Дунд бүлгийн экологийн хичээлүүдийн хураангуй. Хичээлийн дунд бүлгийн сэдэвт хүрээлэн буй орчны боловсрол олгох хичээлийн тойм: "байгаль бол бидний гэр" (FGOS-ийн өмнөх экологийн мөчлөгийн боловсролын үйл ажиллагаа)


Дунд бүлгийн экологийн хичээл

Сэдэв: "Амьтад өвлийн бэлтгэлээ хэрхэн базаасан бэ?"

Програмын агуулга: Байгалийн үзэгдлийн олон янз байдлын талаархи хүүхдүүдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх. Байгалийн улирлын өөрчлөлт, амьтдын зан үйлийн хоорондох хамгийн энгийн холболтыг бий болгохыг хүүхдүүдэд уриал: хүйтэн цаг агаар эхлэхэд амьтад өвлийн бэлтгэлээ хангаж, өнгө нь өөрчлөгдөнө. Байгаль дэлхийгээ хайрлаж, хайрлан хамгаалах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Ажиглалт, анхаарлыг хөгжүүлэх. Хичээл зүтгэлийг хөгжүүлэх.

Харааны материал: Пинокчио, гном. Соронзон самбар. "Намрын сүүл" зургууд. Шувуудын зангилааны аудио бичлэг. Гномын захидал. Олсны зурагтай картыг хайчилж ав.

Хичээлийн явц.

Хаалга тогшлоо, Буратино орлоо. Тэрбээр хүүхдүүдтэй гунигтай мэндчилдэг. Багш Буратино яагаад ийм гунигтай байгааг асууна. Пинокчио багшид нэг зүйл шивнэв. Багш хүүхдүүдэд Пинокчио найз Гномыгоо ирнэ гэж найдаж байсан тухай мэдээлдэг. Гэтэл дараа нь шууданч Гномоос захидал авчрав. Зөвхөн Пинокчио л захидлыг уншихыг хүсч байсан бөгөөд үнэг чоно хоёр гүйж ирээд захидлын нэг хэсгийг урж аваад зугтаав. Багш Пинокчиог тайвшруулж, Гномегийн захидлыг уншаад:

“Би зочлохоор ирж чадахгүй. Манай ойд бүгд бэлтгэлээ хийж байна. "

Багш хүүхдүүдээс асуулт асууна.

Захидалд юу бичсэн байж болох байсан гэж та бодож байна вэ? (хүүхдүүдийн хариулт).

Залуусаа, Пинокчиод Гномод юу тохиолдсоныг олж мэдэхэд нь тусалмаар байна уу?

Гэхдээ ой руу явахаасаа өмнө ойд биеэ хэрхэн авч явахаа санах хэрэгтэй байна уу?

Хүүхдүүд: Дуу чимээ гаргахгүй, хог хаяхгүй байх, модыг хугалахгүй байх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү залуусаа! Дуу чимээ бүү гарга, хашгирч болохгүй, гэхдээ бие биедээ тусал.

(бид жижиг галт тэргээр ой руу явдаг). Хөгжим тоглож байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бид өөрсдийгөө үлгэрийн ойд олж харав.

(Намрын сүүлээр ойн ландшафт бүхий соронзон самбарыг үзүүлэв. Шувуудын зангилааны аудио бичлэг сонсогдож байна. Буратино ой маш их шуугиантай байгаа нь хүүхдүүдийн анхаарлыг татаж байна.)

Гном харагдахгүй байна. Тэр биднийг ийм шуугиантай сонсохгүй. Энд юу болоод байна?

Багш нь хүүхдүүдийг намрын ойн зургийг авч үзэхийг урьж байна.

"Зургийг дүрслэх" дидактик тоглоом.

Багш хүүхдүүдээс асуулт асууж, хүүхдүүд соронзон самбар дээрх зургийг хараад хариултыг нь олдог.

Шувууд яагаад ийм их чимээ гаргадаг вэ? (Шувууд сүргээрээ цугларч, дулаан газар руу ниснэ)

Шувууд яагаад халуун орнууд руу нисэхээр шийдсэн бэ? (Өвөл ирж байна. Моднууд навчгүй болно. Шавьжнууд холтосны доор маш их нуугдсан байдаг. Шувууд идэх юмгүй болсон.)

Залуус аа, бөжин хаана байна, та яагаад түүнийг харж чадахгүй байна вэ? (Тэр саарал хүрмээ цагаан цамцтай болгож, хусны ард нуугдав. Тиймээс тэр харагдахгүй байна)

Туулай яагаад хусны ард нуугдав? Хусны их бие цагаан өнгөтэй тул өвлийн цагт туулайны үслэг цув шиг)

Туулай яагаад үстэй дээлээ солих шаардлагатай болсон юм бэ? (Цас ороход түүнд дайснуудаас нуух нь илүү хялбар болно)

Зураг дээрээс хэн өвлийн бэлтгэл хангаж байгааг олж мэдээрэй? (хэрэм)

Хэрэм өвөл юу хадгалдаг вэ? (мөөг, жимс, боргоцой)

Пинокчио залууст хэрэм тоолж болно гэж хэлдэг. Тэр зөвхөн хамгийн олон боргоцойтой салбаруудыг сонгодог болохоор.

Багш хүүхдүүдээс асуулт асууна.

Залуусаа, хэрэм тоолж чадна гэж бодож байна уу?

Хэрэмний тухай сонирхолтой түүхийг сонсоорой:

Намрын сүүлээр нэг хэрэм нэг модноос нөгөө мод руу үсэрдэг. Энэ нь мөчирт цохиод хөлддөг, дараа нь өөр салбар руу үсрээд дахин цохиод хөлддөг. Хэрэм мэдээж тоолж чадахгүй. Гэхдээ тэр маш сайн хараатай.Туршилт хийж, хэрэм яагаад мөчрүүдийг тогшдогийг олж мэдье.

Туршлагатай ажил.

Зорилго: аль салбар хамгийн их нахиалдаг болохыг тодорхойлох.

Материал: өөр өөр тооны нахиа бүхий хоёр салбар.

Багш нь зарим конусыг мөчрөөс гаргаж аваад цөөхөн конус байсан салбар дээр өлгөдөг. Туршлага давтагдана.

Багш хүүхдүүдээс мөчрүүдийг тогшиж, аль мөчрүүд илүү урт дэгдэхийг тодорхойлохыг хүсч байна уу? (илүү олон нахиа бүхий мөчир илүү урт савладаг)

Хэрэм яагаад мөчрүүдийг тогшиж байна вэ? (Аль мөчрийг илүү урт дэлбэхийг тодорхойлохын тулд)

Аль мөчир илүү урт дэлбээлдэг вэ? (илүү олон конус байдаг салбар)

Хэрэм хангамжаа хаана нуудаг вэ? (хөндийд)

Дидактик тоглоом "хэрэмд өвлийн хангамж цуглуулахад нь тусалъя"

Баавгай яагаад мөчрүүдийг унасан модны ойролцоох нүх рүү хүргэдэг вэ? (өөртөө зориулж нүх байрлуулна)

Үүр гэж юу вэ? (энэ бол баавгайн байшин)

Баавгай өвлийн улиралд ямар нөөц бүрдүүлдэг вэ? (Баавгай өвөл хадгалдаггүй, яагаад гэвэл тэр бүхэл бүтэн өвөл унтдаг)

Зургийг нь хараад амьтад юу хийж байгааг надад хэлээч? (Араатнууд өвөлдөө бэлдэж байна)

Одой хүний \u200b\u200bзахидалд юу бичсэнийг хэн тааварлав?

Залуусаа, бид энд үнэг, чоно, Гномыг яагаад олж харахгүй байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Пинокчио хүүхдүүдийг найз Гномээ хайхыг урьж, дараах асуултыг тавилаа.

Түүний найз хаана байж болох вэ?

Эдгээр зүссэн зургуудыг нэгтгэсэн эсэхийг бид мэдэх болно.

"Зургийг цуглуулах" дидактик тоглоом

Хүүхдүүдэд таван хэсгээс бүрдсэн зүсэгдсэн зураг өгдөг бөгөөд уг зургийг угсарч нэрлэх ёстой.

Хүүхдүүд зураг цуглуулж, энэ нь модны хожуул мөн болохыг тогтоодог. Зураг дээрх хожуул ба Гномыг олоорой.

Гном нь Пинокчио ба залуусыг хүлээн авч байна.

Пинокчио, би байшингаа өвөлдөө бэлдэхээр яарч байгаа тул тантай уулзахаар ирж чадсангүй. Зөвхөн одоо зөнчид, үнэг, чоно хоёр бидэнд л саад болж байгаа тул бид тэднийг хөөн зайлуулав. Та тэднийг харсан уу?

Пинокчио үнэг, чоно хоёр уг захианаас нэг хэсгийг хэрхэн урж хаясан, найздаа хэрхэн санаа зовж, залуус Пинокчиод Гномыг олоход хэрхэн тусалсан тухай өгүүлдэг. Гноме залууст талархал илэрхийлж, ойн найз нөхдөөсөө өвөлд зориулж нөөцөлсөн зүйлээрээ залуучуудад хандахыг хүсэв. Залуус ойн найзууддаа талархал илэрхийлээд цэцэрлэгтээ эргэж ирэв.

Одоо бид тантай хамт цэцэрлэг рүүгээ буцаж байна. (галт тэргэнд)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, танд ой таалагдсан уу?

Та юу хамгийн их санадаг вэ?

Биеийн тамир

Баавгай үүрнээс гарав

Босгоны эргэн тойронд харав (зүүн, баруун тийш эргэх)

Удаан суниав

Тиймээс намар бидэн дээр ирсэн (сунгах - гараа өргөх)

Хүч чадлыг хурдан олж авах

Толгой баавгай эрчилсэн (толгой баруун, зүүн тийш хазайсан)

Урагш хойш бөхийх (урагш, хойшоо бөхийх)

Энд тэр ой дундуур явж байна (хажуу тийш дүүжин)

Баавгайн үндсийг хайж байна

Мөн ялзарсан хожуул

Тэд хүнсний авгалдай агуулдаг

Баавгайн аминдэмийн хувьд (хөлөндөө хүрэхийн тулд бөхийх)

Эцэст нь баавгай дүүрэн байна

Тэгээд тэр гуалин дээр суув (хүүхдүүд сууж байна)

Таавар.

1. Араатан үсэрхэг, хөлтэй,

Тэрээр үүрэнд хөлөө хөхдөг. (баавгай)

2. Модон дээр хэн чадварлаг үсрэх вэ

Царс мод руу нисдэг,

Хэн самарыг нүхэнд нуудаг вэ?

Мөөгийг өвлийн улиралд хатаана. (хэрэм)

3. Хүйтэн өвөл хэн бэ

Ууртай, өлссөнөөр ой дундуур алхаж байна уу? (чоно)

4. Загалмай нүдтэй, жижиг,

Эсгий гуталтай цагаан үстэй дээлтэй. (туулай)

Бид "Надад нэг үг хэл" тоглоом тоглох болно.

Туулай өвөлдөө цагаан, зундаа цагаан өнгөтэй байдаг. (Саарал)

Туулай богино сүүл, чихтэй ....... (урт)

Хэрэм урт хойд хөлтэй, урд ... .... (Богино)

- Зараа жижиг, гэхдээ баавгай ....... (том)

Сэвсгэр туулай, зараа ... .... (Өргөст)

Хэрэм урт сүүлтэй бол туулай ... .... (Богино)

Үнэг зөөлөн үстэй, харин чоно ....... (хатуу)

Одоо ойн цэвэрлэгээ (ойн загвар) дээр барималуудыг тавь.

Багш нь хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн, тодруулж өгдөг: Өвлийн амьтад айдаггүй. Сэвсгэр дулаан ноос нь тэднийг ширүүн хүйтнээс авардаг. Туулай болоход хэрэм нь махчин амьтдаас илүү сайн нуугдахын тулд үслэг эдлэлийнхээ өнгийг өөрчилдөг. Тэд бас өлсгөлөнгөөс айдаггүй. Ойд самар, мөөг байхгүй ч хэрэм зун, намрын улиралд хадгалж, одоо агуулахаа хайж байна. Тэрбээр гацуур боргоцойн үрийг дуртайяа иддэг бөгөөд өвөл ч гэсэн ойд олон байдаг. Ойд баавгайн хоол гэж байдаггүй. Гэхдээ баавгай сайн тогтов: өвөл үүрэндээ унтаж, юу ч иддэггүй. Зараа, дорго нүхэндээ унтаж байна. Тэд зун, намрын улиралд биед хуримтлагдсан өөхний ачаар энэ үед амьдардаг. Гэхдээ туулай, үнэг, хандгай юу ч хадгалаагүй. Туулай модны мөчрүүдийг идэж, холтосыг зажилдаг. Хандгай нь мөчрөөр хооллодог. Үнэг нь мөчирт дургүй байдаг. Улаач цасан дээр алхаж, түүнийгээ анхааралтай үнэрлэнэ. Тэр бол цасан доорхи хулганы минкуудыг хайж байдаг. Хулгана, үндсэндээ, өвөлждөг. Үнэг нь туулай агнаж, тосгоныхоо хүмүүст тахиагаар зочилж болно. Зэрлэг гахай, хандгай, буга, бусад амьтдыг агнахад хялбар болгох үүднээс чононууд өвөлждөг. Чоно өвлийн нөөцөө хадгалдаггүй тул олзоо олохоосоо өмнө холын зам туулах хэрэгтэй болдог. Гэхдээ өвөл ихэвчлэн амьтан өлсдөг. Тиймээс тэд хооллож байх ёстой: ойд бэлтгэсэн шон өлгөөтэй, хадлан, лууван, байцааны навч, самар, царсны боргоцой тавьдаг.

Наталья Котова
"Байгалиа хайрла!" Дунд бүлэгт экологийн хичээлийн агуулга.

зорилго: - хүүхдүүдэд үндсэн ойлголтыг бий болгох экологийн соёл.

Даалгавар:

Боловсролын: хүүхдүүдийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, системчлэх байгаль, аюулгүй байдлын асуудалд сонирхолыг бий болгох байгаль, хүүхдүүдийг зан үйлийн дүрмээр танилцуулах байгаль.

Хөгжиж байна: боломжтой хувь нэмэр оруулах хүслийг хүүхдүүдэд бий болгох байгаль орчин хүн амын боловсрол, давхрага, сэтгэхүй, харилцан яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын: хандах анхаарал халамжийг төлөвшүүлэх байгаль.

Материал ба тоног төхөөрөмж: экологийн шинж тэмдэг, аудио бичлэг "Ойн чимээ", "Автобус" муз. Железнова, тоглоом "Цэцгээ цуглуул", амьсгалын дасгал хийх эрвээхэй, мөөгний дамми, амьтан, ойн шувуу, мод, ан амьтны дүрс "Хувьцаа гаргах", зурагт хуудас « Байгаль орчноо хамгаалах

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуусаа, өнөөдөр манайд зочид ирлээ, тавтай морил тэдний:

Тоглоом тоглож байна "Сайн уу!".

Сайн уу алгаа! Алга таш, алга таш, алга таш!

Сайн уу, хөл! Дээд, дээд, дээд!

Сайн уу хацар! Шүрших, цацах, цацах!

Сайн уу, хөвөн! Цоохор, цоохор, хуц!

Сайн байцгаана уу шүднүүд ээ! Дарна уу, товшино уу, товшино уу!

Сайн уу, миний хошуу, чимээ, чимээ, чимээ!

Сайн байцгаана уу зочид! Сайн уу?

Энд бид зочдод эрүүл мэндийн нэг хэсгийг өгсөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа таавар:

Байшин бүх талаас нээлттэй,

Энэ нь сийлсэн дээврээр хучигдсан байдаг.

Ногоон байшинд ирээрэй

Та үүнээс гайхамшгуудыг харах болно.

(ой)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Ой гэж юу вэ? Ойд ямар мод ургадаг вэ? Ойд ямар амьтад амьдардаг вэ? Бид өнгөрсөн хугацаанд тантай хамт байсан ажил мэргэжил ойд биеэ авч явах дүрмийн талаар ярилцав. Тэмдгүүд тус бүр ямар утгатай болохыг санацгаая.

(багш тэмдгийг харуулж, хүүхдүүд энэ нь ямар утгатай болохыг хэлж өгдөг)

(шаазгай гарч ирнэ)

Шаазгай: - "Анхаар! Анхаар! Манай ойд томоохон асуудал гарч болзошгүй юм!

Бид олон амьтан, ургамал хэзээ ч харж чадахгүй байх!

Туслаач! Туслаач!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Ойд ямар бэрхшээл тохиолдож болох вэ? (хүүхдүүдийн хариулт)Залуусаа, бид ойд хэрхэн туслах вэ? Бид юу хийж чадах вэ?

Ой руу явж, тэмдгүүдийг шүүрэн авцгаая! Та ой руу яаж хүрэх вэ? (хүүхдүүдийн хариулт)

Өнөөдөр бид автобусаар ой руу явах болно. Суудалдаа суу!

(Железновагийн хөгжмийн дор "Автобус" хүүхдүүд "Яв" ойд)

Бид ойд байна. Ойд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

(шувууд сонсогдож байна, аудио бичлэг "Ойн чимээ")

Залуус аа, ойд ямар агаар байдаг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Энэ нь хотын амьсгалж буй агаараас өөр гэж та бодож байна уу? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Яагаад? (ойд олон мод байдаг тул тоос шороо, бохир агаар, автомашины хийн бохирдлоос биднийг хамгаалдаг.) \u200b\u200bБүгдээрээ хамтдаа цэвэр агаараар амьсгалцгаая!

Амьсгалах дасгал

Бид цэвэр агаараар амьсгалдаг

Гараа наранд өргө

Амьсгалаа гаргаж, доошлуулав

Тэд үүнийг дахин давтав.

Гэнэт модны цаанаас нэгэн хөгшин, ойн хүн гарч ирэв.

Лесовичок:: - Ойд хэн ирсэн бэ?

Vos –l: Бид ойд туслахаар ирсэн 10 гр D \\ s-ийн хүүхдүүд.

Лесовичок: - Гэхдээ та жижиг хэвээр байвал ойд хэрхэн туслах вэ?

(хүүхдүүдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хөгшин хүн-Лесовичок, манай залуус том биетэй, ухаалаг хүмүүс. Тэд ямар ч даалгаврыг сайн биелүүлэх болно. Тэдгээрийг шалгаж, өөрсдөө үзээрэй.

Лесовичок: -Одоо би тэднийг шалгах болно.

Лесовичок: Жилийн хэдэн цаг вэ? Эдгээр зургуудыг одоо байгаа жилийн эхнээс эхлэн хүссэн дарааллаар нь байрлуул.

Тоглоом "Улирал"

(хүүхдүүд зургийг зөв байрлуулж, Лесовичок тэднийг ойд оруулав)

Лесовичок: - Одоо би чамайг аль хэдийн том биетэй, олон зүйлийг мэддэг гэдэгт би итгэлтэй байна! Та ой болон түүний оршин суугчдад туслах болно гэж найдаж байна. Энэ замаар яваарай, тэгвэл та өөрийгөө цэвэрлэгээний газар олох болно. Bon Voyage!

(хүүхдүүд юу ч ургадаггүй цэвэрлэгээнд гарч, гарч явдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Энэ нугад байсан залуус нэг удаа сайхан цэцэг ургуулж байсан. Түүнд юу тохиолдсон бэ? Тэр яагаад ийм харагдаж байна вэ? Энэ клиринг танд таалагдаж байна уу? Түүнийг үзэсгэлэнтэй болгохын тулд юу хийж болох вэ (хариулт) Үүн дээр цэцэг тарьцгаая.

Тоглоом "Цэцгээ цуглуул"

Залуус аа, ойд ийм гамшиг тохиолдохгүйн тулд бид юу хийж чадах вэ? (хариулт) Тэмдэг тавья (хүүхэд ширээн дээр гарч ирээд хүссэн тэмдгээ сонгоно).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуусаа, манай үзэсгэлэнт нугын эрвээхэйнүүд ирцгээе. Тэднийг үлээж, бидний цэвэрлэгээний талбай дээр хичнээн сайхан тойрч байгааг харцгаая!

Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх тоглоом "Эрвээхэй нис!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, ойд хичнээн мөөг ургадагийг хараарай. Та ямар мөөг сонгож авах боломжтой вэ? (хариулт) Та ямар хүнсний мөөгийг мэддэг вэ! Мөөгийг хэрхэн яаж сонгох хэрэгтэй вэ? Ямар мөөг түүж болдоггүй вэ? Яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуусаа, та яагаад хорт мөөгийг гишгэж, эвдэж чадахгүй байгаа юм бэ? (хүүхдүүдийн хариулт)

Бид энд ямар тэмдэг тавьж болох вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Залуус аа, ойд ямар мод ургадаг вэ (Хүүхдүүдийн хариулт)... Мод яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна (Хариултууд) хүүхдүүд: Тэд агаарыг цэвэршүүлдэг. Доор нь амьтны нүх байдаг, тэд тэнд амьдардаг. Шувууд модон дээр үүрээ засдаг.)

Ойд олон янзын мод ургадаг. Мод хэрхэн гарч ирдгийг хэдэн хүн мэддэг вэ? (хариулт) Эхэндээ тэд тантай адил жижиг, сул дорой, ялангуяа хамгаалалт шаарддаг хүндэтгэлтэй хандлага... Бид өөрсдийгөө газарт унасан жижиг үр гэж дүр эсгэе.

Сэтгэц-гимнастик "Мод хэрхэн ургадаг вэ?"

Модыг ургаж том болоход маш их цаг хугацаа шаардагддаг. Харамсалтай нь хүмүүс тэгдэггүй эрхэмлэх модыг сүхээр тайрч ав. Тэдгээр нь улам бүр цөөрсөөр байна.

Энд ямар тэмдэг тавих ёстой вэ (хүүхэд багшийн сонголтоор ширээн дээр очиж хүссэн тэмдгээ сонгоод сонголтоо тайлбарлаж өгнө)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуусаа, харсан модыг анхааралтай ажигла (үүр) Та ямар шувуу мэддэг вэ? (хариулт) Одоо би чамайг өөр өөр үгсээр дуудаж, шувуудын нэрийг сонсонгуутаа алгаа таш, харин өөр үг хэлвэл гишгэ.

Анхаарлын тоглоом "Шувууд"

Шувууд яагаад үүр барьдаг вэ? (хариулт) Бид шувууны талаар ямар дүрмийг мэддэг вэ? (хүүхэд тэмдгийг сонгож, энэ нь юу гэсэн үг болохыг тайлбарлаж өгнө)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, модон дээр юу байдаг юм бэ? (хөндийд анхаарлаа хандуулдаг) Хэн үүнийг барьсан бэ? (хариулт)Таны бодлоор хэн нь хөндийд амьдардаг вэ? (хариулт) Хэрэм юу иддэг вэ? Ойд өөр ямар амьтад амьдардаг вэ? (хариулт) Тэд юу иддэг вэ? Амьтаддаа гэнэтийн бэлэг бэлдээд, хангамж цуглуулаад, эмчилье.

Тоглоом "Хувьцаа гаргах"

(цоорхойд боргоцой, мөөг, жимс жимсгэнэ байдаг; хүүхдүүд зараа, хэрэм, баавгайн бамбаруушны хэрэгслийг янз бүрийн сагсанд цуглуулдаг. "Би хэрэмийг самараар эмчлэх болно!" гэх мэт)

Та ойдоо хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ? (чимээгүй бай) Яагаад? Тэмдэг байрлуулъя. (хүүхэд сонгож тэмдэг тавьдаг)

-(хүүхдэд хандах) Энэ тэмдгийг яагаад сонгосоноо бидэнд хэлээрэй. Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

(хүүхэд сонголтоо тайлбарлаж өгдөг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн хийлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та биднийг ойд тусалсан гэж бодож байна уу? (хариулт) Бид юу хийсэн бэ? Ойд сайхан байдаг, гэхдээ бид буцаж ирэх цаг болжээ бүлэг!

(Лесовичок гарч ирэв)

Лесовичок: -За залуусаа! Та бол жинхэнэ хамгаалагчид байгаль! Таны ачаар хүмүүс тэгнэ гэж найдаж байна байгалиа зөв арчлах... Хөшөө дурсгал болгон хүмүүст юу хэрэгтэй байгааг хэлж өгөх энэхүү зурагт хуудсыг танд өгч байна байгалиа хамгаалж, арчлах... Цэцэрлэгт өлгө!

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Баярлалаа, Лесовичок! Баяртай!

Залуус аа, тойрог дээрээ зогсоод нүдээ ань. Нэг, хоёр, гурав - эргээд ороод ир өөрийгөө бүлэгт оруулаарай.

(хүүхдүүд буцаж ирдэг бүлэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Энд бид байна бүлэг.

Залуус танд аялал таалагдсан уу?

Ойд ямар ёс зүйн дүрмийг та мэддэг вэ? Энэ талаар ярилцъя.

Одоо бид инээмсэглэж, чанга хөтлөлцөн,

бид бие биендээ баяртай байх болно амлалт:

ОЙ ОРТОЙ БАЙЦГАЯ НАЙЗУУД ХАЙРТАЙГАА ХАМГААЛЦГААЯ!

Тайлбар тэмдэглэл... Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд байгалиас болон хүрээлэн буй ертөнцөд хандах эерэг хандлагыг багтаасан хувь хүний \u200b\u200bүндэс суурь тавигддаг. Цэцэрлэг нь байгаль орчны тасралтгүй боловсролын тогтолцооны анхны холбоос юм. Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд экологийн соёлын үндэс суурийг бүрдүүлэх зорилт манай багш нарын өмнө тулгараад байна. Би экологийн мөчлөгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг боловсруулсан.

Боловсролын газар: Танин мэдэхүй.

Интеграц: Харилцаа холбоо, Уран сайхны бүтээл.

Үйл ажиллагаа: танин мэдэхүйн ба судалгаа, харилцааны, моторт, үр бүтээлтэй.

Маягт - дамжуулалт: үйл ажиллагаа - аялал.

Хүүхдийн нас: дунд бүлэг (4-5 настай)

Зорилго ба зорилтууд:

1. Ус нь бүх амьд зүйл, ургамал, амьтанд маш чухал ач холбогдолтой, хүмүүс усгүйгээр амьдрах боломжгүй (хүүхдүүдэд идэх, уух, биеэ угаах, өрөөнд байгаа зүйлс хэрэгтэй байдаг) гэсэн хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруулах;

2. Хүүхдүүдэд хүний \u200b\u200bамьдралын усны утга агуулгын талаар мэдлэг олгох: ус бол амьдралын эх үүсвэр юм; ус нь хүний \u200b\u200bамьдралыг хадгалах, хангахад шаардлагатай байдаг;

3. Усанд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

4. Хичээлийн сэдэвт нэр томъёо, үгийн нэр, үйл үгээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлж, баяжуулах.

5. Эргэн тойронд байгаа ертөнцөд хандах ёс суртахуун, гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх, эрүүл мэнддээ зөв хандлагыг төлөвшүүлэх.

Толь бичгийг баяжуулах: аялал, хамтрагч, усны хоолой, буцалсан ус.

Материал: хүүхэлдэй "Капитошка", усны дусал (том, жижиг), туршилт хийх гурван сав, юүлүүр, дэлхий дээрх усны хэрэгцээг батлах хүчин зүйлсийн дүрс бүхий зурагт хуудас; аквариум, гоймон - загасны бэлэн загвар.

Урьдчилсан ажил: усны тухай шүлэг цээжлэх; зураг чимэглэл үзэх; үлгэр, усны талаархи мэдээллийн уран зохиол унших; аквариум дахь загас (усны өөрчлөлт), цэцэг (услах) зэрэг байгалийн булан дахь ажиглалт; эвлүүлгийн хамтарсан бүтээл "Нар, агаар, ус бол бидний хамгийн сайн найзууд!"

Хичээлийн явц

1. Байгууллагын мөч

Сайн байцгаана уу эрхэм залуусаа! Би чамтай уулзаж байгаадаа баяртай байна. Бидний уриаг санацгаая: “Цэнхэр голоос

Голын эхлэл

Тоглоом инээмсэглэлээс эхэлдэг! "

(хүүхдүүд багштай ярьдаг)

2. Тоглоомын байдал

Залуусаа, хэн нэгэн манайд зочлохоор яарч байна! Энэ хэн бэ?

Энэ бол Капитошка хэмээх дусал юм.

Манай зочин өөрсдийгөө бидэнд танилцуулав, одоо бүгдээрээ нэрээ хэлье. (Хүүхэд бүр хүүхэлдэйг аваад (зураг) нэрийг нь хэлнэ)

Тэр манай бүлэгт амьдардаг дусал эгч нартайгаа уулзахаар бидэн дээр ирэв.

Залуусаа, Капитошкад дусал эгч нар хаана амьдардаг, тэд бидэнтэй юу хийдэг, ямар ашиг тусаа өгч байгааг харуулъя. Бид бяцхан эгч нарыг сайхан цаасан дуслаар тэмдэглэх болно.

3. Аялал-дуслыг бүлгээр нь хайж олох

(Хүүхдүүд зогсоол хийж бүлгийн дундуур явдаг)

Байгалийн буланд: ургамлын ойролцоо.

Цэцгүүд усалдаг байх ёстой, тэд амьд, усгүй бол тэд хатаж ширгэж, ус хэрэгтэй болно. (Том дуслыг нааж)

Аквариум дээр: загаснууд усанд амьдардаг, тэд байхгүй бол үхэх болно, усанд сэлэхийн тулд маш их ус хэрэгтэй. (Том дуслыг наа)

Залуус аа, загаснууд ямар төрлийн ус цэвэр эсвэл бохир хэрэгтэй вэ? Та загасаа харж, аквариумаа цэвэрлэж, усаа сольж, загас нь тав тухтай байгаа эсэхийг шалгаарай.

Угаалтуурын (угаалтуурын) ойролцоо: Багшийн туслах аяга таваг угаах, тоосыг арчих, бүлэгт цэвэрлэхэд маш их ус хэрэгтэй. (Том дуслыг нааж)

Тоглоомын буланд: бохир тоглоом угаах, хүүхэлдэйний хувцас угаахад ус хэрэгтэй. (Том дуслыг нааж)

Усан дээр дарсан ус байдаг ширээн дээр: ус уух хэрэгтэй. (Том дуслыг нааж)

Ариун цэврийн өрөөнд: Хүүхдүүд нүүр, нүүрээ угааж, эрүүл ахуйн шаардлагыг хангаж байхын тулд ус хэрэгтэй. (Том дуслыг нааж)

Залуус аа, одоо Капитошка хэд байгааг мэдэхийн тулд бүлгийнхээ өрөөнд амьдардаг дуслыг тоолъё.

(Тэд бүгдээрээ дуслыг тоолно)

Капитошка, манай бүлэгт хэдэн дусал эгч амьдардаг нь бидэнд маш их ашиг тусаа өгдөг. Тэднийг залуустай хамт халамжилж, усыг дэмий үрэхгүй, зориулалтын дагуу ашиглахаа амлаж байна.

4. Биеийн тамир

“Загас баяр хөөртэй цацав

Нарлаг бүлээн усанд.

Тэд агших болно

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булшлах болно! "

(хөдөлгөөнийг хөгжмийн дагалдан гүйцэтгэдэг)

5. Нүдний дасгал

For - For - For - нүдээ хадгал. Хурууныхаа хөдөлгөөнийг дагана уу

Баруун зүүн.

Зу - Зу - Зу - Би нэг соно харсан. Гараараа агаарт том тойрог зур.

Sa - Sa - Sa - хамар нь хамар дээр сууж байдаг. Хуруугаа хамрынхаа үзүүр дээр тавь

Нэг харцаар дагана уу.

Ай - Ай - Ай - чи нүдээ анивчдаг. Нүдээ хурдан анивч.

Бай - Бай - Бай - нүдээ чанга аниасай. Нүдээ чанга хаа.

6. Туршилтын үйл ажиллагаа "Усыг хэрхэн цэвэр болгох вэ"

Том голын ус тусгай хоолойгоор урсаж, манай цэцэрлэг, танай гэр рүү явдаг - эдгээр хоолойг ус дамжуулах хоолой гэж нэрлэдэг. Та бид хоёр цэвэр ус ууж, нүүрээ угааж, гараа угааж байхын тулд та усаа хэмнэж, үрэхгүй байх хэрэгтэй. Хэрэв та гар эсвэл нүүрээ угааж байвал цоргыг хаахаа мартуузай.

Залуус аа, одоо хар даа: урд чинь хоёр савтай ус байна. Тэдгээрийн ус адилхан гэж та бодож байна уу?

Үгүй! Нэг саванд ус нь цэвэр, нөгөөд нь бохир байдаг.

Залуусаа, та ямар ус уухыг хүсэж байна вэ? Яагаад?

Учир нь энд байгаа ус цэвэр боловч энэ саванд бохир байдаг. Усыг цэвэр ууж, буцалгаж уух хэрэгтэй.

Бүгдээрээ хамтдаа бохир усыг цэвэршүүлэхийг хичээцгээе. Үүнийг хийхийн тулд юүлүүр авч, дотор нь тусгай цаас хийж, бохир усыг юүлүүрээр дамжуулж эхэлнэ. Бид юу олж авахаа хараарай. Ус тунгалаг болов.

Манай цаас юу болсон бэ? Тэр бохирдсон.

7. Нүүрний массаж

Ус, ус, миний нүүрийг угаа. Хацараа алган дээрээ үрээрэй.

Таны нүдийг гэрэлтүүлэхийн тулд. Хаалттай хэсэгт даралгүйгээр хуруугаа шударна уу

зовхины дотоод ирмэгээс гадна талын нүд.

Хацраа улайлгахын тулд. Хурууныхаа үзүүрийг ашиглан зөөлөн товшино уу

хацар.

Амаа инээлгэхийн тулд. Хуруугаараа эрүүгээ массаж хийлгээрэй.

Шүдийг хазах. Эрхий хуруугаараа жингээ массаж хийлгээрэй.

8. Хамтарсан үйл ажиллагаа

Залуус аа, загас ямар усанд амьдардаг вэ? Цэвэрхэн.

Залуусаа, надад цэвэр устай бяцхан шидэт аквариум бий. Алтан загас энэ аквариумд амьдардаг. Гэхдээ тэр ганцаараа байгаадаа маш их гунигтай байгаа бөгөөд шинэ найз нөхөдтэй болоход нь туслахыг биднээс хүсч байна. Би залууст аквариумд шинэ загас оруулахыг санал болгож байна. Манай загасыг гоймоноос наалддаг суурь дээр. Эдгээрийг бүх аквариум дээр байрлуулна уу.

Гэхдээ эхлээд хуруугаа сайн ажиллуулахын тулд гимнастик хийцгээе.

9. Хурууны гимнастик "Rain"

Бороо, борооны дусал, тийм ээ дуслаарай (Баруун гарынхаа хуруугаар зүүн гарынхаа алган дээр хүр, дуслыг дууриаж)

Дахиж битгий дуслаарай! (Зүүн гараараа дуслыг дуурайлган баруун гарынхаа алган дээр хүрнэ үү)

Дэлхийг услахаа боль (Долоовор хуруугаараа заналхийлэх, сөрөг тэмдэг)

Бид зугаалах цаг болжээ! (Гар тус бүрийн хоёр хуруугаар алхамыг дуурайлган хий)

10. Практик үйл ажиллагаа. Хүүхдүүд загасыг аквариум орчимд тарааж өгдөг. Хувь хүний \u200b\u200bтуслалцаа. Залуус хөгжим дээр ажилладаг.

Бидэнд ямар үзэсгэлэнтэй аквариум байгааг, тэнд хэдэн загас байдгийг хараарай, одоо алтан загас ийм гайхамшигтай аквариумд уйдахгүй. Залуусаа, залуусаа, та нар маш сайн ажилласан, асуултанд зөв хариулж, алтан загастай найз нөхөд болоход нь тусалсан.

11. Хураангуй.

Залуусаа, Капитошкад дахиад хэлье, дусал эгч нар бидэнтэй хамт хаана амьдардаг вэ?

Бидэнд ус юу хэрэгтэй вэ?

Усыг хэрхэн хадгалах вэ?

Өнөөдөр бидний уулзалтад зориулж зарим залуус шүлэг сурч мэдсэн гэдгийг би мэднэ. Одоо тэд бидэнд болон Капитошкад хэлэх болно.

Та усны талаар сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байдаг гэж хэлдэг!

Цөөрөмд, далайд, далайд

Цоргон дээр.

Бид түүнгүйгээр нүүрээ угааж чадахгүй

Бүү ид, бүү согт!

Би танд тайлагнахаар зориглож байна.

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Чи түүнийг цөөрөмд олох болно

Мөн чийгтэй ойн намаг дээр

Үргэлж аялдаг

Бидний хамтрагч бол ус юм!

Энэ нь гал дээр буцалж байна

Данхны гатлага онгоц исгэрлээ

Цайнд элсэн чихэр уусгана.

Бид түүнийг анзаардаггүй

Бид ус байдагт дассан

Бидний хамтрагч үргэлж байдаг!

Залуусаа, Капитошка түүний дусал эгч нарыг маш сайн мэддэг бүх хүмүүст баярлалаа гэж хэлэв. Энэ нь бидэнд шидэт дуслыг дурсгал болгон өгдөг бөгөөд энэ нь бидэнд амьдралыг өгөх хүчийг өгөх болно. Усны ашиг тус, түүний хүндэтгэлийг мартаж болохгүй.

(Хүүхэд бүрт дусал өгдөг)

Капитошкадаа баярлалаа, залуус та хичээлдээ идэвхтэй, сонирхолтой ажилласанд баярлалаа.

Үр дүн: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд байгалийн баялаг болох усыг ухамсартай, илүү анхааралтай, анхааралтай ажигладаг болсон нь тэдний зураг, түүхэнд тусгалаа олсон болно. Боловсролын үйл ажиллагааны асуудлуудыг шийдвэрлэх явцад би байгалийн баялгийг хайрлах, үнэлэх, зохистой ашиглах чадварыг эзэмшиж чадсан гэж би итгэдэг.

Ашигласан номууд:

1. Горбатенко О.Ф. "Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын байгаль орчны боловсролын тогтолцоо" "Багш" хэвлэлийн газар х.199

2. Денисенкова Н. "Таны хүүхэд ертөнцийг сурдаг" - №2, 2000 он

3. Николаева С. "Бага сургуулийн өмнөх насны экологийн соёлын эхлэлийг бий болгох" Сургуулийн өмнөх боловсрол 1999 оны 8-р дугаар

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 216 тоот

"Хосолсон цэцэрлэг"

Танин мэдэхүйн хичээлийн хураангуй

дунд бүлэгт хүрээлэн буй орчны боловсролын талаар

УХААНТАЙ ЭЭЖИЙН ТАЛААР - ГАЗАР, ХАМГИЙН ШИДЭТ ШИДТИЙН НАР -

Бэлтгэсэн:

Ахлах багш:

Прудникова Любовь Валериевна

Зорилго: хүүхдүүдэд манай нийтлэг байшин Дэлхий тухай өг

Даалгавар:

Хөгжиж буй: ургамал, амьтан, хүн (агаар, нар) хөгжлийн ерөнхий нөхцлийн тухай дэлхий дээрх амьдралын тухай ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: хүүхдүүдийн экологийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлж, байгальд хандах хүмүүнлэг хандлага, дэлхийн бүх амьдралыг хариуцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын: гариг \u200b\u200bдээрээ бахархах мэдрэмжийг хөгжүүлэх;хүн төрөлхтөн, байгалийн бүх оршин суугчдын амьдралыг хадгалах нөхцлийг бүрдүүлж, нийтлэг байшингаа хамгаалах хүслийг хүүхдүүдэд төрүүлэх; дэлхийн бүх оршин суугчдын тогтолцоонд эзлэх байр суурийн талаархи ойлголтыг сурталчлах, бидний нийтлэг байшинг хадгалах үүрэг; бүх амьд биетэд хандах хүмүүнлэг хандлагыг төлөвшүүлэх, экологи, хувь хүний \u200b\u200bсоёлын үндэс суурийг тавих.

Материал ба тоног төхөөрөмж: зураг: газар, ой, тариалангийн талбай, ан амьтан, шавьж, панголин, мезозойн эриний шинж чанар, ширээний чийдэн, туяагүй том нар

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тодорхой хаант улсад, тодорхой муж улсад Дэлхий гэдэг нэг ухаалаг ээж амьдардаг байв. Тэр олон, олон хүүхэдтэй байсан. Тэр тэднийг авах тусам улам их баярлаж байсан нь улам л улам ихэсч байв. Хүүхдүүдийг хооллож, усалж, халааж байх ёстой байсан тул тэр маш их гүйх ёстой байсан бөгөөд үүнээс болж бөөрөнхий, бөөрөнхий болсон (бөмбөлөг шиг) (эриний өмнөх Дэлхийг харуулав).

Түүнд бүх хүүхдүүдийн бүртгэл хөтлөхөд хэцүү байв. Тэгээд дараа нь тэр нэгэнд нь: “Чи үргэлж төрсөн газартаа нэг газар амьдардаг бөгөөд зөвхөн дотогшоо, дээшээ, өргөн хүрээнд л хөдлөх болно. Би далавч, хөл, сарвуу, сэрвээ өгдөг, ингэснээр та хөдөлж чадна. " Гэхдээ Дэлхий эхийг ухаалаг гэж дуудаагүй нь гарцаагүй. Тэрээр бүх хүүхдүүдэд зориулсан, өөр өөрийн гэсэн ажилтай болжээ. Үргэлж нэг газар амьдрахаар үлдсэн хүмүүст тэр маш их хатуу хэлэв: “Найрсаг гэр бүлээрээ амьдарч, идэж, ууж, амьсгалж, харин бусад хүмүүст амьдрахад нь туслаарай. Гүйх, алхах, үсрэх, авирах, усанд сэлэх, нисэх хүмүүст зориулж амьдрах байр, хооллох, дулаацуулах, амьсгалах агаараар хангах. Хүүхдүүд минь: чи хараатай, яриа хөөрөөтэй, няхуур, айдаст автдаг, гэтдэг, айдаггүй, хөгжилтэй, эелдэг, гэж тэр бусдад хэлээд, - та үг хэлгүй найз нөхдийнхөө "агуулах", чамайг тэжээж байгаа хүмүүсийг, үргэлж хоол хүнсээр дүүрэн байдаг. Тэднийг суурьшиж, гэр орноо цэвэр цэмцгэр байлгаж, бүх зүйл дээр бие биедээ туслаарай. "

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа! Тэгэхээр дэлхийн сайхан сэтгэлтэй, ухаалаг ээжийн хүүхдүүд хэн бэ?

Хүүхдүүд: ургамал, амьтан, хүмүүс

Самбар дээр янз бүрийн төрлийн амьтан, ургамал өлгөөтэй байдаг.

Багш хүүхдүүдтэй хамт тэднийг хоёр бүлэгт хуваагаад "Эдгээр бол амьтад, энэ бол ургамал" гэж хэлдэг.

Ургамал, амьтад тайван, эв найртай амьдарч эхлэв. Зарим газарт өндөр мод ургаж, зарим газарт өтгөн цэцэглэдэг өвс (ой, талбайн зургийг үзүүлэв). Үүргээ илүү сайн биелүүлэхийн тулд Дэлхий: “Та зөвхөн ойд л амьдрах болно, мөн цэцэглэдэг өвс ихтэй газарт л амьдрах болно. Та энд тэнд амьдарч, ойн оршин суугчдаас хээрийн оршин суугчдад сайн мэдээ хүргэх хэрэгтэй болно. " Олон амьтдын хувьд ой нь гэр болжээ (баавгай, хандгай, хэрэм, тоншуул гэх мэт), бусад олон цэцэглэдэг өвс ургамал (эрвээхэй, зөгий гэх мэт), туулай байдаг "гэр, ширээ" -гээ олжээ. , чоно, үнэг болон бусад олон амьтад ойд болон хээрт орогнолоо олов. Олон амьтад байшин, газар дээрээс олджээ.

Багш ойн ан амьтдыг, талбайнуудыг үзүүлээд: “Залуусаа, зурган дээрээс харсан эдгээр ургамал, амьтад бол бидний эх дэлхийн амьд байгаль гэдгийг санаарай, гэхдээ үргэлж ийм байсангүй. Том болоход та эрт дээр үеэс дэлхий дээр маш том амьтад амьдарч байсан бөгөөд энэ нь тав, зургаан давхар байшингийн (гүрвэлийг харуулсан) өндөрт хүрч, мод, өвс ургамал огт байдаггүйг харуулж байв. мезозойн эриний мөн чанар).

Бүх зүйл хамгийн чухал шидэт шидтэнг дуулгавартай дагадаг шидтэнгүүдээс хамааралтай байсан тул дэлхий ертөнцөд ургамал, амьтны амьдрах нөхцлийг бүрдүүлэхэд хэцүү байв.

Тэр ямар шидтэн болохыг таах.

Цэнхэр талбайн дунд

Агуу галын хурц гэрэл,

Гал аажмаар энд алхана,

Эх дэлхийн тойрог зам

Энэ нь цонхонд баяртайгаар гэрэлтдэг

Мэдээжийн хэрэг, энэ нь ... (Нар)

Залуус аа! Санни руу залгаарай:

“Нар, нарны гэрэл, ир,

хүүхдүүдэд маань гэрэл гэгээ хайрла. "

Нар (орсон):Нар тэнгэрээс харж байна

Сая сая жил.

Нар газар дээр цутгаж байна

Дулаан ба гэрэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнтэй хамт Нар тоглоорой!

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Нар баруун туяаг, зүүн туяаг харуулав. Бидний үс, хацар, гар, гэдэс, хөл (хөдөлгөөн) -ийг инээмсэглэв.

Физминутка

Үүл гарч ирэв.

Нарыг бүрхсэн (гараараа нүүрээ халхлах).

Үүл ойн цаана нуугдав

нар тэнгэрээс харагддаг (нүүрээ нээ), маш цэвэр, эелдэг, гэрэлтсэн!

Хэрэв бид түүнийг авсан бол бид түүнийг үнсэх болно! (уруулын хөдөлгөөн)

Энд та хамгийн шидэт шидтэний талаар олж мэдсэн.

Үргэлжлүүлье.

Хүүхдүүдийнх нь амьдрал бүхэлдээ нарны цацраг туяанаас хамаардаг гэдгийг Дэлхий ээж мэддэг байсан бөгөөд Нар тэдний өөрөөс нь хамаагүй илүү их зүйлтэй байсан. Өглөө эртээс орой болтол luchaty залуус ажилладаг. Зарим нь навч, цэцэг халаадаг, хоёр дахь нь жимс, жимсгэний боловсорч гүйцэхэд тусалдаг, гуравдугаарт дэлхийг халаадаг тул ургамал ургадаг бөгөөд хүн, амьтан бүр өөрийн гэсэн нарны туяатай байдаг. Нэмж дурдахад ухаалаг ээж Дэлхий бас мэддэг байсан: хэрэв нарны туяа ургамлыг дулаацуулж байвал тэд эхлээд хатаж, дараа нь үхэх болно. Хэрэв ургамал үхвэл амьтад үхэх нь гарцаагүй, яагаад гэвэл тэд бие биенгүйгээрээ амьдарч чадахгүй. Дараа нь тэр үүнийг шийджээ: "Би эргэлдэж, нарны туяанд одоо нэг баррель, дараа нь нөгөө торхонд ил гаргана." Энэ нь нарны туяа ажилладаг өдөр, байхгүй байхад шөнө болсон тэр үеэс хойш ийм болсон юм. Залуус ажиллахгүй байна - туяа, хүмүүс, олон амьтад амарч унтаж байна.

Дэнлүүний туршлагыг харуулах

Энэ бол Дэлхий ээж нар болон түүний цацраг туяа нартай энх тайван, эв найрамдалтай амьдарч, түүнийг тойрон эргэлдэж, одоо нэг баррель, дараа нь нөгөө торхыг орлуулав. Нар нь түүнийг хүүхдүүдэд нь тийм халуун биш байхын тулд түүнийг маш сайн ойлгодог байсан бөгөөд өглөө, оройдоо эх дэлхий рүү нарны гэрэл бага цацдаг байв. Түүнтэй бүх зүйл сайхан болсон гэж маргалдав. Энэ нь ийм болжээ (дэлхийг өнөө үед харуулж байна).

Гэвч хүмүүс дэлхийг тойрон гүйж, хогоор дүүргэж, мод модыг хагалж, ой мод шатааж эхлэв. Өвс ургах, шувууд дуулах, загас сэлэх газаргүй болж, дэлхий өвдөж байв.

Залуусаа, та дэлхийг сэргээхэд туслахыг хүсч байна уу?

"Хогийг хэн хурдан цэвэрлэх вэ" тоглоом

Өнөөдөр та асар их нийтийн гэр болох эх дэлхийгээ гүн гүнзгий хайрлаж хамгаалах ёстой гэдгийг та олон зүйлийг сурч мэдсэн гэж бодож байна.

Одоо бид бэлэг бэлдэх болноманай эх дэлхийн бүх оршин суугчдад зориулсан бидний гол шидтэн Нар.

(хүүхдүүд ширээн дээр очиж Нарыг (зүсэх техникээр) хийдэг

Хотын төрийн өмчит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага - "Урсгал" 1-р хосолсон цэцэрлэг.
Новосибирск мужийн Барабинский дүүрэг.

Дунд бүлгийн экологийн нэгдсэн хичээл:
"Ой руу аялсан гайхалтай аялал (Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу экологийн мөчлөгийн боловсролын үйл ажиллагаа)"

Сурган хүмүүжүүлэгч ВКК: Плотникова Т.И.

барабинск, 2017 он
Зорилго: Байгаль дэлхийг хайрлах хайр, түүнийг хамгаалах, хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх.
Хэрэглэгчийн хандлагыг даван туулах, хүүхдүүдэд төлөвшүүлэх
экологийн ухамсар, харгалзах үнэт чиглэл,
гадаад ертөнцийг сонирхох.
Даалгавар:
1. Дансыг шууд дарааллаар нь засах, өнгөний нэр (шар, ногоон, улаан); зүйлийн өнгийг сагсны өнгөөр \u200b\u200bуялдуулах.
2. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх; харилцааны ур чадварыг идэвхжүүлэх; хурууны хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөнийг зохицуулах; хөгжим сонсох замаар гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.
Урьдчилсан ажил: байгаль хамгаалах тухай яриа, ижил төстэй тааврыг таах, экологи, зогсох, хулгайн анчид гэсэн утгатай танилцах. Шүлэг цээжлэх.
Хичээлийн бэлтгэл:
1. Тоглоомын шинж чанар (сагс, алим - зүсэх, хөзөр - ногоон, шар, улаан, цагаан, хувцасны хавчаар, стенил - зараа, 2 - дугтуй)
2. Тоглоом: "Мод тарих" Аяга хөрс, суллах мод, салфетка, тарих мөчир, услах лааз.
3. Хичээлийн танилцуулга.
Хичээлийн явц:
Сэтгэл хөдлөлийн хандлага:
Халах тоглоом "Австралийн бороо"
Ахиц дэвшил
Оролцогчид тойрог дээр зогсож байна.
Заавар: Та Австралийн бороо гэж юу болохыг мэдэх үү? (Хүүхдүүдийн хариулт) Дараа нь түүнийг ямар байгааг хамтдаа сонсоцгооё. Одоо та тойрог дотор миний хөдөлгөөнийг гинжээр дамжуулна. Тэд над дээр эргэж ирмэгц би дараагийнхыг нь дамжуулах болно. Анхааралтай ажигла!
Австралид салхи шуурч эхэллээ. (Удирдагч алгаа үрнэ).
Бороо орж эхэлнэ. (Хуруугаа зангидан).
Бороо улам ширүүсч байна. (Цээжин дээрээ алгаа ээлжлэн алгадах).
Бодит бороо эхэлнэ. (Ташаанд таших).
Энд мөндөр байна - жинхэнэ шуурга. (Хөлийн тамга).
Гэхдээ энэ юу вэ? Шуурга намдана. (Ташаанд таших).
Бороо намжиж байна. (Алгаа цээжин дээрээ алгадах).
Ховор дуслууд газарт унадаг. (Хуруугаа зангидан).
Салхины чимээгүй чимээ. (Алгаа тэнийлгэх).
Нар! (Гараа өргө).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид сонирхолтой, хүмүүжлийн чиглэлээр явах гэж байна
аялал.
Замдаа мэдлэг, овсгоо самбаа, нөхөрсөг байдал, авхаалж самбаатай байдал, даалгавраа биелүүлэх хурд, нарийвчлал нь танд маш их хэрэг болно. Аливаа аяллын нэгэн адил та бие биедээ туслах ёстой бөгөөд ингэснээр аз таныг дагалдана.
- Би автобусаар аялахыг санал болгож байна. Суудалдаа суу, бид ой руу явж байна.
Хөгжим "Автобус" сонсогдож байна. Багш хөгжмийн аянд хүүхдүүдтэй хамт хөдөлгөөн хийдэг
- Бид ирсэн. Бид автобуснаас болгоомжтой гарч, бие биендээ саад болохгүй.
- Явахад бэлэн байна, миний ард зогс. Нэгдүгээрт, бид нарийхан замаар алхаж, унасан модон дээгүүр гишгэж, овгор товгор газраар намаг гатлана.
- Энд бид ойд байна!
Оля: Сайн уу, ой, гүн ой
Таны цөлд хэн нуугдаж байна.
Ямар амьтан, ямар шувуу вэ?
Бүгдийг нээ - битгий нуу,
Харж байна уу, бид өөрсдөө.
Энд үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм. Ойд юу харсан бэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.)
маш олон мод
- За сууцгаая.
- Залуус аа, хараач, энд нэг үсэг байна (татаж аваад уншчих)
"Хулгайн анчид энд байсан
Тэд манай ойг бүхэлд нь огтолжээ.
Захидлыг баавгайн бамбарууш,
Энэ ой нь амьтдын өлгий нутаг юм.
Бид та бүхнээс асууж байна
Бидэнд удахгүй тусална уу! "
Залуус аа, байгаль хамгаалах чиглэлээр ажилладаг хүмүүс байдаг. Тэд ой мод, голын ус, цэвэр агаарыг цэвэр байлгахад анхаардаг.
Хулгайн анчид хэн бэ? (хүүхдүүдийн хариулт)
Тийм ээ, эдгээр нь ой мод, шувуу, амьтан, загасыг сүйтгэдэг хүмүүс юм.
- Залуус аа, бид зулзагануудад тусалж чадах уу? Шинэ модоо "тарья"
мөн туулай, баавгай, үнэг нь тэдний гэр, ойтой болно.
"Мод таръя" тоглоом
- Мод тарья. Эхлээд үүнийг авч үзье. (суулгац) тарь. (газар).
- Үүнийг ургуулахын тулд танд хэрэгтэй. (ус).
-Үйлдвэрт өөр юу хэрэгтэй байна вэ? (нар)
- Цаг хугацаа өнгөрч, гарч ирнэ. (навч)
Цаг хугацаа өнгөрөхөд, хэрэв бүх зүйл сайхан, бүх нөхцөл байдал байгаа бол залуу модны нимгэн бие улам хүчтэй болж, улам хүчтэй болох болно, модны титэм зузаан болно. Ургамлын ургах хамгийн сайн нөхцөл бол дулаан, чийглэг газар юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, надад хэлээч, ойд мод огтлох боломжтой юу?
(хүүхдүүдийн хариулт)
Тоглоом "Чи чадахгүй" (хүүхдүүд найрал дуугаар хариулдаг)
Мод, мөчрийг хугалах (зөвшөөрөхгүй).
Илүү их мод тарих (та чадна).
Нугад алхаж, цэцэг дэвслэх (зөвшөөрөхгүй).
Зөвхөн зам дагуу яваарай (та чадна).
Цэцгийн том баглааг урах (зөвшөөрөхгүй).
Тэднийг биширээрэй (та чадна).
Ойд хог хаягдал үлдээх (зөвшөөрөхгүй).
Хогоо нүхэнд цуглуулаад булна (та чадна).
Ойд гал асаах (зөвшөөрөхгүй).
Ойг галаас хамгаалаарай (та чадна).
Ойд чимээ шуугиан гаргах (зөвшөөрөгдөөгүй).
Тэгэхээр ой гэж юу вэ?
Хүүхдүүд:
Ой бол манай нутгийн ногоон хувцас юм. (Оля)
Ой бол амьтан, шувууны өлгий нутаг юм. (Алис)
Ой бол бидний баялаг юм. (Кейт)
Ой бол бидний байгалийн үзэсгэлэнт газар юм. (Паулин)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Ой бол үлгэр юм.
Ой бол гэр юм
Ой бол та хоёрын найз юм
Үргэлж сонирхолтой, баяр хөөртэй байдаг
Гай зовлонг мартаж, гомдлыг мартах.
Ой бол ном юм.
Ой бол дэлхий.
Ой - бид аз жаргалыг харахыг хүсч байгаа юм шиг.
Ой нь бүх нууцыг танд илчлэх болно
Та тэднээс илүү их баяртай байх болно.
Физик минут "Дусал"
("Байгалийн дуу чимээ" аудио бичлэг тоглогдоно)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Босоорой, би чамайг дусал болгож байна (гараа даллаж, гүйж, дэлхийг услаарай, цэцэг, өвс, мод.
(хүүхдүүд гүйж, газар "усалдаг")
- Энэ бол одоо, бороо дуусч, ургамал танд баярлалаа.
Хожуул дээр суугаад, эргэн тойрноо харцгаая.
- Чи юу гэж бодож байна? Жилийн хэдэн цаг вэ?
- Жилийн цаг хавар болохыг ямар шинж тэмдгээр та тааварлав?
(Хүүхдүүдийн хариулт)
Хүүхдүүд ээ, сандал дээрх картуудаа ав.
Одоо би яруу найргийн мөрүүдийг унших болно, чи картаа авах ёстой. Хэрэв шүлэг нь өвлийн тухай бол та цагаан дөрвөлжин, хаврын тухай - ногоон, зуны тухай - улаан, намрын тухай - шарыг босгох ёстой. "
“Дөрвөн уран бүтээлч,
ижил тооны зураг.
Цагаан будгаар будсан
Дараалсан бүх зүйл нэг байна.
Ой, талбай нь цагаан өнгөтэй
Цагаан нуга
Цастай улиас
Салбарууд нь эвэр шиг байдаг. ”(Өвөл)
“Хоёр дахь нь цэнхэр өнгөтэй
Тэнгэр ба горхи
Цэнхэр шалбагаар цацаж байна
Бор шувуу сүрэг.
Цасан дээр тунгалаг
Мөсний хэсгүүд нь нэхсэн тор юм.
Эхний гэссэн нөхөөсүүд
Эхний өвс ”(Хавар)
“Гурав дахь зурган дээр
Өнгө ба тоо томшгүй:
Шар, ногоон, цэнхэр байдаг.
Ногоон доторх ой, хээр,
Цэнхэр гол
Цагаан сэвсгэр
Тэнгэрт үүл бий ”(Зун)
“Дөрөв дэх нь алтаар
Цэцэрлэгүүдийг будсан
Талбайнууд үржил шимтэй,
Боловсорсон жимс
Хаа сайгүй бөмбөлгүүдийг - жимс
Ой модоор дамжин боловсорно
Тэр зураач хэн бэ?
Өөрийгөө таагаарай! " (Намар)
Сайн хийлээ! Та улирлыг сайн мэднэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний аялал үргэлжилж байна.
одоо бид онгоцоор нисэх болно.
(Хүүхдүүд гараа өргөж, дэлгээд "онгоц"
нисэх)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд л боллоо, бид ирлээ. Бид сууна (хүүхдүүд өндөр сандал дээр суудаг).
Залуусаа, бид тантай хамт Ом голын эрэг рүү нисэв.
Биеийн минут:
Бид хурдан гол руу буув (бид газар дээр нь алхаж байна,
Тонгойж угааж (урагш бөхийж, бэлхүүсээрээ гараа,
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв (бидний алга таш,
Сайхан сэргээсэн (гар барих).
-Өө, бид хаашаа орчихсон юм бэ? Хэчнээн бохир юм бэ, энд юу байгаа вэ?
Маша: Өө, Ом, гол нь том юм байна лээ
Хот үүн дээр зогсож байна.
Эрэг нь хог новшоор дүүрэн,
Нүдний шил зүсэж, гэрэлтдэг.
Анжелина: Улс орон чихэргүйгээр амьдарч чадахгүй.
Хүмүүс жилийн турш чихэр иддэг.
Хэрэв тэр чихрийн цаас шидвэл
Энэ нь гариг \u200b\u200bдээрээ хог хаядаг.
Алис: Чи санаж байх ёстой, тэр бид хоёр
Та фанни ашиглан шоргоолж алах болно.
Хэдийгээр тэд үзэсгэлэнтэй, хөнгөн байдаг
Тэдгээрээс цох нь үхэж болно.
Полина: Энэ бол зөв найзууд
Нэг нь ирнэ
Түүний чихрийн боодол гэж хэн бэ?
Энэ нь таныг хогийн сав руу аваачих болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү залуусаа, чихрийн цаас, боодол, цаас,
хуванцар болон шилэн шил.
Энэ бүх хогийг цэвэр байлгахын тулд бид бүгдээрээ цуглуулцгаая
сайхан.
"Чихрийн цаасыг хэн хурдан цуглуулах вэ" тоглоомыг зохион байгуулж байна. Би 2 хүүхдийг урьж байна,
Та сагсанд чихрийн боодол цуглуулах хэрэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: За, захиалга энд байна, та цаашаа явж болно.
Бид автобусаар явж, онгоцоор нисч, одоо завиар явах болно.
(Хүүхдүүд шалан дээр суугаад "сэлүүрээ аваад" эгнээ).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуусаа, гай. Салхи босч, бидний завийг тогшлоо.
Тэд эрэг рүү сэлэв.
(Ходоод дээр хэвтэж буй хүүхдүүд эрэг рүү "сэлдэг").
Бүх залуус сэлж, бүгд эрэг дээр гарсан уу?
Завсарлага аваад, хатаж, амарцгаая.
- Залуусаа, хараач, хэн нэгэн бидэн дээр ирж байна! ("Hedgehog" киног оруулав)
- Зараа манайд зочлохоор ирэв. Түүнд сайн байцгаана уу. Залуус аа, зараа яагаад ч юм гунигтай байна. Тэр надад бэлэг бариад ирчихээд хаяад бүгдийг асгачихсан гэж надад хэлсэн. (шар, ногоон, улаан алимны зураг ширээн дээр тархсан)
- Зараа бидэнд юу авчирсаныг харцгаая? (алим)
- Зараа бидэнд ямар өнгийн алим авчирсан бэ? (шар, улаан, ногоон)
- Зараа хичнээн алим авчирсан бэ? (олон)
- Катя, ногоон алим ав. Таны гарт хичнээн алим байна вэ? (нэг)
- Энэ нь ямар өнгөтэй байна? (ногоон)
- Ногоон алимаа сагсанд хийцгээе.
Хоёр хүүхдийг дуудаад шар (улаан) өнгийн алим авахад урь. Таны гарт хичнээн алим байгааг асуувал ямар өнгөтэй вэ? Сагсанд алимаа хийгээрэй.
- Залуус аа, сагсанд хичнээн алим байгааг хараарай? (олон).
- Сагсанд хичнээн алим байгааг тоолъё.
- Зараа бид алимыг сагсанд цуглуулсанд маш их баяртай байна.
Тэрээр биднийг "Эрвээхэй" тоглоом тоглохыг урьж байна.
"Эрвээхэй" амьсгалын дасгал
- Өө, эрвээхэй нисч байна!
(Хүүхдүүдийг эрвээхэйг нисч байхаар нь үлээлгэхийг урь (тэд удаан, жигд амьсгал гаргаж байгаа эсэхийг шалгаарай).
- Залуус, зараа найзуудтайгаа хамт зараа манайд ирэв. (хүүхдүүдэд зараа хавтсыг харуулах)
- Зараа юу дутаж байгааг хараарай? (зүү, стенил бүхий тоглоомон зараа харуулах)
- Зөв шүү, зүү. Зараа баярлуулж, өнгө өнгийн зүү болгоё. (зараа хэрхэн яаж зүү хийж болохыг харуул)
- Залуусаа, зараа зүү зүүсэнд баярлалаа гэж хэлдэг! Тэд одоо мөөг, алимаа нуруундаа авч явах боломжтой болно. Одоо зараа салах ёс гүйцэтгэе. Тэд гэртээ харих цаг болжээ. Биднийг уйдаахгүйн тулд зараа бидэнд оньсого бүхий дугтуй үлдээв.
таавар, асуултууд
- одоо таавар, оюун ухаанд зориулсан асуултууд. Ухаан санаагаа шалгацгаая.
1. Шувуу биш, гэхдээ далавчтай, зөгий биш, харин цэцэг (эрвээхэй) дээгүүр нисдэг.
2. Ялаа, шуугиан, зундаа иддэг, өвөл унтдаг (цох).
3. Тэд далавчгүй нисдэг, хөлгүй гүйдэг, далбаагүй (үүлгүй) хөвдөг.
4. Чи яагаад хамар хэрэгтэй вэ? (амьсгалах, үнэрлэх).
1. Урт чих, бөөн хөвсгөр.
Уян хатан үсэрч, лууван хайрладаг. (Туулай)
2. Зальтай мэхлэлт, улаан толгой,
Сэвсгэр сүүл бол гоо үзэсгэлэн юм
Энэ хэн бэ? (Үнэг)
3. Энэ ой ямар амьтан вэ:
Клуб хөл, том.
Зуны улиралд тэр ой дундуур явдаг,
Өвлийн улиралд тэр үүрэндээ амардаг. (Баавгай)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зогсолт дууслаа. Залуус та юу хийх хэрэгтэй вэ?
(Цэвэр хэвээр үлдэхийн тулд ардаа байгаа бүх зүйлийг цэвэрлэх хэрэгтэй).
Хөтлөгч: Залуусаа, бид гэртээ харих цаг болжээ. Бид тантай хамт явах болно
морь.
(Хүүхдүүд 2 бүлэгт хуваагдаж, "морь унаж" явдаг.)
Дүгнэлт.
- Тэгэхээр бидний ой руу хийх аялал өндөрлөв. Аяллын талаар юу сонирхолтой байв? Танд хамгийн их таалагдсан зүйл юу вэ? Байгаль хамгаалагчид гэж хэн бэ? Хулгайн анчид гэж хэн бэ?
Настя: Бид бүх экологчид ажиллахыг хүсч байна
Тэд Дэлхийг дахин төрөхөд тусалдаг.
Дэлхий, гол мөрөн, ус цэвэр байх болтугай
Хүн бүхэн төрөлх байгалиа хамгаалцгаая.