Орон зайн сэдэвт цаасан аппликейшн. "Сансрын аялал" бэлтгэл бүлэгт хэрэглэх хичээл


Сансар огторгуйн аппликейшн, хүүхдэд зориулсан аппликешны загварууд, хүүхдийн аппликешны загварууд, сансрын аппликешны загварууд, хэвлэх аппликешны загварууд, Сансар судлалын өдөрт зориулсан тоглоомууд

Хүүхдэд зориулсан "Space" програмын загварууд. Иж бүрдэлд 1 ширхэг хайчлах зориулалттай аппликейшн бүхий цаас, 1 дэвсгэр зураг багтсан. Материал нь 2-5 насны хүүхдүүдийн бүтээлч байдалд зориулагдсан.

"Сансар" аппликейшн хэрхэн хийх вэ

1. Аппликацын загварыг өнгөт принтер дээр хэвлэнэ. Хэрэв 2-4 настай хүүхэд хайч хэрхэн ашиглахаа хараахан мэдэхгүй байгаа бол aplique хоосон зайг өөрөө хайчилж ав. Хэрвээ таны хүүхэд өөрөө зүсэж чадвал түүнд зүслэгээ даатга.

2. Загвар дээрх аппликешны дүр, эд зүйлсийг бие даан зохион байгуулахад хүүхдээ урь.

Аппликацын хувьд та ногоон цаасыг дэвсгэр болгон ашиглаж эсвэл цагаан цаасан дээр ой мод, нар, үүлийг өөрөө зурж болно.

3. Хүүхдэдээ цавуугаар хэрхэн яаж ажиллах, цавууг хайчилж авсны аль талд нь түрхэх ёстойг харуул. Шаардлагатай бол хүүхдэд бүх хэсгийг нааж өгөхөд нь туслаарай.

4. Дууссан програмыг хүрээ рүү оруулж, үржүүлгийн газар эсвэл зочны өрөөнд хананд өлгөх боломжтой. Энэ аппликейшн нь цэцэрлэгийн аппликейшн хичээлд тохиромжтой.

Танд болон таны хүүхдэд амжилт хүсье!

"Space" програм, загварууд

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуй

"Орон зай"

Зорилтот : Хүүхдэд сансрын талаарх санаа бодлыг үргэлжлүүлэн бий болгох.


Даалгаварууд:
Боловсрол: хүүхдүүд сансар огторгуйн талаар юу мэддэг, гаригуудын нэрсийг олж мэдэх; "Орон зай" сэдвээр идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг нэгтгэх.


Хөгжүүлэх: харааны ой санамж, анхаарал, нарийвчлалыг хөгжүүлэх


Боловсрол: багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.


Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: танин мэдэхүй, харилцаа холбоо.


Үйл ажиллагааны төрөл: танин мэдэхүйн, харилцааны (насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэй харилцах, харилцах).


Урьдчилсан ажил: хүүхдүүд сансар огторгуйн талаар юу мэддэгийг олж мэдэх, сэдэвтэй холбоотой зургуудыг үзэх, пуужинд зориулсан stencils хийх.


Тайлбар толь бичгийн ажил: сансар, гаригууд: Ангараг, Далай ван, Санчир... сансрын хөлөг, харь гараг.

GCD шилжих

1. Зохион байгуулалтын мөч.


2. Үндсэн хэсэг:
-Сайн уу хүүхдүүд ээ! Хүмүүс эрт дээр үеэс тэнгэрт гарахыг мөрөөддөг байсан.Эртний домогт Икар шувуу шиг агаарт гарч, нисэхийг мөрөөддөг байсан гэж ярьдаг. Тэрээр өдийг цуглуулж, лаваар бэхлээд, бэлэн далавчаа нуруун дээрээ тавиад ниссэн боловч харамсалтай нь аавынхаа наранд өндөрт нисэхгүй байх хүсэлтийг мартжээ, учир нь ... Түүний халуун туяа лавыг хайлуулж, дараа нь өд нь нисч, Икар хадан дээр мөргөнө. Харамсалтай нь ийм зүйл болсон. Гэвч хүмүүс нисч сурах итгэл найдвараа алдсангүй. Тэд мөрөөдөж байсан зүйлээ үлгэрээр ярьдаг.
-Үлгэрт хүмүүс юугаараа нисдэг байсан бэ? Эсвэл та ямар гайхалтай нисдэг машинуудыг мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)
19-р зуунд эрдэмтэд анхны халуун агаарын бөмбөлгийг тэнгэрт хөөргөсөн. Дараа нь онгоц зохион бүтээгдсэн. 1961 онд хүн сансар огторгуйг байлдан дагуулсан. Энэ бол Зөвлөлтийн сансрын нисгэгч Юрий Гагарин байв. Одоо жил бүрийн 4-р сарын 12-нд сансрын нисгэгчдийн өдрийг дэлхий даяар тэмдэглэдэг.


Хүүхэд байхдаа олон хүн мөрөөддөг байсан
Одтой орон зайд нис.
Тиймээс энэ оддын зайнаас
Манай газар нутгийг судлаарай


- Та сансрын талаар юу мэддэг вэ? Манай нарны аймагт ямар гаригууд байдаг вэ?
-Та сансрын оньсого тааварлаж чадах уу? (Тийм).
Тэгээд сонсох уу?


Таавар

Сансрын мэргэжил
Маш сонирхолтой.
Хүү бүр нэг болсондоо баяртай байдаг
Мэргэжлийн нэр (сансрын нисгэгч).


Манай гаригийн нэр, найз нөхөд,
Хүүхэд үүнийг мэдээж нэрлэх болно ... (Дэлхий).


Шовх үзүүртэй машин
Дэлхийг бүхэлд нь тойрон нисдэг.
Сансрын тээвэр....(пуужин).


-Сайн байна уу залуусаа, та сансрын нууцыг маш сайн хийсэн.


- ЗАЙ гэдэг үгтэй ямар холбоотой вэ?
Тэнгэр, гаригууд, Дэлхий, одод, пуужин, хиймэл дагуул, сүүлт одууд. (зураг үзэх)

Одоо програмаа хийцгээе.
Таны ширээн дээр хар, шар өнгийн цаас, цэнхэр өнгийн дугуй, улаан галын хэлбэр, цавуу, хайч байна.


Ажлын явц:

1. Зурагтай шар цаас ав. Зүсэж эхэлцгээе. Энэ нь пуужингийн их бие болж хувирав.
2. Арын дэвсгэр дээр пуужингаа нааж, зүссэн цэнхэр дугуйлангаар чимэглэ(нүхнүүд)

3. Манай пуужингийн ёроолд урьдчилан зүссэн улаан галыг наа.
4. Хоосон зайд пуужингийн эргэн тойронд оддыг наа.

Хөгжим дээр ажил хийж байна.

БИЕИЙН МИНУТ


Сансарт нисэхийн тулд маш их зүйлийг хийх чадвартай байх хэрэгтэй.

Эрүүл байгаарай, залхуу бүү бай, хичээлээ сайн хий.

Мөн бид өдөр бүр дасгал хийх болно - бид залхуу биш!

Марина Бузаева

4-р сарын 12 - өдөр Сансрын нисгэгч. Би гар ажиллагаатай холбоотой ажлын санааг санал болгож байна. Эдгээр ажлыг хийхэд хялбар байдаг. Энэ техник нь хүүхдүүдэд аль хэдийн танил болсон тул тэд ажлаа хийхдээ баяртай байдаг. Эерэг урам зориг, амжилтын баяр баясгалан (тус бүр)боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг санал болгоно.

Пуужин.

Одод руу амархан нисье

Трамвайнд ч биш, метронд ч биш,

Таксинд ч биш, мопед дээр ч биш,

Тэгээд дотор сансрын пуужин.

Нислэгт авч явсан хүмүүс

Тэднийг сансрын нисгэгчид гэдэг.

Хүн бүр нисэхэд бэлэн байдаггүй,

Зөвхөн хүчтэй, зоригтой.

Мөн пуужин байшингаас өндөр,

Хамт нисдэг сансрын буудал,

Бусад гаригуудын оршин суугчид

Дэлхийгээс мэндчилж байна уу. (Я. Коваль)

Ажлын хувьд танд хоёр талт өнгөт А4 цаас хэрэгтэй болно. харандаа, цавуу, өнгөт цаас.

Технологи ашиглан гүйцэтгэсэн оригами.

Бид хуудсыг дөрвөлжин нугалж, илүүдэл хэсгийг нь таслав.

Хагас нь нугалж, нугалж, тал бүрийг дундуур нь нугалж, задлаарай.







Эдгээр нь танд ийм төрлийн пуужинг авах болно! Бага зэрэг төсөөлөл, дизайн аппликейшн эсвэл будаг.

Энэ техникийг ашиглан дараах төрлийн бөмбөлөгүүдийг хийж болно. appliqueмөн аялалд яв.


Энэ бол бидний эвлүүлэг" Сансрын эмх замбараагүй байдал"


Та одоо өнгөлөг оддын гараг руу аялах боломжтой гэж бодож байна!Амжилт хүсье!

Практик зөвлөгөө:

Хүүхдүүд гэрийн даалгавраа хийж байх хооронд тэдэнд сонирхолтой ном уншиж эсвэл хамтдаа сонсоорой сансрын хөгжим"Сансар" Тэд тайван байж, бүтээгдэхүүн дээр ажиллахдаа баяртай байх болно.

Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Зорилго: сонирхолтой сансрын найрлагыг бүтээж, сансарт хийсэн аяллынхаа түүхийг гарга.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • хүүхдийн сансрын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах;
  • орон зайн найрлагыг бий болгох сонирхлыг бий болгох;
  • applique техникийг сайжруулах: үзэсгэлэнтэй дүрсийг авахын тулд дүрс (тэгш хэмтэй), тууз, зүссэн аппликешнүүдийг бие даан сонгож, нэгтгэх;
  • Хүүхдүүдийн эзэмшсэн ур чадвар, чадварыг нэгтгэж, тэдгээрийг бүтээлчээр хэрэгжүүлэх боломжийг олгох.
  • хагас нугалсан цааснаас өөрөө зурсан тойм дагуу сансрын пуужинг хайчилж ав;
  • пуужинг бусад элементүүдээр дүүргэх (нүх, цорго, далавч)
  • ижил хэсгүүдийг (од, сүүлт од) авахын тулд туузыг хэд хэдэн удаа нугалав.
  • ажлаа төлөвлөх, төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • төсөөлөл, найрлагын шийдлийг хөгжүүлэх, цаасан дээр нарийн ширийн зүйлийг эвтэйхэн байрлуулах, ажлын танил арга барилыг шинэ бүтээлч нөхцөл байдалд шилжүүлэх чадвар;
  • Зохиол зохиохдоо хүүхдийн сонирхол, төсөөллийг хөгжүүлэх, даалгавраа биелүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

  • сансрын тухай зураг, ном үзэх;
  • шүлэг сурах;
  • загварчлалын хичээл "Сансрын технологи";
  • "Гүн орон зайд" зургийн хичээл;
  • “Сансар огторгуйн нууцлаг ертөнц” илтгэлийг үзэж байна.

Тайлбар толь бичгийн ажил: сансар огторгуй, сансрын нисгэгч, скафандр, пуужин, иллюминатор.

Материал, багаж хэрэгсэл: хайрцагт хайч, цавуу - харандаа, тосны даавуу, салфетка, энгийн харандаа, хар, хар хөх эсвэл нил ягаан өнгийн картон, өнгөт цаас, хаягдал сагс, технологийн газрын зураг, хайчаар ажиллах аюулгүй байдлын заавар; соронз, соронзон самбар.

Тоног төхөөрөмж: зөөврийн компьютер, дэлгэц, проектор, танилцуулга бүхий флаш карт, тайван хөгжим бичих, чанга яригч

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэл хөдлөлийн байдал

II. Оршил яриа

Багш: Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр бидэнд зочид ирсэн тул тэдэнтэй мэндчилье.

Хүүхдүүд багш нартай мэндчилж байна.

- Одоо бид хичээлдээ шилжиж, би чамаас асуумаар байна: Та аялах дуртай юу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

– Таныг аялах дуртайг ойлгосон тул шидэт дэлгэцийн тусламжтайгаар ер бусын аялалд гарахыг урьж байна.

Слайд 1

Хүүхдүүд танилцуулгын 1-р слайдыг хараад, аялал нь сансар огторгуйд байх болно гэсэн таамаглал дэвшүүлдэг.

– Залуус аа, 2011 оныг манай улсад сансрын нисгэгчдийн жил болгон зарласан. Учир нь 50 жилийн өмнө хүн сансарт анх ниссэн билээ.

Слайд 2

– Манай дэлхий агаарын бүрхүүлтэйгээ хамт хязгааргүй том орон зайгаар хүрээлэгдсэн байдаг. Энэ бол орон зай. Энэ нь тэнгэрийн биетүүдийг агуулдаг: Нар, од, гариг, сар. Олон зууны турш сансар огторгуйд нууц, нууцлаг зүйлсээр татагдаж ирсэн. Сансар огторгуйн талаар хүн төрөлхтөн өөрөөсөө хариултгүй олон асуулт асуусан. Хүмүүс нууц сансар огторгуйг ойлгохыг хичээж, түүний талаарх мэдлэгийг аажмаар хуримтлуулж байв. Алс холын гаригууд руу аялахын тулд хүмүүс сансрын хөлөг барьж сурсан. Одоо та хэдхэн секундын дотор тэнгэрт өндөрт хөөрөх сансрын пуужин хэрхэн хөөрч байгааг харах болно. Өнөөдөр бид өөрсдийгөө сансрын нисгэгчид гэж төсөөлөх болно. Чи бэлэн?

- Анхаар! Пуужин бэлэн боллоо. Бүгд хөөргөхөд бэлэн байна. Би тоолж эхэлдэг: 5,4,3,2,1, эхлэх...

– Манай пуужин шаардлагатай өндөрт гарлаа, одоо түүний сүүлчийн шат салж, сансрын хөлөг өөрөө нисэх болно. Энэ нь дэлхийн хиймэл дагуул болж хувирдаг.

Багш: Залуус аа, бидэнд цонхоор харж, сансар огторгуйг харах онцгой боломж байна.

– Сансрын нисэгчид, болгоомжтой байгаарай, бид сансрын биет, биетүүдийг ажиглаж байна. Чи юу харж байна? хүүхдүүдийн хариулт- Маш үзэсгэлэнтэй, ер бусын.

III. Дээжийн шинжилгээ

Багш: Залуус аа, сансрын нисгэгчдийн жилийг тохиолдуулан би та бүхнийг саяхан харсан бүхнээ дурсамж болгон үлдээж, сансарын аялалаас буцаж ирэхдээ найз нөхөддөө хэлэхийг урьж байна. Та бүхэнд сансар огторгуйг олж мэдэх боломжийг олгодог бөгөөд энэ нь таны ажил маш олон янз байх ёстой гэсэн үг юм. Сансрын нисэгчид үргэлж нарийн зааварчилгаатай байдаг тул шидэт дэлгэц таныг тэдэнтэй танилцахыг урьж байна. (Тэдний дээж, технологийн зураглалыг шалгах).

хагас нугалсан цааснаас өөрөө зурсан тойм дагуу сансрын пуужинг хайчилж ав;

хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаар:

- пуужинг бусад элементүүдээр (нүх, цорго, далавч) нөхөх;

- Дэлхий гаригийн гадаргуугийн бүтэцтэй дүрсийг зүсэх аппликейшн техникийг эргэн санах;

– ижил хэсгүүдийг (од, сүүлт од) авахын тулд туузыг хэд хэдэн удаа нугалав;

гал ба дөлийн бүтэцтэй дүрсийг зүсэх аппликешны техникийг ашиглах;

- бэлэн бараан өнгийн суурь дээр эд ангиудыг байрлуулах дараалал:

Слайд 20
Слайд 22 Слайд 23
Слайд 24

хэсгүүдийг суурь дээр болгоомжтой наах дүрмийг давт. Тосны даавуу, салфетка хэрэглэх.

IV. Бие даасан үйл ажиллагаа

Хүүхдүүд ширээний ард сууж, ажлын байраа шалгаж, ажлаа хийж эхэлдэг: тэд пуужин, од, гариг, мөн сансрын найрлагыг нэмэлт чимэглэлд зориулж цаас сонгодог.

  • хагас нугалсан цааснаас өөрөө зурсан тойм дагуу сансрын пуужинг хайчилж ав;
  • пуужинг бусад элементүүдээр (цонх, цорго, далавч) нөхөх
  • ижил хэсгүүдийг (од, сүүлт од) авахын тулд туузыг хэд хэдэн удаа нугалав.

Ажлын бүх үйл явц тайван хөгжим дагалддаг.

V. Биеийн тамирын хичээлийн мөч.

Биеийн тамирын дасгалыг тайван хөгжмийн дагалддаг, хүүхдүүд дэлгэцэн дээр юу болж байгааг харж, шаардлагатай дасгалуудыг хийдэг.

Дараа нь зааврын карт дэлгэц дээр дахин гарч ирэх бөгөөд хүүхдүүд үргэлжлүүлэн ажиллана.

Ажлын явцад багш ажил хийх алгоритмд (диаграмм) анхаарлаа хандуулж, хүүхдүүд дуусгахад хэцүү байвал тэргүүлэх асуултуудыг асууна.

-Пуужин ямар хэлбэртэй байж болох вэ гэж та бодож байна уу? одод?
– Цоорхойг хаана бэхлэх ёстой вэ? цорго?
– Гариг бүтээхэд юу ашиглаж болох вэ? ...

Багш нь ажиллахдаа аюулгүй байдлын арга хэмжээ, хүүхдийн биеийн байдлыг анхаарч үздэг.

Хүүхдүүд ажлынхаа төгсгөлд зохиолоо соронзон самбар дээр байрлуулж, ажлын байраа цэвэрлэж, сансрын сэтгэгдлийнхээ талаар ярилцдаг.

Багш: Орон зай гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Тэнгэрийн биетүүдийн төгсгөлгүй ертөнц, бид үүнийг орчлон эсвэл орон зай гэж нэрлэдэг)

Багш: Сансарт ямар тэнгэрийн биетүүд байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Сансарт од, гариг, сүүлт од байдаг)

Багш: Яагаад 2011 оныг манай улсад сансрын нисгэгчдийн жил болгон зарласан бэ?

Хүүхдүүд: Яагаад гэвэл яг 50 жилийн өмнө хүн анх сансарт ниссэн)

Ажлын практик хэрэглээ:

Багш: Та ямар ажил хийсэн бэ? ( өргөдлийг гүйцэтгэсэн).

– Та ямар шатандаа ажиллах сонирхолтой байсан бэ?

– Ажиллаж байхдаа ямар нэгэн хүндрэл бэрхшээл тулгарч байсан уу?

– Үүссэн бэрхшээлийг даван туулахын тулд ямар шийдлүүдийг сонгосон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш: Та ажилдаа ямар практик хэрэглээг олж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Найз нөхөд, хамаатан садандаа өг, өрөөгөө тохижуулж, үзмэрт тавь)

Багш: Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Багш: Залуус аа, сансарт хийсэн гайхалтай аялалд баярлалаа.

Дөрөвдүгээр сарын 12 бол сансар огторгуйн сэдэвтэй гар урлалын хувьд сайхан баяр юм, үүнийг бид танд болон таны хүүхдүүдэд хийхийг санал болгож байна.

Мэдээжийн хэрэг, эхлээд хүүхэдтэйгээ орон зайн сэдвээр ярилцах нь сайхан байх болно. Та “Хүүхдэдээ сансрын талаар хэрхэн заах вэ” номыг уншсаны дараа үүнийг хийхэд илүү хялбар байх болно.

Дараагийн шат бол сансрын талбайг өөрөө хийх явдал юм.

Хамгийн энгийн сонголтуудын нэг бол цаасан аппликейшн юм. Өнгөцхөн харахад ийм программ хийх нь хэцүү мэт санагдаж болох ч үнэн хэрэгтээ та янз бүрийн өнгө, хэлбэр, хэмжээтэй тэгш хэмтэй дүрсүүдийг хайчилж аваад дараа нь цэгцлэх хэрэгтэй.

Тиймээс ажилдаа орцгооё!

Эхлээд бид дэвсгэрийг хийдэг.

Арын дэвсгэр нь энгийн, будсан эсвэл аппликейшн хэлбэртэй байж болно.

Та өөрийн дуртай орон зайн зургийг өнгөт принтер дээр арын дэвсгэр дээр хэвлэх эсвэл шаардлагагүй сэтгүүлээс тохирох зургийг хайчилж авах боломжтой.

Та үүнийг илүү хялбар болгож чадна: зүгээр л том өнгийн цаас аваад арын дэвсгэр болго.

Дашрамд хэлэхэд бидний дэвсгэр эсвэл орон зай өөрөө цэнхэр байх ёстой гэж хэн хэлсэн бэ?)))

Дараа нь бид хэсгүүдийг наа.

Тиймээс дэвсгэр зураг бэлэн боллоо. Гариг, одод, пуужин, харь гаригийнхан, мөн сүүлт од, астероид, төсөөлшгүй хэлбэрийн сансрын хөлөг гэх мэтийн талаар бодох цаг болжээ.

Манай орон зайн оршин суугчид бүгд өөр өөр хэмжээтэй байж болно. Эхлээд бид хамгийн том хэсгүүдийг сонгож, тэдгээрийг наа. Дараа нь бид жижиг нарийн ширийн зүйлийг, дараа нь бүр жижиг хэсгүүдийг авч, дараа нь шалгана: бид хэнийг ч мартаагүй гэж үү?)))

Цавуулахаасаа өмнө хүүхдэд аппликешны нарийн ширийн зүйлийг өөрөө байрлуулж, эхлээд юу нааж, дараа нь юу хийхээ бодож үзээрэй.

Төгсгөлийн ажил.

За, бидний найрлага ерөнхийдөө бэлэн болсон, зөвхөн өнгөлгөөний өнгөлгөө, аппликешны хамгийн жижиг нарийн ширийн зүйлийг нэмэх л үлдлээ.