"Орон зай" ажил мэргэжлийн талаархи хураангуй. Хоёрдахь бага бүлгийн хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх талаархи "Хүүхдүүдэд орон зайн тухай" шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм. 2 -р бага сэдэвчилсэн орон зай дахь хичээл


Светлана Татаринцева
Бага насны хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх талаархи "Сансрын тухай хүүхдүүдэд" шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм

Сэдэв: Хүүхдүүдэд сансрын тухай!

Зорилго:

сансрын тухай, "сансрын нисгэгч" мэргэжил, анхны сансрын нисгэгч Ю.А.Гагарины тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;

сурагчдын үгийн санг дүүргэх (сансрын нисгэгч, сансрын нисгэгч, пуужин, гариг);

санах ой, анхаарал, хүүхдийн яриа, сансрын нисгэгчдийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

эрүүл амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлэх, хүчирхэг, зоригтой байх хүслийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Тэнгэрийг ажиглах (нар, сар);

Лунтикийн "Сансрын аялагчид" цуврал хүүхэлдэйн киног үзэх;

Эцэг эхчүүдтэй ажиллах - хүүхдүүдтэй одтой тэнгэрийг харах.

Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: "Хүүхдүүдэд сансрын тухай" танилцуулга, проектор, зөөврийн компьютер, пуужингийн дүрс бүхий бөмбөлөг (гелий).

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй", "Уран зохиол унших", "Эрүүл мэнд".

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулах цаг.Слайд 1.

Залуус аа, өнөөдөр манай ангид хэн ирсэнийг хараарай. Энэ хэн бэ, та энэ хачин амьтныг мэдэх үү? (Лунтик) Слайд 2.

2. Орон зайн тухай яриа.

Энэ бол зөв - энэ бол Лунтик юм. Энэ нь хаанаас гарсныг та мэдэх үү? (сарнаас ниссэн)

Тэгээд сар гэж юу вэ? Тэр хаана байрладаг вэ? (Тэнгэрт, эс тэгвээс огторгуйд байрладаг дэлхийн гаригийн хиймэл дагуул) Слайд 3.

Өнөөдөр бид орон зай, түүнтэй холбоотой бүх зүйлийн талаар ярих болно.

Залуус аа, бид Сар огторгуйд байгаа гэж хэлсэн, Сарнаас гадна өөр юу байна? (хиймэл дагуул, гариг, од, сүүлт од, нар)

Зөв! Сайн хийлээ! Залуус аа, Лунтик саран дээр амьдардаг, гэхдээ бид хаана амьдардаг вэ? Манай гаригийн нэр юу вэ? (Дэлхий) Слайд 4.

Манай дэлхий Дэлхий ямархуу байдгийг хараарай. Тэр ямархуу зантай вэ? (дугуй, өнгөлөг, ус, газар харагдаж байна)

Дэлхий гариг ​​болон түүний дагуул Сарнаас гадна огторгуйд өөр олон гаригууд болон бусад тэнгэрийн биетүүд байдгийг та мэдэх үү? Дэлгэцийг хараарай. Слайд 5. Та юу харж байна вэ?

Зөв. Хамгийн том тэнгэрийн биет бол Нар юм! Мөн Меркури, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, Плутон гэсэн 9 гариг ​​тойрон эргэлддэг. Аль гариг ​​хамгийн том болохыг надад харуулаач? Үүнийг Бархасбадь гэж нэрлэдэг. Тэгээд хамгийн жижиг нь аль нь вэ? Үүнийг Плутон гэж нэрлэдэг. Манай гараг нь байгалийн хиймэл дагуултай - Сартай. Үүнээс гадна бид од, сүүлт од, астероидыг харж байна.

3.Физик минут "Орон зай".Слайд 6.

Нэг хоёр гурав дөрөв -

Бид сансарт нисэхээр шийдсэн! (жагсах)

Сансарт нисэх (гараа дээш өргөх)

Та маш их зүйлийг хийх чадвартай байх хэрэгтэй. (гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх)

Зүүн, баруун туранхай

Тэгээд огт залхуурах хэрэггүй! (хуруугаа сэгсрэх)

Гараа дээш, урагш, доош

Сансрын нисгэгч болоорой! (бүс дээр гар)

4. Анхны сансрын нисгэгч - Юрий А.Гагарины тухай түүх.

Залуус аа, би та нараас оньсого асуумаар байна. Би танд сануулга өгөх болно - энэ нь орон зайтай холбоотой юм.

Өдгүй, далавчгүй, гэхдээ бүргэдээс хурдан,

Зөвхөн сүүлээ суллах болно -

Од руу яарах болно.

(Хариулт: Пуужин) Слайд 7.

Таны бодлоор пуужин хүмүүст юу хэрэгтэй вэ? (сансарт нисэх)

Зөв! Хүмүүс од руу нисч чаддаг нь пуужин дээр байдаг! Нэгэн удаа - олон жилийн өмнө - 4 -р сарын 12 -нд Юрий Алексеевич Гагарин гэдэг хүн сансарт ниссэн. Слайд 8.

Залуус аа, сансарт ниссэн хүнийг хэн гэдэг вэ? (сансрын нисгэгч)

Зөв. Сансрын нисгэгчийн мэргэжил маш хэцүү байдаг. Мөн сансрын нисгэгч болохын тулд ухаалаг, маш хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай байх хэрэгтэй. Гагарин яг ийм байсан!

Сансрын нисгэгчийн хувцасыг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? (скафандр)

Сайн хийлээ! Одоо би таныг Юрий Гагарины тухай шүлэг сурахыг урьж байна.

5. Мнемоник хүснэгт ашиглан шүлэг цээжлэх.

Бид заахаасаа өмнө анхааралтай сонсоорой.

Юрий Гагарин

Сансрын пуужинд

"Зүүн" нэртэй

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл өсч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулдаг

Хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин ба 4 -р сар.

В.Степанов

Залуус аа, энэ шүлгийг мөр мөр болгон авч, тус бүрийн түлхүүр үгийг олцгооё. (мнемоник хүснэгтээр ажиллах) Слайд 9.

Одоо дахин сонс. Одоо хамтдаа давтацгаая.

Магадгүй хэн нэгэн шүлгийг цээжээр уншиж чаддаг болов уу? (1-2 хүнийг сонсдог)

6. Эцсийн хэсэг.

Сайн хийлээ! Лунтикт чиний сайн сайхан байдал үнэхээр таалагдсан. Тэр танд сансрын нисгэгчдийн баярын өдөр (4 -р сарын 12) баяр хүргэж, танд бэлэг өгсөн - энэ бөмбөлөг. Гэхдээ энэ бол энгийн бөмбөг биш, энэ бол РОКЕТ. Залуус аа, алхаж байхдаа жинхэнэ сансрын нисгэгчид шиг Лунтикээс пуужин хөөргөцгөөе! Слайд 10.

Юлия Коршуненко
"Орон зай". 1 бага бүлгийн GCD -д зориулсан материал

"Нийгэмшүүлэх", "харилцаа холбоо", "танин мэдэхүй", "уран сайхны бүтээлч байдал" гэсэн боловсролын салбаруудын нэгдмэл байдлыг харгалзан үзсэн багштай хүүхэдтэй хийх шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.

"орон зай" сэдвээр (1 залуу бүлэг)

Орчин үеийн боловсролын технологийг ашигладаг: мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи (ICT)

Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хүрээлэн буй ертөнцийг судлах танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг "Орон зай" гэсэн ойлголттой танилцуулах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх.

Үл мэдэгдэх зүйлийг мэдэх сонирхлыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: компьютер, дэлгэц (мэдээллийн материалыг тоглуулах зориулалттай "Space" сэдвээрх материал (Microsoft Power Point -д үйлдвэрлэсэн).

Үйл явдлын явц:

Зохион байгуулах цаг

Хүүхдэд зориулсан өндөр сандал тавьдаг. Хүүхдүүд өндөр сандал дээр суудаг.

Танилцуулга хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Залуус аа, тааварыг шийдсэний дараа та өнөөдөр бидэнтэй хамт хаашаа явах, өнөөдөр юу олж болохыг олж мэдэх болно.

Гэрлийн цэгүүдээс бүрдэнэ,

Гаригуудын дээд өрөө дүүрэн байна.

Zodiac -ийн бүх шинж тэмдгүүд байдаг -

Aquarius, Virgo, хорт хавдар.

Тэд өдөр, шөнийн аль алинд нь гэрэлтдэг

Одон орон судлаач тэнд харж байна.

Одоор дүүрэн ангал нээгдэв.

Оддын тоо гэж байдаггүй, ёроолын ёроол.

Хүүхдүүд: Орон зай

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өнөөдөр бид орон зай гэж юу болохыг, тэнд юу нисч болох, тэнд юу үзэх ёстойг олж мэдэх болно.

Гол хэсэг

(компьютер асаж, мэдээллийн материалыг дэлгэц дээр харуулна) (слайд дугаар 1)

Сурган хүмүүжүүлэгч: (слайд дугаар 2) Орой болоход тэнгэр харанхуйлж, хамгийн тод одод түүн дээр гарч ирнэ. Аажмаар одууд улам бүр нэмэгдсээр байна. Хэд байдаг вэ? Чи юу гэж бодож байна?

Хүүхдүүд: хүүхдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сая сая! - Одтой тэнгэрийг дурангаар ажигладаг одон орон судлаач хэлэх болно.

Олон сая! - одтой тэнгэрийн гэрэл зургийг судалсан эрдэмтэд хэлэв.

Эдгээр хүүхдүүдийг хараарай - тэд шөнийн тэнгэрийг сонирхож харж байна! Маш олон сайхан одууд байна! Эрт дээр үеэс хүмүүс оддыг харах дуртай байсан бөгөөд тэд үнэхээр юу болохыг маш их сонирхож байв

Залуус аа, та оддыг харж байсан уу?

Хүүхдүүд: хүүхдүүдийн хариулт, богино түүх

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансарт нисэхэд юу ашиглаж болох вэ? Чи юу гэж бодож байна?

Хүүхдүүд: Пуужин дээр, онгоцонд ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. (слайд №3) Хүмүүс сансарт нисэх зориулалттай пуужин бүтээжээ. Сансрын нисгэгчийг пуужинд оруулсан - тэр бол пуужинг удирдаж, од руу нисэх ёстой хүн байв. Сансрын нисгэгч пуужинд ороход "Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг, ЭХЭЛЛЭЭ!" Пуужин газраас хөөрч, сүүлнээс нь гал гарч, хөдөлгүүр нь маш шаргуу ажиллав. Мөн пуужин тэнгэр өөд нисэв. Тиймээс пуужин сансарт гарч ирэв.

Залуус аа, та нарын хэн нэгэн нь пуужин сансарт нисэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би сансарт нисэхийн тулд пуужингаа бүтээхийг санал болгож байна.

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна. Тэд програмыг бөглөхийг урьж байна: геометрийн хэлбэрээс пуужин бүтээх. Ажлын хувьд хүүхдүүдэд цавуу, сойз, цэнхэр картон байдаг - ажлын үндэс, усан онгоцны геометрийн дүрс (3 квадрат, 1) тэгш талт гурвалжин, 2 гурвалжин, нүхний 2 тойрог.) Хүүхдүүдийн гүйцэтгэсэн бүтээлүүдийг үзэсгэлэнд зориулан гаргасан болно).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар гайхалтай пуужин авав. Цаашид бид аян замдаа пуужингаар явах болно. Гэхдээ сансарт маш хүйтэн байна. Хэрэв та тусгай костюмгүй сансарт гарвал тэр даруй хөлдөж мөс болж хувирах болно. Нэмж дурдахад сансар огторгуйд агаар маш бага байдаг бөгөөд энгийн хүн агаарт амьсгалж чаддаггүй. Тиймээс сансрын нисгэгч дээр скафандр өмсдөг. Сансрын костюм нь маш дулаахан бөгөөд сансрын нисгэгчийг хүйтнээс хамгаалж, мөн хүнийг агаараар хангадаг.

Аялалаа үргэлжлүүлэхийн тулд скафандр өмсөж үзье.

Биеийн боловсрол: "Аялалд хувцаслах"

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр зогсож, бүгд багшийн удирдлаган дор скафандр өмсөхийг дуурайдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та холын аялалд явахад бэлэн байгааг би харж байна. Өндөр сандал дээрээ пуужингаа аваарай.

Хүүхдүүд өндөр сандал дээр суудаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий, тэнгэр сансрын нисэгчдийг хэрхэн хайж байгааг харцгаая. (Слайд дугаар 4) Дэлхий дугуй хэлбэртэй - том бөмбөг шиг харагдаж байна. Газар дээр, бөмбөрцөг шиг ногоон хүрэн газар, цэнхэр тэнгис, далайг харж болно. Дэлхийн гадаргуугийн олон хэсэг нь үүл, үүлээр бүрхэгдсэн байдаг. Мөн эргэн тойрон дахь тэнгэр өдрийн цагаар ч гэсэн хар өнгөтэй, одоор тасарсан байдаг.

Сансрын нисгэгчид сансарт өөр юу харж чаддаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: ..., сар

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баруун (слайд дугаар 5) Сар бол дэлхийн байгалийн хиймэл дагуул юм. Нарны дараа дэлхийн тэнгэр дэх хоёр дахь тод объект, нарны аймгийн гаригийн тав дахь том хиймэл дагуул юм. Сар бол дэлхийгээс гадуур хүн төрөлхтөн очсон цорын ганц одон орон юм. Сар тэнхлэгээ тойрон эргэлддэг боловч Дэлхийтэй үргэлж нэг талтай тулгардаг, өөрөөр хэлбэл сарны дэлхийг тойрон тэнхлэгээ тойрон эргэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай дэлхий, сарыг юу дулаацуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: Нар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (слайд дугаар 6) Нар бол асар том гэрэлтдэг галт бөмбөг юм. Сандал дээрээс босоод нар ямар том болохыг харуулъя. Сайн хийлээ. Сандал дээрээ суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ сансрын нисгэгчид нартай ойрхон нисч чадахгүй байсан, учир нь нар маш халуун байдаг. Хэрэв та үүнд хэт ойртвол бүхэлд нь шатааж болно. Нар бол нарны аймгийн цорын ганц од боловч бүх хүчирхэг одноос хол байдаг. Нар Дэлхийтэй харьцангуй ойрхон тул маш тод гэрэлтдэг - бүтэн сарнаас 400,000 дахин илүү гэрэлтдэг. Тиймээс нүцгэн нүдээр, бүр дурангаар эсвэл дурангаар өдрийн цагаар нарыг харах нь маш аюултай бөгөөд энэ нь алсын хараанд эргэлт буцалтгүй гэмтэл учруулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (слайд дугаар 7) Нарны эргэн тойронд гариг ​​бүр өөрийн тойрог замд эргэлддэг. Эдгээр нь өөр өөр хэмжээтэй гаригууд юм. Наранд ойрхон байгаа гаригууд дээр - маш халуун - халуун хайруулын тавган дээрээс илүү халуун байдаг! Бид тэнд нэг хором ч байж чадахгүй байсан! Нарнаас хол байдаг хамгийн алслагдсан гаригууд дээр эсрэгээрээ нарны туяа тэдэнд сайн хүрдэггүй тул маш хүйтэн байдаг.

Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол сансрын нисгэгчид сансарт хичнээн олон сонирхолтой зүйлийг харж чадна! Одоо та энэ бүхний талаар мэдэж байна. Ийм сонирхолтой, сонирхолтой аялалд оролцсон залуусдаа маш их баярлалаа. Бидний аялал танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүд: хүүхдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Маш их баярлалаа! Мөн бид таны гайхамшигт пуужингуудыг үзэсгэлэн рүү илгээж, таны сансарт ниссэн зүйлийг эцэг эх тань харах болно.

Зорилго: Хүүхдийг сансрын анхны байлдан дагуулагчидтай танилцуулах, сансрын нисгэгчийн ажлын талаархи ойлголтыг бий болгох.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хөгжим сонсоод танхимд орж, дэлгэцийн урд сандал дээр сууна (слайд №1)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу залуусаа, өнөөдөр би танд сансар огторгуйг эзэлсэн хүмүүсийн талаар ярих болно, шидэт дэлгэц надад энэ талаар туслах болно.

Мөн шилжилт хөдөлгөөнүүд хайлж байна

Мөн дусал дуугарч байна -

Газар дээр алхаж байна

Хөгжилтэй 4 -р сар.

Тэр яагаад ийм алдартай юм бэ?

Бүгдийг юу гайхшруулсан бэ?

Манай Гагарин

Сансар огторгуйг байлдан дагуулав!

Хамгийн зоригтой, хамгийн зоригтой

Тэр бидэнд маш эрхэм юм:

Үлгэрийг бодит болгосон

Тэр өөрөө домог болсон!

Эдгээр хүүхдүүдийг хараарай - тэд шөнийн тэнгэрийг сонирхож харж байна! (слайд дугаар 2) Маш олон сайхан одод байна! Эрт дээр үеэс хүмүүс оддыг харах дуртай байсан бөгөөд тэд үнэхээр юу болохыг маш их сонирхож байв. Тэгээд нэг өдөр хүмүүс сансар огторгуйг судлахаар шийдэв. Үүний тулд дэлхийн өнцөг булан бүрээс ирсэн шилдэг эрдэмтэд сансрын хөлөг зохион бүтээж эхлэв. Тиймээс анхны сансрын хөлөг сансрын орон зайг судлахаар нисэв (слайд №3). Ийм төхөөрөмжийг газар дээрээс автоматаар хянадаг байв. Гэхдээ эдгээр төхөөрөмжүүд нь хүний ​​хийж чадах зүйлийг хийж чадахгүй нь тогтоогджээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, хүн сансарт гарах шаардлагатай юу?

Хүүхдүүд: - Бидэнд пуужин хэрэгтэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Эр хүн сансарт нисэхийн тулд хүмүүс сансрын хөлөг бүтээхээр шийдсэн нь үнэн юм. Үүнийг хэрхэн хийх талаар дэлхийн өнцөг булан бүрт байгаа дизайнерууд бодож байсан. Эрдэмтэн, зохион бүтээгч Константин Эдуардович Циолковский анхны пуужингийн зургийг хийсэн бөгөөд дизайнер Сергей Павлович Королев энэ пуужинг бүтээжээ (слайд No4).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд пуужин бүтээгдсэн! (слайд дугаар 5). Гэхдээ хүн сансарт нисэх пуужингаас гадна тусгай хувцас хэрэгтэй (слайд № 6).

Хүүхдүүд: - Энэ бол скафандр!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, залуус, энэ бол сансрын костюм юм. Баримт бол орон зайд маш хүйтэн байдаг. Хэрэв та тусгай костюмгүй сансарт гарвал тэр даруй хөлдөж мөс болж хувирах болно. Нэмж дурдахад сансар огторгуйд агаар маш бага байдаг бөгөөд энгийн хүн агаарт амьсгалж чаддаггүй. Сансрын костюм нь маш дулаахан бөгөөд сансрын нисгэгчийг задгай орон зайд хүйтнээс хамгаалдаг; үүнээс гадна сансрын костюмтай хүн агаартай тусгай боолын тусламжтайгаар амьсгалж чаддаг.

Гэхдээ хүн сансарт нисэхээс өмнө тэнд амьтад байсан. Лайка нохой анх сансарт ниссэн боловч тэр үед хүмүүс сансрын талаар маш бага мэдлэгтэй байсан бөгөөд сансрын хөлгүүд тойрог замаас хэрхэн буцахаа мэдэхгүй хэвээр байв. Тиймээс Лайка сансарт үүрд үлджээ. Лаика нохой амжилтгүй ниссэнээс гурван жилийн дараа Белка, Стрелка хэмээх хоёр нохой сансарт нисэв (слайд 7). Тэд сансарт ганцхан хоног үлдэж, дэлхий дээр амжилттай газардлаа. Одоо амжилттай туршилт хийсний дараа хүн сансарт нисэх боломжтой болох талаар шийдвэр гаргахаар шийдлээ - тэр бол пуужинг удирдаж, од руу нисэх ёстой хүн байв. Сансарт ниссэн анхны сансрын нисгэгч бол Оросын энгийн залуу Юрий Алексеевич Гагарин байв (слайд дугаар 8) Энэ нь 1961 оны 4 -р сарын 12 -нд болсон юм.

Сансрын нисгэгч пуужинд ороход тоолох цаг дуусав: “Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг, ЭХЛЭ! ". Пуужин газраас хөөрч, сүүлнээс нь гал гарч, хөдөлгүүр нь маш хүчтэй ажиллаж байв. Пуужин тэнгэр өөд нисэв (слайд 9). Тэр улам бүр өндөрт авирав! Үүнийг хар даа! Тэр аль хэдийн үүлэн дээр байна! (слайд №10) Энд аль хэдийн сансарт байгаа пуужин байна. Юрий Гагарин манай Дэлхийг сансраас ингэж харсан (слайд 11). Таны харж байгаагаар дугуй хэлбэртэй, том бөмбөг шиг харагдаж байна. Манай гариг ​​дээрх цэнхэр толбо бол ус, далай юм. Ногоон толбо бол ногоон ой, нуга юм. Хүрэн толбо нь уулс юм. Тэр үнэхээр үзэсгэлэнтэй биш гэж үү, манай гараг?

Хүүхдүүд: - Тийм ээ, тэр үнэхээр үзэсгэлэнтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дэлхийн бүх сонин Зөвлөлт хүн сансарт ниссэн тухай мэдээлсэн. Энэ бол бүх дэлхийн хувьд маш том үйл явдал байсан! (слайд дугаар 12).

Анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч бол Валентина Терешкова байв (слайд 13). 1963 оны 6-р сарын 16-нд тэрээр "Восток-6" сансрын хөлөгөөр анхны нислэгээ хийжээ. Сансрын нисгэгчид нүх сүв, хяналттай төхөөрөмжөөр дамжуулан орон зайг судалсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, сансрын нисэгчид ямар асар том гялалзсан галт бөмбөг харсан бэ? (слайд дугаар 14).

Хүүхдүүд: - Энэ бол нар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, сансрын нисэгчид түүнийг пуужингийн цонхоор харж байна. Гэхдээ та нартай ойрхон нисэж чадахгүй, учир нь нар маш халуун байдаг. Хэрэв та үүнд хэт ойртвол шатаж болно. Нарны системийг бүрдүүлдэг гаригууд нарыг тойрон эргэлддэг бөгөөд манай гариг ​​бол тэдний нэг юм (слайд 15).

1965 оны 3 -р сарын 18 -нд Алексей Архипович Леонов Павел Иванович Беляевтай хамт (слайд дугаар 16) сансарт нисэв. Энэ нислэгийн үеэр Леонов сансрын нисгэгчийн түүхэнд 12 минут 9 секунд үргэлжилсэн анхны сансрын аялал хийжээ (слайд 17). Залуус аа, сансрын нисгэгчид маш богино хугацаанд, ердөө 1-2 хоног л байх боломжтой. Энэ хугацаа нь сансрын нарийвчилсан судалгаа хийхэд хангалтгүй байсан тул хүмүүс сансрын тусгай лаборатори - тойрог замын станцуудыг бий болгожээ. Эдгээр станцуудад сансрын нисгэгчид зөвхөн ажиллаад зогсохгүй сансарт удаан амьдрах боломжтой байв. Ийм анхны станц нь 1971 онд тойрог замд гарсан Салют станц байв. Дараа нь 1986 онд Зөвлөлтийн Мир станцыг тойрог замд оруулав. Тэр сансарт 15 жил байсан (слайд 18).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та юу гэж бодож байна, манай гаригийн буланд байгаа энэ жижиг бөмбөг юу вэ? (слайд дугаар 19). Энэ бол Дэлхий гаригийн сарны хиймэл дагуул юм. Сансар огторгуйгаас Сар бас бөмбөг шиг харагддаг боловч манай гаригаас хамаагүй жижиг юм (слайд 20). Сар нь хүмүүсийг удаан хугацаанд татсан (слайд дугаар 21). Үүнийг телескопоор шалгаж, сарны тусгай жолоодлогуудаар судалсан (22 -р слайд, сансарт анхны нислэгийнхээ дараахан нэг хүн сар руу ниссэн. Энэ явдал 1969 оны 7 -р сард болсон. Америкийн гурван сансрын нисгэгч Нил Армстронг (слайд 23, Майкл Коллинз (слайд) 24) Эдвин Олдрин (слайд дугаар 25) саран дээр газардлаа. Сарны гадаргуу асар том нүхээр бүрхэгдсэн байдаг - тогоонууд Сарны жолоочийг олохыг хүсэхгүй байна, цагираг байдаг - эдгээр нь сарны тогооноос нуугдах сарны тогоонууд юм. Нэг тогоон дээр хэд хэдэн хүн нуугдаж болно.

Тоглоомыг 3-4 удаа тоглодог.

Сайн байна залуусаа - та нар маш авхаалжтай, хурдан юм. Таныг хэр ухаалаг, анхааралтай байгааг шалгахыг үнэхээр хүсч байна! Суудлаа эзэл, би таныг сансрын уралдааны асуултанд хариулахыг урьж байна, шидэт дэлгэц танд бага зэрэг туслах болно!

1. Сансарт анх ниссэн хүн хэн бэ?

2. Анхны сансрын пуужинг хэн бүтээсэн бэ?

3. Сансрын нисгэгчийн тусгай хувцасыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

4. Сансарт ниссэн анхны сансрын нисгэгчийн нэр хэн бэ?

5. Анхны эмэгтэй сансрын нисгэгчийн нэр хэн бэ?

6. Сансрын байшингийн нэр юу вэ?

Та нар юу вэ залуусаа! Сансрын асуулт хариултын бүх асуултанд хариулсан болно! Дараагийн хичээлүүдэд бид сансар огторгуйтай үргэлжлүүлэн танилцах болно!

4 -р сарын 12 бол гайхамшигтай баяр - Сансрын нисгэгчдийн өдөр юм. Нэгэн цагт сансарт хүрэх боломжгүй мэт санагдаж байсан бөгөөд одоо хэдэн арван жилийн дараа хэн ч тийшээ очих боломжтой болно. Магадгүй эдгээр нь бидний хүүхдүүд байх болов уу?

4 -р сарын 12 -оос өмнө цэцэрлэгийн олон багш нар сансрын орон зай, сансрын тоглоом, тэмцээний тухай үлгэрт хичээлээ зориулдаг. Цэцэрлэгийн сансрын нислэгийн өдөр "Хурдан пуужин биднийг хүлээж байна" тоглоомын хичээлийн нэг хэсгийг санал болгож байна. Хичээлийг Н.А. ЛОГИНОВА.

Цэцэрлэгийн сансрын нисгэгчдийн өдрийг танин мэдэхүйн болон бүтээлч байдлаар хэд хэдэн бүлэгт хувааж болно.

  1. Сансрын мэдлэг: шүлэг, оньсого, сансрын болон сансрын нисгэгчдийн тухай түүх, хүүхдүүд Дэлхий гариг, Нар, оддын тухай, сансрын нислэгийн талаар сурч мэдсэн мэдээлэлтэй яриа.
  2. Игродром: цэцэрлэгт байгаа сансрын тоглоом, буухиа уралдаан, тэмцээн, асуулт хариултын тэмцээн.
  3. Сэдэвчилсэн зураг, гар урлалын үзэсгэлэн.

Сансрын нисгэгчдийн өдрөөс өмнө цэцэрлэгийн сэдэвчилсэн хичээлүүд нь хүүхдүүдийг тоглоом хэлбэрээр сансарт танилцуулах явдал юм. Цэцэрлэгийн хичээлийн хувилбар өөр байж болно: аялал, багуудын хоорондох тэмцээн, сар, Ангараг руу нисэх гэх мэт.

"Хурдан пуужин биднийг хүлээж байна" цэцэрлэгийн тоглоомын хичээлийн хэсэг

- Та ирээдүйн сансрын нисэгчид, бид сансрын нисэх онгоцны буудал руу явж байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Багш танилцуулах дасгал хийдэг.

- Бид сансрын нисэх онгоцны буудал руу явж байна,

Бид хамтдаа алхам алхмаар явдаг.

Бид оймс дээрээ алхаж байна

Бид өсгий дээрээ алхаж байна.

Тэд биеийн байдлыг шалгасан

Тэд мөрний ирийг авчирсан (хөлийн хуруун дээр, өсгий дээр алхах).

Залуусаа хамтдаа гүйцгээе -

Бид бүгд дулаарах хэрэгтэй.

Сансрын нисэгч гарч ирэв:

- Сайн уу залуусаа. Та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу? Та мэдэх үү: жинхэнэ сансрын нисгэгч болохын тулд эрүүл, тэсвэр хатуужилтай, зоригтой, авхаалжтай, хурдан ухаантай, шийдвэр гаргах чадвартай байх хэрэгтэй, учир нь орон зайд өөр өөр нөхцөл байдал үүсч болох тул та зөвхөн өөртөө л найдах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд хариулдаг:

- Мэдээж бид мэднэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Залуусаас асууя: нисэхээс өмнө сансрын нисгэгч ямар бэлтгэл хийх ёстой вэ?

Уншигч 1:

- Тэр бол бүх залууст үлгэр жишээ,

Тэд түүнийг баатар гэж дууддаг.

Сансрын нисгэгч бахархалтайгаар өмсдөг

Гарчиг нь.

Сансрын нисгэгч болохын тулд

Та шаргуу ажиллах хэрэгтэй:

Цэнэглэх замаар өдрийг эхлүүлээрэй.

Сайн сураарай.

Уншигч 2:

- Мөн эмчид хандаарай -

Энд шалгалт хатуу байна.

Сул дорой хүмүүс зохицуулж чадахгүй

Оддын замууд.

Тэд хөлөг онгоцыг авч болно

Зөвхөн хүчтэй, авхаалжтай.

Тиймээс энэ нь боломжгүй юм

Энд сургалтгүйгээр.

Уншигч 3:

Даралтын камер, усан сан,

Бид жингүй болсон газар ...

Энэ нь бүх сансрын нисгэгчдэд зориулагдсан болно

Энэ бол маш танил зүйл.

Энд тойрог замын бүхээг байна

Дугуй ба дугуй.

Пуужин биш, зүгээр л араатан

Энэхүү центрифуг.

Уншигч 4:

- Ирэх зүйл их байна

Янз бүрийн туршилтууд.

Сансарт нисдэг хүн,

Тэднийг дамжуулах үүрэгтэй.

Тэр ямар ч мэргэжилтэй

Нууцыг мэдэх ёстой -

Эцсийн эцэст ийм өндөрт

Зөвлөгөө бүү асуу.

Сансрын нисгэгч:

- Та шалгалт өгөхөд бэлэн үү? Урагшаа!

Та сансрын нисгэгчийн сэдвээр хүүхдийн хувцасыг цэцэрлэгийн төрөлжсөн дэлгүүрээс худалдаж авах боломжтой: Сансрын нисгэгчдийн костюм (комбинезон). Хүүхдийн сансрын нисгэгчдийн хувцас (биелэгдэнэ).

"Хурдан пуужин биднийг хүлээж байна" хөдөлгөөнт тоглоом

Пуужингийн цагиргууд танхимыг тойрон тархаж байна. Тэдний тоогоор тоглодог хүмүүсээс хэд хэдээр дутуу байна. Хүүхдүүд гараа нэгтгэн тойрог хэлбэрээр дараах үгсийг бичдэг.

- Хурдан пуужин биднийг хүлээж байна

Гараг руу нисэхийн тулд.

Бид хүссэн зүйлээ

Бид энэ руу нисэх болно!

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц байдаг:

Оройтсон хүмүүст зориулсан газар байхгүй!

Сүүлчийн үг хэлсний дараа хүүхдүүд зугтаж, "пуужинд" байр эзэлдэг (хэрэв олон хүүхэд байгаа бол та нэг пуужинд хоёр, гурван хүн сууж болно), өөр өөр сансрын байрлалуудыг төсөөл. Пуужинд байр аваагүй хүмүүс сансрын нисэгчдийн хамгийн сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй байрлалыг сонгодог. Дараа нь бүгд тойрог дээр эргэн ирж, тоглоом дахин эхэлнэ.

Сансрын нисгэгч:

- Бүх залуус мундаг, тэд чадах бүхнээ хийсэн!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Сайн байна, бидэнд хүчирхэг, чадварлаг, найрсаг, хөгжилтэй, хурдан, зоригтой залуус бий.

Уншигч 1:

- Одоогоор бид зөвхөн хүүхдүүд,

Гэхдээ хүссэн цаг ирнэ -

Сансрын пуужин дээр

Ангараг гариг ​​руу хамтдаа нисцгээе!

Сансрын оньсого

Сансрын нисгэгч:

- Таныг сорилт бэрхшээл хүлээж байна. Космодромд бид ур чадвараа харуулах хэд хэдэн сургалтын төвтэй. Эцсийн эцэст Ангараг эсвэл Сар руу нисэх, сансар огторгуйд гарахын тулд та маш их зүйлийг мэдэж, чадвартай байж, сургах хэрэгтэй. Нислэгийн үеэр сансрын нисгэгчид сансрын тусгай дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой. Би дүрмийн эхлэлийг дуудах болно, та үүнийг дуусга.

Сансрын нисгэгч, бүү мартаарай
Таны барьж буй орчлон ертөнцөд (зам).

Бидэнд байгаа гол дүрэм
Аливаа зүйлийг дагах (захиалга).

Та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу?
Маш их юм мэдэх хэрэгтэй байна.

Аливаа сансрын зам
Хөдөлмөрлөх дуртай хүмүүст нээлттэй.

Зөвхөн нөхөрсөг оддын хөлөг онгоц
Тантай хамт авч явах боломжтой (нислэгээр).

Уйтгартай, уйтгартай, ууртай
Бид тойрог замд орохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Танхимын эргэн тойронд "Доджерс", "Ухаалаг охид", "Мэргэжилтнүүд", "Даредевилс", "Гар урчууд" гэх мэт зурагт хуудас өлгөдөг. Туршилтыг ялахын тулд та сансрын нисгэгч жетон авах болно. Та сансрын дэлгүүрт байгаа жетонуудаа жинхэнэ сансрын бэлэг дурсгалын зүйл, бэлэг, сансрын чихэрээр сольж болно, гэхдээ бүх шалгалтыг өгч дууссаны дараа л. Туршилтанд тэнцсэн бүх залуус медаль, гавьяат сансрын нисгэгч цол хүртэх болно.

Хүүхдүүд хүсвэл бүлэгт хуваагдан аль ч төвийн буудал дээр очиж үзэх боломжтой.

СУРГАЛТЫН СТАНЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Эргэн тойрондоо бүү эвшээ!

Та өнөөдөр сансрын нисгэгч боллоо!

Бид бэлтгэл хийж эхэлдэг

Хүчтэй, авхаалжтай болохын тулд.

Хөгжлийн ерөнхий дасгалууд

  1. Пуужин дээш нисдэг - гараа хажуу тийш, толгой дээрээ 3 алгадах - 6 удаа.
  2. Сансарт байгаа пуужин - хөлний мөрний өргөн, гараа дээш сунгасан, алгаа хаасан. Бид баруун, зүүн, арагш урагшаа 6 удаа хазайлгана.
  3. Сансрын нисгэгчид сансрын костюм өмсөж, задгай орон зайд нисдэг - сансрын костюм өмсөхийг дуурайдаг.
  4. Бид таталцалгүй нисдэг - тэнцвэржүүлэх дасгал. Гараа хажуу тийш нь. Бид ээлжлэн хөлөө дээшлүүлж, өвдөг дээрээ бөхийлгөж - 6 удаа.
  5. Бид хурдан, хурдан байрандаа эргэлдэж, гараа хажуу тийш нь харуулаад "зогс" гэсэн дохиогоор нүдээ аниад зогсоно. Тэнцвэрийг хэн бусдаас илүү удаан хадгалж чадах вэ? 2 удаа давтана.

Анхаарал татаж байна

  1. Залхуу найм - бид наймыг гараараа агаарт дүрсэлдэг.
  2. Баруун гар нь зүүн тийш, зүүн нь баруун тийш тойрог хийдэг.
  3. Баруун гар нь агаарт гурвалжин, зүүн гар нь тойрог зурдаг.
  4. Баруун хөл агаарт дөрвөлжин зурж, зүүн гар нь гурвалжин зурдаг.

Тоглоом "Юу өөрчлөгдсөн бэ"

Ширээн дээр объектууд байдаг: термометр, харандаа, үзэг, дэвтэр, луужин. Та хаана байгааг анхааралтай харах хэрэгтэй. Удирдагчийн дохиогоор бүгд нүүр буруулдаг. Дохио өгөхөд тэд эргэдэг. "Юу өөрчлөгдсөн бэ" гэсэн асуултанд хүүхдүүд хариулах ёстой.

УМНЯШКИ өртөө

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Умняшка өртөөнд байгаа асуултанд хариулахаасаа өмнө "тусгалын таг" өмсөх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд толгой дээрээ малгай тавьж байгаа мэт хөдөлгөөнийг дуурайж, чихэндээ иллэг хийж, дэлбээ боож, дэлгэж эхэлдэг.

Багш анхны уралдааныг зарлаж байна.

- Сансрын хөлгийг геометрийн дүрс хэлбэрээр хэн хурдан бүтээх вэ?

Пуужингийн суурь нь тэгш өнцөгтүүдээс бүрдэнэ. Өөр нэг тэгш өнцөгтийг тэгш өнцөгтийн дээр байрлуулна. Тэгш өнцөгтийн дээр дөрвөлжин, дөрвөлжин дээр гурвалжин байна.

Багш хоёр дахь уралдаанаа зарлаж байна.

- Нэр нь тодорхой үсгээр эхэлсэн хамгийн чухал зүйлийг аваарай. SPUTNIK гэдэг үгийг өгсөн. Үгийн үсэг бүрийн хувьд орон зайд хэрэгтэй объектоо гаргаж ирээрэй. Эдгээр зүйлс үнэхээр хэрэгтэй гэдгийг нотлох.

- Жишээлбэл, сансрын костюм. Энэ бол сансрын нисгэгчийн хувцас юм. Сансарт нэгэн зэрэг хүчтэй хүйтэн, тэсвэрлэхийн аргагүй халуун аль аль нь байдаг. Наранд халуун болж, бүх зүйл сүүдэрт хөлддөг. Зөвхөн цорын ганц гарц бол скафандр юм. Сансрын костюм бол битүүмжилсэн тусгай костюм юм. Энэ нь өрөөний температуртай ижил бөгөөд амархан амьсгалдаг. Хэрэв нар хурц гэрэлтэж байгаа бол та дуулганыхаа хөшгийг буулгаж болно. Сансрын костюм нь радио дээр байрладаг бөгөөд та буудал дээр үлдсэн нөхдүүдтэй ярилцаж болно. Сансрын костюмыг тусдаа кабин гэж нэрлэх нь илүү зөв байх болно. Зөвхөн энэ лангуу нь зөөлөн материалаар хийгдсэн бөгөөд өндрөөр нь оёдог.

Биеийн тамирын тоглоом "Сансрын нисгэгчийн өмсгөл"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Сансрын нисгэгчдэд тусгай сансрын костюм хэрэгтэй болно. Энэ нь хүний ​​биеийг хамгаалж, амьсгал авах боломжийг олгодог. Бид ч бас одоо сансарт байгаа бөгөөд скафандр өмссөн байна.

- Сансрын нисгэгчид толгой дээрээ дуулга өмсдөг (толгойгоо хазайх, эргүүлэх).

- Хувцаслалт нь тохь тухтай байх ёстой бөгөөд хөдөлгөөнд саад болохгүй (биеийн эргэлт, хазайлт).

- Гарыг бээлийээр хамгаалдаг (гараа эргүүлэх, гараа шахах, тайлах).

- Сансрын нисгэгчийн маш зузаан ултай гутал (байрандаа алхах, үсрэх).

- Мөрний ар талд чухал төхөөрөмж, цилиндр бүхий уут

Тоглоомын өрсөлдөөнт станц

Тэмцээнүүд явагддаг.

Жишээлбэл, та хөгжимтэй алс холын гариг ​​руу зорчигч тээвэрлэх хэрэгтэй. Зорчигчдыг цагиргаар тээвэрлэдэг бөгөөд хосоороо гүйдэг. Зорчигчдыг хамгийн хурдан тээвэрлэсэн баг ялна.

"Сансрын сургалт" асуулт хариултын тэмцээн

Сурган хүмүүжүүлэгч дараахь зүйлийг мэдэгдэв.

- Одоо бид тоглох болно -

Бид бүх нууцыг задлах болно!

Асуултууд нь логик биш байх болтугай

Гэхдээ нэлээд сансрын.

Энэхүү арга хэмжээ эхлэхээс өмнө, цэцэрлэгийн ангиудЭнд багш сансар огторгуй, анхны сансрын нисгэгч, сансарт байсан амьтад, од, гаригууд, Орчлон ертөнцийн тухай ярьдаг.

- Аливаа сансрын нисгэгч орон зай гэж юу болохыг мэддэг байх ёстой. "Сансар огторгуй" гэсэн үг бидэнд эртний Грекчүүдээс ирсэн. Тэдэнтэй хамт энэ үг нь "энх тайван" гэсэн утгатай байв. Сансар огторгуй нь орчлон ертөнцтэй адил юм. Энэ бол бидний огторгуй, бүх тэнгэрийн биетүүд, янз бүрийн тоосонцор, цацраг туяа бүхий бидний харж буй орон зай юм. Нар, сүүлт сүүлт од, солирыг тойрон эргэдэг нарийхан гаригуудын систем - энэ бүхэн бол орон зай юм. 1961 оны 4 -р сарын 12 -нд анхны сансрын нисгэгч Юрий Алексеевич Гагарин сансарт хөөрөв. Түүнээс хойш 4 -р сарын 12 -ны өдрийг сансрын нисгэгчдийн өдөр болгон тэмдэглэж байна.

- Сансрын нисгэгчид сансарт хоёр дахь гэртэй болжээ. Сансрын байшин нь онцгой юм. Үүнийг тойрог замын станц гэж нэрлэдэг. Энд сансрын нисэгчид ажиллаж, амьдардаг. Сансрын байшин нь далавчаа дэлгэсэн, газрын дээгүүр ниссэн асар том шувуу шиг харагдаж байна. Гэхдээ нисэхэд далавч хэрэггүй - энэ бол "гэрийн цахилгаан станц" юм. Гялалзсан ялтсууд нарны туяаг цуглуулж, шинжлэх ухааны бүхий л багажийг ажиллуулдаг, гэрэлтүүлж, халаадаг цахилгаан гүйдэл болгон хувиргадаг.

Багш хүүхдүүдийг материалын шингээлтийг шалгадаг.

  1. Сансрын нисгэгчдийн байшингийн нэр юу вэ?
  2. Энэ нь яагаад хэрэгтэй вэ?
  3. Сансрын байшин ямар харагддаг вэ?

Багш нь асуулт хариултын тэмцээн зохион байгуулдаг.

  1. Дэлхийн анхны сансрын нисгэгчийн нэр хэн бэ? - Юрий Алексеевич Гагарин.
  2. Тэд сансарт ниссэн онгоцыг юу гэж нэрлэдэг вэ? - Сансрын хөлөг.
  3. Дэлхий дээр бий болсон хамгийн хурдан тээврийн хэлбэр? - Пуужин.
  4. Сансрын нисгэгчийн өмсгөлийн нэр юу вэ? - Сансрын костюм.
  5. Амьтан болон одны аль алиных нь нэр хэн бэ? - Баавгай.
  6. Сансраас хамгийн түрүүнд буцаж ирсэн ноход ямар нэртэй байсан бэ? - Хэрэм ба Стрека.
  7. Та ямар гаригуудыг мэдэх вэ? - Буд, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Тэнгэрийн ван, Санчир, Далай ван, Плутон.
  8. Орчлон ертөнцийн хамгийн том, хамгийн халуухан од? - Нар.

Тоглоом "Төөрөгдөл: үсрэх ба үсрэх"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

-Таны тоглоомын үсрэлт, үсрэх эрч хүч, сансрын анхаарлыг туршиж үзье! Хэрэв би: "Үсрээрэй" гэж хашгирвал та үсрэн босч, чанга, найрсаг хариулаарай: "Дап!". Хэрэв би: "Үсрээрэй!" Гэж хашгирвал, та бүгд үсрэн босож, "Үсрэх" гэж хариулна. Санаж байна уу? Эхлэх!

ЛОВКАЧИ станц

Энэ өртөөнд авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээрийг шалгадаг.

Жишээлбэл, тээглүүрээр тоглох. 6 (4, 5, 7) хүн тоглоомыг эхлүүлдэг. Тэд 5 голтой хөгжимд алхдаг (3, 4, 6). Хөгжим зогсмогц та тээглүүрийг авах хэрэгтэй. Цаг зав гараагүй хүн сууна.

Станцын ЖИН

Тэвчээрийн (тэнцвэрийн) туршилтыг энэ станцад хийдэг. Хүүхдүүд Залгих дасгал хийдэг.

ZNATOKI станц

Туршилтыг эхлүүлэхийн тулд залуус нууц үгээ хэлэх ёстой. Анхны эмэгтэй сансрын нисгэгчийн нэр хэн бэ? Гэсэн асуултын хариулт нь энэ юм. Өөр өөр бүлгийн нууц үгийг өөрчилж болно.

"Бөгж рүү мөлхөх" тоглоом

Хүүхдүүд тус бүр 5-7 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй хоёр багт хуваагддаг. Багийн гишүүн бүр цагираг руу хүрч, мөлхөж, баг руугаа гүйдэг. Түрүүлж ирсэн баг ялна.

MAGIC станц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Хэн даалгаврыг хамгийн түрүүнд хүлээж авах вэ, бид тоолох эсэхийг олж мэдэх болно.

"Одон орны шүлэг"

Зурхайч саран дээр амьдардаг байсан,

Тэр гаригуудыг тоолов.

Буд гараг - нэг, Сугар гариг ​​- хоёр ширхэг,

Гурав - Дэлхий, дөрөв - Ангараг.

Тав нь Бархасбадь, зургаа нь Санчир гариг,

Долоон нь Тэнгэрийн ван, найм дахь нь Далай ван,

А.Усачева

Сансрын оньсого

Цэлмэг тэнгэр үзэсгэлэнтэй

Түүний тухай олон үлгэр байдаг.

Тэд чамайг худлаа ярихыг зөвшөөрөхгүй,

Тэнд амьтад амьдардаг юм шиг.

Орос улсад махчин араатан байдаг,

Хараач - тэр одоо тэнгэрт байна!

Цэлмэг шөнө гэрэлтдэг -

Том ... (Баавгай).

Баавгай - хүүхэдтэй хамт,

Сайхан сэтгэлтэй, сүр жавхлантай баавгайн бамбарууш.

Ээжийн хажууд гэрэлтэж байна

Жижиг ... (Баавгай).

Хүрэн улаан урсгалтай гариг.

Цэргийн будгаар сайрхаж байна.

Ягаан өнгийн торго шиг

Дэлхий гэрэлтэж байна ... (Ангараг гариг).

Нүдийг зэвсэглэхийн тулд

Мөн одтой найзууд болоорой

Сүүн замыг харахын тулд,

Бидэнд хүчирхэг хүн хэрэгтэй ... (дуран).

Сар хүртэл шувуу чадахгүй

Нисээд саран дээр бууна

Гэхдээ тэр үүнийг хийж чадна

Үүнийг хурдан хийгээрэй ... (пуужин).

Пуужин жолоочтой

Жингүйдэлд дурлагч.

Сансрын нисгэгч англи хэл дээр,

Тэгээд орос хэл дээр ... (сансрын нисгэгч).

Релей тоглоом

Хүүхдүүдийг 5-6 хүнтэй баг болгон хуваадаг. Эхний тоглогч бөмбөгийг өвдөгнийхөө хооронд шахаж, тодорхой газар руу үсэрч, дараа нь буцаж гүйж, бөмбөгийг дараагийн тоглогчид өгнө.

Хүчтэй станц

Олс таталтын тэмцээн болж байна.

"Сансрын хог хаягдлыг хэн хурдан цуглуулах вэ" тоглоом

Шалан дээр цаасан дүрс, үрчгэр цаас, жижиг тоглоомууд тараагдсан байна. Хөгжим тоглохын тулд хүүхдүүд "сансрын үлдэгдэл" -ийг сагсанд цуглуулдаг. Хамгийн их цуглуулсан хүн ялна.

Станц КОСМОНАВТИК, ЧАДВАРЫН МУЗЕЙ

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Москвад ер бусын хөшөө байдаг- арван нэгэн метрийн сансрын пуужин, зуун метрийн өндөрт гарсан. Энэ нь гялалзсан титан хавтангаар бүрхэгдсэн "галт тэрэг" дээр байрладаг. Түүний суурин дээр сансрын нисгэгчдийн дурсгалын музей байдаг. Манай музей бол таны зурсан зураг, гар урлал юм. Би таныг семинарт урьж байна. Манай бяцхан музейд юу хийхийг хүсч байгаагаа сонгоорой.

Гар урлалын ROCKET

- Гэхдээ пуужинг удирдахын тулд
Та зоригтой, хүчтэй болох хэрэгтэй.
Сул дорой хүмүүсийг сансарт авдаггүй,
Эцсийн эцэст нисэх нь амар ажил биш юм!
Эргэн тойрондоо бүү эвшээ
Та өнөөдөр сансрын нисгэгч боллоо!
Бид бэлтгэл хийж эхэлдэг
Хүчтэй, авхаалжтай болохын тулд
Тойрог болгон нүүр тулан эргэв
Дасгалаа эхлүүлцгээе! (Хөл тавих, хажуу тонгойх, гар эргүүлэх гэх мэт)

- Та мэдэх үү ... дэлхийн анхны пуужинг Оросын эрдэмтэн Константин Эдуардович Циолковский зохион бүтээжээ. Тэрээр Калуга хотод амьдардаг байсан бөгөөд сургуульд багшаар ажилладаг байжээ. Константин Эдуардович дурангаар оддыг ажиглах дуртай байсан бөгөөд тэднийг судалж, тэдэн рүү нисэхийг мөрөөддөг байв.

Багш үлгэрийг К.Е. -ийн хөргийг үзүүлэв. Циолковский.

- Тэр гаригууд руу нисэх чадвартай ийм онгоц бүтээхээр шийдсэн. Эрдэмтэн тооцоолол хийж, зураг зурж, дэлхийгээс гадна нисэх чадвартай ийм онгоц бүтээжээ. Гэвч харамсалтай нь түүнд тийм боломж байсангүй. Зөвхөн олон жилийн дараа өөр нэг Оросын эрдэмтэн С.П.Королев анхны сансрын хиймэл дагуулыг бүтээж, үйлдвэрлэж чадсан бөгөөд нохой анх дэлхийг тойрон нисч, дараа нь 1961 онд хүн нисчээ.

Багш С.П.Королевын хөргийг харуулж байна.

Пуужин хэлбэртэй гар урлал

Барилга.

Та хэд хэдэн пуужин хийж, нэрээ гаргаж, сансарт илгээж болно.

Эхлээд та дөрвөлжин баян хуур хийх хэрэгтэй.

Дээд булангуудыг талбайн дундаас дээш эгнээ хүртэл нугална.

Бид пуужингийн баруун талыг "давхцуулж" байна.

Зураг дээр үзүүлсэн шиг бид пуужин угсрах ажлыг гүйцэтгэдэг.

Пуужингийн далавчны үзүүрийг хайчилж ав.

Бид пуужин дээрх нүхийг нааж байна.

Пуужин хэлбэртэй хавчуурга хийх.

Хэрэглэх зориулалттай пуужин хийх.

Пуужин нь өөр өөр боловч тэдгээр нь нэг хэсгээс бүрдэнэ: нүхтэй их бие, далавч.

Пуужин хийхийн тулд тэгш өнцөгтийг уртын дагуу хоёр дахин нугалж, буланг нь таслах хэрэгтэй. Далавчны хувьд тойрог хайчилж талыг нь хайчилж ав. Тэгш өнцөгтийг хагасаар нугалж, пуужингийн хагасыг (дунд хэсэгт нь) зураад, контурын дагуу хайчилж, цонхыг наа. Бид биеийг бөөрөнхий хамараар зурдаг. Далавчны хувьд тэгш өнцөгтийг 3 удаа нугалж, цэцгийн дэлбээ гэх мэт нарийн ширийн зүйлийг хайчилж ав. Бид цонхыг нааж байна. Дугуй биетэй, гэхдээ хамартай хамар хайчилж ав. Бид далавчаа том хагас тойргоос хайчилж авав.

"Сансрын нисгэгч" гар урлал

- Үүр цайх. Тэд хараахан юу ч мэдэхгүй байсан ...
Ердийн "Хамгийн сүүлийн мэдээ" ...
Тэр аль хэдийн одны дундуур нисч,
Дэлхий түүний нэрээр сэрэх болно.
Хэнээс ч тусламж гуйхгүйгээр,
Өөрөө үнс, тоосноос босч,
Ямар ч айдас мэддэггүй эх орон минь
Хүүгээ сансарт илгээв!

- Та үүнийг мэдэх үү ... Сансрын нисгэгчдийн өдрийг сансрын нисгэгчид, дизайнерууд, пуужин, сансрын хөлөг, хиймэл дэлхийн хиймэл дагуул бүтээх, бүтээх ажилд оролцож буй бүх хүнд зориулан тэмдэглэв үү? Дэлхий дээрх анхны сансрын нисгэгч хэн болохыг та мэдэх үү? 1961 оны 4 -р сарын 12 -нд гариг ​​гэнэтийн мэдээнд цочирджээ: "Сансарт хүн! Орос! ". Нартай өглөө хүчирхэг пуужин Восток сансрын хөлгийг анхны хүнтэйгээ тойрог замд оруулав. Энэ бол Юрий Алексеевич Гагарин байв. Эхний нислэг нэг цаг гаруй 108 минут (1 цаг 48 минут) үргэлжилсэн. Энэ хугацаанд хөлөг онгоц дэлхийн бөмбөрцгийг бүхэлд нь тойрч, газар унав. Гагарин дэлхийд эсэн мэнд эргэж ирэв.

- Юрий Гагариныг ниссэний дараа маш олон сансрын нисгэгчид эмэгтэйчүүдийг оролцуулаад сансарт очсон. Дэлхийн анхны эмэгтэй -сансрын нисгэгч - Валентина Терешкова.

Багш В.Терешковагийн хөргийг харуулж байна.

Багш хүүхдүүдийг цаасан урлалын "Сансрын нисгэгч" хийхийг урьж байна.

Хурууны гимнастик хийдэг.

- Луно, луно, сарны ровер
Нислэгт орно.
Бэлэн, тохируулсан, гал асаах:
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1,
Нисэх!

Багш хүүхдүүдэд хамрагдсан материалын талаар асуулт асуудаг.

  1. Анхны сансрын нисгэгчийн нэр хэн бэ?
  2. Эхний нислэг хэдэн минут үргэлжилсэн бэ?

"Белка ба Стрелка" гар урлал

- Номыг нээнэ үү:
Тэд хэн болохыг та мэдэх үү?
Хөрөг дээрх Белкатай сум!
Нарийвчлан хараарай -
Пуужин дахь хоёр скаут
Бид одод руу шууд авирав.
Энэ бол тэдний тухай юм
Энэ удаад
Тэгээд би түүхээ эхлэх болно. ... ...

- Та мэдсэн үү ... нохойнууд хулганы дараа сансарт ниссэн. Нохой болгон нисэхэд тохиромжтой байдаггүй. Тэр муурнаас арай илүү байх ёстой, 4-6 кг жинтэй, 2-3 настай, дээл нь хөнгөн байх ёстой. Удмын нохой нь хүнд сорилтод тохиромжгүй байв. Эелдэг, тайван эрчүүд сансрын туршилт хийхэд хамгийн тохиромжтой байв. Нохойн багт өдөр бүр бэлтгэл хийдэг байв. Нохойг чичиргээ, чимээ шуугианаас айхгүй байх, дулаан, хүйтнийг тэсвэрлэх, чийдэнгийн дохиогоор хооллохыг заадаг байв. Хамгийн шилдэг нь ухаалаг, зоригтой нохой Лайка байв. Түүнд зориулж пуужин бүтээсэн бөгөөд 1959 оны 11 -р сарын 3 -нд зоригтой скаут сансарт нисэв.

1960 оны 8 -р сарын 9 -нд Белка, Стрелка нохой Байконурын сансрын буудлаас сансарт нисэв. Нохой бүх төрлийн туршилтыг давсан. Тэд бүхээгт удаан хугацаанд хөдлөхгүй байж чаддаг, их ачаалал, чичиргээг тэсвэрлэдэг. Амьтад цуу ярианаас айдаггүй, туршилтын төхөөрөмждөө сууж зүрх, булчин, тархи, цусны даралт, амьсгалын мөн чанарыг тэмдэглэх боломжтой болгодог. Телевизээр Белка, Стрелка нарын нислэгийн бичлэгийг үзүүлэв. Тэд жингүйдэлд хэрхэн унасан нь тодорхой харагдаж байв. Хэрэв Стрелка бүх зүйлээс болгоомжилдог байсан бол Белка баяртай уурлаж, бүр хуцав. 8 -р сарын 20 -нд буух машин зөөлөн бууж, Белка, Стрелка нохойнууд аюулгүйгээр газарт буцаж ирснийг зарлав.

Белка ба Стрелка гар урлалын тоглоомыг хийхэд маш хялбар, хүчин чармайлт шаарддаггүй - та зүгээр л хайчилж, нугалж, нааж болно.

Нохойн цаасан урлалыг угсрах:

Алхам 1: Тоглоомын бүх элементүүдийг хайчилж ав.

Алхам 2: Нохойны толгойг хайчилж ав, гэхдээ бүрэн биш, зөвхөн сонгосон шугамын дагуу. Тоглоомын элемент бүрийг тасархай шугамын дагуу нугална. Хавчуургын бүх элементүүдийг цавуугаар нааж, хавчуургыг нэг нэгээр нь нааж нохойн биеийг угсарна. Нохойны сүүлийг хойд хөл дээрээ нуруун дээр нь наа.

Гар урлал бэлэн болсон тул та үүнийг хатаах хэрэгтэй бөгөөд та түүнтэй тоглож болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Таны гар урлал хатаж байхад бид тоглох болно!

Багш хамрагдсан материалын талаар асуулт асууна.

  1. Нохойг сансарт нисэхэд хэрхэн бэлдсэн бэ?
  2. Анхны сансрын нисгэгч нохойны нэр хэн бэ?

"Хэн хамгийн олон од цуглуулах вэ" тоглоом

Багш олон өнгийн оддыг тарааж, хүүхдүүд янз бүрийн сагсанд цуглуулж, өнгөөр ​​нь ангилдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Залуус аа! Та шалгалтуудыг төгс даван туулж, маш их зүйлийг мэддэг, чадна, хамгийн чухал нь бие биедээ тусалсан гэдгээ баталсан.

Сансрын нислэг

Сансрын нисгэгч:

- Надад хэлээч, жинхэнэ сансрын нисгэгч ямар хүн байх ёстой вэ? (Ажилсаг, ухаалаг, эелдэг, зоригтой, авхаалжтай, анхааралтай, шийдэмгий, ухаалаг, эрүүл, халамжтай, тэсвэр хатуужилтай, тэвчээртэй, ажигч.)
Сайн хийлээ! Мөн та гавьяат сансрын нисгэгч цолыг хүртэх болно. Одоо та манай хичээл дээр сансрын нисгэгч гэж нэрлэгдэх эрхтэй болсон тул та хэрхэн сансарт нисэхийг төсөөлье.

Сансрын нисгэгч текстийг уншдаг бөгөөд хүүхдүүд сонссон зүйлээ дүрсэлдэг.

- Та сансарт нисэх гэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Та тусгай сансрын гимнастик хийх хэрэгтэй. Та гараа дээш өргөж, амьсгалаа аваад дараа нь амьсгалаа аваарай. Тэгээд одоо - squats: нэг - хоёр. Тэд суугаад босов. Маш сайн! Газар дээр нь гүй: гүй! Илүү хурдан…. Бүр илүү хурдан…. Маш хурдан! Зогс!

Чанга дохио сонсогдож байна:

- Та КОСМОДРОМ руу явах цаг боллоо. Та аажмаар, хүндрэлтэйгээр сансрын костюм өмсөж, олон товчлуур, цахилгаан товч, товчлуурыг бэхлээрэй. Та толгой дээрээ том тунгалаг дуулга өмс. Та пуужин руу аажмаар алхаж байна. Нэг гарт танд тусгай сансрын чемодан, нөгөө талд шахсан агаартай маш хүнд цилиндр байна. Та пуужин дахь тагийг онгойлгож, дотогш ор. Хяналтын самбарыг асаана уу: олон янзын товчлуурууд. Пуужин дуугарч эхэллээ. Та сансрынхаа сандал дээр суу. Урьдчилан тоолох тооллого эхэлнэ: 5, 4, 3, 2, 1. Эхлээрэй! Пуужин архирах чимээтэй хөөрч байна ... Та таталцлын хүчний нөлөөнд байна. Цонх руу сэлж, алсыг хар. Солирууд хажуугаар нь нисч байна. Та оддыг харж байна: энд Big Dipper ирдэг. Ноход давхиж байна. Жинлүүрийн ордныхон эргэлдэж байна. Нум харваач нумаа сугалж, пуужингаа буудна! Пуужин чичирлээ. Та шалан дээр унаж байна. Гэрэл унтардаг. Та гарц руугаа явж, бөглөө онгойлгож байна. Та үл мэдэгдэх гариг ​​дээр газардсан бололтой. Энд ямар ер бусын, үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай (сансрын хөгжим сонсогдож байна). Та гаригийн зургийг аваад усан онгоц руугаа буцна. Дэлхий дээр ирэх цаг!

Сансрын нисгэгч:

- Хүү минь, чи ямар гунигтай юм бэ?
Та сансрын нисгэгч болох тухай бодлоо өөрчилсөн үү?

- Одоо ойлгож байна - энэ бол амар ажил биш
Нисэх орон зай.
Би сансрын нисгэгч болох шийдвэрээ өөрчилсөнгүй.
Гэхдээ би хараахан бэлэн болоогүй байна
Ийм орон зайд ачаалал өгдөг.
Сансрын нисгэгч болно гэдэг амаргүй!
Мэдээжийн хэрэг, би сэтгэлээр унахгүй,
Би өөртөө хүч чадлыг хөгжүүлэх болно
Өглөө дасгал хий
Тэгээд цагтаа унтах хэрэгтэй.

"Залуу сансрын нисэгчид" дууг тоглодог. Елена Пономаренкогийн үг, хөгжим:

1. Бид цэнхэр тэнгэрийг хардаг,
Тэнгэрт бид оддыг харж чадна.
Сүүлт одууд нисч байна
Мөн хөвгүүдэд мөрөөдөл өг.

Найрал дуу:

Хүсэл мөрөөдлөө биелүүлэх цаг гаргахыг хүсч байна,

2. Юрий Гагарин гэдгийг бид мэднэ
Тэр мөрөөдлөө биелүүлсэн.
Тэр жинхэнэ баатар болжээ
Тэгээд тэр сансарт нисэв.

Найрал дуу:
Манай улс Гагаринаар бахархдаг.
Сар тэнгэрээс бидэн рүү инээмсэглэж,
Нар бол том од гэдгийг бид мэднэ
Мөн хөвгүүдийн мөрөөдөл улам ойртох болно.
Бид бүгд сансарт байхыг хүсч байна
Тэгээд сар руу ганцхан алхам хий.
Хүсэл мөрөөдлөө биелүүлэхийг яараарай,
Тэнгэрээс унаж буй оддыг харж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Одоо та сансрын дэлгүүрт зочилж болно! Та цайны үдэшлэг хийж болно.

Эдгээр болон бусад сургалтын хэрэгслийг хямд үнээр "Цэцэрлэг" төрөлжсөн дэлгүүрээс худалдаж авч болно - detsad-shop.ru

Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан GCD -ийн хураангуй
гадаад ертөнцтэй танилцах

Сэдэв: "Сансарт нисэхийн тулд та хүчтэй, ухаалаг болох хэрэгтэй."
Багш Л.Н.Шаврина эмхэтгэсэн

Зорилт:
Одод, гаригууд, одны ордууд, анхны сансрын нисгэгч Ю.А.Гагарины тухай сансрын тухай хүүхдүүдийн санаа бодлыг бий болгох. Эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төрүүлэхийн тулд Орос. Эрүүл амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлэх, спортоор хичээллэх хүсэл тэмүүллийг төлөвшүүлэх. Сониуч зан, өгөөмөр сэтгэл, туслах хүслийг өдөө.

Сонсох чадварыг хөгжүүлж, асуултад бүтэн өгүүлбэрээр хариулна уу.

Тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөөрэй. Хөдөлгөөнийг бие халаалт, биеийн тамирын дасгалын тексттэй харьцуул.

Хүүхдүүдийн үгсийн санг идэвхжүүлэхийн тулд: сансрын нисэгч, сансрын нисгэгч, пуужин, сансар огторгуй, гариг, одод.

Үндсэн өнгөний нэрсийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх. Цаасан хуудсан дээр чиглүүлэх, бие биетэйгээ харьцангуй дүрс байрлуулах чадварыг бий болгох. Цавуугаар болгоомжтой ажиллаж, салфетка ашиглана уу.

GCD хийх орчны зохион байгуулалт: бүлгийг "Орон зай" сэдвээр чимэглэсэн, тараах материал бүхий ширээ, гадаа тоглох чөлөөт зай, хөгжмийн дагалдах зохион байгуулалт,

Тоног төхөөрөмж:Ю.А. -ийн хөрөг зураг Гагарин, Дэлхий гаригийн дүрс бүхий зургууд, сансрын хиймэл дагуул, усан онгоц, Белка, Стрелка нохой; хүүхэд бүрт хэрэглэх материал: хэрэглэх зориулалттай бэлэн цаас, хэсэг хэсгээс пуужингийн дүрс: 1 тэгш өнцөгт 10 * 6, 1 гурвалжин 6 * 6 * 6, 5 тойрог d * 5; сансрын нисгэгчид, туг, цавуу; Дуу хураагуур, флаш диск, Zodiac хамтлагийн хөгжмийн бичлэг, Баба Яга хүүхэлдэй, хүүхдүүдэд зориулсан бэлэг, од хэлбэртэй түлхүүрийн бөгж, хөөрөгдсөн бөмбөлөг.

Урьдчилсан ажил:"Сансар огторгуй", "Сансрын аялагчид - Белка, Стрелка уу?" сэдвээр хийсэн яриа; "Би сансрын нисгэгчид рүү явах болно, тэд надад зааж өгөөч"; "Одууд хаана амьдардаг вэ"; сансрын талаархи номтой танилцах; орон зай, тоглоомын нөхцөл байдлын талаархи зураг (гадаа тоглоом) "Гараг ба одод", "Солирын шүршүүр". "Сансар огторгуй" сэдвээр хийсэн зургуудын шалгалт; "Сансар огторгуй", "Зураг угсрах" (сансрын нисгэгч, пуужин), "Схемийн дагуу пуужин угсрах" (барилгын материал), "Сансрын нисэгч бүр өөрийн гэсэн пуужинтай", "Ижил өнгөтэй пуужин угсрах" сэдвээр дидактик тоглоомууд. "; Хүүхдүүд цаасан хуудсыг уламжлалт бус аргаар будаж (хөвөн ба шүршигч).

Тархины цус харвалт:Сансрын хөгжим сонсогдож байна. Мастер дээр багш одтой тэнгэрийг дэлгэн харуулав.

Багш: Ямар ер бусын зурагт хуудас, би өөрийн сонирхсон шалтгаанаар бэлдсэн.
Хүүхдүүд ирж, шалгаж, сонирхдог.

Багш: Хүүхдүүд ээ, энэ зураг дээр юу харагдаж байгааг та тааварлав уу? (тэнгэр);
Энэ бол тэнгэр гэдгийг яаж тодорхойлох вэ? Цонхоор хар, гадаа тэнгэр цэнхэр, гэхдээ яагаад зураг дээр тэнгэр харанхуй байна вэ?

Тэнгэр дэх тод цэгүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (одод)

Та огторгуйд однуудаас өөр юу харж чадах вэ? (сүүлт од, солир, нар, сансрын бороо, гаригууд)

Гариг, од, нар, харанхуй тэнгэр, тэр ч байтугай солирыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (орон зай).

Тэнгэрт юу болж байна вэ, одод яагаад шөнө гэрэлтэж, нар өдрийн цагаар гэрэлтдэгийг хүмүүс удаан хугацаанд гайхаж байсан. Нэгдүгээрт, Белка, Стрелка нохойнууд сансарт нисч, дэлхийд аюулгүй буцаж ирэв, зөвхөн 1961 оны 4-р сарын 12-нд дэлхийн анхны хүн Юрий Алексеевич Гагарин Восток-1 сансрын хөлөгөөр манай дэлхийг тойрон нисэв. (Хөрөг зураг). Энэ бол хэцүү нислэг байсан бөгөөд олон үл мэдэгдэх хүмүүс Юрий Алексеевичийг сансарт хүлээж байв. Гагарин бүх бэрхшээлийг даван туулж, манай улсын баатар болж буцаж ирэв.

Сансрын нисгэгчдийг ямар хүмүүс гэж боддог вэ? (ухаалаг, зоригтой, зоригтой). Та сансрын нисгэгчээр тоглохыг хүсч байна уу?

Таныг ирээдүйн сансрын нисэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ, бид сансрын нисэх онгоцны буудал руу явах болно.

Энэ сансрын нисэх онгоцны буудал гэж юу болохыг хэн мэдэх вэ? (сансрын нисэх онгоцны буудал бол сансрын нисгэгчдийн гэр, тэдний амьдарч, сургаж, сансарт нисэхэд бэлтгэж, хөөргөх талбайгаас сансарт ниссэн газраас)

Багш "Сансрын нисгэгчид" дасгал хийдэг.:

Хаалга тогшлоо. Баба Яга гарч ирэв:Сайн байна уу хүүхдүүд, охид, хөвгүүд. Та юу хийж байгаа юм бэ? (ирээдүйн сансрын нисгэгчдэд зориулсан дасгал хийх)

B. I : Зай цэнэглэхэд танд юу хэрэгтэй вэ?

Багш: Бид жаахан байхдаа сансрын нисгэгч тоглодог, хүүхдүүд маань насанд хүрэхэд тэдний нэг нь сансрын нисгэгч болох байх. Сансрын нисэгчид хүчирхэг, авхаалжтай, цэнэггүй нэг ч өдөр өнгөрдөггүй.

B. Би:За, би зуун жилийн турш өглөө бүр дасгал хийдэг, би зуурмаг дээр нисч чаддаг, би сансрын нисгэгч! Би сансарт нисч байна, би хэзээ ч тэнд байгаагүй.

Багш: Өө, өө, өө Яга эмээ, яаравчлаарай! Залуус аа, Б миний суваргаар сансарт нисч чадна гэж бодож байна уу? Тэгээд яагаад?

Багш: Хараач, бид одоо туршилт хийх гэж байна. Пуужин хэрхэн хөөрч байгааг хараарай (багш хөөрөгдсөн бөмбөлгийг доошлуулав)

B. Би: Өө, би үүнийг хийж чадахгүй! Би чамд гомдож байна, та бүгд мэднэ.

Багш: Эмээ, битгий гомдоорой! Хүүхдүүд танд бүх зүйлийг хэлэх болно.

Хүүхэд: "Цэлмэг тэнгэрт нар гэрэлтэж байна,
Сансрын нисгэгч пуужингаар нисч байна.
Мөн ойн ёроолд, талбайнууд,
Дэлхий тархаж байна. "

Багш: Сансрын нисгэгчид гэж хэн бэ? (хүмүүс сансарт нисдэг). Нисэх үед сансрын нисгэгчид юу өмсдөг вэ? (сансрын костюм, дуулга, гутал, бээлий). Тэд яагаад ийм хувцас өмсдөг вэ? (дулаанаас хамгаалах, агаар дутагдахаас)

Багш: Тэд сансарт нисэхэд ямар тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэй вэ? (сансрын хөлөг, пуужин).

Багш: Усан онгоц, пуужин нь байгалийн эсвэл хүний ​​гараар бүтээгдсэн үү? Тэднийг хэн бүтээдэг вэ? (эрдэмтэд, инженерүүд, ажилчид).

Багш: - Пуужин хааш хөөрдөг вэ? (сансрын буудлаас).

Багш: Хүмүүс яагаад орон зай руу тэмүүлж байна гэж та бодож байна вэ? Тэд юуг харахыг хүсч, юуны талаар мэдэхийг хүсч байна вэ?
(хүмүүсийн амьдардаг шинэ гаригууд, нар, сарыг судлах, дэлхийг сансраас гэрэл зураг авах, загасчид хаана загас их байгааг олж мэдэх, үер, гал түймрийн талаар мэдээлэх).

Хүүхдүүд ээ, сансрын нисгэгчдийн ажил чухал, шаардлагатай юу гэж та бодож байна вэ?

Багш: Сансрын нисгэгч болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (спортоор хичээллэх, уур уцаартай болох, их сурах). Надад сансрын тоглоом заахыг хүсч байна уу?

Сансрын нисгэгчид тоглоцгооё
Хамтдаа сансарт нисцгээе.
Бүх сансрын одод
Бид гаригууд дээр байрлуулах болно

Тэнгэрт бүх одод замбараагүй болж, ямар гариг ​​руу нисэхээ мэдэхгүй байна, бид тэдэнд тусалж чадах уу?

Гадна тоглоом "Гараг ба одод"
(Тавиур дээрх хүүхдүүд одыг сонгож, хамтлаг дотроо бага зэрэг гүйдэг хөгжмийн дор хүүхдүүд хөгжмийн төгсгөлд одтой ижил өнгөтэй цагираг дээр байр эзэлдэг; тоглоомыг хүүхдүүд байх хооронд давтана. хөдлөхөд багш цагираг солино)

Багш: Хүүхдүүд ээ, та нар ямар ухаантай юм бэ! Бүх одод гаригуудаа олжээ. B. Тоглоом танд таалагдсан уу?

B. Би: Хүүхдүүд, одод, бид тэдгээрийг эмх цэгцэнд оруулсан ч би өндөр нисэхийг хүсч байна! Пуужин дээр!

Багш бодолтойгоор: Бид зочиндоо хэрхэн туслах вэ? Залуус аа, хамтдаа бодъё?

Хүүхдүүд таамаглал дэвшүүлдэг бол хүүхдүүд оддын тэнгэрийг зурж, хүүхдүүдийг пуужин бүтээх санаа руу хөтөлдөг болохыг багш санаж байна.

Багш: Хүмүүсийг цуглуул
Шинэ одны хөлөг онгоц бүтээх
Мөн сансрын пуужинд.
Од, гариг ​​руу нисэх.

Залуус аа, ингэснээр та бид жинхэнэ дизайнеруудын адил гайхалтай пуужин бүтээхийн тулд бид хуруугаа сунгах болно.

Хурууны гимнастик "Сансрын нисгэгч".

Багш: Би ямар пуужин бүтээсэнийг хар даа. Пуужин хаана нисч байна вэ? (сансарт гарах хүртэл) Миний зураг дээр өөр хэн байна вэ? (сансрын нисгэгч) Тэр гартаа юу барьж байна вэ? (Оросын туг). Та ижил зураг зохиохыг хүсч байна уу? Та аль хэдийн одтой орон зайг зурсан байсан, одоо энэ зураг дээр пуужин, сансрын нисгэгчийг нааж өгөх л үлдлээ.

Хүүхдүүд ээ, сансрын пуужинд хамтдаа пуужин зохион бүтээнэ (хүүхдүүд пуужин хэлбэртэй ширээн дээр сууна), "Оросын пуужин ба сансрын нисгэгч" бие даасан хэрэглээний материалыг урьдчилан бэлддэг.

Пуужингийн дээжийг үзүүлээд түүний эд ангиудыг хэрхэн наах талаар тайлбарлана уу.

Апликейшн дууссаны дараа хүүхдүүдийн бүтээлийг үзэсгэлэнд тавьдаг.

B. Би: Залуус бүх гар урлалыг шалгадаг, тэмдэглэл: Ямар сонирхолтой пуужин гарч ирэв: гөлгөр, цэвэр, үзэсгэлэнтэй! Надад хэлсэнд баярлалаа ... (бодож байна).

Багш: Хөгшин эмээдээ өнөөдөр түүнд юу хэлснийг хэлээч? (хүүхдийн хариулт)

B. Би: Би чиний сайн үйлсэд зориулж бэлэг бэлдсэн (гялалзсан цаасан дээрээс од тараадаг)

Хүүхдүүд ээ, надад зааж өгсөнд маш их баярлалаа, би зуурмаг дээрээ гэртээ ниснэ, тэнгэрт нисэхийн тулд та маш их зүйлийг хийх чадвартай, хүчтэй байх ёстой гэдгийг одоо ойлгосон, гэхдээ би аль хэдийн хуучирсан, хүч чадал нь адилхан биш, би амрахыг хүсч байна! Баяртай!

Хүүхдүүд Баба Ягатай баяртай гэж хэлдэг.