Bērnu dzejoļi par pirkstiem (pirkstu spēles). Visaptveroša izglītojoša nodarbība runas attīstībai pirmās jaunākās grupas bērniem “Krievu tautasdziesma” Mūsu Maša ir maza Mūsu Maša ir maza izziņas darbība


Ņina Butiņa
Visaptveroša izglītojoša nodarbība runas attīstībai 1. jaunākās grupas bērniem “Krievu tautasdziesma” Mūsu Maša ir maza

Mērķis: iepazīstināt ar saturu Krievu tautasdziesma; palīdzēt izprast bērnudārza atskaņas saturu, pievērst uzmanību vārdiem alenka, melngalva; iemācīties saskaņot vārdus un teikumus; nostiprināt spēju ripināt plastilīnu starp plaukstām, veidot bumbiņas ar apļveida kustībām; iemācīties rūpīgi likt gatavus izstrādājumus uz dēļa, apbrīnot gatavo izstrādājumu.

Uzdevumi:

Izglītojoši:

Iepazīstieties ar saturu Krievu tautasdziesma;

Uzziniet bērniem veido apaļus priekšmetus.

Attīstošs:

- attīstīties mākslinieciskā jaunrade (krāsu, formas izjūta, kompozīcijas) ;

Labojiet zīmes un īpašības preces: krāsa, forma, izmērs;

- attīstīt dzirdi, vizuālā uztvere, uzmanība;

Turpināt mācīties uzdot un atbildēt uz jautājumiem;

- attīstīt sīko motoriku bērniem.

Izglītojot:

Izkopt emocionālu atsaucību, interesi un estētisku attieksmi pret māksliniecisko darbību.

Izglītības integrācija reģionos: komunikācija, socializācija, mākslinieciskā jaunrade.

Materiāli un aprīkojums: ilustrācijas bērnudārza dziesmai, sižeta attēli par tēmu, flaneļgrāfs, figūriņas flaneļgrāfam (sniegavīrs, dažāda izmēra apļi no balta papīra, lelle, plastilīns, dēļi, salvetes.

Nodarbības gaita

1. Organizatoriskais moments.

Bērni ar skolotāju skatās ziemas ainavu pie loga.

Audzinātāja: Cik ārā ir skaisti! Visapkārt balts un balts. Šis sniegs pārklāja zemi ar baltu pūkainu segu. Ārā ir auksts un sals! Kas jums ir jāvalkā, lai paliktu silti? (Silts apģērbs). Tā Mašenka pie mums ieradās siltās ziemas drēbēs.

Skolotāja rāda lelli sarkanā ziemas mētelī, kas apgriezta ar kažokādu.

2. Galvenā daļa. Bērnu atskaņas lasīšana.

Skolotājs lasa bērnu dzejoli:

Mūsu Maša ir maza, viņai ir mugurā koši kažoks,

bebra mala, Maša melnbrūna.

Skolotājs lasot rāda "Aljonkas kažoks", "bebra mala", to apstiprina « Maša melnbrūna» . Tad skolotājs bērniem parāda ilustrācijas, un viņi tās kopā aplūko. Kopā ar bērniem vēlreiz tiek lasīta bērnudārza dziesma.

Audzinātāja: Ziemā ir labi būt ārā. Var braukt ar ragaviņām lejā no kalna un spēlēt sniega bumbas. Arī bērniem patīk ziemā veidot sniegavīrus. (Skolotājs piestiprina sniegavīra figūriņu flaneļgrāfam). Paskaties, bērni no diviem uztaisīja sniegavīru bumbiņas: liels un mazs. No kā veidots sniegavīra deguns? (Atbildes bērniem) . Kā ar acīm? Pildspalvas? (Atbildes bērniem) . Mācīsimies izgatavot arī šādus sniegavīrus.

Fiziskās audzināšanas minūte "Stomper"

Skolotājs nolasa poētiskās rindas un parāda kustības, kuras bērni atkārto.

Mēs stumjam kājas: no augšas uz augšu.

Mēs sitam plaukstas: klap-plak-plak.

Mēs esam rokas šķirsimies un skrienam apkārt.

3. Bumbiņu gatavošana sniegavīram.

Audzinātāja: Kur sākas sniegavīra izgatavošanas darbs? Jāripina divas bumbiņas. Viņiem jāņem plastilīns... (kāda krāsa) balts, jo sniegs ir balts. Bumbām jābūt dažādām Izmērs: viens liels, otrs mazs. Šeit man ir divi apļi. Kurš no tiem ir lielāks par otru? (Atbildes bērniem) . Noliksim lielo bumbu un liec virsū mazo. (Skolotājs parāda sniegavīra salikšanas procesu uz flaneļgrāfa un aicina bērnus atkārtot soļus). Vai atceries, kā tiek veidotas bumbiņas? Rādīt. (Bērni veic apļveida kustības ar plaukstām).

Skolotāja bērniem parāda, kā jāripina bumbiņas sniegavīriem.

Bērni sāk tēlot, skolotājs tēlniecības procesā kontrolē darba metodes, palīdz bērniem, kuriem ir grūtības izpildīt uzdevumu.

4. Nodarbības kopsavilkums.

Bērni nāk pie skolotāja galda un izliek savus amatus. Tad viņi atrod lielu un mazs bumbiņas un uzliek vienu virs otras, iegūstot sniegavīru.

Audzinātāja: Cik sniegavīru mums ir apmetās grupā! Viens ir skaistāks par otru! Kurš sniegavīrs ir visskaistākais? (Atbildes bērniem) .

Literatūra: Komplekss klases pēc M. A. Vasiļjevas, V. V. Gerbovas, T. S. Komarovas redakcijas programmas. Sastādījuši O. P. Vlasenko, T. V. Kovrigina, V. N. Mezenceva, O. V. Pavlova. Izdevniecība "Skolotājs", 2010. gads

MBDOU "bērnudārzs Nr. 50"

Spēles kopsavilkums - aktivitātes

par runas attīstību, izmantojot folkloru

1. junioru grupā

"Mūsu Maša ir maza."

Sagatavoja skolotāja: Trufakina O.A.

2017. gads

Poļisajevo

Mērķis: Apgūstiet jaunu bērnudārza atskaņu ar saviem bērniem; attīstīt runu.

Programmas saturs:

1. Iepazīstināt bērnus ar mutvārdu tautas mākslu.

2. Stiprināt spēju runāt par ziemu.

3. Aktivizējiet vārdu krājumu ar īpašības vārdiem - mazs, koši, bebrs, melnbrūns; lietvārdi, kas apzīmē apģērba priekšmetus - kažoks, filca zābaki, cepure, dūraiņi, šalle.

4. Attīstīt runu, atmiņu, domāšanu.

5. Veicināt aktivitāti un izziņas interesi. Veicināt pozitīvu emociju rašanos no folkloras darbiem.

Aprīkojums: Lelle vasaras un ziemas drēbēs, sensorais paklājiņš, māja, eglīte, sniegs, dīķis.

Priekšdarbi:

1. Sarunas par ziemu, ziemas pazīmēm.

2. Ziemas dabas vērojumi, aplūkojot kokus, sniegu, ledu. Vēja novērojumi.

3. Izglītojoša nodarbība “Ziemas apģērbs”.

4. Didaktiskā spēle “Saģērb lelli pastaigai”.

5. Folkloras spēles “Kā plāns ledus” apguve.

6. Tautas brīvdabas spēles “Maz balts sniegs uzkrita” apgūšana.

7. Dzejoļu apguve par ziemas apģērbu.

8. Simulācijas spēles “Kids Get Dressed” apgūšana.

Nodarbības gaita:

Bērni ienāk grupā, atskan vēja skaņa. Skolotāja pievērš uzmanību skaņai, jautā, kas tas par troksni, un aicina bērnus ziemas pastaigā. Atgādina, ka ziemā ārā ir ļoti auksts, snieg, pūš auksts vējš, tāpēc pirms došanās pastaigā ir jāsaģērbjas.

Skolotāja aicina bērnus ģērbties un vada spēli - imitāciju “Bērni ģērbjas” (tekstu pavada atbilstošas ​​kustības)

Uzvelciet siltas bikses, bērni.

Uzvelciet savus mazos filca zābaciņus, bērni,

Uzvelciet jaunus mēteļus, bērni,

Un, kad mēs ejam pastaigāties, mums jāuzliek cepure.

Skolotāja aicina bērnus doties tālāk uz grupiņu, kur tiek izrotāta ziemas ainava un apsniguša māja. Skolotāja jautā bērniem, kāds gada laiks ir ārā, uzmini ko? Viņš liek bērniem atbildēt, ka ārā ir ziema un visapkārt ir sniegs. Māju jumtus klāj sniegs, visa zeme klāta ar sniegu, visur ir kupenas, eglīte stāv baltā mētelī, uz logiem ir salnu raksti. Skolotāja jautā, kas tas par sniegu, un secina, ka sniegs ir balts, pūkains un auksts. Skolotāja pievērš uzmanību imitācijas dīķim un jautā, kas ar to noticis ziemā. Puiši stāsta, ka dīķis ir klāts ar ledu un aizsalis.

Skolotājs aicina bērnus spēlēt spēli “Kā plāns ledus”, dzied krievu tautasdziesmu, un bērni veic kustības atbilstoši tekstam. Tad skolotājs pievērš uzmanību mājai un piedāvā noskaidrot, kas tajā dzīvo.

Puiši apsēžas uz krēsliem, skolotājs pieklauvē pie durvīm un iznes no mājas lelli vasaras sauļošanās tērpā. Viņš saka, ka šī ir lelle Maša, viņa arī vēlas pastaigāties pa ielu. Skolotāja, pagriezusies pret lelli, jautā, kāpēc viņa iznāca izģērbusies. Viņa saka, ka ārā ir auksts un viņa nosals bez drēbēm. Skolotāja atbild lellei, ka viņa neprot pareizi ģērbties un aicina bērnus viņu mācīt.

Bērns iznāk ārā, paņem bikses, sauc par ko tās ir un uzliek lellei. Nākamais bērns paņem kažoku, nosauc to un uzliek lellei, nolasa dzejoli: Tētis no ziemeļiem atveda brīnišķīgu kažoku, es to valkāšu ziemā, un es nebaidos no sala.

Nākamais bērns paņem filca zābakus, parāda tos, nolasa dzejoli:

Viņi man nopirka siltus un mazus filca zābaciņus.

Es tos valkāšu ziemā, skrienot pa ledainajiem kalniem.

Nākamais bērns paņem cepuri, parāda to un uzliek lellei, nolasa dzejoli:

Es uzvilku cepuri pār pieri un silti saģērbos.

Uzaicināšu draugus pastaigāties, mums kopā būs jautrāk.

Nākamais bērns paņem dūraiņus, parāda un uzliek lellei, nolasa dzejoli: Lai pirksti nenosaltu, jāuzvelk cimdi.

Un tie sildīs mūsu rokas aukstā ziemā.

Nākamais bērns paņem šalli, parāda un uzliek lellei, nolasa dzejoli: Mamma adīja mīkstu šalli, ir silti un skaisti.

Tas nemaz nedurst, un es staigāju laimīgs.

Skolotāja rezumē, ka Maša tagad zina, kā pareizi ģērbties, lai ziemā pastaigātos. Viņš ienes lelli mājā un iznes to jau ziemas drēbēs. Skolotāja pievērš uzmanību tam, cik Mašenka ir gudra, kāds viņai ir skaists kažoks. Aicina bērnus klausīties bērnudārza dzejoli par Mašu.

Mūsu Maša ir maza,

Viņai ir koši kažoks,

bebra mala,

Maša ir melnbrūna.

Skolotāja uzdod jautājumus par saturu: kāda ir Maša, ar ko viņa ir mugurā, kāds viņai ir kažoks (paskaidro, ka tas ir koši, kas nozīmē sarkans), saka, ka viņai ir bebra maliņa (rāda kažoku līdzi mēteļa mala), Maša ir melnbrūna, skolotāja pabeidz. Tad skolotājs saka, ka viņš vēlreiz pastāstīs bērnudārza dzejoli par Mašu un tad palūgs kādam no bērniem to pastāstīt. Atkārtota bērnu atskaņas lasīšana. Skolotājs aicina bērnus pastāstīt par Mašu, jautā 2-3 bērniem un palīdz viņiem.

Skolotāja stāsta, ka Maša grib spēlēties ar bērniem uz ielas, tiek spēlēta āra spēle “Maz balts sniegs uzkrita”.

Spēles beigās skolotāja saka, ka Maša ir nogurusi un vēlas gulēt, piedāvā aizvest uz māju un no viņas atvadīties. Skolotājs rezumē stundu, priecājas, ka viņam un bērniem bija tik jautra pastaiga, aicina atcerēties, ko viņi darīja pastaigas laikā (mācīja bērnu skaņdarbu, mācīja Mašai ģērbties pastaigā, spēlēja spēles).



Jeļena Koļičeva
Kopsavilkums par izglītojošiem pasākumiem maziem bērniem par runas attīstību “Skolas dzejoļu lasīšana” Mūsu Maša ir maza

Pašvaldības valsts pirmsskolas izglītības iestāde

"Bērnudārzs Fatežā "Zelta atslēga"

Fatežskas rajons, Kurskas apgabals

Abstrakts

Priekš jauni bērni(1,5–3 gadi)

Autors runas attīstība

« Bērnu dzejoļa lasīšana« Mūsu Maša ir maza...» S. Kaputikjana dzejoļi « Maša pusdieno»

Sagatavots un izpildīts

grupas skolotāja

agrīnā vecumā

Koļičeva E.P

Nodarbības posms Nodarbības saturs

I.Organizācijas moments A) Intereses pamošanās bērniem

Puiši, mums šodien ir neparasta darbība. Viesi ieradās pie mums, lai redzētu, ko jūs varat darīt un ko esat iemācījušies.

Pasveicini viņus!

B) Pārsteiguma brīdis

Vēl viens viesis steidzās mums pievienoties uz stundu.

(skolotājs parāda lelli Mašu)

Satiec mani! Šis Maša! Viņa palīdzēs mums uzzināt daudz interesanta un jauna.

II Motivācija - indikatīvi A) Problēmsituācija

Paskaties, cik skaista Maša ir ģērbusies.

Puiši, es domāju, ka jūs ļoti interesē, kāpēc Maša tik ģērbies un no kurienes viņa nāca.

Par to mēs uzzināsim šodien.

III Meklēšana - Lai to izdarītu, jums būs jāpasaka, kādas drēbes ir Mašai.

Un, lai jums būtu vieglāk un interesantāk, Maša sagatavots jums bērnu dziesma.

IV. Praktiskā A) Bērnu dzejoļa lasīšana« Mūsu Maša ir maza...»

(skolotājs lasa bērnu dziesma)

-Mūsu Maša ir maza,

Viņai ir koši kažoks,

bebra mala,

Maša melnbrūna.

B) Saruna

Kuras Maša?

Kas viņai ir mugurā?

Kādu kažoku viņa valkā?

(skolotājs izskaidro vārda koši - sarkans nozīmi)

Un kažoka maliņa ir bebrs.

(skolotājs parāda kažoku gar mēteļa malu)

-Maša melnbrūna.

(skolotājs rāda uzacis)

Ko vēl Maša valkā?

No kurienes tu nāc? Maša tādās drēbēs? Kur viņa varētu būt?

Un kāpēc Maša Vai tu tik silti ģērbies uz ielu?

Kāds tagad ir gada laiks?

Ko vēl vajadzētu valkāt, lai būtu silti?

Ko tu valkā uz ielas?

B) Atkārtots lasot bērnu dzejoli

Tagad klausies atkal bērnu dziesma.

(skolotājs stāsta atkal bērnu dziesma, iedrošinot bērniem pabeidz ar viņu onomatopoētiskos vārdus)

Kurš pats grib pateikt bērnu dziesma?

(skolotājs palīdz bērniem, kuri vēlas pastāstīt bērnu dziesma)

D) Skolotāja stāsts

Pēc ielas Maša nolēma pusdienot.

(skolotājs noņem kažoku un cepuri)

Es neaizmirsu nomazgāt rokas.

(skolotājs noslauka rokas ar salveti)

Viņa apsēdās vakariņās un neaizmirsa par savām mīļākajām rotaļlietām suni, incīti un uzaicināja vistu pie galda.

(skolotājs nosēdina Mašu "tabula", un līdz ar to uzskaitītās rotaļlietas)

D) Dzejoļa lasīšana

(skolotājs lasa dzejoli)

Nevienam nav atteikuma

Pusdienas pasniedz visiem:

Sunim - bļodā,

Apakštase - incītis,

Cālis - dējējvista -

Prosa čaulā,

Un Mašenka ir uz šķīvja:

Dziļumā, nevis seklumā.

(skolotājs saskaņā ar dzejoli rāda un novieto traukus uz galda)

Ko viņi ēdīs pusdienās, uzzināsim nākamajā nodarbībā.

-Maša atkal nāks pie mums ciemos ar savām rotaļlietām.

V. Atstarojošs – vērtējošs – Un šodien tu ļoti smagi strādāji, uzzināji daudz jauna. Labi padarīts!

Atvadieties no viesiem un Mašas!

Tagad jūs varat atpūsties un spēlēt.

Introspekcija

tieši izglītojošas aktivitātes

grupā vispārēja uzmanība mazu bērnu attīstībai

Darba forma ar bērniem: integrētā nodarbība

Priekšmets: Bērnu dzejoļa lasīšana« Mūsu Maša ir maza...» , S. Kaputikjana dzejoļi « Maša pusdieno»

Izglītības joma: runa attīstību

Bērnu vecums: 1,5-3 gadi

Izglītības integrācija reģionos: izglītojošs attīstību, runa attīstību, mākslinieciskā un estētiskā attīstību.

Programmas uzdevumi:

A) Izglītojoši:

satikties bērniem ar mutvārdu tautas mākslu;

palīdzēt bērniem saprast saturu bērnudārza dzejoļi« Mūsu Maša ir maza...» ;

stiprināt spēju runāt par ziemu;

aktivizēt vārdnīcu īpašības vārdi: koši, bebrs, melnbrūns un lietvārdi, kas apzīmē objektus drēbes: kažoks, filca zābaki, cepure, dūraiņi, šalle;

iepazīstinām ar S.Kaputikjana dzejoli « Maša pusdieno» .

B) Attīstošs:

attīstīt runu, atmiņa, domāšana, uzmanība.

B) Izglītojoši:

attīstīt aktivitāti un izziņas interesi;

audzināt interesi par folkloras darbiem un veicināt pozitīvu emociju rašanos no to klausīšanās.

Darbība atbilda bērnu vecums un intereses, viņu sagatavotības līmenis un attīstību.

Bērni uzmanīgi klausījās skolotāju un pareizi atbildēja uz skolotājas uzdotajiem jautājumiem. Tika izmantotas zināšanas, kas iepriekš iegūtas laikapstākļu novērojumos un didaktiskajās spēlēs "Drēbes un apavi", "Mājdzīvnieki".

Visa uzmanība bērniem bija vērsta uz skolotāju. Bērni priecīgi atkārtoja vārdus pēc skolotājas bērnudārza dzejoļi.

Psiholoģiskā gaisotne bija labvēlīga, valdīja visu procesa dalībnieku labā griba un savstarpēja ieinteresētība.

Pamatojoties uz to, var veikt šādas darbības secinājums: nodarbības laikā tika organizēta paļaušanās uz iepriekšējām zināšanām bērniem, viņu dzīves pieredze. Nodarbībā izmantotais materiāls viņiem bija aktuāls. Interese tika saglabāta visas nodarbības laikā bērniem.

Publikācijas par šo tēmu:

Tsviklo Irina Vasiļjevna, MBDOU “Nazyvaevsky bērnudārzs Nr. 1” skolotāja, Nazivajevska, Omskas apgabals Tiešās izglītības kopsavilkums.

Izglītojošo aktivitāšu kopsavilkums runas attīstībai pirmās jaunākās grupas bērniem. A. Barto dzejoļa “Bumba” lasīšana Izglītojošo pasākumu kopsavilkums runas attīstībai 1.jaunākās grupas bērniem. A. Barto dzejoļa “Bumba” lasīšana Materiāla apraksts:.

Izglītojošo pasākumu kopsavilkums runas attīstībai vidējā pirmsskolas vecuma bērniem “Mūsu trauks” Izglītojošo pasākumu kopsavilkums runas attīstībai vidējā pirmsskolas vecuma bērniem. Kopsavilkumu sastādījusi: Rimma Khaidarova Tēma: Mūsu trauks. Vecums.

Mazu bērnu runas attīstības izglītojošo pasākumu kopsavilkums “Pastaiga ar sauli” Tēma: “Pastaiga ar sauli” Mērķis: Bērnu runas aktivizēšana, izmantojot pirkstu spēles. Mērķi: veidot izziņas darbību.

Izglītojošo pasākumu kopsavilkums runas attīstībai vidējā pirmsskolas vecuma grupā. D. Mamina-Sibirjaka pasaku lasīšana bērniem BDOU Omskas "Bērnu attīstības centrs - bērnudārzs Nr. 44" Kopsavilkums par izglītības aktivitātēm runas attīstībai vidējā pirmsskolas vecuma grupā.

Ak, labi, labi,
Cepam pankūkas.
Mēs to noliksim pie loga,
Atstāsim atdzist.
Un, kad tas atdziest, mēs ēdīsim
Un mēs to iedosim zvirbuļiem.

Ūdens, ūdens,
Nomazgā manu seju
Lai tavas acis mirdzētu,
Lai vaigi kļūtu sarkani,
Lai mute smieties,
Lai zobs kož.

Manā šķīvī
Sarkanā vāvere.
Lai viņu varētu redzēt
Es ēdu visu līdz dibenam!

zils zvans
Paklanījās tev un man.
Zilītes-ziedi
Ļoti pieklājīgi. Un tu?

Nēsā ​​pieneņu
Dzeltens sarafīts.
Kad viņš izaugs, viņš saģērbsies
Mazā baltā kleitiņā.
Viegls, gaisīgs,
Paklausīgs vējam.

Nestuves, nestuves,
Pāri resnai meitenei
Un kājās ir staiguļi,
Un rokas satver,
Un mutē - saruna,
Un prātā - prātā!

Putni, putni ir lidojuši,
Viņi apsēdās uz galvas.
Apsēdies, apsēdies, apsēdies
Jā, viņi atkal lidoja.

Čuk, čuk, čuk,
Kalnā ir pākstis,
Zem kalna - lāpstiņas,
Puiši skrien.

Ūdens plūst,
Augošs bērns
Ūdens no pīles muguras -
Tu esi pārāk tieva.
Ūdens uz leju
Bērnam augšā.
Ūdens no zoss
No gulbja - ūdens,
Un tu esi tieva.

Kaķim sāp
Sunim sāp
Zirgam sāp
Bet Vanyusha nesāp.

Lapsai sāp
Vilkam sāp
Katjuša izraisa sāpes
Lidojiet pie bērza mežā!

Ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta,
Kaķis apprecējās ar kaķi.
Kaķis staigā uz soliņa
Ved kaķi aiz ķepām,
Topi un topi uz soliņa,
Rokas pie rokas.

Lielas pēdas
Gājis pa ceļu:
TOP, TOP, TOP!
Mazas pēdiņas
Skrienot pa taku:
Top-top-top-top-top!

- Labi, labi,
kur tu biji?
- No vecmāmiņas.
- Ko tu ēd?
- Putra.
- Ko tu dzēri?
- Bražka.
-Kas par uzkodām?
- Kāpostu zupa un kāposti.
-Kas par uzkodām?
- Saldais rācenis.
- Shuu, lidosim,
Viņi sēdēja uz galvas,
Mazās meitenes sāka dziedāt!

Četrdesmit, četrdesmit,
kur tu biji?
- Tālu:
Mežā malā,
Iztaisnota
Vārīta putra
stāvēja uz sliekšņa,
Viņa pabaroja bērnus
Savākti viesi
Apstrādāja visus:
Viena - karote,
Otram - karote,
Un trešajam - vesela šķēle!

Magpie balts sānu
Vārīta putra
Viņa baroja mazuļus:
- Es to iedevu šim,
Iedeva šo
- Es to iedevu šim,
Bet viņa to nedeva šim:
Jūs negājāt uz mežu
Malku necirtu
Nenesa ūdeni
Es neiekurtu plīti -
Es tev putru nedošu!

- pirksts,
Kur tu biji?
- Ar šo pirkstu
Es devos uz mežu
Ar šo pirkstu
Vārītu kāpostu zupa
Ar šo pirkstu
Ēda putru
Ar šo pirkstu
Dziedāja dziesmas.

Ragainā kaza nāk,
Nāk sasista kaza,
Ar kājām - stom, stom,
Ar acīm - aplaudē, aplaudē.
- Tie, kas neēd putras un nedzer pienu,
Es gorēšu, ķeršu!

Vaņa, Vaņa - vienkāršība,
Nopirku zirgu bez astes.
Sēdēja atmuguriski
Un es devos uz dārzu.

No manas Oljas
Ej prom, sāpes,
Uz atklātu lauku,
Uz zilo jūru
Uz tumšo mežu
Viburnum, avenēm,
Rūgtajai apses mātei.

Neraudi, neraudi mazulīt
Pie tevis pielēks vāvere,
Atnesīs riekstus -
Auto bērnudārza dziesmām.

Ūdens no pīles muguras,
Ūdens no gulbja
Un no mana mazuļa
Viss tievums -
Uz tukšu mežu
Uz lielo ūdeni
Zem sapuvušā klāja!

Ak tu esi mana meitene
zelta vāvere,
Salda konfekte,
Ceriņu zars!

Ak, mans dēls,
kviešu vārpas,
debeszils zieds,
Ceriņu krūms!

Cālis-cālis-čikaločki,
Zaķis sēž uz nūjas
Vāvere uz ratiem,
Viņš plēš riekstus.
Ej zaķīt, nejautā
Ierīvē sevi ar riekstu.

Dybochek-dybok,
Vanečkai drīz būs viens gads,
Izaug kā ozols,
Jūs sasniegsit griestus
Augt augstāk -
Jūs sasniegsiet jumtu
Tas ir veids, kā augt
Lai visi varētu redzēt!

Un frets, frets, frets,
Neviens dārzs nav iestādīts.
Un mana Saša aizies,
Viņš stādīs un laistīs,
Augšā, augšā, augšā...

Agri no rīta
Gans: "Tu-ru-ru-ru!"
Un govis viņam labi piestāv
Viņi dziedāja: "Moo-moo-moo!"
Tu, Burenuška, ej,
Pastaigājieties atklātā laukā,
Un tu atgriezīsies vakarā,
Dod mums pienu.

Gailis, gailis,
zelta ķemme,
Eļļas galva,
Zīda bārda,
Ka tu celies agri
Tu dziedi dziesmas skaļi,
Vai tu neļauj Mašai gulēt?

Kaķis devās uz tirgu,
Kaķis nopirka pīrāgu.
Kaķis izgāja uz ielas,
Kaķis nopirka bulciņu.
Vai man to vajadzētu ēst pašam?
Vai arī Mašenku nojaukt?
iekodīšu sev
Jā, un es nojaukšu Mašenku.

Endrjū Zvirbulis,
Nedzeniet baložus
Dzeniet ērci
No nūju apakšas.
Nekož smiltīs
Nenobēdiniet kāju pirkstus!
Noderēs zeķe
Knābājiet vārpu!

- kaķene,
kur tu biji?
- Dzirnavās.
- kaķene,
Ko tu tur darīji?
- Es malu miltus.
- kaķene,
Ko tu pagatavoji no miltiem?
- Es cepu pīrāgus.
- kaķene,
Ar ko tu ēdi pīrāgus?
- Viens.
- Neēd viens pats!
Neēd viens pats!
Neēd viens pats!

Nezāles skudra piecēlās no miega,
Zīlīte satvēra graudu,
Zaķi kāpostiem
Peles - garozai,
Bērni - pienam.

Pērciet sīpolus, zaļos sīpolus,
Pētersīļi un burkāni!
Pērciet mūsu meiteni
Minks un krāpnieks!
Zaļie sīpoli mums nav vajadzīgi
Pētersīļi un burkāni,
Mums vajag tikai meiteni
Minks un krāpnieks!

Mūsu pīles no rīta:
“Kū, čuk, čuk! Čau-čuk-čuks!"
Mūsu zosis pie dīķa:
“Ha-ha-ha! Ga-ga-ga!
Un tītars pagalma vidū:
“Bal-bal-bal! Pliks necilvēks!
Mūsu maizītes augstāk:
“Gru-grru-ugrru-u-grru-u!”
Mūsu cāļi pa logu:
“Ko-ko-ko! Ko-ko-ko-ko!”
Kā ar Petiju Gaili?
Agri, agri no rīta
Viņš mums dziedās: "Ku-ka-re-ku!"

Tāpat kā mūsu kaķis
Kažociņš ļoti labs
Kā kaķa ūsas
Apbrīnojami skaista
Drosmīgas acis
Zobi ir balti.

Atty-batty! Karavīri gāja
Atty-batty! Uz tirgu.
Atty-batty! Ko jūs pērkat?
Atty-batty! Samovārs!
Atty-batty! Kāda ir cena?
Atty-batty! Trīs rubļi.
Atty-batty! Kāds viņš ir?
Atty-batty! Zelts.

Kā uz plāna ledus
Uzsniga neliels balts sniegs.
Uzsniga neliels balts sniegs
Vanjuška, mans draugs, brauca.
Vaņa brauca, steidzās,
Viņš nokrita no sava labā zirga.
Vaņa nokrita un gulēja tur,
Pie Vaņas neviens neskrien.
Divas meitenes redzēja
Viņi skrēja tieši pie Vanjas,
Viņi uzsēdināja Vaņu zirgā,
Viņi rādīja ceļu.
Viņi rādīja ceļu,
Jā, viņi sodīja:
- Kā tev iet, Ivan?
Nevajag žāvāties!

Ak-lyuli, ta-ra-ra-ra!
Kalnā ir kalns,
Un tajā kalnā ir pļava,
Un tajā pļavā ir ozols,
Un viņš sēž uz tā ozola
Krauklis sarkanos zābakos
Krauklis sarkanos zābakos
Ceriņu auskaros.
Melnais krauklis uz ozola,
Viņš spēlē trompeti -
Bū-bū-bū-bū-bū.
Virpota caurule,
Apzeltīts.
No rīta viņš pūš trompeti,
Naktīs viņš stāsta pasakas.

Vecais zaķis pļauj sienu,
Un lapsa grābj.
Muša nes sienu uz ratiem,
Un ods met.
Viņi mūs aizveda uz siena būdiņu -
No ratiem kliedza muša:
"Es neiešu uz bēniņiem,
Es nokritīšu no turienes
Es salauzīšu kāju,
Es būšu klibs."

Ēna-ēna-ēna,
Virs pilsētas ir žogs.
Dzīvnieki sēdēja uz žoga.
Mēs lepojāmies visu dienu.
Lapsa lepojās:
- Es esmu skaista visai pasaulei!
Zaķis lepojās:
- Ej un panāk!
Eži lielījās:
- Mūsu kažoki ir labi!
Lācis lepojās:
- Es māku dziedāt dziesmas!

Tili-bom! Tili-bom!
Kaķa māja deg!
Aizdegās kaķa māja
Tur izplūst dūmu stabs!
Kaķis izlēca!
Viņas acis izspiedās.
Cālis skrien ar spaini
Applūdina kaķa māju
Un zirgs ir ar laternu,
Un suns ir ar slotu,
Pelēks zaķis ar lapiņu
Vienreiz! Vienreiz! Vienreiz! Vienreiz!
Un uguns nodzisa!

Mūsu Maša ir maza,
Viņai ir koši kažoks,
Bebra mala.
Maša ir melnbrūna.

Lēc-lec!
Jauns rubenis
Es gāju gar ūdeni
Es atradu jaunu meiteni.
Jauna meitene
Nav liels -
Apmēram collu pati,
Galva ar podu.
Jauna meitene
Gāju pēc malkas,
Uzķēra uz koka celma
Es tur stāvēju visu dienu.

- Kaķēni, kaķēni,
Mazie puiši!
Kurš ir tavs lielākais?
Kurš ir tavs jaunākais?
- Mēs visi izaugsim,
Ejam pēc pelēm.
Viens vectēva kaķis
Paliks mājās
Jā, guli uz plīts,
Ir labi mūs gaidīt.

Suns virtuvē
Cep pīrāgus.
Kaķis stūrī
Sausiņi spiež.
Kaķis logā
Šuj kleitu.
Cālis zābakos
Slauka būdu.
Izslaucīja būdu
Es noliku paklāju:
- Apgulies, mazais kājslauķis,
Zem sliekšņa sānos!

Ziemas bērnu dzejoļi

Tu, sals, sals, sals,
Nerādi degunu!
Ātri brauc mājās
Paņemiet līdzi aukstumu.
Un mēs brauksim ar kamanām,
Mēs iesim ārā
Sēdēsim kamanās -
Motorolleri.

Tu esi ziema-ziema,
Jūs atnācāt ar salu.
Vējš gaudo, putenis gaudo,
Tas slauka pa ielu.

Baltā sniegā klāta
Visi ceļi uz ciemu,
Visi ceļi, visi ceļi,
Paiet garām nevar.

Kā sniegā, putenī
Lidoja trīs kamanas.
Un viņi trokšņo un dārd,
Zvani skan.

Vectēvs ir pirmajās kamanās,
Otrās ragavās ir vecmāmiņa,
Trešajās ragavās ir tante.

Mūsu Katja izskrēja,
Satiku dārgos viesus,
Viņa atvēra viņiem vārtus,
Tas veda uz jaunu kalnu.

Nopirksim manam dēlam filca zābakus,
Liksim uz kājām,
Ejam pa taku.
Mūsu dēls staigās
Jauni filca zābaki valkāšanai.

Kā uz plāna ledus
Uzsniga neliels balts sniegs
Uzsniga neliels balts sniegs
Vanečka, mans draugs, brauca,
Vaņa brauca, steidzās,
Viņš nokrita no sava labā zirga,
Viņš krita, krita, melo -
Pie Vaņas neviens neskrien,
Divas meitenes redzēja -
Viņi skrēja tieši pie Vanjas,
Viņi skrēja tieši pie Vanjas,
Viņi uzsēdināja Vaņu zirgā,
Viņi rādīja ceļu.

Cepure
Jā, kažoks
Tas ir viss
Mišutka.

Mūsu Maša ir maza,
Viņai ir koši kažoks,
Bebra mala.
Maša ir melnbrūna.

Krit, krist,
Balts sniegs!
Dari mani laimīgu, dari mani laimīgu
Visi visur!
Kritums, kritums
Uz ciemu
Uz zosu
Spārns.
Lauks balts
Piesegt -
Tas būs vasarā
klaips!

Bērnu dzejoļi par pirkstiem (pirkstu spēles)

Mūsdienās daudz tiek runāts par saistību starp pirkstu smalko motoriku un bērna runas attīstību. Šie bērnu dzejoļi pieder pie pirkstiņu spēlēm, kas zināmas jau sen. Mēs arī griežam nagus šiem bērnudārza dzejoļiem (jūs droši vien zināt, kā tas ir griezt bērna nagus :)). Tas mums ļoti palīdz. Mazuļiem, kuriem pašiem ir grūti veikt kustības, palīdz mamma, bet pavisam maziem zīdaiņiem ar šiem bērnudārza dzejoļiem var masēt pirkstus, ar vieglām apļveida kustībām aptaustīt katru bērna pirkstiņu. Atgādināšu, ka pirkstiņu spēlēs ietilpst labi zināmā “Varna vārna”, kā arī “Vāvere sēž ratos...”, “Bruņurupucis devās peldēties” - šīs bērnudārza dziesmas atrodas uz bērnu dzejoļu galvenā lapa.

(mēs saliecam pirkstus pa vienam)
Šis pirksts iegāja mežā,
Šis pirksts atrada sēni,
Šis pirksts ir ieņēmis savu vietu
Šis pirksts cieši piegulēs,
Šis pirksts ir daudz ēdis,
Tāpēc es kļuvu resna.

(mēs kustinām pirkstus un sakām teikumus)
Šis pirksts ir vectēvs
Šis pirksts ir vecmāmiņa
Šis pirksts ir tētis
Šis pirksts pieder mammai
Šis pirksts ir Vanečka.

(mēs saliecam pirkstus)
Šis pirksts grib gulēt
Šis pirksts aizgāja gulēt
Šis pirksts tikko snauda,
Šis pirksts jau ir aizmidzis.
Šis ir ātrs, cieši aizmidzis.
Klusi! Kluss, netrokšņo!
Uzlēks sarkana saule,
Pienāks skaidrs rīts.
Putni čivinās
Pirksti celsies kājās!
(pirksti iztaisno)

(īkšķis ir savienots pārmaiņus ar katru pirkstu)
- Pirkstu zēns,
Kur tu biji?
- Ar šo brāli
Es devos uz mežu.
Ar šo brāli
Vārītu kāpostu zupa
Ar šo brāli
ēdu putru.
Ar šo brāli
Dziedāja dziesmas!

Ivans Lielais - cirst malku,
Vaska rādītājs - nest ūdeni,
Vidējam lācim jāiekur plīts,
Bārenim Griškam jāvāra putra,
Un lai mazā Timoška dziedātu dziesmas,
Dziediet dziesmas un dejojiet,
Uzjautriniet manus brāļus un māsas.

Pacelsies pirksti,
Apģērbiet mūsu bērnus.
Pirksti piecēlās kājās - urrā!
Mums pienācis laiks ģērbties.

Palmas-palmas
Viņi sasita plaukstas
Sasit plaukstas (sist plaukstas)
Nedaudz atpūtīsimies (rokas uz ceļiem).

Bija vārīta putra
Viņi maisīja ar karoti
Lācēns tika pabarots
Viņi to iedeva kaķim. (mēs virzām rādītājpirkstu gar plaukstu)

Dūres saliktas
Viņi sita ar dūrēm
Knock knock yeah knock
Klauvēt, klauvēt, klauvēt, klauvēt (sitīt dūres kopā)

Šis pirksts ir resnākais, stiprākais un lielākais!
Šis pirksts ir paredzēts, lai to parādītu!
Šis pirksts ir garākais un stāv pa vidu!
Šis zeltnesis ir visvairāk sabojāts!
Un, lai gan mazais pirkstiņš ir mazs, tas ir veikls un uzdrīkstējies!

Šai mājai ir pieci stāvi:
Pirmajā stāvā dzīvo ežu ģimene,
Otrajā stāvā dzīvo zaķu ģimene,
Trešajā - sarkano vāveru ģimene,
Ceturtajā dzīvo zīle ar saviem cāļiem,
Piektajā, pūce ir ļoti gudrs putns.
Nu, mums ir pienācis laiks atgriezties lejā:
Piektajā pūcē,
Par ceturto zīli,
Vāveres trešajā,
Zaķi - otrkārt,
Par pirmajiem ezīšiem pie tiem nonāksim vēlāk.

No bērnu grāmatām.

Gudra meitene, Katenka

Gudra meitene, Katenka,
Ēd kādu saldu putru
Garšīgs, pūkains,
Mīksts, smaržīgs

Gudra meitene

Tu esi gudrs, gudrs
Tu esi gudrs, gudrs,
Visa iela par to zina,
Gailis un kaķis
Jā, es esmu nedaudz.

Neraudi

Neraudi, neraudi
Nopirkšu rullīti.
Nečīksti, nebēdā,
Nopirkšu vēl vienu.
Noslaukiet asaras
Es tev iedošu trīs.

Sv

kausa saule,
Paskaties ārā pa logu!
Saulaini, saģērbies!
Sarkanais, parādi sevi!

Saule skatās

Saule skatās pa logu,
Tas spīd mūsu istabā.
Mēs sitīsim plaukstas -
Mēs esam ļoti priecīgi par sauli.

Saulains, saulains

Saule, saulīte,
Paskaties ārā pa logu
Spīdiet nedaudz gaismas
Es tev iedošu zirņus!

Ak, šūpoles!

Ak, šūpoles, šūpoles!
Skaties - maizītes, rullīši!
Karsts no cepeškrāsns,
Viss ir rožains un karsts.
Šeit lidoja stumbri,
Viņi pacēla ruļļus,
Esam aizbraukuši
Bar-a-a-anochki!

Ieradās trīs stumbri

Ieradās trīs stumbri
Viņi atnesa trīs atslēgas.
Ņem to, roki,
zelta atslēgas,
Aizveriet ziemu
Atbloķējiet atsperi
Atver vasaru!

Es iešu pie vecmāmiņas un vectētiņa
Es iešu pie vecmāmiņas un vectētiņa
Uz zirga, sarkanā cepurē,
Uz līdzena ceļa,
Uz vienas kājas,
Vecā kurpē,
Pāri bedrēm, pāri nelīdzenumiem,
Viss ir taisni un tieši
Un tad pēkšņi... bedrē
Sprādziens!

Lietus

Lietus, lietus, priecājies!
Pilināt, pilēt, nenožēlo!
Tikai nenogalini mūs!
Neklauvē pie loga velti -
Slampāt laukā vairāk:
Zāle kļūs biezāka!

Kur tu skrien, kājas?

-Kur tu skrien, kājas?
- Pa vasaras taku,
No paugura līdz pauguram
Par ogām mežā.
Zaļā mežā
ES tev piezvanīšu
melnās mellenes,
Scarlet zemenes.

Vaņa jāj uz nūjas

Cālis-cālis-čikaločki,
Vaņa jāj uz nūjas,
Un Dunja ir ratos
Viņš plēš riekstus.

Ejam ar riekstiem

Ejam, ejam,
Ar riekstiem, ar riekstiem,
Dod vectēvam rāceņu,
Pēc puiša teiktā
Par saldumiem.

Gop, hop!

Hop! Hop! Zirgs ir dzīvs
Un ar asti un krēpēm.
Viņš pakrata galvu
Lūk, cik tas ir skaisti!

Zirgs iet

Zirgs staigā gar krastu,
Melns uz zaļa,
Viņš pakrata galvu
Krata savas melnās krēpes,
Zelta brikšņi grab.

Varavīksnes loka

Ak tu, varavīksnes loka,
Un stingrs un garš!
Nedod mums lietus
Dodiet mums spaini.
Lai bērni varētu pastaigāties,
Lai teļi varētu auļot,
Vajag nedaudz saules
Zvans!

Ko-ko! Vistas!

Mūsu vistas pa logu -
Ko-ko-ko! Ko-ko-ko!
Kā ar Petiju Gaili?
Agri, agri no rīta
Viņš mums dziedās - ku-ka-re-ku!

pīrāga vista

pīrāga vista
Pastaigas pa pagalmu
Perē vistas
cekuls piepūšas,
Izklaidē mazus bērnus.

Vaņa, Vaņa, kur tu biji?

- Vaņa, Vaņa, kur tu biji?
Kur pazuda Vanečka?
- Es devos uz mežu.
- Ko tu redzēji?
- Penečeks.
Zem celma ir sēne!
Paņemiet to un ievietojiet to kastē!

Incītis, nāc!

Pussy, puncis, puncis, nāc!
Nesēdi uz taciņas!
Mūsu mazulis aizies
Tas izkritīs cauri Pussy!

Kuša, kuša, kuša

Kuša, kuša, kuša...
Kur ir mana dzeguze?
Dzeguze ir skumja -
Pazaudēta spalva:
pelēks,
Un balts
Un raibs.

Kuša, kuša, kuša,
Neuztraucies, mazā dzeguzīte
Aizmirstiet par bēdām
Mēs atradīsim spalvu:
pelēks,
Un balts
Un raibs...

Celies, mazulīt

Piecelies, mazulīt, vēl vienu reizi
Veikt nelielu soli.
Top-top!
Mūsu zēns staigā ar grūtībām,
Pirmo reizi pastaigājas pa māju.
Top-top!

Cockerel - zelta ķemme

Gailis, gailis,
zelta ķemme,
Eļļas galva,
Zīda bārda,
Ka tu celies agri
Dziedi skaļi
Vai tu neļauj Vanijai gulēt?

Ēna-ēna, ēna

Ēna-ēna, ēna,
Virs pilsētas ir žogs.
Dzīvnieki sēdēja zem žoga.
Mēs visu dienu lepojāmies:
Lapsa lepojās:
- Es esmu skaista visai pasaulei!
Zaķis lepojās:
- Ej un panāk!
Eži lielījās:
- Mūsu kažoki ir labi!
Lācis lepojās:
- Es māku dziedāt dziesmas!

Pūce-pūce

Pūce-pūce,
Liela galva,
Sēž uz celma
Pagriež galvu
Skatās uz visām pusēm
Jā jā
Tas lidos!

Mārīte

mārīte,
Lidojiet debesīs
Atnes mums maizi
Melns un balts
Vienkārši nav sadedzis.

Norīt, norīt

- Bezdelīga, bezdelīga, dārgais slepkava,
Kur tu biji, ar ko atnāci?
- Bijis ārzemēs
Es saņēmu pavasari,
Nesu, atnesu pavasara skaistumu!

Gliemezis

Gliemezis, gliemezis,
Izbāz savus ragus
Es tev iedošu, gliemezis
Pīrāga gabals!
Rāpot pa taku
Es tev iedošu kūkas.

asa adata

asa adata,
dzeloņaina adata,
Nedur man pirkstu
Šujiet saulainu!

Pankūkas

Labi, labi!
Vecmāmiņa cepa pankūkas
Es uzlēju eļļu,
Es to iedevu bērniem.
Dašai ir divi,
Pasha - divi,
Vaņa - divi,
Tanya - divi,
Saša - divi,
Mašai ir divi,
Pankūkas ir labas
Mūsu labā vecmāmiņa!

Ļuli, ļuli, ļuli

Ļuli, ļuli, ļuli,
Spoki ir ieradušies
Spoki sāka gaudot,
Smagi sāka trakot:
Ielidoja stūrī
Viņi iededzināja uguni
Viņi sāka vārīt putru,
Viņi sāka barot Mašu.

Rukota vista

- Rukota vista,
Kur tu aizgāji?
- Uz upi.
- Rukota vista,
Kāpēc tu aizgāji?
- Par kādu ūdeni.
- Rukota vista,
Kāpēc jums vajag nedaudz ūdens?
- Laistiet vistas.
- Rukota vista,
Kā cāļi lūdz ūdeni?
- Pī-pī-pī-pī-pī-pī-pī-pī!

Kaķis devās uz Toržoku

Kaķis devās uz tirgu,
Kaķis nopirka pīrāgu.
Kaķis izgāja uz ielas,
Kaķis nopirka bulciņu.
Vai man to vajadzētu ēst pašam?
Vai arī Vaņa jānojauc?
iekodīšu sev
Jā, es arī nojaukšu Vaņu.

Maša

Mūsu Maša ir maza,
Viņai ir koši kažoks,
bebra mala,
Maša ir melnbrūna.

Keita

Katja, Katja ir maza,
Katja ir nomaļa,
Nāc līdzi, Katja, Gorenko,
Stomp, Katja, ar savu mazo kāju.

Keita

Katja, Katja ir maza,
Katja ir nomaļa,
Ejiet pa taku
Stomp, Katja, ar savu mazo kāju.
Lielas pēdas
Gājis pa ceļu:
No augšas uz augšu,
Top-top-top.
Mazas pēdiņas
Skrienot pa taku:
No augšas uz augšu uz augšu,
Top-top-top-top.

Ūdens, ūdens

Ūdens, ūdens,
Nomazgā manu seju
Lai acis varētu skatīties,
Lai jūsu vaigi sārtu,
Lai mute smieties,
Lai zobs kož!

Kā mēnesis izkusa

Kā mēness izkusa, zelta ragi,
Tāpat kā mūsu Tanjas logā ir saule,
Spožie saules stari deg,
Tanjas blondās šalles karājas

***
Es skrāpēju, skrāpēju, matiņus,
Es ķemmēju šalles.

Izaudzēt bizi

Augt, pīt, augt, pīt,
Līdz viduklim
Nezaudē matus.
Izaug, brītiņ,
Līdz kājām -
Visi mati ir rindā.
Pieaug, pīt, neapmulst,
Mamma, meita, klausies.

Izģērb mani

Izģērb mani
Izģērb mani
Noguldiet mani
Piesedz mani
es aizmigšu
Es pats!