Хоёр дахь бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээл. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй Бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээл


Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл
"Бидний дуртай тоглоом"

Зорилго:

1. Яриа анхааралтай сонсох, үг, хэллэгийг дуусгах чадварыг хөгжүүлэх.

2. Тоглоомын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах, өргөжүүлэх, нэгтгэх.

3. Тоглоомонд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.

Хаалга тогшиж Машенка орж ирэв.

Машенка: Сайн уу. Намайг Машенка гэдэг. Би чамд сайхан хайрцаг авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн уу, Машенка! Баярлалаа! Таны хайрцаг хаана байна?

Машенка багшийн чихэнд шивнэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Юу? Та үүнийг нуусан уу? Тэгээд хаана? Бид түүнийг олох хэрэгтэй юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч (хүүхдүүдэд хандан): Залуус аа, хайрцгийг олмоор байна уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ!!!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэгвэл түүнийг хайцгаая! Та, Машенка, бидэнтэй ирж ​​уулзаарай.

Багш хүүхдүүдтэй хамт хайрцаг олдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хайрцаг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Мөн энд “Тоглоомдоо хайртай, анхаарал халамж тавьдаг хүүхдүүдэд зориулав. (Гарын үсэг) Машенка."

Сурган хүмүүжүүлэгч : Баярлалаа Машенка!

Машенка : Чи үүнд юу байгаа гэж бодож байна?

Хүүхдүүд өөрсдийн сонголтыг санал болгодог.

Машенка: Та дотор нь юу байгааг харж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо би хайрцгийг онгойлгоод дотор нь байгаа зүйлийг гаргая. Хармаар байна? Дараа нь хивсэн дээр тав тухтай суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бидний дуртай тоглоомууд хайрцагт байна! (эхний тоглоомыг харуулах) Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та энэ тоглоомонд дуртай юу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мишка юу байгааг хараарай?

Хүүхдүүд : Нүд, чих, сарвуу...

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та баавгайн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Тэдди баавгай", "Тэдди баавгайг шалан дээр унагав" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хэрэв манай Мишкагийн савар үнэхээр урагдсан бол тэр инээмсэглэнэ гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд : Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мэдээж! Тэр гомдох болно. Гомдох тохиолдол гардаг уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хэр их гомдсоноо харуул.

Хүүхдүүд ямар их гомдсоноо харуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч : Гэхдээ бид Мишкаг гомдоохгүй гэж үү?

Хүүхдүүд : Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хараач, Мишка бидэн рүү инээмсэглэв! Түүн рүү эргээд инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд Мишка руу инээмсэглэв.

Баавгай: Би "Баавгай ой дундуур явж байсан" тоглоом тоглох дуртай.» .Чи надтай тогломоор байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Тоглоом "Баавгай ой дундуур алхсан"

Баавгай:

Баавгай ой дундуур алхаж байв

Тедди баавгай бүх зүйлийг хайж байв

Удаан хугацааны турш тэр хайсан

Тэр сандал дээр суугаад нойрмоглов.

Хүүхдүүд чимээгүйхэн бослоо

Тэгээд тэд Мишутка руу гүйв.

Хүүхдүүд:

Баавгай - Миша, бос!

Хүүхдүүдтэй хамт байгаарай!

Сурган хүмүүжүүлэгч ( Мишка суув ): Суу, Мишка, тайвшир.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ хайрцагт өөр ямар тоглоом байгаа бол оо.

Багш хоёр дахь тоглоомыг үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Бөжин!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бүжинд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд : Урт чих, богино сүүл, сэвсгэр үстэй...

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи бөжингийн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Буужинг эзэгтэй хаясан" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Өө, эзэн нь ямар муу юм хийсэн юм бэ. Тэр бороонд бүрэн хөлдсөн байх. Бүүжин бороонд хэрхэн нойтон сууж байсныг харуул.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи туулайг баярлуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо бүгдээрээ туулай болж тоглоцгооё.

Тоглоом "Саарал туулай сууж байна"

Бяцхан саарал туулай суугаад чихээ сэгсэрнэ.

Ингэж, ингэж чихээ хөдөлгөдөг.

Бөжин суухад хүйтэн байна, тэр сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Та сарвуугаа ингэж дулаацуулах хэрэгтэй.

Бөжин зогсоход хүйтэн байна, хөлийг нь дулаацуулах хэрэгтэй.

Үсрэх, үсрэх, үсрэх, хөлийг нь дулаацуулах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи Bunny-ийн чихийг халаасан уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи Бөжингийн саварыг дулаацуулж байсан уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бөжин инээмсэглэв! Түүнийг орхихгүй, найзалж тоглоно гэж амлая.

Сурган хүмүүжүүлэгч (Бүжинг Мишкагийн хажууд суулгав): Бүжин Мишкагийн хажууд суу.

Азарган тахиа хашгирч буй аудио бичлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Cockerel.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Таазыг магтъя.

Хүүхдүүд : Та алтан самтай. Оливын сахал. Та үзэсгэлэнтэй олон өнгийн сүүлтэй. Чи хөлтэй, хөл чинь салаатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Таазын тухай үржүүлгийн үлгэрийг хэн бидэнд хэлэх вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч : Түүний гэр бүлд cockerel бол аав юм. Ээж нь хэн бэ?

Хүүхдүүд : Тахианы мах.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэгээд хүүхдүүд үү?

Хүүхдүүд : Тахиа.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Намайг эх тахиа болго, тэгвэл та нар миний тахианы хүүхдүүд болно.

"Тахиа ба дэгдээхэй" логотим

Тахиа зугаалахаар гарав

Шинэ өвс чимхэж,

Түүний ард хүүхдүүд байдаг - шар тахиа.

Ко-ко-ко, ко-ко-ко

Битгий хол яв.

Сарвуугаараа эгнээ, үр тариа хайх

Тэд тарган цох, шороон хорхой идэж,

Бид нэг тэвш дүүрэн ус уусан.

Хаана - хаана? Хаана - хаана?

За, алив, нааш ир, бүгд энд байна!

За, ээжийнхээ жигүүр дор ороорой!

Хаашаа - чамайг хаашаа авч явсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бид хорхойг хайрлаж, халамжилна гэж амлах уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Таазыг бусад тоглоомын хажууд суулга.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энд өөр тоглоом байна!

Хүүхдүүд : Онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Яг л бодит зүйл шиг. Энэ нь далавч, хамар, дугуйтай (би харуулж байна, хүүхдүүд үүнийг дууддаг).

Онгоцыг хэн нисдэгийг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт). Онгоцыг нисгэгч удирддаг.

Онгоцны дугуйг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт). Онгоцны дугуйг буух төхөөрөмж гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та онгоц шиг нисэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

"Бид гараа нисдэг" биеийн тамирын дасгал

Бид гараа нисгэж,

Үр дүн нь онгоц байв.

Бид өөрсдөө онгоцоо барих болно

Ойн дээгүүр нисцгээе.

Ойн дээгүүр нисцгээе

Тэгээд бид ээж рүүгээ буцна.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хайрцаг дотор өөр хэн нуугдаж байсан бэ?

Хүүхдүүд : Заан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэр бусад амьтны тоглоомтой огт адилгүй. Түүний чих ямар байгааг хараарай. Том эсвэл жижиг үү? Та зааны хамар гэж юу вэ?

Хүүхдүүд : Их бие.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэгээд одоо би чамд шүлэг уншмаар байна. Хүсч байна?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Унтах цаг боллоо, бух унтлаа,

Нэг торх дээр хайрцагт хэвтээрэй.

Нойрмог теди баавгай орондоо оров,

Зөвхөн заан л унтахыг хүсдэггүй.

Тэр толгой дохилоо -

Тэр зааны өмнө бөхийдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Заанд хэрхэн унтахыг үзүүл.

Хүүхдүүд хэрхэн унтахыг харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, хацрын доор гар, нүдээ аниад.

Багш тоглоомуудыг хайрцагт буцааж хийнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Манай тоглоомууд жаахан ядарсан байна. Тэднийг хайрцганд хэсэг хугацаанд унтуул, дараа нь бид тэдэнтэй тоглох болно. Энэ хайрцагт ямар тоглоом байгааг санаж байна уу?

Хүүхдүүд : Баавгай, туулай, тахиа, онгоц, заан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тоглоомыг гомдоохгүй, хаяхгүй эсвэл мартаагүй бол тантай тоглох үнэхээр дуртай. Та тоглоомтой хэрхэн харьцах вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо хамтдаа хэрхэн тоглох тухай шидэт үгсээ хэлцгээе.

Бид хамтдаа тоглох болно

Хэнийг ч битгий гомдоо.

Машенка: Та тоглоомонд дуртай, болгоомжтой тоглоно гэдэгт би итгэдэг. Би чамд тоглоомоо өгмөөр байна.

Маягтын төгсгөл

Хэл яриа хөгжүүлэх нээлттэй хичээлийн хураангуй: Бага насны 2-р бүлгийн "Дашагийн аялал" (Оросын ардын үлгэр дээр үндэслэсэн)

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: ярианы хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, нийгэм, хувь хүний ​​хөгжил, бие бялдрын хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил - Хүүхдүүдэд аяллын агуулгыг зөв ойлгох, баатруудыг нь ойлгоход нь туслах.
- хүүхдийн идэвхтэй яриаг идэвхжүүлэх;
- объектын шинж чанарыг илэрхийлсэн үгсийг идэвхтэй ашиглахыг дэмжих;
- хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх;
- асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх.
- амьтад, тэдний төлийг зөв нэрлэх чадварыг нэгтгэх
- харааны анхаарал, орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх;
- өнгийг мэдэх, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх;
- хүүхдүүдтэй гурвын дотор тоог нэгтгэнэ.
- тодорхой нөхцөл байдалд байгаа хүний ​​​​сэтгэл санааг ялгах чадварыг хөгжүүлэх;
- үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг хандах чадварыг хөгжүүлэх.
- насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтарсан үйл ажиллагаанд оролцох сонирхлыг хөгжүүлэх;
- багшийг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх.
- Хүний хувьд аюултай нөхцөл байдал, тэдгээрийн зан үйлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.
- үрийн шингэн дээр зурах замаар хурууны нарийн моторт чадварыг сайжруулах;
Тоног төхөөрөмж:Олон өнгийн ороолт; Жимс, мод, цэцэгсийн зураг; МХХТ ашиглах; өнгөт картон; үрийн шингэн; тэмдэглэгээ; цаасан цэцэг цэнхэр, улаан, шар (хүүхдийн тоогоор).
Урьдчилсан ажил: орос ардын үлгэр уншиж, зураг чимэглэлийг үзэх; жимсгэний тухай хүүхдийн шүлэг, шүлэг цээжлэх; оньсого асуух; "Хэн хаана амьдардаг" сэдвээр ярилцлага; did/тоглоом “Ижил хэлбэртэй объектыг ол”, “Цэцэг цуглуул”, “Ямар өнгөтэй?”.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд бүлэгт орж, зочдыг угтдаг
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та үлгэрт дуртай юу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар үлгэр мэддэг вэ?
Хүүхдүүд: "Заюшкинагийн овоохой", "Гурван баавгай" гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид Дашагийн тухай түүхийг сурч, аялалд гарах бөгөөд явахын тулд хүүхэд бүр өнгөт ороолтноос өөрт таалагдсаныг сонгох хэрэгтэй. Хүүхдүүд ингэж л үүл болон хувирч, хөгжимд бүжиглэдэг.
- За залуусаа, үүл болж хувираад аялалд гарцгаая. Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна.Багш хэлэхдээ: Эрт урьд цагт Дашенка охин байжээ. Нэг удаа найз охидууд ойд хамтдаа жимс түүж ирэв. Тэд Дашенкаг урихаар ирсэн. Охин бэлдэж, ой руу явав.
-Ойд ямар мод ургадаг вэ? (модыг дүрсэлсэн зургууд: хус, гацуур.) Эдгээр нь ямар төрлийн мод болохыг харцгаая. Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ? (их бие, мөчир). Ялгаа нь юу вэ? (хус навчтай, гацуур зүүтэй)
- Одоо бид зам дагуу алхаж, нугад байна. Цэцэг цуглуулцгаая. (хүүхдүүд багшийг дагадаг, биеийн тамирын дасгал хийдэг)
Зам дагуу бид хамтдаа алхаж, алхаж, алхдаг.
Тэгээд бид нуга руу гарлаа, эргэн тойронд мянган цэцэг.
Манай тод цэцэгс дэлбээгээ нээж байна.
Салхи салхи бага зэрэг амьсгалж, дэлбээнүүд найгана.
Манай тод цэцэг дэлбээг бүрхдэг.
Тэд толгойгоо сэгсрэн чимээгүйхэн унтдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, нугад хичнээн цэцэг байгааг хараарай, гэхдээ салхи нугад дэлбээгээ тараав. Энэ дэлбээ ямар өнгөтэй вэ? (шар). Зөв. Тэгээд энэ үү? (цэнхэр). Үүнийг яах вэ? (улаан). Хэдэн цэцэг түүцгээе. Энэ дунд ямар өнгөтэй вэ? (улаан). Бөгөөд энэ нь? (шар). Бөгөөд энэ нь? (цэнхэр). Улаан дэлбээнүүд нь ижил өнгийн дунд байрлуулсан байх ёстой. Мөн эдгээр төвүүд рүү (би цэнхэр, шарыг зааж байна) төвүүдтэй ижил өнгийн дэлбэнүүдийг байрлуул. Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн.
Гоо сайхныг биширсний дараа охид ой руу орж, жимс түүж эхлэв.
- Залуус аа, бид ямар жимс мэддэгийг санацгаая (гүзээлзгэнэ, нэрс, lingonberries) - хүүхдүүд жимс гэж нэрлэдэг.
Мольберт дээр: - Залуус аа, охид хэдэн жимс түүснийг тоолъё?
- нэг хоёр гурав. Нийт хэд вэ? (3)
Гэхдээ Дашенка - мод мод, бут сөөг - найзуудаасаа хол, хол явсан. Тэр эргэн тойрон руу залгаж, тэдэн рүү залгаж эхлэв. Гэхдээ найз охид маань хариу өгөхгүй, сонсохгүй байна.
Дашенка ой дундуур алхаж, тэнүүчлэв - тэр бүрэн төөрөв.
- Залуус аа, Даша төөрөхдөө ямархуу байдалтай байсан гэж та бодож байна (гунигтай, гунигтай, гунигтай, аймшигтай).
-Түүний сэтгэл санааг будаг, усаар харуулъя.
(Хүүхдүүд ширээний ард зогсож байна. Хүүхэд бүрийн өмнө нэг аяга тунгалаг ус байдаг. Хүүхэд бийрээ бараан будгаар будаж, усыг буддаг бөгөөд ингэснээр Машенкагийн гунигтай байдлыг харуулдаг). - Сайн хийлээ! (Хүүхдүүд суудалдаа буцаж очоод аялалаа үргэлжлүүлнэ)
Тэр зам дагуу элсэн цөл рүү, шугуй руу ирэв. Тэр тэнд зогсож буй овоохойг харав. Дашенка хаалгыг тогшсон - тэд хариулсангүй. Тэр хаалгыг түлхэхэд хаалга нээгдэв. Дашенка овоохой руу орж, цонхны дэргэдэх вандан сандал дээр суув. Тэр суугаад: "Энд хэн амьдардаг вэ?" гэж бодов.
- Залуус аа, ямар зам (нарийн эсвэл өргөн, урт эсвэл богино) байдгийг санацгаая.
- Дашенкагийн явсан замыг дүрсэлцгээе.
(Хүүхдүүд ширээний ард зогсож байна. Хүүхэд бүрийн өмнө цагаан картон, эсгий үзэг байдаг. Хүүхдүүд эсгий үзэгээр зам зурдаг.
Тэр овоохойд асар том баавгай амьдардаг байв. Зөвхөн тэр үед гэртээ байгаагүй: тэр ой дундуур алхаж байв. Баавгай орой буцаж ирээд Дашенкаг хараад баярлав.
Дашенка баавгайг гэрт нь хүргэж өгөхийг гуйж эхлэв. Эргэн тойрон ой модтой, тэр аль замаар явахаа мэдэхгүй байна. Тэр баавгайд талархаж бялуу хийжээ
- Залуус аа, бялуу хийхийг хичээцгээе, гэхдээ зөвхөн үрийн үрийн тусламжтайгаар. (Хүүхдүүд ширээний ард зогсоно. Хүүхэд бүрийн өмнө үрийн шингэнтэй сав байдаг. Хүүхдүүд долоовор хуруугаараа манна дээр зууван хэлбэртэй бялуу зурдаг).
-Сайн байна залуусаа. Та ямар гайхалтай бялуу хийсэн бэ?
Дашенка баавгай хоёр бэлдэж, гэртээ харив
Даша ба баавгай хоёр гацуур модны дундуур алхаж, хус модны хооронд тэнүүчилж, жалга дов, толгод руу явдаг.
- Залуус аа, Дашенка ба баавгай хоёр хус, гацуур модны хооронд хэрхэн алхаж байгааг харуулцгаая.
Тэд хурдан бөгөөд хөгжилтэй алхав. (Энэ үед хөгжилтэй, хөгжилтэй хөгжим тоглож, хүүхдүүд баавгайн хөгжилтэй алхааг дуурайдаг).
Тэд алхаж, алхаж, ядарсан.
- Залуус аа, тэд ядарсан үедээ яаж алхаж эхэлсэн бэ (удаан, ядарсан алхмаар).
-Ядарсан Дашенка ба баавгай хоёрыг үзүүлье. (Энэ үед баавгай алхаж байгааг харуулсан хөгжим тоглож, хүүхдүүд хөгжилтэй, хурдан, удаан - ядарсан дүр эсгэж байна). (үлгэрийн үргэлжлэл). Бид тосгонд ирээд Дашенкагийн амьдардаг байшинг олсон.
Баавгай баяртай гэж хэлээд ой руу явав. -Түүх үүгээр дууслаа. Залуус бидний хувьд ойгоос бүлэг рүү буцах цаг болжээ. Тэгээд ойгоос буцаж ирэхэд бид тойрог дээр зогсох болно. Бие бие рүүгээ инээцгээе, алчуураа аваад эргэлдэнэ. Тиймээс бид бүлэгтээ буцаж ирэв.

Таня Плотникова

Даалгаврууд:

Тоглоом дахь хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх - үг, хэллэгийг ашиглан жүжиглэх үлгэрүүд; дүрд тоглох яриа өрнүүлж сурах, үйлдлээ бусад дүрүүдийн үйлдэлтэй уялдуулах чадвартай байх; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах;

- хөгжүүлэхбүтээлч төсөөлөл, сэтгэл хөдлөл, мэдрэмж;

Сайн санааны байдал, бие биенээ өрөвдөх сэтгэл, театрт тоглох сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: соронзон самбар, дээвэртэй дэлгэц, тааварт урьдчилан бэлтгэсэн хөзөр, дуу хураагч (баатруудын хөгжмийн дагалдах зориулалттай үлгэр, цэцэг, номтой сагс үлгэрүүд, баатрын хувцас үлгэрүүд"Теремок".

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд сандал дээр сууж, хувцас өмсдөг үлгэрүүд.

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: хүүхдүүд сандлын дэргэд зогсоод, гар барьж, том тойрог хийв. "Шидэт цэцэг"

V/d: -Тэгэхээр бид бүгдээрээ дугуйлан зогссон, энэ байна дагина цэцэг, бид энд байна үлгэрийн цэцэрлэг, сайн уу ид шидийн найз.

V/d: -Дэлхий дээр олон бий үлгэрүүд байдаг, та бүгдийг нь тоолж чадахгүй, та бидэнд хаалгыг нээж өгдөг нээлттэй, В Бидэнтэй хамт үлгэр авч яваарай. Дэлбээ нь нисч, бид чимээгүйхэн сандал дээр суув.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, тэд бидэнд ойгоос шидэт сагс илгээсэн


Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ сагсанд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд: - Ном.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мөн бидний номонд үлгэрүүдсонирхолтой, сонирхолтой, гэхдээ ертөнцөд орох үлгэрүүд, чи бид хоёр аялал хийх болно, зам урт, хэцүү байх болно, замын өмнө бид өөрсдийгөө сэргээх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: нүүрний гимнастик.

Бүдүүн ач зээ нар зочлохоор ирэв (хацараа хий)

Тэдгээрийн хамт нимгэн, арьс, яс (хацрыг нь татах)

Өвөө эмээ нар бүгд рүү инээмсэглэв (инээв)

Бид бүгдийг нь үнсэхээр гараа сунгалаа (уруул үнсэх)

Уруулаа жимийж, амаа зайлцгаая

Мөн самовар нь чадах чинээгээрээ үлээж байна (хацрыг нь үлээж, агаар гаргах)

Бид таваг тавиад, тэд хуушуураар үйлчилнэ. (хэл гаргах)

Хуушуурыг зажилж, өнхрүүлж, хазах

Өглөөний цай амттай, бид уруулаа долоов.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өөрийгөө сэргээ, сайн байна.

Оньсого таавар:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сүүл нь сэвсгэр, үс нь алтан, тосгоны ойд амьдардаг, тахиа хулгайлдаг - энэ (Үнэг)

Өвлийн улиралд унтдаг, зун нь үүрээ эргүүлдэг - энэ (Баавгай)

Өвлийн улиралд даарч, өлссөн хэн ч байсан (Чоно)

Цагаан зах нь талбай дээгүүр шууд үсэрч байна - энэ бол (Туулай)

Зуны улиралд намагт та үүнийг олох болно, ногоон мэлхий юм (Мэлхий)


Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу залуусаа, та бүх оньсого тааварлалаа. Үргэлжлүүлье.

Залуус аа, мөн гайхалтайЗам дээрх ойд гайхамшгууд тохиолддог (Дугуйлан зогсоо)

V/D: -Бид залуус байсан, жаахан хулгана болсон (хулгана шиг дугуй хэлбэртэй)

Бид бяцхан хулгана байсан, бид бяцхан мэлхий болсон (сууж, үсрэх)

Бид мэлхий байсан, бид туулай болсон (үсрэх)

Бид туулай байсан, үнэг болсон (чимээгүйхэн хөлийн үзүүр дээр, гараа цээжний урд, сэвсгэр сүүлтэй)

Бид үнэгний бамбарууш, чонын зулзага болсон (гараа сунгасан, алга таших)

Бид чонын бамбарууш, баавгайн бамбарууш болсон (бид хөлөөс хөл рүү шилждэг)

Бид зулзага байсан, бид залуус болсон (сандал дээр суусан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бүх амьтад хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: - Ойд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ ямар амьтад вэ?

Хүүхдүүд: - Зэрлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэд яагаад зэрлэг юм бэ?

Хүүхдүүд: - Тэд ойд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, аль нь вэ? үлгэрүүдЭнэ бүх баатрууд ирсэн үү? Соронзон самбар дээрх бүх дүрүүдийг нэгтгэн харуулав (хулгана, үнэг, туулай, чоно, мэлхий, баавгай).

Хүүхдүүд: - Теремок.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид санаж байна, Бид танд хэлж, харуулах болно. Үлгэр"Теремок"эхэлдэг (баатар бүрийн дүр төрхийг харгалзан хөгжмийн дагалдах).










Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, цамхагийг хэн хамгийн түрүүнд олсон бэ?

Хүүхдүүд: - Хулгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хамгийн сүүлд хэн бэ?

Хүүхдүүд: - Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, яагаад хүн бүрийг харшид амьдрахыг урьсан юм бэ?

Хүүхдүүд: - эелдэг, зочломтгой, сайн, найрсаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, баавгай сайн ч бай, муу ч бай яаж аашилсан бэ?

Хүүхдүүд: - Муу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, баавгай алдаагаа зассан уу?

Хүүхдүүд: - Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Чи бид хоёр бүх даалгавраа биелүүлсэн.

Залуус аа, өөрсдөө харшаа барьцгаая (гар гараасаа барилцаад)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Нээлттэй талбайд цамхаг байдаг, намхан биш (суух)


Өндөр биш (босоорой)

Тэнд янз бүрийн амьтад амьдардаг, хамт амьдардаг байв (тойрог хаагдана, бид нэгдэнэ)битгий санаа зов

Хулгана, мэлхий, үнэгний найзтай бөжин, шүдээ дарж буй чоно байдаг, тэд нөхөрлөлийн талаар их зүйлийг мэддэг (бид тойрог дотор алхдаг,

Баавгай хөлтэй, том сарвуугаараа цамхагийг бутлав (гараа нударгаараа зангидаж, нударгаараа нударгаар тогших)

Амьтад маш их айж, хурдан зугтав (сандал дээр)

Тэгээд тэд шинэ харш барихаар дахин цугларав (эргэж тойрон, гараараа, гараа дээш өргөв)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Чи бид хоёр нөхөрсөг, эелдэг, сайн байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсов)Бид энд байна үлгэрт зочилсон, бид сурч, тоглож, баатруудад тусалж, даалгавраа гүйцэтгэсэн, хамтдаа хэлцгээе - Баяртай.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Хулгана өвөлийг хэрхэн мэддэг болсон бэ?" Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл (ярианы дууны соёл)."Хулгана өвөлийг хэрхэн мэддэг болсон бэ?" Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл (ярианы дууны соёл) Боловсролын чиглэл: "Танин мэдэхүй".

"Үлгэр рүү аялах" хоёрдугаар бага бүлэгтэй хийсэн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Моторын туршлагыг идэвхжүүлж, баяжуулах. Зорилго: Боловсрол: хүүхдүүдийн асуултын хариултыг зөв бүтээх чадварыг хөгжүүлэх.

"Үлгэр рүү аялах" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн ECD. 2-Р БАГА БҮЛГИЙН ЯРИА ХӨГЖЛИЙН ТӨЛӨӨ НОД "ҮЛГЭРИЙН АЯЛАЛ" хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдэд дүрд тоглох харилцан яриаг хэлж сургах.

"Шувууны хашаанд" хоёрдугаар бага бүлгийн экологийн элементүүдтэй яриа хөгжүүлэх нээлттэй хичээл"Шувууны хашаанд" 2-р бага бүлгийн экологийн элементүүдтэй яриаг хөгжүүлэх нээлттэй хичээл Зорилго: Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх.

"Тэжээвэр амьтан, шувуудын тоглоомын газар руу аялал" нэгдүгээр бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлЗорилго: Хүүхдийн яриа, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, гэрийн тэжээвэр амьтад, гадаад төрх, хоол тэжээлийн талаархи ойлголтыг тодруулах. Сайн сайхныг хүмүүжүүлэх.

"Намрын ой руу аялал" бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлСэдэв “Намрын ой руу аялах” Зорилго: 1) Хүүхдэд IN, DER, BEFORE, орон зайн угтвар үгсийг ярианд зөв хэрэглэхэд сургах.

"Оны шилдэг багш" уралдааны залуу бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээл"Эвэрт ямаанд зочлох нь" бага бүлгийн ардын аман зохиолын элементүүдтэй яриа хөгжүүлэх нээлттэй хичээлийн хураангуй Багш Эмхэтгэсэн.

"Гэрийн тэжээвэр амьтад ба тэдний бамбарууш" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлСамара муж, Новокуйбышевск, 19-р дунд сургуулийн улсын төсвийн боловсролын байгууллага, s/p "Aist" цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээл "Гэр.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээл "Теремок" үлгэрт аялал.Боловсролын чиглэл: Яриа хөгжүүлэх Хичээлийн сэдэв: Үлгэрт аялах. Хичээлийн зорилго: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Нийгэм, харилцааны хөгжлийн ахлах бүлгийн нээлттэй хичээл "Шапоклякт нөхөрлөлийн тухай ярьцгаая"В .: Залуус аа, хар даа, тэд бидэнд захидал илгээсэн. Энэ нь хэнийх гэж та бодож байна вэ? (хөгшин эмэгтэй Шапоклякийг дүрсэлсэн дугтуйн дээрх зургийг харуулж байна).

Зургийн сан:

Хотын боловсролын байгууллага

"Кукуи боловсролын төв"

бүтцийн нэгж Кукуй цэцэрлэг

ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ БОЛОВСРУУЛАХ

ЯРИАНЫ ХӨГЖЛИЙН ТУХАЙ

ХОЁРДУГААР БАГА БҮЛЭГТ

"ЭМЭЭГЭЭ ЗОЧЛОХ"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гребенюк

Екатерина Александровна

Кукуй тосгон, 2017 он

Хичээлийн зорилго: яриа, түүний ойлголтыг хөгжүүлэх, үгсийн санг идэвхжүүлэх.

Даалгаварууд:

- боловсролын: хүнсний ногоог (манжин, өргөст хэмх, улаан лооль, лууван) таньж, нэрлэж сурах; тэднийг хараад, өнгө (шар, ногоон, улаан), хэлбэр (дугуй, урт) нэрлэх; хүнсний ногоо хаана ургадаг талаар санаа өгөх; ардын урлагийн бүтээлээр дамжуулан сонсогчдын туршлагыг баяжуулж, ардын дууны зохиолын талаархи хүүхдийн ойлголт, ойлголтыг хөгжүүлэх;

- хөгжүүлж байна: багшийг сонсож, асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх; албадан санах ой, сэтгэхүй, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх; судалгаа, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

- яриа: сэдвийн талаархи үгсийн санг баяжуулж, тодруулах, идэвхжүүлэхийг дэмжих; бусадтай харилцах, өөрийн бодол санаа, мэдрэмж, сэтгэгдлээ үг хэлээр илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх, хүслийг өдөөх;

- боловсролын: эмээдээ туслах, ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх; Хүүхдүүдийг насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг, тайван байдлаар харилцахад нь урамшуулж, хүүхдүүдэд баяр баясгалантай уур амьсгалыг бий болго.

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг эзэмших.

Хичээлийн хэлбэр: танин мэдэхүйн яриа.

Үргэлжлэх хугацаа: 15 минут.

Оролцогчид: хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүд, багш.

Оюутнуудын нас: 3-4 жил.

Тоног төхөөрөмж, материал: байгалийн хүнсний ногоо (манжин, өргөст хэмх, улаан лооль, лууван) бүхий сагс, нэг аяга бин, халбага, аяга, хоосон таваг, жижиглэсэн хүнсний ногоо бүхий таваг, салфетка, ороолт, банзал, шил.

Урьдчилсан бэлтгэл: "Хүнсний ногооны цэцэрлэг" сэдвээр тоглоомын яриа, сэдвийн зургийг үзэх (Хавсралт 1); дидактик тоглоомууд: "Бүх ногоог ол" (Хавсралт 2), "Зураг хайчил" (Хавсралт 3).

Хүүхэдтэй ажиллах арга, техник:

Уран сайхны үг;

"Амтаар нь таах" тоглоом;

Хүүхдийг хуушуураар эмчлэх.

Хичээлийн бүтэц:

- "Эмээгийн бэлэг" гэнэтийн мөч;

Эмээгийн бэлгийг шалгах - хүнсний ногоо;

Биеийн тамирын хичээл "Бид орны хооронд алхсан";

"Амтаар нь таах" тоглоом;

Дууны агуулгын талаархи яриа;

11 минут

Финал

"Бид хаана байсан бэ?" эргэцүүлэл;

Хүүхдийг хуушуураар эмчлэх

2 минут

Хичээлийн явц:

Бэлтгэл үе шат:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та зочлох дуртай юу? (хүүхдийн хариулт). Өнөөдөр бас тантай уулзъя, гэхдээ зочлохгүй, шувуу шиг нисцгээе. Үүнийг хийхийн тулд нүдээ аниад далавчаа дэлгэх хэрэгтэй, одоо нисцгээе! (хүүхдүүд "далавч дэвсэж", багш ороолт, урт банзал, толгой дээрээ нүдний шил тавьж, гартаа сагс авдаг).

"Бид үүлний дээгүүр нисч, гараараа хүрч,

Бид эргэн тойрон нисч, гайхсан - бид эмээ дээрээ очиж байгааг олж мэдэв!

Үндсэн үе шат:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд л бид ирлээ! Бид нүдээ нээдэг. Та нар хэн рүү ниссэн бэ, хүүхдүүд ээ?

Хүүхдүүд: Эмээ рүү (бие даасан хариултууд).

Эмээ: Эмээ нь хөгшин, эмээ нь эелдэг, бүх ач зээ нартаа хайртай, хүн бүрийн төлөө санаа тавьдаг (хүүхдийн толгой дээр алгадав).

Эмээгийн гарт амны алчуураар хучигдсан сагс байдаг.

Эмээ: Хүүхдүүд ээ, би сая цэцэрлэгээс ирээд сагсанд минь ургац хурааж байна, та орон дээр юу ургасныг хармаар байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид хүсч байна!

Эмээ (манжин гаргаж ирээд): Энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Ямар төрлийн манжин вэ? (Матвей, Настя).

Хүүхдүүд: Манжин нь дугуй хэлбэртэй (хуруугаараа нэг нэгээр нь дугуйл).

Эмээ: Ямар өнгө? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Энэ нь зөв, хүүхдүүд ээ, манжин нь дугуй, шар өнгөтэй (хавтан дээр тавьсан).

Эмээ (өргөст хэмх гарган): Энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Ямар өргөст хэмх вэ? (Артем, Андрей).

Хүүхдүүд: Урт өргөст хэмх (нэг хуруугаа нэг нэгээр нь дугуйл).

Эмээ:

Эмээ: Зөв шүү, хүүхдүүд ээ, өргөст хэмх нь урт, ногоон өнгөтэй (манжингийн дэргэд тавган дээр байрлуулсан).

Эмээ: Энэ сагсанд өөр юу байгаа вэ? (улаан лоолийг гаргаж авдаг).

Эмээ: Энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Ямар улаан лооль вэ? (Саша, Анжелина).

Хүүхдүүд: Улаан лооль нь дугуй хэлбэртэй (хуруугаараа нэг нэгээр нь дугуйл).

Эмээ: Энэ нь ямар өнгө байна? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Энэ нь зөв, хүүхдүүд, улаан лооль нь дугуй, улаан (манжин, өргөст хэмхний хажууд тавган дээр байрлуулсан).

Эмээ: Миний сагсны ёроолд юу үлдсэнийг харцгаая?

Эмээ (лууван гаргаж ирэх): Энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Ямар лууван вэ? (Настя, Паша).

Хүүхдүүд: Урт лууван (нэг хуруугаараа нэг удаа дугуйлна).

Эмээ: Энэ нь ямар өнгө байна? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Энэ нь зөв, хүүхдүүд, лууван нь урт, улаан өнгөтэй (бусад хүнсний ногооны дэргэд таваг дээр байрлуулсан). Хараач, хүүхдүүд ээ, бидний тавган дээр ямар сайхан ургац байна! Настя (Паша, Матвей, Анжелина), тавган дээр юу байна вэ? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Эмээ цуглуулсан, хүүхдүүд та нар яаж ургац хураахаа мэдэх үү? Үүнийг хэрхэн хийснийг харуулъя.

Биеийн тамирын минут:

Тэд орны хооронд алхаж, алхаж,

Бид өргөст хэмх олсон (хүүхдүүд гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхдаг)

Цуглуулсан, цуглуулсан (тонгойх - өргөст хэмх түүж дуурайх)

Улаан лооль олсон

Цуглуулсан, цуглуулсан ("улаан лоолийн төлөө" гараа урагш сунгах)

Бид ийм их мөнгө авсан! (шууруулж, сунгасан)

Тэд орны хооронд алхаж, алхав (хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг)

Тэгээд тэд лууван олсон (хел тавих)

Цуглуулсан, цуглуулсан (лууван цуглуулах дуураймал)

Бид ийм их мөнгө авсан! (шууруулж, сунгасан)

Тэд орны хооронд алхаж, алхав (хүүхдүүд гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхдаг)

Бид дахин эмээ дээр ирлээ!

Эмээ: Сайн байна, тэд эмээдээ тусалж маш сайн ажилласан! Андрей (Артем, Саша) надад хэлээч, бид хаана ургац хураасан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Эмээ: Тийм ээ, цэцэрлэгт. Бид ажилласан, бид ядарч байна! Одоо амарч, "Амтаараа олж мэд" тоглоом тоглоцгооё (Хавсралт 4.).

Эмээ: Өө, ямар мундаг нөхөр вэ, бид тоглож хөгжилдөж, бүх зүйлийг зөв таасан! Та өнөөдөр над руу ниссэн чинь үнэхээр сайхан байна, би өнөөдөр хуушуур жигнэсэн. Би одоо тэдний тухай дуу дуулах болно, та анхааралтай сонсоорой:

За яахав,

Эмээ жигнэсэн бин

Би үүн дээр тос асгаж,

Би хүүхдүүдэд өгсөн.

Маша хоёр, Паша хоёр,

Таня - хоёр, Ваня - хоёр,

Хуушуур сайн байна

Манай эмээгийнх!

Эмээ дуу дуулж байхдаа аяга таваг ашиглан текстэд тохирсон тоглоомын үйлдлүүдийг хийдэг.

Эмээ: Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, эмээ юу хийсэн бэ? (Настя, Паша).

Эмээ: Би хэнд зориулж хуушуур хийсэн бэ? (Анжелина, Матвей).

Эмээ: Эмээ нь хуушуур дээр юу асгасан бэ? (Андрей, Саша, Настя).

Эмээ: Зөв шүү, хүүхдүүд ээ, сайн байна! Одоо би дуу дуулъя, чи надад туслаарай.

Дууг давтан дуулах (хүүхдүүд алгаа ташиж, нэг чиглэлд эсвэл нөгөө тийшээ хуушуур тарааж байгаа мэт эргүүлнэ).

Эмээ: Сайн байна уу, ач зээ нар минь! Баярлалаа, зуу зуун хүн над дээр ирж, эмээг баярлуулсан, одоо та цэцэрлэгт явах цаг боллоо - нүдээ аниад нисэх цаг боллоо:

Бид үүлний дээгүүр нисч, гараараа хүрч,

Бид гол, ойн дундуур нисдэг - энэ нь гайхамшгуудаар дүүрэн юм!

Бид эргэн тойрон нисэж, гайхсан - бид цэцэрлэгт оров!

Эцсийн шат:

Нүдээ аниад хүүхдүүд "далавчаа" дэлбэлж, эмээ нь "багш болж хувирдаг".

Эмээ: Ингээд л бид ирлээ! Бид нүдээ нээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та хаана байсан бэ? Та юу харсан бэ? Тэд юу хийж байсан бэ? - хүүхдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эмээ та бүгдэд маш их хайртай бөгөөд та бүхнийг амттай хуушуураар дайлж, эрүүл мэндээ идээрэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч (бүх хүүхдүүдтэй харьцаж, хэлэв):

Маша - хоёр, Паша - хоёр).

Уран зохиол:

    Бондаренко Т.М. цэцэрлэгийн хоёрдугаар бүлгийн цогцолбор ангиуд: Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан практик гарын авлага. – Воронеж: Учител хэвлэлийн газар, 2006 – 272 х.

    М.А.Васильева, В.В. нарын найруулсан хөтөлбөрийн дагуу нийлмэл ангиуд. Гербова, Т.С.Комарова. Хоёр дахь бага бүлэг / зохиолч-комп. Т.В.Ковригина, М.В.Косяненко, О.В.Павлова. – Волгоград: Багш, 2011. – 234 х.

    3-4 насны хүүхдийн бүлгийн цогц төлөвлөлт. Төсөл “Би өөрөө. Бид хамтдаа”/ред.-comp. С.Н.Писаренко. – Волгоград: Багш, 2014. – 117 х.

    Хүүхдэд зориулсан шүлэг, оньсого "Цэцэрлэгийн оньсого", Нижний Владимир. - "Литур" хэвлэлийн газар, 2006 он.

Хавсралт 1.

"Хүнсний ногооны цэцэрлэг" сэдэвт тоглоомын яриа.

Зорилтот: Хүмүүст хүнсний ногоо яагаад хэрэгтэйг хүүхдүүдэд хэлэх, хүнсний ногооны төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хичээлийн явц: хүүхдүүдийг ид шидийн цэцэрлэгт хүрээлэнгээр аялж, тэнд юу ургаж байгааг харж, "Цэцэрлэгт юу ургадаг вэ?" тоглоом тоглохыг урь. Багш оньсого асууж, хүүхдүүд зургийн хариултыг олдог.

    Түүнийг эмээ, ач охин хоёр татаж байна.

Муур, өвөө, хулгана ач охинтойгоо.

    Цонх, хаалга байхгүй

Өрөө дүүрэн хүмүүс.

    Охин шоронд сууж байна,

Мөн сүлжих нь гудамжинд байдаг.

    Улаан хацартай дугуй ногоо -

Тэр ямар ч гэрийн эзэгтэйд тусалж чадна!

Мөн улаан лоолийг удаан хугацаагаар

Тэд дууддаг ....

Эдгээр бүх зүйлийг нэг үгээр хэрхэн нэрлэж болох, хүнд яагаад хэрэгтэй болохыг тодруул.

Хүүхдүүдийг магт.

Хавсралт 2.

"Бүх ногоог ол" дидактик тоглоом.

Зорилтот: хүнсний ногооны дүр төрхийг зөв илэрхийлэх, харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц: Багш хүүхдийг зөвхөн зурган дээр үзүүлсэн хүнсний ногоог үзүүлж, нэрлэж, тайлбарлахыг урьж байна.

(Хавсралт 3.)

"Зураг хайчлах" дидактик тоглоом.

Зорилтот: Хүүхдэд объектын нэгдмэл дүрсийн талаархи санаа бодлыг бий болгох, санааны дүр төрхийг бодит объектын цогц дүр төрхтэй уялдуулах, 3-4 хэсэгт хуваасан зургийг нугалахад сургах. Өргөдөл гаргаж ажиллана. Хүүхдэд өгсөн үүрэг даалгаврыг биелүүлэхийн тулд анхаарал, тэсвэр тэвчээр, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх.

Тоглоомын явц: Багш хүүхдийн өмнө 3-4 хэсэгт хуваасан зургийг тавьдаг. Хүүхдэд хэсгүүдийг харах цаг гаргаж, дараа нь "Зураг дээр юу гэж бодож байна вэ?" Гэж асууна. Дараа нь хүүхдэд энэ объектыг дүрсэлсэн бүхэл бүтэн зургийг харуул. Хүүхдээс бүхэл бүтэн зургийг хэсгүүдээс цуглуулахыг хүснэ.

(Хавсралт 4.)

Дидактик тоглоом "Амтаар нь таа."

Зорилго: Хүүхдэд хүнсний ногоог амтаар нь ялгахад сургах, ой санамж, төвлөрлийг хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц: хүүхдүүд нүдээ аниад сандал дээр сууна. Багш хүүхдэд нэг нэгээр нь ойртож, нэг хэсэг ногоо өгдөг: манжин, өргөст хэмх, улаан лооль, өргөст хэмх. Тэр ногоог амталж, нэрлэхийг хүсдэг.

Багш нь гэнэтийн жимс өгч магадгүй: алим, банана гэх мэт, ингэснээр хүүхдүүд хангалттай анхааралтай байх болно.

Сэдэв: "Бид туулайг эмчлэхэд хэрхэн тусалсан бэ?"

Зорилтот:хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Багштай хамтран богино, уялдаатай өгүүллэг зохиож сурахыг үргэлжлүүлээрэй. Хүмүүнлэг мэдрэмжийг төлөвшүүлэх: өрөвдөх сэтгэл, халамж, туслах хүсэл.

Материал:

Тоглоом туулай, баавгай, эмч Айболит, цагаан үслэг эдлэл, биеийн тамирын хөгжмийн туслах хэрэгсэл. минут.

Урьдчилсан ажил: S/r. "Эмнэлэг" тоглоом, Корней Чуковскийн "Доктор Айболит" бүтээлийг унших.

1-р хэсэг.

Хичээлийн явц. Хүүхдүүд бүлэгт орж, сандал дээр сууна. Багш цагаан үслэг эдлэлийг анзаарчээ.

Залуус аа, хар даа, энэ үнэг дээлийнхээ үсийг алдсан байх болов уу? (энэ нь хэний үслэг байж болох талаар хүүхдүүдийн таамаглал)

Залуус аа, бөжинд ямар нэг зүйл тохиолдсон бол би санаа зовж байна. Түүнийг хайцгаая (хүүхдүүд хамтдаа дуудаж, бүлгийн туулайг хайж байна)

Бөжин уйлж байна, сарвуу нь өвдөж байна. Түүнийг тайвшруулж, чихэнд нь эелдэг үг хэлье.

Та түүнд хэрхэн тусалж чадах вэ? Тийм ээ, залуусаа, түүнийг Айболит эмч рүү аваачъя.

Баавгай гарч ирнэ.

Эдгээр залуус хэн бэ? Тэр сайн уу, муу юу, та юу гэж бодож байна вэ?

Тэр ойд юу хийж байгаа юм бэ? (хүүхдийн хариулт).

Залуус аа, баавгай шиг алхцгаая (хүүхдүүд босоод галт тэрэг шиг багшийг дагаж, баавгайн алхааг дуурайдаг)

Болхи, болхи баавгай зөгийн бал, жимс идэх дуртай. Одоо бид бутыг тойрон явж, бөөрөлзгөнө рүү явж, жимс жимсгэнэ авахаар бөхийж байна. Бид модны дэргэд суугаад цааш тэнүүлэв.

Баавгай, бидэнд доктор Айболит хүрэх замыг зааж өгөөч.

Бид Айболитын байшинг олдог. Сайн уу.

Бид чам руу удаан алхаж, алхаж, ... (ирсэн). Тэд туулайг үүрч, үүрч, ... (түүнийг авчирсан).

Айболит эмч ямар сайн амьтан, шувуудыг эмчилдэг вэ?

Айболит маш олон хэрэгсэлтэй. Тэгээд юугүйгээр тэр амьтдыг эмчилж чадахгүй вэ? (тариургүй, термометргүй, эмгүй, боолтгүй, хөвөнгүй, дусалгүй, витамингүй, хүүхдийн хариулт).

Эмч Айболит, манай бөжин өвчтэй байна. Түүнд туслаач.

Энэ яаж болсон бэ? Надад хэлээч.

Бүжинд юу тохиолдсоныг эмчид хэлье. Та түүхийг хэрхэн эхлүүлэх вэ? (нэг өдөр, нэг өдөр)

Багш эхэлж: Нэгэн цагт... Тэгээд гэнэт... Хүүхдүүд үргэлжлүүлэв.

Хүүхдүүдийн үлгэрийн дараа Айболит туулайг эмчилдэг.

Багш уг бүтээлээс хэсэгчлэн уншина

Тэд түүнд туулай авчирсан,

Ийм өвчтэй, доголон,

Тэгээд эмч хөлийг нь оёсон.

Тэгээд туулай дахин үсэрлээ.

Түүнтэй хамт эх туулай

Би бас бүжиглэв.

Тэгээд тэр инээж, хашгирав:

"За, баярлалаа, Айболит!"

Бүжин гунигтай байсан ч ... болсон (хүүхдүүдийн хөгжилтэй, баяр хөөртэй, эрүүл хариултууд).

2-р хэсэг.

Залуус аа, та тоглохыг хүсч байна уу? Нуугдаж тоглоцгооё. Бөжин нуугдаж, бид түүнийг хайх болно (Хүүхдүүд нүдээ аниад, туулай тавиур, ширээн доор, сагсанд нуугдаж байдаг).

Хүүхдүүд туулай хаана нуугдаж, хаана олдсоныг (баавгайтай адил) олж, тайлбарладаг.

Одоо бяцхан амьтдаа удаан хүлээсэн ойд байгаа ээждээ хүргэх цаг болжээ.

Туулай... туулай, хэрэм ... хэрэм, зараа ... зараа. Тэгээд баавгай бамбарууштай ... бамбарууштай баавгай хүлээж байна (хүүхдүүд хэллэгийг үргэлжлүүлнэ). Хүүхдүүд баавгай, туулайтай баяртай гэж хэлдэг.