Ахлах бүлгийн фгосын дагуу гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй. Хүүхдийг гадаад ертөнцтэй танилцуулах хичээлийн тойм Ахлах сэдвээр гадаад ертөнцтэй танилцах


Чебоксары хотын "Полянка" 73-р цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Манай ойн мод" бэлтгэл бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

Хөгжүүлсэн:

Остерова Е.Д.

Сурган хүмүүжүүлэгч 1 кв. муур.

Чебоксары - 2017 он

Програм хангамжийн агуулга.

Зорилго: Манай ойн модны талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, сайжруулах.

Боловсролын даалгавар: хүүхдүүдэд модыг гаднах тэмдэг, жимс, навчаар ялгах, танихыг заах; модны бүтэц, хүний ​​амьдрал дахь ач холбогдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар: үг бүтээх ажлыг үргэлжлүүлэх (модны нэрийг илэрхийлсэн нэр үгээс харьцангуй нэмэлт үг үүсгэх); санах ой, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

Боловсролын даалгавар: модыг сонирхох, хүндэтгэх, амралтаараа ойд биеэ зөв авч явах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: өргөжүүлэх, баяжуулахНэр үгээс үүссэн нэмэлт үгээр дамжуулан хүүхдийн үгсийн сан.

Материал: модны зураг, шүлэг, оньсого, г / ба "Аль модноос навчис".

Хичээлийн явц:

Сайн уу хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр бид ойн үлгэрийн орон руу явах болно (шүлэг унших)

үлгэрийн ой

Анхилуун мөчрөөс хөшиг нэхэж,

Нарс мод ойн зүрхэнд салхи оруулахгүй...

Тэнд, сэрүүн нам гүм дунд чимээ шуугиантай урсгал бий,

Шинэхэн, сэрүүн, цэвэрхэн, гялалзсан...

Тэгээд эргийн өвсөн дунд айж нуугдаж,

Хөндийн цагаан сараана тэр горхи руу харж,

Мөн салбаруудын хүчтэй хөшгийг хадгалдаг

Унтаа үлгэр - Ойн зүрхэнд үлгэр...

Залуус аа, энэ гайхамшигт улсын гол оршин суугчид хэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Зөв! Мэдээжийн хэрэг мод!

Мод ойд ямар ашиг тустай вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сайн хийлээ! Мод бол дэлхий дээрх хүчилтөрөгчийн гол эх үүсвэр юм. Тэд бохир үнэрийг амьсгалж, цэвэрхэн нь амьсгалдаг!

Манай ой модоор баялаг. Тэдний заримыг нь харцгаая. Үүний тулд би танд оньсого бэлдсэн (би эхний оньсого уншсан)

Цагаан баррель гоо сайхан

Бид хамтдаа зам дээр зогсож,

Салбарууд нь доошилдог

Мөн мөчир дээр ээмэг зүүсэн.

(хус)

Зөв! Хус! (хусны зургийг харуулах)

Залуус аа, хус ямар харагддаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сайн хийлээ! Хус нь маш үзэсгэлэнтэй, жижиг буржгар навчтай, цагаан их биетэй, нарийхан байдаг.

Хус нь хүнд ямар ашиг тусаа өгдөг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Үүнээс тавилга, гар урлал, бэлэг дурсгалын зүйл хийдэг. Оросын тосгонд овоохойг хус модоор халааж байсан. Хусны нахиа, навчийг анагаах ухаанд хэрэглэдэг. Хавар эрт хурааж авдаг амттай, эрүүл хус шүүс.

Хоёр дахь оньсого та нартай хамт сонсоцгооё:

Энэ нь эгц дээгүүр зогсож байна

Хүчирхэг Богатырь:

Мөр салсан,

Тэр гараа өргөв. (царс)

Зөв! Оак! (царс модны зургийг харуулах)

Хүүхдүүдэд хэлээрэй, царс модны их бие нь юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Их бие нь зузаан, ороомог хагарал бүхий бор саарал холтосоор хучигдсан байдаг. Мод хөгширөх тусам хагарал улам гүнзгийрдэг. Оак нь баатарлаг хүч чадал, хүч чадал, язгууртны илэрхийлэл гэж тооцогддог.

Царс модны жимсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Зөв! Царсны боргоцой! Ямар ойн оршин суугчид царсны мод идэх дуртай вэ?

Сайн хийлээ! Зэрлэг гахай, буга, хээрийн хулгана, хязаалан загас идэх дуртай.

Мөн царс нь хүмүүст ямар ашиг тустай вэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ нь хөлөг онгоцны үйлдвэрлэл, тавилга, мужааны үйлдвэрлэлд ашиглагддаг.

Одоо та бүхэнтэй дараах оньсого сонсоцгооё.

Энэ ямар охин бэ?

Оёдолчин биш, дархан биш,

Юу ч оёдоггүй

Мөн бүтэн жилийн турш зүүгээр. (гацуур)

Шинэ жилээр бид ямар модыг үргэлж тоглоомоор чимэглэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Зөв! Зул Сарын мод!

Надад хэлээч, мод хүнд ямар ашиг тустай вэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ нь гоёмсог тавилга хийдэг. Мөн цаас, хөгжмийн зэмсгийг гацуур модоор хийдэг.

Дараах тааварыг тантай хамт сонсоцгооё.

Бөөр - үнэртэй

Навчнууд нь наалдамхай

Жимс - дэгдэмхий (улиас)

Улиас! Надад хэлээч, улиасны навч ямар хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тэд агаарыг тоос, тортогоос цэвэрлэж, их хэмжээний хүчилтөрөгчийг агаар мандалд ялгаруулдаг.

Одоо жаахан амарцгаая!

Дидактик тоглоом "Навч аль модных вэ?"

Хүүхдүүдэд мод, навчны дүрс бүхий картуудыг өгдөг. Энэ нь хос (хус навч - хус мод) гэх мэтийг олох шаардлагатай.

Залуус аа, одоо ойн оршин суугчдад саад учруулахгүйн тулд ойд хэрхэн биеэ авч явахаа санацгаая.

Шүлэг уншиж байна.

Хэрэв та ойд зугаалахаар ирсэн бол

Цэвэр агаараар амьсгал

Гүй, үсэрч, тогло

Зүгээр л санаарай, битгий мартаарай

Ойд чимээ шуугиан тарьж болохгүй.

Бүр маш чанга дуулдаг.

Амьтад айдаг

Ойн захаас зугт!

Дэмий хоосон цэцэг урж болохгүй!

Чавхнаас буудаж болохгүй!

Чи алахаар ирээгүй!

Эрвээхэй нисгээрэй

Тэд хэнд саад болдог вэ?

Тэднийг энд барих шаардлагагүй,

Бөглөх, алга таших, саваагаар цохих.

Та зүгээр л ойд зочин байна.

Энд эзэн нь царс, хандгай юм.

Тэдний амар амгаланг авраач

Эцсийн эцэст тэд бидний дайсан биш.

Залуус аа!

Манай ойд ямар мод ургадаг болохыг дахин нэг удаа санацгаая.

1 Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээл

"Гэр бүл бол аз жаргал!" Ахлах бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй.

Боловсролын бүс: нийгэм

Зохион байгуулалттай сургалтын үйл ажиллагааны хэсэг : Гадаад ертөнцтэй танилцах.

Сэдэв:Гэр бүл бол аз жаргал.

Зорилтот:хүүхдүүдэд гэр бүл, тэдний байр суурийн талаархи ойлголтыг үргэлжлүүлэн бий болгодог.

Боловсролын даалгавар: хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдээ нэрлэхийг заах; гэр бүлийн хүн бүр бие биедээ санаа тавьж, хайрладаг гэдгийг мэдэх; гэр бүл дэх насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн үүргийг ойлгох.

Хөгжлийн даалгавар: Танин мэдэхүйн сонирхол, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар: Хүүхдээ гэр бүлээрээ бахархаж өсгө.

Хэрэглэсэн материал: хүүхэд бүрт зориулсан "нар", "үүл" зураг, хүүгийн зураг эсвэл дүрслэл.

Тайлбар толь бичгийн ажил: үүрэг хариуцлага, гэр бүлийн гишүүн.

Хичээлийн явц:

Урам зориг, урамшууллын үе шат.

Баяр баясгалангийн тойрог:

"Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэ."

Хүмүүжүүлэх:Сайн байна уу, та өнөөдөр ямар сайхан сэтгэлтэй байна! Таныг хүү Никитатай уулзахыг урьж байгаадаа баяртай байна. Тэрээр гэр бүлийнхээ хамт зочдыг хүлээн авах дуртай. Та зочлоход бэлэн үү?

Хүүхдүүд санал нэг байна.

Зохион байгуулалт-хайлтын үе шат.

Хүмүүжүүлэх:Никита хэнтэй хамт амьдардагийг мэдэхийн тулд бид оньсого тааварлах хэрэгтэй.

1. Унтахынхаа өмнө унтлагын хувцас өмсөх,

2. Анхилуун чанамал,

амттанд зориулсан бялуу,

амттай бин

Хайртдаа ... (эмээ)

3. Тэр уйдсандаа ажиллаагүй,

Тэр дуугарсан гартай

Одоо тэр хөгшин, саарал болжээ

Хонгор минь, хайрт минь ... (өвөө)

4. Хэн чамд хадаас алх цохихыг заах вэ?

Машин жолоодоорой

Хэрхэн зоригтой байхыг хэлье

Хүчтэй, авхаалжтай, ур чадвартай юу?

Та бүхний мэдэж байгаа -

Энэ бол бидний дуртай ... (аав)

5. Хөгжилтэй карапузик гэж хэн бэ

Хэвлий дээрээ хурдан мөлхөж байна уу?

гайхалтай хүү-

Энэ бол миний хамгийн залуу ... (ах)

6. Хэн намайг болон миний дүүг хайрладаг вэ?

Гэхдээ тэр илүү хувцаслах дуртай юу?

Маш загварлаг охин

Миний хамгийн бага ... (эгч)

Хүмүүжүүлэх:Энэ бол Никитагийн том гэр бүл юм.

Гэр бүл гэдэг нь хамт амьдардаг хүмүүсийн бүлэг юм. Та яагаад гэр бүл хэрэгтэй гэж бодож байна вэ?

Зөв! Бие биедээ тусалж, хүүхдүүдээ өсгөж, сургаж, ахмад настнуудад анхаарал халамж тавьдаг.

Никита танай гэр бүлийн талаар мэдэхийг үнэхээр их хүсч байсан, бидэнд гэр бүлийнхээ тухай яриач.

Санал болгож буй асуултууд:

Чи хэнтэй амьдардаг вэ?

Танай гэр бүлийн хамгийн ахмад нь хэн бэ?

Хамгийн залуу нь хэн бэ?

Та гэр бүлийн гишүүдээ хэрхэн халамжилдаг вэ?

Та хайртай хүмүүстээ хайртай юу? Яагаад?

Сайн хийлээ! Бие биедээ хайртай, тусалж, халамжилдаг гэр бүл байдаг нь сайн хэрэг.

Та хайртай хүмүүстээ туслах дуртай юу?

Гэр бүлийн гишүүн бүр өөрийн гэсэн гэрийн ажилтай гэдгийг бид мэднэ. Та гэрийн ямар үүрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүмүүжүүлэх:Та ядарч байна уу? Жаахан амарцгаая.

Fizminutka "Гэр бүлийн дасгал"

D / тоглоом "Баяр ба гуниг"

Хүмүүжүүлэх:Залуус аа, бид хайртай хүмүүстээ хайраа хэрхэн илэрхийлэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Зөв! Бид ч гэсэн аав, ээжийгээ бухимдуулахгүйн тулд сайн зүйл хийдэг, хэзээ ч муу зүйл хийдэггүй. Наранд эсвэл үүлэнд баяр баясгалан (гуниг) ямар харагддаг гэж та бодож байна вэ?

Би үйлдлүүдийг нэрлэх болно. Хэрэв та энэ үйлдэл нь ээжийгээ бухимдуулна гэж бодож байвал үүл, хэрэв хүсвэл нар.

Сайхан зураг зурсан;

Найзтайгаа тулалдах;

Манна идсэн;

Тоглоомыг байранд нь арилгасан;

Тэд номыг урж хаясан;

Явган явахдаа тэд хүрэмийг бохирдуулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа, танай гэр бүлд юу баяр баясгалан, ямар уй гашууг авчирдагийг та зөв ойлгож байна.

Никитатай баяртай гэж хэлээд түүнийг манай цэцэрлэгт зочлохыг урьцгаая.

Хүүхдүүд Никитатай баяртай гэж хэлдэг.

Тусгал-засах үе шат.

Хүмүүжүүлэх:Өнөөдөр бид хэнд зочилсон бэ?

Хүн яагаад гэр бүл хэрэгтэй вэ? Хичээл танд юу таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш нь хүүхдүүдийг идэвхтэй, хариу үйлдэл үзүүлж байгааг нь магтдаг.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Хүүхэд юу мэддэг (Мэдэх): түүний гэр бүлийн гишүүд.

Хүүхэд тухайн материалыг хэрхэн эзэмшсэн (To have) /: гэр бүлийн хүн бүр өөрийн гэсэн үүрэг хариуцлагатай байх ёстой гэсэн санаа.

Хүүхэд эзэмшсэн материалыг үйл ажиллагаандаа хэрхэн ашигладаг вэ (чадвар болох) /: тэргүүлэх асуултуудын тусламжтайгаар гэр бүлийнхээ талаар ярих.

| Байгаль орчинтой танилцах хичээлүүд

Ардын соёл, уламжлал. Танин мэдэхүйн хичээл "Өө, миний гутал, хуурамч гутал ..."Сурган хүмүүжүүлэх хөтөлбөр даалгавар: хүний ​​гараар бүтсэн ертөнцийн талаарх мэдлэгийн хэрэгцээг бүрдүүлэх; гэр ахуйн эд зүйлсийн талаарх мэдлэгийг дээшлүүлэх (тэдгээрийн өнгө, хэлбэр, хэмжээ, материал, зорилго, уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх. Төлөвлөсөн үр дүн: үзмэр мэдээллийн чанартайсонирхол...

Бэлтгэл бүлгийн "Хүүхдийн хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэхэд гэр бүлийн нөлөө" FTsKM-ийн GCD-ийн конспект. (үндэсний-бүс нутгийн бүрэлдэхүүн хэсэг)Програм хангамж даалгавар: - Осетийн ардын соёлын гарал үүслийг хүүхдүүдэд танилцуулах; - Осетийн ард түмний амьдрал, зан чанар, уламжлалын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (Осетийн амьдралын объектууд, Осетийн ард түмний хичээл зүтгэл, зочломтгой байдал); - хүмүүжүүлэх ...

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд - Дунд бүлгийн "Өвлийн ландшафт" ландшафтын зурагтай танилцах тухай GCD-ийн хураангуй.

Нийтлэл "Өвлийн ландшафт" ландшафтын зурагтай танилцах тухай GCD-ийн хураангуй ...Даалгавар: Өвлийн улиралд байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчилж, нэгтгэх, тэднийг ландшафтын зурагтай танилцуулах; жилийн энэ үеийн гоо үзэсгэлэнд анхаарлаа хандуулах; байгалийн объект, үзэгдлийн шинж тэмдгүүдийн талаархи ерөнхий санаа бодлыг бий болгох, тогтоох ...

MAAM зургийн номын сан

Зорилго: туслах багшийн ажлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх. Даалгавар: * туслах багшийн ажилд шаардлагатай сэдвүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх; * насанд хүрэгчдийн ажилд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх; * насанд хүрэгчдэд туслах, тэдэнд анхаарал халамж тавих хүсэл. Интеграци...

Туршилтын үйл ажиллагааны мастер анги "Сансрын туршилт""Сансрын туршилт" мастер анги нь бүх оролцогчдыг од, гаригийн ертөнцөд аваачихаас гадна хэд хэдэн ноцтой ойлголтуудыг танилцуулах болно. Оролцогчид сансар огторгуйн тухай сонирхолтой баримтуудыг цээжилж, өөрийгөө сансрын нисгэгч гэж төсөөлөхийг хичээх болно! Бэлтгэсэн: Никулина Светлана...

"Нимбэг ба түүний шинж чанарууд" судалгааны туршилтын үйл ажиллагааны GCD-ийн хураангуй.Шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм Насны бүлэг: бэлтгэл бүлэг Сэдэв GCD: "Нимбэг ба түүний шинж чанарууд". Зорилго: ургамлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх - (нимбэг ба түүний шинж чанар) Даалгавар: 1. Үйл явц дахь хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх ...

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлүүд - 1-ээс 3 насны "Давстай зуурмагийн танилцуулга" хичээлийн хураангуй


1-ээс 3 насны хүүхдүүдэд загварчлах хичээл Загварчлах явцад хурууны нарийн моторт ур чадвар, төсөөлөл хөгжиж, гарын авлагын ур чадвар бий болж, хүүхдүүд гар хөдөлгөөнийг зохицуулах, мэдрэхүйн туршлага - уян хатан байдал, хэлбэр, жингийн мэдрэмжийг олж авдаг. Хамгийн тохиромжтой...

Зорилго: Хүүхдүүдийн тээврийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, тээврийн хэрэгслийг нэг үгээр дуудаж сурах. Тээврийн хэрэгсэлтэй юу холбоотой болохыг ойлгоход хүргэх. Материал: "тээвэр" зургийн багц, "Тоглоом" зургийн багц (хүүхэлдэй, баавгай, бөжин, муур. Агуулга...

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

"12-р дунд сургууль" "Хүүхдийн давс 65-р" Зангуу "

Архангельск муж, Северодвинск хот

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

"Бусдын мэдрэмжийг ойлгож сурах"

бэлтгэсэн

сурган хүмүүжүүлэгч

Вяленко Елена Альбертовна

Северодвинск

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, зочид манай хичээлд ирлээ. (хүүхдүүд мэндлэх)

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та өөр яаж сайн уу гэж хэлэх вэ?

Хүүхдүүд.(хуруу, алга ташилт, цус харвалт)

Тойргийн төвд "шидэт алим", эргэн тойронд нь зүрх сэтгэл байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, цаг хугацаа өнгөрч, "шидэт алим" хүүхдүүд өөр ямар сайн үйлс хийж чадсаныг дахин сонирхож байна.

Хүүхдүүд ээлжлэн сайн үйлсийн тухай ярьж, “шидэт алим” нь хүүхдүүдэд урам өгч, тэдний үйлдлийг “сайн үйлс” гэж нэрлэдэг. (хүүхдэд зүрх сэтгэл өгч, хувцас хунарт наалддаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо гараа нийлүүлж, нэг том, сайхан сэтгэлтэй болцгооё. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гар барина. Сурган хүмүүжүүлэгч. Хамтдаа амьсгалцгаая

Бидний зүрх хэрхэн цохилж байгааг харуул (алга) Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ийм нөхцөл байдлыг төсөөлөөд үз дээ. Бүх залуус сандал дээр сууж, Лера үсэрч, үсэрч, өөгшүүлж, унаж, уйлдаг. (Лера шоунууд)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Лера ямар санагдаж байна? (өвдөлт).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эхлээд юу хийхээ хэн мэдэх вэ? (тайвшир, туслаач, хаана өвдөж байгааг асуу)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та Лераг тайвшруулахын тулд юу гэж хэлэх вэ?

Хүүхдүүд.(чи харах болно, бүх зүйл сайхан болно, өөрийгөө тат, бүх зүйл өнгөрөх болно, битгий сэтгэлээ бүү алдаарай, бага зэрэг тэвчээртэй байгаарай, бид танд одоо туслах болно, тайвширна уу).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Охин ямар өвдөлтийг мэдэрсэн бэ? (биеийн)

Сурган хүмүүжүүлэгч. "Өөрийгөө татах" гэсэн хэллэгийг та юу гэж ойлгож байна вэ? (нулимс барих, өвдөлтийг тэсвэрлэх, нулимс урсахад уйлахгүй байх).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та Лера мөн үү? Залуус таныг тайвшруулах үгс хэлэхэд танд ямар санагдаж байсан бэ? Лера.Би ганцаараа биш гэдгээ мэдэрсэн, энэ нь илүү хялбар болж, өвдөлт арилдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Туслахаар ирсэн хүмүүсийг яаж дуудах вэ? (сайн, жинхэнэ найзууд)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид өөрсдийн үйлдлээ хэрхэн нэрлэх вэ? (эрхэмсэг, сайн үйлс).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо өөр нөхцөл байдлыг төсөөлөөд үз дээ: Түүний төрсөн өдрөөр Коля сайхан шинэ машин бэлэглэжээ. Тэр түүнтэй өдөржин тоглосондоо маш их баяртай байв. Гэтэл гэнэтийн үйл явдал тохиолдов. Санамсаргүй байдлаар тэр түүн дээр гишгэхэд машин жижиг хэсгүүдэд хуваагджээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүү юу мэдэрсэн бэ? (өвдөлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүү хандивласан тоглоомыг эвдэхэд ямар өвдөлт мэдэрсэн бэ? (сэтгэцийн, сэтгэл хөдлөлийн).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Коляад яаж туслах вэ? Энэ хүнд байдлаас гарах арга замыг санал болгоё.

Хүүхдүүд.(засахыг оролдъё, тайвшир, хэрэв аав чамд засах боломжгүй бол та үүнийг цехэд аваачиж өгч болно, надад ижил машин байгаа, би чамд тоглоход таатай байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Таныг сэтгэлээр унасан үед хэн танд туслах вэ? (Би өөрийгөө тайвшруулж, эцэг эх, амьтан, найз нөхөд)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та бэлэг авах дуртай юу? Өгвөл яах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүлээн авах эсвэл өгөх нь юу илүү тааламжтай вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид "Найздаа бэлэг" тоглоом тоглох болно. Дохио зангаа, нүүрний хувирал, пантомимийн тусламжтайгаар найз эсвэл найз охиндоо юу өгөхөө харуулаарай, бид таахыг хичээх болно.

Тоглоом "Найздаа бэлэг" Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо таны сэтгэл санаа ямар байна?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Найзуудтайгаа цэцэрлэгт хүрээлэнд явах гэж байна гээд төсөөлөөд үз дээ, тойруулга унана, ямар цаг агаар таныг цэцэрлэгт хүрээлэнд очиход саад болох вэ? (бороотой)

Физик. минут.

Хүүхдүүд хивсэн дээр зогсож байна.

Борооны үүл хөвж: "Лэй бороо оруулъя"

Борооны дуслууд амьд мэт бүжиглэж байна - хөх тариа уу!

Тэгээд хөх тариа, ногоон газар руу бөхийж, ууж, ууна, ууна

Мөн дулаахан бороо асгарч, асгарч, асгарч байна

Женя гадуур зугаалахаар гарав

Бороо гуйв

"Бороо, бороо, хүлээ

Бороо, бороо, бороо бүү ор

Чи бидэнд хэрэггүй, шалбааг ч хэрэггүй

Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бороо ороход ямар мэдрэмж төрж байгаагаа нүүрний хувирлаар харуул.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид яагаад бороонд дуртай вэ?

Хүүхдүүд,(Би бороонд алхах дуртай, ор услах шаардлагагүй, цэцэг хурдан ургадаг, шүхэр дор алхдаг, гадаа шинэхэн.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чи яагаад бороонд дургүй байгаагаа хэлээч?

Хүүхдүүд.(бороо алхахад саад болж, цэцэрлэгийн ор ухаагүй, бороо ажлаа дуусгахад саад болсон, нойтон хувцас, нойтон гутал, гунигтай байдал,

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хоёр хүн бороонд зогсоход ямар мэдрэмж төрдөг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд.Нэг нь баярлаж, нөгөө нь гунигтай, сэтгэл санаа нь муудсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бороо бол байгалийн үзэгдэл бөгөөд бид үүнд нөлөөлж чадахгүй, бидний сэтгэл санаа энэ талаар юу бодож байгаагаас хамаардаг.

Хүүхдүүд мольберт рүү ойртож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ бол ид шидийн нуга, маш ер бусын, цэцэг ургадаг. Хамгийн гол нь хатан сарнай юм. Тэр ганцаараа маш их гунигтай, ганцаардсан гэж хэлсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Талбайд юу дутагдаж байна вэ? (өнгө)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Нугад ямар цэцэг ургадагийг мэдэхийн тулд шүлэг сонсоорой. (Хүүхдүүд сараана, бурдок, сарнайн тухай шүлэг уншдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би чамайг илбэчин болж, цэцэгсийг сэргээхийг санал болгож байна. Та хүссэн цэцгийн сэтгэл хөдлөлийг зурах хэрэгтэй. (Хүүхдүүдийг нүд, ам, хөмсөг, хамар зурахыг урьж байна)

Хурууны гимнастик: "Манай час улаан цэцэг."

Хүүхдүүд зурдаг. Чайковскийн хөгжим "Голт борын дагина"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Нугадаа цэцэг тарьцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та ямар сэтгэл хөдлөлийг зурсан бэ?

Тэд яагаад ийм их хөгжилтэй байгаа юм бэ?

Өөр хэн сэтгэл санааг зурсан бэ?

Хүүхдүүд.(бороо орсон, тэд хамтдаа уулзсан).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та эргэн тойрныхоо хүмүүс болон хайртай хүмүүстээ үргэлж сайхан сэтгэлтэй байхын тулд сарнайн хатан хаан танд бяцхан сюрприз барьж, тусалсанд баярлалаа.

Би цэцэгтэй наалт тарааж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Мөн зочдод "Найрамдлын дуу" сюрприз барих болно.

Хүүхдүүд дуу дуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та бусад хүмүүсийн сэтгэл санаа, мэдрэмжийг аль хэдийн тодорхойлж сурсан, хүнд хэцүү үед тэдэнд тусалж чадна гэж би бодож байна. Таны нөхөрлөл, харилцан туслалцаа, харилцан туслалцаа үүнд тусална.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

    Бид 3-7 насны хүүхдүүдтэй харилцахыг заадаг. Волкова Ю.С.

    Ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх. Андреенко Т.А.

    "Сургуулийн өмнөх боловсрол" сэтгүүл 1997 оны №5.

Ахлах бүлгийн Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Шавж"

Боловсролын бүс:мэдлэг, харилцаа холбоо, уран сайхны бүтээлч байдал.

Үйл ажиллагаа:хөгжилтэй, нийтэч, танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй.

Арга, техник:

  • Үзүүлэн (үзүүлэх, үзүүлэх);
  • Амаар (уран сайхны үг, яриа, асуулт хариулт);
  • Практик (хөгжилтэй дасгал, туршилт);
  • Сурган хүмүүжүүлэх технологи: оюутанд чиглэсэн, судалгаа шинжилгээ, тоглоом.
  • Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: биеийн тамирын минут.

Зорилго:

БОЛОВСРОЛ:

  • Хүүхдүүдийн шавьжны талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх, хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт "шавж" гэсэн ерөнхий ойлголтыг нэвтрүүлэх. Учир нь - учир нь нэгдлийг ашиглан янз бүрийн бүтэцтэй өгүүлбэр зохиох дасгалаа үргэлжлүүлээрэй. Цуврал зурган дээр үндэслэн богино өгүүллэг зохиож сур.

БОЛОВСРОЛ:

  • Дэлхий дээрх жижиг хөршүүдэд сайн хандлагыг төлөвшүүлэх.

ХӨГЖҮҮЛЖ БАЙНА:

  • Харааны болон сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх.
  • Энэ сэдвээр хүүхдүүдийн үгсийн санг идэвхжүүлж, баяжуулах.
  • Холбоотой яриаг хөгжүүлэх.
  • Дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, үндэслэл тогтоох, дүгнэлт гаргах, хариултын үндэслэл бүхий дөрөв дэх нэмэлт сэдвийг хасах.
  • Оньсого тааж, хариултаа зөвтгөж сур.
  • Ерөнхий моторт ур чадвар, зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
  • Объектуудыг үндсэн шинж чанараар нь бүлэглэж сур.

Урьдчилсан ажил:оньсого таавар, ажиглалт, К.Чуковскийн "Ялаа-Цокотуха", В.Бианчигийн "Аз жаргалтай алдаа" үлгэр унших, хүүхэлдэйн кино үзэх, "Эрвээхэй" аппликейшн, шавьжны дүрсээр загварчлах, тоглоом, зураг үзэх, биет сонгох сэдвээр боловсролын минут, дүрслэх материал сонгох, анхаарал, санах ой, сэтгэлгээний тоглоом сонгох.

Тоног төхөөрөмж:шавьжны сэдэвчилсэн зураг (эрвээхэй, зөгий, царцаа, шоргоолж, катерпиллар, хатагтай, соно). Цэцэг, дидактик тоглоом "Бүлэг болгон тараах", дидактик тоглоом "Дөрөв дэх нэмэлт", D / ба "Эхлээд юу вэ, дараа нь юу" (катерпиллар эрвээхэй болж хувирахыг харуулсан зураглал). Зөөлөн тоглоом - Катерпиллар, ногоон даавуугаар хучигдсан ширээ, дээр нь цэцэг, захидал, шавьжны тоглоомууд - зөгий, хатагтай, соно, шоргоолж, цох, ялаа байрладаг.

Төлөвлөсөн үр дүн:хүүхэд шавьжны тухай энгийн ойлголттой; тухайн сэдвээр харилцан яриа өрнүүлэх чадвартай; Тоглоомын болон танин мэдэхүйн даалгавруудыг шийдвэрлэхэд сурган хүмүүжүүлэгч болон үе тэнгийнхэнтэйгээ идэвхтэй, эелдэг байдлаар харилцдаг.

Хичээлийн явц:

1. Танилцуулга

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр бид ойн цэвэрлэгээний бяцхан оршин суугчид болох шавьжтай уулзахаар явах болно. Аялалд бэлдэж байна:

"Бид хөлөө дээш өргөөд ойн цэвэрлэгээнд гарлаа.

Бут, өвсөөр, хожуулын мөчрөөр дамжин.

Хэн ийм их эрч хүчтэй алхаж, бүдрээгүй, унасангүй вэ?

Залуус аа, хар даа, бид хаана байна? Бид ойн цэвэрлэгээнд байна. (багш хүүхдүүдтэй хамт ногоон даавуугаар хучиж, цэцэг чимэглэсэн ширээн дээр ирдэг)

Анхилуун нарсан ойд байхдаа

Та хавар хожуул дээр сууна.

Эргэн тойрноо сайн ажиглаарай

Та эргэн тойронд маш их зүйлийг анзаарах болно!

Хүүхдүүд ээ, хэн бидэнтэй хамт өвс, цэцэг, газар, мод, бутанд амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Шавж бол манай гарагийн хамгийн эртний бөгөөд хамгийн олон оршин суугчид юм. Тэд 250 сая жилийн өмнө гарч ирсэн бөгөөд дэлхий дээрх амьдралд маш сайн дасан зохицсон байдаг.

Хараач, цэвэрлэгээнд хэн ч байхгүй, би ганц ч шавьж харахгүй байна. Зөвхөн үсэг нь худлаа, хэнээс ирсэн юм бол оо? Тэр захидлыг уншив: "Эрхэм залуус аа, бид асуудалд орлоо, муу шулам биднийг илбэв, туслаач!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, зургаан хөлт хүүхдүүдэд ямар нэгэн зүйл тохиолдсон, та туслахад бэлэн үү? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зургаан хөлт хүүхдүүддээ туслахын тулд чи бид хоёр ч бас шавьж болон хувирна. Надад бидэнд туслах шидэт цэцэг бий. Багш шидэт цэцэг аваад хүүхдүүдтэй хамт дараах үгсийг хэлдэг.

Бүх нүдээ аниад миний араас давт:

Бидэнд туслаач, цэцэг, биднийг шавьж болго! Энд бид шавж болж хувирч, ойн цоорхой руу нисэх болно. Шавжнуудыг өнгөрөөж, суу. "Чи оньсого тааж, зураг олох хэрэгтэй - сэжүүр" гэсэн муу шуламаас эхний даалгавар бол энд байна.

2. Оньсого. Сэдвийн харилцан яриа.

Багш оньсого уншиж, хүүхдүүд таамаглаж, зургийг олж, фланелграф дээр тавьдаг.

  • Тэр дөрвөн далавчтай

Бие нь сум шиг нимгэн.

Бас том, том нүд

Тэд түүнийг ... (соно) гэж дууддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та үүнийг соно гэж яаж таамагласан бэ, ямар үг хариултыг олоход тусалсан бэ?

  • Анхилуун цэцгийн шүүсийг ууж,

Бидэнд лав, зөгийн бал хоёуланг нь өгдөг.

Тэр бүх хүмүүст сайхан байдаг

Түүний нэр ... (зөгий).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөгий гэдгийг таахад ямар үг тусалсан бэ?

  • Тэр бол жинхэнэ ажилчин.

Маш их хөдөлмөрч.

Өтгөн ойд нарс модны дор

Тэр зүүгээр байшин барьдаг.(шоргоолж).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шоргоолж гэдгийг таахад ямар үг тусалсан бэ?

  • Тэр тод, үзэсгэлэнтэй

Гоёмсог, хөнгөн далавчтай.

Тэр цэцэг шиг харагдаж байна

Мөн тэрээр цэцгийн шүүс уух дуртай. (эрвээхэй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ эрвээхэй гэж танд ямар үг хэлсэн бэ?

  • Тэр бүх хорхойноос илүү хөөрхөн,

Ар тал нь час улаан өнгөтэй.

Мөн үүн дээр дугуйлна

Хар цэгүүд.(Ladybug).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн энэ оньсогоонд энэ нь хатагтай гэж ямар үг хэлсэн бэ?

Зурган дээр дүрслэгдсэн хүмүүсийг яаж нэг үгээр нэрлэх вэ?

Бүх шавжны гол онцлог нь юу вэ? (Бүх шавж 6 хөлтэй.)

Аалз бол шавьж мөн үү?

Махчин шавжийг нэрлэнэ үү (Соно, царцаа, хатагтай)

Тэднийг яагаад махчин гэж нэрлэдэг вэ? (Учир нь тэд бусад шавжийг агнадаг.)

Ашигтай шавжийг нэрлэ (эрвээхэй, зөгий, шоргоолж)

Зөгий, эрвээхэй, шоргоолжны ашиг тус юу вэ? (Зөгий цэцэг тоос хүртээж, бидэнд зөгийн бал, лав өгдөг. Шоргоолж олон ургамлын үрийг ойгоор дамжуулдаг. Эрвээхэй цэцгийг тоос хүртдэг.)

Хортой шавжийг нэрлэ.(Ялаа нь нян зөөвөрлөнө, катерпиллар ургамлын навч, шумуул иднэ.)

Сайн байна, тэд бүх оньсого тааварлав, бид соно, зөгий хоёрыг аварсан, гэхдээ бусад шавжнууд бидний тусламжийг хүлээж байна, цаашаа явцгаая.

3. Физминутка "Зуун хөл"

1. Тэнд зуут байсан

(хүүхдүүд хэмнэлтэй алхаж, бага зэрэг хавардаг)

Хуурай зам дээр.

2. Гэнэт бороо орж эхлэв: Дусал-дусал-дусал!

(Хүүхдүүд зогсоод сууна.)

Өө, дөчин сарвуу нордог!

3. Надад хамар гоожих шаардлагагүй

(хүүхдүүд шалбааг дундуур алхаж байгаа мэт өвдөгөө дээш өргөөд алхдаг)

Би шалбааг тойрох болно!

4. Би байшинд шороо оруулахгүй

(хүүхдүүд зогсоод нэг хөлөө сэгсэрнэ),

Сарвуу бүрийг сэгсэр!

(нөгөө хөлөө сэгсрэх).

5. Тэгээд би гишгэх болно

(хүүхдүүд хөлөө дэвсдэг)

Өө, сарвуунаас ямар аянга буув!

4. Тоглоом "4 нэмэлт." "Учир нь" нэгдэлтэй өгүүлбэр хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зургуудыг анхааралтай ажиглаж, энд ямар зураг илүүц байгааг хэлээрэй, яагаад ингэж бодож байна вэ?

  • Нэмэлт аалз, учир нь энэ нь шавьжид хамаарахгүй.
  • Нэмэлт шоргоолж, учир нь тэр нисдэггүй, бусад шавжнууд нисдэг.
  • Нэмэлт эрвээхэй, учир нь энэ нь нисдэг, бусад шавжнууд нисдэггүй.
  • Үлдсэн шавжнууд нь махчин амьтан учраас нэмэлт эрвээхэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энд бид тантай хамт шоргоолжийг аварсан хэвээр байна (шоргоолж гарч ирнэ). Аяллаа үргэлжлүүлье.

5. Тоглоом "Эрвээхэйг бүлэг болгон тараах"(хивсэн дээр).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бидэн рүү ямар үзэсгэлэнтэй эрвээхэй нисч ирснийг хараарай. Би эрвээхэйг бүлэгт ангилахыг санал болгож байна. Катя, эрвээхэйг тараа. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Катя, та эрвээхэйг ямар үндэслэлээр зохион байгуулсан бэ? Хүүхэд тайлбарлав:

Би эрвээхэйг хэлбэрт оруулав. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо Диана эрвээхэйг бүлгүүдэд хуваах болно, гэхдээ өөр аргаар. Диана, чи ямар үндэслэлээр эрвээхэйг зохион байгуулсан бэ? Хүүхэд:

Би эрвээхэйг өнгөөр ​​нь ангилсан. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн эрвээхэйг өөр ямар үндэслэлээр задалж болох вэ? Хүүхдүүдийн хариулт:

Хэмжээ хүртэл. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Арина, эрвээхэйг хэмжээгээр нь тарааж өг. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тиймээс бид царцаа, цохыг чөлөөлсөн. Та нар ямар сайн хүмүүс вэ! (Царцаа, цох гарч ирнэ.) Сурган хүмүүжүүлэгч:

Аяллаа үргэлжлүүлье. (Хүүхдүүд сандал дээр сууна)

6. "Эхлээд юу, дараа нь юу" дидактик тоглоом.

Катерпиллар гарч ирэн, гомдоллож, маш их аз жаргалгүй байна:

Эрвээхэйний тухай бүх зүйл, гэхдээ эрвээхэйний тухай, гэхдээ тэд намайг мартсан. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Үгүй ээ, катерпиллар мартагддаггүй. Бид таныг эрвээхэй болгоход туслах болно. Залуус аа, катерпиллийг эрвээхэй болгоход тусалцгаая. Багш ярьж байна:

Эрвээхэй хамгийн түрүүнд юу тавьдаг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт:

Эрвээхэй өндөглөдөг. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өндөгнөөс хэн гарч ирдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт:

Өндөгнөөс катерпиллар гарч ирдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Катерпиллар юу хийдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт:

Тэр навч идэж, ургадаг. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэр хэн болох вэ? Хүүхдүүдийн хариулт:

Катерпиллар нь хризалис болж хувирдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хризалисаас хэн гарч ирдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт:

Нойтон далавчтай эрвээхэй Chrysalis-аас гарч ирдэг. Эрвээхэй наранд далавчаа хатаадаг, далавч хатмагц эрвээхэй нисч эхэлдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Катерпиллар эрвээхэй болж хувирдагийг эхлээд хөдөлгөөнтэй шүлэг, дараа нь зургаар хэлэхийг санал болгож байна.

7. Биеийн тамирын боловсрол - "Катерпиллар" хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах.

Энэ цонхгүй хачин байшин (аажуухан эргэ)

Хүмүүс үүнийг "хүр хорхойн үүр" гэж нэрлэдэг.

Энэ байшинг мөчир дээр эргүүлж, (гараа эргүүлэх)

Катерпиллар дотор нь унтдаг. (баруун хацрын доор алган)

Өвөлжин сэрэхгүй унтдаг. (зүүн хацрын доор алган)

Гэвч өвөл өнгөрч байна - (гараа дээш өргө)

Гуравдугаар сар, дөрөвдүгээр сар, дусал, хавар ... (үг болгонд алга таших)

Сэрээрэй, нойрмог толгой! (сунгах)

Хаврын хурц наран дор (гараараа нарыг зурах)

Катерпиллар унтаж чадахгүй байна. (хуруугаараа заналхийлэх)

Тэр эрвээхэй болсон! (дугуйлан гүйж, далавч шиг гараа даллах)

8. Гинжинд орсон хүүхдүүдийн түүх:

  • Эрвээхэй цэцэг дээр өндөглөдөг.
  • Дараа нь катерпиллар ирэв.
  • Катерпиллар навчаар хооллож, ургадаг.
  • Дараа нь катерпиллар хризалис болж хувирав.
  • Хризалигаас эрвээхэй гарч ирэв. Тэр нойтон далавчтай. Эрвээхэй наранд далавчаа хатаана. Далавч хатмагц эрвээхэй нисч эхэлдэг.

9. Хичээлийн үр дүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ингээд бидний аялал дууслаа, та нар шавьжинд тусалж байгаа ямар сайн хүмүүс вэ? Шавжнууд бүгдэд нь баярлалаа. Шавжнуудыг аваад манай ойн цоорхойд суулгаарай.

(Хүүхдүүд шавьжны тоглоом авч, цэцгийн ойролцоох талбайд байрлуулна.)

Нуга ямар сайхан болсныг хараарай. Шоргоолж, цох хорхойнууд газар мөлхөж, царцаа өвсөн дээр үсэрч, эрвээхэй, соно нисэж, бидний амьдарч буй ертөнц үргэлж цэнхэр, ногоон хэвээр байх болтугай! Тэгээд бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Гэхдээ эхлээд бид дахин хүүхэд болж хувирах хэрэгтэй. Багш шидэт цэцэг аваад дараах үгсийг хэлдэг: Нүдээ аниад миний араас давт.

Та бол цэцэг, тусалж, биднийг хүүхэд болго!

Шавж байх нь танд таалагдсан уу?

Хэрэв танд дахин шавьж болон хувирах ийм боломж байсан бол та хэн болон хувирахыг хүсч байна вэ, яагаад?

Ямар тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Өнөөдөр та нар бүгд гайхалтай байсан!

10. Тайвшрах. "Эрвээхэй нисдэг"

Залуус аа, өнөөдөр бид маш их аяллаа, ядарч байна. Жаахан амарцгаая.

Дэвсгэр дээр хэвтэж, нүдээ аниад, хэрхэн шавж байсныг санаарай.

Зуны сайхан өдрийг төсөөлөөд үз дээ. Та ногоон нуга дээр хэвтэж байна. Эргэн тойрон дахь бүх зүйл тайван, нам гүм байна. Та дулаахан, тав тухтай, амархан, тайван амьсгалдаг. Та том, үзэсгэлэнтэй далавчтай хөнгөн эрвээхэй гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны гар хөнгөн, хөнгөн, тэд эрвээхэйний далавч юм. Мөн таны бие ч хөнгөн, хөнгөн болж, далавчаа дэвсэж, нисэв. Амьсгалах, амьсгалах бүрт та агаарт илүү өндөрт хөвж байна. Хөнгөн сэвшээ салхи таны далавчийг зөөлөн цохино ... (түр завсарлага - хүүхдүүдийг илж). Stroking, зөөлөн хүрэх ... (нэр). Та сайхан, аз жаргалтай байна. Харин одоо гэртээ харих цаг болжээ. Гурвын тоогоор нүдээ сунгаж, нээ. Бие бие рүүгээ инээмсэглэ.