“0. Математикийн дидактикийн материал


Хичээлийн сэдэв: 0 ба оронтой тоо

Зорилтууд:

0 тооны талаархи ойлголтыг бий болгохын тулд харааны загварыг ашиглан тэгийн шинж чанарыг тодорхойлох чадварыг эзэмших; 0 тоог бичих; тоолох чадварыг 9 дотор нэгтгэх;

Оюутнуудын бүтээлч байдал, анхаарал, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Өөрийн үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж: 0-ээс 9 хүртэлх тооны багц, гацуур, бие даасан ажилд зориулсан олон түвшний картууд

Хичээлийн үеэр.

    Зохион байгуулах цаг.

Бид ухаантай!

Бид найрсаг байна!

Бид анхааралтай байна!

Бид хичээнгүй байна!

Бид онц сурлагатан!

Бид бүх зүйлд амжилтанд хүрэх болно!

Ширээнийхээ найзыгаа хараад бие биендээ инээмсэглээрэй, ажилдаа тааруул. Тохиромжтой эсэхийг шалгана уу.

II ... Мэдлэгийн шинэчлэлт.

Өнөөдөр математик нь тоо, тооцооллоос айдаггүй хүн бүрийг өөрийн хаант улсад урьж байна. Бидний уриа: “Бид бэрхшээлийг даван туулж, энэхүү сонирхолтой шинжлэх ухаанд суралцахыг хичээж байна.Би амжилтанд хүрэх болно. "

    Тоон цувралтай ажиллах (тооны фен)

4 (5) тооны ард байгаа тоо юу вэ

7 дугаарын өмнө ирэх тоо хэд вэ? (6)

7-оос 9-ийн хоорондох тоо хэд вэ? (8)

3 (2,4) дугаарын хөршүүд юу вэ?

4 ба 5-ийн нийлбэрийг ол (9)

8 ба 1 (7) тооны зөрүүг ол

Тоонууд (тооны багц) самбар дээр бичигдсэн болно:

3 6 1 4 7 9 2 5 8

Та ямар ажлуудыг санал болгож чадах вэ?

Тоо хэмжээг өсөх, буурах, харьцуулах, тэгшитгэл, тэгш бус байдлыг бүрдүүлэх дарааллаар байрлуул.

2. Тоон тэгш байдал ба тэгш бус байдал.

Манай найз Дунно чиний төлөө чадах бүхнээ хийж, тэгш байдлыг бий болгосон. Тэр бүх зүйлийг зөв хийсэн эсэхийг шалгасан уу?

Дуннод юу ч зураасгүйгээр, тоонуудыг засахгүйгээр хэрхэн туслах вэ?

4=5 (4=5-1) (1+4=5)

3. 9-ийн найрлага.

2+...=9 ...+2=9

2=7 9-...= 2

III ... Хичээлийн сэдвийн тайлбар.

Бид дахин эхлэв

Шийдвэрлэ, тааварла, зоригло!

2 нарс мод ургаж, нарс тус бүр 2 мөчир, мөчир тус бүр 2 алимтай байв.

Хэдэн алим байна вэ?

Алим огтхон ч нарс дээр ургадаггүй.

Үүнийг яаж өөрөөр тайлбарлаж болох вэ? (байхгүй)

Бидний хичээлийн сэдэв юу вэ?

Тоо 0. Тоо 0. Энэ үг латин хэлнээс бидэнд ирсэн. "Юу ч биш" гэсэн утгатай.

IV ... Шинэ мэдлэгийг нээх.

1. Тоонууд ба тоонуудын танилцуулга 0. Тоонуудын объектын тоотой харилцан хамаарал.

Маша 9 чихэртэй байв. Тэрээр дүүдээ 4 чихэр өгч, өөрөө 4 ширхэг идэж, аавдаа 1-тэй эмчлүүлсэн. Маша хэдэн чихэр үлдээсэн бэ?

0 тоо юу гэсэн үг вэ? (ямар ч объект, хоосон байдал, огт байхгүй, нэг ч хүн үлдээгүй)

0 тоог ямар цифрээр бичих вэ?

Биеийн тамир (хөдөлгөөнт)

Пинокчио сунгасан

Нэг удаа бөхийж, хоёр удаа бөхийж,

Гар нь хажуу тийшээ тархдаг

Түлхүүрийг би олоогүй бололтой:

Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд

Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

Пинокчио илүү өндөр өссөн

Хар даа, би ойлголоо.

2. Дээжийн дагуу дүрс бичих. Сурах бичгийн х.31-ийн дагуу ажиллана уу

0 тоо нь нэг элементээс бүрдэнэ - том зууван. Бид нүдний баруун талын зүүн талд зүүн талд нь бөөрөнхийлж, нүдний дээд мөрөнд хүрч, доош нь бөөрөнхийлөөд, баруун тийш нь бөөрөнхийлөөд, нүднийхээ доод мөрөнд хүргээд, бөөрөнхийлж, холбож эхэлнэ.

Бичихдээ буух дүрмийг санаж байна, тэг тэг бичих жишээг багш үзүүлэв.

3. бүхий тоон сегмент дээр 0 газрыг тодорхойлох. гучин

0 тоо нь хаана харьяалагддагийг мэдэхгүй байна. Тэр сегмент дээр ямар байр суурь эзлэх ёстой. Чи яагаад тэгж бодов?

Хүмүүс ингэж хэлэхдээ: "Эхнээс нь эхэлье ..." гэж хэлдэг үү?

(эхнээс нь эхлэх).

0-ийг сегмент дэх бусад тоонуудтай харьцуул.

0 нь 1-ээс хэдээр бага вэ? 1 нь 0-ээс хичнээн их вэ?

4. Тэгийн шинж чанарууд:

0 үсэг шиг тоо

Энэ бол 0 эсвэл юу ч биш.

Түүний онцгой шинж чанаруудын тухай

Одоо бид түүхийг ярих болно.

Энэ оруулга нь юу гэсэн үг вэ?a + 0 \u003d .... (a бол ямар ч тоо, хэрэв та ямар ч тоон дээр 0-ийг нэмбэл ижил тооны a + 0 \u003d a гарах болно) Бусад шинж чанаруудыг бас тохируулна:0 + a \u003d a, a-0 \u003d a, a-a \u003d 0

Даалгаврын дугаар 2.

Тиймээс залуус бид 0 үл хөдлөх хөрөнгөтэй танилцав.

Тэдэнд дахин сэтгэгдэл бичээрэй

.тав. Хэвлэмэл хэлбэрээр дэвтэр дээр ажиллах.

Даалгаврын дугаар 1

Үүнийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Хэн, хэний төлөө цэцэг тайрч чадах вэ?

Үүний үр дүнд юу болсон бэ?

Биеийн боловсрол (нүдний хувьд)

Даалгавар дугаар 5.

1 багана;

2 багана - 1 мөр;

3 багана - 2 мөр;

4 багана - 3 мөр

V ... Анхан шатны бэхэлгээ.

Ялгаатай ажил.

1. 0 шинж чанар дээр үндэслэн жишээг шийдвэрлэх.

5-0=5 7-7=0 2+0=2

2. Хувь хүний \u200b\u200bкарт ... Бид картанд өөрсдөдөө зориулсан даалгаврыг (хүндрэлийн дагуу) сонгодог бөгөөд улаан тойрог нь хамгийн хэцүү, цэнхэр нь 2-р түвшин, ногоон нь 1-р түвшин (энгийн) юм.

3. Тоглоом "Бодоод үз дээ, та 0 хаана уулзсан, тэг тоо ямар үйлчилгээнд ажилладаг вэ?"

Гал унтраах анги -01, цагдаа -02, түргэн тусламж -03

Эдгээр тоог тэмдэглэлийн дэвтэрт бич.

VI ... Хичээлийн хураангуй.

- Та манай хичээл дээр юу сурч мэдсэн бэ?

Бид сонирхолтой шинэ дугаартай уулзлаа. Түүний талаар та бидэнд юу хэлж болох вэ? (Үүнийг тоолоход ашиглах боломжгүй, гэхдээ үүнийг математикгүйгээр хийх боломжгүй. Энэ нь бидний мэддэг тооноос бага юм.... Бид харгалзах тоог харуулах боломжгүй.)

Тэгийн ямар шинж чанарыг та одоо мэддэг вэ?

Танд ямар даалгавар сонирхолтой санагдсан бэ? Хэцүү юу?

Схемийн дагуу хэлнэ үү:

Би саналаа …

Би мэднэ…

Би чадсан ...

Би сурсан....

Та ажлаа хэрхэн үнэлэх вэ? (үнэлэхэд гурван эможи санал болгож байна)

Vii ... Гэрийн даалгавар.

Тэг тооны бэлгэдлийг олж, математикт тэг ямар чухал үүрэг гүйцэтгэдэг болохыг олж мэд. Хичээлдээ баярлалаа.

Математикийн хичээлийн хураангуй

0-той танилцах.

Зорилго: 0 тоо, цифрийг танилцуулна уу.

Даалгавар.

Боловсролын: 0-ийн тоо, түүний цуврал дахь байршил.

Хөгжиж байна: Сэтгэлгээний логик, математик оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Математикт дуртай байх мэдрэмжийг төрүүл.

Тоног төхөөрөмж: "Колобок" үлгэрийн онгоцны баатрууд; дугаар 0. Тараах материал: хүүхдийн ширээн дээрх том хулууны үр, шош, өнгөт саваа.

Хичээлийн явц.

    "Юу өөрчлөгдсөн бэ?" Дидактик тоглоом

Тоглоомын зорилго: сайн дурын анхаарал, богино хугацааны ой санамжийг хөгжүүлэх; шударга байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал: хүүхдүүдэд танил болсон цөөн хэдэн жижиг тоглоом эсвэл бусад зүйлс.

Тоглоомын явц: хүүхдүүдэд танил болсон хэд хэдэн жижиг тоглоом эсвэл бусад зүйлийг ширээн дээр тавьдаг. Нэвтрүүлэгчийг сонгож, тоглогчдыг ширээн дээр юу байгааг, ямар дарааллаар нь санахыг урьдаг. Дараа нь хөтлөгч оролцогчдыг нүүр буруулахыг уриалж байгаа бол энэ үеэр хэд хэдэн тоглоомын байрлалыг сольж, хүүхдүүдийг ширээн дээр юу өөрчлөгдсөнийг таахыг урьж байна. Зөв хариулт бүрийн хувьд хөтлөгч чип танилцуулж байна. Хамгийн их чипс цуглуулдаг хүн хождог.

    - Залуусаа, надад хэлээч, үлгэр гэж юу вэ? (Энэ бол ид шидийн зүйл юм).

- Та математикийн үлгэрт орохыг хүсч байна уу? Дараа нь аялалд гарцгаая.

Залуусаа, алив ээ, гартаа дуран ав (дурангаа гараараа дүрсэл), та юу харж байна вэ? (Колобокын дүрс самбар дээр гарч ирдэг). (Цагаан гаатай хүн эмээгээсээ зугтав).

Үлгэрийн эхлэлийг санацгаая. (Хүүхдүүд багштайгаа хамт санаж байна).

- ... Колобок эргэлдэж, эргэлдэж, туулай түүнтэй уулзаж байна (самбар дээр туулайн дүрс гарч ирэв).

Колобок, Колобок би чамайг идэх болно!

Намайг Bunny битгий идээрэй, асуудлыг шийдээд өгье.

Колобокт хүнд хэцүү асуудлуудыг шийдвэрлэхэд нь тусалъя, тэгэхгүй бол Туулай түүнийг идэх болно! (Хүүхдүүд асуудлуудыг шийддэг: "Тооны баяр", "Бод, тоол, тооцоол!" Гэсэн картын индексээс авсан картыг хурдан шалгуулах даалгавар -0-:

Талбайд царс зогсож байна. Царс дээр 3 мөчир байдаг. Салбар бүр 3 алимтай. Хэдэн алим байна вэ?

(Огт биш.)

Лийр дээр 10 лийр, бургас дээр 2 ширхэг бага ургасан. Бургас дээр хэдэн лийр байсан бэ?

(Лийр бургас дээр ургадаггүй тул огтхон ч биш).

Туулай Колобокыг явуулав.

Өнөөдөр бид ямар дүр төрхтэй танилцахаа та нар та бодож үзсэн үү?

Тиймээ, тэг!

Бид яагаад энэ үлгэрт орсон бэ?

Чи юу гэж бодож байна? (Gingerbread man 0 шиг харагдаж байна).

0 гэсэн тоо өөр юу вэ? (карт "Дугаар ямар харагдаж байна вэ?").

Намайг битгий ид, Чоно, чи хэцүү асуулт, сонирхолтой даалгавар өгсөн нь дээр байх!

(Карт. Шүлэг дэх даалгавар -0-). Галууны асуудал.

Долоон ууртай галуу
Цөхрөнгөө барсан долоон найз
Тэд алхаж, тэнүүчилнэ: "Ха-ха-ха!"
Дараа нь гэрийн эзэгтэй тэднийг дуудав: -
Та идэхийг хүсч байна уу? - Тийм тийм Тийм!
Бүхэл бүтэн бүлэглэлийн хамт яв
Долоон ууртай галуу.
Долоон галуу тэжээхээр үлдсэн
Хэдэн шувуу үлдсэн бэ?

(Огт биш.)

Даалгаврын үеэр хүүхдүүд хулууны үр, шошоо ширээн дээрээ тавьдаг. Хариултаа үзүүлээд саваагаас 0 тоог гаргаж тавь. 0 тоог хэрхэн зөв бичихийг агаарт үзүүлье.

Одоо энэ тоог бие биенийхээ алган дээр хуруугаараа, одоо нуруун дээрээ хэвлэ.

Та болон Колобок нар даалгавраа гүйцэтгэсэн. Чоно колобокыг суллав.

Колобок, Колобок, би чамайг идэх болно!

Намайг битгий идээрэй, Баавгай, надад болон хүүхдүүдэд даалгавар өгөөч. (Карт. Шүлэгт гарсан асуудлууд -0- ... Егорка дахин азтай боллоо ..., Дорго - ...)

Егорка дахин азтай,
Голын эрэг дээр суух нь дэмий хоосон зүйл биш юм.
Хувин дээр хоёр crucians
Дөрвөн минно.
Гэхдээ хараарай - хувин дээр
Зальтай муур гарч ирэв ...
Гэрийн Егорка хичнээн загас вэ
Энэ нь биднийг чихэнд хүргэх үү?

(Огт биш)

Дорго эмээ
Би бин бялуу хийсэн.
Тэрбээр хоёр ач зээгээ эмчилжээ.
Хоёр золбин дорго.
Ач зээ нар нь цадаагүй байсан
Таваг нь архиран тогшдог.
За, хичнээн дорго
Тэд нэмэлт тэжээл хүлээж, чимээгүй байна уу?

(Хэн ч чимээгүй хүлээж байгаа ч хоёр нь архиран хүлээж байна)

Хүүхдүүд асуудлыг шийддэг.

Колобок баавгайг явуул.

Өнхрөх, гулсах, Колобок, түүнтэй үнэг уулзах.

Колобок, Колобок, би чамайг идэх болно!

Намайг битгий ид, Лиза, чи намайг идэхгүйн тулд залууст юу хийхээ хэл.

Фокс хүүхдүүдийг жороо нээж, даалгавраа биелүүлэхийг урьж байна. Хүүхдүүдийн бие даасан ажил. Үнэг боовоо явуулав.

Дүн шинжилгээ, хичээлийн хураангуй:

Залуус аа, хэрэв Фолок Колобокийг идсэн бол түүнээс юу үлдэх вэ? (юу ч биш, тэг).

Өнөөдөр бид ямар хүнтэй уулзав?

Энэ тоо ямар харагдаж байна вэ?

Хэрэв танд үйл ажиллагаа таалагдсан бол эрхий хуруугаа дээшлүүлээд, уйдсан бол эрхий хуруугаа доошоо харуул.

Хэсэг: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Манай хичээлийн ач холбогдол нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг логик сэтгэлгээнд сургах хэрэгцээтэй холбоотой бөгөөд тоглоомын янз бүрийн мөчүүд нь математикийн сонирхлыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

  • 0 ба 0-ийн тухай, 8 ба 9-ийн тооны найрлагын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.
  • Зургаас тоон тэгшитгэлийг зурах, зурахаас тоон тэгшитгэлд шилжих чадварыг бий болгох.
  • Математикийн мэдлэгийг сонирхож сургах: хичээл зүтгэл, үнэн зөв байдал, үйл хөдлөл, үйл ажиллагаа, бие даасан байдлаа хянах чадвар.

Хичээлийн материал:

  • тоон үзүүлэлтийн хэсэг;
  • 9-ийн дотор тооны бүтцийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх демо хүснэгтүүд;
  • логик даалгаврын зураг.

Тараах материал:

  • геометрийн хэлбэр (1-ногоон, 2-нил ягаан, 3-цэнхэр, 8-улбар шар);
  • хүүхэд бүрт зориулсан цүнхний загвар;
  • захирагчид;
  • өнгөт харандаа;
  • картын дугаар 0 - 9;
  • бөмбөгний загвар (1 - том ба жижиг - улаан, цэнхэр, шар, ногоон).

Урьдчилсан ажил:

  • К. Афоня, Полина Д., Вероника В., Денис В., Женя П., Коля Ф. нартай бие даан ажиллана.
  • Ажлын дэвтэр дэх даалгавруудыг авч үзэх.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу, хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр хичээл дээр бид "0" дугаар ба дугаартай танилцах болно. Эхлээд "Үлгэрийг санаарай" тоглоомыг тоглоцгооё.

Та хотын гадна амрахыг хүсч байна уу? Нэгдүгээрт, "Нэгэн цагт өвөө, эмэгтэй хоёр байсан бөгөөд тэд Ряба тахиатай байсан" үлгэрийг санацгаая. Дараа нь юу болсон бэ? (Хүүхдүүд түүхийг эцэс хүртэл ярьдаг).

Өвөө, эмээ нь хичнээн алтан өндөгтэй байсан бэ? (Огт биш, тэг)

Үүнийг хэрхэн бичих вэ? Ямар зүйл байхгүй байгааг ямар тоо харуулж байна вэ? Үүнийг гараараа даллаж үзүүлээрэй. (Дугаар 0)

Тооны мөрөнд 0 тоог харуулна уу.

Асуултын тэмдгийн 0-ийн оронд юу тавьж болох вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Одоо би тэдний ач, зээ нар хотоос өвөө, эмээ дээрээ ирэхээр хэрхэн ирсэн тухай түүхийг танд ярих болно. Гэрийн амьтдыг харах нь маш сонирхолтой байсан - амбаарт зочлох, ойд алхах, загасчлах. Эдгээр хүүхдүүд хотод амьдардаг бөгөөд хошин шүлэгт гардаг шиг амьтдын талаар бараг ижил ойлголттой байдаг

Гахай хэдэн гартай вэ?

Цацагт хяруул хэдэн сэрвээтэй вэ?

Галуу хэдэн нуруутай вэ?

Загалмай загас хэдэн хөлтэй вэ?

Та энэ асуултанд хэрхэн хариулах вэ? (Аль нь ч биш, тэг ч биш)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Логик асуудлуудыг шийдвэрлэхийг хичээцгээе. Үүнийг хийхийн тулд би зургуудаа оруулах болно, та асуултанд хариулах болно.

A) Ах дүү хоёр Вова, Вася нар загасчилж байв. Вова биш 3 загас барьсан. 3 загас барьсан ахыг хэн гэдэг вэ? Вова хичнээн загас барьсан бэ?

B) Оля, Таня, Нина нар мөөг шиг болов. Таня 3 биш 2 мөөг олсонгүй. Оля 2 мөөг олсонгүй. Нина хэдийг олов?

Ерөнхий ойлголт

Сурган хүмүүжүүлэгч:

0 тоо юу гэсэн үг вэ? Эдгээр хэдэн зүйл байна вэ? (Огт биш, нэг ч биш)

Тоон сегмент дээрх 0 тоо хаана байна (Гарал үүсэл дээр зүүн талд)

Аль тоо 0-ээс их вэ? (1, 2, 3 ,: - бүх тоо)

Аль тоо 0-ээс бага вэ? (Ийм тоо байхгүй. Тэг нь хамгийн бага тоо юм)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, та сайн ажилласан. Одоо тоглоё.

Цацагт хяруул хашааг тойрон алхаж байна (Туузан дээрх гар, өндөр хөлөөр алхаж байна)

Цог хорхой талбайн дээгүүр нисэв (Гараараа даллах)

Аалз цэцгийн дагуу мөлхөж байна (Гараа урагш цээж рүү чиглүүлсэн алхамууд)

Тэр хөгшин гичийг таслав (Суу, хөвөн).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та бие даан ажиллах болно. (Хүүхдүүд тараах материалаар ажилладаг. Бүх үйлдлийг жагсаалын самбар дээр хуулбарлана)

Өвөө, эмээ нь хүүхдүүдийг дэлгүүрт орохыг хүссэн. Бид тэдэнд дэлгүүр хэсч, бүх зүйлийг тоолоход нь тусалж чадах уу?

Эхний уутанд 1 ногоон гурвалжин байрлуул. Оролтыг хар

  • та хоёр дахь уутанд хэдэн ширхэг хийх ёстой вэ? (Огт биш)
  • бүх хэсгүүдийг нийтлэг уутанд, том уутанд хий. Хэдэн гурвалжин байна вэ? (Нэг)
  • тэмдэглэлийн дэвтэр дээр зурж дуусгаад тэгш байдлыг нэмнэ (1 + 0 \u003d 1)

Та яаж бодох вэ? Эхний уутанд ямар ч дүрс байхгүй байна - 0. Хоёр дахь уутанд

Хоёр дөрвөлжин. Бүх зүйлийг нэгтгэх үед бид хоёр квадратыг авна: 0 + 2 \u003d 2.

Эхний уутанд 3 цэнхэр дугуйлан байрлуул. Хоёр дахь уутанд хэдэн дугуйлан хийх ёстой вэ? (Огт биш, нэг ч биш)

Хэдэн тойрог үлдсэн бэ? (3 тойрог)

Дэвтэр дээрээ зурж бич (3-0 \u003d 3)

Сүүлчийн даалгаварт юу тохиолдсоныг хэлж, зур (4 гурвалжин байсан. Бид 4 гурвалжинг бүгдийг нь авсан, ингээд гурвалжин үлдсэнгүй: 4-4 \u003d 0)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ерөнхийлье.

Бид тоог 0 дээр нэмэх эсвэл 0-д тоог нэмэх үед юу болох вэ? (Энэ нь ижил тоо болж байна).

Үүнтэй ижил тоог хэзээ авах вэ? (Энэ нь 0 болж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд "сургууль" тоглохоор шийдсэн. Тэдэнтэй тоглоё? Би тоглоомын дүрмийг хүүхдүүдэд хэлье: хүн бүр өөрийн эрх тэгш байдлын аль нэгийг сонгож, одны оронд "+" эсвэл "-" оруулдаг. Энэ тохиолдолд тэмдгийг авах боломжгүй эсвэл эсрэгээр янз бүрийн шийдлүүд боломжтой байж магадгүй юм. Товлосон хугацаанд (2-3 минут), асуултанд зөв хариулж, зөвтгөсөн хүн ялагч болно. Даалгаврыг биелүүлэхийн тулд та геометрийн хэлбэр эсвэл тооны шугам ашиглаж болно. Би ижил төстэй хэд хэдэн даалгаврыг урд нь дүн шинжилгээ хийж, тэдгээрийг дүрс эсвэл тооны сегментээр дүрслэн харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хүүхдүүд тоглоомын ялагч байсан. Сайн хийлээ! Одоо морь уная:

Гялсхийх, чимхэх, чимхэх, чимхэх
Би морь байна, саарал тал аа!
Би туурайгаар тогшдог
Хэрэв та үүнийг шахахыг хүсч байвал!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, давтан хэлье.

Хүүхдүүд буцаж ирээд өвөө хашааныхаа хавтанцар дээр мозайк хэрхэн яаж гаргаж байгааг харав. Хүүхдүүд мөн дүрсээ гаргав. Тэд танд юу сануулж байна вэ?

Баримал бүр тодорхой газар нутгийг эзэлдэг. Нүдээр аль зураг хамгийн том талбайтай болохыг таамаглаж үзээрэй? Хамгийн жижиг нь?

Таны таамаглал зөв эсэхийг хэрхэн шалгах вэ? (Та хэлбэр тус бүрт хэдэн нүд байгааг тоолох хэрэгтэй)

Та юу анзаарсан бэ (Бүх зургийн талбай ижил байна - тус бүр 9 нүд)

9 тоог бүрдүүлдэг гурван тоо юу вэ? (2, 4 ба 3; 2, 5 ба 2; 3, 5 ба 1; 3, 3 ба 3)

Хүүхдүүд тоглох дуртай. Бөмбөг тоглохын тулд тэд жижиг бөмбөлгүүдийг өнгөөр \u200b\u200bбудаж, том бөмбөлөг нь улаан, цэнхэр хооронд, улаанаас зүүн тийш, харин ногоон баруун талд байх ёстой. Би аль бөмбөгийг жижиг эсвэл томоор зурах ёстой вэ? (жижиг бөмбөлгүүд)

Энэ бол хэцүү даалгавар юм. Алдаагүй байхын тулд эхлээд бөмбөлгүүдийг зөв дарааллаар байрлуулна. Том бөмбөлгөөр эхэлье: улаан, цэнхэр өнгийн жижиг бөмбөлгүүдийн хооронд байх ёстой. Би үүнийг яаж хийж чадах вэ? Хүүхдүүд янз бүрийн аргаар тавьдаг.

Одоо шар бөмбөлгийг улаан бөмбөгний зүүн талд байрлуул. Эхний тохиолдолд үүнийг хийж болох уу? Хоёрдугаарт? Одоо ногоон бөмбөгийг шар ногооноос баруун тийш байрлуулна.

Одоо зураг дээрх жижиг бөмбөлгүүдийг мөн адил өнгөөр \u200b\u200bбудна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бидний хичээл дууслаа.

Биднийг тосгонд аялах үеэр юу хамгийн их таалагдсан бэ?

0 дугаарын талаар та ямар сонирхолтой зүйлийг хэлж өгнө үү?

Та өнөөдөр маш сайн ажиллав! Сайн хийлээ!

Ашигласан материал:

  1. Михайлова З.А Сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан тоглоомын зугаа цэнгэлийн даалгавар: Ном. Багш хүүхдүүдэд зориулав. цэцэрлэг. - 2-р хэвлэл, Илч. - М.: Боловсрол 1990. - 94 х.
  2. Тоглоцгооё: Мат. 5 - 6 настай хүүхдүүдийн тоглоом: Ном. сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан. цэцэрлэг ба эцэг эх / N. I. Kasabutsky G. N. Skobelev, A. A. Stolyar, T. M. Chebotarevskaya; Эд. A. A. Столяр. - М.: Боловсрол, 1991. - 80 х.

5 - 7 настай хүүхдүүдтэй хичээллэх дэвтэр

"Тоо сурах"

Эрхэм хүндэт эцэг эхчүүд, багш нар аа!

Энэхүү тэмдэглэлийн дэвтэр нь 5-6 настай хүүхдүүдэд зориулагдсан юм. Даалгаврууд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн анхаарал, ой санамжийг бий болгох, бяцхан сурагчдыг тоонуудтай танилцуулахад туслах болно.

Тэмдэглэлийн дэвтэртэй ажиллахад танд тусламж хэрэгтэй болох тул заавал уншаарай даалгаврын тайлбар:

    Эхлээд хүүхдэдээ тооны тухай шүлэг уншаарай. Энэ нь нялх хүүхдэд дугаарыг тодорхой дүрстэй холбоход тусална. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд энэ нь маш чухал бөгөөд учир нь бүх хүүхдүүд мэдэрсэн зүйлээ санадаг. Дараа нь бяцхан математикчээс тоог ямар ч өнгөөр \u200b\u200bбудахыг хүс.

    Пирамидын цагиргийг будах даалгавар нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд илүү анхааралтай хандаж, ой санамжийг нь хөгжүүлэхэд тусална: цагираг бүрийг өмнөх зургийн адил өнгөөр \u200b\u200bбудаж байх хэрэгтэй. Хүүхэд эхлээд сүүлчийн хичээл дээр аль өнгө хэрэглэснээ санаж, өмнөх хуудсыг үзээд өөрийгөө шалгаж үзээрэй.

    Дараагийн даалгавар нь хэцүү, бараг л сургуулийн ажил. Хүүхэд өөрөө тоонуудыг бичих ёстой. Хүүхдийг сонирхолтой болгохын тулд түүний ажлын үр дүнг үнэлэхийг хүс: ингэхийн тулд хичнээн тоог сайхан бичсэнийг тоолж, бүтэлгүйтсэн тоотой харьцуулах хэрэгтэй. Залуу математикч ангиасаа анги руу улам олон амжилттай тоонуудтай болох бөгөөд энэ нь түүнд өөрийн хүч чадалд итгэх итгэлийг төрүүлэх болно.

    Домино картын даалгаварт бяцхан оюутан түүврээс хэд хэдэн цэгээс хээ гаргах хэрэгтэй. Энэхүү нөр их хөдөлмөр нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг сансар огторгуй, нарийвчлал, харандааны ур чадварыг дээшлүүлэхэд заах болно.

    Төрөл бүрийн объектыг будах даалгавар нь хүүхдэд "арван" тооны бүтцийг сурахад тусална. Энэ даалгавар нь уламжлалт биш тул үүнийг гүйцэлдүүлэхийн тулд нялх хүүхдээс нухацтай хандлага шаарддаг.

    Тоо будилсан зураг зурах нь нялх хүүхдийн анхаарлыг төвлөрүүлэх шаардлагатай болно. Гэхдээ дүрмээр хүүхдүүд эдгээр ажлуудад дуртай байдаг.

    Хичээл бүрийн төгсгөлд залуу сурагчдад хуудасны ирмэг дээр байрлах тооны мөрийг харуулахыг санаарай; тоо бүрийг зааж, нэрлэ.

Танд болон таны хүүхдэд аз жаргал хүсье!












Майя Ховалыг
Ахлах бүлгийн математикийн нээлттэй хичээл "Дугаар 0. Тоо. 0. Арматур"

RT, Кызыл, RT-ийн MADOU CRR ЦЭЦЭРЛЭГ

АГУУ БҮЛЭГТ МАТЕМАТИКИЙН НЭЭЛТТЭЙ ХИЧЭЭЛ

Дууссан ажил:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

II чанар. муур

Ховалыг М.Д.

Сэдэв: Дугаар 0. Цифр 0. Зангуу.

Зорилтууд:

1. гэсэн ойлголтыг бий болгох дугаар 0, 0 дугаарыг засах.

2. Зангуу геометрийн хэлбэрийн тухай ойлголт, загварыг таних, үргэлжлүүлэх чадвар.

Хичээлийн материал:

Жагсаал - Үхэр сүрэг, адуун сүргийг дүрсэлсэн зургууд, 0-3 хүртэлх тоо, зараа ба 3 мөөгний дүрс (1 дэгдэмхий агарик ба 2 хоол).

Хичээлийн явц

Тоглоом "Аялал"

Хүүхдүүд та аялах дуртай юу? (Тийм)

Мөөгөөр ой руу явъя.

Автобусны таавар.

Байшин гудамжаар явдаг

Хүн бүр азтай ажилладаг,

Тахианы нимгэн хөл дээр биш,

Мөн резинэн гутал.

(Автобус)

Бид хаашаа явж байгаа юм бэ? (автобусаар)

Кассаас хүн бүр тийз худалдаж авдаг - (хүүхдүүдэд зориулсан) дугаарын карт, ба тоо 1-ээс 8 хүртэл сандалны ард, хүүхдүүд автобусанд байраа хайж байна).

Бүгд суув, хянагч тасалбарыг шалгав.

Жолооч жолоодож, хүүхдүүд сууж байна! Яв!

Хүүхдүүд ээ, баруун тийшээ хар ...

(үхэр, адууны зургийг харуулах):

Та зураг дээр хэнийг харж байна вэ? (үхэр)

Хамтдаа бэлчиж байгаа үхрүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (үхэр сүрэг)

Хүүхдүүд ээ, зүүн тийшээ хар ...

(морины зургийг харуулах)

Та зураг дээр хэнийг харж байна вэ? (морь)

Хамтдаа бэлчиж байгаа адууг юу гэж нэрлэдэг вэ? (адуун сүрэг)

Хүүхдүүдтэй хамт үхэр сүрэг, адуун сүргийг хамтдаа найрал дуугаар давт.

Багшлах: Энд ой байна. Нуга дахь мөөг (Аманита ба фланелографийн хоёр хүнсний мөөг.)

Хэдэн мөөг вэ? (3) (хүүхдүүд нэр өгөх ёстой тоо ба харуулах цифр)

Шоу, дугаар 3.

Хэдэн хоолтой вэ? (2)

Үзүүлэх дугаар 2.

Хүүхдүүд үзүүлдэг дугаар 2

Хэдэн нь идэж болохгүй вэ? (1)

Шоу, дугаар 1.

Энийг юу гэдэг вэ? (нисэх агарик).

Сагсанд хийхээсээ өмнө анхааралтай бодож үзээрэй.

Нэг өттэй, аваад явъя.

Та өттэй мөөг идэж чадах уу? (биш)

Яагаад? (хүүхдүүдийн хариулт)

Хэдэн үлдэх вэ? (нэг).

Гэтэл дараа нь зараа ирж, энэ мөөгийг асуув.

Бидэнд хэдэн мөөг үлдсэн бэ? (хэн ч биш)

Үр дүн: Хэрэв объект байхгүй бол энэ нь юу ч биш болно. Мөн үүнийг дараах байдлаар тэмдэглэнэ оронтой 0 - ба хүүхдүүдэд үзүүлэх.

Би чамд тухай шүлэг унших болно 0 оронтой.

Тэг: 0 үсэг шиг тоо,

Энэ бол тэг эсвэл юу ч биш.

Дугуй тэг маш хөөрхөн

Гэхдээ энэ нь юу ч гэсэн үг биш юм.

Шүлэг дээр юу хэлэхээ хүүхдүүдэд тайлбарлаж өгөөрэй тэг 0... Хүүхдүүд үзүүлдэг 0 оронтой.

Хүүхдүүд ээ, Винни Пух хэрхэн өсгийгөөрөө илжгэн дээр очсоныг санацгаая. Винни Пух юу бэлэглэж явсан бэ? Тэр хэдэн бөмбөг авч явсан юм бэ? Бөмбөг юу болсон бэ?

Хэдэн үлдэх вэ? (тэг юу ч биш)

Хүүхдүүд ээ, эдгээр зургуудыг үзнэ үү (зун, намрын сүүл, өвлийн улиралд нэг модыг дүрсэлсэн зургууд.) Би зургуудаас жилийн улирлыг тодорхойлж, зургуудыг дарааллаар нь байрлуулахыг танаас хүсье.

Зуны улиралд модонд хэдэн навчис байдаг вэ? (их).

Намар юу болж байна вэ? (шар навч)

Тэдний дугаарын талаар та юу хэлж чадах вэ? (тэд цөөн байна)

Өвөл юу болдог вэ? (модноос навч унах, ганц ширхэг ч үлдэхгүй.)

Үүнийг хэрхэн бичих вэ? (0 оронтой)

Гэртээ автобусаар явахыг санал болгож байна. Яв!

Жолооч жолооны хүрдийг жолооддог.

Физминутка

Бид бодож үзээд ядарсан байсан

Бид бүгдээрээ чимээгүйхэн босов

Тэд үзгээ алгадав - 1, 2, 3!

Гишгэсэн хөл - 1,2,3!

Таны гар дээр! Мөр илүү өргөн!

1,2,3 - жигд амьсгал!

Тэд үзгээ алгадав - 1,2,3!

Гишгэсэн хөл - 1,2,3!

Тоглоом "Бөмбөлгүүдийг"

Бид гэртээ харьсан бөгөөд тэнд ээж минь тарсан бөмбөлгүүдийг цуглуулдаг. Бид түүнд туслах хэрэгтэй. Хүүхдүүдэд бөмбөлгүүдийг үргэлжлүүлэн будах даалгавар өгдөг. (даалгаврын нарийн төвөгтэй байдал нь хүүхдүүдийн сургалтын түвшинтэй тохирч байх ёстой).

Жишээлбэл:

1. Бөмбөлгүүдийг үргэлжлүүлэн будгаарай;

2. Гинжийг өнгөлж, өнгөөр \u200b\u200bбудна.

Геометрийн дүрс бүхий зураг.

Би та нарт зориулж геометрийн дүрс бүхий зураг бэлдсэн байгаа анхааралтай үүнийг бодож үзээд хариулна уу асуултууд:

Хүүхдэд зориулсан даалгавар:

1. Бүх шар дүрсийг зурж зурах;

2. Бүх цэнхэр дүрсийг зурж зурах;

3. Ямар геометрийн дүрс үлдсэн бэ? (гурвалжин)

4. Нэг улаан гурвалжинг зур.

5. Хэдэн ширхэг үлдсэн бэ? (0) .

Бичих зураг Миний цаасан дээр 0.

Үр дүн хичээлүүд

Юунаас тоогоор уулзав?

ДАХЬ 0 оронтой.

Энэ ямар үсэг шиг харагдаж байна тэг тэг? (O үсэгтэй).

Үзүүлэх 0 оронтой.

Холбогдох нийтлэлүүд:

Математикийн хичээлийн хураангуй "Дугаар 8. Дугаар 8" Сэдэв: Дугаар 8. Дугаар 8. Зорилго: Дугаар ба 8-ыг нэгтгэх нөхцлийг бүрдүүлэх; зураг 8. график тэмдэглэгээтэй танилцах.

MBDOU № 160, Кемерово Эмхэтгэсэн: сурган хүмүүжүүлэгч Кудряшова Елена Варисовна Зорилго. "Дөрөв" тоо ба түүний илрэлийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

GCD-ийн хураангуй. "Танин мэдэхүй" (математикийн анхан шатны ойлголтуудыг бий болгох). Сэдэв: "Дугаар 9. Дугаар 9". Боловсролын чиглэл:

Ахлах бүлгийн математикийн нээлттэй хичээл "Дугаар 9. Дугаар 9" Хичээлийн зорилго: 1. Цагийн зүүтэй танилцах, цагийг цагаар тодорхойлох ойлголтыг бий болгох. 2. Дансаа дотор нь засах.

"Дугаар 2. Дугаар 2. Хос" -ын FEMP дээр ахлах бүлэгт хийсэн хичээлийн тойм. Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын 1. 2, 2-р дугаарын бүтэц, найрлагатай танилцах. 2. Үйлдлийн утгын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.