Бага насны хоёрдугаар бүлэгт "Нар залууст зочилж байна" GCD-ийн хураангуй. Зургийн хичээлийн хураангуй "гэрэлтсэн нар" 2 мл гр зургийн нар


Эхний бага бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

"Гэгээлэг нар" сэдвээр зураг зурах.

Сурган хүмүүжүүлэгч бэлтгэсэн: Ольга Варламова

MDOU цэцэрлэг "Рябинка".

зорилго : Хүүхдүүдийн дүрслэх урлагийг хөгжүүлэх сонирхлыг хадгалах, хөгжүүлэх.

Даалгавар : Байгалийн үзэгдэл сонирхлыг хөгжүүлэх; хэлбэр, өнгөний талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх. Шар засах.

Хүүхдүүдэд байгалийн өөрчлөлтийн талаархи анхан шатны санаа бодлыг бий болгох. Мөрийг бөгж болгон хааж сур. Уламжлалт бус хэлбэрээр зурах чадварыг нэгтгэхийн тулд хуруугаараа зурах, янз бүрийн хэлбэрийг нэг дүрсээр дамжуулах чадвар: дугуй хэлбэр, шулуун шугам. Будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.Сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Материал : Нар, хөгжмийн бичлэг, шар будаг, ноорхой даавуу, цаас, салфетка зэргийг дүрсэлсэн самбар.

Урьдчилсан ажил : Нарны тухай шүлэг, дуу, үржүүлгийн шүлэг унших. цонхонд нар харах, нарны дүрс бүхий самбар, сэдэвчилсэн зураг үзэх. Дугуй хэлбэртэй объектуудыг зурах.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд бүлэгт багтдаг. Багш нарны дүрс бүхий зураг дээр анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: " Нар цонх руугаа харан манай өрөөнд тусна.

Бид алгаа ташлаа - наранд бид маш их баяртай байна! "

Хүүхдүүд ээ, нар ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: хариулт (Шар)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нарны туяа бидний гар шиг шулуун байдаг. Цацраг туяа нь хаа сайгүй байдаг: дээр, доор, хажуу талд!

Энэ нь хэдэн цацрагтай вэ?

Хүүхдүүд: маш их хариул.

Сурган хүмүүжүүлэгч: наранд хүн бүхнийг дулаацуулахын тулд маш их туяа хэрэгтэй гэж хүүхдүүдэд хэлдэг. Энэ бол хичнээн сайн юм!

Багш нар хуруугаараа цаасан дээр нар зурахыг хүүхдүүдэд санал болгодог. Нарны дүрсний хэлбэрийг (дугуй хэлбэртэй) зааж өгсөн болно.

Дараа нь хүүхдүүд цаасан дээр нараа будгаар буддаг. (хөгжмийн дагалдан хөгжим сонсогдоно) Ажлын явцад багш хүүхдүүдийг ямар өнгөөр \u200b\u200bбуддаг болохыг зааж өгч, нарийвчлалд анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, манай бүлэгт ямар хөнгөн болсныг хараарай! Энэ бол таны нар маш их гэрэлтдэг! Нартай тоглохоор гарч ирээрэй!

Физик минут "Нар"

Нар унтдаг, тэнгэр унтдаг (алга зүүн хацар, баруун хацар руу)

Салхи ч гэсэн дуу чимээ гаргадаггүй. (Бид гараа дээш өргөөд)

Өглөө эрт нар мандав (гараа өргөн гараа сунган)

Тэр бүх туяагаа илгээсэн. (Бид гараа дээш өргөөд)

Гэнэт сэвшээ салхи үлээж, (гараа дээш доош даллан)

Тэнгэр үүлэрхэг байна. (Гараараа нүүрээ халхлах)

Тэгээд тэр модыг сэгсрэв. (Их биеийг зүүн тийш - баруун тийш)

Бороо дээвэр дээр хүчтэй цохилов (байрандаа үсрэх)

Борооны дээвэр дээр. (алга таших)

Нар улам бүр доошоо живж байна. (Урагшаа гулзайлгах)

Тиймээс үүлний ард нуугдав,

Ганц ч туяа харагдахгүй байна. (Тэд босож, гараа нуруундаа нуув).

Багш нь хүүхдүүдийн тусламжтайгаар бэлэн болсон бүтээлийг тавиур дээр өлгөж шалгана.

Уран зохиол:

    О.Павлова “Уран сайхны бүтээл. Цогцолбор хичээлүүд "

    А.Фатеева "Бийргүйгээр зураг зурах"

    Т.Комарова "Хүүхдийн урлагийн бүтээлч байдал"

    I. Lykova "Өнгөт далдуу мод"

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд харааны үйл ажиллагааны үндэс суурь тавигддаг. Хоёрдахь бага бүлгийн сурагчид оюун санааны гол үйл явцыг (хамгийн түрүүнд ойлголт, сэтгэхүй) идэвхитэй хөгжүүлж байна - хүүхдүүд зургийн утга учрыг аль хэдийн мэддэг болсон. Мэдээжийн хэрэг, тэд бодит дүр төрхийг бий болгохоос хол байгаа тул зураг нь ихэвчлэн шугаман хэлбэргүй хослол юм. Гэсэн хэдий ч энэ бол харааны гол ур чадварыг бий болгох эхний үе шат юм.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын хоёр дахь бага бүлгийн сурагчдын хөгжилд харааны үйл ажиллагааны үнэ цэнэ

Сургуулийн зургийн анги нь бага наснаасаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эв найртай хөгжилд чухал нөлөө үзүүлдэг. Нялх хүүхдүүдийн хувьд энэ нь сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх гайхалтай арга юм.Энэ нь сайн ярьдаггүй эсвэл харилцааны бэрхшээлтэй хэвээр байгаа хүүхдүүдэд онцгой ач холбогдолтой юм. Энэ зураг нь насанд хүрэгчдэд хүүхдийг ойлгоход нь туслах болно, учир нь тэр дүрсийг ямар өнгө сонгох нь чухал юм.

Дүрслэх үйл ажиллагаа нь сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлж, тэсвэр тэвчээр, зорилготой, хүүхдийг залхууралаас гаргах зэрэг ашигтай чанаруудыг бий болгодог. Энэ бүхэн нь сургуулийн туршид, ерөнхийдөө амьдралын туршид маш их хэрэгтэй байх нь дамжиггүй. Зурах нь хэт хөдөлгөөнтэй хүүхдүүдийн сэтгэлийг татах гайхалтай арга юм.

Гурван настай хүүхдүүд хөвөн шиг мэдлэгийг шингээдэг. Уран сайхны бүтээлч байдалтай холбоотой үйл ажиллагаа нь тэдний амтыг хөгжүүлж, гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг төрүүлдэг.

Тухайн насны харааны үйл ажиллагааны онцлог шинж чанарууд

Гураваас дөрвөн настай хүүхдүүдтэй ажиллахдаа харааны үйл ажиллагааны хамгийн чухал зорилго бол шулуун, бөөрөнхий шугам зурахыг заах явдал юм.Учир нь тэднээс хамгийн энгийн объектын хэлбэр бий болдог. Түүнээс гадна тэд багшийн санал болгосон загвар дээр анхаарлаа төвлөрүүлэлгүйгээр өөрсдөө хийж сурах ёстой. Энэ үйл явц нь гар, хурууны хөдөлгөөний нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхтэй шууд холбоотой юм.

Өөр нэг чухал ажил бол өнгөт ойлголтыг бий болгох явдал юм - үндсэн өнгө, тэдгээрийн нэрсийн талаархи мэдлэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн дунд сурах явцад найрлагын анхан шатны чадварууд бий болдог - хүүхдүүд хуудасныхаа төв хэсэгт зураг зурж сурдаг.

Багш нь хүүхдүүдийг объект дүрслэх үйл явцад системтэйгээр оролцуулдаг. Эхэндээ хүүхэд багшийн эхлүүлсэн найруулгыг нөхөж өгдөг: тэр бөмбөлгүүдэд мөрүүдийг зурж (тохирох өнгийг сонгож), цэцэгсийн иш, далбаан дээр наалддаг.

Энэ үйл ажиллагаа нь хүүхдэд баяр баясгалан авчрах ёстой - тэр үед тэр үүнийг дахин дахин хийхийг хүсэх болно. Мэдээжийн хэрэг, багшийн хувийн шинж чанар, түүний нинжин сэтгэл, хандлага, мэдрэмж, сэтгэлийн хөдлөл, сурагчдын уран бүтээлийн сонирхлыг дэмжих чадвар нь шийдвэрлэх үүрэг гүйцэтгэдэг.

Гурван настайдаа хүүхдүүд багшийн тайлбарыг толгойдоо удаан хадгалж чаддаггүй гэдгийг анхаарна уу: тэд зааврыг хэсэгчлэн санадаг эсвэл дахин тайлбарлах шаардлагатай болдог. Багш хүүхэд бүр даалгавраа ойлгуулж, үйлдлээ цэгцлэхийг хичээх хэрэгтэй. Энд хувь хүний \u200b\u200bхандлага орлуулашгүй юм. Хичээлийн үеэр багш сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дүрсийн сэдвийг байнга сануулдаг.

Хичээлийн сэтгэл хөдлөл нь уран сайхны үгийг үргэлж нэмэгдүүлдэг бөгөөд энэ нь хүүхдийн оюун санаанд дүрсийн объектын дүрслэх санааг бий болгодог. Тэгэхээр харааны үйл ажиллагааны өмнө таавар эсвэл жижиг шүлэг бичиж болно. Үүнээс гадна, тэдгээр нь хүүхдүүдэд маш энгийн бөгөөд хүртээмжтэй байх ёстой. Үгүй бол сэтгэцийн стресс нь хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн байдалд сөргөөр нөлөөлж, тэр зураг зурахаа болино. Ажлын үр дүнг хэлэлцсэний дараа хичээлээ нэгтгэн дүгнэхдээ ижил рифм уншиж болно гэдгийг анхаарна уу.

Нэмж дурдахад, хоёрдугаар бага бүлэгт зураг зурах нь тоглоомын үйл ажиллагаатай салшгүй холбоотой юм.Үнэн хэрэгтээ хүүхдүүдийн хувьд бүтээлч сэтгэлгээ нь маш чухал бөгөөд жишээлбэл, үлгэр домгийн хувьд маш чухал байдаг. Энэ нь зургийн сэдвийг сонирхолтой, илүү тод болгох болно.

Хүүхдүүдтэй хийсэн хичээлийн материал нь маш тодорхой байх ёстой, учир нь энэ насанд хийсвэр сэтгэлгээ нь тэдэнд харийн хэвээр байна. Хүүхдүүд хүрээлэн буй ертөнцийн объектуудыг нүдээр харах ёстой бөгөөд энэ нь бага наснаасаа зураг зурах үндэс суурь болно. Зургийн элементүүд (шугам, дугуйлан, цэг) холбогдсон дүрсийг нүдээр харж, бүр илүү сайн мэдрэх хэрэгтэй.

Зарим тохиолдолд багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд объектыг үзүүлж чадахгүй тохиолдолд (жишээлбэл, хэмжээ багатай тул) зураг эсвэл зохих ёсоор гүйцэтгэсэн зургийг ашиглахыг зөвшөөрдөг. Үүний зэрэгцээ хүүхдүүдийн анхаарлыг хэлбэр дүрс (хуруугаараа дугуйлах хэрэгтэй) ба өнгөт анхаарлаа хандуулдаг. Зураг нь бага байх ёсгүй бөгөөд объект өөрөө бусдаас тусдаа дүрслэгдсэн байдаг тул хүүхдүүдийн анхаарлыг зөвхөн түүнд төвлөрүүлдэг болохыг анхаарна уу.

Багш нь хүүхдэд илүү хялбар байх агаар дахь гарын шүүрдэх хөдөлгөөнөөс эхлэн аажмаар цаасан дээрх сойзны хөдөлгөөнд шилжинэ (харандаагаар харьцах нь илүү хязгаарлагдмал болохыг анхаарна уу). Жишээлбэл, замуудыг дүрслэхдээ хүүхдүүд багштайгаа хамт агаарт байгаа шугамуудын шууд чиглэлийг харуулаад дараа нь цаасан дээр трек хэр урт байгааг харуулдаг. Эцэст нь тэд үүнийг гуаш эсвэл харандаагаар зурдаг.

Үүнээс гадна, хүүхдүүд өөрсдийн үйлдлийг үгсээр дагалдан явах нь зүйтэй бөгөөд ингэснээр зураг зурах үйл явц илүү хэмнэлтэй болж, хөдөлгөөн өөрөө илүү сэтгэл хөдлөм болно. Энэ шалтгааны улмаас сэтгэлийн хөдлөлийг дээшлүүлэхийн тулд хөгжмийн дагалдан хөгжмийг хичээлдээ оруулахыг зөвлөж байна.

Энэ насны хүүхдүүд бүх үйлдлийг багшийг дууриаж хийдэг. Тэрбээр хөдөлгөөнийг агаарт гараараа харуулж, дараа нь хүүхдүүдтэй хамт давтана. Үүний нэгэн адил багш бүх зурах арга техникийг үзүүлдэг: жишээлбэл, багаж хэрэгслийг хэрхэн яаж барих, сойз дээр будаг зурах. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эдгээр бүх техникийг сайн эзэмшиж, анхны ур чадварыг эзэмшсэн тохиолдолд бие даан үйл ажиллагаа хийх боломжтой болно.

Багшийн зургийг схемд хялбарчилж болохгүй - эцэст нь зураг нь бодит сэдэвтэй тохирч байх ёстой. Жишээлбэл, зул сарын гацуур мод зурах дарааллыг тайлбарлахдаа багш нь хоёрдахь бага бүлэгт зориулагдсан хөтөлбөрийн шаардлагад анхаарлаа төвлөрүүлдэг: энэ нь босоо их бие, дараа нь хажуу талууд руу шилжсэн ногоон мөчрүүдийг илэрхийлдэг. Гэсэн хэдий ч бусад олон модод ийм шинж тэмдэг байдаг. Тиймээс их биеийг шулуун зурж болохгүй, харин доошоо бага зэрэг өргөж, мөчрүүдийг нь бага зэрэг ташуу зурна.

Эхлээд их биеийг дараалан, дараа нь мөчрүүдийг зурна

Хүүхдүүд энэ хэлбэрийг зурах чадварыг эзэмших хүртэл дүрсний техникийг үзүүлэх шаардлагатай. Дараа нь тэд чөлөөт цагаараа нэг модыг бие даан дүрслэх боломжтой болно.

Үүнтэй адилаар, залуус шулуун зураас, хамгийн энгийн тэгш өнцөгт хэлбэрийг зурж сурахад та тэднийг ур чадвараа харуулалгүйгээр scapula, шат, хашаа гэх мэт дүрслэх боломжтой.

Бага насны хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдтэй ажиллахдаа багш нь сурагч бүрийн хувийн туршлагыг удирдлага болгоно гэдгийг анхаарна уу. Үнэн хэрэгтээ нэг багт үргэлж том хүүхдүүд байдаг (мөн энэ хугацаанд зургаан сарын ялгаа нь хөгжилд нөлөөлдөг), үүнээс гадна зарим хүүхдүүд гурван настайгаасаа л цэцэрлэгт хамрагдаж эхэлдэг (тэд ясли руу яваагүй) өмнө нь бүлэг). Тиймээс сурган хүмүүжүүлэгчийн үүрэг бол түүний бүлгийн онцлог шинж чанарыг шинжлэх, үүнээс хамааран зураг зурах явцад даалгавруудыг ялгах явдал юм. Хүндрэлүүд нь ажлын материалын хүрээг өргөжүүлэх (жишээлбэл, илүү олон өнгө санал болгох), зургийн тоог нэмэгдүүлэх (нэг мод биш, харин хэд хэдэн) багтана.

Хамгийн тохиромжтой ангийн материал

Хоёрдугаар бага бүлэгт зураг зурах үндэс нь А4 хэмжээтэй цаас юм. Гуашийн будгаар зураг зурахдаа багш шаардлагатай сүүдэрт будах ёстой (сургуулийн өмнөх боловсролын түвшинд энэ нь ялангуяа уран сайхны бүтээлч сонирхлыг нэмэгдүүлдэг тул энэ нь маш чухал юм). Зарим тохиолдолд хүүхдүүдэд өнгөт цаас эсвэл картон цаас санал болгохыг зөвлөж байна. Эцсийн эцэст, жишээлбэл, тэнгэрийг харуулсан саарал эсвэл цэнхэр дэвсгэр дээр тод шар нар зурах нь илүү сонирхолтой байдаг. Үүнтэй адилаар Цас унах хичээл нь цэнхэр өнгийн суурь болдог бөгөөд энэ нь суурийн хар хөх эсвэл нил ягаан сүүдэр байж болно.

Суурь нь нэлээд нягт байх ёстой гэдгийг анхаарна уу. Эцсийн эцэст, хүүхэд эхлээд сойзны үзүүрээр буддаггүй - тэр бүх овоолго дээр эрчимтэй ажилладаг, заримдаа цаасан дээр нүх рүү арчиж хаядаг.

Хоёрдахь бага бүлэгт дүрмээр тэд гуаш хэрэглэдэг. Энэ нь усан будгаас илүү тод өнгө өгдөг. Гэхдээ сургуулийн өмнөх насны өнгө нь сэтгэл хөдлөлийн хүчтэй хариу үйлдлийг үүсгэдэг бөгөөд энэ нь хүүхдийн үйл ажиллагааны үр дүн нь тод цэг юм. Нэмж дурдахад, хүүхдүүд усан будгаар бодвол гуашийн будгаар ажиллах нь илүү хялбар байдаг: та тэдгээрийг усаар шингэлэхийн тулд хүчин чармайлт гаргах шаардлагагүй болно.

Гурван настай хүүхдүүдэд зориулж олон өнгийн сүүдэртэй үнэтэй будаг худалдаж авах шаардлагагүй - хүүхдэд зөв өнгө сонгоход хэцүү байх болно. Хамгийн оновчтой тоо бол зургаан үндсэн өнгө юм.

Сойз сонгоход анхаарлаа хандуулах нь зүйтэй. Шинэхэн уран бүтээлчдийн хувьд богино бариултай хэрэмний багс тохиромжтой байдаг.

Өнгөт харандааны хувьд чанар сайтай (нурж унаагүй) биш харин зөөлөн байх ёстой.

Хоёрдугаар бага бүлгийн зургийн ангид ашиглаж болох олон нэмэлт материалууд байдаг. Жишээлбэл, хөвөн ноос, конфет нь өвлийн сэдэвт, бусад улирлын хувьд байгалийн материал: үр, навч гэх мэт зүйлүүдэд хэрэгтэй байдаг. Эдгээр бүх нарийн ширийн зүйлс нь найрлагыг төрөлжүүлж, анхны шинж чанартай болгодог нь мэдээжийн хэрэг хүүхдүүдийн сонирхлыг улам бүр өдөөх болно. уран сайхны бүтээлч байдал.

Будгийн техник, ашигласан арга техник

Хоёрдугаар бага бүлгийн багшийн гол үүрэг бол хөдөлгөөнийг хэлбэржүүлэх хүүхдүүдэд заах явдал юм - эхлээд энгийн, дараа нь илүү төвөгтэй. Энэ нь юун түрүүнд янз бүрийн шугам зурах: зүүнээс баруун тийш, дээрээс доошоо, огтлолцох гэх мэт. Үүнийг хийх хамгийн хялбар арга бол зам, тууз, хашаа, шат зэрэг объектуудыг дүрслэх явдал юм.

Багш харандаагаар ажиллахдаа хүүхдийн анхаарлыг сарниулахгүйн тулд хүүхдүүдэд нэг юмуу хоёр өнгө санал болгодог. Хэсэг хугацааны дараа хүүхдүүдэд гуаш санал болгодог. Дарах үед хүчин чармайлт шаарддаггүй тул сойзоор зурах нь илүү хялбар байдаг гэдгийг анхаарна уу. Багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд сойзыг цаасан дээр хэрхэн зөв наахыг зааж өгдөг.

Эхэндээ уг бүтээлийг зөвхөн нэг будгаар бүтээдэг (жишээлбэл, цэнхэр будаг нь борооны дуслыг дамжуулдаг, шар будгийн намрын навчийг дамжуулдаг). Найрлага нь аажмаар улам бүр төвөгтэй болж байгаа тул өнгөний хүрээ улам олон янз болж байгаа тул сойзыг зайлах аргыг хичээлд оруулав.

Хоёрдахь бага бүлэгт тавигдсан өөр нэг ажил бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг зурахдаа нэгэн төрлийн (жишээлбэл, аяга, цасан хүн) эсвэл өөр (нар) хэлбэрээр хэд хэдэн хэлбэрийг нэгтгэхийг заах явдал юм. Ийм ажил нь гарын хөдөлгөөнийг хянах чадварыг шаарддаг бөгөөд үүнээс гадна хэлбэрийг найрлагад нэгтгэдэг.

Гурван настай хүүхдэд илүү төвөгтэй байдаг нь тэгш өнцөгт дүрс юм - тэр өнцөг авахын тулд хөдөлгөөний чиглэлийг зааж сурахаас гадна шугамыг эхлэх цэг дээр хаах болно. Хүүхдүүд далбаа, цонх, ном болон бусад тэгш өнцөгт зүйлс гэх мэт энгийн зүйлийг зурах замаар энэхүү техникийг хэрэгжүүлдэг.

Зургийн хичээл дээр багш гараа тавихад байнга анхаардаг. Эхэндээ сойзыг сурагч бүрийн бариулд хийдэг, учир нь хүн бүр үүнийг янз бүрээр барьдаг: хэн нэгэн нь нударгаараа шахаж, хуруугаа нугалж, хэн нэгэн нь суурин дээрээ барьдаг, харин бусад хүүхдүүд эсрэгээрээ маш их зөвлөгөө. Үүний зэрэгцээ гар нь хурдан ядарч, хүүхэд ядардаг. Гарны зөв байрлал нь сойзны дунд хэсэгт байрладаг бол гурван хуруугаараа барьдаг (тэдний байрлал нь шувууны хушуутай төстэй байдаг бөгөөд үүнийг хүүхдийн анхааралд хандуулах хэрэгтэй). Үүнтэй адил та харандаа, лав өнгийн харандаа, эсгий үзэг барих хэрэгтэй.

Нэмж дурдахад багш нь хүүхдүүдэд будгаа сайтар будаж, сойзоо бүх нойрмог саванд дүрж сургахыг заадаг. Үүний зэрэгцээ илүүдэл будгийг ваарны ирмэг дээр арилгадаг.

Бага наснаасаа зөвхөн уламжлалт техникээр зурж сурахыг хязгаарлаж болохгүй гэдгийг анхаарна уу. Зургийн стандарт бус аргууд нь хөдөлгүүрийн нарийн ур чадвар, төсөөллийг маш сайн хөгжүүлдэг. Дашрамд хэлэхэд, хуруугаараа зурах эсвэл хагас хуурай сойзоор нудрах нь сойз, харандаа гэхээсээ илүү хүүхдүүдэд илүү хялбар байдаг. Үүний зэрэгцээ хүүхэд тайвширч, тайвширдаг.

Хоёрдахь бага бүлгийн уран зургийн үйл ажиллагаа нь ерөнхийдөө ерөнхий шинж чанартай байдаг. Гэхдээ энэ насанд хамтын ажил хийх (эсвэл хүүхдүүдийг дэд бүлгүүдэд хуваах) дадлага хийх боломжтой болсон. Ажлын сонгосон хэлбэрийг хичээлийн сэдвээр тодорхойлно.Жишээлбэл, "Ээжид зориулсан цэцгийн баглаа" (сурагч бүр алгаараа цэцэг зурдаг) эсвэл "Dandelions" (хурууныхаа тусламжтайгаар хүүхдүүд цэцгийн нахиа зурдаг) мөн тэдний дээр хөх тэнгэр).

Багаар ажиллах (алга)

Багаар ажиллах (хуруугаараа)

Хичээлийн сэдэв: олон өнгийн бөмбөлөг, мөчир, жимс, аяга, таваг, тоглоом гэх мэт

Сургуулийн өмнөх насны харааны үйл ажиллагааны хичээлийн сэдвийн хувьд хүүхдийн сэтгэлзүйчид хүүхдүүдэд эргэн тойрныхоо амьдралын янз бүрийн салбаруудыг хамарсан аль болох олон сэдвээр санал болгохыг зөвлөж байна.

Бараг бүх цэцэрлэгт анги танхимд ашиглагддаг стандарт ерөнхий сэдэв (сэдэвчилсэн блок) байдаг. Үүний зэрэгцээ багш нь блок тус \u200b\u200bбүрт дэд сэдвийг өөрчилж болно.

Хоёрдахь залуу бүлгийн зургийн хичээлд заавал хамрагдах ёстой үндсэн хэсгүүдийг авч үзье (багш нь хүүхдүүдтэй ажиллах явцад тэдгээрийг хэрэгжүүлэхийн тулд блок тус \u200b\u200bбүр дотроос нэг эсвэл хоёр сэдвийг сонгож болно, эсвэл өөрөө өөртэйгөө уулзаж болно. хувилбар).

Энгийн дугуй хэлбэртэй

Эдгээр нь "Өнгө өнгийн дугуй", "Үлээх, хөөсрөх", "Сүү таваг", "Бөгж", "Өнгөт бөмбөлөг", "Өнгөт цагираг", "Бялуу, боов", "Миний хөгжилтэй дугариг \u200b\u200bбөмбөг", " Цасан бөмбөлөг ".

Харандаа зураг

Шулуун шугам дээр үндэслэсэн зураг

Эдгээр нь "Салют", "Шат", "Аяга таваг", "Тавилга", "Хашаа", "Судалчлагдсан хивс", "Бяцхан ном", "Өнгөлөг алчуур хатаж байна" гэсэн сэдвүүд юм.

Гуашаар будаж байна

Гуашаар будаж байна

Жижиг байшин

Хүүхдүүд зурах: "Миний байшин", "Яндантай байшин", "Нохойд зориулсан байшин", "Шувууны байшин".

Багаар ажиллах (загварыг будаж, хээгээр чимэглэх)

Антропоморф амьтад

"Цасан хүн", "Tumblers", "Матрешка", "Колобок".

Гуашаар будаж байна

Чимэглэлийн зураг (хэв маягийн чимэглэл)

"Таваг будах", "Цайны аягыг чимэглэ", "Алчуур чимэглэ", "Бөс даавуу чимэглэ", "Алчуур чимэглэ".

Гуашаар будаж байна

Нудрах зураг

хувцас

(загварыг будах, тэдгээрийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэмэх):"Mittens", "Гутал", "Сибирийн эсгий гутал", "Хүүхэлдэйнд зориулсан даашинз".

Гуашаар будаж байна

Амьтан, шувуу, галын ялаа болон бусад шавьж

"Тахиа", "Шувууд", "Титмоуз", "Галт галав", "Зөгий", "Нугас", "Ladybug", "Загас".

Гуашаар будаж байна

Савангийн хөөсөөр будаж байна

Жимс, мөөг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ

"Мөөг", "Аманита", "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ", "Улбар шар ба мандарин", "Жимс жимсгэнэ", "Мөчир дээрх жимс", "Үхрийн нүдний мөчир", "Навчтай алим".

Хөвөн арчдастай зураг зурах

Гуашаар будаж байна

Хүнсний ногооны ертөнц

"Навчнуудын өнгөт хивс", "Навч унах", "Манай сайтын модод", "Зул сарын гацуур мод", "Цэцгүүд", "Dandelion".

Гуашийн зураг Гуашийн зураг Гуашийн зураг

Байгалийн үзэгдэл

"Rain", "Sun", "Grad", "Солонго".

Хөвөн арчдастай зураг зурах

Хурууны зураг

Гэрийн эд зүйлс

"Шүхэр", "Сам".

Хурууны зураг

Хоол хүнс

« Хүнсний бүтээгдэхүүн ”,“ Бялуу ”.

Аюулгүй байдал

"Гэрлэн дохио", "Замын хөдөлгөөний дүрэм", "Галын аюулгүй байдал", "Гал".

Гуашаар будаж байна

Тээвэр

"Машин", "Троллейбус", "Онгоцнууд нисч байна", "Сайхан галт тэрэг".

Хурууны зураг

Хүн

"Миний гэр бүл", "Найрамдал", "Биеийн эд анги", "Мэргэжил".

Харандаа зураг

Миний тоглоомууд

“Миний дуртай тоглоом”, “Дымково тоглоом”.

Гуашаар будаж байна

Эх оронч үзэл

"Туг", "Миний хот".

Гуашаар будаж байна

Цасан хүн, салют, Dandelion, машины дүрсний талаархи хичээлийн хураангуй

Зохиогчийн нэр Хураангуй гарчиг
Шестакова Э.»
Боловсролын даалгавар: Хүүхдүүдийг дугуй дүрсээр дасгал хийж, ижил хэлбэрийн хэд хэдэн хэсгээс дүрс бич.
Хөгжлийн даалгавар: цасан хүний \u200b\u200bсанаа бодлыг нэгтгэхийн тулд обьектуудын харьцаа, дугуй хэлбэрийг будах дасгал.
Боловсролын даалгавар: үнэн зөв байдал, туслах хүсэл эрмэлзлийг бий болгох.
Боловсролын салбарыг нэгтгэх: "Уран сайхны бүтээл", "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшүүлэх", "Эрүүл мэнд".
Тараах материал:хүүхдийн тоогоор цэнхэр өнгөт цаас, гуашь, шилэн аяга, сойз, хайрцаг, салфетка.
Хичээлийн явц:
Багш хүүхдүүдэд зочин ирснийг мэдэгдэж, таавар асуув.
  • Толгой дээрх хувин,
    Луувангийн хамар.
    Бүх өвөл эмх цэгцтэй
    Би хашаандаа дагана.
    Нүдээрээ - Би нүүрсийг хажуу тийшээ хардаг!

Тоглоомын цасан хүн гарч ирэв. Хүүхдүүд үүнийг шалгаж, хэрхэн цутгаж болох талаар ярилцана (дохио зангаагаар үзүүл).
Цасан хүний \u200b\u200bхэлбэр, бөөгнөрөлийн хэмжээг хэлэлцэв. Багш цасан хүний \u200b\u200bтолгой дээр хувин, нүүрэн дээр нь нүд, хамар, ам байдагт анхаарлаа хандуулдаг.
Цасан хүн хүүхдүүдэд тоглох хүн байхгүй тул гунигтай байгаагаа мэдэгддэг. Багш нь хүүхдүүдийг зан чанарын хувьд олон найз нөхөдтэй болоход урьдаг (тоглоомын сэдэл).
Ажлын дарааллыг хэлэлцэнэ. Багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хамт агаарт тойрог зурж, эхлээд цаасан дээр хамгийн том бөөгнөрөл, дараа нь арай бага, эцэст нь хамгийн жижиг зургийг зурах хэрэгтэй гэж тайлбарладаг. Цасан хүн унахгүйн тулд эхлээд цаасан дээр зам зурах хэрэгтэй. Нүд, хамар, амыг сойзны үзүүрээр зурдаг болохыг тэмдэглэжээ.
"Цасан хүн" биеийн тамирын бэлтгэл хийдэг:



  • Бид бөмбөг шиг үсрэх нь хөгжилтэй байх болно:
    үсрэх, үсрэх, үсрэх, үсрэх, дахин давтах!
    Цасан хүн, цасан хүн, чи үнэхээр сайн
    Цасан хүн, цасан хүн, алга таш!
    Бид хамтдаа хүүхэлдэй шиг суух болно:
    ийм байдлаар, ийм байдлаар, дахин давт!
    Цасан хүн, цасан хүн, чи үнэхээр сайн
    Цасан хүн, цасан хүн, алга таш!
    Бид циркийн алиалагч шиг жүжиглэх болно,
    ийм байдлаар, ийм байдлаар дахин давт.

Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа. Багш нь ажлын явцыг хянаж, хүүхдүүдийг удирдан чиглүүлдэг.
Зургийн анализ. Цасан хүн залууст талархлаа илэрхийлж (одоо тэр ганцаардахгүй болно) баяртай гэж хэлэв.

Жарикова Э. "Баярын салют"
(уламжлалт бус зургийн техник "шинээр гарч ирж буй зураг")
Хичээл нь салют буудуулах тухай оньсогооор эхэлнэ.
  • Гэнэт хар харанхуйгаас
    Тэнгэрт бут ургасан.
    Тэд цэнхэр өнгөтэй
    Ягаан, өнгөт
    Цэцгүүд цэцэглэж байна
    Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн.
    Тэдний доор байгаа бүх гудамжууд
    Тэд бас бүгд өнгөтэй болсон.
    Тэднийг юу гэж нэрлэхийг хэл
    Эдгээр тод цэцэгс мөн үү?

Багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй салют гэж юу вэ, хаана харж болох талаар ярилцдаг. Ялалтын баярын сэдвийг хөндөж байна. Энэ өдөр манай улсад хамгийн өнгөлөг, цоглог салютууд гардаг.
Салют хийцтэй бөмбөлөгүүд (бөмбөлөг, бороо, өнгөт тууз гэх мэт) ямар харагддаг вэ?
Багш нь хүүхдүүдийг өөрсдийн хотын тэнгэрт үдэш үзэхийг хүсч буй баярын салютаа зохион бүтээхийг урьж байна. Тэд ширээн дээр шидэт харандаа (лав) барьсан болж таарав. Та тэдэнтэй мэндчилэх хэрэгтэй, тэгвэл ид шид тохиолдох болно.
Биеийн тамирын ажлыг дараахь байдлаар явуулдаг.

  • 1, 2, 3, 4, 5
    Бид зураг зурж эхэлдэг.
    Ажил эхэлнэ
    Амаа хаадаг.
    Дрю, зурав
    Харандаа ядарсан байна
    Одоо бид тэднийг авах болно
    Үүнийг хайрцагт хий.
    1, 2, 3, 4, 5
    Би илбэж эхэлж байна!
    Би цэнхэр будаг авдаг
    Би салютуудаа ичих болно!

Багш хөөс резинэн хөвөн авч мэндчилгээнийхээ дээжийг цэнхэр будгаар будна. Сонирхолтой нөлөө гарч ирдэг - будаг нь лав өнгийн харандаа дээр буддаггүй, харин тэдгээрийг арилгадаг. Үүний үр дүнд шөнийн тэнгэрийн эсрэг сайхан салют буудуулж байна.
Хүүхдүүд ч бас үүнийг хийдэг. Үр дүн нь тэднийг гайхшруулж байна.

Комисина О. Өвсний доторх Dandelions

Багш шүлэг уншдаг бөгөөд хүүхдүүд аль цэцгийн тухай ярьж байгааг таах ёстой.

  • Зөвхөн нар л дулаарсан
    Дараалсан замаар
    Цэцэг хувцасласан
    Таны нарлаг хувцас.
    Наранд халхлах
    Шүүдэрт угаал үйлдэж байна
    Тэд од шиг гялалздаг
    Намхан өвсөөр.
    Цаг хугацаа, цэцэг гүйж байна
    Хөөс болж хувирав!
    Би түүн рүү чимээгүйхэн үлээлээ
    - Тэр чиний алган дээр байхгүй шүү дээ!

Dandelion-ийн зургийг үзүүлэв. Түүний хэлбэр, навчны навч, иш, нахиа зэргийг авч үзсэн болно. Хүүхдүүд цэцэг юунд зориулагддаг талаар ярилцдаг. Багш нь хүүхдүүдэд цэцэг зөвхөн тэднийг бишрэхийн тулд л хэрэгтэй байдаг гэж тэд хэлдэг: тэд шавьжаар тэжээл өгдөг. Багш хүүхдүүдийг зугаалахдаа Dandelions сонгохгүй байхыг сануулж байна. Эцэст нь тэд вааранд шууд үхдэг.
Биеийн тамирын бэлтгэл "Dandelion, Dandelion!"

  • Иш нь хуруу шиг нимгэн байдаг.
    Хэрэв салхи хурдан бол хурдан
    (Янз бүрийн чиглэлд тараана)
    Энэ нь цэлмэг газар руу нисэх болно
    Эргэн тойронд байгаа бүх зүйл шажигнах болно.
    (Тэд "sh-sh-sh-sh-sh" гэж хэлдэг)
    Dandelion stamens,
    Дугуй бүжигт нисэх болно
    (Гар барьж, дугуйлангаар алхах)
    Тэд огторгуйтай нэгдэх болно.

Багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд сойзны үзүүрээр нимгэн ишийг дүрслэхэд анхаарч цэцэг зурах аргыг зааж өгдөг. Dandelions өвсөнд ургадаг тул хүүхдүүдийг мөн өвс зурахыг урьж байна.
Хүүхдүүдийн бие даасан ажил.
Үзэсгэлэн зохион байгуулдаг - том Dandelion нуга.

Эрмакова О. "Машин"

Хичээл эхлэхэд багш машины тухай хөгжилтэй шүлэг уншдаг.

  • Тиймээс би чамайг авъя
    Надад овъёос хэрэггүй.
    Надад бензин өг
    Туурайндаа резин өг
    Тэгээд тоосоо өргөж,
    Гүйх болно. (Машин).

Хүүхдүүд цэцэрлэг рүүгээ явж байхдаа харсан машиныхаа талаар ярилцдаг. Багш нь нэг машин хүүхдүүдэд зочлохоор шийдсэн гэж мэдэгдэж байна. Хүүхдүүд үүнийг шалгаж, өнгийг тодорхойлж, нарийвчлан нэрлэсэн зүйлийг нь нэрлэнэ.
Хүүхдүүд өөрсдийн машин, тусгай, дуртай өнгө зурахыг урьж байна. Ширээн дээр нь бичгийн машинтай хуудсуудтай. Машиныг гудамжаар эргэлдэж байхын тулд үүнийг сайтар будаж, дугуйг нь будах хэрэгтэй.
Багш нь техникийг анхаарч будагтай машиныг хэрхэн яаж будахыг зааж өгдөг: сойзоо төмөр банзал дээрээс аваад будгаа сайтар авч, лаазны ирмэг дээрх илүүдлийг арилгана.
Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Хоёрдугаар бүлгийн зургийн ангиудын тоглоомууд

Сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдэд зарим материалыг тайлбарлах нь хэцүү байдаг. Энд харааны үйл ажиллагаанд зориулсан дидактик тоглоомууд багшид туслах болно.

Эдгээр гарын авлагыг (дэлгүүрээс худалдаж авах эсвэл өөрөө хийх боломжтой) дараахь зорилтот чиглэлд танилцуулав.

  • Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх тоглоомууд.
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг зургийн хэв маягт сургах (гоёл чимэглэлийн ур чадварыг хөгжүүлэх) эсвэл бүхэл бүтэн найрлагад сургадаг тоглоомууд
  • Тоглоом, зорилго нь объектыг алга болсон дэлгэрэнгүй мэдээллээр нөхөх явдал юм (хожим нь хүүхэд зураг дээрх элементүүдийг зурдаг).

Ангилал тус бүрээс жишээ авч үзье.

Өнгө харах тоглоом

"Цэцгийн баглаа цуглуул" (Цасан охин ба Нарны туяанд зориулж). Энэхүү тоглоом нь хүүхдүүдэд дулаан, хүйтэн аялгууг ялгаж сургадаг. Түүний ижил төстэй сонголт бол цасан хүн, нарны дуртай өнгө сонгох явдал юм.

Дидактик тоглоом нь дулаан, хүйтэн сүүдэрийг танилцуулдаг

Дидактик тоглоом нь өнгө ойлголтыг хөгжүүлдэг

Тоглоом "Катерпиллар цуглуулах". Хүүхдүүдэд ижил өнгийн хэд хэдэн сүүдэрлэхийг санал болгодог бөгөөд үүнээс катерпиллар биеийг эвхэх шаардлагатай байдаг - хамгийн харанхуй сүүдэрээс хамгийн хөнгөн хүртэл.

Өнгө ойлголтыг хөгжүүлэх дидактик тоглоом

"Намар, зун, хавар, өвлийн өнгийг нэрлэ." Хүүхдүүдэд өнгөт палитрын зураг бүхий картуудыг санал болгодог бөгөөд тэдгээр нь тэдэнд зориулж тодорхой улирлын зурагтай тохирч байх ёстой.

Изо дидактик тоглоом нь улирлын шинж тэмдгийг нэгэн зэрэг засдаг

"Ээжид зориулсан бөмбөлгүүдийг". Бөмбөлгүүдийг янз бүрийн өнгөний хослол бүхий сонголтууд байдаг. Хүүхдийн даалгавар бол зураг дээрх ижил өнгийн бөмбөлгүүдийг авах явдал юм.

"Аквариум". Цаасан аквариум нь өөр өөр өнгийн дөрвөн салбартай. Эдгээр өнгөт загас, хясаа байдаг. Хүүхдийн даалгавар бол тэдгээрийг салбар болгон ангилах явдал юм.

Чимэглэлийн ур чадварыг хөгжүүлэх тоглоомууд (хэв загвар гаргах)

Чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг бол эрт дээр үеэс гоо сайхны талаархи ойлголтоо урлагийн хэлбэрээр хүргэхийг эрмэлздэг Оросын ард түмний соёлын чухал хэсэг юм. Авъяаслаг гар урчуудын бүтээгдэхүүн нь хүүхдүүдийн гоо зүйн амтыг хөгжүүлж, гоо үзэсгэлэнг ойлгож, үнэлэхийг заадаг. Дидактик тоглоомууд нь хүүхдүүдэд ардын урлал, гар урлалын талаар илүү ихийг мэдэхэд нь туслахаас гадна өөрсдөө хэрхэн гоё гоёл чимэглэл хийхийг заах болно.

Эдгээр нь Дымково тоглоомын дүрс бүхий зүсэгдсэн зураг, Городец хээтэй чимэглэх шаардлагатай аяга таваг, домино, лото зэрэг сэдвүүд юм.

Зүссэн зургуудыг дидактик тоглоомын дидактик тоглоомын дидактик тоглоомын дидактик тоглоомын дидактик тоглоомын хайчилбар зургуудыг бууруулах

"Натюрморт цуглуул" тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зохиомж зохиохыг заадаг бөгөөд хүүхдүүд бага наснаасаа натюрморт жанртай танилцдаг.

Дидактик тоглоом нь найруулгын ур чадварыг хөгжүүлдэг

"Дээжийг загвараар цуглуул" гарын авлага нь тэдний гоо зүйн амтыг хөгжүүлж, объектыг дүр төрхтэй нь уялдуулж сургадаг.

Гарын авлага нь гоо зүйн амтыг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг

Дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэг зүйлээр нөхөх тоглоомууд

"Эрвээхэйг зур." Хүүхдэд эрвээхэйний хагасыг дүрслэхийг санал болгодог. Та ижил элементүүдийг сонгож, алга болсон хагас дээр байрлуулж зургийг нь бөглөх хэрэгтэй.

Дидактик тоглоом нь объектын хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлж, өнгөний зөв ойлголтод хувь нэмэр оруулдаг

"Хөгжилтэй бяцхан галт тэрэг". Хүүхдэд дугуй, хоолой, хаалгагүй уурын зүтгүүрийн их биеийг санал болгодог. Даалгавар бол зураг дээр алга болсон элементүүдийг олон нарийн ширийн зүйлээс олж уурын зүтгүүрийн дүрсэнд нэмэх явдал юм. Үүний үр дүнд хүүхдүүд энэ төрлийн тээврийн хэлбэрийг санаж байгаа бөгөөд хожим нь тэдэнд зурах нь илүү хялбар болно.

Харааны үйл ажиллагааны дүн шинжилгээ

Аливаа урлагийн үйл ажиллагааны чухал бүрэлдэхүүн хэсэг бол дууссан бүтээлд дүн шинжилгээ хийх явдал юм. Энэ нь бага насны хүүхдүүдтэй ажиллахад бас хамаатай. Багш бүх зургуудыг тавиур дээр байрлуулж, хүүхдүүдтэй хамтарсан хэлэлцүүлэг зохион байгуулдаг: хүүхдүүдийн саналыг асуухаас гадна ажлыг өөрөө үнэлж, эерэг талыг нь зааж өгч, илүү сайн хийж болох зүйлсийн талаар зөвлөмж өгдөг. Гүйцэтгэсэн ажлын чанар, нарийвчлалыг хоёуланг нь харгалзан үздэг.

Амжилтанд хүрээгүй зураг дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг төвлөрүүлэх нь үнэ цэнэтэй зүйл биш гэдгийг анхаарна уу, учир нь даалгаврыг чанар муутай гүйцэтгэх нь ихэвчлэн хүүхдийн хүсээгүйгээс биш, харин түүний хөгжлийн онцлог шинж чанараас (сул дорой моторт ур чадвар) шалтгаалдаг. Ийм хүүхдүүд үр бүтээлтэй үйл ажиллагаандаа илүү их анхаарал хандуулж, чөлөөт цагаараа зураг зурахыг урь.

Хамтран үзэх, бүтээлийг хэлэлцэх нь хүүхдүүдийн идэвхийг идэвхжүүлж, алдаагаа засах хүсэл эрмэлзэл төрүүлж, дараагийн удаа илүү сайн зурах болно. Хэлэлцүүлгийн үеэр идэвхгүй байсан хүүхдүүдэд онцгой анхаарал хандуулж, зургуудаа тус тусад нь тэдэнтэй хамт хэлэлцэх хэрэгтэй.

Үүнтэй холбоотой видеонууд

"Dandelion" сэдвээр өсвөрийн хоёрдугаар бүлэгт зураг зурах

"Бороо орж байна" сэдвээр өсвөрийн хоёрдугаар бүлэгт зураг зурах.

Нялх хүүхдийн хөгжилд зураг зурах үүрэг ролийг үнэлэхэд хэцүү байдаг. Энэ бол өөрийгөө илэрхийлэх хамгийн чухал аргуудын нэг юм. Үнэн хэрэгтээ зарим хүүхдүүд өөрсдийн мэдрэмж, мэдлэгээ амаар илэрхийлэхэд хэцүү байдаг. Энэхүү маш их ашиг тустай үйл ажиллагаа нь нэгэн зэрэг сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, гоо зүйн мэдрэмжийг төрүүлдэг. Хоёрдугаар бага бүлгийн ангиудын олон янзын сэдэв нь хүүхдүүд өсч томрохын хэрээр бодит амьдралын янз бүрийн объект, үзэгдлийг бодитоор дүрслэх үндэс суурийг тавьдаг.

Бага бүлгийн 2-р бүлгийн "Нар" сэдэвт зураг зурах нээлттэй хичээл.

Даалгавар:

    Тоглоомын сонирхол, эерэг хандлагыг бий болгох, нийтлэг үйл ажиллагаанд оролцох хүсэл эрмэлзэл, үлгэрийн баатруудад туслах;

    Хүүхдүүдийг идэвхтэй харилцаж, яриа хөгжүүлэхийг уриалах;

    Нарны тухай мэдлэгийг нэгтгэх (энэ нь юу вэ? Энэ юу вэ?);

    Нар зурж сур, контур дотор зурж сур.

    Хүүхдүүдийн ажлыг эцэслэн эхлүүлэх хүслийг нь дэмжих.

Материал:

    нар, үүл, уулсын үзэмж;

    ойн амьтад: туулай;

    зузаан картон, А4 хэмжээтэй;

    шар gouache;

    сойз;

    гар салфетка;

    нарны зурагтай контур.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын хэсэг.

Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог дээр, урд нь багш нь сууж байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, харцгаая, өнөөдөр манайд олон зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилье: "Сайн уу!" (хүүхдүүд зочдыг угтаж).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар сонсож байна уу, хэн нэгэн биднийг тогшиж байна! Хэн бидэнд ирсэн бэ?

Хүүхдүүд: Туулай!

Туулай: Сайн уу залуусаа.

Хүүхдүүд: Сайн уу.

Туулай: Би чамаас тусламж хүсч ирсэн. Хэдэн өдрийн турш бидний үлгэрт нар байдаггүй бөгөөд наргүйгээр бид хүйтэн, ганцаардмал, гунигтай байдаг. Залуусаа, бидэнд нарыг олоход тусална уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, бид үлгэрт гардаг бөжиндөө нар олоход нь тусалж болох уу?

Хүүхдүүд: Туслая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл бид тантай хамт үлгэрээр явах хэрэгтэй. Ойн цаана том уул бий, үүлэн дунд том уулан дээр нар амьдардаг . Дараа нь явцгаая!

Биеийн тамир

Нарны хувьд, нарны цаана (Газар дээрээ алхаж, өвдөгөө өндөр өргөх).
Нуга зам
Бүгдээрээ баяртай байна
Заримдаа хавар болдог.
Дуут шувууд жиргэдэг (Явган, гараа өргө.)
Эрвээхэйнүүд нисдэг (Гараараа дээшээ доошоо долгионоор алхах).
Dandelions шар өнгөтэй болдог (Их биеийн тохойгоор алхах баруун тийш, баруун гараа хажуу тийш, арын ард үлдээж, эсрэгээр нь давтана.)
Cornflowers цэнхэр болж хувирдаг.

Туулайтай хүүхдүүд орой дээр нь олон үүл тогтсон том ууланд гарч ирдэг.

Хүүхдүүд ба бөжин(хамт):

Шанага нар!
Цонх руу хар!
Хүүхдүүд чинь уйлж байна
Тэд хайрган дээгүүр үсрэв! "Булаг" байрандаа.
Нарлаг, хувцасла!
Улаан, өөрийгөө харуул! Газар дээр нь үсрэх.

Хүүхдүүд болон бөжин нар нарыг дуудаж байгаа боловч харагдахгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, нар харагдахгүй байна, тэр бие нь тавгүй байгаа бололтой. Нар өвдөж байхад бид үүнийг зурах болно. Магадгүй дараа нь энэ нь үүлсийг сарниулж, хүн бүрт халуун дулааныг өгч эхлэх болно.

Хүүхдүүд ширээн дээр өнгөрч, туулай уулын ойролцоо үлддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн бид нарыг будгаар будна. Нарыг жинхэнэ нар шиг харагдуулахын тулд энэ нь юу болохыг санацгаая. Энэ юу шиг харагдаж байна?

Хүүхдүүд: Бөмбөг дээр, товчлуур дээр, бөмбөгөн дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нар ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Шар, улаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв залуусаа.

2. Практик хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, залуусаа, би нарыг зурж байхдаа (гуаш авч, цаасан дээр нараа дугуй хөдөлгөөнөөр зурна). Эхлээд би дугуйлан дээр зурж, дараа нь туяа зурна. Одоо та нарыг зурж байна.

Хүүхдүүд ажлаа дуусгаж, энэ үед үүлний цаанаас нар гарч ирнэ. Туулай баярласандаа үсэрч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, энд нар үүлсийг тарааж, тэнгэр өөд хөвөв. Бид бөжинд тусалж чадлаа.

Багш гарч ирсэн нар руу хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Хүүхдүүд баяртай байна. Туулай хүүхдүүдэд тусламж үзүүлсэнд талархаж байна.

Туулай: За, наранд баярлалаа залуусаа!

3. Эцсийн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид маш сонирхолтой хичээл заалаа. Хичээл дээр юу хийснээ санацгаая?

Хүүхдүүд: Бид туулайтай хамт нар луу явлаа, нар гэж нэрлээд нар зурав. (Хүүхдүүдийн хэд хэдэн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь бидний хичээлийг өндөрлөж, та амарч болно.

Програмын агуулга:

* Тойрог ба цагирагийн ижил төстэй ба ялгааг олж мэдээрэй (зургийн төрөл, хэлбэрээр нь).

* Бөөрөнхий хэлбэртэй объект зурах, зураг дээр зураг зурах чадварыг нэгтгэх. Бүжгийн хөдөлгөөний гүйцэтгэлийг бэхжүүлэх (нэг хөлөөрөө тогших, хагас бөхийх).

* Бийр, будгаар зурж дадлага хий.

* Материал, уран сайхны илэрхийлэх хэрэгслийг бие даан сонгох нөхцлийг бүрдүүлэх.

* Хэлбэр, өнгөний мэдрэмж, гар хөдөлгүүрийн нарийн чадвар, сонсгол, сэтгэхүй, төсөөлөл, гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

* Текст болон хөгжмийн бүтээлийн мөн чанарт нийцүүлэн, объекттой хөгжимд хэмнэлээр хөдлөх чадварыг хөгжүүлэх.

* Хүлээн авсан ажлаасаа сэтгэл ханамж, баяр хөөрийг бий болгоно.

* Уран сайхны болон гоо зүйн урлагийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Өмнөх ажил:

Хүүхдийн ном, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн объект дээрх нарны дүрсийг судлах. Алхаж байхдаа нар харж байна. Шүлэг унших, хашгирах. "Бөгжтэй бүжиг" сурах (Орос-ардын аялгуу "Өө, халхавч, миний халхавч!")

Хичээлийн дидактик дэмжлэг:

Хүүхдүүдэд (Тараах материал): цэнхэр даавуу (А4 формат), гуашийн будаг, салфетка, аяга ус, сойз, хөвөн арчдас, бөгж.

Багшийн хувьд (демо материал): зургийн дээж

Хичээлийн бүтэц:

1. Оршил хэсэг (үргэлжлэх хугацаа 1-2 мин.) Зорилго: Хичээлийн сонирхол, сэтгэл хөдлөлийн байдлыг бий болгох. Шүлэг унших, таавар таах.

2. Үндсэн хэсэг (үргэлжлэх хугацаа 10-12 мин.) Зорилго: хөтөлбөрийн агуулгын даалгавруудыг хэрэгжүүлэх. Арга зүйн арга барил: үзүүлэх, тайлбарлах, асуулт (асуудалтай), гэнэтийн мөч, хичээлд дүн шинжилгээ хийх, уран сайхны үг

3. Төгсгөлийн хэсэг (үргэлжлэх хугацаа 1-2 мин.) Зорилго: хичээлээ дүгнэх.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, ширээнүүдийг анхааралтай ажигла, бид юу бэлдэж байна вэ? Зурах нь зөв. Өнөөдөр бид юу зурах гэж байгааг мэдэхийн тулд та "Халуун, халуун байна, туяатай юу?" Гэсэн тааврыг таах хэрэгтэй.

Энэ юу вэ? (Нарны туяа) Яг зөв, нарлаг юм!

("цацрагтай нар" -ын дээжийн зургийг үзүүлэх)

“Нарны гэрэл, нарны гэрэл! Голын эрэг дээр алхаарай!

Нарны гэрэл, нарны гэрэл! Бөгжөө хая!

Бид бөгжийг цуглуулж, алтадмал чулуунуудыг авах болно!

Уная, тоглоё, чамайг буцааж өгье! "

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид тантай хамт зөвхөн хөгжилтэй нар биш, харин цагиргаар тоглодог нарыг зурах болно! Тиймээс би сойз аваад тойрог зураад дотор нь будчихдаг. Намайг ямар үзэсгэлэнтэй тойрог болгосныг хар даа! Тэрбээр нартай төстэй байхын тулд юу зурж дуусгах ёстой вэ? Тиймээ, туяа! Та нарыг ямар туяагаар зурж чадах вэ? (улаан, шар, улбар шар) Сайн байна! Мөн хэлбэрийн хувьд туяа нь өөр өөр бөгөөд тэдгээрийг янз бүрийн аргаар зурж болно. Хараарай, манай ширээн дээр сойзноос гадна хөвөн арчдастай. Шулуун туяа ба долгион нь бидэнд сойз зурахад тусална (дээж дээр харуул), мөн бид хөвөн арчдас ашиглан цэгүүдээс туяа зурна (шоу). Өө, бид ямар сайхан нар авсан юм бэ! Одоо сойз нь өнгөлөг тойрог зурах болно! (шоу) Хараач, залуусаа, бид цагираг дотор нүхтэй, дунд хэсгийг нь будахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Нар, нар! Бөгжнүүдээ сарниулаарай!"

ФИЗМИНУТКА: (хуруугаар тоглох)

"Нар аль хэдийн цэлмэг болжээ (гараа өргөнө)

Халуун байна, халуун байна (бид гараа даллаж байна)

Алт хаа сайгүй асгарсан, асгарсан (аажмаар суллах)

Гудамжинд горхи урсаж, бүгд амандаа үглэж, бүгдээрээ үглэж байна (хуруугаа хөдөлгөнө)

Кранууд жиргэж байна (хоолой тоглож)

Тэд нисдэг, бас нисдэг "(гар зөрүүлсэн)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, анхааралтай ажигла, бид нартай хамт хуудасны дээд талд эсвэл доогуур хаана зурах вэ? Нар яг энд орой дээр тусч, нар доорхи цагиргуудыг цацаж байгаа тул яг орой дээрээ байгаа юм. Гартаа туслах сойз авъя. Үүнийг хэрхэн зөв барьж байгааг бидэнд харуул. (хуруу нь зөвхөн модонд хүрдэг, бид төмөр хормойд хүрдэггүй. Будгаа авахдаа сойзны хормойд толбо үлдээхгүй, илүүдэл будгийг салфетка дээр шахаж, сойз зурахыг хүсэхгүй байвал бид үүнийг зөв хийдэг. , "түүнд ундаа өг", сойзоо усанд дүр. Одоо бид зураг зурж эхэллээ. Та бүгд сайхан зурагтай болно! (тайван хөгжим асна)

(Бие даах ажлын явцад багш нар хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгөхдөө тусалж, даавуун арчдас бүхий туяаг дүрслэх арга техникийг тусад нь хуудсан дээр үзүүлэв. Бөгжнүүд нь янз бүрийн хэмжээ, өнгөөр \u200b\u200bирдэг гэдгийг сануулдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, бид зураг зурж дуусч байна. Хүн бүхэн чадах бүхнээ хийж, үзэсгэлэнтэй, гэрэлтсэн нарыг зурав ! (хөгжим сонсогдож, "Нар" орж ирнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хараач, бидэн дээр хэн ирсэн юм бэ? (Нар)

Нар: Сайн уу хүүхдүүд ээ! Хөвгүүд, охидууд! Намайг яаж зурах гэж оролдож байгааг харлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Нарны гэрэл, нарны гэрэл! Бид тантай уулзаж байна! Нарны гэрэл, нарны гэрэл! Бид дуугаар томруулдаг! бид чамд одоо дуулж, бүжиг эхлүүлэх болно! " Алив, залуусаа, бүгдээрээ ширээнүүдээ орхиод Нартай "Бөгжтэй бүжиг" бүжиглэцгээе. (Нартай багш хүүхдүүдэд өнгөт бөгж тарааж өгдөг, "Бөгжтэй бүжиг" киноны дуу асдаг)

- “Бид бүх бөгжнүүдээ аваад, бүжиглээд дуулна (тэд бөгжнүүдээ сул руу явдаг)

Бид өсгий дээрээ тамга дарж, хөгжилтэй бүжиг эхлүүлнэ (тэд хөлөөрөө тамгална)

Бид цонхоор харах болно, эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүсийг хөгжилдөх болно. Бөгжнүүд дээр бөгж хэрхэн сайхан харагддаг вэ (бөгжөө хар, хагас бөхийх)

Бид бүгдийг хар, бид чамд зориулж малгай өмсөөд бүжиглэдэг (толгой дээрээ "өмсөөд")

Залуус бөгжгүй, нуруун дээрээ унтдаг! (тэд бөгжнөө ардаа нуудаг)

Нар: Залуусын бөгж хаана байна? (хүүхдүүд үзүүлэв) Тэд энд байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нар танд таалагдсан уу, залуус хэрхэн бүжиглэж байсан бэ?

Нар: Сайн байна, юу! Та намайг бүгдийг нь маш сайхан будаж, маш хөгжилтэй бүжиглэснийхээ төлөө би чамтай хамт амттан бэлдсэн! (хатаагч тарааж) Одоо би явах ёстой! Баяртай!

Елена Никитична Краснова

Програм хангамжийн агуулга: сурах нар зурах, найрлагын элементүүдийг заах; өнгө, хэлбэрийг засах, контур дотор зураг зурах, хүрээлэн буй ертөнцийг сонирхох, баяр баясгалантай байдлыг бий болгох, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Толь бичгийн идэвхжүүлэлт: хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах үгээр: нар, туяа, дугуй, шар.

Урьдчилсан ажил: ажиглалт, зураг чимэглэл үзэх, харилцан яриа.

Материал (засах): зураг нарны гэрэл, бороо, шар гуаш, сойз, цомгийн хуудас, салфетка, ваартай ус, хөгжмийн дагалдан.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хивсэн дээр зогсож байна.

Дахин тоглуулах - Сайн байцгаана уу, алга таш, алга таш.

Сайн байна уу хөл дээд дээд.

Сайн байцгаана уу зочид.

Өө залуусаа, хэн нэгэн биднийг тогшиж байна, би очиж үзье. Энэ чинь тахиа шүү дээ! Бид түүнийг олоход нь туслахын тулд тэр манайд зочлов нар... Тэд хашаанд байхгүй нарны гэрэл маш хүйтэн, гунигтай. Түүнийг олоход нь тусалъя нар... Гараа барь, явцгаая нарыг хайж олох.

Бидний хөл дээд-орой дээр алхаж,

Дээд талаас дээд зам руу шууд чиглүүл

За, илүү хөгжилтэй top-top-top +

Топ-топ-топыг бид ингэж хийдэг.

Бид байшинг ингэж харж байна

Энэ дотор хэн байгаа юм бол?

Энэ байшинд хэн амьдардаг вэ?

Бид цонхоор харж байна нар.

Хүүхдүүд: Нар.

Дахин тоглуулах -Мөн манай нар инээхгүй байна, түүнд найз байхгүй, энэ бол нэг юм. Залуус аа, бидэнд дахиад нэг зүйл байж болох уу? нарыг бүтээх? Ширээн дээр ир. Та ямар дүрсийг харж байна вэ? (тойрог, дөрвөлжин)


Дахин тоглуулах - Зураг ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд - шар.

Дахин тоглуулах - Зураг ямар байна вэ? нар?.


Хүүхдүүд - дугуйлан.

Дахин тоглуулах - Тиймээ, сайн болсон, тойрог нь харагдаж байна нар, гэхдээ нэг зүйл алга байна. Өөр юу хийдэг вэ? нарны гэрэл?.

Хүүхдүүд - туяа.

Дахин тоглуулах - Бид хувцасны хавчаараас туяа хийж болно. Хувцасны хавчаар аваад хий нарны цацраг... Бид үүнийг хэрхэн олж авсанаа энд харуулав нар... Сайн хийлээ. Инээцгээе нарны гэрэл түүнийг үнсээрэй. Залуус аа, та өөр юу хэлж чадах вэ? нар? Энэ юу вэ ?.

Хүүхдүүд - Сайхан, энхрий, дугуй, шар.

Дахин тоглуулах - Одоо зурцгаая нар. (хүүхдүүд ширээнд суудаг) Намайг хэрхэн зурж байгааг хараарай нар(харуулж байна сурган хүмүүжүүлэгч: нар бид тойрог зурж, цацраг туяа нь богино цус харвана. Бийрийг гурван хуруугаараа хэрхэн зөв барихаа үзээрэй. Бийрээ усанд дүрээд, салфетка дээр үрээд дараа нь нойрондоо будаг зураад эхлээрэй зурах). Одоо та зур нар.


Хүүхдүүд зураг зурдаг. Багш шаардлагатай бол тэдний ажлыг хянадаг - тусалдаг. Ажил дууссаны дараа тахиа барьсан багш хүүхдүүдийн зурсан зургийг магтаж байна. Хүүхдүүд хариу үйлдэл үзүүлдэг асуултууд: Ямар өнгө нар? Түүний хэлбэр ямар вэ?

Дахин тоглуулах - Энд бид юу олж авав нар... Тахиа тэдэнд хэрхэн таалагдсан бэ? Тахиагаараа тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом « Нар, бороо» .



Тахиа- Баярлалаа залуусаа, танай байр үнэхээр таалагдлаа, баярлалаа нар... Би танд зориулж амттан бэлдсэн. (хүүхдүүдийг эмчилдэг)