"" Хоолны төрөл "сэдэвт технологийн хичээл (2-р анги). Аяга


Свердловск мужийн Ерөнхий ба мэргэжлийн боловсролын яам

Свердловск мужийн улсын төсвийн мэргэжлийн боловсролын байгууллага

"Камышловскийн багшийн коллеж"

Сэдвийн дагуу технологийн хичээлийг байгуул.

"Аяга. Бүтээгдэхүүн: "Цэцэгтэй сагс" картон ба утаснуудын найрлага

Гүйцэтгэгч:

Панфилова К.,

3 "Б" бүлгийн оюутан.

Камышлов, 2016 он

Сэдэв: "Аяга. Бүтээгдэхүүн: "Цэцэгтэй сагс" картон ба утаснуудын найрлага

Анги: 2

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн

Хөтөлбөр:Хэтийн төлөв

Зорилго: утсаар ороосон хээ дээр үндэслэн найруулга зохиож сурах

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:судалж буй сэдэвт сонирхлыг бий болгох.

Сэдэв:утаснуудын төрлүүдийн талаархи мэдлэг, картон, цавуу, хайчтай ажиллах ур чадвар, хэв загвар ашиглан цаас тэмдэглэх оновчтой арга техник, ороомгийн техникийг нэгтгэх; бүтээл туурвих чадварыг бүрдүүлэх; энэ төрлийн бүтээлч байдлыг загвар ороомог байдлаар гүйцэтгэх үед ажлын зохион байгуулалт, үнэн зөв байдлыг бий болгох; өнгө тохируулах замаар бүтээлч байдал, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.

Метасубь:

зохицуулалт - ажлын байрыг зохион байгуулах, бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх цаг хугацааг оновчтой хуваарилах ур чадварыг ашиглах, слайд төлөвлөгөөний дагуу ажлаа хянах, тохируулах чадварыг эзэмшсэн байх;

танин мэдэхүйн - асуудлыг бие даан боловсруулах, аман хэлбэрээр дүгнэлт, дүгнэлт хийх, бүтээлч шинж чанартай асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг эрэлхийлэх чадварыг бий болгох;

харилцаатай - ярилцагчдын яриаг сонсох, ойлгох чадварыг сайжруулах, мэдээллийг тодруулах зорилгоор асуулт асуух, бие даан дүгнэлт хийх

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:Багш: хээ угалз, сагс, төрөл бүрийн утас, цэцгийн баглаа бүхий гэрэл зургийн тусламжтайгаар хийсэн бүтээгдэхүүний дээж. Оюутнууд: сурах бичиг, ажлын ном, картон, хайч, өнгөт утас, цавуу.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Арга, техник

UUD байгуулав

Зохион байгуулалт ба сэдэл

Сайн байцгаана уу залуусаа, суудалтай байгаарай Өнөөдөр та бүхэнтэй сонирхолтой технологийн анги зохион байгуулахаар дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна.

Багш нартай мэндчилье. Тэд ажлын байран дээрээ сууна.

Аман (багшийн үг)

Зохицуулалт:боловсролын хангамжийн зөв сонголт

Хувийн: сургууль, сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг хандлага

Актуализ. мөн засах. хувь хүн. хэцүү.

Бидний өвөг дээдэс юу иддэг байсныг та хэдийнээ мэдэж байгаа. Тэд хоол бэлтгэж, хадгалахад юу ашигласан бэ?

Энэ талаар 10-р хуудасны гарын авлагаас уншина уу.

Сагс, торх

Дараа нь оюутнууд p хуудсан дээрх текстийг чангаар уншина. 10 сурах бичиг.

Сагс нь зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ төдийгүй зөөлөн тоглоом, спортын хэрэгсэл, хувцас болон бусад төрөл бүрийн барааг хадгалах зориулалттай.

Аман арга (харилцан яриа)

Хувийн: бүтээлчээр өөрийгөө танин мэдэхийг эрмэлзэх, сурах үйл ажиллагааны сэдэлтэй байх.

Зохицуулалт: хүлээн авах

сурах даалгаврыг хадгалах

Хэцүү байдлын шалтгааныг тодорхойлох.

Сурах бичиг дээрх зургуудыг анхааралтай ажигла (хуудас 11).

Зурагт үзүүлсэн аяга таваг хийхэд дараахь материалын аль нь ашиглагдаж байгааг сонгож, аль эд зүйл нь өнгөрсөн үеийн, аль нь орчин үеийн болохыг тогтооно. Түүнчлэн хүүхдүүдийг өөрсдийн мэддэг орчин үеийн ширээний хэрэгсэл хийхэд ашигладаг бусад материалыг нэрлэхийг урьж болно.

Сурах бичиг дээрх зургуудыг үзээрэй.

1) бүгд тохирсон

2) шидэгч,

3) сав, аяга, шар айраг үйлдвэрлэгч

Аман (яриа)

Танин мэдэхүйн: тэд багшийн удирдлаган дор сурах бичиг, сургалтын хэрэглэгдэхүүнээс шаардлагатай мэдээллийг хайж олохын тулд асуусан асуултыг амаар хариулах зорилгоор хэрхэн ойлгохыг мэддэг.

Зохицуулалт: боловсролын даалгаврыг хэрхэн хүлээж авах, хадгалах талаар мэдэх.

Харилцаа холбоо: асуултын хариуг хэрхэн томъёолж сурах, боловсролын салбарт хамтран ажиллах, ангийнхан, багш нарыг сонсох

5. Хэцүү байдлаас гарах төслийг барьж байгуулах

Таны харж байгаагаар шавар шавраар маш олон төрлийн сав суулга хийдэг.

Та энэ материалыг өөр юунд ашиглаж болох вэ? 12-р хуудсыг нээгээд та зурган дээрх зөвлөмжийг олох болно.

Шавраар хийсэн объектуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Шавартай хоолыг хэн хийдэг вэ? Поттер шавраар аяга таваг хийдэг.

Түүнд ажиллахын тулд түүнд юу хэрэгтэй вэ?

Сагс нэхдэг хүний \u200b\u200bмэргэжлийн нэрийг юу гэж боддог вэ?

Сурах бичгийн хуудсан дээрх зургуудыг авч үзье.

Тиймээс та бид хоёр өнөөдөр сагс үйлдвэрлэгч байх болно - бид сагс үйлдвэрлэгчийн ажлыг дууриахыг хичээх болно

Та тоглоом, тоосго, хавтанцар хийж болно

Шавараар хийсэн зүйлийг вааран эдлэл гэж нэрлэдэг.

Оюутнууд текстийг уншиж, хуудас дээрх зураг, гэрэл зургийг үзнэ үү. 13 сурах бичигт шавар шавраас гадна ваарчин сайхан хэлбэртэй сав хийх шаардлагатай зүйлсийн талаар ярилцдаг

Ээрэх тойрог

Сагс үйлдвэрлэгч, сагс үйлдвэрлэгч.)

Аман (яриа)

Практик (сурах бичигтэй ажиллах)

Хувийн: бүтээлчээр өөрийгөө танин мэдэхийг эрмэлзэх, сурах үйл ажиллагааны сэдэлтэй байх

Зохицуулалт: хүлээн авах

сурах даалгаврыг хадгалах.

Танин мэдэхүйн: хөдөлмөрийн объектуудад тэдгээрийн шинж чанаруудыг тодруулж, дүн шинжилгээ хийх талаар мэдэх; мэдээллийг эзэмших, ашиглах зорилгоор текстийг ухамсартайгаар унших.

Харилцаа холбоо: асуултын хариуг хэрхэн томъёолж сурах, боловсролын салбарт хамтран ажиллах, ангийнхан, багш нарыг сонсох.

6. Дууссан төслийн хэрэгжилт

Хэмжээст хэрэглээний загварыг авч үзье.

1) "Цэцэгтэй сагс" гар урлалыг бүтээхэд ямар материал шаардагдах бөгөөд үүнд зориулж бэлэн бүтээгдэхүүнийг оюутнуудад үзүүлдэг.

2) ямар төрлийн утас ашигладаг, тэдгээр нь бусдаас юугаараа ялгаатай вэ?

3) Та үүнийг хэрхэн ашиглаж болох вэ?

4) хэсгүүдийг хэрхэн яаж тэмдэглэх ёстой вэ?

5) тэдгээрийг тодорхойлохдоо ямар өнгийг ашигладаг вэ?

Гэрэл зургуудад анхаарлаа хандуулаарай, цэцгийн баглаачид цэцгийн баглаа бүтээхдээ ямар өнгө хэрэглэдэг вэ, гар урлал хийхэд ямар өнгийн утас хэрэгтэй байж болох вэ? (Зураг)

1) өнгөт утас, өнгөт картон, цавуу, хайч, сойз, арын хуудас

2) зузаан ноосон утас, та бас утсаар утаслаж болно

3) Гар урлал эсвэл түүний зургийг ололт амжилтын хавтсанд байрлуулж, өрөөнийхөө ханыг чимэглэх эсвэл эцэг эхдээ өгөх.)

4) материалыг хэмнэх, буруу тал дээр тэмдэглэгээ хийх

5) ногоон, улаан, цэнхэр, шар, улбар шар.

Аман (яриа)

Visual (ped. Sample)

Танин мэдэхүйн:

Зохицуулалт: ажлын төлөвлөгөө хэрхэн гаргахаа мэдэх, гүйцэтгэх үйл ажиллагааны дарааллыг чангаар дуудах.

Харилцаа холбоо: ажлын дараалал, гар урлалын аргуудыг тодруулахын тулд асуулт асууж мэдэх

7. Гаднах ярианы дуудлага бүхий анхан шатны бэхлэлт

Өнөөдөр хичээл дээр бид цэцэгтэй сагс хийх болно

Гэхдээ ажил хийхээсээ өмнө гүйцэтгэлийн үе шатуудыг тодорхойлъё ( самбар дээр гарах)

1) эхний шат юу байх вэ, бид үүн дээр юу хийх ёстой вэ?

2) Ажлын хоёр дахь шат?

3) ажлын гурав дахь шат?

4) мөн бидний ажлын хамгийн сүүлийн шат юу байх вэ?

- Ажилдаа орохоосоо өмнө ажил гүйцэтгэхдээ ямар шалгуурыг дагаж мөрдөх шаардлагатай болох талаар ярилцъя?

(Шалгуурыг самбар дээр харуулна)

- нарийвчлал

Бүтцийн тогтвортой байдал

Өнгөний шийдэл

Анхдагч байдал

Өөрийн бүтээлээ танилцуулах чадвартай байх

Бүрэн байдал

1) Нээлттэй хайчилж ав - Картон дээрх ажлын номны загварыг ашиглан бүтээгдэхүүний дэлгэрэнгүйг тэмдэглэх.

2) Тэмдэглэл - огтлох загвар

3) Чуулган - явагч дээрх утаснуудыг ороох, явган аялгуугаар хээ угалз хийх; манай цэцгийн байрлалыг тэмдэглэх; Энэхүү бүтээл нь зохион байгуулалт, ажлын үнэн зөв байдал, гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг дээшлүүлэхэд хувь нэмрээ оруулахын тулд найрлагыг нь чадварлаг зохиох

4) Дуусах - формат, цавуугаар хийсэн нэмэлт хэсгүүд дээр наалддаг

Нарийвчлал, хараат бус байдал, бүрэн байдал гэх мэт.

Аман (яриа)

Visual (ped. Sample)

Танин мэдэхүйн: багшийн удирдлаган дор, ангийнхантайгаа хамтран хүлээн авсан мэдээллийн үндсэн дээр энгийн практик шийдвэр гаргах чадвартай;

Зохицуулалт: ажлын төлөвлөгөө гаргах, гүйцэтгэх үйл ажиллагааны дарааллыг чангаар хэлэх.

Харилцаа холбоо: ярианы үг хэлэх. Би өөрийнхөө үзэл бодлыг хамгаалдаг

Биеийн тамир

Нэг, хоёр, гурав, урагш налалт,

Нэг, хоёр, гурав - одоо буцаж ирэв. (Урагшаа, хойшоо бөхийж байна.)

Заан толгой сэгсрэв -

Тэрээр дасгал хийж байгаадаа баяртай байна. (Чиний цээж рүү чиглүүлээд дараа нь толгойгоо хойшлуул.)

Хэдийгээр төлбөр богино байна

Бид бага зэрэг амарсан. (Хүүхдүүд сууна.)

Гурван толгой дохь

Нэг удаа босох, сунах, (сунгах.)

Хоёр - нугалж, нугалж, (Нуруугаа нугалж, бүс дээрээ гараа тавь.)

Таны гарт гурваас гурван алга ташилт, (Таны гарт алга ташилт).

Гурван толгой дохь. (Толгойн хөдөлгөөн.)

Дөрвөн гар нь илүү өргөн, (Гараа хажуу тийш нь чиглүүл.)

Таван гараа даллаж, (гараа даллаж байна.)

Зургаа - дахин суу. (Суух.)

8. Өөрийгөө туршиж үзэх.

Шаардлагатай бүх зүйлийг ярилцсаны дараа та ажлаа хийж эхлэх боломжтой.

Эд ангиудыг нааж байхдаа форматаас хэтрэхгүй байх ёстой гэдгийг санаарай. Зөөлөн ажилла, өөдөс ашигла

Үйл ажиллагааг ажиглах, зөвлөгөө өгөх, чиглүүлэх, оюутны асуултанд хариулах, даалгавраа биелүүлэхэд хэцүү байгаа хүмүүст тусалдаг.

Аюулгүй ажиллагааны дүрмийг дагаж мөрдөж буй байдалд хяналт тавина.

Ажлын төрлөөс хамааран шаардлагатай материал, багаж хэрэгслийг сонгох; эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх; хэрэгжүүлэх дарааллыг бий болгох

Практик (бие даасан ажил)

Хувийн: хичээл дээр үр бүтээлтэй ажиллах, сурагчдын зан үйлийн дүрмийг дагаж мөрдөхөд чиглэв.

Зохицуулалт: слайд дээрх ажлаа хянах, тохируулах

9. Нэгдэх ба давтах

Сайн байна уу залуусаа, чамд сайн сагс байна. Хүн бүхэн өвөрмөц, үзэсгэлэнтэй зүйлийг бүтээхийг хичээсэн бөгөөд та амжилтанд хүрсэн.

Өнөөдөр бид ямар ойлголтуудыг сурч мэдсэн бэ? Тэдний зорилго юу вэ?

Сагс нэхдэг хүний \u200b\u200bмэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Шидтэн сагс үүсгэхэд юу хэрэгтэй вэ?

Багшийг сонс.

Поттер шавраар аяга таваг хийдэг. Шавараар хийсэн зүйлийг вааран эдлэл гэж нэрлэдэг.

Сагс үйлдвэрлэгч.

Түүнд ямар ч багаж хэрэгсэл хэрэггүй, зөвхөн гар хэрэгтэй.

Аман (багшийн үг, яриа)

Хувийн: бүтээгдэхүүний гоо зүйн ойлголтод чиглэсэн; ангийн хүүхдүүдийн ажил, хариултыг тогтоосон шалгуурт үндэслэн үнэлэх анхан шатны ур чадвартай байх.

Зохицуулалт: дээжтэй харьцуулж тэдний ажлыг үнэлэх; эцсийн бүтээгдэхүүний талаархи санал хүсэлтийг үнэлэх шинж чанарыг агуулсан багш эсвэл найзынхаа мэдээллийг хангалттай хэмжээнд хүлээн авах чадвартай байдаг.

Харилцаа холбоо: санал бодлоо хэрхэн илэрхийлэх, тэдний үзэл бодлыг хэрхэн маргах, асуултын хариуг томъёолох

10. Хичээл дэх боловсролын үйл ажиллагааны тусгал

Хүн бүхэн таны бүтээлийг үзэхийн тулд өөрсдийн уран бүтээлийн үзэсгэлэнгээ гаргацгаая.

Та ажил дээрээ ашиглаж байсан утаснуудын төрлүүд, сагс хийхэд тань тусалсан арга техникүүдийн талаар ярих хэрэгтэй.

Та гар урлалаараа юу хийх вэ? Та үүнийг хэрхэн ашиглаж болох вэ?

Багштайгаа хамт тэд үзэсгэлэн зохион байгуулдаг.

Тэдний ажлын талаар ярилц.

Гар урлал эсвэл түүний зургийг ололт амжилтын хавтастаа байрлуулж, өрөөнийхөө ханыг чимэглэж эсвэл эцэг эхдээ бэлэглээрэй

Аман (яриа)

Нэмэлт боловсролын төсвийн боловсролын байгууллага

Омск мужийн Большеуковский хотын дүүрэг

"Хүүхэд, залуучуудын бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх төв"

"Шатаж байна" хүүхдийн холбоо

Бүтээлч төсөл

"Цэцгийн сагс"

урлаг, гар урлал

Багш:

Юрьева Валентина Ивановна,

нэмэлт боловсролын багш

BOU DO CRTDiU

2017 он

    Төслийг сонгон шалгаруулах, зөвтгөх ……………………………………… .. 3

    Түүхийн үндэс суурь …………………………………………… .5

    Санаануудыг бий болгох ………………………………………………… 7

    Цэцэгтэй сагсны технологийн дараалал. Технологийн зураглал ………………………………………………… 8

    Аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ …………………………………………………………… 9

    Төслийн байгаль орчны үндэслэл ………………………………… ... 10

    Төслийн эдийн засгийн үндэслэл ………………………………… ... 10

    Дүгнэлт ……………………………………………………………… ... 11

    Дүгнэлт ……………………………………………………………………… 11

    Ашигласан уран зохиолын жагсаалт ……………………………………… 12

Програм

    Хавсралт 2 Технологийн газрын зураг …………………………… .14

    Хавсралт 3. Практик ажил ………………………………… ..18

    Хавсралт 4. Миний бүтээлүүд …………………………………………… ... 23

Хог хаягдлын материал бол энэ бүхэн

юу өрөвдөхгүйгээр хаяж болох байсан,

гэхдээ та бас ашиглаж болно,

хүүхдүүдийн хязгааргүй төсөөлөлд чөлөөтэй хандах.

О.Шлосс.

Төслийн сонголт, үндэслэл

Үдэш. Гадаа харанхуй байна. Би гунигтай санагдлаа. Өрөөгөө нэг тойруулан харвал би гэртээ үргэлж дулаахан, тохь тухтай байхаар нэг зүйлийг өөрчлөхийг хүссэн юм. Гэхдээ яаж, юу хийх вэ? Гараар хийсэн ажил нь таны гарын дулааныг илтгэнэ. Гал тогоонд ороод хоосон хуванцар хувин харав. Ээж надад тааран шуудай өргөхөд тэд бас даавууны хэсгүүд олов. Мөн хийх сонирхолтой ажил байж магадгүй гэж бодлоо. Би ангидаа бүх зүйлийг авчирсан бөгөөд багштай хамт хувингаар сагс, тааран даавуугаар цэцэг хийж болно гэж шийдэв. Жутны хүйнээс навч, сагс зэргийг байрлуул. Макраме техник ашиглан нэхсэн гинжээр сагсаа чимэглээрэй.

Сэдвийг шинэчилж байна. Өнөө үед үүнийг өөрөө хийх, аль болох хямд хийх нь чухал болжээ. Тиймээс хаягдал материалаас цэцэгтэй сагс хийхээр шийдлээ. Цэцгийн сагсыг бэлэг болгон өгөх эсвэл өрөөндөө байрлуулж болно. Цэцэгтэй сагс хийхэд их хэмжээний зардал шаардагддаггүй бөгөөд та ердийн цэцэг биш харин өөрийн цэцгийг гаргаж болно. Жутны хүйн \u200b\u200bтусламжтайгаар та цэцэг хийж, бариул болон сагсыг өөрөө чимэглэх гинж нэхэж болно. Төслөө хийж дуусахад би маш олон нэмэлт, хэрэгцээтэй мэдлэг, ур чадвар эзэмших болно. Түүгээр ч барахгүй энэ ажил надад маш их хэрэг болох нь дамжиггүй. Тэрээр зөвхөн гар моторт ур чадвар төдийгүй уран зөгнөл, төсөөлөл, тэвчээр, нарийвчлалыг хөгжүүлэх болно. Би цэцгийн сагсаа хэрэггүй материалаар бүтээх болно.

Объект судалгаа : хаягдал материалаас хийсэн цэцгийн сагс.

Судалгааны сэдэв : тааран даавуу, даавуун эдлэл, сагс цэцэг хийх сагс хийх технологи.

зорилго төсөл: хаягдал материалаас цэцгийн сагс бүтээх, аливаа зүйлд хоёрдахь амьдрал бэлэглэж болохыг батлах.

Энэ зорилгод хүрэхийн тулд дараахь зүйлийг шийдэж болнодаалгавар :

    хог хаягдлын материалаас гар урлалын сэтгүүл, интернетийн эх сурвалжид дүн шинжилгээ хийх;

    хаягдал материал, багаж хэрэгсэл, багаж хэрэгслээс цэцгийн сагс хийх мэдээллийг судлах;

    сонголтыг сонгож, цэцэгтэй сагс хийх технологийг боловсруулах;

    бүтээлч төсөөлөл, төсөөллийг хөгжүүлэх;

    эдийн засгийн тооцоо хийх;

    хаягдал материалаас өөрийн цэцгийн сагсыг зохион бүтээх;

    хийсэн ажилд өөрийгөө үнэлэх үнэлгээ өгөх;

    төслийн хамгаалалтад зориулж танилцуулга хийх.

Төлөвлөсөн үр дүн: хаягдал материалаас авсан цэцгийн сагс миний гараар хийсэн, энэ нь миний эрч хүч, хайр, энхрийлэлээр дүүрч, маш үзэсгэлэнтэй байх бөгөөд өрөөг минь нэр төртэй чимэглэх болно.

Төслийн үе шатууд:

    Мэдээлэл (төслийн сэдвийн талаар мэдээлэл хайх).

    Технологи (гар урлал хийх, технологийн газрын зураг гаргах практик ажил).

    Ажлын ерөнхий дүгнэлт, дүгнэлт.

    Үйл ажиллагааны үр дүнгийн танилцуулга.

Судалгааны арга : мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх, системчлэх.

Би урагшлуулав таамаглал , хуванцар хувингийн хоёр дахь амьдрал, тааран шуудай байдаг гэж үзвэл.

Түүхийн лавлагаа

Байгаль орчинд гудамжинд төрөл бүрийн хог хаягдал, цаасан хайрцаг, хуванцар сав, хагархай шил, гялгар уут, бусад хогийг харах нь бидний хувьд шинэ зүйл биш болжээ. Эндээс хүрээлэн буй орчин төдийгүй хүмүүс бид хохирч байна. Бүх төрлийн сав баглаа боодлын материал үйлдвэрлэхэд асар их хүчин чармайлт, хөрөнгө мөнгө зарцуулдаг бөгөөд дараа нь энэ бүхэн хогийн цэг дээр дуусдаг. Манай улсын хогийн цэгүүд 85 мянга гаруй га газрыг эзэлдэг бөгөөд жил бүр 1500 га-гаар нэмэгддэг. Мэргэжилтнүүдийн тооцоогоор цаас, картон 30%, полимер 4%, хар ба өнгөт металл 3%, шил 4-6%, нэхмэл эдлэл 4% -ийг эзэлдэг. Энд маш олон цаас байгаа тул мянга мянган га ой аюулгүй ургаж, хэрэгцээнд зориулж огтлохгүй ... Хуванцар сав баглаа боодол болон бусад полимер материалууд нь тонн бензин, тос, хий орлох боломжтой. Бид хөл доороо байгаа хогийг анзаарахаа больж, замдаа хаашаа ч хамаагүй хая. Хүүхдүүд насанд хүрэгчдийг харж, үйлдлээ яг адилхан давтаж, орцонд гудамжинд хог хаях, , кино театрууд гэх мэт. Эцэст нь бид үүнийг анхаарч үзэхэд ямар нэгэн зүйлийг өөрчлөхөд оройтсон байна. Ийм зүйл гарахаас урьдчилан сэргийлэхийн тулд хүрээлэн буй орчноо хамгаалах талаар цэцэрлэгээс суралцах хэрэгтэй. Хүүхдүүдийн хэрэглээний урлагийн анги дахь анги танхимын ажилд ашиглаж болох "хог хаягдал материал", ашигласан хайрцаг, лааз, шил, сав баглаа боодол цай, шүдний оо зэрэг нь бидэнд тусалж чадна. Жишээлбэл: шилэн лонхноос та гоёл чимэглэлийн ваар, дотор нь өөр өөр агуулгатай шил хийж болно.

Санаануудыг бий болгож байна

Тиймээс би сагсандаа хуванцар хувин, тааран даавуугаар хийсэн шуудай, даавууны хэсгүүдийг ашиглахаар шийдлээ. Цэцэгтэй сагс нь ижил хэв маягаар байх болно.

Бид цэцэгтэй сагс хийх янз бүрийн хувилбаруудыг үзсэн

Сонголт 1. Гоймонгийн сагс

Сонголт 2. Сонины хоолойн сагс

Сонголт 3. Хуванцар савнаас сагс

Сонголт 4. Конус сагс

Цэцэгтэй сагс хийх материал нь хог хаягдал эсвэл зориулалтын дагуу ашиглахад тохиромжгүй байгалийн материал юм.

Загвар ба материалын сонголт

Интернет дээр цэцэгтэй сагс хийх санааг би авсан. Гэхдээ би өөрийнхөө сагс, цэцгийг гаргаж ирсэн. Тэд миний гэрт байх болно.

Багаж хэрэгсэл, материал

танд хэрэгтэй цэцэгтэй сагс:

    хайч;

    хуванцар хувин;

    утас;

    jute хүйн;

    бөмбөлгүүдийг;

    тээглүүр;

    шохойн хэсэг;

    тааран даавуу, даавууны хэсгүүд

Цэцэгтэй сагсны технологийн дараалал

Чиглүүлэлт

Багаж хэрэгсэл, бэхэлгээ

Хоногийн сагсны загвар хий

Туузан, хуванцар хувин, хайч, шохой

Сагсаа гаргана уу

Бүрхүүл хоосон, Мастер цавуу

Навчны загвар хий

Хайч, картон

Даавуу, даавуунаас навчийг хайчилж ав

Хайч, даавуу, тааран даавуу

Навчнуудын хоосон зайг jute уяагаар наа

"Мастер" цавуу, jute cord, навчны хоосон зай

Цэцгүүдэд зориулж уя

Jute cord, нэхэх дэр, тээглүүр

Баглаагаар цэцэг цуглуул

Хоосон навч, утас,

Сагс чимэглэхийн тулд аалз, гинжийг давхар хавтгай зангилаатай нэхэх хэрэгтэй

Jute уяа, цагаан утас, нэхэх дэр

Филигрейн техник ашиглан цэцэг цуглуул

Jute cord, "Мастер" цавуу, бөмбөлгүүдийг

Тооцоо хийх тэрэг

Макраме гинж, аалз, сагсны бариул, уян хатан цэцэг, цэцэг

Тусгал

Аюулгүй ажиллагааны инженерчлэл

Би ажил гүйцэтгэхдээ дараахь аюулгүй ажиллагааны дүрмийг ажигласан.

Цавуугаар ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ

    Цавуугаар зөвхөн агааржуулалт сайтай газар барина. Ажлын өмнө ба дараа өрөөнд өрөөгөөр агааржуулах.

    Ил галын ойролцоо ажиллаж болохгүй.

    Бүтээгдэхүүний гадаргуу дээр зөвхөн сойзоор цавуу түрхэнэ.

    Цавуугаа хуруу, нүүр, ялангуяа нүдэнд бүү оруулаарай.

    Хэрэв нүдэнд цавуу орвол нэн даруй их хэмжээний усаар зайлж угаана.

    Ажил дууссаны дараа гар, бугуйгаа заавал угаах хэрэгтэй.

    Ажлын дараа цавуугаа авч, сав баглаа боодол нь нягт хаалттай байгаа эсэхийг шалгаарай.

Хайчтай ажиллах аюулгүй байдал

1. Хайчыг заасан байрлалд, тодорхой байрлалд хадгална.

2. Ажиллаж байхдаа огтлох чиглэлийг сайн анхаарч үзээрэй.

3. мохоо хайч, сул үений найрлагатай ажиллахгүй байх.

4. Хайчаа иртэй дээш нь барьж болохгүй.

5. Нээлттэй иртэй хайч үлдээж болохгүй.

6. Алхаж байхдаа хайчаар огтлохгүй байх.

7. Ажлын үеэр найздаа хандаж болохгүй.

8. Хаалттай хайчыг цагиргуудыг урагш нь дамжуул.

9. Ажиллаж байхдаа материалыг зүүн гараараа хуруугаараа ирээс хол байлга.

Төслийн байгаль орчны үндэслэл

Хуванцар хувингаар бүтээсэн цэцгийн сагстай хүмүүсийг хүрээлэн буй орчны асуудал, түүний дотор хуванцар болон бусад хог хаягдлыг дахин боловсруулах асуудалд анхаарлаа хандуулахыг уриалж байна. Энэ нь манай гаригийн бүх тивд асар хурдтайгаар үүсдэг бөгөөд хүрээлэн буй орчны нөлөөн дор аюултай бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн задралаар хүн төрөлхтнийг үхэлд заналхийлж байна. Хэрэв бид бүгд хүрээлэн буй орчны бохирдлын асуудлыг анхааралтай ажиглаж, устгах зориулалттай объектыг хогийн цэгт хаяхгүй бол экологи сайжирна.

Цэцэгтэй сагсны чанарын хяналт. Бэлэн бүтээгдэхүүн нь дараахь шаардлагыг хангасан болно.

    цэцгийн сагс нь өнгөний хослолоор зохицсон байдаг;

    төлөвлөсөн төлөвлөгөөний дагуу ажлыг жигд, нямбай хийсэн;

    цэцгийн сагс нь гоо зүйн үзэмжтэй байдаг.

Төслийн эдийн засгийн үндэслэл

Материалын нэр

Үнэ, урэх.

Хэрэглээ

Үрэлтийг цэвэрлэнэ.

Бодит зарцуулалт

Хайч

Нөөцөд байсан

"Мастер" цавуу

½ шил

Макраме гинжний дэр

Нөөцөд байсан

Хөвөн утас

Ein skein

Нөөцөд байсан

Бөмбөлгүүдийг

Нөөцөд байсан

Даавуу, даавуу

Нөөцөд байсан

Хуванцар хувин

Нөөцөд байсан

Jute хүйн

Ein skein

НИЙТ: 58 рубль.

Үр дүн:

Хэрэв би захаас нэг сагс цэцэг худалдаж авсан бол 700 рубль төлөх байсан, гэхдээ би өөрөө хийсэн болохоор хадгаламж 642 рубль болсон.

Дүгнэлт

Цэцгийн сагс бол миний анхны ажил. Ийм гар урлал хийхэд санхүүгийн зардал шаардагддаггүй, зөвхөн уран зөгнөл, уран сэтгэмж шаардагддаг. Эцсийн эцэст, гар урлалын материал ойрхон байна. Энэхүү бүтээл нь өөрийгөө илэрхийлэх, бүтээлч төсөөллийг харуулах боломжийг олгодог. Хаягдал материалаар хийсэн гар урлал нь уран сэтгэмж, төсөөллийг хөгжүүлж, нарийвчлал, тэсвэр тэвчээрийг бий болгож, гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлж, хүрээлэн буй орчноо хайрлан хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлдэг.

Уран зохиол, лавлах материалтай ажиллаж байхдаа би олон шинэ онолын мэдлэг олж авсан. Миний цэцгийн сагс анхны бөгөөд өвөрмөц болсон. Эцсийн үр дүнд би маш их баяртай байна. Ажлынхаа эхэн үед өмнөө тавьсан зорилгоо биелүүлсэн гэж итгэж байна. Хог хаягдлаас гаргаж авсан цэцгийн сагс шиг ийм жижиг зүйл, өрөөний бүх сүнстэй тохирч буй гэрэл гэгээтэй, хөгжилтэй арал шиг харагдаж байгаа нь миний жижиг өрөөний тохь тухыг бүрдүүлэв.

Би өөрийгөө дизайнераар туршиж үзсэн. Тэдний ажлыг үнэлж би ойлгосонэнэ нь бүтээлч байдал, үнэн зөв байдлыг хичнээн их шаарддаг вэ. Би ажлынхаа үр дүнд сэтгэл хангалуун байна. Түүнийг маш их үнэлдэг.

Би төсөл дээр ажиллаад нэг сар болж байна. Одоо та шаардлагагүй материал ч гэсэн үзэсгэлэнтэй, практик gizmos болж хувирч, шинэ амьдралыг олж чадна гэдгийг харж байна.

Ном зүй

1. Давидова Г.Н., Хүүхдийн дизайн. Хаягдал материалаас гар урлал хийх.

Скрипториум 2003: 2006. Хуудас 80

2. Давыдова Г.Н., Хаягдал материалаас гар урлал. Цэцэг.

Скрипториум 2003: 2008. Хуудас 67

    Сая бэлэг.

    Гар урчуудын орон.

  1. http://pandia.ru/text/80/118/48615.php

Програм

Хавсралт 1

"Цэцэг бидэнд сэтгэлийн хөдөлгөөн өгдөг,
Мөн урам зоригийг сэрээ
Цэвэр гоо үзэсгэлэнгийн бэлгэдэл бол
Мөрөөдөлгүйгээр маш хэцүү байна! "



Хавсралт 2

Чиглүүлэлт

Зураг

Цэцэг хийхийн тулд танд хэрэгтэй:

    хайч;

    хуванцар хувин;

    утас;

    цавуу "Мастер" ба цавуу буу;

    макраме нэхэх дэр:

    jute хүйн;

    бөмбөлгүүдийг;

    тээглүүр;

    шохойн хэсэг;

    тааран даавуу, даавууны хэсгүүд

Зураг

Хөнжил дээрээс сагсанд зориулж хоосон зай гарга


Зураг

Шанангийн хоосон зайгаар хувингаа наа.


Зураг

Давхар хавтгай зангилаагаар гинжийг нэхэх.

Зураг

Бид сагсыг макраме гинжээр чимдэг.

. Зураг

Цэцгийн дэлбээний хэв маягийг даавуунд шилжүүлээрэй.


Зураг

Даавуунаас навчийг хайчилж, jute уяагаар наа

Зураг

Jute уяанаас бид цэцгийн баглаа нэхдэг


Зураг

Бид 5 навч, дунд нь 3 стаменээс цэцэг цуглуулдаг. Бид цэцгийн дунд шорлог оруулдаг. Бид цэцгийг утсаар боож өгдөг. Мөн бид ишийг навчтай тааран уяагаар чимдэг.

Зураг

Цэцгүүд цуглуулав.

Зураг

Бид сагсыг хоёр хавтгай зангилаагаар макраммаас нэхсэн утсаар чимэглэв. Цэцгүүд нь утаснаас бүтсэн бөгөөд дунд хэсэгт нь бөмбөлгүүдийг чимэглэжээ. Навчийг хажуу тал дээр нь наасан байна.

Зураг

Ажил хэрэг

Дүүргэгчийг сагсанд хийж, дээрээс нь цай цацна. Бид цэцэг зохион байгуулдаг. Бид сагсны бариулыг чимэглэдэг. Бид аалз хавсаргана. Энд сагс байна.

Хавсралт 3

Практик ажил

Ажилдаа бэлдсэн.

Сагсыг хоосон болгож байна.

Тэр таар таарсан хувин дээр наав.

Сагс чимэглэх макраме техник ашиглан jute уяаны гинж нэхэх.

Би сагсыг jute cord-ийн гинжээр чимдэг.

Би цэцгийн навчийг даавуунд орчуулж, хайчилж авдаг.

Цэцэг хийх зориулалттай jute уяаны сормуус.

Би навчийг jute уяагаар наадаг.

Цэцэг цуглуулах.

Цэцгүүд цуглуулав.

Сагсыг филигрейн цэцэг, навчаар чимэглэсэн. Мөн сагсанд зориулсан бариулыг наажээ.

Цэцгийг сагсаар чимэглэв.

Энэ бол миний цэцгийн сагс.

Хавсралт 4

Миний бүтээлүүд


Хичээл 3. Аяга.

"Цэцэгтэй сагс" бүтээгдэхүүн

Зорилго: утаснуудын төрлүүдийн талаархи мэдлэг, картон, цавуу, хайчтай ажиллах ур чадвар, хэв загвар ашиглан цаас тэмдэглэх оновчтой арга, ороомгийн техникийг нэгтгэх; бүтээл туурвих чадварыг бий болгох.

Хүлээгдэж буй үр дүн: оюутнууд утаснуудад ороосон хээ дээр тулгуурлан найрлага зохиох, утаснуудын төрлийг ялгах, сурах бичгээс шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах, үйл ажиллагаагаа хэрхэн зохион байгуулах талаар сурах болно; загвар бэлтгэх, боох, өөрийгөө үнэлэх, өөрийгөө хянах чадварын талаар туршлага хуримтлуулах болно.

Тоног төхөөрөмж: сурагчдын ажиглалтын өдрийн тэмдэглэл, хээ угалз ашиглан хийсэн бүтээгдэхүүний дээж, сагс, төрөл бүрийн утас, цэцгийн баглаа, цаасан цаас, хайч, өнгөт утас, цавуу, "Амжилтын хавтас" -ын зураг, төлөвлөгөөний оноо бүхий шахмал, "аяга таваг" гэсэн үгийн анаграмм, хичээлийн сэдэвт самбар дээр бичих.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Гэрийн даалгавар шалгах

Та тавьсан асуултанд ямар хариулт авсан бэ? Та тэдгээрийг хэрхэн бүтээсэн бэ?

(Оюутнууд амжилтын хавтас хийхэд хувь нэмрээ оруулсан материалаа гэртээ харуулдаг.)

III. Үйл ажиллагаагаа өөрөө тодорхойлох

Анаграммыг тайлах. (Аяга.)

Та аяга тавагны талаар бидэнд юу хэлж өгөх вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.)

Одоо таавраа тайл.

Энэ нь тохь тухтай, хөнгөн жинтэй байдаг

Түүний нэр богино байна

Ферм нь олон зууны туршид бидэнд үйлчилсээр ирсэн,

Зина гэдэг энэ үгэнд нэр бий.

Та түүнтэй хамт мөөг шиг явж болно,

Мөн та жимс түүж болно,

Энэ нь өмсөхөд хэцүү биш юм

Гэхдээ та үүнийг амархан эвдэж чадна!

Тэд саваагаар сүлждэг.


Түүний нэрийг хэн гэж хэлээд өгөөч? (Сагс.)

Хичээл дээр бид юу хийхийг хэн нэгэн нь аль хэдийн таамагласан байх? (Магадгүй сагс.)

Тийм ээ, зөвхөн сагс биш, бас цэцгийн сагс. Хичээлийн сэдвийг самбар дээрээс уншаарай. ("Цэцэгтэй сагс" гэсэн картон ба утаснаас хийсэн найрлага.)

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллана уу

I. Сурах бичиг дээр ажиллах

Хуудас дээрх зааврыг нээнэ үү. 10. Та бидний өвөг дээдэс юу иддэг байсныг та хэдийнээ мэддэг болсон. Тэд хоол хүнс хадгалахын тулд юуг ашигласан бэ? Текстийг уншиж, зураг чимэглэлийг үзээрэй. Энэ талаар бидэнд хэлээрэй.

Та сагсанд өөр юу хадгалах боломжтой вэ? (Сагс нь зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ төдийгүй зөөлөн тоглоом, спортын хэрэгсэл, хувцас болон бусад төрөл бүрийн барааг хадгалах зориулалттай.)

Бидний тухай үлгэр жишээг авч үзье. 11. Ийм хоолыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Үүнийг юу хийсэн бэ?

(Оюутнууд эхлээд бие биетэйгээ хосоороо ажиллаад дараа нь 1-2 хос самбар дээр хариулна. Багш сурагчдын хариултыг тайлбарлаж, нөхөж өгдөг.)

Таны харж байгаагаар маш олон аягыг шавраар хийдэг. Та энэ материалыг өөр юунд ашиглаж болох вэ?

Хуудас дээрх зааврыг нээнэ үү. 12, зурган дээрээс та сануулга олох болно.

Текстийг уншаад шавраар хийсэн объектын нэрс юу болохыг хэл. (Керамик.)

Энэ талаар бид өөр хаанаас мэдээлэл авах боломжтой вэ? (Нэвтэрхий толь бичиг, лавлах ном, интернет, насанд хүрэгчид гэх мэт)

Гэрэл зургуудыг үзээд p дээрх текстийг уншаарай. 13. Шавартай хоолыг хэн хийдэг вэ? (Поттер.)

Түүнийг хэрхэн яаж хийдэгийг зургуудаас бидэнд хэлээрэй. (Хүүхдүүдийн хариулт.)

Сагс нэхдэг хүний \u200b\u200bмэргэжлийн нэрийг юу гэж боддог вэ? Хуудас дээрх сурах бичгийн материал. 14. (Мастер сагс үйлдвэрлэгч.)

Нэхэх нь эртний гар урлалын нэг юм. Нэхэхийн тулд хүмүүс будаа, улаан буудайн сүрэл, дал мод, эрдэнэ шишийн навч зэрэг байгальд болон ургацын хог хаягдлын дунд байдаг байгалийн материалыг ашигладаг. Сүүлийн жилүүдэд дэлхий даяар нэхэх урлал сонирхох нь ихэссэн. Нэхэх сонирхолтой мэргэжлийн сагс үйлдвэрлэгчид, сонирхогчид олширсоор байна. Тиймээс та бид өнөөдөр сагс үйлдвэрлэгч болно.

V.Биеийн тамир

Vi.Хичээлийн сэдэв дээрх ажлын үргэлжлэл

Бүтээгдэхүүний шинжилгээ

(Багш нь бэлэн бүтээгдэхүүнийг сурагчдад үзүүлнэ.)

Бэлэн бүтээгдэхүүнийг авч үзээд цэцэгтэй сагс хийхэд ямар материал хэрэгтэйг тодорхойл. (Хүүхдүүдийн хариулт.)

Та ямар төрлийн утас мэддэг вэ? (Оёдол, хатгамал, зоригтой.)

Бидний ажилд зузаан ноосон утас ашиглах нь дээр.Та бас утас, цахилдаг хийж болно.

Гар урлал бүтээхэд ямар өнгийн утас хэрэгтэй байж болох вэ?

(Хэлэлцүүлэг. Цэцгийн баглаа үзүүлэх.)

Загвараас хэрхэн яаж тэмдэглэгээ хийхээ бодоорой.

Бид ажлын төлөвлөгөө гаргах болно.

(Төлөвлөгөөг самбар дээр өлгө.)

Ажлын төлөвлөгөө

1. Зүсэх (ажлын номноос загваруудыг хасах).

2. Тэмдэглэгээ (маягт бэлтгэх).

3. Таслах.

4. Ассемблей (загвар ороомог, наалт).

Сурах бичигт өгсөн төлөвлөгөөтэйгээр ажлын төлөвлөгөөгөө шалгацгаая. (Оюутнууд ажлын төлөвлөгөөг 14-15-р хуудсанд уншина уу.)

2. Бүтээлч ажил

(Оюутнууд бие биендээ туслан самбар эсвэл сурах бичгийн тойм дээрээс бүтээгдэхүүн хийдэг.)

Vii.Тусгал

Аль даалгавар сонирхолтой байсан бэ?

VIII. Оюутнуудын бүтээлийн үзэсгэлэн

(Бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ бүтээлийн нарийвчлал, тууштай байдал, өнгөний шийдэл, өвөрмөц байдал, бүтээлийг идээгээр толилуулах чадварыг тэмдэглэ.)

IX. Хичээлийн хураангуй

Хичээл дээр хэн хамгийн их тусалсан бэ?

Сагс нэхэх гар урчуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Сагс үйлдвэрлэгчид.)

- Та гар урлалаараа юу хийх вэ? Та үүнийг хэрхэн ашиглаж болох вэ? (Гар урлал эсвэл түүний зургийг Амжилт бүтээлийн хавтсанд байрлуулж, өрөөнийхөө ханыг чимэглэх эсвэл эцэг эхдээ өгөх.)

(Ажлын байрыг цэвэрлэх.)

Гэрийн даалгавар

Зэгсэн сагсыг хаана, хэрхэн ашигладаг болохыг олж мэдэх. Материалыг "Амжилтын хавтас" дээр хавсаргана уу. Дараагийн хичээлд зориулж бага хэмжээний байгалийн материал цуглуулаарай - навч, жижиг мөчир, зүү, боргоцой.

Ердийн А4 хэмжээтэй (297 x 210 мм) хэмжээтэй цаасан хуудсыг авч, хөндлөн огтлолцоно. Үр дүнгийн хуудасны хэмжээ A5 (210 x 148 мм) байна. Энэ хуудсан дээр өндөг шиг хэлбэртэй хайчил. Бидний жишээн дээр цагаан цаасан хайрцгийг ашиглаж байгаа боловч сагсыг боодог утастай ижил өнгийн цаасан хуудсыг авбал бүр ч сайхан болно. Дараа нь утаснуудын хоорондох зай, хэрэв ороомгийн явцад гарч ирвэл тийм ч мэдэгдэхүйц биш байх болно. Энд бяцхан заль байна.


Одоо харандаагаар энэ зууван дотор өөр нэг жижиг зууван зур. Том зуувангийн ирмэгээс 1-1.5 см орчим ухарч шугамыг удирдаж, харин зууван доод хэсэгт 3-4 см-ийн нүхийг илүү болго.


Зурсан замын дагуу хэлбэрийг хайчилж ав. Та урт бариултай сагс авах болно.




Одоо утас холбох цаг болжээ. Утас зузаан байх тусмаа сайн байх болно. Сагсанд зориулж сонгосон өнгөний утсыг ав. Ногооноос бусад нь мэдээжийн хэрэг болно. Зөвхөн таны цэцэг навчтай байвал энэ нь тохиромжгүй юм. Хэрэв таны гар урлалд навч байхгүй эсвэл танд хангалттай бусад утас байхгүй бол ногоон бас тохиромжтой. Харанхуй хар өнгө ч гэсэн сагсанд байгаа цэцэг том, хурц гэрэлтэй байвал үүнийг хийх болно.
Бүх сагсыг боохын тулд танд хэдэн утас хэрэгтэй вэ? Тооцоолоход хэцүү тул туулийг бүхэлд нь ашиглах нь дээр. Манай сагс боодол дотор нүхээр дамжин өнгөрөхөд хангалттай том. Хэрэв та том иштэй ажиллахад эвгүй байгаа бол жижигхэн зүйл хий - гэхдээ энэ нь нэмэлт ажил, цаг хугацаа юм.

Сагсны эргэн тойрон дахь утсыг дугуйлж эхэл. Эргэлт бүрийг өмнөх эргэлттэй ойртуулж үзээрэй, ингээд хооронд нь ямар ч завсар байхгүй, эс тэгвэл гар урлал нь хайхрамжгүй харагдана.


Утсыг задлахаас урьдчилан сэргийлэхийн тулд түүний төгсгөлийг, жишээлбэл, хавчаараар түр зуур бэхлэх нь дээр.


Аажмаар тайвшрах хандлагатай тул эргэн тойрондоо эргэлдэж байхдаа утасаа үе үе чангалж байгаарай.


Боодож эхэлсэн газартаа ирэхдээ утасныхаа үзүүрийг гар урлалын ар тал дээр жирийн давхар зангилаагаар боож, үзүүр нь харагдахгүй байхаар хайчаар богиносгоно.


Дахин хэлэхэд ижил өнгийн утсыг аваад зүүнээс баруун тийш, дээрээс доошоо гэсэн зарчмын дагуу сагсны бариулыг боож өгнө. Энэ аргаар нэг төрлийн аалзны тор хий. Хэт их эргэлт хийх шаардлагагүй: 4-5 нь хангалттай байх болно. Энэхүү "аалзны тор" нь зөвхөн гоо сайханд төдийгүй чухал үүрэг даалгаврыг биелүүлэхэд шаардлагатай байдаг.Үүнд бид утаснуудаар цэцэг уях болно.
"Аалзны тор" -ыг ороохыг хичээгээрэй, ингэснээр сагсны ороомог шиг уяхын тулд утасны төгсгөл эхэндээ эргэж ирнэ.




Цэцэг, навч хийхийн тулд цаасан дээрээс хэдэн дугуйлан, дусал баримал хайчил.


Одоо та нар нарийн ажил хийх хэрэгтэй: сагсны дотоод контурыг хайчилж байгаа шиг хэлбэр бүр дотроо яг адилхан зурж, ирмэгээс 5 мм орчим ухрах хэрэгтэй болно. Дараа нь та тэдгээрийг зурсан контурын дагуу хасах хэрэгтэй болно. Энэхүү нарийн ажилд энгийн цаасан хайч биш харин маникюр хайч ашиглах нь хамгийн сайн арга юм. Үр дүн нь цагиргууд ба "хөндий" (дотроос хоосон) дуслууд юм.


Хурц өнгөний ноосон утас аваад зүссэн хэсгүүдийг боож боох. Тэд тус бүрийн хувьд танд ойролцоогоор 60-100 см утас хэрэгтэй болно. Энэ тохиолдолд углуургаас ийм урттай утсыг хэсэг тус бүрт хайчилж авбал илүү зохимжтой. Хэрэв та тооцоолоогүй бөгөөд утас хангалттай биш байсан бол энэ нь хамаагүй: өөр утас авч, тэдгээрийн төгсгөлийг хэсгийн ар тал дээр холбоно уу. Гэзэг үсээ тайрч, үе нь бараг харагдахгүй болно.


Өмнөх бүх тохиолдлуудын нэгэн адил бид боож боохоо эхэлсэн газраасаа дуусгаж, утасны үзүүрийг зангилаагаар боож, цухуйсан гэзгийг таслав.


Үр дүнгийн талаар эдгээр дэлгэрэнгүй мэдээлэлтэй ижил өнгийн утас бүхий навч, навч хэлбэртэй сагсанд уя. Тэднийг аалзны тор болон сагсны бариул дээр уя.
Та нимгэн утастай цэцэг оёж болно. Нарийн, үл үзэгдэх оёдолоор оёх хэрэгтэй.


Сагсыг янз бүрийн хэлбэртэй цэцэг, жимс, навчаар чимэглэх боломжтой. Төсөөл!

Олон улсын эмэгтэйчүүдийн өдөрт зориулж гараар хийсэн бэлэг. Хүүхдүүд бүх эмэгтэйчүүдэд зэгсэн сагсанд шинэхэн цэцэг бэлэглэхийг маш их хүсч байсан боловч энэ нь маш үнэтэй юм. Энд би картон ба сүлжмэл утаснаас хэрхэн яаж сагс цэцэг хийж болох талаар мастер анги санал болгож байна.

Баримтын агуулгыг үзэх
"Мастер анги" Цэцэгтэй сагс "технологийн 1-4 анги"

"Цэцэгтэй сагс" мастер анги

Сайхан өдөр! Өнөөдөр манай 1-р ангийн хүүхдүүд олон улсын эмэгтэйчүүдийн баяраар багш, ээж, эмээ нартаа ямар бэлэг бэлдсэнээ хэлж, үзүүлнэ. Бид бүх эмэгтэйчүүдэд зэгсэн сагсанд шинэхэн цэцэг бэлэглэхийг маш их хүсч байсан боловч энэ нь маш үнэтэй юм. Бид өөрсдийн гараар хийсэн зүйлээ энд харуулав.

Цэцгийн сагс хийхэд бидэнд: 1. өнгөт картон 2. өнгөт утас - гараар нэхэх утас 3. хээ 4. хайч 5. цавуу 6. харандаа хэрэгтэй. 7. хавчаар.

Бид ердийн А4 хуудасны загварыг ашиглан дугуйлж, дараа нь картоноос дэлгэрэнгүй мэдээллийг хайчилж ав.

Эдгээр нь өнгөт картоноос хийсэн дэлгэрэнгүй мэдээлэл юм.

Бид цаасан зүү дээр утсыг орооно.

Бид картон эд анги дээр утас хийдэг. Бид утасны төгсгөлийг цаасан хавчаараар засдаг.

Бид сагсыг утсаар чимэглэв. Сагсны арын хэсэгт ногоон утсыг наа.

Бүх зүйл бэлэн байна. Одоо та бүтээгдэхүүнийг засах боломжтой.

Цэцгүүдтэй ямар сонирхолтой сагсууд авав.

Бэлгүүд бэлэн боллоо. Бид баярын өдрийг хүлээж байна. Анхаарал тавьсанд баярлалаа.