Бага насны эхний бүлгийн хичээлийн тойм. Бага насны хүүхдүүдийн бүлгийн нээлттэй хичээл, сэдвийн талаархи хичээлийн тойм


Бага насны эхний бүлгийн эцсийн хичээл. "Ойн цэвэрлэгээ хийх аялал."

Сурган хүмүүжүүлэгч гүйцэтгэсэн

Бага насны 1 бүлэг, d / s No145

СЭДЭВ: Ойн цоорхойгоор аялах.

ЗОРИЛГО: Хүүхдийн жилийн турш эзэмшсэн мэдлэг, чадвар, чадварыг тоглоомын үйл ажиллагаанд дидактик тоглоомоор ашиглах талаар оношлох.

ПРОГРАММЫН АГУУЛГА:

1. Зэрлэг амьтдын (баавгай, туулай, үнэг) тухай хүүхдийн мэдлэг, санаа бодлыг нэгтгэх, тодруулах;

4-5 цагирагаас пирамид цуглуулах чадвар;

хавтгай объектыг хүснэгтийн нүхтэй холбох;

хоёр хэсгээс тайрах зургийг цуглуулах;

санал болгож буй зургуудаас нэрлэсэн зүйлийг олох;

өөрөө барихдаа барилгын материалын танил хэлбэрийг ашиглах чадвар

барилга байгууламж.

2. Сонсголын болон харааны анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Ажилдаа идэвх зүтгэл, хүнд хэцүү нөхцөлд баатруудад туслах хүсэл эрмэлзэлийг төлөвшүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ, ДИДАКТИК МАТЕРИАЛ:

зөөлөн тоглоом - баавгай, туулай, үнэг;

өөр өөр диаметртэй 4-5 цагираг бүхий пирамидууд;

дидактик тоглоом "амьтад" (дүрс бүхий нүхтэй хавтгай объект);

том загвар бүхий зургийг хоёр хэсэгт хуваах;

хуванцар барилгын материалын элементүүд.

ЗОХИОН БАЙГУУЛСАН БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЯВЦ.

Зүтгүүрийн шүгэл сонсогдоно.

энэ ямар дуу вэ?

Зүтгүүр биднийг ойн цэвэрлэгээ хийх аялалд урьж байна, бид явах уу?

Хүүхдүүд хоёр хэсэг сандал дээр суудаг (зүтгүүр, багш-машинистыг дуурайдаг).

Эндээс манай галт тэрэг явж байна

Дугуйнууд тогшиж байна

Тэгээд залуус энэ галт тэргэнд сууж байна.

"Зогс! Зогс! Хэн буухыг хүсч байна, удахгүй гараарай, зугаалж үзье "

Хүүхдүүд босч, гараа нийлүүлэн, клирингийн зүг алхаж байна.

Бид ойн цэвэрлэгээнд гарлаа,

Хөлөө дээш өргөх

Бут, овойлтоор дамжин

Бид амьтдад зочлохоор явдаг.

Ойд бидэнтэй хэн уулзах вэ? (бөжин)

Тэр миний чихэнд зургуудыг эвхэж чадахгүй гэж шивнэж байна, бид туулайд тусалж чадах уу?

"Зургийг цуглуул" дидактик тоглоом.

Бүүжин танд баярлалаа. Бидэнтэй хамт авч явцгаая.

Энд манай галт тэрэг хурдалж байна

Дугуйнууд тогшиж байна

Тэгээд залуус энэ галт тэргэнд сууж байна.

Бид ойн цэвэрлэгээнд гарлаа,

Хөлөө дээш өргөх

Бут, овойлтоор дамжин

Бид амьтдад зочлохоор явдаг.

Энэ цэвэрлэгээнд хэн амьдардаг вэ? (баавгай)

Тедди баавгай уйлж байна, тэр пирамид цуглуулж, амьтдын байшин олж чадахгүй байна, бид Мишкад тусалж чадах уу?

"Амьтад" дидактик тоглоом, пирамид цуглуулах

(урд талын ажил).

Мишка та түүнд даалгавраа хэрхэн зөв хийхийг зааж өгсөнд баяртай байгаа бөгөөд бидэнтэй хамт аялалд гарахыг хүсч байна, бид түүнийг бидэнтэй хамт авч явах уу?

Энд манай галт тэрэг уралдаж, дугуйнууд тогшиж байна,

Тэгээд залуус энэ галт тэргэнд сууж байна.

"Зогс! Зогс! Хэн буухыг хүсч байна, хурдан гараад, зугаалцгаая"

Бид ойн цэвэрлэгээнд гарлаа,

Хөлөө дээш өргөх

Бут, овойлтоор дамжин

Бид амьтдад зочлохоор явдаг.

Мөн энэ цэвэрлэгээнд хэн биднийг хүлээж байна вэ? (үнэг)

Чантерелл байшингүй, бид байшин барихад тусалж болох уу?

"Байшин барих" дидактик тоглоом

(бид барилгын материалын хэсгүүдээс байшин барьдаг)

Чантерелл баяртай байна, одоо тэр байшинтай болсон. Тэр та нарт маш их таалагдсан, тэр тантай хамт галт тэргээр явахыг хүсч байна, бид Чантереллийг бидэнтэй хамт авч явах уу?

Хүүхдүүд галт тэргэнд сууна.

Зүтгүүр чимээгүйхэн явдаг

Тиймээс манай байшин ойрхон байна

"Ду-ду-ду, боль! "

Ингээд бид бүлэгтээ буцаж ирлээ, сонирхолтой аялал байсан уу?

Ойн цэвэрлэгээнд явсаар л байна уу? Одоо манай амьтны зочдод тоглоом хаана байгааг харуулж, тэдэнтэй тогло.

Програм хангамжийн агуулга:

Хүүхдийн яриа, мэдрэхүйн хөгжлийн түвшинг илрүүлэх; цэцэг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, хүний ​​биеийн бүтэц, эрүүл ахуйн зүйлс, ургамлын бүтэц - модны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн багшийн яриаг сонсож, зургийн агуулгын талаархи асуултанд хариулах, сонссон зүйлээ объект эсвэл зурагтай харьцуулах, богино шүлэг хэлэх чадварыг бэхжүүлэх.

Хүүхдүүдийн мэдрэхүйн стандартыг шингээх чадварыг бэхжүүлэх: объектыг өнгө, хэлбэрээр ялгах чадвар; өгөгдсөн хэлбэртэй (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин) янз бүрийн хэлбэрийн объектыг "олон", "нэг" гэсэн ойлголтоор сонгох чадвар; ижил төстэй объектуудыг хэмжээ, өнгөөр ​​нь нэгэн зэрэг харьцуулах; байгалийн дуу чимээг (бороо, салхи) чихээр таних.

Ярианы амьсгал, үйл ажиллагаа, харааны болон сонсголын санах ой, анхаарал, ажиглалт, хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Өөрийн бие, эрүүл мэнд, амьд, амьгүй байгалийг сонирхох сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: Даша хүүхэлдэй, цаасан нар, үүл, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, улаан, шар, ногоон өнгийн цаасан навч, эрүүл ахуйн хэрэгслийг дүрсэлсэн картууд, цаасан геометрийн дүрсүүд - тойрог, дөрвөлжин, өөр өөр өнгө, хэмжээтэй гурвалжин, аудио бичлэг салхи, бороо.

Өмнөх ажил: өнгөнүүдтэй танилцах - шар, улаан, ногоон; хэлбэрүүд - тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин; хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ; "Намрын мод" зургийн үзлэг; хүний ​​биеийн хэсгүүд, эрүүл ахуйн зүйлсийг судлах, намрын улиралд ургамал (мод) ажиглах; яруу найраг цээжлэх; байгалийн дуу чимээний аудио бичлэгийг сонсох.

Бүрээс. үг: Г.Бойкогийн шүлэг "Нар ба үүл", хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, намрын тухай шүлэг.

Бага насны хүүхдүүдтэй багшийн хичээлийн явц:

I ... Зохион байгуулалтын мөч (2 мин.).

Өглөөний мэнд эрхэм хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр манайд зочид ирлээ. Тэдэнтэй мэндчилье: - Өглөөний мэнд!

Гэхдээ эдгээр нь бүгд манай зочид биш юм. Өөр хэд нь ирэх ёстой.

Гэнэтийн мөч

Хаалга тогшиж, хүүхэлдэй Даша ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, хүүхэлдэй Даша бидэнд ирсэн.

II. Урам зориг (0.5 минут).

Тэр тантай уулзахаар ирсэн бөгөөд чамтай тоглохыг хүсч байна. Та хүүхэлдэйгээр тоглохыг хүсч байна уу?

III. Үндсэн хэсэг (16 мин.).

Эхлээд хүүхэлдэйг илүү нарийвчлан авч үзье.

Тэр хэнтэй адилхан харагддаг вэ? (нэг хүнд, хүүхэд)

Хүүхэлдэй нь бүх хүүхдүүдийн адил тоглох дуртай бөгөөд тоглоом тоглохыг санал болгодог. Тэр биеийн хэсгүүдийг харуулах бөгөөд та тэдгээрийг нэрлэж, өөртөө харуулах болно.

"Биеийн хэсгүүд" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд ээ, та хүүхэлдэйг яагаад цэвэр, эмх цэгцтэй гэж бодож байна вэ?

Тийм ээ, яагаад гэвэл тэр яаж угаахыг мэддэг бөгөөд угаах дуртай. Хүүхдүүд ээ, та угаах дуртай юу?

Бид нүүрээ угаахад юу хэрэгтэй вэ? Танд хэлье.

"Эрүүл ахуйн зүйлс" дидактик тоглоом

Бид үзэггээ хэрхэн угаах вэ? (Ус, савантай)

Бид юугаар арчих вэ? (алчуур)

Хэрхэн угааж болохыг харцгаая.

Хөдөлгөөний гүйцэтгэлтэй шүлэг хэлэх

Ус, ус!

Бидний нүүрийг угаа -

Ягаан, цагаан

Боловсорсон алим шиг.

Манай хүүхэлдэй дуртай тоглоомтой. Энэ юу болохыг та мэдэх үү? (Шоо, бөмбөг)

Шоо (бөмбөг) ямар өнгөтэй вэ?

Бөмбөг юу хийж чадах вэ? (өнхрөх)

Шоо эргэлдэж чадах уу? (Үгүй) Яагаад болохгүй гэж?

Хүүхдүүд, хүүхэлдэй Даша түүнтэй хамт сагс авчирсан. Үүнд юу байгааг харцгаая.

"Хүнсний ногоо, жимс, жимсгэнэ" дидактик тоглоом

(Нэр, өнгө, амт)

Сайн байна залуусаа. Та аль хэдийн маш олон ногоо, жимс жимсгэнэ мэддэг болсон. Одоо алимны тухай шүлгийг сонсоорой.

Алим нараар дүүрсэн -

Дугуй, шүүслэг -

Эмээгийн цэцэрлэгт

Би үүнийг модноос олох болно.

Антон бидэнд байцааны тухай шүлэг хэлэх болно.

Цагаан, шаржигнуур

Тэд намайг байцаа гэж дууддаг.

Амттай, эрүүл -

Би өвчнийг арилгах болно.

Хүүхдүүд ээ, ихэнх ногоо, жимс жимсгэнэ намар боловсордог гэдгийг та мэднэ. Энэ бол маш сайн, ид шидийн цаг юм. Миша, бидэнд намрын тухай шүлэг хэлээрэй!

Хэрэв тэнгэр бүүдгэр байвал

бороо орвол

Жилийн энэ цаг

намар дуудсан.

Даша хүүхэлдэй маань ямар сайхан намар зурсныг эндээс харна уу.

"Намрын" зургийг авч үзэх

Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Хэдэн мод вэ?

Артем, модны их бие хаана байгааг надад харуулаач? Мөчрүүд хаана байна? Навчнууд хаана байна?

Модны навчнууд ямар өнгөтэй болсон бэ?

Тэд юу хийж байна?

Навч хаана унах вэ?

Тэнгэрт нар байдаг уу?

Хүүхдүүд ээ, нар гарч ирэхийг хүсч байна уу? Бидэнд шидэт оргил бий. Одоо түүний тусламжтайгаар бид нарыг бидэн рүү урих болно.

Юла, Юла, эргүүл!

Цэлмэг нар, гарч ир!

Ингээд нар гарч, борооны үүл гарч ирэв. Тэдний тухай сайхан шүлэг байдаг. Энд сонсоорой.

Дахин үүлтэй нар

Тэд нуугдаж тоглож эхлэв.

Зөвхөн нар нуугдах болно -

Үүл бүхэлдээ уйлах болно.

Нарыг яаж олох вэ -

Солонго тэнгэрт инээж байна.

Нар, үүл хоёр чамтай тоглохыг хүсч байгаа байх.

Биеийн боловсрол

"Нар бороо" гадаа тоглоом

(Төгсгөлд нь борооны дууны аудио бичлэг)

Хүүхдүүд ээ, энэ сонсогдож байна уу? (Бороо)

Бороо дууслаа. Үүл тэнгэрт цааш сэлж, нар бидэнтэй хамт үлдэв. Энэ юу вэ?

(Салхины чимээ сонсогддог)

Эдгээр нь хүүхдүүд юм. Хүчтэй хүйтэн салхи үлээж, намрын навчисыг тойруулан хийсэв. Хүүхдүүд ээ, навчийг өнгөт хувингаар цуглуулцгаая!

"Навч цуглуулах" дидактик тоглоом

(Хүүхдүүд өнгөт навчийг зохих өнгийн хувингаар цуглуулдаг)

Миний гарт хэдэн навч байна вэ? (Нэг)

Саванд хэд байгаа вэ? (Олон)

Тэгээд одоо халуун салхи үлээв. Хэрхэн гэдгийг нь харуулъя.

Хурууны тоглоом "Фен"

(Хүүхдүүд гараа даллаж, гар чийдэн шиг үзэг, хуруугаа нударгаараа зангидаж байна.)

Дулаан салхи бидэнд зарим зүйлийг авчирсан. Тэднийг хамтдаа шидэт хайрцагтаа хийцгээе.

"Шидэт хайрцаг" дидактик тоглоом

(Хүүхдүүд геометрийн хэлбэрийг янз бүрийн хэлбэрийн нүхэнд хийж, хайрцагт урьдчилан хайчилж авдаг)

IV. Дүгнэлт (1.5 мин.).

Сайн байна залуусаа. Кукла Даша чамтай маш сонирхолтой, хөгжилтэй байсан тул тэр чамайг амттай, шүүслэг алимаар дайлахыг хүсч байна. Түүний гэртээ харих цаг болсон ч тэр чамтай дахин уулзахаа амлаж байна.

Багш хүүхдүүдийг алимаар эмчилдэг.

Виктория Архиреева
"Мууранд зочлоход" бага насны бүлгийн нээлттэй хичээлийн конспект

Даалгавар:

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн идэвхтэй үгсийн санг өргөжүүлэх; "сэвсгэр", "зөөлөн", "улаан", цэнхэр гэсэн үгс.

Насанд хүрэгчдийн асуултанд хариулах чадварыг бий болгох.

Тоглоом, хүрээлэн буй орчны объектуудтай тэдгээрийн шинж чанар, зорилгын дагуу ажиллах чадварыг бий болгох.

Ур чадварыг бүрдүүлэх зүйлсийг өнгөөр ​​нь бүлэглэх.

Хөгжиж байна:

Хүүхдийн танин мэдэхүйн болон бие бялдрын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Сэтгэлгээ, анхаарал, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Соёлын ур чадварыг бий болгох зан байдал: Сайн байна уу, баяртай гэж хэлээрэй, баярлалаа.

Амьтдыг хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хариуцлагатай байхыг урамшуул.

Боловсролын интеграци талбай: танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Материал (засварлах): Байшин, тоглоом - муур, хүүхдийн тоогоор сагс, улаан, ногоон сагс, утастай бөмбөг, массажны бөмбөг.

Хичээлийн явц:

Гэнэтийн мөч: Багш хүүхдүүдтэйгээ хамт орно бүлэг.

Хажууд нь байшин, сагс байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ байшинг хараарай!

Тэнд хэн амьдарч байгааг харцгаая. (Тогших - хэн ч хариулахгүй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэрт хэн ч байхгүй бололтой. Зөвхөн сагс вандан сандал дээр байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би сагсанд юу байгааг гайхаж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт:.

Би эхлээд өөрийгөө хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, миний оньсого таагаарай.

Хурц хөл, хөлний зураас.

Тэр сүү уудаг, миов-мяу дуулдаг. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Муур. (Мяав сонсогдоно)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв залуусаа (Би тоглоом гаргаж хүүхдүүдэд үзүүлэв).

Энд бидэнд ийм хөөрхөн муур байна! Мөн бидний энхрийлэн дууддаг шиг (муур)

Хүрэлцье муур(Хүүхдүүд зулзага өхөөрдөж байна)

Бидэнд юу байна муур(зөөлөн, зөөлөн)

Ганцаарчилсан ажил хүүхдүүд:

Хүүхдүүдийг "зөөлөн", "сэвсгэр" гэсэн үгсийг давтахыг урамшуул.

Ингээд харцгаая муур.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай зулзагыг Васка гэдэг. Үүнийг харцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, зулзага толгойтой юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: У муур хамартай?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Васка чихтэй юу?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд зулзага нүдтэй юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд муур сарвуутай?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чамд юу байна?

Хүүхдүүд: Гар, хөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Васка сүүлтэй юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, зулзага хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Байшин дотор.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд дуртай муур миау?

Хүүхдүүд: Мяв мив мив!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, манай муурВаска бөмбөгөөр тоглох дуртай бөгөөд тэдэнтэй тоглохыг урьж байна. Тэд ямар сонирхолтой болохыг хараарай.

(Би массажны бөмбөг тарааж өгдөг)

Миний араас давт.

"Хэцүү бөмбөг"

Энэ бөмбөг тийм ч амар биш

Бүгд ширүүн, иймэрхүү!

Бид алгаа хооронд нь тавьдаг

Бид тэдний алгаа үрэх болно.

Бид үүнийг дээш, доош нь өнхрүүлж,

Бид үзэгээ хөгжүүлдэг.

Хөдөлгөөнүүд нь тексттэй тохирч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ (бөмбөг цуглуулах).

Та бөмбөгөөр тоглох дуртай байсан уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд, муурюм хэлмээр байна.

Залуус аа, Васка бол зөвхөн бөмбөг тоглохоос гадна бөмбөг тоглох дуртай.

Тэр маш шаргуу тоглосон тул бүх бөмбөгийг тарааж, танаас түүнд туслахыг хүсч байна. Бид танд туслах уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бөмбөгөө сагсанд хийцгээе. Улаан сагсанд улаан бөмбөг, ногоон өнгийн бөмбөг.

Илюшка, чиний бөмбөг ямар өнгөтэй вэ? (Улаан)

Чи, Маруся (ногоон)гэх мэт бүх хүүхдүүдтэй.

Хэрвээ хүүхдүүд алдвал өнгөө би өөрөө нэрлэнэ. Би тэднээс давтан хэлэхийг хүсч байна

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар ямар анхааралтай юм бэ! Хурдан! бас сайн!

Тэд Васкад бөмбөг хийхэд тусалсан. эмээ Марина буцаж ирээд ач зээ нартаа оймс нэхэж, бяцхан хүүхдийг маань загнахгүй байх болно. МуурҮүний төлөө баярлалаа.

Та сайн ажилласан, одоо хамтдаа тоглоцгооё муур.

"Бид хивс дээр алхсан, муур... муур харсан(чөлөөтэй алхах, үсрэх, дугуйлах)

Тэр сандал дээр суугаад унтаж байгаа дүр үзүүлэв (муур өндөр сандал дээр унтдаг)

Бид түүнийг удаан хугацаанд тойрон алхсан сэрлээ:

"Аливээ, муур, чи босоод залуусыг гүйцэ"... (муурыг тойрон алхаж, гараа алгадах,

муурыг сэрээ, зугт.

Тоглолтын дараа муур хүүхдүүдийг магтдаг, тэгээд хүүхдүүд түүнийг илж, баяртай гэж хэлээд гарав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид баяртай гэж хэлэх цаг болжээ муур... Түүнд баяртай гэж хэлье!

Холбогдох хэвлэлүүд:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд (2-3 настай) "Явцгаая, хүүхэлдэйнд зочлохын тулд идээрэй" хичээлийн хураангуй.Зорилго: 1. Хүүхдүүдийн спектрийн үндэслэлтэй өнгө, тэдгээрийг таних, нэрлэх чадварын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах. 2. Хүүхдүүдийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах.

Зорилго: хүүхдийн яруу найраг цээжлэх сонирхлыг бий болгох; үгсийн санг өргөжүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Байгаль орчны талаархи мэдлэгийн хүрээг нэмэгдүүлэх.

Бага насны бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан нээлттэй хичээлийн хураангуйСэдэв: "Ряба тахиа" үлгэрийг унших. Зорилго: хүүхдүүдийг сонсох, бүтээлийг ойлгох чадварыг сургах. Асуултанд хариулж сур, дасгал хий.

Бага насны бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлийн конспект "Морь унацгаая"Даалгаврууд. Хүүхдүүдийг шинэ тоглоом, түүнтэй ажиллах арга барилтай танилцуулах; тоглоомыг хэмжээтэй харьцуулах талаар үргэлжлүүлэн сурах; толь бичгийг баяжуулах.

Бага насны 2 -р бүлгийн "Матрёшка манайд зочлохоор ирсэн" нээлттэй хичээлийн хураангуй.Програм хангамжийн агуулга: 1. Хүүхдүүдэд матрешка хүүхэлдэйний хэмжээг тодорхойлохыг заа: том, жижиг. 2. Үндсэн өнгөний талаархи мэдлэгээ нэгтгэх: улаан, шар, ногоон.

"Нар цонхоор хардаг"

Даалгаварууд:

Ажлын хэлбэр:

|. Зохион байгуулах цаг

1. Сайн байцгаана уу

Сайн уу?

3. Хурууны гимнастик

"Өглөөний мэнд нүд!"

(Хүүхдүүд зовхио илж байна.)

(Хүүхдүүд чихээ илж байна).

(Хүүхдүүд хацраа илэх).

(Хүүхдүүд гараа илж байна).

(Хүүхдүүд хөлөө илэх).

||. Зангуу

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Таваг шиг, хэлхээ шиг

Хөгжилтэй боов шиг

Дугуй шиг, цагираг шиг

Дулаан зууханд хийсэн бялуу шиг ..

Физик минут -Тоглоом "Хаврын нар"

Нар цонхоор харж байна.

Манай өрөөг дулаацуулдаг

Бид алгаа ташив

Бид наранд маш их баяртай байна.

(Хүүхдүүд алга ташина).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо жижигхэн.

Тэгээд одоо том тойрог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

||| .Ерөнхий

Ном зүй:

Е.А. Янушко, 2009 он

Т.Е.Харченко. 2009 он

"Тоглоом - төрснөөс гурван нас хүртэлх хүүхэдтэй хийх үйл ажиллагаа." (Өнгө, хэлбэр, хэмжээг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх). E. G. Пилюгина. 2010 он

"Нар цонхоор хардаг"

Зорилго: "Нэг", "олон" гэсэн ойлголтыг ялгах чадварыг нэгтгэх, өнгө (шар, ногоон), хэмжээ (том, жижиг) -ийн ялгаа, нэрийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

Даалгаварууд:

1. Харааны ойлголтын аргаар объектын хэмжээ, өнгийг харьцуулах чадварыг заах;

2. Хүүхдэд ой санамж, анхаарал, төсөөлөл, идэвхтэй үгсийн санг хөгжүүлэх;

3. Бие биедээ ээлтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: "Яриа хөгжүүлэх", "Урлаг, гоо зүйн хөгжил".

Урьдчилсан ажил: геометрийн хэлбэрийг судлах, оньсого тааварлах, нэг буюу олон объектыг авч үзэх.

Материал: том шар тойрог, хувцасны хавчаар бүхий сагс, хүүхэд бүрт зориулсан өнгөлөг хавтан, амьсгалын дасгал хийх өнгөт дугуй, манна, янз бүрийн хэмжээтэй дугуйлан.

Ажлын хэлбэр:

|. Зохион байгуулах цаг

1. Сайн байцгаана уу

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зочид бидэн дээр ирлээ. Тэд биднийг ямархуу байна, та нар ямар том вэ, их юм мэдэх гэж ирсэн. Хамтдаа сайн уу гэж хэлцгээе.

Сайн уу?

2. Үе мөчний гимнастик "Инээмсэглэл", "Хоолой", "Зүү", "Морь".

3. Хурууны гимнастик

Хүүхдүүд ээ, бие биетэйгээ мэндчилж, найзуудаа тэврээрэй.

"Өглөөний мэнд нүд!"

Өглөөний мэнд нүд, сэрүүн байна уу?

(Хүүхдүүд зовхио илж байна.)

Өглөөний мэнд, чи сэрүүн байна уу?

(Хүүхдүүд чихээ илж байна).

Өглөөний мэнд хацар, чи сэрүүн үү?

(Хүүхдүүд хацраа илэх).

Өглөөний мэнд үзэг, та сэрүүн байна уу?

(Хүүхдүүд гараа илж байна).

Өглөөний мэнд, хөлөө, сэрүүн байна уу?

(Хүүхдүүд хөлөө илэх).

Өглөөний мэнд, Нарны туяа! Бид сэрээд инээмсэглэв!

(Тэд гараа сунгаж, өргөн инээмсэглэдэг).

||. Зангуу

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, тааврыг тааварлая:

Таваг шиг, хэлхээ шиг

Хөгжилтэй боов шиг

Дугуй шиг, цагираг шиг

Дулаан зууханд хийсэн бялуу шиг ..

Бид ямар геометрийн дүрсийг ярьж байна вэ? (Тойрог)

Энэ нь зөв, энэ бол тойрог юм. Тэр ямар өнгөтэй вэ? (шар). Тойрог юу хийж байна вэ? (өнхрөх).

Хэрхэн эргэлдэж байгааг харуул (гараараа харуул). Тийм ээ, тойрог нааш цааш эргэлдэж болно.

Би хэдэн тойрогтой вэ? (нэг)

Хараач, хэдэн тойрог байна вэ? (Олон). Тэднийг үлээж үзье.

Энэ тойргийг хар, ямар харагдаж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт).

Тэр одоо хүртэл нар шиг харагдаж байна, гэхдээ түүнд юу дутагдаж байна вэ? (туяа). Хамтдаа тусалъя (цацрагыг хувцасны хавчаараар бэхлээрэй).

Нийт хэдэн цацраг байдаг вэ? (Олон).

Сайн хийлээ! Одоо нар баяр хөөртэй, хөгжилтэй, та бид хоёр руу инээмсэглэж байна.

Физик минут -Тоглоом "Хаврын нар"

Нар ингэж манддаг - илүү өндөр, өндөр, илүү өндөр (гар дээш),

Орой болоход нар жаргах болно - доош, доош, доош (гар доош),

Нар сайн инээж байна (гар чийдэн),

Нарны дор бүгд хөгжилтэй дуулдаг (алга таших).

Одоо нарны тухай шүлгийг санацгаая.

Агниа Бартогийн шүлэг "Нар цонхоор харагдана"

Нар цонхоор харж байна.

Манай өрөөг дулаацуулдаг

Бид алгаа ташив

Бид наранд маш их баяртай байна.

(Хүүхдүүд алга ташина).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, миний гарт юу байгаа вэ? (Тойрог). Энэ тойрог ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Том тойрог ямар өнгөтэй вэ? Жижиг үү?

Агаарт том тойрог зурцгаая.

Одоо жижигхэн.

Сайн байна, одоо бид ялтсууд дээр тойрог зурахыг хичээх болно.

Долоовор хуруугаараа жижиг тойрог зурж үзье.

Тэгээд одоо том тойрог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн хийлээ! Та бүгд даалгавраа биелүүлсэн.

||| .Ерөнхий

Өнөөдөр бид ямар геометрийн дүрсийг сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Залуус аа, та өнөөдөр ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Бид тантай ямар тоглоом тоглосон бэ? ("Хаврын нар").

Ном зүй:

"Бага насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжил (1-3 жил)".

Е.А. Янушко, 2009 он

"Цэцэрлэгт өглөөний дасгал" (2 - 3 насны хүүхдүүдэд зориулсан дасгалууд).

Т.Е.Харченко. 2009 он

"Тоглоом - төрснөөс гурван нас хүртэлх хүүхэдтэй хийх үйл ажиллагаа." (Өнгө, хэлбэр, хэмжээг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх).Е.Г. Пилюгина. 2010 он