Амьдрал бол практик, онолын үйл ажиллагаа юм. Сүнслэг үйл ажиллагаа


Хичээлүүд нь "Хүний үйл ажиллагаа ба оюун санааны ертөнц" сэдвийг нээж, энэ сэдвээр дараагийн хичээлүүдийн үндэс суурийг бий болгохын зэрэгцээ хичээлийн төгсгөлд судалж буй "Орчин үеийн соёл иргэншлийн оюун санааны үнэт зүйлс" сэдвийг бий болгоно. "Хүн ба нийгэм".

Хичээлийн зорилго нь оюун санааны хүрээний янз бүрийн үйл ажиллагааны талаархи материаллаг үйлдвэрлэлийн салбар дахь үйл ажиллагаанаас ялгаатай байдлын талаархи ойлголтыг өгөх явдал юм. Энэхүү дэд сэдэв нь оюун санааны үйл ажиллагааны өндөр үнэ цэнэ, нийгэм, хүн бүрийн ач холбогдлыг илчлэхэд зориулагдсан болно.

Эдгээр хичээлийн хувьд оюутнуудыг § 3 үйл ажиллагааны сэдэл ба § 4 (үйл ажиллагаа ба бүтээлч үйл ажиллагаа гэсэн бичвэрүүд) -тэй танилцахыг зөвлөж байна. Мөн энэ дэд сэдвийн ажлыг уран зохиолын багштай уялдуулахыг зөвлөж байна.

Шинэ материал сурах төлөвлөгөө

1. Оюун санааны үйл ажиллагааны мөн чанар, төрлүүд.

2. Оюун санааны үйлдвэрлэл.

3. Оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалах, түгээх:

a) оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалах, түгээн дэлгэрүүлэхэд музейн гүйцэтгэх үүрэг;

б) номын сангийн үүрэг;

в) архивын үүрэг;

г) сургуулийн үүрэг;

e) хэвлэл мэдээллийн үүрэг.

4. Сүнслэг хэрэглээ:

a) сүнслэг хэрэглээний онцлог шинж чанарууд;

б) хүний \u200b\u200bсүнслэг хэрэглээ ба оюун санааны хэрэгцээ.

Гарын авлага нь багшид хичээлд бэлтгэхэд туслах болно: Хүн ба нийгэм / Ред. В.И.Купцов. - Ном. 2. Олон нийтийн амьдралын салбарууд. - М., 1993. - Хэсэг. 3. Шинжлэх ухааны амьдрал, 4. Урлагийн ертөнц, 5. Нийгмийн түүхэн дэх шашин. Оюутны сурах бичгээс материал дээр үндэслэн судлах нь тустай. Малышевский A. Ф.... Хүний ертөнц. - М., 1997. - § 15; Гуревич П.С. Хүн. - М., 1995. - Сэдэв VIII. Сэдвийг илүү их сонирхож буй оюутнуудыг эдгээр гарын авлагад хандаж болно.

Судалж буй дэд сэдвээрх материалыг энэ номноос олж болно: Нийгмийн философи / Ред. В.Н.Лавриненко. - М., 1995. - Ч. 7, § 7. Оюун санааны амьдралын нийгмийн шинж чанар, агуулга.

Ажлын явцад дараахь зүйлийг ашиглахыг зөвлөж байна: Сургуулийн гүн ухааны толь бичиг / Ред. А.Ф.Малышевский. - М., 1995; Гуревич П.С. Философийн толь бичиг. - М., 1997; "Хүн ба нийгэм" толь бичиг-лавлах ном. Философи I. D. Korotets болон бусад - Ростов-на-Дону; М., 1996.

1 ... Хичээлийн эхэнд "сүнслэг амьдрал", "оюун санааны үйл ажиллагаа" гэсэн ойлголтуудыг авч үздэг. Энэ зорилгоор "Сургуулийн гүн ухааны толь бичиг" -ийг үзэх нь зүйтэй юм. Оюутнуудыг "Сэтгэл ба оюун санаа" нийтлэлийг олж, "хүн төрөлхтөнд бүрэн дүүрэн шингэсэн дэлхийн идеал, түүний ухамсарт оролцох хоёр үе шат" гэсэн хоёр давхаргыг илэрхийлсэн гүн ухааны ойлголтууд тул тэдгээрийн шинж чанарт анхаарлаа хандуулахыг урьж байна. Сүнсийг энд "хувь хүний \u200b\u200bсэтгэцийн шинж чанар, бидний дотор болж буй бүх зүйлийн цогц байдал" гэж тодорхойлдог. Гэхдээ оюун санааны хувьд зөвхөн хувь хүнээр хязгаарлагдахгүй, харин бодит байдал, хэл, ёс суртахуун, үзэл суртал, улс төр, шашин, урлаг, философи гэсэн тодорхой үзэгдлээр тодорхойлогддог бодит хүрээг бүрдүүлдэг. Оюун санааны хувьд хүний \u200b\u200bоршин тогтнох эрх чөлөө, хайр, бүтээлч байдал, итгэл үнэмшлийн хамгийн дээд үнэт зүйлс багтдаг. П.С.Гүревичийн "философи толь бичиг" -тэй хамт сонирхолтой ажил хийж болох бөгөөд энэ нь "сүнс" хэмээх ойлголтын тодорхойлолт, сэтгэгчид энэ талаархи дүгнэлт, асуулт, даалгаврыг өгдөг.



Оюутнуудад сүнслэг үйл ажиллагааны агуулгыг эргэн санахыг зөвлөж байна (§ 4). Оюутнуудын нэрлэдэг танин мэдэхүйн, үнэ цэнэтэй, урьдчилан таамаглах үйл ажиллагаа нь оюун санааны үйл ажиллагааны төрлийг ангилах сонголтуудын нэг юм.

13-р хэсэгт сүнслэг үйл ажиллагааны төрлүүдийн ангиллын өөр хувилбарыг танилцуулж байна. Дараачийн дэд сэдвийг судлах ажлыг энэ ангиллын дагуу явуулна.

2 ... Сүнслэг үйлдвэрлэлийн талаархи материалыг материалтай харьцуулах замаар авч үзэх болно. Дараах асуултуудаас эхлэхийг зөвлөж байна: 1. Бүтээлч үйл ажиллагаа гэж юу вэ? 2. Түүний онцлог шинж чанарууд юу вэ?

Богино боловч дутуу томъёоллыг тодруулах шаардлагатай: сүнслэг үйлдвэрлэл бол санаа бодлын үйлдвэрлэл, материаллаг үйлдвэрлэл бол аливаа зүйлийг үйлдвэрлэх явдал юм. Дээрх сурах бичиг дээр сүнслэг үйлдвэрлэлийн бүтээгдэхүүний илүү бүрэн жагсаалтыг оруулсан болно; санаа бодлоос гадна шинжлэх ухаан, философи, уран сайхны бүтээлийн хэлбэрийг авч болох онол, хэм хэмжээ, идеал, дүр төрхийг багтаасан болно. Өөрөөр хэлбэл, сүнслэг үйлдвэрлэл гэдэг нь шинжлэх ухааны болон уран сайхны бүтээлч байдал, философи, өөрөөр хэлбэл шинжлэх ухааны мэдлэг, уран сайхны дүрс, философийн санаа бодлыг бий болгох явдал юм.



Материаллаг ба оюун санааны үйлдвэрлэлийн хоорондох ялгаа, уялдаа холбоог сурах бичгийн текст дээр үндэслэн тодруулсан болно.

Оюутнуудад дараах даалгаврыг санал болгож болно.

А.С.Пушкины сонгосон бүтээлүүдийн цуглуулга нь хоёр хувилбараар гарсан: эхнийх нь олон нийтийн, хоёр дахь нь бэлэг болгон жижиг хувилбараар хэвлүүлсэн. Тэдгээрт багтсан бүтээлүүдийн найрлага ижил байна. Гэхдээ хоёрдахь хувилбараар нэг номын үнэ эхнийхээс дөрөв дахин өндөр байна. Энэ юу гэсэн үг вэ? Үнийн зөрүүг үүсгэсэн нэг хэвлэлээс нөгөө хувилбарын хооронд ямар ялгаа байсан гэж та бодож байна вэ?

Цуглуулгад багтсан бүтээлүүд, оюун санааны үнэт зүйлсийн ач холбогдол өөрчлөгдөөгүй хэвээр байгаа нь илэрхий юм. Ялгаа нь яруу найрагчийн бүтээсэн санаа, дүрсийн материал тээгчдээс хамгийн их магадлалтай юм. Цаас, будаг, наалт, хийц нь ихээхэн ялгаатай байж болох боловч энэ нь ихэвчлэн материаллаг үйлдвэрлэлийн бүтээгдэхүүн юм (чимэглэлд номын чимэглэлийн чимэглэл болон бусад дизайны элементүүдийг оруулах боломжийг харгалзан үзэх хэрэгтэй. үйлдвэрлэл - уран бүтээлчийн бүтээлч байдал).

Зохиолч, зураач, жүжигчин, хөгжимчинд зориулсан мэргэжлийн сургалт явуулах хэрэгцээ шаардлагыг мэргэжлийн боловсролын байгууллагууд оршин тогтносноор харуулж болно. Тиймээс Москвад Зураг, уран баримал, архитектурын академи ажилладаг; Найрал дууны урлагийн академи; Бүх Оросын Улсын Кино Урлагийн Институт. С.А.Герасимова; Нэрэмжит дээд театрын сургууль M. S. cheепкина; Москвагийн урлагийн театрын дэргэдэх дээд сургууль-студи. А.П.Чехов; Утга зохиолын хүрээлэн. А.М.Горький; Москвагийн Улсын Консерватори. П.И.Чайковский; Москвагийн Улсын бүжиг дэглээний хүрээлэн; Москвагийн улсын урлагийн хүрээлэн. В.И.Суриков; Оросын хөгжмийн академи. Гнесинс болон бусад.

Эрдэмтэд, философичдын хувьд оюутнууд мэргэжлийн өндөр боловсролгүйгээр эдгээр чиглэлээр үр бүтээлтэй ажиллах боломжгүй гэдгийг сайн ойлгодог.

Оюун санааны бүтээлч байдлын өөр нэг онцлог шинж чанарыг харуулах нь зүйтэй юм.Тухайн бүтээлийн нийгмийн хэрэгцээг төдийгүй өөрийгөө илэрхийлэх зохиогчийн дотоод хэрэгцээг хангах, түүний чадварыг ухамсарлах хэрэгтэй.

Жүжигчин бүр дүр төрхийг өөр өөрийнхөөрөө тайлбарлаж, жүжгийн огт өөр талыг үзэгчдэд илчилдэг гэдгийг мэддэг. Тиймээс С.Прокофьевын балет дээр Галина Уланова Синдереллагийн дүрийг уянгын, драматик байдлаар тайлбарлаж, баатарлаг эмэгтэйн байр суурийн бүхий л найдваргүй байдал, эмгэнэлт явдлыг дамжуулсан юм. Ольга Лепешинская Синдереллагийн дүр төрхийг энэхүү балетчин бүсгүйн бүтээлч зан чанарыг харгалзан илүү хөнгөн, илүү хөгжилтэй аялгуугаар гүйцэтгэв.

Рембрандт, В.И.Суриков, И.Э.Репин, М.А.Врубел, И.И.Левитан, А.А.Пластов болон бусад хүмүүсийн бүтээлч зан чанарыг төөрөлдүүлэх боломжгүй юм.Алдарт уран бүтээлчдийн агуу ур чадвар онцгой бүтээлч байдлаар илэрдэг.

Уран сайхны бүтээлч аливаа бүтээлийг бид авч үзье, тэдгээр нь хувь хүний \u200b\u200bтуршлага, мэдрэмж, эргэцүүллээр үргэлж дулаардаг; тэдгээр нь хүний \u200b\u200bдотоод ертөнцийг үргэлж агуулдаг боловч ихэнх тохиолдолд мэдрэмж, бодол санаа нь зохиогчийн “Би” -ийн шууд төсөөлөл биш байдаг.

Та хичээл дээр сэтгэгчдийн харгалзах мэдэгдлийг ашиглаж болно. Тиймээс Лев Толстой бичихдээ: “Та Достоевский өөрийгөө бүх хүмүүс ийм байдаг гэж төсөөлөн баатрууддаа дүрсэлсэн гэж хэлдэг. Тэгээд юу вэ! Үүний үр дүнд эдгээр онцгой нүүр царайны хувьд бид зөвхөн түүний төрөл төрөгсөд төдийгүй гадныхан өөрсдийгөө, тэдний сүнсийг хүлээн зөвшөөрдөг. Илүү гүн гүнзгий ухах тусам хүн бүхэнд илүү танил, танил болсон нь зөвхөн уран сайхны төдийгүй, шинжлэх ухааны гүн ухааны бүтээлүүдэд хичнээн объектив байхыг хичээсэн ч Кант, Спиноза байг, бид харж байна, би зөвхөн сүнсийг л хардаг. , сэтгэхүй, бичдэг хүний \u200b\u200bзан чанар "( Толстой Л. Н. Страховт ирсэн захидал, 1892 оны 9-р сарын 3).

А.Твардовскийн quatrain-ийг дурсан санах нь зүйтэй юм.

Багш нь сурагчдын анхаарлыг хамгийн сүүлийн мөрөнд хандуулах бөгөөд энэ нь зохиогчийн өөрийн сэтгэл хөдлөлийг яг нарийн илэрхийлэх хүслийг илэрхийлдэг. Хичээл дээр сурах бичгийн 2-р § 13-р даалгаврыг хэлэлцэхийг зөвлөж байна.

Төлөвлөгөөний хоёрдахь асуултыг авч үзэх нь "Сүнслэг үйлдвэрлэл" нэртэй текстийн сүүлчийн догол мөрийг уншаад дуусна. Энэ текст нь төлөвлөгөөний дараагийн цэг рүү гүүр шиддэг.

3 ... Оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалах, түгээх асуудлыг судлах ажлыг гурван аргаар зохион байгуулж болно.

Сонголт 1 "Оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалан хамгаалах, түгээн дэлгэрүүлэхэд музейн үүрэг" сэдэвт богино хэмжээний мессеж (3-5 минут) сонирхогч оюутнуудын эрт бэлтгэл, номын сан, архив, сургууль, хэвлэл мэдээллийн үүргийн талаар эрт бэлтгэл хийхийг шаарддаг. . Эдгээр мессежүүдийг хичээл дээр сонсдог.

Сонголт 2. "Оюунлаг үнэт зүйлийг хадгалах, түгээн дэлгэрүүлэх" нэртэй сурах бичгийн текстийг өөрөө уншиж, ижил нэртэй хүснэгтийг дараах хэлбэрээр тэмдэглэлийн дэвтэрт бөглөнө үү.

Сонголт 3. Багш өөрөө материалаа танилцуулж, оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалах, түгээх үйл ажиллагааны төрлүүдийн онцлог шинж чанарыг онцолсон болно. Энэ ажлын явцад сурах бичгийн 7, 10, 11-ээс § 13 хүртэлх даалгаврын биелэлтийг зохион байгуулав.

Музейн анхны цуглуулгууд Эртний Грекээс гаралтай гэдгийг оюутнууд мэддэг. Орос улсад анхны нийтийн музей 18-р зууны эхээр нээгдэв. Өнөөдөр олон тооны музей байдаг бөгөөд тэдгээрийн олон янз байдал нь сурах бичигт тэмдэглэгдсэн байдаг.

Үүний жишээ болгож сургуульдаа хамгийн ойр байдаг музейг дурдахыг зөвлөж байна. Оюутнуудаас асуултанд хариулахыг хүсч байна: 1. Тэд энэ музейг үзэж үзсэн үү? 2. Энэхүү музейн ажлын агуулга юу вэ?

Том музейн жишээ бол Дүрслэх урлагийн музей юм. Москва дахь Александр Пушкин, 1912 онд бүтээгдсэн. Түүний цуглуулга Эрмитажын дараа хоёрдугаарт бичигджээ. Эдгээр нь агуу их мастерууд Рембрандт, Рубенс, П.Сезанн, О.Ренуар, П.Пикассо болон бусад хүмүүсийн бүтээлийг багтаасан хэдэн зуун мянган урлагийн бүтээл юм.Музейн үнэт зүйлсийн дотор 19-р зууны сүүлч - эхэн үеийн Францын уран зургийн цуглуулга багтжээ. 20-р зуун. Энэ бол дэлхийн хамгийн баян хүмүүсийн нэг юм. Музейд олон тооны археологийн олдворууд байдаг.

Музей нь шинжлэх ухааны өргөн цар хүрээтэй ажил, соёлын дурсгалт зүйлийг сэргээн засварлах, өдөр бүр олон аялал, лекц зохион байгуулдаг.

Төрийн түүхийн музейг 10 жилийн турш сэргээн засварласны дараа 1997 онд Москва хотод нээгдсэн нь том арга хэмжээ болсон юм.

Номын сангууд ямар ч оюутанд танил. Номын санчийн ажлын агуулгад анхаарлаа хандуулахыг зөвлөж байна.

Архив, номын сан, музейгээс ялгаатай нь оюутнуудын танихгүй байгууллагууд юм. Багш архивын шинж чанарыг тодорхойлохдоо үүнийг тэмдэглэх болно архивч - архивын баримт бичиг хөтлөгч, архивын ажилтан. Архивын ажилтны ажилд өргөн цар хүрээтэй мэдлэг шаардагддаг, ялангуяа тухайн чиглэлээр ажилладаг архивын судалгаа- архивын нягтлан бодох бүртгэл, тайлбар, баримт бичгийн аюулгүй байдлыг хангах чиглэлээр архивын түүх, зохион байгуулалт, онол, практикийг судалдаг цогц салбар.

Тухайн хичээл дээрх яриа нь онцгой чухал юм сургууль, багшийн үйл ажиллагаа. Сургуулийн чиг үүргийг "Боловсролын тухай хууль" -ийг үндэслэн тодруулж болно.

Багшийн үйл ажиллагаа нь номноос иж бүрэн хамрах хүрээг олсон болно: Багш. Нийтлэл. Баримт бичиг. Сурган хүмүүжүүлэх эрэл. Дурсамж. Уран зохиолын хуудсууд / Ред-комп. Д.Брудни. - М., 1991. Цуглуулгыг ашиглах нь залуу хүний \u200b\u200bоюун санааны ертөнцийг төлөвшүүлэхэд сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааны ач холбогдлыг илчлэх болно.

Хичээл дээр та жишээ нь К.Д.Ушинскийн дараахь шүүлтүүдийг ашиглаж болно: “Мэдээжийн хэрэг, багш дасгал хийдэг хүн бүр эрдэмтэн, гүнзгий сэтгэл зүйч байж, шинжлэх ухааныг урагшлуулж, бүтээл, хувь нэмэр оруулах, практик, чиглэлд хувь нэмэр оруулах ёсгүй. сэтгэлзүйн системийн талаар: Энэ үүрэг нь ерөнхийдөө багш нарт байдаг, учир нь энэ бол практик үйл ажиллагаа нь хүний \u200b\u200bоюун санааны талыг судлах нь эмч хүний \u200b\u200bбие бялдрын хувьд шаардлагатай байдаг цорын ганц анги юм. Гэхдээ дадлага хийдэг багш бүр өөрөөсөө үүргээ ухамсартайгаар ухамсартайгаар биелүүлж, хүний \u200b\u200bоюун санааны талын хүмүүжилд хамрагдаж, өөрийн боломжит бүхий л арга хэрэгслийг ашиглан аль болох ойр дотно танилцахыг шаардаж болно. түүний амьдралын сэдэв ... "

Суралцагчдыг багшийн үйл ажиллагааны бүтцийг судалж үзсэн ерөнхий томъёоны дагуу дүн шинжилгээ хийхийг урьж болно: зорилго - зорилгод хүрэхэд чиглэсэн арга хэмжээ - үр дүн. Үүнтэй холбогдуулан сурагч нь зөвхөн багшийн үйл ажиллагааны объект төдийгүй боловсролын үйл явцын идэвхитэй субьект гэдгийг санах нь зүйтэй (хүүхдүүд § 3-ийг судлахдаа оюутны үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийхийг хүссэн). Тиймээс сургалтын үр дүн нь багшийн сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа ба сурагчийн боловсролын үйл ажиллагаа гэсэн хоёр төрлийн үйл ажиллагааны үр дүн юм.

Хичээл дээр янз бүрийн соёлын байгууллагууд, мөн хамгийн түрүүнд театрын талаар дурдахыг зөвлөж байна. Италийн жүжгийн зохиолч К.Гоззигийн хэлсэнчлэн "тайз бол үндэсний хэмжээний сургууль гэдгийг бид хэзээ ч мартаж болохгүй". Мөн сонин, сэтгүүл, радио, телевиз нь оюун санааны үнэт зүйлийг түгээхэд хувь нэмрээ оруулдаг. Сая сая хүмүүс радиогоор хөгжим сонсож, телевизээр кино, жүжиг үзэж, эрдэмтэд, соёлын зүтгэлтнүүд болон бусад мэргэжилтнүүдийн бодол санаатай танилцаж байна. Олон нийтийн мэдээллийн хэрэгслүүд жинхэнэ оюун санааны үнэт зүйлийг тэр бүр түгээдэггүй нь үнэн. Үүнтэй холбогдуулан 1997 онд зохион байгуулагдсан Kultura телевизийн суваг дээр томоохон найдварууд тавигдаж байна. Сурах бичигт нэрлэгдсэн сүнслэг үнэт зүйлийг түгээн дэлгэрүүлдэг байгууллага, байгууллагуудаас гадна Сүмийг нэрлэх нь зүйтэй. Тэрээр итгэл, хайр, ёс суртахууныг сурталчилж, нийгмийн оюун санааны амьдралд чухал хувь нэмэр оруулдаг.

Энэ тухай § 46 "Орчин үеийн ертөнцөд шашин шүтлэг" -ийн талаар судлах болно.

4 ... Сүнслэг хэрэглээний талаархи судалгааг авч үзэхээс эхэлдэг сүнслэг хэрэгцээ... Оюутнуудаас асуулт асууж байна: үйл ажиллагааны сэдэлд хэрэгцээ ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? (Асуултанд хариулахын тулд залуус § 3 "Үйл ажиллагааны сэдэл" дэх материалыг эргэн санах хэрэгтэй.)

Дараа нь сүнслэг хэрэгцээг тодорхойлдог. Үүнийг сурах бичгийн § 13-ийн текстийг үндэслэн эсвэл П.С.Гуревичийн "Хүн" гарын авлагын "Хүний хэрэгцээ" хэсгийг үндэслэн хийж болно (сэдэв VI). Энэхүү дэд сэдвийг сонирхсон оюутнуудад энэ текстийг санал болгож болно.

Оюун санааны хэрэгцээ нь оюун санааны бүтээлч сэтгэлгээ, оюун санааны үнэт зүйлийг бий болгох, тэдний хэрэглээ, сүнслэг харилцааны дотоод сэдэл юм.

Оюун санааны хэрэгцээний талаархи ерөнхий тодорхойлолтыг “Сэтгэлзүйн толь бичиг” -т багтаасан болно: “Мэдлэгийн хэрэгцээ - дэлхий ертөнц, өөрөө, амьдралын утга учир, зорилго нь“ сүнслэг байдал ”гэсэн ангилалтай уялдаатай байдаг. Хүн эдгээр асуултын талаар бодож, түүнд хариулт авахыг эрмэлзэх хэмжээнд хүртэл сүнслэг байдаг "(Сэтгэл судлал: Толь бичиг / Ред. А. В. Петровский, М. Г. Ярошевский. - М., 1990. - С. 112).

Сүнслэг хэрэгцээ ба оюун санааны үйлдвэрлэл, оюун санааны үнэт зүйлийг түгээх, тэдгээрийн хэрэглээний хоорондын хамаарлыг диаграммд тусгаж болно.

Диаграмм нь тайлбар шаарддаг холбоосуудыг заана.

1, 2. Оюун санааны хэрэгцээ нь оюун санааны үнэт зүйлийг үйлдвэрлэх, түгээх үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг.

3. Оюун санааны үнэт зүйлийг түгээх нь оюун санааны үнэт зүйлийг ашиглах замаар оюун санааны хэрэгцээг хангах боломжийг олгодог.

4, 5. Оюун санааны үнэт зүйлийг үйлдвэрлэх, түгээх нь шинэ сүнслэг хэрэгцээг бий болгодог.

6. Сүнслэг хэрэглээ нь шинэ хэрэгцээ гарч ирэхийг өдөөдөг.

7, 8 нь илэрхий бөгөөд оюутнууд өөрсдөө тайлбарлаж өгдөг.

Дараа нь оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээний онцлог шинж чанар, түүний материаллаг хэрэглээний ялгааг авч үзье.

Эхний шинж чанар, сурах бичигт: "Хэрэглээний сэдэв болох оюун санааны үнэт зүйлс нь сүнслэг хэрэгцээг хангах явцад алга болохгүй, харин хүний \u200b\u200bоюун санааны ертөнцийг баяжуулж, түүний харьяалал болдог." Энэ мэдэгдлийн шалтгааныг сурах бичигт өгсөн болно.

Зөвшөөрөхийн тулд нэмэлт аргумент хэрэгтэй хоёрдахь онцлог, мөн чанар нь оюун санааны хэрэглээний үйл явц нь тодорхой хэмжээгээр оюун санааны үйлдвэрлэлийн үйл явц бөгөөд оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээ нь энэ үйл ажиллагааны сэдэв, түүний хэрэгцээнээс хамаарна. Эдгээр мэдэгдлийг зөвтгөхөд уран зохиол, урлаг гэх мэт оюун санааны бүтээлч байдлын онцлог шинж чанарыг харгалзан үзэх шаардлагатай байдаг.

1. Уран бүтээлийн сэтгэл татам байдал нь тухайн хүн нийгмийн эерэг төдийгүй нийгмийн сөрөг үзэгдлийг гоо зүйн хувьд эерэгээр хүлээн авч, мэдэрдэг болоход хүргэдэг (ихэвчлэн хүчирхийллийн үзэгдлүүдийг зугаа цэнгэлийн кинонд ийм байдлаар хүлээн авдаг). Энэ нь хувь хүний \u200b\u200bоюуны, ёс суртахуун, гоо зүйн хөгжлийн түвшингээс, түүний нийгмийн чиг баримжаагаас хамаарна.

2. Урлаг нь конвенцийн янз бүрийн арга хэрэгслийг ашигладаг - тэмдэг, тэмдэг, уран сайхны мэдээллийг нэгтгэн дүгнэх янз бүрийн хэлбэр, үүнд дутуу дулимаг элемент байдаг. Урлагийн бүтээлийг ойлгодог хүн ямар нэгэн зүйлийг авах ёстой. Хүлээн зөвшөөрөгдсөн ойлголт, туршлага нь энэ тохиолдолд хувь хүний \u200b\u200bхөгжлөөс хамаарна.

3. Урлагийн тухай ойлголт нь ассоциатив шинж чанартай, өөрөөр хэлбэл янз бүрийн холбоо үүсгэдэг. Урлагийн бүтээлийг заавал хувийн туршлагатай харьцуулж үздэг бөгөөд энэ харьцуулалт нь логик төдийгүй сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийг төрүүлдэг. Урлагийн нөлөөллийн ассоциатив шинж чанар нь тухайн хүний \u200b\u200bөмнөх туршлага, түүний боловсрол, хүмүүжлийн түвшингээс шууд хамаардаг. Соёлын өндөр түвшин, амьдралын туршлага, хүмүүнлэгийн асуудлууд, энэ чиглэлээр тусгах хандлага, урлагийн янз бүрийн чиг хандлагын талаархи мэдлэг - сангийн баялаг, утга учиртай холбоо нь үүнээс хамаарна.

Хэрэв хүн тодорхой хэмжээгээр "декодчилох" арга техникийг эзэмшээгүй бол урлаг, уран зохиолын бүрэн хэмжээний ойлголт нь боломжгүй юм: тэрээр урлагийн хэлний онцлог шинж чанар, бодит байдлыг уран сайхны тусгах арга замыг ойлгох ёстой. Сафронов В.Ф. Гоо сайхны ухамсар ба хувь хүний \u200b\u200bоюун санааны ертөнц. - М., 1984. - S. 78-88; Унших социологи ба сэтгэл судлалын асуудлууд / Ред. E. G. Khrastetsky. - М., 1975. - S. 130-161).

Оюутнуудад дараахь даалгаврыг санал болгож болно.

Зүйр цэцэн үгсэд оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээний ямар онцлог шинжүүд тусгагдсан бэ?

Номгүй ухаан бол далавчгүй шувуутай адил юм.

Номыг хардаг боловч инжир хардаг.

Ном сайн боловч уншигч муу байна.

Ном захиал, гэхдээ оюун ухаанаа хөдөлгө.

Маш их уншдаг хүн их зүйлийг мэддэг.

Зүйр цэцэн үг бүрийг тайлбарлахыг зөвлөж байна.

Мөн сурах бичгийн 5 ба 12-оос § 13 хүртэлх даалгавруудыг хэлэлцэхийг зөвлөж байна.

Хичээлийн төгсгөлд оюутнуудыг § 13-ийн сүүлчийн догол мөрийг уншихыг уриалж, эцсийн өгүүлбэрт анхаарлаа хандуулаарай.

§ 13 текст дээр хийсэн гэрийн даалгаврын үеэр 1, 4, 9-р даалгавруудыг гүйцэтгэв.

Сүнслэг онолын болон оюун санааны практик үйл ажиллагаа.

Сүнслэг үйл ажиллагаа нь хүмүүсийн ухамсарыг өөрчилдөг.

Оюун санааны онол бол оюун санааны үнэт зүйлсийн үйлдвэрлэл юм: бодол санаа, онол, шинжлэх ухааны болон хөдөлмөрийн бүтээлийн хэлбэртэй дүрс.

Оюун санааны болон практик нь оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалах, үржүүлэх, түгээх, хэрэглэх явдал юм. Энэ бол хүмүүсийн ухамсарыг хадгалах үйл ажиллагаа бөгөөд түүний үр дүн юм.

Материаллаг үйлдвэрлэл нь зүйлийг бүтээж, оюун санааны үйлдвэрлэл нь санаа, бодол, онолыг бий болгодог. Аливаа зүйл бол хөдөлмөрийн бүтээл, харин санаа бол оюуны хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүн юм. Оюун санааны үйлдвэрлэл гэдэг нь зохиогчийн санаа бодол, үзэл бодол, үнэлэлт, мэдрэмжийг агуулсан шинжлэх ухааны бүтээл, утга зохиолын бүтээл, урлагийн бүтээл хэлбэрээр оюун санааны үнэт зүйлийг бүтээх явдал юм.

Сүнслэг үйлдвэрлэлийн онцлог шинж чанарууд:

Сүнслэг байдал нь материалтай холбоотой;

Сүнслэг үйлдвэрлэл нь оюун санааны үйл ажиллагаа нь мэргэжилтэй хүмүүсийн бүлэглэлээр хийгддэг;

Мэргэжлийн үйл ажиллагаатай хамт сүнслэг үйлдвэрлэл нь үйл ажиллагаа, ардын зан үйл;

Сүнслэг бүтээгдэхүүнийг зөвхөн хэрэглээнд зориулж төдийгүй өөрийгөө ухамсарлах зорилгоор бүтээдэг;

Сүнслэг үнэт зүйлийг бий болгох мөч, тэдгээрийн ач холбогдлыг хүлээн зөвшөөрөх хооронд тодорхой хугацаа байдаг.

Сүнслэг үйлдвэрлэл гэдэг нь хүмүүсийн оюун санаанд нөлөөлөх зорилгоор хүний \u200b\u200bоюун санааны хэрэгцээг хангах зорилготой оюун санааны үнэт зүйлийг бий болгох хүмүүсийн үйл ажиллагаа юм. Музей, номын сан, сургууль, хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл, театруудад оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалж, түгээн дэлгэрүүлдэг. Сүнслэг хэрэглээ бол сүнслэг хэрэгцээг хангах үйл явц юм. Оюун санааны хэрэгцээнд тэдний сэтгэл ханамжид чиглэсэн янз бүрийн үйл ажиллагаа нөлөөлдөг. Хөгжимчин-сонсогч, зохиолч-уншигч. Сүнслэг хэрэгцээ нь нэг талаас оюун санааны болон практик үйл ажиллагаа, нөгөө талаас оюун санааны хэрэгцээний үйл ажиллагааг бий болгодог.

Сүнслэг хэрэглээний онцлог шинж чанарууд:

Олон удаа ашиглах боломжтой;

Хэрэглээний явцад оюун санааны үнэт зүйлс арилдаггүй, харин хүний \u200b\u200bоюун санааны ертөнцийг баяжуулдаг;

Сүнслэг хэрэглээний үйл явц нь мөн оюун санааны үйлдвэрлэлийн үйл явц юм.

Оюун санааны үйлдвэрлэл нь дараахь зүйлийг агуулдаг

Зорилго: оюун санааны хүсэлт, нийгмийн нөхцөл байдлын дагуу хийгддэг.

Үүнд: материаллаг нөөц, боловсролын түвшин, мэдлэг.

Үр дүн.

Ерөнхий дүгнэлт:

Боловсрол, ерөнхий соёлын түвшин нь оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээнд нөлөөлдөг. Тиймээс оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээ нь оюун санааны хэрэгцээнээс хамаарна. Сүнслэг үйл ажиллагаа нь олон янз байдаг бөгөөд энэ нь мэргэжил болж чаддаг. Түүний зан чанар нь ямар үнэт зүйлийг илүүд үзэхээс хамаарна.

Ёс суртахуун. Хувь хүний \u200b\u200bёс суртахууны үнэлгээ.Ёс суртахуун.

Олон янзын үзэл бодол байдаг:

1. Ёс суртахуун ба ёс зүй нь ижил утгатай.

2. Ёс суртахуун бол хүмүүсийн амьдрал, сайн, муу, сайн, муугийн талаар эргэцүүлэн бодохын үр дүн юм.

Ёс суртахуунд зарчим, идеал орно. Энэ бол ёс суртахуун-хүмүүсийн ухамсрын хэм хэмжээ юм.

Ёс суртахуун бол үйл хэрэг, ёс заншил, үйл ажиллагаатай холбоотой амьдралын нэг хэсэг юм.

Муу, сайн ёс суртахуунтай гэж үздэг.

Муу: хувиа хичээсэн. Хувиа хичээсэн.

Сайхан сэтгэл: ёс суртахуун нь бузар мууг эсэргүүцэх, зөвхөн өөртөө төдийгүй бусад хүмүүст санаа тавих, ёс суртахуун нь эвлэрэх чадвартай байдаг.

Өөр нэг үзэл бодол: сайн ба муу ёс суртахуун гэж хуваадаггүй. Ёс суртахуун: сайн, сайн. Бүх бузар муу нь ёс суртахуунгүй (Аммос) ёс суртахуунгүй юм.

Ёс суртахуун ба ёс суртахууны онол. Ёс зүй бол философийн нэг хэсэг юм.

Ёс суртахууны үнэлгээ.

Ёс суртахууны үнэлгээ нь тухайн хүний \u200b\u200bүйл ажиллагааг ёс суртахууны ухамсар, угсаатны бүлэг, хүмүүсийн нийгмийн анги хамт олны байр сууринаас батлах буюу буруушаах явдал юм.

Өөрийгөө үнэлэх нь бас боломжтой юм.

Мөс чанар, нэр төр, үүрэг, ичгүүр.

Ёс суртахууны үнэлгээ нь сайн ба муугийн тухай ойлголт дээр суурилдаг.

1. Мөс чанар.

Энэ нь гүнзгий мэдрэмжийн түвшинд илэрдэг. Хүн яагаад өөрийгөө нэг талаар аашилж байгаагаа бүрэн мэдэхгүй байж болох ч тэр үүнийг мэдэрдэг.

Тиймээс мөс чанар бол бас өрөвч сэтгэл юм. Гүнд нь хүн сайныг үнэлдэг.

Хүний ёс суртахууны үнэт зүйлийг сурч, амьдралын бүхий л нөхцөл байдалд түүнийг удирдан чиглүүлэх, өөрийн ёс суртахууны үүрэг хариуцлагыг бий болгох, ёс суртахууны өөрийгөө хянах чадвар.

2. Нэр төр нь хүндэтгэлийг хүлээх ёстой, хүний \u200b\u200bёс суртахууны шинж чанарууд бөгөөд бүхэл бүтэн хүнд илэрдэг.

3. Өр нь хүнийг бусад хүмүүстэй, нийгэмтэй холбодог. Бид үүрэг хариуцлага, хариуцлагыг олж авдаг.

Зорилтот өр нь бидний хувийн хүслээс хамааралгүй юм.

Олон нийтийн үүрэг бол хүнд туслах ёстой объектив үүрэг юм.

Ёс суртахуун - хүн ухамсарлаж, өөртөө шаардлага тавьдаг.

Ёс суртахуун ба нийгмийн өр хоорондоо уялдаа холбоотой байдаг.

Өөр өөр үзэл бодол байдаг:

1. ёс суртахууны чанарууд нь хүний \u200b\u200bдотоод шинж чанар юм.

2. Ёс суртахууны чанарууд үлгэр жишээгээр гэр бүлд бий болдог.

Сайн мууг мэдрэх, ойлгох чадвар нь ёс суртахууны онцгой шинж чанарууд бөгөөд үүнийг бэлэн байдлаар олж авах боломжгүй бөгөөд бие даан хөгжүүлэх ёстой

өөрийгөө хүмүүжүүлэх, өөрийгөө хөгжүүлэх.

Дэлхийн үзэл. Ял шийтгэл. Вера.

Дэлхий ертөнцийг үзэх үзэл гэдэг нь ертөнцийг цогцоор нь харах, түүний доторх хүний \u200b\u200bбайр суурийг хэлнэ.

1. Энгийн. Энэ нь хүний \u200b\u200bамьдралын явцад тохиолддог.

Туршлага дээр үндэслэсэн.

Бусад хүмүүсийн туршлагыг ашигладаггүй.

Хичээлийн эхэнд би туршилт хийхийг санал болгож байна: самбар дээр таны өмнө "сүнс" ба "сүнслэг" гэсэн хоёр үг бичигдсэн байна (слайд 2). Эдгээр ойлголтуудын утгыг хэрхэн ойлгож байгаагаа тайлбарлаж өг, үүнд танд Философийн сургуулийн толь бичиг тусална.

Таны уншсан тодорхойлолтуудаас бид сэтгэхүй нь зөвхөн хувь хүнээр хязгаарлагдахгүй, харин сүнсний тодорхой илрэлүүд - хэл, ёс суртахуун, үзэл суртал, улс төр, шашин, урлаг зэргээр тодорхойлогддог бодит байдлын тусгай хүрээг бүрдүүлдэг гэж бид дүгнэх болно. , философи. Оюун санааны хувьд хүний \u200b\u200bоршин тогтнох эрх чөлөө, хайр, бүтээлч байдал, итгэл үнэмшлийн хамгийн дээд үнэт зүйлс багтдаг. Сүнслэг болон оюун санааны тодорхойлолтыг дэвтэртээ бич (слайд 3).

Залуус аа, сүнслэг үйл ажиллагааны агуулгыг санаарай. Энэ бол сүнслэг үйл ажиллагааны төрлийг ангилах сонголтуудын нэг юм. Өнөөдөр бидний судалж буй материалд сүнслэг үйл ажиллагааны төрлүүдийн өөр нэг хувилбарыг танилцуулж байна.Энэ бол оюун санааны онол, оюун санааны практик үйл ажиллагаа юм. Дэд сэдвийн дараагийн судалгааг энэ ангиллын дагуу хийх болно.

Залуусаа, бүтээлч үйл ажиллагаа гэж юу вэ? Түүний онцлог шинж чанар нь юу вэ?

Сүнслэг үйлдвэрлэл бол санаа бодлын үйлдвэрлэл бөгөөд материаллаг үйлдвэрлэл бол аливаа зүйлийн үйлдвэрлэл юм. Оюун санааны үйлдвэрлэлийн бүтээгдэхүүний жагсаалт гэж юу вэ? Үүнд санаануудаас гадна авч болох онол, хэм хэмжээ, идеал, дүр төрхийг багтаасан болно. Өөрөөр хэлбэл, сүнслэг үйлдвэрлэл нь шинжлэх ухаан, уран сайхны бүтээлч байдал, философи, өөрөөр хэлбэл. шинжлэх ухааны мэдлэг, уран сайхны дүр төрх, гүн ухааны санааг бий болгох. Материаллаг ба оюун санааны үйлдвэрлэлийн ялгаа, уялдаа холбоог илчлэхийн тулд 97-р хуудсан дээрх сурах бичгийн текст рүү хандъя.

Одоо бид текстээс авсан хэсгийг унших болно, би танд асуулт тавих болно. A.S.-ийн сонгосон бүтээлүүдийн цуглуулга. Пушкиныг хоёр хувилбараар гаргасан: эхнийх нь олон нийтийн, хоёр дахь нь бэлэг болгон жижиг хувилбараар хэвлүүлсэн. Тэдгээрт багтсан бүтээлүүдийн найрлага ижил байна. Гэхдээ хоёрдахь хувилбараар нэг номын үнэ эхнийхээс дөрөв дахин өндөр байна.

Энэ юу гэсэн үг вэ? Үнийн зөрүүг үүсгэдэг нэг хэвлэлээс нөгөө хувилбарын хооронд ямар ялгаа байсан гэж та бодож байна вэ? (слайд 4)

Багш, инженер, жолооч, маркетеруудын үйл ажиллагааны хувьд зураач, жүжигчин, хөгжимчин мэргэжлээрээ мэргэжлийн ур чадвар эзэмшүүлэхийг шаарддаг бөгөөд эдгээр чадвар нь мэргэжлийн боловсролын байгууллагуудад эзэмшдэг. Москвад Уран зураг, уран баримал, архитектурын академи ингэж ажилладаг; Найрал дууны академи; Бүх Оросын Улсын Кино Урлагийн Институт. С.А. Герасимов; Нэрэмжит дээд театрын сургууль M.S. Cheепкин; Москвагийн урлагийн театрын дэргэдэх дээд сургууль-студи. А.П. Чехов; Утга зохиолын хүрээлэн. Горки; Москва хотын А.П. Чайковский; Москвагийн улсын урлагийн хүрээлэн. IN ба. Суриков. Мэргэжлийн боловсролгүйгээр эдгээр чиглэлээр үр бүтээлтэй ажиллах боломжгүй гэдгийг та сайн мэдэж байх ёстой. Сүнслэг бүтээлч байдал нь зөвхөн тодорхой бүтээлд шаардагдах нийгмийн хэрэгцээг төдийгүй чадвараа ухамсарлах, өөрийгөө илэрхийлэхэд зохиогчийн дотоод хэрэгцээг хангадаг.

Жүжигчин бүр дүр төрхийг өөр өөрийнхөөрөө тайлбарлаж, жүжгийн огт өөр талыг үзэгчдэд илчилдэг гэдгийг мэддэг. Тиймээс С.Прокофьевын балет дээр Галина Уланова Синдереллагийн дүрийг уянгын, драматик байдлаар тайлбарлаж, баатарлаг эмэгтэйн байр суурийн бүхий л найдваргүй байдал, эмгэнэлт явдлыг дамжуулсан юм. О.Лепешинскаягийн гүйцэтгэлд Синдереллагийн дүр төрх нь энэ балетчин эмэгтэйн бүтээлч шинж чанарт тохирсон хөнгөн, илүү хөгжилтэй аялгууг олж авав. Рембрандт, В.И.-ийн бүтээлч зан чанарыг төөрөлдүүлэх боломжгүй юм. Сурикова, М.А. Врубел, И.И. Левитан болон бусад.Алдарт уран зураачдын агуу ур чадвар нь онцгой бүтээлч байдлаар илэрдэг. Уран бүтээлийн ямар ч бүтээлийг бид авч үзье, тэдгээр нь хувь хүний \u200b\u200bтуршлага, мэдрэмж, эргэцүүллээр үргэлж дулаардаг; тэдгээр нь хүний \u200b\u200bдотоод ертөнцийг үргэлж агуулдаг боловч ихэнх тохиолдолд мэдрэмж, бодол санаа нь зохиогчийн “Би” -ийн шууд төсөөлөл биш байдаг.

Тиймээс, Л.Н. Толстой бичсэн “Та Достоевский бүх хүмүүс ийм байдаг гэж төсөөлөн өөрийгөө баатрууддаа дүрсэлсэн гэж хэлдэг. Тэгээд юу вэ! Үр дүн нь эдгээр онцгой нүүр царайны хувьд ч гэсэн бид зөвхөн төрөл төрөгсөд төдийгүй гадныхан өөрсдийгөө, бидний сэтгэлийг хүлээн зөвшөөрдөг. Илүү гүн гүнзгий ухах тусам хүн бүхэнд илүү танил болох тусмаа уран сайхны төдийгүй философийн бүтээлүүдэд ч танил, дотно байдаг, хичнээн объектив байхыг хичээдэг байсан ч Кант, Спиноза байг, бид харж байна, би бичиж буй хүний \u200b\u200bсүнс, зөвхөн оюун ухаан, зан чанарыг хараарай "(Толстой Л.Н. Страховт бичсэн захидал, 1892 оны 9-р сарын 3) (слайд 5).

Зарим дүгнэлт хийцгээе. Үүний тулд "Оюун санааны үйлдвэрлэл" нэртэй текстийн сүүлчийн догол мөрийг уншицгаая.

Бид хэрхэн сүнслэг үнэт зүйлийг хадгалж, түгээж чадах вэ? Энэ асуултын хариуг "Оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалан хамгаалах, түгээн дэлгэрүүлэхэд музейн үүрэг" сэдэвт мессеж бэлтгэсэн залуус өгөх болно.Үүнтэй адил номын сан, архив, сургууль, хэвлэл мэдээллийн байгууллагын үүрэг . Мессежийн хувьд танд 5 минут байна.

Тиймээс таны сонссон мессежүүдээс бид дүгнэлт хийх болно. Архив, номын сан, музей нь зөвхөн мэдээллийн сан биш; эртний египетчүүд тэднийг "амьдралын байшин" гэж нэрлэж, соёлын өвийг хадгалах, дамжуулахад эдгээр байгууллагуудын чухал үүрэг ролийг онцлон тэмдэглэв.

Оюун санааны үнэт зүйлийг хадгалахад театр ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Италийн жүжгийн зохиолч К.Гоззигийн хэлсэнчлэн "тайз бол үндэсний хэмжээний сургууль гэдгийг бид хэзээ ч мартаж болохгүй". Мөн сонин, сэтгүүл, радио, телевиз нь оюун санааны үнэт зүйлийг түгээхэд хувь нэмрээ оруулдаг. Сая сая хүмүүс радиогоор хөгжим сонсож, телевизээр кино, жүжиг үзэж, эрдэмтэд, соёлын зүтгэлтнүүд болон бусад мэргэжилтнүүдийн бодол санаатай танилцаж байна. Олон нийтийн мэдээллийн хэрэгслүүд жинхэнэ оюун санааны үнэт зүйлийг тэр бүр түгээдэггүй нь үнэн. Үүнтэй холбогдуулан 1997 онд зохион байгуулагдсан Kultura телевизийн суваг дээр томоохон найдварууд тавигдаж байна. Сурах бичигт нэрлэгдсэн сүнслэг үнэт зүйлийг түгээгч байгууллага, байгууллагуудаас гадна сүмийг нэрлэх нь зүйтэй. Тэрээр нийгмийн оюун санааны амьдралд чухал хувь нэмэр оруулж, итгэл, хайр, ёс суртахууныг номлодог.

Хэрэгцээ нь үйл ажиллагааны сэдэлд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?

Сүнслэг хэрэгцээ гэж юу вэ? Сүнслэг хэрэгцээ бол хүний \u200b\u200bоюун санааны бүтээлч байдал, оюун санааны үнэт зүйлийг бий болгох, тэдний хэрэглээ, сүнслэг харилцаанд орох дотоод уриалга юм.

Оюун санааны хэрэгцээ ба сүнслэг үнэт зүйлсийн тархалт, хэрэглээтэй холбоотой харилцан хамаарлыг диаграммд тусгаж болно.

Диаграмм нь тайлбар шаарддаг холбоосуудыг заана.

1, 2. Оюун санааны хэрэгцээ нь оюун санааны үнэт зүйлийг үйлдвэрлэх, түгээх үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг.

3. Оюун санааны үнэт зүйлийг түгээх нь оюун санааны үнэт зүйлийг ашиглах замаар оюун санааны хэрэгцээг хангах боломжийг олгодог.

4, 5. Оюун санааны үнэт зүйлийг үйлдвэрлэх, түгээх

шинэ сүнслэг хэрэгцээг бий болгодог.

6. Сүнслэг хэрэглээ нь шинэ хэрэгцээ гарч ирэхийг өдөөдөг.

7 ба 8 холболтуудыг өөрөө тайлбарла (слайд 6).

Оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээний онцлог шинж чанар, түүний материаллаг хэрэглээний ялгааг анхаарч үзээрэй.

Эхний шинж чанар: "Хэрэглээний объект болсон оюун санааны үнэт зүйлс нь сүнслэг хэрэгцээг хангах явцад алга болдоггүй, харин хүний \u200b\u200bоюун санааны ертөнцийг баяжуулж, түүний харьяалал болдог."

Хоёрдахь онцлог шинж чанар: сүнслэг хэрэглээний үйл явц нь тодорхой хэмжээгээр сүнслэг үйлдвэрлэлийн үйл явц бөгөөд оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглээ нь энэ үйл ажиллагааны сэдэв, түүний хэрэгцээнээс хамгийн түрүүнд хамаарна (слайд 7).

Үүнийг уран зохиол, урлагт авч үзье.

1. Урлагийн бүтээлийн сэтгэл татам байдал нь тухайн хүн зөвхөн нийгмийн хувьд төдийгүй нийгмийн сөрөг үзэгдлийг гоо зүйн хувьд эерэгээр хүлээн авч, мэдэрдэг болоход хүргэдэг (ихэвчлэн хүчирхийллийн үзэгдлүүдийг зугаа цэнгэлийн кинон дээр ийм байдлаар хүлээж авдаг). Энэ нь хувь хүний \u200b\u200bоюуны, ёс суртахуун, гоо зүйн хөгжлийн түвшингээс, түүний нийгмийн чиг баримжаагаас хамаарна.

2. Урлаг нь конвенцийн янз бүрийн арга хэрэгслийг ашигладаг - тэмдэг, тэмдэг, уран сайхны мэдээллийг нэгтгэн дүгнэх янз бүрийн хэлбэр, үүнд дутуу дулимаг элемент байдаг. Урлагийн бүтээлийг ойлгодог хүн ямар нэгэн зүйлийг авах ёстой. Хүлээн зөвшөөрөгдсөн ойлголт, туршлага нь энэ тохиолдолд хувь хүний \u200b\u200bхөгжлөөс хамаарна.

3. Урлагийн тухай ойлголт нь ассоциатив шинж чанартай, өөрөөр хэлбэл янз бүрийн холбоо үүсгэдэг. Урлагийн бүтээлийг заавал хувийн туршлагатай харьцуулж үздэг бөгөөд энэ харьцуулалт нь логик төдийгүй сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийг агуулдаг (слайд 8). Урлагийн нөлөөллийн ассоциатив шинж чанар нь тухайн хүний \u200b\u200bөмнөх туршлага, түүний боловсрол, хүмүүжлийн түвшингээс шууд хамаардаг. Соёлын өндөр түвшин, амьдралын туршлага, хүмүүнлэгийн асуудлууд, энэ чиглэлээр тусгах хандлага, урлагийн янз бүрийн чиг хандлагын талаархи мэдлэг - сангийн баялаг, утга учиртай холбоо нь үүнээс хамаарна.

Хэрэв хүн тодорхой хэмжээгээр "декодчилох" арга техникийг эзэмшээгүй бол урлаг, уран зохиолын бүрэн хэмжээний ойлголт боломжгүй юм: тэрээр урлагийн хэлний онцлог шинж чанар, бодит байдлыг уран сайхны тусгах арга замыг ойлгох ёстой.

Бидний үед оюун санааны амьдралыг хоёр ойлголт гэж үздэг. Нэгдүгээрт, энэ нь нийгмийн олон талыг багтаасан нийгмийн оршин тогтнох гол үйл явц юм. Хэвийн оршин тогтнохын тулд хүмүүс материаллаг болон үйлдвэрлэлийн үйл ажиллагаа эрхлэх ёстой. Гэхдээ тэд энэ салбарт хэрэгцээгээ хангаж, шаардлагатай бүх мэдлэгийг олж авдаг сүнслэг үйл ажиллагааны төрлийг өөрсдийн амьдралдаа оруулахаас өөр аргагүй юм. Нийгэм нь сүнслэг болон материаллаг байдлаар амьдардаг. Эдгээр нь нийгэмд нөлөөлдөг

Ямар сортуудыг ялгаж салгаж болно

Дараахь төрлийн практик, оюун санааны - онолын үйл ажиллагаа байдаг. Сүүлийнх нь шинэ онол, бодлыг бий болгож, санаа бодлыг хэрэгжүүлдэг. Үүний үр дүнд тэд маш их үнэ цэнэтэй болж, нийгмийн оюун санааны өв болжээ. Тэд уран зохиолын бүтээл, шинжлэх ухааны бүтээл, уран зургийн сэдэвтэй байж болно. Оюун санааны үйл ажиллагааны онолын төрлүүд нь тэдгээрийн илрэлийн хэлбэр нь ямар ч байсан зохиогчийн зохиосон санаа, түүний ертөнц ба хүрээлэн буй бодит байдлын талаарх түүний үзэл бодлыг үргэлж авч явах болно гэдгээрээ онцлог юм.

Практик үйл ажиллагаа гэж юу вэ

Оюун санааны үйл ажиллагааны практик хэлбэрүүд нь олж авсан мэдлэг, үнэт зүйлийг судлах, ойлгох, хадгалахад чиглэгддэг. Суралцах явцад нийгэм нь өөрийн ертөнцийг үзэх үзлээ өөрчилж, хөгжимчин, зураач, сэтгэгч, утга зохиолын суут хүмүүсийн бүтээлээр гэгээрдэг. Олж авсан мэдлэгээ хадгалахын тулд музей, архив, номын сан, галерейг бий болгодог. Тэдгээрийн тусламжтайгаар тэд үеэс үед дамждаг.

Сүнслэг үйл ажиллагаа яагаад зайлшгүй шаардлагатай вэ?

Оюун санааны үйл ажиллагааны төрлийг чиглүүлэх гол зорилго нь хүмүүсийн сайжруулах хүсэл эрмэлзэл гэж үздэг. Нийгэм нь өөр өөр хэрэгцээтэй байдаг. Гол нь материаллаг гэж үздэг бөгөөд энэ нь тухайн хүний \u200b\u200bоршин тогтноход шаардлагатай хэрэгсэл, нийгэм - хүний \u200b\u200bнийгэмд хөгжих хэрэгсэл, оюун санааны хувьд өөрийгөө хөгжүүлэх арга хэрэгсэл гэсэн үг юм. Тэд хүмүүст гоо үзэсгэлэнг хайрлах хайрыг төрүүлдэг бөгөөд үүний үр дүнд хүмүүс өөрсдөдөө зориулж нээлт хийж, гоо үзэсгэлэнг бүх зүйлээс олж харахыг эрмэлздэг. Тэдний ихэнх нь хүмүүст хэрэгтэй шинэ зүйлийг бий болгож эхэлдэг. Түүнээс гадна, бүтээгч өөрийн санаа бодлыг хэрэгжүүлж, авъяас чадвараа нээх чадвартай тул үүнийг өөрөө өөртөө зориулж хийдэг.

Сүнслэг үйл ажиллагаа одоогоор шаардлагатай байна

Эдгээр бүтээлийг хүлээн зөвшөөрдөг хүмүүс бол оюун санааны үнэт зүйлсийн хэрэглэгчид юм. Тэдэнд уран зураг, хөгжим, яруу найраг, янз бүрийн салбар дахь мэдлэг гэх мэт сүнслэг хэрэгцээ хэрэгтэй. Тиймээс оюун санааны үйл ажиллагааны төрлүүд одоогоор нийгмийн хөгжилд маш чухал ач холбогдолтой гэж бид баттай хэлж чадна. Энэ нь урьдчилан таамаглах аргагүй нөхцөл байдалд хүргэж болзошгүй тул ямар ч тохиолдолд та тэдгээрийг мартаж болохгүй. Хүн оюун санааны амралтгүйгээр урт удаан амьдрах нь сэтгэлийн хямралыг арилгахад туслах магадлал багатай юм.

Хүн олон янзын үйл ажиллагаа эрхэлдэг бөгөөд тэдгээрийг дараахь шалтгааны улмаас бүлэгт хувааж болно.

Хүний хэрэгцээтэй тоо;

Үйл ажиллагааны функциональ зорилго;

Түүний дотоод болон гадаад бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн үйл ажиллагаанд давамгайлах байдал;

Тэдний чиг үүргийн дагуу үйл ажиллагааг хувааж болно харилцаа холбоо, заах, тоглохболон ажил.

Харилцаа холбоо нь хүмүүсийн хооронд мэдээлэл солилцох, тэдний үйл ажиллагааг зохицуулах, бие биедээ нөлөөлөх зорилготой үйл ажиллагааны төрөл юм.

Тоглоомнь хүний \u200b\u200bсэтгэлзүйн хөгжил, түүний амралтыг хангах гэсэн хоёр үндсэн үүргийг гүйцэтгэдэг үйл ажиллагааны төрөл юм.

Багшлах мэдлэг, чадвар, ур чадвар эзэмших, хүний \u200b\u200bчадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн үйл ажиллагааны төрөл гэж тодорхойлж болно.

Ажил- энэ бол хүн төрөлхтний оршин тогтнол, үндсэн хэрэгцээг хангаж өгдөг үйл ажиллагааны төрөл юм.

Дотоод болон гадаад бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн давамгайллын дагуу үйл ажиллагааг нөхцөлт байдлаар хувааж болно гаднаболон дотоод.Гаднах үйл ажиллагаанд ясны булчингийн ажилтай холбоотой хөдөлгүүрийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд давамгайлдаг; дотоод - сэтгэцийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд, өөрөөр хэлбэл оюун ухаанд хийгддэг үйлдлүүд ба үйлдлүүд, эсвэл бие махбодид явагдаж буй үйл явцууд.

Практик үйл ажиллагаахүний \u200b\u200bпрактик асуудлыг шийдвэрлэхтэй холбоотой. Энэ нь бодит үйл ажиллагааны тусламжтайгаар бодит амьдрал дээр хийгддэг.

Онолын үйл ажиллагаа- энэ бол аливаа онолын асуудлыг шийдвэрлэх, жишээлбэл, үзэл баримтлалын тодорхойлолт, логик үйл ажиллагааны гүйцэтгэл, тодорхой бүлэг үзэгдлийг тайлбарласан онолыг дүгнэх, санал болгох, үндэслэх үйл ажиллагаа юм.

Материалбодит материаллаг объектуудтай үйл ажиллагааг багтаасан үйл ажиллагаа гэж нэрлэдэг.

Тохиромжтой- Энэ бол хамгийн тохиромжтой объект гэж нэрлэгддэг оюун санааны үйл ажиллагаа юм: зураг, бодол, мэдрэмж.

Сэдэв- энэ бол хүний \u200b\u200bсоёлын объектуудтай хүний \u200b\u200bүйл ажиллагаа бөгөөд тэдгээрийг эзэмшиж эсвэл зориулалтын дагуу ашигладаг. Жишээлбэл, хэрэв хүн усан оргилуур үзэг ашиглан түүнтэй хамт бичдэг бол түүний үйл ажиллагаа нь утга учиртай байх болно; Гэсэн хэдий ч, хэрэв хүн үзгээ зөөгч эсвэл тулгуур болгон ашигладаг бол түүний үйл ажиллагааг объектив гэж нэрлэхгүй.



Хүмүүс хоорондын,эсвэл харилцааны,гэдэг нь бусад хүмүүст чиглэсэн, тэдэнтэй харилцаа холбоо, харилцан үйлчлэлийг хамарсан үйл ажиллагаа юм.

Хүний үйл ажиллагаань хөгжиж буй, динамикаар өөрчлөгдөж буй боловсрол юм. Онтогенез дэх хүний \u200b\u200bүйл ажиллагааны хөгжлийн үндсэн чиглэлийг дараах байдлаар төсөөлж болно:

1. Хүний үйл ажиллагааны шинэ төрлүүд бий болсон.

2. Одоо байгаа үйл ажиллагааны шатлалыг өөрчлөх.

3. Ижил үйл ажиллагааны агуулга, бүтцийг өөрчлөх.

4. Үйл ажиллагааны сэдлийг өөрчлөх.

5. Үйл ажиллагааг дотоод болгох, өөрөөр хэлбэл түүний гадаад бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг дотоод бүрэлдэхүүн хэсэг болгон өөрчлөх.

6. Үйл ажиллагааг автоматжуулах.