхол; хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадвар; гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх багаар ажиллах; яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:хүүхэлдэйн киноны аудио бичлэг, зурагт хуудас, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, гэр ахуйн хэрэгслийн зурагтай картууд, "Бүтээгдэхүүнийг ангилах" тоглоомын эд зүйлс, Леко барилгын багц, "ТВ" загвар, будаг, сойз, салфетка, усны сав, палитр, хөвөн. зурах зориулалттай.

Урьдчилсан ажил: унших уран зохиол, будах, чимэглэл үзэх, янз бүрийн зураг зурах гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, харилцан яриа.

Хичээлийн явц:

V-l: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид ер бусын үйл ажиллагаатай, өнөөдөр бид хүүхэлдэйн кинонд зочлох болно! (Бид бүлэгт ордог - "Fixies" зурагт хуудас өлгөгдсөн, хүүхэлдэйн киноны хөгжим тоглож байна.)

Симка орж ирээд: Сайн уу залуусаа! Та намайг таньж байна уу? Намайг Симка гэдэг.

V-l: Сайн уу, Симка! Залуус аа, энэ нь бид аль хэдийн хүүхэлдэйн кинонд орсон гэсэн үг! Аль нь? (Засвар). Бүх зүйл зөв, зөвхөн Симка яагаад ч юм гунигтай байна, юу болсон бэ?

Симка: Би Ноликийг алдсан, би түүнийг олохгүй байна, залуусаа, та нар надад түүнийг олоход тусална уу? Тийм-аааа!

Vs: Симка, одоо суу

Тэгээд бид дарааллаар нь зогсох болно

Хамтдаа дасгал хийцгээе (Биеийн тамирын минутыг хийцгээе.)

Хурдан бос, инээмсэглэ

Илүү өндөр, өндөр, сунгах

За, мөрөө тэгшлээрэй

Өргөх, доошлуулах

Зүүн тийш, баруун тийш,

Гараараа өвдөг дээрээ хүрч,

Суух - босох, суух - босох

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

V-l: Залуус аа, та хүүхэлдэйн киноны баатрууд хаана амьдардагийг мэдэх үү? (Тоос сорогч, үс хатаагч, компьютер, угаалгын машин, зуух, богино долгионы зуух, индүү, сэнс, холигч гэх мэт) Энэ нь зөв! Та эдгээр объектуудыг нэг үгээр хэрхэн нэрлэх вэ? Цахилгаан хэрэгсэл. (Таны гарт гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийн зураг байна.)

А: Энэ нь бид гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлд Ноликийг хайх хэрэгтэй гэсэн үг юм.

Симка: Тэр бидэнд зөвлөмж үлдээсэн - даалгавар. Хамтдаа шийдэж чадах уу, залуусаа? Тийм ээ!

(Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг бүлгээрээ байрлуулсан, цахилгаан хэрэгсэл тус бүр нь даалгавартай байдаг. Даалгаврын өмнө товчхон - яагаад бидэнд энэ төхөөрөмж хэрэгтэй байна вэ, дараа нь өөр төхөөрөмж рүү шилжинэ.)

Бид эхний хүснэгтэд ойртож байна: үүн дээр төмөр, (товчхондоо - юу хэрэгтэй вэ) бид Ноликийг хайж байгаа боловч бид зөвхөн даалгавар олдог: Хэлний дасгал хий.

Si-sy-sy Цагийг чангал!

тоос сорогч дуугарав!

юк-юк-юк төмөр ажиллаж байна!

Зуух дээрх хик-хик данх!

Хоёр дахь хүснэгт: данх(товчхондоо - төхөөрөмж нь юу вэ) бид Ноликийг хайж байгаа боловч бид зөвхөн даалгаврыг олдог: ганц тооноос олон тоо руу хөрвүүлэх.

Төмөр - … . (индүү, зуух -..., тоос сорогч -..., хөргөгч -..., зурагт -..., утас -..., магнитофон -... үс хатаагч - (товчхон - юу хэрэгтэй вэ) ) гэх мэт.

Гурав дахь хүснэгт: үс хатаагч,Бид Ноликийг хайж байна, гэхдээ бид зөвхөн даалгавар олдог: бие махбодийн минут хийх.

Маш их тоос! Маш их тоос! (Гараа хажуу тийш нь сунга.)

Тэд тоос сорогчийг бүрэн мартжээ! (Хоёр гараараа даллаж байна.)

За, би тусална, санаа зоволтгүй,

Тийм ээ, дашрамд хэлэхэд (зогсоод бөхийлгөнө.)

Би орны доогуур харна.

Дараа нь би хивсний дагуу алхаж байна (Тэд тоос соруулж байгаа мэт бүх чиглэлд алхдаг.)

Дахин би буланд хөлдөх болно. (Тэд хөдөлгөөнгүй зогсож байна.)

Дөрөв дэх хүснэгт: тоос сорогч(товчхондоо - төхөөрөмж нь юунд зориулагдсан бэ), бид Ноликийг хайж байгаа боловч бид зөвхөн даалгавар олдог: "Хос олох" тоглоом. Би хүн бүрт зураг өгдөг, хүн бүр хосоо олох ёстой.

Самбар дээрх даалгавар:

1. Үс хатаагч - үс;

2. Хөргөгч - хоол хүнс;

3. Данх - ус;

4. Төмөр - цагаан хэрэглэл;

5. Дуу хураагуур - диск;

6. Утас - чих;

7. Компьютер - гар;

8. Сэнс - халуухан хүн;

9. Оёдлын машин - утас;

10. Богино долгионы тахианы мах.

Дөрөв дэх хүснэгт: хөргөгч(товчхондоо - энэ нь юунд зориулагдсан вэ) , Бид Ноликийг хайж байна, гэхдээ бид зөвхөн даалгавар олдог: "Хүнсний барааг ангилах" тоглоом. Би хүн бүрт объект (алим, ном, машин, төмс, нимбэг, талх, өргөст хэмх, хүүхэлдэй, шоо, бөмбөг) өгдөг. Та эдгээр зүйлсийг байранд нь ангилах хэрэгтэй: хоол хүнс хөргөгчинд, үлдсэнийг нь сагсанд хийнэ. Хамтдаа шалгаарай.

А: Бидэнд ямар бүтээгдэхүүн хэрэгтэй вэ? Ээж юугаар хоол хийдэг вэ? Зуух хаана байна?

Бид тав дахь ширээнд ойртож байна: үүн дээр лего уул байдаг, би үүнийг өөрөө барилгын багцаас угсарахыг санал болгож байна. зуух,Би зуухны зургийг наасан.

Vl: Залуус аа, одоо манай бүлэгт зуух, хөргөгч, индүү, үс хатаагч, данх гээд бүх зүйл бий, гэхдээ надад ямар нэг зүйл дутуу байгаа юм шиг санагдаж байна, бидэнд зурагт байхгүй!

(Бүлэгт зурагт байхгүй, гэхдээ самбар дээр ТВ загвар бий)

V-l: Бид түүнтэй юу хийх ёстой вэ? Тэгээд ямар ч мэдээлэл алга! Энэ нь Ноликийн шинэ даалгавар байж магадгүй юм! Залуус аа, та зурагтаар юу үзэж болох вэ? (Кино, кино, телевизийн шоу гэх мэт) Тэд бидэнд цаг агаарын урьдчилсан мэдээг үзүүлдэг үү? Гадаа үүлэрхэг, гэхдээ би нарыг үнэхээр хүсч байна. Залуус аа, та түүнийг ямар хүн гэж бодож байна вэ? Сайн цаг агаар? (Нарлаг, дулаахан, үүлгүй, бороо орохгүй.) Дулаан байхын тулд бидэнд нар хэрэгтэй. Бид зурах уу? Нар ямар өнгөтэй вэ? Шар! Харин чи бид хоёр одоо м/f-д байгаа бол энэ нь ер бусын өнгө байх ёстой. жишээ нь улбар шар? Залуус аа, хар даа, манай ширээн дээр ямар өнгийн будаг байна? (шар ба улаан), улбар шар байхгүй. Бид хаанаас авах боломжтой гэж та бодож байна вэ? Өнгө холино! Палетт дээр будгийг холино. Палетт бол жижиг доголтой хавтан бөгөөд өнгийг хольж, шинээр авахын тулд хэрэгтэй болно!

Бидний хуруунууд сайн ажиллахын тулд тэдгээрийг бага зэрэг сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик:

Таны эргэн тойронд харж буй бүх зүйл:

Богино долгион ба төмөр,

Зуухтай зуух, монитор-

Энэ бол гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл юм!

Эдгээр зүйлс бидэнд туслах болно

Хамтдаа дасгал хийцгээе!

Бид шар, улааныг аваад холино, бид авдаг улбар шар өнгө. Бид зурагтын загвар дээр нарыг сойзоор биш, хөвөн ашиглан зурдаг. (Гараа арчиж, загварыг самбар дээр өлгө.)

Харагдана Нолик(Хөгжим): Өө, би унтчихлаа! Миний гар, хөл мэдээгүй байна! Залуус аа, хамтдаа дулааццгаая ( Ноликийн бүжиг).

Симка: Залуус аа, тусалсанд баярлалаа! Бидний явах цаг боллоо, баяртай!

V-l: Тэгээд бид дахин нэг бүлэгт орлоо! Залуус аа, Симка, Нолик хоёр бол хүүхэлдэйн киноны баатрууд бөгөөд та төхөөрөмжийг эвдэж, өөрийгөө гэмтээхгүйн тулд гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлээс хайх шаардлагагүй гэдгийг санаарай.

Өнөөдөр бид ямар сонирхолтой зүйл сурсан бэ? Аль нь Цахилгаан хэрэгсэлТэд бидэнд орон сууцанд тусалдаг уу? Аль нь шинэ өнгөхүлээж авсан уу?

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Хүүхдүүдийг шинэ сэдвээр танилцуулах.

2. Өрхийн эд зүйлсийн төрөл зүйл, төрөл зүйлийн талаархи мэдлэгийг үргэлжлүүлэн өргөжүүлэх.

3. Техникийн дэвшил, гэр ахуйн эд зүйлсийг сайжруулах талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

4. Толь бичгийг идэвхжүүл.

Материал:

1. Дүрслэлийн материал:

  • "Цахилгаан хэрэгсэл"
  • D/i "Зөвийг нь ол."
  • Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлд зориулсан хайрцаг.
  • D/i "Гинж"
  • Холигч.
  • Сүү, зайрмаг, сироп, нэг удаагийн аяга.

2. Урьдчилсан ажил:

  • “Тоос сорогчийн түүх”, “Шүүр, тоос сорогч” өгүүллэгүүдийг уншиж байна.
  • Дүрслэлүүдийг харж байна.
  • Цахилгаан хэрэгсэл.

Хичээлийн явц

Хүүхдийг суралцах сэдэл төрүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид одоо суралцах ёстой, гэхдээ би та нарт тоглохыг санал болгож байна. Та тоглох дуртай юу?

Дуртай "Дэлгүүр" тоглоомоо тоглоцгооё: Ямар төрлийн дэлгүүр байдгийг хэн хэлж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт).

"Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл" яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бид хоёр "Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл" дэлгүүр нээх болно.
Тэнд ямар бүтээгдэхүүн зарагдах вэ? (хүүхдийн хариулт).
Эдгээр бараа юунд зориулагдсан вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид дэлгүүрийнхээ цонхны дэлгэцийг чимэглэх болно. Та бүгд агуулахаас аль нэг төхөөрөмжийг сонгож, дэлгэцэн дээр байрлуулж, хүүхдүүдэд энэ тухай хэлж болно.

Хүүхдүүд цахилгаан хэрэгслийн зургийг сонгож, сандал дээр сууна. Тэд нэг нэгээрээ самбар дээр гарч, зураг хавсаргаж, тайлбарладаг.

"Төхөөрөмжийг дүрслэх" дидактик даалгавар.

  • Талхыг хурдан хуурч, жигнэмэг бэлтгэхийн тулд талх шарагч хэрэгтэй.
  • Орон сууцыг цэвэрлэхэд тоос сорогч шаардлагатай бөгөөд тоос шороо, жижиг хог хаягдлыг цуглуулдаг.
  • Данх - усыг хурдан буцалгаж, зочдод цай өгөх гэх мэт. Цаашид.

Дидактик тоглоом"Данхан".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид сайн ажилласан, дэлгүүрт олон төрлийн гэр ахуйн эд зүйлс байна. Чи шаргуу ажилласан, одоо цай ууж болно. Тэгээд дэлгүүрт олон хүн ажилладаг болохоор нэг дор цай уухаар ​​хэд хэдэн данх бэлтгэсэн ч нэгийг нь асаасан. Урд байгаа картуудыг хараад аль данх дээр байгааг олоорой. Үүнийг олсны дараа цайны дээгүүр уурыг нь татна.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

"Цахилгаан хэрэгсэл ашиглах дүрэм" яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зургаа дахин харцгаая, энд цахилгаан хэрэгсэл ашиглах ямар дүрмийг зөрчсөн бэ? (хүүхдийн хариулт).

Биеийн тамирын хичээлийн завсарлага.

Бид цай уусан, одоо дулаацаж болно: манай агуулахад маш их бараа хуримтлагдсан тул тэдгээрийг лангуун дээр хурдан, сайхан тавьцгаая. Аливаа зүйлийг илүү хурдан болгохын тулд бид 2 багт хуваагдаж, гинжин хэлхээнд зогсож, бие биедээ хэрэгслүүдийг дамжуулна. Аль баг даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн болохыг харцгаая.

Залуус аа, та яагаад цахилгаан хэрэгсэл бүхий хайрцгийг тавиур дээр болгоомжтой тавих хэрэгтэй вэ, тэдгээрийг овоолж хэвтүүлээрэй, худалдан авагч ирж хүссэн бараагаа авах болно. (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, цахилгаан хэрэгсэл бол эмзэг зүйл, тэд хайхрамжгүй хандлагыг тэсвэрлэдэггүй, унавал эвдэрч, ус орвол цахилгаан мотор эвдэрдэг. Гэхдээ энэ нь бидний зүйлд тохиолдохгүй. Одоо суугаад ярилцъя.

Надад хэлээч, цахилгаан барааны дэлгүүрүүд үргэлж байдаг уу? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, эдгээр нь орчин үеийн төхөөрөмжүүд боловч манай эмээ нар гэрийн үйлчлэгчтэй байсан. Манай эмээ нар тоос сорогчгүйгээр яаж удирддаг байсан бэ? угаалгын машинТэд байшингаа цэвэрлэхэд юу ашигласан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, орчин үеийн төхөөрөмжүүдийг зохион бүтээхээс өмнө хүмүүс илүү энгийн туслахуудтай байсан. Энд байгаа ширээн дээр ирээрэй, надад зурагтай олон карт байна янз бүрийн зүйл. Та "Юу байсан, юу болсон бэ" гэсэн гинжийг нэгтгэх хэрэгтэй. Та бүгд ярилцах сэдвээ сонгох болно. Хүүхдүүд ямар нэг зүйлийг сонгож, бүхэл бүтэн гинжийг тааруулж, ширээн дээрээ тавьдаг.

Дидактик тоглоом "Энэ байсан - энэ болсон."

1. Дэрс (голик) + шүүр + тусгай. шүүр + өндөр саваа дээр сойз + хогийн сав + тоос сорогч.

2. Түймэр + зүсэм талхтай мод + зуухтай орос пийшин + шарсан талхтай хайруулын таваг + шарагч.

3. Хутга, самбар, лууван + сараалж, лууван + гар аргаар хүнсний ногоо таслагч + хүнсний процессор. I.t. Цаашид.

Багш хүүхдүүд "гинж"-ийн зөв эсэхийг хянаж, үнэлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, сайн байна, картуудаа хойш тавь.

Манай дэлгүүрт шинэ бүтээгдэхүүн ирлээ, сонирхоцгооё.

Багш холигчтой хайрцаг гаргаж авдаг.

Холигчтой танилцах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар төхөөрөмж болохыг хэн мэдэх вэ?
Хэн үүнийг аль хэдийн үзсэн эсвэл магадгүй үүнийг ашигласан уу? (хүүхдийн хариулт)
Энэ юунд зориулагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ төхөөрөмжийг сайхан гадаад үг гэж нэрлэдэг - холигч, түүний тусламжтайгаар та ямар ч бүтээгдэхүүнийг хольж болно, үгнээс холигч - холигч.

Бүх цахилгаан хэрэгслийн нэгэн адил байдаг заавал дагаж мөрдөх дүрэмхолигчийн аюулгүй байдал:

  • Төхөөрөмжийг зөвхөн насанд хүрсэн хүн ашиглах боломжтой. Зөвхөн насанд хүрсэн хүн төхөөрөмжийг асаах боломжтой бөгөөд хүүхэд зөвхөн насанд хүрсэн хүний ​​зөвшөөрлөөр төхөөрөмжийг ашиглах боломжтой.
  • Залгуурыг асаах, унтраахдаа та тусгай залгуураар шүүрч авахыг санал болгож болно (хүүхдүүдийг өөрсдөө залгуурыг зөв асааж, унтраахад урь).
  • Төхөөрөмж ажиллаж байх үед та үүнийг тусгай савнаас гаргаж болохгүй, төхөөрөмжийг савлаж болохгүй. Холигчийн хөдөлж буй хэсгүүдэд (ир) хүрч болохгүй.

Бид холигч хэрэглэх дүрмийг цээжилсэн, одоо би холигч ашиглан сүүний коктейль бэлдэхийг хүсч байна. Коктейлийн гол бүтээгдэхүүн юу болохыг хэн таасан бэ?

Хүүхдүүд: сүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Би энд танд сүү бэлдсэн, гэхдээ энэ нь бүгд биш юм. Сүүний коктейль дээр зайрмаг, чанамал нэмнэ. За, одоо бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүд байгаа тул хамгийн чухал зүйл рүү шилжье, тэдгээрийг холих хэрэгтэй.

Багш коктейль сэгсэрнэ. Бэлэн болсон коктейлийг асгаж, хүүхдэд эмчилнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оролдоод үз, хэрэв танд таалагдаж, гэртээ холигч байгаа бол манай жорыг ээждээ хэлээрэй, магадгүй түүнтэй хамт гэртээ ижил эсвэл бүр илүү амттай коктейль бэлтгэх болно.

ANO DO "ХҮҮХЭД НАСНЫ ГАРАГ "ЛАДА".

Хийсвэр

МЭДЭЭЛЛИЙН АНГИ

В дунд бүлэг

"ХЭРЭГЛЭЭ".

Бэлтгэсэн: багш хамгийн дээд ангилал

Рюмина Г.А.

№115 "Салют" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Тольятти

2016 он

Зорилтот:

Хүүхдийг гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл (зуух, данх, төмөр) -тэй танилцуулах, хүний ​​амьдралд тэдний ач холбогдлыг харуулах. Эдгээр объектын үндсэн шинж чанаруудын талаар хүүхдүүдэд мэдлэг олгох, зорилго, материалын хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлэх. Хүний хөдөлмөрийг хөнгөвчлөхөд гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл чухал болохыг харуул. Цахилгаан хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Идэвхжүүлэх: цахилгаан хэрэгсэл, шатаагч.

Баяжилт: гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, цахилгаан, самовар.

Материал:

Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл бүхий зургууд, шатаагчтай том хуудас өөр өөр хэмжээтэй; зураг: зуух, гал, самовар, төмөр, данх. Хүүхэд бүрт 4 хүүхэлдэй, 4 тоглоомын индүү, хос цайны зураг.

Хичээлийн явц:

1) - Залуус аа, та дэлгүүрт очиж үзсэн үү?

- Та тэндээс юу худалдаж авсан бэ?

Өнөөдөр би таныг гайхамшгийн дэлгүүрт урихыг хүсч байна, хэрэв та оньсого тааварлавал тэнд юу зарагддагийг олж мэдэх болно.

(Хүүхдүүдийн өмнө лангуу байгаа бөгөөд зургуудыг харуулав)

“Угаалгын дараа даавууны дэргэд

Энэ нь бүх үрчлээсийг жигд болгоно

Зүгээр л түүнд бүү хүр

Тэр гал шиг халуун байна."

(төмөр)

“Би хөөрч, хөөрч, хөөрч байна

Би дахиж дулаарахыг хүсэхгүй байна.

Таг нь чанга дуугарав

Цай уу - ус буцалсан байна."

(данх)

"Чи намайг гайхшруулсан

Би галгүйгээр шөл хийсэн.

Тогооч, шарсан мах, жигнэх

Үүнийхээ төлөө түүнийг хүндэтгэж байна."

(хавтан)

- Залуус аа, хараарай, бүх объектууд өөр өөр байдаг, гэхдээ тэд юугаараа төстэй вэ?

- Эдгээр бүх зүйл юу вэ? (утас)

- Энэ утас юунд зориулагдсан гэж та бодож байна вэ? (цахилгааны залгуурт залгах)

- Энэ нь зөв, эдгээр бүх төхөөрөмжүүд нь цахилгаан эрчим хүч байдаг залгуураас ажилладаг бөгөөд тэдгээрийг цахилгаан төхөөрөмж гэж нэрлэдэг.

ямар данх вэ? (цахилгаан)

Тэгэхээр ямар зуух вэ? (цахилгаан)

Ямар төмөр вэ? (цахилгаан)

2) - Зуухыг яагаад гал тогооны хатан хаан гэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?

(түүн дээр бүх зүйл чанаж болгосон, та үүнгүйгээр оройн хоол хийж чадахгүй)

Багш хүүхдүүдтэй хамт зуухыг шалгана.

- Та нарын хэд нь ямар хавтангаар хийгдсэн, ямар материалаар хийгдсэнийг мэддэг вэ?

(төмөр, металлаар хийсэн)

- Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ? (төмөр, металл)

- Тэд яагаад мод эсвэл хуванцараар хийгдсэнгүй вэ?

- Эдгээр аяганууд зуухан дээр юу гэж бодож байна вэ, тэд юунд зориулагдсан бэ?

(тэнд тогоо, таваг тавьдаг)

- Тийм шүү залуусаа, энэ аягануудыг шатаагч гэдэг, дээр нь аяга таваг тавьдаг, зуухаа асаахад маш их халдаг. Хоолны савны хэмжээ нь шарагчийн хэмжээтэй тохирч байх ёстой, учир нь тогоо нь жижиг бол зуух нь илүүдэл дулааныг бий болгож, илүү их цахилгаан зарцуулдаг тул ээж мөнгө төлдөг. Мөн хэрэв аяга таваг нь шатаагчаас том бол энэ нь хангалттай дулаан байхгүй бөгөөд халаахад удаан хугацаа шаардагдана.

Г/Би "Аяга тавгаа ав."

Багш нь шатаагчтай хуудас тавиад, хүүхдүүдийг жинхэнэ аяга таваг (шагнуур, янз бүрийн сав, хайруулын таваг, данх) дээр хэмжээг нь харгалзан шатаагч дээр байрлуулахыг урьж байна.

- Өмнө нь зуух байхгүй байсан болохоор хүмүүс юун дээр хоол хийдэг байсныг та мэдэх үү? ( зууханд, гал дээр) - зургуудыг хар.

- Тийм ээ, та үүнийг тохиромжтой гэж бодож байна уу? Яагаад?

(түлээ хэрэгтэй; мод чийгтэй байвал сайн шатдаггүй, утаа үнэртэж, аяга таваг нь бохирддог).

3) - Залуус аа, манай дэлгүүрт үйлчлүүлэгчид гарч ирээд худалдан авалт хийж эхлэв

цахилгаан хэрэгсэл.

D/I "Бид юу худалдаж авах вэ" (анхааруулах).

Хүүхдүүд нүдээ аниад, багш зургийг арилгаж, хүүхдүүд юу худалдаж авсныг таамаглаж байна.

- Залуус аа, та манай дэлгүүрээс ямар нэгэн зүйл худалдаж авмаар байна уу?

- Ганц асуудал нь бараг бүх бараа зарагдсан, зөвхөн хоёр цахилгаан хэрэгсэл үлдсэн (жинхэнэ индүү, данх дэлгэц дээр байна).

- Мөн энэ тухай хэлсэн хүн худалдаж авах боломжтой болно.

Хүүхдүүд бүрдүүлдэг Богино өгүүллэгбагшийн тусламжтайгаар.

4) - Хүмүүст төмөр яагаад хэрэгтэй вэ?

- Гэнэт дэлхий дээрх бүх төмөр алга болвол юу болох вэ?

- Та нарын хэд нь том хүн индүүдэж байхыг харсан бэ?

- Эсвэл та нарын хэн нэгэн нь өөрийгөө индүүдэж үзсэн үү?

"Тэр цаасан дээр хөвж байна

Далайн давалгаан дээрх хөлөг онгоц шиг

Тэрээр гэрийн эзэгтэй нарын сайн найз юм

Цахилгаан индүү."

5) Физик. минут

Тоглоом "Хүүхэлдэйг хувцаслах".

Хүүхдүүд хосуудад хуваагдана. Хос бүр хүүхэлдэй, тоглоомын индүү, хувцастай.

Даалгавар: хувцсаа хурдан индүүдэж, хүүхэлдэйг цэцэрлэгт бэлтгэх.

6) - Хүмүүст данх яагаад хэрэгтэй вэ?

- Усыг хаана цутгадаг вэ? (данх дотор).

- Данханд байгаа ус буцалгахад ямар харагддаг вэ? (халуун).

- Ийм усыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ? (Буцалж буй ус).

- Ус буцалгасныг яаж мэдэх вэ? (тэр бахирч байна).

"Тэр уурын зүтгүүр шиг амьсгалдаг

Хамраа өндөр байлгах нь чухал

Дуу чимээ гарга, тайвшир

Тэр цахлайг уухыг урих болно."

(данх)

- Данхыг саяхан зохион бүтээсэн боловч эхэндээ хүмүүс самовар хэрэглэж байсныг та мэдэх үү. Энэ бол өвөөгийн цайны аяга. (Самовар авчирдаг).

"Бидний царайлаг самовар" шүлэг.

(урлагийг үзнэ үү. "Гэрийн эзэгтэй" албанд туслах үг).

Багш шүлгээ уншиж байх хооронд самовар руу ус асгаж асаав.

- Энэ хооронд ус буцалгах хүртэл тоглоом тоглохыг санал болгож байна. "Цайны хосыг олж, холбоно уу."

Хүүхдүүд зурагтай. Харандаанууд, тэд ижил хэв маягийн аяга, таваг олж, шугамаар холбодог.

7) - Зуух, индүү, данх - маш их сайн туслагчидхүн.

Тэд бидний амьдралыг, өдөр тутмын амьдралыг илүү хялбар болгодог. Гэхдээ тэд байж магадгүй

аюултай.

- Та яагаад бодож байна вэ? (цахилгаан эрчим хүчээр ажилладаг).

- Энэ нь зөв, тиймээс бэрхшээлээс зайлсхийхийн тулд тэдэнтэй ажиллах дүрмийг мэдэх хэрэгтэй.

Насанд хүрэгчидгүйгээр асааж болохгүй

Ажлын дараа утсыг салга

Гараараа бүү хүр - та шатаж магадгүй

Нойтон гараар цахилгаан хэрэгсэлд хүрч болохгүй.

утас ба залгуур.

- Хараач, залуус аа, манай дэлгүүр хоосон байна, бүх зүйл зарагдсан, гэхдээ хамаагүй, бид шинэ бараа авчрах болно, зүгээр л тавиур дээр зөв байрлуулахад тусална уу (зураг).

D/I "Үүнийг тавиур дээр тавь."

Хүүхдүүд дээд тавиур дээр цахилгаан хэрэгсэл, доод тавиур дээр ердийн аяга таваг тавьдаг.

- За ингээд дэлгүүртээ дахин эмх цэгцтэй ирлээ.

"Тэгээд бид маргах шаардлагагүй

Зарим нэг жижиг зүйлийн төлөө

Юу нь илүү чухал, шаардлагатай вэ

Юу нь илүү үзэсгэлэнтэй, илүү бат бөх байдаг вэ ...

Хамгийн гол нь тэд бидэнтэй найзууд

Тэд бүх хүмүүст үнэнчээр үйлчилдэг!"

- Тэгээд тоглож байтал самовар маань буцалж цай уухыг урьсан. Чи дургүйцэж байна уу? Тэгээд гараа угаагаад ширээгээ засъя.

(хичээл цай ууснаар дуусдаг).

Ахлах бүлгийн онцгой хэрэгцээтэй хүүхдүүдэд зориулсан "Цахилгаан хэрэгсэл" сэдвээр сэдэвчилсэн яриа


Зохиогч: Фомина Ирина Александровна, MBDOU-ийн багш " Цэцэрлэгнөхөн олговорын төрөл № 21 "Снежинск, Челябинск муж.

Ажлын тодорхойлолт:

би санал болгож байна сэдэвчилсэн яриа"Цахилгаан хэрэгсэл" сэдвээр тусгай хэрэгцээтэй ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан. Энэхүү ярилцлага нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын багш нарт сонирхолтой байх болно.Хүүхдэд цахилгаан хэрэгсэл, тэдгээрийн хүний ​​​​амьдралын зорилгыг танилцуулах.

Боловсролын бүс « Танин мэдэхүйн хөгжил»
Өдөр тутмын амьдралд хүний ​​​​хөдөлмөрийг хөнгөвчлөх объектын талаархи санаа бодлыг бий болгох
Гэрт байгаа цахилгаан хэрэгслийн нэрс, тэдгээрийн нэрийг засах.
Тэднийг яагаад ингэж нэрлэсэн, тэдгээрийг хэрхэн зохицуулах талаар мэдлэг олгох.
Хүний хувиргах үйл ажиллагааны хүмүүнлэгийн сэдлийг хүүхдүүдэд үзүүлээрэй: тэрээр амьдралыг илүү тохь тухтай байлгахыг хүсдэг учраас эдгээр бүх объектыг бүтээдэг.
Боловсролын бүс " Яриа хөгжүүлэх»
Энэ сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүл
Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдэд асуултад хариулж, харилцан ярианд оролцохыг урамшуулан дэмж.
Оньсого тайлахдаа тайлбар яриаг хөгжүүлэх.
"Нийгэм, харилцааны хөгжил" боловсролын салбар
Цахилгаан хэрэгсэлд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Боловсролын бүс " Бие махбодийн хөгжил»
Хөдөлгөөний хүрээнд нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх хурууны гимнастикболон биеийн тамирын дасгалууд
Тайлбар толь: Цахилгаан хэрэгсэл, хөргөгч, кофе бутлуур, мах бутлуур, холигч, цахилгаан данх, бичил долгионы зуух, тоос сорогч, индүү, зурагт, үс хатаагч, дуу хураагч, угаалгын машин, оёдолын машин, утас, компьютер, радио. Утас, залгуур, залгуур, цахилгаан. Хөнгөн болгох, хурдасгах, засах, хөлдөөх, хадгалах, нунтаглах, хоол хийх, хоол хийх, нунтаглах, буцалгах, халаах, хатаах, сонсох, индүүдэх, тоос соруулах, угаах, холбох, унтраах, асаах Тохиромжтой, хурдан, шаардлагатай, ашигтай, орлуулшгүй.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -
Оньсого тааварыг анхааралтай сонс
Би хананы дээд талд залгуур байгааг харж байна.
Энэ нь надад сонирхолтой болж байна,
Тэнд ямар нууцлаг араатан сууж байна вэ?
Манай төхөөрөмжүүдийг ажиллуулахыг хэлж байна уу?
(Цахилгаан)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Надад хэлж өгөөч, хүмүүс өрөөг гэрэлтүүлэхээс гадна өөр юунд цахилгаан хэрэглэдэг вэ?
Хүүхдүүд:- Цахилгаан хэрэгсэл ашиглахад зориулагдсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: -
Тэр хүн бүрт дулаан, гэрэл авчирдаг,
Дэлхий дээр түүнээс илүү өгөөмөр хүн байхгүй.
Хот, тосгон, хот руу
Тэр утсаар ирдэг.
(цахилгаан)

2. Үндсэн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Та яагаад үүнийг цахилгаан гүйдэл гэж бодож байна вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Танай гэрт цахилгаан гүйдэл хаанаас орж ирдгийг мэдэх үү?
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Цахилгаан нь цахилгаан станцад төрж, газрын гүнд эсвэл газрын гадаргаас маш өндөрт нуугдсан утсаар дамжин байшин, машин, үйлдвэрт ирж, хүмүүст тусалдаг. Цахилгаан гүйдэл нь утсаар гудамж, гудмаар урт замыг туулдаг бөгөөд гол мөрөнтэй зарим талаараа төстэй, зөвхөн гол мөрөнд ус урсдаг бөгөөд жижиг, маш жижиг хэсгүүд утаснуудаар урсдаг. Энэ утас нь зам юм. Дээрээс нь тэр резинэн цамц өмссөн бөгөөд доор нь нимгэн зэс утаснуудын багц байдаг. Эдгээр утсаар гүйдэл нь байшинд ордог.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Манай бүлэгт цахилгаан гүйдэл бий юу?
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд:- Бүлэг нь залгуур, унтраалга, гэрлийн чийдэнтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цахилгаан гүйдлийг юунд ашигладаг вэ?
Хүүхдүүд:- Зурагт үзэх, тоос сорогч, компьютер тоглоход цахилгаан гүйдэл хэрэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Эдгээр төхөөрөмжүүдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?
Хүүхдүүд:- Эдгээр нь цахилгаан хэрэгсэл юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цахилгаан хэрэгсэл юугаар ажилладаг вэ?
Хүүхдүүд:- Цахилгаан хэрэгсэл цахилгаанаар ажилладаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Тийм учраас л тэгж нэрлэсэн.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид таны ширээн дээр байгаа зургуудыг цуглуулснаар өөр ямар цахилгаан хэрэгсэл байгааг олж мэдэх болно.

3. Дидактик тоглоом "Зураг цуглуул"

(хүүхдүүд цахилгаан хэрэгсэл цуглуулдаг зураг хайчлах)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Та бүх зүйлийг цуглуулсан, одоо би таны цахилгаан хэрэгслийн талаар тайлбарласан оньсого хийхийг санал болгож байна, ингэснээр хүүхдүүд таны цуглуулсан зүйлийг таах болно.
(Би таах бүрийн дараа цахилгаан хэрэгслийн зургийг самбар дээр байрлуулдаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүүхэдтэй тулгарах үед багш өөрөө оньсого хийдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүмүүс яагаад цахилгаан хэрэгсэлтэй болсон гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд: - Бүх зүйлийг хурдан, хялбар хийхэд цахилгаан хэрэгсэл хэрэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Анхны төмөр нь энгийн хүнд чулуу байсныг та мэдэх үү. Хавтгай гадаргуу дээр хувцсыг тарааж, дээр нь чулуу тавьсан байв. Дараа нь хуурай угаалга нь хавтгай саваагаар ороож, тэгш бус самбар ашиглан ширээн дээр өнхрүүлэв. Өнөөдөр энэ зарчмыг зарим индүүдэх төхөөрөмжид ашигладаг. Тэдгээрийн дотор угаалга нь галзуугаар ороож, тусгай булны тусламжтайгаар индүүддэг. Өнөөгийн төмрийн хамгийн ойрын өмнөх хүн бол энгийн хайруулын таваг, эсвэл илүү нарийвчлалтай, нүүрстэй шарсан тогоо юм. Шаржны дараа ууранд суурилсан индүүг зохион бүтээжээ. Түүнд нүүрсээ хийж, таглаатай таглав. Зүтгүүрийг сайжруулахын тулд төмрийн дээд хэсэгт хоолой нэмсэн. Нүүрсийг илүү сайн шатаахын тулд төмрийн хажуугийн хэд хэдэн нүх гаргасан. Агааржуулалтыг индүүдэх замаар сайжруулсан. Өнөөдөр индүү бол хувцас индүүдэх хамгийн сайн төхөөрөмж юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Анхны богино долгионы зуухыг 1947 онд зохион бүтээсэн бөгөөд энэ нь 364 жилийн өмнө юм. том хэмжээтэй, энэ нь 2 метр хүртэл хүрсэн.

4. Бөмбөгөөр тоглох “Энэ юунд зориулагдсан бэ?”

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Одоо бид янз бүрийн цахилгаан хэрэгслээр ямар үйлдэл хийдгийг хамтдаа санах болно.
Төмөр - хувцас индүүдэх.
Холигч ашиглан цөцгий зоддог.
Үс хатаагч - хуурай үс
Тоос сорогч - хивсийг тоос сорогч.
Сэнс - агаарыг хөргөнө.
Хоолыг хөргөгчинд хадгалдаг.
Богино долгионы зууханд хоолыг халаана.
Усыг данханд буцалгана.
Махыг мах бутлуурын дотор нунтаглана.
Утсаар - тэд залгадаг.
Дуу хураагуур дээр - хөгжим сонс.
Угаалгын машинд - хувцас угаах.
Кофег кофе чанагчаар хийдэг
Кофе бутлуурт - кофе нунтаглах
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бидний эргэн тойронд хичнээн олон цахилгаан хэрэгсэл байгааг та харж байна. Тэд бол биднийх шилдэг туслахууд. Эдгээр нь бүгд бидний амьдралыг тохь тухтай, олон талт болгодог. Тэд байхгүй бол хүнд хэцүү байх болно. Мөн тэд бүгд цахилгаан гүйдэл дээр ажилладаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Эдгээр бүх төхөөрөмжүүд ажиллахын тулд хаана асаалттай байдаг вэ?
(хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Төхөөрөмжүүд ажиллахын тулд тэдгээрийг залгуурт холбодог. Сокет нь цахилгааны сүлжээнд орох хаалга юм. Сокетоор дамжуулан төхөөрөмжүүдэд гүйдэл өгдөг бөгөөд үүний улмаас тэдгээр нь ажилладаг: хүлээн авагч дуугарч, хөргөгч хөлддөг, угаалгын машин угааж, компьютер боддог.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Одоо тоглоцгооё. Та утсаар дамждаг гүйдлийн жижиг хэсгүүд гэж төсөөлөөд үз дээ.

5. Тоглоом "Утсаар дамжих гүйдэл"

Хүүхдүүд баруун, зүүн гараараа олс дээрх зангилаануудыг таслан, дараах үгсийг хэлдэг.
Гүйдэл нь утаснуудаар дамждаг
Энэ нь манай орон сууцанд гэрэл гэгээ авчирдаг.
Төхөөрөмжүүдийг ажиллуулахын тулд,
Хөргөгч, монитор.
Кофе бутлуур, тоос сорогч,
Гүйдэл нь энерги авчирсан.
Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Та цахилгаан гүйдэл аюултай гэж бодож байна уу?
(хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Зөв, цахилгаан хэрэгсэл ажилладаг цахилгаан гүйдэл нь нэг аюултай шинж чанартай байдаг. Аль нь? (хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, залгуураар тоглох боломжтой юу? (хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Тэгээд чи бид хоёр санах болно чухал дүрэм, давтъя.
Сурган хүмүүжүүлэгч: -
Улаан лууван ба хуруунууд
Залгуурт залгаж болохгүй.
Цахилгаан аюултай -
Үүнийг хүн бүр мэдэж байх ёстой.
Аюулгүй байдлын дүрэм:
1. Нойтон гараар утас, цахилгаан хэрэгсэлд хүрч болохгүй!
2. Зөвхөн ажиллаж байгаа цахилгаан хэрэгслийг ашигла! Тэднийг хараа хяналтгүй орхиж болохгүй!
3. Залгуураар бүү тогло!
4. Гэрээсээ гарахдаа гэрлээ унтрааж, цахилгаан хэрэгсэлээ унтраа!
5. Зуухыг хараа хяналтгүй орхиж болохгүй. Шаардлагагүй бол асааж болохгүй!
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд цахилгаан хэрэгсэл ашиглах гол дүрэм бол насанд хүрэгчдийн зөвшөөрөлгүйгээр, тэдний эзгүйд цахилгаан хэрэгслийг асааж болохгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цахилгаан хэрэгсэл ашиглахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөхгүй бол юу болох вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Тийм ээ, цахилгаан хэрэгсэл ашиглахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийг баримтлахгүй бол асуудал үүсч, гал гарч болзошгүй. Хүмүүс: "Айдас бол авралын тал юм!" гэж хэлэхэд гайхах зүйл алга.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Гэхдээ эдгээр хүүхдүүд дүрмийг дагаж мөрдөөгүй бөгөөд юу болсныг хараарай.
Уран зураг үзэж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Хүүхдүүд зөв зүйл хийж байна уу? Яагаад?
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Тиймээс цахилгаан хэрэгсэлд маш болгоомжтой хандах хэрэгтэй.
Хэрэв та эдгээр бүх дүрмийг дагаж мөрдвөл цахилгаан үргэлж таны найз байх болно. Та эдгээр дүрмийг мартахгүйн тулд би танд сануулга өгч байна. Тэднийг ажиглаж, юу хийх ёсгүйг бүү мартаарай.