Бага ангийн хоёрдугаар бүлэгт уран сайхны бүтээлч байдал (загварчлал) хийх хичээлийн тойм. Бага бүлгийн I бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм. Бага бүлгийн загварчлалын нээлттэй хичээл


Алена Туриева

Логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоо бүхий яриа, ой тогтоолт, анхаарлыг хөгжүүлэх нь хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх, хурууны хөдөлгөөнийг зохицуулахтай нягт холбоотой болохыг эрдэмтэд нотолжээ. Хөдөлгөөний нарийн ур чадварын хөгжлийн түвшин нь сургуульд сурахад оюуны бэлэн байдлын үзүүлэлтүүдийн нэг юм.

зорилго: Хүүхдүүдийг тодорхой дарааллаар хуванцар материалын суурь дотор шахаж, дүрс бүтээхийг заах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох;

Даалгавар:

1. Уран сайхны гоо зүй хөгжил:

Уламжлалт бус дүр төрхийг хүүхдүүдэд танилцуул уран баримал - plasticine тусламжийн вандуй шахах.

Бүтээлч үйл ажиллагааны сонирхлыг төрүүлэх;

Гарын хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх;

Тууштай байдал, тайван байдал, хичээнгүй байдал, нямбай байдал, анхааралтай байдлыг хөгжүүлэх

2. Яриа хөгжүүлэх:

Толь бичгийг сэдвээр идэвхжүүлэх

3. Танин мэдэхүйн хөгжил:

Загасны амьдрах орчин, тэдгээрийн бүтцийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Материал ба багаж хэрэгсэл:

Вандуйтай аяга, Сагаган аяга, Пластилины зурагтай зураг загас, арын хөгжим.

Урьдчилсан ажил: Хамтдаа уран зохиол унших "Загасчны тухай үлгэр ба загас» А.С.Пушкин (ишлэл)... Аквариумыг шалгаж үзээрэй загас.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн уу залуусаа! Та оньсого таалагддаг уу? (Тийм)

Би одоо та нарт оньсого өгөх гэж байна, та таахыг хичээ,

Байшинг хар, энэ нь ирмэг хүртэл усаар асгагдсан,

Цонхгүй, гэхдээ дүнсгэр биш, дөрвөн тал нь ил тод.

Энэ байшинд оршин суугчид бүгдээрээ чадварлаг сэлэгчид байдаг. (Аквариум)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бас аквариумтай, тэнд амьдардаг загас... Гэхдээ тэр ганцаараа тэнд гунигтай байгаа юм шиг надад санагдаж байна. Түүнийг хамтдаа найз нөхөд болгоё.

Загаснууд биеийн ямар хэсгүүдтэй, тэдэнд юу үйлчилдгийг бид санадаг. (Бүх загас сүүлтэй. Энэ нь залуурын үүрэг гүйцэтгэдэг). (Загасанд сэлэх сэрвээ хэрэгтэй).(Харах нүд)

Юу нь өөр вэ загас! Гайхалтай! Загас хаана амьдардаг вэ? (гол, далайд).

Сурган хүмүүжүүлэгч (зураг харуулна). Загас хамгийн их байж болох юм янз бүрийн: том, жижиг, өөр өнгө, тэд янз бүрийн чиглэлд хөвж чаддаг. Хүүхдүүд ээ, хэрхэн яаж сэлж болохыг үзүүлье загас... Алгаа нийлүүлж, алгаа хөдөлгөнө.

Надад өөр, өөр зүйл бий загас(бэлэн загас янз бүрийн өнгөт пластилинаас)... Одоо та бүгдээрээ аль нэгийг нь сонгох болно загас түүнийг манай аквариумд байрлуул. Гэхдээ эхлээд хуруугаа сунгацгаая.

(Биеийн тамир)

Таван загас гол дээр хамт тоглож,

Том дүнзэн элсэн дээр хэвтэж байв.

БА гэж загас хэлэв: шумбах нь энд амархан,

Хоёр дахь нь хэлэв: энэ нь маш гүн юм!

Гурав дахь нь хэлэв: Би маш их унтмаар байна.

Дөрөв дэх нь бага зэрэг хөлдөж эхлэв.

Тав дахь нь хашгирав: энд матар байна!

Залгихгүйн тулд хурдан сэлээрэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, хар даа, манай ширээн дээр маалинган даавуу байна баримал ба бэлэн загас.

Загасаа вандуйгаар чимэглэцгээе. Манай загас юу дутаж байгааг хараарай (Хүүхдүүдийн хариулт)... Загаснууд нүд, хайрс дутагдалтай байдаг. Нүдний хувьд бид Сагаган үр тариа авч, дарж нүдээ гаргах болно загас... Миний хайрцагт маш олон вандуй байна. Бид вандуй аваад их биен дээр тавьдаг загас ба хэвлэлийн, бид үүнийг plasticine болгон шахдаг.

Хөгжим сонсогдож байна. Бие даасан ажил.


Хараач ямар хөөрхөн юм бэ загас гарч ирдэг! Тэгээд юу гэж загас! (том, жижиг, алт, улаан, хөгжилтэй).



Залуус аа, үр дүн нь танд таалагдаж байна загас? Аль нь таалагдсан бэ? Тэд яагаад танд таалагдсан бэ? Одоо манай загас уйдахгүй! Хэрэв бид алтан байсан бол юу болох вэ загас бидний хүслийг биелүүлэхийг санал болгосон уу? Өнөөдөр бид юу хийж байсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Чамд энэ таалагдсан уу?

Холбогдох нийтлэлүүд:

Бага насны хоёрдугаар бүлэгт "Рыбка" загварчлал, гар хөдөлмөрийн нэгдсэн хичээлийн агуулга Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдтэй хамт хайчилж авсан дүрс дээр хэвлэх арга техникийг бэхлээрэй. Бага насны хүүхдүүдтэй загасны дүрсийг чимэглэх хүслийг нь өдөө. Хөгжүүлэх.

"Хэрэмд зориулсан самар" (бага бүлэг) хэвэнд оруулах боловсролын шууд үйл ажиллагааны агуулга Зорилтууд: 1. Хүүхдүүдийн баримал хийх үйл явцыг сонирхох сонирхлыг нэмэгдүүлэх; 2. Хүүхдүүдэд бүхэл бүтэн хэсгээс жижиг бөөгнөрлийг таслах чадварыг бий болгох; дэлгэх.

"Гэрлэн дохио" загварчлалын GCD-ийн тойм (бага бүлэг) Хураангуй GCD загварчлал "Гэрлэн дохио" Зорилго: Хүүхдүүдийг гэрлэн дохиогоор үргэлжлүүлэн танилцуулах; бүхэл бүтэн пластилинаас гэрлэн дохио хийж сурах; дүрслэх.

"Хэрэмний мөөг" загварчлалын талаархи GCD-ийн тойм (хамгийн залуу бүлэг) ЗАГВАРЛАЛТЫН ХИЧЭЭЛИЙН ҮР ДҮН - "Хэрэмд зориулсан мөөг" (1-р бага бүлэг) Үйл ажиллагаа: тоглох, нийтэч, үр бүтээлтэй. Даалгавар. Боловсролын.

Урьдчилсан ажил: А.Бартогийн "Ачааны машин" шүлгийг унших, тоглох. "Хэний дуу вэ?" Дидактик дасгал (дуут дохионы аудио бичлэг.

Болгоомжтой, маш олон захидал. Хичээлийн талаархи дэлгэрэнгүй удирдамж. Цэцэрлэгийн нэгэн адил. Зөвхөн бид л хараахан алхаагүй байна. Би гэртээ үүнийг туршиж үзэх болно). P.S. Би өөрөө дунд, ахлах ангитай сургуульд ажилладаг болохоор ийм тойм төлөвлөгөө надад ойрхон байна. Би хүүхдүүдээ дааж чадахгүй нь ..?)

Хичээл 1. Пластилинтай танилцах

Хичээлийн зорилго: Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай танилцах; хуванцар материалыг хоёр гарынхаа хуруу, алган дээр зуурч сургах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Өөр өөр өнгөөр \u200b\u200bхийсэн дунд зэргийн хэмжээтэй зөөлөн plasticine ширхэгүүд. Стек, эсвэл хүүхдийн хутга.

Загварчлах техник: "Зуурах"

Хичээлийн явц: (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр). Хүүхдэдээ plasticine үзүүлээрэй. Өнгөт нэрсийг хүүхэдтэйгээ хамт хянаж үзээрэй. - Хараач, энэ бол plasticine. Энэ нь янз бүрийн өнгөтэй байдаг. Энэ нь зөөлөн бөгөөд та үүнээс үзэсгэлэнтэй, сонирхолтой гар урлалыг сийлж болно. Пластилин хэрхэн яаж огтлохыг хүүхдэдээ үзүүлээрэй. Пластилинаас хэдэн ширхэгийг дунд хэмжээтэй хэрчинэ. - Бид хичнээн ширхэг хуванцар материал авсныг хараарай. Таалагдсан зүйлээ ав. Пластилиныг хуруугаараа хэрхэн зуурч, янз бүрийн чиглэлд шахаж, хэлбэрийг нь өөрчилж болохыг харуул. Цаг хугацаа алдалгүй пластилинаар тоглох боломжийг хүүхдэдээ олго. Энэ нь хөдөлгөөн, хурууны хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэхэд маш их хэрэгтэй байдаг. Загварчлалыг энэ дасгалаар эхлэхийг зөвлөж байна. Дараа нь дараагийн хичээл дээр хүүхдүүд plasticine-ээр сонирхолтой гар урлал хийж, өөр газарт хүрэхгүй байгаа газарт plasticine-ийг янз бүрийн өнгийн пластилинаар арилгана гэдгийг тэдэнд хэл. (Хүн бүрээс 2-3 өөр өнгө сонгохыг хүс. Ирээдүйд өнгөний тоог нэмэгдүүлэх боломжтой) ба зургийн үндэс суурь (багаар ажиллах үндэснээс бага байж болно, жишээлбэл, А5 формат). Та зөвхөн "цэцэг сарниулах" төдийгүй зураг зурах боломжтой - өвс, нар, цэцэг гэх мэт.

Хичээл 2. Plasticine шигтгэмэл

Хичээлийн зорилго: Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах; том хэмжээтэй хуванцар материалын жижиг хэсгүүдийг хавчих, хавтгай гадаргуу дээр наалдаж сургах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Янз бүрийн өнгөт зөөлөн пластилин, хэлбэрийн зузаан хавтан эсвэл зузаан картон (та үүнийг ижил өнгийн нимгэн пластилинаар хучих боломжтой), мозайк тоглоом.

Загварчлах техник: "чимхэх"

Хичээлийн явц: (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр). Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл. Хүүхдэд тааврын тоглоом үзүүлээд, олон өнгийн нарийн ширийн зүйлийг ашиглан ямар тод зураг, хээ гаргаж болохыг анхаарч үзээрэй. Дараа нь шавраа өгч, энэ материалаар хэрхэн мозайк хийж болохыг тайлбарла. Мозайкны суурийг хүснэгтийн дунд байрлуулна уу. Хэвлэлийн картонон хуудсыг (нимгэн хуванцар давхаргаар хучиж болно). - Тантай хамт plasticine-ээс сайхан зураг хийцгээе. Хүүхдээ ямар ч өнгийн plasticine сонгохыг урь. Дараа нь plasticine-ийн хэсгээс жижиг хэсгүүдийг хэрхэн яаж сугалж аваад сууринд бэхлэхийг үзүүлээрэй. Хүүхдээ plasticine-ээр олон өнгийн шигтгэмэл хийхийг урь. Хүүхэд яарахгүй байгаа эсэхийг шалгаарай. Түүнтэй хамт мозайк хий. Хуванцар материалыг солихыг санал болго. Ажлын төгсгөлд та зураг авах болно. Хүүхэдтэйгээ хамт нэрийг нь олоорой.

Хичээл 3. Хуушуур

Хичээлийн зорилго: Хүүхдийг plasticine ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; plasticine бөмбөлгийг бүх хуруугаараа хавтгайруулж сурах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Зөөлөн шар өнгийн хуванцар, хуванцар хавтан, хүүхэлдэй.

Загварчлалын техник: "Хавтгайруулах"

Хичээлийн явц: (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр). Хичээл эхлэхээс өмнө шар өнгийн пластилинаас 2-2.5 см-ийн диаметртэй бөмбөлөг бэлтгэ.Хүүхдээ бөмбөгнөөс хэрхэн хуушуур хийж болохыг үзүүлээрэй. Үүнийг хийхийн тулд plasticine бөмбөгийг гартаа аваад хуруугаараа хавтгайруулж аажмаар тойрог болгоно. Хүүхэдтэйгээ хамт бэлтгэсэн хуушуурын талаар бодож үзээрэй. Хуушуурын жигд тэгш, бөөрөнхий хэлбэртэй болохыг нялх хүүхдэд анхаарлаа хандуулаарай. Хүүхдэдээ plasticine бөмбөлөг өгөөд одоо хүүхэлдэйнд бин хийх болно гэдгээ хэл. Шаардлагатай бол хүүхдийг өөрөө бин хийхийг урь, бөмбөгийг хэрхэн тэгшлэх, эсвэл хүүхдийн гараас атган гараараа хөдлөхийг дахин харуул. Уран баримлын явцад та үржүүлгийн шүлгийг уншиж болно.

За, за!

Эмээ нь жигнэмэг,

Би тосоор услав,

Тэр хүүхдүүдэд өгсөн.

Даша - хоёр, Паша - хоёр,

Ваня - хоёр, Таня - хоёр,

Саша - хоёр, Маша - хоёр,

Сайн бин

Бидний сайн эмээ!

Бэлэн гар урлалыг цохино. Хуушуурыг тавган дээр тавь, хүүхэлдэйг эмчил.

Хичээл 4. Котлет хийх

Хичээлийн зорилго: Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах; хавтгай гадаргуу дээр алган дээрээ дарж, plasticine бөмбөлгийг хавтгайруулж сур; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Зөөлөн хүрэн пластилин, доороос нь тавьсан хуванцар хавтан, хүүхэлдэй.

Загварчлалын техник: "Хавтгайруулах"

Хичээлийн явц: (хүүхдүүдийн ширээн дээр хичээлээ хийж, хүүхдэд хормогч өмсөх нь дээр). Хичээл эхлэхээс өмнө хүрэн пластилинаас 3 см диаметртэй бөмбөлгүүдийг бэлтгэ.Хүүхдээ бөмбөгнөөс хэрхэн "котлет" хийж болохыг харуул: хуванцар бөмбөлгийг самбар дээр тавиад шулуун хурц алган (нэг эсвэл хоёуланг нь) хучиж, дар . Хүүхэдтэйгээ хамт бэлэн котлетыг авч үзээрэй. Хүүхдэд plasticine бөмбөлөг өгч, хүүхэлдэйнд зориулж амттай "котлет" хийх болно гэдгээ тайлбарла. Хүүхдээ өөрсдөө хийхийг урь. Шаардлагатай бол бөмбөгийг хэрхэн тэгшлэх, эсвэл хүүхдийн гарыг атган гараараа хэрхэн яаж хийхийг дахин харуул. Бэлэн гар урлалыг цохино: котлетыг тавган дээр тавиад хүүхэлдэйг эмчил.

Plasticine зураг.

Хичээл 5. Тахианы махыг тэжээх

Хичээлийн зорилго: Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах; хуванцар бөмбөлгөн дээр индекс хуруугаараа дарж, суурин дээрээ наалдуулж, хуванцар бөмбөлгийг бие биенээсээ ижил зайд байрлуулахыг заах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Ногоон картон хуудас (A4 эсвэл A5 формат); 5 мм орчим диаметртэй, 10-20 бөмбөлөгтэй жижиг бөмбөлгүүдэд өнхрүүлсэн шар эсвэл хүрэн хуванцар; тоглоом - хуванцар эсвэл резинэн тахиа.

Загварчлах техник: "Дарах" Дарах - гар урлалын хавтгай суурийн тодорхой газарт plasticine бялуу авахын тулд өнхрүүлсэн бөмбөгийг долоовор хуруугаараа дарах. Пластилин дээр дарах (дараа нь т рхэц хийх) арга техникийг сурах нь баруун гарын хуруунаас эхэлж, дараа нь х үү хдийн зүүн гар нийлдэг. Тэргүүлэх гарын долоовор хуруугаараа хөдлөх нь хамгийн тохиромжтой, гэхдээ хүүхдэд тохиромжтой бол дунд ба эрхий хуруугаа ашиглаж болно. Ажлын үеэр хүүхдийн хуруу нугалахгүй, харин шулуун, хурц хэвээр байх ёстой бөгөөд ингэснээр хурууны үзүүрээр үйлчилдэг, мөн пластилиныг хумсаараа мааждаггүй.

Хичээлийн явц: (хичээлийг хүүхдийн ширээн дээр хийдэг бөгөөд та хүүхдэд хормогч тавьж болно). Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл. - Харагтун - энэ бол цэлмэг, дээр нь ногоон өвс ургадаг. Цэвэрлэгээнд нэг тахиа ирээд: “Ко-ко-ко! Хоол идэхийг хүсч байна! " Тахиа юу иддэг вэ? Тиймээ, үр тариа. Тахиа нугад үр тариа хайж байна - үр тариа байхгүй. Тахианы махыг хооллож, амттай үр тариа өгье. Ногоон "клиринг" дээр plasticine бөмбөг хийж, хүүхдийг хуруугаараа дарахад урь. Хэрэв хүүхэд энэ үйлдлийг хийхэд хүндрэлтэй байгаа бол гарыг нь атгаад гараараа жүжиглэж түүнд тусална уу. - Энд үр тариа, энд тариа байна. Тахиа үр тариагаа идээд: “Ко-ко-ко! Баярлалаа! Амтат үр тариа! " Бэлтгэсэн бөмбөлгийг хүүхдэд санал болгоорой. Түүнийг аваад зөв газарт нь тавиад хуруугаараа дар. - Тахиа хэлэхдээ: “Ко-ко-ко! Би илүү их үр тариа хүсч байна. " Тахианы маханд маш их үр тариа өгцгөөе! Даалгавраа гүйцэтгэсний дараа үр дүнг нь цохино уу. Тоглоомын тахиа цэвэрлэгээнд гарч ирээд үр тариа хазаж, хүүхдийг магтана. * Ур чадвараа бататгахын тулд нэг сэдвийг хэд хэдэн удаа давтаж давтаж хийхийг зөвлөж байна.

Хичээл 6. Тавган дээрх амттан

Хичээлийн зорилго: Хүүхдийг plasticine ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; хуванцар бөмбөлгөн дээр индекс хуруугаараа дарж, суурин дээрээ наалдуулж, хуванцар бөмбөлгүүдийг хоорондоо тэнцүү зайд байрлуулж сурах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цагаан картонон хуудас (гялгар биш); 7-8 мм диаметртэй (10-15 бөмбөлөг) жижиг бөмбөлгүүдэд өнхрүүлсэн улаан, улбар шар, шар өнгийн пластилин; 2-3 резинэн тоглоом.

Загварчлах техник: "Даралт"

Хичээлийн явц: (хичээлийг хүүхдийн ширээн дээр зохион байгуулж, та хүүхдэд хормогч зүүж болно). Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зургийн суурийг бэлтгэ. Цагаан цаасан дээр 15 см орчим диаметртэй тойрог зурна уу, та энэ хэлбэрээр хоосон зайг санал болгож болох боловч контурын дагуу тойрог таслах нь дээр. Тоглоомоор үйл ажиллагаагаа эхэл. Зурсан дугуйлан эсвэл хайчилж авсан тойрог бүхий цаасан дээр хүүхдээ үзүүлээрэй. - Энэ юу болохыг таах. Энэ бол таваг юм. Хавтан ямар хэлбэртэй вэ? (Гараараа дохио зангидах.) Тиймээ, дугуй. Энэ нь ямар өнгөтэй байна? Цагаан. Тавган дээр юм байна уу? Үгүй. Өнөөдөр зочид бидэн дээр ирнэ. Тавган дээр чихэр тавьчихъя. Пластилин бөмбөгийг "таваг" дээр тавиад хүүхдийг хуруугаараа дарахад урь. Хэрэв хүүхэд алдагдалтай байгаа бол түүнд туслаарай: гараас нь атгаад, гараараа ажилла. Том бөмбөлгийг эрхий хуруугаараа дарж болно. - Хараач, энд шар чихэр - нимбэг байна, гэхдээ жүржийн чихэр бол улбар шар, энэ улаан чихэр бол бөөрөлзгөнө. Олон чихэр хийцгээе. Нялх хүүхдэд бэлдсэн бөмбөлгийг нь өг.Түүнийг өөрөө авч, зөв \u200b\u200bгазарт нь тавиад хуруугаараа дараарай. - Ямар сайхан чихэр болсон бэ! Магадгүй амттай! Энд зочид ирж байна. Тог тог! Тэнд хэн байна? Энэ бол би, нохой! Аан! Сайн уу нохой! Манайд зочлоорой! Өөртөө тусал, нохой, чихэр. Аан! Ямар амттай чихэр вэ!

Хичээл 7. "Саванд байгаа витаминууд"

Зорилго: Пластилин ба түүний шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах; хуванцар бөмбөлгөн дээр индекс хуруугаараа дарж, суурин дээрээ наалдуулж, хуванцар бөмбөлгүүдийг хоорондоо тэнцүү зайд байрлуулж сурах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цагаан картон хуудас; 7-8 мм (10-15) диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдийг болгон өнгөлөг өнгөний plasticine.

Загварчлах техник: Даралт.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зургийн суурийг бэлтгэ. Цагаан цаасан дээр 8-12 см орчим өндөртэй лаазны тоймыг зур. Та хоосон зайг энэ хэлбэрээр санал болгож болно, гэхдээ контурын дагуу хасах нь дээр. Хүүхдүүдэд хайчилж өгсөн цаасан савыг өг. - Хараач, энэ бол банк. Энэ нь олон өнгийн витамин агуулдаг. Витамин хийж, саванд хийцгээе! Пластилин бөмбөгийг "саванд" хийж, хүүхдийг хуруугаараа дарахад урь. Хэрэв хүүхдүүд хэцүү санагдаж байвал тэдэнд туслаарай: хүүхдийн гарыг атгаж, гараараа ажилла. Том бөмбөлгийг эрхий хуруугаараа дарж болно. Дараа нь бэлтгэсэн бөмбөлгүүдийг хүүхдүүдэд санал болгоорой, өөрсдөө аваад, зөв \u200b\u200bбайранд нь тавиад хуруугаараа дараарай. - Энд байгаа зарим гайхалтай витаминууд байна! Тэднийг эрүүл чийрэг байлгахын тулд хүүхдүүдэд өгдөг.

Хичээл 8. "Аманита"

Зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдээс 5-7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлгүүдийг хэрхэн яаж хавчихыг заах, долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлгийг сууринд наалдуулж, бөмбөлгүүдийг тэнцүү байрлуулна. бие биенээсээ хол байх; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цагаан картонон хуудас (урьдчилан бэлтгэсэн хээтэй) эсвэл applique; цагаан plasticine; аманита дүрсэлсэн тоглоом эсвэл зураг.

Загварчлах арга техник: "Зулгаах", "өнхрөх" - эрхий болон долоовор хуруу (эсвэл дунд) хурууны хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн хуванцрын жижиг хэсгүүдээс бөмбөг үүсэх, "даралт".

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэ - картон дээр аманита мөөгний дүрс. Үүнийг хийхийн тулд улаан цаасан дээрээс малгай тайрч, цаасан дээр наагаад, хөлийг нь зур. Таавраар эхэл. - Тааврыг сонс. Энэ нь юу болохыг таахыг хичээ. Ой модны ойролцоо, харанхуй ойг чимж, Яншуй, Хортой гэх мэт алаг эрвээхэй ... - Тийм ээ, энэ бол ялаа мөөгний мөөг юм! Хүүхдүүдэд нисдэг агарик тоглоом эсвэл түүний зургийг үзүүл. - Ялааны агарикийг нарийвчлан авч үзье. Түүний хөл энд байна. Энэ бол малгай юм. Ялаа агарик малгай дээр юу байдаг вэ? Цагаан толбо. Хүүхдүүдэд дэгдэмхий агарик хоосон, цагаан хуванцар өг. - Хараач, таны зурган дээр ялаа агарик бас бий. Түүнд л дутагдаж байгаа зүйл. Чи юу гэж бодож байна? Яг зөв, малгай дээрх цагаан толбо. Хүн бүр үүнийг таньдаг, хорт мөөг түүж иддэггүй байхын тулд ягаан агарикын таг дээр цагаан толбо наацгаая. Хүүхдүүдийг толбо бүтээхэд урь. Жижиг хуванцар цааснаас чимхэж, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрүүлээд бөмбөлгүүдийг гаргаж ав. Хүүхдүүд толбо хийж байх үед та шүлэг уншиж болно: Улаан малгай, цагаан вандуй - Тэр царайлаг харагдаж байна, юу ч гэж хэлсэн, зөвхөн бид түүнийг сагсанд аваачихгүй, тэр бол маш аюултай, энэ мөөг. *** - Цэгэн цэг бүхий улаан малгай, Хүчтэй, нарийхан, ойрхон харцтай, Өндөр цагаан хөл дээрээ - Энэ, хүүхдүүд ээ, МУХОМОР. - За, бид даалгавар өглөө! "Мөөг" бол эр хүний \u200b\u200bшинж чанартай бөгөөд энэ нь бидний өмнө гарцаагүй ХӨВГӨӨ гэсэн үг юм. Би огт ойлгохгүй байна - Юбка, яагаад тэр тэгэх ёстой юм бэ? Хэрэв хүүхдүүдийн моторт хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварын хөгжлийн түвшин, plasticine-тэй ажиллах чадварыг зөвшөөрвөл тэдэнтэй хамт мөөгөнцөр толгойг plasticine-ээс хийж болно. Үүнийг хийхийн тулд улаан хуванцар материалыг цаасан суурь дээр түрхэж, дээр нь мөөгний дүрсийг урьдчилж зурдаг.

Хичээл 9. "Алимны мод"

Зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэсэг хэсгээс хэрхэн яаж хавчиж, тэдгээрээс 7-10 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлж сурахаа үргэлжлүүлээрэй, долоовор хуруугаа хуванцар бөмбөлгөн дээр дараад сууринд бэхлээд бөмбөлгүүдийг ижил зайд байрлуул. бие биенээсээ; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Хоосон цаас бүхий цагаан цаасан хуудас (зураг эсвэл аппликейшн); бааранд хийсэн улаан, шар, ногоон өнгийн plasticine, түүнчлэн plasticine-ийг бөмбөлгөөр хийсэн

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх, дарах

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэх хэрэгтэй - картон дээр модны (их бие ба ногоон титэм) дүрс. Үүнийг хийхийн тулд өнгөт цаасны ногоон апликейшн, ногоон титэм, хүрэн их бие хийх, эсвэл өнгөт эсгий үзэг бүхий модны тоймыг зур. Модны зураг бүхий хоосон зайг хүүхдэд үзүүлээрэй. - Хараач, энэ бол алимны мод. - Гэхдээ алимны модон дээр нэг зүйл дутаж байна, та юу гэж бодож байна? - Мэдээжийн хэрэг! Алим хүрэлцэхгүй байна. - Ямар төрлийн алим байдаг вэ? Зөв том, жижиг. -Тэд ямар өнгөтэй вэ? - Алимны хэлбэрийн талаар эргэцүүлье? Мод, пластилиний зураг бүхий хоосон зайг хүүхдэд өг. - Манай алимны мод дээр алим ямар өнгөтэй байх вэ? Улаан, шар, ногоон. Модон дээр ургах алимны өнгийг сонгоод ижил өнгийн plasticine авна. Алим хийхийг хүүхдээ урь. Жижиг хуванцар цааснаас чимхэж, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаар бөмбөлгүүдийг өнхрүүл. Даалгавраа гүйцэтгэж эхлэхэд нь хүүхдэдээ тусал. Хүүхдээ 2-4 бөмбөгийг бие даан хийхэд урь, үлдсэнийг нь урьдчилан бэлтгэ. Дараа нь даралтын аргыг ашиглан бөмбөлгүүдийг модны титэм дээр бэхлэхийг хүс.

Хичээл 10. "Ladybug"

Зорилго: Жижиг хуванцар ширхэгийг ширхэгээс хэрхэн яаж чимхэх, түүнээс 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгийг өнхрүүлэн заах аргачлалыг үргэлжлүүлэн хийхийн тулд хуванцар бөмбөлгийг индекс хуруугаараа сууринд наан хавчаараар хавчуулж тавина. бие биенээсээ ижил зайтай, хэв маягийн тэгш хэмийг ажигла; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Хоосон цаас бүхий цагаан картон хуудас (зураг эсвэл applique); хар plasticine; тоглоом - хатагтай эсвэл түүний дүр төрх.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх, дарах.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэ. Таавраар эхэл. - Хараач, хэн манайд зочилсон юм бэ? Та таньж байна уу? Энэ бол хатагтай. Мөөгөнцрийн тухай шүлгийг санацгаая: Хатан, Хар толгой, Тэнгэр өөд нис, Бидэнд талх авчир, Хар цагаан, Зүгээр л шатдаггүй. *** Хатагтай хорхой цаасан дээр сууна. Түүний нуруун дээр хар цэгүүд байдаг. Хүүхдүүдээ хоосон зайг үзүүл. -Хараач, таны зурган дээр бас ladybug байна. - Зөвхөн түүнд дутагдаж байгаа зүйл. - Та тааварлав уу? Яг зөв, ар тал дээрх хар толбо. Толбо гаргацгаая! Хүүхдүүдийг толбо хийх бөмбөг хийхэд урь. Жижиг хуванцар цаасыг чимхээд баруун гарынхаа эрхий, долоовор хуруугаар бөмбөлгөөд өнхрүүл. Хүүхдүүдэд даалгавраа эхлүүлэхэд нь туслаарай. Хүүхдүүдийг өөрсдөө 2-4 бөмбөг хийхэд урь, үлдсэнийг нь урьдчилан бэлтгэ. Дараа нь даралтын аргаар бөмбөгнүүдийг арын хэсэгт хавсаргахыг хүс. Үүний зэрэгцээ дунд шугамын тэгш хэмийг ажиглаж сур. Хэрэв хүүхдүүд хэцүү гэж үзвэл навигацийг хялбар болгохын тулд бөмбөлгүүдийг бэхэлсэн газруудад цэгүүдийг зурж болно. - Та ямар сайхан хатагтай цэцэг авав! Сайн хийлээ!

Хичээл 11. "Салют"

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэсэг хэсгээс хэрхэн яаж чимхэж, түүнээс 7-10 мм диаметртэй бөмбөлгийг өнхрүүлэн заах талаар үргэлжлүүлэн зааж, шаврыг картон дээр долоовор хурууны хөдөлгөөнөөр түрхэж, бөмбөлгийг байрлуулна. бие биенээсээ ижил зайд; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: А4 хэмжээтэй хар картон хуудас; баар дахь тод өнгөний plasticine; 7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг болгон хуванцар, хүүхэд бүрт 10-15 бөмбөгөөр хийсэн.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), т рхэц.

Хичээлийн явц: Хичээлээ яриа, шүлгээр эхэл: Бүх хүмүүс баяртаа баяртай байдаг бөгөөд тэд дуу дуулж, үдшийн тэнгэрт салют цацруулдаг. - Та баярын салютыг үзсэн үү? Салют ямар байдгийг бидэнд хэлээрэй (тод, гялалзсан). Хүүхдэдээ картон, хуванцар материалыг блокоор өг. Пластилин бөмбөлөг хийхийг санал болго: хуванцар материалын жижиг хэсгүүдийг чимхээд, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрүүлээд бөмбөлгүүдийг гаргаж ав. Нэг бөмбөг аваад хуудасны дээд хэсэгт байрлуулж, дараа нь бөмбөгийг долоовор хуруугаараа дарж, картон дээрээс доош нь тараана уу. Үлдсэн бөмбөлгүүдтэй ижил үйлдлүүдийг хийх хэрэгтэй. - Бид салютыг эхлээд ямар өнгөөр \u200b\u200bбудах вэ? Улаан (шар, ногоон гэх мэт) бөмбөгийг сонго. Хуудасны дээд хэсэгт тавиад, хуруугаараа дарж, толбо тавь. Хүүхэд хөдөлгөөнийг мэдрэхийн тулд та хүүхдийнхээ гараас атгаж, түүний гараар хөдлөх хэрэгтэй. - Энд нэг салют буудаж байна - улаан. Тэнгэрт янз бүрийн өнгөт олон гэрэл асахын тулд ийм зураг хийцгээе. Шөнийн тэнгэрт бид ямар сайхан салют хийв! Энгийн хувилбарт салютны гэрэл нь нэг гэрлээс (нэг цус харвалт), илүү төвөгтэй хувилбар болох хэд хэдэн гэрлээс бүрддэг бөгөөд энэ тохиолдолд салют нь цэцэг шиг харагддаг (хэд хэдэн цохилт).

Хичээл 12. "Бороо"

Зорилго: долоовор хуруугаараа дарж, картон дээр пластилин түрхэж сургах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цаасан картон, саарал эсвэл цэнхэр хуудас; цэнхэр эсвэл цэнхэр өнгийн plasticine.

Загварчлах арга техник: Т рхэц.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө суурийг нь бэлтгэ - "тэнгэрт үүл". Үүнийг хийхийн тулд plasticine-ээс бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд зууван хэлбэртэй болгоно. Хавтгай зууван цаасыг цаасан дээр байрлуулж, алган дээрээ дарж наагаарай. Таавраар эхэл. - Үг хэллэгээ сонсоорой. Бороо, бороо, илүү хүчтэй - Ногоон өвс байх болно, Цэцгүүд ургах болно. Бороо, бороо, зузаан, Ургах, өвс, зузаан. - Харагтун, тэнгэрт ямар үүл гарч, нарыг бүрхэв. Одоо бороо орох болно! Борооны урсгал үүсгэхийн тулд хүүхдээ хуруугаа үүлний ёроолд дарж, хуруугаа доошлуулаарай. - Үүлнээс бороо яаж дусдаг вэ! Дусал дуслаарай! Энэ бол яг ийм бороо юм. Хүүхдээ бие даан ажиллахыг уриал. Борооны урсгалыг урт болгохын тулд plasticine дээр илүү хатуу дарах хэрэгтэй. Хэрэв хүүхдийн нас, пластилинтай ажиллах ур чадварын хөгжлийн түвшинг зөвшөөрвөл та түүнтэй хамт үүл үүсгэж болно.

Хичээл 13. "Цас орж байна"

Хичээлийн зорилго: Пластилин бөмбөлөг дээр суурь хуруугаараа хуруугаараа хуруугаараа дарж, хуванцар бөмбөлгийг бие биенээсээ ижил зайд байрлуулахыг үргэлжлүүлэн заах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: А4 картон цаасыг хар, саарал, цэнхэр, нил ягаан өнгөөр \u200b\u200b(зураг дээр хэдэн цаг сонгохоос хамаарна - үдэш саарал, шөнө хар, нил ягаан өнгөтэй болно); 7 мм орчим диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдэд цувисан цагаан plasticine (хүүхэд бүрт 10-20 бөмбөг).

Загварчлах техник: Даралт.

Үйл ажиллагааны явц: Үйл ажиллагаагаа харилцан яриагаар эхэл. - Ямар өвөл цас орсныг санаж байна уу? Цасан ширхгүүд агаарт эргэлдэж, газарт унав. Надад хэлээрэй, цас хүйтэн байна уу эсвэл дулаан байна уу? Хүйтэн. Энэ нь ямар өнгөтэй байна? Зөв шүү, цагаан. Пластилинаар цас хийцгээе. Харанхуй шөнө манай цас орох болно. Энэ бол бидний өнгөрөөх хар шөнө юм. Хүүхдүүдэд картон цаас өгөөд, бэлдсэн бөмбөлгүүдээ санал болгоод, зурган дээр нь зөв байрлуулж, хуруугаараа дараарай. - Хараач, цас орж байна. Эхний нэг цасан ширхэг. Дараа нь өөр нэг. Илүү их ... Өвлийн шөнө ямар сайхан вэ!

Хичээл 14. "Нар"

Хичээлийн зорилго: Цаасан дээр шаврыг түрхэхийн тулд долоовор хурууныхаа даралтыг ашиглан үргэлжлүүлэн заах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Цэнхэр эсвэл цайвар цэнхэр А5 форматтай цаасан хуудас; plasticine нь шар өнгөтэй.

Загварчлах техник: Т рхэц.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө сууриа бэлдээрэй - "тэнгэрт нар." Үүнийг хийхийн тулд шар өнгийн plasticine-ээс бөмбөгийг өнхрүүлж, дараа нь хавтгайруулж, хуудасны төв хэсэгт байгаа цаасан дээр дарна. Нарны тухай шүлэг уншина уу: Нар, нар, Цонх руу хар; Хүүхдүүд ээ, залуучууд та нарт хайртай. - Бид зураг дээр хөх тэнгэртэй байна. Нар тэнгэрт тусаж байна. Зөвхөн энэ нь сулхан гэрэлтдэг, огт дулаардаггүй. Та яагаад бодож байна вэ? Учир нь нар ямар ч цацраггүй байдаг. Түүнд тусалж, туяа хийцгээе. Plasticine нарны ирмэг дээр хуруугаа дарж, илүү хүчтэй дараад хуруугаа доошоо эсвэл хажуу тийш татахыг санал болгоорой.Энэ нь нарны туяа болж хувирдаг. Энэ бол цацраг юм! Нарыг маш их туяа болгоё! Одоо энэ нь гялалзаж байна! Бяцхан хүүхдүүдийг бие даан ажиллахыг уриал. Нарны цацрагийг урт болгохын тулд plasticine дээр илүү хүчтэй дарах хэрэгтэй. Ажлын тав тухтай байдлыг хангахын тулд та бэлдэцийг эргүүлж болно (баруун гараараа дээрээс доош, зүүнээс баруун тийш чиглэсэн үйлдлийг гүйцэтгэх хамгийн хялбар арга)

Хичээл 15. "Зараа"

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэсэг хэсгээс хэрхэн яаж чимхэж 5-7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг хэлбэрээр өнхрүүлэн заахыг үргэлжлүүлэн заах; картон дээр plasticine түрхэж, долоовор хуруугаа дарж заах; plasticine бөмбөлгийг бие биенээсээ ижил зайд байрлуулах; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материалууд: зарааны тойм зураг бүхий цайвар өнгийн картон А4 хуудас; бааранд саарал эсвэл хар plasticine; 7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг болгон өнхрүүлсэн plasticine; тоглоомын зараа.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), т рхэц.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine үүсгэх үндэс суурийг бэлтгэх шаардлагатай

зураг - зараа хэлбэртэй зүүгүйгээр дүрслэх зураг: бие, хөл, сүүл. Хичээлээ тоглоомоор эхэл; тоглоомон зараа хүүхдүүдэд үзүүлээрэй. - Энэ зам дээр хэн гүйж байгаа юм бэ? Энэ бол зараа! Зараа нуруун дээр юу ургадагийг хараарай? Зүү! Та зараа тухай шүлэг уншиж болно: Ойн замаар алхахаар зараа гарч ирэв. Зараа нуруун дээр нь маш хурц зүү. - Энд зарааны зургууд байна. Өө! Тэр ямар хачин юм бэ! Зараа ямар нэг юм дутаад байх шиг байна. Тиймээ, зүү байхгүй! Харин зараа зүү хийцгээе! Үүн шиг! Хүүхдүүдийг зүүнд хуванцар бөмбөлөг хийхийг урь. Жижиг хуванцар хэсгүүдийг чимхээд, баруун гарныхаа эрхий, долоовор хуруугаараа бөмбөлгүүдийг өнхрүүл. Дараа нь зарааны нурууны дагуу пластилин бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дараад хуруугаа доошлуул. - Энэ нь зүү байсан! Зараагаар маш олон зүү хийцгээе "Зараа ар талд нь 10-15 зүү байрлуулж болно.

Хичээл 16. Berry meadow.

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг нэг ширхэгээс хавчих, түүнээс 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлж сурах талаар үргэлжлүүлэн сурахын тулд хуванцар бөмбөлгийг индекс хуруугаараа дарж сууринд бэхлээрэй. шаврыг картон дээр тарааж өгөх долоовор хурууны даралт; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: А4 хэмжээтэй цайвар өнгийн картон цаас (цагаан, цэнхэр эсвэл шар); бааранд ногоон, улаан plasticine; 5-7 мм-ийн диаметртэй бөмбөлөг хэлбэртэй хуванцар.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг бүтээх үндэс суурийг бэлтгэх шаардлагатай. Үүнийг хийхийн тулд цаасан хуудасны доод хэсэгт хэвтээ шугамыг зурах хэрэгтэй - энэ бол "дэлхий", дээд хэсэгт нь нар зур. - Зураг луу хар. Дэлхий доор байна. Дээрээс нар тусч байна. Энэ нь дэлхийг дулаацуулж, үүнээс өтгөн ногоон өвс ургах гэж байна. Хогийн ургамал хийцгээе. Хүүхдэд ногоон хуванцар өгөөд цөөн хэдэн хуванцар бөмбөлгийг өнхрүүлж, үлдсэнийг нь урьдчилан бэлдээрэй. Дараа нь plasticine бөмбөлгийг "дэлхийн шугам" дээгүүр тавьж, хуруугаараа дараад хуруугаа доошлуулаарай, өвсний ир ирнэ. Хүүхэд даалгавраа биелүүлэхэд илүү тохь тухтай байлгахын тулд та plasticine бөмбөлгийг байрлуулах цэгүүдийг зурж болно. Бүр илүү хялбар сонголт бол цэг, шугам зурах явдал юм. - Энэ бол клиринг болсон юм! Нар өвсийг дулаацуулж, улаан жимс одоо өвсөн дунд боловсорч байна. Жимсээ хийцгээе. Хүүхдийг өвсний ирний дээд үзүүрт plasticine бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дарахад урь.

Хичээл 17. "Цэцгүүд"

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар ширхэгийг хэсэг хэсгээс нь чимхэж сураад үргэлжлүүлэн 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлэн гаргаж авахын тулд хуванцар бөмбөлгийг индекс хуруугаараа сууринд наан түрхэж картон дээрх plasticine нь индекс хуруугаа дарах хөдөлгөөнтэй; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: Нэг хуудсан дээрх зургийн тооноос хамааран янз бүрийн форматтай картонон хуудас (өнгөийг хүүхэдтэй хамт сонгож болно); янз бүрийн өнгөт plasticine; тоглоом - хүүхэлдэй.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг бүтээх үндэс суурийг бэлтгэ. Энэ хичээл дээр бүдүүвчийн зургийг шугам (т рхэцэнд) ба дугуйлан (даралтад зориулагдсан) хэлбэрээр ашиглахыг з влжээ. Та картон дээр нэг цэцэг зурж болно (А5 форматын хагас) эсвэл А4 картон дээр янз бүрийн төрлийн цэцэгс дүрслэх боломжтой. Шулуунууд зурсан газраа шавар түрхэж, тойрог зурсан газраа дар. - Өнөөдөр манай хүүхэлдэйний төрсөн өдөр. Түүнд цэцэг бэлэглэе. Тэд ямар өнгөтэй байх вэ? Сонголтоо аваарай. Жишээлбэл, дунд нь шар, дэлбээ улаан, иш, навч нь ногоон өнгөтэй. Дараа нь дугуйлан дээрх зурган дээр plasticine бөмбөлөг хийж хуруугаараа дарж, дараа нь цэцгийн харгалзах хэсгүүдэд түрхэхийг санал болго. - Манай цэцэг бэлэн боллоо! Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Хүүхэлдэй, цэцэг ав. Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе! Цэцэг нь өнгө, хэлбэрээрээ ялгаатай байж болно. Эхлээд хүүхдийг нэг төрлийн цэцэг, дараа нь нөгөө, гурав дахь нь танилцуул. Ирээдүйд хүүхдүүд өөрсдөө хэлбэр, өнгө сонгох, цэцгийн баглаа хийх боломжтой. Ажил мэргэжил

18. "Зул сарын гацуур модыг чимэглэх" Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэсэг хэсгээс хэрхэн яаж чимхэж сурах, түүнээс 7 мм диаметртэй бөмбөлгийг өнхрүүлж сурахын тулд долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлгөн дээр дарна уу суурь дээр нь шаврыг хуруугаараа дарж, картон дээр шавар түрх; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх. Материал: А4 эсвэл А5 картон цаас (өнгө нь хүүхдүүдтэй таарч болно); өөр өөр өнгийн plasticine. Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх. Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг бүтээх үндэс суурийг бэлддэг. Энэ хичээл дээр бүдүүвчийн зургийг шугам (т рхэцэнд) ба дугуйлан (даралтад зориулагдсан) хэлбэрээр ашиглахыг з влжээ. Зургийг нарийн төвөгтэй байдлаар өөрчилж болно. Шугамууд зурсан газраа пластилин (модны мөчир) түрхэж, тойрог зурсан газраа дарна уу (зул сарын бөмбөлөг) гэдгийг тайлбарла. - Зул сарын гацуур модыг гоё сайхан, дэгжин хийцгээе! Зул сарын гацуур модны тухай шүлэг уншина уу: За, мод, энэ бол зүгээр л гайхамшиг, Хэчнээн дэгжин, хичнээн үзэсгэлэнтэй юм бэ. Салбарууд нь сулхан дуугарч, бөмбөлгүүдийг тод гэрэлтэж, тоглоомууд дүүжин - Туг, од, жигнэмэг. Үүн дээр асдаг гэрлүүд, хичнээн өчүүхэн гэрэл байна! Мөн оройг чимэглэхэд, үргэлж гэрэлтдэг, маш том, том, таван далавчтай од. (Э.Благинина) Хүүхдүүдийг харгалзах өнгөний plasticine бөмбөлөг бэлтгэхийг урь (зарим бөмбөлгийг урьдчилан бэлдэхээ бүү мартаарай). Дараа нь зул сарын гацуур мод хийхийн тулд ногоон өнгийн хуванцар түрхэж, дугуйлан дээрх зурган дээр олон өнгийн хуванцар бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дар. - Энд модны их бие, энд мөчрүүд байна. Одоо гацуураа гоёцгооё - дээр нь өнгөлөг бөмбөлөг өлгөх болно. Энд улаан бөмбөлөг байна. Энд цэнхэр бөмбөг байна. Энэ бол шар бөмбөг. Модон дээр маш олон өнгийн өнгөлөг бөмбөлгүүд байдаг - энэ нь үзэсгэлэнтэй, дэгжин болжээ!

Хичээл 19. Сайхан таваг.

Хичээлийн зорилго: Жижиг хуванцар хэсгүүдийг хэсэг хэсгээс хэрхэн яаж чимхэж сурах, 5-7 мм диаметртэй бөмбөлгүүдийг өнхрүүлэн заах талаар үргэлжлүүлэн зааж сургахын тулд бөмбөгийг индекс хуруугаараа дарж сууринд наалдуулж шавар түрхээрэй. долоовор хурууны даралттай хөдөлгөөн бүхий картон дээр; plasticine-тэй ажиллах сонирхлыг бий болгох; хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх

Материал: Цаасан картоноор хийсэн хоосон зай (15-20 см диаметртэй цагаан дугуйлан); өөр өөр өнгийн plasticine.

Загварчлах арга техник: Хавчих, өнхрүүлэх (1-р арга), дарах, түрхэх.

Хичээлийн явц: Хичээл эхлэхээс өмнө plasticine зураг бүтээх үндэс суурийг бэлдэх хэрэгтэй. Энэ хичээл дээр хавтан дээрх хээ угалзыг бүдүүвчилсэн хэлбэрээр шугам (т рхэцэнд) ба дугуйлан (даралтын хувьд) хэлбэрээр ашиглахыг з вл лж байна. Хүүхдүүдэд зураас зурахдаа пластилин түрхэж, тойрог зурсан газраа дар. - Хараач, эдгээр нь ялтсууд юм. Ялтсууд нь зүгээр л цагаан, огт сонирхолгүй байдаг. Тэднийг чимэглэе - тэдэн дээр plasticine хээ хийцгээе. Хүүхдүүдийг plasticine бөмбөлөг бэлтгэхэд урь (тэр өөрөө өнгөө сонгоорой), зарим бөмбөлгийг урьдчилан бэлдэхээ бүү мартаарай. Дараа нь дугуйлан дээрх зурган дээр plasticine бөмбөлөг хийж, хуруугаараа дарж, хээ угалзны дагуу т рхэцгээ. - Энэ бол таны үзэсгэлэнтэй, баяр ёслолын таваг юм! Сайн хийлээ! Хээ нь өнгө, хэлбэрээрээ ялгаатай байж болно. Хавтан чимэглэлийг цөөн хэдэн хуралдаанаар хийж болно. Эхний хичээл дээр хүүхдүүдэд хэвлэмэл хэв маяг бүхий хоосон зай, дараагийнх нь хэв загваргүй хоосон зайг санал болгож, хүүхдүүд өөрсдөө өөрсдөө гаргаж болно.

СЭДЭВ: "БӨМБӨГӨӨ."

ЗОРИЛГО: Хавтгай дугуй хэлбэртэй зүйлийг сийлэх чадварыг нэгтгэх.

Гарны жижиг булчинг хөгжүүлэх, үзэгчдийн ой санамж.

Нарийвчлал, анхаарал болгоомжтой байх.

ДИДАКТИК МАТЕРИАЛ:

Багцын пластилин, салфетка, таблет, багшийн дээж. Янз бүрийн өнгөний жинхэнэ бөмбөлгүүд. Хүүхэд бүрт гурван утас зурсан цомгийн хуудасны хагас.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Дугуй бөмбөлөгтэй Тедди баавгай хүүхдүүд дээр зочлохоор ирэв. Багш баавгай ба хүүхдүүдийг plasticine-ийн тусламжтайгаар бөмбөлөг зурж сурахыг урьж байна.

Сургагч багшийн бэлдсэн дээжийг үзүүлэх

Миний ямар үзэсгэлэнтэй бөмбөлөг зурсныг хараарай. Тэд янз бүрийн өнгөтэй байдаг. Бөмбөлөг бүрийн өнгийг нэрлэе. Улаан, шар, ногоон ирмэг.

Эхний бөмбөг улаан, хоёр дахь нь шар, гурав дахь нь ногоон байна. Бөмбөг бүрийг "салхинд хийсэхгүй" байхаар утсаар холбодог.

Багш бөмбөгийг оффисоор тойрон гүйж, ямар хэлбэртэй байгааг нь асууна.

АЖЛЫН ГҮЙЦЭТГЭХ АРГА ХЭМЖЭЭ

Багш нь хүүхдүүдэд тус бүр нь цаасан дээр гурван утас зурчихсан байгааг харуулж байна. Бөмбөгийг сохолж, тэдэнд мөр уях хэрэгтэй. 1 Улаан бөмбөлгийг өнхрүүлэн бага зэрэг тэгшлээрэй. 2 Бөмбөгийг эхний утас руу холбоно уу. (Бөмбөгийг цаасаар чанга дарж, утастай холбоно уу) 3 Шар бөмбөлгийг өнхрүүлэн бага зэрэг тэгшлээрэй. 4 Бид бөмбөгийг дунд хэсэгт байрлах утас дээр хавсаргана.Ажил гүйцэтгэх арга замыг баталгаажуулах
-Бөмбөлгүүд ямар өнгөтэй вэ? -Анхны бөмбөлөг ямар өнгөтэй вэ? -Дунд нь бөмбөг ямар өнгөтэй вэ? -Сүүлчийн бөмбөлөг ямар өнгөтэй байсан бэ?Бие даасан ажил Ажлын үеэр багш хүүхдүүдэд "Эхний бөмбөлөг ямар өнгөтэй болохыг санаж байна уу?" Гэж сануулдаг.Хүүхдийн бүтээлийн дүн шинжилгээ, үзэсгэлэнБүх бүтээлийг эерэгээр үнэлсэн. Багш хүүхдүүдээс баримал хийсэн бөмбөлгүүдийн өнгийг нэрлэхийг хүсдэг.

Бага бүлгийн загварчлалын хичээл

"Миний хөгжилтэй хангинасан бөмбөг" сэдвээр

(уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил (загварчлал) ярианы хөгжил (уран зохиол)).

Даалгавар: С.Маршакийн "Бөмбөг" шүлгийн агуулгатай танилцах, яруу найргийн текстийг сонсох чадварыг бий болгох; агуулгын талаархи асуултанд хариулах; хүүхдүүдэд загварчлах үйл ажиллагааны нэг хэлбэр болох сонирхлыг төрүүлж, алгаа дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөгөөр өнхрүүлэх чадварыг үргэлжлүүлэн төлөвшүүлэх. Хоёр гарын хөдөлгөөнийг зохицуулах, синхрончлох. Гараа бэхжүүлж, хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж. Хүүхдүүдийн хувьд: янз бүрийн өнгөт хуванцар цаас (сонголтоор), самбар, салфетка, ширээний теннисний бөмбөг.

Багш нь: өөр өөр өнгө, хэмжээтэй 3-4 бөмбөлөг, хэлбэр дүрслэх хуванцар бөмбөлөг, чимэглэлийн сонголтыг харуулах 2-3 пластилин бөмбөлөг (нэг ба хоёр судалтай туг, толботой гэх мэт), бөөн юм баримлын аргыг харуулахын тулд plasticine.

Зохион байгуулах цаг. Гадаа бөмбөг тоглох. Өөр бөмбөгийг шалгаж байна. Теннисний бөмбөгийг (ширээний теннис) хүрэлцэх мэдрэмж, хэлбэрийг мэдрэх зорилгоор шалгах.

Багш нь үзэсгэлэнтэй тод бөмбөгийг авч, хүүхдүүдийг харуулж, С.Маршакийн "Бөмбөг" шүлгийг уншиж өгөв.

Миний хөгжилтэй, хөөрхөн бөмбөг.

Та хаанаас давхих гэж яарсан бэ?

Шар, улаан, цэнхэр,

Чамайг гүйцэж чадахгүй байна! ...

Дараа нь багш хүүхдүүдийг ширээний теннисний жижиг бөмбөгийг авч, алган дээрээ өнхрүүлэхийг урьж байна. Хоёр алган дээр дугуй өнхрөх аргыг харуулсан (эзэмшсэн хөдөлгөөнийг загварчлалд шилжүүлэхэд зориулагдсан). Хүүхдүүдийн гарын байрлалыг тодруулж, хянадаг.

Багш нь манай тоглоомын буланд байгаа тоглоомууд бас тоглохыг хүсч байгааг хүүхдүүдэд мэдэгдэж, дуртай тоглоомондоо бөмбөлөг хэлбэржүүлэхийг санал болгож байна. Урьдчилан бэлтгэсэн 3-4 пластилин бөмбөгийг үзүүлж, хэрхэн чимэглэснийг (чимэглэсэн) тодорхойлохыг хүүхдүүдээс хүснэ.Хүүхдүүд бөмбөлгүүдэд нэг буюу хоёр тууз хуванцар тууз (параллель, хөндлөн), хавтгай бөмбөлгийн толбо байгааг анзаардаг.

Багш нь ижил өнгийн plasticine бөмбөлөг ба нэг plasticine-ийг үзүүлэв. Хүүхдүүдээс plasticine-ээс бөмбөгийг хэрхэн хэвлэх талаар асуудаг. Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг (мөн дохио зангаагаар). Багш нь хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруулж, бөмбөг (бөмбөг) -ийг хоёр алгаараа дугуй хэлбэртэй өнхрүүлэх аргыг харуулж, дууриамал хөдөлгөөнийг (пластилингүйгээр) давтахыг хүсдэг.

Дараа нь багш хүүхдүүдийг өөрсдийн сонгосон plasticine-ийн өнгийг сонгож, гоёмсог бөмбөлгүүдийг хэв, толбо эсвэл чимэглэлээр чимэглэхийг урьж байна.

Хүүхдүүд уран баримал хийдэг. Багш нь дохио зангаа, "гартаа барих" арга зүй, зөвлөгөө өгөхөд тусалдаг (хэрвээ тууз богино байвал та илүү их өнхрүүлж эсвэл хэсэг нэмж оруулах хэрэгтэй; хэрвээ урт бол богиносгож, хасах хэрэгтэй. стек, илүүдлийг нь чимхэх), асуултууд (та бөмбөгөө яаж чимэглэх вэ? Бөмбөгийг үзэсгэлэнтэй болгохын тулд ямар өнгө, судлууд сонгох вэ?).

Хичээлийн үр дүн. Үйлдвэрлэсэн бүтээгдэхүүнийг тоглоомын урд байрлуулсан самбар дээр тавьдаг.