Хоёр дахь бага дусал дахь нээлттэй хичээл. Хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны талаархи цогц хичээлийн тойм: "Дусал бол илбэчин юм.


Хичээлийн тайлбар тэмдэглэл.

Сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын хөтөлбөрийн дагуу эмхэтгэсэн, "Төрсөн цагаас сургууль хүртэл" хөтөлбөрийн зорилгод нийцсэн "Дусал" бага бүлгийн боловсролын үйл ажиллагаа (цогц тоглоомын хичээл) зохион байгуулав. Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева.

Нийгэм, харилцааны хөгжил: ярианы яриаг хөгжүүлэх, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадвар, эелдэг харьцах үндсэн ур чадварыг хөгжүүлэх: мэндчилгээ дэвшүүлэх, баяртай гэж хэлэх, соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Яриа хөгжүүлэх: хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, сурсан үгсийг хүүхдийн бие даасан ярианд ашиглахыг дэмжих.

Танин мэдэхүйн хөгжил: ойр орчмын объектуудын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил: төрөл бүрийн харааны үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх (зурах).

Бие бялдрын хөгжил: өдөр тутмын амьдралдаа эрүүл ахуй, эмх цэгцтэй байх хэрэгцээг бий болгох.

Үзүүлсэн хураангуй нь дидактик болон ерөнхий сурган хүмүүжүүлэх зарчмын дагуу бүтээгдсэн зохиогчийн хөгжил юм.

Тасралтгүй байх зарчим (хичээлийг өмнөх хичээлүүд, багш, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааны үндсэн дээр хийсэн)

Үйл ажиллагааны зарчим (сэдэл, сонирхлыг дэмжсэн)

Хүртээмжтэй байх зарчим (насны онцлогтой нийцэх)

Сэтгэл зүйн тайтгарлын зарчим.

Зорилгодоо хүрэхийн тулд дараахь арга, техникийг ашигласан.

Сэтгэл хөдлөлийн сонирхлыг хүлээн зөвшөөрөх;

Визуал арга ("Байгаль дахь усны эргэлт" мультимедиа танилцуулга);

Тоглоомын нөхцөл байдал, уран сайхны үг, асуудлын нөхцөл байдлыг ашиглах.

Физкультминутка;

Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа (зураг - "Дусал")

Шинэлэг технологийг ашиглах - МХХТ-ийн хэрэглээ нь хүүхдүүдийн сонирхлыг татах, анхаарлыг татах боломжийг олгосон. Хичээлийн туршид хүүхдүүд урам зоригтой байсан. Алхам алхамаар үйл ажиллагааны өөрчлөлт гарч байна. Хүүхдүүд өөрсдөө тоглоомын мөчид оролцогчид бөгөөд хичээлийн үеэр идэвхтэй туслахууд юм. Энэ нь хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг хадгалах боломжийг олгодог.

Хичээлийн мөч бүрт хүүхдүүдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, идэвхжүүлдэг харааны хэрэгслийг сонгосон. Хангалттай хэмжээтэй, гоо зүйн хувьд чимэглэсэн ашиг тус. Тэдний байршил, ашиглалт нь сургалтын орон зай, анги танхимд оновчтой, бодолтой байсан. Хичээлийн үр дүнг үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа, "Дусал" зургийн хэлбэрээр зохион байгуулдаг. Будгийн дуслаар зурах - өөр уламжлалт бус зургийн техник. Энэ аргыг "дусал эмчилгээ" гэж нэрлэдэг. Техник нь энгийн бөгөөд бага насны хүүхдүүдтэй ажиллахад тохиромжтой. Энэ нь тэсвэр тэвчээр, шаргуу хөдөлмөр шаарддаг тул дур зоргоороо сайн хөгждөг. Хэт идэвхжилийг засах уламжлалт бус дуслын аргын эерэг үр дүнгийн тухай мэдээллүүд байдаг.

Хичээлийн сэдэв:"Дусал"

Хичээлийн зорилго:объектив ертөнцийн шинж чанар, чанаруудын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:

Хичээлүүд:

1) хүүхдүүдэд усыг удирдахыг заах; хүүхдүүдийг усны шинж чанаруудтай танилцуулах.

2) хүүхдэд пипеткийг хэрхэн ашиглахыг заах, шаардлагатай аюулгүй байдлын арга хэмжээг дагаж мөрдөх;

3) Будгийн соруур ашиглан зурах шинэ аргыг хүүхдүүдэд танилцуулах.

4) байгаль, хүний ​​амьдрал дахь усны ач холбогдлын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;

5) янз бүрийн үйл ажиллагаанд эрүүл ахуйн ур чадварыг нэгтгэх.

Хөгжиж байна:

1) эрүүл амьдралын хэв маягийг хөгжүүлэх; угаах ур чадварыг бэхжүүлэх,

2) туршилтын явцад танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

3) хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах, таамаглал дэвшүүлэх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

4) хүүхдийн гарны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, уламжлалт бус зургийн техникийг нэвтрүүлэх.

5) хамтарсан үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

6) хүрээлэн буй ертөнцөд танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

1) соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг төлөвшүүлэх.

2) ус, будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

3) бүлэгт ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх, сайн санаа, хариу үйлдэл үзүүлэх.

Хичээлийн сэдвийг судлах газар:Хичээл нь "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг төлөвшүүлэх" төслийг хэрэгжүүлэх явцад явагддаг.

Ангийн төрөл:дэд бүлэг, тоглоом, танин мэдэхүйн судалгаа, моторт, практик үйл ажиллагаа.

Ашигласан тоног төхөөрөмж, үзэгдэх орчин:компьютер: танилцуулга; соронзон хальсны бичигч: усны чимээг бичих; "Дусал" бэлгэ тэмдэг; хүүхэд бүрийн хэв маягийг буулгах; будагтай пипетк, нойтон салфетка.

Урьдчилсан ажил:

1. "Усыг хаанаас олох вэ", "Усанд хэн амьдардаг вэ", хүн ба амьд биетийн амьдралд түүний гүйцэтгэх үүргийн тухай, "Эрүүл амьдралын хэв маягийн тухай", "Усны нөөцийг арчлах тухай" сэдвээр ярилцах.

2. Туршилт (цасыг ус болгох). 3. "Ус" сэдэвт дүрслэлийг авч үзэх. 4. Усны тухай тоглоом ашиглах: "Ямар ус байдаг вэ?", "Зураг хайчил". 5. Боловсролын шинж чанартай үлгэр, шүлэг унших.

Хичээлийн явц:

Хичээлийн 1-р үе шат (Зохион байгуулалтын мөч, 1 мин.)

Багш: Залуус аа! Өнөөдөр бидний хувьд энгийн өдөр биш. Зочид бидэн дээр ирсэн бөгөөд зочдыг ихэвчлэн хүлээж авдаг бөгөөд та тэдэнтэй юу хийх хэрэгтэй байна вэ? Зөв…. сайн уу!

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Одоо сандал дээр суу.

Хичээлийн 2-р шат (Үндсэн хэсэг, сэдэв дээр ажиллах, 12 мин.)

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. "Байгалийн чимээ" CD дискний голын чимээ сонсогдож байна. Багш хүүхдүүдийг хөгжим сонсож, ямар сонсогдож байгааг тодорхойлохыг урьж байна. (Хүүхдийн хариулт). Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд юу бэлдсэнийг хараарай (савтай ширээн дээр ирэв). Энэ юу вэ? (ус.) -Өнөөдөр бид юу хийнэ гэж бодож байна? (хүүхдийн хариулт, хичээлийн зорилгыг багштай хамт томъёолох)

Ус юунд зориулагдсан вэ? (хүүхдийн хариулт: ус ууж, нүүрээ угаана, гараа угаана.)

Хэрэв ширээ бохирдвол бид яах вэ? (хүүхдийн хариулт: усаар угаана.)

Катя, хэрэв таны хувцас бохирдвол ээж юу хийх вэ? (хүүхдийн хариулт: даашинзыг угаах.)

Мөн усыг хэрхэн ашигладаг вэ? (усаар услах сав аваад ургамлыг усалдаг)

Би юу хийсэн? (хүүхдүүдийн хариулт.) Ус хүн бүрт ингэж тусалдаг.

Ус хэрхэн асгаж байгааг хараарай ... (Тэр алгаагаараа ус шүүж, сав руу буцааж хийнэ. Хүүхдүүд багшийн үйлдэл, үгийг давтана. Хэрэв та усанд гараа хийж, дараа нь дээш өргөх юм бол Таны хуруунаас ус урсах болно: дусал-дусал-дусал.Хүүхдүүд гараа усаар доошлуулж, аажмаар дээш өргөөд, дуслыг ажиглана. Энэ ямар харагдаж байна вэ? (Бороо.)

Гараа салфеткаар хатаа, бид бороонд тоглох болно.

"Бороо"

Нэгийг, хоёрыг буулга Хөлийн хуруун дээр үсрэх, бүс дээр гараа.
Эхэндээ маш удаан.
Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь - бүгд гүй, гүй, гүй.
Тэгээд шүхэр нээгдэв Гараа хажуу тийш нь сунга. Борооноос хамгаалагдсан. Гараа толгой дээрээ хагас тойрог хэлбэрээр хаа.

Гайхах мөч: "Дусал" дүр гарч ирнэ

Дусал: Сайн байна уу залуусаа, намайг Дусал гэдэг.

Би усны чимээг сонсоод чам дээр ирлээ. Чи миний тухай яриад байна уу? (хүүхдийн хариулт).

Тэгээд би чамтай тоглохыг хүсч байна. Чи надтай тоглох уу? (хүүхдийн хариулт).

Надад эдгээр дуслууд байна (цаасан дээр хийсэн дуслыг харуулав).

Танай бүлэгт ус хэрэглэдэг газрыг олж, дуслаар тэмдэглэ.

Би дүү нарынхаа хаана амьдардагийг хармаар байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эгч дүүсийн дусал хаана амьдардагийг хайхаасаа өмнө бид хэдэн дусал байгааг тоолж үзье (хүүхдүүд дуслыг тоолдог - 5, та таван газрыг олох хэрэгтэй).

Одоо оньсого тааварлаарай:

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, тав юу унах вэ? ( борооны дуслууд)

Сайн хийлээ! Одоо гол горхи болж, Дусал эгч дүүс, манай цэцэрлэгт юу хийдэг, ямар ашиг тустайг хайж олохоор гүйцгээе (хүүхдүүд бүлгийн эргэн тойронд алхаж, зогсдог).

№1 зогсоол: байгалийн буланд: ургамлын дэргэд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яагаад энд ус хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Цэцгийг услах хэрэгтэй, тэд амьд, усгүй хатаж, хатдаг - тэдэнд ус хэрэгтэй (тэд дусал наа.)

№2 зогсоол: тоглоомын талбайд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та юу гэж бодож байна, яагаад тоглоомын буланд ус хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Тоглоом угаахад ус хэрэгтэй (дусал наах).

№3 зогсоол: ариун цэврийн өрөөний ойролцоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та яагаад энд ус хэрэгтэй гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Гар, нүүрээ угаах (дусал наах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд залуусаа бид яаж угаахаа мэддэгийг Дроплетт үзүүлээч?

Биеийн тамирын минут "Цэвэр ус урсдаг"

Цэвэр ус урсдаг

Бид өөрсдийгөө хэрхэн угаахаа мэддэг.

Хүзүүг минь угаа, чихээ угаа

Бид хуурай болсны дараа.

№4 зогсоол: угаалтуурын ойролцоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд, яагаад бидэнд ус хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд: Энд аяга таваг угаах, тоос арчих, бүлгээр цэвэрлэхэд ус хэрэгтэй (дусал наах).

№5 зогсоол: лонхтой устай ширээний дэргэд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ ямар ус вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол ундны ус (дусал наах).

Дусал: Та нар ямар сайн хүмүүс вэ? Залуус аа, миний дусал эгч нарыг маш сайн мэддэгт баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол Дусал, манай бүлэгт хэдэн дусал эгч амьдардаг бөгөөд тэд бидэнд асар их ашиг тусаа өгдөг. Одоо сандал дээрээ суугаад миний танд хэлэхийг хүссэн зүйлийг сонс. ("Байгаль дахь усны эргэлт" илтгэлийг үзэх)

Хичээлийн 3-р шат (Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа, 5 мин.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид зурах болно. Юу (ямар объект) зурж болохыг санацгаая? (хүүхдийн хариулт: сойз, харандаа, эсгий үзэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ зурахаасаа өмнө та дүрмийг санаж байх хэрэгтэй.

1. Будгийг болгоомжтой авах хэрэгтэй, үсэрч болохгүй.

2. Зураг зурахад үзэг маань бохирддог тул хуруугаа амандаа хийж, хамар, нүдээ үрж болохгүй.

3. Хичээлийн төгсгөлд гараа савандаж угаахаа мартуузай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хавтсуудыг анхааралтай ажиглаад, тэдэн дээр юу харж байгааг надад хэлээч? (будагтай пипетк) Залуус аа, одоо би та нарт пипетк ашиглан дусал дуслаар хэрхэн зурахыг зааж өгөх болно (хүүхдүүд загварт будаг түрхэхэд соруур ашигладаг)

Залуус аа, гараа салфеткаар арчиж, зурсан зургуудаа хатаж байх хооронд дугуйлан зогсоод өнөөдөр усны талаар юу сурснаа санацгаая (хүүхдүүдийн хариулт: ус асгаж, дусалж байна, байгаль дахь усны эргэлтийн тухай) Сайн байна! Одоо Капелка болон зочдод зурсан зургуудаа үзүүлцгээе.

Дусал: Өө, залуус аа, та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Маш сайн ажилласан. Асуултанд зөв хариулсан.

Хичээлийн 4-р үе шат (Бүтээлч үйл ажиллагааны үр дүн, 2 мин.) Бодлого.

Багш хүүхдүүдтэй хийсэн хамтарсан ажлын үр дүнг нэгтгэн дүгнэдэг. Хүүхдийн зурсан зургийг индэр дээр байрлуулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэрэв та Дусалтай ажиллах дуртай байсан бол алга ташаарай.

Хэрэв танд таалагдахгүй бол хийгээрэй.

Хүүхдүүдийг усны шинж чанартай танилцуулах (ус нь шингэн, жин, амтгүй, тунгалаг байдаг). Хүүхдүүдийн анхаарлыг бидний амьдралд ус чухал ач холбогдолтой: хэнд хэрэгтэй, юунд хэрэгтэй вэ гэдэгт анхаарлаа хандуулах. Насанд хүрсэн хүний ​​яриаг ойлгож, түүнд идэвхтэй хариу үйлдэл үзүүлэхэд нь урамшуул. Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн харилцаанд идэвхтэй оролцох, санал бодлоо илэрхийлэх, энгийн дүгнэлт гаргах хүслийг дэмжих.

Хамтарсан судалгааны үйл ажиллагаа, устай практик туршилт хийх явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх; сониуч зан, сэтгэлгээ, яриа, харааны болон сонсголын мэдрэмж; моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Усанд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийн идэвхтэй толь бичигт үгсийг оруулна уу: шингэн, хүнд, амтгүй, ил тод.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хоёрдахь бага бүлгийн хичээл

"Дусалтай аялал"

Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг усны шинж чанартай танилцуулах (ус нь шингэн, жин, амтгүй, тунгалаг байдаг). Хүүхдүүдийн анхаарлыг бидний амьдралд ус чухал ач холбогдолтой: хэнд хэрэгтэй, юунд хэрэгтэй вэ гэдэгт анхаарлаа хандуулах. Насанд хүрсэн хүний ​​яриаг ойлгож, түүнд идэвхтэй хариу үйлдэл үзүүлэхэд нь урамшуул. Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн харилцаанд идэвхтэй оролцох, санал бодлоо илэрхийлэх, энгийн дүгнэлт гаргах хүслийг дэмжих.

Хамтарсан судалгааны үйл ажиллагаа, устай практик туршилт хийх явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх; сониуч зан, сэтгэлгээ, яриа, харааны болон сонсголын мэдрэмж; моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Усанд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийн идэвхтэй толь бичигт үгсийг оруулна уу: шингэн, хүнд, амтгүй, ил тод.

урьдчилсан ажил: Цуврал тоглоом - усны шинж чанартай танилцах туршилтууд.

Уран зохиол унших (К.И. Чуковский "Мойдодыр", "Федорино уй гашуу", С. Прокофьев "Саарал үүлний тухай", "Ид шидийн сагс", А. Барто "Бүсгүй - барзгар", Словак ардын үлгэр "Нарны туяа").

Зүрхний шүлэг, хүүхдийн шүлэг, усны тухай дууг сурах.

"Хүүхэлдэйг усанд оруулах", "Хүүхэлдэйнд оройн хоол хийцгээе", "Бид хүүхэлдэйнд зориулж хувцсаа угаадаг" тоглоомууд.

Арга, техник : тоглоом (тоглоомын дүр ирэх), харааны ("Ус" танилцуулга), практик (туршилт), аман (асуулт, богино яриа, уран сайхны үг)

Материал. Дусал - тоглоом, хонх, проектор, хүүхэд бүрт 2 аяга, буцалсан ус, нэг аяга будсан ус, хүүхдийн тоогоор буцалсан устай аяга, салфетка, том салфетка, шил, хувин, халбага, лонх ус, таваг.

Хичээлийн явц.

(Хонх дуугарч байна.)

В .: "Хонх дуугарч байна,

Тэд урихыг хүсч байна

Хүүхдүүд хаана сонирхож байна вэ?

За, хаана нь мэдэгдэхгүй байна!

А. Өнөөдөр хонх биднийг хаана урьж байгааг мэдмээр байна уу? (Тийм)

В .: Тэд чамайг аялалд урьж байна. Гэхдээ хаана, та одоо олж мэдэх болно. Нүдээ аниад сонс.

("The Bubbling of the Brook" дууны аудио бичлэг сонсогдож байна.)

В .: Тийм ээ, бид ус цацаж байгааг сонссон. Энэ бол чимээ шуугиантай урсгал бөгөөд өнөөдөр бид Усны хаант улс руу аялах болно. Гэхдээ бид төөрчихгүйн тулд би Дроплетийг бидэнтэй хамт аялахыг урьсан.

"Дусал - дусал дусал - борооны сэлүүр

Чи гарсан нь дээр

Биднийг замд аваач"

V .: Би үүнийг сонсож чадна гэж бодож байна!

"Нүдээ хурдан аниад,

Үлгэрт орцгооё."

(Хүүхдүүд нүдээ анидаг. Усны дуу чимээний бичлэг. Дусал гарч ирнэ)

В .: Энд Дусал байна. Түүнтэй мэндчилье. Энэ Дусал маш их зүйлийг үзсэн, усны талаар олон сонирхолтой зүйлийг мэддэг.

"Чи усны тухай сонссон уу?

Тэд үүнийг хаа сайгүй гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цорго дээр…”

А. Манай Дусал хаанаас ирсэн гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Тэр хаанаас ирснийг харцгаая.

(Хүүхдүүд "Ус" танилцуулгыг үзэж байна)

B. Дусал бол усны жижиг хэсгүүд юм. Яагаад бидэнд ус хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт) Ус хэнд хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

B. Тийм шүү залуусаа. Сайн хийлээ. Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй. Ус бол маш өөр. Ус бол гол мөрөн, нуур, далай юм. Гэсэн хэдий ч ус манай дэлхий дээр амьдардаг бүх хүмүүст зайлшгүй шаардлагатай байдаг. Тэр илбэчин шиг шүүдэр, мөс, цас болж хувирч, бороо асгаж чаддаг.

В.Дроплет бидэнтэй тоглохыг хүсч байна. Хөл дээрээ бос.

***Физминутка "Үүл"

цагаан үүл (Таны өмнө дугуйрсан гарууд)

Дээврээс дээш өргөгдөнөГараа толгойноосоо дээш өргө)

Үүл яаравчлав

Илүү өндөр, өндөр, өндөр (Гараа дээш татах, гараа толгойноосоо дээш гөлгөр найгах)

Салхи бол үүл юм

Эргэлтэнд баригдсан.

Үүл аянга цахилгаан болж хувирав(Гар нь хажуу тийшээ том тойргийг дүрсэлж, доошлуулж, сууна). (2 удаа)

А. Та Droplet-тэй тоглох дуртай байсан уу? (Тийм)

V.Droplet танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн.

(Хүүхдүүд аяга устай ширээн дээр очдог)

А. Ус гэж юу болохыг олж мэдье?

IN (Багш лонхноос хувин руу, хувингаас аяга руу, аяганаас аяга руу ус хийнэ).Би усаар юу хийдгийг харж байна уу? (Би цутгаж байна) Тийм ээ, усыг ямар нэгэн зүйлд асгаж болно: шил, хувин, аяга. Энэ нь цутгаж, нэг савнаас нөгөө рүү цутгаж болно. Ус урсаж байна. Нэг аяганаас нөгөө аяга руу ус асгаж үзье.(Хүүхдүүд ус хийнэ). Тэгэхээр та бид хоёр тэр усыг олж мэдсэн -энэ нь шингэн юм. (Ганцаарчилсан болон найрал дууны давталт)

Б - Одоо нэг гартаа хоосон шил, нөгөө гартаа нэг аяга ус ав. Нэг аяга усны талаар юу хэлэх вэ? (Хүүхдийн хариулт). -Тийм ээ, хүнд, хоосон шил хөнгөн. Ус жинтэй байдагтэр хүнд байна.

А - Одоо би та нарт усыг амтлахыг санал болгож байна. (Хүүхдүүдэд буцалсан ус санал болгодог). Тэр юу вэ? гашуун уу? Давстай юу? Чихэрлэг үү? (Хүүхдийн хариулт).

B - Ус амтгүй,тэр амтгүй.

Q. Залуус аа, та нуугдаж тоглох дуртай юу? Одоо Дроплет чамтай нуугдаж тоглохыг хүсч байна. Усанд халбага нуухыг хичээцгээе. Энд надад хоёр аяга ус байна. Би халбагаа хаана нуухаа олохыг хичээ.(Эхнээсээ халбагаа цэвэр ус руу буулгаж, дараа нь өнгөт усанд оруул) Чи яагаад халбагаа анх удаа хурдан харсан бэ? (Ус нь цэвэр учраас)

А.Тийм ээ, эхний аяганд ус цэвэр, тунгалаг байсан.Ус нь тунгалаг.

В.Капелка бидний аялал маш их таалагдсан. Өнөөдөр та жинхэнэ эрдэмтэд шиг туршилт хийж байсан, гэхдээ ядарсан байх, завсарлага аваад "Дусал ба үүл" тоглоом тоглоцгооё.

*** Тоглоом "Дусал ба үүл"

"Нэг хоёр гурав дөрөв тав

Би ид шидэлж эхэлдэг

Энд дахиад хүүхэд байхгүй

Хурдан дусал болж хувирав!

IN.: Хавар ирж, нар хурц гэрэлтэж, шувууд дуулж, гэнэт үүл гүйж, бороо орж эхлэв.Дуслууд газар руу нисч, үсэрч, тоглов. Тэд хамтдаа цугларч, баяр баясгалантай урсгалд урсдаг (хосоороо хөтлөлцөн горхи үүсгэдэг). Брукс уулзаж, том гол болсон (нэг хэлхээнд холбогдсон). Том голд дуслууд хөвж, аялдаг. Текла - гол урсаж, том, том далайд унасан (хүүхдүүд дугуй бүжиг болгон өөрчлөн зохион байгуулж, тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг). Тэд далайд сэлж, сэлж, дараа нь эх үүл тэднийг гэртээ харихыг тушаасныг санав. Тэгээд яг тэр үед нар гарч ирэв. Дуслууд нь цайвар болсон (тахир дуслууд дээшилж, дараа нь гараа сунгана). Тэд нарны туяа дор ууршиж, эх үүл рүүгээ буцаж ирэв.

Асуулт. Манай Дуслангийн ээж үүл рүүгээ буцах цаг болжээ, тэр бидэнтэй хамт аялах үнэхээр дуртай байсан. Дроп бидэн дээр дахин ирж шинэ сюрприз бэлдэнэ гэж амлаж байна. Дроплеттэй баяртай гэж хэлцгээе.

(Хонх дуугарав).

"Хонх дуугарч байна

Тэд бидэн рүү залгахыг хүсч байна

"Цэцэрлэг рүүгээ буц,

Тоглоомууд залуусыг хүлээж байна!

Q. За, бидний аялал дууслаа. Залуус аа, бид өнөөдөр хэнтэй аялсан бэ? Бид усны талаар юу сурсан бэ?

(Ус бол шингэн, амтгүй, тунгалаг, жинтэй - хүнд)

Асуулт: Залуус аа, та усаа хэмнэх ёстой гэж юу гэж бодож байна вэ? (Тийм)

Асуулт: Бид усаа хэрхэн хэмнэх вэ? (Товчийг хаах)

В .: Сайн байна уу залуусаа, одоо та усны талаар их зүйлийг мэддэг болсон тул гэртээ болон цэцэрлэгт ус хэмнэх болно гэж би бодож байна.


Өнөөдөр манайд бяцхан илбэчин ирлээ. Слайд

Та дусал гэж юу болохыг мэдэх үү? Энэ бол нэг хэсэг ус юм. Бүх ус эдгээр жижиг дуслуудаас тогтдог. Слайд

Гэхдээ дусал яагаад ч юм ирсэн, тэр тантай тоглож, ус юунд зориулагдсан болохыг мэдэхийг хүсч байна уу? Слайд

Зөв шүү, залуус аа, бид уух, хоол хийх, угаах, угаахын тулд ус хэрэгтэй. Тэгээд яаж угаахаа мэдэх үү?

Хурууны гимнастик - "Угаах".

Би ээждээ туслах болно

Би хувцсаа өөрөө угаана.

(бие биенийхээ эсрэг гурван нударга)

Би оймсоо савангаар угаана,

(нударгаараа алган дээгүүр гүйх)

Нударгууд хүчтэй чичирч байна

(бие биенийхээ эсрэг гурван нударга)

Би оймсоо сайтар угаана

(гараа зүүн, баруун тийш хөдөлгө)

Тэгээд би түүнийг олсоор өлгөх болно.

(гараа дээш өргөх, гараа нугалах)

В. -Өө, ямар мундаг нөхдүүд вэ, ээжийн жинхэнэ туслагч.

Одоо нэгэн дусал тантай хамт "Ус хаана амьдардаг" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Дусал авч, ус амьдардаг газарт тараана.

Сайн хийлээ! Тийм ээ, ус бороо, шүүдэр, мөс, цас болж хувирдаг.

Биеийн тамирын "Бороо"

Бяцхан илбэчин өнөөдөр бага зэрэг туршилт хийж, мэдлэгийн орон руу аялахыг санал болгож байна. Хормогчоо өмсөөд миний ширээнд ирээрэй.

1 туршилт "Ус - шингэн". Хүүхдүүдэд хоёр аяга өг: нэг нь устай, нөгөө нь хоосон. Усыг нэгээс нөгөө рүү нь болгоомжтой асгахыг санал болго. Усанд юу тохиолдох вэ? Тэр яагаад цутгаж байгаа юм бэ? Ус нь шингэн учраас урсдаг. Тэгэхээр ус гэж юу вэ? Ус нь шингэн бөгөөд урсах чадвартай тул түүнийг шингэн гэж нэрлэдэг.

2 туршилт "Ус үнэргүй". Багш хүүхдүүдийг усны үнэрийг үнэрлэхийг урьж байна. Хүүхдүүд ээ, ус ямар үнэртэй вэ? Энэ нь огт үнэртэхгүй байна. Цэвэр ус үнэргүй байдаг.

3 туршилт "Ус амтгүй." Багш хүүхдүүдийг сүрэл авч, ус туршиж үзэхийг урьж байна. Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, ус амттай юу? Энэ нь зөв, цэвэр ус ямар ч амтгүй. Гэтэл хүн маш их цангасан үедээ ус ууж, баярлаж байгаагаа илэрхийлэхийн тулд: "Ямар амттай ус вэ!" гэж хэлдэг.

4 туршилт "Тунгалаг ус" Хүүхдүүд ээ, ширээ рүү очоод аяга руугаа сайтар харж, ус ямар өнгөтэй болохыг надад хэлээч? Залуус аа, ус тунгалаг байна, аяга руугаа товчлуур шидээрэй. Та товчлуурыг харж байна уу? Хэрэв товчлуур харагдаж байвал ямар ус вэ? Усыг өнгөтэй болдгийг та нар мэдэх үү! Хараач, би аягандаа улаан будаг нэмбэл (би хийдэг) улаан ус авдаг. Ус нь өнгөтэй болсон. Тэгээд одоо та будаг нэмээд юу болсон бэ (би хүн бүрээс асууж байна). Хүүхдүүд ээ, та товчлууруудыг харж байна уу? Тэгээд яагаад? Залуус аа, ус тунгалаг болсон, түүгээр юу ч харагдахгүй байна. Fizminutka "Дусал" Залуус аа, та өнөөдөр ямар мундаг нөхөр вэ? Та ус хаана амьдардагийг аль хэдийн мэддэг байсан, одоо та ямар төрлийн ус болохыг мэддэг - цэвэр, бохир. Ямар ус ууж болохгүй, гараа угааж болохгүй, цэцэг усалж болохгүй, загас амьдардаггүй гэж үү? Зөв. Хүн, амьтан, ургамалд зөвхөн цэвэр ус хэрэгтэй. Мөн бид усыг бохирдуулахгүй, бохирдуулахгүй байх ёстой. Гэхдээ крантны ус тийм ч цэвэр биш. Ийм усанд юу байгааг бид нүдээрээ харж чадахгүй. Үүний тулд тусгай багажийн микроскоп шаардлагатай. Бид бага зэрэг томрох болно, энэ төхөөрөмжтэй заавал танилцах болно. Одоо би та нарт хэлэхийг хүсч байна, ямар ч тохиолдолд та крантны ус ууж болохгүй, учир нь энэ нь микроб агуулдаг. Хэрэв та ийм ус уувал ... Энэ нь зөв. Бид буцалсан ус уух ёстой. Үүнийг хийхийн тулд данханд ус хийнэ, данхыг зууханд халааж, ус буцалгаж, хөргөсний дараа бид үүнийг ууж болно. Тэгээд бид зөвхөн буцалсан ус уудаг. Тийм үү?

Зорилтот:усны тухай хүүхдийн мэдлэг, түүний амьдралын ач холбогдлыг өргөжүүлэх.

Даалгаврууд:

Боловсролын:усны төлөв байдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх; байгаль дахь усны эргэлтийг танилцуулах; үгсийн санг өргөжүүлэх.

Хөгжиж байна:бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх, сониуч зан, хүрээлэн буй бодит байдалд идэвхтэй хандах хандлагыг бий болгох;

Боловсролын:усыг хүндэтгэх, түүний хэмнэлттэй хэрэглээг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал: тууз ба дусал бүхий шүхэр, хөвөн, устай хавтан, савангийн хөөс, хэрэглэх гарын авлага.

Ажлын явц:

Хаалга тогших. Маша нойтон орж ирдэг.

Маша Мишка дээр очиж, шалбааг руу унав. Шалбаг хэрхэн гарч ирдэг вэ? Бороо хаанаас ирдэг вэ? Борооноос нуугдахын тулд бидэнд ... .. хэрэгтэй байна. шүхэр.

Залуус аа, миний шүхэрийг хараарай: энэ нь ид шидтэй, олон өнгийн тууз, дусалтай. Дусал авсан хүн аянд гарна. Та дусалтай гайхалтай аялалд гарахыг хүсч байна уу?

Биднийг дусал болгон хувиргаарай!

(Хүүхдүүд дуслуудаас барьж, хөгжимд дугуйлан хөдөлдөг)

Машад дуслын тухай үлгэр ярьж өгцгөөе (үлгэр нь түүхийг зурж дагалддаг).

"Тэр амьдардаг байсан - дусал байсан. Нэгэн удаа тэр найз охидтойгоо үүлэн дээр сууж байтал гэнэт аянга цахиж, аянга цахилгаан цохив. Дусал айж, үүлнээс үсрэн бусад дуслуудтай хамт нисэв. Газар унаж, тэд шалбааг үүсгэв. Одоо дусал найз охидтойгоо хамт усанд сэлж, шалбаагт зугаацаж эхлэв.

Дусал газар унасны дараа тэр богино хугацаанд шалбаагт тоглох шаардлагатай болсон. Гадаа хүйтэн болж, шалбааг аажмаар хөлдөж, дусал мөсөн бүрхүүл болж хувирав. Найзууд нь гоёмсог даашинзаар гоёж, цасан ширхгүүд шиг газар унав. Шалбаг хөлдөхөд дусал уйдаж эхэлсэн, учир нь тэр одоо хөдөлж чадахгүй байв.

Улам дулаарч, удалгүй шалбааг хайлж, дусал дахин чөлөөтэй сэлэх болов. Гэвч өдөр хоногууд халуун болж, нар улам бүр халж, дусал маш хөнгөн болж, нисэн нисч, найз охидтойгоо тэнгэрт цагаан сэвсгэр үүл үүсгэв.

Дусал түүний үүлэн дээр суугаад дахин дэлхийд буцаж ирэхийг мөрөөддөг байв.

Дусал бол усны тоосонцор бөгөөд усанд ийм олон тоосонцор - дусал байдаг. Мөн тэд бүгд адилхан харагдаж байна. Ус хаана амьдардаг, байгальд юу болж хувирдгийг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цорго дээр.

Мөс хөлддөг шиг

Манантай ой руу мөлхөж,

Үүнийг ууланд мөсөн гол гэж нэрлэдэг.

Бид ус гэдэг зүйлд дассан

Бидний хамтрагч үргэлж!

(Шүлэг нь слайд шоу дагалддаг)

Физминутка

Нэг, хоёрыг хая

Эхэндээ маш удаан.

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь

Бүгд гүйж, гүйж, гүйж байна.

Бид шүхрээ нээх болно

Бид борооноос өөрийгөө хамгаалах болно.

(Текст дэх хөдөлгөөнүүд дагалддаг)

Туршилт-туршилтын үйл ажиллагаа:

Хэрхэн бороо орж байгааг харуулахыг хичээцгээе. Таны өмнө хөвөн бол үүл юм. Тэд гэрэлтэй хэвээр байна, дотор нь ус байхгүй. Таны аяганд ус байна. Эдгээр нь бидний гол мөрөн, тэнгис, далай юм. Уруулаа усанд дүрнэ. Одоо тэд хүнд болж, бүх дуслууд үүлэнд буцаж ирэв. Одоо үүлнээс бороо орно.

TRIZ тоглоом "Бид дусал" (эмпати)

Багш бол үүл ээж, хүүхдүүд бол түүний дуслууд юм. Залуус эх үүлийг хүрээлж, түүнийг тойрон үсэрч, дугуй бүжиглэв. Дараа нь тэр тэднийг газар дээр нь зугаалж, биеэ зөв авч явах, ургамлыг услах, газар угааж, буцаж ирэхийг зааж өгдөг. Хүүхдүүд хажуу тийшээ тарж, дараа нь цугларч, ар араасаа зогсож, горхи үүсгэдэг (хэд хэдэн урсгал байх ёстой). Дараа нь багшийн тушаалаар гол горхи хоорондоо холбогдож (давхар эгнээ) гол үүсгэнэ. Гол нь далай руу урсдаг - хүүхдүүд өргөн тойрог хийдэг. Ээж үүл нь тэднийг дусал гэдгийг сануулж, гэртээ дууддаг. Хүүхдүүд эргэлдэж, нэг нэгээрээ үүлэн рүү буцаж ирдэг. Тойрог хаалттай байна. Тоглоом борооны чимээн дор явагдана.

Хараач, дуслууд, энд өөр үүл байна!

Хүүхдүүдийн анхаарлыг үүл дүрсэлсэн цаасан хуудас, наасан дуслууд руу татдаг. Хэрэв та навчийг өргөх юм бол дуслууд сүйрнэ.

Дуслуудыг босгож, үүлэн рүү буцахад нь тусалцгаая.

Хүүхдүүд програмыг хөгжмийн дагалдан гүйцэтгэдэг.

Хүйтэн жавартай салхи үлээж, дуслууд цасан ширхгүүд болон хувирав.

Би дусал дээр цавуу хийж, хүүхдүүд хөвөн ноосны хэсгүүдийг наалддаг.

Биднийг залуус болгох шүхэр гуйя, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Манай найз, шүхэр, - нэг, хоёр, гурав!

Биднийг хүүхэд болго!

Хөгжим сонсогддог - эгдүүтэй инээд.

Залуус аа, хэн ийм халуун инээж байна вэ? Харцгаая.

Хараач, эдгээр нь бөмбөлөгүүд юм! Дусал нь савантай уулзаж, олон өнгийн, тод бөмбөлөг болж хувирав (тоглох).

Тусгал:

Тэгэхээр та түүнийг ямар илбэчин болохыг олж мэдсэн. Дусал бидэнтэй нөхөрлөж, биднээс хэзээ ч зугтахгүй байхын тулд усаа сайн арчилцгаая.

Елена Николаевна Скаткова
"Дусал ид шид". Хоёрдугаар бага бүлгийн экологийн хичээлийн хураангуй "Залуус дээр ирсэн дусал"

GBOU №227 дунд сургууль

« Шидэт дусал»

Экологийн хичээлийн хураангуй

IN ХОЁРДУГААР БАГА БҮЛЭГ

« Дусал залууст зочилж байна»

Хөрвүүлэгч:

Скаткова Елена Николаевна

Сэдэв: "Ид шидийн ус дусал»

Зорилго: хүүхдүүдийг шинж чанаруудтай танилцуулах ус: ус үнэр, амтгүй. хүүхдийн анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд бие биетэйгээ харилцах, усаар тоглохоос сэтгэлийн таашаал өгөх.

материал: ус ба шүүстэй аяга, тавиур, сүрэл, ус дусал тоглоом.

Хичээлийн явц.

(аяга сонсогддог - борооны чимээ)

- Залуус аа, тухтай суугаад намайг анхааралтай сонсоорой! Чихээ бэлдээрэй, нүдээ бэлдээрэй! өнөөдөр танд зочид усны дусал ирэв.

дусал. Сайн уу, залуусаа.

Би бол далайн хүн дусал,

Чи надад үнэхээр хэрэгтэй байна

Би балгана, би балгана -

Ус ав.

Одоо бид устай хамт байна дусалБид танд сонирхолтой оньсого өгөх болно, та үүнийг таахыг хичээ. Та таамаглангуут ​​хариулт нь бидний ширээн дээр гарч ирнэ.

Би үүл, манан

Мөн горхи ба далай

Тэгээд би нисч, гүйдэг

Тэгээд би шил байж чадна!

асран хамгаалагч: Зөв, залуусаа, Энэ бол ус!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аамөн өөрсдийнхөө төлөө биднийг зөвшөөр дусалБид бүгд мэддэг усны тухай хүүхдийн шүлгийг хэлэх болно

Ус, ус,

Нүүрийг минь угаа

Нүдээ гялалзуулахын тулд

Хацрыг нь улайлгах

Амаа инээх,

Шүдээ хазах гэж!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ залуусаа!

дусал. Та ямар сайхан түүх ярьсан бэ! Мөн би чамд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна!

(ширээн дээр амны алчуураар хучсан аяга ус байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, тэгээд одоо усны үнэр гэж юу байдгийг, юуны үнэртэй эсэхийг хамтдаа олж мэдэцгээе!

(хүүхдүүд ширээн дээр ирээд аягатай ус үнэрлэнэ)

Манай ус ямар үнэртэй вэ?

Өөр ширээн дээр байгаа усны үнэрийг харьцуулж үзээрэй.

(хүүхдүүд үнэрт тос нэмсэн усыг үнэрлэнэ)

Одоо ус үнэртэж байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид эхний ширээ рүү буцаж ирээд ус үнэртэж байвал дахин оролдоно

(Хүүхдүүд уснаас юу ч үнэртдэггүй гэдэгт итгүүлэх хүртэл дахин дахин үнэрлэхийг оролдох)

Сурган хүмүүжүүлэгч. За, манай ус ямар үнэртэй гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Үгүй

Зөв, залуусаа, уснаас юу ч үнэртдэггүй, ус үнэргүй гэдгийг бид мэдсэн! Эхний ширээн дээр байгаа ус үнэртдэггүй, харин дээр нь зогсож байгаа ус үнэртдэг хоёр дахь хүснэгт, өөр шингэн нэмсэн юм шиг үнэртэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус ааби чамтай хамт дусалБи чамайг жаахан хөдлөхийг санал болгож байна. Над дээр ирээрэй, миний үгийг анхааралтай сонсоорой миний араас давт.

Даваа гарагт би усанд орсон (усанд сэлэхийг дүрсэлсэн)

Тэгээд дотор мягмар гараг - уран зураг. (зураг зурах)

Лхагва гаригт би нүүрээ удаан угаасан, ( "Бид өөрсдийгөө угаадаг")

Тэгээд пүрэв гаригт хөл бөмбөг тоглосон. (гадаа гүйх)

Баасан гарагт би үсэрч, гүйж, (бид үсрэх)

Би маш удаан бүжиглэсэн. (байранд эргэлдэж)

Мөн Бямба, Ням гарагт (алгаа таших)

Би өдөржин амарсан.

(хүүхдүүд доош тонгойж, хацрын доор гар, унтдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайхан сэтгэл! Тэд бүгдийг төгс хийсэн! Одоо ус дусал, усны амтыг олж мэдэхийг санал болгож байна! Ус нь амттай юу! Гэхдээ үүнийг мэдэхийн тулд ширээн дээр байгаа уснаас ууж үзье.

(Хүүхдүүд соруултай ус уудаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо надад хэлээч, амттай ус уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч. За. Мөн усны амтыг жүүстэй харьцуулж үзье.

(хүүхдүүд шүүс уудаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Амттай шүүс үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо усыг дахин амталж үзье.

(хүүхдүүд ус уудаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Надад хэлээч, хүүхдүүд ээ, ус амттай юу?

Хүүхдүүд. Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Зөв, залуусааус ямар ч амтгүй. Мөн өнөөдөр бид устай хамт байна бага зэрэг сурсанус ямар ч үнэргүй байна!

дусал. Залуус аа, Чи мундаг шүү! Одоо би явах хэрэгтэй байна, би ургамлуудынхаа тусламжид яарах ёстой, тэд аль хэдийн цангаж байна. Дараагийн удаа бид усны бусад гайхалтай шинж чанаруудын талаар танд хэлэх болно. Чи одоо миний тухай ихийг мэддэг болохоор би чамд эдгээр тоглоомуудыг өгөх болно (хөвөгч) (дусалхүүхдүүдийг тоглохыг урьсан ч тэр баяртай гэж хэлээд явлаа. Хүүхдүүд тоглоомоо усанд дүрж тоглодог.)