Ахлах бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм “Хаврын ландшафт. "Цасан бүрхүүл" хаврын өвсийг загварчлах хичээлийн тойм.


Хичээлийн хураангуй
Загварчлах (пластинографи)
Сэдэв: "Хаврын ландшафт"

(Ахлах бүлэг)

Сэдэв:“Хаврын ландшафт” (“Уран ярианы хөгжил” боловсролын талбайтай уялдуулан “Уран сайхны-гоо зүйн хөгжил” боловсролын талбай.

Зорилго: пластилинографийн аргыг ашиглан хаврын ландшафтыг бий болгох.

Даалгавар:

Боловсролын: хуванцар эсвэл цаасан суурь дээр пластилинаас дэвсгэр, хавтгай суурь дээр хуванцараас найрлагыг хог хаягдал ашиглан хийж сургах.

Хөгжиж байна: байгалийн ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх; найрлагын мэдрэмж, суурийн гадаргуу дээрх дүрсийг эв найртай байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: бүтээлч сэтгэлгээ, хайр энэрэл, хариу үйлдэл, зорилготой байх хайрыг хөгжүүлэх; сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлага, сонирхол, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

Урьдчилсан ажил:хаврын тухай бүтээл унших, шүлэг цээжлэх, зугаалах үеэр хаврын үзэгдлийг ажиглах, хаврын тухай зураг чимэглэл үзэх, түүний агуулгын талаар ярилцах, "Ландшафт" сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах - уран зургийн нэг төрөл; дидактик тоглоомууд.

Сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан материал:Хаврын ландшафтын дээж, цагаан картон, пластилин; стек; хулууны үр; салфетка; фланельограф; П.И.Чайковскийн хөгжмийн бичлэг “Улирал. Хавар ".

Хүүхдэд зориулсан материал:цагаан картон; хуванцар; стек; хулууны үр; салфетка;

Хичээлийн явц

Хичээлийн хэсэг:

Танилцуулах хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуусаа, өнөөдөр манай бүлэгт зураачийн захидал ирлээ. Зураачд ландшафтын зураг зурах даалгавар өгсөн.

- Гэхдээ зураач хүнд асуудал тулгардаг: будаг, харандаа нь дуусчихсан, юу хийхээ мэдэхгүй байна.

- Ширээнүүдийг хар, бидэнд будаг эсвэл харандаа байна уу?

- Бид тэгэхгүй. Бид уран бүтээлчдэд хэрхэн туслах вэ?

- Өө, залуусаа, би plasticine (plasticine-ээр зураг зурах) гэдэг маш сонирхолтой арга техникийг мэддэг.

- Залуусаа, бидэнд plasticine байна уу?

Хүүхдүүд:- Байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид уран бүтээлчдэд тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:- Тиймээ бид чадна

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зураач ямар ландшафт зурах хэрэгтэйг мэдэхийн тулд тааврыг таах хэрэгтэй.

Цасан шуурга намдаж, салхи зогссон,

Гацуур модод гялалзсан зүү бага байдаг.

Санта Клаус чарганд сууж,

Түүнд бидэнтэй салах ёс гүйцэтгэх цаг болжээ.

Түүнийг орлуулахын тулд сүр жавхлантай

Зөвхөн гоо үзэсгэлэн гэж байдаг.

Та түүний талаар маш их зүйлийг мэддэг,

Нэр нь гоо үзэсгэлэн ...

Хүүхдүүд: -Хавар

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мэдээжийн хэрэг, залуусаа, хавар байна.

Надад хэлээрэй, хаврын онцлог шинж чанарууд юу вэ?

Хүүхдүүд: - Бүх зүйл амь орж, цас хайлж, нар гийж, шувууд ирэн, өвс сэтэрч, анхны цэцэгс гарч ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн байна уу хөвгүүд. Ширээнүүд дээр очиж, зураачид захиалгаа гүйцэтгэхэд нь туслахыг санал болгож байна.

Гол хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, урд чинь нэг хуудас байна, хэвтээ байрлуул.

- Бид бүтээлийн араас хаврын ландшафтыг бий болгож эхэлдэг. Залуус аа, бид ландшафтыг юугаар будах гэж байна вэ? Бид өнгийн харандаа шиг пластилинаар зурах болно.

Бид хуудасны дээд хэсгийг цэнхэр өнгийн хуванцараар бүрхэх хэрэгтэй, тэнгэр, доод хэсгийг хоёр давхрагад байрлуул. Эхний давхарга нь хүрэн, хоёр дахь нь ногоон - дэлхий.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цэнхэр өнгийн plasticine-ийг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун зураас зур. Тиймээс бид дээд хэсгийг бүхэлд нь буддаг.

- Дараа нь бид ногоон plasticine-ийн хэсгийг аваад шулуун шугамаар баруунаас зүүн тийш чиглүүлнэ.

Тиймээс бид доод хэсгийг бүхэлд нь буддаг. Дээжийг анхааралтай ажигла.


Дараа нь хуруугаараа пластилины бөөгнөрлийг тэгшлээд дэвсгэрийг тэгшлэх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд:- Жигд дэвсгэр үүсэх хүртэл хуванцарыг жигд болго

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Манай ландшафтад ямар объект байхыг олж мэдэхийн тулд зураач танд зориулж таавар таавар бэлдсэн болно. Та таахад бэлэн үү? Тиймээс 1 оньсого:

Цагаан хонь

Зууханд бүү суу.

Тэд холоос хөвдөг


Кумулус ...

Хүүхдүүд: -Бэлэн

- Үүл

Сурган хүмүүжүүлэгч:- За залуусаа, бид үүлсийг эмгэн хэлбэрээр гүйцэтгэнэ

- Бид хуванцар цаас аваад самбар дээр тавиад урт хиамаа гаргадаг.

- Би үүнийг яаж хийхийг анхааралтай ажигла.

- Одоо бид хиамыг эмгэнээр мушгина. Үүн шиг.

- Сайн байна уу хөвгүүд. Үүлээ тэнгэрт байрлуулж, индекс ба дунд хуруугаараа тэгшлээрэй. Бидэнд үүл бий.

Дараагийн объектоо таахад бэлэн байна уу?

Оньсогыг анхааралтай сонсоорой.

Өндөр биш, нам биш

Хол биш, ойрхон биш.

Бөмбөлөг тэнгэрт хөвж байна

Гал шиг халуун

Хүүхдүүд: Тиймээ

- Энэ бол нар

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Мэдээжийн хэрэг нар юм.

- Бид нарыг ямар өнгөөр \u200b\u200bбудах вэ? (шараар)

- Нэг ширхэг хуванцар материалыг аваад алганы завсраар дугуй хэлбэртэй өнхрүүл.

- Бөмбөг хийх.

- Дараа нь бид үүнийг картон дээр түрхээд хуруугаараа дарахад ийм бялуу гарна.

- Залуусаа, бидний наранд юу дутаж байна вэ? (Лучиков)

- Бид долоовор хуруугаараа нарны ирмэгийн дагуу жижиг туяа зурдаг.

- Нар маань үзэсгэлэнтэй байхын тулд цацраг тус бүрт стекээр зүсэлт хийх болно.

- Болгоомжтой хар.

- Одоо нар таныг бага зэрэг тоглохыг урьж байна. Та нартай тоглохыг хүсч байна уу?

"Sun Bunny" сэтгэлзүйн гимнастик

Нарны туяа таны нүд рүү харав. Тэднийг хаа. Тэр нүүрний цаана цааш гүйв. Алгаараа зөөлөн илбээрэй: дух, хамар, ам, хацар, эрүүгээ зөөлөн илбээд, хүзүү, гэдэс, гар, хөлөө айлгахгүйн тулд тэр хүзүүвч рүү авиран гарав. Тэр бол золбин хүн биш, чамайг хайрлаж энхрийлдэг бөгөөд чи түүнтэй цус харваж, нөхөрлөдөг. Үүнийг алган дээрээ ав, илбээд ой руу гарга.

Надад та нарт зориулсан оньсого байна.

Өндөр, ногоон

Түүнийг хадах болно

Хонь, ямаа, үхэр

Тэр үргэлж бэлэн байдаг.

Хүүхдүүд: -Өвс

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Манай ландшафт залуу ногоон өвсөөр дутаж байна.

- Өвсний дүрсийг гаргахад бидэнд ямар өнгийн plasticine хэрэгтэй вэ? (ногооноор)

- Зөв шүү залуусаа. Ногоон хуванцараас нэг ширхэг аваад вандуйны хэмжээтэй 4 ширхэгийг чимхэж ав. Жижиг хиамыг гаргаж тавь. Энэ нь хогийн ургамал болно

- Бид урд талдаа 2 ир өвс байрлуулдаг (бидэнд ойрхон). Бусад нь цаана (тэнгэрийн хаяанд ойрхон) байна. Одоо бид хиам бүрийг эрхий хуруугаараа түрхэж байна.

- Урд талд нь өвс өндөр, зайнд нь бага байна. Өвсний ирийг стек дээр зур. Сорьцыг сайтар хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -За, анхны хаврын цэцэггүй ямар хавар вэ.

- Бид тааварт ямар цэцэг зурахаа таахад тусална.

Цайвар цагаан толгойтой

Цасан шуурганы дороос шууд

Төрсөн

Бяцхан цэцэг!

Хүүхдүүд: -Цасан бүрхүүл

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу хөвгүүд. Хавар болоход цасан дусал өвсөөр дамжин нар руу тэмүүлдэг.

- Цасан дусал дөнгөж өвсийг нэвтэлж эхэлсэн тул тантай хамт цасан бүрхүүлийн жижиг нахиа харж болно

- Бид 3 хулууны үрээс нахиа хийх болно.

- Эхний үрийг аваад зүлгэн дээр байрлуул. Тиймээс бид өвсний ир бүрт цасан бүрхүүл байрлуулдаг.


- Энд бид ийм үзэсгэлэнтэй газар нутагтай. Хийсэн залуус аа, уран бүтээлдээ ар тал дээр гарын үсэг зураарай.

Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус ажил аваад хивсэн дээр гарна.

- Надад хэлээрэй, бид өнөөдөр юу хийв?

- Жилийн хэдэн цагийн ландшафт?

- Та ямар арга техник ашигласан бэ?

- Даалгавраа даван туулах уу?

- Сайн байна уу хөвгүүд. Та сайхан ажилтай, цэвэрч нямбай, хамгийн чухал нь үзэсгэлэнтэй.

- Одоо та үзэсгэлэнгээ гаргахыг санал болгож байна, үүний тулд хувцас солих өрөөнд очоод би таны ажлыг индэр дээр засах болно.

- Тусламж, хариу арга хэмжээ авсанд баярлалаа. Та зөвхөн сайхан сэтгэлтэй, тусархуу төдийгүй цэвэрч нямбай хүн юм. Бүх зүйлийг байрандаа хэрхэн байрлуулахаа хэрхэн мэддэгээ харуулаарай (тус бүр ажлын байраа цэгцэл)

Гарчиг: "Хаврын ландшафт" ахлах бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм.
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, загварчлал, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажиллах газар: MBDOU цэцэрлэг "Синдерелла"
Байршил: Ростов мужийн Волгодонск хот

"Цасан бүрхүүл" сэдвээр эхний бага бүлэгт загварчлах боловсролын үйл ажиллагааны товч агуулга.

Програмын агуулга:Хаврын сэрүүн байгалийг сонирхох сонирхлыг өдөөж, хаврын примозуудтай танилцуулаарай. Уран зургийн уламжлалт бус аргууд - пластилинографитай танилцах, пластилинтай ажиллах чадвар, ур чадварыг нэгтгэх - өнхрөх, хавтгайруулах. Гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:цэнхэр картон; ногоон, цагаан plasticine; загварчлалын самбар; гарт зориулсан нойтон алчуур; танилцуулга "Snowdrops".

Хичээлийн явц.

Багш нь хүүхдүүдийг тойрог дээр зогсохыг урьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус над уруу ирдэг. Одоо бид гар гараасаа барин том бөмбөлгийг хөөрөгдөнө. ( Намайг шүлгийг уншиж байхад хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)

Хамтдаа гар нийлцгээе,

Тэгээд бие биен рүүгээ инээмсэглэцгээе!

Баруун талын найздаа, зүүн талын найздаа!

Одоо ажилдаа орох цаг болжээ!

Одоо бид юу хийхээ мэдэхийн тулд шүлгийг сонсоорой.

Пластилин Би үүнийг гартаа авав
Үрчийсэн, бутлагдсан, мушгирсан, сохорсон.
Би бүх гараа тэдэнтэй түрхсэн,
Өөрийнх нь хүслээр байлдан дагуулсан.
Бүх зүйл маш амархан юм шиг санагддаг
Хэсэг авч, дараа нь өөр,
Тэднийг хооронд нь холбосон
Тиймээс би нэг юм авсан.
Төмөр, сайжруулсан хэлбэр,
Тэр тэгш бус байдлаар засч залруулсан газар,
Би талархаад гараа арчив
Эцэст нь дуусав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр бид юу хийх гэж байна вэ?

Хүүхдүүд: Уран баримал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ. Бид уран баримал хийх гэж байгаа зүйлийг хүүхэлдэйн кино үзэж, шүлгийг нь сонсохдоо олж мэдэх болно. ( Би танилцуулга үзүүлж, шүлэг уншина).

Цасан бүрхүүл гүйж ирэв

Гуравдугаар сарын ой руу

Цоохор ирвэгнэн үзэгдэв

Цэвэрхэн дуслаар. Өөрийгөө хараад,

Гэж хашгирав: "Тэд энд байна! Хавар ирснийг би ч анзаарсангүй."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хаврын эхэн үед цас орохоо больсон нээлттэй газруудад цасан бүрхүүлийн анхны цэцэгс гарч ирнэ. Тэдний нарийхан цэцэгс нь хонхтой адилхан бөгөөд түүнийг харсан бүх хүмүүст таалагддаг. Үзээд, тэднийг үнэрлээрэй залуусаа. ( Би амьдралаа харуулж байна цасан бүрхүүл). Одоо бид цасан бүрхүүлийн анхны хаврын цэцэг болж, газар дээр хэрхэн яаж гарч ирэхийг харуулах болно.

Физик. минут "Хавар ирлээ"

Хавар, хавар! Хавар ирлээ!

(Таны алга ташилт).

Энэ нь далавчин дээр дулааныг авчирсан.

(Гарны далавчийг богино цохилт).

Одоо наранд

Өндөр бардам толгойтой

(Таазыг хар).

Цэнхэр цасан бүрхүүл цэцэглэжээ.

(Гараа дээшээ, хажуу тийшээ)

Тэр бүгд сэвсгэр, мөнгөлөг,

(Туузан дасгал "Хавар" дээр гар).

Бяцхан нь наранд зогсож байдаг.

("Stompers" дасгал)

Тэр бол хаврын найдвартай элч,

(Их бие нугалав).

Тэрбээр хүйтэн цаг агаараас айдаггүй.

Түүний төлөө бусад цэцэг ирнэ,

(Өөрийгөө тойрон эргэлдэх).

Тэр бол цэцэгсийн дундах primrose юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө хүүхдүүд ээ, хар даа, биднийг тоглож байхад бидний бүх цасан бүрхүүл хаа нэгтээ алга болов. Магадгүй - эдгээр нь өвлийн заль мэх юм. Одоо бид хуванцар материалыг авч, нарийхан цагаан цасан бүрхүүлээр "гайхамшигтай нуга" хийх болно. Ширээнүүд дээр суу, бид одоо ажилдаа орох болно. Тиймээс эхлээд бид ногоон хуванцар материалыг авч, алган хооронд урт "хиам" -ыг өнхрүүлээрэй - энэ нь иш байх болно ( хүүхдүүд өнхрөөд, ажлын үеэр би гарч ирээд бүгдэд нь тусалдаг). "Хиам" -ыг хэн өнхрүүлэв, намайг битгий хүлээгээрэй, би одоо цасан бүрхүүлээр ишийг нь та бүгдийн цаасан дээр тавиад, та үүнийг хавтгайруулж засах болно. За, цоохор ишний иш бэлэн боллоо, навчаа хийж эхэлье. Навчийг хийхийн тулд жижиг махлаг ногоон "хиам" -ыг өнхрүүлээд би тус бүрийг нь ишний ойролцоо цаасан хайрцган дээр нэг нэгээр нь хийхэд нь туслах болно. Цэцэг хийхийн тулд эхлээд ногоон бөмбөлгийг өнхрүүлж засаарай, ( ажлын үеэр би хүүхдүүдийн хийсэн бүх хоосон зайг өөрөө картон дээр тавьдаг. Зөвхөн хүүхдүүд шаардлагатай хэсгүүдийг өнхрүүлж, тэгшлээрэй) бага зэрэг тэгшлэх (хүүхдүүд үзүүлбэр үзүүлдэг).Дараа нь бид цасан бүрхүүлийн дэлбээ хийж эхлэв: жижиг цагаан "хиам" -ыг өнхрүүлээрэй. Намайг хэн хүлээгээд сууж байсан юм, би одоо дууссан дэлбээнүүдээс та бүгдэд зориулж цэцэг өргөж, та тэдгээрийг тэгшлэх болно. Зүгээр л тэднийг хэт хавтгайруулж болохгүй. (хүүхдүүд үзүүлбэр үзүүлдэг). Энд цасан бүрхүүл бэлэн боллоо! Бид ямар сайхан цэцэг авсныг хараарай. ( Хүүхдүүд хамтдаа тэдний цэцэгсийг надтай хамт бишир) Аан, одоо би чамд "Snowdrops" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

"Snowdrops" хөдөлгөөнт ярианы тоглоом.

Бага зэрэг цасан бүрхүүл ургасан байна

(Хүүхдүүд аажмаар босдог)

Дэлбээ татан буулгана.

(Хоёр хоёроороо гараа хажуу тийш нь тараана уу).

Цэцэг нь цагаан, цэцэг нь нарийн,

(Мөрөн дээрээ бие биенээ цус харвах).

Тэр мэдээж маш сайхан хүн.

(Эргэлт хийх.)

Primroses, primroses,

(Гараа барьж, сэгсэр)

Тэд хүйтэн цаг агаараас айдаггүй.

(Нааш цааш, толгойгоо сэгсэр).

Цасан доор нахиалдаг

(Хурууны үзүүр дээр босох)

Ойд болон байшингийн ойролцоо хоёулаа.

Зорилтууд

♦ Пластилинтай ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх, ялангуяа хуванцар эсвэл цаасан суурь дээр хуванцараас суурь хийх чадварыг хөгжүүлэх.

♦ Хаягдал материалыг ашиглан хавтгай гадаргуу дээр пластилинаас найрлага хийх ур чадварыг хөгжүүлэх.

♦ Пластилиныг "хиам" эсвэл flagellum болгон өнхрүүлэх ур чадварыг хөгжүүлэх.

♦ Хүүхдэд илэрхийлэх дүрсийг янз бүрийн аргаар олж авах боломжтой гэсэн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал

♦ Plasticine.

♦ Аливаа баглаа боодлын хуванцар таг (майонезаас том савнаас хийсэн дугуй таглаа, хайрцаг цөцгийн тосноос тэгш өнцөгт хэлбэртэй таг гэх мэт) эсвэл найрлагын үндэс болгон жижиг зузаан картон (10х15 см-ээс ихгүй).

♦ Коктейлийн сүрэл эсвэл нимгэн хуванцар чихрийн хоолой (chupa chups) жижиг хэсгүүдэд хуваасан - 0.5 см-ээс 3 см.

♦ Загварчлах зориулалттай банз эсвэл даавуун алчуур.

♦ Мэлхий цэцэгсийг дүрсэлсэн зураг.

♦ Боломжтой бол - жижиг ваартай цэцгийн баглаа.

Хичээлийн явц

1-р хэсэг Оршил. Арын бэлтгэл

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнгөрсөн амралтын өдөр би дача дээр байсан. Цэцэглэсэн цэцэгс аль хэдийн байна. Би хамтлагаа засахаар цэцгийн баглаа авчирсан. Цэцгүүд хичнээн нарийн болохыг хараарай. Эдгээр нь дунд хэсэгт наалдсан олон дэлбээнээс бүрдэнэ. Цэцгийн толгой нь дугуй, сэвсгэр, нимгэн иш юм.

Өнөөдөр би эдгээр цэцэгсийг ер бусын материал ашиглан дүрслэхийг урьж байна. Хүсч байна?

Эхлээд найрлагынхаа дэвсгэр дэвсгэрийг хийцгээе. Үүний тулд бид суурийг plasticine-ээр "өнгөөр \u200b\u200bбудсан". Пластилины давхаргыг хангалттай зузаан байлгахыг хичээ, учир нь бид найрлагын бусад нарийн ширийн зүйлийг засах болно.

2-р хэсэг. Цэцэг хийх

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эдгээр жижиг хоолойноос өөрсдөө цэцэг хийхийг санал болгож байна. Дунд хэсэгт би хамгийн богино хоолойг суурин дээр босоо байдлаар байрлуулна. Оролдоод үз. Сонирхолтой байна уу?

Гэхдээ дэлбээний хувьд би эхлээд урт гуурс авч, дундуур нь пластилин дээр хэвтээ байдлаар бэхлээд хооронд нь бага зайтай байлгана. Үлдсэн цоорхойд би дунд зэргийн урттай хоолойг бага зэрэг ташуу оруулдаг - манай цэцгийн хөвсгөр байдлын үр нөлөөг олж авдаг.

Суурь дээрээ 2-3 Daisy цэцэг хийж үзээрэй.

Бүтээлийг нөхөхийн тулд танд өөр юу хэрэгтэй вэ? Тийм ээ, цэцэг иш, навчтай байдаг. Би тэдгээрийг plasticine-ээс ердийн аргаар хийхийг санал болгож байна: иш - нимгэн "хиам" эсвэл flagellum; навч - Бид ногоон хуванцараас жижиг бөмбөлгүүдийг өнхрүүлж, хуруугаараа тэгшлээд, нэг төгсгөлд нь бага зэрэг хурцална.

Бид иш, навчийг хоёуланг нь хөнгөн даралт эсвэл зангууны тусламжтайгаар арын дэвсгэр дээр бэхлэнэ.

Бүтэц бэлэн болсон.

Тодорхойлолтыг хүүхдүүд өөрсдөө бичээрэй.


"А.Плещеевийн шүлэг" Хөдөөгийн дуу ".
Хаврын өвс
Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, харилцааны, танин мэдэхүйн болон судалгаа шинжилгээний, бүтээлч, уран сэтгэмжийн талаархи ойлголт
Технологи: тоглоом, мэдээлэл, харилцаа холбоо, яриа хэлцэл, эрүүл мэндийг хамгаалах, нийгэм-тоглоом, хувь хүний \u200b\u200bшинж чанартай.
Зорилго: Байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаар хүүхдүүдэд санаа бодлыг бий болгох (Хавар).
Зорилтууд Материалын зохион байгуулалт
1. Боловсролын:
А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлэгтэй танилцав
Үгийг өгүүлбэр болгон зохицуулах чадварыг бий болгох
Санах ойг хөгжүүлэх
"Хавар" гэсэн ерөнхий ойлголтыг өг.
Хүрээлэн буй орчноос ногоон өнгө олох
2. Хөгжиж буй:
Том хэмжээтэй пластилины жижиг хэсгүүдийг хавчих
Тэднээс өнхрөх саваа
Зурган дээр тэдгээрийг цэвэрхэн байрлуул
Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх
3. Боловсролын:
Зочинтой зөв мэндчилээрэй
Багийн андуудаа хүндэл
Байгаль дэлхийгээ хайрлаж хамгаалах: Демо материалыг:
Том алхах хүүхэлдэй Маша дулаан хувцастай
Сэдвийн зураг "Ойн Glade"
Соёолсон ургамал
Ургамлаас хог ургамал
Чимэглэлийн хуванцар өвс
Нахиалдаг овъёос
Тараах материал:
Ногоон plasticine
Тоног төхөөрөмж:
Нэхмэл даавуу
Нойтон салфетка Урьдчилсан ажил:
Алхаж байхдаа байгалийн улирлын өөрчлөлтийг ажиглах.
Ном, цомгийн зураг чимэглэлийг судлах
Төлөвлөсөн үр дүн:
Хүүхэд зочин хүүхэлдэй Машагийн дүр төрхөд сэтгэл хөдлөм байдлаар ханддаг бөгөөд А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлгийг уншиж байхдаа хүүхэлдэй, "Хавар" сэдэвт зургийг сонирхох, сонирхох, асуултанд хариулах, юу харснаа хэлэх гэж оролддог. зураг, "Бидний улаан цэцэгс ..." биеийн тамирын дасгал хийх үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшдэг, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцдог (нугад өвс сийлэх).
Хүүхдүүдийн зохион байгуулалттай үйл ажиллагааны агуулга
1. Байгууллагын мөч.
Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг хаалгыг тогшиход татдаг бөгөөд хүүхдүүдийг тэдэн дээр зочлохоор хэн ирсэнийг очиж үзэхийг урьдаг. Хаалга онгойж багш алхаж буй хүүхэлдэй Машаг танилцуулж байна. “Сайн уу хүүхдүүд ээ!” Гэж хүүхэлдэй хэлэв. Багш хүүхдийг хүүхэлдэйтэй мэндчилж, гараараа хүрэхийг урьж байна. "Охин минь, чиний нэр хэн бэ?" гэж багш асуув. "Маша!" - гэж хүүхэлдэй хариулав. Дараа нь багш хүүхэлдэй рүү: “Өө! Маша! Чи яагаад ийм дулаахан хувцаслаад байгаа юм, эцэст нь гадаа аль хэдийн хавар болжээ! Хүүхдүүд ээ, хавар аль хэдийнээ дулаахан байсан тул дулаан цув, дулаан малгай өмсөх шаардлагагүй, навчис нь модод дээр цэцэглээд, зүлгэн дээр тод цэцэгс харагддаг, өөр юу харж болох вэ гэдгийг санацгаая. зүлэг (хүүхдүүдэд зориулсан асуулт), зурган дээрээ очоод Хавар-Улаан биднийг өөр юу баярлуулсныг харцгаая.
Слайдшоуг шалгаж үзэхэд: “Энд навч, цэцэг, энд зэрлэг ургамал байна! Бид зураг төслийг авч үзээд багшийн асуултанд хариулна.
Ямар улирал вэ?
Зураг дээр юу байна вэ?
Зурган дээрх хогийн ургамал ямар өнгөтэй вэ?
Нар, тэнгэр ямар өнгөтэй вэ?
(Өнгө, ургамлын нэр гэх мэтийг санаж байх)
Слайд дугаар Гарчигны агуулга
2 Ногоон нуга Багш нь зургийг харуулж, хүүхдүүдтэй хамт өвс ямар өнгөтэй болохыг санаж байна.
3 Chamomile Хүүхдүүдтэйгээ хамт эдгээр цэцгийн нэр, дэлбээний өнгө, төвийг санаж байна.
4 Dandelions Нуга шарлаж - Dandelions цэцэглэжээ. Эдгээр цэцэг ямар өнгөтэй болохыг бид санаж байна
Нуга дахь 5 улаан цэцэг Мөн энд нуга дахь улаан цэцэгс байна, улаан өнгийг санаарай
6 Энэ бол олон өнгийн нуга юм, шинэ өнгө санаарай - ягаан, бид энэ өнгийг идэвхгүй толь бичигт оруулна.
7 Ногоон өвс Хаврын гол өнгө нь ногоон, ногоон өвсгүй бол манай нуга тийм үзэсгэлэнтэй биш байх болно
8 Бидний нуга Энэ бол бидэнд ямар үзэсгэлэнтэй нуга вэ!
"Машагаас гэнэтийн бэлэг":
“Маша бидэнд юу бэлэг болгон авчирсан бэ? Цүнхээ үзье! " Багш цүнхнээсээ ногоон өвс (нахиалсан овъёос) гаргаж авдаг. - “Бэлэг өгсөн Маша танд баярлалаа! Хүүхдүүд ээ! Би чамайг жинхэнэ зэрлэг өвс, түүнтэй хамт тоглож болох газрыг үзэхээр авчирсан. " Сагсаас тэр уясан "хогийн ургамал" хэсэг, хуванцар хог, тавиур дээр өвсөөр зүссэн ширэгт зүлгийг авна. “Хүүхдүүд ээ, та үзгээрээ өвсөө хөндөж, ямар мэдрэмж төрж байгааг хэлж болно.” Хүүхдүүд өвсөнд хүрдэг.
2. Үндсэн хэсэг
"Би чамд өвсний тухай шүлэг уншиж өгье!" А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлгээс ишлэл уншина.
Өвс ногоон болж хувирдаг
Нар гэрэлтэж байна
Хавар залгих
Халхавчаар бидэн рүү нисдэг.
Хүүхдүүд багшийг дагаж мөрийг нь дуустал шүлгээ давтахыг хичээдэг.
Биеийн тамир
"Манай улаан цэцэгс ..."
Бидний улаан цэцэгс, алгаа урдаа завьтай холбоорой ("залбирал")
Дэлбээ татан буулгаж, эрхий хуруугаараа ээлжлэн ээлжлэн хуруугаа хажуу тийш тарааж, бугуйгаа холбоно.
Сэвшээ салхи бага зэрэг амьсгалж, Гараараа цохино - "цэцэг"
Дэлбээ нь ганхаж байна. Хуруугаа нааш цааш нь хөдөлгөнө
Бидний улаан цэцэгс, ээлжлэн хуруугаа атираа, гараа завиар холбоно уу ("залбирал" поз)
Дэлбээгээ хаагаад толгойгоо сэгсэрч, алгаа баруун, зүүн тийшээ сэгсэр
Тэд чимээгүйхэн унтдаг. Толгойгоо алган дээр тавь
3. Нуга дахь өвсийг загварчлах.
Сурган хүмүүжүүлэгч: “Хүүхдүүд ээ! Зураг луу хар! (Багш өвсгүй ойн цэвэрлэгээний талаар дуусаагүй зургаа үзүүлэв) Хавар энд зурагдав! Энд жижиг ногоон навчтай моднууд, энд нуга дахь өнгөт цэцэгс байна! Гэхдээ энэ юу вэ! Манай нугад юу байхгүй вэ? Зөв! Хогийн ургамал байхгүй! Энэ нь ямар өнгөтэй байна? Яг зөв, ногоон! Бидэнд plasticine байна! Тэр ямар өнгөтэй вэ? Зөв! Мөн ногоон! Энэ нь та бид хоёр өөрсдийн зурсан зураг дээр өвсөө plasticine-аас цутгаж "тарьж" чадна гэсэн үг юм! Та бүгдээрээ хуванцар савхыг өнхрүүлж, бид зураг дээр наагаад, та ногоон нуга авах болно. "
Багш нь plasticine - хиамны жижиг савхыг өнхрүүлэх арга техникийг харуулдаг. Хүүхдүүд багшийн араас алгаараа шулуун хөдөлгөөнийг давтаж дасгал хийдэг. Багш нь хүүхдүүдтэйгээ наалддаг, дараа нь зураг дээр тэдэнтэй хамт "өвс" наадаг. Уран баримлын үеэр багш нь баримал тус бүрдээ нэг саваа суулгадаг болохыг хүүхдүүдийн анхаарлыг татаж, үүний үр дүнд олон тооны өвс ургамал олж авах, ажлын явцыг хянах, уран баримал хийх арга техник, ажил хийхэд хэцүү хүүхдүүдэд тусалдаг.
4. Тусгал
Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи хичнээн их өвсөө сохолсон юм бэ !! Бүхэл бүтэн нуга гарч ирэв. Би зүгээр л зун шиг хөл нүцгэн гүймээр байна!
Ногоон нуга даяар
Би шаахайгүй гүйж байна!
Мөн өвс гижигддэг
Би инээхийг хүсч байна!
Гэхдээ арай илүү цаг хугацаа өнгөрөхгүй бөгөөд ижил өвс тариалангийн талбай, нуга, цэцэрлэгт ургах болно. Энэ хооронд хүүхэлдэй Маша-д бүтээлээ үзүүлцгээе! Бид хамтдаа өөрсдийнхөө ажлыг гайхан биширч, Машаг бидэн дээр дахин зочлохыг урина.

1 сэдвээр бага насны бүлэгт загварчлах GCD-ийн тойм.
"Хаврын өвс"
Зорилго: А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлэгтэй танилцах, заах
өгүүлбэр дэх үгсийг зохицуулах, санах ойг хөгжүүлэх; бага багаар чимхэж сур
бүхэл хэсгээс хуванцар цаас, тэдгээрийн өнхрөх савхыг гаргаж, болгоомжтой тавина
таблет, ногооныг ялгаж, хамтын ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Материал: ногоон хуванцар, загварчилсан самбар, шүлэгт зориулсан чимэглэл.
Урьдчилсан ажил: Цонхны дэргэдэх хүүхдүүдтэй хамт багш өөрчлөлтийг ажиглаж байна
байгаль;
GCD шилжих:
Хавар ирлээ. Нар гудамжинд тод тусч байна. Өдөр улам дулаахан байна. Цас хайлж,
өвс газар ургаж эхлэв.
Хавар хэрхэн дүрслэгддэгийг Алексей Плещеевийн “Хөдөө
өвс "
Өвс ногоон болж хувирдаг
Нар гэрэлтэж байна;
Хавар залгих
Халхавчаар бидэн рүү нисдэг.
Нар түүнтэй илүү үзэсгэлэнтэй байдаг
Мөн хавар илүү амттай байдаг.
Замаа засах хэрэгтэй
Бидэнтэй удахгүй сайн байцгаана уу!
Би чамд үр тариа өгөх болно;
Дуу дуулах
Алс холын орнуудаас юу вэ
Би үүнийг авчирсан.
Асуултууд:
Хүүхдүүд ээ, би чамд жилийн аль үед шүлэг уншсан бэ?
Хогийн ургамал ямар өнгөтэй вэ?
Нар ямар өнгөтэй вэ?
Шүлэгт хэн ниссэн бэ?
Явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид нугын баримал хийх болно. Нуга дээр юу ургадагийг санаж байна уу?
Хүүхдүүд: (өвс, цэцэг)
А: Хогийн ургамал ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд: (ногоон).
А: Тэгэхээр бидэнд plasticine ямар өнгө хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд: (ногоон).
А: Өвс ямар харагддаг вэ? Хогийн ургамлын зургийг үзье. Хэрвээ
Өвсний ирийг сайтар шалгаж үзээд нимгэн саваа шиг харагдана. Та
саваа яаж хийхээ санаж байна уу?
Хүүхдүүд: (Тийм).
А: Үүнийг харуул. (хүүхдүүд алган дээрээ шулуун хөдөлгөөн хийдэг). Бид яг ийм байх болно
өвсний ирийг сийлбэрлэх. Багш анхаарлаа хандуулаад саваа өнхрүүлэх арга техникийг үзүүлэв
нимгэн ир өвс авах хэрэгтэй хүүхдүүд.
Биеийн тамир "Талбайн дээр салхи үлээнэ"
Талбайнууд дээр салхи үлээнэ
Өвс нь ганхдаг. (Хүүхдүүд гараа толгой дээрээ зөөлөн сэгсэрнэ).
Бидний дээр үүл хөвж байна
Цагаан уул шиг. (Сунгах - гараа дээш өргөх.)
Салхи газар дээр тоос шороог авч явдаг.
Чих нь бөхийж байна -
Баруунаас зүүн, нааш,
Тэгээд дараа нь эсрэгээр. (Баруунаас зүүн, урагш хойш хазайна.)
Бид толгод руу авирч байна.

Бид тэнд жаахан амрах болно. (Хүүхдүүд сууна.)
А: Хүүхдүүд хаврын өвсийг уран баримал хийж эхэлдэг. Би чамд тайван, сайхан хөгжмийг асаах болно,
тэр чамд бүтээлч сэтгэлгээгээ тайлж, сэтгэл санаагаа өөд нь татахад тусална
сэтгэлийн байдал.
Хүүхдүүд уран баримал хийж эхэлдэг, баримал хийх явцад багш нь хүүхдүүдэд тусалдаг,
бэрхшээлтэй тулгарч байна.
А: Энэ бол бид хичнээн ир өвсөө сохолсон юм. Бүх нуга гарч ирэв. Би зүгээр л хүсч байна
зуны улиралд хөл нүцгэн шиг гүйх. За, юу ч биш, арай илүү хугацаа өнгөрч, хогийн ургамал болно
манай сайтад, нуга дахь цэцэрлэгт хүрээлэнд ургах болно.
Тусгал
Хүүхдүүдээс өвсний ирийг хэрхэн сийлэх дуртайг нь асуугаарай? Тэд хэний бүтээлд дуртай байсан бэ, яагаад?
Залуучуудын алдааг анхааралтай ажиглаж, дараагийн уран баримал дээр оруулахгүй байхыг санал болго,
үзээрэй.
Бид ажлыг самбар дээр байрлуулав.