Хичээлийн тойм "ийм янз бүрийн хүүхэлдэй". Хичээлийн товч агуулга "Ардын өөдөс хүүхэлдэй. Ноорхой хүүхэлдэйний төрлүүдийн талаархи хичээлийн тойм


Байгууллага: MBDOU "Комсомольск цэцэрлэг"

Суурин газар: Пермийн нутаг, Комсомольский суурин

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Танин мэдэхүйн хөгжил" боловсролын чиглэлээр боловсролын шууд үйл ажиллагааны арга зүйн хөгжил "Хүүхэлдэйний өнгөрсөнд хийсэн аялал"

зорилго - хүүхэлдэйг бүтээсэн түүхийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

Даалгавар:

Хөгжиж байна:Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон бүтээлч чадвар, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:Янз бүрийн цаг үеийн хүүхэлдэйнүүдийн төрөл зүйлтэй танилцах;

өнгөрсөн, одоо, ирээдүйн талаархи ойлголтыг өгөх.

Боловсролын:Тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох замаар сайн санаа, санаачилга, нийтэч байдлыг дэмжих.

Боловсролын чиглэл:"Ярианы хөгжил", "Нийгмийн - харилцааны", "Уран сайхны - гоо зүйн", "Биеийн хөгжил".

Урьдчилсан ажил:1. Тоглоомын зорилго, олон янз байдлын тухай яриа.

2. "Миний дуртай хүүхэлдэй" өгүүллэг зохиох

3. "Миний дуртай тоглоом" сэдвээр загварчлах, зураг зурах, хэрэглээ

4. Сэдэв - "House" дүрд тоглох тоглоом.

Тоног төхөөрөмж:Дэлгэц, проектор, мольберт, янз бүрийн эрин үеийг дүрсэлсэн слайд, янз бүрийн эрин үеийн хүүхэлдэй, даавуу, хайрга, саваа, цаас, саваа, алчуур, юбка, хуванцар.

Танилцуулга - зохион байгуулалтын үе шат:

Багш хүүхдүүдийг Кукландия улс руу аялахыг урихыг хүсч байгаагаа мэдэгдэж байна.

Яагаад үүнийг ингэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхэлдэй гэж юу вэ?

Танд дуртай хүүхэлдэй бий юу?

Хүүхэлдэйн оронд очихын тулд цаг хугацааны газрын зургийг үзэх хэрэгтэй.

Шинэ агуулгын танилцуулга:

Слайд дээр: агуй, хүүхэлдэй, чулуу, самбарын дүрс.

Эрт дээр үед эртний хүмүүс дэлхий дээр амьдарч байх үед агуй нь тэдний амьдардаг газар байв. Гал, хоол хүнс авах нь тэдний оршин тогтнох зорилго байв. Насанд хүрэгчид ан агнах, загасчлах, хүүхдүүд ганцаараа үлдсэн.

Хүүхдүүд юу хийх ёстой байсан бэ? Тэд ямар тоглоом байсан бэ?

Самбар, хайрга - хамгийн анхны хүүхэлдэй. Тэд гал, ус, нар, салхинаас өршөөл гуйсан; Эцсийн эцэст тэд байгалийн олон өөрчлөлтийг тайлбарлаж чадахгүй байв. Анх удаа хүүхэлдэй нь хүмүүсийн амьдралыг хөнгөвчлөв, учир нь та түүнээс тусламж хүсч, түүнд гомдоллож, түүнд зориулж дуулж болно.

Цаг хугацаа өнгөрч, хүмүүс өөрчлөгдөж, амьдрал нь өөрчлөгдсөн. Хүйтэн чулуун агуй бол өнгөрсөн түүхийн урт зам юм.

Тариалангийн өдрүүдэд хүмүүс хэрхэн амьдарч байсныг харцгаая.

(Слайд дээр: тариачны овоохойн зураг; хүүхэлдэй - дүнз, сүрлээр хийсэн хүүхэлдэй, өөдөс хүүхэлдэй).

Славянчуудын дунд анхны хүүхэлдэй бол хүүхэлдэй байв. Түүнийг "Колодней" гэдэг байв. Дараа нь Морена, Кострома, Купала, Русалка гэсэн шинэ нэрс гарч ирэв. Модон хүүхэлдэйг наран даашинз, юбка, өнгөт алчуураар хувцасласан байв.

Та дүнзэн хүүхэлдэйгээр тоглох сонирхолтой байсан гэж бодож байна уу? Яагаад?

Тариаланчид сүрлээр хүүхэлдэй хийж сурчээ. Тэд эргэн тойрондоо дуу дуулж бүжиглэв; гартаа барьж, тэднийг тойрон тоглож байв. Сүрэл хүүхэлдэй тоглож эсвэл шатааж байсан ёслолууд байсан. Нэг ёслол үлдсэн бөгөөд бидний хувьд сайн мэддэг. Өнөө үед Масленицаг угтаж, үдэж, шатааж байна. Дараа нь тэд амттай, өгөөштэй хуушуураар хооллодог.

Тариачин хүүхдүүдийн дуртай хүүхэлдэй бол даавуугаар хийсэн даавуугаар хийсэн хүүхэлдэй байв. Ноорхой эх, гэр бүлд нялх хүүхэд гарч ирэхээс өмнө нугас нь "Нойрмог байдал бол нойргүйдэл, миний хүүхэдтэй битгий тоглоорой, гэхдээ энэ хүүхэлдэйгээр тоглоорой" гэж хэлээд хүүхэлдэй бэлдэж байв. Түүнийг Берегиний гэдэг байв. Миний ээж хүүхэлдэй оёхдоо бүүвэйн дуу дуулж:

"Баю, баю, баюшок,

Би Катяаг хөвсгөр дээр тавив

Орон дээр буув

Катя тайван унтах болно.

Бяцхан хонгор минь, үг битгий хэлээрэй,

Ирмэг дээр хэвтэж болохгүй

Саарал орой ирнэ

Торхыг хазаарай. " (Слайд нь өөдөс хүүхэлдэйгээр тоглох арга техникийг харуулсан болно)

Ноорхой хүүхэлдэйгээр тоглох сонирхолтой байна уу? Яагаад?

Тоглоомын мөч

Би чамайг хуруугаараа тоглохыг санал болгож байна.

Би хүүхэлдэйнд будаа хийх болно (будаа саад болно)

Сүүг саванд хийнэ (сүү асгах)

Би тэнд үр тариа тавина (үр тариа тавина)

Зууханд тавь (тавь).

Будаа сайн байх болно (алгаа таших)

Хүүхэлдэй, аажмаар идээрэй (тэд хуруугаа сэгсэрнэ).

Олон жилийн дараа хүн байгалийн материал болох шавар олжээ. Үүнийг хувин дээр хийж, ус нэмж хийвэл үүнээс баримал хийж болох нь тодорхой байв. Энэ бол тод, үзэсгэлэнтэй өнгөөр \u200b\u200bбудсан шавар хүүхэлдэй гарч ирэв.

(Слайд дээр: шавар хүүхэлдэй).

Та ямар шавар тоглоомыг мэддэг вэ?

Өнөө үед ийм тоглоомууд музейд хадгалагдаж байна. Эдгээрийг үзэсгэлэнгийн үзэсгэлэн гэж үздэг тул үзэсгэлэн дээрээс олж болно.

Ирээдүйд хүмүүс өөр материалаар хүүхэлдэй хийх санааг дэвшүүлжээ. Синтетик материал болох резин, хуванцараар хийсэн "Зина" хэмээх шинэ хүүхэлдэйг ийнхүү бүтээжээ. Тэр хөөрхөн царайтай, олон янзын тод хувцастай байсан. Даша, Таня гэсэн шинэ нэрс гарч ирэв.

(Слайд нь хуванцар болон резинэн хүүхэлдэйн цуглуулгыг харуулдаг).

Энэ үед угсаатны зүйн хүүхэлдэй, өөр өөр үндэстний хүмүүсийн онцлог шинж чанар бүхий үндэсний хувцас өмссөн хүүхэлдэйг бүтээжээ.

Та ямар үндэстнийг мэддэг вэ?

(Слайд дээр угсаатны зүйн хүүхэлдэйн цуглуулга байна).

Орчин үеийн цаг үед хүүхэлдэй дэлгүүрүүдээр гарч ирсэн,

хэрхэн их зүйлийг хийхийг мэддэг хүмүүс шиг.

Таны бодлоор хүүхэлдэй юу хийж чадах вэ?

Хүүхэлдэйнүүд нь илүү өндөр хэмжээтэй болсон бөгөөд тэдгээрийн хийсэн материал нь илүү олон янз байв: резинэн толгой, өөдөсний бие, хуванцар бие. (Слайд дээр: орчин үеийн хүүхэлдэйн цуглуулга).

Би хүүхэлдэйгээр ямар тоглоом тоглох боломжтой вэ?

Манай дэлгүүрүүдэд анх удаа цоо шинэ гадаад хүүхэлдэй гарч ирлээ. Тэрээр Парисын хамгийн сүүлийн үеийн загварын дагуу бүтээгдсэн Америк дахь алс холын орноос бидэнд ирэв. Түүнийг Барби гэдэг. Тэрээр толгойгоо хэрхэн хөдөлгөх, тохойгоо гараа бөхийлгөх, хөлөө өвдөг дээрээ хэрхэн яаж хийхээ мэддэг; баримал нь нимгэн, царай нь хөөрхөн - тиймээс л тэр сэтгэл татам юм. Барби хүүхэлдэй нь найзуудтай: Синди, Тотси, Стэйси; найз Кен. Барби хүүхэлдэйг Английн лав музейд хадгалдаг бөгөөд "Дэлхийн хүүхэлдэй мисс" гэж нэрлэдэг.

Энэ хүүхэлдэй танд ямар мэдрэмж төрүүлдэг вэ?

Бүтээлч семинар:

"Өөрийнхөө гараар хүүхэлдэй хийцгээе."

Та ямар хүүхэлдэй авав?

Тэр ямар хүүхэлдэй шиг харагдаж байна вэ?

Тусгал

Залуус аа, та өнөөдөр том, сонирхолтой Кукландийн оронд зочиллоо. Бид янз бүрийн цаг үеэс хүүхэлдэй харсан.

Та ямар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн бэ?

Та юу сурсан бэ?

Энэ талаар хэнд хэлэхийг хүсч байна вэ?

Та хүүхэлдэйгээ хэнд өгөхийг хүсч байна вэ?

Мотиваци - дагаж мөрдөх урамшууллын үе шат

Ирээдүйн гурав дахь мянганы хүүхэлдэйг бүтээхийг санал болгож байна, ирээдүйд хүүхэлдэйн үзэсгэлэн зохион байгуулах болно.

"Эрлинская ХАБЭА" санамж бичиг

5-р ангийн технологийн хичээлийн хураангуй.

Ардын өөдөс хүүхэлдэй.

"Выхвалка" хүүхэлдэй хийх.

Эмхэтгэсэн: Мачигина И.Л.

2016 он.

Хэсэг:нэхмэл болон гоёл чимэглэлийн материалаар хийсэн бүтээгдэхүүн бий болгох.

Мэргэжлийн төрөл: шинэ мэдлэгийг нээх.
Үйл ажиллагааны төрөл: бүтээлч байдлын хичээл.
Оюутны ажлын хэлбэр: бүлгийн ажил, үзэх, сонсох, дүн шинжилгээ хийх, сэтгэх.
Хичээлийн зорилго:

Боловсролын - сурагчдын мэдлэгийн цар хүрээг тэлэх, ардын зан заншил, уламжлалтай танилцах.

Боловсролын - ардын зан заншил, уламжлалыг хүндэтгэх, гоо зүйн болон урлагийн амт, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Хөгжиж байна - ардын уламжлал, бүтээлч байдал, бие даасан байдал, уран сэтгэмж дээр суурилсан хэрэглээний урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Заах арга зүй: танилцуулга, харилцан яриа, бүтээгдэхүүний дээжийг үзүүлэх, хөдөлмөрийн техникийг үзүүлэх, тоглоомын агшинг ашиглан шинэ материалыг амаар танилцуулах.

Даалгавар.
Боловсрол - өөдөс хүүхэлдэйний гарал үүслийн түүхийн талаар товч мэдээлэл өгөх; оюутан хүүхэлдэйн хүүхэлдэйний үүрэг ролийг Орост танилцуулах; "Выхвалка" хэмээх өөдөс хүүхэлдэй хэрхэн хийхийг заа.
Хөгжиж буй байдал - Оросын ард түмний зан заншил, ардын урлагийн түүхэн дэх танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практикт ашиглах.
Боловсрол - Оросын соёл, уламжлалыг хайрлах, хүндэтгэхийг хөгжүүлэх.

Салбар хоорондын холболт: технологи, түүх, математик.
Тоног төхөөрөмж: өөдөс, утас, сүлжих, тууз, МХТ (танилцуулга), хүүхэлдэйний дээж.

Хүлээгдэж буй үр дүн.
Хувийн үр дүн:
үнэ цэнийн үнэлгээ, үйл ажиллагааны сэдлийг хэрэгжүүлэх чадвартай байх;
хамтарсан практик үйл ажиллагаа явуулах;
үйл ажиллагаандаа дүн шинжилгээ хийх;

багшийн үгийг сонс.
Сэдвийн үр дүн:
хичээлийн зорилтот даалгаврыг ойлгож, түүнийг гүйцээхийг хичээх;

хавтастай ажиллах арга барилыг эзэмших;
олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практик үйл ажиллагаанд ашиглах.

Metasubject-ийн үр дүн.

Зохицуулалтын UUD:
багшийн тусламжтайгаар хичээлийн сэдэв, өөрийн зорилгоо тодорхойлох;
өөрийн бэрхшээлийг тодорхойлох;
бэрхшээлээс гарах арга замыг олох;
үйл ажиллагаагаа зохион байгуулах;
өөрсдийн үйл ажиллагааг хянах, дүн шинжилгээ хийх.
Танин мэдэхүйн UUD:
боловсролын асуудалд хүрэхийн тулд тохиромжтой мэдээллийг хайж олох;
шинэ мэдлэг бий болгох;
мэдлэгээ практик дээр ашиглах;
санал бодлоо илэрхийлэх;
хамгийн энгийн ерөнхий дүгнэлт, дүгнэлтийг бие даан хийх чадвар.

Харилцаа холбооны UUD:
хичээлийн сэдвээр мэдээллийн харилцан яриа хийх чадвар;

бүтээгдэхүүнийг шинжлэх;
нөхрийг сонсох чадвартай байх, түүнийг тасалдуулахгүй байх;
өөрсдийн байр сууриа хамгаалах чадвартай байх.

Хичээлийн бүтэц:
1. Зохион байгуулалтын үе шат (Үйл ажиллагаанд өөрийгөө тодорхойлох).

3. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох үе шат (асуудал нь асуудлыг боловсруулах явдал юм). 4. Гол үе шат. Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны аргыг сурах үе шат (хүүхдүүд шинэ мэдлэгийг "нээх").
5. Хичээлийн ойлголтыг шалгах үе шат.

6. Практик ажлын үе шат.
7. Тусгал.
8. Эцсийн шат.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын үе шат.
Сайн байцгаана уу охидоо. Намайг Мачинина Ирина Львовна гэдэг.

Би хуучин Ерлино тосгонд байрладаг сургуульд ажилладаг. Өнөөдөр би танд технологийн хичээл заах болно. Та ширээн дээрээ наалт наасан байгаа, дээр нь нэрээ бичээд, бидэнтэй харьцахад хялбар болно.
Би чамайг эрт дээр үеийн гүн гүнзгий аялалд урьж байна. Энэ зам дээр бид хэнтэй уулзах вэ, миний асуултанд хариулах замаар олж мэдэх болно.

С.Ожеговын толь бичиг: "Хүний дүрс хэлбэрийн хүүхдийн тоглоом", энэ ямар тоглоом вэ?

В.Далийн толь бичиг: "Хог, арьс шир, цаас, мод гэх мэт зүйлсээр хийсэн, хүний \u200b\u200bдүр төрх ..."

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш: тийм ээ, манай хичээлийн сэдэв бол "Хүүхэлдэй". Гэхдээ дэлгүүрээс худалдаж авдаг энгийн хүүхэлдэй биш. Хар (Би ноорхой туузаар цээжээ нээдэг) эдгээр материалаас ямар хүүхэлдэй хийж болох вэ?
Сурагчид: хариулт, хэлэлцүүлэг.
Багш: тийм ээ, хэрчиж, туузаар хийсэн даавуун хүүхэлдэй.

2. Субъектив туршлагыг бодит болгох.
Зорилго: Асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэхэд оюутнуудын хичээлийн туршлагыг бодитой болгох.
Багш: Михаил Евграфович Салтыков - chedедрин: "Ноорхой хүүхэлдэй бол ардын мэргэн ухааны агуулах, ард түмнийхээ домог, зан үйл, уламжлалыг хадгалагч юм."
Ардын хүүхэлдэй тоглоом уу эсвэл найз охин уу? Бодоод дараа нь асуултанд хариулна уу.
Хүүхэлдэй нь төрсөн цагаасаа амьдралын сүүлчийн өдрүүд хүртэл хүнийг дагалддаг байв. Нялх хүүхдэд зориулсан хүүхэлдэй байсан, хүүхдүүд өсч том болсон - шинэ хүүхэлдэй гарч ирсэн, тэд гэрлэх эсвэл гэрлэх гэж байсан - тэдэнтэй хамт бусад хүүхэлдэй, эмэгтэйчүүд, тэр ч байтугай эмээ нар өөрсдийн гэсэн хүүхэлдэйтэй байсан. Өнөөдөр бид охины хүүхэлдэйтэй танилцаж, нэгийг нь хэрхэн яаж хийхийг сурах болно.

3. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох үе шат (асуудал - асуудлын мэдэгдэл)
Тайзны зорилго:
ардын урлагийн түүх, Оросын ард түмний түүхэн дэх танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; Оросын соёл, уламжлалыг хайрлах хайрыг хөгжүүлэх.

Өнөөдөр хичээл дээр юу сурахаа мэдэхийг хүсч байгаагаа шийдье. (Зорилго самбар дээр байрлуулсан)
Оюутнуудын хариулт, зорилго, зорилтыг тодорхойлох: Би Оросын ард түмний уламжлалыг сурч мэдэхийг хүсч байна, ноорхой хүүхэлдэй хийхийг сурмаар байна, засварыг хэрхэн ашиглаж сурмаар байна ...

4. Гол үе шат. Шинэ мэдлэг, жүжиглэх арга барилд суралцах үе шат.

Багш. (Үлгэр жишээ үзүүлэх) Эмэгтэй хүүхдээ хүлээж байхдаа анхны хүүхэлдэйг түүнд зориулж хийжээ. "Кувадка". Тэдгээрийн хэдийг нь хийж, өлгий дээр өлгөв. Одоо тоглоомыг тэрэг эсвэл хүүхдийн ор дээр дээсэн дээр дүүжлүүлдэг уламжлалтай болсон, одоо тэд зүгээр л тоглоом болж, кувадки өлгий, нялх хүүхдээ хамгаалдаг болжээ.

Ээж нь бяцхан дидаят төрөхийг хүлээж байсан бөгөөд өөр хүүхэлдэй гарч ирэв. Энэ бол Пеленашка. Хүүхэд гарч иртэл тэр өлгийг арчилж, дараа нь түүнд тоглоом болжээ.

Дараа нь ээж маань "Хуруунд бөжин" хийсэн. Гэрээсээ гарахдаа эцэг эхчүүд уйдахгүй байхын тулд охиныхоо хуруун дээр бөжин тавьдаг.

5 настайдаа охин өөрөө бэлгэнд зориулж энгийн нэгэн "Бэлэг" хүүхэлдэй хийж байжээ. Тэрээр энэ хүүхэлдэйг эцэг эхдээ талархлын үгсээр бэлэглэв. Охидууд эцэг эхээ хүндэлж, тэдний анхаарлыг үнэлж сурчээ.

7 настайдаа охинд "Каша" хүүхэлдэй бэлэглэжээ. Энэ насанд тариачин хүүхдүүд гэр бүлээ авч явахад эцэг эхдээ аль хэдийн тусалсан. Энэ хүүхэлдэй нь цутгамал төмөр шиг өндөр, хөл хүртэл ширхгийг цутгаж, бэлхүүс хүртэл ус асгаж, хүзүү хүртэл будаа болж, хэмжих аяга байв. Ээж хувцасгүй хүүхэлдэй өглөө. "Анхны будаа" хийсний дараа охин түүнд даашинз оёж өгөх итгэл хүлээлгэсэн.

11-12 настайдаа охин Выхвалка хүүхэлдэй хийжээ. Тэр оёдол, оёдлын оёдлын шалгалт байсан. Охид бүр бага насны хүүхдүүдтэй сууж, "цугларалт" -уудад цагтаа очихгүйн тулд хувцасныхаа талаархи мэдлэгээ харуулсан хүүхэлдэйг хурдан хийхийг хүсдэг байв. Энэ хүүхэлдэй нь бага наснаасаа өөр насны түвшинд хөтөч байсан. Бага насны охид өөрсдийн гар урлалын анхны магтаалыг эгч нараасаа ихэвчлэн сонсдог байсан бөгөөд хүүхэлдэйгээр дүр бүтээж сурч, тайвшрал, зөвлөгөө авахаар тэдэн рүү гүйдэг байв. Дараа нь охид хөгшин эгч нарт инж бэлтгэхэд тусалж, уламжлалт хувцасны төрлүүдтэй танилцаж, инждээ зориулж ямар нэгэн зүйл сонгов. Уламжлалт "Выхвалка" хүүхэлдэй. Хүүхэлдэйг магтдаг уламжлал өөрсдөө оёдог орос охидын дунд байсан. Хүүхэлдэйний хэмжээг охины алганы хэмжээгээр тодорхойлов. Улаан өндөгний баярын дараа хавар хүүхнүүд хүүхэлдэйгээ үзүүлэн тосгоныг тойрон алхав.

Даавуу хүүхэлдэй "Өнхрөхөд зориулж" - "гулсмал зүү" болгон цувисан энэ даавуу, цагаан даавуугаар хучигдсан нүүр нь нүүрээ зураагүй тул ийм нүүргүй хүүхэлдэй гэрийн эзэгтэйтэй хамт жаргал зовлонг амсаж байв. Тэд үүнийг зүү, хайчгүйгээр хийсэн. Хатгах, огтлох шаардлагагүй байсан.

"Upside Down" хүүхэлдэй нь охинд охид, эмэгтэйчүүдийн хувцасны ялгааг танилцуулж, Оросын ард түмний уламжлалтай танилцуулав.

Айл бүр зуу орчим хүүхэлдэйтэй байсан бөгөөд тэднийг анхааралтай хадгалж, охид нөхрийнхөө гэрт аваачсан.

Тэгэхээр тэр хэн бэ, ардын хүүхэлдэй, зүгээр л тоглоом эсвэл найз, туслах, яагаад тэр вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

5. Ойлгох үе шат
Бид охины хүүхэлдэйтэй танилцсан. Таны насны охидууд ямар хүүхэлдэй хийдэг байсан бэ? ("Булаахад")
Багш: "Нүд айж байна, гэхдээ гар нь хийж байна." Эдгээр үгсийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
Сурагч: Эхлээд аймшигтай байсан ч гэсэн ажилдаа орох хэрэгтэй.
Багш: зөв.

Биеийн тамир.
(Үйл ажиллагааны төрлийг өөрчлөх).

Энэ ажлыг гүйцэтгэхийн тулд зааврын картыг авч үзээд ажилдаа ороорой.

Өөрийн дуртай өнгөт даавууг сонгоорой. Энэ хормойд юбка ямар хэлбэртэй, ороолтонд юу хэрэгтэй байгааг анхаарч үзээрэй.

6. Тайзны практик ажил.
Тайзны зорилго:
Өөрийнхөө гараар хүүхэлдэй хий.
Зааварчилгааны карттай ажиллаж сур.
Шинэ мэдлэг, практик ур чадварыг бие даан олж авах.

Бүтээгдэхүүний явц.
Хүүхэлдэй хийх дарааллын талаархи хэлэлцүүлэг.
Хүүхэлдэй хийх.
Бие даасан ажил.
UDD Personal (зорилго ба сурах үйл ажиллагааны хоорондох уялдаа холбоог оюутнууд тогтоох).

Танин мэдэхүйн (тавьсан зорилгоо шийдвэрлэх тохиромжтой арга замыг эрэлхийлэх).

Харилцаа холбоо (харилцан яриа хийх чадвартай байх, үзэл бодлоо хамгаалах).

7. Тусгал.
Тайзны зорилго:
Шинэ агуулга бичих, ангидаа суралцах;
хичээл дээр өөрийн үйл ажиллагааг үнэлэх;
тусалсан ангийн найзууддаа талархах;
ирээдүйн боловсролын үйл ажиллагааны чиглэл болгон шийдвэрлээгүй бэрхшээлийг засах.

Багш: охидоо, хичээлийн сэдэв, зорилгодоо эргээд оръё. Таны зорилго биелсэн гэж бодож байна уу? (бөөгнөрөл)


Шавь нар: (Хариулах ...)
Багш: Та өнөөдөр ямар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн бэ?

Багш: надад хэлээч, чи юу сайн хийсэн, юу бүтсэнгүй вэ?
Оюутнууд: (Хариулах ...)

Багш. Выхвалки хүүхэлдэй бэлэн боллоо,

Шинэчлэлтүүдийг бидэнд харуул,

Гар урлалаараа сайрх,

Таны ур чадвараар, таны ур чадвараар.

Хүүхэлдэйн анализ, үнэлгээ.

8. Эцсийн шат.

Александр Сергеевич Пушкины хэлсэн "Өнгөрсөн үеийг хүндэтгэх нь боловсролыг зэрлэг балмад байдлаас ялгаж өгдөг шинж чанар юм" гэсэн үгээр өнөөдрийн хичээлээ өндөрлүүлмээр байна, тиймээс ард түмнийхээ соёл, өвөг дээдсийнхээ язгуур соёлыг хайрлан хамгаалъя, учир нь ирээдүй зөвхөн өнгөрсөн үеэс ургадаг!
Багш: охидоо, хичээлд баярлалаа, та бол гайхамшигтай гар урчууд юм.

Ажлын байрны цэвэрлэгээ.

Нөөц.

2. Урлаг, гар урлал. 5-9 анги: уламжлалт ардын хүүхэлдэй. О.Я.Воробьева. –Волгоград: Багш, 2009 он.

3. Бид бол славянчууд! Мария Семёнова. "Цагаан толгой-сонгодог", 2006 он

4. Оросын өөдөс хүүхэлдэй. Галина, Марина Дайн нар. Соёл, уламжлал. 2008 он

5. Оросын ардын соёлын уламжлал. Э.А. Гурбина, М.В. Гурко, С.А. Левин. - Волгоград: "Багш", 2007 он.

6. Сайтаас // http: // webdesign нийтлэлээс авсан хэсэг. Пермь. Ру / 014/08 /

7. // http: // www. Screen.ru/galleru/Russian/5a.htm.

Тойм - Технологийн хичээлийн тойм 6-р анги
Сэдэв: Ардын өөдөс хүүхэлдэй. Хүүхэлдэй - сахиус "Хонх"
Анги: зургаа
Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэгийг эзэмших.
Хичээлийн зорилго: Оюутнуудын уран сайхны бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
bell хүүхэлдэйний үйлдвэрлэлийн технологийг эзэмшсэн.
Даалгавар:
Оросын хонхорхой Bell-ийн түүх, үйлдвэрлэлийн түүхтэй танилцах;
урлаг, гар урлалын төрөл, ардын түүхийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх
урлагийн соёл;
гоо зүйн болон уран сайхны амтыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах,
технологийг хөгжүүлэх замаар хүүхдүүдийн хувь хүний \u200b\u200bболон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх
bell хүүхэлдэй хийх;
суралцах замаар иргэний харьяалал, эх орноо хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх
ардын урлаг, хадгалалт, сэргэлт, оюун санааны соёлын уламжлалыг хүндэтгэх
оросын ард түмэн;
Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:
оюутнууд хүүхэлдэй бүтээх болно - даавуугаар хийсэн сахиус;
ажлыг төлөвлөж сурах, ажлын үр дүнг хамтдаа үнэлэх;
UUD үүсэх:
Хувийн
боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл (нийгмийн, боловсролын, танин мэдэхүйн болон гадаад).
өгсөн даалгаврын утгыг ойлгох, маргаан үүсгэх, жишээ татах чадвар;
зорилго, тэдгээрийн үйл ажиллагааны үр дүнгийн хооронд холбоо тогтоох чадвар;
олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практикт ашиглах чадвар
Метасубь:
Зохицуулалт: багштай хамтран боловсролын ажлуудыг тохируулах (a
даавуу), технологийн газрын зургийг ажилд ашиглах; дагуу үйлдлүүдийг сонгох
тогтоосон даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөл.
Танин мэдэхүйн: асуудлыг шийдвэрлэх хамгийн үр дүнтэй арга замыг сонгох; хамтран ажиллах
багш хичээлийн сэдэв, түүний үйл ажиллагааны зорилгыг боловсруулах;
Харилцаа холбоо: бүтээмжтэй харилцан үйлчлэлийг бий болгох чадвар (тусламж санал болгох ба
хамтын ажиллагаа, өөрсдийн үйл ажиллагааг зохион байгуулахад шаардлагатай асуулт тавих).
Тоног төхөөрөмж:
 компьютер;

 хичээлийн мультимедиа танилцуулга;
интерактив самбар;
Хичээлийн бүтэц:
1. Зохион байгуулалтын үе шат. Мэдлэгийн шинэчлэлт.
2. Оюутнуудыг үндсэн үе шатанд ажиллахад бэлтгэх. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох. Зорилго тавих.
3. Хүсэл эрмэлзэл. Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны аргуудыг шингээх үе шат
4. Шинэ материал сурах
5. Биеийн тамир.
6. Практик ажил
7. Мэдлэгийг нэгтгэх үе шат.
8. Тусгах үе шат.
9. Хичээлийн үр дүнг нэгтгэх үе шат.
Хичээлийн явц.

Багш: Сайн байцгаана уу, эрхэм залуусаа! Хичээлээ Л.Рубальскаягийн шүлгээр эхлүүлмээр байна
1. Зохион байгуулалтын үе шат
Үлгэр нь түүний бизнесийг мэддэг байсан
Тэнгэрт нисч байна
Өдөр шөнөгүй хааяа нэг
Тэр гайхамшиг үйлдсэн.
Үлгэр нь хүүхэлдэй бүтээжээ
Гар урлал.
Түүний хүрсэн бүх зүйл
Амилсан, сэрсэн.
Түүний дуулгавартай гарт
Тэд сүнсний хүүхэлдэйтэй болсон.
Эцсийн эцэст, хүүхэлдэйнүүд бас хувь тавилантай байдаг
Тэд хүнтэй төстэй.
Дараа нь таны цомууд
Хүмүүст тараасан үлгэр.
Учир нь энэ бол эмчилгээ юм
Хүүхэд насаа үүрд дурсах.
2. Мэдлэгээ шинэчлэх
(Багшийн гарт ардын хүүхэлдэй хонх харагдана)
Багш: Охидуудаа, миний гарт юу байна? (Хүүхдүүдийн хариулт)
(Орчин үеийн хүүхэлдэй гарч ирэв.) Одоо яах вэ?
Багш: Эдгээр хүүхэлдэйнүүдийн талаар та юу хэлж чадах вэ?
Багш. Хүүхэлдэй хэрхэн бий болсныг та сонирхож байна уу?
Слайд 3. (Боловсролын видео хүүхэлдэй, тэр хэн бэ? Тэр хаанаас ирсэн бэ? Цаг 4:09 мин. Татаж авах
видеог эндээс олж болно\u003e http://www.youtube.com/watch?v\u003dH2MaAXBBfAg)
Хүүхэлдэй бол соёлын түүхэн дэх хамгийн сонирхолтой хуудсуудын нэг юм. Үүнийг баттай хэлэхэд хэцүү ч хүүхэлдэй
1000 орчим жилийн өмнө Славянчуудын дунд хүүхдийн тоглоом хэрхэн гарч ирснийг доорхи малтлага нотолж байна
Новгород. Британийн музейд жижигхэн зүйлд хамаарах өөдөс хүүхэлдэй байдаг
мЭӨ 3000 жилийн турш амьдарч байсан Ром.
Хүүхэлдэй бол тухайн хүний \u200b\u200bшинж тэмдэг, түүний хөгжилтэй дүр төрх, цаг хугацаа, түүхэнд анхаарлаа төвлөрүүлдэг бэлгэдэл юм
тэдний ард түмний хөдөлгөөн, хөгжлийг харуулсан соёл, улс орон, уламжлал. Нөхцөлтэй
хүн дүртэй дүр нь нэгэн цагт ид шидийн үүрэг гүйцэтгэж, сахиусаар үйлчилсэн; байсан
аз жаргал, сайн сайхан, сайн сайхан байдал, үржлийн бэлгэдэл. Тэрээр зан үйлд оролцсон
амралт, амьдралын тойргийн зан үйл, төрөлт, хурим, өвөг дээдсийнхээ асрамжийн хамт.
Хүүхдүүдийн зугаа цэнгэл, боловсролын хэрэгсэл, ид шидийн объект, баярын бэлэг, хуримын зан чанар,
чимэглэл - энэ бүх утгыг хамгийн чухал үүрэг болох сүнслэг байдлаар нэгтгэжээ
харилцааны функц. ОХУ-ын гэр бүлүүдэд хүүхэлдэйг болгоомжтой авч, өв залгамжлалаар нь дамжуулдаг байв.
Тоглоомуудыг гудамжинд хэзээ ч орхидоггүй, овоохойны эргэн тойронд тараагдаагүй, харин сагс, хайрцагт хадгалдаг
хайрцганд түгжигдсэн. Тэд ургац хураалт, цугларалтанд зориулав. Хүүхэлдэйг зочлохыг зөвшөөрч, тавьжээ
инж.
Ардын уламжлалаар бүтээсэн өөдөс хүүхэлдэй нь түүнтэй хамт хийсэн хүүхэлдэй юм
хуучин техник, технологийг ашиглан. Эрт дээр үеэс хүүхэлдэйг өвс, мөчир,
хаягдал, тэдгээр нь хүний \u200b\u200bсэтгэлд байдаг нууц, ид шидийг бэлэгддэг байв.
Даавуу хүүхэлдэй бол эмэгтэй дүрсийн хамгийн энгийн дүр төрх юм. Даавуугаар гулсмал зүү болгон цувисан
цагаан даавуу, даавуугаар сайтар хучсан, тэгш, нягт савласан бөмбөлгөөр хийсэн хөх,
туузаар нэхсэн тууз, өнгө өнгийн нөхөөсний хувцас.
Уламжлалт нүүргүй өөдөс хүүхэлдэй. Дүрмээр бол нүүр царайг заагаагүй, хэвээр үлдсэн
цагаан. Нүүргүй хүүхэлдэйг эзэмших боломжгүй амьгүй зүйл гэж үздэг байв.
хорон муу, хайр найргүй хүч, тиймээс бидэнд хор хөнөөлгүй.

Тосгоны өөдөс хүүхэлдэйний дүр төрх нь ардын аман зохиол дээр ойрхон байдаг. "Цагаан царайтай, унжгар, сүлжсэн
"Эмэгтэй хүний \u200b\u200bгоо үзэсгэлэн" гэсэн "хөгжилтэй" жишиг, "дүрслэх аргаар сэргээн засварлах" арга хэмжээ авах нь гарцаагүй бөгөөд
мөн чанараараа "бүсгүйчүүд - гоо үзэсгэлэн" ардын аман зохиолын дүр төрхтэй ойрхон. Тиймээс уран зохиолын дүр төрх
бараг дүрслэх болно:
Улаан шивэгчин алхаж байна
Павушка хөвж байгаа юм шиг
Тэр цэнхэр даашинз өмссөн байна лээ
Алчуур туузыг сүлжсэн байдлаар сүлжсэн байна.
Нэхмэл хүүхэлдэй - боловсролын үнэ цэнэтэй чанар бүхий тоглоом бол гайхалтай жишээ юм
зүү, урлагийн ажил, бүтээлч байдал, урлал, гар урлал,
нэхмэлийн дизайн.
Багш: Хүүхэлдэй таны амьдралд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?
(Орчин үеийн хүүхэлдэй ба ардын харьцуулалт, харьцуулалт байдаг)
Бидний эрин үед хүүхэлдэй нь ихэвчлэн хүүхдийн тоглоом байдаг.
Охид, хөвгүүд бүгдээрээ хүүхэлдэйгээр тоглодог байв.
Хүүхэд хүүхэлдэйгээр удаан тоглох тусам гэр бүл нь чинээлэг болно гэж үздэг байв.
Хүүхэлдэй нь өвөг дээдсийнхээ амьдрал, энх тайван, сайхан сэтгэл,
гоо сайхан.
Нөхцөлтэй хүн хэлбэртэй баримал нь нэгэн цагт ид шидийн үүрэг гүйцэтгэж байсан
гэр ба гэр бүлийн сахиус бол аз жаргал, сайн сайхан, сайн сайхан байдал, бэлэг тэмдэг байв
нөхөн үржихүй, зовлон зүдгүүр, муу нүднээс хамгаалах.
Багш: Айл бүрт 100 орчим төрлийн хүүхэлдэй - сахиус байсан.
Багш: Охидуудаа, ХАМГААЛАХ гэдэг үг ямар утгатай вэ?
Энэ үгийн утгыг хаанаас олох вэ?
(Хүүхдүүдийн хариултыг сонссон)
(Самбар дээр CHARM - TALISMAN гэсэн үгс)
Энэ үгийн утгыг хүүхдүүд уншдаг.
(Өргөдөл)
Хүүхдүүд: Сахиус - хүнийг аврах сахиус эсвэл шидэт ид шид
янз бүрийн аюул, түүнчлэн шившлэг ярьж буй объект ба
сахиус болгон биедээ зүүж өгдөг.
Багш: Сахиус бол олон зууны туршид бидний хуримтлуулсан бүхэл бүтэн философи, мэргэн ухаан юм
хүмүүс.
Багш: Цэрэгт алба хаахаар явуулсан хүүд нэг хүүхэлдэй өгсөн,
нөхөр - дайнд явах замд.
Багш: Хүүхэлдэй тэр хүнийг хамгаалж, байшин, гал голомтыг санагдуулдаг гэж үздэг байсан.
Багш: Бидний өвөг дээдэст ямар хүүхэлдэй байсан бэ?
Сахиус гэр бүлийг юунаас хамгаалж чадах вэ?
Аажмаар тухайн хүний \u200b\u200bэргэн тойронд болж буй үйл явдлын талаарх үзэл бодол өөрчлөгдсөн.
Өдөр тутмын амьдрал, сав суулга, орон сууц болон амьдралын бусад асуудлууд өөрчлөгдсөн.
Гэвч гэр орноо хамгаалах, тэднийг хамгаалах хүсэл өөрчлөгдөөгүй хэвээр байв.
түүний гэр бүл бэрхшээлээс.
3. Сурагчдын сэдэл. Зорилго тавих.
Багш: Охидууд, бид яагаад хүүхэлдэйн тухай яриад байгаа юм бэ?
Охидууд, хичээлийн сэдвийг томъёолж үзээрэй,

(Оюутнууд таамаглал дэвшүүлдэг. Сэдвийг тодорхойлохыг хичээдэг
хичээл.)
Багш: Таны таамаглал батлагдсан,
хичээлийн сэдэв Ардын өөдөс хүүхэлдэй. Хүүхэлдэй - сахиус "Хонх"
эс тэгвэл үүнийг Сайн Мэдээний хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг.
Багш. Хичээлийн зорилго юу вэ? (Оюутны хариулт)
Багш: Bell хүүхэлдэй хэрхэн хийхийг сур
Багш: Дэвтэр нээ. Өнөөдөр, 4-р сарын 21-ний өдөр, хичээлийн сэдвийг бич
Ардын өөдөс хүүхэлдэй. Doll - сахиус "Хонх".
4. Шинэ материал сурах
Слайд 4. Уламжлалт өөдөс хүүхэлдэйний зориулалтын төрлүүд:
Слайд 4. Тоглуулах: Хүүхэд - нүцгэн, хусууртай хүүхэлдэй.
Слайд 5. Тахилга: Shrovetide, Хурим.
Слайд 6. Сахиус: Vepsian (Kormilka), Bell.
Хонх
Эрт дээр үеэс хүмүүс өөрсдийгөө болон гэр орноо зовлон зүдгүүр, муу нүдний гай зовлонгоос хамгаалж чаддаг.
Тэд хэрхэн сахиус хийхээ мэддэг байв.
Сахиус - хүнийг янз бүрийн зүйлээс аврах сахиус эсвэл шидэт ид шид
аюул, түүнчлэн шившлэг уншиж, өмсдөг зүйл
сахиус шиг бие.
Хонх бол сайн мэдээний хүүхэлдэй юм. Түүний эх орон бол Валдай юм. Тэндээс бид явсан
валдай хонх. Хонх дуугарах нь хүмүүсийг тахал болон бусад аймшигт өвчнөөс хамгаалав
өвчин. Бүх баярын гурван ихэр дээр нуман доогуур хонх дуугарав. Хонх
бөмбөгөр хэлбэртэй бөгөөд дээрээс нартай төстэй юм.
Хүүхэлдэй нь гурван банзалтай. Хүн бас гурван хаант улстай: зэс, мөнгө,
алт. Аз жаргал бас гурван хэсгээс бүрдэнэ. Хэрэв бие нь сайн бол сүнс
баяр хөөртэй, сүнс тайван, дараа нь тэр хүн аз жаргалтай байна. Энэ хүүхэлдэй хөгжилтэй, хөгжилтэй,
байшинд баяр баясгалан, хөгжилтэй байдлыг авчирдаг - сайхан сэтгэлийн сахиус. Хонх өгөх,
хүн найзаасаа зөвхөн сайн мэдээ, дэмжлэг авахыг хүсдэг
тэр баяр хөөртэй, хөгжилтэй ааштай байдаг.
5. Биеийн минут
(Сонирхолтой Барабара):
Сонирхолтой Барабара
(мөрийг дээш өргөх, доошлох)
Зүүн тийшээ харна уу
(Биеийг зүүн тийш эргүүлнэ)
Баруун тийш харав
(Биеийг баруун тийш эргүүлнэ)
Харж байна
(Толгойгоо дээшлүүл)
Доошоо харлаа
(Тэд толгойгоо доошлуулав)
Би cornice дээр жаахан суув,
(Хөнгөн хагас бөхийх)
Түүнээс унав!
(Тэд огцом базав)

6. Практик ажил
Тайзны зорилго: өөрийн гараар хүүхэлдэй хийх. Зааварчилгаагаар ажиллаж сур
карт. Шинэ мэдлэг, практик ур чадварыг бие даан олж авах.
Одоогийн товч мэдээлэл:
Оюутны ажлын байрны зохион байгуулалтыг шалгах; техникийн дүрмийн нийцлийг шалгах
даалгаврыг гүйцэтгэх явцад аюулгүй байдал; даалгаврыг хэрхэн яаж гүйцэтгэх заавар
зааврын картын дагуу; муу бэлтгэгдсэн оюутнуудад тусламж үзүүлэх.
Дидактикийн материалыг тараана уу: зааварчилгааны карт, 3 дугуйлангийн загвар (~ 25x25 см;
20х20 см; 15x15 см), тэгш өнцөгт (~ 20x7 см).
Хонхой хүүхэлдэй хийх технологийн газрын зураг.
1.
Слайд 7. Хүүхэлдэй хийхэд танд: хөгц, хөвөн ноос,
харандаа, хайч, утас, өнгөт хаягдал.
Слайд 8. Олон өнгийн даавууны хэсгүүдээс янз бүрийн диаметртэй гурван дугуйлан хайчил.
Слайд 9. Хамгийн том тойргийн төвд хөвөн ноос эсвэл синтетик өвөлжүүлэгч тавиад зангиа хий
Слайд 10. Үүссэн боодлыг жижиг диаметртэй хэрчиж боож боох
2.
3.
4.
хонх, утсаар сайтар боож боох.
утастай нягт уя.
Слайд 11. Цагаан даавуунаас нүүр, бариулын жижиг тэгш өнцөгтийг хайчилж ав.
Үүнтэй адилаар гөлөгнүүдийг хамгийн жижиг хэсгүүдэд боож өгнө.
5.
Хүзүүгээ чанга уя.
Цагаан хийсэх ирмэгийг дотогшоо 1 см боож, ханцуйвчийн адил утсаар чангална.
6.
Слайд 12. Гоёмсог ороолт, хүүхэлдэйг тайрч, уя
бэлэн.
7. Мэдлэгийг нэгтгэх
Та өнөөдөр ямар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн бэ?
Хүүхэлдэйнүүд хүний \u200b\u200bамьдралд ямар зорилготой байсан бэ?
Яагаад сахиус хүүхэлдэй нүүргүй байсан бэ?
1.
2.
3.

Энэ нь хаанаас ирдэг, хүүхэлдэй - Хонхны сахиус ямар үүргийг гүйцэтгэдэг вэ?
Бүсгүйчүүд ээ, хичээлийн сэдэв, зорилгод эргэн орцгооё. Хичээлийн зорилго нь юу вэ гэж та бодож байна
4.
5.
хүрсэн үү?
8. Тусгал
Багш: ширээн дээр бөмбөлгүүдийг байрлуулж, хүүхэлдэйгээ ногооноор чимэглээрэй
шалгана, хэрэв бүх зүйл танд тохирсон бол шаргал өнгөтэй бол та жижиг зүйлийг мэдэрсэн
бэрхшээл, улаан - хичээл нь тийм ч таатай байсангүй.
Үнэлгээ
Гэрийн даалгавар: "Тойргийн амьдрал" үлгэрийг төсөөлөөд бич.
Танд аль нь илүү таалагдсан, дараагийн хичээл дээр бид үүнийг хийх болно
сонсъё.
Багш: охидоо, хичээлд баярлалаа, та бол гайхамшигтай гар урчууд юм.
Ашигласан нөөц:
тэтгэмж) 2011 он. - 176х.
1.
2.
Шайдурова Н.В. Уламжлалт өөдөс хүүхэлдэй (боловсролын арга зүй
http://clubs.ya.ru/4611686018427417901/replies.xml?item_no\u003d17 Түүх
өөдөс хүүхэлдэй
3.
Видео клип (слайд шоу) “Хүүхэлдэй, тэр хэн бэ? Та хаанаас ирэв? " зохиогч:
Ишина Н.Н. http://www.youtube.com/watch?v\u003dH2MaAXBBfAg
4.
Биеийн минутын сургууль. / Эрх бүхий IN ба. Ковалко. - 2-р хэвлэл, Илч. -
М .: VAKO, 2013. - 234 х. - (Багшийн семинар)

MBU DO CDT Сураж

Хичээлийн хураангуй

« Ардын өөдөс хүүхэлдэй »

ХӨГЖҮҮЛСЭН: НЭМЭЛТ БОЛОВСРОЛЫН БАГШ САНДЛЕР

СВЕТЛАНА АЛЕКСАНРОВНА

Зорилго: үзэл баримтлалын дагуу бүтээгдэхүүн хийх ур чадварыг бий болгох - Оросын уламжлалт ардын тоглоомын дагуу өөдөс хүүхэлдэй.

Даалгавар:

Боловсролын:

Оросын ард түмний амьдралд ардын өөдөс хүүхэлдэйний ач холбогдлын талаар ярих;

Үйлдвэрлэлийн зарчимтай танилцах;

Уламжлалт өөдөс хүүхэлдэйг хэд хэдэн төрлөөр хийхийг заах: зул сарын баярын элч ба Вепсиан хүүхэлдэй.

Хөгжиж байна:

Сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн ойлголт, уран сайхны болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх;

Уламжлалт ардын чимэглэлийн болон хэрэглээний бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэхэд нэхмэл эдлэл ашиглах талаар сурагчдын санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Боловсролын:

Орчин үеийн нийгэмд ардын хүүхэлдэйний үнэ цэнийг зааж өгөх;

Ардын уламжлалыг сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

Анхаарал, нямбай байдал, тууштай байдал, хичээнгүй байдлыг бий болгох;

Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн шинж чанарууд:

- байгууллагын хэлбэр: түүхийн элементүүд болон санал хүсэлт бүхий практик ажил;

- ажил төрөл: нэгтгэсэн.

Хичээлийн материаллаг дэмжлэг:

Бэлэн даавуун хүүхэлдэйний дээж;

Хайч;

Олон өнгийн утас;

Цагаан даавуун даавуу;

Өнгөт хөвөн даавууны хэсэг;

Үдээс, сүлжих, тууз;

Гар зүү;

Синтепон;

Утас нь улаан;

Аудио төхөөрөмж;

Оросын ардын дууны аялгууны бичлэг бүхий диск (кассет);

Компьютер.

Видео проектор.

Слайдыг сонгох.

Боловсролын материаллаг нөөц:

Дүрслэл, үзүүлэнгийн хэрэгсэл.

Хичээлийн явц:

Би... Зохион байгуулалтын эхлэл.

1. Сурагчдыг хичээлд бэлтгэх.

II... Мэдлэгийн шинэчлэлт.

Би гэрэлтэй өрөөнд орно,

Би энд бүх зүйлийг тойрон хүрээлэх болно.

Нэн даруй тод харагдаж байна - энэ овоохой

Гар урлалаар баялаг эмэгтэйчүүд!

Сайн байцгаана уу гоо бүсгүйчүүд ээ!

Энд надад үнэхээр таалагдаж байна!

Би чам дээр ганцаараа ирээгүй,

Би сахиусан тэнгэрүүдийг дагуулж явсан,

Тийм ээ, сайхан хүүхэлдэй

Бид энд дуртай!

Хичээлийн сэдэвт мессеж:

“Өнөөдөр бид хичээл дээрээ өвөг дээдсийнхээ уламжлалыг ажиглан эдгээр ардын хүүхэлдэйг хийж сурах болно.

(Ноорхой хүүхэлдэйний дээжийг үзүүлэв)

Харааны болон дүрслэх материалыг үзүүлэх.

III... Шинэ материалын тайлбар.

1 ардын өөдөс хүүхэлдэй

Орчин үеийн ертөнцөд асар олон төрлийн тоглоомууд байдаг. Эдгээр нь янз бүрийн материалаас (хуванцар, үслэг эдлэл, утас гэх мэт) хийгдсэн бөгөөд асар том хэмжээтэй, маш жижиг хэмжээтэй байдаг. Тэдний олонх нь эргэлдэж, салж, хүүхэлдэй нь хүртэл ярьж чаддаг.

Өнөөдрийг хүртэл бидний яриа тусгай ардын тоглоом дээр төвлөрөх болно. Хүүхдүүд олон жилийн өмнө Оросын нутаг дэвсгэр дээр эдгээр тоглоомоор тоглож байсан.

Ардын тоглоом гэдэг нь үйлдвэр, үйлдвэрт багцлан бүтээсэн тоглоом юм. Анхны ардын тоглоомыг эртний хүн өөрөө хоол хийх сав хийж, үлдсэн шавраас охиндоо зориулж хүүхэлдэй хийж байхдаа бүтээжээ. Өөрийгөө том жад болгоод хүүгээ жижиг жад, охиныхоо чипнээс хүүхэлдэй хийжээ. Хүү, охин хоёулаа өсч, хүүхдүүддээ ижил тоглоом хийж өгчээ.

Ихэнх ардын тоглоомууд ерөөсөө тоглох боломжгүй байсан нь үнэн. Балар эртний хүмүүс чулуу, модоор бурхдыг шүтэж, өршөөл, хамгаалалт хүсэхийн тулд тэдний баримлуудыг бүтээжээ. Илүү ихэвчлэн

эдгээр бүх дүрс нь хүний \u200b\u200bдүр төрхтэй төстэй бөгөөд анхны хүүхэлдэй байв. Эдгээр хүүхэлдэй нь анхны хүмүүсийн амьдралыг хөнгөвчлөв: тахил өргөх ёслолд хүмүүсийг орлож, олон хүний \u200b\u200bамийг аварсан; өвчин, золгүй явдал, муу ан, өлсгөлөнгийн эсрэг сахиусаар үйлчилсэн.

Уламжлал ёсоор ийм хүүхэлдэйг гурван бүлэгт хуваадаг.

тоглоом,

зан үйл

болон сахиус.

Тэд энгийн, хөөрхөн бөгөөд яагаад ч юм маш их хайртай. Жижиг даавуун өөдөс баримлыг харж, гал зуухны халуун дулаан уур амьсгал үүнээс хэрхэн яаж гарахыг мэдэрдэг. Сэтгэл нь хөнгөн, тайван, баяр хөөртэй болдог ...
Хэдийгээр ийм хүүхэлдэй үйлдвэрлэхийг гар урлал гэж нэрлэх нь хэцүү байдаг. Эрт дээр үед тэдгээрийг зарах зорилгоор биш харин өөрсдөдөө зориулж сахиус, зан үйл, ёслолын бэлгэдэл болгон бүтээсэн. Тэд хүүхэлдэй нь өвчнийг эмчлэх, өвчин эмгэгийг арилгах, нойргүйдлийг арилгах, ургац хураалтыг сурталчлах, аз жаргал, эд баялаг, эв найрамдлыг татах чадвартай.
Тэдгээрийг аажмаар, сайтар хийсэн (шархадсан, өнхрүүлсэн, өнхрүүлсэн). Итгэл найдвараар, хамгийн чухал нь агуу хайраар. Тиймээс үйлдвэрлэлийн явцад хайч, зүү хоёуланг нь ашиглаагүй байсан (ирээдүйн асран хамгаалагч, хамгаалагчийг хэн тайрч, хутгалах вэ?).

Утаснууд нь гараар урагдсан байсан бөгөөд даавуугаар хийсэн зүйл бол хуучин хувцас, ор хөнжлийн даавуугаар хийгдсэн байв. Амьдралын сайн сайхан үед өмссөн, ямар ч бэрхшээл, стресст харанхуй болоогүй байгалийн (байгалийн) ба "аз жаргалтай" даавууг заавал хэрэглээрэй.
Хүүхэлдэйн нарийн ширийн зүйлийг оёж өгөөгүй, харин хооронд нь холбож, хооронд нь холбосон байв. Зарим тохиолдолд утаснуудыг "наранд", өөрөөр хэлбэл зүүнээс баруун тийш, бусад хэсэгт нь тусгай хэв маягийн дагуу ороов. Үүний зэрэгцээ тэд хүсэл эрмэлзлийг томъёолж, шуугиан дэгдээж, уншиж эсвэл залбирч уншдаг байв (зөвхөн ховор тохиолдолд л тэд дуугүй байсан).
Үр дүнг нь харахад өнөөдрийг хүртэл ухамсаргүйгээр мэдэрч байгаа эерэг энерги эндээс гарч байна. Эндээс тайвшрал, тайван, халуун дулаан мэдрэмж төрдөг.

Ихэнх тохиолдолд хүүхэлдэйг нүүргүй орхисон нь нүд, ам, хамаргүй орчим тэмдэглэгдээгүй байсан нь анхаарал татаж байна. Энэ нь сэдвийн амьгүй байдлыг онцолсон юм. Нүүрэн дээрх илэрхийлэлтэй хүүхэлдэй нь сүнс олж, нууц, ид шид, хамгаалалтын шинж чанараа алдсан гэж үздэг.

Домогт өгүүлснээр нүүргүй хүүхэлдэй нь хэн нэгний давхар болж чадахгүй тул хүнд хэзээ ч хор хөнөөл учруулахгүй. Санаатай эсвэл санамсаргүй байдлаар ч биш. Хүүхэлдэйн нүүрийг тэмдэглэх цорын ганц зүйл бол загалмай (эртний хүчирхэг нарны тэмдэг) юм. Зарим тохиолдолд нэхмэл эсвэл сүрэл баримлыг сахиусын ид шидийн статустай болгосон хүн байв.

1. Тэнгэрлэг нялх хүүхэд мэндэлсэн тухай мэдээг хэн авчирсан бэ?

Оросын тосгонд үүнийг бүгд мэддэг

Patchwork хүүхэлдэй бол хамгийн дуртай тоглоом юм!

Би залуу насандаа элэнц эмээгээ мэддэг

Би ийм хүүхэлдэйгээр дуртайяа тоглодог байсан .

Мөн энгийн хэрчиж буй хүүхэлдэй

Орой нь тэр дууныхаа дагуу бүтээлээ.

Ийм хүүхэлдэйг гэрлэхээс өмнө тоглодог байсан;

Тэд мөн хүүхдүүдийн мэдрэмтгий нойрыг хамгаалж,

Тэд хүмүүст хөгжил цэцэглэлтийг авчирсан,

Үр удмаа бэлгэдэл гэж үздэг байв.

Ийм хүүхэлдэй нь нүүр царайгүй байг

Тэд бүхэл бүтэн гэр бүлийг хамгаалж, хадгалж үлдсэн.

Тэр сүйт бүсгүй болох эрхтэй байсан,

Тэр өөртөө зориулж зуун хүүхэлдэй оёж чаджээ

- Таны элэнц эмэг эхчүүд оёдлын хувцаснаас үлдсэн хуучин хувцасны үлдэгдлээс өөртөө зориулж ийм хүүхэлдэй хийдэг байжээ. Охид ихэвчлэн ийм олон хүүхэлдэйтэй байсан.

Манай хүүхэлдэй гунигтай байна:

Хамт бүжиглэх хүн алга.

Түүнд зориулж найз охинтой болцгооё.

Хүүхэлдэй илүү хөгжилтэй байх болно!

- Ийм хүүхэлдэй хийхэд бидэнд юу хэрэгтэй вэ? Хамтдаа бодож үзье.

Даавуу нь цагаан, өнгөт, утас нь улаан, хүрэн өнгөтэй

- Одоо та ийм хүүхэлдэй хэрхэн яаж хийхийг сурах болно.

(Шинэ материалыг тайлбарлахын тулд шүлгүүд дуулдаг. Хүүхэлдэйг үе шаттайгаар үйлдвэрлэсэн цахим слайдыг үзүүлэв)

- Эдгээр нь таны авах ёстой ийм сайхан мушгирсан хүүхэлдэй юм. Үүнээс гадна, тус бүр нь өвөрмөц, өвөрмөц байх болно.

(Хүүхдүүд даалгаврыг гүйцэтгэдэг. Ажлын үеэр хөгжмийн дуу чимээ гардаг. Цахим слайдыг мушгирсан хүүхэлдэй хийх урсгалын диаграм болгон ашигладаг).

Үйл ажиллагааны журам:

    Тэгш өнцөгт даавууг ав.

    Үүнийг хэвтээ тэн хагасаар нь нугалав.

    Даавууг дундуур нь уя (зураг 1, ба).

    Боолтын хоёр талд даавууны доор даавуун алчуур байрлуулж, хүүхэлдэйний толгойг чимэглээд хүзүүг нь утсаар уя (Зураг 1, б).

    Даавуунаас бариулыг ирмэгээр нь хэлбэржүүлж, утасаар боож: дунд хэсэгт, хувцас солих газарт энгийн гараар утас ороорой (Зураг 1, ").

    Хүүхэлдэйнүүдийн нэгнийх нь хөлийг хэлбэржүүлж, тэдгээрийг утсаар ороо (Зураг 1, г).

    Хүүхэлдэйгээ бүсэл. Сүйт бүсгүйн цээжийг хөндлөн утсаар уя

(зураг 1, д).

    Хүүхэлдэйнд зориулж тууз хийхийн тулд утас ашигла. Сүйт бүсгүйн толгой дээр tulle эсвэл нэхсэн хөшгийг бэхжүүл (Зураг 1, д).

Эцсийн хэсэг.

- Та бүгдэд гайхалтай хүүхэлдэй байна!

Охины найзын хүүхэлдэйг энд оруулав.

Ижил биш.

Доош дэрнүүд шиг

Шинэ тоглоомууд зөөлөн байна!

Энд будсан хүүхэлдэй байна

Дэлхий дээрх бүх хүмүүсээс илүү үзэсгэлэнтэй!

Сайхан даашинзтай

Эдгээр хүүхэлдэй биднийх!

Бүх хүүхэлдэйнүүдийн цаг болжээ

Замд бэлэн байгаарай.

Гоёмсог бүсгүйчүүд, тантай хамт

Баяртай гэж хэлэх цаг боллоо!

Чадварлаг, хичээнгүй, хичээнгүй бай,

Аль аль нь цэвэрч нямбай

Бид удаан хугацаанд салах ёс хийх шаардлагагүй болно.

Бид олон удаа уулзах болно!

Өдөр хоногууд өнгөрч, жилүүд өнгөрч байна

Зуун зууны үеийг өөрчилдөг .

Гэхдээ хүмүүс хэзээ ч мартахгүй

Тэд өөрсдөө гараар бүтээсэн зүйлийг!

Ашигласан номууд:

Гилман Р.А, гартаа зүү, утас; М., Легпромбитиздат, 1993 он.

Мазурик Т.А., Нүхэн оёдол: гар урлалаас урлаг хүртэл, - Санкт-Петербург., "Паритет", 2000 он.

Максимова М., Кузьмина М., Патчворк, - М., "ЭКСМО-Пресс", 1998.

Миловский А.С., Скачи, сайн ганц эвэрт; М., Хүүхдийн уран зохиол, 1986.

Урьдчилан харах:

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Омск мужийн Тевриз хотын захиргааны дүүрэг

"Тэвриз 3-р цэцэрлэг"

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бител Светлана Сергеевна

2014 он

GCD-ийн хураангуй "Ардын өөдөс хүүхэлдэйтэй танилцах"

"Тайтгаруулагч" хүүхэлдэй хийх

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бител Светлана Сергеевна

Боловсролын салбарыг нэгтгэх:
"Нийгмийн ба харилцааны хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Биеийн хөгжил", "Уран сайхны ба гоо зүйн хөгжил".

Зорилго: Ардын хүүхэлдэйн түүхтэй танилцах, ард түмнийхээ соёлын үнэт зүйл, уламжлалыг сонирхох.
Даалгавар:
1. Оросын ард түмний уламжлалт уламжлал, оюун санааны үнэт зүйлийг сонирхох.Хүүхдүүдэд сонирхол, сэтгэлийн хөдлөл, хүүхэлдэйтэй уулзах баяр баясгалангийн мэдрэмжийг бий болгох.("Нийгэм, харилцааны хөгжил");
2. Ө хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, сэргээх("Twirl" хүүхэлдэй, нүүр царайгүй байдал, сахиус, зан үйл, рванка), харилцан уялдаатай, дүрмийн хувьд зөв яриаг хөгжүүлэх. Дүрслэх түүхийг зохиох, ярианы сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэлд хүрэх, үг хэллэгийг идэвхжүүлэх чадварыг бий болгох. ("Яриа хөгжүүлэх")
3 . Ардын ноорхой хүүхэлдэйний түүх, төрлүүдтэй танилцах. ("Танин мэдэхүйн хөгжил");
4. Гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэхэд түлхэц өгөх(боох, зангидах),ярианы хөдөлгөөн, үйл ажиллагааны уялдаа холбоо, авхаалж самбаа зохицуулах ("Бие бялдрын хөгжил");
5. Хүүхдүүдийн гоо зүй, уран сайхны амт, бүтээлч үйл ажиллагаа, сэтгэлгээний хөгжлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, харьцааны мэдрэмж, найрлагын мэдрэмж, бие биенээ тохируулах өнгө сонгох чадварыг хөгжүүлэх. Хөгжүүлэххөгжмийн ойлголт, хардын аман зохиолын үндсэн дээр хөгжмийн хүрээгээ тэл. Хөгжимтэй хөдөлгөөнийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх, хөгжимд дүрслэх хөдөлгөөнийг хийхэд сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх ("Уран сайхны ба гоо зүйн хөгжил").
Арга, техник:
- практик: хүүхэлдэй хийх, гадаа "Маланя дээр, хөгшин эмэгтэйд" тоглоом хийх;
- визуал: "Ардын өөдөс хүүхэлдэй" танилцуулгыг үзэх; хүүхэлдэй, хүүхэлдэй хийх материал шалгах.
- аман: ардын зүйр цэцэн үгс, оньсого, асуулт, хариулт, тоглоом - дуу.
Тоног төхөөрөмж:

Орос ардын хувцас, видео проектор, зөөврийн компьютер, авдар, хүүхэлдэй (сахиус, тоглох, зан үйл), орос ардын хөгжим, дэлгэц, хүүхэлдэй хийх схем бүхий карт, тоглоомын бичлэг - "At Malanya, at хөгшин эмэгтэй "

Тараах материал:

Цагаан дөрвөлжин даавуу, өнгөт тэгш өнцөгт даавуу, өнгөт гурвалжин даавуу, хөвөн ноос, утас, тууз, чихэр тус бүр.

Урьдчилсан ажил:

"Тоглоом хаанаас ирдэг вэ?" Яриа

"Мэргэн Василиса" үлгэрийг уншиж байна

Боловсролын үйл ажиллагааны чиглэл

I. Зохион байгуулалтын мөч

Хүүхдүүд янз бүрийн материалаар хийсэн төмөр тоглоом (резинэн бөжин, азарган тахиа ...) тоглоомоор тоглодог.

Орос ардын дуу эгшиглэж багш дэлгэцийн ард орос ардын хувцастай гарч ирэв.

Сайн байцгаана уу, хүүхдүүд, охид хөвгүүд ээ!

(Бага нум)

Одоо танилцацгаая. Намайг гар урлаач Марьяа гэдэг.

Миний хувцаслалтыг хар.(Ээрэх)

Дуртай юу?

Тэд одоо ийм хувцас өмсдөг үү?

Гэхдээ өмнө нь, эрт дээр үед бүх эмэгтэйчүүд, охид ийм хувцас өмсдөг байв.

Өө, энэ юу вэ?

Ямар гайхалтай гайхамшиг вэ! Эдгээр нь ямар тоглоомууд, ямар материалаар хийгдсэн байдаг вэ? Одоо сандал дээр суугаад тэдний талаар надад хэлье.

Ваня, надад хэлээч, чи ямар тоглоом барьж байгаа юм бэ?(Бичгийн машин)

Машиныг ямар материалаар хийсэн бэ?

(Машин нь хуванцараар хийгдсэн)

Тэгэхээр ямар машин бэ?

(Хуванцар бичгийн машин)

(4-5 хүүхдээс асуу)

- Эдгээр тоглоомыг хаана хийдэг вэ?(Тоглоомыг үйлдвэрт хийдэг)

Гэхдээ бидний үед тоглоомыг гараар хийдэг байсан. Би нэг тоглоомын талаар танд хэлмээр байна. Юуны тухай та тааврыг таах замаар олж мэдэх болно.

Маалинган үс,

Тэд өнгөт туузтай.

Би үүнийг хаягдал хэсгээс эргүүлэв

Тэр сарафан хувцас өмсөв.

Даавуугаар хийсэн саравч.

Тэр хэн болохыг таах уу?(Хүүхэлдэй)

(Ноорхой хүүхэлдэй үзүүлэв)

Та ийм хүүхэлдэйг дэлгүүрээс худалдаж авах боломжгүй, би энэ хүүхэлдэйг өөрийн гараар хийсэн.Бүхэл бүтэн ертөнцөд та ижил төрлийн хоёр дахь хүүхэлдэйг олж чадахгүй.

Өнөөдөр би танай элэнц эмэг эхчүүдийн тоглож байсан анхны хүүхэлдэйг танилцуулахаар чам дээр ирлээ.

Миний хүүхэлдэйг Берегиня гэдэг.

Эдгээр гайхалтай хүүхэлдэйнүүдийн талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу?

Дараа нь би та бүхнийг над дээр зочилж, урлангаа үзүүлэхийг хүсч байна.

Гэхдээ миний семинарт хүрэхийн тулд бид шидэт хөшигний ард гарах болно.

(Хүүхдүүд дэлгэцийн ард очоод орос ардын хувцас сольж өмсдөг)

Чи хичнээн үзэсгэлэнтэй вэ, эдгээр хувцаснууд танд хэрхэн тохирох вэ! Явцгаая!

(Оросын ардын хөгжим эгшиглэж, бүгд оросын овоохойн буланд очоод дараа нь семинар руу явдаг)

II. Семинарын ажилтай танилцах.

Эрхэм хүндэт зочид, орж ирээрэй, бүү эргэлзээрэй, өөрийгөө гэртээ хий!

Энэ бол миний байшин, гэхдээ зүгээр л овоохой. Энэ бол миний семинар, би хүүхэлдэйгээ хийдэг.

Энд олон янзын тод даавуу, тууз, нэхсэн тор, утас байна. Шинэ хүүхэлдэй хийхдээ надад хэрэгтэй болно.

Надад бас шидэт авдар бий, дотор нь юу байгааг харахыг хүсч байна уу?

Гэхдээ үүнийг нээх нь тийм ч амар биш юм.

Та түүнээс эелдэгээр асуух хэрэгтэй.

"Цээж бол миний цээж

Торхуудаа бидэнд нээгээрэй "

(Нээлттэй цээж)

- Цээжинд хэдэн хүүхэлдэй байгааг хараарай?

Хүүхэлдэй нь өөр гэдгийг та мэдэх үү?(Хүүхэлдэй харуулах)

Та тэдэнтэй тоглож зогсохгүй бие биедээ өгч, хүүхэлдэйний тусламжтайгаар талархал илэрхийлж, гэр орон, хайртай хүмүүсээ хамгаалж чадна. Бүх тохиолдлуудад тусгай хүүхэлдэй хэрэгтэй байдаг. Би одоо чамд бүгдийг нь хэлж өгье.

Чи миний араас ирээд хүүхэлдэйгээ аваад яваарай.

Бид хүүхэлдэйг хүндэтгэлийн байранд байрлуулж, тэдэнтэй танилцах болно.

- Хоёулаа зэрэгцээд суугаад зүгээрээ ярья.

Бидний нүд бүх зүйлийг харцгаая.

Чих бүх зүйлийг сонсдог.

Толгой нь санаж байна

ам нь түүнийг зовоодоггүй.

III. Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүх. (танилцуулгыг үзэх)

"Ардын өөдөс хүүхэлдэй"

(хүүхэлдэйний түүх, хүүхэлдэйний төрөл)

Өөрийнхөө гараар хүүхэлдэй хийхийг сурмаар байна уу?

Өнөөдөр бид "Тайтгаруулагч" хүүхэлдэй хийх гэж байна.

Тэр хичнээн сэргэлэн цовоо сэргэг байгааг хараарай.

Түүнийг яагаад тайтгаруулагч гэж дууддагийг та мэдэх үү?

Тоглоомын үеэр бяцхан томбойд янз бүрийн бэрхшээл тохиолдож магадгүй юм.

Хүүхэд унаж, цохиж, өвдөгөө маажиж магадгүй, тэр зүгээр л дургүйцэж болно. Ээж, асрагч нь нялх хүүхдийн орилолдож, хүүхдийг тайвшруулж, дараа нь тэд ийм хүүхэлдэйг халааснаасаа гаргаж, сүүлчийн хүүхдүүдийн нулимсыг банзалаар арчиж, хүүхэлдэйгээр тоглохыг санал болгов. Эцэг эхчүүд хүүхэлдэйнд чихэр уяж, хүүхэд чихэр идэж байсан боловч дараа нь шинэ чихэр боохын тулд хүүхэлдэй дээр чихрийн цаас орхижээ. Хожим нь хүүхэд уйлахаа больсон үед хүүхэлдэйг дахин шаардлагатай болтол нь цэвэрлэхийн тулд зуухны ард эсвэл утлагын дүрсний ард мэдэгдэхүйц хассангүй.

Бид хүүхэлдэй хийж эхлэхээсээ өмнө гар, хөлөө бага зэрэг зуурах болно.

IV. Тоглоом - дуу

Тоглоом "Малания дээр, хөгшин эмэгтэй дээр"

Тэд бас Орост тоглох дуртай байсан, би таныг хивсэн дээр урьж байна, тойрог дээр зогсоод миний араас үг, хөдөлгөөнийг давтана уу.

Маланя хөгшин хатагтай дээр (алга таших)

Бид жижиг овоохойд амьдардаг байсан

(суугаад гараа байшиндаа эвхээд)

Долоон хүү (долоон хуруу)

Бүгд хөмсөггүй, (хуруугаараа тоймлох хөмсөг)

Ийм чихээрээ, (алгаа дэлгээд, чихэндээ хүргээрэй)

Ийм хамартай, (хоёр сунгасан гараараа хамараа харуул)

Энд ийм сахалтай, (хуруугаараа сахлаа зур, гараа хажуу тийш нь тараа)

Ийм толгойтой, (том толгойг тоймло)

Ийм сахалтай, (гараа доошоо харуулан үзүүл)

Юу ч идсэнгүй (нэг гараа амандаа хүргэ - аяга, нөгөө гараа - халбага)

Тэд түүн рүү харав, (гараа нүд рүүгээ барьж, сормуус шиг хуруугаа алгадав)

Хүн бүр үүнийг ингэж хийсэн ... (Аливаа хөдөлгөөн)

V ... Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа.

Одоо би таныг семинарт урьж байна. Ороод ширээнд суу.

Бид хүүхэлдэй хийхдээ сайн сайхныг бодож, ах, эгч чинь хүүхэлдэйгээр тоглож байхдаа хэрхэн инээмсэглэж, баярлахыг төсөөлөх хэрэгтэй. Бид амжилтанд хүрэх болно.

1. Нэгдүгээрт, хүүхэлдэйнийхээ толгойг хийцгээе. Үүний тулд бид цагаан chintz авдаг. Нүхэн хэлбэр нь юу вэ? (Талбай)

Одоо бид хөвөн арчдас аваад бөмбөлөг хэлбэртэй болгоод талбайнхаа голд тавьлаа.

3. Бид өнгөт даавуу авч, үүнээс бид сарафан хийх болно! Нүхэн хэлбэр нь юу вэ?(Тэгш өнцөгт).

Бид даавуугаа нүүрэн дээрээ доошоо тавиад хүүхэлдэйгээ яг төвд нь тавьдаг. Бид хүүхэлдэйг даавууны нэг талыг, дараа нь нөгөө талыг нь хучдаг. Бид банзалаа утсаар бэхлээд гурван эргэлт хийж гурван зангилаанд холбоно.

4. Танд ижил өнгийн хоёр тууз байна. Надад хэлээрэй, туузны хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?(Нэг тууз урт, нөгөө тууз богино)... Богино тууз ав. Хүүхэлдэйн толгой дээр тууз уя.

5. Тайтгаруулагчийн толгой дээр ороолт зангидах хэвээр байна. Алчуур ямар хэлбэртэй вэ?

(Гурвалжин).

Одоо бид хүүхэлдэйг толгойгоороо алчуурын дунд хийлээ.Бид үүнийг нэг булангаар, дараа нь нөгөө булангаар хучдаг. Урт тууз аваад уя урагшаа.

Манай хүүхэлдэй бэлэн боллоо! Өө. Чи ямар сайхан хүүхэлдэй болсон бэ? Гэхдээ юу дутуу байгааг хараарай?(Чихэргүй)

7. Салфетка доогуур хар, юу байна?(Чихэр)

Туузан дээр чихэр уя.

Өө, чи ямар сайхан хүүхэлдэй болсон бэ! Одоо тэд чинийх болсон тул та тоглоомын буландаа аваачиж эсвэл дүү, эгчдээ өгөх боломжтой.

Vi. Хичээлийн хураангуй

Сайхан сэтгэлт хүмүүс ээ! Манай Оросын ард түмэн

Мөнхийн үүрд дугуй бүжиг удирдаж байсан!

Дээр үеийнх шиг дугуй бүжиг эхлүүлье,

Шинэ хүүхэлдэйгээ үзүүлье!

Надад бүх үнэнийг хэлээрэй, битгий нуу, миний айлчлал таалагдсан уу?

Танд хамгийн их таалагдсан зүйл юу вэ?

Өнөөдөр та ямар хүүхэлдэйн тухай сонссон бэ?

Та өнөөдөр гайхалтай ажиллалаа, гайхалтай ажиллаа. Таныг хүүхэлдэй хийх дуртай байсан гэж би харж байна. Тиймээс бидний уулзалтын дурсгалд зориулж эдгээр бяцхан картуудыг танд өгөхийг хүсч байна. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та ээжтэйгээ эсвэл эмээтэйгээ хамт бусад хүүхэлдэй хийж болно. Таны хүүхэлдэй найз охинтой болохын тулд. Таны ажилд, хүчин чармайлтанд баярлалаа.(Оросын ардын хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд бүлэгт очдог)