Өргөдөл гаргах намрын 2 бага бүлэг. "Намрын" сэдэвт програм: хүүхдүүдтэй ажиллах гайхалтай санаа, заавар


Анжела Дробязко
"Намрын навч" Хоёрдугаар бага бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй

Хоёрдугаар бага бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй« Намрын навч»

Зорилго:

Хүүхдүүдэд өнгөт цаасыг stencil дээр наахыг заах навч.

Өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх

Өнгөний талаархи мэдлэгээ нэгтгэх (шар, улаан, улбар шар, хүрэн, ногоон)

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Байгалиа хайрлах, харсан зүйлээ сэтгэл хөдлөлөөр мэдрэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил:

тухай дүрслэлүүдийг судалж байна намар, модны алхалт, тэдгээрийн өнгөт ажиглалт навч, материалын цуглуулга (навч) ба хатаах.

Тоног төхөөрөмж, материал:

Хуудасбудсан мод бүхий цаас, хуурай модны навч, салфетка, тосон даавуу, цавуу, багс, бэлэн дээж, баглаа навч, өнгөтэй навчхоёр талт цаас.

Хичээлийн явц

асран хамгаалагч: - Залуус аа, над дээр ирээрэй, би та нарт бэлгээ үзүүлье! (Том олон өнгийн баглааг харуулж байна навч) Хэн надад өгсөн гэж бодож байна? (Намар) Навчмодны өнгө өөрчлөгддөг. Баглаа үзүүлж байна навч. За, надад ямар өнгөтэй байгааг хэлээч цэцгийн баглаа навч? (шар, улаан, ногоон, улбар шар)Зөв!

Шүлэг « Намар»

Хэрэв модонд байвал навч шар өнгөтэй болсон,

Шувууд алс хол газар ниссэн бол

Тэнгэр гунигтай байвал бороо орж байвал

Жилийн цаг намар гэж нэрлэдэг.

Хуруугаараа тоглоцгооё « Намар»

хурууны тоглоом « Намар»

Салхи ой дундуур нисэв (Алганы гөлгөр, долгион шиг хөдөлгөөн)

Салхи навчийг мэдэрсэн:

Энд царс байна (Нэг хуруугаа хоёр гараараа нугалах)

Энд агч байна

Энд сийлсэн эгнээ байна,

Энд хуснаас - алтан,

Сүүлийнх нь энд байна улиас навч(тайван алгаа ширээн дээр тавь)

Салхи зам дээр шидэв.

Залуус аа, муу хар салхи модноос бүх зүйлийг хийсгэжээ навч, тэгээд одоо моднууд юу болсон бэ? (нүцгэн, хувцасгүй)Тэгээд тэд эхэндээ ийм байсан. (Жишээ дэлгэц). Ямар мод хамгийн их таалагддаг вэ? Хэн өнгөлөг өнгөөр ​​чимэглэхийг хүсдэг вэ навчит мод? Навчгазар дээр ба доор модны мөчир дээр байрлаж болно.

Ажлын дарааллыг харуулах, цавуу, салфетка, сойз зэргийг болгоомжтой ашиглах дүрмийг сануулж, бие даасан ажил, хувь хүн. Ажил.

асран хамгаалагч: - Бидэнд юу байгааг хараач? (намрын мод) Модон дээр юу ургадаг вэ? (ухуулах хуудас) . ГЭХДЭЭ Намрын навч, ямар өнгө? (улаан, шар, улбар шар, ногоон) .

асран хамгаалагч: Сайн байна уу залуусаа! Би таны модд үнэхээр дуртай! Та бол жинхэнэ шидтэнүүд! Тиймээс бэлэг аваарай навчүүнтэй хамт тоглож болно "Ид шидийн салхи"(алгаа үлээх

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Намрын навч" нэгдүгээр бүлгийн хичээлийн хураангуйНэгдүгээр бага бүлгийн "Намрын навч" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй Чиглэл: танин мэдэхүйн. Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: харилцаа холбоо,.

"Намрын навч" хичээлийн хураангуйЗорилго: 1) Намрын улирал ирж буй байгальд гарсан өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх. 2) Байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Даалгавар: - Харагдах байдлыг засах.

"Намрын навч" Бага насны бүлгийн (1-2 нас) биеийн тамирын тоглоомын хичээлийн тойм."Намрын навч" Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, тоглоомын хичээлд оролцох хүслийг төрүүлэх. 2. Хөгжүүлэх.

"Намрын навчис" хоёрдугаар бүлгийн загварчлалын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Загварчлах сэдвээр хоёрдугаар бага бүлгийн шууд боловсролын сурган хүмүүжүүлэгчийн тойм: "Намрын навч" Огноо:.

"Хаврын навч" анхны бага бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуйЗорилго: Хаврын сэдвээр програм үүсгэх Даалгавар: Боловсрол: хүүхдүүдийн хурууны зургийг бүтээх сонирхлыг бий болгох - ногоон.

"Намрын навчис" нэгдүгээр бага бүлгийн харааны үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуйСэдэв нь намрын навчис юм. Зорилго: Хүүхдэд хурууны будгийн уламжлалт бус харааны техниктэй танилцуулах. Даалгаварууд: Идэвхтэй хэсэгт оруулах.

"Намрын навчис" хоёрдугаар бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуйЗорилго: зурах уламжлалт бус аргатай танилцах (хуруу, далдуугаар зурах) Даалгавар: Хөгжүүлэх: хүүхдийн ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Ольга Карпенко

Намрын навчийг хэрэглэх хичээлийн хураангуй:

"Намрын мод" (2 мл гр.)

Зорилтот: Намрын тухай санаа, "олон", "цөөн" гэсэн ойлголтуудыг нэгтгэх. Байгалийн материал (унасан навч) ашиглан намрын модны дүр төрхийг бий болгох, модны дүрс дээр навч байрлуулах газрыг хайж олох, навчийг цэвэрхэн тарааж, нааж сургах. Хамтарсан өргөдөл гаргах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Материал:модны их бие, титэм дүрс бүхий цаасан хуудас, намрын навч, цавуу бүхий аяга, салфетка.

Өмнөх ажил:Навч унахыг харж, намрын модыг харж зугаалж, намрын навчны баглаа цуглуулж, намрын тухай шүлэг уншиж, "Улирал" циклээс П.И.Чайковскийн хөгжмийг сонсох.

Хичээлийн явц:П.И.Чайковскийн намуухан сонсогддог "Октябрь" хөгжмийн арын дэвсгэр дээр багш оньсого таахыг санал болгож байна.

"Тэд намуухан дуугарч, тэд хэрхэн нисч байгааг та сонсож чадна ...

Тэд манай намрын цэцэрлэгт газарт нисдэг."

Тогло -л:Энэ оньсого юуны тухай гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)Энэ бол намрын шар навчны тухай. Намар ирж, навч шарлаж, унаж эхлэв. Үүнийг навч унах гэж нэрлэдэг. Явган явахдаа бид унасан навч цуглуулсан сайхан намрын модыг харав. Мөн бид ямар өнгийн навч цуглуулсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Тиймээ, намрын навчнууд нь шар, улаан, тэр ч байтугай бор өнгөтэй байдаг. Залуус аа, намрын гоо үзэсгэлэн бидэнтэй удаан хамт байгаасай гэж хүсч байна уу? (хүүхдийн хариулт). Дараа нь бид өөрсдийнхөө намрын модыг хийцгээе, энэ нь биднийг маш удаан хугацаанд үзэсгэлэнтэй байдлаараа баясгах болно. Үүнийг хийхийн тулд бид гудамжинд тантай хамт цуглуулсан навчийг будсан модон дээрээ наах болно. Гэхдээ эхлээд надад хэлээрэй: бид алхахдаа хэдэн навч цуглуулсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Одоо бүгд нэг навч аваад над шиг дундуур нь цавуугаар зөөлөн тарааж, манай модны аль ч мөчир дээр наа. Хүн бүр хүссэн хэмжээгээрээ навч нааж болно. Манай зурган дээр навчис унаж байгааг ойлгуулахын тулд навчийг модны ойролцоо газарт нааж болно.

Ажлын төгсгөлд хүүхдүүд үүссэн зургийг биширч, бүлгээрээ өлгөх боломжтой газрыг сонгоно.



Цэцэрлэгийн бага насны хүүхдүүд бол мэдрэхүй, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, практик туршлага олж авах замаар хүрээлэн буй ертөнцийг судалдаг судлаачид юм. Хүүхдийн байгалийн сониуч зан, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг шинэ сэтгэл хөдөлгөм харааны үйл ажиллагаагаар дэмжих нь нэн чухал юм. Энэхүү програм нь хүүхдийг өнгө, хэлбэрийн ертөнцтэй танилцуулах, геометрийн дүрстэй танилцуулах, загварчлах анхан шатны ур чадвар олгох, найруулгын дүрмийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх болно.

Хэрэглээ нь цаас, хуурай навч, даавуу, арьсаар хайчилж, суурь (картон, мод, даавуу) дээр наасан дүрс бүхий элементүүд эсвэл хэв маягаас сэдэвчилсэн найруулга, зохиол бүтээх явдал юм. Олон өнгийн найрлагыг нааж эсвэл оёх замаар хавсаргаж болно. Энэ төрлийн бүтээлч загварчлал нь нарийн моторт ур чадвар, дүрслэлийн болон орон зайн сэтгэлгээ, мэдрэхүйн ойлголт, хүүхдийн синтез, дүн шинжилгээ хийх оюуны чадварыг хөгжүүлэхэд эерэг нөлөө үзүүлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хэрэглээний ангийн онцлог

Хэрэглээний төрлүүд:

  • сэдэв - объектын моно-дүрс, жишээлбэл, байшин, пуужин, машин, үлгэрийн баатар, хүн гэх мэт.
  • талбай ба ландшафтын найрлага - зарим үйл явдлын тухай өгүүлэх зургийн хэлбэр;
  • гоёл чимэглэлийн - нарийн ширийн зүйлийг пропорциональ байрлуулах хуулийн дагуу загварчлагдсан боловсруулалт, геометрийн, ургамлын хэлбэрийн тод өнгөт чимэглэл, амьтан, шувуу, хүний ​​хийсвэр дүрсийг ашиглан гоёл чимэглэлийн хэлбэрээр бодит объектыг гоёл чимэглэлийн хэлбэрээр хувиргах.

Өргөтгөсөн хуйвалдаан дээр суурилсан, олон янзын нарийн ширийн зүйлийг багтаасан том хэмжээний зохиолуудыг ихэвчлэн хамтад нь бүтээдэг. Бэлтгэл үе шат нь бие даасан нарийн ширийн зүйлийг бэлтгэх, жишээлбэл, салфеткагаас бөмбөг өнхрөх, 2-3 хүнээс бүрдсэн жижиг дэд бүлгүүдэд хуваагдаж, дараа нь хүүхдүүд хамтдаа ватман цаасан дээр хуйвалдааны зургийг бүтээж, наасан байна. Тэдний бэлтгэсэн элементүүд нь орон зайн сэтгэлгээний чадварыг нэгэн зэрэг хөгжүүлж, зохицуулалт хийх чадварыг хөгжүүлдэг. Өргөдөл гаргахдаа хүүхдүүд өгөгдсөн схем, урьдчилан тодорхойлсон нөхцөл эсвэл санаан дээр тулгуурладаг бөгөөд хамтын загварчлалын үйл явц нь эв нэгдэл, харилцан туслалцаа үзүүлэх хүслийг бэхжүүлдэг. Хүүхдүүд олон давхаргат найрлагыг бий болгох ажлын зөв дарааллыг дагаж сурах нь чухал юм, өөрөөр хэлбэл багш эхлээд дэвсгэр зураг бэлдэж, дараа нь хоёр дахь төлөвлөгөөний нарийн ширийн зүйлийг байрлуулж, зөвхөн дараа нь зургийн зургийг нааж байх ёстой гэдгийг тайлбарлах ёстой. урд тал.

Цэцэрлэгийн бага насны бүлгүүдийн хамтын өргөдөл - гэрэл зураг

"Миний гэр" "Намрын мод" далдуу модны техникээр "Зун" хэрэглэх "Баглаа цэцэг" хөвөн бөмбөлөгөөр хийсэн "Хонь" "Оройн хотын гэрэл" "Аквариум дахь загас" Хөвөн бөмбөлөгөөс "Тахиа" "Зуны ландшафт" цаасан бөмбөгөөс
"Нугасны дэгдээхэйтэй нугас" салах техникээр "Зун" "Тахиа"

Техникийн хувьд аппликейшн нь зурах, загварчлахаас илүү төвөгтэй урлагийн үйл ажиллагааны төрөл юм, учир нь гарны моторт ур чадвар нь хүүхдэд хайчыг идэвхтэй, чөлөөтэй ашиглах боломжийг хараахан өгөөгүй байгаа бөгөөд үүнээс гадна тэрээр хэлбэр, өнгөний талаархи мэдлэггүй байдаг. Тиймээс энэ насны хүүхдүүд ихэвчлэн бэлэн дүрсээр ажилладаг. 2-4 насны хүүхэд аппликэйшн төрөлд энгийн хэлбэрийг хослуулах энгийн санааг хэрэгжүүлэх чадвартай, тэрээр нарийн ширийн зүйлийг бэлтгэх үйл явцад, жишээлбэл, цаасан дээрээс эсвэл хуудаснаас хэсэг хэсгээрээ урах үед сэтгэл татам байдаг. бэлэн маягтуудыг байрлуулна.

Хэрэглээний үнэ цэнэ

  • Оюуны хөгжил - танин мэдэхүйн ачаа тээшийг хүрээлэн буй ертөнцийн шинж чанар, хэв маягийн талаархи ойлголтоор баяжуулах, объектын хэлбэр, хэмжээ, өнгөт сүүдэр, пропорциональ байдлын хуулийн дагуу объектын орон зайн зохион байгуулалтын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх. Үүнээс гадна харьцуулах, нэгтгэх сэтгэцийн үйл ажиллагаа бүрэлдэж, хийсвэр, логик сэтгэлгээ хөгжиж, дүрслэл, уялдаа холбоотой яриа сайжирдаг.
  • Ёс суртахууны боловсрол - ангиуд нь нөхөрлөлийн мэдрэмжийг төрүүлж, санаачилга, өөрийгөө зохион байгуулах, төвлөрөл, зорилготой байх, бэрхшээлийг даван туулах чадвар зэрэг хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй зан чанарыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.
  • Мэдрэхүйн хөгжил - хэрэглээ нь мэдрэхүйн мэдрэмж дээр суурилж, объектын шинж чанар, чанарын талаархи мэдлэгийг өдөөдөг.
  • Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил - харааны үйл ажиллагааны амтыг бий болгох, үүний үр дүнд өнгө, хэлбэрийн хэмнэлтэй зохицол, хүрээлэн буй ертөнцийн бүтээлч бүрэн бүтэн байдал, гоо үзэсгэлэнгийн талаархи ойлголтыг бий болгодог.
  • Хөдөлмөрийн боловсрол - гарын авлагын техникийн ур чадвар хөгжиж, хичээл зүтгэл, өдөр тутмын бие даасан байдал үүсдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хэрэглээний даалгавар:

  • үндсэн геометрийн хэлбэр (дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог) ба өнгө (улаан, хөх, шар, ногоон) -ийг судлах;
  • хэмжээ (том, жижиг) ба тоо хэмжээ (гурв хүртэл тоо, олон) гэсэн ойлголттой танилцах;
  • харьцуулах сэтгэцийн үйл ажиллагааг эзэмших (илүү, бага, олон, цөөн);
  • хавтгай дүрсийг хавтгай дээр байрлуулах (эгнэн, ирмэгийн дагуу, объектын хэсгүүдийг холбох) найруулгын ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • сурган хүмүүжүүлэгчийн бэлтгэсэн хэсэг эсвэл дүрсийг наах чадварыг эзэмших.

Онгоцонд дизайны ур чадварыг хөгжүүлэх үе шатууд

  • Анхны аппликешны ажлаа амжилттай дуусгахын тулд хүүхэд өөрөө наах үйл явцыг эзэмшсэн байх шаардлагатай, өөрөөр хэлбэл сойзоо хэрхэн зөв барьж сурах, цавуу болгоомжтой авах, ар талаас нь эд ангиудыг тослох, сойзоо тусгай дээр тавихаа бүү мартаарай. нийлүүлэх, элементүүдийг баруун талд нь түрхэж, барьж, даавуугаар дар. Наалт хийх техник нь өөрөө хүүхдүүдэд тоглоом мэт ойлгогдож, тэдний анхаарлыг бүрэн шингээдэг.
  • Хүүхдийн (анхны бага бүлэг) аппликейшн жанрын бүтээлч дебют нь хэд хэдэн хоосон зай, урагдсан эсвэл үрчийсэн цаасан бөмбөгийг бэлтгэсэн загвар эсвэл цаасан дээр чөлөөтэй, эмх замбараагүй байдлаар байрлуулж, наах ажилтай холбоотой байх болно. арга барил.
  • Хоёрдугаар бага бүлгийн сурагчдын онгоцон дээр дизайн хийх ур чадварыг хөгжүүлэх нь нарийн цаасан дээр шугаман эгнээнд хэд хэдэн дүрсийг ижил өнгийн эхний дугуй хэсгүүдэд байрлуулж, дараа нь буулгах чадвартай холбоотой байх болно. өгөгдсөн хэвтээ хавтгайд тэгш хэмтэй хэлбэрүүдийг байрлуулах нь түүнд хялбар байх болно.
  • Дараагийн шат - програм бүтээх ур чадварыг дээшлүүлэх нь ажилд бусад өнгөт дугуйг оруулах явдал юм. Хүүхэд өнгөний ээлжийн дарааллаар дүрсүүдийн хэмнэлийн зохицуулалтын хэв маягийг ойлгох шаардлагатай тул даалгавар нь илүү төвөгтэй болж, үүнээс болж логик сэтгэлгээ хөгждөг. Хожим нь дөрвөлжингийн геометрийн хэлбэртэй танилцах болно.
  • Дөрвөлжин ашиглан найрлагыг бүтээх явцад хүүхдүүдэд тулгарах гол бэрхшээл бол энэ геометрийн дүрсийг аль нэг талд нь жигд байрлуулах явдал юм. Бүтцийн шийдэл нь аажмаар илүү төвөгтэй болж байна - одоо та том талбайн буланд жижиг элементүүдийг хэрхэн байрлуулах, эсвэл ирмэгийн дагуу тойргийг чимэглэх, зургийн төвийг дүүргэх нь хэцүү хэвээр байна.
  • Сэдвийн найрлага (мөөгөнцөр, байшин, туг) нь геометрийн тоймтой ойролцоо хэлбэртэй 2-3 элементээс бүрдэнэ. Хүүхдүүд ийм бүтээн байгуулалтыг маш амархан эзэмшдэг, учир нь зурагны сайн мэддэг, ойлгомжтой агуулга нь төгс мэдрэгдэж, өөрсдийн хүчин чармайлтаар харааны үр дүнд хүрэхэд сэтгэл хөдлөлийн хурц хариу үйлдэл үзүүлдэг. Ийм тодорхой даалгаварт хүүхэд гоёл чимэглэлийн геометрийн хэв маягийн хэмнэлтэй хийсвэр загвараас хамаагүй хурдан элементүүдийг байрлуулах логикийг анзаарах болно. Тиймээс элементүүдийн ээлж болох эхний хэрэглээний даалгавруудыг ойлгомжтой дүрстэй холбох нь илүү тохиромжтой, жишээлбэл, утсан дээр бөмбөлгүүдийг уях, таваг чимэглэх, алчуурыг "хатгамал" хийх гэх мэтээр төсөөлөх нь зүйтэй.

Програмын даалгавар

Эхний бага бүлэг (2-3 жил)

  • хэрэглэх хэрэгсэл, тоног төхөөрөмжийн талаар анхны санаа өгөх: хайч, цавуу, сойз;
  • бие даасан байдал, санаачлага, цаасан дээрээс уран сайхны дүрсийг бүтээлчээр бүтээх хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэх;
  • ажлын үр дүнгийн талаархи гоо зүйн болон сэтгэл хөдлөлийн ойлголтыг хөгжүүлэх;
  • цаастай ажиллах янз бүрийн арга техникийг заах (урагдалт, үрчлээс, өнхрөх), түүнчлэн тэдгээрийг сууринд хэрхэн бэхлэх (наалт);
  • Загварын дагуу бэлэн эд ангиудыг (хувцас, жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоо) загварт (хүүхэлдэй, сав, модны дүрс) нааж сур.

Хоёр дахь бага бүлэг (3-4 жил)

  • нарийн зурвас, дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин дээр геометрийн дүрсийг байрлуулахыг заах;
  • хоосон зүйл (мөөг, байшин, мод, жимс гэх мэт) болон танил зохиол (цайны багц, бөмбөлөг, баярын зүүлт гэх мэт) -ээс энгийн зүйл хийж сурах;
  • цаастай ажиллах арга техникийг заах: хайчаар зөв ажиллах, нугалах шугамын дагуу нарийн тууз хайчилж, дараа нь илүү өргөн, цаасны элементүүдийг цавуугаар түрхэж, хэсгийн ирмэгийн дагуу сойзоор дамжуулна;
  • даалгаврын зөв дарааллыг ойлгох, ажиглахыг заах: эхлээд суурь дээр дүрсийг байрлуулж, дараа нь хэсэг бүрийг ээлжлэн наа;
  • өнгө, хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын төгсгөлд хүүхдүүдийн ололт амжилт

  • бэлэн элементүүдээс зураг үүсгэх;
  • цаасан дээрх дүрсний гоёл чимэглэлийн чимэглэлийн бүтээлч хэрэгжилт;
  • найрлагын өнгөт дүрсийг бие даан сонгох;
  • хамтын эсвэл бие даасан ажлын талаархи сэтгэл хөдлөлийн урвалын илрэл;
  • материалыг болгоомжтой ашиглах.

Ажилд ашигласан техник

  • Завсарлага хийх техник. Энэхүү техник нь эзэлхүүний хуурмаг байдал, дүрсний мозайк чимэглэлийн бүтэцтэй бөгөөд түүнд харааны эффект, тод байдлыг нэмж өгдөг (үслэг цув, үүл, цас, шувууны өд, өтгөн цэцэг гэх мэт). Сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдэд хайч хэрэглэх нь хэцүү байдаг тул өнгөт цаасыг жижиг хэсгүүдэд урах хэрэгтэй. Хүүхдүүд ийм даалгаврыг урам зоригтойгоор хийж, дараа нь жижиг хэсгүүдийг баяртайгаар жижиг бөмбөлөг болгон өнхрүүлж, дараа нь олон өнгийн цаасан бөөгнөрөлүүдийг урьдчилан бэлтгэсэн загвар дээр нааж, анхны бөгөөд нэлээд сайхан гурван хэмжээст зургийг олж авдаг.
  • Салфетка хийх програмууд - хүүхдүүд үүнийг тод, өнгөлөг гоёл чимэглэлийн чимэглэл эсвэл хэрэглээ үүсгэх бие даасан материал болгон ашиглахдаа баяртай байдаг. Түүнтэй ажиллахдаа та хайчгүйгээр хийж, найрлагыг нь бүтээсэн бөөн хэсгийг нь тасдаж, өнхрүүлж болно. Энэ техник нь нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд тохиромжтой.
  • Квиллинг - англи хэлнээс шууд орчуулбал шувууны өд гэсэн утгатай. Хавтгай эсвэл гурван хэмжээст найрлагыг нугалж эсвэл өнгөт цаасаар эрчилсэн гоёл чимэглэлийн спираль хэлбэртэй нарийн ширийн зүйлсээр чимэглэсэн бөгөөд энэ нь шувууны өдний бүтцийг төгс илэрхийлдэг. Квиллинг хийх сортуудын нэг бол цаасан эд ангиудын "сэвсгэр" үр нөлөөг нэлээд төвөгтэй, гүйцэтгэхэд хялбар аргаар олж авах боломжийг олгодог шүргэх техник юм, саваа ашиглахдаа цаасан дөрвөлжин хэлбэрийг юүлүүр хэлбэрээр хийдэг.
  • Мозайк програм. Гол нарийн ширийн зүйлс нь янз бүрийн хэмжээтэй геометрийн дүрсүүд (тойрог, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, гурвалжин) бөгөөд тэдгээрийг зурсан зургийн схемийн дотор байрлуулсан болно.
  • Геометр - бага насны хүүхдүүдэд энгийн геометрийн дүрсийн дизайныг эзэмшиж, гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, тойргийн хослолоос объект, амьтан, модны дүрсийг хэрхэн нэмж сурах нь илүү хялбар байдаг.
  • Алга - ийм хэрэглээний үндэс нь харандаагаар дүрсэлсэн хүүхдийн гарны дүрс юм. Бага зэрэг хүчин чармайлт, хэрэглүүрийг чимэглэх нэмэлт гоёл чимэглэлийн элементүүд нь ийм энгийн хоосон зайг, жишээлбэл, гайхалтай хачин шувуу болгон хувиргах болно. Багш, хүүхдүүдийн бүтээлч байдал, хамтарсан төсөөлөл нь бүх хүүхдүүдийн олон өнгийн гарын хээг том тод эрвээхэй эсвэл гайхамшигтай цэцэг болгон зохион байгуулахад туслах болно, тэгвэл ийм хэрэглээ нь бүлгийн бэлгэдлийн бэлгэ тэмдэг болно.
  • Уламжлалт бус - ер бусын материалыг ашигладаг, жишээлбэл, хуванцар, хөвөн ноос, үр тариа, гоймон, хөөс резин, даавуу, өндөгний хальс, утас гэх мэт. Ер бусын материалаар анхны найрлага зохиох нь бүтээлч төсөөллийн хил хязгаарыг өргөжүүлж, уран сайхны импровизацын амтыг сэрээдэг. , гарын авлагын ур чадварыг хөгжүүлж, сургаж, хэлбэр дүрс, өнгө мэдрэмжийг харуулдаг.
  • Хуурай ургамал эсвэл навчны найрлагад оруулах (цэцгийн ургамал). Арын дэвсгэрийг нөхөх гайхалтай материал. Энэ төрлийн ажил нь хүүхдүүдтэй хамт алхах үед сурган хүмүүжүүлэгч шаардлагатай байгалийн материалыг цуглуулах бэлтгэлийн урьдчилсан үе шатыг шаарддаг.

Хичээл явуулах үе шат, арга зүйн арга

1. Хичээлийн бэлтгэл (сард 2 удаа 15 минутын турш явагдана).

Мэдээллийн болон танилцах үе шат нь дүрсэлсэн объектын талаархи хүүхдийн сонирхлыг сэрээх, түүний хэлбэр, өнгийг судлах явдал юм. Сонирхол, эерэг сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, үйл ажиллагааг өдөөдөг тоглоомын мөчүүдийг холбох шаардлагатай. Урам зориг өгөх арга нь тоглоомын дүрийн дүр төрх, алдартай үлгэрийн зохиолд найдах, зураг үзүүлэх, хөгжмийн завсарлага, гэнэтийн мөч, шинэ мэдлэгтэй танилцах, сурган хүмүүжүүлэгчийн хувийн ур чадвар байж болно. Анхаарал төвлөрүүлэх, объектыг харах чадварыг хөгжүүлэх, түүний мэдрэхүйн (хүрч, харааны) дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх нь чухал юм.

2. Практик үе шатанд хоосон зайг наах, наах алхам алхмаар алгоритмын талаар багшийн тайлбар, үзүүлбэр орно.

Ажлын материал, ялангуяа өнгөт цаасны нарийн ширийн зүйлс нь тод, сэтгэл татам байдаг тул хүүхдүүдийн анхаарлыг сарниулж, багшийн үгийг ойлгоход саад болно. Сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдэд даалгавраа тайлбарласны дараа битүү цаасан уутанд наахад бэлэн элементүүдийг тараахыг зөвлөж байна. Хүүхдүүд элементүүдийн өнгө, янз бүрийн хэлбэрийг сонгох бүрэн эрх чөлөөтэй болоогүй байгаа тул бага бүлэгт нийтлэг хоосон зайг ашиглах нь эрт байна.

Үйлдлийн дарааллыг үзүүлэх явцад багш өнгө, хэлбэрийн нэрийг хэд хэдэн удаа тодорхой давтаж, шаардлагатай бол зургийн онцлогийг онцолж, дараа нь хүүхдүүдээс үгээ давтахыг хүснэ. Хүүхдүүд өнгө сонгох, жишээлбэл, хамгийн дуртай өнгөний квадратыг сонгох эрх чөлөөг харуулж чадна гэдгийг анхаарна уу. Шинэ техникийг эзэмшиж, нэгтгэхийн тулд жагсаал хийх шаардлагатай байдаг тул багш хүүхдүүд бүх зүйлийг ойлгож, шаардлагатай үйлдлүүдийг бие даан гүйцэтгэж чадна гэдэгт итгэлтэй байх хүртэл үйлдлийн алгоритмыг давтаж, нэгэн зэрэг хэлдэг. Тайлбар нь үндсэндээ эд ангиудыг ашиглах дараалал, цаасан дээрх байршилтай холбоотой. Хэрэв хүүхдүүд гүйцэтгэлийн техниктэй аль хэдийн танилцсан бол нарийвчилсан үзүүлбэр үзүүлэх, үйлдлүүдийн талаар тайлбар хийх шаардлагагүй, дараа нь багш жишээг үзүүлэх, даалгаврын гол санааг сануулах аргыг ашигладаг. Ажлын явцад бэрхшээлтэй тулгардаг хүүхдүүдэд багш тус тусад нь тусалдаг.

3. Хүүхдийн бие даасан ажил.

Багшийн тайлбарыг анхааралтай сонссоны дараа хүүхдүүд даалгаварт нийцүүлэн цаасан дээр (суурь) хоосон зайг байрлуулна. Багш нь даалгаврын зөв эсэхийг хянадаг бөгөөд үүний дараа л цавуу нь хүснэгтүүд дээр гарч ирдэг, өөрөөр хэлбэл маягтуудыг сууринд хавсаргах үйл явцын өмнө. Ирээдүйд хоосон зайнаас бусад шаардлагатай бүх тоног төхөөрөмжийг ширээний компьютер дээр урьдчилан бэлтгэж болно.

4. Шинжилгээ, дүгнэлт.

Хичээлийн эцсийн шат нь хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн хэлбэрээр явагддаг бөгөөд багш өөрийн болон бусад хүмүүсийн амжилтыг баяр баясгалантайгаар хүлээн авахыг заадаг, дүн шинжилгээ хийж, хичээл зүтгэл, хичээл зүтгэлийг нь магтан дагалддаг боловч хоёрдугаар хагасаас эхлэн. хичээлийн жилийн (хоёрдугаар бага бүлэг) хүүхдүүдийн анхаарлыг гаргасан алдаануудад анхаарлаа хандуулж, тэдгээрийг засахад анхаарлаа хандуулах шаардлагатай.

Практик даалгавар

"Мимоза цэцгийн баглаа" сэдэвт хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуй - эхний залуу бүлгийн хамтын ажил

Зорилго: цаастай ажиллах янз бүрийн арга техник (үрчийх, өнхрөх), мөн цаасны бөөгнөрөлийг сууринд бэхлэх аргыг заах.

  • програмын сонирхлыг төлөвшүүлэх;
  • сурагчдыг хамтын өргөдөл гаргах үйл явцтай танилцуулах;
  • багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • нарийн моторт ур чадвар, уран сэтгэмжийг сайжруулах;
  • анхаарал, ой санамж, яриаг хөгжүүлэх;
  • сойз, цавуугаар ажиллах ур чадварыг нэгтгэх;
  • ажлын үр дүн, нөхдийнхөө ажлын талаархи гоо зүйн болон сэтгэл хөдлөлийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Материал: ватман цаас, будаг, шар, цэнхэр салфетка, багаж хэрэгсэл.

1. Зохион байгуулалтын хэсэг: хаврын эмэгтэйчүүдийн баярын тухай хүүхдүүдтэй урам зориг өгөх яриа, ээжүүдийг гайхалтай, ер бусын бэлгээр гайхшруулж, баярлуулах хүсэл эрмэлзэл нь цаасан дээрх асар том цэцгийн баглаа байх болно.

2. Практик хэсэг: сурган хүмүүжүүлэгч нь найрлагыг бүрдүүлэх өнгөт цаасан дөрвөлжингөөс бөөн өнхрөх техникийг тайлбарлаж, үзүүлж, сойзтой зөв харьцах, эд ангиудыг наах, тараах аргыг сануулж, харуулж байна.

Заавар:


3. Хүүхдийн бие даасан ажил. Багш нь хүүхдүүдтэй ажилладаг, шаардлагатай бол тусалж, зөвлөдөг.

4. Дүгнэж байна. Багш нь хүүхдүүдийн хичээл зүтгэлийг магтаж, цаасан цэцгийн баглаа бүтээсэн гоо үзэсгэлэнд тэдэнтэй хамт баярладаг.

Эхний бага бүлгийн хэрэглээний талаархи хичээлийн сэдэв

СэдэвДаалгаврууд
"Ladybug"
(пластиныг ашиглан хэрэглэх)
Хүүхдүүдэд жижиг бөөн хуванцарыг том хэсгээс нь салгаж, хурууных нь хооронд эргэлдүүлж, бэлэн хэлбэрт зөөлөн наа.
"Цэцэг долоон цэцэг!"
(хамтын өргөдөл)
Бөөгнөрсөн цааснаас хамтын найрлагыг бий болгох.
"Колобок ойн замаар өнхрөв"
(зургийн элементүүдтэй програм)
Хөвөн дэвсгэрээс колобокийн дүрсийг бүтээж, эсгий үзэгээр зурсан зам дээр наах; ойлголтыг хөгжүүлэх; эзэлхүүний хэлбэр ба хавтгай хэлбэрийн харьцуулалт.
"Нүцгэн хөнжил"
(чихрийн боодол хэрэглэх)
Үзэсгэлэнт чихрийн цааснаас нөхөөстэй хөнжилний дүр төрхийг бий болгох: чихрийн цаасыг суурин дээр нааж, бие даасан бүтээлээс хамтын найрлагыг зурах; "хэсэг" ба "бүхэл" гэсэн ойлголтыг эзэмших.
"Цэцэгтэй ваар"
(зургийн элемент бүхий гоймонгийн хэрэглээ, хамтын найрлага)
"Тугнууд"
(өргөдөл, бэлэн маягтуудыг хэвлэх)
Өнгө, хэлбэрээрээ ээлжлэн солигдсон тугуудын шугаман найрлагын эмхэтгэл.
"Данделион шар сарафан өмсдөг ..."
(хэрэглээний завсарлага)
Нуга цэцгийн (шар ба цагаан данделион) илэрхий дүрсийг урах аргыг ашиглан бүтээх, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хоёр гарны хөдөлгөөнийг синхрончлох.
"Орон зайд гарах цаг боллоо" (3D програм)Цаасыг хуруу шилэнд мушгих, хурууны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, гарын авлагын ур чадварыг дээшлүүлэх.
"Hedgehog" (утаснаас авсан програм)Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхийг дэмжих. Цавуугаар ажиллах ур чадварыг бэхжүүлэх.
"Навчнууд унаж байна" (навчны хэрэглээ)Суурь дээр хуурай навч нааж, цэцэгсийн төрөлд хамтын бүтээл туурвих.
"Зул сарын гацуур модны тоглоом" (цаасан бөөгнөрөлөөс хийсэн програм)Хэрэглээ үүсгэх урах техникийг сайжруулах, гарын авлагын ур чадварыг хөгжүүлэх.
"Цасан шуурга" (хөвөн дэвсгэр ашиглан дагалдах бичгийн програм)Суурь дээр хөвөн дэвсгэр наах замаар найрлага үүсгэх.
"Ширээний бүтээлэг" (эвдэх програм)Өнгөт цааснаас гоёл чимэглэлийн ширээний бүтээлэгийг бүтээх: хэсгүүдийг суурь дээр наах; "хэсэг" ба "бүхэл" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.
"Icicles" (хуванцараас эзэлхүүнтэй хэрэглээ)Хүүхдүүдийн жижиг бөөн хуванцарыг том хэсгээс таслах чадварыг хөгжүүлэхийн тулд хуруугаараа эргэлдэж, бэлэн хэлбэрт зөөлөн наа.
Нар "(хамтын өргөдөл)Алга модны техникт хамтын хэрэглээ бий болгох.
"Бөмбөлөг" (товчлуур ашиглан 3D аппликейшн)Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хоёр гарны ажлыг синхрончлох, үндсэн өнгийг (улаан, цэнхэр, шар, ногоон) ялгаж сурах. Материал: бөмбөлөгт зориулсан зурсан утас бүхий үндсэн хуудас, янз бүрийн өнгө, хэлбэрийн товчлуурууд.
Илүү төвөгтэй сонголт нь утас болон ижил өнгийн бөмбөгийг хослуулах ажлыг багтаадаг.

Видео: нэгдүгээр бага бүлгийн "Хатагтайг чимэглэ" програмын хичээл

Нэгдүгээр бага ангийн сурагчдын өргөдөл

Бөөн техникээр "Мөөг" хэрэглэх (Сагаган, будаа) "Ачааны машин" (хоосон цаас наах) "Хэрэм" хэрэглэх (бэлэн дүрсийг наах) "Жимсэг бүхий сагс" гоймонгийн хэрэглээ "Говь" хайчлах техникээр "Хувин" чимэглэсэн. геометрийн чимэглэл "Цасан хүн" цаасан бөмбөгөөс "Теремок" "Бүжин" цаасан бөмбөлөг "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ бүхий сагс" "Санта Клаус" урагдсан техникээр "Бөмбөлөг" ашиглан "Эрвээхэй" "Уулс" урагдсан техникээр урагдсан мод. урагдсан техник "Ladybug" » үр, хуванцараас үрчийсэн цааснаас "Daisies" "Тамблер" улиас хөвсгөр "Бөмбөлөг" товчлуураас "Бороо" урагдсан цааснаас "Хөдөлгүүр" "Цайны багц" гоёл чимэглэлийн хээтэй "Колобок эргэлдэж байна" зам" - үрчлээстэй цаасан хэрэглүүр "Тавган дээрх хүнсний ногоо" "Хурга" хөвөн ноосоор хийсэн "Дымково тоглоом" гоёл чимэглэлийн хээтэй "Зул сарын гацуур модыг тоглоомоор чимэглэх" "Гэгээн зангиа" Цаасан бөмбөгөөр хийсэн "Оросын туг" "Бяцхан бээлий" утаснаас хийсэн "Мөөг" "Чихрийн боодолтой хөнжил"

Эхний бага бүлгийн практик даалгаврын хувилбарууд

"Намрын мод" - хуурай агч навчны хамтын хэрэглээ.

Заавар:

Ватман цаасан дээр модны тоймыг зур; зургийн ангийн хүүхдүүд үүнийг будгаар будаж болно. Хавсралтын хичээл дээр хүүхэд бүр өөрийн ухуулах хуудсыг цавуугаар нааж, модны дүрс дээр наана.

"Ээждээ зориулсан цэцэг" - салфеткагаас ил захидал.

Материал: картонны дөрөвний нэг, шар, ягаан салфетка, харандаа, хэрэглүүрийн хэрэгсэл.

  1. Багш салфеткийг жижиг дөрвөлжин хэлбэртэй зүснэ.
  2. Хүүхдүүд салфеткаас бөмбөгийг өнхрүүлдэг.
  3. Багш цэцгийн загварыг энгийн харандаагаар дугуйлна.
  4. Хүүхдүүд цэцгийн дүрс дээр ягаан өнгийн бөөгнөрөл наадаг.
  5. Цэцгийн дунд хэсгийг шар өнгийн бөмбөлөгөөр наа. Дараа нь хүүхдүүд багшийн бэлтгэсэн иш, навчийг наана. Өргөдөл бэлэн боллоо.

"Цэцэгтэй алчуур"

Материал: улаан, шар өнгийн цаасан дээрх цэцгийн дүрс, хуудас цаас.

Заавар: хүүхдүүд суурь (стандарт хуудас) цэцэг, дүрсийг нэг нэгээр нь нааж чимэглэдэг.

Энэ бол ийм сайхан алчуур юм.

"Мөөг" - үр тарианы хамтын бүтээл

Үрийг нь ажилд ашиглах жимсний тухай оньсого, шүлэг (тарвас, амтат гуа), ашигтай, хортой мөөгний тухай яриаг хөгжүүлэх.

Материал: цагаан мөөгний контур бүхий өнгөт цаас, тарвас, амтат гуа үр, ногоон ноосон утас, цавуу, сойз.

Заавар:


Видео: "Ээждээ зориулсан цэцэг" (эхний бага бүлэг)

Хоёр дахь бага бүлгийн практик даалгавар

"Цэцэг-долоон цэцэг" хэрэглээний хичээлийн хураангуй (хоёр дахь бага бүлэг)

Зорилго: найрлагын материалын бие даасан элементүүдийг дэвсгэр дээр наах, байрлуулах, бэхлэх техникийн ур чадварыг эзэмших.

Хөгжиж байна:

  • Өнгө ялгах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Эргэн тойрон дахь бодит байдал болон уран зөгнөлийн гайхалтай ертөнцийн дүр төрхийг ялгаж сур.
  • Сонирхолтой үлгэрийн тусламжтайгаар шүлэг уншиж, анхны хөгжмийн дагалдан, сэдэвт сонирхолтой чимэглэл үзүүлж, уран сэтгэмжийг сэрээж, хүүхдүүдийн бүтээлч санаачилгыг идэвхжүүлж, ид шидийн цэцгийн дүр төрхийг хэрэглээний хэлбэрээр хэрэгжүүлэхэд урь. тод дэлгэрэнгүй мэдээлэл.

Боловсролын:

  • Сурагчдыг хичээлийн хэрэглүүр хийх урлагтай үргэлжлүүлэн танилцах.
  • Тэвчээртэй байх, анхаарал болгоомжтой байх, цавуу сойз ашиглах чадвар, зөв ​​дарааллыг дагаж хэсгүүдийг сайтар бүрж, цавуу хийх зэрэг чанаруудыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • Тааламжтай сэтгэл хөдлөлийн уур амьсгалыг бий болгож, сайн сайхан сэтгэл, нөхдөдөө туслах хүслийг төлөвшүүл.
  • Байгальд хүндэтгэлтэй, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх, хүрээлэн буй ертөнцийн гоо үзэсгэлэн, өвөрмөц байдлыг анзаарч, үнэлж сургах.

Материал ба тоног төхөөрөмж: В.Катаевын "Долоон цэцэгт цэцэг" номын чимэглэл, суурийн ландшафтын хуудас, түрхэхэд бэлтгэсэн элементүүд (олон өнгийн дэлбээнүүд), цавуу, сойз, өөдөс, тосон даавуу, тавиур.

1. Оршил яриа.

Багш хүүхдүүдээс энэ нь ямар улирал (хавар) болохыг асууж, байгалийн хаврын сэрэх шинж тэмдгүүдтэй холбоотой асуултуудад хариулахыг хүсдэг (нар тусч, шувууд нисч, цэцэг цэцэглэдэг гэх мэт).

Дэлхий дээр "Цэцэг-Семицветик" үлгэрийн ертөнцөд амьдардаг ид шидийн цэцэг байдаг бөгөөд ямар ч хүслийг биелүүлж чаддаг, зөвхөн нэг дэлбээгээ урж хаяхад л шившлэг хийх хэрэгтэй.

Үүний дараа энэ нууцлаг цэцэг гарт нь болсон эелдэг охин Женягийн сүүлчийн дэлбээгээ хэрхэн хаясан тухай, нөхөрлөлтэй холбоотой хүсэл эрмэлзэл, шинэ найзаа зовлон зүдгүүрээс аврах хүслийн тухай богино өгүүллэг орно.

Багш хүүхдүүдийг олон өнгийн цаасан хэсгээс гайхамшигтай цэцгийн дүрсийг бүтээхийг урьж байна.

Хурууны гимнастик.

2. Практик хэсэг.

Багш нь дэлбээг харуулж, өнгийг нь нэрлэж, ажлын дараалал, эд ангиудыг наах техникийг тайлбарладаг (сойзыг хэрхэн зөв барих, хэсгийн ирмэгийг сойзоор самнах, сууринд бэхлэхдээ даавуугаар арчих) .

3. Багш нь наах дарааллыг санаж, сурагчдыг магтаж, урамшуулж, даалгавраа бие даан даван туулахад хэцүү хэвээр байгаа хүүхдүүдэд тусалдаг хүүхдүүдийн ажил.

4. Дүгнэж байна.

Бүлгийн эцэг эхчүүд болон зочдод зориулсан үзэсгэлэнгийн галерей.

Залуус аа, бид сайхан цэцгийн баглаа авлаа, энэ гоо үзэсгэлэнг баясгаж, бие биедээ баярлалаа. Хүүхдүүд ажлыг харж, үр дүнд нь таашаал авдаг.

Хоёрдугаар бага бүлгийн applique хичээлийн сэдэв

Сэдэв ба материалДаалгаврууд
"Өвлийн бэлтгэл" (хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ)Хүүхэд дээжийг дуурайлган суурин дээр хоосон зайг (4-5 см диаметртэй дугуй, 3х7 см хэмжээтэй улаан, ногоон, шар өнгийн зууван) нааж сурдаг.
Тоглоомын өрнөл: Ээждээ хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ саванд хийхэд нь туслахын тулд хэлбэр, өнгө, жимс, ногооны зарчмаар ангилахыг санал болгосноор даалгавраа хүндрүүлж болно.
"Пирамид", "Тамблер"Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх, орон зайн сэтгэлгээний логикт янз бүрийн диаметртэй дүрсийг дараалан байрлуулах ур чадварыг хөгжүүлэх (том тойрог нь пирамидын суурь, багасч байгаа нь ээлжлэн эгнээнд байрладаг).
Материал: хагас стандарт хуудас, 5-аас 1 см диаметртэй өөр өөр өнгийн таван тойрог.
"Тамблер"-ийн хувьд 6 ба 4 см диаметртэй хоёр тойрог, ижил өнгийн 2 см диаметртэй хоёр тойрог, 3 см диаметртэй цагаан тойрог байна.
"Катерпиллар"Хичээлийн агуулга: 2 см-ийн диаметртэй ижил хэмжээтэй, өнгөт дугуйг нарийн туузан дээр дараалан нааж, бие биенээ давхцалгүйгээр дараалан наа.Тоглоомын сэдэв: катерпилларын хөдөлгөөнийг хүүхдүүдтэй хамт ажигла. алхаж, хичээл дээр катерпиллар-найз охидын загвар зохион бүтээхийг санал болго.
"Циркийн шоу"(Стандарт хуудасны хагас) ба хоосон зай (янз бүрийн хэмжээтэй тойрог) дээр үндэслэн контурыг өнгөөр ​​нь хослуулж сурах. Урам зориг өгөх мөч: циркийн үзүүлбэрийн хэсгийг видео хэлбэрээр үзэх эсвэл циркт зочлох, хичээлийн сценарийн санааны гол дүр болох тоглоом (заан, баавгай) үзүүлэх.
"Цагаан яс", "Цасан хүн"Пропорциональ байдлыг (томоос жижиг рүү) ажиглаж сурах, орон зайн сэтгэлгээг хөгжүүлэх (дээд-доод).
Материал: стандарт хуудасны дөрөв дэх хэсэг, 6х2, 5х2.5, 4х2 см-ийн суурь ба өндрийн харьцаатай гурвалжин, хөх, улаан дугуйнууд.
Бэлтгэл үе шат: алхаж, амьд зул сарын гацуур модыг авч үзэх, хүрэх, үнэрлэх, ангид шүлэг унших, дуу сонсох, дизайнерын геометрийн элементүүдээс зул сарын гацуур модыг нугалах.
"Зул сарын баярын зүүлт"Хэлбэр, өнгөөр ​​хоосон зайг хэмнэлээр солих чадварыг хөгжүүлэх.
Материал: зүүлтэнд зориулсан дүрсүүдийг (улаан, цэнхэр тойрог) зүүсэн утасны тойм бүхий стандарт хуудасны хагас (A4).
"Винни Пүүдэд зориулсан бэлэг"
(геометрийн хээ, захтай хивс)
Өргөн суурийн (15х25 см) төвд 3 см гүнтэй захын хэлбэрээр бэлтгэсэн зүслэгээр өөр өөр өнгийн дугуй, гурвалжинг ээлжлэн солих чадварыг заах.
Тоглоомын хэсэг: Пиглет Винни Пүүхийн төрсөн өдөр болох гэж байгаа бөгөөд залуусаас бэлэг бэлдэхийг хүсэв. Та үлгэрийн баатруудын тоглоомыг жүжиглэх, хүүхэлдэйн киноны хэсгээс үзэх, гол дүрүүдийн хоорондох төсөөлөлтэй харилцан яриаг хэлэх боломжтой.
"Анаш ороолт"Суурийн ирмэгийн дагуу геометрийн хэлбэрийг (өөр өөр өнгийн тойрог ба дөрвөлжин эсвэл ижил өнгөтэй боловч өөр өөр хэлбэртэй) ээлжлэн солих ур чадварыг сургах. Зохиолын домог: Ээж анааш (тоглоом эсвэл зураг харуулах) хойд туйлд танил оцон шувуунд зочлохоор очсон хүүгийнхээ эрүүл мэндэд санаа зовж байна. Тэр хөлдөхгүй, ханиад хүрэхгүй, хөгжилтэй, хөгжилтэй хэвээр байхын тулд өвлийн улиралд зугаацаж, цанаар гулгаж, тэшүүрээр гулгаж, хүүдээ ороолт хийхийг залуусаас хүсчээ.
"Будсан хавтан"Ирмэг болон голд нь мозайк хэлбэрээр тодорхой хэмнэлтэй дарааллаар байрлуулсан янз бүрийн өнгө, диаметртэй дугуй хэлбэртэй гоёл чимэглэлийн хээ бүхий суурийн чимэглэл.
"Гоёл чимэглэлийн салфетка" (алчуур)Периметрийн эргэн тойронд болон төвд байрладаг геометрийн хэлбэрийн гоёл чимэглэлийн мозайк чимэглэл бүхий салфетка (суурь) хийх.
"Шувууны байшин", "Байшин"Танилцуулга: шувууны байшин, тэжээгч, гэрэл зураг, слайд шоуны тухай ярих.
Зорилго: салангид хэсгүүд, нарийн ширийн зүйлсээс (дөрвөлжин, гурвалжин, хатуу объектыг (байшин) дугуйлж) нэгтгэж сурах, наах зөв дарааллыг дагаж мөрдөх, геометрийн үндсэн хэлбэрийн мэдлэгийг нэгтгэх.
Материал: будсан модны дүрс бүхий стандарт хуудасны хагас, хоосон хэсгүүд, багаж хэрэгсэл.
"Автобус", "Трейлер"Геометрийн дүрс (дөрвөлжин ба тойрог) гэсэн ойлголтыг нэгтгэхийн тулд эд ангиудыг байрлуулах, наах ур чадварыг сургах. Материал: стандарт хуудасны дөрөв дэх хэсэг, 5х9 см хэмжээтэй том дөрвөлжин, 2х2 см хэмжээтэй гурван жижиг дөрвөлжин, 2 см диаметртэй хоёр тойрог.
Урам зориг өгөх мөчүүд: машинтай тоглох, зураг зурах, алхаж байхдаа ажиглах.

Видео: NOD "Шувууд ирлээ" (хоёр дахь бага бүлэг)

Хоёрдугаар бага бүлгийн сурагчдын өргөдөл

Геометрийн дүрсээр хийсэн "Бүжин", "Баавгай" "Gingerbread Man" Цонх, дугуйтай машин "Алтан загас" гоймонг ашиглан бэлэн дүрсэнд наасан Дугуйлан авсан мөөг "Пуужин сансарт ниснэ" "Оддын байшин" "Пирамид" "Уран сайхны гимнастик » геометрийн техникээр "Уран гулгалт" "Зул сарын гацуур мод" геометрийн хэв маягаар "Ээждээ зориулсан баглаа" "Бөмбөлөг"
"Тахиа" шүргэх аргыг ашиглан салфеткагаар хийсэн Улаан өндөгний баярын өндөг "Алимтай зараа" утаснаас хийсэн баавгай ба муур Геометрийн хэлбэртэй хүн "Цас доорх байшин" Күүкиний цаасан сарнайгаар хийсэн загас "Тахиа" "Цасан хүн" цэцгийн найрлага хөвөн бөмбөлөг "Цагийн цамхаг "Тахиа" "Мөнхийн дөл" "Хувцасны дэлгүүр" "Циркийн үзүүлбэр" "Өвлийн бэлтгэл" "Тавган дээрх жимс" "Катерпиллар" "Хүүхэлдэйнд зориулсан малгай" "Саванд байгаа хүнсний ногоо" "Усан онгоц" геометрийн дүрс ба бөмбөлгүүдээс салфеткаас “Мод” урагдсан техникээр “Шувуу” задгай аргаар үр тарианаас “Нугасны дэгдээхэй” “Автобус” дээвэртэй цонх, дугуйтай “Дарвуулт завь”, мозайк техникээр “Гурвалжингаар хийсэн цэцэг” “Пуужин” гурвалжин ба дөрвөлжин "Лувантай туулай" хөвөн даавуунаас "Үйлчилгээ" геометрийн хээтэй "Алчуур" геометрийн хээтэй "Эмгэн хумс" дугуйлан "Гэрлэн дохио" "Явган хүний ​​гарц" цаасан бөмбөлөгөөс "Оросын туг" судалтай "Данделион" "салфетканаас

"Намрын" програмСургуулийн болон сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн дуртай үйл ажиллагаа бөгөөд энэ үеэр хүүхдүүд цааснаас эхлээд байгальд цуглуулсан янз бүрийн үр тариа, үр хүртэл янз бүрийн материалаар ажиллах, мөн тэдэнтэй ажиллах янз бүрийн техник, арга техникийг эзэмшдэг. Ийм бүтээлч үйл явцын үр дүнд хүүхдүүдэд байгалийн өөрчлөлтийн талаархи зөв ойлголт бий болж, үгсийн сан нэмэгддэг. Гар урлал хийх явцад залуус зөвхөн бие даан ажиллахаас гадна хэд хэдэн хүний ​​​​бүлэгт ажиллаж сурдаг, жишээлбэл, гурван хүн нэгэн зэрэг бүтээлд оролцох боломжтой бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн даалгавартай байх болно.

Хичээл: "Намрын" програм

Хамгийн анхны бүтээлч хичээл "Намрын өргөдөл"Цэцэрлэгийн бага ангийн хүүхдүүдийг хүлээж байгаа бөгөөд тэд зөвхөн цаасан дээр ажиллах хамгийн энгийн аргуудтай танилцдаг.

Нэгдүгээрт, хүүхдүүдийг бүтээлч үйл явцад бэлтгэх хэрэгтэй: тоглоомын талбай дээр хүүхдүүдтэй хамт алхаж байхдаа намрын эхний сарууд гарч ирснээр байгальд ямар өөрчлөлт гарахгүй байх нь тэдний анхаарлыг татах ёстой. Зуны улиралд навчны өнгө ямар байсан, одоо ямар болсон талаар хүүхдүүдээс асуулт асууж болно. Өдөр бүр навчнууд газарт унаж, удалгүй хавар ирэх хүртэл моднууд нь бүрэн нүцгэн хэвээр байх болно гэдэгт тэдний анхаарлыг хандуулаарай. Байгальд жил бүр ийм өөрчлөлт гардаг, улирал бүр өөрийн гэсэн "ер бусын" байдаг бөгөөд энэ нь зохиолчдын үлгэр, үлгэр, хүүхдийн дуу, оньсого, уран зурагт тусгагдсан байдаг гэдгийг сурган хүмүүжүүлэгч тайлбарлах ёстой.

Та болон танай хүүхдүүд бүлэгт буцаж ирэхэд бүтээлч хичээл шууд эхлэхээс өмнө намрын сэдвийг харуулсан алдартай зургуудыг үзүүлж, хүүхдийн дууг асааж, хүүхдүүдтэй хамт хэд хэдэн энгийн оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Залуу бүлэгт бүтээлч хичээлийг тоглоом хэлбэрээр хийх ёстой, учир нь хүүхдүүд нэг газар удаан суух дургүй, байнга хөдөлгөөнтэй байхыг хүсдэг. Зөвхөн хөгжүүлэх тоглоомын дараа багш хүүхдүүдийг ширээний ард сууж, хийж эхлэхийг урьж болно цэцэрлэгт зориулсан намрын сэдэвт програмууд.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүд бие даан (шаардлагатай бол багшийн зөвлөмжийн дагуу) янз бүрийн хэлбэрийн ухуулах хуудсыг цаасан дээр байрлуулж, дараа нь сайтар нааж байх ёстой тул зохиол бичих анхны ур чадварыг олж авах болно. . Магадгүй энэ нь хүүхдэд цавуу хэрэглэх анхны туршлага байж магадгүй тул эхлээд багш цаасан хэлбэрийг аль талаас нь цавуугаар бүрэх, суурь дээр хэрхэн түрхэх, хэр удаан наалдахыг харуулах ёстой.

Хичээлийн үеэр хүүхэд 10-р сарыг ямар өнгөт төлөөлдөг талаар ойлголттой болох болно - шар, улаан, улбар шар өнгийн ажлыг хийх болно.

Бага бүлгийн хүүхдүүд хамгийн их зүйлийг хийдэг тул багш нь тэдэнд шаардлагатай бүх материалыг бие даан бэлтгэж, цаасан хоосон зай хийх ёстой бөгөөд ингэснээр хүүхэд хичээл дээр зөвхөн тэдгээрийг зөв зохион байгуулж, нааж болно.

Хэрэглээ: хураангуй "Намрын"

Сайн төлөвлөсөн хичээлийн төлөвлөгөөтэй "Хэрэглээ", хийсвэр "Намар"Хичээлд шаардлагатай бүх материал, харааны танилцуулгад зориулсан нэмэлт зүйлсийг урьдчилан бэлтгэсэн байх ёстой бөгөөд хүүхэд "навч унах" гэх мэт байгалийн үзэгдлийн талаар бүрэн дүр зургийг олж авах, түүний үгсийн сан шинэ үгсээр нэмэгдэх болно. Бидний хэлсэнчлэн, бага бүлэгт хүүхэд найрлага, өнгө, хэлбэрийн мэдрэмжийг бий болгоно. Бүтээлч үйл явцын явцад хүүхэд илүү шаргуу, санаачлагатай болж, материал, багаж хэрэгсэлтэй бие даан ажиллаж сурах болно.

Анхны үзэсгэлэнтэй болгохын тулд "Намрын" цаасан програм, загваруудбагш урьдчилан бэлдэх ёстой. Хүүхэд бүрийн хувьд бор цаасан дээр наасан "модны их бие" бүхий цаас бэлтгэх хэрэгтэй. Та мөн цаасан хуудас бэлтгэх хэрэгтэй, эхний хичээлд таван ширхэг хангалттай байх болно, тэдгээрийг бас цаасан дээрээс хайчлах ёстой, гэхдээ намрын өөр өөр өнгийг ашиглан алт, улаан, шар, мөн өөр өөр таван хоосон зайг бөглөх нь зүйтэй. хэлбэрүүд. Энэ багцыг хүүхдүүдэд цавуу, сойзтой хамт тараах хэрэгтэй.

Одоо та найрлагыг эмхэтгэх ажлыг шууд үргэлжлүүлж болно: хүүхдүүдийн даалгавар бол навчийг модноос унаж байгаа мэт мэдрэмж төрүүлэхийн тулд суурь дээр байрлуулах явдал юм. Нэгдүгээрт, хүүхдүүд навчийг суурин дээр байрлуулж, багш нь тэдний ажлыг үнэлж, алдааг нь нарийн зааж өгөх ёстой. Үүний дараа дараагийн чухал мөч ирдэг - наалт хийх үед багш хүүхдүүд гартаа сойзоо зөв барьж, ажлын хэсгүүдийг цавуугаар бүрэх ёстой.

Эцэг эхчүүд цэцэрлэгт байгаа хүүхдүүдийнхээ хичээл зүтгэлийг үнэлэхийн тулд дууссан ажлыг бүлгийн нэр хүндтэй газар өлгөх ёстой. хүүхдийн програм "Намрын"амралтын өдрүүдээр гэртээ цагийг өнгөрөөх гол аргуудын нэг болжээ.

Хүүхдийн "Намрын" програм

Намрын сэдэвт өнгөт цааснаас хийсэн өргөдөл- дунд бүлгийн хүүхдүүдэд намрын янз бүрийн шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэгээ системчлэх, улирлын байгалийн өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх бүтээлч даалгавар.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүд аль модноос ямар навч унасныг тодорхойлох шаардлагатай бөгөөд ингэснээр тэдний үгсийн сан нэмэгдэх болно, гэхдээ эхлээд танай нутагт аль мод түгээмэл байдаг, аль нь цэцэрлэгт хүрээлэн эсвэл цэцэрлэгт хүрээлэнд ургадаг талаар боловсролын хичээлтэй байх ёстой. цэцэрлэгийн цэцэрлэг, ингэснээр жишээ бүрийг нүдээр харуулах болно.

Явган явах үеэр зарим мод намар, өвлийн улиралд ногоон хэвээр байдгийг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн анхаарлыг татах нь чухал юм. Мөн бүлэгт та навч уналт, намар, мөнх ногоон модны тухай сэдэвчилсэн хүүхдийн оньсого тааварт цаг гаргаж болно.

Хичээлийн гол ажил бол хүүхдийн бүтээлч чадварыг сайжруулах (ялангуяа жижиг элементүүдийг наах) төдийгүй түүний логик сэтгэлгээ, хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, хүрэлцэх мэдрэмжийг бий болгох явдал юм. Хэрэв хүүхдүүдэд анх удаа жижиг элементүүдтэй ажиллахад хэцүү байж магадгүй бол цаг хугацаа өнгөрөх тусам тэдний хөдөлгөөн сайжирч, үүнтэй зэрэгцэн янз бүрийн бүтээлч үйл ажиллагаанд сонирхол, хайр бий болно.

"Намрын" навчны хэрэглэээмээ эсвэл өвөөгийн төрсөн өдөрт зориулсан ил захидлын үндэс суурь болж болно. Мөн ихэвчлэн хүүхдийн бүтээлч байдлын үр дүнг цэцэрлэгийн уралдаанд оролцуулдаг.

Суряна Бибиева
Хоёрдугаар бага бүлгийн "Намрын мод" навчийг хэрэглэх хичээлийн хураангуй

Навч хэрэглэх тухай хичээлийн хураангуй« намрын мод» 2 цагт бага бүлэг

Зорилтот: Зорилтот: бүтээл " намрын мод"аас навч. Байгалийн материалаар хичээл заана (унасан навч) зураг үүсгэх намрын модгазруудыг хайж олох модны навч, цэгцтэй тараах, наах дасгал хийх ухуулах хуудас. Хамтарсан сонирхлыг нэмэгдүүлэх програмууд.

Даалгаврууд:

Хүүхдүүдийг үр бүтээлтэй үйл ажиллагааны төрлөөр танилцуулах - applique;

анхаарлаа төвлөрүүлэх Цаасан хуудас;

Сойз, цавуу, салфетка хэрэглэж сурах;

Нарийвчлалтай наах ур чадварыг бэхжүүлэх навчмөн тэдгээрийг цаасан дээр наах;

Өнгө, найрлагын мэдрэмж, төсөөллийг хөгжүүлэх;

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Байгаль дэлхийгээ хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Материал: хуудасих бие, титэм дүрс бүхий зургийн цаас мод, Намрын навч, цавуу бүхий аяга, салфетка.

Өмнөх ажил: Хяналт навч унах, үзэх алхах намрын мод,-аас цэцгийн баглаа цуглуулах Намрын навчтухай шүлэг унших намар, циклээс П.И.Чайковскийн хөгжмийг сонсож байна "Улирал".

хөдөл ангиуд: Ар талд намуухан хөгжим тоглож байна "Аравдугаар сар"П.И.Чайковский Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууна. Тэдний өмнө уран зурагтай мольберт байна. « Намар» . Шалан дээр олон өнгийн байдаг навч.

асран хамгаалагч: Хүүхдүүд ээ, одоо бид ямар улиралтай вэ?

Хүүхдүүд: Намар!

асран хамгаалагч: Маш сайхан цаг байна. Хэдийгээр сэрүүн болж, хүйтэн салхи ойр ойрхон үлээж, нар бага багаар тусч, үүлний ард нуугдаж, ихэвчлэн бороо орно. Модмөн бутнууд өнгөлөг болдог - энэ бол ухуулах хуудастэд өнгө өөрчлөгддөг. Зургийг хараад ямар өнгөтэй ган болохыг хэлж өгөөч ухуулах хуудас?

Хүүхдүүд: Шар, улаан, ногоон.

Зуны улиралд тэд ямар өнгөтэй байсан бэ? навч? (ногоон)

Ямар өвс? (хуурай, бор, шар)

Ямар үүл вэ? (саарал)

асран хамгаалагч: Хүчтэй салхи үлээж байна.

Тоглоом: "Салхи үлээж байна."Багштай хүүхдүүд дөрвөлжин давтанаүйл хөдлөлтэй үг дагалддаг.

"Бидний нүүрэнд салхи үлээж байна!" (Хүүхдүүд хоёр гараараа нүүрээ сэнж)

"Давжин жижиг мод (Хүүхдүүд гараа дээш өргөөд, хажуу тийшээ савлана)

"Салхи намуухан байна. чимээгүй." (хүүхдүүд гараа доошлуулж, бөхийлгөнө)

« Мод улам өндөр болж байна. дээр!" (Хүүхдүүд шулуун, гараа дээш өргөв).

Сурган хүмүүжүүлэгч (хүүхдийн анхаарлыг татдаг навчМольбертийн дэргэд шалан дээр хэвтэж): Хэр их хожсон салхинд хийссэн навчис! Залуус аа, хамтдаа орцгооё ухуулах хуудас

Залуус аа, та гоо үзэсгэлэнг хүсч байна уу? намарбидэнтэй удаан байсан уу? (хүүхдийн хариулт). Тэгвэл өөрсдийнхөө ажлыг хийцгээе намрын модЭнэ нь биднийг баярлуулах болно бүлэг. Үүнийг хийхийн тулд бид наах болно ухуулах хуудастантай хамт цуглуулсан бидний сугалаагаар мод. Одоо бүгд авна ухуулах хуудас, над шиг дундуур нь цавуугаар зөөлөн тарааж, манай аль ч мөчир дээр наа мод. Хүн бүр аль болох олон наалдаж болно хүссэн хэмжээгээрээ навч. Навчгазарт нааж болно Үүний төлөө модБидний зурган дээр үүнийг тодорхой болгохын тулд навч унах.

3. Тусгал.

Хараач ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ Бид намрын мод авсан. Чи бид хоёр түүн рүү харж, гоо үзэсгэлэнг санах болно - намар.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Зорилго: Бэлэн маягтыг хэрхэн нааж сурахын тулд цавууг хэвэнд жигд түрхэж, цавуугаар болгоомжтой харьцаж, салфетка ашиглана.

"Намрын мод" навчны хэрэглээний талаархи залуу бүлгийн GCD-ийн хураангуй Зорилго: Оюутнуудад байгальд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг таниулах;

Уламжлалт бус арга техникийг ашиглан "Намрын мод" зурах (нухах арга) Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: HER; PR; RR; SKR; FR.

"Намрын мод" Зорилго: хүүхдүүдтэй хамт намрын шинж тэмдгийг засах; гар, нүдний хөдөлгөөнийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх; бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

Хөтөлбөрийн агуулга: намрын навчны гоо үзэсгэлэнг биширч сурах; цавууг болгоомжтой хэрэглэх, болгоомжтой наах дасгал хийх; засах.

Сэдэв: "Намрын мод" (бүлгийн ажил). "Танин мэдэхүй", "Уран сайхны бүтээлч байдал" нэгдмэл байдал. Зорилго: намрын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

Зорилго: Навчнаас "Намрын мод" бүтээх. Даалгавар: 1. Ургамлын гаралтай байгалийн материал болох навчны тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх.