Тэжээлийн тэвшинд зурах. "Байшин руу орох өнгөт зам" цэцэрлэгийн бүлгийн уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн (зураг) хичээлийн хураангуй.


Мария Рукосуева
"Зөгийд зориулсан цэцэг" үржүүлгийн бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

Хөтөлбөрийн агуулга:

Харааны үйл ажиллагааны сонирхлыг хадгалах;

үргэлжлүүлэн суралц будагцаасан дээр алга, хуруугаараа;

Улаан, ногоон тухай мэдлэгээ нэгтгэх өнгө;

Төсөөллийг хөгжүүлэх;

Нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Материал: ландшафтын хуудас, хурууны будаг, салфетка.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, та өнөөдөр бидэнтэй уулзахаар ниссэн зөгий цэцэг дээр суув. Түүнийг хараарай, тэр ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Тэр юу вэ өнгө? (улаан)Түүний хөл нь энд байна. гэж нэрлэдэг "иш". Мөн эдгээр нь навчнууд юм. Юу иш ба навчны өнгө? (ногоон). Ирэх цэцэгмөн хуруугаараа хүр. Одоо үнэрлэе. Өө, ямар амттай үнэртэй вэ!

Одоо бид жаахан байна тоглоцгооё:

"Бидний гар цэцэг,

Хуруунууд нь дэлбээ шиг.

Нар сэрж байна

Цэцэг нээгдэнэ.

Харанхуйд тэд дахиад л байна

Тэд маш тайван унтах болно.

Залуус аа, одоо ширээн дээр ирээрэй.

Зөгий үнэхээр хүсч байна, бид түүнд маш олон цэцэг зурсан. Чи түүнд туслахыг хүсч байна уу? Бидэнд ямар өнгө хэрэгтэй вэ? (улаан ногоон)

Би яаж хийхийг сайн хараарай будаг.

Би алгаараа цэцэг зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд би гараа улаан будгаар дүрж, хуудасны дээд хэсэгт хавсаргана. Тэгээд одоо би гараа салфеткаар арчих болно. Дараа нь надад ногоон будаг хэрэгтэй болно. Би хуруугаа будганд дүрээд зурна цэцэгдээрээс доош ногоон шугам нь иш юм. Энэ байна цэцэг. Тэгээд одоо та хичээ зурахтаны цаасан дээр цэцэг. Улаан будгаар гараа дүрнэ...

Сайн байна залуусаа! Сайн хийлээ. Одоо зөгийнисээд өөрийнхийгөө хар цэцэг.

Одоо гараа цэвэр байлгахын тулд гараа угаацгаая.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Сэдэв "Бөмбөлөг" Зорилго: будгаар зурж сурахыг үргэлжлүүлэх, тоймоос хэтэрч болохгүй. ногоон өнгө, геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

"Дуртай цэцэг" ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах нэгдсэн хичээлийн конспект.Ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах нэгдсэн хичээлийн хураангуй: "Дуртай цэцэг" Даалгавар: Боловсрол: Танилцуулга.

GCD зургийн хураангуй “Ойн оршин суугчдад зориулсан цэцэг. Dandelion"Хоёрдугаар бага бүлгийн "Ойн оршин суугчдад зориулсан цэцэг" GCD-ийн хураангуй (зураг) Зорилго: - Зурган дээрх цэцгийн гоо үзэсгэлэнг илэрхийлж сурах;

Цэцэрлэгийн бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй "Цэцэг унтаж байгаад гэнэт сэрлээ"Зорилго: насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, тэдний үйлдлийг ажиглах, дуурайх, бусдын нэрийг мэддэг байх.

"Зөгийд зориулсан цэцэг" нэгдүгээр бага бүлгийн гарын алга, хуруугаараа зурах хичээлийн хураангуй.Сэдэв: "Зөгийд зориулсан сайхан цэцэг" Хөтөлбөрийн агуулга: - Дүрслэх урлагийн сонирхлыг хадгалах; - Үргэлжлүүлэн зурж сур.

"Намрын мод" үржүүлгийн бүлгийн хурууны зургийн хичээлийн хураангуйНамрын мод үржүүлгийн бүлгийн хурууны зургийн хичээлийн хураангуй Зорилго: - Хурууны зургийн техникийг ашиглан хүүхдүүдэд зурахыг заах.

Зорилго: Хүүхдэд Эх үрсийн баярыг танилцуулах. Зорилго: Боловсрол: Хүүхдүүдэд далдуу модны хээ зурахыг заах Хөгжих: Хөгжүүлэх.

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Зөгийд зориулсан цэцэг" гарын алга, хуруугаараа уламжлалт бус зургийн GCDЗорилго: уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:.

Маяа. Маяа. Бакулина. Бакулин.
"Хүүхэлдэйний зүүлт" цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй зургийн хичээлийн хураангуй.

"Хүүхэлдэйний зүүлт" цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй зургийн хичээлийн хураангуй

Хөтөлбөрийн байгууллага:

1.

Хүүхдэд стандарт бус аргаар дүрслэхийг заах - хуруугаараа, өнгөлөг тод өнгө ашиглан.

2.

Утас дээр цэгүүдийг ("бөмбөлгүүдийг") ар араас нь зурахыг заа.

3.

Хөгжилтэй байдлыг бий болгохын тулд "хүүхэлдэйнд зүүлт өг."

Сургалтын дамжаа:

1.

Хүүхдүүд сандал дээр сууж байна. Хэн нэгэн хаалгыг тогшив: хүүхэлдэй Маша орж ирэв. Хүүхдүүдтэй сайн харьцдаг. Багш нь хүүхэлдэй ямар нэг шалтгаанаар гунигтай байдаг гэсэн хүүхдүүдийн сонирхлыг төвлөрүүлдэг; Машагаас асуулт асуув. Долли үдэшлэгт уригдсан бөгөөд явахыг хүсч байгаагаа тайлбарлав. Түүний даашинз гоёмсог, үзэсгэлэнтэй; Маша хүзүүний зүүлт хүсч байна. Би зүүлтийг хаанаас авах вэ? (хүүхдийн хариулт).

2.

Машад зориулж зүүлт зурцгаая! Бид хэрхэн дүрслэхийг хараарай. Тайлбартай зургийн үзүүлэн. Дараа нь залуус ширээн дээр суугаад өөрсдийн хуудсан дээр зурж, дүрсэлдэг.

3.

Хүүхдүүд ээ, Машад бүх зүүлтээ үзүүлцгээе. Хүүхэлдэйг хараарай, тэр ямар их баяртай байна вэ, тэр бүх хүзүүний зүүлтүүдэд дуртай байсан, алийг нь авахаа ч төсөөлж ч чадахгүй байна! Хараач, хүүхдүүд ээ, надад үлгэрийн саваа байна, би одоо будсан зүүлтийг хайрцагт хийж, хайрцгийг алчуураар таглаж, шидэт үгс хэлье. Үүнээс юу гарах вэ, бид одоо харж, олж мэдэх болно.

4.

Бид хайрцгийг онгойлгож, энэ нь манай Машагийн жинхэнэ зүүлтийг агуулдаг! Гараа алгадаж, хүүхэлдэйтэй хамт баярла!

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Мишуткад зочлох". Цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн тоймЭхний бүлгийн нээлттэй хичээл "Мишуткад зочлох" "Мишуткад зочлох" Эмхэтгэсэн: Иванова T. S. Зорилго: 1. Зорилготой заа.

"Хүүхэлдэйнд зориулсан бөмбөлгүүдийг" хурууны зургийн нээлттэй хичээлийн конспект"Хүүхэлдэйнд зориулсан бөмбөлгүүдийг" сэдвээр "Уламжлалт бус зургийн техник" үр бүтээлтэй үйл ажиллагааны нээлттэй хичээлийн тойм Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрөл:.

Хоёрдугаар бага бүлгийн зургийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Бүжингийн найзууд"Даалгавар: Боловсролын: хүүхдүүдэд уран сайхны ур чадварыг бий болгох, уламжлалт бус зургийн техникийг цавуу, үрийн шингэнээр нэгтгэх.

Бэлтгэл бүлгийн зургийн нээлттэй хичээлийн хураангуйСэдэв: "Барилга" Зорилго: байшингаа зурах чадварыг хөгжүүлэх, зурган дээрх гол зүйлийг онцлон тэмдэглэх, түүн доторх цэцгийн хослолыг дамжуулах. Програм хангамж.

"Хүүхэлдэйний бөмбөлгүүдийг" нэгдүгээр бага бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуйХөтөлбөрийн агуулга: 1. Хүүхдүүдэд уламжлалт бус аргаар - хуруугаараа, тод өнгө ашиглан зурахыг заах. 2. Цэгүүд ("бөмбөлгүүдийг") зурж сур.

"Ойн оршин суугчид" цэцэрлэгийн бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй"Ойн оршин суугчид" үржүүлгийн бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй 1. зэрлэг амьтад, тэдгээрийн гадаад төрх, дадал зуршлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Даалгавар: Боловсролын: хөвөн арчдастай уулын үнсийг дүрслэх, сэдэвт сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг бий болгох.

Хүүхдийн энэ үйл ажиллагаанд онцгой чадвар, хичээл зүтгэлийг анзаарсан тохиолдолд л зураг зурахад онцгой анхаарал хандуулах нь зүйтэй гэж олон эцэг эхчүүд үздэг. Гэвч үнэн хэрэгтээ бүх хүүхдүүд амьдралын эхний жилээс хойш шууд утгаараа зурах сонирхолтой байдаг. Энэ үйлдлээр түүнийг татахад л хангалттай, жишээлбэл, гартаа харандаа эсвэл эсгий үзэг өгвөл таны хүүхэд хэрхэн нарийн зураас, зураас үүсгэж эхлэхийг харах болно. Нэмж дурдахад, зураг зурах нь хүүхдийн авьяас чадварыг үл харгалзан нялх хүүхдийн цогц хөгжилд тустай байдаг. Тиймээс энэ нь нэлээд логик юм цэцэрлэгт зураххамгийн бага хүүхдүүдээс сургах.

Цэцэрлэг, цэцэрлэгийн бага бүлгийн зургийн үндэс

Цэцэрлэгийн бүлэгт хоёр, гурван настай хүүхдүүд байдаг бөгөөд ийм бага насандаа тэд өөр өөр зурах чадвартай байдаг: хэн нэгэн цэцэрлэгт анх удаа зурж үзсэн, хэн нэгэн нь харандаа барьж, тодорхой сараач зурдаг. Багш нь хамгийн эхэнд хүүхдийн ур чадварыг тэгшитгэх, өөрөөр хэлбэл харандаа, бийр, эсгий үзэг, будаг гэж юу болох, тэдгээрийг хэрхэн зөв ашиглах талаар ойлгомжтой тайлбарлах, харуулах даалгавартай тулгардаг.

Мэдээжийн хэрэг, зургийн анхны хичээл дээр хүүхэд эзэмших ёстой хамгийн эхний ур чадвар бол гартаа харандаа эсвэл сойз зөв барих чадвар юм. Зурах хэрэгслийг сонгохдоо үйрмэгийг зузаан харандаа эсвэл эсгий үзэг ашиглан зурах нь илүү тохиромжтой гэдгийг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Будгийн багс нь хэтэрхий нимгэн байх ёсгүй, учир нь энэ насны хүүхдүүд гараа хэрхэн хянахаа мэдэхгүй хэвээр байна.

Дараа нь хүүхдүүд зурах олон төрлийн ур чадварт суралцах болно: гуашаар зурж зурж, шулуун босоо болон хэвтээ шугам зурж, эсгий үзэг, дараа нь гуашаар зурна.

Цаг хугацаа өнгөрөхөд тэд хаалттай хэлбэрийг зурах боломжтой болно - зууван, тойрог, хийсвэрлэл (гэхдээ энэ нь 3 жил ойртдог).

Мэдээжийн хэрэг, аливаа объект, үзэгдлийг зурахаасаа өмнө хүүхэд энэ нь юу болох, хэрхэн харагдах талаар сайн ойлголттой байх ёстой. Үүний төлөө цэцэрлэгт зурахДүрслэх шаардлагатай үзэгдэл, объектын тухай багшийн түүхээс эхэлдэг.

Эцсийн эцэст, бяцхан хүүхэд ойлгомжгүй зүйл биш харин сайн мэддэг зүйлсийг зурах сонирхолтой байдаг. Тиймээс эхний хичээлүүдийг энгийнээр хий.

"Анхан шатны зураач" -ын хувьд багш цэцэрлэгт зурах дараах сэдвүүдийг санал болгож болно: "Хүснэгт" (хэвтээ ба босоо шулуун шугамын хослол), "Хавтан" (гуашны зураастай дугуй хэлбэртэй хаалттай тойрог. дунд), "Бороо" (цаасан дээрх цэнхэр цэгүүд гуашь), "Цасан бөмбөг" (өмнө нь бэлтгэсэн цэнхэр цаасан дээр гуашийн цагаан цэгүүд).

3-аас 4 насны шинэ хүүхдүүд бага бүлэгт ордог тул эхлээд цэцэрлэгийн бүлэгт олж авсан мэдлэгээ давтдаг. Цэцэрлэгт зурахижил хэрэгслээр (гуаш, харандаа, эсгий үзэг) үргэлжлүүлэн хийсээр байгаа боловч хил хязгаарын тухай ойлголт нэмэгдсэн тул та зурагнаас цааш долоох хэрэггүй. Энэ насны хүүхэд энгийн дүр төрхийг амархан дүрсэлдэг.

Цэцэрлэгт зурах сэдэвдараах байдлаар байж болно: "Бөмбөлөг", "Сар" - хаалттай контур зурах чадварыг сургах, "Gingerbread Man" - тойрог зурах, "Мод" - босоо шулуун шугам, шугамын дээд хэсэгт хаалттай контур. Ойролцоогоор энэ нь иймэрхүү харагдаж болно:

Цэцэрлэгийн дунд, ахлах бүлэгт зураг зурах

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хүүхдүүдийн зурах чадвар ойролцоогоор ижил байдаг. Хүүхдүүд илүү хичээнгүй, ажиглагч болсон тул та эд зүйлд нэмэлт жижиг нарийн ширийн зүйлийг нэмж болно. Мөн өнгөт шийдэлд анхаарлаа хандуулж, зургийг бодит болгохын тулд хэд хэдэн өнгө ашиглахыг нэвтрүүлсэн. Нэг зураг дээр хэд хэдэн тусдаа объект гарч ирдэг, жишээлбэл, нэг мод биш, харин бүхэл бүтэн ой, мөн тэнгэрт нар.

Энэ үе шатанд хүүхдүүд барилгаас эхлээд олон давхар байшинд шаардлагатай бүх элементүүдийг багтаасан байшинг зурж сурдаг. Бага насны хүүхдүүд янз бүрийн ногоо, жимс жимсгэнэ, жилийн янз бүрийн цаг үед газрын зураг зурах чадварыг эзэмшдэг.

4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан цэцэрлэгт зурах сэдвүүдийг дараахь байдлаар санал болгож байна."Зун", "Өвөл" - тохиромжтой навчны өнгөтэй гуашаар будсан мод (сүүдэрлэсэн зууван тойм), "Алим" (дугуйг улаан эсвэл ногоон өнгөөр ​​будаж, орой дээрээ нимгэн сүүлтэй (шулуун шугам)), "Байшин" (бие) цонхтой байшингийн ), "Дельфин" - зууван хэлбэрийн хослол.

Ахлах бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд гарыг сайн эзэмшдэг, мэдлэг нь нэмэгдсэн тул 5-6 насандаа харандаагаар зурах, ангаахай зурах чадварыг эзэмшдэг. Та харандаагаар тойм хийж, гуашаар будаж болно. Тэд янз бүрийн зайд энгийн талбай, зураг зурах боломжтой. Багш нь объектуудыг нарийвчлан тодорхойлж, өөр өөр зайд байрлуулна.

Биеийн хэсгүүдийн харьцааг ажиглаж, амьтан, хүмүүсийг зурж сурах нь үргэлжилсээр байна. Та үүнээс өмнө уншсан үлгэр зурахыг санал болгож болох тул хүүхдүүдийн төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлдэг.

Ахлах бүлгийн цэцэрлэгт зурах сэдвүүд нь дараахь байж болно."Лууван" - хүүхэд контур зурж, харандаагаар сүүдэрлэдэг, "Бүжин гүйгч" - уншсан үлгэрийн дагуу "Голын эрэг" - гол, элс, хүмүүс, бөмбөг болон бусад нарийн ширийн зүйлсийн найрлага.

Цэцэрлэгт зурах техник

Мэдээж зарим цэцэрлэгүүд туршилт хийж байгаа цэцэрлэгийн стандарт бус зургийн техник, энэ нь өөрийн гэсэн давуу талтай, учир нь хүүхдүүд анхаарлыг илүү амархан хадгалж, өвөрмөц туршлага олж авдаг. Гэхдээ техник, арга барилыг энгийн, үр дүнтэй байдалд үндэслэн сонгох хэрэгтэй. Үүнийг хэрэглэх үед хүүхэд хүндрэл, хүндрэлтэй байх ёсгүй. Энэхүү техникийг ашиглахдаа дүрсийг бүтээх, эцсийн үр дүнд хүрэх үйл явц нь хүүхдэд сонирхолтой, сэтгэл татам байх ёстой.

Цэцэрлэгт зурах техник, бидний авч үзсэн насны бүлгүүдэд зургийн хэд хэдэн үе шат байдаг. Эхэндээ энэ бол "бохир", тийм ээ, энэ нь бас нэг төрлийн техник юм. Энэ нь толбо, цус харвалтын стандарт бус найрлагатай, будгаар будаж, гарын хэмнэлтэй хөдөлгөөнийг илэрхийлдэг. Дараа нь хүүхдүүд ангаахай, сараач зурдаг - энэ нь харандаа, өнгийн харандаа ашиглан аль хэдийн анхны график юм. Энэ нь шулуун ба муруй шугамыг хэмнэлтэй, эмх замбараагүй зурах гэсэн үг юм.

Ирээдүйд хүүхдүүдэд хаалттай контур, янз бүрийн хэлбэр дүрс зурах арга техникийг заадаг. Тэд эцсийн үр дүнд хүрэхийн тулд бие даасан тоонуудыг хэрхэн харьцуулахыг заадаг ("Загас" зурах).

Хүүхдээ зурах ур чадвараа таашаалтайгаар хөгжүүлж, үүнээс их ашиг хүртээрэй!

Ольга Бузмарева
"Мууранд зориулсан бөмбөлгүүдийг" үржүүлгийн бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

« Мууранд зориулсан бөмбөлгүүдийг» .

Хөтөлбөрийн даалгавар:

1. Ардын аман зохиолын сонирхлыг хөгжүүлэх, тоглоомтой уулзахад сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. (муур).

2. Сонирхлоо хадгалах зурахажлаасаа сэтгэл ханамжийн мэдрэмж.

3. Үргэлжлүүлэн суралц будагтамгатай бөмбөлгүүдийг хүлээн авах "наалдах", тэдгээрийг байрлуулах "утас"аман дагалдан "тавих - арилгах".

4. Гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

5. Дөрвөн үндсэн өнгийг үргэлжлүүлэн танилцуулж, тэдгээрийг нэрлэхийг дэмж.

Материал: дөрвөн үндсэн өнгөт гуаш, хүүхэд бүрт зориулсан бөмбөлгүүдийг хийх утаснуудын дүрс бүхий хуудас, хүүхдийн тооны тамга, тоглоом « муур» , бөмбөлгүүдийг, нойтон салфетка, бөмбөлгүүдийг, бөмбөлгүүдийг уях зориулалттай олс.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, сонс. Та юу сонсож байна вэ? (Мяавах чимээ). Хай муур.

Энэ хэн бэ? Түүнд мэндчилгээ дэвшүүлье. .

пат муур. Тэр юу вэ? (Зөөлөн, сэвсгэр).

Чамд юу байна муур? (чих, нүд, хамар, ам, сарвуу, сүүл). Юуны төлөө муурны нүд(чих, хамар, ам, сарвуу)

Юу чадах вэ муур хийдэг? (Мяав, дуугарах, шуугих, хурхирах).

Залуус аа, муурчамтай тоглохоор ирлээ.

гар утасны тоглоом "Муур ба хулгана". 2-3 удаа зарцуул.

Муур хулганыг хамгаалдаг,

Тэр унтаж байгаа дүр үзүүлэв.

Чимээгүй, хулгана, битгий чимээ гарга,

Муурыг бүү сэрээ.

Хамт тоглох дуртай байсан муур? Түүнд хэлье "Баярлалаа". (Нуур болон хувь хүний ​​дуудлага).

Та бидэнтэй маш сайн тоглосон болохоор муурБид танд нэг онигоо хэлье. Хүүхдийн шүлгийг найрал ба ганцаарчилсан уншлага. 2-3 хүүхдээс асуу.

Мөн цаашлаад, муурБид танд бэлэгтэй байна. Энд залуусаас ирсэн бөмбөлгүүдийг.

муурбэлэг өгсөн хүүхдүүдэд баярлалаа, гэхдээ бөмбөлгүүдийгурагдаж, бөмбөлгүүдийг өнхрүүлсэн байна. Хүүхдүүд бөмбөлгүүдийг цуглуулдаг. Муур бухимдав.

Битгий гуниглаарай, муурбид танд туслах болно. Залуус аа, зурцгаая мууранд зориулсан бөмбөлгүүдийг.

руу бөмбөлгүүдийг зурахҮүний тулд бид юу авах ёстой вэ? (Будаг, марк, цаас). Би одоо яаж хийхийг харуулах болно будаг. Миний хуудсыг хар олс татсан, гэхдээ үүн дээр бөмбөлгүүдийг байхгүй. Би тэднийг зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд би тамга авч, будганд дүрж, цаасан дээр, яг утсан дээр дарна. би ярьж байна: "зайлуулсан". Энд бөмбөлгүүдийг байна. Утасны хажууд би өөр шалгана зүүж, дараа нь өөр, өөр нэг шалгана. Тэгээд үргэлж Би давтан хэлье: "зайлуулсан". Гэх мэт бүх олсоор. Энд ирлээ бөмбөлгүүдийг. I улаан бөмбөлгүүдийг будсанУчир нь миний будаг улаан өнгөтэй. Одоо чи зур бөмбөлгүүдийг.

Амаар дагалдан "зайлуулсан"хүүхдүүд тамгатай бөмбөлгүүдийг зурдаг. Дараа нь зураххүүхдүүд гараа нойтон салфеткаар арчина.

Багш хүүхдүүдийн ажлыг тавьдаг, урьдаг муурыг биширдэг.

Хараач, мууртэр хүүхдүүд танд зориулж зурсан.

Аня, чи юу вэ? зурсан? Та, Андрюша, Катя хоёр уу? Чи хэний төлөө юм бэ будсан бөмбөлгүүдийг Маша? Чиний өнгө ямар байна Аня бөмбөлгүүдийг? Таны Катя, Андрюша, Маша? Бөмбөлгүүдийг ямар хэлбэртэй вэ? Тэд ямархуу харагдах вэ? (бөмбөг, бөмбөг, жимсний хувьд). Чи хэдэн бөмбөлгүүдийг вэ? будсан? (маш их).

Залуусдаа өг бөмбөлгүүдийг котику. Залуус аа, бөмбөлгүүдийгтэй зурсан зургууд чинь бүрэн хатаагүй байна. Тэднийг хуурай болго. Мөн бид тантай хамт байна бид мууранд зориулж бөмбөлгүүдийг цуглуулах болно. Руу явцгаая, муур бидэнтэй хамт. Юу харж бөмбөлгүүдийгхүүхдүүд чиний төлөө хийдэг.

Дидактик тоглоом « бөмбөлгүүдийг» .

Аня, чи хэдэн бөмбөлгүүдийгтэй вэ? (Маш их). Бүх бөмбөлгүүдийг ижил эсвэл өөр өнгөтэй байна уу? (Янз бүрийн). Нэг үгээр яаж хэлэх вэ? Ямар төрлийн бөмбөлгүүдийг вэ? (Олон өнгийн).

Хүүхдүүд цуглуулдаг бөмбөлгүүдийг, тэдэнд өг муур.