Дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээл. Сэдэв: Зимушка-гоо сайхан


Зорилтот:

Хүүхдэд бактери, нянгийн тухай, нянгийн ашиг тус, хор хөнөөл, эмгэг төрүүлэгч бичил биетнээс хамгаалах арга хэрэгслийн талаар анхан шатны ойлголтыг бий болгох, эрүүл мэндээ хамгаалахын ач холбогдлын талаархи ойлголтыг бий болгох, микробтой харьцах энгийн аргуудыг нэгтгэх. болон бактери, эрүүл амьдралын хэв маягийг дэмжих; муу зуршлаас урьдчилан сэргийлэх, арилгахыг дэмжих; эрүүл мэндээ хамгаалахгүй бол хүн өвддөг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах.

Бие махбодийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх чухал хэрэгсэл болох хүүхдийн соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн болон бүтээлч үйл ажиллагаа, уялдаа холбоотой яриа, төсөөлөл, логик сэтгэлгээ, бүтээлч байдал, бие даасан үйл ажиллагаа эрхлэх хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлэх; хүүхдийн эрүүл мэндийн талаархи мэдлэгийг хуримтлуулах - хэмнэлттэй арга хэрэгсэл, арга техникийг үргэлжлүүлэх; нөхөрлөл, харилцан хүндэтгэл, харилцан туслалцааг хөгжүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил.

Баяжуулах: эмгэг төрүүлэгч бичил биетүүд, ашигтай ба хортой бактери, хоол хүнс, хувийн ариун цэврийг сахих, микроскоп.

Идэвхжүүлэх: саван, алчуур, шүдний оо ба сойз, сам, цэвэрлэгээ.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, устай шүршигч сав, салфетка, хүүхэд бүрт бие даан ажиллах гарын авлага, харандаа, шүүс шахагч.

Өмнөх ажил: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох талаар ярилцах "Микробууд хаана амьдардаг вэ?", "Нянгаас өөрийгөө хэрхэн хамгаалах вэ?", зураг үзэх, өглөөний дасгал хийх, биеийн тамирын хичээл хийх.

Дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сэтгэлзүйн гимнастик "Мэндчилгээ"

Өдрийн мэнд хүүхдүүд минь

Эрхэм охид хөвгүүд ээ.

Өнөөдөр хийх зүйл их байна:

Эхлээд зочдод мэндчилье.

Мөн тэдэнд инээмсэглэл бэлэглээрэй.

Тэднийг бүгдийг нь мэдлэгээр гайхшруул.

Хамгийн чухал нь - ажиллах цаг,

Мэдэх сонирхолтой зүйл.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Тэд бидэнд хайртай, хүүхдүүд ээ,

Үргэлж өөр өөр баатруудад зочилдог.

Энэ удаад хэн ирсэн

Хэн гэнэтийн бэлэг бэлдсэн бэ?

(Карлсон дэлгэцэн дээр гарч ирээд хүүхдүүдээс тусламж хүсэв)

2. Урам зориг өгөх үе шат

Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ? Түүнд юу тохиолдсон бэ? Тэр яагаад өвдсөн бэ? (Хүүхдийн таамаглал: бохир гараар идсэн, өөрөө чихэр идсэн: чихэр, чанамал; олон чихэр идсэн: хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ иддэггүй). Хүүхдүүд ээ, бид зочиндоо болон түүн шиг хор хөнөөл, эрүүл мэндийн ашиг тусын талаар юу ч мэдэхгүй хүүхдүүдэд туслах уу? Харин бусдад сайн туслахын тулд өөрөө бүх зүйлийг мэддэг байх хэрэгтэй. Та санал нийлж байна уу?

Шүлгийг санацгаая:

Надад итгээрэй, таны тоглоомууд,

Ягаан гахай хүртэл,

Тэд цэвэрхэн байхыг хүсдэг ...

Мэдэх: микробууд хүн бүрт хор хөнөөл учруулдаг!

Гараа савангаар угаах хэрэгтэй

Эрүүл байхын тулд.

Микроб амьдрахаас сэргийлэхийн тулд

Гараа амандаа хийх шаардлагагүй.

3. Үндсэн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хүүхдүүд ээ, бид аль хэдийн микроб, бактерийн талаар маш их зүйлийг мэддэг.. Мэдлэгээ санацгаая: микроб ба бактери нь дэлхий дээрх хамгийн жижиг (хамгийн жижиг) амьд биетүүд, микробууд үргэлж ... (хортой), бактери нь ... (ашигтай) байж болно. Ашигтай бактери бидэнд юу хийдэг вэ? (Тэд хөрсийг бордож, эм, угаалгын нунтаг, тэр ч байтугай исгэсэн сүүн бүтээгдэхүүн - зуслангийн бяслаг, цөцгий, тараг авахад тусалдаг). Мөн хортой микроб, бактери нь биднийг ... (өвчин) үүсгэдэг. Микробууд бидний биед хэрхэн нэвтэрдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан судалгааны үйл ажиллагаа

Туршилт хийцгээе. Энд миний гарт буцалсан ус асгасан ердийн шүршигч сав байна (буцалсан усанд микробууд амьдарч чадах уу? Үнэн, үгүй). Гэхдээ энэ атомчлагчийг найтаах, ханиалгах өвчтэй хүн гэж төсөөлөөд үз дээ. Хэрэв энэ хүн амаа алчуураар таглавал шүлс нь хаа сайгүй цацагдахгүй. Тэгээд үгүй ​​бол? Шалгаж үзье - бүх алгаа өмнөө тавь, би хүн найтаасан мэт шүршигч бууг дарна. Та юу мэдэрсэн бэ? Яг тийм ээ, хүн найтаахад амаа гараараа, алчуураараа таглаагүй байхад ийм зүйл тохиолддог. Микробууд бидэнд өөр яаж ирдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт: Бохир гар, хувцас, угаагаагүй жимс, хүнсний ногоо, хуучирсан хоол гэх мэт). Микробууд маш жижиг бөгөөд зөвхөн микроскопоор л харагддаг гэдгийг бид аль хэдийн мэддэг болсон. Би танд маш хэрэгтэй номыг танилцуулахыг үнэхээр хүсч байна, түүний нэр нь нэвтэрхий толь (би харуулж байна), дашрамд хэлэхэд микроскоп, микробын тухай өгүүлдэг. Гэхдээ өөр удаа энэ талаар илүү ихийг хэлье. Өнөөдөр бидний өмнө маш чухал ажил байна. Бүх микробууд мангас болж хувирсан тул бид тэднийг ялах хэрэгтэй байна гэж төсөөлөөд үз дээ (Микроскопоор томруулсан микробуудыг үзүүлэх). Хэн мангасуудыг ялж чадах вэ? Мэдээжийн хэрэг, супер баатрууд. Super Kids болж, микробуудыг ялцгаая. Гэхдээ та тэднийг зөвхөн хүчээр бус оюун ухаан, эрүүл мэндээр ялж чадна гэдгийг мэдэж байх ёстой. Би та бүхэнд бидний тархийг идэвхжүүлдэг эрүүл, хөгжиж буй гимнастикийг санал болгохыг хүсч байна.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан кинезиологийн гимнастик

"Чих хамар" дасгал

Зүүн гар - хамрын үзүүрээс барь, баруун гар - баруун чихийг барина. Тушаалын дагуу чих хамараа суллаж, алгаа ташиж, гарын байрлалыг "яг эсрэгээр" өөрчил.

"Могой" дасгал

Гараа алгаа хооронд нь харуулаад, хуруугаа хооронд нь холбож, гараа өөр рүүгээ эргүүл. Сонголт 1: хүүхэд нүдээ аниад багшийн хүрсэн хуруу, гараа нэрлэнэ. Сонголт 2: багшийн дуудсан хурууг үнэн зөв, тодорхой хөдөлгө. Үлдсэн хуруунууд нь хөдөлгөөнд оролцохгүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

"Бөгж"

Хуруугаараа ээлжлэн, аль болох хурдан, индекс, дунд гэх мэтийг эрхий хуруугаараа бөгж болгон холбоно. Туршилтыг урагш болон урвуу (жижиг хуруунаас долоовор хуруу хүртэл) дарааллаар гүйцэтгэдэг. Эхэндээ дасгалыг гар тус бүрээр, дараа нь хоёр гараараа нэг дор хийдэг.

"Нударга хавирга"

Ширээний хавтгай дээрх гарын гурван байрлал бие биенээ дараалан орлоно. Онгоцонд далдуу мод, далдуу модыг нударгаараа зангидсан, далдуу модны ирмэгийг ширээний тавцан дээр, далдуу модыг ширээний хавтгай дээр тэгшлэв. Эхлээд баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа, дараа нь хоёр гараа хамтад нь 8-10 удаа хийнэ. Та өөртөө тушаал өгч болно (нударга хавирга)

Сурган хүмүүжүүлэгч. - За, супер хүүхдүүд ээ, та тулалдахад бэлэн үү?

Эхэлцгээе! Юуны өмнө бид чухал ажлыг дуусгах хэрэгтэй - эрүүл мэндийн талаар удаан хугацаанд юу ярьж байсныг санах хэрэгтэй.

"Сургаалт үгс сонсож, үргэлжлүүлэх" дасгал:

Хамгийн том баялаг бол эрүүл мэнд.

Бидэнд эрүүл мэнд байгаа - бидэнд хамаагүй, гэхдээ бид үүнийг алдвал бид уйлдаг.

Эрүүл мэндгүйгээр аз жаргал гэж үгүй.

Эрүүл мэнд бол амьдралын хамгийн том баялаг юм.

Эрүүл мэндгүй хүн үндэсгүй модтой адил.

Эрүүл мэндийн төлөө чи мөнгө худалдаж авч чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. -Та тэднийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Хүүхдүүд хэд хэдэн зүйр үгийг тайлбарладаг)

"Би бол нар" сэтгэлзүйн гимнастик

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Өөрийгөө нар гэж төсөөлөөд үз дээ. Нар бол бидний эрүүл мэнд. Дахин хэл: "Би бол нар. Би дугуй, гөлгөр, дулаахан. Би эрт босохдоо туяагаа сунгаж, тэдэнтэй хамт бүгдтэй зөөлөн мэндчилдэг. Би хөгжилтэй байвал энэ нь хүн бүрт сайн байдаг.

Гэхдээ заримдаа нар үүлсээр бүрхэгдсэн байдаг. Нар танд бидний эрүүл мэндийг сануулдаг бол үүл бол бидний эрүүл мэндэд хор хөнөөл учруулдаг бидний тууралт юм. Тоглож, санаж байх ёстой зүйлээ санацгаая.

"Нар - үүл" дидактик тоглоом

Хүүхдэд хүний ​​эрүүл мэндэд хор хөнөөл учруулах хүчин зүйл, үйлдлийг нэрлэх даалгавар өгдөг. (Хүүхдүүд жишээн дээр үүлийг тавьдаг)

Чихний массаж

Хоёр хуруугаараа чихний дэлбээг ав

Тэгээд тэднийг бага зэрэг татъя. (5 х.)

Булцууг хуруугаараа мушгина

Дээшээ доошоо.

Үүнийг сайн дураараа хийцгээе. (5 х.)

Хуруугаараа таглана

Бид бүжиглэж, алхаж байна! (10 рубль)

Дахиад чихээ таглая

Бид сайн сонсдог, сонсдоггүй. (5 х.)

Толгой өвдөхгүй байхын тулд

Тэгээд бид тайвширч чадсан -

Бид чихний ард үрнэ

Мөн тэднийг дулаацуулаарай! (5 х.)

Бид чихээрээ тоглодог

Бид чихэндээ хуруугаараа алгадана. (5 х.)

Багаар ажиллах

"Ашигтай - хор хөнөөлтэй" дидактик тоглоом

Эрүүл мэндэд юу нь сайн, юу нь хор хөнөөлтэйг тодорхойлж байж бид бүх зүйлийг сайн санаж чадна. Найзуудтайгаа ярилцахад хялбар болгохын тулд би чамайг баг болгон хуваах болно. Баг бүр дөрвөн нөхцөл байдалтай тул юу нь эрүүл, юу нь эрүүл бус болохыг тодорхойлох ёстой. Үүнийг хийхийн тулд талбай бүр тойрогтой бөгөөд хэрэв энэ нь эрүүл мэндэд хортой бол улаанаар, ашигтай бол ногооноор будсан байх ёстой. Хариулт нь хамгийн сайн хэлж чаддаг хүүхэд байх бөгөөд ингэснээр багдаа тусалдаг.

Дидактик тоглоом "Алдаа ол - засах"

Хүүхдүүд ээ, оньсого сонсоорой.

Бид микробуудыг ялдаг -

Вирус ба бүх өвчин!

Биднийг хүлээж авдаг хүн

Үргэлж эрүүл! (Витамин)

Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, эдгээр нь витаминууд юм! Тэд хаана, эс тэгвээс юунд байдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Хүүхдүүд, жимс жимсгэнэ? Хүнсний ногоо яах вэ? (Хүүхдийн хариулт, шүүслэг)

Эйдетик дасгал "Өнгөт витамин"

- "Нэг, хоёр, гурав - шидэт витамин"

Үг бүтээх дасгал "Шүүсийг нэрлэ"

(ямар төрлийн жимснээс хамаарч)

Хайлт, судалгааны үйл ажиллагаа

(Дараа нь шүүс шахагчаар хэрхэн шүүс хийж байгааг ажиглаарай)

Одоо бид жинхэнэ шинэхэн шахсан жүүсээр өөрсдийгөө эмчлэх болно.

"Надад юу хэлээч" дасгал

(жүүс гэдэг үгийн нэрийн сонголт)

4. Доод шугам

За, супер хүүхдүүд ээ, хэзээ ч өвдөхгүй, өвчнөөс урьдчилан сэргийлэхийн тулд дагаж мөрдөх ёстой үндсэн дүрмийг давтъя (хүүхдүүд эрүүл амьдралын хэв маягийн бүх дүрмийг нэрлэнэ - зураг харуулах - тэмдгүүд; дэлгэцэн дээр ижил шинж тэмдгүүд гарч ирнэ: дасгал хий. , эсвэл спортоор хичээллэх, биеэ цэвэр байлгах, зөв ​​хооллох; гараа угаах; хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ угаах; шүдээ угаах: чихэрлэг зүйл бүү ид; инээмсэглэ: бохир жимс бүү ид ...

Та нартай хамт хэлье:

Эрүүл өсөхийн тулд:

Эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хэрэгтэй

Спорттой нөхөрлөөрэй

Цэвэр ариун байдлыг хайрла -

Хэрэглэх витаминууд

Мөн найзуудынхаа талаар бүү мартаарай!

Бид эдгээр дүрмийг Карлсонд мартахгүй, биелүүлэхийн тулд түүнд илгээх болно. Та ийм ухаалаг хүмүүс учраас бидний хичээлийн талаар ийм дурсгалын медаль авах болно, ингэснээр та нарыг супер хүүхдүүд гэдгийг бүгд мэддэг.

(Шүүс асгаж байх үед хүүхдүүд хичээлийн талаархи сэтгэгдлээ хуваалцдаг: тэдэнд юу таалагдсан, юу хийхэд сонирхолтой байсан, ямар нэг зүйл хийхэд хэцүү байсан.

Зорилтот:гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, түүний зорилго, үүрэг, цахилгаан хэрэгсэл ашиглах аюулгүй байдлын дүрмийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, шинэчлэх.

Даалгаварууд:төрөл бүрийн гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг ашиглах зорилго, онцлогтой танилцах; Онцлог шинж чанарыг тодруулах, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг ашиглалтын зорилго, үйл ажиллагааны зориулалтын дагуу бүлэглэхийг заах; сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх; сэтгэлгээний үйл явц, логик, анхаарал хөгжүүлэх; цахилгаан хэрэгсэл ашиглахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг нэвтрүүлэх; Хувийн туршлага, нэр үгийн жижигрүүлсэн хэлбэрүүд дээр үндэслэн богино өгүүллэг зохиож сурах.

GCD явц:

AT:Хамгийн сүүлд бид олон улсын эмэгтэйчүүдийн эрхийг хамгаалах өдрийг тэмдэглэж, ээжүүдийнхээ тухай, ямар их санаа зовж байгаа талаар их ярилцлаа. Өнөөдөр бид ээжид ямар туслагч байгааг олж мэдэх болно. Мэдээжийн хэрэг, ээжийн гол туслагч нь та бол бидний амьдрал, гэр орны ажлыг олон жилийн өмнөхөөс хамаагүй хялбар болгодог зүйлүүд байдаг. Өнөөдөр бид юу ярих гэж байгааг таахын тулд би оньсого таахыг санал болгож байна.

Эдгээр зүйлс тусалдаг

Халуун цай, угаана

Индүүдэх, хүүхэлдэйн кино үзэх,

Шөлийг буцалгаад тоосыг нь арилгана. (Хүүхдийн хариулт, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл)

Мэдээжийн хэрэг цахилгаан хэрэгсэл бол бидний болон ээжүүдийн гэр орны ажлыг хөнгөвчлөх хамгийн анхны туслагч юм. Гэхдээ тэд тун удалгүй гарч ирсэн. Өмнө нь хүмүүс цахилгаан эрчим хүч хэрэглэхгүйгээр энгийн зүйлээр амьдрах ёстой байсан. Зургуудыг харцгаая, хос цахилгаан хэрэгслийг олцгооё, хос нь цахилгаан хэрэгслийг орлож чадах зүйл байх болно. Тоглоом "Хос сонго."

Тоос сорогч - шүүр, ТВ - театр, төмөр - гулсмал зүү, цахилгаан зуух - Оросын зуух, утас - захидал, цахилгаан данх - энгийн данх.

Одоо би ээж, эмээ нартаа гэрийн ажилд хэрхэн тусалдаг, ямар гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл ашигладаг вэ?

(хувийн туршлага дээр үндэслэсэн хүүхдийн түүх).

Сайн байна, жаахан амарч дулаацъя.

Динамик түр зогсолт.

Өглөө эрт бос, эрт бос (сунах)

Бид ор зассан (гараараа дэр ташуурдах дуураймал),

Бид цай ууж, зугаалахаар явлаа (газар дээр нь алхах).

Тэд алхажгуутаа ээждээ тусалж эхлэв (алхалтыг хурдасгах).

тоос сорогч, угаасан, (текст дэх хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх),

Бид бялуу жигнэсэн (текст дэх хөдөлгөөнийг дуурайлган дуурайлган хийдэг),

Заримдаа бид хоёр хөл, хоёр гар дутагдалтай байдаг (бид гар, хөлийг ээлжлэн сэгсэрдэг).

Залуус аа, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл нь цаг хугацаа, хүч чадлаа хэмнэхээс гадна бидний хувьд аюултай байж болно. Тиймээс дараахь аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөх шаардлагатай.

Насанд хүрэгчидгүйгээр цахилгаан хэрэгслийг асааж болохгүй;

Нойтон гараар цахилгаан хэрэгсэл, ялангуяа залгуур, утас, цахилгааны залгуурт хүрч болохгүй;

Аадар борооны үед цахилгаан хэрэгсэл ашиглахгүй байх;

- гэмтэлтэй, гэмтэлтэй цахилгаан хэрэгслийг бүү ашигла.

Эдгээр дүрмүүд нь бидэнд маш их бэрхшээлээс зайлсхийхэд тусална, учир нь. гүйдэл ба цахилгаан нь маш аюултай байж болно.

Тэгээд одоо тоглоцгооё, би бөмбөг шидэж, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийг нэрлэх болно, та үүнийг энхрийлэн дуудахыг хичээ.

Бөмбөгтэй үгийн тоглоом "Үүнийг энхрийлэн дууд".

Төмөр - индүү, утас - утас, данх - цайны сав, зуух - зуух, дуу хураагуур - магнитофон, хөргөгч - хөргөгч.

Сайн байна, та даалгавраа амжилттай давлаа, одоо би танд гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийн тухай оньсого таавар олохыг эсвэл ямар ч цахилгаан хэрэгслийн хэрэглээг дуурайлган пантомим үзүүлэхийг санал болгож байна.

Залуус аа, бидэнд цахилгаан хэрэгсэл зөвхөн ажил хийхээс гадна амралт зугаалгаар явахад хэрэгтэй байна. Аль нь? (дуу хураагуур, компьютер, зурагт).

Зурагт эвлүүлэг хийцгээе. Би танд сэтгүүлээс хүүхэлдэйн киноны баатруудыг хайчилж, телевизийн дэлгэцэн дээр (цаасан хуудас) байрлуулахыг санал болгож байна, дараа нь бид танд ямар хүүхэлдэйн кино авсан талаар ярилцах болно.

"ТВ" эвлүүлэг хийх.

Дүгнэж байна.

Тиймээс өнөөдөр бид гэрийн ажилд ямар зүйлс тусалдаг болохыг санав. Цахилгаан хэрэгсэлтэй харьцах дүрмийг давтан хэлье.

Сайн байна, эдгээр урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг санаж, үргэлж дагаж мөрдөөрэй.

Одоо би таныг үзэсгэлэнд бидний эвлүүлэг байрлуулахыг урьж байна.

Нэр дэвшүүлэх: гадаад ертөнцтэй танилцах 4-5 жил.

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: MBDOU №27 "Родничок"
Байршил: Новосибирск мужийн Бердск хот

Занда Наранова
"Цэцэрлэгийн илбэчид" дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

Даалгаврууд: - ажилчдын талаарх хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх, тодруулах цэцэрлэг; тус бүрийн гүйцэтгэсэн хөдөлмөрийн үйл явц;

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх;

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх; - аливаа мэргэжлийн ач холбогдлын талаархи хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдлийг илчлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: жижүүр, тогооч, асрагч, угаагч, хөгжимчин болон бусад мэргэжлүүдийн зураг цэцэрлэг, эдгээр мэргэжлийн хүмүүст хэрэгтэй зүйлсийг дүрсэлсэн сэдвийн зургууд, бөмбөг.

урьдчилсан ажил: байрны аялал цэцэрлэг, ажилчдын ажлын байрыг харуулах цэцэрлэг; тухай шүлэг унших цэцэрлэг; зураг үзэх; насанд хүрэгчдийн ажлыг ажиглах.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Шүлэг уншиж байна.

Дэлхийн хаа нэгтээ цэцэрлэг байдаг,

Би энэ цэцэрлэгт очсондоо баяртай байна.

Энд зун, өвлийн улиралд

Миний бүх найзууд надтай хамт байна.

Энд интоор ургадаггүй -

Аня, Мишенка нар

Мөн ямар ч мөчир чимээ шуугиангүй -

Ира, Даша, Леночка.

Бидний дуртай цэцэрлэгч

Бүгдийг нэрээр нь дууддаг.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Шүлэг ямар цэцэрлэгийн тухай ярьж байна вэ? (Pro Цэцэрлэгхүүхдүүд хаашаа явдаг).

Гэж юу вэ Цэцэрлэг? Энэ юунд зориулагдсан бэ? (хүүхдүүд энд ирдэг, энд тоглодог, хичээллэдэг, бүжиглэдэг, дуулдаг)

Манайх ямар нэртэй юм Цэцэрлэг? ГЭХДЭЭ таны харьяалагддаг бүлэг? (хүүхдийн хариулт).

Манайд үүнийг мэдэх үү хүүхдийнцэцэрлэгт сайхан сэтгэлтэй хүмүүс ажилладаг шидтэнгүүд, тэд хүүхдүүдийг оруулахын тулд бүх зүйлийг хийдэг цэцэрлэг хөгжилтэй байсан, тав тухтай, ингэснээр эцэг эхчүүд тэдэнд санаа зовохгүй байх болно.

2. Ажилчдын тухай яриа цэцэрлэг.

асран хамгаалагч: Энд манайд бүлэгт бяцхан илбэчин Марина Анатольевна бийминий туслах. Түүний ажил юу вэ? (дотоод арилгана бүлэг, тоос шороо, аяга таваг угааж, бидэнд хоол авчирдаг).

Өглөө бүр хэн таныг угтдаг вэ? цэцэрлэг? (сурган хүмүүжүүлэгчид). Тэд хэн бэ, тэд юу хийдэг вэ? (Хүүхдүүд багш нарын тухай ярьдаг).

Зөв. Багш хүн маш их зүйлийг мэддэг, чаддаг байх ёстой, ингэснээр өдөр бүр танд сонирхолтой байх ёстой, ингэснээр та шинэ зүйл сурч, үргэлж сайхан сэтгэлтэй байхын тулд хөгжилтэй, ухаалаг, эелдэг хүүхдүүд болж өсөх ёстой.

Гэхдээ энэ нь бүгд биш юм Манай цэцэрлэгийн шидтэнгүүд. Би та нарт тэдний тухай оньсого хэлье, та таамаглаж байна.

1. Цагаан малгайтай алхах

Гартаа шанагатай

Тэр өдрийн хоолоо хийдэг

Каша, байцаатай шөл, винигрет (Тогооч)

2. Тэр хоолойтой харагдаж байна

Вакцин хийлгэдэг

Температурыг хэмждэг

Бидэнд витамин өгдөг

Хүчтэй, эрүүл байхын тулд

Удахгүй сургуульдаа явцгаая (сувилагч)

3. Хэн тоглож, дуулдаг

Хөгжилтэй бүжиглэх дуудлага

Тэр баян хуур тоглодог

Хүүхдэд хөгжим заах

(хөгжмийн найруулагч)

4. Тэр үүрээр сэрнэ,

Хашаанд цас цэвэрлэгдэх болно,

Бүх замыг шүүрдэх болно

Мөн элс мөсийг бүрхэх болно (гудамж цэвэрлэгч)

5. Бүх зүйл арилдаг, хараарай

Саван доторх хөөсөрнө

Тэгээд бидэнд зориулж оё

Хөшиг нь ердөө л дээд зэргийн чанартай. (угаагч)

(Хүүхдүүд ажилчдын мэргэжлийг нэрлэж, нэрээр нь дуудаж, тэдний ажил юу болохыг хэлдэг)

асран хамгаалагч: Сайн байна уу залуусаа, бүгдээрээ таны нэрлэсэн манай цэцэрлэгийн шидтэнгүүд. Тэгээд одоо жаахан амарцгаая.

3. Физик минут.

асран хамгаалагч: Тэгээд одоо жаахан тоглоё.

4. Логик хөгжүүлэх дасгал хийж байна.

Хүүхдүүд фланелограф дээрх зургуудыг харж, эдгээр зүйлс хүмүүст ямар мэргэжил хэрэгтэйг тодорхойлдог.

Фланелграф дээрх хамгийн сүүлийн зургууд нь алх, хөрөө, хадаас юм.

асран хамгаалагч: Залуус аа, эдгээр зүйлс хэнд хэрэгтэй вэ? Манай цэцэрлэгт хэн эдгээр зүйлсийг ашигладаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

(Хаалга тогшиж, гартаа багаж барьсан комбинзон өмссөн ажилтан орж ирэв)

Багшийн тусламжтайгаар тэрээр хүүхдүүдэд мэргэжлийнхээ талаар ярьдаг.

асран хамгаалагч: Залуус аа, хэд вэ Манай цэцэрлэгт илбэчид амьдардаг. Үүний төлөө маш их баярлалаа! Бодоод үз дээ, хэний ажил илүү чухал вэ? (хүүхдийн үндэслэл). Бүх ажилчид хэрэгтэй. Тэдний ажил чухал. Бид тэдний хөдөлмөрийг хүндэтгэж, туслах ёстой. Эцэст нь хүүхдийнцэцэрлэг бол бидний хоёр дахь гэр, энд бид өглөөнөөс орой хүртэл бүтэн өдрийг өнгөрөөдөг. Та энд сайхан, хөгжилтэй, аз жаргалтай байх болтугай!

Холбогдох хэвлэлүүд:

Бэлтгэл бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах цогц хичээлийн конспект Сэдэв: "Ид шидийн цахилгаан"Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын даалгавар: - хүүхдийн цахилгааны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, - хаана "амьдрах" талаархи санаа бодлыг нь өргөжүүлэх.

Дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах тухай GCD-ийн конспект Сэдэв: "Ойд, аврахад!"Зорилго: Хүүхдүүдэд хүн, амьтан, ургамлын ертөнцийн холбоо, харилцан хамаарлын талаархи ойлголтыг өгөх. Сургалтын зорилго: Мэдлэгээ нэгтгэх.

Дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах тухай GCD-ийн конспект. "Уугуул нутгийн уламжлалтай танилцах" сэдэвтэй.Дунд бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Сэдэв: "Уламжлалтай танилцах.

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн "Модны ид шидийн ертөнц" гадаад ертөнцтэй танилцах тухай GCD-ийн хураангуй. 1. Танилцуулга. Даалгавар: 1. Модны шинж чанарын талаархи хүүхдүүдийн алсын харааг өргөжүүлэх, үзэсгэлэнтэй модыг бүтээдэг хөдөлмөрч хүмүүсийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

"Эрүүл мэндийн орноор аялах" дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй Зорилго, зорилтууд: 1. Эрүүл мэндэд үзүүлэх нөлөөллийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Зорилго: Боловсрол: Хар тэнгисийн нэрний хувилбарыг нэгтгэх; хар тэнгисийн загасны нэрийг засах; нялцгай биетийг гадаад төрхөөр нь ялгаж сурах.

Нэр дэвших:дунд бүлгийн бусадтай танилцах хичээлийн хураангуй.

Дунд бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй.
Сэдэв:"Сонирхолтой нээлтүүд"

Зорилтот.Тоглоомын үйл ажиллагаанд танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэх материал дээр төсөөллийн арга, хэрэгслийг эзэмших.

Даалгаврууд.

Боловсролын.Хүүхдүүдэд байгалийн материал (элс, шавар) -ын шинж чанар, чанарыг онцлон харуулахыг үргэлжлүүлэн заа.

Хөгжиж байна.Туршилтын үр дүнд үндэслэн дүгнэлтээ зөвтгөх, үндэслэлтэй байх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын.Сониуч зан, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж.Тоглоом - өвөө Кузьма. Элс, шаварлаг зүйл, 2 тавиур. Хүүхдүүдийн тоогоор халбага, элс, шавар, лонхтой элс, шавар, таглааг нь таглаж, нүхэнд нь резинэн лийр хийнэ. Ус, сав. Нойтон салфетка.

Урьдчилсан ажил.Хүүхдүүдийг янз бүрийн материалтай танилцуулах, янз бүрийн материалаас объектуудтай танилцах дидактик тоглоомууд.

Хичээлийн явц.

Өвөө Кузьма тосгоны хүүхдүүдтэй уулзахаар ирж, янз бүрийн эд зүйлс (элсэн цаг, шилэн эдлэл, шавар тоглоом, аяга таваг ...) авчирсан. Тэрээр тэднийг гайхалтай нээлтүүдийн ертөнцөд очихыг урьж байна.

Хүүхдүүд янз бүрийн тавиур дээр элс, шавраар хийсэн зүйлс байгаа ширээн дээр ойртож, шалгаж, нэрлэнэ.

Эдгээр зүйлсийг яагаад өөр тавиур дээр байрлуулсан гэж та бодож байна вэ?

- Нэг объект дээр шавар, нөгөө талд нь элсээр хийсэн.

- Элс гэж юу вэ?

- Энэ юунд зориулагдсан бэ?

Шавар юунд зориулагдсан вэ?

Яагаад шавар олборлодог вэ?

- Тоглоом, аяга таваг урлах ...

Хүүхдүүд туршилтын үйл ажиллагаа явуулах тоног төхөөрөмж суурилуулсан ширээг тойрон сууна.

- Халбагаар элс, дараа нь шавар авч, хэрхэн цутгахыг харцгаая.

Хүүхдүүд туршилтыг бие даан хийдэг. Багш тэднийг элс асгаж байгаа нь сул байна гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг, гэхдээ шавар нь тийм ч сайн цутгахгүй байна.

- Юу цутгах нь дээр вэ?

Элс яагаад илүү сайн урсдаг вэ?

Томруулдаг шилээр элсийг шинжье.

Хүүхдүүд харсан зүйлээ харж, ярилцдаг.

Элс нь ижил хэмжээтэй, өөр өөр өнгийн элсний ширхэгүүдээс тогтдог.

- Одоо томруулдаг шилээр өөр байгалийн материал болох шаварыг харцгаая.

- Шавар нь бөөн болон нунтагаас бүрдэнэ. Нунтаг нь бие биендээ наалддаг маш жижиг тоосонцор тул шавар элсээс ч дор цутгадаг. Элс (шавар) зурсан инээдтэй бяцхан эрчүүдийн диаграммыг олцгооё.

Үзүүлэн үзүүлэх туршлага. Би савны таган дахь нүхэнд бэхлэгдсэн лийрийн агаарын тийрэлтэт лонхтой элс (шавар) -д юу тохиолдохыг харуулав.

Хүүхдүүд дүгнэж байна: элсний нүүдэл, шавар - маш бага.

Биеийн тамирын "Кулич".

Хүүхдүүд текстийг дагаж мөрддөг.

Бид элс тарьсан

Нүхэнд шавар цуглуулсан.

Бэлтгэсэн, нухсан

Болгоомжтой өнхрүүлэв.

Улаан өндөгний баярын бялуу

Өөртөө болон зочдод зориулж.

Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад элс, шавартай туршилтыг үргэлжлүүлнэ.

Элсэн дээр саваа нааж үзээрэй.

Тэр яаж элсэнд орсон бэ?

“Шавар руу саваа нааж үзээрэй.

Тэр яаж шавар руу орсон бэ?

-Тийм амар биш.

Та яагаад бодож байна вэ?

- Бөөгнөрсөн учраас хагарахад хэцүү.

Элсэнд ус асгацгаая.

- Тэр хаашаа явсан бэ?

- Элсэнд орж, дэвтээсэн. Энэ нь элсэнд маш сайн шингэдэг.

Одоо шавар руу ус хийнэ.

- Ус хаана байна?

- Шаврын гадаргуу дээр.

Шавар яаж ус нэвтрүүлдэг вэ?

- Маш муу, ус нь шавраар дамжин өнгөрдөг.

Та яагаад бодож байна вэ?

- Учир нь бие биетэйгээ нягт зэргэлдээ орших тоосны жижиг хэсгүүдийг норгох нь илүү хэцүү байдаг.

- Хаана мөчир тарих нь илүү хялбар байсан: хуурай эсвэл нойтон элсэнд?

- Салбар нь хуурай элсэнд амархан ордог ч нойтон элсэнд илүү сайн барьдаг.

Хуурай болон нойтон шавартай ижил туршилтыг хийдэг.

- Аль шаварт мөчрүүдийг тарих нь илүү хялбар байсан: хуурай эсвэл нойтон уу?

- Нойтон үед салбар тэнд сайн явсан.

- Бид зөв дүгнэлт хийсэн! Чийглэг хөрсөнд ургамал тарих нь илүү хялбар байдаг. Тиймээс хавар зуслангийн байшин эсвэл цэцэрлэгт бүх ургацыг чийгтэй хөрсөнд тарих цаг гаргах нь чухал бөгөөд ингэснээр тэд хурдан нахиалж, сайн ургац өгөх болно.

- Би нойтон элсээс бөмбөг өнхрүүлэхийг санал болгож байна.

- Та ямар бөмбөг авсан бэ: хүчтэй юу?

- Бөмбөг хугарсан, хүчтэй биш.

Элс хатах үед түүнд юу тохиолдох вэ?

- Энэ нь сүйрэх болно.

- Тийм ээ, элсний бөмбөг хүчтэй биш.

Хүүхдүүд нойтон шавартай бөмбөгийг өнхрүүлж, хүч чадлыг нь туршиж үзээрэй.

- Шавар бөмбөг яаж болсон бэ?

- Бат бөх, хугардаггүй.

- Мэдээж шавар нь наалдамхай материал учраас түүний хэсгүүд хоорондоо маш нягт холбоотой байдаг. Шаварлаг бүтээгдэхүүн хатах үед энэ нь улам хүчтэй болно. Мөн тусгай хүч чадлын хувьд ийм бүтээгдэхүүнийг тусгай зууханд хатааж, дараа нь будсан байдаг. Шаврын тухай "Зам дээр таарвал хөл шууд гацдаг" гэсэн үг байдаг нь гайхах зүйл биш юм.

“Үүгээр л бидний нээлтүүд дуусч байна. Гараа нойтон алчуураар хатаацгаая.

Хүүхдүүд танил байгалийн материалын талаар шинэ, сонирхолтой мэдээлэл өгсөнд өвөө Кузьмад талархаж байна. Өвөө Кузьма тэдэнд халаасны хуанли өгч, баяртай гэж хэлэв.

Нэр дэвших:дунд бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах хичээл.

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU DS No71 "Яагаад"
Байршил: Белгород муж, Старый Оскол хот

ДУНД БҮЛГИЙН БАЙГАЛЬ ОРЧИНТЭЙ ТАНИЛЦАХ ХИЙСЭН ХИЧЭЭЛ.

Гэрийн болон зэрлэг амьтад.

Шидэт ой руу хийсэн аялал.

Хөтөлбөрийн агуулга:

    Зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх.

    Санах ой, төсөөллийг хөгжүүлэх.

    Хүүхдүүдэд туслахыг хүсэхэд урамшуул.

    Амьтдыг дүрсээр нь таньж сур.

    Амьтдыг сонирхох, хүндлэх.

Хичээлийн материал:

    Захидал бүхий дугтуй.

    Үлгэрийн баатар Лесовичок.

    Гэрийн болон зэрлэг амьтдын тоглоом.

    "Шидэт уут"

    "Нар" дүрс бүхий 3 карт.

    Амьтны дүрс бүхий шоо, тэдгээрийн дүрс.

    Ой мод, байшингийн бэлгэдэл бүхий картууд.

    Бичлэгийн тоглуулагч.

    "Зэрлэг амьтдын дуу чимээ" фонограмм.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүдийн зохион байгуулалт: хүүхдүүд сандал дээр сууна. Хаалга тогших. Шуудангийн ажилтан захидал авчирсан.

Багш: Залуус аа! Бид Лесовичка ойн эзэнээс захидал хүлээн авлаа. Түүний бидэнд бичсэн зүйлийг уншъя.

"Сайн уу залуусаа! Лесовичок танд бичиж байна. Би асуудалд орсон. Манай ойг хорлонтой шулам ид шидэв. Одоо манай ойд уйтгартай, гунигтай байна. Надад туслаач. Хэрэв та бүх даалгавраа биелүүлбэл ой мод алдагдах болно. Хурдлаарай! Би чамайг хүлээж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

За, залуусаа, Лесовичкад тусалцгаая?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дараа нь цагаа дэмий үрэхгүй, Лесовичкад туслахын тулд илбэдсэн ой руу аялцгаая .. Би автобусаар явахыг санал болгож байна.

Аливээ! Аливээ!

Цонхны дэргэд газар байна, Та суумаар байна уу?

Миний автобусанд

Бөмбөрцөг шиг судалтай

Бид дэлхий даяар аялах болно

Та суугаад байна уу, үгүй ​​юу?

(хүүхдүүд "суудлаа эзэлнэ" хоёр хоёроороо босох)

Эхний зогсоол: Шидэт ой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энд бид ойд байна. Лесовичок хаана байна? Аа, чи энд нуугдаж байсан.

Лесовичкаг "хожуул" дороос авдаг.

Лесовичок:

Хүрэлцэн ирсэн залуустаа баярлалаа. Намайг дага, би чамд муу шулам юу хийснийг үзүүлье.

Хүүхдүүд ялгарсан зам дагуу Лесовичокыг дагадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд зам дагуу алхав

Цүнхийг замд нь олсон

Мөн цүнх нь энгийн зүйл биш юм

Энэ бол ид шидтэй, тэгээд л болоо.

Залуус аа, би цүнхэнд юу байгааг гайхаж байна уу?

Хүүхдүүдэд уутанд байгаа зүйлд хүрэхийг санал болгодог. Эдгээр нь куб гэдгийг хүүхдүүд тодорхойлдог.

Лесовичок:

(уутыг онгойлгож, шоо гаргаж авдаг. Амьтдын дүрс дээр ижил амьтдын дүрсийг наасан байна..) -Тиймээс эдгээр нь миний шидэт шоо, гэхдээ тэд илбэдсэн. Хүүхдүүд амьтдыг дүрсээр нь таадаг. Гэхдээ шоо нь "сэтгэл алддаггүй"

Оньсого таахыг хичээцгээе, магадгүй энэ нь туслах болов уу?

"Таавар тааг" дидактик тоглоом явуулав.

    Тэр ойд байгаа бүх хүнээс айдаг

Чоно, шар шувуу, үнэг

Тэднээс зугтаж зугтдаг

Урт чихтэй ... (туулай) Туулайн дүрстэй зургийг амархан арилгаж, туулайн зураг гарч ирнэ. Шоо эвдэрсэн.

    заль мэх,

улаан толгой,

Сэвсгэр сүүл-гоо үзэсгэлэн

Энэ хэн бэ - (Үнэг). Шоо эвдэрсэн.

    Тэр бор, сэвсгэр.

Залуус хэнийг таагаарай

Дулаан байшин барьсан хэн бэ

Тэр байшинд өвөлжин унтдаг уу? (баавгай) Шоо шаналж байна.

    Саарал, аймшигтай, шүдтэй

Бужигнуулсан.

Бүх амьтад зугтав.

Тэдгээрийн амьтдыг айлгав ... .. (чоно) Шоо шаналж байна.

Лесовичок:

Баярлалаа залуусаа, та үүнийг хийж чадсан. Ойд гэрэл гэгээтэй байхын тулд нарыг энд байрлуулцгаая. Одоо бид ойн тал руу явна.

Ойн бүрхэвч.

Лесовичок:

Энд хэдэн амьтан байгааг хараарай. Тэд ид шидтэй тул нэрээ мартжээ. Тэдний нэрийг санахад нь тусалцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

нэг амьтны баримал аваад хэн болохыг асуув. Хүүхдүүд хариулдаг.

Лесовичок:

Баярлалаа! Та ойн цэвэрлэгээг арилгахад тусалсан, Нарыг энд тавь. Энд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Ядарсан уу?

Физкультминутка.

Бид ойн цэвэрлэгээнд явлаа

Хөлөө дээш өргөх

Бут, довоор дамжин

Салбар, хожуулаар дамжин

Бид маш удаан алхсан

Бидний хөл ядарч байна

Одоо суугаад амарцгаая

Тэгээд зугаалцгаая

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, хөлийг нь дээш өргөөд, доош тонгойж, үргэлжлүүлэн хөдөлдөг)

Ойн нуур.

Лесовичок:

Бүх амьтад хэрхэн холилдсоныг хараарай: гэрийн тэжээвэр амьтадтай хамт зэрлэг амьтад. Нуурыг тайлахын тулд та бүх амьтдыг гэрт нь нүүлгэн шилжүүлэх хэрэгтэй. Энд ойн зураг байна. Ойд ямар амьтад амьдардаг. Мөн энд байшинг зурсан зураг байна. Хүний хажууд ямар амьтад амьдардаг вэ?

Лесовичкагийн тусламжтайгаар хүүхдүүд ой мод, гэрийн тэжээвэр амьтад, байшинтай зураг дээр зэрлэг амьтдыг тарааж өгдөг.

Лесовичок:

Сайн хийлээ! Нуурыг эвдсэн. Үүн дээр нар тавь.

Зэрлэг ан амьтдын дуу чимээ сонсогддог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шувууд ямар сайхан дуулж, ус шуугиж байгааг та сонсож байна уу? Бид бүх даалгаврыг даван туулж, Лесовичкад тусалж, ой модыг устгасан. Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Лесовичкад хэл. Баяртай.

Хүүхдүүд Лесовичоктой баяртай гэж хэлээд буцаж явна.

"Цэцэрлэгт буцаж ирэхэд" Бататгах асуултуудыг асууна.

    Өнөөдөр бид хаана байсан бэ? Тэд хэнд тусалсан бэ?

    Та ямар амьтдыг харсан бэ?

    Ойд ямар амьтдыг байрлуулсан бэ? Гэрт ямар амьтдыг байрлуулсан бэ? Яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бүгд сайн хийгдсэн! Бүгдэд нь баярлалаа. Бүх хүүхдүүд шагналын бэлэг авдаг.