Saistītā runa sagatavošanas grupā. Nodarbības kopsavilkums par saskaņotas runas attīstību (sagatavošanas grupa)


Pirmsskolas vecuma bērna tieši izglītojošo darbību izklāsts sagatavošanas grupā saskaņotas runas attīstībai.

Tēma "Augļi"

Studiju periods: I

mērķis: vārdnīcas atjaunināšana un bagātināšana par leksisko tēmu "Augļi"

Uzdevumi:

  • vārdnīcas papildināšana un precizēšana (telpa, izskatīta)
  • attīstīt monologu runu
  • priekšvārdu lietojuma noteikšana (virs, zem, starp)
  • nostiprināt prasmi sastādīt stāstu, pamatojoties uz sižeta attēlu, pamatojoties uz priekšmetu attēliem
  • bagātināt vārdnīcu ar figurāliem valodas izteicieniem (sarkusi kā vēzis)
  • iemācīt bērniem nodot dzirdētā darba saturu tuvu tekstam - audzināt jūtīgumu, taisnīgumu, spēju atzīt kļūdu.
  • smalko motoriku attīstība
  • attīstīt dzirdes uztveri
  • verbālās un loģiskās domāšanas uzlabošana
  • saskaņotas runas attīstība

Aprīkojums:

  • Attēli, kas attēlo augļus; priekšmeta attēli, kas attēlo istabu. Sižeta attēli pēc stāsta "Kauls" motīviem, rokasgrāmata pirkstu vingrošanai, šķīvis ar dabīgām plūmēm, priekšauts.

I. Nodarbības gaita:

Organizācijas laiks:

Sveiki puiši! Atcerēsimies, ko darījām pēdējā nodarbībā? Vakar? (pagatavo salātus)

Kādi salāti? (augļi)

Kādi augļi? (Ābols, banāns, kivi, bumbieris)

Kur aug augļi? (dārzā, uz koka)

II: "Kauls".

Uzmanīgi apskatiet attēlus.

Nosauciet augļus (mango, persiku, aprikožu, plūmju)

Kas šiem augļiem ir kopīgs? (augļa iekšpusē ir kauliņš)

Ko mēs darām ar kauliem, kad ēdam augļus?

(Kad jūs tos ēdat, kauls ir jāizmet)

Galvenā daļa.

III. "Kas ir kur"

Puiši, skatieties attēlus. Nosauciet visus augļus, kas atrodas starp citronu un ābolu.

Sniedziet pilnīgu atbildi (starp citronu un ābolu ir plūme).

Kas atrodas pa labi no plūmes? (pa labi no plūmes ir citrons)

Kas atrodas pa kreisi no plūmes? (Pa kreisi no plūmes ir ābols.).

Kas ir virs plūmes? (virs plūmes ir banāns)

Kas atrodas zem plūmes? (zem plūmes ir apelsīns).

IV. Pirkstu vingrošana.

Simboli ir izlikti uz tāfeles.

Pirksts ir biezs un liels (mīcīt īkšķi)
Aizgāja uz plūmju dārzu
Rādītājs no ceļa………… (parādīt norādes žestu)
Parādīja viņam ceļu.
Vidējais pirksts ir visprecīzākais (savienojiet vidējo un īkšķi
Viņš nogāž plūmes no zara. un kā notriekt)
Bezvārda kolekcionē (mīcīt ar pirkstu)
Un mazā pirkstiņa kungs,
Viņš meta kaulus zemē, mīca pirkstu un it kā meta kaulus)
Tērē 2-3 reizes.

V. Lasot stāstu "Kauls"

1) Stāsta lasīšana. Klausieties stāstu, kas notika ar zēnu Vaņu.

KAULU
(Tiesa)

Māte nopirka plūmes un gribēja tās pēc vakariņām dot bērniem. Viņi bija uz šķīvja. Vaņa nekad neēda plūmes un turpināja tās šņaukt. Un viņam tie ļoti patika. Man ļoti gribējās ēst. Viņš turpināja iet garām plūmēm. Kad istabā neviena nebija, viņš nevarēja pretoties, paķēra vienu plūmi un apēda. Pirms vakariņām māte saskaitīja plūmes un redz, ka viena trūkst. Viņa teica savam tēvam.

Vakariņās tēvs saka: "Nu, bērni, vai kāds ir ēdis vienu plūmi?" Visi teica: "Nē." Vaņa nosarka kā vēzis un arī teica: "Nē, es neēdu."

Tad tēvs sacīja: “Ko kāds no jums ir ēdis, tas nav labs; bet tā nav problēma. Problēma ir tā, ka plūmēm ir kauli, un, ja kāds nemāk tās ēst un norij akmeni, viņš dienā nomirs. Man no tā ir bail."

Vaņa nobālēja un teica: "Nē, es izmetu kaulu pa logu."

Un visi smējās, un Vaņa sāka raudāt.

2) Vārdu krājuma darbs.

Kas ir "kalns"? Šī ir gaiša, skaista istaba.

Kā jūs saprotat vārdu "uzskata"?

Bērni: Es skaitīju.

3) Saruna par stāsta saturu.

Ko mamma nopirka?

Bērni: Mamma nopirka plūmes.

Kā Vaņa uzvedās?

Bērni: Vaņa staigāja apkārt plūmēm un smaržoja tās visas.

Kāpēc viņus interesēja Vaņa?

Bērni: Viņam tās ļoti garšoja, viņš nekad nav ēdis plūmes.

Kā Vaņa uzvedās, kad viņš palika viens istabā?

Bērni: Vaņa nespēja pretoties, paķēra vienu plūmi un apēda.

Kurš pamanīja, ka viena plūme ir pazudusi?

Bērni: Mamma skaitīja plūmes un pamanīja, ka viena trūkst.

Vai Vanja atzinās savā darbībā?

Bērni: Bērni atbildēja, ka viņi neēd plūmes un Vaņa arī teica, ka viņš neēd plūmes.

Stāstā ir tāds izteiciens "sārtusi kā vēzis", ko tas nozīmē?

Bērni: Vaņa kļuva sarkana, kā vārīts vēzis.

Kāpēc Vaņa nosarka?

Bērni: Vaņa no kauna nosarka

Kāpēc tētis uztraucās?

Bērni: Viņš teica, ka, ja kāds no bērniem ēda plūmi, tas nav labi; bet bēda ir tāda, ka plūmēs ir akmeņi, un, ja kāds norij akmeni, viņš dienā nomirs.

Kāpēc Vaņa pēc tēta vārdiem nobālēja? Ko viņš juta?

Bērni: Vaņa kļuva bāla no bailēm, no bailēm.

Ko Vaņa teica savam tēvam?

Bērni: Vaņa teica, ka viņš izmeta kaulu pa logu.

Kāpēc Vaņa raudāja, kad visi smējās?

Bērni: Vaņa raudāja, jo viņam bija kauns par savu rīcību.

Ko tu darītu Vaņas vietā?

Bērni: Es gaidītu, kamēr mana māte pati iedos drenāžu. Ja es būtu ēdis plūmi neprasot, es pats to atzītu.

Ir sakāmvārds: "Noslēpums vienmēr kļūst skaidrs". Kā jūs to saprotat?

Bērni: Uzreiz jāatzīst, ka esi izdarījis sliktu darbu, jo viņi par to tik un tā uzzinās.

4) Apskatiet attēlus un sakārtojiet tos pareizā secībā. (Kas notika vispirms, kas notika pēc tam un kas notika beigās)

5) Pārstāstiet stāstu pēc attēliem.

VI. Klausieties stāstu vēlreiz.

Stāsta dramatizējums, ko veic bērni.
Bērnu sadalījums pa lomām.
Beigu daļa

VII. Nodarbības kopsavilkums:

Kas tev visvairāk palicis atmiņā no nodarbības?

Kā sauc stāstu, kuru stāstāt?

Neaizmirstiet pastāstīt stāstu par zēnu Vaņu vecākiem, māsām un brāļiem mājās.

Mājas darbs būs:

1) Pārstāstiet stāstu "Kauls".

2) "Identiskas plūmes."

Ostankova E.A.,
skolotājs logopēds

Sakarīga runa ir semantiski detalizēts paziņojums, noteikta satura izklāsts, kas tiek veikts loģiski, konsekventi un precīzi, gramatiski pareizi un pārnestā veidā, nodrošinot komunikāciju un savstarpēju sapratni.

Sakarīgas runas attīstības mērķis: runas spēju un prasmju attīstība, runas komunikācijas kultūra, pirmsskolas vecuma bērnu praktiskās komunikācijas iemaņu apguves veidu attīstība dažādās dzīves situācijās, lasīšanas un rakstīšanas priekšnosacījumu veidošana. .

Uzdevumi sakarīgas runas attīstībai: elementāru priekšstatu veidošana par teksta struktūru (sākums, vidus, beigas); mācīšanās savienot teikumus dažādos saziņas veidos; attīstīt spēju atklāt tēmu un paziņojuma galveno domu; mācīšanās veidot dažāda veida apgalvojumus - aprakstus, stāstījumus, argumentāciju; aprakstoša, tostarp mākslinieciska teksta satura un strukturālo iezīmju apzināšanās; stāstījuma tekstu (pasakas, stāsti, stāsti) sastādīšana, ievērojot pasniegšanas loģiku un mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu izmantošanu; mācīšanās sastādīt argumentāciju ar atlasi, lai pierādītu spēcīgus argumentus un precīzas definīcijas; dažādu veidu atbilstošu modeļu (shēmu) apgalvojumu izmantošana, atspoguļojot teksta pasniegšanas secību.

Pirmsskolas vecuma bērniem jāspēj:

Argumentēti un labestīgi izvērtēt atbildi, vienaudžu teikto, piedalīties sarunā. Sastādiet pēc modeļa par tēmu, stāstus pēc sižeta attēla, attēlu kopumu ar konsekventi attīstošu darbību. Sakarīgi, izteiksmīgi, konsekventi, bez būtiskiem izlaidumiem pārstāstīt nelielus literāros darbus. Izmantojiet monologa un dialoga runas formas. Veidojiet stāstus par notikumiem no personīgās pieredzes, izdomājiet savus pasaku nobeigumus. Sastādiet radoša rakstura īsus stāstus par skolotāja ierosinātu tēmu. Izsakiet savu viedokli, piekrītiet vai nepiekrītiet drauga atbildei.

Skolotājam ir liela ietekme uz bērnu runu. Skolotājam jāaudzina ar savu runu.

Prasības skolotāja runai:

Precizitāte (patiess apkārtējās realitātes attēls, šim saturam vispiemērotāko vārdu un frāžu atlase);

Loģika (konsekvents domu izklāsts);

Skaidrība (saprotamība citiem);

Emocionalitāte;

izteiksmīgums.

Metodes sakarīgas runas attīstībai: kopīga darbība, pārstāstīšana, stāstīšana attēlā - sižeta attēlu sērijā - no personīgās pieredzes; radoša stāstīšana par doto tēmu - par dzejoli - par pasaku - uz mēles griezēja;aprakstoša stāsta sastādīšana, dzejoļu iegaumēšana, saruna, lomu spēle, runas spēles, individuālais darbs, aktivitāšu integrēšana, vērošana, ekskursijas, dramatizēšanas spēles, dramatizēšanas spēles, puzles.

Paņēmieni saskaņotas runas attīstībai:

Vizuāli: stāstu apkopošana, pamatojoties uz gleznu sēriju, sižetu un ainavu gleznām; stāsta sacerēšana par atsevišķiem objektiem.

Stāsti, kuru pamatā ir gleznu sērija: Strādājot pie gleznu sērijas, bērniem veidojas priekšstats par saskaņota vēstījuma veidošanas pamatprincipiem; notikumu secība. Bērni kopā raksta stāstu. Turklāt šādas aktivitātes attīsta bērnos spēju sarunāties savā starpā, piekāpties biedriem.

Lai sacerētu stāstu, pamatojoties uz sižeta attēliem, tiek izmantoti attēli, kuros attēlotas vairākas varoņu grupas vai vairākas ainas bērniem pazīstamā kopīgā sižetā (“Mēs dežurējam”, “Spēles rotaļu laukumā”, “Ziemas izklaide”). Bērniem tiek piedāvāta arī žanriskā glezniecība (“Atkal divnieks”, “Trīs varoņi”, “Aļonuška”, “Rīts priežu mežā”). Ainavu gleznas (I. Levitāna “Zelta rudens”, I. Grabara “Februāra debeszils” u.c.).

Plāns stāsta sastādīšanai pēc attēla: attēla nosaukums, darbības vieta, darbības laiks, attēla kompozīcija (priekšplāns, centrālā daļa, attēla fons), varoņi, darbības bildē redzamie tēli, viņu apģērbs, tēlu noskaņojums un raksturs, krāsu palete, kādas sajūtas viņos rada attēlu.

Verbāls: mākslas darba lasīšana un deklamēšana, mācīšanās no galvas, stāstu veidošana no personīgās pieredzes; stāstīšana (ar radošuma elementiem); pārstāstīšana (pa daļām un lomām), sarunu vispārināšana. Visās verbālajās tehnikās tiek izmantotas vizuālās tehnikas: rāda priekšmetus, rotaļlietas, gleznas, aplūko ilustrācijas.

Stāsti no personīgās pieredzes.Šim stāstīšanas veidam ir liela nozīme sakarīgas runas attīstībā. Bērni ir pieraduši pie plašas runas komunikācijas, attīstās spēja izmantot savu sensoro pieredzi, nodot to sakarīgā stāstījumā. Veidojas spēja skaidri, saprotami, skaidri, tēlaini izteikt savas domas.

Šāda veida stāstu attīstības pamatā ir bērnu jēgpilna dzīve. Šādi stāsti notiek tiešā saskarsmē ar citiem – gan pieaugušajiem, gan vienaudžiem.Bērnu stāstu tēmas liecina par pastaigu, ekskursiju, darbu, atpūtu. Bieža apkārtējās dzīves objektu un parādību vērošana, ko papildina dzejoļu lasīšana, mākslas darbu fragmenti, didaktiskās spēles aprakstīšanai, bērnu runas bagātināšana ar tēlainiem vārdiem un izteicieniem ir nepieciešami nosacījumi un priekšnoteikumi bērnu spēju attīstībai. spēju runāt par atgadījumiem no savas dzīves.Sagatavošanas grupā skolai atrodi vietu un vispārīgāka rakstura tēmas, kas prasa pieredzes vispārināšanu, morālus spriedumus: “Mūsu mīļākās rotaļlietas un spēles”, “Ko rudens dod cilvēkiem”, "Ar ko man patīk spēlēties". Sava veida dabas vēstures zināšanu vispārinājums ir runas loģisko uzdevumu risināšana, kad bērniem jāmeklē atbilde uz kādu jautājumu, jāturpina audzinātājas iesāktais mīklas stāsts par dabu.

Radoša stāsta rakstīšana. Ir dažādi radošā stāstījuma veidi.

1) Stāsta turpinājuma un pabeigšanas izdomāšana.

2) Stāsta vai pasakas izdomāšana pēc skolotāja plāna.

3) Stāsta izdomāšana par skolotāja ierosinātu tēmu (bez plāna).

4) Stāsta vai pasakas izdomāšana par paša izvēlētu tēmu.

Stāsta turpinājuma un beigas izdomāšana.

Skolotājs ziņo par stāsta sākumu, tā sižetu un galvenajiem notikumiem, varoņu piedzīvojumus ir izdomājuši bērni. Piemēram, skolotājs nolasa nepabeigto L. A. Penevskas stāstu “Kā Miša pazaudēja dūraiņu”, pēc kura uzdod bērniem jautājumus: “Vai jūs domājat, ka Miša atrada savu dūraiņu? Kā tas notika? Kas viņam palīdzēja? Padomājiet par to un runājiet par to." Jautājumi rosina bērnu radošumu. Tomēr skolotājam ir jānodrošina, lai tiktu izdomātas ticamas, reālas situācijas un lai bērnu stāsti neatkārtotos. Ja stāsti izrādās vienmuļi, viņam jāaicina bērni padomāt un ieteikt dažādas iespējas.

Bērnu stāstu tēmas var būt gan reālistiskas (“Notikums mežā”, “Kas notika ar Katju” u.c.), gan pasakainas (“Zaķa dzimšanas diena”, “Kā ziloņa mazulis gāja pastaigāties” utt.) .

Stāsta vai pasakas izdomāšana pēc audzinātāja plāna prasa lielāku neatkarību, jo plāns iezīmē tikai stāstīšanas secību, un bērnu satura izstrāde būs jāveic patstāvīgi.

Stāsta izdomāšana par skolotāja piedāvāto tēmu (bez plāna) dod vēl lielāku impulsu radošajai iztēlei un domas patstāvībai. Bērns darbojas kā autors, viņš izvēlas saturu un tā formu. Pašam formulējumam vajadzētu emocionāli radīt bērnus sacerēt stāstu. Daži stāsti var veidot stāstu sēriju par vienu personāžu. Bērni mācās vizuāli un tēlaini aprakstīt objektus, nodot varoņu sajūtas, noskaņojumu un piedzīvojumus un patstāvīgi izdomā interesantu stāsta noslēgumu.

Stāsta vai pasakas izdomāšana par izvēlētu tēmu ir visgrūtākais stāstīšanas veids. bērnu panākumi lielā mērā ir atkarīgi no tā, kā skolotājs spēs bērnus ieinteresēt, radīt viņos emocionālu noskaņu un dot impulsu radošai iztēlei. Šāda veida radošo stāstījumu dažreiz var veikt ar devīzi: "Kurš izdomās interesantāku pasaku."

Ļoti svarīgi ir iemācīt bērniem novērtēt citu bērnu izdomātos stāstus un pasakas, saskatīt stāstos gan pozitīvās, gan negatīvās puses. Skolotāja dod vērtējuma paraugu, piemēram: Man patika Oljas pasaka. Tajā interesanti aprakstīti vāveres un viņas draugu piedzīvojumi. Olja izteiksmīgi pastāstīja savu stāstu. Viņa ļoti labi sauc vāveri - "sarkano mēteli".

Pedagogam ir jāpievērš uzmanība gan stāsta interesantajam, izklaidējošajam saturam, gan verbālajai formai, kādā tas tiek pārraidīts; uzraudzīt, kā bērni izmanto apgūtos vārdus un izteicienus patstāvīgajā radošajā darbībā.

Spēle.Pārsteiguma moments, spēles varonis, runas spēles, lomu spēles.

Spēles sakarīgas runas attīstībai

Spēles vingrinājums “Izplati piedāvājumu”

Mērķis ir attīstīt spēju veidot garus teikumus ar vārdiem-objektiem, vārdiem-zīmēm, vārdiem-darbības.

Bērni tiek aicināti turpināt un pabeigt iesākto teikumu, balstoties uz vadošajiem jautājumiem. Piemēram: "Bērni dodas ... (Kur? Kāpēc?)". Vai arī sarežģītāka versija: “Bērni uz skolu iet uz ... . Šī iespēja papildus gramatikas pieredzes bagātināšanai var kalpot kā sava veida tests, kas ļauj identificēt bērna trauksmi saistībā ar dažādām dzīves situācijām.

Spēle "Saproti mani"

Mērķis ir attīstīt prasmi sacerēt īsu stāstu pēc attēla, izmantojot dažādas priekšmeta īpašības.

Skolotāja bērniem parāda skaistu kastīti un saka, ka šī kastīte nav vienkārša, bet gan maģiska. Tajā ir dažādas dāvanas bērniem. Dāvanu var saņemt tikai tie, kas prot glabāt noslēpumus. Ko tas nozīmē? (Tas nozīmē nestāstīt pirms laika). Tad skolotājs paskaidro, ka, pieejot kādam klāt, šim bērnam ir jāaizver acis un, neskatoties, jāizvelk no kastes bilde, jāpaskatās, bet nevienam nerādīt un nestāstiet, kas uz tās ir. Tas ir jātur noslēpumā. Kad visi bērni ir uzzīmējuši sev vienu attēlu, skolotājs jautā bērniem, vai viņi vēlas zināt, kurš ko ieguva? Bērni saka jā. Tad skolotājs saka, ka jūs nevarat parādīt dāvanas, bet jūs varat par tām runāt. Bet vārdu dāvana arī nevar nosaukt. Tad skolotājs stāsta par savu dāvanu, parādot bērniem, kā to izdarīt pareizi, un bērni uzmin, ko skolotājs ieguva. Pēc tam bērni pēc kārtas stāsta par savām dāvanām un, kad dāvana ir uzminēta, atver savu attēlu. Šo spēli labāk spēlēt sēžot uz paklāja aplī.

Spēles vingrinājums “Ja…”

Mērķis ir saskaņotas runas, iztēles, augstāku domāšanas formu attīstība - sintēze, analīze, prognozēšana, eksperimentēšana.

Skolotājs aicina bērnus sapņot par tādām tēmām kā:

"Ja es būtu burvis, tad..."

"Ja es kļūtu neredzams..."

"Ja pavasaris nekad nepienāks..."

Papildus attīstības orientācijai šai spēlei ir arī diagnostiska vērtība.

Spēles vingrinājums “Pabeidz pats”

Mērķis ir iztēles attīstība, saskaņota runa.

Skolotājs stāsta bērniem pasakas vai stāsta sākumu, un bērniem tiek dots uzdevums turpināt vai izdomāt beigas.

Nodarbības kopsavilkums

saskaņotas runas attīstībai

grupai sagatavošanai skolai par tēmu:

"Aprakstoša stāsta sastādīšana, izmantojot diagrammu."

Sastādīja:

Rjazanova N. V.,

Pedagogs MKDOU "d / s Nr. 26",

Jemanžeļinska

2016. gads

Mērķis: Attīstīt bērnos komunikācijas prasmes.

Uzdevumi:

· Iemācīt bērniem veidot aprakstošus stāstus par dažādu profesiju cilvēkiem, izmantojot plānu.

Turpināt mācīt sarežģītu teikumu sastādīšanu un lietošanu runā; mācīt paziņojuma savienojamību, izvietošanu, nepārtrauktību.

· Vingrinājums lietvārdu, darbības vārdu lietošanā runā, vārdu-darbību izvēlē.

Attīstīt atmiņu, uzmanību, domāšanu.

Aprīkojums:

Demonstrācijas bildes, kurās attēloti dažādu profesiju cilvēki; viņu instrumenti.

aprakstošu stāstu sastādīšanas shēma; bumba.

Iepriekšējais darbs:

· Sarunas “Mūsu māmiņu profesijas”, “Mūsu tēvu profesijas”, “Mans sapnis”.

· V.Majakovska lasīšana "Kam būt?".

· Spēle "Mīklas par profesijām".

· Spēle "Kas, ko, kam?".

· Spēle "Pasaki man vārdu."

Nodarbības gaita.

Pedagogs:

Puiši, pastnieks šorīt mums atnesa vēstuli. Jūs vēlaties zināt, no kura vēstule ir.

"Sveiki, puiši, Dunno jums raksta. Es dzīvoju kopā ar draugiem Ziedu pilsētā. Maniem draugiem ir dažādas profesijas un viņi sastrīdējās, kura profesija ir labāka un svarīgāka. Palīdziet, lūdzu, atrisināt šo problēmu. Vēstulē ieliku bildes ar profesijām un uzdevumiem.

1. Spēle "Uzmini profesijas nosaukumus."

Kā jūs uzminējāt, tiek parādīti attēli, kuros attēloti dažādu profesiju cilvēki.

  • Kurš izārstēs visas slimības un zina, kas kādam ir noderīgāk?(Ārsts)
  • Kurš iziet uz ugunsgrēkiem, applūst uguni, glābj cilvēkus?(ugunsdzēsējs)
  • Kurš brauc ar mašīnu, piegādā preces uz vietu?(Šoferis)
  • Kurš mums gatavo vakariņas: zupu, kotletes, vinegretes?(Pavārs)
  • Kurš tevi sagaidīs ar šķērēm, lieliski saritinās tavas cirtas? ( Frizieris).
  • Kas mums cels dzīvokļus, skolas, bērnudārzus, veikalus?(Celtnieks)
  • Kas sargā mūsu mieru, ķers pārkāpējus? ( Policists)
  • Kas tevi satiek bērnudārzā, lasa labas pasakas?(Audzinātāja).

Pedagogs: Labi darīti puiši! Visas mīklas atrisinātas.

2. Spēle "Izlabojiet kļūdu."

(Skolotājs lasa, un bērni labo)

· Pavārs ārstē, un ārsts gatavo.

· Celtnieks griež, un frizieris būvē.

· Policists nodzēš, un ugunsdzēsējs aiztur.

Gleznotājs glezno un mākslinieks glezno.

· Kosmonauts brauc, un vadītājs lido.

Skolotājs: Labi darīts!!!

Pacelieties aplī, puiši, mēs spēlēsim vēl vienu interesantu spēli.

3. Bumbu spēle "Kas kur strādā?".

Strādnieks ir rūpnīcā, skolotājs ir skolā, pavārs ir ēdnīcā, celtnieks ir būvlaukumā, ārsts ir slimnīcā, drēbnieks ir ateljē, pārdevējs ir veikalā, frizieris ir frizētavā, ugunsdzēsējs ir ugunsdzēsējs, policists ir policijas iecirknī. , skolotāja ir bērnudārzā.

Pedagogs: Labi darīts, ejam uz krēsliem.

4. Spēle "Kam ko vajag darbam?".

(Jums jāizvēlas instrumenti konkrētai profesijai).

- ārstam nepieciešams termometrs, šļirce, fonendoskops;

- policistam nepieciešama rācija, ieroči, rokudzelži;

- frizierim nepieciešamas šķēres, ķemme, fēns;

- pavāram nepieciešams kauss, kastrolis, nazis;

- celtniekam nepieciešams āmurs, špakteļlāpstiņa, urbis.

Fizkultminutka.

Daudzas profesijas
mūsu gaismā!

Rokas uz jostas – rumpis pagriežas pa labi
pa kreisi.

Parunāsim par tiem tagad:

Izstiepiet rokas uz sāniem.

Šeit ir šuvēja, kas šuj kreklu,

Kustības ar iedomātu adatu.

Pavārs gatavo mums kompotu,

Mēs "iejaucamies" ar kausu.

Lidmašīna ir pilotēta

Rokas uz sāniem,

Nosēšanās un pacelšanās.

Nolaidiet tos, paceliet uz augšu.

Ārsts mums veic injekcijas

Cross uk. pirksti virs galvas.
Kustības: plauksta - dūre.

Un skolā ir apsargs.

Rokas - saliektas elkoņos "spēka žests"

Mūrnieka ķieģeļu klāšana

Pārmaiņus liek rokas vienu virs otras
no augšas uz leju.

Un mednieks noķer medījumu

Izgatavojiet binokli no pirkstiem.

Ir skolotājs, ir kalējs,

Viņi saliec pirkstus, uzskaitot profesijas

Balerīna un dziedātāja.

Lai būtu profesija

Izstiepam pirkstus.

Jums ir jāzina daudz

Pagriežas ar sukām (plaukstas aizmugure).

Labs studiju biedrs!

Piedraud ar pirkstu.

Un, protams, neesiet slinki!

Negatīva rādītājpirksta kustība.

5. Spēle "Kas tu būsi?". Bērni atbild ar:

– Es gribu būt celtnieks, celšu mājas, skolas.

Gribu kļūt par pavāru, pagatavošu garšīgus ēdienus.

6. Aprakstoša stāsta par cilvēku profesijām sastādīšana pēc shēmas.

Profesijas nosaukums.

· Darba vieta.

Ko dara cilvēks šajā profesijā?

· Kombinezoni. Galvassega.

Kas viņam vajadzīgs, lai strādātu.

Skolotājs piedāvā apsvērt shēmu un precizē ar bērniem stāstīšanas secību.

Stāsta paraugs:Šī ir frizieris. Viņš strādā pie friziera. Frizieris apgriež cilvēkiem matus un veido skaistas, modernas frizūras. Viņš valkā īpašu priekšautu. Darbam viņam vajag: šķēres, ķemmes, fēnu, ruļļus, smaržas. Es cienu cilvēkus šajā profesijā.

(Neatkarīgi bērnu stāsti).

7. Nodarbības rezultāts.

Kādas profesijas tu šodien apguvi?

Puiši, kāda, jūsuprāt, ir labākā un nepieciešamākā profesija?


Uzmanību! Vietnes administrācijas vietne nav atbildīga par metodiskās izstrādes saturu, kā arī par federālā valsts izglītības standarta izstrādes atbilstību.

Prezentētie materiāli būs interesanti sagatavošanas grupu pedagogiem.

Mērķis: Uzturēt interesi par intelektuālo darbību, izrādīt neatlaidību, mērķtiecību, savstarpēju palīdzību.

Koriģējošie un izglītojošie uzdevumi:

  • Labot bērnu vārdnīcu par tēmu "Māja un tās daļas";
  • Pastiprināt piederības īpašības vārdu lietošanu runā;
  • Uzziniet savienots, secīgi izklāstiet stāsta gaitu, izmantojot vizuālu rakstu-paraugu;
  • Attīstīt spēju loģiski konsekventi un gramatiski pareizi veidot savu apgalvojumu;
  • Nostiprināt zināšanas par ģeometriskām formām un krāsu;
  • Nostiprināt kārtas skaitīšanas prasmes;

Korekcijas attīstoši uzdevumi:

  • Attīstīt sakarīgu runu, uzmanību, atmiņu, radošo iztēli;
  • Attīstīt vizuālo uztveri, orientāciju telpā ;
  • Attīstīt kustību koordināciju, roku smalko motoriku;
  • Attīstīt loģisko domāšanu;

Koriģējošie un izglītojošie uzdevumi:

  • izkopt estētiskās īpašības;
  • iemācīties ieklausīties biedru izteikumos;
  • attīstīt spēju strādāt komandā.

Aprīkojums: Dators, projektors, ekrāns, aploksnes ar puzlēm, aploksnes ar ģeometrisku formu komplektu, lāde ar uzdevumiem, bumba, magnētiskā tāfele.

Nodarbības progress

Emocionāls noskaņojums

Audzinātāja. Bērni, šodienas nodarbība nav ierasta, paskatieties, cik mums ir ciemiņu, sveicināsim viņus. Sasveicinājāmies – ciemiņiem lielāku uzmanību nepievēršam.

I. Organizatoriskais moments

Sāksim ar apli
Cik daudz prieka apkārt!
Mēs visi turēsimies rokās
Un mēs uzsmaidām viens otram.
Mēs esam gatavi spēlēt
Varam sākt tikšanos!

aprūpētājs Bērni, kur mēs esam? Mēs ar jums bijām ciemos, un tagad mēs uzzināsim, no kā. Iesaku apsēsties pie galdiem. Apsēžamies pareizi: mugura taisna, kājas kopā, rokas uz galda.

Lūk, tas ir tas, ko es šodien atradu uz šīs mājas sliekšņa. Šī ir kaste. Paskatīsimies, kas tajā ir? Piezīme. Lasīsim to.

Skolotājs nolasa piezīmi:

"Sveiki bērni! Sveiki pieaugušie! Ja jūs lasāt šo vēstuli, tad esat nonācis īstajā vietā. Laipni lūgti manās mājās. Izklājiet ligzdotas kārtis un izveidojiet no tām vārdu, un tad jūs zināt, kas es esmu.

Skolotājs piekar kartītes uz magnētiskās tāfeles.

Audzinātāja. Artem, nāc pie tāfeles un izrunā vārdu. Izlasi, kas tev ir.

Bērns uz kartēm veido vārdu "Kuzya"

Audzinātāja. Kura ir piezīme? Kas, jūsuprāt, ir šī Kuzja? Kur viņš dzīvo?

Bērni. No Ķuzi. Šis ir braunijs Kuzja. Mājās.

Audzinātāja.Šeit ir rakstīts vēl kaut kas:

"Es atstāju jums video ziņojumu. Izmantojiet manu klēpjdatoru, lai skatītos."

“Četrdesmit gadus veci puiši, mans labais draugs, teica, ka jums patīk spēlēt, risināt mīklas, risināt problēmas, lasīt grāmatas. Un gudri un strādīgi, nebaidās no grūtībām un vispār - drosmīgi un draudzīgi puiši. Tāpēc es nolēmu jums uzdāvināt "visvērtīgāko dārgumu pasaulē", un, lai Baba Yaga vai kaitīgā un viltīgā vārna to neiegūtu, es to paslēpu šajā istabā. Nosūtu jums dārgumu meklēšanas karti. Esiet piesardzīgs: jūs gaida grūtības. Ja atbildēsit uz maniem jautājumiem, jūs atradīsiet dārgumu. Veiksmi" .

Audzinātāja. Puiši, ko jūs nolēmāt, mēs meklēsim dārgumu?

Bērni. Jā!

II. Galvenā daļa

Audzinātāja. Un tā, uz priekšu. Pirmo uzdevumu meklējiet kartē.

Aigul, dodies meklēt. Tam jābūt ar numuru 1.

Audzinātāja. Klausieties braunija pirmo uzdevumu: “Puiši, mājas ir dažādas, gan augstas, gan zemas, un tās būvē no dažādiem materiāliem. Tavs uzdevums ir pareizi nosaukt būvmateriālus, no kuriem būvētas mājas, kur man izdevās kādu laiku uzturēties. ”

Spēle "Nosauc māju"

Pedagogs: Bērni, no kā var uzbūvēt māju?

Bērni: No ķieģeļiem, koka, akmens, betona, māla, zariem, salmiem, metāla.

Ekrānā tiek parādīti no dažādiem būvmateriāliem izgatavotu māju attēli.

Pedagogs: Ja māja ir celta no ķieģeļiem, kāda tā ir? Ķieģelis.

No salmiem? Salmi.

No koka? Koksne.

No akmens? Akmens.

No betona? Betons.

No māla? Māls.

No ledus? Ledus.

No papīra? Papīrs.

Un kāda māja būs izturīga? Bērnu atbildes.

Ja māja ir no viena stāva, tad kas tas ir? Vienstāvu.

Ja mājai ir trīs stāvi, tad kas tas ir? Trīsstāvu.

Ja mājai ir deviņi stāvi, tad kas tas ir? Deviņstāvu.

Ja mājai ir daudz stāvu, kāda tā ir? Daudzstāvu.

Audzinātāja. Labi padarīts! Ak, redziet, tur joprojām ir "K" ar 1. Ko tas nozīmē? Mēs skatāmies uz karti. Otrs uzdevums, kur mēs atrodamies? Lūk, mēs to atradām. Ailita, ej meklēt. Ir jābūt skaitlim 2.

Bērns dodas meklēt uzdevumu. Atrod aploksni un atgriežas savā vietā.

Audzinātāja. Klausieties braunija uzdevumu:

“Puiši, es zinu, ka katram ir savas mājas un arī dzīvnieki. Iesaku spēlēt bumbu spēli "Kam māja?"

Bērni stāv aplī; Skolotājs pēc kārtas met bumbu un uzdod jautājumus.

Lācim ir lāču māja.

  • Kura māja ir lapsai? - Foksija.
  • Kura mājas ir zaķis? - Zaķis.
  • Kura mājas ir vilks? - Vilks.
  • Kura mājas ir vāvere? - Vāvere.
  • Kura māja ir āpsim? - Āpsis.
  • Kura māja ir suns? - Suņuks.
  • Kura māja ir kaķis? - Kaķis.
  • Kura mājas ir pele? - Pele.

Audzinātāja. Mēs ar šo uzdevumu tikām galā. Iesaku apsēsties pie galda. Apsēžamies pareizi: mugura taisna, kājas kopā, rokas uz galda. Var meklēt tālāk, bet arī šeit ir burts - tas ir “H”, ar ciparu 2. Skatāmies kartē, skatāmies trešajam uzdevumam.Arina, ej meklēt. Ir jābūt skaitlim 3.

Bērns dodas meklēt uzdevumu. Atrod aploksni un atgriežas savā vietā.

Uzmanīgi klausieties uzdevumu:

“Jūs esat ļoti atjautīgi puiši! Sakārtojiet puzles no dzeltenajām aploksnēm atbilstoši skaitļiem no 1 līdz 10, un jūs iegūsit visu attēlu.

Pirms uzdevuma veikšanas iesaku pārvērsties par celtniekiem un uzbūvēt savu māju:

Es klauvēju ar āmuru, es klauvēju, (Pasit ar labās rokas dūri uz kreisās rokas izstieptu plaukstu.)
Es āmuru simts naglu. (Tā pati kustība, bet maina rokas.)
Es uzcelšu māju, māju, (Mēs pārmaiņus uzliekam izciļņu uz kameras.)
Mēs tajā dzīvosim, tajā. (Paceliet plaukstas, savienojiet pirksti, kas attēlo mājas jumtu.)

Pedagogs: Bērni, labi darīts! Atveram dzeltenās aploksnes un pārejam pie uzdevuma. Ko tu dabūji?

Bērni: Mums ir māja.

Pedagogs: Noņemam puzles aploksnē. Tagad ekrānā parādīsies informācija par māju, un jums būs jāpasaka, kam tās paredzētas.

Spēle "Kam"

Mājas jumts ir nepieciešams, lai pasargātu no lietus.

Durvis uz māju ir nepieciešamas, lai...

Logi jūsu mājā ir nepieciešami, lai…

Mājas sienas ir nepieciešamas, lai...

Mājai ir nepieciešama caurule, lai ...

Mājai ir nepieciešams balkons, lai...

Mājas lievenis ir nepieciešams, lai ...

Mājā ir nepieciešams lifts, lai...

Mājas mēbeles ir nepieciešamas, lai…

Audzinātāja. Labi padarīts! Un viņi paveica darbu! Mēs atradām burtu "I" zem numura 3. Bērni, es iesaku jums atpūsties un nedaudz iesildīties. Lai to izdarītu, stāviet skaistā aplī zāles centrā.

Fiziskā izglītība: "Rotaļlietu konstruēšana"

Mēs saņēmām dāvanas: (Bērni attēlo, kā viņi izplatās)
Ķieģeļi, stieņi un arkas. (Preces no kastes.)
No kastes mēs paņemam (Izciļņa ir novietota uz kameras.)
Mēs būvējam skaistu māju. (Dūres klauvē.)
Veidojiet ātri, būvējiet drīz (Bērni pietupās)
Bez javas cementa. (pamazām iztaisnojas)
Māja aug augstāk, augstāk, (un tad stāviet uz pirkstiem.)
Ir karnīze, skurstenis un jumts. (Aizveriet rokas virs galvas.)

Audzinātāja. Iesaku apsēsties pie galdiem. Apsēžamies pareizi: mugura taisna, kājas kopā, rokas uz galda.

Vai meklējat nākamo darbu? Apskatīsim karti. Šeit ir vieta ar ceturto uzdevumu. Iļja, dodies meklēt. Ir jābūt skaitlim 4.

Bērns dodas meklēt uzdevumu. Atrod aploksni un atgriežas savā vietā.

Šeit ir piezīme:

“Puiši, es zinu, ka jūs esat ļoti radoši un jums patīk fantazēt, tāpēc esmu jums sagatavojis šo konkrēto uzdevumu - mīklu. Iesaku uzcelt katram savu māju.

Audzinātāja. Paņemiet un atveriet baltās aploksnes. Uzmanīgi nolieciet saturu uz galda. Izveidojiet no tiem mājas siluetu. ( Bērni uzstājas.)

Jautājumi bērniem darba laikā: saskaitiet, cik ģeometrisku formu? Vai tie ir vienā krāsā? ( 11 ģeom. tādas pašas krāsas figūras)

Kādas ģeometriskās formas ir komplektā? ( 2 kvadrāti, 4 trīsstūri, 5 taisnstūri - 1 liels un 4 mazs.)

Kura ģeometriskā figūra atrodas virs/zem/pa kreisi/pa labi no ģeometriskās figūras?

Audzinātāja. Man ļoti patika tavas mājas. Liksim ģeometriskās figūras aploksnē. Mēs saņemam karti ar burtu "G" zem numura 4. Steidzamies tālāk. Gaidām pēdējo uzdevumu. Kur tas ir paslēpts? Apskatīsim mūsu karti. Maša, dodies meklēt. Tur jābūt skaitlim 5.

Bērns dodas meklēt uzdevumu. Atrod aploksni un atgriežas savā vietā.

“Puiši, jūs visi dzīvojat dažādās mājās: augstās un zemās, ķieģeļu un koka mājās. Nosūtu tabulu, pēc kuras piedāvāju pastāstīt par savu māju. Tas nav viegls uzdevums, bet esmu pārliecināts, ka jūs to varat paveikt."

Spēle "Pastāsti man par savu māju"

Stāsta sastādīšana uz mnemoniska galda.

Audzinātāja. Iļja, pastāsti par savu māju. Aigul, pastāsti par savu māju. Artem, pastāsti par savu māju. Maša, pastāsti par savu māju.

Audzinātāja. Tā nu mēs izpildījām visus braunija uzdevumus. Un viņi saņēma burtu “A” no Nr.5 ar pēdējo uzdevumu. Bet kāpēc mums ir vajadzīgi šie burti ar cipariem? Iznāk Braunijs Kuzja.

Kuzja."Apsveicam! Jūs atbildējāt uz visiem maniem jautājumiem un izpildījāt uzdevumus, varat paņemt "dārgumu". Bet, lai uzzinātu, kas tas ir, jums ir jāizkārto vārds no burtiem ar cipariem no 1 līdz 5. Šī būs atbilde. Un šī atbilde...

Audzinātāja. Ailita, nāc pie tāfeles un izveido vārdu pēc cipariem. Izlasi, kas tev ir. (grāmata)

Kuzja. Tajā ir atbildes uz daudziem jautājumiem. Šeit ir karte ar dārgumu koordinātām. (Bērni atrod dārgumus). Šī nav vienkārša grāmata, bet gan "gudrā grāmata" vai "Enciklopēdija". Un es jums sagatavoju arī medaļas "Par īpaši svarīga uzdevuma veikšanu."

III. Beigu daļa.

Audzinātāja. Bērni, par ko mēs šodien runājām?

Kuzja. Puiši, kādi uzdevumi jums patika visvairāk? Kādi uzdevumi jums bija grūti?

Audzinātāja. Bērni, vai jums patika ciemoties Ķuzī? Tas noslēdz mūsu ceļojumu. Atvadies no Kuzeja.

Sadaļas: Darbs ar pirmsskolas vecuma bērniem

Priekšdarbs.

Ar bērniem bija ekskursija uz radio, televīziju, uz avīzes izdevniecību. Mērķis ir iepazīstināt bērnus ar medijiem. Paplašināt bērnu izpratni par profesijām, tehnoloģiju progresu, saziņas līdzekļu (radio, televīzija) attīstību.

Nodarbības kopsavilkums par saskaņotas runas attīstību sagatavošanas grupā.

Temats. “Atrasts suns” sludinājumu apkopojums.

Mērķis. Mācīt bērniem mutiski sagatavot biznesa darbus-sludinājumus, kas sastāv no dažāda veida stāstiem. Turpiniet mācīties rakstīt stāstus par aprakstiem un no personīgās pieredzes. Izkopt līdzjūtības jūtas, vēlmi palīdzēt pazudušam dzīvniekam.

Nodarbības progress

1. Organizatoriskais moments. Psihovingrošana

Attēlojiet sirsnīgu kaķēnu, kurš lūdz pienu. Iedomājieties dusmīgu sargsuni, kas sargā jūsu māju. Iedomājieties pazudušu kucēnu. Attēlojiet dzīvespriecīgu kucēnu, kurš ir atradis saimnieku.

2. Spēle "Atbilde".

Puiši, cik no jums ir mājdzīvnieki, paceliet roku.

Aicina 3-4 bērnus atbildēt uz jautājumiem:

Kas tas ir? Nosaukums? Kāds viņš/viņa ir? (uzreiz uz 3 jautājumiem ar pilnīgu atbildi, piemēram, mans kaķis Musja dzīvo, viņa ir sirsnīga.)

3. Spēle “Uzmini pēc apraksta”.

Es aicinu jūs, bērni, spēlēt spēli "Minējumi"

Kurš vēl nav paguvis pateikt, kāds mājdzīvnieks viņam ir, iziet pa vienam, aprakstiet mums savu mājdzīvnieku draugu, un pārējiem jāuzmin, kas tas ir?

Pirmais, kurš uzminēja, paceļ roku.

3 - 4 cilvēki apraksta. Puiši uzminē.

4. Atskaite par nodarbības tēmu.

Bērni, šorīt netālu no savas mājas es atradu kucēnu. Šķiet, ka viņš ir apmaldījies. Palīdzēsim kucēnam atrast saimnieku. Mēs uzrakstīsim pareizo reklāmu TV un radio. Un saimnieks tiks atrasts.

Galvenā daļa.

1. Videoklipa skatīšanās.

Puiši, jāapraksta kucēns tā, lai saimnieks viņu uzreiz atpazītu: kā viņš izskatās, ar ko atšķiras no citiem suņiem, kāds viņš ir raksturs. Un, lai jums būtu vieglāk to izdarīt, noskatieties video par viņu (3 min).

2. Kucēna kolektīvais apraksts.

  1. Kāda izmēra kucēns?
  2. Kādā krāsā ir vilna?
  3. Kāds ir vilnas garums?
  4. Kā to var nosaukt, pinkains vai īsspalvains?
  5. Kādas acis? (liels, mazs) Kāds deguns? (asi, strupi) Kādas ausis? (izvirzīts, piekārts, mazs, liels)
  6. Kāda aste?
  7. Uzvedības iezīmes.

3. Situācija “Pārliecināt mammu”

Iedomājieties, ka jūs atradāt kucēnu uz ielas, atvedāt to mājās, paziņojiet savai mātei, ka esat atradis kucēnu, un lūdziet to atstāt mūsu mājā. Mēģiniet pārliecināt mammu aprakstīt kucēnu tā, lai arī viņai tas patiktu. Skolotāja uzņemas mātes lomu. 2 - 3 bērni apraksta kucēnu, lūdz viņu mātei viņu atstāt.

Labi, jūs mani pārliecinājāt. Kucēnu paturēsim sev, ja nebūs īsta saimnieka, pie kura kucēns jau ir pieradis un viņam ļoti pietrūkst.

4. Spēle “Uzbūvē audzētavu”

Kamēr kucēns paliks pie mums, mēs viņam pa punktiem uz papīra lapas uzbūvēsim būdiņu... Nedrīkstam vienkārši savienot punktus, katrai sakarībai jānosauc vārds - darbība, ko suņi spēj.

5. Ievads sludinājumu plānā (modelis)

1) Ieinteresējiet klausītāju ar īpašiem signālvārdiem (uzmanību, paziņojumu)

2) Paziņojiet par notikušo (pazaudēts kucēns atrasts)

3) Zīmes. Aprakstiet viņa raksturīgās iezīmes (jautrs, rotaļīgs…)

4) Atstājiet savu adresi vai tālruņa numuru. Palūdziet bērniem paskaidrot, kāpēc, viņuprāt, ir jāatstāj adrese vai tālruņa numurs.

6. Sludinājuma kolektīva sastādīšana pēc modelēta plāna.

Skolotāja lūdz vairākiem bērniem atbildēt uz jautājumiem saskaņā ar paziņojumu plānu, no labākajām atbildēm paziņojums tiek izrunāts ar paraugu: “Paklausieties, kādu paziņojumu mēs ar jums sniedzām.”

1 Uzmanību, uzmanību!

2 atrasts pazudis kucēns

3 Kucēna īpašības: izmērs, krāsa, spalvains, acis, ausis, deguns, aste, uzvedība (draiskums), uzrakstiet aprakstu, pamatojoties uz video.

4 Tie, kuri atpazīst kucēnu, lūgums sazināties pa adresi 12mkr., D/S Nr.96, gr.nr.10

7. Bērnu stāsti.

Tiek saukti 1-3 bērni.

Puiši, kurš vēlas pārraidīt šo ziņojumu televīzijā?

Radio pārstāstīt sludinājumu no avīzes?

Bērnu novērtējums pēc katra stāsta pieaugušajiem vai bērniem.

Rezultāts

Bērni, šorīt netālu no savas mājas es atradu kucēnu. Viņš apmaldījās. Es pat nezināju, ko ar to darīt. Bet jūs arī daudz palīdzējāt kucēnam. Sastādīja pareizo reklāmu televīzijai, laikrakstam un radio. Un esmu pārliecināta, ka kucēnam saimnieks noteikti tiks atrasts.